gcalctool - en to ar translation catalogue (240 entries)

en: 		 [-?] [-v] [-?]
ar: 		·[-?]·[-v]·[-?]

en: %s version %s
ar: %s إصدار %s

en: %s: %s as next argument.
ar: %s:·%s كالعامل التلي.

en: %s: accuracy should be in the range 0-9
ar: %s: درجة الدقة يجب أن تكون بين 0 و 9

en: %s: base should be 2, 8, 10 or 16
ar: %s: يجب أن يكون أساس النظام  أو 8 أو 10 أو 16 2

en: %s: invalid display mode [%s]
ar: %s: نمط عرض غير صحيح [%s]

en: %s: invalid mode [%s]
ar: %s:·نمط غير صحيح [%s]

en: %s: invalid trigonometric mode [%s]
ar: %s: نسق ثلاثاتي غير سليم [%s]

en: +/-
ar: -/+

en: -a needs accuracy value
ar: لا يوجد قيمة للدقّة

en: /0 significant places
ar: لأقرب /0 خانة عشرية

en: /1 place
ar: 1 خانة ثنائية

en: /1 significant place
ar: لأقرب 1 خانة عشرية

en: /10 places
ar: 10 خانة ثنائية

en: /11 places
ar: 11 خانة ثنائية

en: /12 places
ar: 12 خانة ثنائية

en: /13 places
ar: 13 خانة ثنائية

en: /14 places
ar: 14 خانة ثنائية

en: /15 places
ar: 15 خانة ثنائية

en: /2 places
ar: 2 خانة ثنائية

en: /2 significant places
ar: لأقرب 1 خانة عشرية

en: /3 places
ar: 3 خانة ثنائية

en: /3 significant places
ar: لأقرب 3 خانات عشرية

en: /4 places
ar: 4 خانة ثنائية

en: /4 significant places
ar: لأقرب 4 خانات عشرية

en: /5 places
ar: 5 خانة ثنائية

en: /5 significant places
ar: لأقرب 5 خانات عشرية

en: /6 places
ar: 6 خانة ثنائية

en: /6 significant places
ar: لأقرب 6 خانات عشرية

en: /7 places
ar: 7 خانة ثنائية

en: /7 significant places
ar: لأقرب 7 خانات عشرية

en: /8 places
ar: 8 خانة ثنائية

en: /8 significant places
ar: لأقرب 8 خانات عشرية

en: /9 places
ar: 9 خانة ثنائية

en: /9 significant places
ar: لأقرب 9 خانات عشرية

en: /Calculator/_Quit
ar: /آلة _حاسبة/_خروج

en: /Edit/_Copy
ar: /حرّ_ر/_نسخ

en: /Edit/_Insert ASCII Value...
ar: /حرّ_ر/اد_خل قيمة بترميز ASCII.

en: /Edit/_Paste
ar: /حرّ_ر/_لصق

en: /Help/_About
ar: /مساعدة/_عن البرنامج

en: /Help/_Contents
ar: /مساعدة/ال_محتويات

en: /Show _Trailing Zeroes
ar: أ_ظهر الصفر المتتالي في الجزء الكسري

en: /View/Show T_housands Separator
ar: /المشهد/عرض فاصل الآ_لاف

en: /View/Show _Trailing Zeroes
ar: /ع_رض/أ_ظهر الصفر المتتالي في الجزء الكسري

en: /View/_Basic Mode
ar: /ع_رض/آلة حاسبة عادية

en: /View/_Financial Mode
ar: /ع_رض/آلة حاسبة مالية

en: /View/_Memory Registers
ar: /ع_رض/خانات الذاكرة

en: /View/_Scientific Mode
ar: /ع_رض/آلة حاسبة علمية

en: /_Calculator
ar: /آلة _حاسبة

en: /_Edit
ar: /حرّ_ر

en: /_Help
ar: /م_ساعدة

en: /_View
ar: /ع_رض

en: 1/<i>x</i>
ar: 1/<i>س</i>

en: 10 to the power of displayed value
ar: 10 لقوة الرقم المعروض

en: 10<sup><i>x</i></sup>
ar: 10<sup><i>س</i></sup>

en: 16 bit unsigned integer
ar: عدد صحيح بقيمة 16 بت غير موقع

en: 16-bit unsigned integer value of display
ar: قيمة عدد صحيح من الشاشة بقيمة 16 بت غير موقعة

en: 2 ^ 20
ar: 2 للقوة 20

en: 32 bit unsigned integer
ar: رقم صحيح موجب بسعة 32 بت

en: 32-bit unsigned integer value of display
ar: رقم صحيح موجب بسعة 32 بت من القيمة المعروضة

en: <i>x</i>!
ar: <i>س</i>!

en: <i>x</i><sup>2</sup>
ar: <i>س</i><sup>2</sup>

en: <i>x</i><sup><i>y</i></sup>
ar: <i>س</i><sup><i>ص</i></sup>

en: Abs
ar: قمط

en: Absolute value
ar: القيمة المطلقة

en: Acc
ar: درجة الدقة

en: Accuracy
ar: درجة الدقة

en: Add
ar: اضافة

en: All constant values are specified in the decimal numeric base.
ar: يجب أن تكون كل القيم الثابته بالنظام العشري

en: And
ar: و

en: BASIC
ar: عادية

en: Backspace
ar: إرتداد

en: Base 10 log
ar: لوغاريتم القاعدة 10

en: Basic Mode
ar: نمط بسيط

en: Bsp
ar: إر

en: CE
ar: مسح

en: Calculate result
ar: حساب النتيحة

en: Calculator
ar: آلة حاسبة

en: Calculator with financial and scientific modes.
ar: آلة حاسبة مالية وعلمية

en: Ch_aracter:
ar: _حرف

en: Change sign
ar: عكس الإشارة

en: Clear
ar: مسح

en: Clear displayed value
ar: مسح القيمة المعروضة

en: Clear displayed value and any partial calculation
ar: مسح القيمة المعروضة و كل عملية جزئية

en: Clear entry
ar: مسح الخانة

en: Click a _value or description to edit it:
ar: اضغط على القيمة أو الوصف للتعديل

en: Clr
ar: مسح

en: Compounding term
ar: مصطلح مركب

en: Con
ar: أرقام ثابتة

en: Constants
ar: أرقام ثابته

en: Cos
ar: جتا

en: Cosine
ar: جيب التمام

en: Ctrm
ar: ممرك

en: Ddb
ar: إتم

en: De_grees
ar: _درجات

en: Description
ar: وصف

en: Divide
ar: قسمة

en: Double-declining depreciation
ar: إنتقاص التدني المظاعف

en: E to the x
ar:  E للقوة س

en: E_ng
ar: _هندسي

en: Edit Constants
ar: تعديل الأرقام الثابته

en: Edit Constants...
ar: تعدبل الأرقام الثابته

en: Edit Functions
ar: تعديل الوظائف

en: Edit Functions...
ar: تعديل الوظائف

en: End group of calculations
ar: إنهاء مجموعة الحسابات

en: Enter an exponential number
ar: ادخال رقم أسّي

en: Error
ar: خطأ

en: Exch
ar: استبدال

en: Exchange displayed value with memory register
ar: استبدال القيمة المعروضة بسجل الذاكرة

en: Exchange with register
ar: استبدال بالسجل

en: Exp
ar: أسّي

en: Exponential
ar: أسّي

en: FINANCIAL
ar: مصرفي

en: Factorial
ar: مضروب

en: Factorial of displayed value
ar: مضروب القيمة المعروضة

en: Financial Mode
ar: نمط مصرفي

en: Frac
ar: كسر

en: Fractional portion
ar: الجزء الكسري

en: Fractional portion of displayed value
ar: الجزء الكسري للقيمة المعروضة

en: Fun
ar: وظيفة

en: Future value
ar: القيمة المقبلة

en: Fv
ar: القيمة المقبلة

en: Gcalctool
ar: برنامج Gcalctool

en: Gr_adians
ar: الم_يولات

en: He_x
ar: _سادس عشري

en: Hexadecimal digit A
ar: رقم A (بالنظام السادس عشري)

en: Hexadecimal digit B
ar: رقم B بالنظام السادس عشري

en: Hexadecimal digit C
ar: رقم C بالنظام السادس عشري

en: Hexadecimal digit D
ar: رقم D (بنظام سادس عشري)

en: Hexadecimal digit E
ar: رقم E (بالنظام السادس عشري)

en: Hexadecimal digit F
ar: رقم F (بالنظام السادس عشري)

en: Insert ASCII Value
ar: ادخل قيمة بترميز ASCII.

en: Int
ar: عدد صحيح

en: Integer portion
ar: الجزء الصحيح

en: Integer portion of displayed value
ar: الجزء الصحيح للقيمة المعروضة

en: Left bracket
ar: القوس اﻷيسر

en: Log
ar: لوغاريتم

en: Logical AND
ar: و منطقي (AND)

en: Logical NOT
ar: لا منطقي (NOT)

en: Logical OR
ar: أو منظقي (OR)

en: Logical XNOR
ar: XNOR منطقي

en: Logical XOR
ar: XOR منطقي

en: Memory Registers
ar: سجلات الذاكرة

en: Multiply
ar: ضرب

en: Natural log
ar: اللوغاريتم الطبيعي

en: No.
ar: لا.

en: Not
ar: لا

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Numeric 0
ar: 0 رقمي

en: Numeric 1
ar: 1 رقمي

en: Numeric 2
ar: 2 رقمي

en: Numeric 3
ar: 3 رقمي

en: Numeric 4
ar: 4 رقمي

en: Numeric 5
ar: 5 رقمي

en: Numeric 6
ar: 6 رقمي

en: Numeric 7
ar: 7 رقمي

en: Numeric 8
ar: 8 رقمي

en: Numeric 9
ar: 9 رقمي

en: Numeric point
ar: فاصل رقمي

en: Numeric stack error
ar: خطأ رقمي للكومة

en: Operand stack error
ar: خطأ في طرف بالعملية الرياضية

en: Or
ar: أو

en: Payment period
ar: فترة الدفعات

en: Percentage
ar: مئوية

en: Perform calculations
ar: تأدية حسابات

en: Periodic interest rate
ar: نسبة الفائدة الدورية

en: Periodic payment
ar: دفعات دورية

en: Pmt
ar: دد

en: Present value
ar: القيمة الحالية

en: Pv
ar: قح

en: R
ar: سجل

en: Raise displayed value to the power of y
ar: رفع القيمة المعروضة إلى قوة ص

en: Rand
ar: عشوائي

en: Random number
ar: رقم عشوائي

en: Random number in the range 0.0 to 1.0
ar: رقم عشوائي بين 0.0 و 1.0

en: Rate
ar: النسبة

en: Rcl
ar: استخراج

en: Reciprocal
ar: متابدل

en: Remove rightmost character from displayed value
ar: حذف الرمز الموجود على أقصى يمين القيمة المعروضة

en: Retrieve from register
ar: استخراج من السجل

en: Retrieve memory register to display
ar: استخراج سجل الذاكرة للشاشة

en: Right bracket
ar: القوس الأيمن

en: SCIENTIFIC
ar: علمي

en: Scientific Mode
ar: نمط علمي

en: Set accuracy from 0 to 9 numeric places
ar: ضبط درجة الدقّة من 0 إلى 9 خانات رقمية

en: Set display type to engineering format
ar: ضبط نوع الشاشة لتهيئة هندسية

en: Set display type to fixed-point format
ar: ضبط نوع الشاشة لتهيئة فاصل مضبوط

en: Set display type to scientific format
ar: ضبط نوع الشاشة لتهيئة علمية

en: Set hyperbolic option for trigonometric functions
ar: ضبط الخيار الزائدي للدوال الثلاثاتية

en: Set inverse option for trigonometric functions
ar: مقلوب دالة لوغ/المثلثات

en: Set numeric base to binary (base 2)
ar: ضبط القاعدة العددية كثنائية (القاعدة 2(

en: Set numeric base to decimal (base 10)
ar: ضبط القاعدة العددية كعشرية (القاعدة 10(

en: Set numeric base to hexadecimal (base 16)
ar: ضبط القاعدة العددية كسادس عشرية (القاعدة 16(

en: Set numeric base to octal (base 8)
ar: ضبط القاعدة العددية كثمانية (القاعدة 8(

en: Set trigonometric type to degrees
ar: ضبط النوع المثلثاتي كدرجات

en: Set trigonometric type to gradians
ar: ضبط·النوع·المثلثاتي·كزنق

en: Set trigonometric type to radians
ar: ضبط·النوع·المثلثاتي·كزنق (زاوية نصف قطرية)

en: Shift displayed value 1-15 places to the left
ar: نقل القيمة المعروضة خانة إلى 15 خانة لليسار

en: Shift displayed value 1-15 places to the right
ar: نقل القيمة المعروضة من خانة إلى 15 خانة لليمين

en: Shift left
ar: نقل لليسار

en: Shift right
ar: نقل لليمين

en: Sin
ar: جا

en: Sine
ar: جيب الزاوية

en: Sln
ar: إخم

en: Sqrt
ar: جذر ت

en: Square
ar: مربع

en: Square root
ar: جذر تربيعي

en: Start group of calculations
ar: بدأ مجموعة الحسابات

en: Sto
ar: حفظ

en: Store displayed value in memory register
ar: حفظ القيمة المعروضة في سجل الذاكرة

en: Store to register
ar: حفظ في السجل

en: Straight-line depreciation
ar: إنتقاص خطي مستقيم

en: Subtract
ar: طرح

en: Sum-of-the years'-digits depreciation
ar: جمع إنتقاص السنة الرفمي

en: Syd
ar: جسر

en: Tan
ar: ظا

en: Tangent
ar: الظّل

en: Ten to the x
ar: عشرة للقوة س

en: Term
ar: عبارة

en: Usage: %s: [-D] [-E] [-a accuracy]
ar: الاستعمال:·%s:·[-D]·[-E]·[-a·accuracy]·

en: User-defined functions
ar: وظائف معرّفة من طرف المستخدم

en: Value
ar: قيمة

en: X to the y
ar: ص للقوة س

en: _Bin
ar: _ثنائي

en: _Dec
ar: _عشري

en: _Fix
ar: _مضبوط

en: _Insert
ar: _ادرج

en: _Oct
ar: _ثماني

en: _Radians
ar: الأق_طار

en: _Sci
ar: _علمي

en: calculator
ar: آلة حاسبة

en: centimeters or inches
ar: صنتيمرات أو إنشات

en: cubic centimeters or cubic inches
ar: صنتيمرات مكعبة أو إنشات مكعبة

en: degrees in a radian
ar: الدرجات بالقطر

en: e to the power of displayed value
ar: e لقوة الرقم المعروض

en: e<sup><i>x</i></sup>
ar: e<sup><i>س</i></sup>

en: grams or ounces
ar: غرامات أو أونسات

en: kilojoules or British thermal units
ar: كيلوجول أو وحدات الحرارة البريطانية

en: kilometers per hour or miles per hour
ar: كيلومترات في الساعة أو أميال في الساعة

en: square root of 2
ar: الجذر التربيعي لـ 2
