gnome-control-center - en to da translation catalogue (665 entries)

en: %d minute until the next break | %d minutes until the next break
da[0]: %d minut til næste pause
da[1]: %d minutter til næste pause

en: %i of %i
da: %i af %i

en: %s is the path where the theme files will be installed. This can not be selected as the source location
da: %s er den sti hvor temafilerne vil blive installeret. Dette kan ikke vælges som kildeplaceringen

en: /_About
da: /_Om

en: /_Preferences
da: /_Indstillinger

en: /_Take a Break
da: /_Tag en pause

en: <Unknown Action>
da: <ukendt handling>

en: <b>Applications</b>
da: <b>Programmer</b>

en: <b>Behavior and Appearance</b>
da: <b>Opførsel og udseende</b>

en: <b>Cannot start the preferences application for your window manager</b>
    
    %s
da: <b>Kan ikke start konfigurationsprogrammet for din vindueshåndtering</b>
    
    %s

en: <b>Cursor Blinking</b>
da: <b>Markørblink</b>

en: <b>Desktop _Wallpaper</b>
da: <b>Skrivebords_baggrunde</b>

en: <b>Double-Click Timeout </b>
da: <b>Dobbeltklik-tid</b>

en: <b>Drag and Drop</b>
da: <b>Træk og slip</b>

en: <b>Enable Bo_unce Keys</b>
da: <b>Aktivér _rystetaster</b>

en: <b>Enable Slo_w Keys</b>
da: <b>Aktivér _langsomme taster</b>

en: <b>Enable _Mouse Keys</b>
da: <b>Aktivér _musetaster</b>

en: <b>Enable _Repeat Keys</b>
da: <b>Aktivér _gentagende taster</b>

en: <b>Enable _Sticky Keys</b>
da: <b>Aktivér _blivende taster</b>

en: <b>Features</b>
da: <b>Faciliteter</b>

en: <b>Font Rendering</b>
da: <b>Skriftvisning</b>

en: <b>Hinting</b>:
da: <b>Justering</b>:

en: <b>Locate Pointer</b>
da: <b>Lokalisér markør</b>

en: <b>Mouse Orientation</b>
da: <b>Museorientering</b>

en: <b>Preview</b>
da: <b>Eksempel</b>

en: <b>Repeat Keys</b>
da: <b>Gentagende taster</b>

en: <b>Smoothing</b>:
da: <b>Udjævning</b>:

en: <b>Speed</b>
da: <b>Fart</b>

en: <b>Subpixel order</b>:
da: <b>Delpunktsorden</b>:

en: <b>Support</b>
da: <b>Understøttelse</b>

en: <b>Toggle Keys</b>
da: <b>Skiftetaster</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
da: <b>_Automatisk mellemværtskonfiguration</b>

en: <b>_Desktop Colors</b>
da: <b>_Skrivebordsfarver</b>

en: <b>_Direct internet connection</b>
da: <b>_Direkte internetforbindelse</b>

en: <b>_Lock screen to enforce typing break</b>
da: <b>_Lås skærm for at gennemtvinge tastepauser</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
da: <b>_Manuel mellemværtskonfigurataion</b>

en: <b>_Use authentication</b>
da: <b>_Benyt brugerverifikation</b>

en: <i><small><b>Note:</b> Changes to this setting will not take effect until you next log in.</small></i>
da: <i><small><b>Bemærk:</b> Ændringer i denne indstilling vil ikke træde i kraft før næste gang du logger ind.</small></i>

en: <i>Fast</i>
da: <i>Hurtig</i>

en: <i>High</i>
da: <i>Høj</i>

en: <i>Large</i>
da: <i>Stor</i>

en: <i>Low</i>
da: <i>Lav</i>

en: <i>Slow</i>
da: <i>Langsom</i>

en: <i>Small</i>
da: <i>Lille</i>

en: <small><i><b>Note:</b> Changes to this setting will not take effect until you next log in.</i></small>
da: <small><i><b>Bemærk:</b> Ændringer i denne indstilling vil ikke træde i kraft før næste gang du logger ind.</i></small>

en: <small><i>Fast</i></small>
da: <small><i>Hurtig</i></small>

en: <small><i>Long</i></small>
da: <small><i>Lang</i></small>

en: <small><i>Short</i></small>
da: <small><i>Kort</i></small>

en: <small><i>Slow</i></small>
da: <small><i>Langsom</i></small>

en: <span size="larger" weight="bold">Install a Theme</span>
da: <span size="larger" weight="bold">Installér et tema</span>

en: <span size="larger" weight="bold">Save Theme to Disk</span>
da: <span size="larger" weight="bold">Gem tema på disken</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Apply new font?</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Anvend ny skrifttype?</span>

en: A MIME type with that name already exists, overwrite?
da: En MIME-type med det navn eksisterer allerede, overskriv?

en: A computer break reminder.
da: Et program til at påminde om tastepauser.

en: ABCDEFG
da: ABCDEFG...ÆØÅ

en: A_vailable layouts:
da: _Tilgængelige layout:

en: A_vailable options:
da: _Tilgængelige valg:

en: About GNOME Typing Monitor
da: Om tasteovervåger

en: About this application
da: Om dette program

en: Accel Mode
da: Genvejstilstand

en: Accelerator key
da: Genvejstast

en: Accelerator keycode
da: Genvejstastekode

en: Accelerator modifiers
da: Genvejsmodifikationer

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Accessibility Settings
da: Indstilliger for tilgængelighed

en: Action
da: Handling

en: Actions
da: Handlinger

en: Add File Type
da: Tilføj filtype

en: Add Service
da: Tilføj tjeneste

en: Add Wallpapers
da: Tilføj baggrunde

en: Add _File Type...
da: Tilføj _filtype...

en: Add _Service...
da: Tilføj _tjeneste...

en: Add...
da: Tilføj...

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: All_ow postponing of breaks
da: Tillad _udsættelse af pauser

en: Antialiasing
da: Udjævning

en: Apply _Background
da: Anvend _baggrund

en: Apply _Font
da: Anvend _skrifttype

en: Are you sure you want to permanently delete this entry?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette dete element permanent?

en: Assign shortcut keys to commands
da: Tildel genvejstaster til kommandoer

en: Assistive Technology Preferences
da: Indstillinger for assisterende teknologier

en: Assistive Technology Support
da: Assisterende teknologier

en: Audio
da: Lyd

en: Autoconfiguration _URL:
da: Adresse for automatisk konf.:

en: Basic
da: Basal

en: Beep if key is re_jected
da: Bip når tast af_vises

en: Beep when _features turned on or off from keyboard
da: Bip når _faciliteter aktiveres/deaktiveres fra tastaturet

en: Beep when _modifier is pressed
da: Bip når der trykkes på _modifikationstast

en: Beep when an LED is turned on and two beeps when one is turned off.
da: Bip når en tastaturlampe tændes og bip to gange når en lampe slukkes

en: Beep when key is:
da: Bip når tast er:

en: Best _shapes
da: Bedste _former

en: Best co_ntrast
da: Bedste _kontrast

en: Break reminder
da: Pausepåminder

en: Brightness down
da: Lysstyrke ned

en: Brightness down's shortcut.
da: Genvej for lysstyrke ned.

en: Brightness up
da: Lysstyrke op

en: Brightness up's shortcut.
da: Genvej for lysstyrke op.

en: Browse icons
da: Gennemse ikoner

en: Buttons
da: Knapper

en: C_hoose...
da: _Vælg...

en: C_ustom Editor
da: _Andet redigeringsprogram

en: C_ustom Mail Reader:
da: _Andet postprogram:

en: C_ustom Terminal:
da: _Anden terminal:

en: C_ustom Web Browser:
da: _Andet netsurfningsprogram:

en: C_ut
da: K_lip

en: Callback
da: Tilbagekald

en: Callback to be issued when data are to be converted from GConf to the widget
da: Tilbagekald som bliver udført når data skal konverteres fra GConf til kontrollen

en: Callback to be issued when data are to be converted to GConf from the widget
da: Tilbagekald som bliver udført når data skal konverteres til GConf fra kontrollen

en: Callback to be issued when property editor object data is to be freed
da: Tilbagekald som bliver udført når objektdata for egenskabsredigeringen skal frigøres

en: Cannot create the directory "%s".
    This is needed to allow changing cursors.
da: Kan ikke oprette mappen "%s".
    Dette er nødvendigt for at kunne skifte markør.

en: Cannot determine user's home directory
da: Kan ikke bestemme brugers hjemmemappe

en: Capplet directory object
da: Mappeobjekt for kontrolcenterprogram

en: Capplet directory that this view is viewing
da: Mappe for kontrolcenterprogram som denne visning viser

en: Cate_gory:
da: Kate_gori:

en: Category
da: Kategori

en: Centered
da: Centreret

en: Change screen resolution
da: Skift skærmopløsning

en: Change set
da: Skiftesæt

en: Change your Desktop Background settings
da: Ændr indstillingerne for din skrivebordsbaggrund

en: Check if breaks are allowed to be postponed
da: Om pauser må udskydes

en: Choose a file category
da: Vælg en filkategori

en: Click for a list of keyboard navigation schemes.
da: Klik for en liste over tastaturnavigationsmetoder

en: Close and _Log Out
da: Luk og _log ud

en: Co_mmand:
da: Ko_mmando:

en: Connecting...
da: Tilkobler...

en: Control theme
da: Tema for kontroller

en: Controls
da: Kontroller

en: Conversion from widget callback
da: Konvertering fra kontrol-tilbagekald

en: Conversion to widget callback
da: Konvertering til kontrol-tilbagekald

en: Could not initialize Bonobo
da: Kunne ikke klargøre Bonobo

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this command exists.
da: Kunne ikke køre kommandoen: %s
    Kontrollér at kommandoen eksisterer.

en: Couldn't find the file '%s'.
    
    Please make sure it exists and try again, or choose a different background picture.
da: Kunne ikke finde filen '%s'.
    
    Sikr dig at den eksisterer og prøv igen, eller vælg et andet baggrundsbillede.

en: Couldn't load sound file %s as sample %s
da: Kunne ikke indlæse lydfilen %s som lydklip %s

en: Couldn't load the Glade file.
    Make sure that this daemon is properly installed.
da: Kunne ikke indlæse Glade-filen.
    Kontrollér at dæmonen er installeret korrekt.

en: Couldn't put the machine to sleep.
    Verify that the machine is correctly configured.
da: Kunne ikke sætte maskinen i dvale.
    Kontrollér at maskinen er konfiguret korrekt.

en: Current URI index
da: Aktuelt adresseindeks

en: Current URI index - starts from 1
da: Aktuelt adresseindeks - begynder ved 1

en: Cursor Size
da: Markørstørrelse

en: Cursor Theme
da: Markørtema

en: Cursor _blinks in text boxes and fields
da: Markør _blinker i tekstbokse og -felter

en: Cursors
da: Markører

en: Custom
da: Selvvalgt

en: Custom Editor Properties
da: Indstillinger for selvvalgt redigeringsprogram

en: Custom data required by the specific property editor
da: Brugerdefinerede data som behøves af den specifikke egenskabsredigering

en: Custom theme
da: Brugerdefineret tema

en: Customize the appearance of toolbars and menubars in applications
da: Tilpas udseendet af værktøjslinjer og menulinjer i programmer

en: D_efault action:
da: _Forvalgt handling:

en: De_tails...
da: _Detaljer...

en: Default Cursor
da: Standard markør

en: Default Cursor - Current
da: Standardmarkør - aktuel

en: Default Mail Reader
da: Forvalgt postprogram

en: Default Settings
da: Forvalgte indstillinger

en: Default Terminal
da: Forvalgt terminal

en: Default Text Editor
da: Forvalgt tekstredigeringsprogram

en: Default Web Browser
da: Forvalgt netsurfningsprogram

en: Default Window Manager
da: Forvalgt vindueshåndtering

en: Default _action:
da: Forvalgt _handling:

en: Del_ay:
da: V_entetid:

en: Delay between keypress and pointer mo_vement:
da: Ventetid mellem tastetryk og markør_flytning:

en: Delete
da: Slet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description:
da: Beskrivning:

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Desktop Background
da: Skrivebordsbaggrund

en: Desktop Background Preferences
da: Indstillinger for skrivebordsbaggrund

en: Desktop properties manager.
da: Håndtering af skrivebordsindstillinger

en: Detailed documentation
da: Detaljeret dokumentation

en: Disa_ble if two keys pressed together
da: _Deaktivér hvis to taster holdes nede samtidig

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display a dialog when there are errors running XScreenSaver
da: Vis et vindue når der opstår fejl ved kørsel af pauseskærmen

en: Do _not apply font
da: Anvend _ikke skrifttype

en: Do you want to activate Slow Keys?
da: Vil du aktivere langsomme taster?

en: Do you want to activate Sticky Keys?
da: Vil du aktivere blivende taster?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
da: Vil du deaktivere langsomme taster?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
da: Vil du deaktivere blivende taster?

en: Do you want to keep this resolution?
da: Vil du beholde denne opløsning?

en: Downloading...
da: Henter...

en: Duration of the break when typing is disallowed
da: Varighed af pausen når tastetryk ikke er tilladt

en: Duration of work before forcing a break
da: Varighed af arbejdstiden før en pause gennemtvinges

en: E-mail
da: Epost

en: E-mail's shortcut.
da: Genvej for epost.

en: E_nable Toggle Keys
da: Aktivér _skiftetaster

en: E_nable sound server startup
da: A_ktivér lydserverstart

en: E_xec Flag:
da: _Kørselstilvalg:

en: Edit file category
da: Redigér filkategori

en: Edit file type
da: Redigér filtype

en: Edit service information
da: Redigér tjenesteinformation

en: Edit...
da: Redigér...

en: Eject
da: Skub ud

en: Eject's shortcut.
da: Genvej for skub ud.

en: Electronic mail transmission
da: Epost-overførsel

en: Enable sound and associate sounds with events
da: Aktivér lyd og associér lyde med hændelser

en: Enable support for GNOME assistive technologies at login
da: Aktivér understøttelse for assisterende teknologier ved logind

en: Error activating XKB configuration.
    Probably internal X server problem.
    
    X server version data:
    %s
    %d
    %s
    If you report this situation as a bug, please include:
    - The result of <b>xprop -root | grep XKB</b>
    - The result of <b>gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/xkb</b>
da: Fejl ved aktivering af XKB-konfiguration.
    Sandsynligvis et internt X-serverproblem.
    
    X-server-versionsdata:
    %s
    %d
    %s
    Hvis du rapporterer dette som en fejl, så medtag:
    - Data fra <b>xprop -root | grep XKB</b>
    - Data fra <b>gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/xkb</b>

en: Error creating signal pipe.
da: Fejl ved oprettelse af signalkanal.

en: Error setting new accelerator in configuration database: %s
da: Fejl ved anbringelse af ny genvej i konfigurationsdatabasen: %s

en: Error unsetting accelerator in configuration database: %s
da: Fejl ved fjernelse af genvej i konfigurationsdatabasen: %s

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
da: Fejl ved forsøg på kørsel af %s
    som er kædet til nøglen %s

en: Event
da: Hændelse

en: Evolution Mail Reader
da: Evolution - postprogram

en: Extension
da: Endelse

en: Extensions
da: Endelser

en: Eye candy added by Anders Carlsson
da: Guf for øjnene tilføjet af Anders Carlsson

en: Factory for the fontilus context menu
da: Fabrik til Fontilus-kontekstmenuen

en: File Types and Programs
da: Filtypeassocieringer

en: File transfer protocol
da: Filoverførselsprotokol

en: File types and programs
da: Filtypeassocieringer

en: Filename extensions:
da: Filendelser:

en: Fill Screen
da: Udfyld skærm

en: Filters
da: Filtre

en: Flash _entire screen
da: Blink med _hele skærmen

en: Flash _window titlebar
da: Blink med _vinduestitellinje

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Preferences
da: Skrifttypeindstillinger

en: Font Rendering Details
da: Skriftvisningsdetaljer

en: Font context menu items
da: Punkter i skrifttypekontekstmenu

en: Font may be too large
da: Skrifttype er muligvis for stor

en: Fontilus context menu
da: Fontilus-kontekstmenu

en: Fontilus context menu factory
da: Fabrik til Fontilus-kontekstmenu

en: Fraction completed
da: Fuldført andel

en: Fraction of transfer currently completed
da: Andelen af overførslen som i øjeblikket er fuldført

en: From URI
da: Fra-adresse

en: From: %s
da: Fra: %s

en: GConf change set containing data to be forwarded to the gconf client on apply
da: GConf-skiftesæt som indeholder data der skal videresendes til GConf-klienten ved anvendelse

en: GConf key %s set to type %s but its expected type was %s
da: GConf-nøglen %s er sat til typen %s, men dens forventede type var %s

en: GConf key to which this property editor is attached
da: GConf-nøgle som dette egenskabsredigeringsprogram er tilknyttet til

en: GNOME Control Center
da: Kontrolcenter

en: GNOME Control Center: %s
da: Kontrolcenter: %s

en: GNOME Default
da: Gnome-forvalg

en: G_rayscale
da: _Gråtone

en: General
da: Generelt

en: Gnome Control Center : %s
da: Kontrolcenter: %s

en: Gnome documentation
da: Gnome-dokumentation

en: Go _to font folder
da: Gå _til skrifttypemappen

en: GtkTreeModel that contains the category data
da: GtkTreeModel der indeholder kategoridata

en: HTTP Proxy Details
da: Detaljer for HTTP-mellemvært

en: H_TTP proxy:
da: H_TTP-mellemvært:

en: Height if applier is a preview: Defaults to 48.
da: Højde hvis anvenderen er et eksempel: standardværdien er 64

en: Highlight the _pointer when you press Ctrl
da: Fremhæv _markøren når du trykker på Ctrl

en: Hinting
da: Hint

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Horizontal Gradient
da: Vandret farveovergang

en: I don't know how to open the file '%s'.
    Perhaps it's a kind of picture that is not yet supported.
    
    Please select a different picture instead.
da: Det vides ikke hvordan filen '%s' skal åbnes.
    Måske er det en form for billede som endnu ikke er understøttet.
    
    Vælg venligst et andet billede i stedet for.

en: I_gnore duplicate keypresses within:
da: _Ignorér dobbelte tastetryk inden for:

en: Icon theme
da: Ikontema

en: Icons
da: Ikoner

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: If set to true, then OpenType fonts will be thumbnailed.
da: Hvis dette er sat til sand, oprettes miniaturebilleder for OpenType-skrifttyper.

en: If set to true, then PCF fonts will be thumbnailed.
da: Hvis dette er sat til sand, oprettes miniaturebilleder for PCF-skrifttyper.

en: If set to true, then TrueType fonts will be thumbnailed.
da: Hvis dette er sat til sand, oprettes miniaturebilleder for TrueType-skrifttyper.

en: If set to true, then Type1 fonts will be thumbnailed.
da: Hvis dette er sat til sand, oprettes miniaturebilleder for Type1-skrifttyper.

en: If set to true, then installed themes will be thumbnailed.
da: Hvis sat til sand, vil der blive genereret miniaturer for installerede temaer.

en: If set to true, then themes will be thumbnailed.
da: Hvis sat til sand, vil der blive genereret miniaturer for temaer.

en: If true, the mime handlers for text/plain and text/* will be kept in sync
da: Hvis sand, vil MIME-håndteringerne for text/plain og text/* blive holdt synkroniseret

en: Ignore all subsequent presses of the SAME key if they happen within a user selectable period of time.
da: Ignorér alle efterfølgende tryk på den SAMME tast hvis de sker inden for et givet tidsrum

en: Images
da: Billeder

en: Import Feature Settings File
da: Importér fil med facilitetsindstillinger

en: Internet Services
da: Internettjenester

en: Invalid protocol name. Please enter a protocol name without any spaces or punctuation.
da: Ugyldigt protokolnavn. Indtast venligst et protokolnavn uden mellemrum eller punktuering.

en: Is add
da: Er tilføj

en: Is add dialog
da: Er tilføjelsesvindue

en: Issue this callback when the value associated with key gets changed
da: Udfør dette tilbagekald når værdien der er associeret med nøglen, ændres

en: It seems that another application already has access to key '%d'.
da: Det ser ud til at et andet program allerede har adgang til nøglen '%d'.

en: Just apply settings and quit
da: Anvend indstillingerne og afslut

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
da: Anvend blot indstillingerne og afslut (for kompatibilitet kun; nu håndteret af dæmon)

en: Key
da: Nøgle

en: Key Binding (%s) has its action defined multiple times
da: Tastegenvejen %s har sin handling defineret flere gange

en: Key Binding (%s) has its binding defined multiple times
da: Tastegenvejen %s har sin binding defineret flere gange

en: Key Binding (%s) is already in use
da: Tastegenvejen %s er allerede i brug

en: Key Binding (%s) is incomplete
da: Tastegenvejen %s er ufuldstændig

en: Key Binding (%s) is invalid
da: Tastegenvejen %s er ugyldig

en: Key presses _repeat when key is held down
da: _Gentag tastetryk når en tast holdes ned

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard Accessibility Preferences (AccessX)
da: Indstillinger for tastaturtilgængelighed

en: Keyboard Preferences
da: Indstillinger for tastatur

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Keyboard _model:
da: Tastatur_model:

en: Large Cursor
da: Stor markør

en: Large Cursor - Current
da: Stor markør - aktuel

en: Large White Cursor
da: Stor hvid markør

en: Large White Cursor - Current
da: Stor hvid markør - aktuel

en: Large version of normal cursor
da: Stor udgave af den normale markør

en: Large version of white cursor
da: Stor udgave af den hvide markør

en: Launch Help Browser
da: Start hjælpefremviser

en: Launch Help Browser's shortcut.
da: Genvej for start af hjælpefremviser.

en: Launch Web Browser
da: Start surfningsprogram

en: Launch Web Browser's shortcut.
da: Genvej for start af internetsurningsprogram.

en: Layout Options
da: Layoutvalg

en: Layout to use for this view of the capplets
da: Layout der skal bruges for denne visning af kontrolcenterprogrammerne

en: Layouts
da: Layout

en: Less than one minute until the next break
da: Mindre end et minut til næste pause

en: Links Text Browser
da: Links - tekstsurfningsprogram

en: Lock Screen
da: Lås skærm

en: Lock Screen's shortcut.
da: Genvej for lås skærm.

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
da: Lås skærm efter et bestemt tidsrum for at hjælpe med at forebygge skader fra gentaget tastaturarbejde

en: Log Out
da: Logud

en: Log Out's shortcut.
da: Genvej for log ud.

en: Look at content
da: Undersøg indhold

en: Lynx Text Browser
da: Lynx - tekstsurfningsprogram

en: MIME category info
da: MIME-kategori-info

en: MIME type information
da: MIME-type-information

en: Ma_ximum pointer speed:
da: Ma_ksimal markørfart:

en: Mail Reader
da: Postprogram

en: Manual pages
da: Manualsider

en: Maximize
da: Maksimér

en: Menu and Toolbar Preferences
da: Indstillinger for værktøjslinjer og menuer

en: Menus & Toolbars
da: Menuer og værktøjslinjer

en: Misc
da: Diverse

en: Model for categories only
da: Model til kategorier kun

en: Motion
da: Bevægelse

en: Mouse
da: Mus

en: Mouse Keys
da: Musetaster

en: Mouse Preferences
da: Indstillinger for mus

en: Mouse _Preferences...
da: Indstillinger for _mus...

en: My Home Folder's shortcut.
da: Genvej for at gå til hjemmemappen.

en: N_one
da: _Ingen

en: Name:
da: Navn:

en: Nautilus context menu entries for fonts
da: Kontekstmenupunkter for skriftyper

en: Network Proxy
da: Netværksmellemvært

en: Network Proxy Configuration
da: Indstillinger for netværksmellemvært

en: Network proxy preferences
da: Indstillinger for netværksmellemvært

en: New File
da: Ny fil

en: New themes can also be installed by dragging them into the window.
da: Nye temaer kan installeres ved at trække dem ind i vinduet.

en: Next track key's shortcut.
da: Genvej for næste spor.

en: No Assistive Technology is available on your system.  The 'gok' package must be installed in order to get on-screen keyboard support, and the 'gnopernicus' package must be installed for screenreading and magnifying capabilities.
da: Ingen assisterende teknologier er tilgængelige på dit system. Pakken 'gok' skal installeres for at få understøttelse for skærmtastatur, og pakken 'gnopernicus' skal installeres for at få skærmoplæsning og forstørrelse.

en: No Wallpaper
da: Ingen baggrund

en: No theme file location specified to install
da: Ingen temafilplacering angivet til installering

en: No themes could be found on your system.  This probably means that your "Theme Preferences" dialog was improperly installed, or you haven't installed the "gnome-themes" package.
da: Ingen temaer blev fundet på systemet. Dette betyder sandsynligvis at "Temaindstillinger"-vinduet blev installeret forkert eller at "gnome-themes" pakken ikke er installeret.

en: None
da: Ingen

en: Not all available assistive technologies are installed on your system.  The 'gnopernicus' package must be installed for screenreading and magnifying capabilities.
da: Ikke alle assisterende teknologier er tilgængelige på dit system. Pakken 'gnopernicus' skal installeres for at få skærmoplæsning og forstørrelse.

en: Not all available assistive technologies are installed on your system.  The 'gok' package must be installed in order to get on-screen keyboard support.
da: Ikke alle assisterende teknologier er tilgængelige på dit system. Pakken 'gok' skal installeres for at få understøttelse for skærmtastatur.

en: Object that controls the property (normally a widget)
da: Objekt der kontrollerer egenskaben (normalt en kontrol)

en: Only accept keys after they have been pressed and held for a user adjustable amount of time.
da: Acceptér kun tastatur efter de har været trykket og holdt nede for et givet tidsrum

en: Open File
da: Åbn fil

en: Options
da: Indstillinger

en: Overview of the control center
da: Oversigt over kontrolcentret

en: P_rogram:
da: P_rogram

en: Pause key's shortcut.
da: Genvej for pause.

en: Perform multiple simultaneous key press operations by pressing modifier keys in sequence.
da: Udfør flere simultane tastetryk ved at trykke på modifikationstasterne efter hinanden

en: Permissions on the file %s are broken
da: Rettighederne på filen %s er ødelagte

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Play (or Play/Pause)
da: Afspil (eller afspil/pause)

en: Play (or Play/Pause) key's shortcut.
da: Genvej for afspil (eller afspil/pause).

en: Please enter a protocol name.
da: Indtast venligst et protokolnavn.

en: Please enter a valid MIME type.  It should be of the form class/type and may not contain any spaces.
da: Indtast en gyldig MIME-type. Den skal være på formen "klasse/type" og må ikke indeholde mellemrum.

en: Please select an image.
da: Vælg venligst et billede.

en: Please specify a name and a command for this editor.
da: Angiv et navn og en kommando til dette redigeringsprogram

en: Preferred Applications
da: Foretrukne programmer

en: Preview Height
da: Eksempelhøjde

en: Preview Width
da: Eksempelbredde

en: Previous track key's shortcut.
da: Genvej for forrige spor.

en: Program to Run
da: Program der skal køres

en: Property editor data freeing callback
da: Datafrigørelsestilbagekald for egenskabsredigering

en: Property editor object data
da: Objektdata for egenskabsredigering

en: RGBA Order
da: RGBA-orden

en: R_esolution:
da: _Opløsning:

en: Re_fresh rate:
da: Optegnings_frekvens:

en: Reset to de_faults
da: Nulstil til _standardværdier

en: Resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch
da: Opløsning der benyttes til at konvertere skriftstørrelser til skærmpunktsstørrelse, i punkter pr. tomme

en: Retrieve and store legacy settings
da: Fremskaf og gem gamle indstillinger

en: Roll up
da: Rul op

en: Run XScreenSaver at login
da: Kør pauseskærm ved logind

en: Run a program
da: Kør et program

en: Run in _Terminal
da: Start i t_erminal

en: S_ocks host:
da: S_ocks-vært:

en: S_peed:
da: _Fart:

en: Save File
da: Gem fil

en: Save Theme
da: Gem tema

en: Scaled
da: Skaleret

en: Screen
da: Skærm

en: Screen %d Settings
da: Indstillinger for skærm %d

en: Screen Resolution
da: Skærmopløsning

en: Screen Resolution Preferences
da: Indstillinger for skærmopløsning

en: Screen on which BGApplier is to draw
da: Skærm som anvenderen skal tegne på

en: Search
da: Søg

en: Search's shortcut.
da: Genvej for søg.

en: Select Sound File
da: Vælg en lydfil

en: Select fonts for the desktop
da: Vælg skrifttyper for skrivebordet

en: Select the window manager you want.  You will need to hit apply, wave the magic wand, and do a magic dance for it to work.
da: Vælg en vindueshåndtering. Du bliver nødt til at trykke på 'anvend', vifte med den magiske stav og danse en indviet dans for at få den til at virke.

en: Select theme for the desktop
da: Vælg tema for skrivebordet

en: Select themes for various parts of the desktop
da: Vælg temaer for forskellige dele af skrivebordet

en: Select your default applications
da: Vælg hvilke programmer der foreslås som standard

en: Service info
da: Tjenesteinfo

en: Set as Application Font
da: Vælg som programskrifttype

en: Set the font for applications
da: Vælg standardskrifttypen for programmer

en: Set the font for the icons on the desktop
da: Vælg skrifttypen for ikoner på skrivebordet

en: Set the monospace font for terminals and similar applications
da: Vælg den faste bredde skrifttype for terminaler og lignende programmer

en: Set this key to the command used to create thumbnails for OpenType fonts.
da: Sæt denne nøgle til kommandoen til at oprette miniature til OpenType-skrifttyper.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for PCF fonts.
da: Sæt denne nøgle til kommandoen til at oprette miniature til PCF-skrifttyper.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for TrueType fonts.
da: Sæt denne nøgle til kommandoen til at oprette miniature til TrueType-skrifttyper.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for Type1 fonts.
da: Sæt denne nøgle til kommandoen til at oprette miniature til Type1-skrifttyper.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for installed themes.
da: Sæt denne nøgle til den kommando der skal benyttes til at oprette miniaturer for installerede temaer.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for themes.
da: Sæt denne nøgle til den kommando der skal benyttes til at oprette miniaturer for temaer.

en: Set your keyboard accessibility preferences
da: Angiv indstillinger for tastaturtilgængelighed

en: Set your keyboard preferences
da: Vælg indstillinger for tastaturet

en: Set your mouse preferences
da: Vælg indstillinger for mus

en: Short _description:
da: Kort _beskrivelse:

en: Shortcut
da: Genvej

en: Show Startup Errors
da: Vis startfejl

en: Show _icons in menus
da: Vis _ikoner i menuer

en: Size:
da: Størrelse:

en: Skip to Next track
da: Spring til næste spor

en: Skip to Previous track
da: Spring til forrige spor

en: Sleep
da: Dvale

en: Sleep's shortcut.
da: Genvej for dvale.

en: Slow Keys Alert
da: Langsomme taster

en: Solid Color
da: Ensfarvet

en: Sound
da: Lyd

en: Sound Events
da: Lydhændelser

en: Sound File
da: Lydfil

en: Sound Preferences
da: Lydindstillinger

en: Sound _file:
da: Lyd_fil:

en: Sound preferences
da: Lydindstillinger

en: Specify which programs are used to open or view each file type
da: Vælg hvilke programmer der bruges til at åbne eller vise forskellige filtyper

en: Specify which programs are used to open or view each type of file
da: Vælg hvilke programmer der bruges til at åbne eller vise forskellige filtyper

en: Standard XTerminal
da: Standard X-Terminal

en: Start XScreenSaver
da: Start pauseskærm

en: Start in T_erminal
da: Start i t_erminal

en: Start the page with the typing break settings showing
da: Start siden med tastepauseindstillingerne

en: Start these assistive technologies every time you log in:
da: Start disse assisterende teknologier hver gang du logger på:

en: Sticky Keys Alert
da: Blivende taster

en: Stop playback key
da: Stop afspilning

en: Stop playback key's shortcut.
da: Genvej til stop afspilning.

en: Structure containing information on the MIME category
da: Struktur der indeholder oplysninger om MIME-kategorien

en: Structure containing service information
da: Struktur der indeholder tjenesteinformation

en: Structure with data on the MIME type
da: Struktur med data om MIME-typen

en: Style:
da: Stil:

en: Sub_pixel (LCDs)
da: Del_punkt (LCD-skærme)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
da: Del_punktsudjævning (LCD-skærme)

en: Super (or "Windows logo")
da: Super (eller "Windows-logo")

en: Sync text/plain and text/* handlers
da: Synkronisér håndteringer til text/plain og text/*

en: System Bell
da: Systembip

en: TRUE if this is an add service dialog
da: TRUE hvis dette er et tjenestetilføjelsesvindue

en: Take a break!
da: Tag en pause!

en: Testing the new settings. If you don't respond in %d second the previous settings will be restored. | Testing the new settings. If you don't respond in %d seconds the previous settings will be restored.
da[0]: Tester de nye indstillinger. Hvis du ikke svarer inden for %d sekund, vil de foregående indstillinger blive gendannet.
da[1]: Tester de nye indstillinger. Hvis du ikke svarer inden for %d sekunder, vil de foregående indstillinger blive gendannet.

en: Text Editor
da: Tekstredigeringsprogram

en: Text below icons
da: Tekst under ikoner

en: Text beside icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Text only
da: Kun tekst

en: The GNOME configuration tool
da: Et centralt opsætningsværktøj til Gnome

en: The XServer does not support the XRandR extension.  Runtime resolution changes to the display size are not available.
da: X-serveren understøtter ikke XRandR-udvidelsen. Skift af opløsning under kørsel er ikke muligt.

en: The default cursor inverted
da: Inverteret standardmarkør

en: The default cursor that ships with X
da: Den standardmarkør der følger med X

en: The default theme schemas could not be found on your system.  This means that you probably don't have metacity installed, or that your gconf is configured incorrectly.
da: Standardtemaskamerne blev ikke fundet på dit system. Dette betyder at du sandsynligvis ikke har Metacity installeret eller at GConf er konfigureret forkert.

en: The file %s is not a valid wav file
da: Filen %s er ikke en gyldig wav-fil

en: The font selected is %d point large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a size smaller than %d. | The font selected is %d points large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a size smaller than %d.
da[0]: Den valgte skrifttype er %d punkt stor og kan gøre det svært at benytte systemet. Det anbefales at du vælger en størrelse der er mindre end %d.
da[1]: Den valgte skrifttype er %d punkter stor og kan gøre det svært at benytte systemet. Det anbefales at du vælger en størrelse der er mindre end %d.

en: The font selected is %d point large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a smaller sized font. | The font selected is %d points large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a smaller sized font.
da[0]: Den valgte skrifttype er %d punkt stor og kan gøre det svært at benytte systemet. Det anbefales at du vælger en skrifttype med en mindre størrelse.
da[1]: Den valgte skrifttype er %d punkter stor og kan gøre det svært at benytte systemet. Det anbefales at du vælger en skrifttype med en mindre størrelse.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" - red on left, most common. "bgr" - blue on left. "vrgb" - red on top. "vbgr" - red on bottom.
da: Ordenen for delpunktselementer på en LCD-skærm; benyttes kun når udjævning er sat til "rgba". Mulige værdier er: "rgb" - rød til venstre, mest almindeligt, "bgr" - blå til venstre, "vrgb" - rød øverst, "vbgr" - rød nederst.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog. 0123456789
da: Cølibatisk havfrue på brynjeklædt wc med plexiglas i zoo - 0123456789.

en: The shortcut "%s" is already used for:
     "%s"
da: Genvejstasten "%s" bliver allerede benyttet til:
     "%s"

en: The sound file for this event does not exist.
da: Lydfilen for denne hændelse eksisterer ikke.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
da: Lydfilen for denne hændelse eksisterer ikke.
    Du kan evt. installere gnome-audio-pakken
    for et sæt standardlyde.

en: The theme file location specified to install is invalid
da: Ingen temafilplacering angivet til installering var ugyldig

en: The theme you have selected suggests a new font. A preview of the font is shown below.
da: Det tema du har valgt, foreslår en ny skrifttype. Et eksempel på skrifttypen vises nedenfor.

en: The type of accelerator.
da: Genvejstypen.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" - no antialiasing. "grayscale" - standard grayscale antialiasing. "rgba" - subpixel antialiasing. (LCD screens only).
da: Den type udjævning der benyttes ved optegning af skrifttyper. Mulige værdier er: "none" - ingen udjævning, "grayscale" - alm. gråtoneudjævning, "rgba" - delpunktsudjævning (kun LCD-skærme).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" - no hinting, "slight", "medium", and "full" - as much hinting as possible; may cause distortion of letter forms.
da: Den grad af hint der bruges ved optegning af skrifttyper. Mulige værdier er: "ingen" - ingen hint, "slight", "medium", "full" - så meget som muligt; kan forårsage deformering af bogstavformerne.

en: The typing monitor is already running.
da: Tasteovervågeren kører allerede.

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choose 'Add to panel -> Utilities -> Notification area'.
da: Tasteovervågeren bruger panelets statusområde til at vise oplysninger. Du ser ikke ud til at have et statusområde på dit panel. Du kan tilføje et ved at højreklikke på panelet og vælge 'Tilføj til panel -> Tilbehør -> Statusområde'.

en: The version of the XRandR extension is incompatible with this program. Runtime changes to the display size are not available.
da: Versionen af XRandR-udvidelsen kan ikke bruges med dette program. Skift af opløsning under kørsel er ikke muligt.

en: Theme
da: Tema

en: Theme Details
da: Temadetaljer

en: Theme Installation
da: Temainstallering

en: Theme Preferences
da: Temaindstillinger

en: Theme Properties content view component
da: Indholdsvisningskomponent til temaegenskaber

en: Theme _Details
da: Tema_detaljer

en: Theme name must be present
da: Temanavn skal være til stede

en: Themes
da: Temaer

en: Themus Theme Properties view
da: Temaegenskaber-visning

en: There is already a protocol by that name.
da: Der eksisterer allerede en protokol med det navn.

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visningen af hjælp: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af tastaturindstillingsvinduet: %s

en: There was an error launching the mouse preferences dialog: %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af museindstillingsvinduet: %s

en: There was an error starting up the screensaver:
    
    %s
    
    Screensaver functionality will not work in this session.
da: Der opstod en fejl under start af pauseskærmen:
    
    %s
    
    Pauseskærmen vil ikke fungere i denne session.

en: This application can open _URIs
da: Dette program kan åbne _URI'er

en: This application can open _multiple files
da: Dette program kan åbne _flere filer

en: This application needs to be run in a _shell
da: Dette program skal startes i en _terminal

en: This system does not seem to have the XKB extension.  The keyboard accessibility features will not operate without it.
da: Dette system ser ikke ud til at have XKB-udvidelsen. Faciliteterne for tastaturtilgængelighed vil ikke virke uden den.

en: This theme does not suggest any particular font or background.
da: Dette tema foreslår ikke en bestemt skrifttype eller baggrund.

en: This theme suggests a background:
da: Dette tema foreslår en baggrund:

en: This theme suggests a font and a background:
da: Dette tema foreslår en skrifttype og en baggrund:

en: This theme suggests a font:
da: Dette tema foreslår en skrifttype:

en: Thumbnail command for OpenType fonts
da: Miniaturekommando for OpenType-skrifttyper

en: Thumbnail command for PCF fonts
da: Miniaturekommando for PCF-skrifttyper

en: Thumbnail command for TrueType fonts
da: Miniaturekommando for TrueType-skrifttyper

en: Thumbnail command for Type1 fonts
da: Miniaturekommando for Type1-skrifttyper

en: Thumbnail command for installed themes
da: Miniaturekommando for installerede temaer

en: Thumbnail command for themes
da: Miniaturekommando for temaer

en: Tiled
da: Side-om-side

en: Time to acce_lerate to maximum speed:
da: Tid før _accelerering til topfart:

en: To URI
da: Til-adresse

en: To _move a window, press-and-hold this key then grab the window:
da: Tryk og hold denne tast nede og klik på et vindue for at _flytte det:

en: To: %s
da: Til: %s

en: Toolbar _button labels:
da: _Knapetiketter på værktøjslinjer:

en: Total URIs
da: Totalt adresser

en: Total number of URIs
da: Totalt antal af adresser

en: Transferring: %s
da: Overfører: %s

en: True if this dialog is for adding a MIME type
da: TRUE hvis dette vindue er til alt tilføje en MIME-type

en: Turn the numeric keypad into a mouse control pad.
da: Lav det numeriske tastatur om til en musekontrol

en: Type of bg_applier: BG_APPLIER_ROOT for root window or BG_APPLIER_PREVIEW for preview
da: Type af bg_applier: BG_APPLIER_ROOT for rodvinduet eller BG_APPLIER_PREVIEW for eksempel

en: Typing Break
da: Tastepause

en: UI Control
da: Grænsefladekontrol

en: URI currently displayed
da: Aktuelt vist adresse

en: URI currently transferring from
da: Adresse der i øjeblikket overføres fra

en: URI currently transferring to
da: Adresse der i øjeblikket overføres til

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
da: Kunne ikke vise vinduet for tastepauseindstillinger med den følgende fejl: %s

en: Unable to find any keyboard themes.  This means your GTK+ installation has been incompletely installed.
da: Kunne ikke finde nogen tastaturtemaer. Dette betyder at Gtk+-installationen er ufuldstændig.

en: Unable to import AccessX settings from file '%s'
da: Kunne ikke importere AccessX-indstillinger fra filen '%s'

en: Unable to load capplet stock icon '%s'
da: Kunne ikke indlæse lagerikon '%s'

en: Unable to start the settings manager 'gnome-settings-daemon'.
    Without the GNOME settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with Bonobo, or a non-GNOME (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the GNOME settings manager.
da: Kunne ikke starte konfigurationsshåndteringen 'gnome-settings-daemon'.
    Når den ikke kører, træder nogle indstillinger måske ikke i kraft. Dette kan indikere et problem med Bonobo eller at en anden konfigurationshåndtering som ikke er relateret til Gnome (f.eks. KDE), måske er aktiv og forårsager en konflik med Gnomes konfigurationshåndtering.

en: Underlying model to notify when Ok is clicked
da: Underlæggende model der skal underrettes når der klikkes på O.k.

en: Understands _Netscape Remote Control
da: Forstår _Netscape-fjernbetjening

en: Unknown Cursor
da: Ukendt markør

en: Unknown service types
da: Ukendte tjenestetyper

en: Use _previous resolution
da: Benyt _foregående opløsning

en: Use parent category _defaults
da: Benyt forælderkategoriens _forvalg

en: Use shell even if nautilus is running.
da: Benyt skal også selvom Nautilus kører

en: Use this _editor to open text files in the file manager
da: Brug dette _redigeringsprogram til at åbne tekstfiler i filhåndteringen

en: Version:
da: Udgave:

en: Vertical Gradient
da: Lodret farveovergang

en: Very soon, XKB settings in gconf will be overridden (from the system configuration)
da: Meget snart vil XKB-indstillinger i GConf blive overskrevet (fra systemets konfiguration)

en: View as %s
da: Vis som %s

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume down
da: Lydstyrke ned

en: Volume down's shortcut.
da: Genvej for lydstyrke ned.

en: Volume mute
da: Dæmp lyd

en: Volume mute's shortcut
da: Genvej for dæmp lyd.

en: Volume step
da: Lydstyrkeskridt

en: Volume step as percentage of volume.
da: Lydstyrkeskridt som procent af lydstyrke.

en: Volume up
da: Lydstyrke op

en: Volume up's shortcut.
da: Genvej for lydstyrke op.

en: W3M Text Browser
da: W3M - tekstsurfningsprogram

en: Web Browser
da: Surfningsprogram

en: Whether to thumbnail OpenType fonts
da: Opret miniaturer for OpenType-skrifttyper

en: Whether to thumbnail PCF fonts
da: Opret miniaturer for PCF-skrifttyper

en: Whether to thumbnail TrueType fonts
da: Opret miniaturer for TrueType-skrifttyper

en: Whether to thumbnail Type1 fonts
da: Opret miniaturer for Type1-skrifttyper

en: Whether to thumbnail installed themes
da: Generér miniaturer for installerede temaer

en: Whether to thumbnail themes
da: Generér miniaturer for temaer

en: White Cursor
da: Hvid markør

en: White Cursor - Current
da: Hvid markør - aktuel

en: Width if applier is a preview: Defaults to 64.
da: Bredde hvis anvenderen er et eksempel: standardværdien er 64

en: Window Border
da: Vindueskant

en: Window Management
da: Vindueshåndtering

en: Window Manager
da: Vindueshåndtering

en: Window Preferences
da: Indstillinger for vinduer

en: Window Properties
da: Vinduesindstillinger

en: Window border theme
da: Tema for vindueskanter

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
da: Vindueshåndteringen "%s" har ikke registreret et konfigurationsværktøj

en: Windows
da: Vinduer

en: World wide web
da: Internet

en: Written by Richard Hult &lt;richard@imendio.com&gt;
da: Skrevet af Richard Hult &lt;richard@imendio.com&gt;

en: XKB keyboard layout
da: XKB-tastaturlayout

en: XKB keyboard model
da: XKB-tastaturmodel

en: XKB options
da: XKB-indstillinger

en: XKB settings in gconf will be overridden from the system ASAP
da: XKB-indstillinger i GConf vil blive overskrevet af systemet så snart som muligt

en: You are using XFree 4.3.0.
    There are known problems with complex XKB configurations.
    Try using simpler configuration or taking more fresh version of XFree software.
da: Du bruger XFree 4.3.0.
    Der er kendte problemer med komplekse XKB-konfigurationer.
    Prøv en simplere konfiguration eller en nyere udgave af XFree.

en: You can save this theme by pressing the Save Theme button.
da: Du kan gemme dette tema ved at trykke på 'Gem tema'-knappen.

en: You have a keyboard remapping file (%s) in your home directory whose contents will now be ignored. You can use the keyboard preferences to restore them.
da: Du har en tasteomdøbningsfil (%s) i din hjemmemappe hvis indhold nu bliver ignoreret. Du kan gendanne ændringerne under tastaturindstilingerne.

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du holdt lige skiftetasten trykket nede i 8 sekunder. Dette er en genvej til langsomme taster-faciliteten som påvirker den måde dit tastatur virker på.

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du trykkede lige på skiftetasten 5 gange i træk. Dette er genvejen til blivende taster-faciliteten som påvirker den måde dit tastatur virker på.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du trykkede lige på to taster på samme tid eller på skiftetasten 5 gange i træk. Dette deaktiverer blivende taster-faciliteten som påvirker den måde dit tastatur virker på.

en: _About
da: _Om

en: _Accessibility
da: _Tilgængelighed

en: _Accessibility...
da: _Tilgængelighed...

en: _Add Wallpaper
da: _Tilføj baggrund

en: _Add:
da: _Tilføj:

en: _Application font:
da: Skrifttype for _programmer:

en: _Apply font
da: _Anvend skrifttype

en: _Break interval lasts:
da: _Pauseinterval tager:

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Delay:
da: _Ventetid:

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: _Desktop font:
da: Skrifttype for _skrivebordet:

en: _Desktop shortcuts:
da: _Skrivebordsgenveje:

en: _Detachable toolbars
da: Værktøjslinjer der kan _frigøres

en: _Details
da: _Detaljer

en: _Disable if unused for:
da: _Deaktivér hvis ubenyttet i:

en: _Do not show this message again
da: _Vis ikke denne besked igen

en: _Double-click titlebar to perform this action:
da: _Dobbeltklik på titellinjen for at udføre denne handling:

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Edit...
da: _Redigér...

en: _Enable assistive technologies
da: _Aktivér assisterende teknologier

en: _Enable keyboard accessibility features
da: _Aktivér tastaturtilgængelighed

en: _FTP proxy:
da: _FTP-mellemvært:

en: _File
da: _Fil

en: _Full
da: _Fuld

en: _Go To Theme Folder
da: _Gå til temamappen

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Import
da: _Importér

en: _Import Feature Settings...
da: _Importér indstillinger...

en: _Install
da: _Installér

en: _Install Theme...
da: _Installér tema...

en: _Interval before raising:
da: _Ventetid før hævning:

en: _Keep resolution
da: _Behold opløsning

en: _Large
da: _Stor

en: _Left-handed mouse
da: _Venstrehåndet mus

en: _Location:
da: _Placering:

en: _MIME type:
da: _MIME-type

en: _Magnifier
da: _Forstørrer

en: _Make default for this computer (%s) only
da: Gør til forvalg for denne _maskine (%s) kun

en: _Medium
da: _Mellem

en: _Monochrome
da: _Monokrom

en: _Name:
da: _Navn:

en: _New
da: _Ny

en: _None
da: _Ingen

en: _On-screen keyboard
da: _Skærmtastatur

en: _Only accept keys held for:
da: _Acceptér kun taste trykket nede i:

en: _Open
da: _Åbn

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Play
da: _Afspil

en: _Postpone break
da: _Udsæt pause

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Program to run:
da: _Program der skal køres:

en: _Properties...
da: _Indstillinger...

en: _Protocol:
da: _Protokol:

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Raise selected windows after an interval
da: _Hæv valgte vinduer efter et interval

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Resolution:
da: _Opløsning:

en: _Save
da: _Gem

en: _Save Theme...
da: _Gem tema...

en: _Screenreader
da: _Skærmoplæser

en: _Secure HTTP proxy:
da: _Sikker HTTP-mellemvært:

en: _Select
da: _Vælg

en: _Select a Mail Reader:
da: _Vælg et postprogram:

en: _Select a Terminal:
da: _Vælg en terminal:

en: _Select a Web Browser:
da: _Vælg et netsurfningsprogram:

en: _Select an Editor:
da: _Vælg et redigeringsprogram:

en: _Select windows when the mouse moves over them
da: _Vælg vinduer når musen bevæger sig over dem

en: _Selected layouts:
da: _Valgte layout:

en: _Selected options:
da: _Valgte valg:

en: _Sensitivity:
da: _Følsomhed:

en: _Slight
da: _Let

en: _Small
da: _Lille

en: _Sound an audible bell
da: _Udsend hørbart bip

en: _Sounds for events
da: _Lyde for hændelser

en: _Sounds:
da: _Lyde:

en: _Speed:
da: _Fart:

en: _Style:
da: _Stil:

en: _Terminal font:
da: Skrifttype for _terminaler:

en: _Text editing shortcuts:
da: _Tekstredigeringsgenveje:

en: _Theme name:
da: _Temanavn:

en: _Threshold:
da: _Tærskel:

en: _Timeout:
da: _Tid:

en: _Type to test settings:
da: _Tast for at teste indstillinger:

en: _Use Font
da: _Benyt skrifttype

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Viewer component:
da: _Fremviserkomponent:

en: _Visual feedback:
da: _Visuelt feedback:

en: _Window title font:
da: Skrifttype for _vinduestitler:

en: _Work interval lasts:
da: _Arbejdsinterval tager:

en: _accepted
da: _accepteres

en: _pressed
da: _holdes ned

en: _rejected
da: af_vises

en: characters/second
da: tegn/sek

en: dots per inch
da: punkter pr. tomme

en: milliseconds
da: millisekunder

en: minutes
da: minutter

en: pixels/second
da: punkter/sek

en: seconds
da: sekunder

en: theme selection tree
da: temavælgertræ
