gnumeric 0.71 - en to ca translation catalogue (2508 entries)

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
ca: 
    Voleu activar aquest connectors amb les seves dependències?

en: # Input variables
ca: # Variables d'entrada

en: # Output variables
ca: # Variables de sortida

en: % of _normal size
ca: % de la mida _normal

en: %d function in category "%s"
ca: %d funció en categoria "%s"

en: %d of %d lines to import
ca: %d de %d línies per a importar

en: %i fields are not part of the merge zone!
ca: els %i camps no són part de la zona del marge!

en: %s
    is a directory name
ca: %s
    és el nom d'un directori

en: %s is encrypted
ca: %s està encriptat

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
ca: %s està bloquejada. Desbloquegeu la fulla per habilitar-ne l'edició.

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
ca: %s està bloquejat. Desbloquegeu el llibre de treball per habilitar-ne l'edició.

en: %s is not true.
ca: '%s' no és veritat

en: %s version %s
ca: %s versió %s

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
ca: %s!%s : impossible d'analitzar '%s'
         %s

en: %s!%s is locked
ca: %s!%s està tancat

en: '%s' has a circular reference
ca: '%s' tés una referència circular

en: '%s' is already defined in sheet
ca: '%s' ja està definit a la fulla

en: '%s' is already defined in workbook
ca: '%s' ja està definit al llibre de treball

en: '%s' is an error
ca: '%s' és un error

en: '%s' is not a number
ca: '%s' no és un número vàlid

en: '%s' is not a valid date
ca: %s no és una regió vàlida de destinació

en: '%s' is not a valid time
ca: '%s' no és una hora vàlida

en: '%s' is not an integer
ca: '%s' és un enter

en: () is an invalid expression
ca: () no és una expressió vàlida

en: (1 - alpha) =
ca: (1 - Alfa) =

en: (All)
ca: (Tot)

en: (Custom...)
ca: (Personalitzat...)

en: (Input)
ca: (Entrada)

en: (Ma_ximum):
ca: (Mà_xim):

en: (_Minimum):
ca: (_Mínim):

en: *** Interpreter: %s
ca: *** Intèrpret: %s

en: *Apr
ca: *Abr

en: *Aug
ca: *Ago

en: *Dec
ca: *Des

en: *Fri
ca: *Div

en: *Jan
ca: *Gen

en: *May
ca: *Mai

en: *Mon
ca: *Dll

en: *Sat
ca: *Dis

en: *Sep
ca: *Set

en: *Sun
ca: *Diu

en: *Thu
ca: *Dij

en: *Tue
ca: *Dmt

en: *Wed
ca: *Dmc

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
ca: /%%%s%%%% CI per a la Mitjana de/a

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
ca: /ANOVA/Font de variació/Entre grups/Dins de grups/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
ca: /ANOVA/Font de variació/Files/Columnes/Error/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Interaction/Within
ca: /ANOVA/Font de variació/Files/Columnes/Error/Total

en: /Count/Sum/Average/Variance
ca: /Grups/Compta/Suma/Mitjana/Variança

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
ca: /Grups/Compta/Suma/Mitjana/Variança

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variança coneguda/Observacions/Diferència mitjana hipotètica/z/P (Z<=z) una cua/z crítica una cua/P (Z<=z) dues cues/z crítica dues cues

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
ca: /Mitjana/Error estàndard/Mediana/mode/Desviació estàndard/Variança de mostra/Curtosi/Esbiaix/Amplitud/Mínim/Màxim/Suma/Compta

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variança/Observacions/Diferència mitjana hipotètica/df/Estadística t/P (T<=t) una cua/t crítica una cua/P (T<=t) dues cues/t crítica dues cues

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variança/Observacions/Correlació de Pearson/Diferència mitjana hipotètica/df/Estadístic t/P (T<=t) una cua/t crítica una cua/P (T<=t) dues cues/t crítica dues cues

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variança/Observacions/Variança combinada/Diferència mitjana hipotètica/df/Estadístic t/P (T<=t) una cua/t crítica una cua/P (T<=t) dues cues/t crítica dues cues

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variança/Observacions/Diferència mitjana hipotètica/df/Estadística t/P (T<=t) una cua/t crítica una cua/P (T<=t) dues cues/t crítica dues cues

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
ca: /SS/df/MS/F/Valor P/F crítica

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R Square/Adjusted R Square/Standard Error/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
ca: /SORTIDA RESUM/Estadístiques de regressió/R múltiple/R quadràtica/R quadràtica ajustada/Error estàndard/Observacions//ANOVA//Regressió/Residual/Total///Intercepció

en: /SUMMARY/Count/Sum/Average/Variance
ca: /RESUM/Compta/Suma/Mitjana/Variança

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
ca: /df/SS/MS/F/F significativa

en: 12.5% Grey
ca: Gris 12.5%

en: 25% Grey
ca: Gris 25%

en: 3D Adjacent Bars
ca: Barres adjacents en 3D

en: 3D Adjacent Columns
ca: Columnes adjacents 3D

en: 3D Percentage Bars
ca: Barres de percentatge 3D

en: 3D Percentage Columns
ca: Columnes de percentatge 3D

en: 3D Pie
ca: Pastís 3D

en: 3D Split Pie
ca: Pastís separat 3D

en: 3D Stacked Bars
ca: Barres apilades en 3D

en: 3D Stacked Columns
ca: Columnes Apilades 3D

en: 50% Grey
ca: Gris 50%

en: 6.25% Grey
ca: Gris 6.25%

en: 75% Grey
ca: Gris 75%

en: < Not available >
ca: < Not disponible >

en: <- Remove
ca: <- Suprimeix

en: <- Remove all
ca: <- Suprimeix-los tots

en: <span weight="bold">Criteria</span>
ca: <span weight="bold">Criteri</span>

en: <span weight="bold">Delete Method</span>
ca: <span weight="bold">Mètode per a Eliminar</span>

en: <span weight="bold">Document Summary Information</span>
ca: <span weight="bold">Informació de Resum del Document</span>

en: <span weight="bold">Sort Options</span>
ca: <span weight="bold">Opcions d'Ordenació</span>

en: <span weight="bold">Sort Specification</span>
ca: <span weight="bold">Especificació d'Ordenació</span>

en: @FUNCTION=CRONBACH
    @SYNTAX=CRONBACH(ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=CRONBACH returns Cronbach's alpha for the given cases.
    @ref1 is a data set, @ref2 the second data set, etc..
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
ca: @FUNCTION=CRONBACH
    @SYNTAX=CRONBACH(ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=CRONBACH returna alpha de Cronbach pels casos donats.
    @ref1 és un grup de dades, @ref2 el segon grup de dades, etc..
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR return the specified error.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR
ca: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR dóna l'error especificat
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(values,finance_rate,reinvest_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR function returns the modified internal rate of return for a given periodic cash flow. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV
ca: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(valors,percentatge_de_finançament,percentatge_de_reinversió)
    @DESCRIPTION=La funció MIRR calcula el percentatge intern modificat del rendiment per un moviment donat de capitals periòdic. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV

en: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtime)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE converts a unix time into a spreadsheet date and time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX
ca: @FUNCIÓ=UNIX2DATE
    @SINTAXI=UNIX2DATE(unixtime)
    @DESCRIPCIÓ=UNIX2DATE converteix una unitat de temps d'unix en una data ihora del full de càlcul.
    
    Una unitat de temps d'unix és el nombre de segons desde la mitja nit del 1de Gener del 1970.
    
    @EXEMPLES=
    
    @SEEALSO=ARA, DATA, DATE2UNIX

en: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP calculates the variance of a set of numbers where each number is a member of a population and the set is the entire population.
    
    * VARP is also known as the N-variance.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VARP(A1:A5) equals 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR
ca: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP calcula la variança d'una colla de nombres on cadascun forma part d'una població i la colla és la població sencera.
    
    * VARP també es coneix com a N-variança.
    
    @EXAMPLES=
    Assumint que les cel·les A1, A2, ..., A5 contenen els nombres 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, i 40.1. Llavors
    VARP(A1:A5) dóna 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR

en: A data set is empty
ca: Una entrada de dada està buida

en: A feasible solution could not be found.  All specified constraints cannot be met simultaneously.
ca: No s'ha pogut trobat una solució possible. Totes les restriccions no s'acompleix simultàniament.

en: A production ready spreadsheet
ca: Un full de càlcul llest per ser productiu

en: A short description of the template
ca: Una descripció curta de la plantilla

en: ANOVA - Single Factor
ca: ANOVA - Factor Singular

en: ANOVA - Two-Factor
ca: ANOVA - Factor-Dos

en: ARRAY
ca: CADENA

en: A_uto Complete Text in Cells
ca: A_uto Completa Text a les Cel·les

en: A_utofit Columns
ca: A_utoajusta les Columnes

en: A_utomatic
ca: A_utomàtic

en: About the Gnumeric spreadsheet program
ca: Sobre el programa de fulla de càlcul Gnumeric

en: About this application
ca: Sobre aquesta aplicació

en: Act_ive sheet
ca: Full act_iu

en: Activate New Plugins
ca: Activa els nous connectors

en: Activate _new plugins by default
ca: Activa els _nous connectors per defecte

en: Active
ca: Actiu

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
ca: El processament real s'iniciarà en aquesta línia, s'ignorarà qualsevol línia anterior.

en: Add
ca: Afegeix

en: Add ->
ca: Afegeix ->

en: Add Borders
ca: Afegeix Vores

en: Add Hyperlink
ca: Afegeix Hiperenllaç

en: Add Scenario
ca: Afegir escenari

en: Add _Auto Filter
ca: Afegeix _Auto filtre

en: Add a scenario
ca: Afegeix un escenari

en: Add all ->
ca: Afegeix-los tots ->

en: Add an outline group
ca: Afegeix un grup de contorn

en: Add or remove a filter
ca: Afegeix o elimina un filtre

en: Add scenario
ca: Afegeix escenari

en: Address
ca: Adreça

en: Adjacent Bars
ca: Barres adjacents

en: Adjacent Columns
ca: Columnes adjacents

en: Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories.
ca: Barres horitzontals adjacents en 3D agrupades de major a menor categories.

en: Adjacent horizontal bars grouped by major and minor categories.
ca: Barres horitzontals adjacents agrupades de major a menor categories.

en: Adjacent vertical 3D columns grouped by major and minor categories.
ca: Columnes verticals adjacents en 3D agrupades de major a menor categories.

en: Adjacent vertical columns grouped by major and minor categories.
ca: Columnes verticals adjacents agrupades de major a menor categories.

en: Adjust the root data directory
ca: Ajusta el directori arrel de les dades

en: Adjustable
ca: Ajustable

en: Adjustable Cells
ca: Cel·les ajustables

en: Advanced
ca: Avançat

en: Advanced Filter
ca: Filtre avançat

en: Advanced _Filter...
ca: Filtre _avançat...

en: Afghanistan, Afghanis
ca: Afganistan, afganès

en: Albania, Leke
ca: Albania, Lek

en: Algeria (ar_DZ)
ca: Algèria (ar_DZ)

en: Algorithm:
ca: Algoritme:

en: Align the contents to the left and decrease the indent
ca: Alinea els continguts a l'esquerra i disminueix el sagnat

en: Align the contents to the left and increase the indent
ca: Alinea els continguts a l'esquerra i incrementa el sagnat

en: Alignment
ca: Alineament

en: All
ca: Tot

en: All Borders
ca: Totes les Vores

en: All entries in the set must be references
ca: Totes les entrades en el conjunt ha de ser referències

en: Allow Unfocused Range Selections
ca: Permet seleccions de rang sense focus

en: Allowable
ca: Permissible

en: Almer S. Tigelaar, Gnumeric hacker.
ca: Almer S. Tigelaar, expert en Gnumeric.

en: Always
ca: Sempre

en: Always (Both Sides)
ca: Sempre (Tots els costats)

en: An error occurred while reading the category list
ca: S'ha produït un error en llegir la llista de categories

en: An unexpected error has occurred: %d.
ca: Ha succeit un error inesperat: %d.

en: An unexplained error happened while opening %s
ca: S'ha produït un error no explicat obrint %s

en: An unexplained error happened while saving %s
ca: S'ha produït un error no explicat desant %s

en: Angola, Kwanza
ca: Angola, kwanza

en: Anova: Single Factor
ca: Anova: d'un Factor

en: Anova: Two-Factor With Replication
ca: Anova: dos factors amb replicació

en: Anova: Two-Factor Without Replication
ca: Anova: dos factors sense replicació

en: Answer Report
ca: Informe de Resposta

en: Any
ca: Qualsevol

en: Any Value     (no validation)
ca: Algun Valor      (sense validació)

en: Apply _Alignment
ca: Aplica l'_alineament

en: Apply _Borders
ca: Aplica els _contorns

en: Apply _Fonts
ca: Aplica les _Fonts

en: Apply _Number Formats
ca: Aplica el Format dels _Números

en: Apply _Patterns
ca: Aplica els _Patrons

en: Apply _to:
ca: Aplica _a:

en: Apply print-setup to all sheets
ca: Aplica la configuració de la impressora a totes les fulles.

en: Apply to _all sheets of this workbook.
ca: Aplica _a totes les fulles d'aquest llibre de treball.

en: April
ca: Abril

en: Arabic (IBM-864)
ca: Aràbic (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
ca: Aràbic (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ca: Aràbic (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
ca: Aràbic (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
ca: Aràbic (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
ca: Aràbic (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
ca: Aràbic (Windows-1256)

en: Are you sure you want to cancel?
ca: Esteu segur que voleu cancel·lar?

en: Arguments out of range
ca: Els argumnts queden fora del rang

en: Ariel Rios, Guile support.
ca: Ariel Rios, suport per Guile.

en: Armenia (hy_AM)
ca: Armènia (hy_AM)

en: Armenian (ARMSCII-8)
ca: Armeni (ARMSCII-8)

en: Array version not implemented!
ca: La versió de la llista no està implementada!

en: Arrow
ca: Fletxa

en: Arrow Length:
ca: Llargada Fletxa:

en: Arrow Tip:
ca: Punta de la Fletxa:

en: Arrow Width:
ca: Amplada Fletxa:

en: Arrow/Line Properties
ca: Propietats de la Fletxa/Línia

en: Arturo Tena, OLE support.
ca: Artuno Tena, suport per l'OLE.

en: As Value
ca: Com a valor

en: Ask before each change
ca: Pregunta abans de cada canvi

en: Assume _Integer (Discrete)
ca: Assumeix _Número sencer (Discret)

en: Assume _Non-Negative
ca: Assumeix _no-negatiu

en: Assume that all variables take only positive values.
ca: Assumeix que totes les variables prenen sol valors positius.

en: Attempt to preserve case of text when replacing
ca: Intenta preservar la capsa del text en reemplaçar

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
ca: Intenta reconèixer les columes al text automàticament.

en: August
ca: Agost

en: Australia (en_AU)
ca: Austràlia (en_AU)

en: Australia, Dollars
ca: Austràlia, Dòlars

en: Austria (de_AT)
ca: Àustria (de_AT)

en: Author:
ca: Autor:

en: Auto Correct
ca: Autocorregeix

en: Auto Expression Recalculation Lag
ca: Temps mort entre auto recàlcul d'expressions

en: Auto Save
ca: Desa automàticament

en: Auto _Correct...
ca: _Corregeix automàticament...

en: Auto_fill
ca: Omple_automàticament

en: Autocomplete
ca: Autocompleta

en: Autocorrect first letter
ca: Autocarregeix primera lletra

en: Autocorrect initial caps
ca: Autocorregeix les majúscules inicials

en: Autocorrect names of days
ca: Autocorregeix els noms dels dies

en: Autocorrect replace
ca: Autocorregeix reemplaça

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
ca: L'autodescoberta no ha trobat columnes en el text. Proveu manualment.

en: Autofill
ca: Omple automàticament

en: Autofilling %s
ca: S'està omplint automàticament %s

en: Autofitting column %s
ca: S'està ajustant automàticament la columna %s

en: Autofitting columns %s
ca: S'estan ajustant automàticament les columnes %s

en: Autofitting row %s
ca: S'està ajustant automàticament la fila %s

en: Autoformat
ca: Autoformatatge

en: Autoformatting %s
ca: S'està autoformatant %s

en: Automatic
ca: Automàtic

en: Automatic (puts quotes where needed)
ca: Automàtic (posa cometes on sigui necessari)

en: Automatic _Scaling
ca: _Escalat Automàtic

en: Automatically detected
ca: Detecta automàticament

en: Automatically fill the current selection
ca: Omple la selecció actual automàticament

en: Automatically perform simple spell checking
ca: Realitza una correcció ortogràfica simple automàticament

en: Automatically save the current document at regular intervals
ca: Desa el document actual a intervals regulars

en: Autoscaling:
ca: Autoescalat:

en: Available Names
ca: Noms disponibles

en: Available sheets
ca: Fulls disponibles

en: Average
ca: Mitjana

en: Average _Rank
ca: Mitjana

en: B_y Changing Cells:
ca: Cel·les Canviades P_er:

en: Background
ca: Fons

en: Baltic (ISO-8859-13)
ca: Bàltic (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ca: Bàltic (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ca: Bàltic (Windows-1257)

en: Ban_g (!)
ca: _Exclamació (!)

en: Bang (!)
ca: Exclamació (!)

en: Bar
ca: Barra

en: Bar/Col plotting engine
ca: Motor de Traçador de Bar/Col

en: Before an existing file is being overwritten, gnumeric will present a warning dialog. Setting this option will make the overwrite button in that dialog the default button.
ca: Abans que es sobreescrigui un fitxer, el gnumeric presentarà un diàleg d'avís. Activar aquesta opció farà que el butó de sobreescriure en el diàleg sigui el butó per defecte.

en: Belgium/Flemish (nl_BE)
ca: Bèlgica/Flamenc (nl_BE)

en: Belgium/French (fr_BE)
ca: Bèlgica/Francès (fr_BE)

en: Belgium/German (de_BE)
ca: Bèlgica/Alemany (de_BE)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
ca: Bèlgica/Való (wa_BE)

en: Bin %i
ca: Bin  %i

en: Bin _Labels
ca: _Etiquetes Bin

en: Bin _Range:
ca: Abast _Bin:

en: Binding
ca: Obligatori

en: Binomial
ca: Binòmica

en: Bitwise Operations
ca: Operacions bit a bit

en: Black
ca: Negre

en: Blue
ca: Blau

en: Bold
ca: Negreta

en: Bold italic
ca: Negreta cursiva

en: Bolivia (es_BO)
ca: Bolívia (es_BO)

en: Book%d.%s
ca: llibre%d.%s

en: Bool
ca: Negreta

en: Boolean
ca: Boleà

en: Border
ca: Contorn

en: Border _Width:
ca: Amplada del marge

en: Borders
ca: Vores

en: Bosnia and Herzegowina (bs_BA)
ca: Bòsnia i Herzegowina (bs_BA)

en: Bottom
ca: Inferior

en: Brazil (pt_BR)
ca: Brasil (pt_BR)

en: Bricks
ca: Maons

en: Broken function
ca: Funció malmesa

en: Browse to the specified URL
ca: Navega fins a la URL especificada

en: Bruno Unna, Excel bits.
ca: Bruno Unna, parts d'Excel.

en: Button
ca: Botó

en: By Value
ca: Qualsevol Valor

en: CORBA Interface
ca: Interfície CORBA

en: CPU MHz
ca: MHZ de CPU

en: CPU Model
ca: Model de CPU

en: C_ancel
ca: C_ancel·la

en: C_ategory:
ca: C_ategoria:

en: C_ells...
ca: C_el·les...

en: C_hart...
ca: _Gràfic

en: C_lear
ca: S_uprimeix

en: C_lear Cells
ca: Esborra Ce_l·les

en: C_olumn
ca: C_olumna

en: C_olumn major
ca: C_olumna major

en: C_ommand:
ca: C_ommanda:

en: C_omments:
ca: C_omentaris:

en: C_opy labels
ca: C_opia les etiquetes

en: C_umulative Percentages
ca: Percentatges A_cumuluatius

en: C_ustom
ca: P_ersonalitzat

en: Calculation
ca: Càlcul

en: Can't read plugin info file ("%s").
ca: No es pot llegir el fitxer d'informació dels connectors ("%s").

en: Canada/English (en_CA)
ca: Canadà/Anglès (en_CA)

en: Canada/French (fr_CA)
ca: Canadà/Francès (fr_CA)

en: Cannot create file %s
ca: No es pot crear el fitxer %s

en: Cannot get default sheet.
ca: No es pot aconseguir el full per defecte.

en: Cannot load plugin loader.
ca: No s'ha pogut carregar el carregador dels connectors

en: Cannot read UI description from XML file %s.
ca: No es pot llegir el descriptor UI des de el fitxer XML %s.

en: Capitalize _first letter of sentence
ca: Escriu en majúscules la _primera lletra de cada frase

en: Capitalize _names of days
ca: Escriu en majúscules els _noms dels dies

en: Case Sensitive
ca: Sensible a les majúscules

en: Category
ca: Categoria

en: Category:
ca: Categoria:

en: Cell
ca: Cel·la

en: Cell %s is not permitted to be blank
ca: La cel la %s no pot estar en blanc

en: Cell Comment
ca: Comentari de la cel·la

en: Cell Range
ca: Rang de la cel·la

en: Cell Value
ca: Valor de la Cel·la

en: Center
ca: Centra

en: Center Across Selection
ca: Centra a través de la Selecció

en: Center across the selected cells
ca: Centra a través de les cel·les seleccionades

en: Center on page
ca: Centra dins de la pàgina

en: Central European (IBM-852)
ca: Centre Europeu (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ca: Centre Europeu (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
ca: Centre Europeu (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
ca: Centre Europeu (Windows-1250)

en: Change Gnumeric Preferences
ca: Preferències de Canvi del Gnumeric

en: Change height of the selected rows
ca: Canvia l'alçada de les files seleccionades

en: Change the default column width
ca: Canvia l'amplada de la columna per defecte

en: Change the default row height
ca: Canvia l'alçada de la fila per defecte

en: Change width of the selected columns
ca: Canvia l'amplada de les columnes seleccionades

en: Changing Cells:
ca: Cel·les Canviades:

en: Changing Format
ca: S'està canviant el format

en: Changing Sheet Protection
ca: Canvia protecció de la fulla

en: Changing Tab Colors
ca: Canviant els Colors Tab

en: Changing cells contain at least one expression that is not just a value. Note that showing the scenario will overwrite the formula with it's current value.
ca: Les cel·les canviats contenen com a mínim una expressio que és un valor. Noteu que ensenyar-vos l'escenari sobreescriurà al formula amb el valor actual.

en: Changing cells should be on the current sheet only.
ca: Cel·les canviants haurien de ser només al full actual.

en: Changing format of %s
ca: S'està canviant el format de %s

en: Changing summary info
ca: Canviant la informació del sumari

en: Character _encoding:
ca: Codificació de Caràct_ers:

en: Character encoding:
ca: Codificació dels caràcters:

en: Character interpreted as quote character. If a termination or separation character is encountered within quotes it will be considered part of the column text.
ca: S'ha interpretat el caràcter com un caràcter de cita. Si es troba el caràcter de separació entre cometes, serà considerat amb a part del text de la columna.

en: Chart
ca: Gràfic

en: Chart Guru
ca: Guru dels dibuixos

en: Chart Theme
ca: Tema de Chart

en: Chart%d
ca: Quadre%d

en: CheckBox %d
ca: Quadre de verificació %d

en: Checkbox
ca: Quadre de verificació

en: Checkbox Properties
ca: Propietats de la casella de verificació

en: China (zh_CN)
ca: Xina (zh_CN)

en: Chinese
ca: Xinès

en: Chinese Simplified (GB18030)
ca: Xinès Simplificat (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ca: Xinès Simplificat (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
ca: Xinès Simplificat (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
ca: Xinès Simplificat (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
ca: Xinès Simplificat (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
ca: Xinès Tradicional (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ca: Xinès Tradicional (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
ca: Xinès Tradicional (EUC-TW)

en: Choose export formatting
ca: Esculliu el format d'exportació

en: Choose sheets to export
ca: Escolliu els fulls per exportar

en: Chris Lahey, number format engine.
ca: Chris Lahey, motor de format de nombres.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
ca: La funció de neteja dins del connector ha tornat un error.

en: Clear
ca: Buida

en: Clear Background
ca: Buida el fons

en: Clear Borders
ca: Suprimir les Vores

en: Clear Co_ntents
ca: Buida Co_ntingut

en: Clear Output Range
ca: Rang de Sortida Clar

en: Clear list of columns
ca: Esborra la llista de les columnes

en: Clear the list of source areas
ca: Esborra la llista d'àrees origen

en: Clear the selected cells' comments
ca: Suprimeix els comentaris de les cel·les seleccionades

en: Clear the selected cells' contents
ca: Suprimeix els continguts de les cel·les seleccionades

en: Clear the selected cells' formats
ca: Suprimeix els formats de les cel·les seleccionades

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
ca: Suprimeix els formats, comentaris i continguts de les cel·les seleccionades

en: Clearing %s in %s
ca: S'està esborrant %s a %s

en: Clearing comment of %s
ca: Netejant el comentari de %s

en: Clipboard
ca: Porta-retalls

en: Clipboard is in unknown format
ca: El portaretalls és d'un format desconegut

en: Close the current file
ca: Tanca el fitxer actual

en: Co_mma (,)
ca: Co_ma (,)

en: Co_mment...
ca: Co_mentari...

en: Co_mments
ca: Co_mentaris

en: Coefficient
ca: Coeficient

en: Collapse an outline group
ca: Redueix un grup de contorn

en: Collapse columns
ca: Redueix les columnes

en: Collapse rows
ca: Redueix les files

en: Colon (:)
ca: Dos punts (:)

en: Column
ca: Columna

en: Column %d
ca: Columna %d

en: Column %i
ca: Columna %i

en: Column %s
ca: Columna %s

en: Column Width
ca: Amplada de Columna

en: Column _Width...
ca: Amplada de _Columna...

en: Columns
ca: Columnes

en: Com_pany:
ca: Emp_resa:

en: Combo Box
ca: Quadre Combinat

en: Comma (,)
ca: Coma (,)

en: Comment
ca: Comentaris

en: Comment in cell %s!%s
ca: Comenta a la cel la %s!%s

en: Comment:
ca: Comentari:

en: Comparing two population means for two paired samples: t-test
ca: Comparant dues mitjanes de població amb dues mostres aparellades: t-test

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances: t-test
ca: Comparant dues mitjanes de població amb dues mostres desaparellades des de pop. amb equivalent var: t-test

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances: t-test
ca: Comparant dues mitjanes de població amb dues mostres desaparellades des de pop. amb desiguals variances: t-test

en: Comparing two population means from populations with known variances or using a large sample: z-test
ca: Comparant dues mitjanes de població des de pop. amb variances conegudes o utilitzant una mostra gran: z-test

en: Comparing two population variances
ca: Comparant dues variances de població

en: Complex Functions
ca: Funcions Complexes

en: Computing Time
ca: L'Hora de l'Ordinador

en: Confidence (95 %)
ca: Confiança (95 %)

en: Confidence Interval for the _Mean
ca: Nivell de confiança per la _Mitjana

en: Confidence Level:
ca: Nivell de Confiança:

en: Configure Filled Object
ca: Configura els Objectes Omplenats

en: Configure toolbars
ca: Configura la barra d'eines

en: Consolidate regions using a function
ca: Consolida les regions usant una funció

en: Constraint
ca: Restricció

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
ca: La restricció '%s' és per una cel·la que no sigui una cel·la d'entrada.

en: Constraints
ca: Restriccions

en: Constraints:
ca: Restriccions

en: Constructed ranges use simple references
ca: Els rangs contruïts utilitzen referències simples

en: Content
ca: Contingut

en: Content can only be pasted by value or by link.
ca: El contingut només es pot enganxar per valor o per enllaç.

en: Copy
ca: Copia

en: Copy _Formats
ca: Copia els _Formats

en: Copy _Values
ca: Copia els _Valors

en: Copy the selection
ca: Copia la selecció

en: Copy the selection to the clipboard
ca: Copia la selecció al porta-retalls

en: Correct _TWo INitial CApitals
ca: Corregeix _DUes INicials MAjúscules

en: Correlation
ca: Correlació

en: Correlation (%s)
ca: Correlacions (%s)

en: Correlations
ca: Correlacions

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'Eina ANOVA (factor únic).

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l?eina ANOVA (factor dos).

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de Filtre Avançat.

en: Could not create the AutoCorrect dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'AutoCorrecció.

en: Could not create the Cell-Sort dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'Ordre de Cel la.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'Eina Correlativa.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'Eina de la Covariança.

en: Could not create the Data Shuffling dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de mesclar dades.

en: Could not create the Delete Cell dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de Cel la Esborrada.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de les Eines Estadístiques Descriptives.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'Eina Exponencial.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'Eina FTest.

en: Could not create the Fill Series dialog.
ca: N' s'ha pogut crear el diàleg de les sèries d'omplir.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'Eina de l'Anàlisi de Fourier.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de Goal-Seek.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'Eina de l'Histograma.

en: Could not create the Insert Cell dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de Cel la d'Inserció.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de les Eines del Test per a la Mitjana.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
ca: .

en: Could not create the Name Guru.
ca: No s'ha pogut crear el Name Guru.

en: Could not create the Random Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'Eina Aleatòria.

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de les Eines de Percentil i de Rang.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'Eina de la Regressió.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'Eina de Mostreig.

en: Could not create the Scenario Add dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'afegir escenari.

en: Could not create the Scenarios dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg dels escenaris.

en: Could not create the Simulation dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de la Simulació.

en: Could not create the Solver dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg del Solucionador.

en: Could not create the autosave dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg per a desar automàticament.

en: Could not create the formula guru.
ca: No s'ha pogut crear la fòrmula guru.

en: Could not create the goto dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg goto.

en: Could not create the hyperlink dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg del hiperenllaç.

en: Could not find matching closing parenthesis
ca: No s'ha pogut trobar el parèntesi de tancament corresponent

en: Could not find matching closing quote
ca: No s'ha pogut trobar les cometes de tancament corresponents

en: Could not find matching opening parenthesis
ca: No s'ha pogut trobar el parèntesi d'obertura corresponent

en: Could not load file: %s
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer: %s

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
ca: No s'ha pogut activar el connector "%s" (identificador: %s).

en: Couldn't activate plugin with id="%s".
ca: No s'ha pogut activar el connector amb l'identificador="%s".

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
ca: No s'ha pogut desactivar el connector "%s" (identificador: %s).

en: Couldn't find plugin with id="%s".
ca: No s'ha pogut trobat el connectador amb l'identificador="%s".

en: Couldn't load plugin with id="%s".
ca: No s'ha pogut carregar el connectador amb l'identificador="%s".

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
ca: No es pot obrir el flux 'Book' per escriure

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
ca: No es pot obrir el flux 'Korkbook' per escriure

en: Couldn't read plugin info from file.
ca: No s'ha pogut llegir la informació dels connectors del fitxer.

en: Count
ca: Compta

en: Covariance
ca: Covariança

en: Covariance (%s)
ca: Covariances (%s)

en: Create =ERROR("...")
ca: Crea =ERROR ("...")

en: Create New View
ca: Crea una nova línia

en: Create _Report
ca: Crea Info_rme

en: Create a button
ca: Crea un botó

en: Create a checkbox
ca: Crea un quadre de verificació

en: Create a combo box
ca: Crea un quadre combinat

en: Create a frame
ca: Crea un marc

en: Create a label
ca: Crea una etiqueta

en: Create a line object
ca: Crea un objecte de línia

en: Create a list
ca: Crea una llista

en: Create a new shared view of the workbook
ca: Crea una nova vista compartida del llibre de treball

en: Create a new workbook
ca: Crea un nou llibre de treball

en: Create a pivot table
ca: Crea una taula central

en: Create a radio button
ca: Crea un botó de ràdio

en: Create a rectangle object
ca: Crea un objecte de rectangle

en: Create a scrollbar
ca: Crea un cursor

en: Create an arrow object
ca: Crea un objecte de fletxa

en: Create an ellipse object
ca: Crea un objecte d'elipse

en: Created on
ca: Creat el

en: Criteria
ca: Criteri

en: Criteria _Range:
ca: _Rang de Criteri:

en: Croatia (hr_HR)
ca: Croàcia (hr_HR)

en: Croatian (MacCroatian)
ca: Croata (MacCroatian)

en: Cu_t
ca: Tall_a

en: Cu_t Cells
ca: Re_talla les Cel·les

en: Cumulative %
ca: % acumulat

en: Current Name
ca: Nom Actual

en: Current Value:
ca: Valor Actual:

en: Current Values
ca: Valors Actuals

en: Current _date
ca: Dades _actuals

en: Current _time
ca: Hora _actual

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Custom footer configuration
ca: Personalitza la configuració del peu de pàgina

en: Custom header configuration
ca: Personalitza la configuració de la capçalera

en: Custom separator, this can be any character.
ca: Separador personalitzat, aquest pot ser qualsevol caràcter.

en: Customize footer
ca: Personalitza el peu de pàgina

en: Customize header
ca: Personalitza la capçalera

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
ca: Personalitza el format d'exportació. El caràcter final de cada línia és la seqüència emprada per acabar una línia en un fitxer de text. El fet de que s'inclogui el caràcter de cometes per cada cel·la depèn del valor escollit per les cometes.

en: Cut
ca: Retalla

en: Cut the selection
ca: Retalla la selecció

en: Cut the selection to the clipboard
ca: Retalla la selecció al porta-retalls

en: Cyan
ca: Cian

en: Cyrillic
ca: Ciríllic

en: Cyrillic (IBM-855)
ca: Cirílic (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ca: Cirílic (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ca: Cirílic (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ca: Cirílic (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
ca: Cirílic (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ca: Cirílic (Windows-1251)

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
ca: El fitxer DIF conté més que el nombre màxim de columnes %d. S'ignoren les columnes restants.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
ca: El fitxer DIF conté més que el nombre màxim de files %d. S'ignoren les filesrestants.

en: D_ay
ca: D_ia

en: Daniel Veillard, XML support.
ca: Daniel Veillard, suport de XML.

en: Data
ca: Dades

en: Data (from %s)
ca: Dades (de %s)

en: Data Interchange Format (DIF) module
ca: Mòdul Data Interchange Format (DIF)

en: Data consolidation
ca: Consolidació de dades

en: Database
ca: Base de dades

en: Database Functions
ca: Funcions de Base de Dades

en: Database functions for retrieval of data from a database.
ca: Funcions de bases de dades que permeten la recuperació de dades des d'una base de dades

en: Date
ca: Data

en: Date and Time Functions
ca: Funcions d'Hora i Data

en: Date/Time
ca: Data / Hora

en: December
ca: Desembre

en: Deci_mal places:
ca: Nombre de deci_mals:

en: Decrease
ca: Redueix

en: Decrease Indent
ca: Redueix el Sagnat

en: Decrease Precision
ca: Redueix la Precisió

en: Decrease precision
ca: Redueix la precisió

en: Decrease the number of decimals displayed
ca: Disminueix el nombre de decimals a visualitzar

en: Default
ca: Per defecte

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
ca: Nivell de compressió per defecte dels fitxers Gnumeric

en: Default Font Size
ca: Mida de la lletra per defecte

en: Default Horizontal Window Size
ca: Mida horitzontal de la finestra per defecte

en: Default Number of Sheets
ca: Número de fulles per defecte

en: Default To Overwriting Files
ca: Defecte per sobreescriure fitxers

en: Default Vertical Window Size
ca: Mida per defecte de la finestra vertical

en: Default Zoom Factor
ca: Factor de zoom per defecte

en: Default file saver is not available.
ca: El desador de fitxers per defecte no està disponible.

en: Default font name
ca: Nom de la font per defecte

en: Default interpreter
ca: Intèrpret per defecte

en: Default pie types
ca: Tipus de pastís per defecte

en: Define Name
ca: Defineix el Nom

en: Define Name %s
ca: Defineix el Nom %s

en: Define names
ca: Defineix els noms

en: Define the width of each column manually.
ca: Defineix l'amplada de cada columna manualment.

en: Definition
ca: Definició

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Delete Columns
ca: Suprimeix Columnes

en: Delete Rows
ca: Suprimeix Files

en: Delete _column(s)
ca: Suprimeix _columna(es)

en: Delete _row(s)
ca: Suprimeix _fila(es)

en: Delete cells
ca: Suprimeix cel·les

en: Delete object
ca: Suprimeix l'objecte

en: Delete the currently selected source area
ca: Suprimeix l'àrea d'origen actualment seleccionada

en: Deleting column %s
ca: S'està suprimint la columna %s

en: Deleting columns %s
ca: S'estan suprimint les columnes %s

en: Deleting row %s
ca: S'està suprimint la fila %s

en: Deleting rows %s
ca: S'estan suprimint les files %s

en: Denmark (da_DK)
ca: Dinamarca (da_DK)

en: Dependency cells
ca: Cel·les de Dependència

en: Description
ca: Descripció

en: Description:
ca: Descripció:

en: Descriptive Statistics
ca: Estadístiques Descriptives

en: Descriptive Statistics (%s)
ca: Estadístiques descriptives (%s)

en: Detected cyclic plugin dependencies.
ca: S'han detectat dependències de connectors cícliques.

en: Diagonal Crosshatch
ca: Línies creuades en diagonal

en: Diagonal Stripe
ca: Línia diagonal

en: Direction:
ca: Direcció:

en: Directories
ca: Directoris

en: Directory
ca: Directori

en: Discard
ca: Descarta

en: Discrete
ca: Discret

en: Dismiss search center
ca: Desfés el centre de cerca

en: Display "%s" could not be opened.
ca: Pantalla "%s" no s'ha pogut obrir.

en: Display Gnumeric's version
ca: Mostra la versió del Gnumeric

en: Display _Formulas
ca: Mostra les _fórmules

en: Display _Outlines
ca: Mostra els _Contorns

en: Display amounts in traditional accounting styles.
ca: Ensenya quantitats en estils tradicionals financers.

en: Display and input values as strings with no interpretation.
ca: Ensenya i entra valors com a cadenes sense interpretació.

en: Display currency amounts.
ca: Ensenya quantitats monetaries.

en: Display dates and optionally times of day.
ca: Ensenya dates i opcionalment l'hora del dia.

en: Display numeric values with a fixed number of decimals.
ca: Ensenya valors numèrics amb un nombre fix de decimals.

en: Display the value of a formula or the formula itself
ca: Visualitza el valor d'una fórmula o la mateixa fórmula

en: Display times of day.
ca: Mostra les hores del dia.

en: Display values as closest fractional approximation.
ca: Ensenya valors en la millor aproximació fraccional.

en: Display values as percentages.
ca: Mostra els valors com a percentatges.

en: Display values with power-of-ten scaling.
ca: Ensenya valors escalats a la potència de 10.

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
ca: Distància des de l'extrem de la punta de la fletxa fins al centre del punt

en: Distance from tip of arrowhead to trailing point, measured along shaft
ca: Distància des de la punta de la fletxa fins el punt arrossegat, mesurat através de la punta

en: Distance of trailing point from outside edge of shaft
ca: Distància del punt arrossegat des de fora del canto de la punta

en: Divide
ca: Divideix

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
ca: _No Activeu aquest connector la pròxima vegada que inicïi Gnumeric

en: Do _not capitalize after:
ca: _No escriguis en majúscules després de:

en: Do _not correct:
ca: _No corregeixis:

en: Do not consider matches in the middle of words
ca: No consideris les coincidències enmig dels mots

en: Do not perform this replacement
ca: No realitzis aquesta substitució

en: Do you want to save the workbook %s ?
ca: Desitgeu desar el llibre de treball %s ?

en: Don't quit
ca: No tanquis

en: Don't show splash screen
ca: No ensenyis la pantalla de benvinguda

en: Double
ca: Doble

en: Double Bottom
ca: Dobla la part inferior

en: Dual Program Report
ca: Informe del Programa Dual

en: Dumps the function definitions
ca: Mostra les definicions de funcions

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
ca: La càrrega del mòdul dinàmic no esta permesa en aquest sistema.

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
ca: Format de fitxer EXPERIMENTAL SAX basat en Gnumeric (*.gnumeric)

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
ca: EXPERIMENTAL SAX basat en XML

en: E_qual
ca: I_gual a:

en: E_xecute in:
ca: E_xecuta en:

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
ca: Cada columna al text es troba separada per un caràcter de 'separació', p.e. un punt i coma.

en: Eastern Europe
ca: Europa Oriental

en: Ecuador (es_EC)
ca: Equador (es_EC)

en: Edges
ca: Pàgines

en: Edit Co_mment...
ca: Edita Co_mentari...

en: Edit Hyperlink
ca: Edita hiperenllaç

en: Edit _Hyperlink
ca: Edita _Hiperenllaç

en: Edit a function in the current cell
ca: Edita una funció a la cel·la actual

en: Edit descriptive information
ca: Edita la Informació descriptiva

en: Edit sheet and workbook names
ca: Edita els noms del full i del llibre de treball

en: Edit the Gnumeric Preferences
ca: Edita les preferències del Gnumeric

en: Edit the selected cell's comment
ca: Edita el comentari de les cel·les seleccionades

en: Egypt (ar_EG)
ca: Egipte (ar_EG)

en: Ellipse
ca: Elipse

en: Elsewhere
ca: En una altra part:

en: Email _Address:
ca: Adreça de correu electrònic:

en: Enables Gnome Basic support
ca: Habilita el suport pel Basic de Gnome

en: Enables some debugging functions
ca: Habilita algunes funcions de depuració

en: Enables some debugging functions for expression sharing
ca: Habilita algunes funcions de depuració

en: Enables some dependency related debugging functions
ca: Habilita algunes dependències relacionades amb la depuració de funcions

en: Enables some print debugging behavior
ca: Habilita alguns comportaments de depuració de la impressió

en: Enables the creation of functions in Perl
ca: Habilita la creació de funcions en PERL

en: Encoding:
ca: Codificació:

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
ca: Els fitxers encriptats requereixen una contrasenya
    abans de que se'ls pugui obrir.

en: Engineering
ca: Enginyeria

en: Engineering Functions
ca: Funcions d'enginyeria

en: English (ASCII)
ca: Anglès (ASCII)

en: Ensure columns are just wide enough to display content
ca: Assegura't que les columnes són prou amples per visualitzar el contingut

en: Ensure rows are just tall enough to display content
ca: Assegura't que les files són prou altes per visualitzar el contingut

en: Enter the format strings for each section:
ca: Entreu cadenes de formatatge per a cada secció:

en: Equal To:
ca: Igual a:

en: Equal to
ca: Igual a

en: Error Behaviour
ca: Comportament d'error

en: Error in project '%s'
ca: S'ha produït un error en el projecte '%s'

en: Error initializing gb '%s'
ca: S'ha produït un error en iniciar el bàsic de gnome '%s'

en: Error initializing plugin loader ("%s").
ca: S'ha produït un error en iniciar el carregador del connector ("%s").

en: Error parsing line
ca: S'ha produït un error en analitzar la línia

en: Error reading service information.
ca: S'ha produït un error mentre es llegia informació del servei.

en: Error while activating plugin "%s".
ca: S'han produït errors mentre s'activava el connector "%s".

en: Error while activating plugin dependencies.
ca: S'ha produït un error s'activaven les dependències dels connectors.

en: Error while activating plugin service #%d.
ca: S'ha produït un error mentre s'activava el servei dels connectors #%d.

en: Error while closing file, error : %s
ca: S'ha produït un error en tancar el fitxer, error: %s

en: Error while deactivating plugin "%s".
ca: S'han produït errors mentre es desactivava el connector "%s".

en: Error while deactivating plugin service #%d.
ca: S'ha produït un error mentre es desactivava el servei dels connectors #%d.

en: Error while loading plugin dependencies.
ca: S'ha produït un error mentre es carregaven les dependències dels connectors.

en: Error while loading plugin service.
ca: S'ha produït un error en carregar el servei del connector.

en: Error while opening file "%s" for reading.
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer "%s" per llegir-lo.

en: Error while opening file "%s" for writing.
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer "%s" per escriure'l.

en: Error while opening xbase file.
ca: S'ha produït un error mentre s'obria el fitxer xbase.

en: Error while parsing psiconv file.
ca: S'ha produït un error en analitzar el fitxer psiconv.

en: Error while preparing loader "%s".
ca: S'ha produït un error mentre es preparava el carregador "%s".

en: Error while reading DIF file.
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer DIF.

en: Error while reading MPS file.
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer MPS.

en: Error while reading file.
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer.

en: Error while reading lotus workbook.
ca: S'ha produït un error en llegir el llibre de treball del lotus.

en: Error while reading psiconv file.
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer psiconv.

en: Error while reading service #%d info.
ca: S'ha produït un error mentre s'escrivia la informació del servei #%d.

en: Error while reading sheet.
ca: S'ha produït un error mentre es llegia el full

en: Error while saving DIF file.
ca: S'ha produït un error en desar el fitxer DIF.

en: Error while saving file.
ca: S'ha produït un error en desar el fitxer.

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
ca: S'ha produït un error en intentar construir l'arbre des del fitxer de plantilles d'autoformatatge

en: Error while trying to load autoformat template
ca: S'ha produït un error en intentar carregar la plantilla d'autoformatatge

en: Error while trying to parse data into sheet
ca: S'ha produït un error mentre es processaven les dades cap al full

en: Error while trying to read file
ca: S'ha produït un error en llegit del fitxer

en: Error while trying to write csv file
ca: S'ha produït un error en escriure el fitxer csv

en: Error: could not open connection to %s
ca: Error: no s'ha pogut obrir la connexió a %s

en: Error: no recordsets were returned
ca: Error: no s'ha retornat cap recordset

en: Errors occurred while reading plugin informations from file "%s".
ca: S'han produït errors mentre es llegia les informacions dels conectors del fitxer "%s".

en: Errors while activating plugins
ca: S'han produït errors mentre s'activaven els connectors

en: Errors while activating plugins.
ca: S'han produït errors mentre s'activaven els connectors.

en: Errors while deactivating plugins
ca: S'han produït errors mentre es desactivaven els connectors

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
ca: S'ha produït un error mentre es desactivava els connectors que ja no estan en disc.

en: Errors while initializing plugin system.
ca: S'han produït errors mentre s'iniciava el sistema de connectors

en: Errors while reading info about available plugins.
ca: S'han produït errors mentre es llegia la informació sobre els connectors disponibles.

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
ca: S'han produït errors mentre es llegia els serveis per al connector amb l'identificador="%s".

en: Ethiopia/Amharic (am_ET)
ca: Etiòpia/Amàric (em_ET)

en: Ethiopia/Tigrinya (ti_ET)
ca: Etiòpia/Tigrinya (ti_ET)

en: Euro Member Countries, Euro
ca: Països de la zona Euro, Euro

en: Execution of module "%s" failed.
ca: Ha fallat l'execució del mòdul "%s".

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
ca: Sortir immediatament després de carregar els llibres seleccionats (útil per a proves).

en: Expand columns
ca: Expandeix les columnes

en: Expand rows
ca: Expandeix les files

en: Exponential
ca: Exponencial

en: Exponential Power
ca: Potència Exponencial

en: Exponential Smoothing
ca: Exponencial

en: Exponential smoothing
ca: Exponencial

en: Exporting structured text
ca: S'està exportant text estructurat

en: Expression
ca: Expressions

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
ca: L'expressió '%s' no comença amb un caràcter reconegut

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
ca: L'expressió no comença amb '=' ? '%s'

en: F-Test
ca: Test-F

en: F-Test (%s)
ca: Test-F (%s)

en: FALSE
ca: FALS

en: FILE
ca: FITXER

en: F_ill Color:
ca: Color de farc_iment:

en: F_orecasting
ca: P_rojectant

en: Fail without any changes actually being done to any cell
ca: La fallada sense cap canvi s'està fent realment a qualsevol cel·la

en: Failure parsing name '%s'
ca: S'ha produït un error analitzant el nom '%s'

en: Faroe Islands (fo_FO)
ca: Illes Faroe (fo_FO)

en: Feasible
ca: Fallida

en: February
ca: Febrer

en: Federico M. Quintero, canvas support.
ca: Federico M. Quinetro, suport per canvas.

en: Fi_rst page number:
ca: Pr_imer nombre de pàgina:

en: File "%s" has unknown format.
ca: El fitxer "%s" té un format desconegut.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
ca: El fitxer "%s" no és un fitxer d'informació dels connectors vàlid.

en: File _type:
ca: Forma_t de fitxer:

en: File contains plugin info with invalid id (%s), expected %s.
ca: El fitxer conté informació dels connectors amb un identificador invàlid (%s), %s esperat.

en: File doesn't contain "%s" array.
ca: El fitxer no conté la matriu "%s".

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
ca: El fitxer no conté el diccionari "%s".

en: File doesn't contain "%s" function.
ca: El fitxer no conté la funció "%s".

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
ca: El fitxer no conté la funció "plugin_cleanup_general".

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
ca: El fitxer no conté la funció "plugin_init_general".

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
ca: El fitxer no conté (el símbol "plugin_file_struct").

en: File has a bad magic number.
ca: El fitxer té un número màgic dolent.

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
ca: El fitxer té inconsistències en l'element SheetNameIndex.

en: File opener - %s
ca: Obridor de fitxers - %s

en: File opener has no description
ca: L'obridor de fitxers no té cap descripció

en: File saver - %s
ca: Desador de fitxers - %s

en: File saver has no description
ca: El desador de fitxers no té descripció

en: File/
ca: Fitxer/

en: File:
ca: Fitxer:

en: Fill Series
ca: Sèries d'omplir

en: Fill according to a linear or exponential series
ca: Omple d'acord amb una sèrie lineal o exponencial

en: Filter data with given criteria
ca: Filtra les dades a partir dels criteris donats

en: Final Value
ca: Valor Final

en: Financial Derivatives
ca: Subproductes Financers

en: Financial Functions
ca: Financeres

en: Find Min.
ca: Cerca Min.

en: Find text within cell comments
ca: Troba el text dins els comentaris de cel·la

en: Find text within expressions
ca: Troba el text dins de les expressions

en: Find text within non-string values
ca: Troba el text dins dels valors que no siguin de cadena

en: Find text within string values
ca: Troba el text dins els valors de cadena

en: Find text within the calculated values of expressions
ca: Troba el text dins dels valors calculats de les expressions

en: Finland/Finnish (fi_FI)
ca: Finlàndia/Finès (fi_FI)

en: Finland/Swedish (sv_FI)
ca: Finlàndia/Suec (sv_FI)

en: First Letter
ca: Primera Lletra

en: Font
ca: Tipus de lletra

en: Font selector
ca: Selector de tipus de lletra

en: Font size
ca: Mida de la lletra

en: Font style:
ca: Estil del tipus de lletra:

en: Font:
ca: Tipus de lletra:

en: Foreground
ca: Primer pla

en: Foreground Solid
ca: Sòlid en primer pla

en: Format Cells
ca: Formata Cel·les

en: Format Workbook
ca: Forma el Llibre de treball

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
ca: Formata una regió de cel·les seguint un patró predefinit

en: Format as Currency
ca: Format com a Moneda

en: Format as Date
ca: Format de Data

en: Format as Money
ca: Format com els Diners

en: Format as Number
ca: Format com a Número

en: Format as Percentage
ca: Format com el Percentatge

en: Format as Scientific
ca: Format Científic

en: Format as Time
ca: Format d'hora

en: Format as alternative Number
ca: Format com a Número alternatiu

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
ca: Format: execSQL(dsn,usuari,contrasenya,sql)

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
ca: Format: readDBTable(dsn,usuari,contrasenya,taula)

en: Formula
ca: Fórmula

en: Formula Guru
ca: Fórmula per a experts

en: Formulas
ca: Fórmules

en: Fourier Analysis
ca: Anàlisi de Fourier

en: Fourier Series
ca: Sèries de Fourier

en: Fourier Series (%s)
ca: Sèries de Fourier (%s)

en: Fr_om line:
ca: _Des de la línia:

en: Frame
ca: Marc

en: Frame Properties
ca: Propietats del marc

en: France (fr_FR)
ca: França (fr_FR)

en: France/Breton (br_FR)
ca: França/Bretó (br_FR)

en: France/Occitan (oc_FR)
ca: França/Occità (oc_FR)

en: Frank Chiulli, OLE support.
ca: Frank Chiulli, suport per l'OLE.

en: Freeze the top left of the sheet
ca: Atura la part esquerra de dalt del full

en: Frequency
ca: Freqüència

en: Friday
ca: Divendres

en: Function
ca: Funció

en: Function Selector
ca: Selector de funcions

en: Function does not exist
ca: Funció inexistent

en: Function group is empty.
ca: El grup de funció està buit.

en: Function implementation not available.
ca: Funció d'implementació no disponible

en: Function/Argument
ca: Funció/Argument

en: Functions for complex numbers
ca: Funcions per a números complexos

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
ca: Funcions per a números complexes, conversions de base, i més

en: Functions for generating random numbers
ca: Funcions per manipular números aleatoris

en: Functions for inspecting values, cells, and more
ca: Funcions per a cel les i valors reconeguts

en: Functions for looking up values in ranges
ca: Funcions per a buscar valors en rangs

en: Functions for manipulating strings
ca: Funcions per tractar cadenes

en: Functions for manipulating truth values
ca: Funcions per manipular valors certs

en: Functions looking up values in databases
ca: Funcions que

en: Functions manipulating dates and time
ca: Funcions de manupulació de dates i temps

en: Functions related to financial derivatives
ca: Les funcions relacionaven els subproductes financers

en: GNU Oleo (*.oleo)
ca: Format de fitxer GNU Oleo (*.oleo)

en: GObject loader
ca: Carregador GObject

en: Gaussian Tail
ca: Cua Gausiana

en: General Information
ca: Informació General

en: Generate random numbers of a selection of distributions
ca: Genera números aleatoris d'una selecció de les distribucions

en: Geometric
ca: Geomètric

en: Georgia (ka_GE)
ca: Geòrgia (ka_GE)

en: Georgian (GEOSTD8)
ca: Georgià (GEOSTD8)

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
ca: Gergo Erdi, expert en Gnumeric.

en: Germany (de_DE)
ca: Alemanya (de_DE)

en: Get _External Data
ca: Agafa dades _externes

en: Gnome Basic
ca: Basic de Gnome

en: Gnome Glossary
ca: Glossari del Gnome

en: Gnome Glossary PO file format
ca: Format de fitxer Gnumeric XML

en: Gnumeric : AutoFilter
ca: Gnumeric : Autofiltre

en: Gnumeric Home Page
ca: Pàgina Inicial del Gnumeric

en: Gnumeric Preferences
ca: Preferències del Gnumeric

en: Gnumeric Python console
ca: Consola Python de Gnumeric

en: Gnumeric Spreadsheet
ca: Full de càlcul del Gnumeric

en: Gnumeric Workbook
ca: Llibre de treball del Gnumeric

en: Gnumeric Workbook Viewer
ca: Visualitzador del llibre de treball del Gnumeric

en: Gnumeric Workbook viewer factory
ca: Taller del visualitzador del llibre de treball del Gnumeric

en: Gnumeric XML file format
ca: Format de fitxer Gnumeric XML

en: Gnumeric: Validation
ca: Gnumeric: Validació

en: Go To...
ca: Vés a...

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
ca: S'ha trobat una solució en la cerca d'objectius a la cel·la %s

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
ca: S'ha trobat una solució en la cerca d'objectius a la cel·la %s

en: GoalSeek
ca: Cerca d'objectius

en: Gradient
ca: Pendent

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
ca: Grandma Chema Celorio, Provador i còpia del full.

en: Great Britain (en_GB)
ca: Gran Bretanya (en_GB)

en: Great Britain/Cornish (kw_GB)
ca: Gran Bretanya/Cornish (kw_GB)

en: Great Britain/Manx Gaelic (gv_GB)
ca: Gran Bretanya/Manx Gaèlic (gv_GB)

en: Great Britain/Scottish Gaelic (gd_GB)
ca: Gran Bretanya/Escocès Gaèlic (gd_GB)

en: Great Britain/Welsh (cy_GB)
ca: Gran Bretanya/Galès (cy_GB)

en: Greece (el_GR)
ca: Grècia (el_GR)

en: Greek (ISO-8859-7)
ca: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
ca: Grec (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
ca: Grec (Windows-1253)

en: Green
ca: Verd

en: Greenland (kl_GL)
ca: Groenlàndia (kl_GL)

en: Group
ca: Agrupa

en: Group columns %s
ca: Agrupa les columnes %s

en: Group of %d functions in category "%s"
ca: Grup de %d funcions en la categoria "%s"

en: Group rows %d:%d
ca: Agrupa les files %d:%d

en: Group/Ungroup
ca: Agrupa/Desagrupa

en: Grouped By:
ca: Agrupat per:

en: Guile Plugin
ca: Connectors actius

en: Guile error
ca: Errors múltiples

en: HTML & TeX
ca: HTML i TeX

en: HTML (*.html) fragment
ca: Fragment d'HTML (*.html)

en: HTML 3.2 (*.html)
ca: Format de fitxer HTML 3.2 (*.html)

en: HTML 4.0 (*.html)
ca: Format de fitxer HTML 4.0 (*.html)

en: H_eight...
ca: _Alçada...

en: H_yphen (-)
ca: G_uió (-)

en: He_ader:
ca: Ca_pçalera:

en: Headers and footers
ca: Capçaleres i peus de pàgina

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Hebrew (IBM-862)
ca: Hebreu (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
ca: Hebreu (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ca: Hebreu (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
ca: Hebreu (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
ca: Hebreu (Windows-1255)

en: Height
ca: Alçada

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
ca: Alçada: %.2f pts (%d píxels)

en: Hello World
ca: Hola Món

en: Hide Detail
ca: Amaga el Detall

en: Hide _Column Headers
ca: Oculta les Capçaleres de les _Columnes

en: Hide _Gridlines
ca: Oculta les _línies de quadrícula

en: Hide _Row Headers
ca: Oculta les Capçaleres de les _Files

en: Hide _Zeros
ca: Oculta els _zeros

en: Hide columns
ca: Amaga columnes

en: Hide rows
ca: Amaga files

en: Hide the selected columns
ca: Amaga les columnes seleccionades

en: Hide the selected rows
ca: Amaga les files seleccionades

en: Histogram
ca: Histograma

en: Histogram (%s)
ca: Histograma (%s)

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
ca: Hong Kong/Xinès (zh_HK)

en: Hong Kong/English (en_HK)
ca: Hong Kong/Anglès (en_HK)

en: Horizontal DPI
ca: DPI Horitzontal

en: Horizontal Stripe
ca: Línia horitzontal

en: How far the bars/cols overlap as a percentage of the width
ca: Percentatge de llargada de la sobreposició de les barres/cols

en: Hungary (hu_HU)
ca: Hungria (hu_HU)

en: HyperLink
ca: Hiperenllaç

en: Hyper_link...
ca: En_llaç...

en: Hyperlink
ca: HiperEnllaç

en: Hyphen (-)
ca: Guió (-)

en: Hypothesized Mean _Difference:
ca: Diferència Mitjana H_ipotètica:

en: INitial CApitals
ca: MAjúscules INicials

en: I_nverse
ca: I_nvers

en: Iceland (is_IS)
ca: Islàndia (is_IS)

en: Icelandic (MacIcelandic)
ca: Islandès (MacIcelandic)

en: If this value is positive, auto expressions are recalculated within that many millesecond after a change. If it is negative they are recalculated with the magnitude many milleseconds after the last change where 'last' is defined as the end of a period of that size after a change with no changes.
ca: Si el valor és positiu, les auto expressions seran calculades en en aquests milisegons després del canvi. Si és negatiu els valors són calculats en el temps indicat després de l'últim canvi, entenent-se per 'últim' com el final del període d'aquesta magnitud després d'un canvi sense canvis.

en: If you close without saving, changes will be discarded.
ca: Si tanqueu sense desar, els canvis es perdran.

en: Ignoring data that claims to be in column %u which is > max column %u
ca: Ignorant les dades que diuen estar en la columna %u que és > màx columna %u

en: Ignoring data that claims to be in row %u which is > max row %u
ca: Ignorant les dades que diuen estar en la fila %u que és > màx fila %u

en: Image
ca: Imatge

en: Imaginary
ca: Imaginari

en: Import _Text File...
ca: Importa un fitxer de _text...

en: Import the text from a file
ca: Importa un text des d'un fitxer

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
ca: Importació/Exportació de HTML, TeX, DVI, roff i pdf

en: Imports GNU Oleo documents
ca: Importa documents GNU Oleo

en: Imports Lotus 123 files
ca: Importa fitxers de Lotus 123

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
ca: Importa fitxers MultiPlan (SYLK)

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
ca: Importació de documents de format Plan Perfect

en: Imports Psion 5 series Sheet files
ca: Importa fitxers de fulls Psion de la sèrie 5

en: Imports Quatro Pro (tm) files
ca: Importa fitxers Quatro Pro (tm)

en: Imports SC/XSpread files
ca: Importa fitxers SC/XSpread

en: Imports XBase files
ca: Importa fitxers XBase

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
ca: Importa fulls de càlcul de la versió 4.[234]

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
ca: Fitxers MS Excel (R) importats/exportats

en: Improperly formatted error token
ca: token d'error incorrectament formatat

en: In _left column
ca: En la columna _esquerra

en: In _top row
ca: En la fila _superior

en: In a list
ca: Crea una llista

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
ca: A la cel·la %s, els continguts actuals
            %s
    s'haurien hagut de reemplaçar per
            %s
    que és invàlid.
    El reemplaçament s'ha avortat i no s'ha canviat res.

en: Increase
ca: Incrementa

en: Increase Indent
ca: Incrementa el Sagnat

en: Increase Precision
ca: Incrementa la Precisió

en: Increase precision
ca: Incrementa la precisió

en: Increase the number of decimals displayed
ca: Augmenta el nombre de decimals a visualitzar

en: India/Arabic (ar_IN)
ca: Índia/Aràbic (ar_IN)

en: India/Bengali (bn_IN)
ca: Índia/Bengalí (bn_IN)

en: India/English (en_IN)
ca: Índia/Anglès (en_IN)

en: India/Hindu (hi_IN)
ca: Índia/Hindú (hi_IN)

en: India/Marathi (mr_IN)
ca: Índia/Marathi (mr_IN)

en: India/Tamil (ta_IN)
ca: Índia/Tamil (ta_IN)

en: India/Telugu (te_IN)
ca: Índia/Telugu (te_IN)

en: Infinity
ca: Infinit

en: Information
ca: Informació

en: Information (allow invalid input)
ca: Informació (entrades invàlides permeses)

en: Information Functions
ca: Funcions d'Informació

en: Initializing function inside plugin returned error.
ca: La funció d'inicialització dins del connector ha tornat un error.

en: Input
ca: Entrada

en: Input Data
ca: Dada d'Entrada

en: Input Message
ca: Missatge d'Entrada

en: Input Range:
ca: Rang d'Entrada:

en: Input _Labels
ca: Entrada _Etiquetes

en: Input _Range:
ca: Abast d'_entrada:

en: Insert
ca: Inserta

en: Insert Columns
ca: Insereix Columnes

en: Insert Component
ca: Insereix un Element

en: Insert Rows
ca: Insereix Files

en: Insert Shaped Component
ca: Insereix un component amb Forma

en: Insert _row(s)
ca: Insereix _fila(es)

en: Insert a Hyperlink
ca: Inserta un hiperenllaç

en: Insert a function into the selected cell
ca: Insereix l'hora actual a les cel·les seleccionades

en: Insert a new sheet
ca: Insereix un nou full

en: Insert a shaped component into the spreadsheet
ca: Insereix un element amb forma al full de difusió

en: Insert an image
ca: Insereix una imatge

en: Insert an object into the spreadsheet
ca: Insereix un objecte al full de difusió

en: Insert cells
ca: Insereix cel·les

en: Insert columns
ca: Insereix columnes

en: Insert new cells
ca: Insereix noves cel·les

en: Insert new columns
ca: Insereix noves columnes

en: Insert new rows
ca: Insereix noves files

en: Insert object
ca: Insereix un objecte

en: Insert rows
ca: Insereix files

en: Insert the current date into the selected cell(s)
ca: Insereix les dades actuals a les cel·les seleccionades

en: Insert the current time into the selected cell(s)
ca: Insereix l'hora actual a les cel·les seleccionades

en: Inserting %d column before %s
ca: S'està inserint %d columna abans de %s

en: Inserting %d columns before %s
ca: S'estan inserint %d columnes abans de %s

en: Inserting %d row before %s
ca: S'està inserint %d fila abans de %s

en: Inserting %d rows before %s
ca: S'estan inserint %d files abans de %s

en: Inserts a Bonobo object
ca: Insereix un objecte Bonobo

en: Inserts a Shaped Bonobo object
ca: Insereix un objecte Bonobo amb forma

en: Inside
ca: Interior

en: Inside Horizontal
ca: Horitzontal interior

en: Inside Vertical
ca: Vertical interior

en: Int
ca: Enter

en: Integer
ca: Número sencer

en: Interest rate calculations
ca: Els càlculs de la taxa d'interés

en: Internal ERROR
ca: ERROR intern

en: Internal type error
ca: Error de tipus intern

en: Invalid $-specification in replacement.
ca: $-specification invàlida en el reemplaçament

en: Invalid '%s' record of length %hd instead of %d
ca: Registre '%s' invàlid de longitud %hd en comptes de %d

en: Invalid BOUNDS section in the file.
ca: Seccions de BOUND no vàlides al fitxer

en: Invalid COLUMNS section in the file.
ca: Seccions de columna no vàlides al fitxer

en: Invalid RANGES section in the file.
ca: Secció RANGES invàlida en el fitxer.

en: Invalid RHS section in the file.
ca: Seccions RHS no vàlides al fitxer

en: Invalid ROWS section in the file.
ca: Seccions de fila no vàlides al fitxer

en: Invalid array expression does not specify number of columns.
ca: L'expressió d'array invàlida no especifica el número de columnes.

en: Invalid array expression does not specify number of rows.
ca: L'expressió d'array invàlida no especifica el número de files.

en: Invalid changing cells
ca: Cel·les canviades invàlides

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
ca: Caràcters invàlids per a codificació '%c%c'

en: Invalid expression
ca: Expressió no vàlida

en: Invalid number of arguments
ca: Nombre d'arguments no vàlid

en: Invalid record %d of length %hd
ca: Registre invàlid %d de longitud %hd

en: Invalid scenario name
ca: Nom d'escenari Invàlid

en: Invalid search pattern.
ca: El patró de cerca és invàlid.

en: Invalid template file: %s
ca: Fitxer de plantilla no vàlid: %s

en: Invalid trailing backslash in replacement.
ca: Barra inclinada negra de cua invàlida en el reemplaçament.

en: Invalid variable range was given
ca: S'ha proporcionat un rang de variable invàlid

en: Invalid xml file. Tree is empty?
ca: Fitxer xml no vàlid. L'arbre està buit?

en: Invalid zoom %hd %%
ca: Zoom invàlid %hd %%

en: Iraq (ar_IQ)
ca: Irac (ar_IQ)

en: Ireland (en_IE)
ca: Irlanda (en_IE)

en: Ireland/Gaelic (ga_IE)
ca: Irlanda/Gaèlic (ga_IE)

en: Irrevocably remove an entire sheet
ca: Suprimeix un full sencer irrevocablement

en: Is not an autoformat template file
ca: No és un fitxer de patrons d'autoformat

en: Israel/Hebrew (iw_IL)
ca: Israel/Hebreu (iw_IL)

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
ca: Es proporciona suport per desar el Glossari del Gnome com a fitxers.po

en: Italic
ca: Cursiva

en: Italy (it_IT)
ca: Itàlia (it_IT)

en: Items
ca: Elements

en: Iterations
ca: Iteracions

en: Iteratively recalculate to find a target value
ca: Recalcula iterativament per trobar un valor de destinació

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
ca: Recalcula iterativament les restriccions per acostar-se a un valor de destinació

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
ca: J.H.M. Dassen (Ray), empaquetador per debian.

en: J_ustify
ca: J_ustifica

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
ca: Jakub Jelinek, expert en Gnumeric.

en: Jan
ca: Gen

en: January
ca: Gener

en: Japan (ja_JP)
ca: Japó (ja_JP)

en: Japanese (EUC-JP)
ca: Japonès (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ca: Japonès (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ca: Japonès (Shift_JIS)

en: Jody Goldberg, maintainer.
ca: Jody Goldberg, conservador.

en: John Gotts, rpm packaging.
ca: John Gotts, empaquetador en rpm.

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
ca: Jukka-Pekka Iivonen, nombroses funcions i eines.

en: July
ca: Juliol

en: Jump to a specified cell
ca: Salta a una cel·la específica

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
ca: Salta a cel·les especifiques o rangs anomenats en el full de treball actual

en: June
ca: Juny

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
ca: Kenneth Christiansen, i18n, parts diverses.

en: Korea (North), Won
ca: Corea (Nord), Won

en: Korea (South), Won
ca: Corea (Sud), Won

en: Korea (ko_KR)
ca: Corea (ko_KR)

en: Korean (EUC-KR)
ca: Coreà (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ca: Coreà (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
ca: Coreà (JOHAB)

en: Korean (UHC)
ca: Coreà (UHC)

en: Kth Largest
ca: K-èssim més gran

en: Kth Smallest
ca: K-èssim més petit

en: Kurtosis
ca: Curtosi

en: LEVEL
ca: NIVELL

en: LaTeX 2e (*.tex)
ca: Format de fitxer LaTeX2e (*.tex)

en: Label
ca: Etiqueta

en: Label:
ca: Etiqueta:

en: Labels
ca: Etiquetes

en: Large Circles
ca: Cercles Grans

en: Largest (%d)
ca: Més gran (%d)

en: Latvia (lv_LV)
ca: Letònia (lv_LV)

en: Launch the Chart Guru
ca: Executa el Guru dels gràfics

en: Left
ca: Esquerra

en: Left Align
ca: Alinea a l'esquerra

en: Left align
ca: Alinea a l'esquerra

en: Legend
ca: Llegenda

en: Length of File History
ca: Longitud del fitxer Historia

en: Length of the Undo Descriptors
ca: Longitud dels descriptors de Desfér

en: Limit
ca: Límit

en: Limits Report
ca: Informe dels Límits

en: Line
ca: Línia

en: Line Width:
ca: Amplada de la línia:

en: Line breaks:
ca: Trencament de linies:

en: Line termination:
ca: Final de la línia:

en: Linear and integer program (*.mps) file format
ca: Fitxer amb format de programa sencer i lineal (*.mps)

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
ca: Mòdul amb format d'expressió de programa sencer i lineal (MPS)

en: Lines to import
ca: Línies per importar

en: Link target
ca: Enllaç el destí

en: Link to:
ca: Enllaç amb:

en: List
ca: Llista

en: List _Range:
ca: _Rang de la llista:

en: List of Active Plugins.
ca: Llista dels connectors actius.

en: List of Extra Autoformat Directories.
ca: Llista de directoris d'autoformat extra.

en: List of Extra Plugin Directories.
ca: Llista de directoris de connectors extra.

en: List of First Letter Exceptions
ca: Llista de les excepcions de primera lletra

en: List of Init Caps Exceptions
ca: Llista de excepcions per a majúscula inicial

en: List of Known Plugins.
ca: Llista de connectors coneguts.

en: List of Plugin File States.
ca: Llista dels fitxers d'estat dels connectors.

en: List of recently used files
ca: Llista de fitxers usats darrerament

en: List of recently used functions.
ca: Llista de funcions usades darrerament.

en: Lithuania (lt_LT)
ca: Lituània (lt_LT)

en: Live Scrolling
ca: Desplaçament en temps real

en: Load file
ca: Carrega fitxer

en: Location
ca: Ubicació

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
ca: El bloqueig de cel·les o l'ocultació de fórmules només afecta fulls de treball protegits.

en: Logistic
ca: Logístic

en: Looking for a subject for your thesis? Maybe you would like to write a QP solver for Gnumeric?
ca: Buscant una tema per a la teva tesis? Potser vols t'agradaria escriure un solventador QP per al Gnumeric?

en: Lookup
ca: Dades / Cerca

en: Lookup Functions
ca: Funcions Lookup

en: Lotus 123 (*.wk1)
ca: Lotus 123

en: Lower
ca: Inferior

en: Lower Limit (95 %)
ca: Limit Inferior (95 %)

en: Lower object
ca: Objecte de sota

en: Lower object to bottom
ca: Objecte de sota al final

en: Luxembourg/German (de_LU)
ca: Luxembourg/Alemany (de_LU)

en: MS Excel (tm)
ca: MS Excel (R)

en: MS Excel (tm) (*.xls)
ca: MS Excel (R) (*.xls)

en: M_in
ca: M_ín

en: M_in:
ca: M_ín:

en: Ma_ke string value
ca: Cr_ea el valor de la cadena

en: Ma_tch whole words only
ca: Fes coinicidir només les paraules senceres

en: Ma_x:
ca: Mà_x:

en: Macedonia (mk_MK)
ca: Macedònia (mk_MK)

en: Macintosh (carriage return)
ca: Macintosh (retorn de carro)

en: Magnification
ca: Augment

en: Major totals as percentages with each wedge subdivided into secondary pies.
ca: Totals majors com a percentatges amb cada tros subdividit en pastissos secundaris.

en: Major totals as percentages with each wedge subdivided into secondary stacked bars.
ca: Totals majors com a percentatges amb cada tros subdividit en barres apilades secundaries.

en: Make a copy of the current sheet
ca: Fes una còpia del full actual

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
ca: Fes una taula amb els valors d'una cel la com a una funció d'altres cel les

en: Make any hidden columns in the selection visible
ca: Fes visible a la selecció qualsevol columna amagada

en: Make any hidden rows in the selection visible
ca: Fes visible a la selecció qualsevol fila amagada

en: Make one long list of coordinates and values
ca: Fes una llarga llista de coordenades i valors

en: Malaysia (ms_MY)
ca: Malàisia (ms_MY)

en: Manage Sheets...
ca: Gestiona els Fulls...

en: Manage available plugin modules
ca: Gestiona els mòduls de connectors disponibles

en: Manage sheets...
ca: Gestiona els fulls...

en: Manage the sheets in this workbook
ca: No hi ha cap full en el llibre de treball

en: March
ca: Març

en: Mark Probst, Guile support.
ca: Mark Probst, suport per Guile.

en: Match _whole words only
ca: Fes coinicidir només les paraules senceres

en: Matches
ca: Coincidències

en: Math Functions
ca: Funcions matemàtiques

en: Mathematical Functions
ca: Funcions matemàtiques

en: Matrix
ca: Matriu

en: Max
ca: Màxim

en: Max :
ca: Màxim :

en: Max Iterations:
ca: Màx Iteracions:

en: Max Time (sec.):
ca: Temps Màx (seg.):

en: Max Time:
ca: Màx Temps

en: Max:
ca: Màx:

en: Maximal Undo Size
ca: Mida màxima de Desfer

en: Maximization
ca: Maximització

en: Maximize
ca: Maximitza

en: Maximum
ca: Màxim

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
ca: Longitud màxima de la llista de funcions usades darrerament

en: Maximum c_hange:
ca: C_anvi Màxim:

en: Maximum it_erations:
ca: Màx Iteracions:

en: Maximum number of iterations exceeded: optimization interupted
ca: S'ha excedit el nombre màxim d'iteracions: optimització interrompuda

en: Maximum time exceeded: optimization interupted
ca: S'ha excedit el temps màxim: optmització interrompuda

en: May
ca: Maig

en: Mean
ca: Mitjana

en: Median
ca: Mediana

en: Merge
ca: Fusiona

en: Merge Field
ca: Fusiona les cel·les

en: Merge _Range:
ca: Fusiona el _Rang:

en: Merge a range of cells
ca: Fusiona un abast de cel·les

en: Merge...
ca: Fusiona...

en: Merges columnar data into a sheet creating duplicate sheets for each row
ca: Fusiona les dades columnars amb una fulla creant fulles duplicades per a cada fila.

en: Merging %s
ca: S'està fusionant %s

en: Merging data into %s
ca: Fusionant la dada cap a %s

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
ca: Michael Meeks, importació d'Excel i OLE2.

en: Miguel de Icaza, creator.
ca: Miguel de Icaza, creador.

en: Min
ca: Mínim

en: Min :
ca: Mínim :

en: Min:
ca: Mín:

en: Minimization
ca: Minimització

en: Minimize
ca: Minimitza

en: Minimum
ca: Mínim

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in 3D horizontal bars, grouped by major category.
ca: Categories menors apilades com a percentatges del menor total, en barres horitzontals en 3D, agrupades per major categoria.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in 3D vertical bars, grouped by major category.
ca: Categories menors apilades com a percentatges del menor total, en barres verticals en 3D, agrupades per major categoria.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in horizontal bars, grouped by major category.
ca: Categories menors apilades com a percentatges del menor total, en barres horitzontals, agrupades per major categoria.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in vertical columns, grouped by major category.
ca: Categories menors apilades com a percentatges del menor total, en barres verticals, agrupades per major categoria.

en: Minor categories stacked in horizontal 3D bars, grouped by major category.
ca: Categories menors apilades en barres horitzontals en 3D, agrupades per major categoria.

en: Minor categories stacked in horizontal bars grouped by major category.
ca: Categories menors apilades en barres horitzontals, agrupades per major categoria.

en: Minor categories stacked in vertical 3D columns, grouped by major category.
ca: Categories menors apilades en columnes verticals en 3D, agrupades per major categoria.

en: Minor categories stacked in vertical columns grouped by major category.
ca: Categories menors apilades en columnes verticals agrupades per major categoria.

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Missing characters for character encoding
ca: Falten caràcters per codificació de caràcters

en: Missing expression
ca: Expressions perdudes

en: Missing file name.
ca: Manca el nom del fitxer

en: Missing function category name.
ca: Nom de la categoria de la funció absent

en: Model Assumptions:
ca: Assumpcions Model:

en: Model is too large for program report generation. Program report was not created.
ca: El model és massa gran per a la generació de l'informe del programa. Elprograma informa que no s'ha creat

en: Modify the formatting of the selected cells
ca: Modifica el format de les cel·les seleccionades

en: Modify the workbook attributes
ca: Modifica els atributs d'un llibre de treball

en: Module "%s" doesn't exist.
ca: El mòdul "%s" no existeix.

en: Module doesn't contain "%s" function.
ca: El mòdul no conté la funció "%s".

en: Module file "%s" has invalid format.
ca: El fitxer del mòdul "%s" té un format invàlid.

en: Module file name not given.
ca: No s'ha donat el nom del fitxer del mòdul.

en: Module%d
ca: Mòdul%d

en: Monday
ca: Dilluns

en: Money
ca: Diners

en: More
ca: Més

en: Morten Welinder, Gnumeric hacker.
ca: Morten Welinder, expert en Gnumeric.

en: Move object
ca: Mou l'objecte

en: Moving %s
ca: S'està movent %s

en: Moving Average
ca: Mitjana mòbil

en: Moving Average (%s)
ca: Mitjanes mòbils (%s)

en: Moving average
ca: Mitjana mòbil

en: Multi-Pie
ca: Gràfic-múltiple

en: Multi-display support in Gnumeric has been turned off due to multiple bugs in GTK+, libgnomeui, libgnomeprintui, libbonoboui, and Gnumeric at the time of writing, ultimo May 2003.
ca: El suport multi-display en Gnumeric s'ha eliminat degut a múltiples errors en GTK+, libgnomeui, libgnomeprintui, libbonoboui, i Gnumeric cap al May 2003.

en: Multi-pie-bars
ca: Gràfic-pastís-múltiple

en: Multiple errors
ca: Errors múltiples

en: Multiple expressions are not supported in this context
ca: Moltes expressions no són suportades en aquest context

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
ca: Múltiples especificacions de versions. Assumint %d

en: Multiply
ca: Multiplica

en: N_ew Workbook
ca: N_ou Llibre de treball

en: N_umber of Failures
ca: N_ombre de Fallides

en: N_umber of Samples:
ca: N_ombre de Mostres:

en: N_umber of Trials:
ca: Nombre d'_Intents:

en: Name
ca: Nom

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
ca: El nom '%s' no existeix en el full '%s'

en: Name of template
ca: Nom de la plantilla

en: Name:
ca: Nom:

en: Negative Binomial
ca: Binòmica negativa

en: Netherlands Antilles, Guilders
ca: Antilles Holandeses, Guilders

en: Never
ca: Mai

en: New
ca: Nou

en: New Name
ca: Nom Nou

en: New Sheet
ca: Nou Full

en: New Workbook
ca: Nou Llibre de treball

en: New Zealand/Maori (mi_NZ)
ca: Nova Zelanda/Maorí (mi_NZ)

en: New _Sheet
ca: Nova _Fulla

en: New _Workbook
ca: Nou _Llibre de treball

en: New view will be opened on specified screen
ca: La nova vista serà oberta en la pantalla especificada

en: Next Sim.
ca: Pròx Sim.

en: No "type" attribute on "service" element.
ca: No hi ha un atribut "type" en l'element "service"

en: No Workbook or Book streams found.
ca: No s'han trobat fluxos de llibres de treball ni de llibres.

en: No constraints defined for the problem.
ca: No s'ha definit les restriccions per al problema.

en: No loader defined or loader id invalid for plugin with id="%s".
ca: No s'ha definit cap carregador o l'identificador és invàlid per al connectador amb l'identificador="%s".

en: No matching records were found.
ca: No s'han trobat els registres proporcionats.

en: No password supplied
ca: No s'ha subministrat la contrasenya

en: No services defined for plugin with id="%s".
ca: No s'ha definit cap servei per al connector amb l'identificador="%s".

en: No stream named content.xml found.
ca: No s'ha trobat l'stream anomenat content.xml.

en: Non-Negative
ca: No-Negatiu

en: Non-zeros in
ca: Sense zeros a

en: None
ca: Cap

en: None          (silently accept invalid input)
ca: Cap          (entrada invàlida acceptada silenciosament)

en: None of the values in the value range may be empty!
ca: Els valors imparells en el rang del valor han d'estar buits!

en: Nordic (ISO-8859-10)
ca: Nòrdic (ISO-8859-10)

en: North
ca: Nord

en: North America
ca: Nord Amèrica

en: Norway/Bokmal (no_NO)
ca: Noruega/Bokmal (no_NO)

en: Norway/Nynorsk (nn_NO)
ca: Noruega/Nynorsk (nn_NO)

en: Norway/Saami (se_NO)
ca: Noruega/Saami (se_NO)

en: Not Binding
ca: No obligatori

en: Not SYLK file
ca: No és un fitxer SYLK

en: Not a Guile boolean
ca: No és un booleà Guile

en: Not a Guile number
ca: Nombre _negatiu:

en: Not a Guile string
ca: No és una cadena Guile

en: Not a range or name
ca: No és un rang o nom

en: Notebook _Tabs for Sheets
ca: _Tabulacions del Llibre de notes per als fulls

en: Nothing
ca: Res

en: November
ca: Novembre

en: Number
ca: Nombre

en: Number Theory
ca: Teoria de nombres

en: Number of
ca: Nombre de

en: Number of Automatic Clauses
ca: Número de Clàusules automàtiques

en: Number of Rows _Per Sample:
ca: Nombre de Files _Per Mostra:

en: Number of Undo Items
ca: Número de elements de Desfer

en: Number of _Variables:
ca: Nombre de _Variables:

en: Number of lines to import
ca: Nombre de línies per importar

en: Numbers
ca: Nombres

en: OS
ca: Sistema Operatiu

en: O_ptions
ca: O_pcions

en: O_utline Color:
ca: C_olor del contorn

en: Object "%s" is not a dictionary.
ca: L'objecte "%s" no és un diccionari.

en: Objective
ca: Objectiu

en: Objective Value
ca: Vaor objectiu

en: Objective function:
ca: Funció objectiu:

en: October
ca: Octubre

en: On left side only
ca: A l'esquerra només

en: On right side only
ca: A la dreta només

en: One Factor Analysis of Variance
ca: Una Anàlisi de Factor de la Variança

en: One field is not part of the merge zone!
ca: Un camp no és part de la zona del marge!

en: One of the factor combinations does not contain any observations!
ca: Una de les combinacions de factors no conté cap observació!

en: Open
ca: Obre

en: Open a file
ca: Obre un fitxer

en: Open an external file with the specified name
ca: Obrir un fitxer extern amb el nom especificat

en: Open the Python console
ca: Obre la consola Python

en: Open...
ca: Obre...

en: Open/Star Calc (*.sxc)
ca: Obre/Star Calc (*.sxc)

en: Open/Star Office spreadsheet
ca: Fulla de Càlcul Open/Star Office

en: OpenCalc/StarCalc
ca: ObreCalculadora/StarCalc

en: Operation
ca: Operació

en: Optimal solution created by solver.
ca: Solució òptima creada per solventador.

en: Optimal solution found
ca: Solució òptima trobada

en: Options
ca: Opcions

en: Original Value
ca: Valor original

en: Original data type:
ca: Tipus de dades original:

en: Other value
ca: Altres valors

en: Outline
ca: Contorn

en: Outlines _Below
ca: Contorns a _sota

en: Outlines _Right
ca: Contorns _Dreta

en: Output
ca: Sortida

en: Output _Range:
ca: _Rang de Sortida:

en: Outside Borders
ca: Vores Exteriors

en: Overall formatting
ca: Formatatge global

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
ca: PLN: El full de difusió està xifrat sota contrasenya

en: P_aste Special...
ca: E_nganxa de forma Especial...

en: P_aste special...
ca: E_nganxa de forma especial...

en: P_ipe (|)
ca: B_arra vertical (|)

en: P_rogram
ca: P_rograma

en: Pa_ssword:
ca: Contra_senya:

en: Page
ca: Pàgina

en: Page &[PAGE]
ca: Pàgina &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
ca: Pàgina &[PAGE] de &[PAGES]

en: Page Set_up...
ca: Config_uració de pàgina...

en: Page Setup For %s
ca: Configuració de la pàgina per %s

en: Page Setup For All Sheets
ca: Configuració d'Impressió per a totes les fulles

en: Page order
ca: Ordre de les pàgines

en: Page:
ca: Pàgina:

en: Panama (es_PA)
ca: Panamà (es_PA)

en: Parameters
ca: Paràmetres

en: Pareto (_Sorted)
ca: Pareto (_Ordenat)

en: Parse error while reading Applix file.
ca: S'ha produït un error d'anàlisi en llegir el fitxer Applix.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
ca: S'ha produït un error mentre es processaven les dades al full

en: Parse the text in the selection into data
ca: Analitza el text de la selecció i genera dades

en: Password :
ca: Contrasenya :

en: Paste
ca: Enganxa

en: Paste Link
ca: Enganxa l'enllaç

en: Paste _Special
ca: Enganxa_especial

en: Paste special
ca: Enganxa de forma especial

en: Paste the clipboard
ca: Enganxa el porta-retalls

en: Paste the contents of the clipboard
ca: Enganxa els continguts del porta-retalls

en: Paste type
ca: Tipus d'enganxament

en: Paste with optional filters and transformations
ca: Enganxa amb filtres i transformacions opcionals

en: Pasting into %s
ca: S'està enganxant a %s

en: Pattern
ca: Patró

en: Pearson Correlation
ca: Correlació de Pearson

en: Per column formatting
ca: Formatatge per columnes

en: Per_iod:
ca: Per_íode:

en: Percentage
ca: Percentatge

en: Percentage Bars
ca: Barres de percentatge

en: Percentage Columns
ca: Columnes de percentatge

en: Percentage of each contributor in 3D pie.
ca: Percentatge de cada contribuidor en un pastís 3D.

en: Percentage of each contributor with 3D wedges split apart.
ca: Percentatge de cada contribuidor amb trossos 3D separats a part.

en: Percentage of each contributor with wedges split apart.
ca: Percentatge de cada contribuidor amb trossos separats a part.

en: Percentage of each contributor.
ca: Percentatge de cada contribuidor.

en: Percentile
ca: Percent

en: Perform changes within cell comments
ca: Realitza els canvis dins els comentaris de cel·la

en: Perform changes within expressions
ca: Realitza els canvis dins de les expressions

en: Perform changes within non-string values
ca: Realitza els canvis dins dels valors que no siguin de cadena

en: Perform changes within string values
ca: Realitza els canvis dins els valors de cadena

en: Perform no more replacements
ca: No realitzis més reemplaçaments

en: Perform this replacement
ca: Realitza aquest reemplaçament

en: Performance Report
ca: Realitza l'Informe

en: Periodic and random samples
ca: Mostres aleatòries i periòdiques

en: Peru (es_PE)
ca: Perú (es_PE)

en: Peru, Nuevos Soles
ca: Perú, Nuevos Soles

en: Philippines/Tagalog (tl_PH)
ca: Filipines/Tagalog (tl_PH)

en: Pie
ca: Pastís

en: Pie Charts
ca: Gràfics de pastís.

en: Pie charts
ca: Gràfics de pastís.

en: Pie plotting engine
ca: Motor de traçador de pastissos

en: Pipe (|)
ca: Barra vertical (|)

en: Plan Perfect
ca: Text

en: Plan Perfect Format (PLN) import
ca: Importació del format Plan Perfect(PLN)

en: Please enter a file name,
    not a directory
ca: Introduïu un nom de fitxer,
    no un directori

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
ca: Si us plau introdueix una variança
    de població vàlida per a la variable 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
ca: Si us plau introdueix una variança
    de població vàlida per a la variable 2.

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
ca: Seleccioneu quins fulls voleu exportar del llibre de treball actual. Seran exportats en el mateix ordre que la llista d'exportació.

en: Plot
ca: Traçar

en: Plot Engine
ca: Motor de traçat

en: Plot Type
ca: Tipus de traçat

en: Plugin Details
ca: Detalls del connector

en: Plugin List
ca: Llista de connectors

en: Plugin Manager
ca: Gestor de Connectors

en: Plugin dependencies
ca: Dependències del connector

en: Plugin directory:
ca: Directori dels connectors:

en: Plugin has no id.
ca: El connector no té cap identificador.

en: Plugin id contains invalid characters (%s).
ca: El id del connector conté caràcters invàlids (%s).

en: Plugin loader
ca: Carregador de connectors

en: Plugin name
ca: Nom del Connector

en: Plugin services
ca: Serveis del connector

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
ca: La versió del connector "%s" és diferent a la de l'aplicació "%s".

en: Point
ca: Punt

en: Poland (pl_PL)
ca: Polònia (pl_PL)

en: Population Variances are:
ca: Les Variances de Població són:

en: Prefer CLIPBOARD over PRIMARY selection
ca: Prefereix PORTAPAPERS a Selecció PRINCIPAL

en: Preferen_ces...
ca: Opci_ons...

en: Prepare an email
ca: Prepara un correu

en: Preparing to save...
ca: S'està preparant per desar...

en: Preview
ca: Previsualització

en: Price
ca: Preu

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print Config
ca: Configuració d'Impressió

en: Print Pre_view...
ca: Vista prè_via a la impressió...

en: Print Previe_w...
ca: Vista prè_via a la impressió...

en: Print Preview
ca: Vista prèvia a la impressió

en: Print Region
ca: Imprimeix Regió

en: Print Sheets
ca: Imprimeix Fulls

en: Print _area:
ca: _Àrea d'impressió:

en: Print preview
ca: Visualització prèvia a la impressió

en: Print setup
ca: Configuració d'impressió

en: Print the current file
ca: Imprimeix el fitxer actual

en: Print the workbook
ca: Imprimeix el llibre de treball

en: Printing failed
ca: Ha fallat la impressió

en: Probability of an observation's absolute value being larger than the t-value's
ca: Probablement un valor absolut de l'observació és més gran que els valors de t

en: Problem Size
ca: Mida del Problema

en: Problem name was not defined in the file.
ca: El nom problema no es va definir al fitxer.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
ca: El procés acaba en aquesta línia, s'ignorarà qualsevol línia posterior.

en: Processing file...
ca: Processant el fitxer...

en: Program Name
ca: Nom del programa

en: Program Report
ca: Informe del Programa

en: Proper_ties...
ca: Propie_tats...

en: Protection
ca: Protecció

en: Provides a CORBA scripting interface
ca: Proporciona una intefície d'ordres per a CORBA

en: Python console
ca: Consola de Python

en: Python exception (%s)
ca: Excepció de Python (%s)

en: Python exception (%s: %s)
ca: Excepció de Python (%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
ca: El fitxer Python "%s" té un format invàlid.

en: Python functions
ca: Funcions de Python

en: Python list is not an array
ca: La llista Pyhton no és una matriu

en: Python module name not given.
ca: No s'ha donat el nom del mòdul de Python.

en: Python plugin loader
ca: Carregador del connector de Python

en: Query for replacement
ca: Consulta per reemplaçar

en: Quit the application
ca: Tanca l'aplicació

en: Quote character:
ca: Caràcter de cometes:

en: Quoting:
ca: Cita:

en: R.H. Side
ca: Costat R.H.

en: R_ight, then down
ca: _A la dreta, després avall

en: Ra_nge
ca: Ra_ng

en: Radio Button
ca: Botó de ràdio

en: RadioButton
ca: Botó de ràdio

en: Raise object
ca: Puja l'objecte

en: Raise object to top
ca: Posa l'objecte al capdavant

en: Random Number Functions
ca: Funcions de Números Aleatoris

en: Random Number Generation
ca: Generador de Nombres Aleatoris

en: Random Numbers
ca: Nombre de nombres aleatoris:

en: Random Numbers (%s)
ca: Nombres Aleatoris (%s)

en: Range
ca: Rang

en: Range:
ca: Rang:

en: Rank
ca: Rang

en: Rank and Percentile
ca: Rang i Percentil

en: Ranks
ca: Rangs

en: Ranks (%s)
ca: Rangs (%s)

en: Ranks, placements and percentiles
ca: Rangs, situacions i percentils

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
ca: Rasca, exportadors de HTML, troff i LaTeX.

en: Ratio
ca: Ràtio

en: Re_gular expression
ca: Expressió Ha_bitual

en: Re_place:
ca: Re_emplaça:

en: Reading file...
ca: S'està llegint el fitxer...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
ca: Programes LP desats en format MPS (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
ca: Llegeix i escriu la informació desada en el format Data Interchange Format (*.dif)

en: Recalculate
ca: Recalcula

en: Recalculate the spreadsheet
ca: Recalcula el full de càlcul

en: Recalculation:
ca: Recalculació:

en: Recently Used
ca: Recentment Utilitzat

en: Red
ca: Vermell

en: Redo
ca: Refés

en: Redo the operation
ca: Refés l'operació

en: Redo the undone action
ca: Refés l'acció desfeta

en: Reduced
ca: Reduït

en: Regression
ca: Regressió

en: Regression (%s)
ca: Regressió (%s)

en: Regression Analysis
ca: Anàlisis de regressió

en: Remaining Error:
ca: Error Continu:

en: Remove Hyperlink
ca: Suprimeix hiperenllaç

en: Remove an outline group
ca: Suprimeix el grup de contorn

en: Remove borders
ca: Elimina vores

en: Remove selected cells, shifting others into their place
ca: Suprimeix les cel·les seleccionades, desplaçant les altres al seu lloc

en: Rename the current sheet
ca: Reanomena el full actual

en: Renaming Sheets
ca: Reanomenant el full

en: Reordering Sheets
ca: Reordenant els fulls

en: Reorganizing Sheets
ca: Reorganitza els Fulls

en: Replacement string must be set.
ca: La cadena de reemplaçament s'ha d'especificar.

en: Report
ca: Informe

en: Report Created:
ca: Informe Creat:

en: Requires more than 1 row
ca: Requeix més d'una fila

en: Resize object
ca: Redimensiona l'objecte

en: Result
ca: Resultat

en: Result Cells:
ca: Cel·les resultants:

en: Result cell
ca: Cel·les resultants

en: Results entry did not contain valid cell names.
ca: La entrada de resultats no contenia noms de cel·les vàlides.

en: Retain Output Range Comments
ca: Comentaris de Rang de Sortida Retingut

en: Retain Output Range Formatting
ca: Formatant de Rang de Sortida Retingut

en: Retain Output Range _Comments
ca: _Comentaris de Rang de Sortida Retinguts

en: Retain Output Range _Formatting
ca: _Formatatge de Rang de Sortida Retingut

en: Reverse Diagonal
ca: Diagonal Inversa

en: Reverse Diagonal Stripe
ca: Línia Diagonal Invertida

en: Right
ca: Dreta

en: Right Align
ca: Alinea a la dreta

en: Right align
ca: Alinea a la dreta

en: Ring
ca: Anell

en: Risk Simulation
ca: Simulació de Risc

en: Romanian (ISO-8859-16)
ca: Romanès (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
ca: Romanès (MacRomanian)

en: Ross Ihaka, special functions.
ca: Ross Ihaka, funcions especials.

en: Row %i
ca: Fila %i

en: Row %s
ca: Fila %s

en: Row Height
ca: Alçada de la fila

en: Row and co_lumn headings
ca: Títols de les files i les columnes

en: Row/Column
ca: Fila/Columna

en: Runtime
ca: Temps d'execució

en: Russia (ru_RU)
ca: Rússia (ru_RU)

en: Russia/Tatar (tt_RU)
ca: Rússia/Tartar (tt_RU)

en: Russian (CP-866)
ca: Rus (CP-866)

en: SC/XSpread
ca: SCXSpread

en: SC/xspread
ca: SCXSpread

en: SUMMARY
ca: RESUM

en: S_ee two separators as one
ca: V_eure dos separadors com si en fossin un

en: S_heet
ca: F_ull

en: S_heets
ca: F_ulls

en: S_pace
ca: E_spai

en: S_pecial
ca: E_special

en: S_ummary Statistics
ca: Estadístiques de Resum

en: S_ymbol:
ca: S_ímbol:

en: Sample
ca: Exemple

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
ca: Algunes funcions són proporcionades per mostres de connectors dePython

en: Sampling
ca: Mostreig

en: Sampling (%s)
ca: Mostreig (%s)

en: Sampling Method:
ca: Mètode de Mostreig:

en: Saturday
ca: Dissabte

en: Save
ca: Desa

en: Save _As...
ca: _Anomena i Desa...

en: Save as Default Settings
ca: Desa com els paràmetres per defecte

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
ca: Desar canvis al llibre de treball '%s' abans de tancar?

en: Save changes to workbook before closing?
ca: Desar canvis al llibre de treball abans de tancar?

en: Save the current workbook
ca: Desa el llibre de treball actual

en: Save the current workbook with a different name
ca: Desa el fitxer actual amb un nom diferent

en: Save workbook as
ca: Desa el llibre de treball com

en: Saving file...
ca: S'està desant el fitxer...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
ca: S'ha deshabilitat l'opció desar sobre fitxers antics per seguretat

en: Scalar
ca: Escalar

en: Scalar or Error
ca: Escalar o Error

en: Scale
ca: Escala

en: Sce_narios
ca: Esce_naris

en: Scenario Manager
ca: Gestor d'escenaris

en: Scenario Show
ca: Ensenya escenaris

en: Scenario Summary
ca: Resum de l'escenari

en: Scenario name already used
ca: Nom de l'escenari ja utilitzat

en: Scenario name:
ca: Nom de l'escenari:

en: Scope
ca: Àmbit

en: Screen %d
ca: Pantalla %d

en: Screen %d [This screen]
ca: Pantalla %d [Aquesta Pantalla]

en: Screen resolution in the horizontal direction.
ca: Resolució de pantalla en la direcció horitzontal

en: Screen resolution in the vertical direction.
ca: Resolució de pantalla en la direcció vertical

en: Scrollbar
ca: Barra de desplaçament

en: Scrollbar Properties
ca: Propietats de la barra de desplaçament

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
ca: Sean Atkinson, funcions i importació d'X-Base.

en: Search
ca: Cerca

en: Search Center
ca: Centre de Cerca

en: Search Workbook
ca: Cerca en el Llibre de treball

en: Search and Replace
ca: Cerca i reemplaça

en: Search and Replace Query
ca: Cerca i Reemplaça la Consulta

en: Search and Replace...
ca: Cerca i reemplaça...

en: Search and replace in all cells in the workbook
ca: Cerca i reemplaça a totes les cel·les del llibre de treball

en: Search and replace in current sheet only
ca: Cerca i reemplaça només al full actual

en: Search and replace in specified range only
ca: Cerca i reemplaça només a l'abast especificat

en: Search cells containing
ca: Cerca el contingut de les cel·les

en: Search column by column
ca: Cerca columna per columna

en: Search for some text
ca: Cerca dins el text

en: Search for some text and replace it with something else
ca: Cerca un text i reemplaça'l amb una altra cosa

en: Search in all cells in the workbook
ca: Cerca a totes les cel·les del llibre de treball

en: Search in current sheet only
ca: Cerca en el full actual

en: Search in specified range only
ca: Cerca només a l'abast especificat

en: Search line by line
ca: Cerca linea per linea

en: Search string must not be empty.
ca: La cadena de cerca no ha d'estar buida.

en: Search text is
ca: La cerca de text

en: Search...
ca: Cerca...

en: See two successive separators as one.
ca: Veure dos separadors successius com si en fossin un.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
ca: Veure dos indicadors de text successius com si fossin un que no finalitzi la cel·la.

en: Select Arra_y
ca: Selecciona una matri_u

en: Select _All
ca: Selecciona-ho _tot

en: Select _Column
ca: Selecciona una _columna

en: Select _Depends
ca: Selecciona _dependències

en: Select _Row
ca: Selecciona una _fila

en: Select all cells in the spreadsheet
ca: Selecciona totes les cel·les del full de càlcul

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
ca: Selecciona totes les cel·les que depenen de la cel·la que s'està editant

en: Select an array of cells
ca: Selecciona una matriu de cel·les

en: Select an entire column
ca: Selecciona una columna completa

en: Select an entire row
ca: Selecciona una fila completa

en: Select an object to add
ca: Seleccioneu un objecte per afegir

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
ca:  El format de fitxer seleccionat no suporta desar múltiples fulls en un únic fitxer.
    Si voleu desar tots els fulls, guardeu-los en fitxers separats o seleccioneu un format de fitxer diferent.
    Voleu guardar només el full actual?

en: Semi Circles
ca: Semicercles

en: Semicolo_n (;)
ca: _Punt i coma (;)

en: Semicolon (;)
ca: Punt i coma (;)

en: Send
ca: Envia

en: Send _Email
ca: Envia _Correu

en: Send the current file in email
ca: Envia el fitxer actual per correu electrònic

en: Sensitivity Report
ca: Informe de sensibilitat

en: Separation between groups as a percentage of bar/col width
ca: Separació entre grups expressat en percentatge de llargada de barra/columna

en: Separator:
ca: Separador:

en: Separators
ca: Separadors

en: September
ca: Setembre

en: Series
ca: _Sèries

en: Service '%s' not supported by loader.
ca: El servei '%s' no està suportat per el carregador.

en: Set Background Color
ca: Estableix el Color de fons

en: Set Borders
ca: Estableix les Vores

en: Set Font
ca: Seleccioneu el tipus de lletra

en: Set Font Size
ca: Seleccioneu la Mida de la lletra

en: Set Font Style
ca: Seleccioneu l'Estil del Tipus de Lletra

en: Set Foreground Color
ca: Estableix el Color del Primer Pla

en: Set Horizontal Alignment
ca: Estableix l'Alineació Horitzontal

en: Set Text
ca: Especifica el Text

en: Set column width of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
ca: Canvia l'amplada de columna de la selecció en <span style='cursiva'alçada='negreta'>%s</span>

en: Set row height of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
ca: Introdueix l'alçada de la fila de la selecció en <span style='cursiva'amplada='negreta'>%s</span>

en: Set standard/default column width
ca: Canvia l'amplada de la columna per defecte/estàndard

en: Set standard/default row height
ca: Canvia l'alçada de la fila per defecte/estàndard

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
ca: Defineix el format de les cel·les seleccionades per incloure separadors de milers

en: Set the format of the selected cells to monetary
ca: Defineix el format de les cel·les seleccionades com a monetari

en: Set the format of the selected cells to percentage
ca: Defineix el format de les cel·les seleccionades com a percentatge

en: Set the root library directory
ca: Especifica el directori arrel de la llibreria

en: Setting comment of %s
ca: S'està especificant el comentari de %s

en: Setting default height of rows to %.2fpts
ca: S'està especificant l'alçada per defecte de les files a %.2fpts

en: Setting default width of columns to %.2fpts
ca: S'està especificant l'amplada per defecte de les columnes a %.2fpts

en: Setting height of row %s to %d pixels
ca: S'està especificant l'alçada de la fila %s a %d píxels

en: Setting height of row %s to default
ca: S'està especificant l'alçada de la fila %s per defecte

en: Setting height of rows %s to %d pixels
ca: S'està especificant l'alçada de les files %s a %d píxels

en: Setting height of rows %s to default
ca: S'està especificant l'alçada de les files %s per defecte

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to perform a case-sensitive sort and determine the initial state of the case-sensitive checkbox in the sort dialog.
ca: Activar aquesta opció provocarà que els butons d'ordenació de la barra d'eines facin una ordenació que distingeix entre majúscules i minúscules, i activarà l'estat inicial del quadre de verificació de la recerca amb distinció entre majúscules i minúscules en el diàleg d'ordenació.

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to preserve the cell formats while sorting and determines the initial state of the preserve-formats checkbox in the sort dialog.
ca: Activar aquesta opció provocarà que els butons d'ordenació de la barra d'eines preservin els formats de les cel·les quan es faci una ordenació, i activarà l'estat inicial del quadre de preservar formats en el diàleg d'ordenació.

en: Setting width of column %s to %d pixels
ca: S'està especificant l'amplada de la columna %s a %d píxels

en: Setting width of column %s to default
ca: S'està especificant l'amplada de la columna %s per defecte

en: Setting width of columns %s to %d pixels
ca: S'està especificant l'amplada de les columnes %s a %d píxels

en: Setting width of columns %s to default
ca: S'està especificant l'amplada de les columnes %s per defecte

en: Setup the page settings for your current printer
ca: Configura els paràmetres de pàgina per a la impressora

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
ca: Diverses utilitats bàsiques per nombres primers, pi, phi, sigma. També conté algunes operacions bit a bit bàsiques.

en: Sh_uffle...
ca: Me_scla...

en: Shadow
ca: Ombra

en: Sharing
ca: Compartir

en: Sheet
ca: Full

en: Sheet name is required
ca: Es requereix el nom del full

en: Sheet name must have at least 1 letter
ca: El nom del full ha de tenir almenys 1 lletra

en: Sheet%d
ca: Full%d

en: Sheets
ca: Fulls

en: Sheets to export
ca: Fulls per exportar

en: Shift Dow_n and Move
ca: Canvia Aval_l i Mou

en: Shift Righ_t and Move
ca: Canvia a la Dret_a i Mou

en: Shift _Down and Copy
ca: Canvia _Avall i Copia

en: Shift _Right and Copy
ca: Canvia a la _Dreta i Copia

en: Shift cells _down
ca: Desplaça les cel·les cap _avall

en: Shift cells _left
ca: Desplaça les cel·les cap a l'_esquerra

en: Shift cells _up
ca: Desplaça les cel·les cap a_munt

en: Shift column %s
ca: Canvia la columna %s

en: Shift columns %s
ca: Canvia les columnes %s

en: Shift row %s
ca: Canvia la fila %s

en: Shift rows %s
ca: Canvia les files %s

en: Show
ca: Ensenya

en: Show
    Sample
ca: Ensenya
    Exemple

en: Show Detail
ca: Mostra el Detall

en: Show Sheet Name in Undo List
ca: Ensenya el nom de la fulla en la llista Desfer

en: Show all filtered and hidden rows
ca: Ensenya totes les files filtrades o ocultes

en: Show column outline %d
ca: Ensenya el contorn de columna %d

en: Show next match
ca: Mostra la coincidència següent

en: Show previous match
ca: Mostra la coincidència anterior

en: Show row outline %d
ca: Ensenya el contorn de fila %d

en: Show rows where:
ca: Ensenya files aquí:

en: Show:
ca: Ensenya:

en: Shrin_k to fit
ca: _Encongeix fins que encaixi

en: Shuffle Data
ca: Mescla les dades

en: Shuffle Method:
ca: Mètode de Mesclat:

en: Shuffle cells, rows or columns
ca: Mescla cel·les, files o columnes

en: Simulation Report
ca: Informe de Simulació

en: Simulations
ca: Simulacions

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
ca: Singapore/Xinès (zh_SG)

en: Singapore/English (en_SG)
ca: Singapore/Anglès (en_SG)

en: Single
ca: Simple

en: Single Factor ANOVA
ca: ANOVA d'un factor

en: Single Factor ANOVA (%s)
ca: Factor Únic ANOVA (%s)

en: Size of Sample:
ca: Mida de la Mostra:

en: Size of _Sample:
ca: Mida de la _Mostra:

en: Size:
ca: Mida:

en: Skewness
ca: Esbiaix

en: Skip Blanks
ca: Ignora els espais

en: Skip cells that that would result in errors
ca: Omet les cel·les que puguin resultar en error

en: Slack
ca: Fluix

en: Slas_h (/)
ca: Barra _diagonal (/)

en: Slash (/)
ca: Barra diagonal (/)

en: Small Circles
ca: Cercles Petits

en: Smallest (%d)
ca: Més petit (%d)

en: Solid
ca: Sòlid

en: Solution:
ca: Solució:

en: Solve
ca: Resol

en: Solver
ca: Solucionador

en: Solver found an optimal solution.  All constraints and optimality conditions are satisfied.
ca: El solucionador ha trobat una solució òptima. Totes les condicionsoptimitzades s'han satisfet.

en: Some dialogs contain only a single entry field that allows range selections in the workbook. Setting this variable to TRUE directs selections to this entry even the entry does not have keyboard focus.
ca: Alguns diàlegs contenen només un camp d'entrada que permet fer seleccions en la fulla de treball. Assignar aquesta variable a VERTADER farà que les seleccions aniran baixin a aquesta entrada tot i que l'entrada no tingui el focus del teclat.

en: Some file formats can contain only a single sheet. This variable determines whether the user will be warned if only a single sheet of a multi-sheet workbook is being saved.
ca: Alguns formats de fitxers poden contenir només una sola fulla. Aquesta variable determina si s'avisarà a l'usuari quan només una sola fulla d'un llibre de treball estigui desant.

en: Some name
ca: Algun nom

en: Some of the input cells contain non-numeric values.  Specify a valid input range.
ca: Algunes de les cel les d'entrada contenen valors no numèrics. Especifica elrang d'entrada vàlid.

en: Sort
ca: Ordena

en: Sort Ascending
ca: Ordena de forma ascendent

en: Sort Descending
ca: Ordena de forma descendent

en: Sort is Case-Sensitive
ca: Ordena distingint les majúscules i minúscules

en: Sort range has a _header
ca: Ordena rang com a _capçalera

en: Sort the selected region
ca: Ordena la regió seleccionada

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
ca: Ordena la regió seleccionada en ordre ascendent basant-se en la primera columna seleccionada.

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
ca: Ordena la regió seleccionada en ordre descendent basant-se en la primera columna seleccionada.

en: Sort...
ca: Ordena...

en: Sorting
ca: S'està ordenant

en: Sorting %s
ca: S'està ordenant %s

en: Sorting Preserves Formats
ca: Ordenació preserva els formats

en: Source
ca: Àrees origen

en: Source Format
ca: Format origen

en: Source Locale:
ca: Local d'origen:

en: Source region %s overlaps with the destination region
ca: La regió d'origen %s es solapa amb la de destinació

en: South
ca: Sud

en: South & Central America
ca: Sud i Centre Amèrica

en: South European (ISO-8859-3)
ca: Sud Europeu (ISO-8859-3)

en: Space
ca: Espai

en: Spacing around indicator
ca: Espais al voltant de l'indicador

en: Spain/Catalan (ca_ES)
ca: Espanya/Català (ca_ES)

en: Spain/Galician (gl_ES)
ca: Espanya/Gallec (gl_ES)

en: Specify an XL-style format directly
ca: Especificar un format d'estil XL directament

en: Specify the size and location of the initial window
ca: Especifica la mida i ubicació de la finestra inicial

en: Split
ca: Divideix

en: Split Pie
ca: Pastís Separat

en: Split merged ranges of cells
ca: Divideix els abasts fusionats de les cel·les

en: Stacked Bars
ca: Barres apilades

en: Stacked Columns
ca: Columnes Apilades

en: Standard Error
ca: Error estàndard

en: Start search
ca: Inicìa la cerca

en: Statistical Anal_ysis
ca: Anàlisi estadístic

en: Statistical Functions
ca: Funcions estadístiques

en: Statistics
ca: Estadística

en: Status
ca: Estat

en: Step
ca: Pas

en: Stop            (never allow invalid input)
ca: Atura't        (entrada invàlida mai permesa)

en: Stri_kethrough
ca: _Ratllat

en: String
ca: Cadena de caràcters

en: String Functions
ca: Funcions de cadena

en: Style
ca: Estil

en: Styles with no content
ca: Estils sense contingut

en: Su_bscript
ca: Su_bíndex

en: Subject to the Constraints:
ca: Subjecte a les Restriccions:

en: Subtotal By
ca: Subtotal per

en: Subtract
ca: Resta

en: Sum
ca: Suma

en: Sum into the current cell
ca: Suma a la cel·la actual

en: Summary
ca: Resum

en: Sunday
ca: Diumenge

en: Sup_erscript
ca: Su_períndex

en: Sweden (sv_SE)
ca: Suècia (sv_SE)

en: Switzerland/French (fr_CH)
ca: Suïssa/Francès (fr_CH)

en: Switzerland/German (de_CH)
ca: Suïssa/Alemany (de_CH)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
ca: Suïssa/Italià (it_CH)

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
ca: S'ha produït un error de sintaxi a la línia %d. S'està ignorant.

en: Syria (ar_SY)
ca: Síria (ar_SY)

en: System
ca: Sistema

en: System Directory for Autoformats
ca: Directori del sistema per a Autoformats

en: System Information
ca: Informació del Sistema

en: TROFF (*.me)
ca: Format de fitxer TROFF (*.me)

en: TRUE
ca: CERT

en: Ta_b
ca: _Tabulació

en: Tab
ca: Tabulació

en: Tabulate Dependency
ca: Dependència Tabulada

en: Tabulation
ca: Validació d'entrada

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
ca: Takashi Matsuda, connector de text original.

en: Target
ca: Selecció

en: Target Cell (Maximize)
ca: Cel·la de destinació (maximitza)

en: Target Cell (Minimize)
ca: Cel·la de destinació (minimitza)

en: Target _Range:
ca: _Rang de destí:

en: Target cell should contain a formula.
ca: La cel la seleccionada ha de tenir una fòrmula.

en: Target region contains merged cells
ca: L'àrea de destí conté cel·les fusionades

en: Target value search
ca: Cerca del valor seleccionat

en: Te_xt indicator:
ca: _Indicador de text:

en: Template Details
ca: Detalls de la plantilla

en: Test decision alternatives by using Monte Carlo simulation to find out probable outputs and risks related to them
ca: Prova alternatives de decisió tot utilitzant la simulació Monte Carlo per a trobar probables sortides i riscos associats

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
ca: Provant la Igualtat de 2 Variances (F-Test)

en: Testing the Difference of 2 Means
ca: Provant la Diferència de 2 Mitjanes

en: Text export (configurable)
ca: Importació de fitxers de text (personalitzable)

en: Text import (configurable)
ca: Importació de fitxers de text (personalitzable)

en: Text indicator
ca: Indicador de text

en: Text length
ca: Longitud del text

en: Text to Columns
ca: Text a les columnes

en: Thai (TIS-620)
ca: Tailandès (TIS-620)

en: That file is not in the given encoding.
ca: Aquest fitxer no està en la codificació donada.

en: That value is invalid.
    Restrictions have been placed on this cell's contents.
ca: Aquest valor no és vàlid.
    Les restriccions han estat colocades en aquests continguts de cel les.

en: Thatch
ca: Línia superior

en: The 2 input ranges must have the same size.
ca: Els 2 rangs d'entrada han de tenir la mateixa mida

en: The GNOME Spreadsheet
ca: Gestor de fulls de càlcul del GNOME

en: The LHS cells should contain formulas that yield proper numerical values.  Specify valid LHS entries.
ca: Les cel les LHS han de contindre fòrmules que produeixin valors numèricspropers. Especifica les entrades LHS vàlides.

en: The Netherlands (nl_NL)
ca: Els Països Baixos (nl_NL)

en: The RHS cells should contain proper numerical values only.  Specify valid RHS entries.
ca: Les cel les han de contindre solament valors numèrics propers. Especificales entrades RHS vàlides

en: The Target Cell value specified does not converge!  The program is unbounded.
ca: El valor especificat de la Cel·la Objectiu no convergeix! El programa no està acotat.

en: The autocorrect engine does not correct the first letter for words in this list.
ca: El motor de autocorrecció no corregeix les primeres lletres de les paraules d'aquesta llista.

en: The autocorrect engine does not correct the inital caps for words in this list.
ca: El motor d'Autocorrecció no corregeix la majúscula inicial de les paraules de la llista.

en: The carriage return character (ASCII code 13) breaks lines
ca: El caràcter de retorn de carro (codi ASCII 13) trenca linies

en: The category this template belongs to
ca: La categoria a la qual pertany aquesta plantilla

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
ca: La cel·la seleccionada a 'Canviant la cel·la' ha de contenir una fórmula

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
ca: La cel·la seleccionada a 'Especifica la cel·la' ha de contenir una fórmula

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
ca: Les cel·les arrossegades sobrescriuran el contingut de les
    cel·les existents en aquest abast. Voleu substituir el contingut 
    d'aquestes regions?

en: The configuration of gnome-print. Do not edit this variable.
ca: La configuració de gnome-print. No editeu la variable.

en: The criteria range is invalid.
ca: El rang del criteri és invàlid.

en: The data columns range in length from %i to %i. Shall we trim the lengths to %i and proceed?
ca: La longitud des de %i a %i del rang de les columnes de les dades. Vols queajustem la seva llargària a %i i procedim?

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
ca: Les dades no són vàlides en la codificació %s; seleccioneu una altra codificació siusplau.

en: The default amount each slice is separated from the center measured as a percentage of the radius of the pie
ca: La quantitat que cada tros es separat del centre mesurat com a percentatge del radi del pastís

en: The default font is bold.
ca: La font per defecte és negreta.

en: The default font is italic.
ca: La font per defecte és cursiva.

en: The default font name for new workbooks.
ca: El nom de la font per defecte per als nous llibres de treball.

en: The default font size for new workbooks.
ca: La mida de la font per defecte per als nous llibres de treball.

en: The dependency cells should not contain an expression
ca: Les cel les especificades no han de contindre una expresió

en: The file menu shows a list of recently used functions. This is that list.
ca: El menú fitxer ensenya una llista de les funcions usades darrerament. És aquesta llista.

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
ca: Els connectors extra següents s'han d'activar per a poder activar aquest:

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart Gnumeric now.
ca: Els següents connectors ja no estan en disc però encara estan actius:
    %s.
    Hauríeu de reiniciar Gnumeric ara.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
ca: La funció selector manté una llista de les funcions usades darrerament. Aquesta és la llista.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
ca: La funció selector manté una llista de les funcions usades darrerament. Aquesta és la longitud màxima de la llista.

en: The function to use when consolidating
ca: Funció per a usar mentre es consolida

en: The given criteria are invalid.
ca: El criteri donat és invàlid.

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyways?
ca: L'extensió del fitxer proporcionat no concorda amb la del tipus de fitxer escollit. Voleu utilitzar aquest nom de totes maneres?

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
ca: El abast d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes de dades i les etiquetes.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
ca: El abast d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes de dades i les etiquetes.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
ca: El abast d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes de dades i les etiquetes.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
ca: El abast d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes de dades i les etiquetes.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
ca: El abast d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes de dades i les etiquetes.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
ca: El abast d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes de dades i les etiquetes.

en: The group/individual that made the template
ca: El grup/individu que creà la plantilla

en: The initial zoom factor for new workbooks.
ca: Factor de zoom inicial per als nous llibres de treball.

en: The input range contains non-numeric data.
ca: El abast d'entrada conté dades no numèriques.

en: The input range is invalid.
ca: El rang d'entrada invàlid.

en: The input variable range is invalid.
ca: El rang de la variable d'entrada és invàlid.

en: The items on this page are related to the saving and opening of files.
ca: Els elements en aquesta pàgina estan relacionats amb els fitxers oberts idesats.

en: The items on this page customize the behaviour of the undo/redo system.
ca: Els elements en aquesta pàgina personalitzen l'entorn del sistema undo/redo.

en: The items on this page customize the inital settings of the sort dialog and the behaviour of the sort toolbar buttons.
ca: Els elements en aquesta pàgina personalitzen les configuracions inicials deldiàleg i de l'entorn dels botons de la barra d'eines

en: The items on this page customize the new default workbook.
ca: Els elements en aquest pàgina personalitzen el nou llibre de treball perdefecte.

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
ca: La columna de l'esquerra conté les etiquetes, no es consolidaran, però s'usaran de clau en les comparacions

en: The line feed character (ASCII code 10) breaks lines
ca: El caràcter d'avanç de línia (codi ASCII 10) trenca linies

en: The list range is invalid.
ca: El rang de llista és invàlid.

en: The main directory for user specific autoformat templates.
ca: El directori principal per les plantilles d'autoformat d'usuari.

en: The maximum number of iterations exceeded. The optimal value could not be found.
ca: S'ha excedit el número màxim d'iteracions. No s'ha pogut trobat el valor òptim.

en: The maximum time exceeded. The optimal value could not be found in given time.
ca: S'ha excedit el temps màxim. El valor òptim no s'ha pogut trobar en elstemps donat.

en: The maximum value should be bigger than the minimum
ca: El valor màxim ha de ser més gran que el mínim

en: The menu of options
ca: El menú d'opcions

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
ca: La nova generació de subsistema d'E/S xml basat en sax

en: The number is out of range
ca: El número està fora d'abast

en: The number of data rows must be a multiple of the replication number.
ca: El nombre de files de dades hauria de ser un múltiple del nombre de lareplicació.

en: The number of files kept in the `recent' section of the file menu.
ca: El número de fitxers mantinguts en la secció 'darrers' del menú fitxer.

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
ca: El número de fulles creades en un nou llibre de treball.

en: The output range is invalid.
ca: El rang de sortida és invàlid.

en: The output variable range is invalid.
ca: El rang de la variable de sortida és invàlid.

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
ca: No es pot desactiva el connector perquè encara s'està utilitzant. De totes maneres, si utilitzeu la casella de verificació més avall, el connector no s'activarà després de reiniciar el Gnumeric (ha no ser que un altre connector el necessiti).

en: The probabilities may not all be 0!
ca: Les probabilitats no han de ser 0!

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
ca: La Probabilitat del rang d'entrada conté un número negatiu.
    Totes les probabilitats han de ser no negatives!

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
ca: La Probabilitat del rang d'entrada conté un valor no numèric.
    Totes les probabilitats han de ser números no negatius.

en: The requested sample size is too large for a periodic sample.
ca: La mida de la mostra requerida és massa gran per a una mostra periòdica.

en: The search range is invalid.
ca: L'àmbit de cerca és invàlid.

en: The search text is a regular expression
ca: El text de cerca és una expressió habitual

en: The search text is taken literally.
ca: El text de cerca es pren literalment.

en: The selected input areas must have equal size!
ca: Les àrias d'entrada seleccionades han de ser d'igual mida

en: The selected input columns must have equal size!
ca: Les columnes d'entrada seleccionades han de ser d'igual mida!

en: The selected input rows must have equal size!
ca: Les files d'entrada seleccionades han de ser d'igual mida!

en: The sequence of carriage return and line feed (ASCII codes 13 and 10) breaks lines
ca: La seqüència de retorn de carro i avanç de línia (codi ASCII 13 i 10) trenca linies

en: The sheet order has changed. Do you want to update the list?
ca: L'ordre de la fulla ha canviat. Voleu actualitzar la llista?

en: The step size should be positive
ca: La mida de pas ha de ser positiva

en: The target cell should contain an expression
ca: La cel la seleccionada ha de contindre una expressió

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
ca: La regió objectiu és massa petita, hauria de tenir al menys %d columnes d'amplada

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
ca: La regió objectiu és massa petita, hauria de tenir al menys %d columnes per %d files

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
ca: La regió objectiu és massa petita, hauria de tenir al menys %d files d'alçada

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
ca: La primera fila conté les etiquetes, no es consolidaran, però s'usaran de clau en les comparacions

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
ca: El criteri de validació està deshabilitat. Vols que l'habiliti?

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
ca: El valor donat en 'a Valor:' no és vàlid.

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
ca: Hi ha massa pocs punts per realitzar aquesta regressió.
    Són necessaris almenys tants punts de dades com variables lliures.

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
ca: Ja hi ha una regió fusionada que intersecciona
    %s!%s

en: There is already a sheet named
ca: Ja hi ha un full amb el nom

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
ca: Hi ha d'haver un nombre igual d'entrades per a cada variable de la regressió.

en: Thick Bottom
ca: Part inferior gruixuda

en: Thick Diagonal Crosshatch
ca: Línies gruixudes creuades en diagonal

en: Thick Outside Borders
ca: Vores gruixudes exteriors

en: Thin Diagonal Crosshatch
ca: Línies primes creuades en diagonal

en: Thin Diagonal Stripe
ca: Línia Diagonal Prima

en: Thin Horizontal Crosshatch
ca: Línies primes Creuades en Horitzontal

en: Thin Horizontal Stripe
ca: Línia Horitzontal Prima

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
ca: Línia Diagonal Invertida Prima

en: Thin Vertical Stripe
ca: Línia Vertical Prima

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
ca: Aquest directori conté les plantilles d'autoformatatge pre-instal·lades.

en: This integer (between 0 and 9) specifies the amount of compression performed by Gnumeric when saving files in the default file format. 0 is no compression while 9 is maximum compression.
ca: Aquest enter (entre 0 i 9) especifica el nivell de compressió realitzat per Gnumeric quan es desant els fitxers en el format per defecte. 0 significa no compressió mentre que 0 és compressió màxima.

en: This is a special version of Gnumeric.  It has been compiled
    with support for a very large number of columns.  Access to the
    column named TRUE may conflict with the constant of the same
    name.  Expect weirdness.
ca: Aquest és una versió especial de Gnumeric. Ha estat compilada
    amb suport per a un número de columns molt gran. L'accés a la
    columna anomenada VERTADER pot col·lidir amb la constant del
    mateix nom. Espereu fenòments sobrenaturals.

en: This is an untranslated version of Gnumeric.
ca: Traducció al català per Softcatalà - http://www.softcatala.org

en: This is message from the "%s" plugin.
ca: Aquest és el missatge del connector "%s".

en: This is somewhat corrupt.
    We already wrote a length for a string that is being truncated due to encoding problems.
ca: Això està força corrumput.
    Ja s'ha escrit una llargada per una cadena que serà tallada per problemes de codificació.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
ca: Aquesta llista conté tots els directoris extra que contenen plantilles d'autoformat.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
ca: Aquesta llista conté tots els directoris que contenen connectors.

en: This list contains all known plugins.
ca: Aquesta llista conté tots els connectors coneguts.

en: This list contains all plugin file states.
ca: Aquesta llista conté tots els fitxers d'estat dels connectors.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
ca: Aquesta llista conté tots els connectors que se suposa que s'activen automàticament.

en: This locale uses ',' rather than '\' to separate array columns.
ca: Aquesta configuració local usa ',' en comptes de '\' per a separar les columnes d'arrays.

en: This locale uses '\' rather than ',' to separate array columns.
ca: Aquesta configuració local usa '\' en comptes de ',' per a separar les columnes d'arrays.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the horizontal fraction of the screen size covered by the default window.
ca: Aquest número (entre 0,25 i 1,00) dóna la fracció horitzontal de la mida de la pantalla que cobreix la finestra per defecte.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the vertical fraction of the screen size covered by the default window.
ca: Aquest número (entre 0,25 i 1,00) dóna la fracció vertical de la mida de la pantalla que cobreix la finestra per defecte.

en: This option determines the initial state of the sort-order button in the sort dialog.
ca: Aquesta opció determina l'estat inicial del butó d'ordre d'ordenació en el diàleg d'ordenació.

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
ca: Aquest connector habilita el suport per Guile(scheme) a Gnumeric

en: This plugin provides support for Python plugins
ca: Aquests connectors proporcionats suporten els de Python

en: This screen
ca: Aquesta pantalla

en: This setting determines whether created LaTeX files use UTF-8 (unicode) or ISO-8859-1 (Latin1). To use the UTF-8 files, you must have the ucs LaTeX package installed.
ca: Aquest paràmetre determina si els fitxers creats amb LaTeX utilitzen UTF-8 (unicode) o ISO-8859-1 (Latin1). Per a usar fitxers UTF-8, heu de tenir instal·lat el paquet ucs LaTeX.

en: This value determines the length of the undo chain. Each editing action has a size associate with it, to compare it with the memory requirements of a simple one-cell edit (size of 1). The undo list will be truncated when its total size exceeds this configurable value.
ca: Aquest valor determina la longitud de la cadena de desfer. Cada acció d'edició té una mida associada a ella, per a comparar aquesta amb els requeriments de memòria d'una simple edició de cel·la (mida de 1). La llista de desfer serà retallada quan la mida total excedeixi d'aquest valor configurable.

en: This value determines the maximum number of items in the undo/redo list.
ca: Aquest valor determina el número màxim d'elements en la llista Desfer/Refer.

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
ca: Aquest valor determina si el diàleg de configuració de la impressora s'aplica a totes les fulles simultàniament.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is bold.
ca: Aquest valor determina si la font per defecte del nou llibre de treball està en negreta.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is italic.
ca: Aquest valor determina si la font per defecte del nou llibre de treball està en cursiva.

en: This value determines whether to show the sheet names in the undo and redo lists.
ca: Aquest valor determina si s'han d'ensenyar els noms de les fulles en les llistes de desfer i refer.

en: This value determines which iconv test to perform.
ca: Aquest valor determina quin test de l'iconv a executar.

en: This value is indicative of the maximum length of the command descriptors in the undo and redo chains.
ca: Aquest valor indica la longitud màxima dels descriptors de les ordres en les cadena de desfer i refer.

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
ca: Aquest variable determina si l'autocompletició està activa.

en: This variable determines whether live (versus delayed) scrolling is performed.
ca: Aquesta variable determina si el desplaçament és en temps real ( o retardat).

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
ca: Aquesta variable determina si s'ha d'activar cada nou connector trobat.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in frexpgnum.
ca: Aquesta versió del Gnumeric ha estat compilada amb la precisió inadequada enfrexpgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in modfgnum.
ca: Aquesta versió del Gnumeric ha estat compilada amb una precisió inadequadaen modfgnum.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in yngnum.
ca: Aquesta versió del Gnumeric ha estat compilada amb la precisió inadequada enyngnum.

en: Those columns are already grouped
ca: Aquestes columnes ja estan agrupades

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
ca: Aquestes columnes no estan agrupades, no les podeu desagrupar

en: Those rows are already grouped
ca: Aquestes files ja estan agrupades

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
ca: Aquestes files no estan agrupades, no les podeu desagrupar

en: Thousands Separator
ca: Separador de milers

en: Thursday
ca: Dijous

en: Time
ca: Hora

en: Time (sec.)
ca: Temps (seg.)

en: Title
ca: Títol

en: Titles to print
ca: Títols a imprimir

en: Toggle whether or not to display column headers
ca: Commuta la visualització o no de les capçaleres de les columnes

en: Toggle whether or not to display gridlines
ca: Commuta la visualització o no les línies de la graella

en: Toggle whether or not to display outline groups
ca: Commuta la visualització o no dels grups de contorn

en: Toggle whether or not to display row headers
ca: Commuta la visualització o no de les capçaleres de les files

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
ca: Commuta la visualització o no dels zeros com a buits

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
ca: Commuta la visualització o no dels contorns de les columnes a l'esquerra o la dreta

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
ca: Commuta la visualització o no els contorns de les files a dalt o a baix de tot

en: Tom Dyas, plugin support.
ca: Tom Dyas, suport de connectors.

en: Too Large
ca: Massa Gran

en: Too Small
ca: Massa Petit

en: Too many arguments for function, MS Excel expects exactly %d and we have more
ca: Massa paràmetres per a la funció, MS Excel espera exactament %d i n'hi ha més

en: Too many rows in data to parse: %d
ca: Hi ha massa files a les dades per analitzar: %d

en: Too much data returned
ca: S'han retornat massa dades

en: Toolbar Style
ca: Estil de la barra d'eines

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text
ca: Estil de la barra d'eines. Els valors vàlids són both, both_horiz, icon, and text

en: Top
ca: Superior

en: Top and Bottom
ca: Part superior i part inferior

en: Top and Double Bottom
ca: Part superior i doble part inferior

en: Top and Thick Bottom
ca: Part superior i part inferior gruixuda

en: Transparent
ca: Transposa

en: Transpose
ca: Transposa

en: Trim leading and trailing spaces from each column, if you are unsure you should leave this at the default setting.
ca: Suprimeix els espais de davant i de cua per a cada columna, si no esteu segurs hauríeu de deixar-ho al paràmetre per defecte.

en: Trim:
ca: SUprimeix espais:

en: Tuesday
ca: Dimarts

en: Turkey (tr_TR)
ca: Turquia (tr_TR)

en: Turkish (IBM-857)
ca: Turc (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ca: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
ca: Turc (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
ca: Turc (Windows-1254)

en: Turn unparsable entries into string values
ca: Canvia les entrades que no es puguin analitzar en valors de cadenes

en: Two Factor ANOVA
ca: ANOVA dos Factors

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
ca: Dos factors ANOVA (%s), amb replicació

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
ca: Dos Factors ANOVA (%s), sense replicació

en: Two Factor Analysis of Variance
ca: Dues Anàlisi de Factor de la Variança

en: Two _Means
ca: Dues_Mitjanes

en: Two or more of the independent variables are linearly
    dependent, and the regression cannot be calculated.
    
    Remove one of these
    variables and try the regression again.
ca: Dues o més variables independents són linealment dependents,
    i la regressió no es pot calcular. Suprimiu una d'aquestes
    variables i proveu la regressió un altre cop.

en: Two or more of the independent variables are nearly linearly
    dependent.  All numerical precision was lost in the computation.
ca: Dues o més variables independents són quasi linealment
    dependents. Tota la precisió numèrica s'ha perdut en la computació.

en: Two or more of the independent variables are nearly linearly
    dependent.  Treat the regression result with great care!
ca: Dues o més variables independents són quasi linealment
    dependents. Tracteu la regressió resultant amb molta cura!

en: Type
ca: Tipus

en: Type Mismatch
ca: Tipus discordant

en: Type mismatch
ca: Tipus discordant

en: Typing "%s%s"
ca: S'està escrivint "%s%s"

en: Typing "%s%s" in %s
ca: S'està escrivint "%s%s" a %s

en: Ukraine (uk_UA)
ca: Ucraïna (uk_UA)

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
ca: Ucraïna/Rus (ru_UA)

en: Ukrainian (KOI8-U)
ca: Ucraïnes (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
ca: Ucrainià (MacUkrainian)

en: Un_freeze Panes
ca: des_Congela les subfinestres

en: Unable to activate the url '%s'
ca: No es pot crear activar la URL '%s'

en: Unable to close module file "%s".
ca: No s'ha pogut tancar el fitxer del mòdul "%s".

en: Unable to convert value from Guile
ca: No s'ha pogut tancar el fitxer del mòdul "%s": %s

en: Unable to create object of type '%s'
ca: No es pot crear l'objecte del tipus '%s'

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
ca: No s'ha pogut trobar el flux PerfectOffice_MAIN. És realment un fitxer Quattro Pro?

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
ca: No es pot trobar un llibre de treball de MS Excel vàlid

en: Unable to mmap the file, error : %s
ca: No es pot fer un mmap al fitxer, error : %s

en: Unable to open '%s'
ca: No es pot obrir '%s'

en: Unable to open file '%s'
ca: No es pot obrir el fitxer '%s'

en: Unable to open module file "%s".
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer del mòdul "%s".

en: Unable to parse '%s' because '%s'
ca: No es pot processar '%s' perquè '%s'

en: Unable to parse position for expression '%s' @ '%s' because '%s'
ca: No es pot analitzar la posició de l'expressió '%s' @ '%s' perquè '%s'

en: Unable to parse position for expression '%s' with value '%s' because '%s'
ca: No es pot analitzar la posició de l'expressió '%s' amb valor '%s' perquè '%s'

en: Unable to parse the html.
ca: No s'ha pogut analitzar el html.

en: Unable to paste
ca: No es pot enganxar

en: Unable to paste into selection
ca: No es pot enganxar dins de la selecció

en: Unable to unmap the file, error : %s
ca: No es pot fer un unmap al fitxer, error : %s

en: Uncollapse an outline group
ca: Amplia el grup de contorn

en: Underline
ca: Subratlla

en: Undo
ca: Desfés

en: Undo the last action
ca: Desfés l'última acció

en: Undo the operation
ca: Desfés l'operació

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
ca: Atribut inesperat %s::%s == '%s'.

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
ca: S'ha trobat un final de fitxer no esperat a la línia %d en llegir dades.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
ca: S'ha trobat un final de fitxer no esperat a la línia %d en llegir la capçalera.

en: Unexpected token %c
ca: S'ha trobat un senyal inesperat %c

en: Ungroup
ca: Desagrupa

en: Ungroup columns %s
ca: Desagrupa les columnes %s

en: Ungroup rows %d:%d
ca: Desagrupa les files %d:%d

en: Unhide columns
ca: Mostra columnes

en: Unhide rows
ca: Mostra files

en: Uniform
ca: Uniforme

en: Uniform Integer
ca: Número sencer uniforme

en: Unimplemented
ca: No implementat

en: Unimplementented
ca: No implementat

en: United Arab Emirates (ar_AE)
ca: Emirats Àrabs Units (ar_AE)

en: United Kingdom, Pounds
ca: Regne Unit, Lliura

en: United States of America, Dollars
ca: Estats Units d'Amèrica, Dòllars

en: United States/English (C)
ca: Estats Units/Angles (C)

en: United States/English (en_US)
ca: Estats Units/Anglès (en_US)

en: United States/Spanish (es_US)
ca: Estats Units/Espanyol (es_US)

en: United States/Yiddish (yi_US)
ca: Estats Units/Yiddish (yi_US)

en: Unix (linefeed)
ca: Unix (nova línia)

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unknown Function
ca: Funció desconeguda

en: Unknown GB error
ca: Error desconegut de Basic de Gnome

en: Unknown characters:
ca: Caràcters desconeguts:

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
ca: Es desconeix el valor de la dada "%s" a la línia %d. S'està ignorant.

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Unknown error.
ca: Error desconegut

en: Unknown evaluation error
ca: Error d'evaluació desconegut

en: Unknown info_type
ca: Info_type desconegut

en: Unknown name
ca: Nom desconegut

en: Unknown operator
ca: Operador desconegut

en: Unknown plugin
ca: Connector desconegut

en: Unknown plugin name.
ca: Nom de connector desconegut.

en: Unknown plugin with id="%s"
ca: Connector desconegut amb l'identificador="%s"

en: Unknown service type: %s.
ca: Tipus de servei desconegut: '%s'.

en: Unknown sheet '%s'
ca: Full desconegut '%s'

en: Unknown system
ca: Sistema desconegut

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
ca: Es desconeix el tipus del valor %d a la línia %d. S'està ignorant.

en: Unknown verb: %s
ca: Verb desconegut: %s

en: Unknown version
ca: Versió desconeguda

en: Unknown workbook '%s'
ca: Full desconegut '%s'

en: Unmerging %s
ca: S'està anul·lant la fusió de %s

en: Unparsable xml in clipboard
ca: Xml no analitzable en el porta-retalls

en: Unprotect the sheet to enable editing.
ca: Desprotegeix la fulla per habilitar la seva edició.

en: Unprotect the workbook to enable editing.
ca: Desprotegeix el llibre de treball per habilitar la seva edició.

en: Unsupported Python type: %s
ca: Tipus de Python no implementat: %s

en: Unsupported file format.
ca: Format de fitxer no implementat

en: Unsupported loader type "%s".
ca: Tipus de carregador "%s" no permès.

en: Update Name %s
ca: Actualitza Nom %s

en: Upper
ca: Superior

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
ca: Usa UTF-8 en exportació a LaTeX

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
ca: Useu avall per primera font, dreta per segona, i multiples fulles per tercera

en: Use the current selection to create names
ca: Utilitza la selecció actual per crear els noms

en: User
ca: Usuari

en: User Directory for Autoformats
ca: Directori d'usuari per a Autoformatatges

en: User interface with %d action
ca: Interfície d'usuari amb %d acció

en: User interface with %d actions
ca: Interfície d'usuari amb %d accions

en: Validate input with preset criteria
ca: Valida l'entrada amb els criteris donats

en: Validation
ca: Validació

en: Value
ca: Valor

en: Value :
ca: Valor :

en: Values
ca: Valors

en: Var_iable 1 Range
ca: Abast de la var_iable 1

en: Var_iable 1 Range:
ca: Abast de la var_iable 1:

en: Variable _1 Population Variance:
ca: Variable 1 Variança de la població:

en: Variable _1 Range:
ca: Abast de la variable _1:

en: Variable _2 Population Variance:
ca: Variable 2 Variança de la població:

en: Variable _2 Range:
ca: Abast de la variable _2:

en: Variables are:
ca: Les Variables són:

en: Variance
ca: Variança

en: Various frequency tables
ca: Variades taules de freqùència

en: Various summary statistics
ca: Estadístiques de resum

en: Vertical DPI
ca: DPI Vertical

en: Vertical Stripe
ca: Línia Vertical

en: Vietnamese (TCVN)
ca: Vietnamita (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
ca: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
ca: Vietnamita (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ca: Vietnamita (Windows-1258)

en: View
ca: Visualitza

en: View descriptive information
ca: Mostra la Informació descriptiva

en: View, delete and report different scenarios
ca: Mira, esborra i informa diferents escenaris

en: Views will have separate cursor locations
ca: Les vistes tindran localitzacions de cursor separades

en: Views will share cursor position
ca: Les vistes compartiran la posició del cursor

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
ca: Vincent Renardias, suport de CSV original, localització al francès.

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ca: Hebreu Visual (ISO-8859-8)

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
ca: Vladimir Vuksan, funcions financeres.

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
ca: AMPLADAxALÇADA+XOFF+YOFF

en: Warn When Exporting Into Single Sheet Format
ca: Avisa quan s'exporti a un format de només una fulla

en: Warning     (accept/discard invalid input)
ca: Atenció        (entrada invàlida acceptada/descartada)

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
ca: S'han de carregar els serveis abans d'activar-los (PLUGIN_ALWAYS_LOAD és actiu) per la càrrega ha fallat.

en: Wednesday
ca: Dimecres

en: West
ca: Oest

en: Western (IBM-850)
ca: Occidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ca: Occidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ca: Occidental (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
ca: Occidental (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
ca: Occidental (Windows-1252)

en: Western Europe
ca: Europa Occidental

en: When TRUE, Gnumeric will prefer the modern CLIPBOARD selection over the legacy PRIMARY selections. Set to FALSE if you have to deal with older applications, like Xterm or Emacs, which set only the PRIMARY selection.
ca: Quan sigui VERTADER, Gnumeric preferirà la moderna selecció per PORTAPAPERS per davant de l'antiga selecció PRIMARIA. Quant sigui FALS, us les haureu de veure amb les altres aplicacions com Xterm o Emacs, que només fa servir selecció PRIMARIA.

en: When selecting a sort region in the sort dialog, search clauses are automatically added. This number determines the maximum number of clauses to be added automatically.
ca: Quant se selecciona una regió d'ordenació en el diàleg d'ordenació, les clàusules de cerca s'afegeixen automàticament. Aquest número determina el número màxim de clàusules a afegir automàticament.

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
ca: En definir, no distingeixis entre majúscules i minúscules

en: White
ca: Blanc

en: Whole numbers
ca: Números sencers

en: Why would you want to define a name to be #NAME?
ca: Perquè voldreu definir un nom com a #NAME?

en: Width
ca: Amplada

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
ca: Amplada: %.2f pts (%d píxels)

en: Windows (carriage return + linefeed)
ca: Windows (retorn de carro + nova línia)

en: Workbook
ca: Llibre de treball

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
ca: El llibre de treball %s ja existeix.
    Voleu desar-hi a sobre?

en: Workbook Level
ca: Nivell del Llibre de treball

en: Worksheet:
ca: Full de treball:

en: Would split an array
ca: Separaria un array

en: Would split array %s
ca: Separaria l'array %s

en: XML document not well formed!
ca: No s'ha format bé el document XML!

en: Xbase (*.dbf) file format
ca: Format de fitxer Xbase (*.dbf)

en: Y Variable
ca: Variable Y

en: Yellow
ca: Groc

en: Yes
ca: Si

en: You do not have permission to save to
    %s
ca: No teniu els permisos necessaris per desar a
    %s

en: You have not specified a problem to be solved
ca: No has especificat cap problema per a resoldre

en: You may not delete all sheets in a workbook!
ca: No podeu esborrar totes les fulles en el llibre de treball!

en: You may not use this name twice
ca: No pots utilitzar aquest nom dues vegades

en: You must select some cell types to search.
ca: Heu de seleccionar algun tipus de cel·la per cercar.

en: You must specify a range to search.
ca: Heu d'especificar un àmbit a cercar.

en: You need to select at least one sheet to export
ca: Heu de seleccionar almenys un full per exportar

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
ca: Heu d'introduir un nom de cel·la vàlid a 'Especifica la cel·la'

en: You should introduce a single valid cell as result cell
ca: Heu d'introduir una única cel la vàlida com a cel la resultant

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
ca: Heu d'introduir un nom de cel·la vàlid a 'Canviant la cel·la'

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
ca: Heu d'introduir un nom de cel·la vàlid a 'Especifica la cel·la'

en: You should introduce a valid number as maximum
ca: Heu d'introduir un nombre vàlid com a màxim

en: You should introduce a valid number as minimum
ca: Heu d'introduir un nombre vàlid com a mínim

en: You should introduce a valid number as step size
ca: Heu d'introduir un nombre vàlid com a mida de pas

en: You should introduce one or more dependency cells
ca: Heu d'introduir un o més cel·les de dependència

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
ca: Zbigniew Chyla, sistema de connectors, i18n.

en: Zoom %s to %.0f%%
ca: Zoom %s a %.0f%%

en: Zoom the spreadsheet in or out
ca: Augmenta el full de càlcul dins o fora

en: _About
ca: _Sobre

en: _About Gnumeric
ca: _Sobre Gnumeric

en: _Activate All
ca: _Activa'ls tots

en: _Add
ca: _Afegeix

en: _Add...
ca: _Afegeix...

en: _Add:
ca: _Afegeix:

en: _Adjacent text indicators escaped
ca: Indicadors de text _adjacents evitats

en: _Adjust to:
ca: _Ajusta a:

en: _All
ca: _Tot

en: _Alpha =
ca: _Alfa =

en: _Alpha =
ca: _Alfa =

en: _And
ca: _I

en: _Answer
ca: _Respon

en: _Author:
ca: _Autor:

en: _Auto Save...
ca: Desa _automàticament...

en: _Auto fit selection
ca: _Ajusta automàticament la selecció

en: _Auto generate names...
ca: _Genera els noms automàticament...

en: _Autofit Columns
ca: _Autoajusta les Columnes

en: _Autoformat...
ca: _Autoformatatge...

en: _Automatically save every
ca: Desa _automàticament cada

en: _Black and white
ca: _Blanc i negre

en: _Bottom
ca: _Inferior

en: _By
ca: _Per

en: _By Changing Cell:
ca: _Cel la Canviada per:

en: _Calculated Bins
ca: _Bins Calculats

en: _Category:
ca: _Categoria:

en: _Cells...
ca: _Cel·les...

en: _Change
ca: _Canvia

en: _Changing cells:
ca: _Cel·les Canviades:

en: _Chart Output
ca: Sortida del gràfi_c

en: _Clear
ca: _Buida

en: _Clear Output Range
ca: _Esborra el Rang de Sortida

en: _Close
ca: _Tanca

en: _Colon (:)
ca: _Dos punts (:)

en: _Column
ca: _Columna

en: _Column major
ca: _Columna major

en: _Column width (pt.):
ca: Amplada de _Columna (pt.):

en: _Columns
ca: _Columnes

en: _Columns to repeat on the left side:
ca: _Columnes que s'han de repetir al costat esquerre:

en: _Comments
ca: _Comentaris

en: _Consolidate...
ca: _Consolida...

en: _Contents
ca: _Contingut

en: _Coordinate
ca: _Coordinada

en: _Copy
ca: _Copia

en: _Copy Cells
ca: _Còpia les cel·les

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
ca: _Creeu un escenari si es troba la solució òptima

en: _Current sheet
ca: _Full actual

en: _Custom
ca: _Personalitzat

en: _Damping factor:
ca: Factor de Re_ducció:

en: _Data
ca: _Dades

en: _Date
ca: _Data

en: _Deactivate All
ca: _Desactiva'ls tots

en: _Decrease
ca: _Redueix

en: _Define...
ca: _Defineix...

en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: _Delete Column(s)
ca: _Suprimeix Columna(es)

en: _Delete Row(s)
ca: _Suprimeix Fila(es)

en: _Delete...
ca: _Suprimeix

en: _Distribution:
ca: _Distribució:

en: _Do not create scenarios
ca: _No creïs escenaris

en: _Don't change
ca: _No canviïs

en: _Down
ca: _Avall

en: _Down, then right
ca: _Avall, després a la dreta

en: _Duplicate
ca: _Duplica

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Entire workbook
ca: _Introdueix el llibre de treball

en: _Expression:
ca: _Expressió:

en: _External Link
ca: Enllaç _Extern

en: _Fail
ca: _Fallida

en: _File
ca: _Fitxer

en: _File:
ca: _Fitxer:

en: _Fill
ca: _Omple

en: _Filter
ca: _Fitxer

en: _Filter In-Place
ca: _Filtre a lloc

en: _Fit Selection %
ca: _Adapta la selecció %

en: _Fit to:
ca: _Adapta a:

en: _Fixed width
ca: Amplada _fixa

en: _Footer:
ca: _Peu de pàgina:

en: _Force Intercept To Be Zero
ca: _Força d'Intercepció A Ser Zero

en: _Format Cells...
ca: _Format de Cel·les...

en: _Freeze Panes
ca: _Congela les subfinestres

en: _Function...
ca: _Funció...

en: _Function:
ca: _Funció:

en: _Gap:
ca: _Buit:

en: _Goal Seek...
ca: _Objectiu de cerca...

en: _Goto cell...
ca: _Vés a la cel·la...

en: _Grid lines
ca: _Línies de graella

en: _Group and Outline
ca: _Grup i Contorn

en: _Group...
ca: _Agrupa...

en: _Growth
ca: _Creix

en: _Header:
ca: _Capçalera:

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _Hide
ca: _Oculta

en: _Hide Detail
ca: _Amaga el Detall

en: _Horizontal Scrollbar
ca: Barra de desplaçament _Horitzontal

en: _Horizontally
ca: _Horitzontalment

en: _Hyperlink
ca: _HiperEnllaç

en: _Ignore case
ca: _Ignora la capsa

en: _Image...
ca: _Imatge...

en: _Increase
ca: _Incrementa

en: _Indent:
ca: _Sagna

en: _Input
ca: _Entrada

en: _Input Range:
ca: _Rang d'Entrada:

en: _Input Range:
ca: _Rang d'Entrada:

en: _Inputs:
ca: _Entrades:

en: _Insert
ca: _Insereix

en: _Insert Column(s)
ca: _Insereix Columna(es)

en: _Insert Row(s)
ca: _Insereix Fila(es)

en: _Insert...
ca: _Insereix...

en: _Internal Link
ca: Enllaç _Intern

en: _Iteration
ca: _Iteració

en: _Justify
ca: _Justifica

en: _Keywords:
ca: :Paraules clau:

en: _Known
ca: _Conegut

en: _Labels
ca: _Etiquetes

en: _Left
ca: _Esquerra

en: _Left Hand Side:
ca: Costat _esquerre:

en: _Left section:
ca: _Secció esquerra:

en: _Limits
ca: _Límits

en: _Linear
ca: _Linial

en: _Linear Model (LP/MILP)
ca: _Model Lineal (LP/MILP)

en: _List Range:
ca: Rang de _Llista:

en: _Location
ca: _Ubicació

en: _Lock
ca: _Bloquejat

en: _Lower Bound:
ca: Límit _inferior:

en: _Make error expression
ca: _Crea l'expressió d'error

en: _Manage Sheets...
ca: _Administra els Fulls...

en: _Manager:
ca: _Gestor:

en: _Max
ca: _Màx

en: _Mean:
ca: _Mitjana:

en: _Merge
ca: Fusio_na

en: _Merge...
ca: _Fusiona...

en: _Message:
ca: _Missatge:

en: _Middle section:
ca: _Secció del Intermitja:

en: _Month
ca: _Més

en: _Move
ca: _Mou

en: _N:
ca: _Nom:

en: _Name
ca: _Nom

en: _Name:
ca: _Nom:

en: _New
ca: _Nou

en: _New Sheet
ca: _Nou full

en: _New View...
ca: _Nova Vista...

en: _Object...
ca: _Objecte...

en: _Open...
ca: _Obre...

en: _Options
ca: _Opcions

en: _Or
ca: _O

en: _Order
ca: _Ordena

en: _Other values
ca: _Altres valors

en: _Output
ca: _Sortida

en: _Output Range:
ca: _Rang de Sortida:

en: _Outputs:
ca: _Sortides:

en: _Page
ca: _Pàgina

en: _Paired
ca: _Aparellat

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: _Paste Cells
ca: _Enganxa les Cel·les

en: _Percentages
ca: _Percentatges

en: _Performance
ca: _Execució

en: _Periodic
ca: _Periòdic

en: _PivotTable...
ca: _TaulaCentral...

en: _Plain text
ca: _Text planer

en: _Plot Type
ca: Ti_pus Traçat

en: _Plug-ins...
ca: _Connectors...

en: _Population Variances are:
ca: Les Variances de _Població són:

en: _Populations
ca: _Poblacions

en: _Predetermined Bins
ca: Bins _Predeterminats

en: _Preserve case
ca: _Preserva la capsa

en: _Preserves Formats
ca: _Formats Preservats

en: _Print...
ca: _Imprimeix...

en: _Prompt Before Saving
ca: _Sol·licita abans de desar

en: _Protect Workbook
ca: _Protegeix Llibre de treball

en: _Protect worksheet
ca: _Protegeix full de treball

en: _Put:
ca: _Posa:

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
ca: _Model Quadràtic (QP/MIQP)

en: _Query
ca: _Consulta

en: _Quit
ca: _Sortir

en: _Random
ca: _Aleatori

en: _Random Generator...
ca: _Generador de números aleatoris...

en: _Random Numbers
ca: Números aleatoris:

en: _Range
ca: _Rang

en: _Redo
ca: _Refés

en: _Remove
ca: _Suprimeix

en: _Remove Hyperlink
ca: _Suprimeix l'hiperenllaç

en: _Replace by
ca: _Reemplaça per

en: _Replace text when typed
ca: _Reemplaça el text en teclejar

en: _Replacing
ca: _S'està reemplaçant

en: _Results
ca: _Resultat

en: _Right
ca: _Dreta

en: _Right Hand Side:
ca: Costat _dret:

en: _Right section:
ca: _Secció dreta:

en: _Right-Left
ca: _Dreta-Esquerra

en: _Row
ca: _Fila

en: _Row Height...
ca: _Alçada de Fila...

en: _Row height (pt.):
ca: _Alçada de la fila (pts):

en: _Row major
ca: _Fila major

en: _Rows
ca: _Files

en: _Rows to repeat on the upper region:
ca: _Files que s'han de repetir a la regió superior:

en: _Save
ca: _Desa

en: _Scope:
ca: _Àmbit:

en: _Search for
ca: _Cerca per

en: _Search for:
ca: _Cerca per:

en: _Select
ca: _Selecciona

en: _Sensitivity
ca: _Sensibilitat

en: _Separated
ca: _Separat

en: _Series...
ca: _Sèries...

en: _Set Cell:
ca: Especifica la Cel·la:

en: _Set Target Cell:
ca: _Introdueix la a Cel·la Seleccionada:

en: _Shaped Object
ca: _Objecte amb Forma

en: _Shared
ca: _Comparteix

en: _Sheet
ca: _Full

en: _Shift cells right
ca: _Desplaça les cel·les cap a la dreta

en: _Show All
ca: En_senya-ho Tot

en: _Show Detail
ca: _Mostra el Detall

en: _Show Gridlines
ca: _Mostra les línies de graella

en: _Show input message when cell is selected
ca: _Mostra el missatge d'entrada quan se seleccioni la cel·la

en: _Slice Separation:
ca: Separació del tros:

en: _Solver...
ca: _Solucionador...

en: _Sort...
ca: _Ordena...

en: _Standard Deviation:
ca: _Desviació Estàndard:

en: _Standard Errors
ca: _Errors estàndards

en: _Standard Height
ca: _Alçada patró

en: _Standard Width
ca: _Amplada patró

en: _Strings
ca: _Cadenes

en: _Subject:
ca: _Tema:

en: _Tabulate Dependency...
ca: _Tabula la Dependéncia...

en: _Text to Columns...
ca: _Text a les columnes...

en: _Tip:
ca: _Punta:

en: _Title:
ca: _Títol:

en: _To Value:
ca: _Fins al Valor:

en: _To line:
ca: _Fins a la línia:

en: _Toolbars...
ca: _Barra d'eines

en: _Tools
ca: _Eines

en: _Top
ca: _Superior

en: _Top Rank
ca: _Rang Capdavanter

en: _Top-Bottom
ca: _Superior-Inferior

en: _Type:
ca: _Tipus:

en: _Undo
ca: _Desfés

en: _Unequal
ca: _Desigual

en: _Ungroup...
ca: _Desagrupa...

en: _Unhide
ca: _Mostra

en: _Unique Records Only
ca: _Només Registres Únics

en: _Units:
ca: _Unitats:

en: _Unknown
ca: Desconeg_ut

en: _Unpaired
ca: _Desaparellat

en: _Unshared
ca: _Descomparteix

en: _Up
ca: Am_unt

en: _Update
ca: _Actualitza

en: _Upper Bound:
ca: Límit _superior:

en: _Use Default
ca: _Utilitza per Defecte

en: _Use Separator for 1000's
ca: _Utilitza el separador pels milers

en: _Validate...
ca: _Valida...

en: _Value And Probability Input Range:
ca: _Abast d'Entrada dels Valors i de la Probabilitat:

en: _Variable 2 Range
ca: _Abast de la variable 2

en: _Variable 2 Range:
ca: _Abast de la variable 2:

en: _Vertical Scrollbar
ca: Barra de desplaçament _Vertical

en: _Vertically
ca: _Verticalment

en: _View
ca: _Visualitza

en: _View...
ca: _Vista...

en: _Web Address:
ca: Adreça _Web:

en: _Web Link
ca: _Enllaç Web

en: _Weekday
ca: _Dia de la setmana

en: _Width...
ca: _Amplada...

en: _With:
ca: _Amb:

en: _Workbook...
ca: _Llibre de treball...

en: _Wrap text
ca: _Ajusta el text

en: _X Variables:
ca: _Variable X %d

en: _Y Variable:
ca: _Variable Y:

en: _Year
ca: An_y

en: _Zeta Value:
ca: Valor _zeta:

en: _a Value:
ca: Valor _a:

en: _alpha:
ca: _alfa:

en: _b Value:
ca: Valor _b:

en: _c Value:
ca: Valor _c:

en: _minutes
ca: _minuts

en: _nu Value:
ca: Valor _nu:

en: _p Value:
ca: Valor _p:

en: _page(s) wide by
ca: l'amplada de la(es) _pàgina(es) en

en: _tall
ca: al_t

en: act_range,theo_range
ca: rang_act,range_teo

en: all
ca: tot

en: array
ca: llista

en: array,k
ca: llista,k

en: array,matrix_type,bandsize
ca: llista.tipus de _matriu,bandsize

en: array,quart
ca: llista,quart

en: array,x,significance
ca: llista,x,significat

en: array1,array2
ca: llista1,llista2

en: array1,array2,tails,type
ca: llista1,llista2,cues,tipus

en: begins with
ca: comença amb

en: black
ca: negre

en: blue
ca: blau

en: bottom,top
ca: inferior,superior

en: can only be performed on an existing group
ca: Només pot ser realitzat en un grup existent

en: can't create object for '%s'
ca: no es pot crear cap objecte per a '%s'

en: cannot be performed with multiple ranges selected
ca: No es pot realitzar amb seleccions d'àmbit múltiples

en: cannot operate on array formulae
ca: no pot funcionar en fórmules de matriu

en: cannot operate on merged cells
ca: no pot treballar en cel·les fusionades

en: cell
ca: cel la

en: clipboard
ca: porta-retalls

en: colname
ca: nomcolumna

en: comments
ca: comentaris

en: condition,if true,if false
ca: condició, si cert,si fals

en: contains
ca: conté

en: contents
ca: continguts

en: cyan
ca: cian

en: data_array,bins_array
ca: llista de _dades,llista de _binaris

en: database,field,criteria
ca: basededades,camp,criteri

en: date
ca: data

en: date,days,holidays
ca: data,dies,vacances

en: date,months
ca: data,mesos

en: date1,date2,method
ca: data1,data2,mètode

en: date_str
ca: cadena_data

en: degrees
ca: graus

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ca: la destinació no conté un múltiple parell de les columnes d'origen (%d contra %d)
    
    Proveu de seleccionar una única cel·la o una àrea de la mateixa forma i mida.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ca: la destinació no conté un múltiple parell de les files d'origen (%d contra %d)
    
    Proveu de seleccionar una única cel·la o una àrea de la mateixa forma i mida.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ca: la destinació té una forma diferent (%dRx%dC) que l'original (%dRx%dC)
    
    Proveu de seleccionar una única cel·la o una àrea de la mateixa forma i mida.

en: does not begin with
ca: no comença amb

en: does not contain
ca: no conté

en: does not end with
ca: no acaba amb

en: does not equal
ca: no és igual

en: ends with
ca: acaba amb

en: equals
ca: és igual

en: error parsing line
ca: s'ha produït un error mentre s'analitzava la línia

en: external references
ca: Referències externes

en: file
ca: fitxer

en: function_nbr,ref,ref,
ca: funció_nbr,ref,ref,

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ca: versió del Gnumeric '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'

en: green
ca: verd

en: has a circular reference
ca: té una referència circular

en: hours,minutes,seconds
ca: hores,minuts,segons

en: index,value,
ca: índex,valor

en: info_type
ca: Info_type

en: info_type, cell
ca: cel la info_type

en: is beyond sheet boundaries
ca: està fora dels límits del full

en: is greater than
ca: és major que

en: is greater than or equal to
ca: és major o igual a

en: is less than
ca: és menor que

en: is less than or equal to
ca: és menor o igual a

en: known_y's,known_x's
ca: y_coneguda,x_coneguda

en: known_y's,known_x's,const,stat
ca: y_coneguda,x_coneguda,const,stat

en: known_y's,known_x's,new_x's,const
ca: y_coneguda,x_coneguda,nova_x's,const

en: link_location, label
ca: localització_enllaç, etiqueta

en: mean,stdev
ca: mitja,stdev

en: min <= val <= max         (between)
ca: mín <= val <= màx          (entre)

en: nu Value:
ca: Valor nu:

en: nu_1 Value:
ca: Valor nu_1:

en: nu_2 Value:
ca: Valor nu_2:

en: num,decs,no_commas
ca: num,decs,sense_decimals

en: number
ca: número

en: number,alpha,beta
ca: número,alpha,beta

en: number,alpha,beta,cum
ca: número,alpha,beta,cum

en: number,base
ca: número,base

en: number,digits
ca: número,dígits

en: number,multiple
ca: número,múltiple

en: number,number
ca: número,número

en: number,number,
ca: número,número,

en: number,significance
ca: nombre,significat

en: number,type
ca: número,tipus

en: numerator,denominator
ca: numerador,denominador

en: old,start,num,new
ca: vell,inici,num,nou

en: p,failures
ca: p,errades

en: p,mean,stddev
ca: p,mitja,stddev

en: p,trials
ca: p,proves

en: page
ca: pàgina

en: pages
ca: pàgines

en: pivot_table,field_name
ca: taula_pral,nom_camp

en: range
ca: rang

en: range,criteria
ca: abast,criteri

en: range,criteria,actual_range
ca: rang,criteri,rang_actual

en: range,range,
ca: rang,rang,

en: red
ca: vermell

en: ref,fraction
ca: ref,fracció

en: ref,row,col,height,width
ca: ref,fila,col,alt,ample

en: ref_string,format
ca: ref_cadena,format

en: reference
ca: referència

en: reference,row,col,area
ca: referència,fila,col,area

en: result passes the sheet boundary
ca: el resultat sobrepassa el límit de la plana

en: row_num,col_num,abs_num,a1,text
ca: fila_num,col_num,abs_num,a1,text

en: serial
ca: consecutiu

en: start_date,end_date,holidays
ca: data_inici,data_fi,vacances

en: start_date,months
ca: data_inici,mesos

en: string
ca: Cadena

en: t-Test
ca: Test-t

en: t-Test (%s)
ca: Test-t (%s)

en: t-Test, paired (%s)
ca: Test-t, aparellat (%s)

en: text,num_chars
ca: text,num_carac

en: text,old,new,num
ca: text,vell,nou,num

en: text,text,
ca: text,text

en: time
ca: hora

en: timetext
ca: texthora

en: trials,p,alpha
ca: proves,p,alpha

en: unixtime
ca: horaunix

en: val  <  bound                  (less than)
ca: val <  límit                  (menor que)

en: val  >  bound                  (greater than)
ca: val >  límit                   (més gran que)

en: val <= bound                  (less than or equal)
ca: val <= límit                  (menor que o igual a)

en: val <= min || max <= val (not between)
ca: val <= mín || màx <= val (no entre)

en: val <> bound                  (not equal to)
ca: val <> límit                  (no és igual a)

en: val == bound                  (equal to)
ca: val == límit                (igual a)

en: val >= bound                  (greater than or equal)
ca: val >= límit                  (més gran que o igual a)

en: val,range,approx
ca: val,abast,aprox

en: val,range,col_idx,approx,as_index
ca: val,abast,col_idx,aprox,com_índex

en: val,range,range
ca: val,abast,abast

en: value
ca: Valor

en: value,format_text
ca: valor,format_text

en: value_range,prob_range
ca: valor_rang,rang_prob

en: white
ca: blanc

en: x,dof,tails
ca: x,dof,cues

en: x,known y's,known x's
ca: x,y és conegut,x és conegut

en: x,mean,cumulative
ca: x,mitja,acumulatiu

en: x,mean,stddev
ca: x,mitja,stddev

en: x,mean,stddev,cumulative
ca: x,mitja,stdev,acumulatiu

en: x,n,m,coefficients
ca: x,n,m,coeficients

en: x,stddev,size
ca: x,stddev,mida

en: x,y,cumulative
ca: x,y,acumulatiu

en: x.alpha,beta,cumulative
ca: x.alpha,beta,acumulatiu

en: x_range,prob_range,lower_limit,upper_limit
ca: rang_x,rang_prob,límit_inferior,límit_superior

en: year,month,day
ca: any,mes,dia

en: yellow
ca: groc

en: z-Test
ca: Test-z

en: z-Test (%s)
ca: Test-z (%s)
