gtk+-properties - en to ar translation catalogue (1019 entries)

en: A GdkImage to display
ar: GdkImage لعرضها

en: A GdkPixbuf to display
ar: GdkPixbuf لعرضه

en: A GdkPixmap to display
ar: GdkPixmap لعرضها

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
ar: GtkPackType مؤشر لما إذا سيحزم الإبن بمرجع لبداية أو نهاية الأب

en: A column in the data source model to get the strings from
ar: جدول في نموذج مصدر البيانات لتلقي السلاسل منه

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
ar: قائمة لصفات الأساليب لتطبيقها على نص العلامة

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
ar: قائمة صفات الأسلوب لتطبيقها على نص المترجم

en: A name for the action group.
ar: اسم لمجموعة العمليات.

en: A number between 0.0 and 1.0 specifying the horizontal alignment of the text in the progress widget
ar: عدد بين 0.0 و 1.0 لتحديد الترصيف الأفقي للنص عند قطعة التقدم

en: A number between 0.0 and 1.0 specifying the vertical alignment of the text in the progress widget
ar: رقم بين 0.0 و 1.0 لتحديد الترصيف العمودي للنص عند قطعة التقدم

en: A pointer to the pixel data of the pixbuf
ar: مؤشر للبيانات البكسلية للبكسبف

en: A shorter label that may be used on toolbar buttons.
ar: علامة اقصر يمكن استخدامها على أزرار أعمدة الأدوات.

en: A string with _ characters in positions correspond to characters in the text to underline
ar: سلسلة برموز _ في مواقع معينة يرمز لرموز ستسطّر في النص

en: A title that may be displayed by the window manager when this menu is torn-off
ar: عنوان قد يعرض من قبل مدير النوافذ عند قطف هذه القائمة

en: A tooltip for this action.
ar: تلميحة لهذه العملية.

en: A unique name for the action.
ar: اسم وحيد للعملية.

en: A widget to display in place of the usual expander label
ar: القطعة التي ستعرض عوض شارة الموسع الاعتادية

en: A widget to display in place of the usual frame label
ar: قطعة للعرض عوض شارة الاظار المعتادة

en: Above child
ar: فوق الابن

en: Accelerator Closure
ar: منهي مفتاح الإختصار

en: Accelerator Widget
ar: قطعة مفتاح الاختصار

en: Accept focus
ar: تقبل التركيز

en: Accepts tab
ar: تقبل الألسنة

en: Action
ar: عملية

en: Action Group
ar: مجموعة العمليات

en: Action area border
ar: حد منطقة العمل

en: Activatable
ar: قابل للتنشيط

en: Activates default
ar: تنشيط الافتراضات

en: Active
ar: نشط

en: Active item
ar: العنصر النشط

en: Activity Blocks
ar: قوالب النشاط

en: Activity Step
ar: خطوة النشاط

en: Activity mode
ar: نمط النشاط

en: Add tearoffs to menus
ar: إضافة قاطفات للقوائم

en: Adjustment
ar: الملائمة

en: Alignment
ar: تنسيق

en: Allow Grow
ar: السماح بالنمو

en: Allow Rules
ar: اسمح بالقواعد

en: Allow Shrink
ar: السماح بالانكماش

en: Allow drawing of alternating color rows
ar: السماح برسم أعمدة ملونة متوالية

en: Allow empty
ar: السماح بالفراغ

en: Always enable arrows
ar: تفعيل الأسهم دائما

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
ar: مقدار مسافة الحد بين ظل عمود القائمة وعناصر القائمة

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
ar: كمية مسافة الحد بين ظل شريط ا?دوات وا?زرار

en: Amount to increase child's size on either side
ar: مقدار زيادة حجم الابن في كلا الجانبين

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
ar: مقدار زيادة حجم الابن في الأعلى والأسفل

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
ar: مقدار إزاحة الفقرات، بالبكسل

en: An XML string describing the merged UI
ar: سلسلة XML تصف واجهة المستخدم المدمجة

en: Animation
ar: رسوم متحركة

en: Appearance of the frame border
ar: مظهر حدود الإطار

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
ar: مظهر الظل المحيط بالسهم

en: Appearance of the shadow that surrounds the container
ar: مظهر الظل المأطر للحاوي

en: Appears as list
ar: يظهر كقائمة

en: Application paintable
ar: التطبيق قابل للرسم

en: Application supplied widget for custom previews.
ar: قطعة ممدّدة بتطبيق للتلميحات الخاصّة.

en: Application supplied widget for extra options.
ar: قطعة ممدّدة بتطبيق للخيارات الإضافيّة.

en: Arrow X Displacement
ar: إزاحة السهم في س

en: Arrow Y Displacement
ar: إزاحة السهم في ص

en: Arrow direction
ar: اتجاه السهم

en: Arrow shadow
ar: ظل السهم

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
ar: نسبة الإشعاع إذا كان obey_child مضبوطا لـ FALSE

en: Aspect ratio with which to draw insertion cursor
ar: نسبة الطول للعرض التي سيرسم بها مؤشر إدخال.

en: Attributes
ar: الصفات

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background color as a (possibly unallocated) GdkColor
ar: لون الخلفية كـ GdkColor (ربما·غير·مخصص)

en: Background color as a GdkColor
ar: لون الخلفية كـ GdkColor

en: Background color as a string
ar: لون الخلفية كسلسلة

en: Background color name
ar: اسم لون الخلفية

en: Background full height
ar: ارتفاع الخلفية الأقصى

en: Background full height set
ar: تعيين الارتفاع التام للخلفية

en: Background set
ar: ضبط الخلفية

en: Background stipple mask
ar: غلاف تنقيط الخلفية

en: Background stipple set
ar: تعيين تنقيط الواجهة الخلفية

en: Backward stepper
ar: متخطي التراجع

en: Bar style
ar: أسلوب العمود

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text background
ar: صورة بيتماب المستخدمة كغلاف أثناء رسم الواجهة الخلفية للنص

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text foreground
ar: صورة بيتماب المستخدمة كغلاف أثناء رسم الواجهة ا?مامية للنص

en: Bits per Sample
ar: بيتات لكل نموذج

en: Border relief
ar: نحت الحد

en: Border width
ar: عرض الحد

en: Bottom Attach
ar: ربط بالأسفل

en: Bottom Padding
ar: الحشو الأسفل

en: Bottom attachment
ar: ربط للأسفل

en: Buffer
ar: ذاكرة وسيطة

en: Button relief
ar: تحرير الزر

en: Button spacing
ar: فراغات الأزار

en: Can be used to add a new child to the container
ar: يمكن استخدامه لإضافة ابن جديد للحاوي

en: Can change accelerators
ar: من الممكن تغيير مفاتيح الاختصار

en: Can default
ar: ممكن الافتراض

en: Can focus
ar: ممكن تلقي البؤرة

en: Case sensitive
ar: حساس للحالة

en: Cell background color
ar: لون خلفية الخلية

en: Cell background color as a GdkColor
ar: لون خلفية الخلية كـ GdkColor

en: Cell background color as a string
ar: لون خلفية الخلية كسلسلة

en: Cell background color name
ar: اسم لون خلفية الخلية

en: Cell background set
ar: ضبط خلفية الخلية

en: Child
ar: ابن

en: Child X Displacement
ar: إزاحة الابن في س

en: Child Y Displacement
ar: إزاحة الابن في ص

en: Child internal height padding
ar: حشو الارتفاع الداخلي للابن

en: Child internal width padding
ar: حشو العرض الداخلي للابن

en: Child widget to appear next to the menu text
ar: القطعة الابن التي ستظهر إلى جانب نص القائمة

en: Clickable
ar: قابل للنقر

en: Climb Rate
ar: نسبة التسلق

en: Color to use for even rows
ar: اللون للاستخدام للسطور الزوجية

en: Color to use for odd rows
ar: اللون للاستخدام للسطور الغريبة

en: Color with which to draw error-indication underlines
ar: اللون الذي يتم به رسم التسطيرات المؤشرة للأخطاء

en: Color with which to draw insertion cursor
ar: اللون الذي يتم به رسم مؤشر ا?دخال

en: Color with which to draw the secondary insertion cursor when editing mixed right-to-left and left-to-right text
ar: اللون الذي سيرسم يه مؤشر الإدخال الثانوي عند تحرير نص مختلط من اليمين إلى اليسار و من اليسار إلى اليمين

en: Colorspace
ar: مساحة اللون

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
ar: يتلقى العمود قسمته من العرض الإضافي المخصّص للقطعة

en: Column headers respond to click events
ar: رؤوس العمود تستجيب لأحداث النقر

en: Column is user-resizable
ar: العمود قابل للتحجيم من قبل المستخدم

en: Column spacing
ar: فراغات العمود

en: Column span column
ar: عمود إمتداد العمود

en: Columns
ar: الأعمدة

en: ComboBox model
ar: نموذج ComboBox

en: Completion Model
ar: نمط الانهاء

en: Composite child
ar: ابن مركب

en: Content area border
ar: حد منطقة المحتوى

en: Create the same proxies as a radio action
ar: إنشاء البروكسيات المتوافقة كفعل مشع

en: Current Alpha
ar: الشفافية الحالية (قيمة ألفا الحالية)

en: Current Color
ar: اللون الحالي

en: Current fixed width of the column
ar: العرض الحالي الثابت للعمود

en: Current width of the column
ar: العرض الحالي للعمود

en: Cursor Blink
ar: وميض المؤشر

en: Cursor Blink Time
ar: وقت وميض المؤشر

en: Cursor Position
ar: موقع المؤشر

en: Cursor Visible
ar: المؤشر مرئي

en: Cursor color
ar: لون المؤشر

en: Cursor line aspect ratio
ar: نسبة الطول للعرض لمؤشر السطر

en: Curve type
ar: نوع المنحنى

en: Custom palette
ar: لوحة الألوان الخاصة

en: Custom tabs for this text
ar: أشرطة مخصصة لهذا النص

en: Dash pattern used to draw the focus indicator
ar: نمط الخط الفاصل المستعمل لرسم مؤشر التكيز

en: Day
ar: اليوم

en: Decorated
ar: مزوق

en: Default Display
ar: الشاشة الافتراضية

en: Default Height
ar: الإرتفاع الإفتراضي

en: Default Outside Spacing
ar: الفراغات الخارجية الافتراضية

en: Default Spacing
ar: المباعدة الافتراضية

en: Default Width
ar: العرض الافتراضي

en: Default file chooser backend
ar: خلفيّة منتقي الملفات الإفتراضيّة

en: Delay before drop down menus appear
ar: التأخير قبل ظهور القائم المنحدرة

en: Delay before hiding a submenu
ar: التأخير قبل اخفاء قائمة محوية

en: Delay before submenus appear
ar: التأخير قبل ظهور القوائم المحوية

en: Delay before the submenus of a menu bar appear
ar: التأخير قبل أن تظهر القوائم المحوية لعمود قائمة

en: Deprecated property, use shadow_type instead
ar: خاضية ملغات، إستعمل shadow_type عوضا عنها

en: Destroy with Parent
ar: تدمير مع الأم

en: Detail
ar: التفاصيل

en: Determines how the shadowed box around the viewport is drawn
ar: يحدّد كيفيّة رسم الصندوق المضلّل حول منفذ المشهد

en: Digits
ar: خانات رقمية

en: Discrete Blocks
ar: القوالب المتقطعة

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
ar: عرض زر سهم تراجع ثان عند النهاية المعاكسة لعمود التدرج

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the tab area
ar: عرض زر سهم التراجع الثانوي على النهاية المقابلة لمساحة اللسان

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the tab area
ar: عرض زر سهم التقدم الثانوي على النهاية المقابلة لمساحة اللسان

en: Display a secondary forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
ar: عرض زر سهم تقدم ثان عند النهاية المعاكسة لعمود التدرج

en: Display the cell
ar: عرض الخلية

en: Display the standard backward arrow button
ar: عرض زر سهم التراجع القياسي

en: Display the standard forward arrow button
ar: عرض زر سهم التقدم القياسي

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
ar: لا تغير حجم المتزحلق،بل قم بقفله عند الطول الأدنى

en: Double Click Distance
ar: مسافة النقر الثنائي

en: Double Click Time
ar: وقت النقر الثنائي

en: Drag threshold
ar: سحب العتبة

en: Draw
ar: رسم

en: Draw Indicator
ar: رسم المؤشر

en: Draw Value
ar: رسم القيمة

en: Draw as radio menu item
ar: رسم كعنصر قائمة مشع

en: Draw the toggle button as a radio button
ar: رسم زر التحول كزر مشع

en: Editability set
ar: ضبط القبول للتحرير

en: Editable
ar: قابل للتحرير

en: Editable mode of the CellRenderer
ar: نظام CellRenderer القابل للتحرير

en: Enable Popup
ar: تفعيل النوافذ البارزة

en: Enable Search
ar: تفعيل البحث

en: Enable arrow keys
ar: تفعيل مفاتيح الأسهم

en: Error underline color
ar: خطأ في لون التسطير

en: Even Row Color
ar: لون السطر الزوجي

en: Events
ar: أحداث

en: Expand
ar: تمديد

en: Expanded
ar: ممدد

en: Expander Column
ar: عمود موسع

en: Expander Size
ar: حجم الموسع

en: Extension events
ar: أحداث امتداد

en: Extra space at the top and bottom of the menu
ar: مساحة اضافية لأعلى وأسفل القائمة

en: Extra space to add for CAN_DEFAULT buttons
ar: الفراغ الإضافي للإضافة لأزرار CAN_DEFAULT

en: Extra space to add for CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
ar: الفراغ الإضافي للإضافة لأزرار CAN_DEFAULT الذي يرسم دائماً خارج الحد

en: Extra space to put between the child and its left and right neighbors, in pixels
ar: الفضاء الإضافي الذي سيوضع بين الإبن وجيرانه على اليمين و اليسار بالبكسلات

en: Extra space to put between the child and its neighbors, in pixels
ar: الفضاء الإضافي لوضعه بين الإبن و جيرانه، بالبكسلات

en: Extra space to put between the child and its upper and lower neighbors, in pixels
ar: الفضاء·الإضافي·الذي·سيوضع·بين·الإبن·وجيرانه·في·الأعلى·و·الأسفل·بالبكسلات

en: Extra widget
ar: قطعة اضافية

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
ar: FALSE سيعرض "الرمز المخفي" بدلاً من النص الحالي (نمط كلمة السر)

en: FALSE removes outside bevel from entry
ar: FALSE يحذف الحافة الخارجية من الخانة

en: File System Backend
ar: خلفية نظام الملفات

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Filename to load and display
ar: اسم الملف للتحميل و العرض

en: Fill
ar: ملأ

en: Filter
ar: مرشح

en: Fixed Height Mode
ar: نسق الارتفاع الثابت

en: Fixed Width
ar: العرض الثابت

en: Fixed slider size
ar: متزحلق ذي حجم ثابت

en: Focus in Toplevel
ar: تركيز في المستوى الأعلى

en: Focus line dash pattern
ar: خط البؤرة بالنقش المتقطع

en: Focus linewidth
ar: عرض خط البؤرة

en: Focus on click
ar: تركيز عند النقر

en: Focus padding
ar: حشو البؤرة

en: Font
ar: الخط

en: Font Name
ar: اسم الخط

en: Font description as a PangoFontDescription struct
ar: وصف الخط كبنية PangoFontDescription

en: Font description as a string
ar: وصف الخط كسلسلة

en: Font description as a string, e.g. "Sans Italic 12"
ar: وصف الخط كسلسلة، مثلا "Sans·Italic·12"

en: Font family
ar: عائلة الخطوط

en: Font family set
ar: ضبط عائلة الخطوط

en: Font name
ar: اسم الخط

en: Font points
ar: نقاط الخط

en: Font scale
ar: تحجيم الخط

en: Font scale set
ar: ضبط تحجيم الخط

en: Font scaling factor
ar: عامل تحجيم الخط

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
ar: حجم الخط كعامل تحجيم نسبة لحجم الخط الإفتراضي. يتكيف هذا تماما مع تغييرات التيمات الخ مما يجعله موصى به. يحدّد بانكو بعض المقاييس مثل PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Font size in Pango units
ar: حجم الخط بوحدات بانكو

en: Font size in points
ar: حجم الخط بالنقاط

en: Font size set
ar: ضبط حجم الخط

en: Font stretch
ar: تمديد الخط

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
ar: للمد كـ PangoStretch، مثلا PANGO_STRETCH_CONDENSED

en: Font stretch set
ar: ضبط تمديد الخط

en: Font style
ar: أسلوب الخط

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
ar: أسلوب الخط كأسلوب بانكو، مثلا PANGO_STYLE_ITALIC

en: Font style set
ar: ضبط أسلوب الخط

en: Font variant
ar: ضرب الخط

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
ar: ضرب الخط كـ PangoVariant مثل PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS

en: Font variant set
ar: مجموعة ضوارب الخط

en: Font weight
ar: وزن الخط

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
ar: وزن الخط كعدد صحيح، راجع القيم المحدد في PangoWeight، مثلا PANGO_WEIGHT_BOLD

en: Font weight set
ar: ضبط وزن الخط

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
ar: فرض نسبة الإشعاع حتى تناسب نسبة إطار الإبن

en: Foreground color
ar: لون الواجهة الأمامية

en: Foreground color as a (possibly unallocated) GdkColor
ar: لون الواجهة الأمامية كـ GdkColor (ربما غير مخصص)

en: Foreground color as a GdkColor
ar: لون الواجهة الأمامية كـ GdkColor

en: Foreground color as a string
ar: لون الواجهة الأمامية كسلسلة

en: Foreground color name
ar: اسم لون الواجهة الأمامية

en: Foreground set
ar: ضبط الواجهة الأمامية

en: Foreground stipple mask
ar: قناع تنقيط الواجهة

en: Foreground stipple set
ar: تعيين تنقيط الواجهة ا?مامية

en: Forward stepper
ar: متخطي التقدم

en: Fraction
ar: جزء

en: Frame shadow
ar: ظل الإطار

en: GdkPixbufAnimation to display
ar: GdkPixbufAnimation لعرضها

en: Gravity
ar: الجاذبية

en: Group
ar: مجموعة

en: Handle Size
ar: حجم المقبض

en: Handle position
ar: موقع المقبض

en: Has Alpha
ar: له شفافية

en: Has Frame
ar: له إطار

en: Has Opacity Control
ar: له متحكم تعتيم

en: Has Resize Grip
ar: له مقبض تحجيم

en: Has default
ar: له افتراض

en: Has focus
ar: له بؤرة

en: Has palette
ar: له لوحة ألوان

en: Has separator
ar: له فاصل

en: Headers Clickable
ar: الرؤوس قابلة للنقر

en: Height
ar: الارتفاع

en: Height request
ar: طلب ارتفاع

en: Hide if empty
ar: اخفاء اذا كان فارغا

en: Hint to help the desktop environment understand what kind of window this is and how to treat it.
ar: تلميحة لمساعدة بيئة سطح المكتب في فهم نوع النافذة و طريقة التعاكل معها

en: Homogeneous
ar: متناسق

en: Homogenous
ar: متجانس

en: Horizontal Adjustment
ar: ضبط أفقي

en: Horizontal Adjustment for the widget
ar: الضبط الأفقي للكائن

en: Horizontal Alignment
ar: الترصيف الأفقي

en: Horizontal Offset
ar: التكافؤ العمودي

en: Horizontal Scrollbar Policy
ar: سياسة عمود اللف الأفقي

en: Horizontal Separator Width
ar: العرض الأفقي للفاصل

en: Horizontal Tab Border
ar: حد اللسان الأفقي

en: Horizontal adjustment
ar: ضبط أفقي

en: Horizontal adjustment for the text widget
ar: الضبط الأفقي لقطعة النص

en: Horizontal alignment
ar: ترصيف أفقي

en: Horizontal alignment for child
ar: الترصيف الأفقي للإبن

en: Horizontal options
ar: الخيارات الأفقية

en: Horizontal padding
ar: الحشو الأفقي

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
ar: الموقع الأفقي للابن في المساحة المتاحة، ترصيف أيسر عندما يكون 0.0 و ترصيف أيمن عندما يكون 1.0

en: Horizontal scale
ar: قياس أفقي

en: Horizontal space between cells.  Must be an even number
ar: الفراغ الأفقي بين الخلايا. يجب أن يكون رقما زوجيا

en: How far in the x direction to move the arrow when the button is depressed
ar: مقدار تحريك السهم باتجاه س عند تحرير الزر

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
ar: مقدار نقل الابن في اتجاه س اثر تحرير الزر

en: How far in the y direction to move the arrow when the button is depressed
ar: مقدار·تحريك·السهم·باتجاه·ص·عند·تحرير·الزر

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
ar: مقدار نقل الابن في اتجاه ص اثر تحرير الزر

en: How the range should be updated on the screen
ar: كيفية تحديث المدى على الشاشة

en: How to draw the input method preedit string
ar: كيفية رسم سلسلة لمحة التحرير لطريقة الإدخال

en: How to draw the input method statusbar
ar: كيفية رسم عمود الحالة لطريقة الإدخال

en: How to draw the toolbar
ar: كيفية رسم شريط ا?دوات

en: How to layout the buttons in the box. Possible values are default, spread, edge, start and end
ar: كيفية تخطيط الأزرار في الصندوق. القيم الممكنة هي افتراضا، انتشرا، حافة، بدء و، نهاية

en: IM Preedit style
ar: أسلوب لمحة التحرير لطريقة الإدخال

en: IM Status style
ar: أسلوب حالة طريقة الإدخال

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon Sizes
ar: أحجام الأيقونات

en: Icon Theme Name
ar: اسم تيمة الأيقونات

en: Icon for this window
ar: أيقونة لهذه النافذة

en: Icon set
ar: مجموعة الأيقونات

en: Icon set to display
ar: مجموعة الأيقونات للعرض

en: Icon size
ar: حجم الأيقونة

en: Icon widget
ar: قطعة الأيقونة

en: Icon widget to display in the item
ar: قطعة الأيقونة التس ستعرض في العنصر

en: If TRUE the GtkProgress is in activity mode, meaning that it signals something is happening, but not how much of the activity is finished. This is used when you're doing something that you don't know how long it will take
ar: إذا ضبط لـ TRUE فسيكون GtkProgress في نسق الشاغل، مما يعني أنه يشير إلى حصول شيء ما لكنه لن يشير إلى كمية النشاط المكتملة. يستعمل هذا عندما تكون تفعلُ شيئا لا تعلم كم سيستغرق

en: If TRUE this means the table cells are all the same width/height
ar: إذا كان TRUE فستكون خلايا الجدول بنفس العرض/الطول

en: If TRUE, a heading is displayed
ar: اذا كان TRUE، ستعرض ترويسة

en: If TRUE, day names are displayed
ar: اذا كان TRUE، ستعرض اسماء الأيام

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
ar: إذا كان TRUE، فإن كبس زر الفأرة الأيمن على الدفتر يبرز لك قائمة تمكنك من الذهاب لصفحة

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
ar: إذا كان TRUE، فستضاف أسهم لف إذا كانت هناك ألسنة كثيرة للملائمة

en: If TRUE, the child appears in a secondary group of children, suitable for, e.g., help buttons
ar: إذا كان TRUE، فسيبدو الابن في مجموعة ثانوية للأبناء، مناسبة لأزرار المساعدة مثلا.

en: If TRUE, the child can be made smaller than its requisition
ar: إذا ضبط لـ TRUE، فيمكن جعل الإبن أصغر من إستدعائه

en: If TRUE, the child expands and shrinks along with the paned widget
ar: إذا ضبط لـ ·TRUE، فيتمدّد و يتقلصّ الأبن مع القطعة المحاطة بلوح

en: If TRUE, the selected month can not be changed
ar: اذا كان TRUE، فلن يمكن تغيير الشهر المنتقى

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
ar: إذا كان TRUE، فستتلقى القطعة الحدث الافتراضي عند تركيزها

en: If TRUE, the window has no mimimum size. Setting this to TRUE is 99% of the time a bad idea
ar: إذا ضبط لـ TRUE فلن يكون للنافذة حجم أدنى. ضبط هذا لـ TRUE فكرة سيّئة  في 99% من الحالات.

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
ar: إذا ضبط لـ TRUE فستكون النافذة سائدة (لن يمكن استخدام نوافذ أخرى عند تكيز هذه النافذة)

en: If TRUE, users can expand the window beyond its minimum size
ar: اذا كان TRUE، فسيتمكن المستخدمون من تمديد النافذة فوق حجمها الأدنى

en: If TRUE, users can resize the window
ar: إذا كان TRUE، باستطاعة المستخدمين تحجيم النافذة.

en: If TRUE, week numbers are displayed
ar: اذا كان TRUE، ستعرض أرقام الأسابيع

en: If an arrow should be shown if the toolbar doesn't fit
ar: فيما إذا سيعرض سهم إذا لم يتلائم عمود الأدوات

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
ar: إذا كان الفراغ الأفقي المتوفر  أكبر من الذي يطلبه الإبن، فكم سيستخدم منه للإبن. 0.0·يعني لا شيء و 1.0 الكل

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
ar: إذا·كان·الفراغ·العمودي·المتوفر··أكبر·من·الذي·يطلبه·الإبن،·فكم·سيستخدم·منه·للإبن.·0.0 يعني·لا·شيء·و·1.0·الكل

en: If set, an underline in the label property indicates that the next character should be used for the mnemonic accelerator key in the overflow menu
ar: إذا ، فسيكون هناك تسطير في النص يشير إلى الرمز التالي الذي يجب استخدامه لمفتاح التذكير المسرع

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
ar: إذا ضبط، فسيكون هناك تسطير في النص يشير إلى الرمز التالي الذي يجب استخدامه كرمز مسطر لمفتاح الاختصار

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
ar: إذا ضبط، فستستخدم العلامة لاختيار عنصر مخزن بدل عرضها

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
ar: اذا ضبط، فستقطع السطور عندما يصبح النص واسعا جدا

en: If the insertion cursor is shown
ar: ما إذا كان مؤشر ا?دخال سيتم عرضه

en: If the toggle button is in an "in between" state
ar: فيما إذا كان زر التحوّل في حالة "بين"

en: If the toggle button should be pressed in or not
ar: ما إذا توجب أن يكون زر القفل مكبوسا أم لا

en: If the toggle part of the button is displayed
ar: ما إذا كان جزء القفل من الرز سيتم عرضه

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
ar: فيما إذا وجب تدمير هذه النافذة عند تدمير النافذة الأم

en: Image
ar: صورة

en: Image widget
ar: قطعة صورة

en: Image/label border
ar: حد الصورة/الشارة

en: Inconsistent
ar: تناقض

en: Inconsistent state
ar: حالة متناقضة

en: Indent
ar: إزاحة

en: Indent Expanders
ar: إزاحة الموسعات

en: Indent set
ar: تعيين الإزاحة

en: Indicator Size
ar: حجم المؤشر

en: Indicator Spacing
ar: فراغات المؤشر

en: Interior Focus
ar: بؤرة داخلية

en: Internal padding
ar: الحشو الداخلي

en: Invert direction slider moves to increase range value
ar: عكس الاتجاه الذي إليه ينتقل المتزحلق لزيادة قيمة المدى

en: Inverted
ar: معكوس

en: Invisible
ar: مخفي

en: Invisible character
ar: رمز مخفي

en: Invisible set
ar: تعيين غير المرئية

en: Is Active
ar: نشط

en: Is Expanded
ar: هو موسع

en: Is Expander
ar: هو موسِّع

en: Is focus
ar: هو تركيز

en: Is important
ar: مهم

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
ar: هل هذا المنحنى خطي أو نقاط توجيه مستفات أو ذي شكل حر

en: Justification
ar: ضبط

en: Justification set
ar: تعيين الضبط

en: Key Theme Name
ar: اسم تيمة المفتاح

en: Keybinding to activate the menu bar
ar: المفتاح الرابط لتنشيط عمود القوائم

en: Label
ar: علامة

en: Label widget
ar: قطعة الشارة

en: Label xalign
ar: ترصيف س للعلامة

en: Label yalign
ar: ترصيف ص للعلامة

en: Language
ar: اللغة

en: Language set
ar: تعيين اللغة

en: Largest possible value for the "position" property
ar: أكبر قيمة ممكنة لخاصية "الموقع"

en: Layout style
ar: نمط التخطيط

en: Left Attach
ar: ربط على اليسار

en: Left Margin
ar: الهامش الأيسر

en: Left Padding
ar: الحشو الأيسر

en: Left attachment
ar: ربط إلى اليسار

en: Left margin
ar: الهامش ا?يسر

en: Left margin set
ar: تعيين الهامش ا?يسر

en: Left, right, or center justification
ar: ضبط لليسار أو لليمين أو للوسط

en: Length of scale's slider
ar: طول متزحلق القياس

en: Length of step buttons at ends
ar: طول أزرار الخطوات عند النهايات

en: Length of the cursor blink cycle, in milleseconds
ar: مدة دورة وميض المؤشر، بالمليثانية

en: Line Wrap
ar: قسم السطر

en: Line wrap
ar: تقطيع السطور

en: List of icon sizes (gtk-menu=16,16;gtk-button=20,20...
ar: قائمة أحجام الأيقونات (gtk-قائمة=16,16;gtk-زر=20,20...

en: Local Only
ar: المحلي فقط

en: Lower
ar: الأسفل

en: Lower limit of ruler
ar: الحد الأسفل للمسطرة

en: Make the expanders indented
ar: جعل الموسعات مجوفة

en: Marked up text to render
ar: نص معلّم للترجمة

en: Markup
ar: تعليم

en: Mask
ar: غلاف

en: Mask bitmap to use with GdkImage or GdkPixmap
ar: بيتماب الغلاف لاستخدامه مع GdkImage أو GdkPixmap

en: Max Size
ar: الحجم الأقصى

en: Maximal Position
ar: الموقع الأقصى

en: Maximum Value
ar: القيمة القصوى

en: Maximum Width
ar: العرض الأكبر

en: Maximum X
ar: س الأقصى

en: Maximum Y
ar: ص الأقصى

en: Maximum allowed width of the column
ar: العرض الأكبر المسموح به للعمود

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
ar: المسافة القصوى المسموح بها بين نقرتين لاعتبارهما نقرة ثنائية (بالبكسل)

en: Maximum length
ar: الارتفاع الأقصى

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
ar: العدد الأقصى للرموز لهذا المدخل. صفر إذا لم يكن أقصى

en: Maximum possible X value
ar: القيمة القصوى الممكنة لـ س

en: Maximum possible value for Y
ar: القيمة الممكنة القصوى لـ ص

en: Maximum size of the ruler
ar: الحجم الأقصى للمسطرة

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
ar: الوقت الأقصى المسموح بين نقرتين لاحتسابهما كنقرة ثنائية (بالمليثانية)

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu bar accelerator
ar: مفتاح الاختصار لعمود القائمة

en: Menu label
ar: شارة القائمة

en: Merged UI definition
ar: تعريف واجهة مستخدم مدمجة

en: Message Buttons
ar: أزرار الرسالة

en: Message Type
ar: نوع الرسالة

en: Minimal Position
ar: الموقع الأدنى

en: Minimum Key Length
ar: الطول الأدنى للمفتاح

en: Minimum Slider Length
ar: الطول الأدنى للمتزحلق

en: Minimum Value
ar: القيمة الدنيا

en: Minimum Width
ar: العرض الأصغر

en: Minimum X
ar: س الدنيا

en: Minimum Y
ar: ص الأدنى

en: Minimum allowed width of the column
ar: العرض الأصغر المسموح به للعمود

en: Minimum child height
ar: ارتفاع الابن الادنى

en: Minimum child width
ar: عرض الابن الادنى

en: Minimum height of buttons inside the box
ar: ارتفاع الأزرار الأدنى داخل الصندوق

en: Minimum length of scrollbar slider
ar: الطول الأدنى لمتزحلق عمود اللف

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
ar: الطول الأدنى لمفتاح البحث حتى يمكن البحث عن المتطابقات

en: Minimum possible value for X
ar: القيمة الممكنة الدنيا لـ س

en: Minimum possible value for Y
ar: القيمة الممكنة الدنيا لـ ص

en: Minimum time the pointer must stay over a menu item before the submenu appear
ar: الوقت الأدنى الذي يجب أن يبقى فيه المؤشر فوق عنصر قائمة لتظهر القائمة المحوية

en: Minimum width of buttons inside the box
ar: عرض الأزرار الأدنى داخل الصندوق

en: Mnemonic key
ar: مفتاح الإختصار المسطّر

en: Mnemonic widget
ar: قطعة مفتاح الإختصار المسطر

en: Modal
ar: سائدة

en: Mode
ar: النسق

en: Model column to search through when searching through code
ar: عمود النمط الذي يتم البحث خلاله أثناء البحث خلال الكود

en: Month
ar: الشهر

en: Name
ar: الاسم

en: Name of default font to use
ar: اسم الخط الافتراضي لاستخدامه

en: Name of file system backend to use
ar: اسم خلفية نظام الملفات التي ستستخدم

en: Name of icon theme to use
ar: اسم تيمة الأيقونات لاستخدامها

en: Name of key theme RC file to load
ar: اسم ملف RC لتيمة المفتاح لتحميله

en: Name of the GtkFileChooser backend to use by default
ar: اسم خلفية GtkFileChooser التي ستستخدم إفتراضيّا

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
ar: اسم عائلة الخطوط مثل Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Name of theme RC file to load
ar: اسم ملف RC للتيمة لتحميله

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
ar: الإسم المستخدم للإشارة لعلامة النص. NULL·لعلامات مجهولة الهويّة

en: No Month Change
ar: لا تغيير للشهر

en: No show all
ar: لا عرض للكل

en: Number of Channels
ar: عدد القنوات

en: Number of characters to leave space for in the entry
ar: عدد الرموز التي ستترك لها فراغات في الخانة

en: Number of pixels between the scrollbars and the scrolled window
ar: عدد البكسلات بين أعمدة اللف و النافذة الملفوفة

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
ar: عدد بكسلات الخانة الملفوفة خارج الشاشة إلى اليسار

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
ar: عدد البكسلات التي يمكن للمؤشر تحريكها قبل السحب

en: Numeric
ar: رقمي

en: Obey child
ar: ابن مطيع

en: Obsolete property, ignored
ar: خاصية باطلة، تجاهل

en: Odd Row Color
ar: لون السطر الغريب

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
ar: مقدار التغيير للنص فوق السطر الاساس (تحت السطر الاساس إذا كان الرفع سالبا)

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative) in pixels
ar: تعويض النص فوق السطر الرئيسي (تحت السطر الرئيسي إذا كان الرفع سلبيّا) بالبكسل

en: Options specifying the horizontal behaviour of the child
ar: خيارات تحدد السلوك الأفقي للإبن

en: Options specifying the vertical behaviour of the child
ar: خيارات تحدد السلوك العمودي للإبن

en: Orientation
ar: الاتجاه

en: Orientation and growth direction of the progress bar
ar: إتجاه و وجهة نموّ همود التطوّر

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
ar: طلب تنميق لإرتفاع القطعة أو -1 إذا وجب استخدام طلب اعتيادي

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
ar: طلب·تنميق·لعرض·القطعة·أو·-1·إذا·وجب·استخدام·طلب·اعتيادي

en: Overwrite mode
ar: نسق التنميق

en: Pack type
ar: نوع التحزيم

en: Padding
ar: حشو

en: Page
ar: صفحة

en: Page Increment
ar: زيادة الصفحة

en: Page Size
ar: حجم الصفحة

en: Palette to use in the color selector
ar: لوحة الألوان التي ستستخدم في منتقي الألوان

en: Parent widget
ar: الكائن ا?ب

en: Pattern
ar: نمط

en: Pixbuf
ar: بكسبف

en: Pixbuf Expander Closed
ar: موسع·مغلق·للبيكسبف

en: Pixbuf Expander Open
ar: موسع مفتوح للبيكسبف

en: Pixbuf Object
ar: جسم بيكسبف

en: Pixbuf for closed expander
ar: بيكسبف الموسع المغلق.

en: Pixbuf for open expander
ar: بيكسبف للموسع المفتوح

en: Pixels
ar: بكسلات

en: Pixels Above Lines
ar: بكسلات فوق ا?سطر

en: Pixels Below Lines
ar: بكسلات تحت ا?سطر

en: Pixels Inside Wrap
ar: بكسلات داخل الالتواء

en: Pixels above lines
ar: بكسلات أعلى ا?سطر

en: Pixels above lines set
ar: تعيين بكسلات أعلى ا?سطر

en: Pixels below lines
ar: بكسلات أسفل ا?سطر

en: Pixels below lines set
ar: تعيين بكسلات أسفل ا?سطر

en: Pixels inside wrap
ar: بكسلات داخل الالتواء

en: Pixels inside wrap set
ar: تعيين بكسلات داخل ا?لتواء

en: Pixels of blank space above paragraphs
ar: بكسلات من المسافات الفارغة أعلى الفقرات

en: Pixels of blank space below paragraphs
ar: بكسلات من المسافات الفارغة أسفل الفقرات

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
ar: بكسلات من المسافات الفارغة بين ا?سطر الملتوية في فقرة

en: Pixmap
ar: بكسماب

en: Position
ar: الموقع

en: Position Set
ar: ضبط الموقع

en: Position of mark on the ruler
ar: موقع العلامة على المسطرة

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
ar: موقع الفاصل المحاط بلوحة بالبكسلات (0 يعني كامل المسافة إلى اليسار/الأعلى)

en: Position of the handle relative to the child widget
ar: موقع المعالج نسبة لقطعة الابن

en: Preview Widget Active
ar: قطعة التلميح نشطة

en: Preview text
ar: نص اللمحة

en: Preview widget
ar: قطعة التلميح

en: Pulse Step
ar: خطوة النبض

en: Radio state
ar: حالة الإشعاع

en: Ratio
ar: النسبة

en: Reads the current value, or sets a new value
ar: يقرأ القيمة الحالية، أو يعين قيمة جديدة

en: Receives default
ar: استقبال الافتراض

en: Render detail to pass to the theme engine
ar: تفاصيل الترجمة لتمريرها لمحرك التيمات

en: Reorderable
ar: قابل لإعادة الترتيب

en: Resizable
ar: قابل للتحجيم

en: Resize
ar: تحجيم

en: Resize mode
ar: نمط التحجيم

en: Resize mode of the column
ar: نظام التحجيم للعمود

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
ar: الإستبانة لـ Xft، بالـ 1024·*·نقطة للإنش. -1·لإستخدام القيمة الإفتراضيّة

en: Right Attach
ar: ربط على اليمين

en: Right Margin
ar: الهامش الأيمن

en: Right Padding
ar: الحشو الأيمن

en: Right attachment
ar: ربط إلى اليمين

en: Right margin
ar: الهامش ا?يمن

en: Right margin set
ar: تعيين الهامش ا?يمن

en: Rise
ar: رفع

en: Rise set
ar: ضبط الرفع

en: Row has children
ar: صف له أبناء

en: Row is an expander row, and is expanded
ar: الصف صف توسيع وهو موسع

en: Row spacing
ar: فراغات السطور

en: Row span column
ar: عمود إمتداد السطر

en: Rows
ar: سطور

en: Rules Hint
ar: تلميحة القواعد

en: Sans 12
ar: Sans·12

en: Screen
ar: شاشة

en: Scroll offset
ar: تكافؤ اللف

en: Scrollable
ar: قابل للف

en: Scrollbar spacing
ar: فراغات عمود اللف

en: Search Column
ar: عمود بحث

en: Secondary
ar: ثانوي

en: Secondary backward stepper
ar: متخطي التراجع الثانوي

en: Secondary cursor color
ar: مؤشر ا?دخال الثانوي

en: Secondary forward stepper
ar: متخطي التقدم الثانوي

en: Select Multiple
ar: إنتقاء متعدّد

en: Select multiple
ar: اختيار متعدد

en: Select on focus
ar: اختيار عند التركيز

en: Selectable
ar: قابل للاختيار

en: Selection Bound
ar: قيد المنتقى

en: Sensitive
ar: حساس

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
ar: تعين تلميحة لآلة التيمة حتى ترسم صفوفا بألوان متغايرة

en: Set the column for the expander column
ar: تعين العمود للعمود الموسع

en: Shadow Type
ar: نوع الظل

en: Shadow type
ar: نوع الظل

en: Short label
ar: علامة قصيرة

en: Show Arrow
ar: عرض السهم

en: Show Border
ar: عرض الحد

en: Show Day Names
ar: اظهار اسماء الأيام

en: Show Heading
ar: اظهار الترويسة

en: Show Hidden
ar: اظهار المخفي

en: Show Tabs
ar: عرض الألسنة

en: Show Week Numbers
ar: اظهار أرقام الأسابيع

en: Show button images
ar: إظهار صور الأزرار

en: Show file operations
ar: إظهار عمليات الملفات

en: Show menu images
ar: اظهار صور القوائم

en: Show size
ar: اظهار الحجم

en: Show style
ar: اظهار الأسلوب

en: Show text
ar: اظهار نص

en: Show the column header buttons
ar: أظهر أزرار رؤوس العمود

en: Shrink
ar: تقليص

en: Side of the handlebox that's lined up with the docking point to dock the handlebox
ar: حجم صندوق المعالجة المرصّف مع نقطة الإرساء لإرساء صندوق المعالجة

en: Single Paragraph Mode
ar: نسق الفقرة الوحيدة

en: Size
ar: الحجم

en: Size of check or radio indicator
ar: حجم مؤشر الفحص أو الإشعاع

en: Size of dropdown indicator
ar: حجم مؤشر الإسقاط السفلي

en: Size of icons in default toolbars
ar: حجم ا?يقونات في أشرطة ا?دوات الافتراضية

en: Size of spacers
ar: حجم الفواصل

en: Size of the expander arrow
ar: حجم سهم الموسع

en: Size to use for stock icon or icon set
ar: الحجم للاستخدام لأيقونة المخزون أو مجموعة الأيقونات

en: Sizing
ar: تحجيم

en: Skip pager
ar: تخطي المتصفح

en: Skip taskbar
ar: تخطي عمود المهام

en: Slider Length
ar: طول المتزحلق

en: Slider Width
ar: عرض المتزحلق

en: Smallest possible value for the "position" property
ar: أصغر قيمة ممكنة لخاصية "الموقع"

en: Snap edge
ar: حافة سريعة

en: Snap edge set
ar: ضبط الحافة السريعة

en: Snap to Ticks
ar: طقطقات لنقرات

en: Sort direction the sort indicator should indicate
ar: اتجاه الفرز الذي يتوجب على مؤشر الفرز أن يشير إليه

en: Sort indicator
ar: مؤشر الفرز

en: Sort order
ar: ترتيب الفرز

en: Space between value text and the slider/trough area
ar: الفراغ بين نص القيمة ومنطقة المتزحلق/المنخفض

en: Space style
ar: نمط الفاصل

en: Space to put between the label and the child
ar: الفضاء الذي سيوضع بين الشارة و الإبن

en: Spacer size
ar: حجم الفاصل

en: Spacing
ar: فراغات

en: Spacing around check or radio indicator
ar: الفراغات حول مؤشر الفحص أو الإشعاع

en: Spacing around expander arrow
ar: الفراغات حول سهم الموسع

en: Spacing around indicator
ar: الفراغات حول المؤشر

en: Spacing between buttons
ar: الفراغات بين الأزرار

en: Spacing between step buttons and thumb
ar: الفراغات بين أزرار الخطوات والإبهام

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
ar: الفراغات بين المربع/المتخطي والحافة المنحدرة الخارجية

en: Specifies the visual style of the bar in percentage mode (Deprecated)
ar: يحدد الأسلوب المرئي للعمود بنسق النسبة المائوية (ملغاة)

en: Specify how resize events are handled
ar: تحديد كيفية معالجة أحداث التحجيم

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
ar: يسرع GtkTreeView باعتبار جميع الأعمدة ذات إرتفاع موحد

en: Split Cursor
ar: قسم المؤشر

en: Step Increment
ar: زيادة درجية

en: Stepper Size
ar: حجم المتخطي

en: Stepper Spacing
ar: فراغات المتخطي

en: Stock ID
ar: هوية المخزون

en: Stock ID for a stock image to display
ar: هوية المخزون لصورة مخزون للعرض

en: Stock Icon
ar: أيقونة المخزون

en: Stock Id
ar: هوية المخزون

en: Storage type
ar: نوع التخزين

en: Strikethrough
ar: تشريط

en: Strikethrough set
ar: ضبط التشريط

en: Style
ar: نمط

en: Style of bevel around the contents
ar: أسلوب الحافة حول المحتويات

en: Style of bevel around the menubar
ar: أسلوب الحافة حول عمود القوائم

en: Style of bevel around the spin button
ar: أسلوب الميل حول الزر النابض

en: Style of bevel around the statusbar text
ar: أسلوب الحافة حول نص عمود الحالة

en: Style of bevel around the toolbar
ar: نمط الانحدار حول شريط الأدوات

en: Style of underline for this text
ar: أسلوب التسطير لهذا النص

en: TRUE if the Position property should be used
ar:  TRUE إذا ما وجب استخدام خاصية الموقع

en: TRUE if the window should not be in the pager.
ar: يضبط لـ TRUE إذا وجب أن لا تكون النافذة في المتصفح.

en: TRUE if the window should not be in the task bar.
ar: TRUE إذا وجب أن لا تكون النافذة في عمود المهام.

en: TRUE if the window should receive the input focus.
ar: يضبط لـ TRUE إذا وجب للنافذة أن تتلقى تركيز الإدخال.

en: Tab Border
ar: حد اللسان

en: Tab Position
ar: موقع اللسان

en: Tab expand
ar: تمديد اللسان

en: Tab fill
ar: ملأ اللسان

en: Tab label
ar: شارة اللسان

en: Tab pack type
ar: نوع حزم الألسنة

en: Tabs
ar: الأشرطة

en: Tabs set
ar: تعيين الأشرطة

en: Tag Table
ar: جدول الشارات

en: Tag name
ar: اسم الشارة

en: Tearoff Title
ar: قطف العنوان

en: Text
ar: النص

en: Text Column
ar: عمود نص

en: Text Tag Table
ar: جدول الشارات النصية

en: Text direction
ar: اتجاه النص

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
ar: اتجاه النص، مثلا يمين لليسار أو يسار لليمين

en: Text of the expander's label
ar: نص شارة الموسع

en: Text of the frame's label
ar: نص شارة الإطار

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
ar: نص قطعة الشارة داخل الزر، إذا كان الزر يحوي كائن شارة

en: Text to be displayed in the progress bar
ar: النص الذي سيعرض في عمود التقدم

en: Text to render
ar: نص للترجمة

en: Text to show in the item.
ar: النص الذي سيعرض في العنصر.

en: Text x alignment
ar: ترصيف س للنص

en: Text y alignment
ar: ترصيف ص للنص

en: The GdkFont that is currently selected
ar: خط Gdk المنتقى حالياً

en: The GtkActionGroup this GtkAction is associated with, or NULL (for internal use).
ar: GtkActionGroup المربوط به GtkAction هذا أو NULL (للاستخدام الداخلي)

en: The GtkAdjustment connected to the progress bar (Deprecated)
ar: GtkAdjustment المرتبط بعمود التطوّر (ملغى)

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
ar: GtkAdjustment للموقع الأفقي

en: The GtkAdjustment for the vertical position
ar: GtkAdjustment للموقع العمودي

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
ar: GtkAdjustment المحتوي على القيمة الحالية لجسم المدى هذا

en: The GtkAdjustment that determines the values of the horizontal position for this viewport
ar: GtkAdjustment·المحدّد·لقيم·الموقع·الأفقي·لمنفذ·المشهد

en: The GtkAdjustment that determines the values of the vertical position for this viewport
ar: GtkAdjustment المحدّد لقيم الموقع العمودي لمنفذ المشهد

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
ar: قيمة GtkIconSize التي تحدد حجم الأيقونة المرسومة

en: The X string that represents this font
ar: سلسلة X التي ستعرض هذا الخط

en: The acceleration rate when you hold down a button
ar: نسبة التسارع أثناء ضغطك للزر

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton
ar: التسوية الحاملة لقيمة الزر النابض

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that
ar: ترصيف السطور في نص العلامة بالنسبة لبعضها البعض. لا يؤثّر هذا في ترصيف العلامة نفسها في مكانها المخصص لها. راجع GtkMisc::xalign للمزيد من العملومات

en: The amount of space between children
ar: مقدار الفراغ بين الأبناء.

en: The amount of space between two consecutive columns
ar: مقدار الفراغة بين عمودين متتاليين

en: The amount of space between two consecutive rows
ar: مقدار الفراغ بين صفين متتاليين

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
ar: المساحة التي ستضاف ليمين ويسار القطعة، بالبكسل

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
ar: المساحة التي تضاف لأعلى وأسفل القطعة، بالبكسل

en: The border relief style
ar: أسلوب نحت الحد

en: The buffer which is displayed
ar: الذاكرة الوسيطة المعروضة

en: The buttons shown in the message dialog
ar: الأزرار المعروضة في حوار الرسالة

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
ar: الرمز الذي سيستخدم لاخفاء محتويات الخانة (في "نمط كلمة السر")

en: The closure to be monitored for accelerator changes
ar: المنهي الذي سيعرض لتغييرات مفتاح الإختصار

en: The colorspace in which the samples are interpreted
ar: مساحة اللون التي فيها تترجم النماذج

en: The column number to attach the left side of the child to
ar: رقم العمود الذي إليه ستربط الجهة اليسرى للإبن

en: The column number to attach the right side of a child widget to
ar: رقم العمود الضي إليه ستربط الجهة اليمنى للقطعة الإبنة

en: The column number to attach the right side of the child to
ar: رقم·العمود·الذي·إليه·ستربط·الجهة·اليمنى·للإبن

en: The contents of the entry
ar: محتويات الخانة

en: The current color
ar: اللون الحالي

en: The current filter for selecting which files are displayed
ar: المرشح الحالي لانتقاء الملفات للعرض

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ar: قيمة التعتيم الحالية (0 شفاف تماماً, 65535 معتم تماماً)

en: The current position of the insertion cursor in chars
ar: الموقع الحالي لمؤشر الإدخال في الرموز

en: The currently selected filename
ar: اسم الملف المنتقى حاليا

en: The default display for GDK
ar: شاشة GDK الافتراضية

en: The default height of the window, used when initially showing the window
ar: ارتفاع النافذة الإفتراضي، مستخدم عند عرض النافذة في المرة الأولى

en: The default width of the window, used when initially showing the window
ar: عرض النافذة الإفتراضي، مستخدم عند عرض النافذة في المرة الأولى

en: The dialog has a separator bar above its buttons
ar: للحوار عمود فاصل فوق أزراره

en: The direction the arrow should point
ar: اتجاه تأشير السهم

en: The directions in which the size group effects the requested sizes of its component widgets
ar: الإتجاه الذي فيه تؤثر مجموعة الأحجام، الأحجام المطلوبة لقِطع مكوّناتها

en: The event mask that decides what kind of GdkEvents this widget gets
ar: غلاف الأحداث الدي يحدّد أي نوع من GdkEvents ستتلقى هذه القطعة

en: The fixed height
ar: الارتفاع الثابت

en: The fixed width
ar: العرض الثابت

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
ar: جزء التقدم الكلي لتحريك الكتلة القافزة عند النبض

en: The fraction of total work that has been completed
ar: جزء من العمل الذي تم

en: The height of the layout
ar: ارتفاع التصميم

en: The horizontal alignment of the label
ar: الترصيف الأفقي للشارة

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts
ar: الترصيف الأفقي، من 0 (يسار) إلى 1 (يمين). مقلوب لتصاميم RTL

en: The inconsistent state of the button
ar: الحالة المتناقضة للزر

en: The increment used for each iteration in activity mode (Deprecated)
ar: التزايد المستخدم لكل تكرار في نسق النشاط (ملغى)

en: The index of the child in the parent
ar: فهرس الإبن عند الأب

en: The index of the current page
ar: دليل الصفحة الحالية

en: The initial position of the window
ar: موقع النافذة الأولي

en: The item which is currently active
ar: العنصر النشط حاليا

en: The label used for menu items and buttons that activate this action.
ar: العلامة المستخدمة لعناصر القوائم و الأزرار المشغلة لهذه العملية.

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don't understand this parameter, you probably don't need it
ar: اللغة التي فيها هذا النص، كشفرة ISO. يمكن لبانكو إستعمال هذا كتلميحة عند رسم النص. إذا كنت لا تفهم هذا المتغيّر فأنك ربما لا تستحقّه

en: The mask that decides what kind of extension events this widget gets
ar: الغلاف الذي يحدّد أي إمتدادات الأحداث ستتلقّى هذه القطعة

en: The maximum value of the adjustment
ar: قيمة التسوية القصوى

en: The menu of options
ar: قائمة الخيارات

en: The minimum value of the adjustment
ar: قيمة التسوية الدنيا

en: The mnemonic accelerator key for this label
ar: مفتاح الإختصار المسطر لهذه العلامة

en: The model for the TreeModelSort to sort
ar: نمط فرز العرض الشجري المستخدم للفرز

en: The model for the combo box
ar: نموذج لصندوق المجموعات

en: The model for the tree view
ar: نمط عرض الشجرة

en: The model to find matches in
ar: النموذج الذي فيه توجد المقابلات

en: The name of the selected font
ar: اسم الخط المنتقى

en: The name of the widget
ar: اسم الكائن

en: The number of bits per sample
ar: عدد البيتات لكل نموذج

en: The number of blocks which can fit in the progress bar area in activity mode (Deprecated)
ar: عدد القوالب التي يمكن أن تلائم منطقة عمود التقدم في نسق النشاط (ملغاة)

en: The number of bytes between the start of a row and the start of the next row
ar: عدد البيتات بين بداية عمود و بداية العمود التالي

en: The number of columns in the table
ar: عدد الأعمدة في الجدول

en: The number of columns of the pixbuf
ar: عدد أعمدة البكسبف

en: The number of decimal places that are displayed in the value
ar: عدد الخانات العشرية التي يتم عرضها في القيمة

en: The number of decimal places to display
ar: عدد الخانات العشرية لعرضها

en: The number of discrete blocks in a progress bar (when shown in the discrete style)
ar: عدد القوالب المتقطعة في عمود التقدم (عند عرضها بالأسلوب المتقطع)

en: The number of rows in the table
ar: عدد السطور في الجدول

en: The number of rows of the pixbuf
ar: عدد السطور في البكسبف

en: The number of samples per pixel
ar: عدد النماذج لكل بكسل

en: The orientation of the toolbar
ar: اتجاه شريط ا?دوات

en: The padding to insert at the bottom of the widget.
ar: الحشو الذي سيدخل في أسفل القطعة.

en: The padding to insert at the left of the widget.
ar: الحشو الذي سيدخل عند يسار القطعة

en: The padding to insert at the right of the widget.
ar: الحشو·الذي·سيدخل·على·يمين·القطعة

en: The padding to insert at the top of the widget.
ar: الحشو الذي سيدخل في أعلى القطعة.

en: The page increment of the adjustment
ar: زيادة الصفحة عند التسوية

en: The page size of the adjustment
ar: حجم الصفحة عند التسوية

en: The parent widget of this widget. Must be a Container widget
ar: القطعة الأب لهذه القطعة. يجب أن يكون قطعة حاوية

en: The pixbuf to render
ar: بيكسبف للترجمة

en: The position in which the current value is displayed
ar: موقع عرض القيمة الحالية

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
ar: موقع النهاية المعكوسة للمنتقى من المؤشر في الرموز

en: The radio action whose group this action belongs.
ar: الزر المشع الذي إلى مجموعته ينتمي هذا الفعل.

en: The radio button whose group this widget belongs.
ar: الزر المشع الذي إلى مجموعته تنتمي هذه القطعة.

en: The representation being used for image data
ar: التقديم المستعمل لبيانات الرسوم

en: The row number to attach the bottom of the child to
ar: رقم·السطر·الذي·إليه·ستربط·الجهة·السفلى·للإبن

en: The row number to attach the top of a child widget to
ar: رقم السطر الذي إليه سيربط أعلى قطعة إبنة

en: The row number to attach the top of the child to
ar: رقم·السطر·الذي·إليه·ستربط·الجهة·العليا·للإبن

en: The screen where this window will be displayed
ar: الشاشة التي ستعرض فيها هذه النافذة

en: The selected color
ar: اللون المنتقى

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
ar: اليوم المنتقى (كعدد بين 1 و 31، أو 0 لإلغاء انتقاء العدد الحالي)

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
ar: الشهر المنتقى (كعدد بين 0 و 11)

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ar: قيمة التعتيم الحالية (0 شفاف تماماً, 65535 معتم تماماً)

en: The selected year
ar: أالسنة المنتقات

en: The step increment of the adjustment
ar: زيادة التسوية الدرجية

en: The stock ID of the stock icon to render
ar: هوية المخزون لأيقونة المخزون التي ستترجم

en: The stock icon displayed in widgets representing this action.
ar: أيقونة المخزون المعروضة في قطع تمثل هذه العملية.

en: The stock icon displayed on the item
ar: سهم المخزون المعروض على العنصر

en: The string displayed in the childs menu entry
ar: السلسلة المعروضة في خانة قائمة الابن

en: The string displayed on the childs tab label
ar: السلسلة المعروضة على شارة ابن اللسان

en: The style of the widget, which contains information about how it will look (colors etc)
ar: أسلوب القطعة، المحتوية على معلومات حول مظهرها (الألوان الخ)

en: The text of the label
ar: نص الشارة

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
ar: نص الشارة يحوي تعليم XML. راجع pango_parse_markup()

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
ar: النص الذي سيعرض لتقديم الخط المنتقى

en: The time before hiding a submenu when the pointer is moving towards the submenu
ar: الوقت قبل إخفاء قائمة فرعيّة عند تنقّل المؤشر نحو القائمة الفرعيّة

en: The title of the color selection dialog
ar: عنوان حوار انتقاء الألوان

en: The title of the font selection dialog
ar: عنوان حوار انتقاء الخطوط

en: The title of the window
ar: عنوان النافذة

en: The toggle button can be activated
ar: يمكن تفعيل زر التحول

en: The toggle state of the button
ar: حالة التحول للزر

en: The type of message
ar: نوع الرسالة

en: The type of operation that the file selector is performing
ar: نوع العملية التي يقوم بها منتقي الملفات

en: The type of the window
ar: نوع النافذة

en: The value
ar: القيمة

en: The value of the adjustment
ar: قيمة التسوية

en: The value returned by gtk_radio_action_get_current_value() when this action is the current action of its group.
ar: القيمة المرجعة من قبل gtk_radio_action_get_current_value() عندما يكون هذا الحدث هو الحدث الحالي لمجموعته.

en: The vertical alignment of the label
ar: الترصيف العمودي للشارة

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
ar: التنسيق العمودي، من 0 (فوق) إلى 1 (تحت)

en: The widget to be activated when the label's mnemonic key is pressed
ar: القطعة التي ستفعل عند نقر مفتاح الإختصار المسطر

en: The widget to be monitored for accelerator changes
ar: القطعة التي ستراقب لتغييرات مفاتيح الاختصار

en: The width of the empty border outside the containers children
ar: عرض الحد الفارغ خارج أبناء الحاويات

en: The width of the layout
ar: عرض التصميم

en: The window gravity of the window
ar: جاذيبة الشباك للشباك

en: The x-align
ar: ترصيف س

en: The xpad
ar: حشو س

en: The y-align
ar: ترصيف ص

en: The ypad
ar: حشو ص

en: Theme Name
ar: اسم التيمة

en: Title
ar: العنوان

en: Title to appear in column header
ar: العنوان الذي يتم عرضه في ترويسة العمود

en: Toggle state
ar: حالة التحول

en: Toolbar Style
ar: منط شريط الأدوات

en: Toolbar icon size
ar: حجم أيقونة شريط الأدوات

en: Toolbar style
ar: نمط شريط الأدوات

en: Tooltip
ar: تلميحة

en: Top Attach
ar: ربط بالأعلى

en: Top Padding
ar: الحشو الأعلى

en: Top attachment
ar: ربط للأعلى

en: TreeModel column containing the column span values
ar: عمود TreeModel الحاوي لقيم مدى العمود

en: TreeModel column containing the row span values
ar: عمود نموذج الشجرة المحتوي على قيم إمتداد السطر

en: TreeModelSort Model
ar: نمط ترتيب العرض الشجري

en: TreeView Model
ar: نمط العرض الشجري

en: Trough Border
ar: حد منخفض

en: Type hint
ar: أكتب التلميحة

en: Type of bevel around toolbar buttons
ar: نوع الانحدار حول أزرار شريط الأدوات

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
ar: نوع تحسين الحواف التحت بكسلي، لا تحسين أو rgb أو bgr أو vrgb أو·vbgr

en: Underline
ar: تسطير

en: Underline set
ar: ضبط التسطير

en: Unique identifier for the window to be used when restoring a session
ar: معرف وحيد للنافذة يستخدم عند استرجاع جلسة

en: Update Policy
ar: سياسة التحديث

en: Update policy
ar: سياسة التحديث

en: Upper
ar: الأعلى

en: Upper limit of ruler
ar: الحد الأعلى للمسطرة

en: Use Preview Label
ar: استخدام علامة المعاينة

en: Use alpha
ar: استخدام الشفافية (قنات ألفا)

en: Use font in label
ar: استخدام خط في الشارة

en: Use markup
ar: استخدام التعليم

en: Use separator
ar: استخدم فاصل

en: Use size in label
ar: استخدام حجم في الشارة

en: Use stock
ar: مخزن المستخدم

en: Use underline
ar: استخدام التسطير

en: Value
ar: القيمة

en: Value Position
ar: موقع القيمة

en: Value in list
ar: القيمة في القائمة

en: Value spacing
ar: فراغات القيمة

en: Vertical Adjustment
ar: ضبط عمودي

en: Vertical Adjustment for the widget
ar: الضبط العمودي للكائن

en: Vertical Alignment
ar: الترصيف العمودي

en: Vertical Offset
ar: التكافؤ العمودي

en: Vertical Padding
ar: الحشو العمودي

en: Vertical Scrollbar Policy
ar: سياسة عمود التدرج العمودي

en: Vertical Separator Width
ar: العرض العمودي للفاصل

en: Vertical Tab Border
ar: الحد العمودي للسان

en: Vertical adjustment
ar: ضبط عمودي

en: Vertical adjustment for the text widget
ar: الضبط العمودي لقطعة النص

en: Vertical alignment
ar: ترصيف عمودي

en: Vertical alignment for child
ar: الترصيف العمودي للإبن

en: Vertical options
ar: الخيارات العمودية

en: Vertical padding
ar: الحشو العمودي

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
ar: الموقع العمودي للابن في المساحة المتاحة، ترصيف للأعلى عندما يكون 0.0 و ترصيف للأسفل عندما يكون 1.0

en: Vertical scale
ar: قياس عمودي

en: Vertical space between cells.  Must be an even number
ar: الفراغ العمودي بين الخلايا. يجب أن يكون رقما زوجيا

en: View allows user to search through columns interactively
ar: عرض يسمح للمستخدم بالبحث خلال الأعمدة بتفاعل

en: View is reorderable
ar: العرض قابل لإعادة الترتيب

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Visible
ar: مرئي

en: Visible Window
ar: النافذة المرئية

en: Visible when horizontal
ar: مرئي عندما يكون افقي

en: Visible when vertical
ar: مرئي عندما يكون عمودي

en: What degree of hinting to use; none, slight, medium, or full
ar: درجة التركيز التس ستستخدم، لا تركيز أو ضعيف أو متوسّط أو كامل

en: Wheather the childs tab should fill the allocated area or not
ar: فيما إذا وجب للسان الإبن ملأ المساحة المخصصة

en: When TRUE, empty menu proxies for this action are hidden.
ar: عندما يكون TRUE، تخفى قوائم البروكسي الفارغة لهذه العملية.

en: When the horizontal scrollbar is displayed
ar: آن عرض عمود اللف الأفقي

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset horizontally
ar: عندما·تكون·القائمة·قائمة·فرعيّة·تموقع·هذا·العدد·من·البكسلات·أفقيّا·كتعويض

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset vertically
ar: عندما تكون القائمة قائمة فرعيّة تموقع هذا العدد من البكسلات عموديّا كتعويض

en: When the vertical scrollbar is displayed
ar: آن عرض شريط التدرج العمودي

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars
ar: موقع المحتويات باعتبار أعمدة اللف

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
ar: فيما سينتج عن اللسان إدخال رمز لسان

en: Whether a palette should be used
ar: فيما اذا وجب استخدام لوحة ألوان

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
ar: فيماإذا وجب للزر النابض اللف عند الوصول إلى حدوده

en: Whether an empty value may be entered in this field
ar: فيما اذا كان من الممكن إدخال قيمة فارغة في هذا الحقل

en: Whether buttons for creating/manipulating files should be displayed
ar: فيم اذا وجب عرض أزرار لإنشاء أو معالجة الملفات

en: Whether combobox dropdowns should look like lists rather than menus
ar: فما إذا القوائم النازلة لصناديق المجموعات يجب أن تكون قوائم بسيطة عوض قوائم حاسوب

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
ar: ما إذا كانت أشرطة ا?دوات الافتراضية لها نص فقط، نص مع أيقونات، أيقونات فقط، إلخ.

en: Whether entered text overwrites existing contents
ar: فيما إذا سينمّق النص المدخل المحتويات الموجودة

en: Whether entered values must already be present in the list
ar: فيما إذا وجب على القيم المدخلة أن تكون موجودةً في القائمة

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
ar: فيما إذا ستغيّر القيم الخاطئة آليّا لأقرب تزايد تدرّج للزر النابض

en: Whether extra space given to the child should be allocated to the child or used as padding
ar: فيما إذا يجب تخصيص الفضاء الإضافي للإبن للإبن نفسه أو كحشو

en: Whether gtk_widget_show_all() should not affect this widget
ar: فيما إذا لن يؤثّر gtk_widget_show_all() هذه القطعة

en: Whether images should be shown in menus
ar: فيما إذا سيتم إظهار صور في القوائم

en: Whether lines are wrapped at widget edges
ar: ما إذا تقسم السطور عند حواف القطع

en: Whether list item matching is case sensitive
ar: فيما إذا كان تطابق عناصر القائمة حساس للحالة

en: Whether menu accelerators can be changed by pressing a key over the menu item
ar: فيما اذا كان من الممكن تغيير مفاتيح اختصار القوائم بضغط مفتاح فوق عنصر القائمة

en: Whether non-numeric characters should be ignored
ar: ما إذ يجب تجاهل الرموز غير الرقمية

en: Whether or not to give the color an alpha value
ar: فيما إذا سيمنح للون شفافية أم لا

en: Whether or not to keep all text in a single paragraph
ar: فيما إذا يقع يجمع كامل النص في فقرة وحيدة

en: Whether selected font size is shown in the label
ar: فيما إذا سيعرض حجم الخط المنتقى في العلامة

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
ar: ما إذا كانت الفواصل خطوط عمودية أو فقط فراغات

en: Whether stock icons should be shown in buttons
ar: فيما إذا سيتم عرض أيقونات المخزون في الأزرار

en: Whether tabs should be shown or not
ar: فيما إذا كان سيتم عرض الألسنة أم لا

en: Whether tabs should have homogeneous sizes
ar: فيما إذا وجب أن يكون للألسنة أحجام متناسقة

en: Whether tearoff menu items should be added to menus
ar: فيما إذا ستضاف عناصر القوائم القابلة للقطف للقوائم

en: Whether the action group is enabled.
ar: فيما إذا كانت مجموعة العمليات مفعلة.

en: Whether the action group is visible.
ar: فيما إذا كانت مجموعة العمليات مرئية.

en: Whether the action is considered important. When TRUE, toolitem proxies for this action show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode.
ar: فيما إذا سيعتبر العمل مهما. عند صبطه لـ TRUE، ستعرض بروكسيات عنصر الأدات لهذا العمل النص في نسق GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ.

en: Whether the action is enabled.
ar: فيما إذا كانت العملية مفعلة.

en: Whether the action is visible.
ar: فيما إذا كانت العملية مرئية.

en: Whether the application supplied widget for custom previews should be shown.
ar: فيما إذا ستعرض القطعة الممدّدة بتطبيق للتلميحات الخاصّة.

en: Whether the application will paint directly on the widget
ar: ما إذا كان التطبيق سيرسم مباشرة على الكائن

en: Whether the arrow keys move through the list of items
ar: إن كانت مفاتيح الأسهم تتنقل خلال قائمة العناصر

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
ar: فيما إذا سيملأ لون الخلفيّة كامل إرتفاع السطر أو إرتفاع الرموز المعّلمة فقط

en: Whether the border should be shown or not
ar: فيما إذا كان سيتم عرض الحد أم لا

en: Whether the button grabs focus when it is clicked with the mouse
ar: فيما إذا سيقبض الزر التركيز عند نقره بالفأرة

en: Whether the child should receive extra space when the parent grows
ar: فيما إذا وجب أن يتلقى الإبن فضاءا أكبر عند نمو أبيه

en: Whether the children should all be the same size
ar: ما إذا سيكون كل الأبناء بنفس الحجم

en: Whether the color selector should allow setting opacity
ar: فيما اذا كان منتقي الألوان سيسمح بضبط التعتيم

en: Whether the column can be reordered around the headers
ar: إذا ما كان من الممكن أن يعاد ترتيب العمود حول الترويسات

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
ar: ما إذا سيتم عرض القيمة الحالية كسلسلة بجانب المتزحلق

en: Whether the cursor should blink
ar: فيما إذا كان المؤشر سيومض

en: Whether the entry contents can be edited
ar: فيما إذا كانت محتويات الخانة قابلة للتحرير

en: Whether the event box is visible, as opposed to invisible and only used to trap events.
ar: فيما إذا كان صندوق الأحداث مرئيّا، عكس أن يكون مخفيّا و مستخدما فقط لتوجيه الأحداث.

en: Whether the event-trapping window of the eventbox is above the window of the child widget as opposed to below it.
ar: فيما إذا كانت نافذة توجيه الأحداث لصندوق الأحداث فوق نافذة القطعة الإبن عكس أن تكون تحتها.

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
ar: فيما إذا وقع فتح الموسع للكشف عن القطعة الإبنة

en: Whether the header can be clicked
ar: ما إذا كانت الترويسة قابلة للنقر أم لا

en: Whether the hidden files and folders should be displayed
ar: فيما اذا وجب عرض الملفات و الدلائل المخفية

en: Whether the input focus is within this GtkWindow
ar: ما اذا يكون تركيز الإدخال ضمن GtkWindow الحالي

en: Whether the item should be the same size as other homogeneous items
ar: ما إذا يجب أن يكون العنصر بنفس الحجم كالعناصر المتجانسة الأخرى

en: Whether the item should receive extra space when the toolbar grows
ar: فيما إذا سيتلقى العنصر فضاء اضافيّا عند نموّ عمود الأدوات

en: Whether the label is drawn in the selected font
ar: فيما إذا سترسم العلامة في الخط المنتقى

en: Whether the label is drawn with the selected font size
ar: فيما إذا سترسم العلامة بحجم الخط المنتقى

en: Whether the label text can be selected with the mouse
ar: فيما اذا كان من الممكن انتقاء نص الشارة بالفأرة

en: Whether the menu item is checked
ar: فيما إذا كان عنصر القائمة مضبوط

en: Whether the menu item looks like a radio menu item
ar: فيما اذا كان عنصر القائمة يشبه عنصر قائمة مشع

en: Whether the pixbuf has an alpha channel
ar: فيما إذا كان للبكسبف شفافية (قنات ألفا)

en: Whether the preview widget should take up the entire space it is allocated
ar: فيما إذا وجب أن تملأ قطعة·التلميح كامل المساحة التي خصصة لها

en: Whether the progress is shown as text
ar: فيما إذا كان التقدم سيعرض كنص

en: Whether the proxies for this action look like radio action proxies
ar: فيما إذا ستبدو بروكسيّات هذا الحدث كبروكسيّات حدث مشعّة

en: Whether the selected file(s) should be limited to local file: URLs
ar: فيما إذا سيقع حد الملفات المنتقات للملف المحلي: العناوين

en: Whether the selected font style is shown in the label
ar: فيما إذا سيعرض أسلوب الخط المنتقى في العلامة

en: Whether the separator is drawn, or just blank
ar: فيما إذا كان الفاصل رسما أو فراغا

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
ar: ما إذا يجب تحديث زر اللف دوما، أو فقط عندما تكون القيمة مقبولة

en: Whether the statusbar has a grip for resizing the toplevel
ar: فيما إذا كان لعمود الحالة

en: Whether the text can be modified by the user
ar: فيما إذا يمكن تعديل النص عن طريق المستخدم

en: Whether the toolbar item is considered important. When TRUE, toolbar buttons show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode
ar: فيما إذا يعتبر عنصر عمود الأدوات مهمّ. إذا ضبط لـ TRUE فستعرض أورار عمود الأدوات النص بنسق GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a horizontal orientation.
ar: فيما إذا سيكون عنصر عمود الأدوات مرئيا عندما يكون عمود الأدوات في اتجاه افقي.

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a vertical orientation.
ar: فيما إذا سيكون عنصر عمود الأدوات مرئيا عندما يكون عمود الأدوات في اتجاه عمودي.

en: Whether the toplevel is the current active window
ar: فيما إذا كان المستوى الأعلى هو النافذة النشطة

en: Whether the widget can accept the input focus
ar: ما إذا كان بقدرة الكائن قبول بؤرة ا?دخال

en: Whether the widget can be the default widget
ar: ما إذا أمكن أن يصبح الكائن هو الكائن الافتراضي

en: Whether the widget has the input focus
ar: ما إذا كان الكائن له بؤرة ا?دخال

en: Whether the widget is part of a composite widget
ar: ما إذا كان الكائن مركبا من كائن آخر

en: Whether the widget is the default widget
ar: ما إذا كان الكائن هو الكائن الافتراضي

en: Whether the widget is the focus widget within the toplevel
ar: ما إذا كانت القطعة هي قطعة التركيز ضمن المستوى الأعلى

en: Whether the widget is visible
ar: ما إذا كان الكائن ظاهرا

en: Whether the widget responds to input
ar: ما إذا كان الكائن يرد على ا?دخال

en: Whether the window should be decorated by the window manager
ar: ما إذا وجب تزويق النافذة بمدير النوافذ

en: Whether this tag affects background height
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في ارتفاع الخلفية

en: Whether this tag affects indentation
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في الإزاحة

en: Whether this tag affects line wrap mode
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في نظام التواء السطر

en: Whether this tag affects paragraph justification
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في ضبط الفقرات

en: Whether this tag affects strikethrough
ar: فيما إذا كانت هذه الشارة ستؤثر على التشريط

en: Whether this tag affects tabs
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في الأشرطة

en: Whether this tag affects text editability
ar: فيما إذا كانت هذه الشارة ستؤثر في قابلية النص للتحرير

en: Whether this tag affects text visibility
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في وضوح النص

en: Whether this tag affects the background color
ar: فيما اذا كانت هذه الشارة ستؤثر في لون الخلفية

en: Whether this tag affects the background stipple
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في الرسم النقطي للواجهة الخلفية

en: Whether this tag affects the cell background color
ar: فيما إذا كانت هذه الشارة تؤثر في لون خلفية الخلية

en: Whether this tag affects the font family
ar: فيما اذا كانت هذه الشارة ستؤثر في عائلة الخطوط

en: Whether this tag affects the font size
ar: فيما اذا كانت هذه الشارة ستؤثر في حجم الخط

en: Whether this tag affects the font stretch
ar: فيما إذا كانت هذه الشارة ستؤثر في تمديد الخط

en: Whether this tag affects the font style
ar: فيما اذا كانت هذه الشارة ستؤثر في أسلوب الخط

en: Whether this tag affects the font variant
ar: فيما إذا ستؤثر هذه الشارة في ضرب الخط

en: Whether this tag affects the font weight
ar: فيما إذا كانت هذه الشارة ستؤثر على وزن الخط

en: Whether this tag affects the foreground color
ar: فيما إذا كانت هذه الشارة ستؤثر في لون الواجهة الأمامية

en: Whether this tag affects the foreground stipple
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في الرسم النقطي للواجهة ا?مامية

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في اللغة التي تتم ترجمة النص لها

en: Whether this tag affects the left margin
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في الهامش ا?يسر

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في عدد البيكسلات على ا?سطر

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في عدد البيكسلات بين ا?سطر الملتوية

en: Whether this tag affects the right margin
ar: إن كانت هذه العلامة تؤثر في الهامش ا?يمن

en: Whether this tag affects the rise
ar: فيما إذا كانت هذه الشارة ستؤثر على الرفع

en: Whether this tag affects underlining
ar: فيما إذا كانت هذه الشارة ستؤثر في التسطير

en: Whether this tag scales the font size by a factor
ar: فيما إذا كانت هذه العلامة ستحجم حجم الخط عن طريق عامل

en: Whether this text is hidden. Not implemented in GTK 2.0
ar: فيما إذا كان النص مخفيّا. لم ينجز بعد في GTK·2.0

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
ar: فيما اذا وجب تنشيط القطعة الافتراضية (مثل الزر الافتراضي في حوار ما)عند نقر زر الادخال

en: Whether to allow multiple files to be selected
ar: ما إذا سيتم السماح بانتقاء ملفات متعددة

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
ar: فيما إذا ستحسّن حواف خطوط Xft، 0=لا، 1=نعم، -1=الإفتراض

en: Whether to display a stock label with the name of the previewed file.
ar: فيما إذا ستعرض علامة مخزونة مع أسم الملف المعاين.

en: Whether to display an "inconsistent" state
ar: فيما إذا يجب عرض حالة "تناقض"

en: Whether to display the column
ar: ما إذا يعرض العمود

en: Whether to draw the focus indicator inside widgets
ar: ما إذا يرسم مؤشر التركيز داخل القطع

en: Whether to expand the childs tab or not
ar: فيما إذا وجب تمديد لسان الأبن أم لا

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
ar: فيما إذا يقع تركيز خطوط Xft، 0=لا، 1=نعم، -1=الإفتراض

en: Whether to put a separator between the message dialog's text and the buttons
ar: فيما إذا سيوضع فاصل بين نص حوار الرسالة و الأزرار

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
ar: فيما اذا سيقع انتقاء محتويات خانة عند تركيزها

en: Whether to show a sort indicator
ar: ما إذا كان سيتم عرض مؤشر الفرز أم لا.

en: Whether to strike through the text
ar: فيما إذا سيشرط النص

en: Whether to use the value from the snap_edge property or a value derived from handle_position
ar: فيما إذا ستستخدم القيمة من خاصيّة snap_edge أو قيمة من handle_position

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
ar: ما إذا لن يتم التواء الأسطر عند حدود الكلمات أو الرموز

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
ar: فيما إذا يجب عرض مؤشرين للنصوص المخلوطة من يسار-لليمين ويمين-لليسار

en: Whether words are wrapped at widget edges
ar: ما إذا تقسم الكلمات عند حواف القطع

en: Which side of the notebook holds the tabs
ar: أي جهة من الدفتر تحوي الألسنة

en: Widget
ar: كائن

en: Widget name
ar: اسم الكائن

en: Widget to put in column header button instead of column title
ar: الكائن الذي يتم وضعه في زر ترويسة العمود بدل عنوان العمود

en: Widget to use as the item label
ar: القطعة التي ستستخدم كشارة العنصر

en: Width
ar: العرض

en: Width in chars
ar: العرض بالرموز

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
ar: عرض حد منطقة الزر أسفل الصندوق

en: Width of border around the label and image in the message dialog
ar: عرض الحد حول الشارة والصورة في حوار الرسالة

en: Width of border around the main dialog area
ar: عرض حد منطقة الحوار الرئيسية

en: Width of handle
ar: عرض المقبض

en: Width of scrollbar or scale thumb
ar: عرض عمود اللف أو مربع القياس

en: Width of the border around the tab labels
ar: عرض الحد حول شارات الألسنة

en: Width of the horizontal border of tab labels
ar: عرض الحد الأفقي لشارات الألسنة

en: Width of the left margin in pixels
ar: عرض الهامش ا?يسر بالبكسل

en: Width of the right margin in pixels
ar: عرض الهامش ا?يمن بالبكسل

en: Width of the vertical border of tab labels
ar: عرض الحد العمودي لشارات اللسان

en: Width request
ar: طلب عرض

en: Width, in pixels, between focus indicator and the widget 'box'
ar: العرض بالبكسلات بين مؤشر التركيز و قطعة 'صندوق'

en: Width, in pixels, of the focus indicator line
ar: العرض بالبكسلات لسطر مؤشر التركيز

en: Window Placement
ar: موضع النافذة

en: Window Position
ar: موقع النافذة

en: Window Role
ar: دور النافذة

en: Window Title
ar: عنوان النافذة

en: Window Type
ar: نوع النافذة

en: Word Wrap
ar: قسم الكلمات

en: Wrap
ar: التواء

en: Wrap Mode
ar: نظام الالتواء

en: Wrap mode
ar: نظام الالتواء

en: Wrap mode set
ar: تعيين نظام الالتواء

en: Wrap width
ar: عرض اللف

en: Wrap width for layouting the items in a grid
ar: عرض اللف عند تصميم العناصر في الشبكة

en: X Alignment of the column header text or widget
ar: ضبط س لكائن أو نص ترويسة العمود

en: X align
ar: تنسيق س

en: X alignment of the child
ar: ترصيف س للابن

en: X pad
ar: حشو س

en: X position
ar: موقع س

en: X position of child widget
ar: موقع س للقطعة الابنة

en: Xft Antialias
ar: تحسين الحواف لـ Xft·

en: Xft Hint Style
ar: أسلوب تركيز Xft

en: Xft Hinting
ar: تركيز Xft

en: Y align
ar: تنسيق ص

en: Y alignment of the child
ar: ترصيف ص للابن

en: Y pad
ar: حشو ص

en: Y position
ar: موقع ص

en: Y position of child widget
ar: موقع ص للقطعة الابنة

en: Year
ar: السنة

en: height
ar: الارتفاع

en: mode
ar: نمط

en: visible
ar: مرئي

en: width
ar: العرض

en: xalign
ar: ترصيف س

en: xpad
ar: حشو س

en: yalign
ar: ترصيف ص

en: ypad
ar: حشو ص
