gucharmap - en to ar translation catalogue (237 entries)

en: <Low Surrogate>
ar: <بديل منخفض>

en: <Non Private Use High Surrogate>
ar: <بديل عال غير متاح للاستخام الشخصي>

en: <Plane 15 Private Use>
ar: <سطح 15 للإستخدام الشخصي>

en: <Plane 16 Private Use>
ar: <سطح 16 للإستخدام الشخصي>

en: <Private Use High Surrogate>
ar: <بديل عال للاستخام الشخصي>

en: <Private Use>
ar: <إستخدام شخصي>

en: <not assigned>
ar: <غير مسند>

en: Aegean Numbers
ar: الأرقام الإيجية

en: Alias names:
ar: الكنيات:

en: All
ar: الكل

en: Alphabetic Presentation Forms
ar: أشكال للتقديم الألفبائي

en: Annotations and Cross References
ar: شروحات و مراجع متداخلة

en: Approximate equivalents:
ar: النظائر التقريبية:

en: Arabic
ar: عربي

en: Arabic Presentation Forms-A
ar: أشكال تقديم العربية_أ

en: Arabic Presentation Forms-B
ar: أشكال تقديم العربية_ب

en: Armenian
ar: أرمني

en: Arrows
ar: سهام

en: Basic Latin
ar: لاتيني بسيط

en: Bengali
ar: بنغالي

en: Block Elements
ar: عناصر مقولبة

en: Bopomofo
ar: بوبوموفو

en: Bopomofo Extended
ar: بوبوموفو ممدد

en: Box Drawing
ar: رسم الصناديق

en: Braille
ar: براي

en: Braille Patterns
ar: أنماط براي

en: Buhid
ar: البوهيدية

en: By _Script
ar: باعتبار ال_رمز

en: By _Unicode Block
ar: باعتبار قالب _يونيكود

en: Byzantine Musical Symbols
ar: الرموز الموسيقية البيزنطية

en: CJK Compatibility
ar: توافق مع نظام CJK

en: CJK Compatibility Forms
ar: أشكال التوافق مع نظام الصين اليابان كوريا (CJK)

en: CJK Compatibility Ideographs
ar: إيديوغرافات التوافق مع نظام الصين اليابن كوريا

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ar: الإديوغرافات التكميلية المنسجمة مع نظام ص ي ك (الصينية اليابانية الكورية)

en: CJK Ideograph Information
ar: معلومات ايديوجرافات الصين و اليابان و كوريا (CJK )

en: CJK Radicals Supplement
ar: تكميليات جذور نظام الصين اليابان كوريا (CJK)

en: CJK Symbols and Punctuation
ar: رموز و تنقيطات ايديوجرافات الصين و اليابان و كوريا (CJK)

en: CJK Unified Ideographs
ar: إديوغرافات نظام الصين اليابان كوريا (CJK) الموحدة

en: CJK Unified Ideographs Extension A
ar: إمتدادات أ للإيديوجرافات الموحدة لنظام الصين اليابان كوريا (CJK)

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ar: امتدادات ب للإيديوغرافات الموحدة لنظام الصين اليابان كوريا

en: Canadian Aboriginal
ar: سكان كندا الأصليين

en: Canonical decomposition:
ar: التفكيك المقنن:

en: Characte_r Table
ar: جدول ال_رموز

en: Character Map
ar: جدول الرموز

en: Character Table
ar: جدول الرموز

en: Character _Details
ar: تفا_صيل الرمز

en: Character found.
ar: وجد الرمز.

en: Cherokee
ar: شيروكي (حروف قبيلة من هنود أمريكا)

en: Combining Diacritical Marks
ar: علامات تشكيل موحدة

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ar: علامات تشكيل موحدة للرموز

en: Combining Half Marks
ar: علامة نصفية مجمعة

en: Common
ar: متداول

en: Control Pictures
ar: صور تحكم

en: Copy to the clipboard.
ar: نسخ للحافظة الوسيطة.

en: Currency Symbols
ar: رموز العملات

en: Cypriot
ar: قبرصي

en: Cypriot Syllabary
ar: مقاطع القبرصية

en: Cyrillic
ar: سريالي

en: Cyrillic Supplementary
ar: تكميليات السريالية

en: Decimal entity reference:
ar: مرجع الكيان العشري:

en: Definition in English:
ar: التعريف بالانكليزية:

en: Deseret
ar: ديسرت

en: Devanagari
ar: دفنجاري

en: Dingbats
ar: رموز رسومية

en: Enclosed Alphanumerics
ar: هجائيات رقمية مضمنة

en: Enclosed CJK Letters and Months
ar: حروف و شهور CJK مضمنة

en: Equivalents:
ar: النظائر:

en: Ethiopic
ar: اثيوبي

en: Find
ar: بحث

en: Find _Next
ar: بحث عن ال_تالي

en: Find _Previous
ar: بحث عن ال_سابق

en: Font
ar: الخط

en: Font Family
ar: عائلة الخطوط

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
ar: الخط للبدأ به؛ مثلا: 'Serif 27'

en: General Character Properties
ar: الخصائص العامة للرمز

en: General Punctuation
ar: تنقيط عام

en: Geometric Shapes
ar: شكل هندسي

en: Georgian
ar: جورجي

en: Gothic
ar: قبطي

en: Greek
ar: إغريقي

en: Greek Extended
ar: إغريقي ممتد

en: Greek and Coptic
ar: إغريقي و قبطي

en: Gujarati
ar: قوجراتي

en: Gurmukhi
ar: غرموخي

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ar: أشكال ذات عرض نصفي و عرض كامل

en: Han
ar: هان

en: Hangul
ar: هانكول

en: Hangul Compatibility Jamo
ar: جامو الموافق للهنغولية

en: Hangul Jamo
ar: هنغول جامو (الحروف الكورية)

en: Hangul Syllables
ar: مقاطع الهنغولية

en: Hanunoo
ar: الهنونو

en: Hebrew
ar: عبري

en: High Private Use Surrogates
ar: استخدام بدائل عالية شخصية

en: High Surrogates
ar: بدائل عالية

en: Hiragana
ar: هيراغنا

en: IPA Extensions
ar: امتدادات IPA

en: Ideographic Description Characters
ar: رموز وصف الإديوجرافات

en: Information
ar: معلومات

en: Inherited
ar: موروث

en: Insert special characters into documents
ar: إدراج رموز خاصة في المستند

en: Japanese Kun Pronunciation:
ar: الملفوظ الياباني على طريقة كون:

en: Japanese On Pronunciation:
ar: الملفوظ الياباني على طريقة أون:

en: Kanbun
ar: كنبون

en: Kangxi Radicals
ar: جذور كان هي

en: Kannada
ar: كنادا (لغة ولاية كرنتاكا الهندية)

en: Katakana
ar: كتاكنا

en: Katakana Phonetic Extensions
ar: الإمتدادات الصوتية للكتاكنا

en: Khmer
ar: الخمارية

en: Khmer Symbols
ar: الرموز الخمارية

en: Korean Pronunciation:
ar: الملفوظ الكوري:

en: Lao
ar: لاو

en: Latin
ar: لاتيني

en: Latin Extended Additional
ar: لا تيني اضافي ممتد

en: Latin Extended-A
ar: لا تيني ممتد-أ

en: Latin Extended-B
ar: لا تيني ممتد-ب

en: Latin-1 Supplement
ar: تكميليات لاتيني_1

en: Letter, Lowercase
ar: حرف، صغير

en: Letter, Modifier
ar: حرف، مغير

en: Letter, Other
ar: حرف، مغاير

en: Letter, Titlecase
ar: حرف، عنوان

en: Letter, Uppercase
ar: حرف، كبير

en: Letterlike Symbols
ar: رموز مشابهة للحروف

en: Limbu
ar: لمبو

en: Linear B
ar: خطي ب

en: Linear B Ideograms
ar: صور معنوية خطية ب

en: Linear B Syllabary
ar: مقاطع خطية ب

en: Low Surrogates
ar: بدائل منخفضة

en: Malayalam
ar: ملايلام (لغة ولاية كرالا الهندية)

en: Mandarin Pronunciation:
ar: الملفوظ بالمندرين:

en: Mark, Enclosing
ar: علامة، احتواء

en: Mark, Non-Spacing
ar: علامة، لا تباعد

en: Mark, Spacing Combining
ar: علامة، اتحاد التباعد

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ar: رموز رياضية هجائية رقمية

en: Mathematical Operators
ar: دوال رياضية

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ar: رموز رياضية متنوعة أ

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ar: رموز رياضية متنوعة ب

en: Miscellaneous Symbols
ar: رموز متنوعة

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ar: رموز و أسهم متنوعة

en: Miscellaneous Technical
ar: تقني متنوع

en: Mongolian
ar: الماغولية

en: Musical Symbols
ar: الرموز الموسيقية

en: Myanmar
ar: مينماري

en: Next Block
ar: القالب التالي

en: Next Script
ar: الرمز التالي

en: Not found.
ar: لم يوجد.

en: Notes:
ar: ملاحظات:

en: Number Forms
ar: أشكال الأعداد

en: Number, Decimal Digit
ar: عدد، عدد رقمي عشري

en: Number, Letter
ar: عدد، حرف

en: Number, Other
ar: عدد، مغاير

en: Octal escaped UTF-8:
ar: تمثيل ثماني لليو تي أف 8:

en: Ogham
ar: أوغام (حروف ايرلندية قديمة)

en: Old Italic
ar: إيطالي قديم

en: Optical Character Recognition
ar: التعرف البصري للحروف

en: Oriya
ar: أوريا (لغة ولاية أورسا الهندية)

en: Osmanya
ar: عثماني

en: Other, Control
ar: مغاير، موجه

en: Other, Format
ar: مغاير، تهيئة

en: Other, Not Assigned
ar: مغاير، غير مسند

en: Other, Private Use
ar: مغاير، للإستخدام الشخصي

en: Other, Surrogate
ar: مغاير، بديل

en: Phonetic Extensions
ar: الامتدادات الصوتية

en: Previous Block
ar: القالب السابق

en: Previous Script
ar: الرمز السابق

en: Private Use Area
ar: مساحة للإستخدام الشخصي

en: Punctuation, Close
ar: تنقيط، مغلق

en: Punctuation, Connector
ar: تنقيط، رابط

en: Punctuation, Dash
ar: تنقيط، خط فاصل

en: Punctuation, Final Quote
ar: تنقيط، علامة تصريح قافلة

en: Punctuation, Initial Quote
ar: تنقيط، علامة تصريح فاتحة

en: Punctuation, Open
ar: تنقيط، فاتح

en: Punctuation, Other
ar: تنقيط، مغاير

en: Runic
ar: روني (حروف الشعوب الجرمانية القديمة)

en: Script
ar: الرمز

en: Searching...
ar: جاري البحث...

en: See also:
ar: راجع كذلك:

en: Separator, Line
ar: فاصل، سطر

en: Separator, Paragraph
ar: فاصل، فقرة

en: Separator, Space
ar: فاصل، فراغ

en: Shavian
ar: شافيان

en: Sinhala
ar: صنهالا

en: Small Form Variants
ar: ضروب أشكال صغرى

en: Snap Columns to Power of Two
ar: شق لمضاعفة الأعمدة

en: Spacing Modifier Letters
ar: حروف مغيرة للتباعد

en: Specials
ar: خصائص

en: Superscripts and Subscripts
ar: الحروف الفوقية و الحروف التحتية

en: Supplemental Arrows-A
ar: أسهم إضافية أ

en: Supplemental Arrows-B
ar: أسهم إضافية ب

en: Supplemental Mathematical Operators
ar: دوال رياضية اضافية

en: Supplementary Private Use Area-A
ar: مساحة تكميلية للإستعمال الخاص-أ

en: Supplementary Private Use Area-B
ar: مساحة تكميلية للاستعمال الخاص-ب

en: Symbol, Currency
ar: رمز، عملة

en: Symbol, Math
ar: رمز، رياضيات

en: Symbol, Modifier
ar: رمز، مغير

en: Symbol, Other
ar: رمز، مغاير

en: Syriac
ar: سرياك (لغة أرمية قديمة)

en: Tagalog
ar: التغالوق

en: Tagbanwa
ar: تاغبنوا

en: Tags
ar: شارات

en: Tai Le
ar: تاي لي

en: Tai Xuan Jing Symbols
ar: رموز تاي زوان دجن

en: Tamil
ar: تاميلي

en: Tang Pronunciation:
ar: الملفوظ بالتانغ:

en: Telugu
ar: تلوغو (لغة ولاية أنضرا برادش الهندية)

en: Thaana
ar: تاأنا (حروف لغة الضفاهي في المالديف)

en: Thai
ar: تاي

en: Tibetan
ar: تبيتي

en: UTF-8:
ar: يو تي أف-8:

en: Ugaritic
ar: أوغاريتي

en: Unicode Block
ar: قالب يونيكود

en: Unicode category:
ar: صنف يونيكود:

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ar: المقاطع الموحدة لسكان كندا الأصليين

en: Unknown character, unable to identify.
ar: رمز مجهول و لا يمكن تمييزه.

en: Variation Selectors
ar: منتقيات الضروب

en: Variation Selectors Supplement
ar: تكميليات منتقيات الضروب

en: Various Useful Representations
ar: تمثيلات مفيدة متعددة

en: Yi
ar: يي

en: Yi Radicals
ar: جذور يي

en: Yi Syllables
ar: مقاطع يي

en: Yijing Hexagram Symbols
ar: رموز يي جِن للشكل السداسي

en: Zoom _In
ar: ت_كبير

en: Zoom _Out
ar: ت_صغير

en: [not a printable character]
ar: [رمز لا يمكن طباعته]

en: _File
ar: _ملف

en: _Find...
ar: _بحث...

en: _Go
ar: _اذهب

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Next
ar: ال_تالي

en: _Next Character
ar: الرمز ال_تالي

en: _Normal Size
ar: حجم _عادي

en: _Previous
ar: ال_سابق

en: _Previous Character
ar: الرمز ال_سابق

en: _Search
ar: _بحث

en: _Search:
ar: _بحث:

en: _Text to copy:
ar: ال_نص للنسخ:

en: _View
ar: _عرض
