gnucash-1.8.5 - en to ca translation catalogue (929 entries)

en: 
    Mnemonic(Ticker symbol or similar):
ca: 
    Mnemònic (símbol del valor o similar):

en:  Search
ca:  Cerca

en: %s and subaccounts
ca: %s i subcomptes

en: (You selected no list items.)
ca: (No heu escollit cap element de la llista.)

en: (none)
ca: (cap)

en: (null)
ca: (nul)

en: (owner)
ca: (propietari)

en: (type)
ca: (tipus)

en: (unknown)
ca: (desconegut)

en: - (Dash)
ca: - (Guió)

en: -- Multiple Sources --
ca: -- Fonts múltiples --

en: -- Single Sources --
ca: -- Font única --

en: -- Split Transaction --
ca: -- Desglossar transacció --

en: -Red transactions require your intervention or they will NOT be imported.
    -Yellow transactions probably require your intervention or they will be imported unbalanced.
    -Green transactions will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
    
    -Select "A" to Add the transaction as new
    -Select "R" to Reconcile a matching transaction
    -Select neither to Skip (The transaction won't be imported at all)
    -"Select Import Action" allows you to change the matching transaction to reconcile, or the destination account of the auto-balance split (if required).
ca: -Les transaccions en vermell necessiten la vostra intervenció o NO s'importaran.
    -Les transaccions en groc probablement necessitaran la vostra intervenció o s'importaran desequilibrades.
    -Les transaccions en verd s'importaran equilibrades (tanmateix, potser voldreu comprovar la correspondència o el compte de destí).
    
    -Seleccioneu "A" per afegir la transacció com a nova
    -Selecioneu "R" per conciliar una transacció que es correspongui
    -No en seleccioneu cap per saltar-vos-la (la transacció no s'importarà)
    -"Seleccioneu l'acció d'importació" us permet de canviar la transacció a conciliar, o el compte de destí de l'entrada de quadrat automàtic (si s'escau).

en: . (Period)
ca: . (Punt)

en: / (Slash)
ca: / (Barra)

en: : (Colon)
ca: : (Dos punts)

en: << Remove
ca: << Elimina

en: <No name>
ca: <Sense nom>

en: <no file>
ca: <Sense fitxer>

en: A Fixed-Rate loan
ca: un préstec a interès fix

en: A list of directories (strings) indicating where to look for html and parsed-html files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
ca: Una llista de carpetes (cadenes) indicant on cercar fitxers html o html analitzat. Cada element ha d'ésser una cadena que representi una carpeta o un símbol on 'omissió s'expandeix a la ruta per omissió i 'actual s'expandeix al valor actual de la ruta.

en: A/Payable
ca: Creditors (a pagar)

en: A/Receivable
ca: Deutors (a cobrar)

en: ATM/Cash Withdrawals
ca: Reintegraments caixer

en: Absolute Day-of-the-month
ca: Dia absolut del mes

en: Access Control
ca: Control d'accés

en: Access Control List
ca: Llista de control d'accessos

en: Account
ca: Compte

en: Account Code
ca: Codi de compte

en: Account Code:
ca: Codi de compte:

en: Account Display Depth
ca: Mostrar els comptes fins al nivell

en: Account Information
ca: Informació del compte

en: Account Name
ca: Nom del compte

en: Account Name:
ca: Nom del compte:

en: Account Separator
ca: Separador de comptes

en: Account Summary
ca: Resum de comptes

en: Account Type
ca: Tipus de compte

en: Account Types
ca: Tipus de comptes

en: Account name
ca: Nom del compte

en: Account name:
ca: Nom del compte:

en: Accounts
ca: Comptes

en: Accounts Payable
ca: Comptes a pagar

en: Accounts Receivable
ca: Comptes a cobrar

en: Action
ca: Acció

en: Active
ca: Actiu

en: Add
ca: Afegeix

en: Add a new commodity.
ca: Afegir un nou bé.

en: Add a new price.
ca: Afegeix un nou preu.

en: Add criterion
ca: Afegeix criteri

en: Add results to current search
ca: Afegeix els resultats a la cerca actual

en: Address:
ca: Adreça:

en: Advanced
ca: Avançades

en: Advanced...
ca: Avançat...

en: All
ca: Totes

en: Allow modification of less commonly used settings.
ca: Permet la modificació de les opcions menys utilitzades.

en: Alphabetical by account code
ca: Alfabètic per codi de compte

en: Alternate the primary and secondary colors with each transaction, not each row
ca: Alterna els colors primari i secundari amb cada transacció, no pas amb cada fila

en: Always show sub-accounts
ca: Mostrar sempre els subcomptes

en: Amount
ca: Quantitat

en: An error occurred while processing
        %s
ca: S'ha produït un error mentre es processava
        %s

en: An unknown I/O error occurred.
ca: S'ha produït un error desconegut d'E/S

en: Application MDI mode
ca: Comportament MDI de l'aplicació

en: Are you sure you want to delete the %s
    account and all its children?
ca: Esteu segur de voler esborrar el compte %s
    i tots els seus descendents?

en: Are you sure you want to delete the %s account?
ca: Esteu segur de voler esborrar el compte %s?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
ca: Esteu segur de voler esborrar l'entrada seleccionada?

en: Ascending
ca: Ascendent

en: Asset
ca: Actiu

en: Assets
ca: Actiu

en: Assets & Liabilities
ca: Actiu i Passiu

en: Assets Over Time
ca: Evolució temporal de l'Actiu

en: Auto Decimal Places
ca: Dígits decimals automàtics

en: Auto Split
ca: Desglossament automàtic

en: Automatic Decimal Point
ca: Coma decimal automàtica

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ca: Insereix automàticament una coma decimal en els valors entrats sense cap

en: Available reports
ca: Informes disponibles

en: Average
ca: Mitjana

en: Average Balance
ca: Saldo promig

en: Back
ca: Enrere

en: Background Color
ca: Color del fons

en: Background color for reports.
ca: Color de fons per als informes.

en: Background tile for reports.
ca: Títol de fons per als informes.

en: Balance
ca: Saldo

en: Balance Sheet
ca: Balanç de Situació

en: Balance Sheet Accounts
ca: Comptes del Balanç de Situació

en: Balance at %s
ca: Balanç a %s

en: Balance:
ca: Balanç:

en: Bank
ca: Bancari

en: Beginning of the previous calendar year
ca: Inici de l'any natural anterior

en: Bevel depth on tables
ca: Profunditat del bisell de les taules

en: Bill
ca: Factura

en: Bill Tax Included?
ca: Inclou l'impost suportat de les factures?

en: Billable?
ca: Facturable?

en: Billing
ca: Facturació

en: Billing Address
ca: Adreça de facturació

en: Billing Information
ca: Dades de facturació

en: Billing Terms
ca: Condicions de pagament

en: Bills Due Days
ca: Dies abans del venciment

en: Bills Due Reminder
ca: Recordatori de venciment de factures

en: Blank
ca: Esborra

en: Blue items are exportable to a .TXF file.
ca: Les entrades de color blau es poden exportar a un fitxer TXF.

en: Both
ca: Tots dos tipus

en: Business
ca: Negocis

en: Business Reports
ca: Informes de negoci

en: Buy
ca: Compra

en: Buying New Investments
ca: Adquirint noves inversions

en: Calculate
ca: Calcula

en: Calendar
ca: Calendari

en: Can't connect to
       %s
    Connection was lost, unable to send data.
ca: No s'ha pogut connectar a
       %s
    S'ha perdut la connexió, i no es poden enviar les dades.

en: Can't connect to
       %s
    The host, username or password were incorrect.
ca: No s'ha pogut connectar a
       %s
    L'ordinador central, el nom d'usuari o contrasenya eren erronis.

en: Can't parse the URL
       %s
ca: No es pot analitzar la URL
       %s

en: Can't save style sheet
ca: No es pot desar el full d'estil

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cancel the current entry
ca: Cancel·la l'entrada actual

en: Cancel the current transaction
ca: Cancel·la la transacció actual

en: Cancel your changes
ca: Cancel·la els canvis

en: Canceling
ca: Cancel·lant

en: Case Insensitive?
ca: Insensible a majús/minús?

en: Cash
ca: Caixa

en: Cash Flow
ca: Flux de Caixa

en: Changed
ca: Canviat

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
ca: S'han fet canvis des del darrer Desar. Voleu desar les dades al fitxer?

en: Changing Style Sheets
ca: Canviant els fulls d'estil

en: Charge
ca: Càrrec

en: Check
ca: Revisa

en: Checking
ca: S'està verificant

en: Choose Accounts
ca: Escolliu els comptes

en: Choose Currency
ca: Escolliu la divisa

en: Choose a HBCI Version to use with the selected bank:
ca: Escolliu la versió HBCI a emprar amb el banc seleccionat:

en: Choose how new windows are created for reports and account trees.
ca: Escolliu com s'han de crear les finestres noves per als informes i arbres de comptes.

en: Choose the export format for this report:
ca: Escolliu el format d'exportació de l'informe:

en: Choose the type of Billing Term
ca: Escolliu el tipus de condició de pagament

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
ca: Escull entre mostrar icones, text o ambdós als botons de la barra d'eines

en: Circle
ca: Cercle

en: Clear
ca: Buida

en: Clear All
ca: Elimina-ho tot

en: Click "Finish" to update your accounts to use the new 
    information you have entered.
    
    Click "Cancel" to cancel the file-loading process.  
    
    Click "Back" to review your currency selections.
ca: Feu clic a "Acabar" per actualitzar els vostres comptes 
    amb la nova informació que heu entrat.
    
    Feu clic a "Cancel·lar" per cancel·lar la càrrega del fitxer.  
    
    Feu clic a "Enrere" per revisar les vostres seleccions de divisa.

en: Click "Next" to enter information about stocks and
    mutual funds in the imported data.
ca: Premeu "Següent" per entrar informació sobre valors i
    fons d'inversió en les dades importades.

en: Close
ca: Tanca

en: Close this window
ca: Tanca aquesta finestra

en: Closed
ca: Tancat

en: Code
ca: Codi

en: Commercial ATM fees threshold
ca: Llindar per a la comissió dels caixers automàtics

en: Commit this Billing Term
ca: Confirmar aquesta condició de pagament

en: Company
ca: Empresa

en: Company Name:
ca: Nom de l'empresa:

en: Complete
ca: Finalitzat

en: Compress the data file.
ca: Comprimeix el fitxer de dades.

en: Confirm Password:
ca: Confirmeu la contrasenya:

en: Contact
ca: Contacte

en: Contents
ca: Contingut

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
ca: Europa continental: dd.mm.yyyy

en: Could not create opening balance.
ca: No es pot crear el saldo d'obertura.

en: Create
ca: Crea

en: Create
ca: Crea

en: Create New File
ca: Crea un nou fitxer

en: Create a new Account
ca: Crear un nou compte

en: Create a new Billing Term
ca: Crea un nova condició de pagament

en: Create a new account
ca: Crea un compte nou

en: Create a new file
ca: Crear un nou fitxer

en: Create a new invoice
ca: Crear una nova factura

en: Create a new set of accounts
ca: Crea un nou conjunt de comptes

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window
    tool bar.  This will bring up a dialog box where you can enter
    account details.  For more information on choosing an account type
    or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online
    manual.
ca: Creeu nous comptes tot clicant el botó Nou a la barra d'eines
    de la finestra principal.  Això mostrarà un quadre de diàleg
    on podreu introduir detalls del compte.  Per a més informació
    sobre els diferents tipus de comptes o com crear-ne un conjunt
    estructurat, consulteu si us plau el manual en línia de GnuCash.

en: Credit
ca: Haver

en: Credit Account:
ca: Compte de crèdit:

en: Credit Accounts
ca: Comptes de crèdit

en: Credit Card
ca: Targeta de crèdit

en: Credit Limit:
ca: Límit de crèdit:

en: Credits
ca: Crèdits

en: Currency
ca: Divises

en: Currency Transfer
ca: Transferència monetària

en: Currency/security:
ca: Divisa/valor:

en: Currency:
ca: Divisa:

en: Currency:
ca: Divisa:

en: Current Financial Year Start
ca: Inici de l'any fiscal actual

en: Current Job
ca: Tasca actual

en: Current Value:
ca: Valor Actual:

en: Current Year End
ca: Final de l'any actual

en: Current Year Start
ca: Inici de l'any en curs

en: Custom format
ca: Format personalitzat

en: Customer
ca: Client

en: Customer ID
ca: ID del client

en: Customer Number:
ca: Número de client:

en: Customer Report
ca: Informe de client

en: Customer's Invoices
ca: Factures del client

en: Customer's Jobs
ca: Tasques del client

en: Customer:
ca: Client:

en: Customers
ca: Clients

en: Cutoff Day:
ca: Dia de tall:

en: Daily
ca: Diàriament

en: Daily (x%u)
ca: Diàriament (x%u)

en: Date
ca: Data

en: Date Opened
ca: Data d'obertura

en: Date format:
ca: Format de data:

en: Date of _Entry
ca: Data de l'_Assentament

en: Date:
ca: Data:

en: Date:
ca: Data:

en: Day
ca: Dia

en: Days
ca: Dies

en: Days to retain log files
ca: Dies de retenció dels fitxers de registre

en: Debit
ca: Deure

en: Decrease
ca: Reducció

en: Default
ca: Per omissió

en: Default Customer TaxTable
ca: Taula d'impostos per omissió del client

en: Default Hours per Day:
ca: Hores diàries per omissió:

en: Default Register Style
ca: Estil per omissió del Registre

en: Default Report Currency
ca: Divisa per omissió en els informes

en: Default Vendor TaxTable
ca: Taula d'impostos per omissió del proveïdor

en: Default currency for new accounts
ca: Divisa per omissió pels comptes nous

en: Default currency for reports
ca: Divisa per omissió per als informes

en: Default number of register rows to display in Invoices.
ca: Número de files del registre que es presenten per omissió a les factures.

en: Default style for register windows
ca: Estil per omissió per a les finestres del Registre

en: Defaults
ca: Valors predeterminats

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Delete all the other splits
ca: Esborra la resta de desglossaments

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
ca: Esborra els fitxers de registre antics després d'aquest període (0 = mai).

en: Delete results from current search
ca: Esborra els resultats de la cerca actual

en: Delete the current Billing Term
ca: Esborra la condició de pagament actual

en: Delete the current entry
ca: Esborra l'entrada actual

en: Delete the current transaction
ca: Esborra la transacció actual

en: Delete the selected Scheduled Transactions?
ca: Voleu esborrar les transaccions planificades seleccionades?

en: Delete the whole transaction
ca: Esborra la transaccio sencera

en: Deposit
ca: Imposició

en: Descending
ca: Descendent

en: Description
ca: Descripció

en: Description:
ca: Descripció:

en: Description:
ca: Descripció:

en: Difference
ca: Diferència

en: Discount
ca: Descompte

en: Discount %:
ca: % de descompte:

en: Discount Day:
ca: Darrer dia de descompte:

en: Discount Days:
ca: Període de descompte:

en: Discount Type
ca: Tipus de descompte

en: Discount:
ca: Descompte:

en: Display
ca: Visualitza

en: Display "Tip of the Day"
ca: Mostra el "Consell del Dia"

en: Display hints for using GnuCash at startup
ca: Mostra consells d'utilització de GnuCash en iniciar l'aplicació

en: Display negative amounts in red
ca: Mostra en vermell els saldos negatius

en: Display the account code
ca: Mostra el codi de compte

en: Display the invoice billing terms?
ca: Mostrar les condicions de pagament de la factura?

en: Display the other account code
ca: Mostra els altres codis de compte

en: Display this dialog next time
ca: Mostra aquesta finestra la propera vegada

en: Don't popup the new account list dialog when you choose "New File" from the "File" menu
ca: No desplega la caixa de diàleg per escollir una nova llista de comptes quan escolliu l'opció "Nou fitxer" del menú "Fitxer"

en: Don't reverse any accounts
ca: No inverteix cap compte

en: Done
ca: Fet

en: Double
ca: Doble

en: Double Line Mode
ca: Mode de doble línia

en: Double click expands parent accounts
ca: El doble clic expandeix els comptes pare

en: Due Date
ca: Data de venciment

en: Due Day:
ca: Dia de venciment:

en: Due Days:
ca: Període de pagament:

en: Duplicate
ca: Duplica

en: Edit
ca: Edita

en: Edit Customer
ca: Editar client

en: Edit Employee
ca: Edita el treballador

en: Edit Expense Voucher
ca: Edita justificant de despesa

en: Edit Job
ca: Edita la tasca

en: Edit Vendor
ca: Edita proveïdor

en: Edit report style sheets.
ca: Editar els fulls d'estil de l'informe.

en: Edit the current Billing Term
ca: Edita la condició de pagament actual

en: Edit the exchange rate for the current split
ca: Edita el tipus de canvi del desglossament actual

en: Edit...
ca: Edita...

en: Email:
ca: Correu-e:

en: Employee
ca: Treballador

en: Employee ID
ca: ID del treballador

en: Employee Name
ca: Nom del treballador

en: Employee Number:
ca: Número de treballador:

en: Employee Report
ca: Informe del treballador

en: Employee Username
ca: Nom d'usuari del treballador

en: Employees
ca: Treballadors

en: Enable EURO support
ca: Habilita el suport per a l'EURO

en: Enable hyperlinks in reports
ca: Habilita els hiperenllaços dins dels informes

en: Enable hyperlinks in reports.
ca: Habilita els hiperenllaços dins dels informes.

en: Enables support for the European Union EURO currency
ca: Habilita el suport per a la divisa de la Unió Europea (EURO)

en: End
ca: Fi

en: End of the Previous Year
ca: Final de l'any anterior

en: End of the current calendar year
ca: Final de l'any natural actual

en: Ending Balance:
ca: Saldo final:

en: Enter
ca: Introdueix

en: Enter Password
ca: Introduïu la contrasenya

en: Enter a descriptive name for the currency or stock, such as 
    "US Dollar" or "Red Hat Stock"
ca: Entreu un nom descriptiu per la divisa o valor, com ara 
    "Euros" o "Accions de 'La Caixa'"

en: Enter opening balances
ca: Entreu els saldos d'obertura

en: Enter the full name of the commodity, such as "Red Hat Stock"
ca: Entreu el nom complet del bé, com ara "Accions de Gas Natural"

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
ca: Entreu el compte d'ingressos/despeses per l'entrada, o bé escolliu-ne un de la llista

en: Enter the name of the Customer
ca: Entreu el nom del client

en: Enter the name of the Vendor
ca: Entreu el nom del proveïdor

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT") or other unique abbreviation for the name.
ca: Entreu el símbol del valor (com ara "GASN") o una altra abreviació única pel nom.

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT"), national currency symbol 
    (such as "USD"), or other unique abbreviation for the name.
ca: Entreu el símbol del valor (com ara "GASN"), símbol de moneda nacional 
    (com ara "EUR"), o una altra abreviació única pel nom.

en: Enter the ticker symbol or currency code for the commodity. Example: USD
ca: Entreu el símbol del valor o el codi de divisa pel producte. Exemple: EUR

en: Entity type does not match Customer: %s
ca: El tipus d'entitat no quadra amb el client: %s

en: Entity type does not match Employee: %s
ca: El tipus d'entitat no quadra amb el treballador: %s

en: Entity type does not match Vendor: %s
ca: El tipus d'entitat no quadra amb el proveïdor: %s

en: Equity
ca: Patrimoni

en: Erase all splits except the one for this account.
ca: Esborra tots els desglossaments excepte el d'aquest compte.

en: Error occurred while saving Account:
    %d: %s
ca: S'ha produït un error tot desant el compte:
    %d: %s

en: Europe (31.12.2001)
ca: Europa (31.12.2001)

en: Every
ca: Cada

en: Exit
ca: Eixir

en: Exit GnuCash
ca: Eixir de GnuCash

en: Expense
ca: Despeses

en: Expense Account
ca: Compte de despeses

en: Expense Voucher
ca: Justificant de despeses

en: Expense Vouchers
ca: Justificants de despesa

en: Export
ca: Exporta

en: Export HTML-formatted report to file
ca: Exporta informe en format HTML a un fitxer

en: Exporting file...
ca: Exportant el fitxer...

en: Field
ca: Camp

en: Financial Calculator
ca: Calculadora financera

en: Financial _Calculator
ca: _Calculadora financera

en: Find
ca: Troba

en: Find Bill
ca: Troba factura

en: Find Customer
ca: Troba client

en: Find Employee
ca: Troba treballador

en: Find Expense Voucher
ca: Troba justificant de despeses

en: Find Invoice
ca: Troba factura

en: Find Job
ca: Troba tasca

en: Find Transactions
ca: Troba transaccions

en: Find Vendor
ca: Troba proveïdor

en: Find transactions with a search
ca: Troba transaccions amb una cerca

en: Finding duplicate transactions...
ca: Trobant transaccions duplicades...

en: Finish
ca: Acabar

en: Finished
ca: Ha finalitzat

en: For details on subscribing to that list, see %s.
ca: Els detalls sobre com subscriure-us a aquesta llista els trobareu a %s.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list %s.
ca: Si voleu ajut per escriure informes, o bé voleu contribuir enviant el vostre flamant i currat informe, consulteu la llista de distribució %s.

en: Form
ca: Formulari

en: Forward
ca: Endavant

en: Fraction
ca: Fracció

en: Frequency
ca: Freqüència

en: Friday
ca: Divendres

en: From
ca: Des de

en: From:
ca: Des de:

en: Funds In
ca: Ingressat

en: Funds Out
ca: Retirat

en: Gain And Loss
ca: Pèrdues i Guanys

en: Gain/Loss
ca: Guanys/Pèrdues

en: General Information
ca: Informació general

en: Get Online Quotes
ca: Descarregar les cotitzacions

en: GnuCash Preferences
ca: Opcions de GnuCash

en: GnuCash account name
ca: Nom del compte GnuCash

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    Do you want to proceed with opening the database?
ca: GnuCash no pot blocar el fitxer
       %s.
    Probablement un altre usuari estigui utilitzant
    aquesta base de dades; en tal cas, no haurieu d'obrir-la.
    
    Voleu obrir malgrat tot la base de dades?

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    What would you like to do?
ca: GnuCash no pot blocar el fitxer
       %s.
    Probablement un altre usuari estigui utilitzant
    aquesta base de dades; en tal cas, no haurieu d'obrir-la.
    
    Què voleu fer?

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories
    to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be 
    converted to a GnuCash account. 
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches
    between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches 
    that you do not like by clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely
    within GnuCash.
ca: GnuCash usa comptes separats d'ingressos i despeses enlloc de categories
    per classificar les vostres transaccions. Cadascuna de les categories del vostre fitxer QIF
    es convertirà a un compte de GnuCash. 
    
    A la pàgina següent, tindreu l'oportunitat de donar un cop d'ull a les correspondències suggerides
    entre les categories QIF i els comptes GnuCash. Podreu canviar les correspondències 
    que no us agradin clicant sobre la línia que conté el nom de la categoria.
    
    Si més tard canvieu d'opinió, podeu reorganitzar l'estructura de comptes de forma segura
    dins mateix de GnuCash.

en: Grand Total
ca: Suma total

en: HBCI
    Version
ca: HBCI
    Versió

en: HBCI Version
ca: Versió HBCI

en: HBCI account name
ca: Nom del compte HBCI

en: HTML Style Sheets
ca: Fulls d'estil HTML

en: Have a nice day!
ca: Que tingueu un bon dia!

en: Header color
ca: Color de la capçalera

en: Heading
ca: Encapçalament

en: Hello, World
ca: Hola, món!

en: Hello, World!
ca: Hola, Món!

en: Help
ca: Ajuda

en: Hours
ca: Hores

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ca: Quants dígits decimals s'ompliran automàticament.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
ca: Amb quants dies d'antelació s'avisarà del venciment de factures.

en: ISO Standard: yyyy-mm-dd
ca: Estàndard ISO: yyyy-mm-dd

en: Icons and Text
ca: Icones i text

en: Icons only
ca: Només icones

en: Identification
ca: Identificació

en: If you would like an account to have an opening balance, click on the account
    and enter the starting balance in the box on the right. All accounts except Equity
    and placeholder accounts may have an opening balance.
ca: Si voleu que un compte tingui un saldo d'obertura, cliqueu sobre el compte
    i entreu el saldo inicial al camp de la dreta.
     Poden tenir un saldo incial tots els comptes excepte els patrimonials i 
    els contenidors d'altres comptes.

en: Ignore
ca: Ignora

en: Ignored
ca: Ignorat

en: Illegal variable in expression.
ca: L'expressió conté una variable il·legal.

en: Images
ca: Imatges

en: Imbalance
ca: Desquadrament

en: Import currency and stock information
ca: Importa la informació de divisa i valor bursàtil

en: Import currency and stock information
ca: Importa la informació de divisa i valor bursàtil

en: Import my QIF files
ca: Importa els meus fitxers QIF

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convienience store.  These ATM add its fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees.  For example, you withdraw 100$, and you are charged 101,50$ plus Interac fees.  If you manually entered that 100$, the amounts won't match.  You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ca: En alguns llocs els caixers automàtics comercials (no pertanyents a cap institució financera) s'instal·len en comerços.  Aquests caixers afegeixen la seva comissió directament a l'operació enlloc de mostrar-la com una operació separada en el resum bancari mensual.  Per exemple, quan feu un reintegrament de 100€ i se us fa un càrrec de 101,50€.  Si entreu manualment aquests 100€, els totals no quadraran. Hauríeu d'assignar aquest valor a la comissió vigent a la vostra àrea (en unitats de la vostra moneda local), per tal que la transació es reconegui com a quadrada.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark
    transactions as reconciled.  You can also press Tab and Shift-Tab to
    move between deposits and withdrawals.
ca: En la finestra de conciliar, podeu prémer la barra espaiadora per marcar
    les transaccions com a conciliades.  També podeu prémer Tab i Shift-Tab per
    desplaçar-vos entre imposicions i reintegraments.

en: Income
ca: Ingressos

en: Income & Expense
ca: Ingressos i despeses

en: Income & Expense Chart
ca: Gràfic d'ingressos i despeses

en: Income Account
ca: Compte d'ingressos

en: Income Accounts
ca: Comptes d'ingressos

en: Income Barchart
ca: Gràfic de barres d'ingressos

en: Income Chart
ca: Gràfic d'ingressos

en: Income Piechart
ca: Gràfic d'ingressos

en: Income account for security "%s"
ca: Compte d'ingressos del valor "%s"

en: Income and Expense
ca: Ingressos i despeses

en: Income and Expense categories
ca: Categories d'ingressos i despeses

en: Income vs. Day of Week
ca: Ingressos per dia de la setmana

en: Income-Salary-Taxable
ca: Ingressos-Salari-Imponible

en: Income.Salary.Taxable
ca: Ingressos.Salari.Imponible

en: Income/Salary/Taxable
ca: Ingressos/Salari/Imponible

en: Income:Salary:Taxable
ca: Ingressos:Salari:Imponible

en: Income\Salary\Taxable
ca: Ingressos\Salari\Imponible

en: Increase
ca: Increment

en: Interface
ca: Interfície

en: International
ca: Internacional

en: Investment Portfolio
ca: Cartera d'inversió

en: Investments
ca: Inversions

en: Invoice
ca: Factura

en: Invoice ID
ca: ID de factura

en: Invoice Information
ca: Informació de factura

en: Invoice Tax Included?
ca: Inclou l'impost repercutit de les factures?

en: Invoiced?
ca: Facturat?

en: Is this entry billable to a customer or job?
ca: És aquesta entrada facturable a algun client o tasca?

en: Items you selected:
ca: Elements que heu escollit:

en: Job
ca: Tasca

en: Job Active
ca: Tasca activa

en: Job Dialog
ca: Caixa de diàleg de tasques

en: Job Information
ca: Informació de tasca

en: Job Name
ca: Nom de la tasca

en: Job Number
ca: Número de tasca

en: Job:
ca: Tasca:

en: Job: Change Keys
ca: Tasca: Canviar les claus

en: Job: Debit Note
ca: Tasca: Nota de dèbit

en: Job: Delete Standing Order
ca: Tasca: Esborrar comanda pendent

en: Job: Disable Keys
ca: Tasca: Deshabilitar les claus

en: Job: Get Balance
ca: Tasca: Obtenir balanç

en: Job: Get Keys
ca: Tasca: Obtenir les claus

en: Job: Get Standing Orders
ca: Tasca: Obtenir comandes pendents

en: Job: Get Status Reports
ca: Tasca: Obtenir els informes d'estat

en: Job: Get System ID
ca: Tasca: Obtenir ID del sistema

en: Job: Get Transactions
ca: Tasca: Obtenir transaccions

en: Job: New Standing Order
ca: Tasca: Nova comanda pendent

en: Job: New Transfer
ca: Tasca: Nova transferència

en: Job: Retrieve Account List
ca: Tasca: Recuperar el llistat de comptes

en: Job: Send Keys
ca: Tasca: Enviar les claus

en: Jump
ca: Salta

en: Language:
ca: Idioma:

en: Length:
ca: Longitud:

en: Liabilities
ca: Passius

en: Liabilities & Equity
ca: Passiu i Patrimoni

en: Liability
ca: Passiu

en: Liability Piechart
ca: Gràfic sectorial de passiu

en: List items selected
ca: Elements de la llista que heu escollit

en: List of directories to search when looking for config files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
ca: Una llista de carpetes (cadenes) indicant on cercar fitxers de configuració. Cada element ha d'ésser una cadena que representi una carpeta o un símbol on 'omissió s'expandeix a la ruta per omissió i 'actual s'expandeix al valor actual de la ruta.

en: List of directories to search when looking for shared data files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
ca: Una llista de carpetes (cadenes) indicant on cercar fitxers de dades compartides. Cada element ha d'ésser una cadena que representi una carpeta o un símbol on 'omissió s'expandeix a la ruta per omissió i 'actual s'expandeix al valor actual de la ruta.

en: Loading...
ca: S'està carregant...

en: Locale
ca: Local

en: Logo
ca: Logotip

en: Loss
ca: Pèrdues

en: Lost Accounts
ca: Comptes perduts

en: Match display threshold
ca: Llindar de visualització de concordances

en: Maximum
ca: Valor màxim

en: Memo
ca: Nota

en: Minimum
ca: Valor mínim

en: Monday
ca: Dilluns

en: Money into selected accounts comes from
ca: Origen del diner entrant als comptes seleccionats

en: Money out of selected accounts goes to
ca: Destí del diner sortint dels comptes seleccionats

en: Month
ca: Mes

en: Monthly
ca: Mensualment

en: Months
ca: Mesos

en: Move down
ca: Mou avall

en: Move up
ca: Mou amunt

en: Mutual Fund
ca: Fons d'inversió

en: Mutual Funds
ca: Fons d'inversió

en: Name
ca: Nom

en: Name:
ca: Nom:

en: Name:
ca: Nom:

en: Net Assets
ca: Actiu net

en: Net Profit
ca: Resultat net

en: New
ca: Nou

en: New Account
ca: Compte nou

en: New Account (not implemented)
ca: Nou compte (no implementat)

en: New Account Default Currency
ca: Divisa per omissió pels comptes nous

en: New Bill
ca: Nova factura

en: New Billing Terms
ca: Nova condició de pagament

en: New Customer
ca: Nou client

en: New Employee
ca: Nou treballador

en: New Expense Voucher
ca: Nou justificant de despesa

en: New Invoice
ca: Nova factura

en: New Job
ca: Nova tasca

en: New Order
ca: Nova comanda

en: New Security
ca: Nou valor

en: New Style Sheet
ca: Nou full d'estil

en: New Vendor
ca: Nou proveïdor

en: New search
ca: Nova cerca

en: New style sheet info
ca: Nova informació de full d'estil

en: New top level account
ca: Nou compte de primer nivell

en: New...
ca: Nou...

en: New?
ca: Nou?

en: No Tax Related accounts were found.  Go to the Edit->Tax Options dialog to set up tax-related accounts.
ca: No s'han trobat comptes relacionats amb impostos.  Aneu a la caixa de diàleg Edita->Opcions d'impostos per establir comptes relacionats amb impostos.

en: No account list setup on new file
ca: No configura cap llista de comptes en els fitxers nous

en: None
ca: Cap

en: Not a defined function
ca: No és una funció definida

en: Not a variable
ca: No és una variable

en: Notify Bills Due?
ca: Notifica el venciment de les factures?

en: Now you need to send your cryptographic public keys to the bank
    server. Once you press 'Next', you public keys are sent to the 
    bank. ATTENTION: This step cannot be undone. Once you have sent 
    your keys to the bank, you cannot generate new ones but instead 
    have to use these for months to come (unless you personally ask 
    your bank to reset them).
    
    AGAIN ATTENTION: If you happen to encounter a bug in this unstable
    Gnucash version and/or OpenHBCI, these keys might get broken and you
    might actually have ask your bank to reset them and generate new ones.
    
    If you are really sure to proceed, then press 'Next' now to send 
    the keys to the bank. You can then see the progress of the HBCI 
    connection in the HBCI connection window.
ca: Ara cal que envieu les vostres claus criptogràfiques públiques al servidor
    del banc. Quan premeu 'Següent', les vostres claus públiques s'enviaran.
    ATENCIÓ: Aques pas no es pot desfer. Quan les hagueu enviat, no podreu 
    generar-ne de noves sinó que haureu d'emprar aquestes els propers mesos 
    (a no ser que demaneu personalment al banc que les dóni de baixa).
    
    MÉS ATENCIÓ: Si trobeu algun error en aquesta versió de GnuCash i/o 
    de OpenHBCI, podria ser que aquestes claus es trenquessin i haguéssiu de 
    demanar al vostre banc que les anul·lés i en generés de noves.
    
    Si esteu realment segur de prosseguir, premeu ara 'Següent' per enviar les claus 
    al banc. Podeu veure la marxa de la connexió a la finestra de la connexió HBCI.

en: Number
ca: Número

en: Number of Rows
ca: Número de files

en: Number of columns
ca: Número de columnes

en: Number of days from now
ca: Nombre de dies des d'avui

en: Numeric error
ca: Error numèric

en: Once
ca: Una vegada

en: Once: %s
ca: Una vegada: %s

en: One (or more) children of this account contain
    transactions.  Are you sure you want to delete the
    %s account and all its children?
ca: Un (o més) descendents d'aquest compte conté
    transaccions.  Esteu segur de voler esborrar el compte %s
    i tots els seus descendents?

en: One (or more) children of this account contains read-only transactions.  You may not delete %s.
ca: Un (o més) descendents d'aquest compte contenen transaccions de només lectura.  No hauríeu d'esborrar el compte %s.

en: Online
ca: En línia

en: Online Banking & Importing
ca: Banca electrònica i importació

en: Open
ca: Obre

en: Open Anyway
ca: Obre de totes maneres

en: Open a company report window for the owner of this Invoice
ca: Obre una finestra d'informe empresarial pel propietari d'aquesta factura

en: Open a register report window for this transaction
ca: Obre una finestra d'informe de registre per aquesta transacció

en: Open the GnuCash Help
ca: Obre l'ajuda de GnuCash

en: Open the GnuCash Tutorial
ca: Obre el tutorial de GnuCash

en: Open the new user tutorial
ca: Obre el tutorial del nou usuari

en: Opening Balance
ca: Saldo d'obertura

en: Opening Balances
ca: Saldos d'obertura

en: Options
ca: Opcions

en: Order
ca: Comanda

en: Other
ca: Altres

en: Other Account Code
ca: Altres codis de compte

en: Out of memory
ca: Sense memòria

en: Override the global Tax Table?
ca: Sobreescriure la taula d'impostos global?

en: Parent Account
ca: Compte pare

en: Passphrases did not match.
ca: Les contrassenyes no concorden.

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Payment
ca: Pagament

en: Payment Address
ca: Adreça de pagament

en: Payment Information
ca: Informació de pagament

en: Phone
ca: Telèfon

en: Phone:
ca: Telèfon:

en: Pick the type of the currency or security. For national currencies, 
    use "CURRENCY". Enter a new type in the box if the ones in the
    pick list are inappropriate.
ca: Escolliu el tipus de divisa o valor. Per monedes nacionals, 
    useu "DIVISA". Entreu-ne un nou tipus si els que hi ha
    a la llista no són apropiats.

en: Placeholder
ca: Contenidor

en: Plain
ca: Senzilla

en: Please choose the currency to use for new accounts.
ca: Si us plau, escolliu la divisa a emprar en els comptes nous.

en: Post
ca: Envia

en: Post To
ca: Envia a

en: Postpone
ca: Posposa

en: Press `Finish' to create your new accounts.
    
    Press `Back' to review your selections.
    
    Press `Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
ca: Premeu 'Acabar' per crear els vostres comptes nous.
    
    Premeu 'Enrere' per revisar les vostres seleccions.
    
    Premeu 'Cancel·lar' per tancar aquesta caixa de diàleg sense crear cap compte nou.

en: Previous Financial Year Start
ca: Inici de l'any fiscal anterior

en: Previous Year End
ca: Final de l'any anterior

en: Previous Year Start
ca: Inici de l'any anterior

en: Price
ca: Preu

en: Price Quote Source
ca: Font de cotitzacions

en: Primary Key
ca: Clau primària

en: Primary active color
ca: Color actiu principal

en: Primary color
ca: Color principal

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print Full account names
ca: Imprimeix el nom complet dels comptes

en: Print Preview
ca: Previsualitza la impressió

en: Print all Parent account names
ca: Imprimeix tots els noms de comptes pare

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment.
    Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
ca: Abans de conciliar un compte que carrega o paga interessos, demanar a l'usuari que introdueixi una transacció pel càrrec o pagament d'interessos
    Actualment només és disponible per comptes de tipus Banc, Crèdit, Fons d'inversió, Actiu, Deutors, Creditors i Passiu.

en: Process Payment
ca: Processa el pagament

en: Profit
ca: Resultat

en: Profit & Loss
ca: Compte de Resultats

en: Profit (Gain minus Loss)
ca: Benefici (Guanys menys Pèrdues)

en: Profit And Loss
ca: Compte de Resultats

en: Progress
ca: En procés

en: Project
ca: Projecte

en: Properties
ca: Propietats

en: Proximo
ca: Data fixa

en: QIF Verbose documentation
ca: Documentació QIF detallada

en: QIF account name
ca: Nom del compte QIF

en: Quantity
ca: Quantitat

en: Question
ca: Pregunta

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions.  When you
    type the first letter(s) of a common transaction description,
    GnuCash will automatically complete the remainder of the
    transaction as it was last entered.
ca: "Emplenar ràpid" facilita la introducció de les transaccions habituals.  Quan
    escriviu la primera lletra o lletres de la descripció d'una transacció habitual,
    GnuCash completarà automàticament la resta de la transacció tal i com es va
    entrar la darrera vegada.

en: Quit
ca: Surt

en: Reading file...
ca: S'està llegint el fitxer...

en: Rebate
ca: Reducció

en: Receive
ca: Rebut

en: Reconcile
ca: Conciliació

en: Reconcile the main account for this register
ca: Concilia el compte principal d'aquest registre

en: Reconciled Balance:
ca: Saldo conciliat:

en: Record
ca: Registre

en: Record the current entry
ca: Registra l'entrada actual

en: Record the current transaction
ca: Registra la transacció actual

en: Reference
ca: Referència

en: References
ca: Referències

en: Refine current search
ca: Afina la cerca actual

en: Register
ca: Registre

en: Register Colors
ca: Colors del Registre

en: Reload
ca: Actualitza

en: Reload the current document
ca: Actualitza el document actual

en: Remove
ca: Elimina

en: Remove Transaction Splits
ca: Elimina desglossaments de la transacció

en: Report
ca: Informe

en: Report name
ca: Títol de l'informe

en: Report's currency
ca: Moneda de l'informe

en: Retained Earnings
ca: Guanys retinguts

en: Reverse Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income Accounts
ca: Inverteix comptes de tarja de crèdit, Creditors, Passiu, Patrimoni i Ingressos

en: Reverse Income and Expense Accounts
ca: Inverteix els comptes d'ingressos i despeses

en: Reverse amount display for Liability, Payable, Equity, Credit Card, and Income accounts
ca: Inverteix les quantitats mostrades pels comptes de passiu, creditors, patrimoni, targes de crèdit i ingressos

en: Reversed-balance account types
ca: Tipus de comptes pels quals s'inverteix el signe del saldo

en: Rows
ca: Files

en: Saturday
ca: Dissabte

en: Save
ca: Desa

en: Save Window Geometry
ca: Preserva la geometria de la finestra

en: Save window sizes and positions.
ca: Desa la posició i mides de la finestra.

en: Schedule
ca: Planificació

en: Scheduled Transactions
ca: Transaccions planificades

en: Search
ca: Cerca

en: Search Criteria
ca: Criteris de cerca

en: Search GnuCash Help
ca: Cerca a l'ajut de GnuCash

en: Search Results
ca: Resultats de la cerca

en: Search Results Report
ca: Informe dels resultats de la cerca

en: Search for items where
ca: Cercar elements que

en: Search for...
ca: Cerca...

en: Search results
ca: Resultats de la cerca

en: Secondary active color
ca: Color actiu secundari

en: Secondary color
ca: Color secundari

en: Select
ca: Seleccioneu

en: Select "Exit" to exit GnuCash.
ca: Escolliu "Eixir" per eixir de GnuCash.

en: Select Accounts to Match
ca: Escolliu els comptes a confrontar

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Select Default
ca: Selecció per omissió

en: Select Import Action
ca: Seleccioneu l'acció d'importació

en: Select currency/security
ca: Escolliu divisa/valor

en: Select the Accounts to Compare
ca: Escolliu els comptes a comparar

en: Select...
ca: Escolliu...

en: Selected Accounts
ca: Comptes seleccionats

en: Sell
ca: Venda

en: Sending message
ca: Enviant el missatge

en: Server Address
ca: Adreça del servidor

en: Set the default QIF account name
ca: Poseu el nom del compre QIF per omissió

en: Setup tax information for all income and expense accounts
ca: Configura la informació d'impostos per tots els comptes d'ingressos i despeses

en: Shipping Address
ca: Adreça d'enviament

en: Shipping Information
ca: Dades d'enviament

en: Show Account Code?
ca: Mostra el codi de compte?

en: Show Advanced Settings
ca: Mostra opcions avançades

en: Show Full Account Names
ca: Mostra el nom complet dels comptes

en: Show Income and Expenses?
ca: Mostra ingressos i despeses?

en: Show Income/Expense
ca: Mostra ingressos/despeses

en: Show _All
ca: Mostra-ho _tot

en: Show all splits in the current transaction
ca: Mostra tots els desglossaments de la transacció actual

en: Show balances for parent accounts
ca: Mostra el saldo dels comptes pare

en: Show both icons and text
ca: Mostra icones i text alhora

en: Show expanded transactions with all splits
ca: Mostra les transaccions expandides amb tots els desglossaments

en: Show full account names (including parent accounts)
ca: Mostra els noms complets dels comptes (incloent-hi els comptes pare)

en: Show icons only
ca: Mostra les icones soles

en: Show subtotals for parent accounts
ca: Mostra els subtotals dels comptes pare

en: Show table
ca: mostra la taula

en: Show text only
ca: Mostra el text sol

en: Show the account code for subtotals and subtitles?
ca: Mostra el codi de compte pels subtotals i subtítols?

en: Show the income and expense accounts
ca: Mostra els comptes d'ingresos i despeses

en: Show this help message
ca: Mostra aquest missatge d'ajuda

en: Show transactions on one or two lines
ca: Mostra les transaccions en una o dues línies

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
ca: Mostra les transaccions en una o dues línies i expandeix la transacció actual

en: Shows a barchart with the Assets developing over time
ca: Mostra un gràfic de barres amb l'evolució temporal de l'actiu

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
ca: Mostra un gràfic de pastís amb el balanç d'actiu a una data donada

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
ca: Mostra un gràfic de formatge amb els ingressos per interval de temps donat

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
ca: Mostra un gràfic sectorial amb el balanç del passiu a una data donada

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
ca: Mostra un gràfic de formatge amb les despeses totals per cada dia de la setmana

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
ca: Mostra un gràfic de formatge amb els ingressos totals per cada dia de la setmana

en: Single
ca: Línia senzilla

en: Smallest Fraction:
ca: Fracció mínima:

en: Sort & subtotal by account code
ca: Ordena i fes el subtotal per codi de compte

en: Sort By
ca: Ordena per

en: Sort Order
ca: Ordenació

en: Sort by the date of entry
ca: Ordena per data d'assentament

en: Sort order
ca: Ordre

en: Sorting
ca: S'està ordenant

en: Source
ca: Font

en: Source:
ca: Font:

en: Spend
ca: Gastat

en: Split
ca: Desglossament

en: Split active color
ca: Color del desglossament actiu

en: Split color
ca: Color dels desglossaments

en: Square
ca: Quadrat

en: Stack overflow
ca: Desbordament de la pila

en: Stack underflow
ca: Desbordament de la pila per sota

en: Start date:
ca: Data d'inici:

en: Start of the current calendar year
ca: Inici de l'any natural en curs

en: Start of the current financial year/accounting period
ca: Inici de l'any o període comptable fiscal actual

en: Starting Balance:
ca: Saldo inicial:

en: State
ca: Estat

en: Status
ca: Estat

en: Status Bar
ca: Barra d'estat

en: Stock
ca: Valors

en: Stock account for security "%s"
ca: Compte d'accions del valor "%s"

en: Stop
ca: Atura

en: Style
ca: Estil

en: Style Sheets affect how reports are displayed.  Choose
    a style sheet for your report as a report option, and use
    the Edit -> Style Sheets menu to customize style sheets.
ca: Els fulls d'estil afecten a com es visualitzen els informes.  Escolliu
    un full d'estil pel vostre informe com una opció de l'informe, i useu
    el menú Editar -> Fulls d'estil per personalitzar els fulls d'estil.

en: Style sheet options
ca: Opcions de full d'estil

en: Style sheet template:
ca: Plantilla de full d'estil:

en: Style sheets
ca: Fulls d'estil

en: Stylesheet
ca: Full d'estil

en: Sunday
ca: Diumenge

en: Symbol
ca: Símbol

en: Ta_x Options
ca: _Opcions d'Impostos

en: Table
ca: Taula

en: Tables
ca: Taules

en: Tax
ca: Impost

en: Tax Included:
ca: Impostos inclosos:

en: Tax Included?
ca: Impostos inclosos?

en: Tax Related
ca: Ralacionat amb impostos

en: Tax Report / TXF Export
ca: Informe d'impostos / Exportar a TXF

en: Tax Table
ca: Taula d'impostos

en: Tax Table:
ca: Taula d'impostos:

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ca: Ingressos imponibles / Despeses deduïbles

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .TXF file
ca: Ingressos imponibles / Despeses deduïbles / Exporta a fitxer .TXF

en: Taxable?
ca: Imponible?

en: Term Definition
ca: Definició de terminis

en: Terms
ca: Condicions

en: Terms:
ca: Condicions:

en: Testing
ca: Proves

en: Text Color
ca: Color del text

en: Text only
ca: Només text

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information.  
    If you are upgrading from earlier versions of GnuCash, the section
    "What's new in GnuCash 1.8" is particularly interesting. You can
    access the manual under the Help menu.
ca: El manual en línia de GnuCash té abundant informació d'utilitat.  
    Si esteu actualitzant des de versions anteriors de GnuCash, la seció
    "Novetats a GnuCash 1.8" us resultarà particularment interessant.
    Podeu accedir al manual des del menú d'Ajuda.

en: The Job must be given a name.
ca: Cal assignar un nom a la tasca.

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just 
    one account, but the file does not specify a name for that account.  
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another
    accounting program, you should use the same account name that was used 
    in that program.
ca: El fitxer QIF que acabeu de carregar sembla contenir transaccions per tan sols 
    un compte, però el fitxer no especifica un nom pel compte.  
    
    Si us plau, introduïu un nom pel compte. Si el fitxer es va exportar des d'un altre
    programa de comptabilitat, hauríeu d'usar el mateix nom de compte que s'emprava 
    en aquell programa.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff.
    If there are currently no other users, consult the 
    documentation to learn how to clear out dangling login
    sessions.
ca: La base de dades SQL està essent utilitzada per altres usuaris, i l'actualització no es podrà fer fins que desconnectin.
    Si no hi ha altres usuaris, consulteu la documentació
    per esbrinar com eliminar les sessions establertes.

en: The URL 
        %s
    is not supported by this version of GnuCash.
ca: La URL 
        %s
    no està suportada en aquesta versió de GnuCash.

en: The account is not balanced.
    Are you sure you want to finish?
ca: Aquest compte no està equilibrat.
    Esteu segur de voler acabar?

en: The address of your business
ca: L'adreça del vostre negoci

en: The background color for the current register row
ca: El color de fons per la fila del registre actual

en: The background color for the current split row in the register
ca: El color de fons pel desglossament actual

en: The boolean option is %s.
ca: L'opció booleana és %s.

en: The character used to separate fully-qualified account names
ca: El caràcter emprat per separar noms de comptes complets

en: The combination date option is %s.
ca: L'opció de data de combinació és %s.

en: The current time is %s.
ca: L'hora actual és %s.

en: The customer ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El número ID del client.  Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: The cutoff day for applying bills to the next month.  After the cutoff, bills are applied to the following month.  Negative values count backwards from the end of the month.
ca: El dia límit per carregar les factures el mes següent. Després del dia límit, les factures s'aplicaran el mes següent.  Els valors negatius compten enrere des del final de mes.

en: The database
       %s
    doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ca: Sembla que la base de dades
       %s
    no existeix. Voleu crear-la?

en: The date and time option is %s.
ca: L'opció de data i hora és %s.

en: The date option is %s.
ca: L'opció de data és %s.

en: The day of the month bills are due
ca: El dia del mes en què vencen les factures

en: The default background color for register rows
ca: El color de fons per omissió de les files del registre

en: The default background color for split rows in the register
ca: El color de fons per omissió dels desglossaments

en: The default secondary background color for register rows
ca: El color secundari de fons per omissió de les files del registre

en: The default tax table to apply to customers.
ca: La taula d'impostos per omissió a aplicar als clients.

en: The default tax table to apply to vendors.
ca: La taula d'impostos per omissió a aplicar als proveïdors.

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
ca: La descripció de les condicions de pagament, impresa a les factures

en: The discount percentage applied if paid early.
ca: El percentatge de descompte aplicat per pagament immediat.

en: The employee ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El nombre ID del treballador.  Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
ca: El fitxer 
        %s
     ja existeix.
    Esteu segur de voler sobreescriure'l?

en: The file 
        %s
     could not be found.
ca: El fitxer 
        %s
     no s'ha trobat.

en: The file 
        %s
     is empty.
ca: El fitxer 
        %s
     és buit.

en: The file you are loading is from an older version of GnuCash. 
    Information about currencies, stocks, and mutual funds needs to
    be updated for the new version. 
    
    This dialog will prompt you for some additional information about 
    each currency, stock, and mutual fund that appear in your
    accounts.  After you have entered this information, you can
    update your accounts for the new version of GnuCash.
    
    Hit "Cancel" now to stop loading the file.
ca: El fitxer que esteu carregant és d'una versió anterior de GnuCash. 
    La informació de divises, accions i fons d'inversió s'ha d'actualitzar
    a la nova versió. 
    
    Aquesta caixa de diàleg us demanarà alguna informació addicional sobre 
     cara divisa, acció o fons d'inversió que aparegui als vostres comptes.  Després
    que hagueu introduït aquesta informació, podreu actualitzar els vostres comptes
    a la nova versió de GnuCash.
    
    Premeu "Cancel·lar" ara per avortar la càrrega del fitxer.

en: The file/URL 
        %s
    does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ca: El fitxer/URL 
        %s
    no conté dades de GnuCash o bé aquestes estan trencades.

en: The header background color
ca: El color de fons de la capçalera

en: The internal name of the Billing Term.
ca: El nom intern de la condició de pagament.

en: The invoice ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El nombre ID de la factura.  Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: The job ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El nombre ID de la tasca.  Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: The last day of the month for the early payment discount.
ca: El darrer dia del mes per aplicar el descompte per pagament immediat.

en: The last stable version was
ca: La darrera versió estable fou la

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
ca: La puntuació mínima que ha de tenir una concordança potencial per tal que figuri a la llista de concordances.

en: The multi-choice option is %s.
ca: L'opció d'elecció múltiple és %s.

en: The name of your business
ca: El nom del vostre negoci

en: The next stable version will be
ca: La propera versió estable serà la

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
ca: El nombre de dies a partir de la data d'emissió durant els quals s'aplicarà un descompte per pagament immediat.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
ca: El nombre de dies per pagar la factura a partir de la data d'emissió.

en: The number option formatted as currency is %s.
ca: L'opció de nombre formatat com a moneda és %s.

en: The number option is %s.
ca: L'opció de nombre és %s.

en: The order ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El nombre ID de la comanda.  Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: The percentage discount applied for early payment.
ca: El percentatge de descompte aplicat per pagament immediat.

en: The relative date option is %s.
ca: L'opció de data relativa és %s.

en: The secondary background color for the current register row
ca: El color secundari de fons de la fila del registre actual

en: The server at URL 
        %s
    experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ca: El servidor a la URL 
        %s
    ha patit un error o bé ha trobat dades errònies o trencades.

en: The source for price quotes:
ca: La font de les cotitzacions:

en: The string option is %s.
ca: L'opció de cadena és %s.

en: The vendor ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El número ID del proveïdor.  Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
    (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
    (%d transactions automatically created)
ca[0]: No hi ha transaccions planificades per introduir en aquest moment.
    (S'ha creat %d transacció automàticament)
ca[1]: No hi ha transaccions planificades per introduir en aquest moment.
    (S'han creat %d transaccions autom�icament)

en: There was an error parsing the file 
        %s
ca: S'ha produït un error en analitzar el fitxer 
        %s

en: There was an error reading the file.
    Do you want to continue?
ca: Hi ha hagut un error tot llegint el fitxer.
    Voleu continuar?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
ca: Hi ha hagut un error desant el fitxer.
    
    %s

en: This account contains read-only transactions.  You may not delete %s.
ca: El compte %s conté transaccions de només lectura.  No l'hauríeu d'esborrar.

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy.  Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
ca: Aquest compte és present a l'arbre únicament com a contenidor.  No hauríeu de registrar transaccions en aquest compte, únicament als seus subcomptes o comptes fills.

en: This database is from an older version of GnuCash.
    Do you want to want to upgrade the database to the current version?
ca: La base de dades és d'una versió més antiga de GnuCash.
    Voleu actualitzar-la a la versió actual?

en: This druid will help you create a set of GnuCash 
    accounts for your assets (such as investments, 
    checking or savings accounts), liabilities (such 
    as loans) and different kinds of income and 
    expenses you might have. 
    
    Click 'Cancel'  if you do not wish to create any 
    new accounts now.
ca: Aquest assistent us ajudarà a crear un conjunt de comptes 
    de GnuCash pels vostres actius (com ara inversions, llibretes 
    d'estalvi o comptes corrents), passius (com ara préstecs) i les diverses 
    menes d'ingressos i despeses que pugueu tenir. 
    
    Feu clic a 'Cancel·lar' si no desitjeu crear cap compte nou 
    en aquest moment.

en: This file is from an older version of GnuCash.
    Do you want to continue?
ca: Aquest fitxer és d'una versió més antiga de GnuCash.
    Voleu continuar?

en: This file/URL appears to be from a newer version
    of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash
    to work with this data.
ca: Aquest fitxer/URL sembla correspondre a una versió més nova
    de GnuCash. Cal que actualitzeu la vostra versió de GnuCash
    per treballar amb aquestes dades.

en: This is a development version. It may or may not work.
ca: Aquesta és una versió de desenvolupament. Pot ser que rutlli o que no.

en: This is a sample GnuCash report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
ca: Aquest és un exemple d'informe de GnuCash. Mireu el codi font en guile (scheme) a la carpeta scm/report per tenir més detalls sobre com escriure els vostres propis informes, o ampliar i personalitzar els ja existents.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ca: Aquesta pàgina mostra els vostres ingressos imponibles i despeses deduïbles.

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ca: Aquest informe mostra els vostres ingressos imponibles i despeses deduïbles.

en: Thursday
ca: Dijous

en: Timezone for these quotes:
ca: Zona horària de les cotitzacions:

en: Tip of the Day:
ca: Consell del dia:

en: Title
ca: Títol

en: To
ca: A

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
ca: Per esborrar un compte, cal que primer
    escolliu un compte a esborrar.

en: To reconcile an account, you must first
    choose an account to reconcile.
ca: Per conciliar un compte, cal que primer
    escolliu un compte a conciliar.

en: To:
ca: A:

en: Today
ca: Avui

en: Toolbar Buttons
ca: Barra d'eines

en: Tot %s
ca: %s Total

en: Tot Credit
ca: Tot. crèdit

en: Tot Debit
ca: Tot. dèbit

en: Tot Shares
ca: Tot. accions

en: Total Credit
ca: Crèdit total

en: Total Equity
ca: Patrimoni Total

en: Total For
ca: Total del

en: Total Owed
ca: Deute total

en: Total amount owed to/from Company
ca: Muntant total del deute a/de la companyia

en: Tracks Your Investments
ca: Segueix les vostres inversions

en: Transfer Account
ca: Compte de transferència

en: Tuesday
ca: Dimarts

en: Type
ca: Tipus

en: Type of search
ca: Tipus de cerca

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the
    Transfer register column, and GnuCash will complete the name from
    your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s)
    of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of
    the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash.)
ca: Escriviu a la primera lletra o lletres d'un nom de compte existent a la
    columna "Vinculat" del diari, i GnuCash completarà el nom a partir
    de la llista de comptes existents. Pels subcomptes, escriviu les primeres lletres
    del compte pare, seguides per ':' i les primeres lletres del subcompte
    (p.ex. A:C per Actius:Caixa.)

en: Type:
ca: Tipus:

en: Type:
ca: Tipus:

en: Types of Investments
ca: Tipus d'inversions

en: Unbalanced parenthesis
ca: Parèntesis desequilibrats

en: Uncheck if you do not want this dialog to run if you start GnuCash up again.
ca: Desmarqueu si no voleu que es mostri aquest diàleg quan torneu a engegar GnuCash.

en: Undefined character
ca: Caràcter no definit

en: Unit Price
ca: Preu unitari

en: Units
ca: Unitats

en: Units:
ca: Unitats:

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unknown database access mode '%s'. Using default mode: multi-user.
ca: El mode '%s' d'accés a la base de dades és desconegut. S'utilitzarà el mode per omissió: multi-usuari.

en: Unknown file type
ca: Tipus de fitxer desconegut

en: Unselect All
ca: Desselecciona-ho tot

en: Use 24-hour time format
ca: Utilitza el format horari de 24 hores

en: Use Opening Balances Equity account
ca: Utilitza un compte patrimonial de saldos d'obertura

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ca: Empra un format horari de 24 hores (enlloc de 12)

en: Use file compression
ca: Empra la compressió de fitxers

en: Use local time
ca: Usa l'hora local

en: Use the financial calculator
ca: Utilitza la calculadora financera

en: Username
ca: Nom d'usuari

en: Username:
ca: Nom d'usuari:

en: Username:
ca: Nom d'usuari:

en: Value
ca: Valor

en: Value:
ca: Valor:

en: Value:
ca: Valor:

en: Vendor
ca: Proveïdor

en: Vendor ID
ca: ID del proveïdor

en: Vendor Number:
ca: Número de proveïdor:

en: Vendor Report
ca: Informe de proveïdor

en: Vendor's Bills
ca: Factures del proveïdor

en: Vendor's Jobs
ca: Tasques del proveïdor

en: Vendors
ca: Proveïdors

en: Version
ca: Versió

en: Version: Gnucash-%s
ca: Versió: Gnucash-%s

en: Version: Gnucash-cvs (built %s)
ca: Versió: Gnucash-cvs (compilació %s)

en: View
ca: Visualitza

en: View Expense Voucher
ca: Mostra justificant de despesa

en: View and Edit the available Billing Terms
ca: Veure i Editar les condicions de pagament disponibles

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
ca: Visualitza i edita els béns corresponents a accions i fons d'inversió

en: View and edit the list of Billing Terms
ca: Veure i editar la llista de condicions de pagament

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ca: Visualitza i edita els preus de les accions i fons d'inversió

en: View...
ca: Veure...

en: View/Edit Customer
ca: Veure/Editar client

en: View/Edit Employee
ca: Visualitza/Edita treballador

en: View/Edit Job
ca: Visualitza/Edita tasca

en: View/Edit Vendor
ca: Visualitza/Edita proveïdor

en: Waiting for response
ca: Esperant la resposta

en: Want to see all your subaccount transactions in one register?
    From the main menu, highlight the parent account and select
    Accounts -> Open Subaccounts from the menu.
ca: Voleu veure totes les transaccions dels vostres subcomptes en un únic diari?
    A la finestra de comptes, seleccioneu el compte pare i escolliu l'opció
    Comptes -> Obrir subcomptes del menú contextual que s'obté en polsar el
    botó dret del ratolí.

en: Wednesday
ca: Dimecres

en: Week
ca: Setmana

en: Weekly
ca: Setmanalment

en: Weekly: %s
ca: Setmanal: %s

en: Weeks
ca: Setmanes

en: Welcome to GnuCash!
ca: Benvingut a GnuCash!

en: What Tax Table should be applied to this customer?
ca: Quina taula d'impostos cal aplicar a aquest client?

en: What Tax Table should be applied to this vendor?
ca: Quina taula d'impostos cal aplicar a aquest proveïdor?

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or
    decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and
    decrement check numbers as well.
ca: Quan entreu dates, podeu escriure '+' o '-' per incrementar o
    decrementar la data escollida. Podeu emprar '+' i '-' per incrementar i
    decrementar igualment els nombres de taló.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
ca: Mostrar o no la llista de venciments de factures en iniciar el programa.

en: Withdraw
ca: Reintegrar

en: Withdrawal
ca: Reintegrament

en: Writing file...
ca: Escrivint el fitxer...

en: Year
ca: Any

en: Yearly
ca: Anualment

en: Years
ca: Anys

en: Yes
ca: Sí

en: You can learn more about writing scheme using this %s.
ca: Podeu aprendre més coses sobre el llenguatge scheme en aquest %s.

en: You can't transfer from a non-currency account.  Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
ca: No podeu transferir des d'un compte no monetari.  Proveu d'invertir els comptes "de" i "a", i fent la "quantitat" negativa.

en: You do not have permission to access
        %s
ca: No teniu permís per accedir a
        %s

en: You have changed the HBCI version. GnuCash will now need to 
    update various system parameters, including the account list.
    Press 'Ok' now to proceed to updating the system and the account list.
ca: Heu canviat la versió de HBCI. Al GnuCash li cal ara actualitzar diversos 
    paràmetres del sistema, incloent-hi el llistat de comptes.
    Premeu 'Acceptar' per procedir a actualitzar el sistema i la lista de comptes.

en: You have selected no accounts.
ca: No heu escollit cap compte

en: You may not create a new national currency.
ca: No hauríeu de crear una nova divisa nacional.

en: You must choose a valid parent account.
ca: Heu d'escollir un compte pare vàlid.

en: You must choose an owner for this job.
ca: Heu d'escollir un propietari per aquesta tasca.

en: You must enter a username.
ca: Heu d'entrar un nom d'usuari.

en: You must enter a valid balance.
ca: Heu d'entrar un balanç vàlid.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ca: Heu d'entrar un saldo inicial vàlid, o bé deixar-lo en blanc.

en: You must enter an account name.
ca: Heu d'entrar un nom de compte

en: You must enter the employee's name.
ca: Heu d'entrar el nom del treballador.

en: You must provide a name for this Billing Term.
ca: Cal que faciliteu un nom per aquesta condició de pagament.

en: You must provide a unique name for this Billing Term.
    Your choice "%s" is already in use.
ca: Cal que faciliteu un nom únic per aquesta condició de pagament.
    El que heu escolit, "%s", ja s'està utilitzant.

en: You must select a currency.
ca: Heu d'escollir una divisa.

en: You must select a transfer account or choose
    the opening balances equity account.
ca: Heu de seleccionar un compte de transferència o bé
    el compte patrimonial dels saldos d'obertura.

en: You must select an account type.
ca: Heu d'escollir un tipus de compte.

en: \ (Backslash)
ca: \ (Contrabarra)

en: _Actions
ca: A_ccions

en: _All
ca: _Tots

en: _Assets & Liabilities
ca: _Actiu i Passiu

en: _Billing Terms Editor
ca: Editor de _condicions de pagament

en: _Business
ca: _Negocis

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Date
ca: _Data

en: _Description
ca: _Descripció

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Enter
ca: _Introduir

en: _Financial Calculator
ca: _Calculadora financera

en: _Find
ca: _Troba

en: _Find Transactions
ca: _Troba transaccions

en: _Finish
ca: _Finalització

en: _Gnucash Users Manual
ca: Manual d'usuari _GnuCash

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _Import
ca: _Importa

en: _Income & Expense
ca: _Ingressos i Despeses

en: _New
ca: _Nou

en: _New File
ca: _Nou fitxer

en: _New Invoice
ca: Nova _factura

en: _Number
ca: _Nombre

en: _Postpone
ca: _Posposa

en: _Price Editor
ca: Editor de _preus

en: _Refresh
ca: _Actualitza

en: _Reports
ca: Inf_ormes

en: _Style Sheets...
ca: _Fulls d'estil...

en: _Tip Of The Day
ca: Consell del dia

en: _Toolbar
ca: _Barra d'eines

en: _Tools
ca: E_ines

en: _Transaction Report
ca: Informe de transaccions

en: _View
ca: _Visualitza

en: _Windows
ca: Fine_stres

en: acct
ca: cte

en: all criteria are met
ca: verifiquin tots els criteris

en: and
ca: i

en: and subaccounts
ca: i subcomptes

en: any criteria are met
ca: verifiquin qualsevol criteri

en: cleared:c
ca: cleared:e

en: contains
ca: conté

en: does not contain
ca: no conté

en: does not match regex
ca: no verifica l'expr. reg.

en: duedate
ca: data de venciment

en: false
ca: fals

en: frozen:f
ca: frozen:g

en: is
ca: és

en: is after
ca: està després de

en: is before
ca: està abans de

en: is greater than
ca: és més gran que

en: is less than
ca: és mes petit que

en: is not
ca: no és

en: label1
ca: etiqueta1

en: last day
ca: darrer dia

en: matches regex
ca: verifica l'expr. reg.

en: online book
ca: llibre en línia

en: reconciled:y
ca: reconciled:c

en: something
ca: quelcom

en: true
ca: cert

en: void:v
ca: buit:b

en: window1
ca: finestra1
