coreutils 5.0.91 - en to be translation catalogue (646 entries)

en: 
      -B, --binary             use binary writes to the console device.
be: 
      -B, --binary               выкарыстоўвае дваічны запіс у прыладу кансолі.

en: 
      -b, --binary            read files in binary mode (default on DOS/Windows)
      -c, --check             check %s sums against given list
      -t, --text              read files in text mode (default)
be: 
      -b, --binary          чытаць файлы ў двайковым рэжыме (дапомна на
                            DOS/Windows сыстэмах)
      -c, --check           правяраць %s сумы па атрыманым сьпісе
      -t, --text            чытаць файлы ў тэкставым рэжыме (дапомна)

en: 
    A lightweight `finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
be: 
    Спрошчаная праграма "finger"; друкуе зьвесткі пра карыстальніка.
    Файлам utmp будзе %s.

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
be: 
        Загад cp запасіць КРЫНІЦы калі зададзены выбары -f і -b, і калі
    КРЫНІЦА й ПРЫЗНАЧЭНЬНЕ адна й тая ж назва існуючага звычанага файлу.

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
be: 
    Блёкі й байты могуць ісьці з суфіксамі множаньня:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, і тое ж для T, P, E, Z, Y.
    Кожнае ключавое слова можа быць:

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
be: 
        Дапомна, "sparse" файлы з КРЫНІЦы распазнаецца непрадуманай эўрыстыкай і
    суадносна гэтаму, ствараецца "sparse" файл ПРЫЗНАЧЭНЬНя.  Гэтак ж паводзіць
    сябе выбар --sparse=auto.  Заданьне --sparse=always прымушае ствараць файл
    ПРЫЗНАЧЭНЬНя заўсёды, нават калі КРЫНІЦА ўтрымлівае за шмат паслядоўнасьцей.
    нулявых байтаў. Выкарыстоўвайце--sparse=never для забароны стварэньня
    "sparse" файлаў.

en: 
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
be: 
    Кожны РЭЖЫМ гэта адна ці больш літар ugoa, адзін ці больш знакаў +-= і
    адна ці больш літар rwxXstugo.

en: 
    If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).
be: 
    Калі не атрыман загад, выконвае ``${SHELL} -i'' (дапомна: /bin/sh).

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
be: 
        Адзначце, што калі Вы выкарыстоўваеце rm для выдаленьня файла, звычайна існуе магчымасьць аднавіць зьмест гэтага файла.  Калі Вы жадаеце большае
    ўпэўненасьці, што зьмест фала нельга аднавіць, разгледзьце выкарыстаньне shred.

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
be: 
       Увага! Выбары -t і -d успрымаюць розныя фарматы даты/часу.

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:'.  OWNER and GROUP may be numeric as well
    as symbolic.
be: 
    Калі ўладальнік прапушчаны, ён не зьмяняецца.  Калі група прапушчана, яна
    не зьмяняецца, але ж зьмяняецца на рэгістрацыйную групу калі зададзен толькі
    уладальнік з `:'.  УЛАДАЛЬНІК і ГРУПА могуць быць зададзены як лічбамі, так і
    мянушкамі для лічбавых значэньняў.

en: 
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
be: 
    Чытае стандартны ўвод, калі ФАЙЛ гэта -.  Кожны ПРЫКЛАД можа быць:

en: 
    Report bugs to <%s>.
be: 
    Паведамляйце пра памылкі на <%s>.

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
be: 
    Выдаляе файлы, якія пачынаюцца з `-', напраклад `-foo', выкарыстоўвайце
    адзін з наступных загадаў:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
be: 
    Бяз ФАЙЛу, ці калі ФАЙЛ гэта знак працяжніку -, чытае звычайны ўвод.

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
be:       --from=БЯГУЧЫ_ЎЛАДАЛЬНІК:БЯГУЧАЯ_ГРУПА
                             зьмяняе ўладальніка й/ці групу кожнага файла толькі
                             калі яго бягучы ўладальнік і/ці група супадаюць з
                             зададзенымі тутака.  Як група так і ўладальнік могуць
                             быць не зададзены, у гэтым выпадку супадзеньне гэтага
                             атрыбуту неабавязкова.

en:       --help     display this help and exit
be:       --help            паказаць гэтую даведку й выйсьці

en:       --no-dereference         never follow symbolic links
      -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
be:       --no-dereference         ніколі ня следаваць за знакавымі лучывамі
      -f, --force                    калі існуючы файл прызначэньня ня можа быць
                                     адчынены, выдаліць яго й паспрабаваць нанава
      -i, --interactive            паведаміць перад перазапісам
      -H                           ісьці за знакавымі лучывамі ў загадным радку

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                append source path to DIRECTORY
      -P                           same as `--no-dereference'
be:       --no-preserve=СЬПІС_АТРЫБУТАЎ
                                   не захоўваць пазначаныя атрыбуты
          --parents                дадаць зыходны шлях да ТЭЧКі
      -P                           як і `--no-dereference'

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
be:       --reply={yes,no,query}     вызначае як апрацоўваць паведамленьне пра
                                     існуючы файл прызначэньня
          --sparse=WHEN            кантралюе стварэньне разрэджаных файлаў
          --strip-trailing-slashes   выдаляе ўсе цягнучыеся скосы з кожнага доваду
                                     КРЫНІЦы

en:       --version  output version information and exit
be:       --version         вывесьці зьвесткі пра вэрсыю й выйсьці

en:      Size   Used  Avail Use%%
be:      Памер Ужыта   В-на У-а%%

en:     Size  Used Avail Use%%
be:    Памер Ужыта  В-на У-а%%

en:   %A   locale's full weekday name, variable length (Sunday..Saturday)
      %b   locale's abbreviated month name (Jan..Dec)
      %B   locale's full month name, variable length (January..December)
      %c   locale's date and time (Sat Nov 04 12:02:33 EST 1989)
be:   %A   Поўная мясцовая назва дня; пераменная даўжыня (Пянядзелак...Серада).
      %b   Скарочаная мясцовая назва месяца (Стд..Снж).
      %B   Поўная мясцовая назва месяца пераменнае даўжыні (Студзень...Сьнежань).
      %c   Мясцовыя дата й час (Чцв Ліс 18 06:06:06 MSK 1982).

en:   %C   century (year divided by 100 and truncated to an integer) [00-99]
      %d   day of month (01..31)
      %D   date (mm/dd/yy)
      %e   day of month, blank padded ( 1..31)
be:   %C   Стагоддзе (год, падзелены на 100 і абрэзаны да цэлага) [00-99].
      %d   Дзень месяца (01..31).
      %D   Дата (мм/дздз/гг).
      %e   Дзень месяца, бяз 0 ( 1..31).

en:   %F   same as %Y-%m-%d
      %g   the 2-digit year corresponding to the %V week number
      %G   the 4-digit year corresponding to the %V week number
be:   %F   Тое, што й %Y-%m-%d.
      %g   2-х знакавы год, які адпавядае нумару тыдня %V.
      %G   4-х знакавы год, які адпавядае нумару тыдня %V.

en:   %U   week number of year with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   week number of year with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6);  0 represents Sunday
      %W   week number of year with Monday as first day of week (00..53)
be:   %U   Нумар тыдня года, дзе першы дзень тыдня - нядзеля (00..53).
      %V   Нумар тыдня года, дзе першы дзень тыдня - панядзелак (01..53).
      %w   Дзень тыдня (0..6); дзе 0 - гэта нядзеля.
      %W   Нумар тыдня года, дзе першы дзень тыдня - панядзелак (00..53).

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
be:   %h   Як і %b
      %H   Гадзіна (00..23)
      %I   Гадзіна (01..12)
      %j   Дзень году (001..366)

en:   %k   hour ( 0..23)
      %l   hour ( 1..12)
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
be:   %k   Гадзіна ( 0..23)
      %l   Гадзіна ( 1..12)
      %m   Месяц (01..12)
      %M   Хвіліна (00..59)

en:   %n   a newline
      %N   nanoseconds (000000000..999999999)
      %p   locale's upper case AM or PM indicator (blank in many locales)
      %P   locale's lower case am or pm indicator (blank in many locales)
      %r   time, 12-hour (hh:mm:ss [AP]M)
      %R   time, 24-hour (hh:mm)
      %s   seconds since `00:00:00 1970-01-01 UTC' (a GNU extension)
be:   %n   Новы радок
      %N   Нанасэкунды (000000000..999999999)
      %p   Мясцовы паказчык AM ці PM вялікімі літарамі (шмат дзе няма)
      %P   Мясцовы паказчык am ці pm маленькімі літарамі (шмат дзе няма)
      %r   Час, 12-гадзінны (гг:хвхв:сс [AP]M)
      %R   Час, 24-гадзінны (гг:хвхв)
      %s   Сэкундаў з "00:00:00 1970-01-01 UTC" (пашырэньне ад GNU)

en:   %x   locale's date representation (mm/dd/yy)
      %X   locale's time representation (%H:%M:%S)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year (1970...)
be:   %x   мясцовы выгляд даты (мм/дздз/гг)
      %X   мясцовы выгляд часу (%Г:%Хв:%С)
      %y   дзьве апошнія лічбы году (00..99)
      %Y   год (1970...)

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
be:   -P, --portability     выкарыстоўваць POSIX фармат вывадц
          --sync            выклякаць sync перад атрыманьнем зьвестак
      -t, --type=ВІД        абмежаваць вывад файлавымі сыстэмамі заданага віду
      -T, --print-type      друкаваць від файлавае сыстэмы
      -x, --exclude-type=ВІД
                            абмежаваць вывад файлавымі сыстэмамі ня гэтага віду
       -v                   (незаўважаецца)

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
be:   -R, -r, --recursive          рэкурсыўна капіяваць тэчкі
          --remove-destination       выдаліць кожны існуючы файл прызначэньня
                                     перад тым як адчыніць яго (у разрэз з --force)

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
be:   -a                           Зьмяніць толькі час доступу.
      -c, --no-create              Не ствараць ніякіх файлаў.
      -d, --date=РАДОК             Скарыстаць РАДОК у якасьці бягучага часу.
      -f                           (не заўважаецца)
      -m                           Зьмяняць толькі час зьмяненьня.

en:   -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
be:   -a, --all                  не хаваць запісы, што пачынаююца з .
      -A, --almost-all           не выводзіьц . і ..
          --author               друкаваць стваральніка кожнага файла
      -b, --escape               друкаваць васьмярычныя значэньні для
                                 службовых/неграфічных знакаў

en:   -a, --all             include filesystems having 0 blocks
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
be:   -a, --all             уключыць файлавыя сыстэмы якія маюць 0 блёкаў
      -B, --block-size=N    выкарыстоўваць блёкі памерам N байтаў
      -h, --human-readable  друкаваць памеры ў чалавека-чытальным фармаце
                            (як напрыклад, 1Кб, 234Мб, 2Гб)
      -H, --si              гл. вышэй, але выкарыстоўваць ступені 1000 замест 1024

en:   -a, --archive                same as -dpR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
be:   -a, --archive                тое што й -dpR
          --backup[=CONTROL]         стварае запасную копію кожнага існуючага файлу
                                     прызначэньня
      -b                           як --backup але не прымае довад
          --copy-contents            капуе зьмест асабістых файлаў, у выпадку
                                     рэкурсыі
      -d                           тое ж, што й --no-dereference --preserve=link

en:   -b, --bytes=LIST        output only these bytes
      -c, --characters=LIST   output only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
be:   -b, --bytes=СЬПІС            Выводзіць тольі гэтыя байты.
      -c, --characters=СЬПІС   Выводзіць толькі гэтыя знакі.
      -d, --delimiter=ПАДЗЯЛЯЛЬНІК
                                     Выкарыстоўваць адмысловы падзяляльнік для
                                     размежаваньня палёў, замест TAB.

en:   -f, --fields=LIST       output only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
be:   -f, --fields=СЬПІС      Выводзіць толькі гэтыя палі; так сама друкаваць
                                любы радок, які не зьмяшчае падзяляльнік, за
                                выняткам тых выпадкаў, калі заданы выбар -s.
      -n                      (незаўважаецца)

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local filesystems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
be:   -i, --inodes          выводзіць зьвесткі пра вузлы, замест блёкаў
      -k                    раўназначна --block-size=1K
      -l, --local           абмежаваць вывад толькі мясцовымі файлавымі сыстэмамі
          --no-sync         не выклякаць sync перад атрыманьнем зьвестак (дапомна)

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
      -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
be:   -l, --link                   злучае файлы замест капіяваньня
      -L, --dereference            заўсёды йсьці за знакавымі лучывамі
      -p                           як і --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=СЬПІС_АТРЫБУТАЎ]
                                     захоўвае пазначаныя атрыбуты (дапомныя:
                                     mode,ownership,timestamps), калі магчыма,
                                     дадатковыя атрыбуты: links, all

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
be:   -n, --digits=РАЗРАДЫ           Выкарыстоўваць зададзеную колькасьць разрадаў,
                                   замест звычайных двух.
      -s, --quiet, --silent      Не друкаваць падлікі памераў файлаў вываду.
      -z, --elide-empty-files    Выдаляць парожнія файлы вываду.

en:   -r, --reference=FILE      display the last modification time of FILE
      -R, --rfc-2822            output RFC-2822 compliant date string
      -s, --set=STRING          set time described by STRING
      -u, --utc, --universal    print or set Coordinated Universal Time
be:   -r, --reference=ФАЙЛ         Адлюстроўвае час апошняга зьмяненьня файла.
      -R, --rfc-2822                Выдае радок часу ўзгодна з RFC-2822.
      -s, --set=РАДОК             Усталёвае час, які апісаны радком.
      -u, --utc, --universal       Друкуе Ўнівэрсальны скаардынаваны час.

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
be:   -r, --reverse         адваротны парадак упарадкаваньня
      -R, --recursive       паказываць тэчкі рэкурсыўна
      -s, --size            друаваць памер кожнага файла ў блёках

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
be:   -s, --only-delimited         Не друкуе радкі без падзяляльніка.
          --output-delimiter=РАДОК
                                   Выкарыстоўвае радок як падзяляльнік вываду;
                                   дапомна выкарыстоўваецца падзяляльнік уводу.

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
be:   -s, --symbolic-link          стварае знакавыя лучывы замест капіяваньня
      -S, --suffix=КАНЧАТАК        перазапісвае звычайны канчатак запасу
          --target-directory=ТЭЧКА перамяшчае ўсе довады КРЫНІЦы ў ТЭЧКу

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
be:   -t                           раўназначна -vT
      -T, --show-tabs              адлюстроўвае знак TAB як ^I
      -u                           (адхілена)
      -v, --show-nonprinting         выарыстоўвае ^ і M- запіс, за выключэньнем
                                     LFD і TAB

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
be:   -u, --update                   капуе толькі калі файл КРЫНІЦА навешы за файл
                                     прызначэньня, ці файл прызначэньне прапушчаны
      -v, --verbose                пведамляе што ўжо зроблена
      -x, --one-file-system        не пакідаць межы гэтае файлавае сыстэмы

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
be:   -w, --width=ШЫРЫНЯ    задае шырыню экрану ў знаках
      -x                    паказываць запісы па радкох а ня паслупкох
      -X                    упарадкаваць па абэцэдзе суфіксаў файлаў
      -1                    паказываць па файлу на радок

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
be:   -z, --zero-terminated        Завяршаць радкі байтам 0, а ня новым радком.

en:   \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
be:   \n      Новы радок.
      \r      Вяртаньне карэткі.
      \t      Гарызантальная табуляцыя.
      \v      Вэртыкальная табуляцыя.

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
be:   ascii     З EBCDIC у ASCII.
      ebcdic    З ASCII ў EBCDIC.
      ibm       З ASCII ў альтэрнатыўнае EBCDIC.
      block     Замяняць запісы з канцавымі знакамі новага радка на прагалы.
      unblock   Замяняць канцавыя прагалы на новыя радкі.
      lcase     Зьмяняць вялікія літары на маленькія.

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
be:   if=ФАЙЛ         Чытаць з файлу замест стандартнага ўводу.
      obs=БАЙТАЎ      Пісаць заданую колькасьць байтаў за раз.
      of=ФАЙЛ         Пісаць у файл замест стандартнага вываду.
      seek=БЛЁКАЎ     Абмінуць заданую колькасьць блёкаў ад пачатку ў файле вываду.
      skip=БЛЁКАЎ     Абмінуць заданую колькасьць блёкаў ад пачатку ў файле ўводу.

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
be:   none, off       ніколі не запасіць (нават калі зададзены --backup)
      numbered, t     ствараць нумараваныя запасы
      existing, nil   нумараваць, калі йснуе нумараваны, інакш не нумараваць
      simple, never   заўсёды ствараць ненумараваныя

en:   notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                  with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
be:   notrunc   Не абразаць файл вываду.
      ucase     Зьмяніць маленькія літары на вялікія.
      swab      Мяняць месцамі кожную пару байтаў уводу.
      noerror   Працягваць працу пасьля памылак чытаньня.
      sync      Дадаваць да кожнага блёку ўводу нулі да памеру ibs; калі
                  выкарыстоўваецца разам з block ці unblock, дадаваць прагалы,
                  замест нулёў.

en:  %2d:%02d%s  up
be:  %2d:%02d%s  працуе

en:  %4s-blocks      Used Available Capacity
be:  %4s-блёкаў     Ужыта    Вольна   Ёміст.

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
be:  %4s-блёкаў    Ужытаа    Вольна У-а%%

en:  (backup: %s)
be:  (запасны: %s)

en:  Mounted on
be:  Пункт мацаваньня

en:  TTY
be:  Тэрмінал

en:  groups=
be:  групы=

en: %%%c: invalid directive
be: %%%c: нерэчаісны наказ

en: %d day | %d days
be[0]: %d дзень
be[1]: %d дні
be[2]: %d дзён

en: %d user | %d users
be[0]: %d карыстальнік
be[1]: %d карыстальніка
be[2]: %d карыстальнікаў

en: %d: fmt="%s" width=%d
be: %d: фармат="%s" шырыня=%d

en: %s (for regexp `%s')
be: %s (для сталага выразу "%s")

en: %s -> %s (unbackup)
be: %s -> %s (вастанаўленьне)

en: %s and %s are the same file
be: %s і %s адзін і той жа ж файл

en: %s changed dev/ino
be: %s зьмяніў dev/ino

en: %s exists but is not a directory
be: %s існуе, але гэта ня тэчка

en: %s has unknown file type
be: %s мае невядомы від файлу

en: %s is a directory
be: %s зьяўляецца тэчкай

en: %s is too large
be: %s занадта вялікі

en: %s+%s records in
be: %s+%s запісаў прачытана.

en: %s+%s records out
be: %s+%s запісаў запісана.

en: %s: %lu: improperly formatted %s checksum line
be: %s: %lu: неправільна складзены %s радок з праверчай сумай

en: %s: %s is so large that it is not representable
be: %s: %s такі вялікі, што немагчыма паказаць

en: %s: %s:%s: disorder:
be: %s: %s:%s: бязладдзе:

en: %s: FAILED open or read
be: %s: немагчыма прачытаць файл

en: %s: File exists
be: %s: файл існуе

en: %s: No such user
be: %s: такі карыстальнік ня йснуе

en: %s: `%s': line number out of range
be: %s: `%s': нумар радку за дапушчальнымі межамі

en: %s: `%s': match not found
be: %s: `%s': супадзеньне не адшукана

en: %s: `}' is required in repeat count
be: %s: `}' патрабуецца для падліку паўтораў

en: %s: binary operator expected
be: %s: чакаецца бінарны апэратар

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
be: %s: можа стварыць адноснае знакавае лучыва толькі ў бягучае тэчцы

en: %s: cannot find username for UID %u
be: %s: немагчыма адшукаць уліковае ймя для UID %u

en: %s: cannot lseek back to original position
be: %s: немагчыма перамясьціцца назад да зыходнага становішча

en: %s: cannot overwrite directory
be: %s: немагчыма перазапісаць тэчку

en: %s: cannot remove
be: %s: немагчыма выдаліць

en: %s: cannot seek to offset %s
be: %s: немагчыма перамясьціцца да зруха %s

en: %s: cannot seek to relative offset %s
be: %s: немагчыма перамясьціцца да адноснага зруху %s

en: %s: error truncating
be: %s: памылка абрэзаньня

en: %s: error writing at offset %s
be: %s: памылка запісу ля водступа %s

en: %s: expected a numeric value
be: %s: чакаецца лічбавае значэньне

en: %s: file has negative size
be: %s: файл мае адмоўны памер

en: %s: file too large
be: %s: файл занадта вялікі

en: %s: file too long
be: %s: файл занадта вялікі

en: %s: file truncated
be: %s: файл абрэзаны

en: %s: hard link not allowed for directory
be: %s: жорсткія спасылкі для тэчак не дазволены

en: %s: illegal option -- %c
be: %s: недапушчальны выраб -- %c

en: %s: input contains a loop:
be: %s: увод утрымлівае цыкал:

en: %s: input contains an odd number of tokens
be: %s: увод утрымлівае няцотную колькасьць элемэнтаў

en: %s: input file is output file
be: %s: файл уводу зьяўляецца й файлам вываду

en: %s: integer expression expected
be: %s: чакаецца цэлалікавы выраз

en: %s: invalid PID
be: %s: нерэчаісны PID

en: %s: invalid field specification `%s'
be: %s: нерэчаісная спэцыфікацыя поля "%s"

en: %s: invalid file size
be: %s: нерэчаісны памер файла

en: %s: invalid file type
be: %s: нерэчаісны від файла

en: %s: invalid number
be: %s: нерэчаісны нумар

en: %s: invalid number of bytes
be: %s: нерэчаісная колькасьць байтаў

en: %s: invalid number of lines
be: %s: нерэчаісная колькасьць радкоў

en: %s: invalid number of passes
be: %s: незразумелая колькасьць праходаў

en: %s: invalid number of seconds
be: %s: нерэчаісная колькасьць сэкундаў

en: %s: invalid option -- %c
be: %s: нерэчаісны выбар -- %c

en: %s: invalid pattern
be: %s: нерэчаісны прыклад

en: %s: invalid process id
be: %s: недзеяздольны id-працэсу

en: %s: invalid regular expression: %s
be: %s: нерэчаісны звычайны выраз: %s

en: %s: invalid signal
be: %s: недзеяздольны сыгнал

en: %s: line number must be greater than zero
be: %s: нумар радку павінен быць большым за нуль.

en: %s: line number out of range
be: %s: нумар радку за дапушчальнымі межамі

en: %s: multiple signals specified
be: %s: заданыя некалькі сыгналаў

en: %s: no size information for this device
be: %s: няма зьвестак пра памеры для гэтае прылады

en: %s: number of bytes is large
be: %s: колькасьць байтаў большая

en: %s: number of bytes is too large
be: %s: колькасьць байтаў занадта вялікая

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
be: %s: выбар `%c%s' не дазваляе довад

en: %s: option `%s' is ambiguous
be: %s: выбар `%s' неадназначны

en: %s: option `%s' requires an argument
be: %s: выбар `%s' патрабуе довад

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
be: %s: выбар `--%s' не дазваляе довад

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
be: %s: выбар `-W %s' не дазваляе довад

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
be: %s: выбар `-W %s' неадназначыны

en: %s: option requires an argument -- %c
be: %s: выбар патрабуе довад -- %c

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
be: %s: перазапісаць %s, рэжым перазапісу %04lo?

en: %s: overwrite %s?
be: %s: перазапісаць %s?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
be: %s: праход %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
be: %s: праход %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: read error
be: %s: памылка чытаньня

en: %s: remove %s %s?
be: %s: выдаліць %s %s?

en: %s: remove write-protected %s %s?
be: %s: выдаліць абаронены ад запісу %s %s?

en: %s: removed
be: %s: выдален

en: %s: removing
be: %s: выдаленьне

en: %s: renamed to %s
be: %s: перайменаваны ў %s

en: %s: replace %s?
be: %s: замяніць %s?

en: %s: seek failed
be: %s: збой seek

en: %s: specified destination directory does not exist
be: %s: заданая тэчка прызначэньня ня йснуе

en: %s: specified target directory is not a directory
be: %s: заданая тэчка мэты не зьяўляецца тэчкай

en: %s: specified target is not a directory
be: %s: зададзеная мэта не зьяўляецца тэчкай

en: %s: unary operator expected
be: %s: чакаецца ўнарны апэратар

en: %s: unrecognized option `%c%s'
be: %s: нераспазнаны выбар `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
be: %s: нераспазнаны выбар `--%s'

en: %s: value not completely converted
be: %s: значэньне цалка не пераўтворана

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
be: %s:%lu: нерэчаісны радок; прапушчана другая частка

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
be: %s:%lu: нераспазнанае ключавое слова %s

en: %scannot read table of mounted filesystems
be: %s немагчыма прачытаць табліцу замацаваных файлавых сыстэм

en: %s}: integer required between `{' and `}'
be: %s}: цэлы патрабуецца паміж `{' і `}'

en: ')' expected
be: ')' чакаецца

en: ')' expected, found %s
be: ')' чакаецца, знойдзен %s

en: ,  load average: %.2f
be: , сярэдняя загрузка: %.2f

en: <internal>
be: <унутраны>

en: All arguments to long options are mandatory for short options.
be: Усе довады для доўгіх выбараў абавязковы й для кароткіх.

en: COMMENT
be: КАМЭНТАР

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
be: Выклікае функцыю unlink для выдаленьня пазначанага ФАЙЛа.

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
be: Зьвязвае  ФАЙЛ(ы), ці стандартны ўвод са стандартным вывадам.
    
      -A, --show-all               раўназначна -vET
      -b, --number-nonblank        колькасьць непарожніх радкоў вываду
      -e                           раўназначна -vE
      -E, --show-ends              адлюстроўвае $ на праканцы кожнага радка
      -n, --number                 нумараваць усе радкі вываду
      -s, --squeeze-blank          ня больш за адзін парожні радок

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
be: Капуе КРЫНІЦу ў ПРЫЗНАЧЭНЬНЕ; ці шматлікія КРЫНІЦ(ы) у ТЭЧКу.

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
be:     Капуе файл, пераўтварае й фарматуе згодна з выбарамі.
    
      bs=БАЙТАЎ       Усталяваць і ibs і obs у заданую колькасьць байтаў.
      cbs=БАЙТАЎ       Пераўтвараць заданую колькасьць байтаў за раз.
      conv=КЛЮЧАВЫЯ_СЛОВЫ
                        Пераўтварае файл згодна са сьпісам ключавых словаў,
                      разьмежаваных коскамі.
      count=БЛЁКАЎ    Капіяваць толькі заданую колькасьць блёкаў уводу.
      ibs=БАЙТАЎ      Чатаць заданую колькасьць байтаў за раз.

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
be: Перапісвае стандартны ўвод у кожны ФАЙЛ, а таксама ў стандартны вывад.
    
      -a, --append                 Дадае да ФАЙЛаў (не перазапісвае іх).
      -i, --ignore-interrupts      Не зьвяртае ўвагі на сыгнал спыненьня.

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
be:     Стварае названыя трубаправоды (fifo) з заданымі назвамі.

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
be:     Стварае тэчку(і), калі яны шчэ не йснуюць.

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
be:     Стварае адмысловы файз з заданымі назвай і відам.

en: Directory:
be: Тэчка:

en: Display file or filesystem status.
    
      -f, --filesystem      display filesystem status instead of file status
      -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default
      -L, --dereference     follow links
      -t, --terse           print the information in terse form
be: Адлюстроўвае стан файла ці файлавае сыстэмы.
    
      -f, --filesystem             Адлюстроўвае стан файлавае сыстэмы.
      -c  --format=ФАРМАТ          Выкарыстоўвае заданы ФАРМАТ замест дапомнага.
      -L, --dereference            Ідзе за лучывамі.
      -t, --terse                  Друкуе зьвесткі ў сьціснутым выглядзе.

en: Display value of a symbolic link on standard output.
be: Адлюстроўвае значэньне знакавага лучыва ў стандартны вывад.

en: EXIT
be: ВЫХАД

en: FAILED
be: ПАМЫЛКА

en: Filesystem
be: Файлавая сыстэма

en: Filesystem    Type
be: Ф-я сыстэма   Від

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
be:    Вымагае запісу ўсіх зьмененых блёкаў на дыск і абнаўленьне супэрблёка.

en: Idle
be: Дарэмна

en: In real life:
be: У сапраўднасьці:

en: LINE
be: РАДОК

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
be:     Выводзіць зьвесткі пра файл(ы) (дапомна зь бягучай тэчкі).
    Упарадкоўвае запісы па абэцэдзе, калі няма -cftuSUX ці --sort.

en: Login
be: Імя

en: Login name:
be: Уліковае ймя:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
be: Довады, абавязковыя для доўгіх выбараў, абавязковыя й для кароткіх.

en: NAME
be: НАЗВА

en: Name
be: Назва

en: OK
be: ДОБРА

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx01', `xx02', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
be: Выводзіць кавалкі ФАЙЛу падзеленыя па ПРЫКЛАД(у) у файлы `xx01', `xx02', ...,
    так сама выводзіць на стандартны вывад колькасьць байтаў у кожным кавалку.

en: Page %d
be: Старонка %d

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
be:     Падзяляе файл(ы) на старонкі ці слупкі для друку.

en: Password:
be: Пароль:

en: Plan:
be: Плян:

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT.
be:     Друкуе довад(ы) суадносна фармату.

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
be: Друкуе CRC падлік і колькасьць байтаў кожнага ФАЙЛу.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
be: Друкуе НАЗВу без усялякіх папярэдніх частак(тэчак).
    Калі пазначака, так сама вікідае й УСТАЎКу.

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
be:     Друкуе абраныя часкі радкоў з кожнага ФАЙЛу ў стандартны вывад.

en: Print the first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
be:     Друкуе першыя 10 радкоў кожнага файла ў стандартны вывад. Калі заданы
    больш чым адзін файл, дадаткова друкуе загаловак з назвай файла.
    Калі файл незаданы, ці калі замест яго працяжнік, чытае стандартны ўвод.

en: Print the full filename of the current working directory.
be:     Друкуе поўную назву бягучае тэчкі.

en: Print the name of the current user.
be:    Друкуе імя (сыстэмнае) бягучага карыстальніка.

en: Print the user name associated with the current effective user id.
    Same as id -un.
be:     Друкуе ўліковае ймя карыстальніка, зьвязане зь бягучым эфэктыўным
    id карыстальніка. Тое самае, што й id -un.

en: Project:
be: Пражэкт:

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
be:     Пераназывае крыніцу ў мэту, ці перамяшчае крыніцу(ы) ў тэчку.

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or `y'.
be: Бесперапынна выводзіць РАДОК(і), ці літару "y".

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
be: Запускае ЗАГАД з новай каранёвай тэчкай.

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
be:     Выконвае загад, незаўважаючы сыгналы HUP.

en: Send signals to processes, or list signals.
be:    Дасылае сыгналы працэсам альбо сьпіс сыгналаў.

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
be: Усталюйце LC_ALL='C' каб працаваць без пытаньняў.

en: Shell:
be: Абалонка:

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
be:     Паказывае зьвесткі пра файлавую сыстэму, на якой знаходзіцца файл, альбо,
    дапомна, пра ўсе файлавыя сыстэмы.

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
be:    Вылічае выкарыстаньне дыскавае прасторы кожным файлам; рэкурсыўна
    для тэчак.

en: TIME
be: ЧАС

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
be:     Канчаткам запасных файлаў зьяўляецца `~', калі не пераназначаецца
    выбарам --suffix ці пераменнай асяродзьдзя SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    Шлях кантраляваньня вэрсый можа быць абраны выбарам --backup, ці праз
    пераменную асяродзьдзя VERSION_CONTROL.  Магчымая значэньні:

en: The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated checksum lines
be: Два наступных выбара карысныя толькі тады, калі правяраюцца праверчыя сумы:
          --status          нічога не выводзіць, код завяршэньня праграмы
                            сьведчыць аб пасьпяховасьці праверкі
      -w, --warn            паведамляць пра няправільныя радкі з праверчымі сумамі

en: The strings compared were %s and %s.
be: Радкі былі параўнаны тут %s і тут %s.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
be:     Гэта вольнае праграмнае забесьпячэньне; глядзіце зыходны тэкст для
    пагадненьня аб распаўсюджваньні.  Не йснуе НІЯКАЙЕ гарантыі, нават аб
    магчымасьці выкарыстаньня зь якой-небудзь мэтай.

en: Try `%s --help' for more information.
be: Паспрабуйце "%s --help" для больш падрабязных зьвестак.

en: Unknown system error
be: Невядомая сыстэмная памылка

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
be:    Абнаўляе час доступу й зьмяненьня кожнага ФАЙЛа да бягучага часу.

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s ЗАГАД [ДОВАД]...
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s ВЫРАЗ
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s ФАЙЛ
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s ФАЙЛ1 ФАЙЛ2
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s ФАРМАТ [ДОВАД]...
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s NAME
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s НАЗВА
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s НАЗВА [УСТАЎКА]
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s NEWROOT [COMMAND...]
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s НОВЫ_ROOT [ЗАГАД...]
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s USERNAME COMMAND [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s УЛІКОВАЕ_ЙМЯ ЗАГАД [ДОВАД]...
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
be: Выкарыстаньне: %s [-s СЫГНАЛ | -СЫГНАЛ] PID...
      ці:  %s -l [СЫГНАЛ]...
      ці:  %s -t [СЫГНАЛ]...

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
be: Выкарыстаньне: %s [ФАЙЛ]...
      ці:  %s [ВЫБАР]

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
be: Выкарыстаньне: %s [НАЗВА]
      ці:  %s ВЫБАР
    Друкуе ці ўсталёўвае назву бягучага вузла(сыстэмы).

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s [НУМАР]...
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАРЫ] ФАЙЛ [...]

en: Usage: %s [OPTION]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР] ТЭЧКА ...

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР] ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР] НАЗВА...

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР] [ЗАГАД [ДОВАД(ы)]...]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР] [ФАЙЛ]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР] [ФАЙЛ]...
      ці:  %s [ВЫБАР] --check [ФАЙЛ]
    Друкуе ці правярае %s (%d-бітавую) праверчую суму.
    Калі файл незаданы, ці калі замест яго працяжнік, чытае стандартны ўвод.

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР] [УВОД [ПРЫСТАЎКА]]

en: Usage: %s [OPTION]...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... ТЭЧКА ...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... ФАЙЛ

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... ФАЙЛ ПРЫКЛАД...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... ГРУПА ФАЙЛ...
      or:  %s [ВЫБАР]... --reference=RФАЙЛ ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... АПОШНІ
      ці:  %s [ВЫБАР]... ПЕРШЫ АПОШНІ
      ці:  %s [ВЫБАР]... ПЕРШЫ ПРЫРОСТ АПОШНІ

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... РЭЖЫМ[,РЭЖЫМ]... ФАЙЛ...
      ці:  %s [ВЫБАР]... ВАСЬМЯРЫЧНЫ_РЭЖЫМ ФАЙЛ...
      ці:  %s [ВЫБАР]... --reference=RФАЙЛ ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... НАЗВА ТЫП [МАЖОР МІНОР]

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... НАЗВА...

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... :GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... УЛАДАЛЬНІК[:[ГРУПА]] ФАЙЛ...
      ці:  %s [ВЫБАР]... :ГРУПА ФАЙЛ...
      ці:  %s [ВЫБАР]... --reference=R_ФАЙЛ ФАЙЛ...

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... МНОСТВА1 [МНОСТВА2]

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY SOURCE...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... АДКУЛЬ КУДЫ
      ці:  %s [ВЫБАР]... АДКУЛЬ... ТЭЧКА
      ці:  %s [ВЫБАР]... --target-directory=ТЭЧКА АДКУЛЬ...

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE ]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [ ФАЙЛ ]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [ ФАЙЛ | ДОВАД1 ДОВАД2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [+ФАРМАТ]
      ці:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [-] [ПЕРАМЕННАЯ=ЗНАЧЭНЬНЕ]... [ЗАГАД [ДОВАД]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [-] [КАРЫСТАЛЬНІК [ДОВАД]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [ФАЙЛ]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [ФАЙЛ]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s --traditional [FILE] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [ФАЙЛ]...
      ці:  %s --traditional [ФАЙЛ] [[+]ВОДСТУП [[+]АДМЕЦІНА]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [УВОД [ВЫВАД]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [УВОД]...   (без -G)
      ці:  %s -G [ВЫБАР]... [УВОД [ВЫВАД]]

en: Usage: %s [OPTION]... [STRING]...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [РАДОК]...

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [УЛІКОВАЕ_ЙМЯ]

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
be: Выкарыстаньне: %s [ВЫБАР]... [КАРЫСТАЛЬНІК]...

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
be: Выкарыстаньне: %s [РАДОК]...
      ці:  %s ВЫБАР

en: Usage: %s [VARIABLE]...
      or:  %s OPTION
    If no environment VARIABLE specified, print them all.
be: Выкарыстаньне: %s [ПЕРАМЕННАЯ]...
      ці:  %s ВЫБАР
    Калі ПЕРАМЕННАЯ незададзена, друкуе іх усе.

en: Usage: %s format [argument...]
be: Выкарыстаньне: %s фармат [довад...]

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ OPTION
    Exit with the status determined by EXPRESSION.
be: Выкарыстаньне: test ВЫРАЗ
      ці:  [ ВЫРАЗ ]
      ці:  %s ВЫБАР
    Завяршаецца ў стане вызначаным выразам.

en: Valid arguments are:
be: Рэчаісныя довады:

en: WARNING: %d of %d computed %s did NOT match
be: УВАГА! %d з %d вылічаных %s НЕ СУПАДАЕ

en: WARNING: %d of %d listed %s could not be read
be: УВАГА! %d з %d пералічаных %s немагчыма прачытаць

en: Warning:
be: Увага!

en: Warning: -i will be removed in a future release;   use -u instead
be: Увага! Выбар -i будзе выдалены ў будучым; выкарыстоўвайце -u замест яго.

en: Warning: `-l' is deprecated; use `-L' instead
be: Увага! Выбар "-l" - асуджаны; выкарыстоўвайце замест яго выбар "-L".

en: When
be: Калі

en: Where
be: Дзе

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
    
    Ordering options:
be:    Запісвае ўпарадкаваную зьвязку ўсіх ФАЙЛ(аў) у стандартны вывад.
    
    Выбары чаргі:

en: Written by %s.
be: Стваральнік %s.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
be: Вы павінны былі атрымаць копію ліцэнзыі "GNU General Public License
    разам з гэтай праграмай, калі не, лістуйце ў Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: ^[nN]
be: ^[нН]

en: ^[yY]
be: ^[тТ]

en: `%s' is not a directory
be: "%s" - не зьяўляецца тэчкай

en: `%s' is not a valid positive integer
be: "%s" - гэта станоўчы цэлы лік

en: `%s' option is obsolete; use `%s'
be: выбар "%s" састарэлы, выкарыстоўвайце "%s"

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: `%s'
be: "-%c" дадатковыя знаці ці нерэчаісны нумар у довадзе: "%s"

en: `-%s' option is obsolete; use `-%c %.*s%.*s%s'
be: "-%s" выбар састарэлы; выкарыстоўвайце "-%c %.*s%.*s%s"

en: `-%s' option is obsolete; use `-l %s'
be: "-%s" выбар састарэў, выкарыстоўвайце "-l %s"

en: `-LIST' option is obsolete; use `-t LIST'
be: выбар "-LIST" састарэў, выкарыстоўвайце "-t LIST"

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
be: "-W ШЫРЫНЯ_СТАРОНКІ" нерэчаісная колькасьць знакаў: %s

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
be: "-w ШЫРЫНЯ_СТАРОНКІ" нерэчаісная колькасьць знакаў: %s

en: a format string may not be specified when using the --rfc-2822 (-R) option
be: радок фармату можа быць не заданы, калі прысутнічае выбар --rfc-2822 (-R)

en: accessing %s
be: доступ да %s

en: advancing past %s bytes in output file %s
be: дасягнуты %s байтаў у файле вываду %s

en: after -eq
be: пасьля -eq

en: after -ge
be: пасьля -ge

en: after -gt
be: пасьля -gt

en: after -le
be: пасьля -le

en: after -lt
be: пасьля -lt

en: after -ne
be: пасьля -ne

en: after -t
be: пасьля -t

en: ambiguous argument %s for %s
be: неадназначны довад %s для %s

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
be: падзяляльнік уводу можа быць зададзены толькі для дзеяньняў над палямі

en: appending output to %s
be: далучэньне вываду да %s

en: argument expected
be: чакаецца довад

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
be: стварэньне запасной копіі %s зьнішчыць крыніцу;  %s не скапіяван

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
be: стварэньне запасной копіі %s зьнішчыць крыніцу;  %s не перанесен

en: backup type
be: від запасной копіі

en: before -eq
be: перад -eq

en: before -ge
be: перад -ge

en: before -gt
be: перад -gt

en: before -le
be: перад -le

en: before -lt
be: перад -lt

en: before -ne
be: перад -ne

en: block size
be: памер кавалку

en: block special file
be: асаблівы кавалкавы файл

en: block special files not supported
be: адмысловыя блёчныя файлы непадтрымліваюцца

en: both files cannot be standard input
be: абодва файлы ня могуць быць стандартным уводам

en: byte offset %s is too large
be: байт зруху %s занадта вялікі

en: cannot access %s
be: немагчыма атрымаць доступ да %s

en: cannot backup %s
be: немагчыма стварыць запасную копію %s

en: cannot both summarize and show all entries
be: немагчыма адначасова й падлічыць і паказаць усе пункты

en: cannot change owner and/or group of %s
be: немагчыма зьмяніць уладальніка й/ці групу %s

en: cannot change ownership of %s
be: немагчыма зьмяніць уладальніка %s

en: cannot change permissions of %s
be: немагчыма зьмяніць правы %s

en: cannot change root directory to %s
be: немагчыма зьмяніць каранёвую тэчку на %s

en: cannot change to directory %s
be: немагчыма перайсьці ў тэчку %s

en: cannot change to null group
be: немагчыма зьмяніць на нулявую групу

en: cannot chdir from %s to %s
be: немагчыма перайсьці з %s у %s

en: cannot chdir from %s to ..
be: немагчыма зьмяніць тэчку з %s на ..

en: cannot chdir to directory %s
be: немагчыма перайсьці да тэчкі %s

en: cannot chdir to root directory
be: немачыма перайсьці да каранёвае тэчкі

en: cannot compare file names %s and %s
be: немагчыма параўнаць назвы файлаў %s і %s

en: cannot convert U+%04X to local character set
be: немагчыма пераўтварыць U+%04X у мясцовы набор знакаў

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
be: немагчыма пераўтварыць U+%04X у мясцовы набор знакаў: %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
be: немагчыма скапіяваць тэчку, %s, саму ў сябе, %s

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
be: немагчыма скапіяваць цыклічнае знакавае лучыва %s

en: cannot create directory %s
be: немагчыма стварыць тэчку %s

en: cannot create fifo %s
be: немагчыма стварыць fifo %s

en: cannot create hard link %s to %s
be: немагчыма стварыць жорсткае лучыва %s на %s

en: cannot create link %s
be: немагчыма стварыць лучыва %s

en: cannot create link %s to %s
be: немагчыма стварыць спасылку %s на %s

en: cannot create regular file %s
be: немагчыма стварыць звычайны файл %s

en: cannot create special file %s
be: немагчыма стварыць асаблівы файл %s

en: cannot create symbolic link %s
be: немагчыма стварыць знакавае лучыва %s

en: cannot create symbolic link %s to %s
be: немагчыма стварыць знакавае лучыва %s на %s

en: cannot create temporary file
be: немагчыма стварыць часовы файл

en: cannot determine hostname
be: немагчыма вызначыць назву вузла

en: cannot do ioctl on `%s'
be: немагчыма выканаць ioctl на `%s'

en: cannot find name for group ID %u
be: немагчыма атрымаць назву для ID групы %u

en: cannot find name for user ID %u
be: немагчыма атрымаць імя для ID карыстальніка %u

en: cannot fstat %s
be: немагчыма выканаць fstat %s

en: cannot get current directory
be: немагчыма атрымаць бягучую тэчку

en: cannot get priority
be: немагчыма атрымаць прыярытэт

en: cannot get supplemental group list
be: немагчыма атрымаць сьпіс дадатковых групаў

en: cannot get system name
be: немагчыма атрымаць назву сыстэмы

en: cannot get the login group of a numeric UID
be: немагчыма атрымаць уліковую групу лічбавага UID

en: cannot get time of day
be: немагчыма атрымаць час дня

en: cannot lseek %s
be: немагчыма зрабіць lseek %s

en: cannot lstat %s
be: немагчыма выканаць lstat %s

en: cannot make both hard and symbolic links
be: немагчыма стварыць ні жорсткае, ні знакавае лучыва

en: cannot make directory %s
be: немагчыма стварыць тэчку %s

en: cannot move %s to %s
be: немагчыма перамясьціць %s у %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
be: немагчыма перамясьціць %s ва ўласную падтэчку, %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
be: немагчыма перамясьціць тэчку ў ня тэчку: %s -> %s

en: cannot obtain time stamps for %s
be: немагчыма здабыць адбіткі часу для %s

en: cannot omit both user and group
be: немагчыма абмінуць разам карыстальніка й групу

en: cannot open %s for reading
be: немагыма адчыніць %s для чытаньня

en: cannot open directory %s
be: немагчыма адчыніць тэчку %s

en: cannot overwrite directory %s
be: немагчыма перазапісаць тэчку %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
be: немагчыма перазапісаць тэчку %s ня тэчкай

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
be: немагчыма перазапісаць ня тэчку %s тэчкай %s

en: cannot read directory %s
be: немагчыма прачытаць тэчку %s

en: cannot read file system information for %s
be: немагчыма прачытаць зьвесткі файлавае сыстэмы для %s

en: cannot read realtime clock
be: немагчыма прачытаць гадзіньнік рэальнага часу

en: cannot read symbolic link %s
be: немагчыма прачытаць знакавае лучыва %s

en: cannot remove %s
be: немагчыма выдаліць %s

en: cannot remove `.' or `..'
be: немагчыма выдаліць `.' ці `..'

en: cannot remove directory %s
be: немагчыма выдаліць тэчку %s

en: cannot run command %s
be: немагчыма выканаць загад %s

en: cannot set date
be: немагчыма ўсталяваць дату

en: cannot set group id
be: немагчыма ўсталяваць id групы

en: cannot set group-ID to %ld
be: немагчыма ўсталяваць id групы для %ld

en: cannot set groups
be: немагчыма ўсталяваць групы

en: cannot set hostname to `%s'
be: немагчыма ўсталяваць назву вузла ў "%s"

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
be: немагчыма ўсталяваць назву вузла, сыстэме бракуе функцыянальнасьці

en: cannot set permissions of %s
be: немагчыма ўсталяваць правы %s

en: cannot set permissions of directory %s
be: немагчыма ўсталяваць правы тэчкі %s

en: cannot set permissions of fifo %s
be: немагчыма ўсталяваць правы fifo %s

en: cannot set priority
be: немагчыма усталяваць прыярытэт

en: cannot set supplemental group
be: немагчыма ўсталяваць дадатковую групу

en: cannot set time stamps for %s
be: немагчыма ўсталяваць адбіткі часу для %s

en: cannot set user id
be: немагчыма ўсталяваць id карыстальніка

en: cannot set user-ID to %ld
be: немагчыма ўсталяваць id карыстальніка для %ld

en: cannot specify times from more than one source
be: немагчыма вызначыць час больш чым з адной крыніцы

en: cannot stat %s
be: немагчыма зрабіць stat %s

en: cannot stat current directory (now %s)
be: немагчыма атрымаць стан бягучае тэчкі (зараз %s)

en: cannot touch %s
be: немагчыма дакрануцца да %s

en: cannot un-backup %s
be: немагчыма вастанавіць %s з запасное копіі

en: cannot unlink %s
be: немагчыма unlink %s

en: changed group of %s to %s
be: зьменена група %s на %s

en: changed ownership of %s to %s
be: зьменен уладальнік %s на %s

en: changing group of %s
be: зьмяняецца група %s

en: changing ownership of %s
be: зьмяняецца ўладальнік %s

en: changing permissions of %s
be: зьмяненьне правоў %s

en: character out of range
be: знак па за дапушчальнымі межамі

en: character special file
be: асаблівы знакавы файл

en: character special files not supported
be: адмысловыя знакавыя файлы непадтрымліваюцца

en: checksum
be: праверчая сума

en: checksums
be: праверчыя сумы

en: close failed
be: памылка закрыцьця

en: closing %s
be: зачыняецца %s

en: closing %s (fd=%d)
be: зачыняецца %s (fd=%d)

en: closing input file %s
be: зачыняецца файл уводу %s

en: closing output file %s
be: закрываецца файл вываду %s

en: closing standard input
be: зачыненьне стандартнага уводу

en: closing standard output
be: зачыненьне стандартнага вываду

en: copying multiple files, but last argument %s is not a directory
be: робіцца копія некалькіх файлаў, але апошні довад %s - гэта ня тэчка

en: create hard link %s to %s
be: стварыць жорсткую спасылку %s на %s

en: create symbolic link %s to %s
be: стварыць знакавую спасылку %s на %s

en: created directory %s
be: створана тэчка %s

en: creating %s
be: ствараецца %s

en: creating directory %s
be: ствараецца тэчка %s

en: creating file `%s'
be: ствараецца файл "%s"

en: creating hard link %s to %s
be: ствараецца жосткая спасылка %s на %s

en: creating symbolic link %s to %s
be: ствараецца знакавая спасылка %s на %s

en: directory
be: тэчка

en: directory `%s' is not searchable
be: тэчка "%s" нешукаемая

en: division by zero
be: дзяленьне на нуль

en: empty tab
be: пустая табуляцыя

en: error in regular expression search
be: памылка ў пошуку звычайнага выразу

en: error reading %s
be: памылка чытаньня %s

en: error writing %s
be: памылка запісу %s

en: failed to change group of %s to %s
be: немагчыма зьмяніць групу %s на %s

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
be: немагчыма зьмяніць рэжым %s на %04lo (%s)

en: failed to change ownership of %s to %s
be: немагчыма зьмяніць уладальніка %s на %s

en: failed to get attributes of %s
be: немагчыма атрымаць атрыбуты %s

en: failed to lookup file %s
be: немагчыма адшукаць файл %s

en: failed to open %s
be: немагчыма адчыніць %s

en: failed to preserve authorship for %s
be: збой пры захаваньні аўтарства для %s

en: failed to preserve ownership for %s
be: памылка пры захаваньні ўладальніку для %s

en: failed to preserve permissions for %s
be: збой пры захаваньні правоў для %s

en: failed to preserve times for %s
be: збой пры захаваньні часу для %s

en: failed to redirect standard error
be: немагчыма перанакіраваць стандартны вывад памылак

en: failed to redirect standard output
be: немагчыма перанакіраваць стандартны вывад

en: failed to return to initial working directory
be: немагчыма вярнуцца ў пачатковую працоўную тэчку

en: field number %s is too large
be: нумар поля %s занадта вялікі

en: fifo files not supported
be: fifo файлы непадтрымліваюцца

en: file
be: файл

en: file arguments missing
be: прапушчаны файлавы довад

en: file offset out of range
be: водступ у файле па-за дапушчальнымі межамі

en: file system type %s both selected and excluded
be: файлавая сыстэма віду %s адначасова й уключана й выключана

en: files
be: файлы

en: getpass: cannot open /dev/tty
be: getpass: немагчыма адчыніць /dev/tty

en: getting new attributes of %s
be: атрыманьне новых атрыбутаў %s

en: group number
be: нумар групы

en: group of %s retained as %s
be: група %s захавана як %s

en: iconv function not available
be: недаступна функцыя iconv

en: iconv function not usable
be: функцыя iconv непрыгодна для выкарыстаньня

en: ignoring all arguments
be: на ўсе довады не зьвяртаецца ўвага

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
be: незаўважае незразумелы памер табуляцыі ў пераменнай асяродзьдзя TABSIZE: %s

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
be: незаўважаецца нерэчаіснае значэньне зьменнай асяродзьдзя QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring non-option arguments
be: незаўважаюцца довады, якія не зьўляюцца выбарамі

en: incorrect password
be: нерэчаісны пароль

en: input disappeared
be: увод недаступны

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
be: збой міжпрыладнага перамяшчэньня: %s у %s; немагчыма выдаліць мэту

en: invalid argument %s for %s
be: нерэчаісны довад %s для %s

en: invalid argument `%s'
be: нерэчаісны довад "%s"

en: invalid body numbering style: %s
be: нерэчаісны стыль нумараваньня цела: %s

en: invalid byte or field list
be: нерэчаісны байт ці сьпіс поля

en: invalid character %s in mode string %s
be: нерэчаісны знак %s у радку рэжыму %s

en: invalid character `%c' in type string `%s'
be: нерэчаісны знак "%c" у радку віду "%s"

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
be: нерэчаісны вызначальнік пераўтварэньня ва ўстаўцы: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
be: нерэчаісны вызначальнік пераўтварэньня ва ўстаўцы: \%.3o

en: invalid conversion: %s
be: нерэчаіснае пераўтварэньне: %s

en: invalid date `%s'
be: нерэчаісная дата "%s"

en: invalid date format %s
be: нерэчаісны фармат даты %s

en: invalid device %s %s
be: нерэчаісная прылада %s %s

en: invalid device type %s
be: нерэчаісны від прылады %s

en: invalid field number for file 1: `%s'
be: недзеяздольны нумар поля для першага файла: "%s"

en: invalid field number for file 2: `%s'
be: недзеяздольны нумар поля для другога файла: "%s"

en: invalid field number: `%s'
be: недзеяздольны нумар поля: "%s"

en: invalid field width: %s
be: недзеяздольная шырыня радка: %s

en: invalid footer numbering style: %s
be: нерэчаісны стыль нумараваньня падвалу: %s

en: invalid format string: `%s'
be: нерэчаісны радок фармату: "%s"

en: invalid group
be: нерэчаісная група

en: invalid group %s
be: нерэчаісная група %s

en: invalid group name %s
be: нерэчаісная назва групы %s

en: invalid group number %s
be: нерэчаісны нумар групы %s

en: invalid header numbering style: %s
be: нерэчаісны стыль нумараваньня загалоўку: %s

en: invalid integer argument `%s'
be: нерэчаісны цэлалікавы довад "%s"

en: invalid line number field width: %s
be: недзеяздольная шырыня поля нумара радка: %s

en: invalid line number increment: %s
be: недзеяздольнае значэньне павелічэньня нумару радка: "%s"

en: invalid line numbering format: %s
be: нерэчаісны фармат нумараваньня радкоў: %s

en: invalid line width: %s
be: незразумелая шырыня радка: %s

en: invalid major device number %s
be: нерэчаісны мажорны нумар прылады %s

en: invalid maximum depth %s
be: незразумелая найбольшая глыбіня %s

en: invalid minor device number %s
be: нерэчаісны мінорны нумар прылады %s

en: invalid mode
be: нерэчаісны рэжым

en: invalid mode %s
be: нерэчаісны рэжым %s

en: invalid mode string: %s
be: нерэчаісны радок рэжыму: %s

en: invalid number %s
be: нерэчаісны нумар %s

en: invalid number after `,'
be: нерэчаісная лічба пасьля ","

en: invalid number after `-'
be: нерэчаісная лічба пасьля "-"

en: invalid number after `.'
be: нерэчаісная лічба пасьля "."

en: invalid number of blank lines: %s
be: недзеяздольная колькасьць чыстых радокоў: %s

en: invalid number of bytes
be: недзеяздольная колькасьць байтаў

en: invalid number of columns: `%s'
be: незразумелая колькасьць слупкоў: "%s"

en: invalid number of lines
be: недзеяздольная колькасьць радкоў

en: invalid number of lines: 0
be: недзеяздольная колькасьць радкоў: 0

en: invalid option -- %c
be: нерэчаісны выбар -- %c

en: invalid option `%s'
be: нерэчаісны выбар "%s"

en: invalid precision: %s
be: нерэчаісная дакладнасьць: %s

en: invalid priority `%s'
be: нерэчаісны прыярытэт "%s"

en: invalid second operand in compatibility mode `%s'
be: нерэчаісны другі дзейнік у рэжыме сумяшчальнасьці "%s"

en: invalid starting line number: %s
be: нерэчаісны нумар пачатковага радка: %s

en: invalid tab size: %s
be: незразумелы памер табуляцыі: %s

en: invalid time interval `%s'
be: нерэчаісны кавалак часу "%s"

en: invalid time style format %s
be: незразумелы фармат стылю часу %s

en: invalid type string `%s'
be: нерэчаісны від радка "%s"

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
be: нерэчаісны від радка "%s";
    сыстэма не прадастаўляе %lu-байтны цэлы тып

en: invalid universal character name \%c%0*x
be: нерэчаісная назва ўнівэрсальнага знаку \%c%0*x

en: invalid user
be: нерэчаісны карыстальнік

en: invalid user %s
be: нерэчаісны карыстальнік %s

en: invalid width option: %s
be: нерэчаісны выбар шырыні: %s

en: invalid width: %s
be: недзеяздольная шырыня: %s

en: limit argument
be: абмежаваць довад

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %s
be: нумар радку `%s' меньшы за папярэдні нумар радку, %s

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
be: мажорны й мінорны нумары прылады ня могуць быць заданыя для fifo-файлаў

en: memory exhausted
be: памяць вычарпана

en: message queue
be: чарга паведамленьняў

en: minimum string length
be: найменьшая даўжыня радка

en: missing %% conversion specification in suffix
be: ва ўстаўцы прапушчан %% вызначальнік пераўтварэньня

en: missing `]'
be: прапушчана "]"

en: missing argument to `%s'
be: прапушчаны довад для "%s"

en: missing conversion specifier in suffix
be: прапушчан вызначальнік пераўтварэньня ва ўстаўцы

en: missing destination file
be: прапушчан файл прызначэньня

en: missing file argument
be: прапушчан файлавы довад

en: missing list of fields
be: прапушчан сьпіс палёў

en: missing list of positions
be: прапушчан сьпіс становішчаў

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
be: рэжым %s зьменены на %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
be: рэжым %s утрыманы як %04lo (%s)

en: multi-character tab `%s'
be: шматзнакавая табуляцыя "%s"

en: multiple output files specified
be: заданыя шматлікія файлы вываду

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
be: ні знакавае лучува %s ні файл, на які яно спасылаецца, не былі зьменены

en: new_mode: mode
be: new_mode: рэжым

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
be: адсутнічае зьменная асяродзьдзя SHELL да таго ж, незаданы выбар віду абалонкі

en: no files may be specified when using --string
be: файлы не павінны быць заданыя калі выкарыстоўваецца --string

en: no login name
be: няма ўліковага ймя

en: no process ID specified
be: незаданы ID працэсу

en: non-numeric argument
be: ня лічбавы довад

en: not a tty
be: не tty

en: number of bytes
be: колькасьць байтаў

en: number of lines
be: колькасьць радкоў

en: omitting directory %s
be: мінаецца тэчка %s

en: only one argument may be specified
be: толькі адзін довад можа быць пазначаны

en: only one argument may be specified when using --check
be: толькі адзін довад можа быць заданы калі выкарыстоўваецца --check

en: only one device may be specified
be: толькі адна прылада можа быць пазначана

en: only one type of list may be specified
be: толькі адзін від сьпісу можа быць зададзены

en: open failed
be: памылка адкрыцьця

en: opening %s
be: адкрываецца %s

en: ownership of %s retained as %s
be: уладальнік %s захаваны як %s

en: page width too narrow
be: шырыня старонкі занадта вузкая

en: path `%s' contains nonportable character `%c'
be: шлях "%s" утрымлівае непераносны знак "%c"

en: preserving times for %s
be: захоўвае час для %s

en: read error
be: памылка чытаньня

en: read failed
be: памылка чытаньня

en: reading %s
be: чытаецца %s

en: reading directory %s
be: чытаецца тэчка %s

en: regular empty file
be: звычайны парожні файл

en: regular file
be: звычайны файл

en: removed %s
be: выдален %s

en: removed directory: %s
be: тэчка выдалена: %s

en: removing directory, %s
be: выдаляецца тэчка, %s

en: semaphore
be: сэмафор

en: separator cannot be empty
be: падзяляльнік павінен нешта ўтрымліваць

en: setting permissions for %s
be: усталяваньне правоў для %s

en: setting times of %s
be: усталяваньне часу %s

en: shared memory object
be: абьект з агульнай памяцьцю

en: skip argument
be: абінуць довад

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
be: файл %s мінаецца, таму што ён быў заменены пад час капіяваньня

en: specified target, %s is not a directory
be: заданая мэта %s не зьяўляецца тэчкай

en: standard error
be: стандартны вывад памылак

en: standard input
be: стандартны ўвод

en: standard input is closed
be: стандартны вывад зачынены

en: standard output
be: стандартны вывад

en: starting page number larger than total number of pages: `%d'
be: нумар пачатковай старонкі большы за агульную колькасьць старонак: %d

en: stat failed
be: збой пачатку

en: stdin: read error
be: stdin: памылка чытаньня

en: string comparison failed
be: памылка параўнаньня радку

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
be: падаўленьне непадзеленых радкоў мае сэнс толькі для
    	дзеяньняў над палямі

en: symbolic link
be: знакавае лучыва

en: symbolic links are not supported on this system
be: знакавыя лучывы не падтрымліваюцца гэтае сыстэмай

en: syntax error
be: сынтаксічная памылка

en: tab size cannot be 0
be: памер табуляцыі ня можа быць нулявым

en: tab size contains an invalid character
be: памер табуляцыі зьмяшчае нерэчаісны знак

en: tab size contains invalid character(s): %s
be: памер табуляцыі зьмяшчае нерэчаісны(я) знак(і): %s

en: tab sizes must be ascending
be: памеры табуляцыі павінны ўзрастаць

en: tab stop is too large %s
be: крок табуляцыі %s занадта вялікі

en: term=
be: тэрмінал=

en: the --string and --check options are mutually exclusive
be: выбары --string і --check узаема выключныя

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
be: выбар --warn мае сэнс толькі тады, калі параўноваюцца праверчыя сумы

en: the delimiter must be a single character
be: падзяляльнік паінен быць адным знакам

en: the options to print and set the time may not be used together
be: выбары для ўсталяваньня й друку часу нельга ўжываць разам

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
be: выбары, што вызначаюць дату для друку ўзаема выключныя

en: too few arguments
be: нехапае довадаў

en: too few non-option arguments
be: бракуе довадаў, які не зьяўляюцца выбарамі

en: too many %% conversion specifications in suffix
be: за шмат ва ўстаўцы %% вызначальнікаў пераўтварэньня

en: too many arguments
be: вельмі шмат довадаў

en: too many arguments
be: зашмат довадаў

en: too many non-option arguments
be: зашмат довадаў, якія не зьяўляюцца выбарамі

en: too many non-option arguments: %s%s
be: вельмі шмат довадаў, што не датычацца выбара: %s%s

en: total
be: усяго

en: truncated record
be: абрэзаны запіс

en: truncated records
be: абрэзаныя запісы

en: undefined
be: нявызначана

en: unknown binary operator
be: невядомы двайковы дзейнік

en: unknown user-ID: %s
be: невядомы ID карыстальніка: %s

en: unrecognized option %s
be: нераспазнаны выбар %s

en: unrecognized option %s=%s
be: нераспазнаны выбар %s=%s

en: unrecognized option `-%c'
be: нераспазнаны выбар "-%c"

en: unrecognized prefix: %s
be: нераспазнаная прыстаўка: %s

en: user %s does not exist
be: карыстальнік %s не існуе

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
be: увага: --version-control (-V) састарэў;  яго падтрымка будзе спынена ў
    будучым выпуску.  Выкарыстоўвайце замест яго --backup=%s.

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'
be: Увага! "touch %s" - састарэў; выкарыстоўвайце "touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d"

en: warning: cannot change directory to %s
be: Увага! Немагчыма перайсьці да тэчкі %s

en: warning: ignoring excess arguments, starting with `%s'
be: увага: незаўважаецца лішак довадаў пачынаючы з "%s"

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
be: Увага! Нерэчаісная шырыня %lu; выкарыстоўвайце %d замест яе

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
be: Увага! Нумар радку `%s' супадае з папярэднім нумарам радку.

en: warning: source file %s specified more than once
be: увага: зыходны файл %s зададзены больш за адзін раз

en: weird file
be: лёсавы файл

en: when creating special files, major and minor device
    numbers must be specified
be: калі ствараюцца адмысловыя файлы, павінны быць заданыя
    мажорны й мінорны нумары прылады

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
be: калі перамяшчаюцца некалькі файлаў, апошні довад мусіць зьяўляцца тэчкай

en: when preserving paths, the destination must be a directory
be: калі захоўваюцца шляхі, павінна быць прызначана тэчка

en: width specification
be: спэцыфікацыя шырыні

en: will not create hard link %s to directory %s
be: жорсткае лучыва %s на тэчку %s ня будзе створана

en: will not overwrite just-created %s with %s
be: толькі што створаны %s з %s ня будзе перазапісаны

en: write error
be: памылка запісу

en: write error for `%s'
be: памылка запісу для `%s'

en: write failed
be: памылка запісу

en: writing %s
be: пішацца %s

en: writing to %s
be: ідзе запіс у %s

en: wrong number of arguments
be: памылковая колькасьць довадаў

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
be: вы павінны пазначыць сьпіс байтаў, знакаў ці палёў
