gtkhtml - en to ar translation catalogue (302 entries)

en: ***text***
ar: ***نص***

en: <None>
ar: <بلا>

en: A_ddress
ar: ع_نوان

en: Add Keyboard Shortcuts
ar: اضف إختصارات لوحة المفاتيح

en: Address
ar: العنوان

en: Align
ar: محاذاة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Alignment:
ar: المحاذاة:

en: Alphabeta item
ar: عنصر Alphabeta

en: Alphabetical List
ar: قائمة أبجدية

en: Apply changes to:
ar: طبق التغييرات الى:

en: Automatic
ar: آلي

en: Automatically detect links
ar: تعرف على الوصلات تلقائيا

en: Background
ar: الخلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Image
ar: صورة الخلفية

en: Behavior
ar: سلوك

en: Blue
ar: أزرق

en: Blue 3D
ar: أزرق ثلاثي الأبعاد

en: Bold
ar: عريض

en: Border
ar: الإطار

en: Border:
ar: الإطار:

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Bulleted List
ar: قوائم رمزية

en: Cannot allocate default font for printing
ar: تعذر تحديد خط الطباعة الإفتراضي

en: Cannot execute GNOME Spell control applet
    Try to install GNOME Spell if you don't have it installed.
ar: لا يمكن تشغيل بريمج تحكم مدقق إملاء جينومحاول تثبيت مدقق إملاء جينوم أن لم يكن موجود لديك.

en: Caption
ar: التسمية التوضيحية

en: Cell
ar: خلية

en: Cell contents
ar: محتويات الخلية

en: Center
ar: وسط

en: Center justifies the paragraphs
ar: وسط يعدل الفقرات

en: Check spelling of the document
ar: دقق الإملاء للوثيقة

en: Click will follow this URL
ar: النقر سيتبع هذا العنوان

en: Click will follow this URL:
ar: النقر سيتبع هذا العنوان:

en: Color
ar: اللون

en: Color:
ar: اللون:

en: Colors
ar: الألوان

en: Column
ar: العمود

en: Column after
ar: عمود لاحق

en: Column before
ar: عمود سابق

en: Column span:
ar: إتساع عمود:

en: Columns:
ar: الأعمدة:

en: Composer Properties
ar: خصائص الكاتب

en: Composer Properties planned
ar: خصائص الكاتب المخططة

en: Configure spell checking
ar: عرّف مدقق الإملاء

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy selection to clipboard
ar: انسخ المختار إلى الحافظة

en: Copy the selection
ar: انسخ الاختيار

en: Could not initialize Bonobo!
ar: تعذر بدء بونوبو

en: Could not load glade file.
ar: لم أتمكن من تحميل ملف glade

en: Cu_t
ar: _قص

en: Cut
ar: قص

en: Cut selection to clipboard
ar: قص الإختيار وضعه في الحافطة

en: Cut the selection
ar: قص الاختيار

en: Dark header
ar: تريسة غامقة

en: Description:
ar: وصف

en: Document Title
ar: عنوان المستند

en: Don't wrap
ar: لا تربط

en: Dot item
ar: عنصر النقطة

en: Enable
ar: تمكين

en: Enable spell checking
ar: تفعيل مدقق الإملاء

en: Find
ar: ابحث

en: Find A Regular Expression
ar: ابحث عن تعبير أعتيادي

en: Find And Replace
ar: ابحث و أستبدل

en: Find Regular E_xpression...
ar: ابحث عن ال_تعبير الإعتيادي

en: Find Regular Expression
ar: أوجد معادلة عادية

en: Find _Again
ar: ا_بحث مرة أخرى

en: Find again
ar: ابحث مرة أخرى

en: Find and Replace
ar: ابحث و استبدل

en: Fixed width
ar: عرض ثابت

en: Flat gray
ar: رمادي مسطح

en: Follow
ar: أتبع

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Fonts
ar: خطوط

en: For printing
ar: لطباعة

en: For_mat
ar: ه_يئة

en: Foreground color
ar: لون الواجهة الواجهة الأمامية

en: Frame
ar: الإطار

en: GNOME HTML Editor
ar: محرر HTML لجينوم

en: GNOME HTML Editor Control
ar: تحكم محرر HTML لجينوم

en: GNOME HTML Editor Factory
ar: مصنع محرر HTML لجينوم

en: Grab keys
ar: مفاتيح السحب

en: Green
ar: أخضر

en: GtkHTML Test
ar: اختبار GtkHTML

en: Header
ar: الترويسة

en: Header 1
ar: ترويسة 1

en: Header 2
ar: ترويسة 2

en: Header 3
ar: ترويسة 3

en: Header 4
ar: ترويسة 4

en: Header 5
ar: ترويسة 5

en: Header 6
ar: ترويسة 6

en: Header _1
ar: ترويسة _1

en: Header _2
ar: ترويسة _2

en: Header _3
ar: ترويسة _3

en: Header _4
ar: ترويسة _4

en: Header _5
ar: ترويسة _5

en: Header _6
ar: ترويسة _6

en: Height:
ar: الارتفاع:

en: Horizontal alignment:
ar: المحاذاة الأفقية:

en: Horizontal:
ar: أفقي:

en: Html test
ar: اختبار HTML

en: Image
ar: صورة

en: Image frame
ar: إطار الصورة

en: Indent
ar: إزاحة

en: Indents the paragraphs less
ar: تقلل ازاحة الفقرة

en: Indents the paragraphs more
ar: تزيد ازاحة الفقرة

en: Information
ar: معلومات

en: Insert
ar: أدرج

en: Insert Frown smiley into document...
ar: أدخل وجه عابس الى المستند...

en: Insert HTML link into document...
ar: أدخل HTML وصلة الى الوثيقة...

en: Insert HTML template into document...
ar: أدخل قالب HTML الى الوثيقة...

en: Insert Laughing smiley into document...
ar: أدخل وجه ضاحك الى الوثيقة...

en: Insert Oh no! smiley into document...
ar: أدخل وجه أوه!لا! الى الوثيقة...

en: Insert Smile smiley into document...
ar: أدخل وجه مبتسم الى الوثيقة...

en: Insert Surprised smiley into document...
ar: أدخل وجه متفاجئ الى الوثيقة...

en: Insert Wink smiley into document...
ar: أدخل وجها غامزا في الوثيقة...

en: Insert image into document...
ar: أدخل صورة الى الوثيقة...

en: Insert rule into document...
ar: أدخل دور الى الوثيقة...

en: Insert table into document...
ar: أدخل جدول الى الوثيقة

en: Italic
ar: مائل

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Left
ar: يسار

en: Left align
ar: محاذاة الى اليسار

en: Left justifies the paragraphs
ar: يسار  بعدل الفقرات

en: Length:
ar: الطول:

en: Link
ar: رابط

en: Link insert
ar: أدخل رابط

en: Link properties
ar: خصائص الرابط

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Location
ar: المكان

en: Make the current Paragraph style Normal
ar: اجعل نمط الفقرة الحالي عادياَ

en: Make the current Paragraph style Preformat
ar: اجعل نمط الفقرة الحالي منسق مسبقا

en: Make the current paragraph a bulleted list
ar: اجعل الفقرة الحالية بعلامات

en: Make the current paragraph a list with roman numerals
ar: اجعل الفقرة الحالية بأرقام رومانية

en: Make the current paragraph a numbered list
ar: اجعل الفقرة الحالية مرقماً

en: Make the current paragraph an H1 header
ar: اجعل الفقرة الحالية ترويسة H1

en: Make the current paragraph an H2 header
ar: اجعل الفقرة الحالية ترويسة H2

en: Make the current paragraph an H3 header
ar: اجعل الفقرة الحالية ترويسة H3

en: Make the current paragraph an H4 header
ar: اجعل الفقرة الحالية ترويسة H4

en: Make the current paragraph an H5 header
ar: اجعل الفقرة الحالية ترويسة H5

en: Make the current paragraph an H6 header
ar: اجعل الفقرة الحالية ترويسة H6

en: Make the current paragraph an address
ar: اجعل الفقرة الحالية عنواناً

en: Make the current paragraph an alphabetical list
ar: اجعل الفقرة الحالية قائمة أبجدية

en: Makes the text bold
ar: تجعل النص عريضاَ

en: Makes the text italic
ar: تجعل النص مائلاَ

en: Middle
ar: وسط

en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: New shortcut:
ar: إختصار جديد:

en: No misspelled word found
ar: لا توجد كلمة مهجاة خطأ

en: None
ar: لا يوجد

en: Normal
ar: عادي

en: Note
ar: ملاحظة

en: Number item
ar: عنصر الرقم

en: Numbered List
ar: قوائم مرقّمة

en: Numbered _List
ar: قوائم _مرقّمة

en: Oh _no!
ar: أ_وه لا!

en: On screen
ar: على الشاشة

en: Open file...
ar: إفتح ملف...

en: Orange
ar: برتقالي

en: Other...
ar: أخرى...

en: Padding
ar: الإحاطة

en: Padding:
ar: الإحاطة:

en: Page
ar: الصفحة

en: Paragraph
ar: الفقرة

en: Paste
ar: لصق

en: Paste from clipboard
ar: لصق من الحافظة

en: Paste the clipboard
ar: الصق محتويات الحافظة

en: Percent
ar: بالمئة

en: Percent %
ar: بالمئة %

en: Pixels
ar: بكسلات

en: Pixmap:
ar: الرسمة البكسلية:

en: Plain
ar: بسيط

en: Points
ar: النقاط

en: Pre
ar: مسبق

en: Preformat
ar: نسق مسبق

en: Print pre_view
ar: معاينة الط_باعة

en: Print preview
ar: معاينة الطباعة

en: Properties
ar: خصائص

en: Purple
ar: بنفسجي

en: Red
ar: أحمر

en: Redo
ar: تكرار

en: Redo previously undone change
ar: تكرار تغيير لم يتم عمله سابقاً

en: Redo the undone action
ar: كرّر الفعل المتراجع عنه

en: Reload the page
ar: أعد تحميل الصفحة

en: Remove link
ar: احذف الرابط

en: Replace
ar: بدّل

en: Replace confirmation
ar: تأكيد التبديل

en: Reset
ar: اعادة

en: Right
ar: يمين

en: Right align
ar: محاذاة الى اليمين

en: Right justifies the paragraphs
ar: يمين يعدل الفقرات

en: Roman List
ar: قائمة رومانية

en: Roman Numeral List
ar: قائمة أرقام رومانية

en: Roman item
ar: عنصر روماني

en: Row
ar: صف

en: Row above
ar: صف بالأعلى

en: Row below
ar: صف بالأسفل

en: Row span:
ar: اتساع الصف:

en: Rows:
ar: صفوف:

en: Rule
ar: الدور

en: Sample
ar: عينة

en: Save file as...
ar: احفظ الملف بإسم...

en: Scope
ar: سكوب

en: Select HTML fixed width font
ar: اختر خط HTML ذو العرض الثابت

en: Select HTML fixed width font for printing
ar: اختر خط HTML ذو العرض الثابت للطباعة

en: Select HTML variable width font
ar: اختر خط HTML ذو العرض المتغيير

en: Select HTML variable width font for printing
ar: اختر خط HTML ذو العرض المتغيير للطباعة

en: Select _All
ar: اخت_ر الجميع

en: Select the entire contents of the document
ar: اختر كل محتويات الوثيقة

en: Shaded
ar: مظلل

en: Shortcuts _type:
ar: _نوع الإختصارات :

en: Show animated images
ar: أظهر الصور المتحركة

en: Size
ar: الحجم

en: Spacing
ar: الفراغات

en: Spacing:
ar: الفراغات:

en: Spell checker
ar: المدقق الإملائي

en: Strikeout
ar: اشطب

en: Strikes out the text
ar: تشطب النص

en: Style
ar: النمط

en: Style:
ar: النمط:

en: Su_perscript
ar: ح_رف علوي

en: Su_rprised
ar: متفاجئ

en: Submit Query
ar: أرسل الإستفسار

en: Subs_cript
ar: حر_ف سفلي

en: Subscript
ar: حرف سفلي

en: Superscript
ar: حرف علوي

en: Table
ar: جدول

en: Table Insert
ar: أدخل جدول

en: Table delete
ar: احذف الجدول

en: Table insert
ar: أدخل جدول

en: Te_mplate...
ar: قا_لب...

en: Template
ar: قالب

en: Test URL...
ar: اختبر العنوان...

en: Test1
ar: اختبار 1

en: Test2
ar: اختبار 2

en: Test3
ar: اختبار 3

en: Test4
ar: اختبار 4

en: Test5
ar: اختبار 5

en: Test6
ar: اختبار 6

en: Test7
ar: اختبار 7

en: Text
ar: نص

en: Thickness:
ar: السُمك:

en: Toggle typewriter font style
ar: شغل أسلوب كتابة الآلة الكاتبة

en: Top
ar: الأعلى

en: Typewriter
ar: آلة كاتبة

en: Underline
ar: تسطير

en: Underlines the text
ar: تسطر النص

en: Undo
ar: تراجع

en: Undo previous changes
ar: تراجع عن التغييرات السابقة

en: Undo the last action
ar: تراجع عن الفعل ألأخير

en: Unindent
ar: عدم ازاحة

en: Variable width
ar: متغير العرض

en: Vertical:
ar: رأسي:

en: Width:
ar: العرض:

en: Wrap
ar: الربط

en: Wrapping:
ar: الربط

en: Yellow
ar: أصفر

en: Yellow, flowers
ar: أصفر, ورود

en: _Add
ar: أ_ضف

en: _Alignment
ar: ال_محاذاة

en: _Alphabetical List
ar: _قائمة أبجدية

en: _Bold
ar: _عريض

en: _Bulleted List
ar: قا_ئمة بعلامات

en: _Center
ar: _وسط

en: _Copy
ar: _نسخ

en: _Decrease Indent
ar: ق_لل الإزاحة

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Find...
ar: _ابحث...

en: _Font Size
ar: حجم ال_خط

en: _Frown
ar: ا_عبس

en: _Heading
ar: ال_عنوان

en: _Image...
ar: ص_ورة...

en: _Increase Indent
ar: ز_د الإزاحة

en: _Insert
ar: إ_دراج

en: _Italic
ar: _مائل

en: _Laughing
ar: ضا_حك

en: _Left
ar: _يسار

en: _Link...
ar: _رابط...

en: _Normal
ar: _عادي

en: _Page...
ar: ص_فحة...

en: _Paragraph...
ar: فق_رة...

en: _Paste
ar: _لصق

en: _Plain text
ar: نص ب_سيط

en: _Preformat
ar: ن_سق مسبق

en: _Redo
ar: _إعادة

en: _Refresh
ar: _تجديد

en: _Replace...
ar: ا_ستبدال...

en: _Right
ar: _يمين

en: _Roman Numeral List
ar: قائمة أرقام _رومانية

en: _Rule...
ar: الد_ور

en: _Smile
ar: اب_تسامة

en: _Smiley
ar: و_جه مبتسم

en: _Spell Check Document...
ar: دقق المستند إ_ملائياً

en: _Strikeout
ar: ا_شطب

en: _Style
ar: ال_نمط

en: _Table...
ar: ج_دول...

en: _Text...
ar: ن_ص...

en: _Underline
ar: _تسطير

en: _Undo
ar: _تراجع

en: _Wink
ar: ا_غمز

en: etc...
ar: الخ...
