anaconda - en to ar translation catalogue (1461 entries)

en: 	Desktop shell (GNOME)
    	Office suite (OpenOffice.org)
    	Web browser (Mozilla) 
    	Email (Evolution)
    	Instant messaging
    	Sound and video applications
    	Games
ar: 	صدفة سطح المكتب (جينوم)
    	الباقة المكتبيّة (OpenOffice.org)
    	متصفّح الوب (موزيلا) 
    	البريد الالكتروني (إيفوليوشن)
    	التّراسل الفوري
    	تطبيقات الصّوت والفيديو
    	الألعاب

en: 	Desktop shell (GNOME)
    	Office suite (OpenOffice.org)
    	Web browser (Mozilla) 
    	Email (Evolution)
    	Instant messaging
    	Sound and video applications
    	Games
    	Software Development Tools
    	Administration Tools
ar: 	صدفة سطح المكتب (جينوم)
    	الباقة المكتبيّة (OpenOffice.org)
    	متصفّح الوب (موزيلا) 
    	البريد الالكتروني (إيفوليوشن)
    	التّراسل الفوري
    	تطبيقات الصّوت والفيديو
    	الألعاب
    	أدوات تطوير البرامج
    	أدوات الإدارة

en: 
    
    After installation, additional software can be added or removed using the 'system-config-packages' tool.
    
    If you are familiar with %s, you may have specific packages you would like to install or avoid installing. Check the box below to customize your installation.
ar: 
    
    بعد التّثبيت، يمكن إضافة أو إزالة البرامج باستخدام أداة 'system-config-packages'.
    
    إن كنت تأْلف %s، فقد تكون لديك حزم تودّ أن تقوم بتثبيتها أو تجاهلها. اختر المربّع أدناه كي تخصّص تثبيتك.

en: 
    
    Press 'OK' to reboot your system.
ar: 
    
    اضغط على الزر ‘موافق‘ لتعيد تشغيل نظامك.

en: 
    
    The following packages were automatically
    selected to be installed:
    %s
ar: 
    
    تمّ تحديد الحزمة التّالية تلقائيّاً
    كي يتمّ تثبيتها:
    %s

en: 
    
    The following packages were available in this version but NOT installed:
ar: 
    
    الحزم التّالية كانت متوفّرة في هذه النّسخة إلا أنّها لم تثبّت:

en: 
    
    The following packages were available in this version but NOT upgraded:
ar: 
    
    الحزم التّالية كانت متوفّرة في هذه النّسخة إلا أنها لم تحدّث:

en: 
    
    The installer has detected %s MB of RAM.
ar: 
    
    اكتشف المُثبّت %s ميجابايت من الذّاكرة المؤقّتة (RAM).

en: 
    
    WARNING! ALL DATA ON THE TARGET DRIVES WILL BE DESTROYED.
ar: 
    
    تحذير! كلّ البيانات على الأقراص المستهدفة سوف تدمّر.

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
ar: 
    
    تحذير!!! خادم VNC يعمل بلا كلمة سرّ!
    يمكنك استخدام خيار الإقلاع vncpassword=<password>
    إن كنت ترغب بتأمين الخادم.

en: 
    
    You can choose a different automatic partitioning option, or click 'Back' to select manual partitioning.
    
    Press 'OK' to continue.
ar: 
    
    يمكنك اختيار خيار تجزئة تلقائيّ آخر، أو اضغط على ‘رجوع‘ لتحدّد التّجزئة اليدويّة.
    
    اضغط ‘موافق‘ لتكمل.

en:         Time
ar:         الوقت

en:       Bytes
ar:       بايت

en:     F1-Help     F2-New      F3-Edit   F4-Delete    F5-Reset    F12-OK
ar:     F1-مساعدة     F2-جديد      F3-عدّل   F4-احذف    F5-أعد للأصل    F12-موافق

en:     Packages
ar:     الحزم

en:    <Space>,<+>,<-> selection   |   <F1> help   |   <F2> package description
ar:    <مسافة>,<+>,<-> الاختيار   |   <F1> مساعدة   |   <F2> وَصْف الحزمة

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
ar:   <Tab>/<Alt-Tab> بين العناصر   |  <Space> يحدّد   |  <F12> الشّاشة التّالية

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
ar:   <Tab>/<Alt-Tab> بين العناصر  | <Space> يحدّد | <F12> الشّاشة التّالية

en:  <F1> for help | <Tab> between elements | <Space> selects | <F12> next screen
ar:  <F1> للمساعدة | <Tab> بين العناصر | <Space> يحدّد | <F12> الشّاشة التّالية

en:  <Space> selects button | <F2> select default boot entry | <F12> next screen>
ar:  <مسافة> تُحدّد الزّر | <F2> تختار مُدخل الإقلاع الافتراضي | <F12> الشّاشة التّالية>

en:  Name   :
ar:  الاسم   :

en:  Size   :
ar:  الحجم   :

en:  Summary:
ar:  المُلخّص:

en: %.1f KBytes
ar: %.1f كيلوبايت

en: %s %s installation
ar: تثبيت %s %s

en: %s %s installation on host %s
ar: تثبيت %s %s على المضيف %s

en: %s Byte
ar: %s بايت

en: %s Bytes
ar: %s بايت

en: %s Installer
ar: مُثبّت %s

en: %s Installer on %s
ar: مُثبّث %s على %s

en: %s KB
ar: %s كيلوبايت

en: %s MB
ar: %s ميجابايت

en: %s directory:
ar: دليل %s:

en: %s is not a valid hostname.
ar: %s ليس اسم مضيف صالح.

en: %s not found
ar: لم يُعثر على %s

en: (Max size is %s MB)
ar: (الحجم الأقصى هو %s ميجابايت)

en: (ex. "host.domain.com")
ar: (مثال. "host.domain.com")

en: /dev/%s has a partition type of 0x82 (Linux swap) but does not appear to be formatted as a Linux swap partition.
    
    Would you like to format this partition as a swap partition?
ar: يحتوي الجهاز /dev/%s على تجزيء من نوع 0x82 (ذاكرة لينكس بديلة) ولكن لا يبدو أنّه منسّق كتجزيء ذاكرة لينكس بديلة.
    
    هل تودّ تنسيق هذا التّجزيء كذاكرة بديلة؟

en: /dev/ttyS0 (COM1 under DOS)
ar: /dev/ttyS0 (COM1 ضمن نظام تشغيل الأقراص (DOS))

en: /dev/ttyS1 (COM2 under DOS)
ar: /dev/ttyS0 (COM2 ضمن نظام تشغيل الأقراص (DOS))

en: /dev/ttyS2 (COM3 under DOS)
ar: /dev/ttyS0 (COM3 ضمن نظام تشغيل الأقراص (DOS))

en: /dev/ttyS3 (COM4 under DOS)
ar: /dev/ttyS0 (COM4 ضمن نظام تشغيل الأقراص (DOS))

en: 256 Colors (8 Bit)
ar: 256 لون (8 بتّات)

en: <Enter> to exit
ar: <إدخال> كي تخرج

en: <Enter> to reboot
ar: <إدخال> كي تعيد التّشغيل

en: <Not Applicable>
ar: <لا ينطبق>

en: <Space>,<+>,<-> selection   |   <F2> Group Details   |   <F12> next screen
ar: <مسافة>،<+>،<-> الاختيار   |   <F2> تفاصيل المجموعة   |   <F12> الشّاشة التّالية

en: A RAID device of type %s requires at least %s members.
ar: جهاز RAID من نوع %s يتطلّب %s أعضاء على الأقل.

en: A boot loader password prevents users from changing options passed to the kernel.  For greater system security, it is recommended that you set a password.
ar: كلمة مرور محمّل الإقلاع تمنع المستخدمين من تغيير الخيارات المُعطاة إلى النّواة.  لأمن أفضل للنّظام، يستحسن استخدام كلمة مرور.

en: A boot loader password prevents users from passing arbitrary options to the kernel.  For highest security, we recommend setting a password, but this is not necessary for more casual users.
ar: كلمة مرور مُحمّل الإقلاع تمنع من تمرير خيارات كيفيّة إلى النّواة.  لأعلى مستوى أمن، نستحسن وضع كلمة مرور، إلّا أن هذا ليس ضروريّاً لمعظم المستخدمين الاعتياديّين.

en: A complete log of the installation can be found in the file '%s' after rebooting your system.
    
    A kickstart file containing the installation options selected can be found in the file '%s' after rebooting the system.
ar: يمكن العثور على سجلّ كامل للتّثبيت في الملف %s بعد إعادة تشغيل نظامك.
    
    يمكن العثور على ملف kickstart المُحتوي لخيارات التّثبيت في الملفّ '%s' بعد إعادة تشغيل النّظام.

en: A complete log of the upgrade can be found in the file '%s' after rebooting your system.
ar: يمكن العثور على سجلّ كامل للتّطوير في الملفّ '%s' بعد إعادة تشغيل نظامك.

en: A complete log of your installation will be in %s after rebooting your system. You may want to keep this file for later reference.
ar: سجلّ كامل للتّثبيت الذي قمت به سوف يكون في %s بعد إعادة تشغيل نظامك. قد ترغب بالاحتفاظ بهذا الملف كمرجع لاحق.

en: A complete log of your upgrade will be in %s after rebooting your system. You may want to keep this file for later reference.
ar: سجلّ كامل للتّطوير الذي قمت به سوف يكون في %s بعد إعادة تشغيل نظامك. قد ترغب بالاحتفاظ بهذا الملف كمرجع لاحق.

en: A few systems will need to pass special options to the kernel at boot time for the system to function properly. If you need to pass boot options to the kernel, enter them now. If you don't need any or aren't sure, leave this blank.
ar: بعض الأنظمة سوف تحتاج إلى تمرير خيارات خاصّة إلى النّواة وقت الإقلاع كي يعمل النّظام بشكل سليم. إن احتجت إلى أن تمرّر خيارات إلى النّواة، أدخلها الآن. إن لم تكن تحتاجها أو لست متأكّداً، فاترك هذا فارغاً.

en: A firewall can help prevent unauthorized access to your computer from the outside world.  Would you like to enable a firewall?
ar: الجدار النّاري يمكنه المساعدة في منع الوصول الغير مخوّل إلى حاسوبك من العالم الخارجي.  هل تودّ تمكين جدار ناريّ؟

en: A package group can have both Base and Optional package members.  Base packages are always selected as long as the package group is selected.
    
    Select the optional packages to be installed:
ar: يمكن أن تحتوي مجموعة الحزم كلاً من أعضاء الحزم الأساسيّة والاختياريّة.  الحزم الأساسيّة مُحدّدة دائماً طلما أنّ مجموعة الحزم محدّدة.
    
    اختر الحزم الاختياريّة لتثبيتها:

en: A screenshot named '%s' has been saved.
ar: تمّ حفظ لقطة شاشة بإسم '%s'.

en: A software RAID device cannot be created because all of the available RAID minor device numbers have been used.
ar: لا يمكن إنشاء جهاز RAID برمجي لأنّ كلّ الأرقام المتوفّرةالصّغرى لجهاز RAID تمّ استخدامها.

en: A value is required for the field "%s".
ar: مطلوب قيمة للحقل "%s".

en: About to Install
ar: على وشك التّثبيت

en: About to Upgrade
ar: على وشك التّطوير

en: Absolute Symlinks
ar: روابط رمزيّة مطلقة

en: Account name:
ar: اسم الحساب:

en: Acre
ar: أكْر

en: Activate on boot
ar: نشّط عند الإقلاع

en: Active
ar: نشط

en: Active on Boot
ar: نشط عند الإقلاع

en: Add
ar: أضف

en: Add Device
ar: أضف جهازاً

en: Add Partition
ar: أضف تجزيءً

en: Add Swap
ar: أضف ذاكرة بديلة

en: Add User
ar: أضف مستخدم

en: Add anyway
ar: أضف على أي حال

en: Adding this partition would not leave enough disk space for already allocated logical volumes in %s.
ar: إضافة هذا التجزيء لن تترك مساحة قرص كافية للكتل المنطقيّة المُعنيّة مسبقاً في %s.

en: Additional Language Support
ar: دعم لغة إضافيّة

en: Additional Size Options
ar: خيارات الحجم الإضافيّ

en: Admin Server:
ar: خادم الإدارة:

en: Advanced Boot Loader Configuration
ar: تهيئة محمّل الإقلاع المتقدّمة

en: Alagoas, Sergipe
ar: ألاغواس، سرجيبي

en: Alaska Time
ar: توقيت ألاسكا

en: Alaska Time - Alaska panhandle
ar: توقيت ألاسكا - ألاسكا بانهاندل

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ar: توقيت ألاسكا - ألاسكا بانهاندل نِكْ

en: Alaska Time - west Alaska
ar: توقيت ألاسكا - غرب ألاسكا

en: Aleutian Islands
ar: جزر ألويتيان

en: All Packages
ar: كلّ الحزم

en: Allow incoming:
ar: اسمح بالقادم:

en: Allowable Drives:
ar: السّوّاقات المسموح بها:

en: Allowable _Drives:
ar: الأ_قراص المسموحة:

en: Amapa, E Para
ar: أمابا، إيبارا

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ar: أمندسن-سكُت ستاشن، القطب الجنوبي

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new file systems. Please check your hardware for the cause of this problem.
ar: حدث خطأ - لم يُعثر على أجهزة صالحة لإنشاء أنظمة ملفّات جديدة عليها. رجاءً تأكّد من عتادك حول سبب هذه المشكلة.

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem or use dasdfmt.
    
    Back to the fdasd screen?
ar: حدث خطأ - لم يُعثر على أجهزة صالحة يتمّ عليها إنشاء أنظمة ملفّات جديدة. رجاء تحقّق من عتادك عن سبب المشكلة أو استخدم dasdfmt.
    
    رجوع إلى شاشة fdasd؟

en: An error has occurred selecting the video card %s. Please report this error to bugzilla.redhat.com.
ar: حدث خطأ في اختيار بطاقة الفيديو %s. رجاء أخبر هذا الخطأ لـbugzilla.redhat.com.

en: An error occured reading the install from the ISO images. Please check your ISO images and try again.
ar: حدث خطأ خلال قراءة التّثبيت من صور ISO. رجاء تحقّق من صور ISO وحاول مجدّداً.

en: An error occurred converting the value entered for "%s":
    %s
ar: حدث خطأ في تحويل القيمة المُدخلة لـ"%s":
    %s

en: An error occurred copying the screenshots over.
ar: حدث خطأ في نسخ لقطات الشّاشة.

en: An error occurred migrating %s to ext3.  It is possible to continue without migrating this file system if desired.
    
    Would you like to continue without migrating %s?
ar: حدث حطأ خلال ترحيل %s إلى ext3.  من الممكن الاستمرار دون ترحيل نظام الملفّات هذا إن رغبت.
    
    هل تودّ الاستمرار دون ترحيل %s؟

en: An error occurred searching for bad blocks on %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
ar: حدث خطأ في البحث عن الكتل السيّئة على %s.  هذه المشكلة جادّة، ولا يمكن للتّثبيت أن يستمرّ.
    
    إضغط <Enter> لتعيد تشغيل نظامك.

en: An error occurred transferring the install image to your hard drive. You are probably out of disk space.
ar: حدث خطأ في نقل صورة التّثبيت إلى قرصك الصّلب. على ما يبدو أنّ مساحة القرص نفذت منك.

en: An error occurred trying to format %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
ar: حدث خطأ خلال محاولة تنسيق %s.  هذه المشكلة جادّة، ولا يمكن أن يستمرّ التّثبيت.
    إضغط <Enter> لتعيد تشغيل نظامك.

en: An error occurred trying to initialize swap on device %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
ar: حدث خطأ خلال ابتداء الذّاكرة البديلة على الجهاز %s.  هذه المشكلة جادّة، ولا يمكن للتّثبيت الاستمرار.
    
    إضغط <Enter> لتعيد تشغيل نظامك.

en: An error occurred trying to migrate %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
ar: حدث خطأ خلال ترحيل %s.  هذه المشكلة جادّة، ولا يمكن أن يستمرّ التّثبيت.
    
    إضغط <Enter> لتعيد تشغيل نظامك.

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة تجهيز بعض أو كلّ نظامك. قد يكون بعضه مجهّزاً على %s.
    
    اضغط <return> لتحصل على صدفة. سوف يقوم النّظام بإعادة التّشغيل تلقائيّاً عندما تخرج من الصّدفة.

en: An error occurred unmounting the CD.  Please make sure you're not accessing %s from the shell on tty2 and then click OK to retry.
ar: حدث خطأ خلال إزالة تجهيز القرص المدمج.  رجاءً تأكّد أنّك لا تستخدم %s من سطر الأوامر على tty2 ثم اضغط على موافق لتعيد المحاولة.

en: An error occurred when attempting to load an installer interface component.
    
    className = %s
ar: حدث خطأ خلال محاولة تحميل مكوّن واجهة التّثبيت.
    
    className = %s

en: An error occurred when finding the packages to upgrade.
ar: حدث خطأ أثناء البحث عن الحزم المطلوب تحديثها.

en: An error occurred when trying to create %s.  Some element of this path is not a directory. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
ar: حدث خطأ خلال محاولة إنشاء %s.  عنصر ما من هذا المسار ليس دليلاً. هذا خطأ فادح ولا يمكن أن يستمرّ التّثبيت.
    
    إضغط <Enter> لتعيد تشغيل نظامك.

en: An error occurred when trying to create %s: %s.  This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
ar: حدث خطأ خلال محاولة إنشاء %s: %s.  هذا خطأ فادح و لا يمكن أن يستمرّ التّثبيت.
    
    إضغط <Enter> لتعيد تشغيل نظامك.

en: An error occurred while attempting to verify the boot disk.  Please make sure that you have a good floppy in the first floppy drive.
ar: حدث خطأ خلال محاولة التّحقّق من قرص الإقلاع. رجاء تأكّد من أنّه لديك قرص مرن جيّد في سوّاقة الأقراص المرنة الأولى.

en: An error occurred while making the boot disk. Please make sure that there is a floppy in the first floppy drive.
ar: حدث خطأ خلال إنشاء قرص الإقلاع. رجاء تأكّد من أنّه هناك قرص مرن في سوّاقة الأقراص المرنة الأولى.

en: An error occurred while running %s on drive %s.
ar: حدث خطأ خلال تنفيد %s على السّوّاقة %s.

en: An error occurred while saving the screenshot.  If this occurred during package installation, you may need to try several times for it to succeed.
ar: حدث خطأ خلال حفظ لقطة الشّاشة. إذا حدث هذا خلال تثبيت الحزم، ربّما تودّ أن تجرّب عدّة مرّات حتّى ينجح ذلك.

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please copy the full text of this exception and file a detailed bug report against anaconda at http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/
ar: حدث استثناء غير ممسوك.  على الأرجح أنّ هذا عَيْب برمجي.  رجاءً انسخ النّصّ الكامل لهذا الاستثناء أو أرسل تقرير عَيْب برمجيّ مفصّل ضدّ anaconda على http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please copy the full text of this exception or save the crash dump to a floppy then file a detailed bug report against anaconda at http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/
ar: حدث استثناء غير ممسوك.  على الأرجح أنّ هذا عَيْب برمجي.  رجاءً انسخ النّصّ الكامل لهذا الاستثناء أو احفظ نفاية الحطام في قرص مرن ثمّ أرسل تقرير عَيْب برمجيّ مفصّل ضدّ anaconda على http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/

en: Aqtobe (Aktobe)
ar: أكتوب (Aktobe)

en: Are you sure you want to Delete the logical volume "%s"?
ar: هل أنت متأكّد أنّك تريد حذف الكتلة المنطقيّة "%s"؟

en: Are you sure you want to reset the partition table to its original state?
ar: هل أنت متأكّد أنّك تريد استعادة جدول التّجزئة إلى وضعه الأصلي؟

en: Arrange the drives to be in the same order as used by the BIOS. Changing the drive order may be useful if you have multiple SCSI adapters or both SCSI and IDE adapters and want to boot from the SCSI device.
    
    Changing the drive order will change where the installation program locates the Master Boot Record (MBR).
ar: رتّب الأقراص بحيث تكون بنفس الترتيب المستخدم من قبل نظام BIOS. تغيير ترتيب الأقراص قد يكون مفيداً إن كان لديك عدّة مُهايئات SCSI أو كلاً من مُهايئات SCSI وIDE وتريد أن تقوم بالإقلاع من جهاز SCSI.
    
    تغيير ترتيب الأقراص سوف يغيّر مكان بحث برنامج التّثبيت عن سجلّ الإقلاع الرّئيسي (MBR).

en: As you don't have much memory in this machine, we need to turn on swap space immediately. To do this we'll have to write your new partition table to the disk immediately. Is that OK?
ar: حيث أنّه ليس لديك الكثير من الذّاكرة في هذه الماكينة، نحتاج إلى تشغيل الذّاكرة البديلة فوراً. لعمل ذلك يجب أن نقوم بكتابة جدول التّجزئة الجديد إلى القرص حالاً. هل ذلك مقبول؟

en: At least one unused physical volume partition is needed to create an LVM Volume Group.
    
    Create a partition or RAID array of type "physical volume (LVM)" and then select the "LVM" option again.
ar: يلزم على الأقلّ تجزيء كتلة منطقيّة غير مستخدم لإنشاء مجموعة كتل LVM.
    
    أنشئ تجزيءً أو صفّ RAID من نوع "كتلة منطقيّة (LVM)" وثمّ اختر خيار "LVM" مجدّداً.

en: At least two software RAID partitions are needed.
ar: بحاجة لتجزئيْ RAID برامجيّان على الأقلّ.

en: At least two unused software RAID partitions are needed to create a RAID device.
    
    First create at least two partitions of type "software RAID", and then select the "RAID" option again.
ar: إثنان على الأقلّ من تجزيءات RAID البرامجيّة ضروريّة لإنشاء جهاز RAID.
    
    قم أوّلاً بإنشاء تجزيئين على الأقل من النّوع "RAID برامجي"، وثمّ اختر خيار "RAID" مجدّداً.

en: Atlantic Time - E Labrador
ar: التّوقيت الأطلنطي - إي لابرادور

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), NB, W Labrador, E Quebec & PEI
ar: التّوقيت الأطلنطي - نوفا سكوتيا (معظم الأماكن)، NB، غرب لابرادر، شرق كيبك و PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ar: توقيت الأطلنطي - نوفا سكوتيا - الأماكن التي لم تشهد DST 1966 - 1971

en: Atlantic islands
ar: الجزر الأطلنطيّة

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
ar: جاري محاولة الاتّصال بمضيف vnc %s...

en: Attempting to start %s
ar: محاولة تشغيل %s

en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
ar: أتيراو (أتيراو، غُرييف)، مانجيستاو (مانكيستاو)

en: Authentication Configuration
ar: تهيئة التّوثيق

en: Automatic Partitioning
ar: التجزئة التّلقائيّة

en: Automatic Partitioning Errors
ar: أخطاء التجزئة التلقائيّة

en: Automatic Partitioning sets partitions based on the selected installation type. You also can customize the partitions once they have been created.
    
    The manual disk partitioning tool, Disk Druid, allows you to create partitions in an interactive environment. You can set the file system types, mount points, partition sizes, and more.
ar: التجزئة الآليّة تحدّد التجزيءات بناءً على نوع التُثبيت المُحدّد. يمكنك أيضاً تخصيص التجزيءات حالما يتمّ إنشاءها.
    
    أداة تجزئة القرص اليدويّة، Disk Druid، تمكّنك من إنشاء تجزيءات في بيئة تفاعليّة. يمكنك تحديد أنواع أنظمة الملفّات، أماكن التّجهيز، أحجام التّجزيءات، والمزيد.

en: Autopartition
ar: تجزئة آليّة

en: Azores
ar: أزورس

en: Back
ar: ارجع

en: Bad User Name
ar: اسم مستخدم سيّء

en: Bad argument to HD kickstart method command %s: %s
ar: مُعطى الأمر %s لطريقة القرص الصّلب kickstart لا يصلح: %s

en: Bad argument to NFS kickstart method command %s: %s
ar: مُعطى سيّء لأمر طريقة kickstart NFS %s: %s

en: Bad argument to Url kickstart method command %s: %s
ar: مُعطى سيّء لأمر طريقة Url kickstart %s: %s

en: Bad argument to device kickstart method command %s: %s
ar: مُعطى الأمر %s لا يصلح لطريق جهاز kickstart:%s

en: Bad argument to kickstart network command %s: %s
ar: مُعطى سيّئ لأمر شبكة kickstart %s: %s

en: Bad blocks have been detected on device /dev/%s. We do not recommend you use this device.
    
    Press <Enter> to reboot your system
ar: تم اكتشاف كتل سيّئة على الجهاز /dev/%s. لا نستحسن استخدامك هذا الجهاز.
    
    إضغط <Enter> لتعيد تشغيل نظامك

en: Bad bootproto %s specified in network command
ar: بروتوكول إقلاع غير صالح %s حدّد في أمر الشّبكة

en: Bahia
ar: باهيا

en: Base Packages
ar: الحزم الأساسيّة

en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
ar: بيان-أوليي، جوفي-ألتاي، هوفد، يوفيس، زافخان

en: Before automatic partitioning can be set up by the installation program, you must choose how to use the space on your hard drives.
ar: قبل أن يتمكّن برنامج التّثبيت من إعداد التّجزئة التّلقائيّة، عليك أن تحدّد كيفيّة استخدام المساحة على أقراصك الصّلبة.

en: Bengali
ar: البنغاليّة

en: Boot Diskette
ar: قرص إقلاع

en: Boot Diskette Creation
ar: إنشاء قرص الإقلاع

en: Boot Loader Configuration
ar: تهيئة محمّل الإقلاع

en: Boot Loader Password:
ar: كلمة مرور محمّل الإقلاع:

en: Boot label
ar: عنوان الإقلاع

en: Boot label contains illegal characters
ar: عنوان الإقلاع يحتوي أحرفاً غير شرعيّة

en: Boot label contains illegal characters.
ar: عنوان الإقلاع يحتوي أحرف غير شرعيّة.

en: Boot label may not be empty.
ar: لا يمكن أن يكون عنوان الإقلاع فارغاً.

en: Boot loader password is too short
ar: كلمة مرور محمّل الإقلاع قصيرة جدّاً

en: Boot partition %s doesn't belong to a BSD disk label. SRM won't be able to boot from this paritition. Use a partition belonging to a BSD disk label or change this device disk label to BSD.
ar: تجزيء الإقلاع %s لا ينتمي إلى علامة قرص BSD. لن يستطيع SRM الإقلاع من هذا التجزيء. استخدم تجزيء ينتمي إلى علامة قرص BSD أو غيّر علامة هذا الجهاز القرص إلى BSD.

en: Boot partition %s doesn't belong to a disk with enough free space at its beginning for the bootloader to live on. Make sure that there's at least 5MB of free space at the beginning of the disk that contains /boot
ar: تجزيء الإقلاع %s لا ينتمي إلى قرص ذي مساحة حرّة كافية في بدايته كي يعيش فيه مُحمّل الإقلاع. تأكّد من أنّ هناك على الأقل 5 ميجابايت مساحة حرّة على بداية القرص الذي يحتوي /boot

en: Boot partition %s isn't a VFAT partition.  EFI won't be able to boot from this partition.
ar: تجزيء الإقلاع %s ليس تجزيء VFAT.  لن يستطيع EFI الإقلاع من هذا التّجزيء.

en: Boot partition %s may not meet booting constraints for your architecture.  Creation of a boot disk is highly encouraged.
ar: تجزيء الإقلاع %s قد لا يوافق قيود الإقلاع لبنية نظامك.  إنشاء قرص إقلاع مفضّل جدّاً.

en: Boot partition isn't located early enough on the disk.  OpenFirmware won't be able to boot this installation.
ar: تجزيء الإقلاع غير واقع على القرص بقُرب كافي.  لن يستطيع OpenFirmware إقلاع هذا التّثبيت.

en: Bootable partitions can only be on RAID1 devices.
ar: التجزيءات القابلة للإقلاع يمكن أن تكون على أجهزة RAID1 فقط.

en: Bootable partitions cannot be on a logical volume.
ar: تجزيءات الإقلاع لا يمكن إنشاءها على كتلة منطقيّة.

en: Bootloader
ar: مُحمّل الإقلاع

en: CD Found
ar: عُثر على القرص المدمج

en: CD Not Found
ar: لم يعثر على القرص المدمج

en: C_ontinue
ar: ا_ستمر

en: C_ontinue with no boot loader
ar: ا_ستمرّ دون محمّل إقلاع

en: Can't have a question in command line mode!
ar: لا يمكن وضع سؤال في وضع سطر الأوامر!

en: Canary Islands
ar: جزر الكناري

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancelled
ar: أُلغي

en: Cannot Delete
ar: لا يمكن الحذف

en: Cannot find kickstart file on CDROM.
ar: لا يمكن العثور على ملف kickstart على القرص المدمج.

en: Cannot find kickstart file on hard drive.
ar: لم يمكن العثور على ملف kickstart على القرص الصّلب.

en: Cannot find ks.cfg on boot floppy.
ar: لا يمكن العثور على kd.cfg على القرص المرن.

en: Casey Station, Bailey Peninsula
ar: كازي ستاشن، بايلي بينينسولا

en: Catalan
ar: الكتالانيّة

en: Catamarca (CT)
ar: كتاماركا (CT)

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ar: التّوقيت المركزي القياسي - ساسكاتشيوان - الغرب الوسطي

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ar: التّوقيت المركزي القياسي - ساسكاتشيوان - معظم المواقع

en: Central Time
ar: التّوقيت المركزي

en: Central Time - Campeche, Yucatan
ar: التّوقيت المركزي - كامبيتشي، يوكاتان

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ar: التّوقيت المركزي - كواهويلا، دورانغو، نويفو ليون، تاماليباس

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ar: التّوقيت المركزي - مانيتوبا وغرب أُنتاريو

en: Central Time - Michigan - Wisconsin border
ar: التّوقيت المركزي - ميتشيغان - حدود وِسْكِنْسن

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ar: التّوقيت المركزي - شمال داكوتا - مقاطعة أوليفر

en: Central Time - Quintana Roo
ar: التّوقيت المركزي - كوينتانا رو

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ar: التّوقيت المركزي - رايني ريفر وفورت فرانسس، أُنتاريو

en: Central Time - most locations
ar: التّوقيت المركزي - معظم المواقع

en: Central Time - west Nunavut
ar: التّوقيت المركزي - غرب نونافوت

en: Ceuta & Melilla
ar: سويتا ومِليلا

en: Chandev Parameters
ar: مُعطيات Chandev

en: Chandev line
ar: سطر Chandev

en: Change
ar: غيّر

en: Change Boot Loader
ar: غيّر محمّل الإقلاع

en: Change CDROM
ar: بدّل القرص المدمج

en: Change _password
ar: غيّر كلمة الم_رور

en: Change the information for this user.
ar: غيّر المعلومات لهذا المستخدم.

en: Chatham Islands
ar: جزر تشاذام

en: Check for _bad blocks?
ar: _تحقّق من وجود كتلة سيّئة؟

en: Check for bad blocks
ar: تحقّق من الكتل السّيّئة

en: Checking "%s"...
ar: جاري فحص "%s"...

en: Checking dependencies in packages selected for installation...
ar: جاري التّحقّق من المعتمدات في الحزم المحدّدة للتّثبيت...

en: Checking for Bad Blocks
ar: جاري تفحّص وجود كتل سيّئة

en: Checking for bad blocks on /dev/%s...
ar: جاري تفحّص وجود كتل سيّئة على /dev/%s...

en: Checking media now...
ar: جاري فحص الوسط الآن...

en: Checksum Test
ar: فحص Checksum

en: Chinese(Simplified)
ar: الصّينيّة (المبسّطة)

en: Chinese(Traditional)
ar: الصّينيّة (التّقليديّة)

en: Choose "%s" to test the CD currently in the drive, or "%s" to eject the CD and insert another for testing.
ar: اختر "%s" كي تختبر القرص المدمج الموجود حاليّاً في السّوّاقة، أو "%s" كي تخرج القرص المدمج وتدخل آخر للاختبار.

en: Choose a Language
ar: اختر لغة

en: Choose a disk to run fdasd or dasdfmt on
ar: اختر القرص الذي تريد تشغيل fdasd أو dasdfmt عليه

en: Choose a disk to run fdisk on
ar: اختر قرصاً كي تُشغّل fdisk عليه

en: Choose additional languages that you would like to use on this system:
ar: اختر لغات إضافيّة تودّ أن تستخدمها على هذا النّظام:

en: Choose monitor type
ar: اختر نوع الشّاشة

en: Choose the default language for this system:
ar: اختر اللّغة الافتراضيّة لهذا النّظام:

en: Choose this group to get the minimal possible set of packages.  Useful for creating small router/firewall boxes, for example.
ar: اختر هذه المجموعة لتحصل على أقل مجموعة ممكنة من الحزم .  يفيد هذا بإنشاء أجهزة موجِّه/جدار ناري، على سبيل المثال.

en: Choose this option if you would like to upgrade your existing %s system.  This option will preserve the existing data on your drives.
ar: اختر هذا الخيار إن كنت تريد تطوير نظامك %s الموجود. هذا الخيار يحافظ على البيانات الموجودة على أقراصك.

en: Choose this option to freshly install your system. Existing software and data may be overwritten depending on your configuration choices.
ar: اختر هذا الخيار كي تقوم بتثبيت نظامك من البداية. البرامج الموجودة والبيانات قد يكتب فوقها بناء على خيارات تهيئتك.

en: Clear
ar: امسح

en: Click next to begin installation of %s.
ar: اضغط التّالي لبدء تثبيت %s.

en: Click next to begin upgrade of %s.
ar: اضغط التّالي لتبدأ تطوير %s.

en: Clone Drive Tool
    
    This tool allows you to significantly reduce the amount of effort required to setup RAID arrays.  The idea is to take a source drive which has been prepared with the desired partitioning layout, and clone this layout onto other similar sized drives.  Then a RAID device can be created.
    
    NOTE: The source drive must have partitions which are restricted to be on that drive only, and can only contain unused software RAID partitions.  Other partition types are not allowed.
    
    EVERYTHING on the target drive(s) will be destroyed by this process.
ar: أداة استنساخ القرص
    
    تمكّنك هذه الأداة من تخفيض كمّ الجهد المطلوب لإعداد صفوف RAID بشكل كبير.  تكمن الفكرة في أخذ القرص المصدر والذي تمّ إعداده بالتّخطيط المطلوب، واستنساخ هذا التّخطيط إلىأقراص أخرى ذات أحجام مُساوية.  ثم يمكن إنشاء جهاز RAID.
    
    ملاحظة: القرص المصدر يجب أن يحتوي تجزيءات مُقيّدة بكوْنها على ذلك القرص فقط، ويمكن أن يحتوي فقط على تجزيءات RAID برامجيّة غير مستخدمة.أنواع التّجزيءات الأخرى غير مسموح بها.
    
    كلّ شيء على الأقراص المستهدفة سيتمّ تدميره بهذه العمليّة.

en: Clone Drives
ar: استنساخ الأقراص

en: Clone a _drive to create a RAID device [default=/dev/md%s].
ar: استنساخ قرص لإنشاء جهاز RAID [المفترض=/dev/md%s].

en: Color Depth
ar: عمق الألوان

en: Color Depth:
ar: عمق الألوان:

en: Complete
ar: كامل

en: Completed
ar: اكتمل

en: Completed:
ar: اكتمل:

en: Con_firm:
ar: أكّ_د:

en: Configure %s
ar: هيّئ %s

en: Configure TCP/IP
ar: هيّئ TCP/IP

en: Configure advanced boot loader _options
ar: هيّء _خيارات محمّل الإقلاع المتقدّمة

en: Configure using DHCP
ar: هيّء باستخدام بروتوكول تهيئة المُضيف الدّيناميكيّة (DHCP)

en: Configure using _DHCP
ar: هيّئ با_ستخدام DHCP

en: Confirm Delete
ar: أكّد الحذف

en: Confirm Physical Extent Change
ar: تأكيد تغيير الامتداد المادّي

en: Confirm Reset
ar: أكّد الاستعادة

en: Confirm:
ar: أكّد:

en: Congratulations
ar: تهانينا

en: Congratulations, the installation is complete.
    
    %s%s
ar: تهانينا، اكتمل التّثبيت.
    
    %s%s

en: Congratulations, your %s installation is complete.
    
    %s%s
ar: تهانينا، اكتمل تثبيت %s.
    
    %s%s

en: Connected!
ar: مُتّصل!

en: Connecting...
ar: جاري الاتّصال...

en: Continue
ar: استمر

en: Copying File
ar: جاري نسخ الملف

en: Could not allocate cylinder-based partitions
ar: لم يمكن تعيين التجزيءات المبنيّة على الاسطوانات

en: Could not allocate cylinder-based partitions as primary partitions
ar: لم يمكن تعيين التّجزيءات المبنيّة على الاسطوانات كتجزيءات أوّليّة

en: Could not allocate partitions
ar: لم يمكن تعيين التجزيئات

en: Could not allocate partitions as primary partitions
ar: لم يمكن تعيين التجزيءات كتجزيءات أوّليّة

en: Could not allocate requested partitions: 
    
    %s.%s
ar: لم يمكن تخصيص الأقسام المطلوبة: ·
    
    %s.%s

en: Could not allocate requested partitions: %s.
ar: لم يمكن تعيين التّجزيءات المطلوبة: %s.

en: Couldn't Create Drive Clone Editor
ar: لم يمكن إنشاء مُحرّر استنساخ القرص

en: Create PROM alias
ar: أنشئ اسم PROM بديل

en: Create PROM alias `linux'
ar: أنشئ PROM بديل `linux'

en: Create a RAID _device [default=/dev/md%s].
ar: إنشاء جهاز RAID [المفترض=/dev/md%s].

en: Create a software RAID _partition.
ar: أنشئ _تجزيء RAID برمجي.

en: Create boot disk
ar: أنشئ قرص إقلاع

en: Create new boot loader configuration
ar: أنشئ تهيئة جديدة لمُحمّل الإقلاع

en: Creating
ar: جاري الإنشاء

en: Creating boot disk...
ar: جاري إنشاء قرص إقلاع

en: Croatian
ar: الكرواتيّة

en: Customize
ar: خصّص

en: Customize Graphical Configuration
ar: خصّص التّهيئة الرّسوميّة

en: Customize Packages to Upgrade
ar: خصّص الحزم المطلوب تطويرها

en: Customize software selection
ar: خصّص خيارات البرامج

en: Czech
ar: التّشيك

en: DDC Probed Monitor
ar: شاشة مُجسّة بواسطة DDC

en: Danish
ar: الدنمركيّة

en: Davis Station, Vestfold Hills
ar: دافيس ستايشن، فيستفولد هيلز

en: Debug
ar: أزل العلل

en: Default
ar: افتراضي

en: Default Boot _Target
ar: _خيار الإقلاع الافتراضيّ

en: Default Desktop:
ar: سطح المكتب الافتراضي:

en: Default Language
ar: اللّغة الافتراضيّة

en: Default Login:
ar: اسم الدّخول الافتراضي:

en: Default boot image
ar: صورة الإقلاع الافتراضيّة

en: Default gateway (IP):
ar: البوّابة الافتراضيّة (IP):

en: Delete
ar: احذف

en: Dependency Check
ar: التّحقّق من المعتمدات

en: Description
ar: الوصف

en: Description: %s
ar: الوصف: %s

en: Details
ar: التّفاصيل

en: Details for '%s'
ar: تفاصيل '%s'

en: Detected mouse type: %s
ar: تم اكتشاف نوع ماوس: %s

en: Determining host name and domain...
ar: جاري إقرار اسم المضيف والمجال...

en: Device
ar: جهاز

en: Device %s does not appear to contain %s CDROM images.
ar: الجهاز %s لا يبدو أنّه يحتوي صور الأقراص المدمجة %s.

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Directory holding images:
ar: الدّليل الذي يحتوي الصّور:

en: Dirty File Systems
ar: أنظمة الملفّات القذرة

en: Disable SELinux
ar: عطّل لينكس المُحسّن الأمن (SELinux)

en: Disabled
ar: مُعطّل

en: Disk Partitioning Setup
ar: إعداد تجزئة القرص

en: Disk Setup
ar: إعداد القرص

en: Disk Space
ar: مساحة القرص

en: Do _Not Format
ar: لا _تقم بالتّنسيق

en: Do not install SILO
ar: لا تقم بتثبيت SILO

en: Do not install packages that have dependencies
ar: لا تقم بتثبيت الحزم التي لها مُعتمدات

en: Do you have a driver disk?
ar: هل لديك قرص برنامج تعريف؟

en: Do you want to start the network interfaces on this system?
ar: هل تريد تشغيل واجهات الشّبكة على هذا النّظام؟

en: Do you wish to load any more driver disks?
ar: هل تودّ تحميل أيّة أقراص برامج تعريف إضافيّة؟

en: Done
ar: تمّ

en: Done [%d/%d]
ar: تمّ [%d/%d]

en: Dornod, Sukhbaatar
ar: دورنود، سوخباتار

en: Downloading %s
ar: جاري تنزيل %s

en: Downloading - %s
ar: جاري تنزيل - %s

en: Drive
ar: القرص

en: Drive:
ar: السّوّاقة:

en: Driver Disk Source
ar: مصدر قرص برنامج التّعريف

en: Driver disk
ar: قرص برنامج تعريف

en: Drives
ar: سوّاقات

en: Dumont-d'Urville Base, Terre Adelie
ar: قاعدة دومونت-دارفيل، تير أديلي

en: Dump Written
ar: كتبت النّفاية

en: Duplicate Device
ar: جهاز متكرّر

en: Duplicate Label
ar: عنوان متكرّر

en: Duplicate Labels
ar: عناوين متكرّرة

en: Dutch
ar: الهولنديّة

en: Dynamic IP
ar: IP ديناميكي

en: E Amazonas
ar: شرق الأمازون

en: E Argentina (BA, DF, SC, TF)
ar: شرق الأرجنتين (BA, DF, SC, TF)

en: Easter Island & Sala y Gomez
ar: جزيرة إيستر وسالا إيغوميِز

en: Eastern Standard Time - Indiana - Crawford County
ar: التّوقيت الشّرقي القياسي - إنْديانا - مقاطعة كْراوفورد

en: Eastern Standard Time - Indiana - Starke County
ar: التّوقيت الشّرقي القياسي - إنْديانا - مقاطعة سْتارك

en: Eastern Standard Time - Indiana - Switzerland County
ar: التّوقيت الشّرقي القياسي - إنْديانا - مقاطعة سويسرا

en: Eastern Standard Time - Indiana - most locations
ar: التّوقيت الشّرقي القياسي - إنْديانا - مُعظم المواقع

en: Eastern Standard Time - Pangnirtung, Nunavut
ar: التّوقيت الشّرقي القياسي - بانجنيرتُنج، نونافوت

en: Eastern Standard Time - central Nunavut
ar: التّوقيت الشّرقي القياسي - مركز نونافوت

en: Eastern Standard Time - east Nunavut
ar: التّوقيت الشّرقي القياسي - شرق نونافوت

en: Eastern Time
ar: التّوقيت الشّرقي

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ar: التّوقيت الشّرقي - كنتاكي - منطقة لويسفيل

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ar: التّوقيت الشّرقي - كنتكي - مقاطعة واين

en: Eastern Time - Michigan - most locations
ar: التّوقيت الشّرقي - ميتشيغان - معظم المواقع

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ar: التّوقيت الشّرقي - أونتاريو وكيبيك - الأماكن التي لم تشهد DST 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
ar: التّوقيت الشّرقي - أونتاريو - معظم المواقع

en: Eastern Time - Quebec - most locations
ar: التّوقيت الشّرقي - كيبيك - معظم المواقع

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ar: التّوقيت الشّرقي - ثاندر باي، أونتاريو

en: Edit
ar: حرّر

en: Edit Boot Label
ar: حرّر عنوان الإقلاع

en: Edit Drive Order
ar: عدّل ترتيب الأقراص

en: Edit Interface %s
ar: عدّل الواجهة %s

en: Edit LVM Volume Group
ar: عدّل مجموعة كتل LVM

en: Edit LVM Volume Group: %s
ar: عدّل مجموعة كتل LVM: %s

en: Edit Logical Volume
ar: حرّر الكتلة المنطقيّة

en: Edit Logical Volume: %s
ar: حرّر الكتلة المنطقيّة: %s

en: Edit Partition
ar: حرّر تجزيء

en: Edit Partition: /dev/%s
ar: حرّر تجزيء: /dev/%s

en: Edit Partitions
ar: حرّر التّجزيءات

en: Edit RAID Device
ar: عدّل جهاز RAID

en: Edit RAID Device: /dev/md%s
ar: عدّل جهاز RAID: /dev/md%s

en: Edit User
ar: عدّل المستخدم

en: Eject CD
ar: أخرج القرص المدمج

en: Emulate 3 Buttons?
ar: مُحاكاة 3 أزرار؟

en: Enable Kerberos
ar: مكّن Kerberos

en: Enable LDAP
ar: مكّن LDAP

en: Enable MD5 Passwords
ar: مكّن كلمات مرور MD5

en: Enable NIS
ar: مكّن NIS

en: Enable N_IS
ar: مكّ_ن NIS

en: Enable SMB _Authentication
ar: مكّن ت_وثيق SMB

en: Enable _Kerberos
ar: م_كّن Kerberos

en: Enable _LDAP
ar: مكّن L_DAP

en: Enable _MD5 passwords
ar: مكّن _كلمات مرور MD5

en: Enable firewall
ar: مكّن الجدار النّاري

en: Enable shado_w passwords
ar: مكّن كلمات مرور ال_مُظلّلة

en: End
ar: نهاية

en: End Cylinder:
ar: Cylinder النّهاية:

en: English
ar: الانجليزيّة

en: Enter Boot Loader Password
ar: أدخل كلمة مرور محمّل الإقلاع

en: Enter Module Parameters
ar: أدخل مُعطيات الوحدة

en: Enter a boot loader password and then confirm it.  (Note that your BIOS keymap may be different than the actual keymap you are used to.)
ar: أدخل كلمة مرور محمّل الإقلاع ثمّ أكّدها.  (لاحظ أن خريطة المفاتيح الخاصة بـBIOS قد تكون مختلفة عن خريطة المفاتيح الفعليّة التي أنت معتاد عليها.)

en: Enter a label to be displayed in the boot loader menu. The device (or hard drive and partition number) is the device from which it boots.
ar: أدخل عنواناً ليظهر في قائمة محمّل الإقلاع. الجهاز (أو القرص الصّلب ورقم التّجزيء) هو الجهاز الذي يتمّ منه الإقلاع.

en: Enter the information for the user.
ar: أدخل المعلومات لهذا المستخدم.

en: Enter the root (administrator) password for the system.
ar: أدخل كلمة المرور للمستخدم root (administrator) للنّظام.

en: Error
ar: خطأ

en: Error - the logical volume name %s is not valid.
ar: خطأ - اسم الكتلة المنطقيّة %s هو غير صالح.

en: Error - the logical volume name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
ar: خطأ - اسم الكتلة المنطقيّة يحتوي أحرفاً غير شرعيّة أو مسافات. الأحرف المقبولة هي الأبجديّة، الأرقام، '.' أو '_'.

en: Error - the volume group name %s is not valid.
ar: خطأ - اسم مجموعة الكتل %s هو غير صالح.

en: Error - the volume group name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
ar: خطأ - اسم مجموعة الكتل يحتوي أحرفاً غير شرعيّة أو مسافات. الأحرف المقبولة هي الأبجديّة، الأرقام، '.' أو '_'.

en: Error Installing Package
ar: خطأ في تثبيت الحزمة

en: Error Partitioning
ar: خطأ في التّجزئة

en: Error Saving Screenshot
ar: خطأ في حفظ لقطة الشّاشة

en: Error With Data
ar: خطأ في البيانات

en: Error With Request
ar: خطأ بالطّلب

en: Error enabling swap device %s: %s
    
    This most likely means this swap partition has not been initialized.
    
    Press OK to reboot your system.
ar: خطأ في تمكين جهاز الذّاكرة البديلة %s: %s
    
    يبدو أنّ هذا يعني أنّ تجزيء الذّاكرة البديلة لم يُبتداأ.
    
    اضغط موافق لتعيد تشغيل نظامك.

en: Error in %s on line %d of kickstart file %s.
ar: خطأ في %s عند السّطر %d من ملف kickstart %s.

en: Error mounting device %s as %s: %s
    
    This most likely means this partition has not been formatted.
    
    Press OK to reboot your system.
ar: خطأ خلال تجهيز الجهاز %s على شكل %s: %s
    
    يبدو أنّ هذا يعني أنّ هذا التّجزيء لم يتمّ تنسيقه.
    
    اضغط موافق لتعيد تشغيل نظامك.

en: Error mounting file system on %s: %s
ar: خطأ في تجهيز نظام الملفّات على %s: %s

en: Error opening kickstart file %s: %s
ar: خطأ في فتح ملف kickstart %s: %s

en: Error pulling second part of kickstart config: %s!
ar: خطأ في قراءة الجزء الثّاني من تهيئة kickstart: %s!

en: Error reading contents of kickstart file %s: %s
ar: خطأ في قراءة محتويات ملف kickstart %s: %s

en: Error with Partitioning
ar: خطأ بالتّجزئة

en: Error with Password
ar: خطأ في كلمة المرور

en: Error!
ar: خطأ!

en: Estonian
ar: الإستونيّة

en: Everything
ar: كلّ شيء

en: Exception Occurred
ar: حدث استثناء

en: Exit
ar: اخرج

en: Extended
ar: مُمتد

en: FAIL.
    
    The image which was just tested has errors. This could be due to a corrupt download or a bad disc.  If applicable, please clean the disc and try again.  If this test continues to fail you should not continue the install.
ar: فشل.
    
    الصّورة التي فحصت للتّو تحتوي أخطاء. قد يكون هذا بسبب تنزيل فاسد أو قرص سيّء. إن كان ممكناً، رجاء نظّف القرص وحاول مرّة أخرى.  إن استمرّ هذا الاختبار بالفشل يجب ألّا تستمرّ بالتّثبيت.

en: FTP Setup
ar: إعداد FTP

en: FTP site name:
ar: اسم موقع FTP:

en: Failed to log into %s: %s
ar: فشل الدّخول إلى %s: %s

en: Failed to mount driver disk.
ar: فشل تجهيز قرص برنامج التّعريف

en: Failed to mount updates disk
ar: فشل تجهيز قرص التّحديثات

en: Failed to read directory %s: %s
ar: فشلت قراءة الدّليل %s: %s

en: Failed to retrieve %s: %s
ar: فشل جَلْب %s: %s

en: File System Label:
ar: عنوان نظام الملفّات:

en: File System Option:
ar: خيار نظام الملفّات:

en: File System Options
ar: خيارات نظام الملفّات

en: File System Type:
ar: نوع نظام الملفّات:

en: File System _Type:
ar: _نوع نظام الملفّات:

en: File System type:
ar: نوع نظام الملفّات:

en: Fill all available space:
ar: املأ كلّ المساحة المتوفّرة:

en: Fill all space _up to (MB):
ar: املأ كلّ المساحة _حتّى (ميجابايت):

en: Fill maximum size of (MB):
ar: املأ الحجم الأقصى من (ميجابايت):

en: Fill to maximum _allowable size
ar: املأ إلى أقصى حجم _مسموح

en: Final Warning
ar: تحذير نهائي

en: Finding
ar: جاري البحث

en: Finding packages to upgrade...
ar: جاري البحث عن الحزم المطلوب تحديثها...

en: Finnish
ar: الفنلنديّة

en: Firewall
ar: الجدار النّاري

en: Firewall Configuration - Customize
ar: تهيئة الجدار النّاري - تخصيص

en: First sector of boot partition
ar: القطاع الأوّل من تجزيء الإقلاع

en: Fix
ar: أصْلح

en: Fixed Size:
ar: حجم ثابت:

en: Following warnings occurred during automatic partitioning:
    
    %s
ar: حدثت التحذيرات التّالية خلال عمليّة التّجزئة التّلقائيّة:
    
    %s

en: For information on Errata (updates and bug fixes), visit:
    	http://www.redhat.com/errata/
    
    For information on automatic updates through Red Hat Network, visit:
    	http://rhn.redhat.com/
    
    For information on using and configuring the system, visit:
    	http://www.redhat.com/docs/
    	http://www.redhat.com/apps/support/
    
    To register the product for support, visit:
    	http://www.redhat.com/apps/activate/
ar: لمعلومات عن لائحة الإصلاحات (التّحديثات وإصلاحات العلل)، زُر:
    	http://www.redhat.com/errata/
    
    لمعلومات عن التّحديثات الآليّة من خلال شبكة ردهات، زُر:
    	http://rhn.redhat.com/
    
    لمعلومات عن استخدام وتهيئة النّظام، زُر:
    	http://www.redhat.com/docs/
    	http://www.redhat.com/apps/support/
    
    لتقوم بتسجيل المنتج لتحصل على الدّعم، زُر:
    	http://www.redhat.com/apps/activate/

en: For information on errata (updates and bug fixes), visit http://www.redhat.com/errata/.
    
    Information on using your system is available in the %s manuals at http://www.redhat.com/docs/.
ar: لمعلومات عن لائحة التّصحيحات (التّحديثات وإصلاحات العلل)، قم بزيارة http://www.redhat.com/errata/.
    
    هناك معلومات عن استخدام النّظام متوفّرة في كتيّبات %s على http://www.redhat.com/docs/.

en: Force LBA32
ar: أجبر استخدام LBA32

en: Force to be a _primary partition
ar: أ_جبر كوْنه تجزيءً أوّليّاً

en: Force to be a primary partition
ar: أجبر كوْنه تجزيءً أوّليّاً

en: Force use of LBA32 (not normally required)
ar: أجْبِر استخدام LBA32 (ليس عادة مطلوباً)

en: Forcing the use of LBA32 for your bootloader when not supported by the BIOS can cause your machine to be unable to boot.  We highly recommend you create a boot disk when asked later in the install process.
    
    Would you like to continue and force LBA32 mode?
ar: إجبار استخدام LBA32 لمحمّل إقلاعك عندما لا يكون ذلك مدعوماً من قبل الـBIOS يمكن أن يتسبّب بعدم قدرة نظام على الإقلاع.  نستحسن بشدّة أن تقوم بإنشاء قرص إقلاع عندما تسأل عن ذلك لاحقاً خلال عمليّة التّثبيت.
    
    هل تريد الاستمرار وإجبار وضع LBA32؟

en: Foreign
ar: غريب

en: Format
ar: تنسيق

en: Format DASD
ar: نسّق DASD

en: Format Warning
ar: تحذير تنسيق

en: Format Warnings
ar: تحذيرات التّنسيق

en: Format as %s
ar: نسّق بنسق %s

en: Format as Swap?
ar: هل أنسّقه بشكل ذاكرة بديلة؟

en: Format as:
ar: نسّق بنسق:

en: Format partition?
ar: هل أنسّق التّجزيء؟

en: Format?
ar: أقوم بالتّنسيق؟

en: Formatting
ar: جاري التّنسيق

en: Formatting %s file system...
ar: تنسيق نظام الملفّات %s...

en: Formatting the selected DASD device will destroy all contents of the device. Do you really want to format the selected DASD device?
ar: تنسيق جهاز DASD المُحدّد سوف يدمّر كلّ محتوياته. هل تريد حقّاً تنسيق جهاز DASD المُحدّد؟

en: Free
ar: فارغ

en: Free Space
ar: المساحة الفارغة

en: Free Space (MB)
ar: المساحة الفارغة (ميجابايت)

en: Free Space:
ar: المساحة الحرّة:

en: Free space
ar: المساحة الفارغة

en: French
ar: الفرنسيّة

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: GNOME
ar: جينوم

en: GNO_ME
ar: جين_وم

en: Galapagos Islands
ar: جزر جالاباغوس

en: Gambier Islands
ar: جزر جامبير

en: Gateway
ar: البوّابة

en: Gateway:
ar: البوّابة:

en: German
ar: الألمانيّة

en: Gilbert Islands
ar: جزر جلبرت

en: Giving up attempting to connect after 50 tries!
ar: جاري الاستسلام بعد المحاولة خمسين مرّة!

en: Graphical
ar: رسوميّ

en: Graphical Interface (X) Configuration
ar: تهيئة الواجهة الرّسوميّة (X)

en: Graphical installation not available...  Starting text mode.
ar: التثبيت الرّسومي غير متوفّر... جاري بدء الوضع النّصّي.

en: Great Britain
ar: بريطانيا العظمى

en: HSync Rate:
ar: معدّل التّزامن الأفقي (HSync):

en: HSync Rate:
ar: معدّل التّزامن الأفقي (HSync):

en: HTTP Setup
ar: إعداد HTTP

en: Hard Drives
ar: الأقراص الصّلبة

en: Hard drive
ar: القرص الصّلب

en: Hawaii
ar: هاواي

en: Heilongjiang
ar: هييْلونجْيانغ

en: Help not available
ar: المساعدة غير متوفّرة

en: Hide RAID device/LVM Volume _Group members
ar: إخفاء أعضاء جهاز RAID/_مجموعة كتل LVM

en: Hide _Help
ar: أخْفِ ال_مساعدة

en: High Color (16 Bit)
ar: ألوان مرتفعة (16 بت)

en: Hori_zontal Sync:
ar: التّزامن الأ_فقي:

en: Hostname
ar: اسم المضيف

en: Hostname Configuration
ar: تهيئة اسم المضيف

en: Hostname must be 64 or less characters in length.
ar: اسم المضيف يجب أن يكون طوله 64 حرفاً أو أقل.

en: Hostname must start with a valid character in the range 'a-z' or 'A-Z'
ar: يجب أن يبدأ اسم المضيف بحرف صالح من المدى 'a-z' أو 'A-Z'

en: Hostnames can only contain the characters 'a-z', 'A-Z', '-', or '.'
ar: يمكن لاسم المضيف أن يحتوي فقط الأحرف 'a-z'، 'A-Z'، '-'، أو '.'

en: How would you like to prepare the file system on this partition?
ar: كيف تودّ تحضير نظام الملفّات على هذا التّجزيء؟

en: Hungarian
ar: الهنغاريّة

en: Hz
ar: هرتز

en: I _don't want to create a swap file
ar: لا أ_ريد إنشاء ملفّ ذاكرة بديلة

en: I _want to create a swap file
ar: أ_ريد أن أنشئ ملفّ ذاكرة بديلة

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
ar: لا أستطيع العودة إلى الخطوة السّابقة من هنا. سيكون عليك إعادة المحاولة.

en: I want to have automatic partitioning:
ar: أريد الحصول على التجزئة التّلقائيّة:

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: IP Address is missing
ar: عنوان IP مفقود

en: IP Addresses must contain numbers between 0 and 255
ar: عناوين IP يجب أن تحتوي أرقاماً بين 0 و 255

en: IP Addresses must contain numbers between 1 and 255
ar: عناوين IP يجب أن تحتوي أرقاماً بين 1 و 255

en: IP address:
ar: عنوان IP:

en: IP/Netmask
ar: IP/قناع الشّبكة

en: I_gnore package dependencies
ar: ت_جاهل معتمدات الحزم

en: Icelandic
ar: الآيسلانديّة

en: If this system is attached directly to the Internet or is on a large public network, it is recommended that a firewall be configured to help prevent unauthorized access.  However, you have selected not to configure a firewall.  Choose "Proceed" to continue without a firewall.
ar: إن كان هذا النّظام متّصلاً مباشرة بالإنترنت أو بشبكة عامّة كبيرة، فمن المستحسن أن يُهيّأ جدار ناري للمساعدة بمنع الوصول الغير مخوّل.  على أي حال، لقد اخترت عدم تهيئة جدار ناريّ.  اختر "تقدّم" كي تستمرّ دون تهيئة جدار ناريّ.

en: If you are using a HTTP proxy server enter the name of the HTTP proxy server to use.
ar: إن كنت تستخدم خادم بروكسي HTTP أدخل اسمه لاستخدامه.

en: If you are using non anonymous ftp, enter the account name and password you wish to use below.
ar: إن كنت تستخدم غير ftp المجهول، أدخل اسم الحساب وكلمة المرور التي تودّ استخدامها أدناه.

en: If you wish to add default options to the boot command, enter them into the 'General kernel parameters' field.
ar: إن كنت تودّ إضافة الخيارات الافتراضيّة إلى أمر الإقلاع، أدخلها في حقل 'المُعطيات العامّة للنّواة'.

en: If you would like to allow all traffic from a device, select it below.
ar: إن كنت تريد السّماح بكلّ السّير من جهاز، اختره أدناه.

en: If you would like to change the default package set to be installed you can choose to customize this below.
ar: إن أردت أن تغيّر مجموعة الحزم الافتراضيّة لتثبيتها يمكنك اختيار تخصيصها أدناه.

en: If you would like to test additional media, insert the next CD and press "%s". You do not have to test all CDs, although it is recommended you do so at least once.
    
    To begin the installation process insert CD #1 into the drive and press "%s".
ar: إن كنت تريد اختبار وسط إضافيّ، أدخل القرص المدمج التّالي واضغط "%s ". لا يتوجّب عليك اختبار كل الأقراص المدمجة، مع أنّه مستحسن فعل ذلك مرّة على الأقل.
    
    كي تبدأ عمليّة التّثبيت أدخل القرص المدمج #1 في السّوّاقة واضغط "%s ".

en: If your system is part of a larger network where hostnames are assigned by DHCP, select automatically via DHCP. Otherwise, select manually and enter in a hostname for your system. If you do not, your system will be known as 'localhost.'
ar: إن كان نظامك جزءً من شبكة أكبر حيث تُعيّن أسماء المضيفين بواسطة بروتوكول تهيئة المُضيف الدّيناميكيّة (DHCP)، اختر تلقائيّاً عبر DHCP. وإلا، اختر يدويّاً وأدخل اسم مضيف لنظامك. إن لم تقم بذلك، فسوف يكون نظامك معروفاً بإسم 'localhost.'

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignore package dependencies
ar: تجاهل مُعتمدات الحزم

en: Illegal Logical Volume Name
ar: اسم كتلة منطقيّة غير شرعيّ

en: Illegal logical volume name
ar: اسم كتلة منطقيّة غير شرعيّ

en: Illegal size
ar: حجم غير شرعي

en: Image
ar: صورة

en: In most cases, the monitor can be automatically detected. If the detected settings are not correct for the monitor, select the right settings.
ar: في معظم الحالات، يمكن أن يتمّ اكتشاف الشّاشة آليّاً. إن كانت الإعدادات المُكتشفة غير صحيحة للشّاشة، اختر الإعدادات الصّحيحة.

en: In most cases, the video hardware can be automatically detected. If the detected settings are not correct for the hardware, select the right settings.
ar: في معظم الحالات، يمكن اكتشاف العتاد الفيديويّ آليّاً. إن كانت الإعدادات المُكتشفة غير صحيحة لهذا العتاد، اختر الإعدادات الصّحيحة.

en: In progress...
ar: قيد العمل...

en: Individual Package Selection
ar: الاختيار الفرديّ للحزم

en: Initializing
ar: جاري الابتداء

en: Insert Driver Disk
ar: أدخل قرص برنامج التّعريف

en: Insert a floppy disk
ar: أدخل قرصاً مرناً

en: Insert your driver disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
ar: أدخل قرص برنامج التّعريف في /dev/%s واضغط "موافق" كي تستمرّ.

en: Insert your updates disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
ar: أدخل قرص التّحديثات في /dev/%s واضغط "موافق" كي تستمرّ.

en: Install Boot Loader record on:
ar: ثبّت سجلّ محمّل الإقلاع على:

en: Install SILO boot record on:
ar: ثبّت سجلّ إقلاع SILO على:

en: Install Starting
ar: التّثبيت على وشك البدء

en: Install Window
ar: نافذة التّثبيت

en: Install class forcing text mode installation
ar: صنف التّثبيت الذي يجبر التّثبيت بوضع النّص

en: Install on System
ar: ثبّت على النّظام

en: Install packages to satisfy dependencies
ar: ثبّت الحزم كي تُرضي المُعتمدات

en: Installation Method
ar: طريقة التّثبيت

en: Installation Type
ar: نوع التّثبيت

en: Installation cannot continue.
ar: لم يمكن أن يستمرّ التّثبيت.

en: Installation to begin
ar: التّثبيت على وشك أن يبدأ

en: Installing %s packages
ar: جاري تثبيت %s حزمة

en: Installing %s-%s-%s.%s
ar: جاري تثبيت %s-%s-%s.%s

en: Installing %s-%s-%s.%s (%s)
ar: جاري تثبيت %s-%s-%s.%s (%s)

en: Installing %s-%s-%s.%s.
ar: جاري تثبيت %s-%s-%s.%s.

en: Installing %s-%s-%s...
ar: جاري تثبيت %s-%s-%s...

en: Installing Packages
ar: جاري تثبيت الحزم

en: Installing bootloader...
ar: جاري تثبيت مُحمّل الإقلاع...

en: Installing...
ar: جاري التّثبيت...

en: Invalid Boot Label
ar: عنوان إقلاع غير صالح

en: Invalid Choice
ar: خيار غير صالح

en: Invalid Directories
ar: أدلّة غير صالحة

en: Invalid Entry for End Cylinder
ar: مُدخل غير صالح لـCylider النّهاية

en: Invalid Entry for Maximum Size
ar: مُدخل غير صالح للحجم الأقصى

en: Invalid Entry for Partition Size
ar: مُدخل غير صالح لحجم التّجزيء

en: Invalid Entry for RAID Spares
ar: مُدخل غير صالح لاحتياطات RAID

en: Invalid Entry for Starting Cylinder
ar: مُدخل غير صالح لـCylider البداية

en: Invalid Hostname
ar: اسم مضيف غير صالح

en: Invalid IP Information
ar: معلومات IP غير صالحة

en: Invalid IP string
ar: عنوان IP غير صالح

en: Invalid Sync Rates
ar: مُعدّلات تزامن غير صالحة

en: Invalid Volume Group Name
ar: اسم غير صالح لمجموعة الكتل

en: Invalid information
ar: معلومات غير صالحة

en: Invalid mount point
ar: نقطة تجهيز غير صالحة

en: Invalid port given: %s.  The proper format is 'port:protocol', where port is between 1 and 65535, and protocol is either 'tcp' or 'udp'.
    
    For example, '1234:udp'
ar: منفذ محدّد غير صالح: %s. التّنسيق الملائم هؤ 'المنفذ:البروتوكول'، حيث يكون المنفذ رقماً بين 1 و 65535، والبروتوكول إمّا 'tcp' أو 'udp'.
    
    على سبيل المثال، '1234:udp'

en: Irian Jaya & the Moluccas
ar: إيريان جايا والمولوكّاس

en: It is recommended that your swap file be at least %d MB.  Please enter a size for the swap file:
ar: من المستحسن أن يكون ملفّ الذّاكرة البديلة %d ميجابايت على الأقل.  رجاء أدخل حجم ملف الذّاكرة البديلة:

en: It is stongly recommended that you create a swap file.  Failure to do so could cause the installer to abort abnormally.  Are you sure that you wish to continue?
ar: من المستحسن جدّاً أن تقوم بإنشاء ملفّ ذاكرة بديلة.  الفشل بالقيام بذلك قد يتسبّب بإجهاض المُثبّت بشكل غير طبيعيّ.  هل أنت متأكّد أنّك تريد الاستمرار؟

en: Italian
ar: الإيطاليّة

en: Jan Mayen
ar: جِنْ مايِنْ

en: Japanese
ar: اليابانيّة

en: Java & Sumatra
ar: جافا وسومطرة

en: Johnston Atoll
ar: جونستون أتول

en: Jujuy (JY)
ar: جوجوي (JY)

en: KDC:
ar: مُتحكّم نطاق كِرْبِرُس (KDC):

en: KDE
ar: كيدي

en: Keep all partitions and use existing free space
ar: أبْقِ كلّ التجزيئات واستخدم المساحة الحرّة

en: Kernel Parameters
ar: مُعطيات النّواة

en: Kernel parameters
ar: مُعطيات النّواة

en: Keyboard Selection
ar: اختيار لوحة المفاتيح

en: Keyboard Type
ar: نوع لوحة المفاتيح

en: Kickstart Error
ar: خطأ في Kickstart

en: Korean
ar: الكوريّة

en: Kosrae
ar: كوسراي

en: Kwajalein
ar: كواجالييْن

en: LDAP Base DN:
ar: الاسم المميّز الأساسي (DN) لـLDAP:

en: LDAP Server:
ar: خادم LDAP:

en: LDAP _Base DN:
ar: الاسم المميّز الأ_ساسي (DN) لـLDAP:

en: LDAP _Server:
ar: خاد_م LDAP:

en: LVM Volume Groups
ar: مجموعات كتل LVM

en: LVM Volume Groups can only be edited in the graphical installer.
ar: مجموعات كتل LVM يمكن تعديلها فقط في المُثبّت الرّسومي.

en: LVM is NOT supported on this platform.
ar: LVM غير مدعوم على هذه البُنية

en: Label
ar: عنوان

en: Language Selection
ar: خيار اللّغة

en: Language Support
ar: دعم اللّغة

en: Leave _unchanged (preserve data)
ar: اتركه _بلا تغيير (حافظ على البيانات)

en: Leave unchanged
ar: اتركه دون تغيير

en: Leave unchanged (preserve data)
ar: اتركه دون تغيير (حافظ على البيانات)

en: Line Islands
ar: جزر لاين

en: Load another disk
ar: حمّل قرص آخر

en: Load driver disk
ar: حمّل قرص برنامج التّعريف

en: Loading
ar: جاري التّحميل

en: Loading %s driver...
ar: جاري تحميل برنامج تعريف %s...

en: Loading SCSI driver
ar: جاري تحميل برنامج تعريف SCSI

en: Local CDROM
ar: القرص المدمج المحلّي

en: Local installation media detected...
ar: تمّ العثور على وسط تثبيت محلّي...

en: Logical Volume Name
ar: اسم الكتلة المنطقيّة

en: Logical Volume Name:
ar: اسم الكتلة المنطقيّة:

en: Logical Volume Names must be less than 128 characters
ar: أسماء الكتل المنطقيّة يجب أن تكون أقل من 128 حرفاً

en: Logical Volumes
ar: كتل منطقيّة

en: Lord Howe Island
ar: جزيرة لورد هووي

en: Low Memory
ar: ذاكرة منخفضة

en: Madeira Islands
ar: جزر ماديرا

en: Mail (SMTP)
ar: بريد (SMTP)

en: Make LVM Volume Group
ar: أنشئ مجموعة كتل LVM

en: Make Logical Volume
ar: أنشئ كتلة منطقيّة

en: Make RAID Device
ar: إنشاء جهاز RAID

en: Make sure your password is at least 6 characters in length.
ar: تأكّد من أن كلمة السّرّ طولها على الأقلّ 6 أحرف.

en: Malay
ar: الماليزيّة

en: Manually choose
ar: اختر يدويّاً

en: Manually partition with _Disk Druid
ar: نسّق يدويّاً _باستخدام Disk Druid

en: Marquesas Islands
ar: جزر ماركيساس

en: Master Boot Record (MBR)
ar: سجلّ الإقلاع الرّئيسي (MBR)

en: Mato Grosso
ar: ماتو جروسّو

en: Mato Grosso do Sul
ar: ماتو جروسّو دو سول

en: Mawson Station, Holme Bay
ar: ماوسون ستايشن، خليج هولمه

en: McMurdo Station, Ross Island
ar: مَكْموردو ستايشن، جزيرة رُسّ

en: Media Check
ar: التّحقّق من الوسط

en: Media Check Result
ar: نتيجة فحص الوَسَط

en: Media Detected
ar: عُثر على وسط

en: Mendoza (MZ)
ar: مِندوزا (MZ)

en: Mi_grate partition to:
ar: _ترحيل التّجزيء إلى:

en: Midway Islands
ar: جزر مِدواي

en: Migrate File Systems
ar: رحّل أنظمة الملفّات

en: Migrate to %s
ar: انقل إلى %s

en: Migrate to:
ar: انقل إلى:

en: Minimal
ar: أدنى

en: Miscellaneous
ar: متنوّعات

en: Miscellaneous Network Settings
ar: إعدادت الشّبكة المُتفرّقة

en: Miscellaneous Settings
ar: إعدادات متفرّقة

en: Missing Group
ar: مجموعة مفقودة

en: Missing Information
ar: معلومات مفقودة

en: Missing Package
ar: حزمة مفقودة

en: Missing User Name
ar: اسم المستخدم مفقود

en: Model
ar: الطّراز

en: Modify Partition
ar: عدّل التّجزيء

en: Monitor
ar: الشّاشة

en: Monitor Configuration
ar: تهيئة الشّاشة

en: Monitor Sync Rates
ar: معدّلات تزامن الشّاشة

en: Monitor Unspecified
ar: شاشة غير معرّفة

en: Monitor:
ar: الشّاشة:

en: More Driver Disks?
ar: المزيد من أقراص برامج التّعريف؟

en: Moscow+00 - west Russia
ar: موسكو +00 - غرب روسيا

en: Moscow+01 - Caspian Sea
ar: موسكو +01 - بحر كاسبيان

en: Moscow+02 - Urals
ar: موسكو +02 - يورالز

en: Moscow+03 - Novosibirsk
ar: موسكو +03 - نوفوسيبيرسك

en: Moscow+03 - west Siberia
ar: موسكو +3 - غرب سيبيريا

en: Moscow+04 - Yenisei River
ar: موسكو +04 - نهر ينيسي

en: Moscow+05 - Lake Baikal
ar: موسكو +05 - بحيرة بايكال

en: Moscow+06 - Lena River
ar: موسكو +06 - نهر لينا

en: Moscow+07 - Amur River
ar: موسكو +07 - نهر أمور

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ar: موسكو +07 - -جزيرة ساخالين

en: Moscow+08 - Magadan
ar: موسكو +08 - ماجادان

en: Moscow+09 - Kamchatka
ar: موسكو +09 - كامشاتكا

en: Moscow+10 - Bering Sea
ar: موسكو +10 - بحر بيرنج

en: Moscow-01 - Kaliningrad
ar: موسكو +01 - كالينينجراد

en: Mount Point
ar: مكان التّجهيز

en: Mount Point/
    RAID/Volume
ar: مكان التّثبيت/
    RAID/كتلة

en: Mount Point:
ar: مكان التّجهيز:

en: Mount failed
ar: فشل التّجهيز

en: Mount point in use
ar: مكان التّجهيز قيد الاستخدام

en: Mountain Standard Time - Arizona
ar: توقيت الجبل القياسي - أريزونا

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ar: توقيت الجبل القياسي - جَدْوَل داوسون وقلعة ساينت جون، كولومبيا البريطانيّة

en: Mountain Standard Time - Sonora
ar: توقيت الجبل القياسي - سونورا

en: Mountain Time
ar: توقيت الجبل

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ar: توقيت الجبل - ألبِرتا، شرق كولومبيا البريطانيّة وغرب ساسكاتشيوان

en: Mountain Time - Chihuahua
ar: توقيت الجبل - تشيواوا

en: Mountain Time - Navajo
ar: توقيت الجبل - نافاجو

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ar: توقيت الجبل - جنوب باجا، ناياريت، سينالوا

en: Mountain Time - central Northwest Territories
ar: توقيت الجبل - وسط الإقليم الشمال غربي

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ar: توقيت الجبل - غرب إيداهو وشرق أوريغون

en: Mountain Time - west Northwest Territories
ar: توقيت الجبل - غرب الإقليم شمال غربي

en: Mouse Configuration
ar: تهيئة الماوس

en: Mouse Selection
ar: اختيار الماوس

en: Multiple devices on your system are labelled %s.  Labels across devices must be unique for your system to function properly.
    
    Please fix this problem and restart the installation process.
ar: هناك عدّة أجهزة على نظامك معنونة %s.  العناوين الخاصّة بالأجهزة يجب أن تكون فريدة كي يستطيع نظامك العمل بشكل ملائم.
    
    رجاء صحّح هذه المشكلة وأعد تشغيل عمليّة التّثبيت.

en: Must have a / partition to install on.
ar: يجب أن يكون لديك تجزيء / تُثبّت عليه.

en: Must specify a value
ar: يجب أن تُحدّد قيمة

en: Must supply a --url argument to Url kickstart method.
ar: يجب أن تُزوّد المُعطى --url لطريقة Url kickstart.

en: NA.
    
    No checksum information available, unable to verify media.
ar: NA.
    
    لا معلومات checksum متوفّرة، لم يمكن التحقّق من الوسط.

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ar: شمال شرق البرازيل (MA, PI, CE, RN, PB)

en: NFS Setup
ar: إعداد NFS

en: NFS image
ar: صورة NFS

en: NFS server name:
ar: اسم خادم NFS:

en: NIS Domain:
ar: نطاق NIS:

en: NIS Server:
ar: خادم NIS:

en: NIS _Domain:
ar: ن_طاق NIS:

en: NIS _Server:
ar: _خادم NIS:

en: N_o firewall
ar: _لا جدار ناريّ

en: Name in use
ar: الاسم مستخدم

en: Nameserver
ar: خادم النّطاق

en: Nameserver IP
ar: عنوان IP لخادم النّطاق

en: Ne_w
ar: ج_ديد

en: Net_mask
ar: قناع ال_شّبكة

en: Netmask
ar: قناع الشّبكة

en: Netmask:
ar: قناع الشّبكة:

en: Network Configuration
ar: تهيئة الشّبكة

en: Network Configuration for %s
ar: تهيئة الشّبكة لـ%s

en: Network Device: %s
ar: جهاز الشّبكة: %s

en: Network Devices
ar: أجهزة الشّبكة

en: Networking Device
ar: جهاز التّشبيك

en: New
ar: جديد

en: New South Wales - Yancowinna
ar: نيو ساوث وايلز - يانكووينّا

en: New South Wales - most locations
ar: نيو ساوث ويلز - معظم المواقع

en: Newfoundland Island
ar: جزيرة نيوفاوندلاند

en: Next
ar: التّالي

en: No
ar: لا

en: No %s CD was found which matches your boot media.  Please insert the %s CD and press %s to retry.
ar: لم يعثر على قرص %s مدمج يطابق وسط الإقلاع خاصّتك.  رجاء أدخل القرص %s المدمج واضغط %s لإعادة المحاولة.

en: No Boot Loader
ar: لا مُحمّل إقلاع

en: No Drives Found
ar: لم يُعثر على أقراص

en: No RAID minor device numbers available
ar: ليس هناك أرقام صُغرى لجهاز RAID متوفّرة

en: No RAID partitions
ar: لا تجزيءات RAID

en: No Root Partition
ar: لا تجزيء جذري

en: No boot loader will be installed.
ar: لن يتمّ تثبيت أي محمّل إقلاع.

en: No device drivers have been loaded for your system.  Would you like to load any now?
ar: لم يتمّ تحميل أيّ برامج تعريف لنظامك.  هل تودّ تحميل أيّها الآن؟

en: No devices of the appropriate type were found on this driver disk.  Would you like to manually select the driver, continue anyway, or load another driver disk?
ar: لم يعثر على أجهزة من النّوع المناسب على قرص برنامج التّعريف هذا.  هل تودّ اختيار برنامج التّعريف يدويّاً، الاستمرار على أي حال، أو تحميل قرص برنامج تعريف آخر؟

en: No driver found
ar: لم يُعثر على أيّ برنامج تعريف

en: No drivers found
ar: لم يعثر على أية برامج تعريف

en: No drivers were found to manually insert.  Would you like to use a driver disk?
ar: لم يُعثر على برامج تعريف لإضافتها يدويّاً.  هل تودّ استخدام قرص برنامج تعريف؟

en: No firewall
ar: لا جدار ناري

en: No free slots
ar: لا حيّز فارغ

en: No free space
ar: لا مساحة شاغرة

en: No hard drives have been found.  You probably need to manually choose device drivers for the installation to succeed.  Would you like to select drivers now?
ar: يم يعثر على أيّة أقراص صلبة.  ربّما عليك اختيار برنامج تعريف الجهازيدويّاً كي ينجح هذا التّثبيت.  هل تودّ اختيار برامج التّعريف الآن؟

en: No help is available for this step of the install.
ar: لا مساعدة متوفّرة لهذه الخطوة من التّثبيت.

en: No kernel packages were installed on your system.  Your boot loader configuration will not be changed.
ar: لم يتمّ تثبيت أي حزم نواة على نظامك. سوف لن يتبدّل إعداد محمّل الإقلاع.

en: No members in RAID request, or not RAID level specified.
ar: لا أعضاء في طلب RAID، أو أنّه ليس مستوى RAID المحدّد.

en: No mouse was detected.  A mouse is required for graphical installation.  Starting text mode.
ar: لم يتم العثور على ماوس. التّثبيت الرّسوميّ يتطلّب وجود واحدة. بدء الوضع النّصّي.

en: No video hardware found, assuming headless
ar: لم يتمّ العثور على عتاد فيديو، افتراض عدم وجوده

en: No, I _do not want to create a boot diskette
ar: لا، لا أريد إ_نشاء قرص إقلاع

en: Nodes Needed
ar: بحاجة للنّقاط

en: None
ar: لاشيء

en: Northern Ireland
ar: إيرلنده الشّماليّة

en: Northern Territory
ar: المقاطعة الشّماليّة

en: Norwegian
ar: النرويجيّة

en: Not Supported
ar: غير مدعوم

en: Not enough physical volumes
ar: كتل منطقيّة غير كافية

en: Not enough space
ar: لا مساحة كافية

en: Not supported
ar: غير مدعوم

en: Notice
ar: ملاحظة

en: Number of _spares:
ar: عدد الا_حتياطيات:

en: Number of spares?
ar: عدد الاحتياطات؟

en: OK
ar: موافق

en: One or more existing Linux installations have been found on your system.
    
    Please choose one to upgrade, or select 'Reinstall System' to freshly install your system.
ar: تمّ العثور على واحد أو أكثر من تثبيتات لينكس على نظامك.
    
    رجاء اختر واحداً لتطويره، أو اختر 'إعادة تثبيت النّظام' لتثبيت جديد لنظامك.

en: One or more of the file systems listed in the /etc/fstab of your Linux system are inconsistent and cannot be mounted.  Please fix this problem and try to upgrade again.
ar: واحد أو أكثر من أنظمة الملفّات المسردة في /etc/fstab على نظام لينكس خاصّتك غير متماسكة ولا يمكن تجهيزها. رجاء أصلح هذه المشكلة وحاول التّحديث مرّة أخرى.

en: One or more of the file systems listed in the /etc/fstab on your Linux system cannot be mounted. Please fix this problem and try to upgrade again.
ar: واحد أو أكثر من أنظمة الملفّات المسردة في /etc/fstab على نظام لينكس خاصّتك لا يمكن تجهيزه. رجاء أصلح هذه المشكلة وحاول التّحديث مرّة أخرى.

en: Optional Packages
ar: الحزم الاختياريّة

en: Original File System Label:
ar: عنوان نظام الملفّات الأصلي:

en: Original File System Type:
ar: نوع نظام الملفّات الأصلي:

en: Other _ports:
ar: _منافذ أخرى:

en: Other ports
ar: منافذ أخرى

en: PASS.
    
    It is OK to install from this media.
ar: نجح.
    
    من الممكن التثبيت من هذا الوسط.

en: PPC PReP Boot
ar: إقلاع PPC PReP

en: Pacific Time
ar: توقيت المحيط الهادي

en: Pacific Time - north Yukon
ar: توقيت المحيط الهادي - شمال يوكن

en: Pacific Time - south Yukon
ar: توقيت المحيط الهادي - جنوب يوكن

en: Pacific Time - west British Columbia
ar: توقيت المحيط الهادي - غرب كولومبيا البريطانيّة

en: Package
ar: حزمة

en: Package :
ar: حزمة:

en: Package Defaults
ar: افتراضيّات الحزم

en: Package Dependencies
ar: مُعتمدات الحزمة

en: Package Group Details
ar: تفاصيل مجموعة الحزم

en: Package Group Selection
ar: اختيار مجموعة الحزم

en: Package Installation
ar: تثبيت الحزم

en: Package Progress:
ar: تقدّم الحزمة:

en: Package: %s
    Version: %s
ar: الحزمة: %s
    النّسخة: %s

en: Packages
ar: الحزم

en: Palmer Station, Anvers Island
ar: بالمر ستايشن، جزيرة أنفيرز

en: Parted exceptions can't be handled in command line mode!
ar: استثناءات parted لا يمكن التّعامل معها في وضع سطر الأوامر!

en: Partition
ar: تجزيء

en: Partition type
ar: نوع التّجزيء

en: Partitioning
ar: التّجزئة

en: Partitioning Errors
ar: أخطاء التّجزئة

en: Partitioning Warning
ar: تحذير تجزئة

en: Partitioning Warnings
ar: تحذيرات التّجزئة

en: Partitioning with fdisk
ar: التّجزئة باستخدام fdisk

en: Partitions can't end on a negative cylinder.
ar: لا يمكن أن تنتهي التجزيءات برقم اسطوانة سالب.

en: Partitions can't start below the first cylinder.
ar: لا يمكن أن تبدأ التّجزيءات قبل أوّل اسطوانة.

en: Partitions of type '%s' must be constrained to a single drive.  This is done by selecting the drive in the 'Allowable Drives' checklist.
ar: التّجزيءات ذات النّوع '%s' يجب أن تكون مُقيّدة بقرص واحد.  يتمّ هذا باختيار السّوّاقة من لائحة الاختيار 'السّوّاقات المسموحة'.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password (confirm)
ar: كلمة المرور (تأكيد)

en: Password (confirm):
ar: كلمة المرور (تأكيد):

en: Password Length
ar: طول كلمة المرور

en: Password Mismatch
ar: كلمة المرور غير مطابقة

en: Password Too Short
ar: كلمة المرور قصيرة جدّاً

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Passwords Do Not Match
ar: كلمات المرور غير متطابقة

en: Passwords do not match
ar: كلمات المرور غير متطابقة

en: Passwords don't match
ar: كلمات المرور غير متطابقة

en: Perfect for personal computers or laptops, select this installation type to install a graphical desktop environment and create a system ideal for home or desktop use.
ar: مناسب جدّاً للحاسبات الشخصيّة أو المحمولة، اختر نوع التّثبيت هذا كي تقوم بتثبيت بيئة سطح مكتب رسوميّة وإنشاء نظام مثاليّ للاستخدام المنزلي أو المكتبي.

en: Performing post install configuration...
ar: جاري القيام بإعداد ما بعد التّثبيت...

en: Pernambuco
ar: بِرْنامبوكو

en: Persian
ar: الفارسيّة

en: Phoenix Islands
ar: جزر فينكس

en: Physical Extent:
ar: الامتداد المادّي:

en: Physical Volumes to _Use:
ar: الكتل الماديّة الم_طلوب استخدامها:

en: Pick a root password. You must type it twice to ensure you know what it is and didn't make a mistake in typing. Remember that the root password is a critical part of system security!
ar: اختر كلمة مرور للمستخدم root. يجب أن تكتبها مرّتين كي تتأكّد منها وأنّك لم تقم بخطأ في الكتابة. تذكّر أن كلمة مرور المستخدم root هي جزء حرج من أمْن نظامك!

en: Please choose how you would like to prepare the file system on this partition.
ar: رجاء اختر كيف تودّ تحضير نظام الملفّات على هذا التّجزيء.

en: Please choose your default desktop environment:
ar: رجاءً اختر بيئة سطح مكتبك الافتراضيّة:

en: Please choose your login type:
ar: رجاء اختر طريقة تسجيل دخولك:

en: Please connect to %s to begin the install...
ar: رجاء اتصل يدويّاً بـ %s لتبدأ التثبيت...

en: Please connect to begin the install...
ar: رجاءً قم بالاتّصال حتى تبدأ التثبيت...

en: Please enter a logical volume name.
ar: رجاء أدخل اسم كتلة منطقي.

en: Please enter a volume group name.
ar: رجاء أدخل اسم مجموعة الكتل.

en: Please enter any parameters which you wish to pass to the %s module separated by spaces.  If you don't know what parameters to supply, skip this screen by pressing the "OK" button.  A list of available options can be obtained by pressing the F1 key.
ar: رجاء أدخل أية مُعطيات تودّ تمريرها إلى الوحدة %s مفصولة بمسافات.  إن لم تكن تعرف المُعطيات المطلوبة، تخطّ هذه الشّاشة بالضّغط على الزرّ "موافق".  يمكن الحصول على لائحة بالخيارات المتوفّرة بالضّغط على المفتاح F1.

en: Please enter the IP configuration for this machine. Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal notation (for example, 1.2.3.4).
ar: رجاءً أدخل تهيئة IP لهذا الجهاز. كلّ عنصر يجب أن يُدخل على شكل عنوان IP بأرقام عشريّة تفصلها نقاط (مثلاً، 1.2.3.4).

en: Please enter the following information:
    
        o the name or IP number of your %s server
        o the directory on that server containing
          %s for your architecture
ar: رجاءً أدخل المعلومات التّالية:
    
        o اسم أو رقم IP لخادم %s الخاص بك
        o الدّليل على ذلك الخادم الذي يحتوي
          %s لبناء نظامك

en: Please enter the sync rates for your monitor. 
    
    NOTE - it is not usually necessary to edit sync rates manually, and care should be taken to make sure the values entered are accurate.
ar: رجاء أدخل معدّلات التّزامن لشاشتك. 
    
    ملاحظة - ليس من الضّروريّ عادة تحرير معدّلات التّزامن يدويّاً، ويجب أخذ الحيطة في التّأكّد من صحّة القيم المدخلة.

en: Please insert a floppy now. All contents of the disk will be erased, so please choose your diskette carefully.
ar: رجاء أدخل قرصاً مرناً الآن. سوف تحذف كل محتويات القرص، لذا رجاء اختر القرص بحذر.

en: Please insert disc %d to continue.
ar: رجاءً أدخل القرص %d لتستمر.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
ar: رجاء اتصل يدويّاً بمستفيد vnc %s لتبدأ التثبيت.

en: Please manually connect your vnc client to begin the install.
ar: رجاء اتصل يدويّاً بمستفيد vnc لتبدأ التثبيت.

en: Please remove any diskettes from the floppy drive, and insert the floppy diskette that is to contain the boot disk.
    
    All data will be ERASED during creation of the boot disk.
ar: رجاء أزل أي أقراص مرنة من السّوّاقة، وأدخل القرص المرن الذي تريده أن يحتوي قرص الإقلاع.
    
    سيتمّ إزالة كلّ البيانات خلال إنشاء قرص الإقلاع.

en: Please select a source drive.
ar: رجاء اختر قرصاً مصدراً.

en: Please select the amount of video RAM present on your video card. Choose '%s' to reset the selection to the amount the installer detected on your card.
ar: رجاء اختر كمّيّة ذاكرة الفيديو المؤقّتة (RAM) الموجودة على بطاقتك الفيديويّة. اختر '%s' كي تعيد الاختيار للكميّة التي اكتشفها برنامج التّثبيت على بطاقتك.

en: Please select the boot loader that the computer will use.  GRUB is the default boot loader. However, if you do not wish to overwrite your current boot loader, select "Do not install a boot loader."
ar: رجاءً اختر محمّل الإقلاع الذي سيستخدمه الحاسوب.  GRUB هو محمّل الإقلاع الافتراضي. على أي حال، إن لم تكن ترغب بالكتابة فوق محمّل الإقلاع الحالي، اختر "لا تُثبّت محمّل إقلاع."

en: Please select the color depth you would like to use:
ar: رجاء اختر عمق الألوان الذي تودّ استخدامه:

en: Please select the driver below which you wish to load.  If it does not appear and you have a driver disk, press F2.
ar: رجاء اختر برنامج التّعريف أدناه والذي تودّ تحميله.  إن لم يكن يظهر وكان لديك قرص برنامج تعريف، اضغط F2.

en: Please select the monitor attached to your system.
ar: رجاء اختر الشّاشة المتّصلة بنظامك.

en: Please select the nearest city in your timezone:
ar: رجاء اختر المدينة الأقرب في منطقتك الزّمنيّة:

en: Please select the resolution you would like to use:
ar: رجاء اختر دقّة العرض التي تودّ استخدامها:

en: Please select the target drives for the clone operation.
ar: رجاء اختر الأقراص المستهدفة لعمليّة الاستنساخ.

en: Please select the video card present in your system.  Choose '%s' to reset the selection to the card the installer detected in your system.
ar: رجاء اختر بطاقة الفيديو الموجودة في نظامك.  اختر '%s' كي تعيد الاختيار إلى البطاقة التي اكتشفها برنامج التّثبيت في نظامك.

en: Please specify a mount point for this partition.
ar: رجاء حدّد نقطة تجهيز لهذا التّجزيء.

en: Please wait while formatting drive %s...
ar: رجاء الانتظار بينما يتمّ تنسيق القرص %s...

en: Point to Point (IP)
ar: نقطة إلى نقطة (IP)

en: Ponape (Pohnpei)
ar: بونابي (Pohnpei)

en: Portuguese
ar: البرتغاليّة

en: Portuguese(Brazilian)
ar: البرتغاليّة (البرازيليّة)

en: Post Install
ar: ما بعد التّثبيت

en: Preparing RPM transaction...
ar: جاري تحضير عمليّة RPM...

en: Preparing to install...
ar: جاري التّجهيز للتّثبيت...

en: Press <Enter> to end the installation process.
ar: إضغط <إدخال> كي تُنهي عمليّة التّثبيت.

en: Primary DNS
ar: DNS الأوّلي

en: Primary DNS:
ar: DNS الأوّلي:

en: Primary nameserver:
ar: خادم النّطاق الأوّلي:

en: Proceed
ar: أكمل

en: Proceed with upgrade?
ar: هل أتقدّم بالتّحديث؟

en: Processing
ar: جاري المعالجة

en: Queensland - Holiday Islands
ar: كوينزلاند - جزر هوليداي

en: Queensland - most locations
ar: كوينزلاند - معظم المواقع

en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
ar: كيزيلوردا (Kyzylorda, Kzyl-Orda)

en: RAID Device
ar: جهاز RAID

en: RAID Device %s
ar: جهاز RAID %s

en: RAID Devices
ar: أجهزة RAID

en: RAID Level:
ar: مستوى RAID:

en: RAID Members:
ar: أعضاء RAID:

en: RAID Options
ar: خيارات RAID

en: RAID _Device:
ar: _جهاز RAID:

en: RAID _Level:
ar: _مستوى RAID:

en: RAM detected (MB):
ar: الذّاكرة المؤقّتة (RAM) المُكتشفة (ميجابايت):

en: R_ealm:
ar: ال_مملكة:

en: Re_set
ar: إ_عادة للأصل

en: Re_view (and modify if needed) the partitions created
ar: عاين (وعدّل إن كان ضروريّاً) التجزيءات المنشئة

en: Read-Only
ar: قراءة فقط

en: Reading
ar: جاري القراءة

en: Reading anaconda updates...
ar: جاري قراءة تحديثات أناكوندا...

en: Reading driver disk...
ar: جاري قراءة قرص برنامج التّعريف...

en: Reading package information...
ar: جاري قراءة معلومات الحزمة...

en: Realm:
ar: المملكة:

en: Reboo_t
ar: أعد ال_تّشغيل

en: Reboot
ar: أعد التّشغيل

en: Reboot?
ar: أعيد التّشغيل؟

en: Rebooting System
ar: جاري إعادة تشغيل النّظام

en: Reinstall System
ar: أعد تثبيت النّظام

en: Release Notes
ar: ملاحظات الإصدار

en: Release notes are missing.
ar: ملاحظات الإصدارة مفقودة.

en: Remaining
ar: المتبقّي

en: Remaining time: %s minutes
ar: الوقت المتبقّي: %s دقيقة

en: Remaining:
ar: متبقّي:

en: Remove all Linux partitions on this system
ar: أزل كلّ تجزيئات لينكس على هذا النّظام

en: Remove all partitions on this system
ar: أزل كلّ التجزيئات على هذا النّظام

en: Remove any installation media (diskettes or CD-ROMs) used during the installation process and press <Enter> to reboot your system.
ar: أزل أيّ وسط تثبيت (قرص أو أقراص مدمجة) استخدمت خلال عمليّة التّثبيت واضغط <إدخال> كي تعيد تشغيل نظامك.

en: Remove any installation media (diskettes or CD-ROMs) used during the installation process and press the "Reboot" button to reboot your system.
ar: أزل أيّ وسط تثبيت (قرص مرن أو مدمج) استخدم خلال عمليّة التّثبيت واضغط زرّ "أعد التّشغيل" كي تعيد تشغيل نظامك.

en: Request server via broadcast
ar: طلب الخادم عبر البثّ

en: Requested Logical Volume Does Not Exist
ar: الكتلة المنطقيّة المطلوبة غير موجودة

en: Requested Partition Does Not Exist
ar: التجزيء المطلوب غير موجود

en: Requested Raid Device Does Not Exist
ar: جهاز RAID المطلوب غير موجود

en: Requested Volume Group Does Not Exist
ar: مجموعة الكُتل المطلوبة غير موجودة

en: Requested password contains non-ascii characters which are not allowed for use in password.
ar: كلمة المرور المطلوبة تحتوي أحرف غير ascii والتي هي غير مسموحة للاستخدام في كلمة المرور.

en: Requested value is not an integer
ar: القيمة المطلوبة ليس رقماً صحيحاً

en: Requested value is too large
ar: القيمة المطلوبة كبيرة جدّاً

en: Required Install Media
ar: وسط التّثبيت مطلوب

en: Requirement
ar: متطلّب

en: Rescue
ar: إنقاذ

en: Rescue Method
ar: طريقة الإنقاذ

en: Rescue Mode
ar: وضع الإنقاذ

en: Rese_t
ar: إ_عادة للأصل

en: Reset
ar: أعد للأصل

en: Resolution
ar: دقّة العرض

en: Resolution:
ar: دقّة العرض:

en: Restore _original values
ar: استعِدْ ال_قِيَم الأصليّة

en: Retrieving
ar: جاري الجَلْب

en: Retry
ar: أعد المحاولة

en: Root Password
ar: كلمة مرور المستخدم root

en: Root _Password:
ar: كلمة _مرور root:

en: Roraima
ar: رورايما

en: Rothera Station, Adelaide Island
ar: روثيرا ستايشن، جزيرة أديالايد

en: Running anaconda via telnet...
ar: جاري تشغيل anaconda عبر telnet...

en: Running anaconda, the %s rescue mode - please wait...
ar: جاري تشغيل anaconda، وضع الإنقاذ لـ%s  - الرّجاء الانتظار...

en: Running anaconda, the %s system installer - please wait...
ar: جاري تشغيل anaconda، مُثبّت نظام %s - الرّجاء الانتظار...

en: Running dasdfmt means the loss of 
    ALL DATA on drive %s.
    
    Do you really want this?
ar: تشغيل dasdfmt يعني خسارة كل
    البيانات على السّوّاقة %s.
    
    هل تريد هذا حقّاً؟

en: Russian
ar: الرّوسيّة

en: Ruthenia
ar: روثينيا

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ar: جنوب وجنوب غرب البرازيل (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SILO Configuration
ar: تهيئة SILO

en: SMB Work_group:
ar: م_جموعة عمل SMB:

en: SMB _Server:
ar: خ_ادم SMB:

en: Sabah & Sarawak
ar: ساباح وساراواك

en: Save
ar: احفظ

en: Save Crash Dump
ar: احفظ مُخرجات التّحطّم

en: Saving Screenshot
ar: جاري حفظ لقطة الشّاشة

en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
ar: سكورزبايسَنْد / إتّوكورتورميت

en: Screenshots Copied
ar: تمّ نسخ لقطات الشّاشة

en: Searching
ar: جاري البحث

en: Searching for %s installations...
ar: البحث عن تثبيتات %s...

en: Secondary DNS
ar: DNS الثّانوي

en: Secondary DNS:
ar: DNS الثّانوي:

en: Security Enhanced Linux
ar: لينكس المُحسّن الأمن

en: Security Enhanced Linux (SELinux) provides stricter access controls to improve the security of your system.  How would you like this support enabled?
ar: لينكس المُحسّن الأمن (SELinux) يُوفّر تحكّمات وصول مُقيّدة أكثر كي يُحسّن الأمن لنظامك.  كيف تودّ أن يكون هذا مُمكّناً؟

en: Select 'Yes' to continue and format these partitions, or 'No' to go back and change these settings.
ar: اختر 'نعم' لتستمرّ وتنسّق هذه التّجزيءات، أو 'لا' لتعود و تغيّر هذه الإعدادات.

en: Select All
ar: حدّد الكلّ

en: Select Default _Only
ar: اختر الا_فتراضيّة فقط

en: Select Device Driver to Load
ar: اختر برنامج التّعريف لتحميله

en: Select Partition
ar: اختر تجزيءً

en: Select _additional languages to install on the system:
ar: اختر لغات إ_ضافيّة لتثبيتها على النّظام:

en: Select _all in group
ar: اختر _كلّ ما في المجموعة

en: Select a drive to partition with fdisk:
ar: اختر القرص لتنسيق باستخدام fdisk:

en: Select drive to run fdasd on
ar: اختر القرص لتشغيل fdasd عليه

en: Select driver
ar: اختر برنامج تعريف

en: Select individual packages
ar: اختر الحزم فرديّاً

en: Select the _default language for the system:
ar: اختر اللّغة الا_فتراضيّة للنّظام:

en: Select the _partition to put the swap file on:
ar: اختر التّ_جزيء الذي تريد وضع ملفّ الذّاكرة البديلة عليه:

en: Select the appropriate mouse for the system.
ar: اختر الماوس الملائمة للنّظام.

en: Select the color depth and video mode you want to use for your system.
ar: اختر عمق الألوان ووضع الفيديو الذي تريد استخدامه لنظامك.

en: Select the drive(s) to use for this installation:
ar: حدّد الأقراص لاستخدامها لهذا التّثبيت:

en: Select the monitor for your system.  Use the '%s' button to reset to the probed values.
ar: رجاء اختر الشّاشة لنظامك.  استخدم الزّرّ '%s' لاستعادة القيم المستكشفة أصلاً.

en: Select the video card and video RAM for your system.
ar: اختر بطاقة وذاكرة الفيديو المؤقّتة (RAM) لنظامك.

en: Select this installation type if you would like to set up file sharing, print sharing, and Web services. Additional services can also be enabled, and you can choose whether or not to install a graphical environment.
ar: اختر نوع التّثبيت هذا إن كنت تريد إعداد مشاركة الملفّات، مشاركة الطّباعة، وخدمات الوب. يمكن تمكين خدمات إضافيّة أيضاً، ويمكنك اختيار تثبيت بيئة رسوميّة أو لا.

en: Select this installation type to gain complete control over the installation process, including software package selection and partitioning.
ar: اختر نوع التّثبيت هذا كي تحصل على تحكّم كامل بعمليّة التّثبيت، بما في ذلك اختيار حزم البرامج والتّجزئة.

en: Sending request for IP information for %s...
ar: جاري إرسال طلب معلومات IP من أجل %s...

en: Set Root Password
ar: حدّد كلمة مرور Root

en: Set default PROM boot device
ar: تحديد جهاز إقلاع PROM الافتراضي

en: Set default PROM boot device to linux
ar: حدّد جهاز إقلاع PROM الافتراضي بلينكس

en: Set the hostname:
ar: حدّد اسم المضيف:

en: Setup Networking
ar: أعدّ الشّبكة

en: Show _Help
ar: اعرض ال_مساعدة

en: Silo Configuration
ar: تهيئة silo

en: Size
ar: الحجم

en: Size
    (MB)
ar: الحجم
    (ميجابايت)

en: Size    :
ar: الحجم    :

en: Size (MB)
ar: الحجم (ميجابايت)

en: Size (MB):
ar: الحجم (ميجابايت):

en: Skip
ar: تخطّي

en: Skip Boot Loader
ar: تخطَّ محمّل الإقلاع

en: Skip X Configuration
ar: تخطّ تهيئة X

en: Skip boot loader updating
ar: تخطّ تحديث مُحمّل الإقلاع

en: Slovenian
ar: السلوفينيّة

en: Society Islands
ar: جزر سوساييتي

en: Software RAID allows you to combine several disks into a larger RAID device.  A RAID device can be configured to provide additional speed and reliability compared to using an individual drive.  For more information on using RAID devices please consult the %s documentation.
    
    You currently have %s software RAID partition(s) free to use.
ar: RAID البرامجي يمكنّك من جمع عدّة أقراص في جهاز RAID أكبر.  جهاز RAID يمكن تهيئته كي يُوفّر سرعة إضافيّة و اعتماديّة مُقارنة باستخدام قرص مفرد.  للمزيد من المعلومات حول استخدام أجهزة RAID راجع مستندات %s.
    
    لديك حاليّاً %s تجزيءات RAID برامجي قابلة للاستخدام.

en: Software RAID is NOT supported on this platform.
ar: RAID البرمجي غير مدعوم على هذه البُنية.

en: Some of the packages you have selected to install require packages you have not selected. If you just select OK all of those required packages will be installed.
ar: بعض الحزم التي اخترت تثبيتها تتطلّب حزما لم تقم باختيارها. إن قمت فقط باختيار موافق فسوف يتمّ تثبيت كلّ تلك الحزم.

en: Source Drive Error
ar: خطأ في القرص المصدر

en: Source Drive:
ar: القرص المصدر:

en: South Australia
ar: جنوب أستراليا

en: Space Needed
ar: بحاجة لمساحة

en: Spanish
ar: الإسبانيّة

en: Specify optional module arguments
ar: حدّد مُعطيات الوحدة الاختياريّة

en: Start
ar: بداية

en: Start Cylinder:
ar: Cylinder البداية:

en: Starting Interface
ar: جاري تشغيل الواجهة

en: Starting VNC...
ar: جاري تشغيل VNC...

en: Starting install process, this may take several minutes...
ar: جاري بدء عمليّة التّثبيت، قد يستغرق هذا بضع دقائق...

en: Status
ar: الوضع

en: Status:
ar: الوضع:

en: Suggested size (MB):
ar: الحجم المُقترح (ميجابايت):

en: Summary
ar: المُلخّص

en: Svalbard
ar: سفالبارد

en: Swap file _size (MB):
ar: _حجم ملفّ الذّاكرة البديلة (ميجابايت):

en: Swap file size (MB):
ar: حجم ملف الذّاكرة البديلة (ميجابايت):

en: Swedish
ar: السّويديّة

en: Syowa Station, E Ongul I
ar: سيووا ستايشن، شرق أونغول آي

en: System clock uses _UTC
ar: ساعة النّظام _تستخدم توقيت UTC

en: System to Rescue
ar: النّظام المطلوب إنقاذه

en: System to Upgrade
ar: النّظام المطلوب تثبيته

en: Target Drive Error
ar: خطأ في القرص المستهدف

en: Target Drive(s):
ar: الأقراص المستهدفة:

en: Tasmania
ar: تاسمانيا

en: Tertiary DNS
ar: DNS الاحتياطي

en: Tertiary DNS:
ar: DNS إضافي:

en: Test
ar: اختبر

en: Text
ar: نصّيّ

en: Thank you for downloading this pre-release of %s.
    
    This is not a final release and is not intended for use on production systems.  The purpose of this release is to collect feedback from testers, and it is not suitable for day to day usage.
    
    To report feedback, please visit:
    
       http://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    
    and file a report against '%s'.
ar: شكراً لك على تنزيل الإصدار المسبق من %s.
    
    هذا الإصدار ليس النهائيّ وليس المقصود للاستخدام في أنظمة الإنتاج.  الغرض من هذا الإصدار هو جمع الآراء من المختبرين، وهو ليس مناسباً للاستخدام اليومي.
    
    لتقرير ردّ الآراء، رجاء زُرْ:
    
       http://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    
    وضع تقريراً مقابل '%s'.

en: That directory could not be mounted from the server.
ar: لم يمكن تجهيز الدّليل من الخادم.

en: That directory does not seem to contain a %s installation tree.
ar: يبدو أن الدّليل لا يحتوي على شجرة تثبيت %s.

en: That's not the correct %s CDROM.
ar: ليس هذا هو قرص %s الصّحيح.

en: The %s CD was not found in any of your CDROM drives. Please insert the %s CD and press %s to retry.
ar: لم يعثر على القرص %s المدمج في أي من السّوّاقات. رجاء أدخل القرص %s المدمج واضغط %s لتعيد المحاولة.

en: The %s boot loader will be installed on /dev/%s.
ar: محمّل الإقلاع %s سوف يتمّ تثبيته على /dev/%s.

en: The %s installation tree in that directory does not seem to match your boot media.
ar: شجرة تثبيت %s في ذلك الدّليل لا يبدو مطابقاً لوسط الإقلاع.

en: The %s sync rate is invalid:
    
          %s
    
    A valid sync rate can be of the form:
    
          31.5                   a single number
        50.1-90.2                a range of numbers
    31.5,35.0,39.3-40.0          a list of numbers/ranges
ar: معدّل التزامن %s غير صالح:
    
          %s
    
    معدّل التّزامن الصّالح يمكن أن يكون بالشّكل:
    
          31.5                   رقماً مفرداً
        50.1-90.2                مدى أرقام
    31.5,35.0,39.3-40.0          لائحة من الأرقام/المجالات

en: The 2.4 kernel needs significantly more swap than older kernels, as much as twice as much swap space as RAM on the system.  You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
ar: النّواة 2.4 تحتاج إلى ذاكرة بديلة أكثر بكثير من الأنوية الأقدم، تقريباً ضعف حجم الذّاكرة المُؤقّتة (RAM) على النّظام. لديك حاليّاً %d م.ب. من الذّاكرة البديلة مُهيّئة، لكن يمكنك إنشاء مساحة إضافيّة على واحد من أنظمة ملفّاتك الآن.

en: The 2.4 kernel needs significantly more swap than older kernels, as much as twice as much swap space as RAM on the system. You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
ar: النّواة 2.4 تحتاج إلى ذاكرة بديلة أكثر بكثير من الأنوية الأقدم، تقريباً ضعف حجم الذّاكرة المُؤقّتة (RAM) على النّظام. لديك حاليّاً %d م.ب. من الذّاكرة البديلة مُهيّئة، لكن يمكنك إنشاء مساحة إضافيّة على واحد من أنظمة ملفّاتك الآن.

en: The CDROM could not be mounted.
ar: لم يمكن تجهيز القرص المدمج.

en: The IP information you have entered is invalid.
ar: معلومات IP التي أدخلتها غير صالحة.

en: The VNC server is now running.
ar: خادم VNC يعمل حاليّاً.

en: The arch of the release of %s you are upgrading to appears to be %s which does not match your previously installed arch of %s.  This is likely to not succeed.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
ar: بنية النّظام لهذا الإصدار من %s الذي تقوم بالتّطوير إليه يبدو أنّه %s والذي لا يطابق بنية نظامك %s المثبّتة مسبقاً.  على ما يبدو أن هذا لن ينجح.  هل أنت متأكّد أنّك تريد إكمال عمليّة التّطوير؟

en: The boot diskette allows you to boot your %s system from a floppy diskette.  A boot diskette allows you to boot your system in the event your bootloader configuration stops working, if you chose not to install a boot loader, or if your third-party boot loader does not support Linux.
    
    It is highly recommended you create a boot diskette.
ar: قرص الإقلاع يمكّنك من إقلاع نظامك %s من قرص مرن.  قرص الإقلاع المرن يمكّنك من إقلاع نظامك في حال توقّفت تهيئة محمّل الإقلاع عن العمل، أو إن اخترت عدم تثبيت محمّل إقلاع، أو إن كان محمّل الإقلاع من الطّرف الثّالث لا يدعم لينكس.
    
    من المستحسن جدّاً أن تقوم بإنشاء قرص إقلاع.

en: The boot diskette allows you to boot your %s system from a floppy diskette.  A boot diskette allows you to boot your system in the event your bootloader configuration stops working.
    
    It is highly recommended you create a boot diskette.
    
    Would you like to create a boot diskette?
ar: قرص الإقلاع يمكّنك من إقلاع نظامك %s من قرص مرن. قرص الإقلاع يمكّنك من إقلاع نظامك في حالة توقّف تهيئة مُحمّل الإقلاع عن العمل.
    
    من المُستحسن جدّاً أن تقوم بإنشاء قرص إقلاع.
    
    هل تودّ إنشاء قرص إقلاع؟

en: The boot manager %s uses can boot other operating systems as well. You need to tell me what partitions you would like to be able to boot and what label you want to use for each of them.
ar: مُدير الإقلاع الذي يستخدمه %s يمكنه إقلاع أنظمة تشغيل أخرى أيضاً. تحتاج لأن تُخبرني ما هي التّجزيءات التي تودّ أن تكون قادراً على إقلاعها وما هو العنوان الذي تريد استخدامه لكلّ منها.

en: The boot manager Red Hat uses can boot other operating systems as well. You need to tell me what partitions you would like to be able to boot and what label you want to use for each of them.
ar: مدير الإقلاع الذي يستخدمه ردهات يمكنه إقلاع أنظمة تشغيل أخرى أيضاً. يجب أن تخبرني ما هي التّجزيءات التي تودّ أن تكون قادراً على إقلاعها وما هو العنوان الذي تريد استخدامه لكلّ منها.

en: The current requested size (%10.2f MB) is larger than maximum logical volume size (%10.2f MB). To increase this limit you can increase the Physical Extent size for this Volume Group.
ar: الحجم الحالي المطلوب (%10.2f ميجابايت) هو أكبر من الحجم الأقصى للكتلة المنطقيّة (%10.2f ميجابايت). كي تزيد هذا الحدّ يمكنك زيادة حجم الامتداد المادّي لمجموعة الكتل هذه.

en: The default installation environment includes our recommended package selection, including:
ar: بيئة التّثبيت الافتراضيّة تشمل اختيار الحزم الذي نستحسنه، بما فيها:

en: The default installation environment includes our recommended package selection.  After installation, additional software can be added or removed using the 'system-config-packages' tool.
    
    However %s ships with many more applications, and you may customize the selection of software installed if you want.
ar: بيئة التّثبيت الافتراضي تشمل خيار الحزم التي نستحسنه.  بعد التّثبيت، يمكن إضافة أو إزالة برامج إضافيّة باستخدام أداة 'system-config-packages'.
    
    على كلّ حال يشمل %s تطبيقات إضافيّة عديدة، ويمكنك تخصيص اختيار البرامج المُثبّتة إن أردْت.

en: The device %s is LDL formatted instead of CDL formatted.  LDL formatted DASDs are not supported for usage during an install of %s.  If you wish to use this disk for installation, it must be re-initialized causing the loss of ALL DATA on this drive.
    
    Would you like to reformat this DASD using CDL format?
ar: الجهاز %s منسّق بنسق LDL بدلاً من CDL. أجهزة DASD المنسّقة بنسق LDL غير مدعومة للاستخدام خلال تثبيت %s.  إن رغبت في استخدام هذا القرص للتّثبيت، فيجب إعادة ابتداءه ممّا يسبّب خسارة كلّ البيانات على هذا القرص.
    
    هل تودّ إعادة تنسيق الجهاز DASD باستخدام نسق CDL؟

en: The drive /dev/%s will now be cloned to the following drives:
ar: سوف يتمّ استنساخ القرص /dev/%s إلى الأقراص التّالية:

en: The drive clone editor could not be created for some reason.
ar: مُحرّر استنساخ القرص لم يمكن إنشاءه لسبب ما.

en: The end cylinder must be greater than the start cylinder.
ar: رقم cylinder النّهاية يجب أن يكون أكبر من رقم البداية.

en: The entered IP '%s' is not a valid IP.
ar: عنوان IP المُدخل '%s' هو غير صالح.

en: The file systems of the Linux installation you have chosen to upgrade have already been mounted. You cannot go back past this point.
ar: أنظمة الملفّات الخاصّة بتثبيت لينكس التي اخترت تحديثها تمّ تجهيزها مسبقاً. لا يمكنك العودة قبل هذه النّقطة.

en: The following ISO images are missing which are required for the install:
    
    %s
    The system will now reboot.
ar: صور ISO التّالية مفقودة وهي مطلوبة للتّثبيت:
    
    %s
    سوف يقوم النّظام بإعادة التّشغيل الآن.

en: The following are directories which should instead be symbolic links, which will cause problems with the upgrade.  Please return them to their original state as symbolic links and restart the upgrade.
ar: التالية هي أدلّة يجب أن تكون روابط رمزيّة، والذي سيبب مشاكل بالتّطوير.  رجاءً أعدها إلى وضعها الأصلي كروابط رمزيّة وأعد تشغيل التّطوير.

en: The following critical errors exist with your requested partitioning scheme.
ar: توجد الأخطاء الحرجة التّالية بخريطة التّجزئة التي طلبتها.

en: The following critical errors exist with your requested partitioning scheme. These errors must be corrected prior to continuing with your install of %s.
    
    %s
ar: الأخطاء الجسيمة التّالية موجودة في خطّة التّجزئة التي طلبتها. هذه الأخطاء يجب أن تُصحّح قبل الاستمرار بتثبيتك لـ%s.
    
    %s

en: The following devices have been found on your system.
ar: تمّ العثور على الأجهزة التّالية في نظامك.

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %s
    
    Press 'OK' to reboot your system.
ar: حدثت الأخطاء التالية خلال التجزيء:
    
    %s
    
    اضغط على الزر ‘موافق‘ لتعيد تشغيل نظامك.

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %s
    
    This can happen if there is not enough space on your hard drive(s) for the installation.%s
ar: حدثت الأخطاء التالية بتجزئتك:
    
    %s
    
    يمكن أن يحدث هذا إن لم يكن هناك مساحة كافية على قرصك الصّلب من أجل التّثبيت.%s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Please boot your Linux installation, let the file systems be checked and shut down cleanly to upgrade.
    %s
ar: أنظمة الملفّات التالية لنظام لينكس الخاصّ بك لم يتمّ إزالة تجهيزها بشكل سليم.  رجاء قم بإقلاع تثبيت لينكس، دع أنظم الملفّات تفحص ثم قم بإيقاف التّشغيل بشكل سليم كي تستطيع التّحديث.
    %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Would you like to mount them anyway?
    %s
ar: أنظمة الملفّات التالية لنظام لينكس الخاصّ بك لم يتمّ إزالة تجهيزها بشكل سليم.  هل تريد تجهيزها على أي حال؟
    %s

en: The following files are absolute symbolic links, which we do not support during an upgrade. Please change them to relative symbolic links and restart the upgrade.
ar: الملفّات التّالية هي روابط رمزيّة مطلقة، والتي لا ندعمها خلال التّطوير. رجاءً غيّرها إلى روابط رمزيّة نسبيّة وأعد تشغيل التّطوير.

en: The following installed system will be upgraded:
ar: النّظام التّالي المثبّت سوف يتمّ تطويره:

en: The following invalid argument was specified for the kickstart driver disk command: %s:%s
ar: المُدخل الغير صالح التالي تمّ تحديده من أجل أمر قرص برنامج تعريف kickstart: %s: %s

en: The following partitions were not deleted because they are in use:
    
    %s
ar: لم يتمّ حذف التجزيءات التالية لأنّها قيد الاستخدام:
    
    %s

en: The following pre-existing partitions have been selected to be formatted, destroying all data.
ar: تمّ تحديد التجزيءات الموجودة مسبقاً للتّنسيق، وتدمير كلّ البيانات.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
ar: توجد التّحذيرات التّالية بخريطة التّجزئة التي طلبتها.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
    
    %s
    
    Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
ar: التّحذيرات التّالية موجودة بمُخطّط التّجزئة الذي طلبته.
    
    %s
    
    هل تودّ الاستمرار بمُخطّط التّجزئة الذي طلبته؟

en: The hostname "%s" is not valid for the following reason:
    
    %s
ar: اسم المضيف "%s" ليس صالحاً بسبب التّالي:
    
    %s

en: The installation program is unable to upgrade systems with a pre-rpm 4.x database. Please install the errata rpm packages for your release as described in the release notes and then run the upgrade procedure.
ar: برنامج التّثبيت غير قادر على تطوير الأنظمة السّابقة لقاعدة بيانات rpm النّسخة 4.x. رجاء قم بتثبيت حزم rpm المُصحّحة لإصدارك كما هو مشروح في ملاحظات الإصدار ثم شغّل إجراء التّطوير.

en: The installer has detected the %s boot loader currently installed on %s.
ar: اكتشف المُثبّت مُحمّل الإقلاع %s المثبّت حاليّاً على %s.

en: The installer is unable to detect the boot loader currently in use on your system.
ar: المُثبّت غير قادر على اكتشاف محمّل الإقلاع المستخدم حاليّاً على نظامك.

en: The logical volume name "%s" is already in use. Please pick another.
ar: اسم الكتلة المنطقيّة "%s" مستخدم مسبقاً. رجاء اختر آخر.

en: The logical volumes you have configured require %g MB, but the volume group only has %g MB.  Please either make the volume group larger or make the logical volume(s) smaller.
ar: الكتل المنطقيّة التي طلبتها تتطلّب تهيئة %g ميجابايت، إلّا أنّ مجموعة الكتل تحتوي فقط %g ميجابايت.  رجاء إمّا أن تجعل مجموعة الكتل أكبر أو الكتل المنطقيّة أصغر.

en: The maximum number of spares with a RAID0 array is 0.
ar: العدد الأقصى من الاحتياطات لصفّ RAID0 هو 0.

en: The media check %sis complete, and the result is: %s
ar: فحص الوسط %s اكتمل، والنتيجة هي: %s

en: The mount point "%s" is already in use, please choose a different mount point.
ar: مكان التّجهيز "%s" مستخدم مسبقاً، رجاء اختر مكان تجهيز آخر.

en: The mount point "%s" is in use, please pick another.
ar: مكان التّجهيز "%s" قيد الاستخدام، رجاء اختر آخر.

en: The mount point %s cannot be used.  It must be a symbolic link for proper system operation.  Please select a different mount point.
ar: لا يمكن استخدام مكان التّجهيز %s.  يجب أن يكون رابطاً رمزيّاً كي يعمل النّظام بشكل ملائم.  رجاء اختر مكان تجهيز بديل.

en: The mount point is invalid.  Mount points must start with '/' and cannot end with '/', and must contain printable characters and no spaces.
ar: مكان التّجهز غير صالح.  يجب أن تبدأ أماكن التّجهيز بعلامة '/' و لم يمكن أن تنتهي بعلامة '/'، ويجب أن تتضمّن أحرفاً مطبوعة ودون مسافات.

en: The package %s-%s-%s cannot be opened. This is due to a missing file or perhaps a corrupt package.  If you are installing from CD media this usually means the CD media is corrupt, or the CD drive is unable to read the media.
    
    Press <return> to try again.
ar: الحزمة %s-%s-%s لا يمكن فتحها. هذا بسبب الملف المفقود أو ربّما الحزمة فاسدة.  إن كنت تقوم بالتثبيت من وسط قرص مدمج عادة يعني هذا أن القرص فاسد، أو أن قارئ الأقراص المدمجة غير قادر على قراءة القرص.
    
    اضغط <return> لتحاول مرّة أخرى.

en: The packages you have installed, and any other packages which are needed to satisfy their dependencies, have been selected for installation. Would you like to customize the set of packages that will be upgraded?
ar: الحزم التي قمت بتثبيتها ويّ حزم أخرى تحتاجها كي تُرضي مُعتمداتها، قد تمّ اختيارها للتّثبيت. هل تودّ تخصيص مجموعة الحزم التي سيتمّ تطويرها؟

en: The partition table on device %s was unreadable. To create new partitions it must be initialized, causing the loss of ALL DATA on this drive.
    
    This operation will override any previous installation choices about which drives to ignore.
    
    Would you like to initialize this drive, erasing ALL DATA?
ar: جدول التّجزئة على الجهاز %s غير مقروء. كي تنشئ تجزيءات جديدة يجب ابتداء الجهاز، ممّا يسبّب خسارة كلّ البيانات على هذا القرص.
    
    هذه العمليّة ستتخطّى أي خيارات تثبيت مسبق حول تجاهل أيّ أقراص.
    
    هل تودّ ابتداء القرص، مزيلاً كلّ البيانات؟

en: The partition table on device /dev/%s is of an unexpected type %s for your architecture.  To use this disk for installation of %s, it must be re-initialized causing the loss of ALL DATA on this drive.
    
    Would you like to initialize this drive?
ar: جدول التجزئة على الجهاز /dev/%s هو من نوع غير متوقّع %sلبنية نظامك.  كي تستخدم هذا القرص لتثبيت %s، يجب أن يتمّ إعادة ابتداءه ممّا يسبّب خسارة كلّ البيانات عليه.
    
    هل تودّ ابتداء هذا القرص؟

en: The partition you selected will be deleted.
ar: التّجزيء الذي اخترته سيتمّ حذفه.

en: The partitioning options you have chosen have already been activated. You can no longer return to the disk editing screen. Would you like to continue with the installation process?
ar: خيارات التّجزئة التي اخترتها تمّ تفعيلها مسبقاً. لا يمكنك العودة إلى شاشة تحرير القرص بعد الآن. هل تريد الاستمرار بعمليّة التّثبيت؟

en: The password must be at least 6 characters long.
ar: كلمة المرور يجب أن تكون بطول 6 أحرف على الأقلّ.

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
ar: كلمات المرور التي أدخلتها كانت مختلفة.  رجاء حاول مجدّداً.

en: The passwords you entered were different. Please try again.
ar: كلمات المرور التي أدخلتها مُختلفة. رجاء حاول مرّة أخرى.

en: The physical extent size cannot be changed because otherwise the space required by the currently defined logical volumes will be increased to more than the available space.
ar: حجم الامتداد المادّي لا يمكن تغييره وإلّا فإنّ المساحة المطلوبة للكتل المنطقية المعرّفة حاليّاً سوف تزداد إلى أكثر من المساحة المتوفّرة.

en: The physical extent size cannot be changed because the resulting maximum logical volume size (%10.2f MB) is smaller than one or more of the currently defined logical volumes.
ar: حجم الامتداد المادّي لا يمكن تغييره لأن الحجم النّاتج الأقصى للكتلة المادّيّة (%10.2f ميجابايت) هو أصغر من واحد أو أكثر من الكتل المادّيّة المُعرّفة حاليّاً.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%10.2f MB) is larger than the smallest physical volume (%10.2f MB) in the volume group.
ar: حجم الامتداد المادي لا يمكن تغييره لأن القيمة المحدّدة ( %10.2f ميجابايت) أكبر من أصغر كتلة مادّيّة (%10.2f ميجابايت) td مجموعة الكتل.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%10.2f MB) is too large compared to the size of the smallest physical volume (%10.2f MB) in the volume group.
ar: حجم الامتداد المادّي لا يمكن تغييره لأنّ القيمة المُحدّدة (%10.2f م.ب.) هي كبيرة جدّاً مُقارنة بحجم أصغر كتلة منطقيّة (%10.2fم.ب.) في مجموعة الكتل.

en: The release notes are missing.
ar: ملاحظات الإصدارة مفقودة.

en: The requested size as entered is not a valid number greater than 0.
ar: الحجم المطلوب كما هو مدخل رقم غير صالح أكبر من 0.

en: The rescue environment will now attempt to find your Linux installation and mount it under the directory %s.  You can then make any changes required to your system.  If you want to proceed with this step choose 'Continue'.  You can also choose to mount your file systems read-only instead of read-write by choosing 'Read-Only'.
    
    If for some reason this process fails you can choose 'Skip' and this step will be skipped and you will go directly to a command shell.
ar: بيئة الإنقاذ ستحاول الآن العثور على تثبيت لينكس الخاصّ بك و تقوم بتجهيزه ضمن الدليل %s.  يمكن بعدها القيام بأية تغييرات مطلوبة لنظامك.  إن كنت تريد الاستمرار بهذه الخطوة اختر 'استمرار'. يمكنك أيضاً اختيار تجهيز أنظمة ملفّاتك للقراءة فقط بدلاً من القراءة والكتابة باختيار 'قراءة فقط'.
    
    إن فشلت العمليّة لسبب ما يمكنك اختيار 'تخطّي' وسوف تتخطى هذه الخطوة وتنتقلمباشرةً إلى سطر الأوامر.

en: The root password must be at least 6 characters long.
ar: كلمة المرور للمستخدم root يجب أن تكون بطول 6 أحرف على الأقلّ.

en: The root password must be at least six characters long.
ar: كلمة مرور المستخدم root يجب أن تكون بطول ستّة أحرف على الأقلّ.

en: The root user is already configured. You don't need to add this user here.
ar: المستخدم root مهيّءٌ مسبقاً. لا تحتاج إلى إضافة هذا المستخدم هنا.

en: The screenshots have been saved into the directory:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    You can access these when you reboot and login as root.
ar: تم حفظ لقطات الشّاشة في الدليل:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    يمكنك الوصول إليها عندما تعيد التّشغيل وتسجّل الدخول كمستخدم جذري.

en: The size of the %s partition (%10.2f MB) exceeds the maximum size of %10.2f MB.
ar: حجم التّجزيء %s (%10.2f ميجابايت)  يفوق الحجم الأقصى %10.2f ميجابايت.

en: The size of the kernel modules needed for your machine make it impossible to create a boot disk that will fit on a floppy diskette.
ar: حجم وحدات النّواة المطلوب لجهازك يجعل من المستحيل إنشاء قرص إقلاع يمكن حفظه في قرص مرن.

en: The size of the requested partition (size = %s MB) exceeds the maximum size of %s MB.
ar: حجم التجزيء المطلوب (size = %s ميجابايت) يفوق الحجم الأقصى من %s ميجابايت.

en: The size of the requested partition is negative! (size = %s MB)
ar: حجم التّجزيء المطلوب سالب! (size = %s ميجابايت)

en: The software you have selected to install will require the following CDs:
    
    %s
    Please have these ready before proceeding with the installation.  If you need to abort the installation and reboot please select "Reboot".
ar: البرامج التي اخترت تثبيتها تتطلّب الأقراص المدمجة التّالية:
    
    %s
    رجاء أبقها جاهزة قبل التّقدّم بالتّثبيت. إن احتجت أن تجهض التّثبيت وتعيد التّشغيل رجاء اختر "أعد التّشغيل".

en: The source drive /dev/%s cannot be selected as a target drive as well.
ar: القرص المصدر /dev/%s لا يمكن اختياره كقرص مستهدف أيضاً.

en: The source drive has no partitions to be cloned.  You must first define partitions of type 'software RAID' on this drive before it can be cloned.
ar: القرص الحالي ليس له تجزيءات لاستنساخها.  عليك أوّلاً  تعريف التّجزيءات من نوع 'RAID برامجي' على هذا القرص قبل أن يمكن استنساخها.

en: The source drive selected has partitions on it which are not of type 'software RAID'.
    
    These partitions will have to be removed before this drive can be cloned.
ar: القرص المصدر المُحدّد عليه تجزيءات ليست من نوع 'RAID برامجي'.
    
    يجب إزالة هذه التّجزيءات قبل أن يمكن استنساخ هذا القرص.

en: The source drive selected has partitions which are not constrained to the drive /dev/%s.
    
    These partitions will have to be removed or restricted to this drive before this drive can be cloned.
ar: القرص المصدر المُحدّد عليه تجزيءات غير مُقيّدة بالقرص /dev/%s.
    
    يجب إزالة هذه التّجزيءات أو حصرها بهذا القرص قبل أن يمكن استنساخ هذا القرص.

en: The source drive selected has software RAID partition(s) which are members of an active software RAID device.
    
    These partitions will have to be removed before this drive can be cloned.
ar: القرص المصدر الذي حدّدته يحتوي تجزيءات RAID والتي هي أعضاء من جهاز RAID برامجي نشِط.
    
    يجب إزالة هذه التّجزيءات قبل أن يمكن استنساخ هذا القرص.

en: The swap file must be between 1 and 2000 MB in size.
ar: يجب أن يكون حجم ملفّ الذّاكرة البديلة بين 1 و 2000 ميجابايت.

en: The system will be rebooted now.
ar: سوف يتمّ إعادة تشغيل النّظام الآن.

en: The target drive /dev/%s has a partition which cannot be removed for the following reason:
    
    "%s"
    
    This partition must be removed before this drive can be a target.
ar: القرص المُستهدف /dev/%s عليه تجزيء لا يمكن إزالته للأسباب التّالية:
    
    "%s"
    
    يجب إزالة هذا التّجزيء قبل أن يمكن جعل هذا القرص هو المستهدف.

en: The value you entered is not a valid number.
ar: القيمة التي أدخلتها هي رقم غير صالح.

en: The volume group name "%s" is already in use. Please pick another.
ar: اسم مجموعة الكتل "%s" قيد الاستخدام. رجاء اختر آخر.

en: The z/IPL Boot Loader will be installed on your system after installation is complete. You can now enter any additional kernel and chandev parameters which your machine or your setup may require.
ar: سوف يتمّ تثبيت محمّل الإقلاع z/IPL على نظامك بعد اكتمال التّثبيت. يمكنك الآن إدخال أيّ معطيات للنّواة أو chandev قد تتطلبّها ماكينتك أو إعدادك.

en: The z/IPL Boot Loader will now be installed on your system.
    
    The root partition will be the one you selected previously in the partition setup.
    
    The kernel used to start the machine will be the one to be installed by default.
    
    If you wish to make changes later after the installation feel free to change the /etc/zipl.conf configuration file.
    
    You can now enter any additional kernel parameters which your machine or your setup may require.
ar: سوف يتمّ الآن تثبيت محمّل الإقلاع z/IPL على نظامك.
    
    التّجزيء الجذري سيكون هو الذي حدّدته مسبقاً في إعداد التّجزئة.
    
    إن أردت القيام بتغييرات لاحقاً بعد التّثبيت فلا تتردّد عن تغيير ملفّ التّهيئة /etc/zipl.conf.
    
    يمكن الآن إدخال أيّ مُعطيات إضافيّة للنّواة تتطلّبها ماكينتك أو إعدادك.

en: The z/IPL boot loader will be installed on your system.
ar: سوف يتمّ تثبيت محمّل الإقلاع z/IPL على نظامك.

en: There is no room left in the volume group to create new logical volumes. To add a logical volume you will need to reduce the size of one or more of the currently existing logical volumes
ar: ليس هناك مكان متبقّ في مجموعة الكتل لإنشاء كتل منطقيّة جديدة. كي تضيف كتلة منطقيّة ستحتاج لتقليص حجم واحد أو أكثر من الكتل المنطقيّة الموجودة حاليّاً

en: There is not enough space on the device you selected for the swap partition.
ar: ليس هناك مساحة كافية على الجهاز الذي اخترته لتجزيء الذّاكرة البديلة.

en: There was an error clearing the target drives.  Cloning failed.
ar: كان هناك خطأ في مسح الأقراص المستهدفة.  فشل الاستنساخ.

en: There was an error installing %s.  This can indicate media failure, lack of disk space, and/or hardware problems.  This is a fatal error and your install will be aborted.  Please verify your media and try your install again.
    
    Press the OK button to reboot your system.
ar: كان هناك خطأ في تثبيت %s.  يمكن أن يشير هذا إلى فشل في الوسط، قلّة مساحة القرص، و/أو مشاكل عتاد.  هذا خطأ حرج و سوف يتم إجهاض التّثبيت.  رجاءً تحقّق من الوسط وحاول التّثبيت مجدّداً.
    
    اضغط زرّ موافق لإعادة تشغيل جهازك.

en: These errors must be corrected prior to continuing with your install of %s.
ar: يجب تصحيح هذه الأخطاء قبل الاستمرار بتثبيت %s.

en: This RAID device can have a maximum of %s spares. To have more spares you will need to add members to the RAID device.
ar: جهاز RAID يمكن أن يحتوي %s احتياط بحدّ أقصى. كي تحصل على احتياطات أكثر سوف تحتاج أن تضيف أعضاءً إلى جهاز RAID.

en: This boot target cannot be deleted because it is for the %s system you are about to install.
ar: الإقلاع المستهدف لا يمكنك حذفه بسبب أنّه للنّظام %s الذي أنت على وشك تثبيته.

en: This change in the value of the physical extent will require the sizes of the current logical volume requests to be rounded up in size to an integer multiple of the physical extent.
    
    This change will take affect immediately.
ar: هذا التّغيير في قيمة الامتداد المادّي سيتطلّب أن تكون أحجام طلبات الكتلة المنطقيّة الحاليّة مُقرّبة بالحجم إلى رقم صحيح مضاعف للامتداد المادّي.
    
    هذا التّغيير سينطبق مباشرة.

en: This change in the value of the physical extent will waste substantial space on one or more of the physical volumes in the volume group.
ar: هذا التّغيير بقيمة الامتداد المادّي سوف يهدر مساحة ضخمةعلى واحد أو أكثر من الكتل المادّية في مجموعة الكتل هذه.

en: This device is already being used for another boot entry.
ar: هذا الجهاز مستخدم مسبقاً من قبل مُدخل إقلاع آخر.

en: This group includes all the packages available.  Note that there are substantially more packages than just the ones in all the other package groups on this page.
ar: هذه المجموعة تتضمّن كلّ الحزم المتوفّرة.  لاحظ أن هناك فعليّاً حزم أكثر من تلك التي في كلّ مجموعات الحزم في هذه الصّفحة.

en: This is the recommended option.
ar: هذا هو الخيار المستحسن.

en: This label is already in use for another boot entry.
ar: هذا العنوان مستخدم مسبقاً لمُدخل إقلاع آخر.

en: This mount point is invalid.  The %s directory must be on the / file system.
ar: مكان التّجهيز غير صالح.  يجب أن يكون الدّليل %s على نظام الملفّات /.

en: This mount point must be on a linux file system.
ar: مكان التّجهز هذا يجب أن يكون على نظام ملفّات لينكس.

en: This option installs a graphical desktop environment with tools for software development and system administration.
ar: يقوم هذا الخيار بتثبيت بيئة سطح مكتب رسوميّة مع أدوات لتطوير البرامج وإدارة النّظام.

en: This partition is holding the data for the hard drive install.
ar: هذا التّجزيء يحتوي بيانات التّثبيت من القرص الصّلب.

en: This partition is part of a LVM volume group.
ar: هذا التّجزيء هو جزء من مجموعة كتل LVM.

en: This partition is part of a RAID device.
ar: هذا التّجزيء هو جزء من جهاز RAID.

en: This partition is part of the LVM volume group '%s'.
ar: هذا التّجزيء هو جزء من مجموع الكتل LVM '%s'.

en: This partition is part of the RAID device /dev/md%s.
ar: هذا التّجزيء هو جزء من جهاز RAID /dev/md%s.

en: This release of %s supports the ext3 journalling file system.  It has several benefits over the ext2 file system traditionally shipped in %s.  It is possible to migrate the ext2 formatted partitions to ext3 without data loss.
    
    Which of these partitions would you like to migrate?
ar: هذا الإصدار من %s يدعم نظام ملفاّت ext3 السّجليّ.  له عدّة فوائد زيادة عن نظام الملفّات ext2 المشحون تقليديّاً في %s.  من الممكن ترحيل تجزيءات ext2 المُنسّقة إلى ext3 دون خسارة البيانات.
    
    أيّ هذه التّجزيءات تودّ ترحيلها؟

en: This system appears to have third party packages installed that overlap with packages included in %s. Because these packages overlap, continuing the upgrade process may cause them to stop functioning properly or may cause other system instability.  Please see the release notes for more information.
    
    Do you wish to continue the upgrade process?
ar: يبدو أن النّظام يحتوي حزم طرف ثالث مثبّتة تتعارض مع الحزم المشمولة في %s. لأنّ هذه الحزم تتعارض، فإن الاستمرار بعمليّة التّطوير قد يتسبّب بتوقّف عملها بشكل طبيعي أو يتسبّب بعدم استقرار آخر في النظام.  رجاء راجع ملاحظات الإصدار للمزيد من المعلومات.
    
    هل تريد إكمال عمليّة التّطوير؟

en: This system does not have an /etc/redhat-release file.  It is possible that this is not a %s system. Continuing with the upgrade process may leave the system in an unusable state.  Do you wish to continue the upgrade process?
ar: لا يحتوي النّظام على ملف /etc/redhat-release.  من الممكن أن أن لا يكون هذا نظام %s. الاستمرار بعمليّة التّطوير قد تترك النّظام بوضع غير مستقر.  هل تريد إكمال عمليّة التّطوير؟

en: This system user is already configured. You don't need to add this user here.
ar: المستخدم system مُهيّءٌ مسبقاً. لا تحتاج إلى إضافة هذا المستخدم هنا.

en: This user id already exists.  Choose another.
ar: رقم هويّة المستخدم هذا موجود مسبقاً.  اختر آخر.

en: This will let you create a new boot loader configuration.  If you wish to switch boot loaders, you should choose this.
ar: سوف يسمح لك هذا بإنشاء تهيئة محمّل إقلاع جديدة.  إن كنت تودّ تبديل محمّلات الإقلاع، عليك باختيار هذا.

en: This will make no changes to boot loader configuration.  If you are using a third party boot loader, you should choose this.
ar: لن يقوم هذا بأيّ تغييرات على تهيئة محمّل الإقلاع.  إن كنت تستخدم محمّل إقلاع طرف ثالث، عليك باختيار هذا.

en: This will update your current boot loader.
ar: سوف يُطوّر هذا محمّل الإقلاع الحاليّ.

en: Thule / Pituffik
ar: ثول / بيتّوفِك

en: Tibet & most of Xinjiang Uyghur
ar: تيبت ومعظم زينجيانج إويغر

en: Time
ar: الوقت

en: Time Zone Selection
ar: اختيار المنطقة الزّمنيّة

en: To begin testing the CD media before installation press %s.
    
    Choose %s to skip the media test and start the installation.
ar: كي تبدأ تفحّص وسط القرص المدمج قبل التّثبيت اضغط %s.
    
    اختر %s كي تتخطّى اختبار الوسط وتبدأ التّثبيت.

en: To use RAID you must first create at least two partitions of type 'software RAID'.  Then you can create a RAID device which can be formatted and mounted.
ar: كي تستخدم RAID يجب أن يكون لديك تجزيئين من النّوع 'RAID برامجي'.  ثمّ يمكنك إنشاء جهاز RAID والذي يمكن تنسيقه و تجهيزه.

en: Tocantins
ar: توكانتينز

en: Too many spares
ar: احتياطات كثيرة جدّاً

en: Too small
ar: صغير جدّاً

en: Total
ar: المجموع

en: Total    :
ar: المجموع    :

en: Total Progress:
ar: التّقدّم الكلّي:

en: Total Space:
ar: المساحة الكلّيّة:

en: Total install size: %s
ar: حجم التّثبيت الكلّي: %s

en: Total size
ar: الحجم الكلّي

en: Total size:
ar: الحجم الكلّي:

en: Transferring install image to hard drive...
ar: جاري نقل صورة التّثبيت إلى القرص الصّلب...

en: True Color (24 Bit)
ar: ألوان حقيقيّة (24 بت)

en: Truk (Chuuk)
ar: تْرَك (تَشَكْ)

en: Trusted Devices:
ar: الأجهزة الموثوقة:

en: Turkish
ar: التّركيّة

en: Type
ar: النّوع

en: Ukrainian
ar: الأكرانيّة

en: Unable To Delete
ar: لم يمكن الحذف

en: Unable To Edit
ar: لم يمكن التّعديل

en: Unable to Change Drive Order for LILO
ar: لم يمكن تغيير ترتيب الأقراص من أجل LILO

en: Unable to find any devices of the type needed for this installation type.  Would you like to manually select your driver or use a driver disk?
ar: لم يمكن العثور على أية أجهزة من النّوع المطلوب لنوع التّثبيت هذا.  هل تودّ اختيار برنامج التّعريف يدويّاً أو استخدام قرص برنامج تعريف؟

en: Unable to find install image %s
ar: لم يمكن العثور على صورة التّثبيت %s

en: Unable to instantiate a X hardware state object.
ar: لم يمكن ابتداء كائن لحالة عتاد X.

en: Unable to load file!
ar: لم يمكن تحميل الملف!

en: Unable to load title bar
ar: لم يمكن تحميل سطر العنوان

en: Unable to locate logical volume %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
ar: لم يمكن العثور على الكتلة المنطقيّة %s لاستخدامها لـ%s.
    
    اضغط على الزر ‘موافق‘ لتعيد تشغيل نظامك.

en: Unable to locate partition %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
ar: لم يمكن تحديد التجزيء %s لاستخدامه لـ%s.
    
    اضغط الزّر ‘موافق‘ لإعادة تشغيل نظامك.

en: Unable to locate raid device %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
ar: لم يمكن العثور على جهاز raid %s لاستخدامه لـ %s.
    
    اضغط 'موافق' لتعيد تشغيل نظامك.

en: Unable to locate volume group %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
ar: لم يمكن العثور على مجموعة الكُتل %s لاستخدامها لـ%s.
    
    اضغط 'موافق' لتعيد تشغيل نظامك.

en: Unable to make boot floppy
ar: لم يمكن عمل قرص الإقلاع المرن

en: Unable to merge header list.  This may be due to a missing file or bad media.  Press <return> to try again.
ar: لم يمكن قراءة لائحة دمج التّرويسات. قد يكون هذا بسبب ملف مفقود أو قرص سيّء. اضغط <return> لتحاول مرّة أخرى.

en: Unable to read comps file.  This may be due to a missing file or bad media.  Press <return> to try again.
ar: لم يمكن قراءة ملف comps. قد يكون هذا بسبب ملف مفقود أو قرص سيّء. اضغط <return> لتحاول مرّة أخرى.

en: Unable to read header list.  This may be due to a missing file or bad media.  Press <return> to try again.
ar: لم يمكن قراءة لائحة التّرويسات. قد يكون هذا بسبب الملف المفقود أو القرص السّيّء. اضغط <enter> لتحاول مرّة أخرى.

en: Unable to read the disc checksum from the primary volume descriptor.  This probably means the disc was created without adding the checksum.
ar: لم يمكن قراءة مجموع الفحص للقرص من واصف الكتلة الأوّلي.  هذا على الأرجح يعني أن القرص أنشئ دون إضافة مجموع الفحص.

en: Unable to retrieve %s://%s/%s/%s.
ar: لم يمكن جلب %s://%s/%s/%s.

en: Unable to retrieve the install image.
ar: لم يمكن جَلْب صورة التّثبيت.

en: Unable to set vnc password - using no password!
ar: لم يمكن تحديد كلمة السّر - استخدام دون كلمة سرّ!

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown Error
ar: خطأ مجهول

en: Unknown Host
ar: مضيف غير معروف

en: Unknown Linux system
ar: نظام لينكس غير معروف

en: Unknown Url method %s
ar: طريقة Url غير معروفة %s

en: Unknown card
ar: بطاقة غير معروفة

en: Unknown driver disk kickstart source: %s
ar: برنامج تعريف مجهول لمصدر kickstart: %s

en: Unknown video card
ar: بطاقة فيديويّة غير معروفة

en: Unprobed Monitor
ar: شاشة غير مُعرّفة

en: Unrecoverable Error
ar: خطأ غير قابل للإصلاح

en: Unresolved Dependencies
ar: معتمدات غير محلولة

en: Unspecified video card
ar: بطاقة فيديو غير معرّفة

en: Update Disk Source
ar: مصدر قرص التّحديث

en: Update boot loader configuration
ar: حدّث تهيئة مُحمّل الإقلاع

en: Updates
ar: تحديثات

en: Updates Disk
ar: قرص التّحديثات

en: Upgrade
ar: تطوير

en: Upgrade Boot Loader Configuration
ar: _طوّر تهيئة مُحمّل الإقلاع

en: Upgrade Examine
ar: اختبار التّطوير

en: Upgrade Existing System
ar: قم بتطوير نظام موجود مسبقاً

en: Upgrade Swap Partition
ar: طوّر تجزيء الذّاكرة البديلة

en: Upgrade to begin
ar: التّطوير على وشك أن يبدأ

en: Upgrades for this version of %s are only supported from Red Hat Linux 6.2 or higher.  This appears to be an older system.  Do you wish to continue the upgrade process?
ar: التّطويرات لهذه النّسخة من %s مدعومة فقط من ردهات لينكس 6.2 أو ما بعده.  يبدو أن هذا نظام أقدم.  هل تريد إكمال عمليّة التّطوير؟

en: Upgrading %s packages
ar: جاري تحديث %s حزمة

en: Upgrading %s-%s-%s.%s.
ar: جاري تحديث %s-%s-%s.%s.

en: Use GRUB Boot Loader
ar: استخدم محمّل الإقلاع GRUB

en: Use LILO Boot Loader
ar: استخدم محمّل الإقلاع LILO

en: Use Shadow Passwords
ar: استخدام كلمات المرور المُظلّلة

en: Use TLS connections
ar: استخدام اتّصالات TLS

en: Use _GRUB as the boot loader
ar: استخدم GRUB _كمحمّل الإقلاع

en: Use _LILO as the boot loader
ar: استخدم LILO ك_محمّل الإقلاع

en: Use _TLS lookups
ar: استخدم ا_ستطلاعات TLS

en: Use _broadcast to find NIS server
ar: استخدم ال_بثّ للعثور على خادم NIS

en: Use a GRUB Password
ar: استخدم كلمة مرور GRUB

en: Use a driver disk
ar: اسم قرص برنامج تعريف

en: Use dynamic IP configuration (BOOTP/DHCP)
ar: استخدام تهيئة IP الديناميكيّة (BOOTP/DHCP)

en: Use non-anonymous ftp
ar: استخدم ftp غير المجهول

en: Used Space:
ar: المساحة المستخدمة:

en: User Account Setup
ar: إعداد حساب المستخدم

en: User Exists
ar: المستخدم موجود مسبقاً

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: User name
ar: اسم مستخدم

en: User names must contain only characters A-Z, a-z, and 0-9.
ar: أسماء المستخدمين يجب أن تحتوي فقط على الأحرف A-Z، a-z، والأرقام 0-9.

en: Using mouse type: %s
ar: استخدام ماوس نوع: %s

en: VSync Rate:
ar: معدّل التّزامن العمودي (VSync):

en: VSync Rate:
ar: معدّل التّزامن العمودي (VSync):

en: Victoria
ar: فيكتوريا

en: Video Card
ar: بطاقة الفيديو

en: Video Card Configuration
ar: تهيئة بطاقة الفيديو

en: Video Card:
ar: بطاقة الفيديو:

en: Video RAM
ar: ذاكرة الفيديو المؤقّتة (RAM)

en: Video RAM:
ar: ذاكرة الفيديو المؤقّتة (RAM):

en: Volume Group Name:
ar: اسم مجموعة الكتل:

en: Volume Group Names must be less than 128 characters
ar: أسماء مجموعات الكتل يجب أن تكون أقلّ من 128 حرفاً

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ar: فوستوك ساتيشن، جنوب ماجنيتك بول

en: W Amazonas
ar: غرب الأمازون

en: W Para, Rondonia
ar: غرب بارا، روندونيا

en: Waiting for telnet connection...
ar: بانتظار اتّصال telnet...

en: Wake Island
ar: جزر وايك

en: Warn
ar: حذّر

en: Warn on violations
ar: حذّر عند الاختراقات

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning - No Firewall
ar: تحذير - لا جدار ناري

en: Warning! This is pre-release software!
ar: تحذير! هذا برنامج ما قبل الإصدار!

en: Warning: %s
ar: تحذير: %s

en: Warning: %s is not a valid port.
ar: تحذير: %s هو منفذ غير صالح

en: Warning: %s.
ar: تحذير: %s.

en: Warning: Bad Token
ar: تحذير: نموذج سيّئ

en: Warnings During Automatic Partitioning
ar: تحذيرات خلال التّجزئة التّلقائيّة

en: We do not support changing the drive order for use with LILO.
ar: نحن لا ندعم تغيير ترتيب الأقراص للاستخدام مع LILO.

en: Web site name:
ar: اسم موقع Web:

en: Welcome to %s
ar: أهلاً بكم إلى %s

en: Welcome to %s!
ar: أهلا بكم إلى %s!

en: Welsh
ar: وِلْش

en: West Kazakhstan
ar: غرب كزاخستان

en: Western Australia
ar: غرب أستراليا

en: What device is your mouse located on?
ar: ما هو الجهاز الذي تتّصل به الماوس خاصّتك؟

en: What do you want to do now?
ar: ما الذي تريد فعله الآن؟

en: What language would you like to use during the installation process?
ar: ما اللّغة التي تودّ استخدامها أثناء عمليّة التّثبيت؟

en: What other user accounts would you like to have on the system? You should have at least one non-root account for normal work, but multi-user systems can have any number of accounts set up.
ar: ما هي حسابات المستخدمين الأخرى التي تودّ أن تكون لديك على النّظام؟ يجب أن يكون لديك على الأقل حساب واحد غير حساب root للعمل العادي، إلا أن أنظمة المستخدمين العديدين يمكن أن يكون لها إعداد أيّ عدد من الحسابات.

en: What partition and directory on that partition hold the CD (iso9660) images for %s? If you don't see the disk drive you're using listed here, press F2 to configure additional devices.
ar: ما هو التّجزيء والدليل على ذلك التّجزيء تحتوي صور القرص المدمج (iso9660) لـ%s؟ إن لم ترَ سوّاقة القرص التي تستخدمه مسردة هنا، اضغط F2 كي تهيّئ أجهزة إضافيّة.

en: What partition holds the root partition of your installation?
ar: ما هو التّجزيء الذي يحمل التّجزيء الجذري لتثبيتك؟

en: What services should be allowed to pass through the firewall?
ar: ما هي الخدمات التي يجب أن يسمح لها المرور خلال الجدار النّاريّ؟

en: What time zone are you located in?
ar: ما هي المنطقة الزّمنيّة التي أنت فيها؟

en: What type of keyboard do you have?
ar: ما نوع لوحة المفاتيح التي لديك؟

en: What type of media contains the packages to be installed?
ar: ما نوع الوسط الذي يحتوي الحزم لتثبيتها؟

en: What type of media contains the rescue image?
ar: ما نوع الوسط الذي يحتوي صورة الإنقاذ؟

en: What type of system would you like to install?
ar: ما نوع النّظام الذي تودّ تثبيته؟

en: What would you like to do?
ar: ماذا تودّ أن تفعل؟

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
ar: عندما تنتهي رجاء اختر من الصَّدفة وسيقوم نظامك بإعادة التّشغيل.

en: Where do you want to install the boot loader?
ar: أين تريد أن تقوم بتثبيت محمّل الإقلاع؟

en: Where do you want to install the bootloader?
ar: أين تريد تثبيت مُحمّل الإقلاع؟

en: Which boot loader would you like to use?
ar: أي مُحمّل إقلاع تودّ أن تستخدم؟

en: Which drive(s) do you want to use for this installation?
ar: أيّ الأقراص تريد أن تستخدمها لهذا التّثبيت؟

en: Which model keyboard is attached to this computer?
ar: أيّ طراز لوحة مفاتيح هو متّصل بهذا الحاسوب؟

en: Which model mouse is attached to this computer?
ar: أيّ طراز فأرة هو متّصل بهذا الحاسوب؟

en: Will try to connect again in 15 seconds...
ar: سوف أعاود المحاولة خلال 15 ثانية...

en: Would you like to continue with the upgrade?
ar: هل تريد الاستمرار بالتّحديث؟

en: Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
ar: هل تودّ الاستمرار بخريطة التّجزئة التي طلبتها؟

en: Would you like to perform a checksum test of the ISO image:
    
       %s?
ar: هل تريد القيام بفحص checksum لصورة ISO:
    
       %s؟

en: Wrong CDROM
ar: قرص مدمج خطأ

en: X Customization
ar: تخصيص X

en: Yap
ar: ياب

en: Yes
ar: نعم

en: You are about to delete a RAID device.
ar: أنت على وشك حذف جهاز RAID.

en: You are about to delete all partitions on the device '/dev/%s'.
ar: أنت على وشك حذف كلّ التّجزيءات على الجهاز '/dev/%s'.

en: You are about to delete the /dev/%s partition.
ar: أنت على وشك حذف التّجزيء /dev/%s.

en: You are about to delete the logical volume "%s".
ar: أنت على وشك حذف الكتلة المنطقية "%s".

en: You are about to delete the volume group "%s".
    
    ALL logical volumes in this volume group will be lost!
ar: أنت على وشك حذف مجموعة الكتل "%s".
    
    كلّ الكتل المنطقيّة في مجموعة الكتل هذه سوف تفقد!

en: You are trying to install on a machine which isn't supported by this release of %s.
ar: أنت تحاول التّثبيت على جهاز غير مدعوم من قبل هذه الإصدارة من %s.

en: You can configure the boot loader to boot other operating systems. It will allow you to select an operating system to boot from the list. To add additional operating systems, which are not automatically detected, click 'Add.' To change the operating system booted by default, select 'Default' by the desired operating system.
ar: يمكنك تهيئة محمّل الإقلاع لإقلاع أنظمة تشغيل أخرى. سوف يسمح لك باختيار نظام تشغيل من اللّائحة لإقلاعه. كي تضيف أنظمة تشغيل إضافيّة، والتي لم يتمّ اكتشافها تلقائيّاً، اضغط 'أضف'. كي تغيّر نظام التّشغيل المُقلع بشكل افتراضي، اختر 'افتراضي' إلى جنب نظام التّشغيل المطلوب.

en: You can customize your firewall in two ways. First, you can select to allow all traffic from certain network interfaces. Second, you can allow certain protocols explicitly through the firewall. In a comma separated list, specify additional ports in the form 'service:protocol' such as 'imap:tcp'.
ar: يمكنك تخصيص جدارك النّاري بطريقتين. أوّلاً، يمكنك اختيار مرور كلّ السّير من واجهات شبكة مُعيّنة. ثانياً، يمكنك السّماح باستخدام بروتوكولات مُعيّنة بشكل خاص خلال الجدار النّاري. على شكل لائحة مفصولة بفواصل، حدّد المنافذ الإضافيّة بالشّكل 'خدمة:بروتوكول' مثل 'imap:tcp'.

en: You cannot create more than %s logical volumes per volume group.
ar: لا يمكنك إنشاء أكثر من %s كتل منطقيّة لكل مجموعة كتل.

en: You cannot customize a disabled firewall.
ar: لا يمكنك تخصيص جدار ناريّ مُعطّل.

en: You cannot delete a partition of a LDL formatted DASD.
ar: لا يمكنك حذف تجزيء من DASD منسّق بشكل LDL.

en: You cannot delete free space.
ar: لا يمكنك حذف المساحة الحرّة.

en: You cannot delete this partition, as it is an extended partition which contains %s
ar: لا يمكنك حذف هذا التجزيء، حيث أنه تجزيء ممتدّ وهو يحتوي %s

en: You cannot delete this partition:
ar: لا يمكنك حذف هذا التّجزيء:

en: You cannot edit this partition, as it is an extended partition which contains %s
ar: لا يمكنك تعديل هذا التجزيء، حيث أنه تجزي ممتدّ يحتوى %s

en: You cannot edit this partition:
ar: لا يمكنك تعديل هذا التجزيء:

en: You cannot remove this physical volume because otherwise the volume group will be too small to hold the currently defined logical volumes.
ar: لا يمكنك إزالة هذه الكتلة المادّيّة وإلا فإنّ مجموعة الكتل ستكون صغيرةً جدّاً على حمل الكتل المنطقيّة المُعرّفة حاليّاً.

en: You do not have enough RAM to install %s on this machine.
ar: ليس لديك ذاكرة كافية كي تثبّت %s على هذه الماكينة.

en: You do not have enough RAM to use the graphical installer.  Starting text mode.
ar: لا يوجد لديك ذاكرة مؤقّتة كافية لتستخدم المُثبّت الرسوميّ. جاري بدء الوضع النّصّي.

en: You don't appear to have enough disk space to install the packages you've selected. You need more space on the following file systems:
ar: لا يبدو أنّه لديك مساحة قرص كافية لتثبيت الحزم التّي اخترتها. تحتاج إلى مساحة إضافيّة على أنظمة الملفّات التالية:

en: You don't appear to have enough file nodes to install the packages you've selected. You need more file nodes on the following file systems:
ar: لا يبدو أنه لديك نقاط ملفّات كافية لتثبيت الحزم التي حدّدتها. تحتاج إلى المزيد من نقاط الملفّات على أنظمة الملفّات التّالية:

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ar: ليس لديك أية تجزيءات لينكس. اضغط مفتاح الإدخال لتحصل على صدفة. سوف يقوم النّظام بإعادة التّشغيل تلقائيّاً عندما تخرج من الصّدفة.

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
ar: لا يبدو أنه لديك أية أقراص صلبة في نظامك! هل تودّ تهيئة أجهزة إضافيّة؟

en: You entered an invalid IP address.
ar: لقد أدخلت عنوان IP غير صالح.

en: You have allocated less swap space (%dM) than available RAM (%dM) on your system.  This could negatively impact performance.
ar: لقد قمت بتعيين مساحة ذاكرة بديلة أقل (%dميجا) من الذاكرة RAM المتوفّرة (%dميجا) على نظامك.  قد يؤثّر هذا سلبيّاً على الأداء.

en: You have chosen to remove all Linux partitions (and ALL DATA on them) on the following drives:%s
    Are you sure you want to do this?
ar: لقد اخترت أن تزيل كل تجزيئات لينكس (وكلّ البيانات التّي عليها) على السّوّاقات التّالية:%s
    هل أنت متأكّد أنّك تريد القيام بهذا؟

en: You have chosen to remove all partitions (ALL DATA) on the following drives:%s
    Are you sure you want to do this?
ar: لقد اخترت أن تزيل كل التّجزيئات (كلّ البيانات) على السّوّاقات التّالية:%s
    هل أنت متأكّد أنّك تريد القيام بهذا؟

en: You have chosen to use a pre-existing partition for this installation without formatting it. We recommend that you format this partition to make sure files from a previous operating system installation do not cause problems with this installation of Linux. However, if this partition contains files that you need to keep, such as home directories, then  continue without formatting this partition.
ar: لقد اخترت استخدام تجزيء موجود مسبقاً لهذا التّثبيت دون تنسيقه. نستحسن أن تقوم بتنسيق هذا التّجزيء كي تتأكّد من عدم حدوث مشاكل بسبب ملفّات تثبيت نظام التّشغيل السّابق مع هذا التّثبيت للينكس. على كلّ حال، إن كان هذا التّجزيء يحتوي على ملفّات تحتاج إلى إبقائها، كالأدلّة الموطن، فاستمرّ دون تنسيق هذا التّجزيء.

en: You have elected to not install any boot loader. It is strongly recommended that you install a boot loader unless you have an advanced need.  A boot loader is almost always required in order to reboot your system into Linux directly from the hard drive.
    
    Are you sure you want to skip boot loader installation?
ar: لقد اخترت عدم تثبيت أيّ مُحمّل إقلاع. إنّه من المستحسن جدّاً أن تقوم بتثبيت واحد إلا إن كان لديك حاجة خاصّة. مُحمّل الإقلاع مطلوب تقريباً دائماً حتّى تستطيع إقلاع نظامك إلى لينكس مباشرة من القرص الصّلب.
    
    هل أنت متأكّد أنّك تريد تخطّي تثبيت مُحمّل الإقلاع؟

en: You have multiple devices which could serve as sources for a driver disk.  Which would you like to use?
ar: لديك عدّة أجهزة يمكن أن تخدم كمصادر قرص برنامج التّعريف. أيّها تودّ استخدامه؟

en: You have multiple devices which could serve as sources for an update disk.  Which would you like to use?
ar: لديك عدّة أجهزة يمكنها أن تخدم كمصادر لقرص التّحديث.  أيّها تودّ استخدامه؟

en: You have multiple network devices on this system. Which would you like to install through?
ar: لديك عدّة أجهزة شبكة على هذا النّظام. من خلال أيّها تودّ التّثبيت؟

en: You have no active network devices.  Your system will not be able to communicate over a network by default without at least one device active.
    
    NOTE: If you have a PCMCIA-based network adapter you should leave it inactive at this point. When you reboot your system the adapter will be activated automatically.
ar: ليست لديك أيّ أجهزة شبكة نشطة.  لن يكون نظامك قادراً على الاتصال عبر الشّبكة بشكل افتراضي دون جهاز واحد نشط على الأقلّ.
    
    ملاحظة: إن كان لديك مُحوّل شبكة PCMCIA عليك بتركه غير نشط عند هذه النّقطة. عندما تقوم بإعادة تشغيل نظامك سوف يتمّ تنشيط المحوّل تلقائيّاً.

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
ar: لم تُعرّف تجزيء جذري (/)، والذي هو مطلوب لاستمرار تثبيت %s.

en: You have not selected a monitor type.  It is recommended you choose the closest matching model in order to have the highest possible display quality.
ar: لم تقم باختيار نوع شاشة.  من المستحسن أن تختار أقرب طراز مطابق حتّى تحصل على أعلى جودة عرض ممكنة.

en: You have not specified a hostname.
ar: لم تقم بتحديد اسم مضيف.

en: You have not specified a hostname.  Depending on your network environment this may cause problems later.
ar: لم تقم بتحديد اسم مضيف.  اعتماداً على بيئة شبكتك قد يسبّب هذا مشاكل لاحقاً.

en: You have not specified a swap partition.  Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
ar: لم تقم بتحديد تجزيء ذاكرة بديلة.  مع أنّه ليس مطلوباً بشكل إلزامي بكل الحالات، إلا أنّه قد يحسّن أداء معظم التّثبيتات.

en: You have not specified the field "%s".  Depending on your network environment this may cause problems later.
ar: لم تحدّد قيمة الحقل "%s".  اعتماداً على بيئة شبكتك قد يسبّب هذا مشاكل لاحقاً.

en: You have selected not to install a boot loader on your system.  You will have to create a boot disk to boot your system with this option.
    
    Would you like to continue and not install a boot loader?
ar: لقد اخترت عدم تثبيت محمّل إقلاع على نظامك.  سوف تضطرّ إلى إنشاء قرص إقلاع لإقلاع نظام مع هذا الخيار.
    
    هل تريد الاستمرار وعدم تثبيت محمّل إقلاع؟

en: You have specified more than 32 swap devices.  The kernel for %s only supports 32 swap devices.
ar: لقد حدّدت أكثر من 32 جهاز ذاكرة بديلة.  النّواة الخاصّة بـ%s تدعم فقط 32 جهاز ذاكرة بديلة.

en: You have specified that the group '%s' should be installed.  This group does not exist. Would you like to continue or abort your installation?
ar: لقد حدّدت أنّ المجموعة '%s' يجب أن تُثبّت. هذه المجموعة غير موجودة. هل تودّ الاستمرار أو إجهاض التّثبيت؟

en: You have specified that the package '%s' should be installed.  This package does not exist. Would you like to continue or abort your installation?
ar: لقد حدّدت أنّ الحزمة '%s' يجب تثبيتها. هذه الحزمة غير موجودة. هل تريد الاستمرار أو إجهاض التّثبيت؟

en: You must create a /boot/efi partition of type FAT and a size of 50 megabytes.
ar: يجب عليك إنشاء تجزيء /boot/efi من نوع FAT وبحجم 50 ميجابايت

en: You must create a PPC PReP Boot partition.
ar: يجب عليك إنشاء تجزيء إقلاع PPC PReP.

en: You must enter a directory.
ar: يجب عليك إدخال دليل.

en: You must enter a server name.
ar: يجب عليك إدخال اسم خادم.

en: You must enter both a valid IP address and a netmask.
ar: يجب أن تدخل كلّاً من عنوان IP صالح وقناع شبكة.

en: You must enter valid IP information to continue
ar: يجب أن تُدخل معلومات IP صالحة كي تستمر

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
ar: يجب أن تدخل كلمة مرور المستخدم root وتؤكّدها بكتابتها مرّة ثانية كي تستمرّ.

en: You must first select a partition to delete.
ar: يجب عليك أن تحدّد تجزيئً لحذفه أوّلاً.

en: You must provide a user name
ar: يجب أن تُدخل اسم مستخدم

en: You must select a partition to edit
ar: يجب عليك تحديد تجزيء لتعديله

en: You must select at least one language to install.
ar: عليك أن تختار لغة واحدة على الأقل كي تُثبّتها.

en: You must specify a label for the entry
ar: يجب أن تحدّد عنواناً للمُدخل

en: You need to pick a video card before X configuration can continue.  If you want to skip X configuration entirely choose the 'Skip X Configuration' button.
ar: عليك أن تختار بطاقة فيديو قبل أن تستطيع تهيئة X الاستمرار. إن أردت أن تتخطّى تهيئة X بالكامل اختر زرّ 'تخطَّ تهيئة X'.

en: You need to select at least one hard drive to have %s installed onto.
ar: عليك أن تختار قرصاً صلباً واحداً على الأقل كي تقوم بتثبيت %s عليه.

en: You should use a normal user account for most activities on your system. By not using the root account casually, you'll reduce the chance of disrupting your system's configuration.
ar: يجب أن تستخدم مستخدماً عاديّاً لمُعظم النّشاطات على نظامك. عن طريق عدم استخدام حساب root بشكل عَرَضيّ، سوف تُقلّل من احتمالات تعطيل تهيئة نظامك.

en: Your %s partition is less than %s megabytes which is lower than recommended for a normal %s install.
ar: التّجزيء %s أقلّ حجماً من %s ميجابايت والذي هو أقلّ من المستحسن لتثبيت %s طبيعي.

en: Your boot floppy appears to be invalid.  This is likely due to a bad floppy.  Please make sure that you have a good floppy in the first floppy drive.
ar: يبدو أن قرص الإقلاع غير صالح. غالباً ما يكون هذا بسبب قرص مرن سيّء. رجاءً تأكّد من أنّه لديك قرص مرن جيّد في سوّاقة الأقراص المرنة الأولى.

en: Your boot loader password is less than six characters.  We recommend a longer boot loader password.
    
    Would you like to continue with this password?
ar: كلمة مرور محمّل الإقلاع أقل من ستّة أحرف.  يستحسن استخدام كلمة مرور أطول.
    
    هل تريد الاستمرار باستخدام كلمة المرور هذه؟

en: Your desktop environment is:
ar: بيئة سطح مكتبك هي:

en: Your dynamic IP request returned IP configuration information, but it did not include a DNS nameserver. If you know what your nameserver is, please enter it now. If you don't have this information, you can leave this field blank and the install will continue.
ar: طلبك عنوان IP الديناميكي أرجع معلومات تهيئة IP، لكنه لم يشمل خادم الاسم DNS. إن كنت تعرف ما هو اسم خادم الاسم، رجاء أدخله الآن. إن لم تكن لديك هذه المعلومات، يمكنك ترك هذا الحقل فارغاً وسوف يستمرّ التّثبيت.

en: Your root partition is less than 250 megabytes which is usually too small to install %s.
ar: التجزيء الجذريّ أقل من 250 ميجابايت والذي هو عادة قليل جداً لتثبيت %s.

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions.  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ar: يحتوي نظامك على أنظمة ملفّات قذرة اخترتَ عدم تجهيزها.  اضغط مفتاح الإدخال لتحصل على صدفة يمكنك منه استخدام fsck وتجهيز تجزيءاتك.  سوف يقوم النّظام بإعادة التّشغيل تلقائيّاً بعدما تخرج من الصّدفة.

en: Your system has been mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. If you would like to make your system the root environment, run the command:
    
    	chroot %s
    
    The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ar: تمّ تجهيز نظام على %s.
    
    اضغط <return> لتحصل على صدفة. إن أردت جعل نظامك البيئة الجذريّة، نفّذ الأمر:
    
    	chroot %s
    
    سوف يقوم النّظام بإعادة التّشغيل تلقائيّاً عندما تخرج من الصّدفة.

en: Your system is mounted under the %s directory.
ar: نظام مُجهّز ضمن دليل %s.

en: Your system will be setup to use the frame buffer driver for the X Window System.  If you do not want to setup the X Window System, choose 'Skip X Configuration' below.
ar: سوف يُعدّ نظامك لاستخدام تخزين الأُطر لنظام نوافذ X. إن لم تكن تريد إعداد نظام نوافذ X، اختر 'تخطَّ تهيئة X أدناه'.

en: Your system will now be rebooted.
ar: سوف يتمّ الآن إعادة تشغيل نظامك.

en: Your system will now be rebooted...
ar: سوف يتمّ الآن إعادة تشغيل نظامك...

en: Your system's state has been successfully written to the floppy. Your system will now be reset.
ar: تمّت كتابة حالة نظامك بنجاح إلى القرص المرن. سوف يتمّ الآن إعادة تشغيل نظامك.

en: Your video ram size can not be autodetected.  Choose your video ram size from the choices below:
ar: حجم الذّاكرة المؤقّتة لبطاقة الفيديو خاصّتك لا يمكن اكتشافها.  اختر حجم الذّاكرة المؤقّتة من الخيارات أدناه:

en: Zaporozh'ye, E Lugansk
ar: زابوروزي، شرق لوغانسك

en: Zulu
ar: الزولو

en: _Abort
ar: ا_جهض

en: _Activate on boot
ar: _نشّط عند الإقلاع

en: _Add
ar: _أضف

en: _Admin Server:
ar: خادم ال_إدارة:

en: _Allow incoming:
ar: ا_سمح بالوارد:

en: _Automatically partition
ar: نسّق _تلقائيّاً

en: _Back
ar: _السّابق

en: _Cancel
ar: إ_لغاء

en: _Change Drive Order
ar: _غيّر ترتيب الأقراص

en: _Change boot loader
ar: _غيّر محمّل الإقلاع

en: _Choose monitor type
ar: ا_ختر نوع الشّاشة

en: _Color Depth:
ar: _عمق الألوان:

en: _Configure Firewall
ar: _هيّئ جداراً ناريّاً

en: _Confirm:
ar: _تأكيد:

en: _Continue
ar: ا_ستمر

en: _Create new boot loader configuration
ar: أ_نشئ تهيئة محمّل إقلاع جديدة

en: _Custom
ar: _مُخصّص

en: _Custom firewall
ar: جداري ناريّ _مُخصّص

en: _Customize software packages to be installed
ar: _خصّص حزم البرامج المطلوب تثبيتها

en: _Debug
ar: أ_صلح العيب

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _Device
ar: _جهاز

en: _Do not install a boot loader
ar: _لا تُثبّت محمّل إقلاع

en: _Do not install packages that have dependencies
ar: _لا تثبّت الحزم التي لها معتمدات

en: _Edit
ar: _عدّل

en: _Emulate 3 buttons
ar: _محاكاة 3 أزرار

en: _Enable firewall
ar: _مكّن الجداري النّاريّ

en: _End Cylinder:
ar: اسطوا_نة النّهاية:

en: _Exit
ar: _اخرج

en: _File System Type:
ar: نوع _نظام الملفّات:

en: _Fixed size
ar: _حجم ثابت

en: _Flat View
ar: _عرض السّرد

en: _Force LBA32 (not normally required)
ar: أجبر استخدام LBA32 (غير مطلوب عادةً)

en: _Format
ar: _تنسيق

en: _Format partition as:
ar: _نسّق التّجزيء بنسق:

en: _Format partition?
ar: _تنسيق التّجزيء؟

en: _Gateway
ar: _بوّابة

en: _General kernel parameters
ar: ال_مُعطيات العامّة للنّواة

en: _Graphical
ar: _رسوميّة

en: _IP Address
ar: _عنوان IP

en: _Install %s
ar: _ثبّت %s

en: _Install anyway
ar: _قم بالتّثبيت على كل حال

en: _Install default software packages
ar: ث_بّت حزم البرامج الافتراضيّة

en: _Install packages to satisfy dependencies
ar: _ثبّت الحزم لإرضاء المعتمدات

en: _KDE
ar: _كيدي

en: _Label
ar: _عنوان

en: _Location
ar: ال_موقع

en: _Logical Volume Name:
ar: اسم الكتلة ال_منطقيّة:

en: _Make boot disk
ar: أ_نشئ قرص إقلاع

en: _Model
ar: _طراز

en: _Modify Partition
ar: _عدّل التّجزيء

en: _Mount Point:
ar: _مكان التّجهيز:

en: _Next
ar: _التّالي

en: _Package
ar: _حزمة

en: _Password:
ar: ك_لمة المرور:

en: _Personal Desktop
ar: سطح المكتب ال_شّخصي

en: _Physical Extent:
ar: الامتداد ال_مادّي:

en: _Point to Point (IP)
ar: _نقطة إلى نقطة (IP)

en: _Primary DNS
ar: DNS الأ_وّلي

en: _Proceed
ar: _تقدّم

en: _RAID Members:
ar: أ_عضاء RAID:

en: _Reboot
ar: أ_عد التّشغيل

en: _Release Notes
ar: _ملاحظات الإصدارة

en: _Retry
ar: أ_عد المحاولة

en: _Screen Resolution:
ar: دقّة عرض ال_شّاشة:

en: _Secondary DNS
ar: DNS

en: _Security Enhanced Linux (SELinux) Extensions:
ar: إضافات لينكس المُحسّن الأ_من (SELinux):

en: _Select All
ar: حدّد ال_كلّ

en: _Select individual packages
ar: ا_ختر الحزم فرديّاً

en: _Server
ar: _خادم

en: _Size (MB)
ar: ال_حجم (ميجابايت)

en: _Size (MB):
ar: ال_حجم (ميجابايت):

en: _Skip X configuration
ar: _تخطَّ تهيئة X

en: _Skip boot loader updating
ar: _تخطَّ تحديث محمّل الإقلاع

en: _Start Cylinder:
ar: ا_سطوانة البداية:

en: _Tertiary DNS
ar: DNS ال_ثّانوي

en: _Text
ar: _نصّيّة

en: _Tree View
ar: _عرض الشّجرة

en: _Trusted devices:
ar: الأجهزة ال_موثوقة:

en: _Unselect all in group
ar: أ_زل اختيار كلّ ما في المجموعة

en: _Update boot loader configuration
ar: طوّر تهيئة مُحمّل الإقلاع

en: _Upgrade an existing installation
ar: _طوّر تثبيتاً موجود مسبقاً

en: _Use a boot loader password
ar: ا_ستخدم كلمة مرور لمحمّل الإقلاع

en: _Vertical Sync:
ar: التّزامن الع_مودي:

en: _Video card RAM:
ar: الذّاكرة المؤقّتة لبطاقة ال_فيديو:

en: _Volume Group Name:
ar: اسم _مجموعة الكتل:

en: _Workstation
ar: _محطّة العمل

en: _Yes, I would like to create a boot diskette
ar: _نعم، أودّ إنشاء قرص إقلاع

en: _automatically via DHCP
ar: آ_ليّاً عبر DHCP

en: _manually
ar: _يديويّاً

en: a partition which is a member of a LVM Volume Group.
ar: تجزيء عضو في جموعة كتل LVM.

en: a partition which is a member of a RAID array.
ar: التّجزيء الذي هو عضو من صفّ RAID.

en: automatically via DHCP
ar: آليّاً من خلال بروتوكول تهيئة المُضيف الدّيناميكيّة (DHCP)

en: central China - Gansu, Guizhou, Sichuan, Yunnan, etc.
ar: مركز الصّين - جانسو، جويزو، سيشوان، يونان، إلخ.

en: central Crimea
ar: مركز كريميا

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
ar: شرق وجنوب بونيو، سيليبيس، بالي، نوسا، تِنغارّا، غرب تيمور

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ar: شرق الصّين - بييِنج، جواندونغ، شانجهاي، إلخ.

en: east Dem. Rep. of Congo
ar: شرق دِمْ، جمهوريّة الكونغو

en: east Uzbekistan
ar: شرق أوزبكستان

en: east coast, north of Scoresbysund
ar: السّاحل الشّرقي، شمال سكورزبايساند

en: horizontal
ar: أفقي

en: kHz
ar: كيلوهرتز

en: loader has already been run.  Starting shell.
ar: تمّ تشغيل المُحمّل مسبقاً.  جاري تشغيل الصّدفة.

en: mainland
ar: ماينلاند

en: manually
ar: يدويّاً

en: most locations
ar: مُعظم المواقع

en: most locations (CB,CC,CH,CN,ER,FM,LP,LR,MN,NQ,RN,SA,SE,SF,SJ,SL,TM)
ar: معظم المواقع (CB,CC,CH,CN,ER,FM,LP,LR,MN,NQ,RN,SA,SE,SF,SJ,SL,TM)

en: no suggestion
ar: لا اقتراح

en: northeast Mali
ar: شمال شرق مالي

en: of the image:
    
    %s
ar: من الصّورة:
    
    %s

en: or use:
ar: أو استخدم:

en: peninsular Malaysia
ar: شبه جزيرة ماليزيا

en: software RAID
ar: RAID برمجي

en: southwest Mali
ar: جنوب غرب مالي

en: southwest Xinjiang Uyghur
ar: جنوب غرب زينجيانج إويغر

en: the partition in use by the installer.
ar: التجزيء المستخدم حاليّاً من قبل المُثبّت.

en: vertical
ar: عمودي

en: west & central Borneo
ar: غير ووسط بورنيو

en: west Dem. Rep. of Congo
ar: غرب جمهوريّة الكونغو الشّعبيّة

en: west Uzbekistan
ar: غرب أوزباكستان

en: z/IPL Boot Loader Configuration
ar: تهيئة محمّل الإقلاع z/IPL

en: z/IPL Configuration
ar: تهيئة z/IPL
