gawk 3.1.31 - en to da translation catalogue (302 entries)

en: 	# BEGIN block(s)
da: 	# BEGIN-blok

en: 	# END block(s)
da: 	# END-blok

en: 	# Rule(s)
da: 	# Regel/regler

en: 	# gawk profile, created %s
da: 	# gawkprofil, oprettet %s

en: 	-W dump-variables[=file]	--dump-variables[=file]
da: 	-W dump-variables[=fil]	--dump-variables[=fil]

en: 	-W profile[=file]	--profile[=file]
da: 	-W profile[=fil]	--profile[=fil]

en: 	-W source=program-text	--source=program-text
da: 	-W source=programtekst	--source=programtekst

en: 	-f progfile		--file=progfile
da: 	-f progfil		--file=progfil

en: 	-m[fr] val
da: 	-m[fr] værdi

en: 	-v var=val		--assign=var=val
da: 	-v var=værdi		--assign=var=værdi

en: 
    	# Function Call Stack:
da: 
    	# Funktionskaldsstak:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
da: 
    	# Funktioner, listede alfabetisk

en: %d is invalid as number of arguments for %s
da: %d er et ugyldigt antal argumenter for %s

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl: %s)
da: %s %s "%s": kunne ikke sætte luk-ved-exec (fcntl: %s)

en: %s to "%s" failed (%s)
da: %s til "%s" mislykkedes (%s)

en: %s: array_ref to %s
da: %s: vektorreference til %s

en: %s: close failed (%s)
da: %s: mislykkedes at lukke (%s)

en: %s: empty (null)
da: %s: tom (nil)

en: %s: empty (zero)
da: %s: tom (nul)

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ikke tilladt flag -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldig flag -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget "%c%s" tillader ikke noget argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: flaget "%s" er flertydigt

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: flaget "%s" kræver et argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget "--%s" tillader ikke noget argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget "-W %s" tillader ikke noget argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: flaget "-W %s" er flertydigt

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
da: %s: flaget "-W %s" ukendt, ignoreret

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flaget kræver et argument -- %c

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
da: %s: bogstavelig streng som sidste argument til erstatning har ingen effekt

en: %s: table_size = %d, array_size = %d
da: %s: tabelstørrelse = %d, vektorstørrelse = %d

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt flag "%c%s"

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt flag "--%s"

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
da: -Ft sætter ikke FS til tab i POSIX-awk

en: -m option usage: `-m[fr] nnn'
da: -m-flagets brug: "-m[fr] nnn"

en: /inet/raw client not ready yet, sorry
da: /inet/raw-klient er desværre ikke klar endnu

en: /inet/raw server not ready yet, sorry
da: /inet/raw-server er desværre ikke klar endnu

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
da: Copyright © 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Dette program er frit programmel. Du kan distribuere det og/eller
    ændre det under betingelserne i GNU General Public License, offentliggjort
    af Free Software Foundation, enten version 2 eller (hvis du vil)
    enhver senere version.

en: Invalid back reference
da: Ugyldig bagudreference

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt tegnklassenavn

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt kollationeringstegn

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold i \{\}

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt foregående regulært udtryk

en: Invalid range end
da: Ugyldig intervalslutning

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Memory exhausted
da: Hukommelsen opbrugt

en: NF set to negative value
da: NF sat til en negativ værdi

en: No match
da: Mislykkedes

en: No previous regular expression
da: Intet foregående regulært udtryk

en: Operation Not Supported
da: Operationen understøttes ikke

en: POSIX does not allow `%s'
da: POSIX tillader ikke "%s"

en: POSIX does not allow `\x' escapes
da: POSIX tillader ikke "\x"-kontrolsekvenser

en: POSIX does not allow operator `**'
da: POSIX tillader ikke operatoren "**"

en: POSIX does not allow operator `**='
da: POSIX tillader ikke operatoren "**="

en: POSIX options:		GNU long options:
da: POSIX-flag:		GNU lange flag:

en: Premature end of regular expression
da: For tidligt slut på regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk for stort

en: Success
da: Lykkedes

en: TCP/IP communications are not supported
da: TCP/IP-kommunikation understøttes ikke

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håb om at det vil være nyttigt,
    men UDEN NOGEN SOM HELST GARANTI, også uden underforstået garanti
    om SALGBARHED eller EGNETHED FOR NOGET SPECIELT FORMÅL. Se GNU
    General Public License for yderligere information.

en: Trailing backslash
da: Efterfølgende omvendt skråstreg

en: Unmatched ( or \(
da: Ubalanceret ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
da: Ubalanceret ) eller \)

en: Unmatched [ or [^
da: Ubalanceret [ eller [^

en: Unmatched \{
da: Ubalanceret \{

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
da: Brug: %s [POSIX- eller GNU-stilflag] -f progfil [--] fil ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
da: Brug: %s [POSIX- eller GNU-stilflag] %cprogram%c fil ...

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA  02111-1307, USA.
da: Du bør have fået en kopi af GNU General Public License sammen
    med dette program. Hvis ikke, så skriv til Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
da: [s]printf: formatspecifiereren har intet kommandobogstav

en: ^ ran out for this one
da: ^ sluttede her

en: `$' is not permitted in awk formats
da: "$" tillades ikke i awkformat

en: `$' not permitted after period in format
da: "$" tillades ikke efter et punktum i formatet

en: `%s' is a Bell Labs extension
da: "%s" er en Bell Labs-udvidelse

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
da: "%s" er en indbygget funktion, den kan ikke omdefineres

en: `%s' is a gawk extension
da: "%s" er en gawk-udvidelse

en: `%s' is not supported in old awk
da: "%s" understøttes ikke i gamle awk

en: `--posix' overrides `--traditional'
da: "--posix" tilsidesætter "--traditional"

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
da: "--posix"/"--traditional" tilsidesætter "--non-decimal-data"

en: `-m[fr]' option irrelevant in gawk
da: "-m[fr]"-flaget er irrelevant i gawk

en: `BINMODE' is a gawk extension
da: "BINMODE" er en gawk-udvidelse

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
da: "FIELDWIDTHS" er en gawk-udvidelse

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
da: "IGNORECASE" er en gawk-udvidelse

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
da: "L" er meningsløst i awk-formater, ignoreret

en: `L' is not permitted in POSIX awk formats
da: "L" tillades ikke i POSIX awk-formater

en: `break' outside a loop is not allowed
da: "break" uden for en løkke er ikke tilladt

en: `break' outside a loop is not portable
da: "break" uden for en løkke er ikke portabelt

en: `continue' outside a loop is not allowed
da: "continue" uden for en løkke er ikke tilladt

en: `continue' outside a loop is not portable
da: "continue" uden for en løkke er ikke portabelt

en: `delete array' is a gawk extension
da: "delete array" er en gawk-udvidelse

en: `extension' is a gawk extension
da: "extension" er en gawk-udvidelse

en: `goto' considered harmful!
da: "goto" anses for skadlig!

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
da: "h" er meningsløst i awk-formater, ignoreret

en: `h' is not permitted in POSIX awk formats
da: "h" tillades ikke i POSIX awk-formater

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
da: "l" er meningsløst i awk-formater, ignoreret

en: `l' is not permitted in POSIX awk formats
da: "l" tillades ikke i POSIX awk-formater

en: `next' cannot be called from a BEGIN rule
da: "next" kan ikke kaldes fra en BEGIN-regel

en: `next' cannot be called from an END rule
da: "next" kan ikke kaldes fra en END-regel

en: `nextfile' cannot be called from a BEGIN rule
da: "nextfile" kan ikke kaldes fra en BEGIN-regel

en: `nextfile' cannot be called from an END rule
da: "nextfile" kan ikke kaldes fra en END-regel

en: `nextfile' is a gawk extension
da: "nextfile" er en gawk-udvidelse

en: `return' used outside function context
da: "return" brugt uden for funktion

en: `|&' not supported
da: "|&" understøttes ikke

en: and(%lf, %lf): fractional values will be truncated
da: and(%lf, %lf): flydendetalsværdier vil blive trunkeret

en: and(%lf, %lf): negative values will give strange results
da: and(%lf, %lf): negative værdier vil give mærkelige resultater

en: and: received non-numeric first argument
da: and: fik et ikke-numerisk første argument

en: arg count with `$' must be > 0
da: argumentantallet med "$" skal være > 0

en: assignment is not allowed to result of builtin function
da: tildeling er ikke tilladt til resultatet fra en indbygget funktion

en: assignment used in conditional context
da: tildeling brugt i sammenligningsammenhæng

en: atan2: received non-numeric first argument
da: atan2: fik et ikke-numerisk første argument

en: atan2: received non-numeric second argument
da: atan2: fik et ikke-numerisk andet argument

en: attempt to access field %d
da: forsøg på at få adgang til felt nummer %d

en: attempt to field reference from non-numeric value
da: forsøg på at feltreferere fra ikke-numerisk værdi

en: attempt to reference from null string
da: forsøg på at referere fra tom streng

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
da: forsøg på at bruge vektoren "%s" i skalarsammenhæng

en: attempt to use scalar `%s' as array
da: forsøg på at bruge skalaren "%s" som vektor

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
da: forsøg på at bruge skalarparameteren "%s" som en vektor

en: backslash at end of string
da: omvendt skråstreg i slutningen af strengen

en: backslash not last character on line
da: sidste tegn på linjen er ikke en omvendt skråstreg

en: bad `%sFMT' specification `%s'
da: fejlagtig "%sFMT"-specifikation "%s"

en: buffer overflow in genflags2str
da: bufferoverløb i genflags2str

en: call of `length' without parentheses is deprecated by POSIX
da: kald af "length" uden parenteser er forældet ifølge POSIX

en: call of `length' without parentheses is not portable
da: kald af "length" uden parenteser er ikke portabelt

en: can't convert string to float
da: kan ikke konvertere en streng til flydende tal

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
da: kan ikke åbne røret "%s" for indtastning (%s)

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
da: kan ikke åbne røret "%s" for udskrivning (%s)

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
da: kan ikke åbne kildefilen "%s" for læsning (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
da: kan ikke åbne tovejsrøret "%s" for ind-/uddata (%s)

en: can't open two way socket `%s' for input/output (%s)
da: kan ikke åbne tovejssoklen "%s" for ind-/uddata (%s)

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
da: kan ikke læse kildefilen "%s" (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
da: kan ikke omdirigere fra "%s" (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
da: kan ikke omdirigere til "%s" (%s)

en: can't use function name `%s' as variable or array
da: kan ikke bruge funktionsnavnet "%s" som variabel eller vektor

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
da: kan ikke oprette barneproces for "%s" (fork: %s)

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
da: kan ikke åbne filen "%s" for læsning (%s)

en: cannot open pipe `%s' (%s)
da: kan ikke åbne røret "%s" (%s)

en: close of `%s' failed (%s).
da: lukning af "%s" mislykkedes (%s)

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
da: lukning af fd %d ("%s") mislykkedes (%s)

en: close of pipe failed (%s)
da: lukning af røret mislykkedes (%s)

en: close of redirection that was never opened
da: lukning af omdirigering som aldrig åbnedes

en: close of stdin in child failed (%s)
da: lukning af standard ind i barnet mislykkedes (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
da: lukning af standard ud i barnet mislykkedes (%s)

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
da: close: "%.*s" er ikke en åben fil, datakanal eller ko-proces

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
da: close: omdirigeringen "%s" åbnedes ikke med "|&", andet argument ignoreret

en: close: second argument is a gawk extension
da: close: andet argument er en gawk-udvidelse

en: close: second argument must be `to' or `from'
da: close: andet argument skal være "to" eller "from"

en: cmd. line:
da: kommandolinje:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
da: ko-processpuling af røret til "%s" mislykkedes (%s)

en: compl(%lf): fractional value will be truncated
da: compl(%lf): flydendetalsværdier vil blive trunkeret

en: compl(%lf): negative value will give strange results
da: compl(%lf): negative værdier vil give mærkelige resultater

en: compl: received non-numeric argument
da: compl: fik et ikke-numerisk argument

en: concatenation: side effects in one expression have changed the length of another!
da: concatenation: sideeffekter i et udtryk har ændret længden af et andet!

en: cos: received non-numeric argument
da: cos: fik et ikke-numerisk argument

en: could not find groups: %s
da: kunne ikke finde grupper: %s

en: could not open `%s' for writing (%s)
da: kunne ikke åbne "%s" for skrivning (%s)

en: could not open `%s' for writing: %s
da: kunne ikke åbne "%s" for skrivning: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
da: kunne ikke åbne "%s", tilstand "%s"

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
da: kunne ikke for-åbne /dev/null for fd %d

en: data file `%s' is empty
da: datafilen "%s" er tom

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
da: dcgettext: "%s" er ikke en gyldig lokalekategori

en: delete: index `%s' not in array `%s'
da: delete: indeks "%s" findes ikke i vektoren "%s"

en: division by zero attempted
da: forsøgte at dividere med nul

en: division by zero attempted in `%%'
da: forsøgte at dividere med nul i "%%"

en: division by zero attempted in `%%='
da: forsøgte at dividere med nul i "%%="

en: division by zero attempted in `/='
da: forsøgte at dividere med nul i "/="

en: empty argument to `--source' ignored
da: tomt argument til "--source" ignoreret

en: empty program text on command line
da: tom programtekst på kommandolinjen

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
da: miljøvariablen "POSIXLY_CORRECT" sat: aktiverer "--posix"

en: error reading input file `%s': %s
da: fejl ved læsning af inddatafilen "%s": %s

en: error writing standard error (%s)
da: fejl ved skrivning til standard fejl (%s)

en: error writing standard output (%s)
da: fejl ved skrivning til standard ud (%s)

en: error:
da: fejl:

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
da: kontrolsekvensen "\%c" behandlet som kun "%c"

en: exp: argument %g is out of range
da: exp: argumentet %g er uden for tilladt område

en: exp: received non-numeric argument
da: exp: fik et ikke-numerisk argument

en: expression for `%s' redirection has null string value
da: udtrykket for "%s"-omdirigering har en tom streng som værdi

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
da: udtrykket i "%s"-omdirigering har kun numerisk værdi

en: extension: cannot open `%s' (%s)
da: extension: kan ikke åbne "%s" (%s)

en: extension: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
da: extension: bibliotek "%s": kan ikke kalde funktionen "%s" (%s)

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
da: fejlstatus (%d) fra fillukning af "%s" (%s)

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
da: fejlstatus (%d) fra rørlukning af "%s" (%s)

en: fatal error: internal error
da: fatal fejl: intern fejl

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
da: fflush: "%s" er ikke en åben fil, datakanal eller ko proces

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
da: fflush: kan ikke spole: filen "%s" åbnet for læsning, ikke skrivning

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
da: fflush: kan ikke spole: datakanalen "%s" åbnet for læsning, ikke skrivning

en: field %d in FIELDWIDTHS, must be > 0
da: felt %d i FIELDWIDTHS skal være > 0

en: file `%s' is a directory
da: filen "%s" er et katalog

en: file flush of `%s' failed (%s).
da: filspuling af "%s" mislykkedes (%s)

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
da: filnavnet "%s" for "%s"-omdirigering kan være resultatet af et logisk udtryk

en: floating point exception
da: flydendetalsundtagelse

en: function %s called
da: funktionen %s kaldt

en: function `%s' called but never defined
da: funktionen "%s" kaldt, men aldrig defineret

en: function `%s' called with more arguments than declared
da: funktionen "%s" kaldt med flere argumenter end deklareret

en: function `%s' called with space between name and `(',
    %s
da: funktionen "%s" kaldt med blanktegn mellem navnet og "(",
    %s

en: function `%s' defined but never called
da: funktionen "%s" defineret, men aldrig kaldt

en: function `%s' not defined
da: funktionen "%s" er ikke defineret

en: function `%s': can't use function name as parameter name
da: funktionen "%s": kan ikke bruge funktionsnavn som parameternavn

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
da: funktionen "%s": parameter %d, "%s", er samme som parameter %d

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
da: funktionen "%s": parameteren "%s" overskygger en global variabel

en: function name `%s' previously defined
da: funktionsnavnet "%s" er allerede defineret

en: gensub: third argument of 0 treated as 1
da: gensub: Nullet i tredje argument behandlet som et ét-tal

en: illegal type (%s) in tree_eval
da: ikke tilladt type (%s) i tree_eval

en: index: received non-string first argument
da: indeks: første argument er ikke en streng

en: index: received non-string second argument
da: indeks: andet argument er ikke en streng

en: int: received non-numeric argument
da: int: fik et ikke-numerisk argument

en: invalid char '%c' in expression
da: ugyldigt tegn "%c" i udtryk

en: invalid subscript expression
da: ugyldig indeksudtryk

en: invalid tree type %s in redirect()
da: ugyldig trætype %s i redirect()

en: length: received non-string argument
da: length: fik et argument som ikke er en streng

en: local port invalid in `%s'
da: lokal port ugyldig i "%s"

en: log: received negative argument %g
da: log: fik et negativt argument %g

en: log: received non-numeric argument
da: log: fik et ikke-numerisk argument

en: lshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
da: lshift(%lf, %lf): flydendetalsværdier vil blive trunkeret

en: lshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
da: lshift(%lf, %lf): negative værdier vil give mærkelige resultater

en: lshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
da: lshift(%lf, %lf): for store skifteværdier vil give mærkelige resultater

en: lshift: received non-numeric first argument
da: lshift: fik et ikke-numerisk første argument

en: match: third argument is a gawk extension
da: match: tredje argument er en gawk-udvidelse

en: match: third argument is not an array
da: match: tredje argument er ikke en vektor

en: mktime: received non-string argument
da: mktime: fik et argument som ikke er en streng

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
da: flytning af rør til standard ind i barnet mislykkedes (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
da: flytning af rør til standard ud i barnet mislykkedes (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
da: flertegnsværdien af "RS" er en gawk-udvidelse

en: multistage two-way pipelines don't work
da: flertrins dobbeltrettede datakanaler fungerer ikke

en: must supply a remote hostname to `/inet'
da: skal angive et fjernmaskinenavn til "/inet"

en: must supply a remote port to `/inet'
da: skal angive en fjernport til "/inet"

en: no (known) protocol supplied in special filename `%s'
da: ingen (kendt) protokol opgivet i special-filnavn "%s"

en: no `$' supplied for positional field width or precision
da: intet "$" angivet for positionsangivet feltbredde eller præcision

en: no explicit close of co-process `%s' provided
da: ingen eksplicit lukning af ko-processen "%s" angivet

en: no explicit close of file `%s' provided
da: ingen eksplicit lukning af filen "%s" angivet

en: no explicit close of pipe `%s' provided
da: ingen eksplicit lukning af røret "%s" angivet

en: no explicit close of socket `%s' provided
da: ingen eksplicit lukning af soklen "%s" angivet

en: no hex digits in `\x' escape sequence
da: ingen heksadecimale cifre i "\x"-kontrolsekvenser

en: no pre-opened fd %d
da: ingen for-åbnet fd %d

en: no program text at all!
da: ingen programtekst overhovedet!

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
da: ikke-omdirigeret "getline" udefineret inde i END-handling

en: not enough arguments to satisfy format string
da: for få argumenter til formatstrengen

en: null string for `FS' is a gawk extension
da: tom streng som "FS" er en gawk-udvidelse

en: old awk does not support operator `**'
da: gamle awk understøtter ikke operatoren "**"

en: old awk does not support operator `**='
da: gamle awk understøtter ikke operatoren "**="

en: only root may use `/inet/raw'.
da: kun root kan bruge "/inet/raw".

en: operator `^' is not supported in old awk
da: operatoren "^" understøttes ikke i gamle awk

en: operator `^=' is not supported in old awk
da: operatoren "^=" understøttes ikke i gamle awk

en: or(%lf, %lf): fractional values will be truncated
da: or(%lf, %lf): flydendetalsværdier vil blive trunkeret

en: or(%lf, %lf): negative values will give strange results
da: or(%lf, %lf): negative værdier vil give mærkelige resultater

en: or: received non-numeric first argument
da: or: fik et ikke-numerisk første argument

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
da: rørspuling af "%s" mislykkedes (%s)

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
da: alenestående "print" i BEGIN eller END-regel bør muligvis være 'print ""'

en: printf: no arguments
da: printf: ingen argumenter

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
da: nåede systembegrænsningen for åbne filer: begynder at multiplekse fildeskriptorer

en: reason unknown
da: ukendt årsag

en: reference to uninitialized argument `%s'
da: reference til ikke-initieret argument "%s"

en: reference to uninitialized element `%s["%s"]'
da: reference til ikke-initieret element "%s["%s"]"

en: reference to uninitialized variable `%s'
da: reference til ikke-initieret variabel "%s"

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
da: regexp-konstanten "/%s/" ser ud som en C-kommentar, men er det ikke

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
da: konstant regulært udtryk for parameter %d giver en boolesk værdi

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
da: regulært udtryk på venstre side af en "~"- eller "!~"-operator

en: regular expression on right of assignment
da: regulært udtryk i højreleddet af en tildeling

en: regular expression on right of comparison
da: regulært udtryk i højreleddet af en sammenligning

en: remote port invalid in `%s'
da: fjernporten ugyldig i "%s"

en: restoring stdin in parent process failed
da: genskabelse af standard ind i forælderprocessen mislykkedes

en: restoring stdout in parent process failed
da: genskabelse af standard ud i forælderprocessen mislykkedes

en: rshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
da: rshift(%lf, %lf): flydendetalsværdier vil blive trunkeret

en: rshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
da: rshift(%lf, %lf): negative værdier vil give mærkelige resultater

en: rshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
da: rshift(%lf, %lf): for store skifteværdier vil give mærkelige resultater

en: rshift: received non-numeric first argument
da: rshift: fik et ikke-numerisk første argument

en: sending profile to standard error
da: sender profilen til standard fejl

en: shadow_funcs() called twice!
da: shadow_funcs() kaldt to gange!

en: sin: received non-numeric argument
da: sin: fik et ikke-numerisk argument

en: source file `%s' is empty
da: kildefilen "%s" er tom

en: source file does not end in newline
da: kildefilen slutter ikke med en ny linje

en: special file name `%s' is incomplete
da: special-filnavn "%s" er ufuldstændigt

en: split: null string for third arg is a gawk extension
da: split: tom streng som tredje argument er en gawk-udvidelse

en: split: second argument is not an array
da: split: andet argument er ikke en vektor

en: sqrt: called with negative argument %g
da: sqrt: kaldt med negativt argument %g

en: sqrt: received non-numeric argument
da: sqrt: fik ikke-numerisk argument

en: srand: received non-numeric argument
da: srand: fik et ikke-numerisk argument

en: standard output
da: standard ud

en: statement has no effect
da: kommandoen har ingen effekt

en: statement may have no effect
da: kommandoen har måske ikke nogen effekt

en: strftime: received empty format string
da: strftime: fik en tom formatstreng

en: subscript of array `%s' is null string
da: indeks i vektoren "%s" er en tom streng

en: substr: non-integer length %g will be truncated
da: substr: længden %g som ikke er et heltal bliver trunkeret

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
da: substr: startindeks %g som ikke er et heltal bliver trunkeret

en: substr: source string is zero length
da: substr: kildestrengen er tom

en: substr: start index %g is invalid, using 1
da: substr: startindeks %g er ugyldigt, bruger 1

en: too many arguments supplied for format string
da: for mange argumenter til formatstrengen

en: too many pipes or input files open
da: for mange rør eller inddatafiler åbne

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
da: deaktiverer "--lint" på grund af en tildeling til "LINT"

en: unexpected type %s in prec_level
da: uventet type %s i prec_level

en: unknown nodetype %d
da: ukendt nodetype %d

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
da: unødig blanding af ">" og ">>" for filen "%.*s"

en: unterminated regexp
da: uafsluttet regulært udtryk

en: unterminated regexp at end of file
da: uafsluttet regulært udtryk i slutningen af filen

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
da: uafsluttet regulært udtryk slutter med "\" i slutningen af filen

en: unterminated string
da: uafsluttet streng

en: use `PROCINFO["%s"]' instead of `%s'
da: brug "PROCINFO["%s"]" i stedet for "%s"

en: use `PROCINFO[...]' instead of `/dev/user'
da: brug "PROCINFO[...]" i stedet for "dev/user"

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
da: Brug af "\ #..." for linjefortsættelse er ikke portabelt

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
da: brug af dcgettext(_"...") er fejlagtigt: fjern det indledende understregningstegn

en: warning:
da: advarsel:

en: xor(%lf, %lf): fractional values will be truncated
da: xor(%lf, %lf): flydendetalsværdier vil blive trunkeret

en: xor(%lf, %lf): negative values will give strange results
da: xor(%lf, %lf): negative værdier vil give mærkelige resultater

en: xor: received non-numeric first argument
da: xor: fik et ikke-numerisk første argument
