bug-buddy - en to da translation catalogue (160 entries)

en: 
    Welcome to Bug Buddy, a bug reporting tool for GNOME. It will step you through the process of submitting a bug report.
    
    Please, select the kind of problem you want to report and press the "Next" button:
da: 
    Velkommen til Fejl-Frede, et fejlrapporteringsværktøj til Gnome. Det vil bringe dig gennem udfærdigelsen af en fejlrapport.
    
    Vælg den type problem du vil rapportere og tryk på knappen 'Fremad':

en: $GNOME_CRASHED_APPNAME is deprecated.
    Please use the --appname command lineargument instead.
da: $GNOME_CRASHED_APPNAME er forældet.
    Benyt venligst kommandolinjeparameteren --appname i stedet.

en: $GNOME_CRASHED_PID is deprecated.
    Please use the --pid command lineargument instead.
da: $GNOME_CRASHED_PID er forældet.
    Benyt venligst kommandolinjeparameteren --pid i stedet.

en: %d of %d
da: %d af %d

en: %s
    
    Notice that the software you are running (%s) is older than six months.
    You may want to consider upgrading to a newer version of %s system
da: %s
    
    Bemærk at det software du kører (%s) er ældre end seks måneder.
    Du kan overveje at opgradere til en nyere version of systemet %s

en: '%s' doesn't seem to exist.
    
    Please check the path to sendmail again.
da: '%s' ser ikke ud til at eksistere.
    
    Tjek venligst stien til sendmail igen.

en: '%s' is a %s file.
    
    Bug Buddy can only submit plaintext (text/*) files.
da: '%s' er en %s-fil.
    
    Fejl-Frede kan kun sende almindelig tekstfiler (text/*).

en: <span size="xx-large">Bug Buddy</span>
da: <span size="xx-large">Fejl-Frede</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Bug Buddy update</span>
    
    The bug information that is stored on your system is outdated. Choosing "Update" will update it. Choosing "Don't update" will force the bug reporting to use old data.
da: <span weight="bold" size="larger">Opdatering af Fejl-Frede</span>
    
    De fejloplysninger der er gemt på dit system, er forældede. 'Opdatér' vil opdatere dem, 'Opdatér ikke' vil gennemtvinge at de gamle oplysninger bliver brugt.

en: Advanced
da: Avanceret

en: Assbarn Phenomenon
da: Assbarn-fænomen

en: Binary file:
da: Kørbar fil:

en: Bug Buddy
da: Fejl-Frede

en: Bug Buddy can send debugging information with your bug report.
    The correct options should have been selected for you automatically.
da: Fejl-Frede kan sende fejlanalyseinformation med din rapport.
    De rigtige indstillinger skulle være blevet valgt for dig automatisk.

en: Bug Buddy could not find any information on where to submit bugs.
    
    Please make sure Bug Buddy was installed correctly.
    
    Bug Buddy will now quit.
da: Fejl-Frede kunne ikke indlæse programmets brugergrænsefladefil (%s).
    Tjek venligst om Fejl-Frede er korrekt installeret.
    
    Fejl-Frede vil nu afslutte.

en: Bug Buddy could not load its user interface file (%s).
    Please make sure Bug Buddy was installed correctly.
da: Fejl-Frede kunne ikke indlæse programmets brugergrænsefladefil (%s).
    Kontrollér at Fejl-Frede er korrekt installeret.

en: Bug Buddy could not open '%s'.
    Please make sure Bug Buddy was installed correctly.
    
    Bug Buddy will now quit.
da: Fejl-Frede kunne ikke åbne '%s'.
    Tjek venligst om Fejl-Frede er korrekt installeret.
    
    Fejl-Frede vil nu afslutte.

en: Bug Buddy could not update its bug information.
    The old one will be used.
da: Fejl-Frede kunne ikke opdatere fejloplysningerne.
    De gamle bliver brugt i stedet.

en: Bug Buddy is now collecting information on your crash to submit to a bug tracking system. This is an automated process, and may take a few minutes. When it is done, you can press 'Show Debugging Details' to see the information or press 'Forward' to move to the next step in the process.
da: Fejl-Frede indsamler nu oplysninger om nedbruddet til fejlrapporten. Dette foregår automatisk og kan tage nogle få minutter. Når det er overstået, kan du trykke på 'Vis fejlanalysedetaljer' for at se oplysningerne eller 'Fremad' for at gå til næste skridt i processen.

en: Bug Buddy uses email to submit the bug reports.
    Please choose how you would like Bug Buddy to send email.
da: Fejl-Frede bruger epost til at sende fejlrapporter.
    Vælg venligst hvordan Fejl-Frede skal sende brevene.

en: Bug Description
da: Fejlbeskrivelse

en: Bug Report Tool
da: Fejlrapporteringsværktøj

en: Bug reporter name
da: Navn på fejlrapportør

en: Cc:
da: Kopi til:

en: Collecting debug info
da: Indsamler fejlanalyseringsinfo

en: Component
da: Komponent

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Core file
da: Core-fil

en: Core file from program
da: Core-fil fra programmet

en: Could not create a backup file.
da: Kunne ikke oprette en sikkerhedskopi.

en: Could not find the gdb-cmd file.
    Please try reinstalling Bug Buddy.
da: Kunne ikke finde gdb-cmd-filen.
    Prøv venligst at geninstallere Fejl-Frede.

en: Could not find widget named %s at %s
da: Kunne ikke finde kontrol ved navn %s i %s

en: Could not read symbolic link information for %s
da: Kunne ikke læse oplysninger om symbolsk henvisning for %s

en: Couldn't load icon for %s: %s
da: Kunne ikke indlæse ikon for %s: %s

en: D_ebug a crashed or running application (experts only)
da: _Fejlanalysér et nedbrudt eller kørende program (kun eksperter)

en: Debug
da: Fejlanalyse

en: Description
da: Beskrivelse

en: Downloading files
da: Henter filer

en: EMAIL
da: EPOST

en: Email Address
da: Epostadresse

en: Email Address for submiting bug reports to GNOME Bugzilla. This email will be used for tracking the bug you are submitting. If you already have a GNOME Bugzilla account, please use it as your Email Address.
da: Epostadresse som bruges til at indsende fejlrapporter til Gnomes centrale fejldatabase (Bugzilla). Hvis du allerede har en Gnome Bugzilla-konto, så brug venligst den som din epostadresse.

en: Email address of contact
da: Epostadresse på kontaktperson

en: Email:
da: Epost:

en: Error on read... aborting
da: Fejl ved læsning... afbryder

en: Error setting up sigchld handler: %s
da: Fejl ved opsætning af sigchld-håndtering: %s

en: FILE
da: FIL

en: File is of type: %s
da: Filen er af typen: %s

en: File name of crashed program
da: Filnavn på program der gik ned

en: File to save bug reports
da: Fil til gemning af fejlrapporter

en: File where you want to save your bug report in order to submit it later.
da: Fil som du ønsker at gemme din fejlrapport i for at kunne indsende den senere.

en: Finished!
da: Færdig!

en: Frequently Reported Bugs
da: Ofte rapporterede fejl

en: GDB could not be found on your system.
    Debugging information will not be obtained.
da: Programmet GDB blev ikke fundet på systemet.
    Fejlanalyseinformation vil ikke blive indhentet.

en: GDB was unable to determine which binary created
    '%s'
da: GDB Kunne ikke afgøre hvilken kørbar fil der oprettede
    '%s'

en: Hide Debugging Options
da: Skjul fejlanalyseringsindstillinger

en: If the URI has been visited before.
da: Om URI'en er blevet besøgt før

en: Include a text file
da: Inkludér en tekstfil

en: Invalid filename.
da: Ugyldig filnavn.

en: Just s_ave to a file so I can submit a bug report manually
da: _Gem blot til en fil så jeg kan sende a fejlrapport manuelt

en: Last time Bug Buddy checked for updates
da: Sidste gang Fejl-Frede tjekkede efter opdateringer

en: Mail Configuration
da: Postkonfiguration

en: Main loop isn't running!
da: Hovedløkken kører ikke!

en: NAME
da: NAVN

en: Name of contact
da: Kontaktnavne

en: Name:
da: Navn:

en: Obtaining stack trace... (%d)
da: Skaffer stak-information... (%d)

en: Only send report to yourself
da: Send kun rapport til dig selv

en: PACKAGE
da: PAKKE

en: PID of crashed program
da: Proces-id på program der gik ned

en: Package containing the program
da: Pakken indeholdende programmet

en: Path in your local filesystem where sendmail or equivalent is located.
da: Sti i dit lokale filsystem til hvor sendmail el. lign. er placeret.

en: Path of sendmail:
da: Sti til sendmail:

en: Path to sendmail like mailer program
da: Sti til sendmail-lignende postprogram

en: Please choose a component, version, and severity level for application %s
da: Vælg venligst en komponent, version og alvorlighedsgrad for programmet %s

en: Please choose a component, version, and severity level for product %s
da: Vælg venligst en komponent, version og alvorlighedsgrad for produktet %s

en: Please choose a component, version, and severity level.
da: Vælg venligst en komponent, udgave og alvorlighed.

en: Please choose a product for your bug report.
da: Vælg venligst et produkt til din fejlrapport.

en: Please choose an application for your bug report.
da: Vælg venligst et program til din fejlrapport.

en: Please enter a valid email address.
da: Indtast venligst din epostadresse.

en: Please enter a valid email command.
da: Indtast venligst en gyldig epostkommando.

en: Please enter your name.
da: Indtast venligst dit navn.

en: Please make any final corrections to the bug report.
    Notice that it will be shown at http://bugzilla.gnome.org
    It will include your name, e-mail address, and maybe
    some information about how the application crashed. If the
    document you were working on contained sensitive information,
    you may not want to submit this bug report
da: Evt. endelige rettelser til fejlrapporten kan foretages nu.
    Bemærk at den vil blive vist på http://bugzilla.gnome.org
    og vil inkludere dit navn samt epostadresse og muligvis
    nogle oplysninger om hvordan programmet gik ned. Hvis du
    arbejdede på et dokument med meget følsomme oplysninger,
    ønsker du måske ikke at indsende denne fejlrapport.

en: Please make your bug report in English, if possible.
da: Skriv venligst din fejlrapport på engelsk, om muligt.

en: Please select the product or application for the bug you wish to report.
da: Vælg venligst det produkt eller program du ønsker at rapportere en fejl i.

en: Please take a minute to see if your bug is one of the most frequently reported bugs.
    If the bug is already reported, please do not report it again.
da: Brug venligst lidt tid på at se om din fejl er en af de oftest forekommende fejl.
    Hvis fejlen allerede er rapporteret, så rapportér den ikke igen.

en: Please wait while Bug Buddy saves the stack trace...
da: Vent venligst mens stakundersøgelsen gemmes...

en: Please wait while Bug Buddy saves your bug report...
da: Vent venligst mens fejlrapporten gemmes...

en: Please wait while Bug Buddy submits your bug report...
da: Vent venligst din fejlrapport indsendes...

en: Please wait while Bug Buddy updates its list
    of products for the bug tracking systems.
da: Vent venligst mens listen af produkter
    for fejlfølgningssystemerne opdateres.

en: Please, select the core file or running application to debug.
da: Vælg det produkt eller program du ønsker at rapportere en fejl i.

en: Process ID:
da: Proces-id:

en: Product
da: Produkt

en: Real name of user reporting the bug.
da: Rigtigt navn for brugeren der rapporterer fejlen.

en: Report a bug in GNOME-based applications
da: Rapportér en fejl i Gnome-baserede programmer

en: Save Backtrace
da: Gem stakundersøgelse

en: Save in:
da: Gem i:

en: Save report to file
da: Gem rapport i fil

en: Save the report to...
da: Gem rapporten som...

en: Saving:
da: Gemmer:

en: Select a Component
da: Vælg en komponent

en: Select a Product or Application
da: Vælg et produkt eller program

en: Sendmail Settings
da: Sendmail-indstillinger

en: Severity:
da: Alvorlighed:

en: Show Debugging Options
da: Vis fejlanalyseringsindstillinger

en: Show _Applications
da: Vis _programmer

en: Show _Debugging Details
da: Vis fejl_analysedetaljer

en: Show _Products
da: Vis _produkter

en: Show most frequent bugs in:
da: Vis de oftest forekommende fejl i:

en: Simple
da: Simpel

en: Submit another bug
da: Send én til fejlrapport

en: Submit bug report
da: Send fejlrapport

en: Summary
da: Resumé

en: Text file to include in the report
da: Tekstfil der skal med i rapporten

en: The _application does not function correctly
da: _Programmet virker ikke korrekt

en: The _documentation is wrong
da: _Dokumentationen er forkert

en: The _translation is wrong
da: _Oversættelsen er forkert

en: The bug report was not saved in %s:
    
    %s
    
    Please try again, maybe with a different file name.
da: Fejlrapporten blev ikke gemt i %s:
    
    %s
    
    Prøv igen, evt. med et andet filnavn.

en: The file has too many symbolic links.
da: Filen har for mange symbolske henvisninger.

en: The graphical bug reporting tool for GNOME.
da: Gnomes grafiske fejlrapporteringsværktøj

en: The lame Bug Buddy web page
da: Fejl-Fredes kedelige hjemmeside

en: The specified file does not exist.
da: Den angivne fil eksisterer ikke.

en: The stack trace was not saved in %s:
    
    %s
    
    Please try again, maybe with a different file name.
da: Stakundersøgelsen blev ikke gemt i %s:
    
    %s
    
    Prøv igen, evt. med et andet filnavn.

en: There already exists a file name '%s'.
    
    Do you wish to overwrite this file?
da: Der eksisterer allerede en fil ved navn '%s'.
    
    Vil du overskrive denne fil?

en: There was an error running gdb:
    
    %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af GDB:
    
    %s

en: There was an error submitting the bug report:
    
    %s
da: Der opstod en fejl under indsendelsen af fejlrapporten:
    
    %s

en: This Application has bug information, but Bug Buddy doesn't know about it. Please choose another application.
da: Dette program har fejloplysninger, men Fejl-Frede kender det ikke. Vælg venligst et andet program.

en: This is the last time (UNIX timestamp) when Bug Buddy checked for updates of Bugzilla information.
da: Dette er det sidste tidspunkt (Unix-tidsstempel) hvor Fejl-Frede kontrollerede efter opdateringer af Bugzilla-oplysningerne.

en: To:
da: Til:

en: URI to show when clicked.
da: URI der vises ved klik

en: Unable to process core file with gdb:
    '%s'
da: Kunne ikke behandle core-filen med gdb:
    '%s'

en: Use _sendmail directly
da: Brug _sendmail direkte

en: Use sendmail for submitting bug reports to GNOME Bugzilla. Right now, this is the only supported method.
da: Brug sendmail til at indsende fejlrapporter til Gnome Bugzilla. I øjeblikket er dette den eneste understøttede metode.

en: Use sendmail to send bug reports
da: Brug sendmail til at sende fejlrapporter

en: Version of the package
da: Pakkeversion

en: Visited
da: Besøgt

en: Welcome to Bug Buddy
da: Velkommen til Fejl-Frede

en: You must include a comprehensible description in your bug report.
da: Du skal angive en udtømmende beskrivelse i rapporten.

en: You must include a comprehensible subject line in your bug report.
da: Du skal angive en beskrivende overskrift for rapporten.

en: You must specify a component for your bug report.
da: Du skal angive en komponent i din fejlrapport.

en: Your bug report has been submitted to:
    
            <%s>
    
    Bug reporting is an important part of making Free Software. Thank you for helping.
da: Din fejlrapport er blevet sendt til:
    
            <%s>
    
    Fejlrapportering er en vigtig del af at skabe frie programmer. Tak for din hjælp!

en: Your bug report was saved in %s
da: Din fejlrapport blev gemt i %s

en: _Don't update
da: Opdatér _ikke

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: _Request a missing feature
da: _Anmod om en manglende facilitet

en: _Send Report
da: _Send rapport

en: _Start Mailer
da: _Start postprogram

en: _Update
da: _Opdatér

en: component
da: komponent

en: core file
da: core-fil

en: crashed application
da: program der gik ned

en: desc
da: besk

en: email info
da: epost-info

en: finished
da: færdig

en: gdb has already exited
da: gdb er allerede afsluttet

en: gdb has not finished getting the debugging information.
    Kill the gdb process (the stack trace will be incomplete)?
da: GDB er ikke færdig med at hente fejlanalyseringsinformation.
    Skal GDB-processen dræbes (stakundersøgelsen vil mangle noget)?

en: mail config
da: epost-konfig

en: mostfreq
da: oftestfore

en: nothing
da: ingenting

en: product
da: produkt

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
da: Ole Laursen <olau@hardworking.dk>
