control-center - en to da translation catalogue (786 entries)

en:     Remove
da:     Fjern

en:  (Not found)
da:  (ikke fundet)

en:  Browse...
da:  Gennemse...

en:  Minutes.
da:  minutter.

en:  Random)
da:  Tilfældig)

en:  minutes after screen saver has started.
da:  minutter efter at pauseskærmen er startet.

en: "%s" does not exist or is not executable.
    Check your spelling and make sure you have
    the right permissions to execute this file.
da: "%s" eksister ikke eller kan ikke køres.
    Tjek at navnet er stavet korrekt og at
    du har tilladelse til at køre filen.

en: %s (Current)
da: %s (nuværende)

en: %s Settings...
da: %s-indstillinger...

en: 2D projection of a hypercube
da: En 2d-projektion af en hyperterning

en: 3D
da: 3d

en: 3D Clock
da: Ur i 3d

en: 3d pipes flow around the screen
da: 3-dimensionale rør dannes rundt om på skærmen

en: A 3d Rubiks cube floats and twists around
da: Flyvende og roterende fessorterning

en: A 3d cube floats around
da: En 3-dimensional terning som flyver omkring og folder sig ud

en: A 3d flower morphs into a sphear
da: En 3-dimensional blomst morfes til en kugleform

en: A 3d globe
da: En globus i tre dimensioner

en: A blob of bubbles spinning/moving around the screen.
da: En klase af bobler som drejer sig og bevæger sig rundt omkring på skærmen.

en: A cellular automata that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals.
da: En cellulær automat som begynder med et tilfældigt felt og organiserer det i striber og spiraler.

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced.
da: En cellulær automaton som i virkeligheden er en 2-dimensional Turing-maskine: når hovederne (myrerne) går over skærmen, ændrer de værdierne af punkterne på deres vej, og når de senere passerer ændrede punkter, har det indflydelse på deres opførsel.

en: A show of objects interacting through attractive and repulsive forces.
da: Et sandt show af objekter som påvirker hinanden gennem tiltrækkende og frastødende kræfter.

en: A waving ribbon
da: Et bølgende bånd

en: About
da: Om...

en: About the GNOME control-center.
da: Om kontrolcentret.

en: About:
da: Om:

en: Add Application
da: Tilføj program

en: Add Application...
da: Tilføj program...

en: Add MIME Type
da: Tilføj mime-type

en: Add New Extension
da: Tilføj ny endelse

en: Add New MIME Type
da: Tilføj ny mime-type

en: Add New MIME Type...
da: Tilføj ny mime-type...

en: Add New Window Manager
da: Tilføj ny vindueshåndtering

en: Add...
da: Tilføj...

en: Additive
da: Additiv

en: Animate
da: Animér

en: Animate circles.
da: Animér cirkler.

en: Another item
da: Et andet punkt

en: Ant
da: Myrer

en: Ants:
da: Myrer:

en: Application Command:
da: Programkommando:

en: Application Name:
da: Programnavn

en: Applications
da: Programudseende

en: At the mouse pointer
da: Ved musepilen

en: Attraction
da: Tiltrækning

en: Attraction is based on interactions of points which attract each other up to a certain distance and then begin to repel each other.
da: Tiltrækning bygger på punkter der tiltrækker hinanden ned til en vis afstand hvor de begynder at frastøde i stedet.

en: Author:
da: Forfatter:

en: Author: UNKNOWN
da: Forfatter: UKENDT

en: Auto
    Preview
da: Autotest
    udseende

en: Available Themes
da: Mulige temaer

en: Background
da: Baggrund

en: Bad Application Command
da: Ugyldig programkommando

en: Bad Application Name
da: Ugyldigt programnavn

en: Bars
da: Bjælker

en: Blitspin takes a bitmap and repeatedly rotates it by 90 degrees using logical operations.
da: Blitspin tager et bitbillede og roterer det 90 grader gentagne gange ved brug af logiske operationer.

en: Blue Screen of Death
da: Den blå død

en: Bottom
da: Bund

en: Bouboule changes shape and size in a blob like form.
da: Bouboule ændrer hele tiden størrelsen og formen af en klaselignende struktur.

en: Bounce colored lines around a window.
da: Støder farvede linjer rundt i et vindue.

en: Braid
da: Farveflet

en: Bridge
da: Bro

en: Broken
da: Brudt

en: Bsod
da: Blå død

en: Bsod simulates crash screens from other operating systems.
da: Blå død simulerer nedbrudsskærmbilleder fra andre styresystemer.

en: Bubble3d
da: Bobler i 3d

en: Bubbles
da: Bobler

en: Bubbles exist in three dimensions.
da: Bobler eksisterer i 3 dimensioner.

en: Bubbles sprays tiny bubbles which grow until they go pop.
da: Bobler udsprøjter små bobler som gror indtil de sprænges.

en: Bumps
da: Bump

en: By Its
da: Først

en: CAPID
da: KAPID

en: CAPPLET
da: KAPPLET

en: COLOR
da: FARVE

en: Cage
da: Bur

en: Can detach and move menus
da: Menulinjer kan afrives og flyttes

en: Can detach and move toolbars
da: Værktøjslinjer kan afrives og flyttes

en: Can open from URI
da: Kan åbne fra en URI

en: Can open multiple files
da: Kan åbne flere filer

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
da: Kan ikke finde en hbox, bruger normal filvælger

en: Catcha
da: Du

en: Causes the colors to mix when overlapped.
da: Får farverne til at blandes når de overlapper hinanden.

en: Cell
da: Celle

en: Center image.
da: Centrer billede.

en: Center of the screen
da: Midt på skærmen

en: Centered
da: Centreret

en: Centre
da: Center

en: Change File Extensions
da: Skift filendelser

en: Change Icon
da: Skift ikon

en: Change distance at which attractive force becomes repulsive.
da: Ændr afstanden hvor tiltrækkende kræfter bliver frastødende.

en: Change from closed to open figures.
da: Vælg mellem åbne og lukkede figurer.

en: Change maximum number of lines.
da: Ændr det maksimale antal linjer.

en: Change number of interpolation steps.
da: Ændr antallet af interpoleringstrin.

en: Change number of segments.
da: Ændr antallet af segmenter.

en: Change number of trails.
da: Ændr antallet af spor.

en: Change size of points.
da: Ændr størrelsen af punkterne.

en: Change the animation step delay.
da: Ændr animationshastighed.

en: Change the delay between changing modes.
da: Ændr pausen mellem tilstandsskift.

en: Change the delay between each 90 degree rotation.
da: Ændr tidsrummet mellem hver 90-graders rotation.

en: Change the delay between steps of rotation process.
da: Ændr tidsrummet mellem trinene i rotationsprocessen.

en: Change the delay in cycles.
da: Ændr tidsrummet mellem runderne.

en: Change the delay in movement.
da: Ændr pausen i bevægelsen.

en: Change the delay.
da: Ændr pausen.

en: Change the density.
da: Ændr tætheden.

en: Change the distance from center of cube
da: Ændr afstanden fra centrum af terningen

en: Change the number of bubbles to use.
da: Ændr antallet af bobler som skal anvendes.

en: Change the number of circles to use.
da: Ændr antallet af cirkler som skal bruger.

en: Change the number of colors to use in star.
da: Ændr antallet af farver som bruges i søstjernen.

en: Change the number of colors to use.
da: Ændr antallet af farver som skal anvendes.

en: Change the number of cycles.
da: Ændr antallet af runder.

en: Change the number of iterations.
da: Ændr antallet af iterationer.

en: Change the number of pixels before a color change.
da: Ændr antallet af billedpunkter før et farveskift.

en: Change the number of planets to use.
da: Ændr antallet af planeter som skal bruges.

en: Change the number of points to use.
da: Ændr antallet af punkter som skal bruges.

en: Change the number of polygons to use.
da: Ændr antallet af polygoner som skal bruges.

en: Change the number of seeds.
da: Ændr antallet af frø.

en: Change the number of trees to use.
da: Ændr antallet af træer som skal bruges.

en: Change the number to use.
da: Ændr antallet som skal bruges.

en: Change the quickness of rotation at each step.
da: Ændr rotationshastighed ved hvert trin.

en: Change the size of object.
da: Ændr størrelsen af objekterne.

en: Change the size of pixels in the flag.
da: Ændr størrelsen af billedpunkter i flaget.

en: Change the spacing radius of the points.
da: Ændr mellemrumsradius af punkterne.

en: Change the thickness of color bands.
da: Ændr tykkelsen af farvebåndene.

en: Change the time each picture is shown.
da: Ændr det tidsrum hvert billede vises.

en: Change time to fade away.
da: Ændr borttoningstiden

en: Change to alternating striped curves.
da: Skift til skiftende stribede kurver.

en: Change to animated circles.
da: Skift til animerede cirkler.

en: Change to cycle through colormap.
da: Skift til at gennemløbe farverne.

en: Change to display in monochrome.
da: Ændr til sort/hvid-fremvisning.

en: Change to draw square at weird starting points.
da: Skift til at tegne kvadraterne mærkelige steder.

en: Change to use XOR drawing function.
da: Skift til at bruge XOR-tegnefunktionen.

en: Change whether fractals should grow.
da: Ændr om fraktaler skal vokse.

en: Change whether objects should leave a trail.
da: Vælg om objektene skal efterlade sig et spor.

en: Change whether orbit should decay.
da: Vælg om kredsløbet skal aftage.

en: Change whether to use lissajous figures to get points.
da: Skift mellem om lissajous-figurer bruges til at skaffe punkter.

en: Changes frequency of missile launch.
da: Ændr frekvensen af raketaffyringer.

en: Changes the count.
da: Ændr antallet.

en: Changes the magnification of original picture.
da: Ændr forstørrelsen af det oprindelige billede.

en: Changes the number of ants marching across the screen.
da: Ændr antallet af myrer som skal marchere over skærmen.

en: Changes the size of the ants.
da: Ændr størrelsen af myrerne.

en: Changes the speed at which the Qix moves.
da: Ændr de farvede linjers hastighed.

en: Changes the time between redrawing the screen.
da: Ændr tiden mellem genoptegning af skærmen.

en: Choose a window manager
da: Vælg en vindueshåndtering.

en: Choose the editor that is invoked by gnome-edit
da: Vælg hvilket tekstbehandlingsprogram der startes med gnome-edit

en: Click on keypress
da: Klik ved tastetryk

en: Click volume
da: Kliklydstyrke

en: Close
da: Luk

en: Closer
da: Nærmere

en: Color
da: Farve

en: Color for filling completely closed off areas.
da: Farve for helt aflukkede steder.

en: Color of a skipped path
da: Farve for oversprunget rute

en: Color of failed path
da: Farve for mislykket rute

en: Color of path
da: Farve for rute

en: Color of surrounded area
da: Farve for omkringliggende areal

en: Colors
da: Farver

en: Colors:
da: Farver:

en: Command
da: Kommando

en: Command '%s' failed
da: Kommandoen '%s' mislykkedes

en: Command cannot be empty
da: Kommando må ikke være tom

en: Command:
da: Kommando:

en: Compass
da: Kompas

en: Configuration Command:
da: Konfigurationskommando:

en: Configuration of the desktop's background
da: Indstil udseendet af baggrunden på dit virtuelle skrivebord

en: Configure GNOME's use of sound
da: Indstil Gnomes brug af lyd

en: Configure how document types are handled
da: Indstil hvordan forskellige dokumenttyper håndteres

en: Configure the global settings of your GNOME applications
da: Indstil generelle ting i brugergrænsefladerne for Gnome-programmer

en: Configure the settings of the screensaver
da: Indstil pauseskærmen

en: Configure the settings of your Multimedia devices
da: Indstil dine multimedieenheder

en: Configure which programs are used to display URLs
da: Vælg hvilke programmer der skal bruges til at åbne forskellige former for adresser

en: Configure your external devices
da: Indstil dine eksterne enheder

en: Control Center
da: Kontrolcenter

en: Control Center Menu
da: Kontrolcentermenu

en: Controls whether or not a 'bridge' will appear over the logo.
da: Vælger om en "bro" dukker op over logoet.

en: Copyright (C) 1988 by Sun Microsystems, Inc.
da: Copyright © 1988 by Sun Microsystems, Inc.

en: Coral
da: Koraller

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
da: Kunne ikke starte '%s'.
    Falder tilbage på forrige vindueshåndtering '%s'

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
da: Kunne ikke starte tilbagefaldsvindueshåndtering.
    Kør venligst en vindueshåndtering manuelt. Du kan
    gøre dette ved at vælge "Kør..." i fod-menuen.

en: Count
da: Antal:

en: Count:
da: Antal:

en: Critical
da: Kritisk

en: Crystal
da: Krystal

en: Cycle
da: Gennemløb

en: Cycle modes.
da: Skift mellem tilstande.

en: Cycle through all the available modes.
da: Skift mellem alle de tilgængelige tilstande.

en: Cycle through colormap.
da: Gennemløb farverne.

en: Cycle through colors.
da: Skift mellem farver.

en: Cycles
da: Cyklusser

en: Cynosure franticly displays colored rectangles.
da: Cynosure viser farvede rektangler i uhæmmet grad.

en: Darrick Brown, Peter Schmitzberger, and Jamie Zawinski
da: Darrick Brown, Peter Schmitzberger og Jamie Zawinski

en: Dead Color
da: Død farve

en: Decay
da: Aftagende

en: Decayscreen
da: Nedsmeltning

en: Decayscreen makes a screen look like its melting down.
da: Nedsmeltning får skærmen til at se ud som om den er ved at smelte ned.

en: Deco
da: 70'er-dekoration

en: Deco draws tacky 70s basement wall panelling.
da: 70'er-dekoration tegner simple kældervægspaneler fra halvfjerdserne.

en: Default Action
da: Standardhandling

en: Default Action:
da: Standardhandling:

en: Default Editor
da: Teksthåndtering

en: Default MDI Mode
da: Standardtilstand for multidokumenter

en: Default value
da: Standardopførsel

en: Delay
da: Pause

en: Delay between drawing the maze and starting the solution.
da: Ventetid mellem labyrinten optegnes og løsningen vises

en: Delay between each step in the maze.
da: Ventetid mellem hvert skridt i labyrinten.

en: Delay between finishing the maze and starting a new one.
da: Ventetid mellem labyrintet er slut og en ny starter

en: Delay between redraws.
da: Ventetid mellem genoptegninger:

en: Delay between switches.
da: Ventetid mellem skift.

en: Delay2
da: Pause2

en: Delete
da: Slet

en: Delete Application
da: Slet program

en: Delete This MIME Type
da: Slet denne mime-type

en: Demon
da: Dæmon

en: Denser
da: Tættere

en: Density
da: Tæthed

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description (e.g. Thumper image):
da: Beskrivelse (fx Kong Gulerodsbillede):

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Desktop Properties manager.
da: Egenskaber for skrivebord.

en: Desmond  Daignault
da: Desmond Daignault

en: Determines whether or not the ant leaves a truchet in the path it leaves behind.
da: Afgør om myren efterlader en truchet i sit spor.

en: Determines whether the lines move erraticly, or bounce off the walls linearly.
da: Afgør om linjerne bevæger sig uforudsigeligt eller støder lineært tilbage fra væggene.

en: Determines whether to draw the panels in color, or in black and white.
da: Bestemmer om der skal tegnes i farver eller sort/hvid.

en: Determines whether to fill in the gaps between the lines.
da: Afgør om afstanden mellem linjerne skal fyldes.

en: Dialog Behavior
da: Dialogbokses opførsel

en: Dialog Layout
da: Dialogbokses udseende

en: Dialog buttons
da: Knapper i dialogbokse

en: Dialog buttons have icons
da: Benyt ikoner på dialogknapper

en: Dialog hints
da: Vindueshåndteringstips

en: Dialog position
da: Position af dialogbokse

en: Dialogs
da: Dialogbokse

en: Dialogs are like other windows
da: Dialogbokse behandles som andre vinduer

en: Dialogs are treated specially by window manager
da: Dialogboksene behandles specielt

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Discard all changes
da: Forkast alle ændringer

en: Discrete
da: Diskret

en: Discrete map systems
da: Diskrete kortsystemer

en: Display a Sonar scope.
da: Viser et sonarbillede.

en: Display a spinning compass
da: Viser et roterende kompas.

en: Display an arcade game
da: Viser et arkadespil.

en: Display color bars.
da: Vis farvebjælker.

en: Display coloured polylines
da: Viser farvede polylinjer

en: Display flames at the bottom of the screen
da: Lader bunden af skærmen gå op i flammer

en: Display nice stuff
da: Vis rare ting

en: Display oily drops.
da: Benyt olieagtige dråber.

en: Display screensaver in monochrome.
da: Vis pauseskærmen i sort/hvid

en: Display squared spirales
da: Viser firkantede spiraler.

en: Display static.
da: Vis støj.

en: Display the desktop in a spotlight
da: Vis en del af skrivebordet gennem et kighul

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
da: Vis baggrund: side-om-side, centreret, tilpasset eller skaleret

en: Distance
da: Afstand

en: Distance from center of cube
da: Afstand fra centrum af terningen

en: Distance of attraction.
da: Tiltrækningsafstand

en: Distort
da: Forvrængning

en: Distort the screen
da: Forvrænger skærmbilledet

en: Distribution Version:
da: Distribution:

en: Document Handlers
da: Dokumenthåndtering

en: Don't hide bubbles when they pop.
da: Skjul ikke bobler når de sprænger.

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
da: Tegn cirkler i stedet for punktbilledebobler.

en: Draw circular interference patterns
da: Tegner cirkulære interferensmønstre

en: Draw circular patterns.
da: Tegn cirkulære mønstre.

en: Draw solid Qix.
da: Sammenhængende linjegrupper.

en: Draw square at weird starting points.
da: Tegn kvadraterne ved mærkelige startpunkter.

en: Draw tacky 70s basement wall panelling.
da: Tegn 70-er-kældervægspaneler.

en: Draws a flow of colored points
da: Tegner en strøm af farvede punkter

en: Draws a fractal forest.
da: Tegner en fraktal skov.

en: Draws a point moving around a circle which moves around a circle.
da: Tegner et punkt som bevæger sig rundt om en cirkel der selv bevæger sig rundt om en cirkel.

en: Draws a simple orbital simulation.
da: Tegner en simpel banesimulation.

en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor.
da: Tegner en simulering af en gammel terminal med store skærmpunkter og lang efterglød.

en: Draws a waving flag.
da: Tegner et bølgende flag.

en: Draws animated full-loop lisajous figures
da: Tegner animerede ringsluttede Lisajous-figurer

en: Draws fractal lightning bolts.
da: Tegner fraktale lynnedslag.

en: Draws helical string-art patterns
da: Tegner sneglehuslignende stregtegninger

en: Draws laser-like lines moving around a central focal point in varying numbers and colors.
da: Tegner laserlignende linjer i forskellige farver der bevæger sig rundt om et centralt forsvindingspunkt

en: Draws random color rectangles.
da: Tegner tilfældige farvede rektangler.

en: Draws real plane fractals
da: Tegner realplan fraktaler

en: Draws rippling interference patterns like splashing water.
da: Tegner interferenskrusninger som ved plaskende vand.

en: Draws rotating line segments.
da: Tegner roterende linjesegmenter.

en: Draws smoothly-shaded oscillating oval patterns which resemble vapor trails.
da: Tegner blødt afrundede, bølgende ovale mønstre som minder om jetflys udstødningsdamp

en: Draws spinning, animating, julia-set fractals.
da: Tegner hvirvlende, animerede Julia-mængde-fraktaler

en: Draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
da: Tegner hvirvlende, kolliderende afbildinger af et iterativt system.

en: Draws vaguely laser-like moving lines.
da: Tegner svagt laserlignende bevægelige linjer

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path.
da: Tegner noget som ligner et bølgende farvebånd fulgt af et sinuslignende spor.

en: Drift draws drifting recursive fractal cosmic flames.
da: Drift tegner drivende, rekursive, fraktale, kosmiske flammer.

en: Drifting recursive fractal cosmic flames.
da: Drivende, rekursive, fraktale, kosmiske flammer.

en: Drip onto desktop.
da: Dryp på skrivebordet.

en: Duration
da: Varighed

en: Duration (ms)
da: Varighed (ms)

en: Duration of current shape.
da: Nuværende forms varighed.

en: Duration of laser burst.
da: Varigheden af laserudsendelser.

en: Duration of the laser burst.  After the burst has finished, It will move to a new location on the screen.
da: Varigheden af laserudsendelsen. Når en udsendelse er færdig, dukker en ny op et andet sted på skærmen.

en: Edit Application
da: Redigér program

en: Edit Application...
da: Redigér program...

en: Edit Applications List
da: Redigér programliste

en: Edit Components List
da: Redigér komponentliste

en: Edit List
da: Redigér

en: Edit Window Manager
da: Redigér vindueshåndtering

en: Edit...
da: Redigér...

en: Eenie
da: Ælle

en: Embossed Logo
da: Udskåret logo

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable auto-repeat
da: Aktivér gentagelse

en: Enable sound server startup
da: Aktivér opstart af lydtjener

en: Epicycle
da: Epicykel

en: Epicycle draws the path traced out by a point on the edge of a circle that is rotating around the rim of another circle, and so on.
da: Epicykel tegner sporet efter et punkt på kanten af en cirkel som roterer rundt om kanten af en anden cirkel, osv.

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
da: Fejl under opstart af 'url-properties' appleten.

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
da: Fejl ved installering af tema:
    '%s'
    %s

en: Event
da: Hændelse

en: Extension
da: Endelse

en: Extension:
da: Endelse:

en: Fadedelay
da: Borttoningstid

en: Fadeplot
da: Farvebånd

en: Farther
da: Fjernere

en: Fast
da: Hurtig

en: Faster
da: Hurtigere

en: Figtype
da: Figurtype

en: File Extensions
da: Filendelser

en: File Types and Programs
da: Filtypeassocieringer

en: File to Play
da: Fil at afspille

en: Flag draws a waving flab, containing text or an image.
da: Flag tegner et bølgende flag med tekst eller et billede.

en: Flow
da: Farvestrøm

en: Forest
da: Skov

en: Fractal draws a fractal forest.
da: Skov tegner en fraktal skov.

en: Fractals should grow.
da: Fraktaler skal vokse.

en: Franticly displays colored rectangles.
da: Viser farvede rektangler fuldstændigt uhæmmet.

en: Frequency
da: Frekvens

en: Frequency of missile launch
da: Frekvens af raketaffyringer

en: GLPlanet
da: Globus

en: GNOME Control Center
da: Kontrolcenter

en: GNOME MDI Options
da: Multidokumenter i Gnome

en: Galaxy
da: Galakse

en: Gears
da: Tandhjul

en: General
da: Generelt

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles.
da: Genererer tilfældige bjergkæder ved hjælp af iterativ opdeling af trekanter.

en: Glow
da: Glød

en: Gnome editor
da: Standard-teksthåndteringsprogram

en: Goop
da: Slim

en: Goop draws a simulation of bubbles in layers.
da: Slim tegner en simulation af bobler i lag.

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
da: Overgangsorientering, lodret eller vandret

en: Grav
da: Tyngdekraft

en: Grav draws a simple orbital simulation.
da: Tyngdekraft tegner en simpel simulering af et kredsløb.

en: Greynetic
da: Firkanter

en: Greynetic draws random rectangles.
da: Firkanter tegner tilfældige rektangler.

en: Grow
da: Voks

en: Halo
da: Glorie

en: Halo draws patterns based on circles.
da: Glorie tegner mønstre lavet af cirkler.

en: Have at maximum size
da: Hav ved maksimal størrelse

en: Have initial forces on each point be tangential to original circle.
da: Lad begyndelseskræfterne på hvert punkt være en tangent til den oprindelige cirkel.

en: Have points glow vary with acceleration.
da: Lad punkternes glød variere med accelerationen.

en: Have transparent bubbles.
da: Lad boblerne være gennemsigtige.

en: Helix
da: Sneglehus

en: Helix draws patterns composed of line segments.
da: Sneglehus tegner sneglehusmønstre sammensat af af rette linjer.

en: Help browser
da: Hjælpevejledning

en: Help browser (new window)
da: Hjælpevejledning (nyt vindue)

en: Help on control-center
da: Hjælp til kontrolcentret

en: Help with '%s' settings
da: Hjælp til '%s'-indstillinger

en: Help with the GNOME control-center.
da: Kontrolcentrets hjælp.

en: Help with the current configuration page.
da: Hjælp til den aktive konfigurationsside.

en: High
da: Høj

en: Holdtime
da: Stoptid

en: Home directory doesn't exist!
da: Hjemmemappe eksisterer ikke!

en: Hopalong generates real plan fractals.
da: Hopalong genererer fraktaler i det reelle plan.

en: Horizontal Gradient
da: Vandret gradvis overgang

en: Host Name:
da: Værtsnavn:

en: How long to run before choosing a new shape.
da: Hvor lang tid der går før en ny form antages.

en: How many particles should appear when a missile explodes.
da: Antallet af partikler der dukker op når en raket eksploderer

en: How many particles should be allowed on the screen at once.
da: Det maksimal antal af partikler på skærmen på samme tid

en: Hypercube
da: Hyperterning

en: Hypercube displays a wireframe projection of a hypercube.
da: Hyperterning viser en stregtegningsprojektion af en hyperterning.

en: IMAGE
da: BILLEDE

en: IMAGE-FILE
da: BILLEDFIL

en: IOR of the control-center
da: Kontrolcenterets IOR

en: Ice WM
da: IceWM

en: If the solver can
da: Hvis løsningsalgoritmen kan se korridorens slutning, farves den med denne farve.

en: Ifs
da: Hvirvel

en: Ifs draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
da: Hvirvel tegner hvirvlende, kolliderende afbildinger af et iterativt system.

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
da: Ignorer standardhandling. Bruges når du anvender din egen init-session

en: Imsmap
da: Ims-kort

en: Initial spacing radius of points.
da: Begyndelsesværdien for mellemrumsradius af punkterne.

en: Initialize session settings
da: Start sessionsindstillinger

en: Install new
    theme...
da: Installér nyt
    tema...

en: Interference
da: Interferens

en: Item 1
da: Punkt 1

en: Iterations
da: Iterationer

en: Jamie  Zawinski  <jwz@jwz.org>
da: Jamie Zawinski <jwz@jwz.org>

en: Jamie Zawinski <jwz@netscape.com>
da: Jamie Zawinski <jwz@jwz.org>

en: Jigsaw
da: Puslespil

en: Jigsaw takes an image of the screen, carves it up into jigsaw puzzle pieces, shuffles it, and solves it.
da: Puslespil tager et billede af skærmen, skærer det op i puslespilsbrikker, blander dem og samler det hele igen.

en: Julia draws spinning, animating, julia-set fractals.
da: Julia Tegner hvirvlende, animerede Julia-mængde-fraktaler

en: Kaleidescope
da: Kalejdoskop

en: Kaleidescope draws line segments in a symmetric pattern.
da: Kalejdoskop tegner linjesegmenter i et symmetrisk mønster.

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard Properties
da: Indstil egenskaberne for tastaturet

en: Keyboard bell
da: Tastatur-bip

en: Keyboard click
da: Tastatur-klik

en: Keyboard repeat rate
da: Gentagelsesfrekvens

en: Large
da: Stor

en: Larger
da: Større

en: Left
da: Venstre

en: Left handed
da: Venstrehåndet

en: Left-justify buttons
da: Venstrejustér knapper

en: Length of the Trail:
da: Længden af sporet:

en: Less
da: Færre

en: Less Delay
da: Kortere tid

en: Let window manager decide
da: Lad vindueshåndteringen bestemme

en: Lightning
da: Lyn

en: Lightning draws fractal lightning bolts.
da: Lyn tegner fraktale lynnedslag.

en: Lisa draws animated full-loop lisajous figures.
da: Lisa tegner animerede ringsluttede Lisajous-figurer

en: Little Ants walk around, leaving colored trails.
da: Små myrer der render omkring og efterlader spor.

en: Live Color
da: I live-farve

en: Lmorph
da: Linjemorfning

en: Lmorph morphs between simple linedrawings using bilinear interpolation.
da: Linjemorfning morfer mellem simple linjetegninger ved hjælp af bilineær interpolering.

en: Longer
da: Længere

en: Look and Feel
da: Udseende

en: Look and Feel Properties
da: Indstil udseendet af Gnome-programmers grænseflade

en: Loop
da: Løkkekolonier

en: Lots of bubbles floating around, in 3d
da: En masse bobler der flyder rundt på skærmen i tre dimensioner

en: Lots of random bubbles grow until they pop.
da: Masser af tilfældige bobler gror til de sprænges.

en: Low
da: Lav

en: Low
da: Lav

en: M.C. Escher inspired ants.. in 3d
da: M.C. Escher-inspirede myrer i tre dimensioner

en: MDI
da: Multidokument

en: MDI notebook tab position
da: Fanebladsplacering for notesblok

en: MIME Type
da: Mime-type

en: MODE
da: MÅDE

en: Make a star like formation using arcs.
da: Lav en stjerneformet figur med buer.

en: Makes a screen melt down
da: Får skærmen til at smelte ned

en: Maximum number of lines.
da: Maksimalt antal linjer.

en: Maximum radius increment
da: Maksimal radiusforøgelse

en: Maxlines
da: Maks. linjer

en: Maxsize
da: Maksimal størrelse

en: Maze
da: Labyrint

en: Meenie
da: Bælle

en: Menu Options
da: Menuindstillinger

en: Menu items have icons
da: Benyt ikoner i menupunkter

en: Menus have relieved border
da: Afslebne kanter på menulinjer

en: Mode
da: Tilstand

en: Modifies the direction move.
da: Ændrer den roterende bevægelse.

en: Modifies the wobbling.
da: Ændrer hvor meget uret slingrer.

en: Moe
da: Ti

en: Moire draws circular interference patterns.
da: Moire tegner cirkulære interferensmønstre

en: Moire2
da: Moire, animeret

en: Monochrome
da: Sort/hvid

en: More
da: Flere

en: More Delay
da: Længere tid

en: Morph3d
da: Blomstermorf

en: Morphing lines.
da: Morfende linjer.

en: Mountain
da: Bjerg

en: Mouse
da: Mus

en: Mouse Properties
da: Indstil egenskaberne for musen

en: Mouse buttons
da: Museknapper

en: Mouse motion
da: Musebevægelse

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope.
da: Skiftende polygoner i retning af et kalejdoskop

en: Multi-capplet id.
da: Multi-applet-id.

en: Multimedia
da: Multimedie

en: Munch
da: Firkantæder

en: Munch munches squares until killed.
da: Firkantæder spiser kvadrater til den bliver slået ihjel.

en: Munching squares.
da: Spiser kvadrater.

en: Mynie
da: Ni

en: Name cannot be empty
da: Navn må ikke være tom

en: Name:
da: Navn:

en: Netscape (new window)
da: Netscape (nyt vindue)

en: New MIME type (e.g. image/x-thumper):
da: Ny mime-type (fx image/x-kong-gulerod):

en: No Screensaver
da: Ingen pauseskærm

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
da: Ingen hjælp tilgængelig/installeret for disse indstillinger. Tjek venligst
    at du har installeret brugerguiden til Gnome på dit system.

en: None
da: Ingen

en: Noseguy
da: Næsefyr

en: Notebook
da: Notesblok

en: Number
da: Antal

en: Number of Colors
da: Antal farver

en: Number of Colors.
da: Antal farver.

en: Number of Qix:
da: Antallet af linjegrupper:

en: Number of ants.
da: Antal myrer.

en: Number of bubbles to use.
da: Antal bobler som skal anvendes.

en: Number of circles to use.
da: Antal cirkler som skal bruges.

en: Number of cycles
da: Antal runder

en: Number of interpolation steps.
da: Antal interpoleringstrin.

en: Number of iterations.
da: Antal iterationer.

en: Number of particles
da: Antal partikler

en: Number of pixels before a color change.
da: Antal billedpunkter før farveskifte.

en: Number of pixels to use.
da: Antal billedpunkter som skal bruges.

en: Number of planets to use.
da: Antallet af planeter som skal bruges.

en: Number of points to use.
da: Antal punkter som skal bruges.

en: Number of points.
da: Antal punkter.

en: Number of polygons to use.
da: Antallet af polygoner som skal bruges.

en: Number of seeds
da: Antal frø

en: Number of segments per laser burst.
da: Antal linjestykker pr. laserudsendelse.

en: Number of segments.
da: Antallet af segmenter.

en: Number of trails.
da: Antallet af spor.

en: Number of trees to use.
da: Antallet af træer som skal bruges.

en: Number to use.
da: Antal som skal bruges.

en: OK
da: O.k.

en: Objects should leave trails behind them.
da: Objekter skal efterlade sig spor.

en: Offset
da: Forskydning

en: Oily
da: Olieagtig

en: One
da: Et

en: Open Behavior
da: Opførsel ved åbning

en: Open With Application
da: Åbn med program

en: Open figures.
da: Åbne figurer.

en: Operating System:
da: Styresystem:

en: Orbit
da: Kredsløb

en: Orbit should decay.
da: Aftagende kredsløb.

en: Particles on screen
da: Partikler på skærmen

en: Pedal Displays pretty geometric pictures.
da: Pedal fremviser kønne geometriske billeder.

en: Penetrate
da: Gennemtrængning

en: Penrose
da: Isometriske roser

en: Peripherals
da: Udstyr

en: Permutes the screen image like a jigsaw puzzle.
da: Blander skærmbilledet som i et puslespil.

en: Phosphor
da: Efterglød

en: Pipes
da: Rør

en: Pitch (Hz)
da: Frekvens (Hz)

en: Place dialogs over application window when possible
da: Placér dialogboksene over programvinduet om muligt

en: Play
da: Spil

en: Points
da: Punkter

en: Points:
da: Punkter:

en: Post-Solving Delay
da: Ventetid efter løsning

en: Pre-Solving Delay
da: Ventetid før løsning

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
da: Viser et vindue med indstillinger for den valgte pauseskærm.

en: Pretty geometric picture program.
da: Fremviser kønne geometriske billeder.

en: Preview
da: Smugkig

en: Previous window manager did not die
da: Forrige vindueshåndtering døde ikke

en: Primary Color
da: Fra-farve

en: Print the path that the ant took in the trail.
da: Udskriv den vej som myren valgte i sporet.

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Processor Type:
da: Processortype:

en: Protocol
da: Protokol

en: Put a bridge over the logo?
da: Anbring en bro over logoet

en: Put buttons on edges
da: Placér knapper langs kanterne

en: Pyro
da: Fyrværkeri

en: Qix
da: Linjegruppe

en: Qix bounces a series of line segments around its window. This is truly the swiss army chainsaw of qix programs.
da: Linjegruppe lader en række linjestykker vandre omkring i vinduet. Dette er i sandhed Schweiser-tohåndssværdet over alle linjegruppeprogrammer.

en: RANDOM SCREENSAVER
da: TILFÆLDIG PAUSESKÆRM

en: Radio Button 1
da: Radioknap 1

en: Radio Button 2
da: Radioknap 2

en: Random
da: Tilfældig

en: Random Screensaver
da: Tilfældig pauseskærm

en: Random Settings
da: Tilfældige indstillinger

en: Random color-cycling braids in a circle.
da: Vilkårlige fletninger med skiftende farver i en cirkel.

en: Random mountain ranges
da: Tilfældige bjergkæder

en: Rd-bomb
da: Reaktions-/diffusionsbombe

en: Remove
da: Fjern

en: Repeat Delay
da: Ventetid før gentagelse

en: Repeat rate
da: Gentagelsesfrekvens

en: Repeatedly create and solve a maze
da: Laver og løser labyrinter

en: Require Password
da: Kræver adgangskode

en: Revert
da: Forkast

en: Revert to System Defaults
da: Gå tilbage til systemets standard

en: Reverting to system settings will lose any changes
    you have ever made to File Types and Programs.
    Revert anyway?
da: At gå tilbage til systemindstillingerne betyder at
    alle ændringer som på noget som helst tidspunkt er
    foretaget under filtypeassocieringer, mistes.
    
    Vil du gå tilbage til systemindstilligerne alligevel?

en: Right
da: Højre

en: Right handed
da: Højrehåndet

en: Right-justify buttons
da: Højrejustér knapper

en: Ripples
da: Krusninger

en: Rocks
da: Klippestykker

en: Roll
da: Rul

en: Rotates a bitmap in an interesting way.
da: Roterer et bitbillede på en interessant måde.

en: Rubiks Cube
da: Fessorterning

en: Run Configuration Tool for %s
da: Kør konfigurationsprogram for %s

en: Run In Terminal
da: Kør i terminal

en: Sample Button
da: Testknap

en: Sample Check Button
da: Afkrydsningsboks

en: Sample Text Entry Field
da: Tekstindtastningsfelt

en: Save Session Later
da: Gem session senere

en: Save Session Now
da: Gem session nu

en: Scaled
da: Tilpasset skrivebord

en: Scaled (keep aspect)
da: Skaleret

en: Scatter
da: Spredning

en: Screen Saver
da: Pauseskærm

en: Screen Saver Demo
da: Pauseskærmsdemo

en: Screen Saver Settings
da: Indstillinger for pauseskærm

en: Screens from the movie The Matrix
da: Sekvens fra filmen The Matrix

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: Secondary Color
da: Til-farve

en: Seconds
da: Sekunder

en: Seeds
da: Frø

en: Segments
da: Segmenter

en: Segments:
da: Linjestykker:

en: Select a theme to install
da: Vælg tema der skal installeres

en: Select an icon
da: Vælg et ikon...

en: Select applications to appear in menu for MIME type "%s"
da: Vælg programmer der skal optræde i menuen for mime-typen "%s"

en: Select sound file
da: Vælg lydfil

en: Select views to appear in menu for MIME type "%s"
da: Vælg visninger som skal optræde i menuen for mime-typen "%s"

en: Select which desktop theme to use
da: Vælg hvilket skrivebordstema du vil bruge

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
da: Det valgte tema bliver vist her som en demonstration.

en: Session Management Settings
da: Indstil håndteringen af sessioner

en: Set
da: Anvend

en: Set background image.
da: Angiv baggrundsbillede

en: Set parameters from saved state and exit
da: Brug parametre fra gemt status og afslut

en: Set random motion for the Qix.
da: Angiver om linjegrupperne bevæger sig tilfældigt.

en: Sets the default feel of GNOME applications
da: Indstil Gnome-programmers standardudseende

en: Sets the distance between each line segment.
da: Angiver afstanden mellem hvert linjestykke.

en: Sets the moving cycle time.
da: Angiver hvor lang tid bevægelsescyklussen tager.

en: Sets the number of Qix you have running at once.
da: Angiver antallet af linjegrupper der er i gang på samme tid.

en: Sets the number of line segments to be drawn.
da: Angiver antallet af linjestykker der skal tegnes.

en: Sets the wallpaper to the value specified
da: Sætter baggrundstapetet til den angivne værdi

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings...
da: Indstillinger...

en: Shadebobs
da: Udstødningsskyer

en: Shift
da: Drift

en: Shorter
da: Kortere

en: Shutdown monitor
da: Sluk skærm

en: Simple
da: Simpel

en: Simulates coral growth
da: Simulerer koralvækst

en: Simulates coral growth.
da: Simulerer koralvækst.

en: Simulates various television problems such as static, loss of vertical hold, and test patterns.
da: Simulerer forskellige tv-problemer såsom støj, kæntring af billedet og testmønstre.

en: Size
da: Størrelse

en: Size of burst.
da: Størrelsen af udsendelse.

en: Size of object.
da: Størrelsen af objekterne.

en: Size of pixels
da: Størrelsen af billedpunkter

en: Size of point.
da: Størrelse af punkter.

en: Size:
da: Størrelse:

en: Skip Color
da: Overspringsfarve

en: Slidescreen
da: Skærmbrikker

en: Slim
da: Smal

en: Slip
da: Forvrængning

en: Slow
da: Langsom

en: Slower
da: Langsommere

en: Small
da: Lille

en: Smaller
da: Mindre

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Sorry, no help is available for these settings.
da: Desværre, ingen hjælpetekst findes for disse indstillinger.

en: Sound
da: Lydhændelser

en: Sound Events
da: Lydhændelser

en: Sounds for events
da: Lyde for hændelser

en: Specifies end background color for gradient
da: Angiver slutbaggrundsfarve for overgang

en: Specifies the background color
da: Angiver baggrundsfarven

en: Specify which programs are used to open or view each file type
da: Indstil hvilke programmer der bruges til at åbne eller fremvise forskellige filtyper

en: Speed
da: Hastighed

en: Speed Delay
da: Hastighedsventetid

en: Speed of Motion
da: Bevægelseshastighed

en: Speed of Motion.
da: Bevægelseshastighed.

en: Speed of animation.
da: Animationshastighed.

en: Speed of rotation
da: Rotationshastighed

en: Speed of the 90 degree rotation.
da: Hastigheden af 90-graders rotationen.

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Sphere
da: Kugle

en: Spotlight
da: Kighul

en: Spotlights a bump map of your desktop.
da: Oplyser et højdekort over skrivebordet.

en: Spread
da: Spredning

en: Spread buttons out
da: Bred knapperne ud

en: Sproingies
da: Fjederhoppere

en: Squiral
da: Firaler

en: Stairs
da: Trapper

en: Starfish
da: Søstjerne

en: Starfish bounces a series of arcs around its window in a star like formation. It uses multiple colors and multiple patterns.
da: Søstjernen laver en masse buer i vinduet i en stjernelignende formation i mange forskellige farver og mønstre.

en: Start After
da: Start efter

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
da: Starter %s
    (%d sekunder før tiden løber ud)

en: Static
da: Støj

en: Static.
da: Støj.

en: Statusbar Options
da: Statuslinjeindstillinger

en: Statusbar is interactive when possible
da: Statuslinjen er interaktiv om muligt

en: Statusbar progress meter is on the right
da: Højrestillet statuslinjefremgangsmåler

en: Steps
da: Trin

en: Stir
da: Rør rundt

en: Stir it up.
da: Rør rundt i overfladen.

en: Stir.
da: Rør rundt.

en: Strange
da: Mystik

en: Submenu
da: Undermenu

en: Submenus can be torn off
da: Undermenuer kan afrives

en: Superquadrics
da: Superquadric

en: Surround Color
da: Omgivende farve

en: Sverre  H.  Huseby <sverrehu@online.no> & Glenn T. Lines <gtl@si.sintef.no>
da: Sverre H. Huseby <sverrehu@online.no>
    og Glenn T. Lines <gtl@si.sintef.no>

en: Swirl
da: Turbulens

en: Test settings
da: Test indstillinger

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo with a more accurate Look and Feel.
da: Xroger er en erstatning for X-logoet med et mere præcist look & feel.

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo.
da: Xroger er en erstatning for X-logoet

en: The 3d mesa demo, of gears
da: En Mesa-demo af tandhjul i tre dimensioner

en: The GNOME configuration tool
da: Gnomes konfigurationsværktøj

en: The MIME type entered contained upper case characters. Upper case characters were changed to lower case for you.
da: Den angivne mime-type indeholdt store bogstaver - disse er automatisk blevet ændret til små.

en: The braid program draws random color-cycling braids around a circle.
da: Farveflet tegner vilkårlige fletninger med skiftende farver rundt omkring en cirkel.

en: The color of a failed path (stippled with a 50% pattern)
da: Farven af en mislykket rute (stiplet med et 50% mønster)

en: The color of the path.
da: Farven af stien.

en: The command "%s" cannot be found.
    You must use a command that can work from any command line.
da: Det lykkedes ikke at finde kommandoen "%s".
    Du skal angive en kommando som kan bruges fra enhver kommandolinje.

en: The delay (in microseconds) after solving a maze and before generating a new one.
da: Ventetiden (i mikrosekunder) efter en labyrint er løst og den næste genereres.

en: The delay (in microseconds) between each step of the solution path.
da: Ventetiden (i mikrosekunder) mellem hvert skridt i løsningsruten.

en: The delay (in microseconds) between generating a maze and starting to solve it.
da: Ventetiden (i mikrosekunder) mellem en labyrint genereres og den begynder at blive løst

en: The famous, M.C. Escher, impossible cage
da: Det berømte umulige bur af M.C. Escher

en: The famous, M.C. Escher, impossible stairs
da: De berømte umulige trapper af M.C. Escher

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
da: Følgende moduler er blevet ændret, men ændringerne er ikke aktiveret. Dobbeltklik på et modul for at ændre i det hvis du vil.

en: The maze program creates a random maze and then solves it with graphical feedback.
da: Labyrint genererer en tilfældig labyrint og begynder så at løse den med grafisk feedback.

en: The pyro program simulates fireworks.
da: Fyrværkeri simulerer fyrværkeriraketter

en: The sierpinski program draws Sierpinski triangle fractals.
da: Tegner Sierpinski-trekantsfraktaler.

en: The sound file for this event does not exist.
da: Lydfilen for denne hændelse eksisterer ikke

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
da: Lydfilen for denne hændelse eksisterer ikke.
    Du kan installere gnome-audio-pakken hvis du
    ønsker et sæt standardlyde.

en: The spiral program draws moving circular spiral patterns.
da: Spiral tegner cirkulære spiralmønstre der bevæger sig.

en: The vines program is yet another geometric pattern generator, this one's claim to fame being a pseudo-fractal looking vine like pattern that creates nifty whirls and loops.
da: Lianer er endnu en geometrisk mønstergenerator. Det specielle ved denne er at den laver pseudo-fraktalt udseende, lian-lignende mønstre der skaber flotte hvirvler og løkker.

en: Theme Selector
da: Tema

en: Theme does not exist
da: Tema eksisterer ikke

en: Thickness
da: Tykkelse

en: Thinner
da: Tyndere

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
da: Denne udgave af kontrolcentret er ikke oversat med lydunderstøttelse

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles.
da: Tegner et evigt arbejdende analogt ur af pulserende bobler.

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die.
da: Laver en række løkkeformede kolonier der dannes, ældes og til slut dør ud.

en: This screensaver does distortions of some areas of the screen, as if some object was moving under the image
da: Forvrænger nogle steder på skærmen som om et eller andet bevægede sig under billedet

en: This will cause the panes to flash.
da: Dette vil få panelerne til at blinke.

en: Threshold
da: Tærskel

en: Tiger
da: Slap

en: Tiled
da: Side-om-side

en: Tim  Showalter  <tjs@andrew.cmu.edu>
da: Tim Showalter <tjs@andrew.cmu.edu>

en: Time 3D is a clock.  It uses flying balls to display the time.  The balls move and wobble around to give you the impression your graphic workstation with its many XStone is doing something.
da: Ur i 3d er et ur som benytter flyvende kugler til at vise tiden. Kuglerne bevæger sig og slingrer rundt for at give dig indtrykket af at din grafiske arbejdsstation med alle dens XStone laver noget.

en: Time between redraws.
da: Ventetid mellem genoptegninger.

en: Time between redraws:
da: Tid mellem genoptegninger:

en: Time finished product is shown.
da: Tid det tager før færdigt produkt vises.

en: Time to fade away.
da: Den tid det tager for billedet at tone bort.

en: Time to show each picture.
da: Den tid det tager at vise hvert billede.

en: Toe
da: Fri

en: Toolbar Options
da: Værktøjslinjeindstillinger

en: Toolbar buttons have relieved border
da: Afslebne kanter på knapper i værktøjslinjer

en: Toolbars have line separators
da: Skillelinjer i værktøjslinjer

en: Toolbars have relieved border
da: Afslebne kanter på værktøjslinjer

en: Toolbars have text labels
da: Benyt tekstetiketter i værktøjslinjer

en: Toplevel
da: Topniveau

en: Trail
da: Spor

en: Trails
da: Spor

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Triangle
da: Trekantsbjerge

en: Try
da: Prøv

en: Twist
da: Rotation

en: Twist speed:
da: Rotationshastighed:

en: Twist:
da: Rotation:

en: Two
da: To

en: Type in the extensions for this mime-type (without dot).
    You can enter several extensions seperated by a space,
    for example: html htm
da: Indtast endelserne for denne mime-type (uden punktum).
    Flere endelser kan angives ved at adskille dem med et
    mellemrum, for eksempel:  html htm

en: URL Handlers
da: Url-håndteringer

en: Uhm.. *poing*
da: Øh... *booing*

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown file format
da: Ukendt filformat

en: Use GNOME to set background
da: Brug Gnome til at vælge baggrund

en: Use Viewer
da: Brug fremviser

en: Use XOR drawing function.
da: Benyt XOR-tegnefunktionen.

en: Use a gradient fill for the background
da: Brug farveovergang for baggrund

en: Use a gradient of colors between circles.
da: Tegn en farveovergang mellem cirklerne.

en: Use a solid fill for the background
da: Udfyld hele baggrunden med én farve

en: Use additive color model.
da: Brug additiv farvemodel.

en: Use color when drawing.
da: Brug farver ved optegning.

en: Use custom font.
da: Brug selvvalgt skrifttype.

en: Use lissajous figures to get points.
da: Brug lissajous-figurer til at skaffe punkter.

en: Use power management.
da: Brug strømstyring.

en: Use raw shapes
da: Brug rå former

en: Use red/blue 3d seperation.
da: Brug rød/blå separation for en 3d-agtig effekt.

en: Use statusbar instead of dialog when possible
da: Brug statuslinje i stedet for dialogboks hvis muligt

en: User Font
da: Brugerskrifttype

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: User Name:
da: Brugernavn:

en: Vertical Gradient
da: Lodret gradvis overgang

en: Vertical roll.
da: Billedkæntring.

en: View as %s
da: Vis som %s

en: Vines
da: Lianer

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Wallpaper
da: Baggrundstapet

en: Wallpaper Selection
da: Vælg baggrundsbillede

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Whales, dolphins and sharks swimming around, in 3D
da: Hvaler, delfiner og hajer der svømmer rundt i tre dimensioner.

en: When the figure is complete, epicycle pauses this number of seconds.
da: Når figuren er komplet, venter epicykel dette antal sekunder.

en: Wide
da: Bred

en: Width of segment:
da: Linjestykkebredde:

en: Window Maker
da: WindowMaker

en: Window Manager
da: Vindueshåndtering

en: Window manager is session managed
da: Vindueshåndteringen er sessionsstyret

en: Wobble
da: Slingren

en: Wobble:
da: Slinger:

en: Worm
da: Orm

en: X ID of the socket it's plugged into
da: X-id af sokklen den er tilsluttet

en: Xflame
da: Flammer

en: Xjack
da: Jack

en: Xlyap
da: Lyapunov

en: Xmatrix
da: Matrix

en: Xteevee
da: TV

en: You cannot delete the current Window Manager
da: Du kan ikke slette den nuværende vindueshåndtering

en: You must enter a command.
da: Du skal angive en kommando.

en: You must enter a name.
da: Du skal angive et navn.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
da: Din nuværende vindueshåndtering er blevet ændret. For at
    dette skal blive husket, er du nødt til at gemme din
    nuværende session. Dette kan gøres ved enten at vælge
    "Gem nuværende session" i "Opsætning" i hovedmenuen,
    eller ved at afkrydse "Gem nuværende opsætning" når du
    logger ud.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
da: Din nuværende vindueshåndtering er blevet ændret. For at dette
    skal blive husket, er du nødt til at gemme din nuværende session.
    Du kan gemme med det samme ved at vælge "Gem session nu" herunder,
    eller du kan gemme din session senere. Dette kan gøres ved enten
    at vælge "Gem nuværende session" i "Opsætning" i hovedmenuen,
    eller ved at afkrydse "Gem nuværende opsætning" når du logger ud.

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
da: en klargøringsfejl opstod under opstart af 'background-properties-capplet'.
    afslutter...

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
da: en klargøringsfejl opstod under opstart af 'keyboard-properties-capplet'.
    afbryder...

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
da: en klargøringsfejl opstod under opstart af 'mouse-properties-capplet'.
    afbryder...

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
da: en klargøringsfejl opstod under opstart af 'sound-properties-capplet'.

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
da: En klargøringsfejl opstod ved opstart af 'wm-properties-capplet'.
    Afbryder...

en: capplet-command to be run.
da: kontrolcenterapplet-kommando som skal udføres.

en: color
da: farve

en: color-cycle
da: farve-cyklus

en: delay
da: pause

en: draws pseudo-fractal geometric patterns
da: Tegner pseudo-fraktale geometriske mønstre.

en: handler:
da: håndtering:

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
da: kontrolcenterappletens id - tildelt af kontrolcenteret

en: none
da: intet

en: seconds
da: sekunder

en: simulates fireworks
da: Simulerer fyrværkeri

en: squishy transparent oil and bubbles
da: Gennemsigtige slimklatter/bobler

en: twm
da: Twm

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
da: wm-properties-capplet: Kunne ikke opstarte vindueshåndtering.
    	'%s' startede ikke

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
da: wm-properties-capplet: Kunne ikke opstarte vindueshåndtering.
    	En anden vindueshåndtering kører allerede og kunne ikke dræbes
