balsa 0.9.2 - en to da translation catalogue (679 entries)

en:      to %s
da:      til %s

en:    from %s
da:    fra %s

en:  Press '%s' to toggle write
da:  Tryk '%s' for at slå skriving til/fra

en: %d kept, %d deleted.
da: %d beholdt, %d slettet.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
da: %d beholdt, %d flyttet, %d slettet.

en: %d kept.
da: %d beholdt.

en: %s has insecure permissions!
da: %s har usikre rettigheder!

en: %s is not a mailbox.
da: %s er ikke en postkasse.

en: %s on %s
da: %s på %s

en: %s wrote:
da: %s skrev:

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
da: (kræver 'view-attachments' bundet til denne tast)

en: (r)eject, accept (o)nce
da: (a)fvis, acceptér en (g)ang

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
da: (a)fvis, acceptér en (g)ang, acceptér a(l)tid

en: (size %s bytes)
da: (størrelse %s byte)

en: (use '%s' to view this part)
da: (brug '%s' for at vise denne del)

en: *** ERROR: Mailbox Lock Exists: %s ***
da: *** FEJL: Det findes en lås på postboksen: %s ***

en: *** ERROR: Mailbox Stream Closed: %s ***
da: *** FEJL: Postboks inddata lukket: %s ***

en: A filter run dialog is open.Close it before you can modify filters.
da: Der findes en åben dialog for kørsel af filtre. Luk det før du kan ændre på filtre.

en: AND
da: OG

en: Access type: %s
da: Adgangstype: %s

en: Access type: URL
da: Adgangstype: URL

en: Access type: local-file
da: Adgangstype: lokal fil

en: Access type: mail-server
da: Adgangstype: postserver

en: Action
da: Handling

en: Action to perform:
da: Handling som skal udføres:

en: Add a new IMAP folder
da: Tilføj en ny IMAP mappe

en: Add a new IMAP mailbox
da: Tilføj en ny IMAP postkasse

en: Add a new MH style mailbox
da: Tilføj en ny MH postkasse

en: Add a new Maildir style mailbox
da: Tilføj en ny Maildir postkasse

en: Add a new mbox style mailbox
da: Tilføj en ny mbox postkasse

en: Add attachments to this message
da: Tilføj bilag til denne besked

en: Add the current word to your personal dictionary
da: Tilføj dette ord i din personlige ordbog

en: Address Book
da: Adressebog

en: Address Book Name
da: Navn på adressebog

en: Address Books
da: Adressebøger

en: All
    headers
da: Alle
    brevhoveder

en: All Done!
da: Færdig!

en: All _Headers
da: Alle brev_hoveder

en: Always
da: Altid

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
da: EN IMAP-mappe som ikke er i en postboks
    har ingen egenskaber som kan ændres.

en: Anonymous authentication failed.
da: Anonym autenticering mislykkedes

en: Ask me
da: Spørg mig

en: Attach
da: Vedhæft

en: Attach _Message(s)
da: _Vedlæg beskeder

en: Attach file
da: Vedhæft bilag

en: Attach file at PATH
da: Vedlæg fil i STI

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
da: Vedlæggelse af besked mislykkedes.
    Mulig grund: ikke nok midlertidig plads

en: Attachment %s is not a regular file.
da: Bilaget %s er ikke en almindelig fil.

en: Attempt to apply an invalid filter
da: Forsøg på at anvende et ugyldigt filter

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
da: Autenticerer (CRAM-MD5)...

en: Authenticating (GSSAPI)...
da: Autenticerer (GSSAPI)...

en: Authenticating (SASL)...
da: Autenticerer (SASL)...

en: Authenticating (anonymous)...
da: Autenticerer (anonym)...

en: Authentication failed
da: Autenticering mislykkedes

en: Automatically close mailbox if unused more than
da: Luk automatisk postkasse hvis ubrugt i mere end

en: Automatically quote original when replying
da: Citér automatisk originalen ved svar

en: Automatically view message when mailbox opened
da: Vis automatisk besked når postkasse åbnes

en: Available buttons
da: Tilgængelige knapper

en: Bad Spellers
da: Dårlige stavere

en: Balsa Filters
da: Balsa-filtre

en: Balsa Filters Export
da: Eksportering af Balsa-filtre

en: Balsa Preferences
da: Balsa indstillinger

en: Balsa cannot open your "%s" mailbox.
da: Balsa kan ikke åbne din '%s' postbakke.

en: Balsa is not compiled with LDAP support
da: Balsa er ikke kompileret med understøtte for LDAP

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
da: Balsa sender et brev nu.
    Skal sending afbrydes?

en: Balsa: %s (readonly)
da: Balsa: %s (skrivebeskyttet)

en: Balsa: message print preview
da: Balsa: forhåndsvisning af besked

en: CLOSE failed
da: CLOSE mislykkedes

en: CRAM-MD5 authentication failed.
da: CRAM-MD5-autenticering mislykkedes.

en: Calling URL %s...
da: Henter URL %s...

en: Can't create filter
da: Kan ikke oprette filter

en: Can't dotlock %s.
da: Kan ikke udføre dotlås på %s.

en: Can't write message
da: Kan ikke skrive besked

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel this message
da: Annullér dette brev

en: Cannot access the message's body
da: Kan ikke få adgang til beskedens tekst

en: Cannot get info on file '%s': %s
da: Kan ikke få oplysninger om filen '%s': %s

en: Cannot load mailbox %s
da: Kan ikke indlæse postkassen %s

en: Cannot open temporary file %s.
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil %s.

en: Certificate Pass Phrase
da: Adgangsfrase for certifikat

en: Certificate saved
da: Certifikat gemt

en: Check
da: Tjek

en: Check for new email
da: Tjek for nye beskeder

en: Check mail upon startup
da: Hent ny post ved opstart

en: Check quoted
da: Tjek citeret

en: Check signature
da: Tjek signatur

en: Check the spelling of the message
da: Tjek stavning i beskeden

en: Checking
da: Hentning af epost

en: Checking Mail...
da: Tjekker for post...

en: Choose Address
da: Vælg adresse

en: Choose Address Book
da: Vælg adressebog

en: Choose depth 1 for fast startup; this defers scanning some folders.
    To see more of the tree at startup, choose a greater depth.
da: Vælg dybde 1 for hurtig opstart; dette hindrer søgning i nogen mapper.
    For at se mere af træet ved opstart skal du vælge en større dybde.

en: Close
da: Luk

en: Close current mailbox
da: Luk denne postkasse

en: Close mailbox
da: Luk postkasse

en: Closing connection to %s...
da: Lukker forbindelse til %s.

en: Closing connection to IMAP server...
da: Lukker forbindelse til IMAP-server

en: Co_mmit Current
da: _Aktivér nuværende

en: Collapse all expanded threads
da: Sammenfold alle udvidede tråde

en: Colors
da: Farver

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Commit _All
da: Aktivér _alt

en: Commit the changes in all mailboxes
da: Aktivér ændringerne i alle postkasser

en: Commit the changes in the currently opened mailbox
da: Aktivér ændringerne i nuværende åbnede postkasse

en: Commiting mailbox %s failed.
da: Ændring af postkasse %s mislykkedes.

en: Compose
da: Lav ny

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
da: Skriv et nyt brev til EMAIL@ADRESSE

en: Compose a new message
da: Skriv et nyt brev

en: Compose message
da: Skriv et brev

en: Compose window
da: Skrivevindue

en: Composition Window
da: Skrivevindue

en: Configure Balsa
da: Indstil Balsa

en: Connected to MTA
da: Tilkoblet til MTA

en: Connecting to %s ...
da: Kobler til %s ...

en: Connecting to %s...
da: Forbinder til %s...

en: Connection refused
da: Forbindelse nægtet

en: Connection to %s closed
da: Tilkobling til %s lukket

en: Content Type: %s
da: Indholdstype: %s

en: Content Type: external-body
da: Indholdstype: ekstern krop

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue editing current message
da: Fortsæt med at redigere dette brev

en: Continue message
da: Fortsæt brev

en: Continue?
da: Fortsæt?

en: Copy to folder:
da: Kopiér til folder:

en: Copying %d messages to %s...
da: Kopierer %d beskeder til %s...

en: Copying message %d to %s...
da: Kopierer besked %d til %s...

en: Could not append message
da: Kunne ikke tilføje besked

en: Could not connect to %s (%s).
da: Kunne ikke koble til %s (%s).

en: Could not create MH directory at %s (%s)
da: Kunne ikke oprette et MH-katalog i %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
da: Kunne ikke oprette en MH-struktur i %s (%s)

en: Could not create a MailDir at %s (%s)
da: Kunne ikke oprette et MailDir i %s (%s)

en: Could not create a MailDir directory at %s (%s)
da: Kunne ikke oprette et MailDir-katalog i %s (%s)

en: Could not create a mailbox of type %s
da: Kunne ikke oprette en postkasse af type %s

en: Could not create temporary file!
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil!

en: Could not find the host "%s"
da: Kunne ikke finde værten %s.

en: Could not negotiate TLS connection
da: Kunne ikke forhandle TLS-forbindelse

en: Could not open mailbox for spooling
da: Kunne ikke genåbne postkassen til køning

en: Could not open the file %s.
da: Kunne ikke åbne filen %s.

en: Could not remove %s:
    %s
da: Kunne ikke fjerne %s:
    %s

en: Could not remove contents of %s:
    %s
da: Kunne ikke fjerne indholdet af %s:
    %s

en: Could not reopen mailbox!
da: Kunne ikke genåbne postkassen!

en: Could not run the delivery program (procmail)
da: Kunne ikke køre afleveringsprogrammet (procmail)

en: Could not synchronize mailbox %s!
da: Kunne ikke synkronisere postkasse %s!

en: Could not write the message
da: Kunne ikke skrive beskeden

en: Couldn't create a directory: mkdir() failed on pathname "%s".
da: Kunne ikke oprette en mappe: mkdir() mislykkedes for stinavnet "%s".

en: Couldn't lock %s
da: Kunne ikke oprette lås %s

en: Couldn't open destination mailbox (%s) for copying
da: Kunne ikke åbne målpostboksen (%s) for kopiering

en: Couldn't open destination mailbox (%s) for writing
da: Kunne ikke åbne målpostboksen(%s) for skrivning

en: Create %s?
da: Opret %s?

en: Create and set current identities
da: Opret og sæt aktive identiteter

en: Create mailbox:
da: Opret postkasse:

en: Create subfolder
da: Opret undermappe

en: Current toolbar
da: Aktiv værktøjslinje

en: Date
da: Dato

en: Date encoding (for strftime):
da: Datoindkodning (for strftime):

en: Date interval
da: Datointerval

en: Date:
da: Dato:

en: Debug
da: Fejlsøgning

en: Debug Messages
da: Fejlsøgningsbeskeder

en: Debug POP3 connection
da: Fejlsøg POP3-forbindelse

en: Default
da: Forvalg

en: Delete messages from the Trash mailbox
da: Slet brevene i papirkurven

en: Delete the current message
da: Slet dette brev

en: Delete the selected mailbox
da: Slet den valgte postkasse

en: Deleted
da: Slettet

en: Descriptive _Name:
da: Beskrivende _navn:

en: Directory: %s
da: Katalog: %s

en: Disconnected
da: Frakoblet

en: Display
da: Udseende

en: Display all headers
da: Vis alle brevhoveder

en: Display message size as number of lines
da: Vis beskedsstørrelse som antal linjer

en: Display no headers
da: Vis ikke brevhoveder

en: Display selected headers
da: Vis valgte brevhoveder

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
da: Lav baggrundstjek stille (ingen beskeder i statusbjælken)

en: Do you really want to delete the selected identity?
da: Ønsker du virkelig at slette den valgte identitet?

en: Don't include HTML parts as text when replying or forwarding mail
da: Inkludér ikke HTML-dele som tekst ved svar eller videresendelse af post

en: Down
da: Ned

en: Draftbox
da: Kladder

en: E-Mail Address
da: Epostadresse

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Edit condition for filter:
da: Redigér betingelse for filter:

en: Edit headers in external editor
da: Redigér headers i ekstern redigerer

en: Edit the current message with the default Gnome editor
da: Redigér den aktuelle besked med standard Gnome redigering

en: Edit the selected mailbox
da: Redigér den valgte postkasse

en: Elaborate JWZ threading
da: Udførlig JWZ trådning

en: Empty Trash
da: Tøm Papirkurv

en: Empty Trash on exit
da: Tøm papirkurv ved afslutning

en: Empty _Trash
da: Tø_m Papirkurv

en: Encoding
da: Indkodning

en: Error Messages
da: Fejlbeskeder

en: Error in regular expression syntax
da: Fejl i syntaksen for regulært udtryk

en: Error opening mailbox
da: Fejl under åbning af postboksen

en: Error placing messages from %s on %s
    Messages are left in %s
da: Fejl vel placering beskeder fra %s på %s
    Beskeder efterlades i %s

en: Error talking to %s (%s)
da: Fejl under snak med %s (%s)

en: Error when applying filters
da: Fejl ved udførsel af filtre

en: Error when copying messages
da: Fejl ved kopiering af beskeder

en: Error when moving messages
da: Fejl ved flytning af beskeder

en: Error when trashing messages
da: Fejl ved udsmidning af beskeder

en: Error writing to temporary file %s.
    Check the directory permissions.
da: Fejl under skriving til midlertidig fil %s.
    Tjek rettigheder til kataloget.

en: Error: An identity with that name already exists
da: Fejl: En identitet med det navn eksisterer allerede

en: Error: The identity does not have a name
da: Fejl: Identiteten har ikke et navn

en: Error: multipart/encrypted has no protocol parameter!
da: Fejl: multipart/encrypted har ingen protokol-parameter!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
da: Fejl: multipart/signed har ingen protokol.

en: Exit
da: Afslut

en: Expand aliases
da: Udvid aliaser

en: Expand all threads
da: Udvid alle tråde

en: Export filters as Sieve scripts
da: Eksportér filtre som Sieve-skripter

en: Expunge failed
da: Tømning mislykkedes

en: Expunging messages from server...
da: Fjerner beskeder fra server...

en: External query (a program)
da: Ekstern forespørgsel (et program)

en: FTP site: %s
da: FTP-sted: %s

en: F_older Path:
da: _Sti til mappe:

en: Failed to find enough entropy on your system
da: Fik ikke nok entropi på dit system

en: Fast
da: Hurtig

en: Fatal Error Messages
da: Fatale fejlbeskeder

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
da: Fatal fejl! Kunne ikke genåbne postkassen!

en: Fatal error.  Message count is out of sync!
da: Fatal fejl. Beskedstælling er ude af synk!

en: Fetch new incoming mail
da: Hent ny indkommende post

en: Fetching message headers... [%d/%d]
da: Henter overskrifter på beskeder... [%d/%d]

en: Fetching message...
da: Henter besked...

en: File %s cannot be read
da: Fil %s kan ikke læses

en: File already exists. Overwrite?
da: Fil eksisterer allerede. Overskriv?

en: File name: %s
da: Filnavn: %s

en: Filling entropy pool: %s...
da: Fylder "entropy pool": %s...

en: Filter has matched
da: Filter har træffere

en: Fingerprint: %s
da: Fingeraftryk: %s

en: Finish spell checking
da: Fuldfør stavekontrol

en: Finished Checking.
da: Fuldførte kontrol.

en: Flag condition
da: Tilstand for flag

en: Flagged
da: Flag

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Forward
da: Videresend

en: Forward inline...
da: Videresend inkluderet...

en: Forward the current message
da: Videresend dette brev

en: Forward the current message as attachment
da: Videresend nuværende besked som bilag

en: Forward the current message inline
da: Videresend dette brev inkluderet

en: Forward this message as attachment
da: Videresend denne besked som bilag

en: Forward this message inline
da: Videresend denne besked inkluderet

en: Fr_om
da: F_ra

en: From
da: Fra

en: From:
da: Fra:

en: Fwd:
da: Videresend:

en: GSSAPI authentication failed.
da: GSSAPI-autenticering mislykkedes.

en: Getting folder list...
da: Henter mappeliste...

en: Getting namespaces...
da: Henter navneområder...

en: GnomeCard Address Book
da: GnomeCard Adressebog

en: Help
da: Hjælp

en: High date is incorrect
da: Sen dato er ukorrekt

en: Host not found
da: Vært ikke fundet

en: Hyperlink color
da: Farve på hyperlænke

en: IMAP Folder Scanning
da: Søg i IMAP-mapper

en: If Possible
da: Hvis muligt

en: Ignore words shorter than
da: Ignorér ord kortere end

en: In:
da: Ind:

en: Inbox
da: Indbakke

en: Include file
da: Inkludér fil

en: Incoming
da: Indkommende

en: Information Messages
da: Informationsbeskeder

en: Inside/outside the date interval
da: Inden for/uden for datointerval

en: Invalid filters %s for mailbox %s
da: Ugyldige filtre %s for postboks %s

en: Invalid or incomplete address label color
da: Ugyldig eller ukomplet farve for adresseetiket

en: Invoking autoview command: %s
da: Udfører autovisningskommando: %s

en: Keywords:
da: Nøgleord:

en: LDAP Address Book
da: LDAP adressebog

en: LDAP Directory for %s
da: LDAP-katalog for %s

en: LDIF Address Book
da: LDIF-adressebog

en: LOGIN disabled on this server.
da: LOGIN er slået af på denne server.

en: Link Color
da: Farver på lænke

en: Load program location
da: Indlæs programlokation

en: Local MH mailbox...
da: Lokal MH postkasse...

en: Local Maildir mailbox...
da: Lokal Maildir postkasse...

en: Local folder %s
da: Lokal mappe %s

en: Local mailbox %s loaded as: %s
da: Lokal postboks %s indlæst som: %s

en: Local mbox mailbox...
da: Lokal mbox postkasse...

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
da: Overskredet antal låse, fjern lås for %s?

en: Logging in...
da: Logger ind...

en: Login failed.
da: Indlogning mislykkedes.

en: Looking up %s...
da: Slår %s op...

en: Low date is greater than high date
da: Tidlig dato er efter sen dato

en: Low date is incorrect
da: Tidlig dato er ukorrekt

en: MAILBOXNAME
da: MAILBOKSNAVN

en: Mail Files
da: Postfiler

en: Mail Options
da: Postindstillinger

en: Mail Servers
da: Postservere

en: Mail server: %s
da: Postserver: %s

en: Mail_box
da: _Postkasse

en: Mailbox
da: Postkasse

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
da: Postkassen "%s" ser ikke ud til at være en Maildir postkasse.

en: Mailbox %s does not appear to be a Mh mailbox.
da: Postkassen "%s" ser ikke ud til at være en Mh postkasse.

en: Mailbox %s does not appear to be an Mbox mailbox.
da: Postkassen "%s" ser ikke ud til at være en Mbox postkasse.

en: Mailbox Colors
da: Postkassefarver

en: Mailbox Configurator
da: Postkasseindstillinger

en: Mailbox Name
da: Navn på postkasse

en: Mailbox _Name:
da: _Navn på postkasse:

en: Mailbox _Path:
da: _Sti til postkasse:

en: Mailbox closed
da: Postboks lukket

en: Mailbox created.
da: Postkasse oprettet.

en: Mailbox is corrupt!
da: Postboksen er i stykker!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
da: Postboksen er mærket som ikke-skrivbar. %s

en: Mailbox is read-only.
da: Postboksen er skrivebeskyttet.

en: Mailbox is unchanged.
da: Postboksen er uændret.

en: Mailbox must have a name.
da: Postboksen skal have et navn.

en: Mailbox was corrupted!
da: Postboksen er i stykker!

en: Mailbox with unread messages color
da: Farve på postkasse med ulæste breve

en: Main window
da: Hovedvindue

en: Manage Identities
da: Håndtér identiteter

en: Manage filters
da: Redigér filtre

en: Mark all
da: Markér alle

en: Mark all messages in current mailbox
da: Markér alle beskeder i aktiv postboks

en: Marking %d messages deleted...
da: Mærker %d beskeder som slettet...

en: Match when date is in the interval:
da: Træffer hvis dato er i intervallet:

en: Match when date is outside the interval:
da: Træffer hvis dato er uden for intervallet:

en: Match when none of these flags is set:
da: Træffer når ingen af disse flag er sat:

en: Match when one flag is set/when no flag is set
da: Match når ét flag er sat/når ingen flag er sat

en: Match when one of these flags is set:
da: Træffer når et af disse flag er sat:

en: Message Colors
da: Beskedsfarver

en: Message Source
da: Beskedskilde

en: Message submission problem, placing it into your outbox.
    System will attempt to resubmit the message until you delete it.
da: Problem med levering af beskeden, lægger den i din udboks.
    Systemet vil forsøge at levere beskeden igen indtil du sletter den.

en: Message window
da: beskedsvindue

en: Message-ID: %s
da: Beskeds-ID: %s

en: Misc
da: Diverse

en: Move the current message to Trash mailbox
da: Flyt denne besked til papirkurv

en: Move the current message to trash
da: Flyt denne besked til papirkurv

en: Move to folder:
da: Flyt til folder:

en: Moving read messages to %s...
da: Flytter læste beskeder til %s...

en: N_o Headers
da: _Ingen brevhoveder

en: Name
da: Navn

en: Never
da: Aldrig

en: New
da: Ny

en: New Address Book type:
da: Ny adressebokstype:

en: New filter
da: Nyt filter

en: Next
da: Næste

en: Next
    flagged
da: Næste
    mærkede

en: Next
    unread
da: Næste
    ulæste

en: Next Flagged Message
da: Næste mærkede brev

en: Next Message
da: Næste brev

en: Next Part
da: Næste del

en: Next Unread Message
da: Næste ulæste brev

en: Next part in message
da: Næste del af beskeden

en: No address book selected....
da: Ingen adressebog valgt...

en: No authenticators available
da: Ingen autentiserere tilgængelige

en: No error
da: Ingen fejl

en: No filter name specified.
da: Intet filternavn angivet

en: No mailbox selected.
da: Ingen postkasse valgt.

en: No open or view action defined in GNOME MIME for this content type
da: Ingen åbnings- eller visningsaktion defineret i gnome MIME for denne indholdstype

en: No such mailbox type: %s
da: Ingen sådan postkassetype: %s

en: No threading at all
da: Slet ingen trådning

en: No-Id
da: Ingen id

en: No-Name
da: Unavngivet

en: None of the regular expressions matches
da: Ingen af de regulære udtryk passer

en: None of the specified fields contains:
da: Ingen af de angivne felter indeholder:

en: Notification:
da: Besked:

en: OR
da: ELLER

en: On exit
da: Ved afslutning

en: On reception
da: Ved modtagelse

en: One of the regular expressions matches
da: Èt af de regulære udtryk passer

en: One of the specified fields contains:
da: Et af de angivne felter indeholder:

en: Oooop! mailbox not found in balsa_app.mailbox nodes?
da: Hovsa! postkassen findes ikke i balsa_app.mailbox noder?

en: Open Inbox upon startup
da: Åbner indbakke ved opstart

en: Open next
da: Åbn næste

en: Open next flagged message
da: Åbn næste mærkede brev

en: Open next unread message
da: Åbn næste ulæste brev

en: Open of %s failed. Errno = %d,
da: Åbning af %s mislykkedes. Fejlnr = %d,

en: Open previous
da: Åbn forrige

en: Open the address book
da: Åbn adressebogen

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Opening mailbox %s. Please wait...
da: Åbner postkasse %s. Vent venligst...

en: Opens MAILBOXNAME
da: Åbner MAILBOKSNAVN

en: Opens default Inbox on startup
da: Åbner forvalgt indbakke ved opstart

en: Opens first unread mailbox
da: Åbner første ulæste postkasse

en: Operation between conditions
da: Operation mellem betingelser

en: Options
da: Indstillinger

en: Outbox
da: Udbakke

en: Outgoing
da: Udgående

en: POP command execution failed
da: Udførsel af POP-kommando mislykkedes

en: POP3 mailbox %s accessing error:
    %s
da: POP3 postboks %s adgangsfejl:
    %s

en: POP3 mailbox %s temp file error:
    %s
da: Fejl med midlertidig fil for POP3-postboks %s:
    %s

en: POP3 mailbox %s temp mailbox error:
da: POP3 postboks %s midlertidig postboks-fejl:

en: Page: %i/%i
da: Side: %i/%i

en: PageUp/PageDown keys scroll message by:
da: PageUp/PageDown-taster ruller besked med:

en: Pass Phrase
da: Adgangsfrase

en: Pass_word:
da: _Adgangskode:

en: Play sound:
da: Afspil lyd:

en: Please enter information about yourself.
da: Indtast venligst information om dig selv.

en: Please verify the locations of your default mail files.
    These will be created if necessary.
da: Bekræft venligst placeringen af dine standard postfiler.
    Disse vil blive oprettet om nødvendigt.

en: Popup text:
da: Popop-tekst:

en: Postpone
da: Udsæt

en: Postpone current message
da: Udsæt svar på dette brev

en: Preconnect command failed.
da: Kommando som køres før tilkobling mislykkedes.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Previous
da: Forrige

en: Previous Message
da: Forrige besked

en: Previous Part
da: Forrige del

en: Previous part in message
da: Forrige del af beskeden

en: Print
da: Udskriv

en: Print current message
da: Udskriv dette brev

en: Print message
da: Udskriv besked

en: Print on printer:
da: Udskriv til printer:

en: Print the edited message
da: Udskriv det redigerede brev

en: Print to console
da: Udskriv på skærm:

en: Pspell Settings
da: Indstillinger for pspell

en: Purge %d deleted message?
da: Fjern %d slettet besked?

en: Purge %d deleted messages?
da: Fjern %d slettede beskeder?

en: Queue this message in Outbox for sending
da: Kø denne besked i udbakke for afsendelse

en: Quote level %d color
da: Farve for citeret tekst niveau %d

en: Quoted Text Regular Expression
da: Regulært udtryk for citeret tekst

en: Quoted and Flowed Text
da: Citeret og ombrudt tekst

en: Re:
da: Ang:

en: Reading %s...
da: Indlæser %s...

en: Reading %s... %d (%d%%)
da: Læser %s... %d (%d%%)

en: Received %d bytes of %d
da: Modtog %d byte af %d

en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

en: Remember open mailboxes between sessions
da: Husk åbne postkasser mellem sessioner

en: Remote IMAP folder
da: IMAP-fjernmappe

en: Remote IMAP folder set
da: IMAP fjernmappesæt

en: Remote IMAP folder...
da: IMAP postkasse andetsteds...

en: Remote IMAP mailbox...
da: IMAP postkasse andetsteds...

en: Remote IMAP subfolder
da: Ekstern IMAP-undermappe

en: Remote IMAP subfolder...
da: Ekstern IMAP-undermappe...

en: Remote Mailbox Servers
da: Eksterne postkasseservere

en: Remote POP3 mailbox...
da: Ekstern POP3-postboks...

en: Remote SMTP Server
da: Ekstern SMTP-server

en: Remove
da: Fjern

en: Rename INBOX
da: Omdøb INBOX

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
da: Omdøbning af %s til %s mislykkedes:
    %s

en: Rename or move subfolder
da: Omdøb eller flyt undermappe

en: Renaming INBOX is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from INBOX.
    INBOX and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
da: Omdøbning af INDBOKS er speciel!
    Du vil oprette en undermappe %s i %s
    indeholdende beskederne fra INDBOKS.
    INDBOKS og dens undermapper vil bestå.
    Hvad vil du gerne gøre?

en: Reopening mailbox...
da: Genåbner postkasse...

en: Replace all occurences of the current word with the selected suggestion
da: Erstat alle forekomster af dette ord med det valgte forslag

en: Replace the current word with the selected suggestion
da: Erstat dette ord med valgt forslag

en: Replied
da: Besvaret

en: Reply
da: Svar

en: Reply
    to all
da: Svar til
    alle

en: Reply
    to group
da: Svar til
    gruppe

en: Reply Prefix:
da: Svarpræfiks:

en: Reply to _All...
da: Svar til _alle...

en: Reply to _Group...
da: Svar til _gruppe...

en: Reply to all recipients
da: Send svar til alle modtagere

en: Reply to all recipients of the current message
da: Send svar til alle modtagere af dette brev

en: Reply to all recipients of this message
da: Send svar til alle modtagere af dette brev

en: Reply to mailing list
da: Svar til postliste

en: Reply to the current message
da: Svar på dette brev

en: Reply to this message
da: Svar på dette brev

en: Required
da: Kræves

en: Retrieving Message %d of %d
da: Modtager besked %d af %d

en: Revert
da: Forkast ændringer

en: Revert all changes and finish spell checking
da: Forkast alle ændringer og afslut stavekontrol

en: Run GnomeCard
da: Kør GnomeCard

en: Run a spell check
da: Kør stavekontrol

en: Run program:
da: Kør program:

en: SASL authentication failed.
da: SASL-autenticering mislykkedes.

en: SSL Certificate check
da: Tjek af SSL-certifikat

en: SSL connection using %s (%s)
da: SSL-forbindelse bruger %s (%s)

en: SSL disabled due the lack of entropy
da: SSL slået fra pga manglende entropi

en: SSL is unavailable.
da: SSL er ikke tilgængelig.

en: S_elected Headers
da: Valgt_e brevhoveder

en: Save
da: Gem

en: Save Current Part...
da: Gem denne del...

en: Save current part in message
da: Gem denne del af beskeden

en: Save part
da: Gem del

en: Save program location
da: Gem programlokation

en: Save the current item
da: Gem dette element

en: Save this address and close the dialog?
da: Gem denne adresse og luk dialogen?

en: Save...
da: Gem...

en: Saving message status flags... [%d/%d]
da: Gemmer beskedstilstandsflag... [%d/%d]

en: Saying yes will not send the file `%s' itself, but just a MIME message/external-body reference.  Note that the recipient must have proper permissions to see the `real' file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
da: At svare ja vil ikke sende filen '%s' selv, men kun en MIME-besked/ekstern-krop reference. Bemærk at modtageren skal have de rigtige rettigheder til at se den 'virkelige' fil.
    
    Ønsker du virkelig at vedlægge denne fil som en reference?

en: Scan tree to depth
da: Dybde for søgning i træet

en: Secure connection with TLS?
da: Sikker tilkobling med TLS?

en: Select Identity
da: Vælg identitet

en: Select _Identity...
da: Vælg _identitet...

en: Select a font to use
da: Vælg skrifttype

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select all messages in current mailbox
da: Vælg alle beskeder i aktiv postboks

en: Select entire mail
da: Vælg hele beskeden

en: Select load program for address book
da: Vælg program for indlæsning af adressebog

en: Select parent folder
da: Vælg ophavsmappe

en: Select path for LDIF address book
da: Vælg sti til LDIF-adressebogen

en: Select path for VCARD address book
da: Vælg sti til VCARD-adressebogen

en: Select save program for address book
da: Vælg program for gemning af adressebog

en: Select the Identity to use for the message
da: Vælg identitet som skal bruges for beskeden

en: Select your local mail directory
da: Vælg din lokale postmappe

en: Select...
da: Vælg...

en: Selected headers:
da: Valgte brevhoveder:

en: Selecting %s...
da: Vælger %s...

en: Send and Receive messages
da: Afsend og modtag beskeder

en: Send and _Receive Mail
da: Send og _modtag post

en: Send message to obtain this part
da: (Send besked for at få denne del)

en: Send messages from the outbox
da: Send breve fra udbakken

en: Send this message
da: Send dette brev

en: Send to Trash
da: Send til papirkurv

en: Send-To
da: Send-til

en: Sending Mail...
da: Sender post...

en: Sending error: %s
da: Afsendelsesfejl: %s

en: Sentbox
da: Sendt_post

en: Separator
da: Adskiller

en: Server certificate has expired
da: Servercertifikat er udløbet

en: Server certificate is not yet valid
da: Servercertifikat er ikke gyldigt endnu

en: Set identity to use for this message
da: Sæt identitet som skal bruges for beskeden

en: Show Mailbox _Tabs
da: Vis postkasse_faner

en: Show all headers
da: Vis alle brevhoveder

en: Show dialog
da: Vis dialog

en: Show in list
da: Vis i liste

en: Show mailbox statistics in left pane
da: Vis postkasseoplysninger i venstre vindue

en: Show nothing
da: Vis ikke noget

en: Show preview pane
da: Vis forhåndsvisningsvindue

en: Shown mailbox: %s with %ld messages, %ld new
da: Viste postkasse: %s med %ld breve, %ld nye

en: Simple
da: Simpel

en: Simple threading algorithm
da: Simpel trådningsalgoritme

en: Size
da: Størrelse

en: Skip the current word
da: Overspring dette ord

en: Source mailbox (%s) is readonly. Cannot move messages
da: Kildepostboks (%s) er ikke skrivbar. Kan ikke flytte beskeder

en: Spell Check Module
da: Stavekontrolsmodul

en: Spelling
da: Stavning

en: Startup
da: Opstart

en: Status Messages
da: Tilstandsbeskeder

en: Store Address
da: Gem adresse

en: Store address of sender in addressbook
da: Gem adressen til afsender i adressebogen

en: Store address: no addresses
da: Gem adresse: ingen adresse

en: Subject
da: Emne

en: Subject:
da: Emne:

en: Subject: %s
da: Emne: %s

en: Subscribing to %s...
da: Abonnerer på %s...

en: Suggestion Level
da: Niveau for forslag

en: Syntax error in the filter configuration file
da: Syntaksfejl i konfigurationsfilen for filtre

en: The file with pathname "%s" is not a directory.
da: Filen med stinavnet "%s" er ikke en mappe.

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
da: Filterdialogen er åben, du skal lukke den før du kan køre filtre på nogen postboks

en: The folder edition to be written.
da: Mappeudgave som skal skrives.

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
da: Postkassen "%s" ser ikke ud til at være gyldig.

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
    Your system does not allow for creation of mailboxes
    in /var/spool/mail. Balsa wouldn't function properly
    until the system created the mailboxes. Please change
    the mailbox path or check your system configuration.
da: Postboksen "%s" ser ikke ud til at være gyldig.
    Dit system tillader ikke opretelse af postbokse
    i /var/spool/mail. Balsa vil ikke fungere rigtigt
    før systemet opretter postboksene. Venligst ændr
    stien til postboksen eller tjek systemkonfigurationen.

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
da: Beskedsindekset er ukorrekt. Prøv at genåbne postkassen.

en: The message to '%s' is modified.
    Save message to Draftbox?
da: Beskeden til '%s' er ændret.
    Gem besked i kladdeboks?

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
da: Stinavnet %s skal være relativt til filsystemets rod (begynder med /).

en: The pathname "%s" must be specified canonically -- it must start with a '/'.
da: Stinavnet "%s" skal angives kanonisk -- dvs. det skal starte med '/'.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
da: Der findes åbne dialoger for kørsel af filtre, luk dem før du kan ændre på filtre.

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
da: Denne IMAP-server er urgammel. Mutt virker ikke med den.

en: This certificate belongs to:
da: Dette certifikat tilhører:

en: This certificate is valid
da: Dette certifikat er gyldigt

en: This certificate was issued by:
da: Dette certifikat blev udstedt af:

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
da: Tidsrum overskredet under forsøg på fcntl lås!

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
da: Tidsrum overskredet under forsøg på flock lås!

en: To
da: Til

en: To:
da: Til:

en: Toggle
    new
da: Slå ny/
    fra/til

en: Toggle New
da: Slå ny til/fra

en: Toggle display of mailbox and folder tree
da: Skift mellem visning af postkasse og mappetræ

en: Toggle display of mailbox notebook tabs
da: Skift mellem visning af postkasse notesbogs faneblade

en: Toggle flagged
da: Slå flag til/fra

en: Toggle new message flag
da: Slår flag fra/til for ny besked

en: Trash
da: Papirkurv

en: Trash /
    Delete
da: Papirkurv/
    Slet

en: Treat multiple addresses as:
da: Behandl flere adresser som:

en: Unable to Open Mailbox!
    Please check the mailbox settings.
da: Kan ikke åbne postkassen!
    Venligst tjek indstillingerne for postkassen.

en: Unable to allocate memory
da: Kunne ikke tildele hukommelse

en: Unable to append to IMAP mailboxes at this server
da: Kan ikke tilføje til IMAP-postkasser på denne server

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
da: Kan ikke hente overskrifter fra denne IMAP-serverversion

en: Unable to get certificate from peer
da: Kunne ikke hente certifikat fra ligemand

en: Unable to load message body to match filter
da: Kunne ikke indlæse beskedskrop for matchningsfilter

en: Unable to lock mailbox!
da: Kunne ikke låse postkassen!

en: Unable to open sentbox - could not get IMAP server information
da: Kan ikke åbne udbakke - kunne ikke få IMAP-serverversion

en: Unable to open temporary file!
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil!

en: Undelete the message
da: Fortryd sletning af brev

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unread
da: Ulæste

en: Unsubscribing to %s...
da: Afmelder abonnement på %s...

en: Until Closed
da: Indtil lukket

en: Up
da: Op

en: Uploading message ...
da: Afleverer besked ...

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
da: Brug 'slå-skriving-til-fra' for at slå skriving til igen!

en: Use Sound...
da: Brug lyd...

en: Use TLS
da: Brug TLS

en: Use _APOP Authentication
da: Brug _APOP autenticering

en: Use alternative main window layout
da: Brug andet udseende for hovedvindue

en: Use preview pane
da: Vis brev i lille vindue

en: User
da: Bruger

en: User Settings
da: Brugerindstillinger

en: VCard Address Book (GnomeCard)
da: VCard adressebog (GnomeCard)

en: View part with %s
da: Se delen med %s

en: View source form of the message
da: Vis besked i kildeform

en: WARNING:
da: ADVARSEL:

en: Waiting for fcntl lock... %d
da: Venter på fcntl lås... %d

en: Waiting for flock attempt... %d
da: Venter på forsøg på flock... %d

en: Warning Messages
da: Advarsler

en: Warning: Couldn't save certificate
da: Advarsel: Kunne ikke gemme certifikat

en: Welcome to Balsa!
da: Velkommen til Balsa!

en: When I receive a message and its sender requested to return a
    Message Disposition Notification (MDN), send it in the following cases:
da: Når jeg modtager en meddelelse, og dens afsender bad om at returnere en
    meddelelses-behandlings-notificering (MDN), så send denne i de følgende tilfælde:

en: While Retrieving Messages
da: Under hentning af breve

en: Word Wrap
da: Tekstombrydning

en: Wrap Incoming Text at:
da: Ombryd indkommende tekst ved:

en: Wrap Outgoing Text at:
da: Ombryd udgående tekst ved:

en: Wrap message lines
da: Ombryd linier i brevet

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
da: Skriving mislykkedes! Gemte ufuldstændig postkasse i %s

en: Writing %s...
da: Skriver %s...

en: Writing messages... %d (%d%%)
da: Skriver beskeder... %d (%d%%)

en: You must provide a string
da: Du skal angive en streng

en: You must provide at least one regular expression
da: Du skal angive mindst et regulært udtryk

en: You must specify at least one field for matching
da: Du skal angive mindst et felt for sammenligning

en: You've successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
da: Du har nu færdig med at opsætte Balsa. Hyg dig!
       -- Balsaudviklingsholdet

en: [-- %s/%s is unsupported
da: [-- %s/%s er ikke understøttet

en: [-- Attachment #%d
da: [-- Bilag #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
da: [-- Autovisning stderr %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
da: [-- Autovisning bruger %s --]

en: [-- Can't run %s. --]
da: [-- Kan ikke køre %s. --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
da: [-- Fejl: Kunne ikke vise nogen dele af Multipart/Alternative! --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
da: [-- Fejl: message/external-body har ingen parameter for adgangstype --]

en: [-- This %s/%s attachment
da: [-- Dette %s/%s-bilag

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
da: [-- Dette %s/%s-bilag er ikke taget med, --]
    [-- og den opgivne eksterne kilde er --]
    [-- udgået. --]

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
da: [-- Type: %s/%s, Kodning: %s, Størrelse: %s --]

en: [-- on %s --]
da: [-- på %s --]

en: [invalid date]
da: [ugyldig dato]

en: [unable to calculate]
da: [kunne ikke beregne]

en: _Address Book...
da: _Adressebog...

en: _Always show INBOX
da: Vis _altid INDBOKS

en: _Attach File...
da: _Vedhæft bilag...

en: _Attachments
da: B_ilag

en: _Close
da: _Luk

en: _Collapse All
da: _Sammenfold alt

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete messages from server after download
da: _Slet breve fra server efter nedhentning

en: _Delete...
da: S_let...

en: _Edit with Gnome-Editor
da: _Redigér med Gnome-Editor

en: _Edit...
da: R_edigér...

en: _Enable check for new mail
da: _Aktivér tjek for nye beskeder

en: _Expand aliases as you type
da: Udvid aliaser m_ens du skriver

en: _Filter messages through procmail
da: Filtrér breve gennem procmail

en: _Flat index
da: _Fladt indeks

en: _Folder name:
da: _Mappenavn:

en: _Forward attached...
da: _Videresend bilag...

en: _Get New Mail
da: _Hent ny post

en: _Host Name
da: _Værtsnavn

en: _Identities...
da: _Identiteter...

en: _Include File...
da: _Inkludér fil...

en: _JWZ threading
da: _JWZ trådning

en: _Keywords
da: _Nøgleord

en: _Language
da: _Sprog

en: _Message
da: _Brev

en: _Message...
da: _Besked...

en: _Move to Trash
da: _Flyt til papirkurv

en: _New
da: _Ny

en: _Options
da: _Indstillinger

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Postpone
da: _Udsæt

en: _Print...
da: _Skriv ud...

en: _Queue
da: _Kø

en: _Quote Message(s)
da: _Citér beskeder

en: _Remember Password
da: _Husk adgangskode

en: _Remember password
da: _Husk adgangskode

en: _Reply To
da: _Svar til

en: _Reply...
da: _Svar...

en: _Request Disposition Notification
da: _Bed om underretning om disposition

en: _Select Text
da: _Vælg tekst

en: _Selected Headers
da: Valgt_e brevhoveder

en: _Send Queued Mail
da: _Send satte brev i kø

en: _Show
da: _Vis

en: _Show Mailbox Tree
da: _Vis postkassetræ

en: _Store Address...
da: Gem adre_sse...

en: _Subfolder of:
da: _Undermappe af:

en: _Subject
da: _Emne

en: _To
da: _Til

en: _Toggle
da: _Slå til/fra

en: _Undelete
da: Fo_rtryd sletning

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _View Source...
da: _Vis kilde...

en: _Wrap
da: _Ombryd

en: _Wrap Body
da: _Ombryd tekst

en: a distribution list
da: en distributionsliste

en: alternative addresses for the same person
da: andre adresser for den samme person

en: attach as file
da: vedlæg som fil

en: attach as reference
da: vedlæg som reference

en: connection error
da: Forbindelsesfejl

en: could not create temporary file %s
da: kunne ikke oprette midlertidig fil %s

en: has been deleted --]
da: blev slettet --]

en: minutes
da: minutter

en: percent
da: procent

en: ro
da: ag

en: roa
da: agl

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
da: synk: mbox ændret, men ingen ændrede beskeder! (rapportér denne fejl)

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: you
da: dig
