file-roller - en to ar translation catalogue (245 entries)

en: %d %B %Y, %H:%M
ar: %d %B %Y، %H:%M

en: %s Properties
ar: %s خاصيات

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
ar: ملاحظة:</b> ستستعمل كلمة السر لتشفير الملفات التي ستضيفها للمحفوظة الحالية، و<i><b> لفك التشفير عند استخراجها منها. ستمحى كلمة السر عند غلق المحفوظة

en: ARCHIVE
ar: محفوظة

en: A_vailable application:
ar: التطبيق الم_توفر:

en: Actions
ar: أعمال

en: Add
ar: اضافة

en: Add files and folders to the archive
ar: اضافة ملفات و دلائل للمحفوظة

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
ar: اضافة الملفات بالسؤال عن إسم المحفوظة ثم إنهاء البرنامج

en: Add files to an archive
ar: اضافة الملفات للمحفوظة

en: Add files to the archive
ar: اضافة الملفات للمحفوظة

en: Add files to the specified archive and quit the program
ar: اضافة الملفات للمحفوظة المخصصة ثم إنهاء البرنامج

en: Adding file:
ar: جاري اضافة الملف:

en: Adding files to archive
ar: جاري إضافة الملفات للمحفوظة

en: All archives
ar: كل المحفوظات

en: All files
ar: كل الملفات

en: An archive manager for GNOME.
ar: مدير محفوظات لجنوم.

en: An error occurred while adding files to the archive.
ar: حدث خطأ أثناء إضافة الملفات للمحفوظة

en: An error occurred while deleting files from the archive.
ar: حدث خطأ أثناء حذف الملفات من المحفوظة.

en: An error occurred while extracting files.
ar: حدث خطأ عند استخراج الملفات.

en: An error occurred while loading the archive.
ar: حدث خطأ عند تحميل المحفوظة.

en: An error occurred while testing archive.
ar: حدث خطأ عند اختبار المحفوظة.

en: Archive Manager
ar: مدير المحفوظات

en: Archive not created
ar: لم تنشأ المحفوظة

en: Archive type not supported.
ar: نوع المحفوظة غير مدعوم.

en: Archive type:
ar: نوع المحفوظة:

en: Arj (.arj)
ar: Arj·(.arj)

en: Automatic
ar: آلي

en: C_reate
ar: إن_شاء

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ar: لا يمكن ايجاد شاشة طرفية، ساستعمل xterm، حتى وإن لم يعمل

en: Command _Line Output
ar: إخراج سطرالأو_امر

en: Command exited abnormally.
ar: خرج الأمر بشذوذ.

en: Command not found.
ar: لم يوجد الأمر.

en: Compression _level:
ar: _مستوى الضغط:

en: Cop_y...
ar: ن_سخ...

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy current archive to another folder
ar: نسخ المحفوظة الحالية إلى دليل آخر

en: Could not add the files to the archive
ar: لا يمكن اضافة الملفات للمحفوظة

en: Could not copy the archive
ar: لم يمكن نسخ المحفوظة

en: Could not create the archive
ar: لا يمكن إنشاء المحفوظة

en: Could not create the destination folder: %s.
ar: لا يمكن انشاء الدليل المرسل اليه: %s.

en: Could not delete the old archive.
ar: لم يمكن محو المحفوظة القديمة.

en: Could not display help
ar: لم يمكن عرض المساعدة

en: Could not display the folder "%s"
ar: لم يمكن عرض الدليل "%s"

en: Could not move the archive
ar: لا يمكن نقل المحفوظة

en: Could not open "%s"
ar: لم يمكن فتح "%s"

en: Could not perform the operation
ar: لم يمكن القيام بالعملية

en: Could not rename the file
ar: لم يمكن اعادة تسمية الملف

en: Could not rename the folder
ar: لم يمكن اعادة تسمية الدليل.

en: Could not save the archive
ar: لم يمكن حفظ المحفوظة

en: Could not save the archive "%s"
ar: لم يمكن حفظ المحفوظة "%s"

en: Create Archive
ar: إنشاء محفوظة

en: Create Archive...
ar: إنشاء محفوظة...

en: Create _Archive
ar: انشاء _محفوظة

en: Create _Folder
ar: انشاء _دليل

en: Create a new archive
ar: انشاء محفوظة جديدة

en: Create and modify an archive
ar: إنشاء و تغيير محفوظة

en: Create destination folder without asking confirmation
ar: انشاء المجلد المرسل اليه من غير السؤال عن تأكيد

en: Date Modified
ar: تاريخ التعديل

en: Date _modified
ar: تاريخ ال_تعديل

en: Decompressing archive
ar: جاري إلغاء ضغط الملفات

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
ar: المجلد الإفتراضي للاستعمال لأوامر '--add' و '--extract'

en: Delete
ar: حذف

en: Delete selection from the archive
ar: حذف المنتقى من المحفوظة

en: Deleting files from archive
ar: جاري مسح الملفات من المحفوظة

en: Dese_lect All
ar: الغاء اخت_يار الكل

en: Deselect all files
ar: إلغاء إختيار جميع الملفات

en: Destination folder does not exist.  Do you want to create it?
ar: الدليل المرسل اليه غير موجود. هل تريد انشاءه؟

en: Display the File Roller Manual
ar: عرض توثيق فايل رلا

en: Do not e_xtract older files
ar: لا ت_ستخرج ملفات اقدم

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
ar: هل تريد اضافة هذا الملف للمحفوظة الحالية أو فتحها كمحفوظة جديدة؟

en: Do you want to create a new archive with these files?
ar: هل تريد إنشاء محفوظة جديدة بهذه الملفّات؟

en: E_xclude files:
ar: اس_تثناء الملفات:

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
ar: استثناء الدلائل التي هي و_صلات رمزية

en: Extract
ar: استخراج

en: Extract Here
ar: استخراج هنا

en: Extract archive
ar: استخراج المحفوظة

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
ar: استخراج المحفوظات بالسؤال عن الدليل المرسل اليه ثم انهاء البرنامج

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
ar: استخراج المحفوظات إلى الدليل المخصص ثم إنهاء البرنامج

en: Extract files from the archive
ar: استخراج ملفات من المحفوظة

en: Extracting file:
ar: جاري استخراج الملفات:

en: Extracting files from archive
ar: جاري استخراج الملفات من المحفوظة

en: Extraction not performed
ar: لم يؤدّى الاستخراج

en: FOLDER
ar: الدليل

en: File Roller
ar: فايل رولا

en: File Roller Component add operations
ar: عمليات اضافة مكونات فايل رلا

en: File Roller Component extract operations
ar: عمليات استخراج مكونات فايل رلا

en: File Roller Preferences
ar: تفضيلات فايل رولا

en: File roller component
ar: مكون فايل رلا

en: File size:
ar: حجم الملف:

en: Files
ar: ملفات

en: Folder
ar: الدليل

en: Getting the file list
ar: جاري تلقي قائمة الملفات

en: Go to the home location
ar: اذهب إلى الدليل المنزلي

en: Go to the next visited location
ar: اذهب إلى الموقع التالي المزار

en: Go to the previous visited location
ar: اذهب إلى الموقع المزار سابقا

en: Go up one level
ar: اصعد مستوا

en: Information about the program
ar: معلومات عن البرنامج

en: Last Output
ar: الإخراج الأخير

en: Load Options
ar: خيارات التحميل

en: Location
ar: الموقع

en: Location:
ar: الموقع:

en: Low
ar: منخفض

en: Maximum (slow)
ar: أقصى (بطيء)

en: Minimum (fast)
ar: أدنى (سريع)

en: Modified on:
ar: تاريخ التعديل:

en: Move
ar: نقل

en: Move current archive to another folder
ar: نقل المحفوظة الحالية إلى دليل آخر

en: Move current archive to trash
ar: نقل المحفوظة الحالية إلى سلة المهملات

en: Move to _Trash
ar: نقل إلى _سلة المهملات

en: Name
ar: الاسم

en: Name:
ar: الاسم:

en: New
ar: جديد

en: New archive name (without extension)
ar: إسم محفوظة جديد (بدون امتداد)

en: New file name
ar: اسم ملف جديد

en: New folder name
ar: اسم دليل جديد

en: Normal
ar: عادي

en: Number of files:
ar: عدد الملفات:

en: Open
ar: فتح

en: Open Fi_les...
ar: فتح _ملفات...

en: Open Files
ar: فتح ملفات

en: Open R_ecent
ar: فتح الم_حدث

en: Open With...
ar: فتح بـ...

en: Open archive
ar: فتح محفوظة

en: Open selected files with an application
ar: فتح الملفات المنتقات بتطبيق

en: Open selected files with the standard application
ar: فتح الملفات المنتقات بتطبيق قياسي

en: Open with an _application
ar: فتح بتط_بيق

en: Operation stopped
ar: توقّفت العملية

en: Options Name:
ar: إسم الخيارات:

en: Over_write existing files
ar: تنميق المل_فات الموجودة

en: Overwrite
ar: تنميق

en: Pass_word...
ar: كلمة الس_ر...

en: Password
ar: كلمة السر

en: Path:
ar: المسار:

en: Please use a different name.
ar: رجاء استعمال اسم آخر.

en: R_e-create folders
ar: ا_عادة انشاء الدلائل

en: R_ecent applications:
ar: التطبيقات ال_حديثة:

en: Reading archive
ar: جاري قراءة المحفوظة

en: Recompressing archive
ar: جاري اعادة ضغط الرزمة

en: Reload current archive
ar: إعادة تحميل المحفوظة الحالية

en: Removing file:
ar: جاري حذف الملف:

en: Rename
ar: اعادة التسمية

en: Rename current archive
ar: إعادة تسمية المحفوظة الحالية

en: Rename selection
ar: اعادة تسمية المنتقى

en: Reverse the list order
ar: قلب ترتيب القائمة

en: Sa_ve Options
ar: خيارات الح_فظ

en: Save
ar: حفظ

en: Save Options
ar: خيارات الحفظ

en: Select _All
ar: اختي_ار الكل

en: Select all files
ar: اختيار جميع الملفات

en: Show archive properties
ar: اظهار خصائص المحفوظة

en: Size
ar: الحجم

en: Sort file list by file size
ar: ترتيب قائمة الملفات بحسب حجمها

en: Sort file list by location
ar: ترتيب قائمة الملفات بحسب الموقع

en: Sort file list by modification time
ar: ترتيب قائمة الملفات بحسب تاريخ التعديل

en: Sort file list by name
ar: ترتيب قائمة الملفات بحسب الإسم

en: Sort file list by type
ar: ترتيب قائمة الملفات بحسب النوع

en: Stat_usbar
ar: ع_مود الحالة

en: Stop
ar: توقف

en: Stop current operation
ar: ايقاف العملية الحالية

en: Symbolic link
ar: وصلة رمزية

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
ar: Tar مضغوط بـ bzip·(.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
ar: Tar مضغوط بـ bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
ar: Tar مضغوط بـ compress·(.tar.Z)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
ar: Tar مضغوط بـ gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
ar: Tar مضغوط بـ lzop·(.tar.lzo)

en: Tar uncompressed (.tar)
ar: Tar غير مضغوط (.tar)

en: Test Result
ar: نتيجة الاختبار

en: Test whether the archive contains errors
ar: اختبار ما اذا كانت المحفوظة تحوي أخطاءا

en: Testing archive
ar: جاري اختبار المحفوظة

en: The archive already exists.  Do you want to overwrite it?
ar: المحفوظة موجودة. هل تريد تنميقها؟

en: The archive cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it permanently?
ar: لا يمكن نقل المحفوظة لسلة المهملات. هل تريد محوها بصفة دائمة؟

en: The file does not exist.
ar: الملف غير موجود.

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
ar: الاسم "%s" غير صالح بسبب احتواءه على الرموز: %s
    
    %s

en: The new name is equal to the old one.
ar: الأسم الجديد مساو للاسم القديم.

en: The new name is void.
ar: الاسم الجديد فراغ.

en: The specified password is not valid, please specify a new password with the command: Edit->Password
ar: كلمة السر المحددة غير صالحة، رجاء حدد كلمة سر جديدة بالامر: تحرير->كلمة السر

en: This archive is password protected.
    Please specify a password with the command: Edit->Password
ar: المحفوظة محمية بكلمة سر.
    الرجاء تخصيص كلمة سر بالأمر: تحرير->كلمة سر

en: Type
ar: النوع

en: Unknown type
ar: نوع غير معروف

en: View
ar: عرض

en: View All _Files
ar: عرض جميع الم_لفات

en: View File
ar: عرض ملف

en: View as a F_older
ar: عرض ك_دليل

en: View file with internal viewer
ar: عرض الملف بعارض داخلي

en: View selected file
ar: عرض الملف المنتقى

en: View the main toolbar
ar: عرض عمود الأدوات الرئيسي

en: View the output produced by the last executed command
ar: عرض الاخراج المنتج من آخر أمر نفذ

en: View the statusbar
ar: عرض عمود الحالة

en: View with internal _viewer
ar: عرض ب_عارض داخلي

en: You can't add an archive to itself.
ar: لا يمكنك اضافة محفوظة لنفسها.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
ar: لا تملك التراخيص الكافية لإنشاء محفوظة في هذا الدليل

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
ar: لا تملك التصاريح الكافية لاستخراج المحفوظات في الدليل"%s"

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
ar: لا تملك التصاريح الكافية لقراءة الملفات من الدليل "%s"

en: You don't have the right permissions.
ar: لا تملك التصاريح الكافية.

en: You have to specify an archive name.
ar: يجب تحديد إسم محفوظة.

en: Zoo (.zoo)
ar: Zoo·(.zoo)

en: [read only]
ar: [للقراءة فقط]

en: _About
ar: _حول

en: _Add
ar: اضافة_

en: _Add only if newer
ar: _اضافة فقط اذا كان اجد

en: _Add...
ar: ا_ضافة...

en: _All files
ar: _كل الملفات

en: _Application:
ar: تط_بيق:

en: _Archive
ar: _محفوظة

en: _Archive:
ar: _محفوظة:

en: _Arrange Files
ar: تر_تيب الملفات

en: _Contents
ar: الم_حتويات

en: _Copy
ar: _نسخ

en: _Delete...
ar: _حذف...

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Extract
ar: ا_ستخراج

en: _Extract...
ar: ا_ستخراج...

en: _Files:
ar: م_لفات:

en: _Include files:
ar: _تضمين الملفات:

en: _Include subfolders
ar: _تضمين الدلائل المحوية

en: _Last Output
ar: الإخراج الأ_خير

en: _Load Options
ar: خيارات ال_تحميل

en: _Location
ar: ال_موقع

en: _Move
ar: ن_قل

en: _Move...
ar: _نقل...

en: _New
ar: _جديد

en: _Open destination folder after extraction
ar: _فتح المجلد المرسل اليه بعد الإستخراج

en: _Password:
ar: _كلمة السر:

en: _Properties
ar: ال_خصائص

en: _Reload
ar: إ_عادة التحميل

en: _Rename
ar: ا_عادة التسمية

en: _Rename...
ar: ا_عادة التسمية...

en: _Reversed Order
ar: ترتيب _مقلوب

en: _Selected files
ar: الملفات الم_نتقات

en: _Size
ar: الحج_م

en: _Stop
ar: ا_يقاف

en: _Test Integrity
ar: ا_ختبار سلامة المحفوظة

en: _Toolbar
ar: _عمود الأدوات

en: _Type
ar: النو_ع

en: _View
ar: _عرض

en: _View File
ar: _عرض الملف

en: by T_ype
ar: بحسب الن_وع

en: by _Date modified
ar: بحسب _تاريخ التعديل

en: by _Location
ar: باعتبار ال_موقع

en: by _Name
ar: بحسب الإ_سم

en: by _Size
ar: بحسب ال_حجم

en: example: *.o; *.bak
ar: مثال: *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
ar: مثال: *.txt; *.doc

en: wait please...
ar: الرجاء الانتظار...
