gcc 3.3 - en to da translation catalogue (4515 entries)

en: 
     Options for %s:
da: 
     Tilvalg til %s:

en: 
    %s: %d: warning: can't add declaration of `%s' into macro call
da: 
    %s: %d: advarsel: kan ikke tilføje erklæringen af '%s' i makrokald

en: 
    %s: error reading input file `%s': %s
da: 
    %s: fejl ved læsning af inddatafilen '%s': %s

en: 
    %s: fatal error: aux info file corrupted at line %d
da: 
    %s: fatal fejl: hjælpeinformationsfilen er beskadiget ved linje %d

en: 
    %s: warning: too few parameter lists in declaration of `%s'
da: 
    %s: advarsel: for få parameterlister i erklæringen af '%s'

en: 
    ;; Combiner totals: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
da: 
    ;; kombineringstotal: %d forsøg, %d udskiftninger (%d kræver ny plads),
    ;; %d succeser.

en: 
    Execution times (seconds)
da: 
    Udførselstid (sekunder)

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
da: 
    For fejlrapporteringsinstruktioner, se:

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
da: 
    For fejlrapporteringsinstruktioner, se:
    %s.

en: 
    Go ahead? (y or n)
da: 
    Fortsæt, ja (y) eller nej (n)?

en: 
    Language specific options:
da: 
    Sprogspecifikke tilvalg:

en: 
    Options starting with -g, -f, -m, -O, -W, or --param are automatically
     passed on to the various sub-processes invoked by %s.  In order to pass
     other options on to these processes the -W<letter> options must be used.
da: 
    Tilvalg der begynder med -g, -f, -m, -O, -W eller --param bliver automatisk
     givet videre til de forskellige underprocesser som %s starter. For at
     videregive andre indstillinger til disse processer kan tilvalg på formen
     '-W<bogstav>' bruges.

en: 
    Processing symbol table #%d, offset = 0x%.8lx, kind = %s
da: 
    Behandler symboltabel nr. %d, forskydning = 0x%.8lx, form = %s

en: 
    Target specific options:
da: 
    Målspecifikke tilvalg:

en: 
    There are undocumented %s specific options as well.
da: 
    Der er også ikke-dokumenterede specifikke tilvalg til %s.

en: 
    There are undocumented target specific options as well.
da: 
    Der er også ikke-dokumenterede målspecifikke tilvalg.

en: 
    Updating header and load commands.
da: 
    Opdaterer hoved- og indlæsningskommandoer.

en: 
    ldd output with constructors/destructors.
da: 
    ldd-uddata med konstruktions-/destruktionsfunktioner.

en: 
    write_c_file - output name is %s, prefix is %s
da: 
    write_c_file - uddatanavnet er %s, præfikset er %s

en:         `%D'
da:         '%D'

en:    by earlier handler for `%T'
da:   af tidligere håndtering af '%T'

en:    in pointer to member conversion
da:    i henvisning til medlem-omdannelse

en:    in pointer to member function conversion
da:    i henvisning til medlemsfunktion-omdannelse

en:   %-23.23s [undocumented]
da:   %-23.23s [ikke dokumenteret]

en:   (Use '-v --help' to display command line options of sub-processes)
da:   (benyt '-v --help' for at vise kommandolinjetilvalg for underprocesser)

en:   (use `typename %T::%D' if that's what you meant)
da:   (benyt 'typename %T::%D' hvis det er hvad du mener)

en:   -###                     Like -v but options quoted and commands not executed
da:   -###                     Som '-v', men tilvalg anbringes i anførselstegn
                               og kommandoerne udføres ikke

en:   --help                   Display this information
da:   --help                   Vis disse oplysninger

en:   --help                  Display this information
da:   --help                  Vis disse oplysninger

en:   --target-help            Display target specific command line options
da:   --target-help            Vis målspecifikke kommandolinjetilvalg

en:   -B <directory>           Add <directory> to the compiler's search paths
da:   -B <katalog>             Tilføj katalog til oversætterens søgestier

en:   -D<macro>                 Define a <macro> with string '1' as its value
      -D<macro>=<val>           Define a <macro> with <val> as its value
      -A<question>=<answer>     Assert the <answer> to <question>
      -A-<question>=<answer>    Disable the <answer> to <question>
      -U<macro>                 Undefine <macro> 
      -v                        Display the version number
da:   -D<makro>                 Definér makroen <makro> med strengen '1' som værdi
      -D<makro>=<værdi>         Definér makroen <makro> med værdien <værdi>
      -A<spørgsmål>=<svar>      Angiv at <svar> er svar på <spørgsmål>
      -A-<spørgsmål>=<svar>     Angiv at <svar> ikke er svar på <spørgsmål>
      -U<makro>                 Glem definitionen af <makro>
      -v                        Skriv versionsnummeret

en:   -E                       Preprocess only; do not compile, assemble or link
da:   -E                       Forbehandl kun; oversæt og sammenkæd ikke

en:   -G <number>             Put global and static data smaller than <number>
                              bytes into a special section (on some targets)
da:   -G <str>                Anbring globale og statiske data mindre end <tal> byte i en specialsektion (på nogle målarkitekturer)

en:   -H                        Print the name of header files as they are used
      -C                        Do not discard comments
      -dM                       Display a list of macro definitions active at end
      -dD                       Preserve macro definitions in output
      -dN                       As -dD except that only the names are preserved
      -dI                       Include #include directives in the output
da:   -H                        Skriv navnene på inkluderingsfilerne når de bruges
      -C                        Fjern ikke kommentarer
      -dM                       Vis til sidst de aktive makrodefinitioner
      -dD                       Bevar makrodefinitioner i uddata
      -dN                       Som -dD bortset fra at kun navnene bevares
      -dI                       Inkludér #include-anvisninger i uddata

en:   -M                        Generate make dependencies
      -MM                       As -M, but ignore system header files
      -MD                       Generate make dependencies and compile
      -MMD                      As -MD, but ignore system header files
      -MF <file>                Write dependency output to the given file
      -MG                       Treat missing header file as generated files
da:   -M                        Generér afhængigheder til make
      -MM                       Som -M, men ignorér systeminkluderingsfiler
      -MD                       Generer make-afhængigheder og oversæt
      -MMD                      Som -MD, men ignorér systeminkluderingsfiler
      -MF <fil>                 Skriv afhænghedsuddata til den givne fil
      -MG                       Behandl manglende inkl.-filer som genererede filer

en:   -MP			    Generate phony targets for all headers
      -MQ <target>              Add a MAKE-quoted target
      -MT <target>              Add an unquoted target
da:   -MP                       Generér "falske" mål for alle inkluderingsfiler
      -MQ <mål>                 Tilføj et MAKE-mål i anførselstegn
      -MT <mål>                 Tilføj et mål uden anførselstegn

en:   -O[number]              Set optimization level to [number]
da:   -O[tal]                 Sæt optimeringsniveauet til [tal]

en:   -Os                     Optimize for space rather than speed
da:   -Os                     Optimér mht. plads i stedet for hastighed

en:   -S                       Compile only; do not assemble or link
da:   -S                       Oversæt kun; maskinekodeoversæt og sammenkæd ikke

en:   -V <version>             Run gcc version number <version>, if installed
da:   -V <version>             Kør GCC med versionsnummeret <version>, hvis installeret

en:   -W                      Enable extra warnings
da:   -W                      Aktivér ekstra advarsler

en:   -W[no-]error              Treat all warnings as errors
      -W[no-]system-headers     Do not suppress warnings from system headers
      -W[no-]all                Enable most preprocessor warnings
da:   -W[no-]error              Behandl alle advarsler som fejl
      -W[no-]system-headers     Undertryk ikke advarsler fra systeminkluderingsfiler
      -W[no-]all                Slå alle præprocessoradvarsler til

en:   -W[no-]traditional        Warn about features not present in traditional C
      -W[no-]undef              Warn if an undefined macro is used by #if
      -W[no-]import             Warn about the use of the #import directive
da:   -W[no-]traditional        Advar om utilgængelige faciliteter i traditionel C
      -W[no-]undef              Advar hvis en ikkedefineret makro bruges med #if
      -W[no-]import             Advar om brug af #import-direktivet

en:   -Wa,<options>            Pass comma-separated <options> on to the assembler
da:   -Wa,<tilvalg>            Videregiv komma-adskilte <tilvalg> til maskinkodeoversætteren

en:   -Wl,<options>            Pass comma-separated <options> on to the linker
da:   -Wl,<tilvalg>            Videregiv komma-adskilte <tilvalg> til sammenkæderen

en:   -Wlarger-than-<number>  Warn if an object is larger than <number> bytes
da:   -Wlarger-than-<tal>     Advar hvis et objekt er større end <tal> byte

en:   -Wp,<options>            Pass comma-separated <options> on to the preprocessor
da:   -Wp,<tilvalg>            Videregiv komma-adskilte <tilvalg> til præprocessoren

en:   -Wunused                Enable unused warnings
da:   -Wunused                Aktivér ubrugthedsadvarsler

en:   -Xlinker <arg>           Pass <arg> on to the linker
da:   -Xlinker <para>          Videregiv <para> til sammenkæderen

en:   -aux-info <file>        Emit declaration info into <file>
da:   -aux-info <fil>         Udskriv erklæringsoplysninger til <fil>

en:   -b <machine>             Run gcc for target <machine>, if installed
da:   -b <maskine>             Kør GCC til målet <maskine>, hvis installeret

en:   -b, --branch-probabilities      Include branch probabilities in output
da:   -b, --branch-probabilities      Medtag forgreningssandsynligheder i uddata

en:   -c                       Compile and assemble, but do not link
da:   -c                       Oversæt, også til maskinkode, men sammenkæd ikke

en:   -c, --branch-counts             Given counts of branches taken
                                        rather than percentages
da:   -c, --branch-counts             Antal forgreninger taget i stedet for procenter

en:   -d[letters]             Enable dumps from specific passes of the compiler
da:   -d[bogstaver]           Aktivér dump fra specifikke faser i oversætteren

en:   -dumpbase <file>        Base name to be used for dumps from specific passes
da:   -dumpbase <fil>         Basisnavn til brug for dump fra specifikke faser

en:   -dumpmachine             Display the compiler's target processor
da:   -dumpmachine             Vis oversætterens målprocessor

en:   -dumpspecs               Display all of the built in spec strings
da:   -dumpspecs               Vis alle de indbyggede specifikationsstrenge

en:   -dumpversion             Display the version of the compiler
da:   -dumpversion             Vis versionsnummeret af oversætteren

en:   -f, --function-summaries        Output summaries for each function
da:   -f, --function-summaries        Udskriv sammendrag for hver funktion

en:   -f[no-]preprocessed       Treat the input file as already preprocessed
      -ftabstop=<number>        Distance between tab stops for column reporting
      -P                        Do not generate #line directives
      -remap                    Remap file names when including files
      --help                    Display this information
da:   -f[no-]preprocessed       Behandl inddatafilen som allerede præprocesseret
      -ftabstop=<tal>           Afstand mellem tabulatorstop i kolonnerapportering
      -P                        Generér ikke #line-angivelser
      -remap                    Omdan filnavne ved filinkludering
      --help                    Vis denne vejledning

en:   -fcall-saved-<register> Mark <register> as being preserved across functions
da:   -fcall-saved-<register> Markér <register> som værende bevaret over funktioner

en:   -fcall-used-<register>  Mark <register> as being corrupted by function calls
da:   -fcall-used-<register>  Markér <register> som værende benyttet af funktionskald

en:   -fdiagnostics-show-location=[once | every-line] Indicates how often source location information should be emitted, as prefix, at the beginning of diagnostics when line-wrapping
da:   -fdiagnostics-show-location=[once | every-line] Indikerer hvor ofte kildeplaceringsoplysninger skal udsendes som præfiks til begyndelsen af meddelelserne ved linjeombrydning

en:   -ffixed-<register>      Mark <register> as being unavailable to the compiler
da:   -ffixed-<register>      Markér <register> som værende utilgængeligt for oversætteren

en:   -finline-limit=<number> Limits the size of inlined functions to <number>
da:   -finline-limit=<str>    Begræns størrelsen af inlie funktion til <str>

en:   -fmessage-length=<number> Limits diagnostics messages lengths to <number> characters per line.  0 suppresses line-wrapping
da:   -fmessage-length=<antal>  Begræns længden af diagnosticeringmeddelelser til længden <antal> tegn/linje. 0 undertrykker linjeombrydning

en:   -fsched-verbose=<number> Set the verbosity level of the scheduler
da:   -fsched-verbose=<tal>    Angiv hvor meget planlæggeren skal fortælle

en:   -ftls-model=[global-dynamic | local-dynamic | initial-exec | local-exec] Indicates the default thread-local storage code generation model
da:   -ftls-model=[global-dynamic | local-dynamic | initial-exec | local-exec] Indikerer den forvalgte tråd-lokale lagringsmodel for kodegenerering

en:   -h, --help                      Print this help, then exit
da:   -h, --help                      Udskriv denne hjælp og afslut

en:   -idirafter <dir>          Add <dir> to the end of the system include path
      -I <dir>                  Add <dir> to the end of the main include path
      -I-                       Fine-grained include path control; see info docs
      -nostdinc                 Do not search system include directories
                                 (dirs specified with -isystem will still be used)
      -nostdinc++               Do not search system include directories for C++
      -o <file>                 Put output into <file>
da:   -idirafter <ktlg>         Føj <ktlg> til slutningen af systeminkluderingsstien
      -I <ktlg>                 Føj <ktlg> til slutningen af den alm. inkluderingssti
      -I-                       Nøje kontrolleret inkluderingssti; se info-hjælpen
      -nostdinc                 Søg ikke i systeminkluderingskataloger
                                 (kataloger angivet med -isystem søges dog stadig)
      -nostdinc++               Søg ikke i systeminkluderingskataloger til C++
      -o <fil>                  Send uddata til <fil>

en:   -l, --long-file-names           Use long output file names for included
                                        source files
da:   -l, --long-file-names           Brug lange filnavne til inkluderede kildefiler

en:   -m%-23.23s [undocumented]
da:   -m%-23.23s [ikke dokumenteret]

en:   -n, --no-output                 Do not create an output file
da:   -n, --no-output                 Opret ikke en uddatafil

en:   -o <file>                Place the output into <file>
da:   -o <fil>                 Anbring uddataene i <fil>

en:   -o <file>               Place output into <file>
da:   -o <fil>                Anbring uddata i <fil>

en:   -o, --object-directory DIR|FILE Search for object files in DIR or called FILE
da:   -o, --object-directory KAT|FIL  Søg efter objektfiler i KAT eller kaldt FIL

en:   -p                      Enable function profiling
da:   -p                      Aktivér funktionsprofilering

en:   -p, --preserve-paths            Preserve all pathname components
da:   -p, --preserve-paths            Bevar alle stinavnskomponenter

en:   -pass-exit-codes         Exit with highest error code from a phase
da:   -pass-exit-codes         Afslut med den højeste fejlkode fra en fase

en:   -pedantic               Issue warnings needed by strict compliance to ISO C
da:   -pedantic               Udsend advarsler som er nødvendige for streng overholdelse af ISO C

en:   -pedantic-errors        Like -pedantic except that errors are produced
da:   -pedantic-errors        Som -pedantic bortset fra at problemer bliver til fejl

en:   -pipe                    Use pipes rather than intermediate files
da:   -pipe                    Brug datakanaler i stedet for midlertidige filer

en:   -print-file-name=<lib>   Display the full path to library <lib>
da:   -print-file-name=<bibl>  Vis den komplette sti til biblioteket <bibl>

en:   -print-libgcc-file-name  Display the name of the compiler's companion library
da:   -print-libgcc-file-name  Vis navnet på oversætterens tilhørende bibliotek

en:   -print-multi-directory   Display the root directory for versions of libgcc
da:   -print-multi-directory   Vis rodkataloget for versioner af libgcc

en:   -print-multi-lib         Display the mapping between command line options and
                               multiple library search directories
da:   -print-multi-lib         Vis afbildningen mellem kommandolinjetilvalg og
                               flere bibliotekssøgekataloger

en:   -print-multi-os-directory Display the relative path to OS libraries
da:   -print-multi-os-directory Vis den relative sti for OS-biblioteker

en:   -print-prog-name=<prog>  Display the full path to compiler component <prog>
da:   -print-prog-name=<prog>  Vis den komplette sti til oversætterkomponenten <prog>

en:   -print-search-dirs       Display the directories in the compiler's search path
da:   -print-search-dirs       Vis katalogerne i oversætterens søgesti

en:   -quiet                  Do not display functions compiled or elapsed time
da:   -quiet                  Vis ikke funktioner der oversættes eller forløbet tid

en:   -save-temps              Do not delete intermediate files
da:   -save-temps              Slet ikke midlertidige filer

en:   -specs=<file>            Override built-in specs with the contents of <file>
da:   -specs=<fil>             Overskriv indbyggede specifikationer med indholdet af <fil>

en:   -std=<standard>          Assume that the input sources are for <standard>
da:   -std=<standard>          Antag at inddatakildekoden er skrevet til <standard>

en:   -time                    Time the execution of each subprocess
da:   -time                    Tag tid på udførslen af hver underproces

en:   -trigraphs                Support ISO C trigraphs
      -std=<std name>           Specify the conformance standard; one of:
                                gnu89, gnu99, c89, c99, iso9899:1990,
                                iso9899:199409, iso9899:1999, c++98
      -w                        Inhibit warning messages
      -W[no-]trigraphs          Warn if trigraphs are encountered
      -W[no-]comment{s}         Warn if one comment starts inside another
da:   -trigraphs                Understøt ISO C trigrafer
      -std=<standardnavn>       Angiv at koden retter sig efter en af standarderne:
                                 gnu89, gnu99, c89, c99, iso9899:1990,
                                 iso9899:199409, iso9899:1999, c++98
      -w                        Undertryk advarselsmeddelelser
      -W[no-]trigraphs          Advar hvis trigrafer mødes
      -W[no-]comment{s}         Advar hvis en kommentar begynder inden i en anden

en:   -v                       Display the programs invoked by the compiler
da:   -v                       Vis de programmer der startes af oversætteren

en:   -v, --version                   Print version number, then exit
da:   -v, --version                   Udskriv versionsnummeret og afslut

en:   -version                Display the compiler's version
da:   -version                Udskriv oversætterens version

en:   -w                      Suppress warnings
da:   -w                      Undertryk advarsler

en:   -x <language>            Specify the language of the following input files
                               Permissible languages include: c c++ assembler none
                               'none' means revert to the default behavior of
                               guessing the language based on the file's extension
da:   -x <sprog>               Angiv sproget for de følgende inddatafiler.
                               Tilladte sprog inkluderer: c c++ assembler none
                               'none' betyder at standardopførslen med at gætte
                               sproget på filendelsen udføres

en:   They exist, but they are not documented.
da:   De eksisterer, men er ikke dokumenteret.

en:   `%#D'
da:   '%#D'

en:   `%#D' declared here
da:   '%#D' erklæret her

en:   also declared as `%#D' here
da:   også erklæret som '%#D' her

en:   as it is a non-system directory that duplicates a system directory
da:   da det er et ikke-systemkatalog som dublerer et systemkatalog

en:   base `%T'
da:   stamklasse '%T'

en:   because conversion sequence for the argument is better
da:   fordi konverteringssekvensen for parameteren er bedre

en:   because of local member `%#D' with same name
da:   på grund af det lokale medlem '%#D' med det samme navn

en:   because of local method `%#D' with same name
da:   på grund af den lokale metode '%#D' med det samme navn

en:   because the following virtual functions are abstract:
da:   eftersom de følgende virtuelle funktioner er abstrakte:

en:   but %d required
da:   men %d påkrævet

en:   but does not override `%T(const %T&)'
da:   men overskriver ikke '%T(const %T&)'

en:   but does not override `operator=(const %T&)'
da:   men overskriver ikke 'operator=(const %T&)'

en:   by `%D'
da:   af '%D'

en:   candidate conversions include `%D' and `%D'
da:   kandidater til konverteringen inkluderer '%D' og '%D'

en:   cannot use obsolete binding at `%D' because it has a destructor
da:   kan ikke bruge forældet binding til '%D' fordi den har en destruktionsfunktion

en:   conflict with `%D'
da:   konflikt med '%D'

en:   crosses initialization of `%#D'
da:   krydser klargøring af '%#D'

en:   enters catch block
da:   går ind i catch-blok

en:   enters scope of non-POD `%#D'
da:   går ind i virkefelt af ikke-POD '%#D'

en:   enters try block
da:   går ind i try-blok

en:   expected a class template, got `%T'
da:   forventede en klasseskabelon, modtog '%T'

en:   expected a constant of type `%T', got `%T'
da:   forventede en konstant af typen '%T', modtog '%T'

en:   expected a template of type `%D', got `%D'
da:   forventede en skabelon af typen '%D', modtog '%D'

en:   expected a type, got `%E'
da:   forventede en type, modtog '%E'

en:   expected a type, got `%T'
da:   forventede en type, modtog '%T'

en:   first declared as `%#D' here
da:   først erklæret som '%#D' her

en:   first type here
da:   første type her

en:   for conversion from `%T' to `%T'
da:   for konvertering fra '%T' til '%T'

en:   from definition of `%#D'
da:   i forhold til definition af '%#D'

en:   from here
da:   herfra

en:   in call to `%D'
da:   i kald af '%D'

en:   in evaluation of `%Q(%#T, %#T)'
da:   i evaluering af '%Q(%#T, %#T)'

en:   in instantiation of template `%T'
da:   i instantiering af skabelonen '%T'

en:   in thrown expression
da:   i kastet udtryk

en:   initializing argument %P of `%D'
da:   ved klargøring af parameteren %P til '%D'

en:   initializing argument %P of `%D' from result of `%D'
da:   ved klargøring af parameteren %P til '%D' fra resultatet af '%D'

en:   initializing temporary from result of `%D'
da:   ved klargøring af midlertidig variabel fra resultatet af '%D'

en:   instead of `%D' from dependent base class
da:   i stedet for '%D' fra afhængig stamklasse

en:   matches this `%D' under ISO standard rules
da:   passer med '%D' under ISO-standardreglerne

en:   matches this `%D' under old rules
da:   passer med '%D' under tidligere regler

en:   names from dependent base classes are not visible to unqualified name lookup - to refer to the inherited type, say `%s %T::%T'
da:   navne fra afhængige stamklasser er ikke synlige for umodificerede navneopslag - benyt '%s %T::%T' for at referere til den nedarvede type

en:   or `operator=(const %T&)'
da:   eller 'operator=(const %T&)'

en:   original definition appeared here
da:   oprindelig definition er her

en:   other type here
da:   anden type her

en:   overriding `%#D'
da:   overskriver '%#D'

en:   overriding `%#D' (must be pointer or reference to class)
da:   overskriver '%#D' (skal være en henvisning eller reference til klasse)

en:   overriding `%#D' (must use pointer or reference)
da:   overskriver '%#D' (skal være en henvisning eller reference)

en:   overriding `%#F'
da:   overskriver '%#F'

en:   perhaps you want `%T' for a constructor
da:   måske ønsker du '%T' for en konstruktionsfunktion

en:   since `%#D' declared in base class
da:   eftersom '%#D' er erklæret i stamklassen

en:   since type `%T' has abstract virtual functions
da:   eftersom typen '%T' har abstrakte virtuelle funktioner

en:   skips initialization of `%#D'
da:   springer over klargøring af '%#D'

en:   trying to instantiate `%D'
da:   ved forsøg på at instantiere '%D'

en:   using obsolete binding at `%D'
da:   bruger forældet binding til '%D'

en:   where cfront would use `%#D'
da:   hvor cfront ville bruge '%#D'

en:   you can work around this by removing the initializer
da:   du kan arbejde dig rundt om dette ved at fjerne startværdien

en:  ':' without preceding '?'
da:  ':' uden forudgående '?'

en:  conflicting code gen style switches are used
da:  konfliktende kodegenereringstilvalg er benyttet

en:  shadows template parm `%#D'
da:   skygger for skabelonsparameter '%#D'

en: "%s" after # is not a positive integer
da: "%s" efter # er ikke et positivt heltal

en: "%s" after #line is not a positive integer
da: "%s" efter #line er ikke et positivt heltal

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
da: "%s" kan ikke bruges som et makronavn da det er en operator i C++

en: "%s" is not a valid filename
da: "%s" er ikke et ugyldigt filnavn

en: "%s" is not a valid option to the preprocessor
da: "%s" er ikke et gyldigt tilvalg til præprocessoren

en: "%s" is not defined
da: "%s" er ikke defineret

en: "%s" may not appear in macro parameter list
da: "%s" må ikke optræde i makroparameterliste

en: "%s" re-asserted
da: "%s" genpostuleret

en: "%s" redefined
da: "%s" omdefineret

en: "/*" within comment
da: "/*" i en kommentar

en: "Small register classes" kludge
da: "Små registerklasser"-lapning

en: "defined" cannot be used as a macro name
da: "defined" kan ikke bruges som makronavn

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
da: #%s forventer "FILNAVN" eller <FILNAVN>

en: #%s is a GCC extension
da: #%s er en GCC-udvidelse

en: #-lines for entering and leaving files don't match
da: #-linjer til at træde ind og ud af filer passer ikke

en: #`%s' not supported by %s#
da: #'%s' ikke understøttet af %s#

en: #elif after #else
da: #elif efter #else

en: #elif without #if
da: #elif uden #if

en: #else after #else
da: #else efter #else

en: #else without #if
da: #else uden #if

en: #endif without #if
da: #endif uden #if

en: #if with no expression
da: #if uden noget udtryk

en: #import is obsolete, use an #ifndef wrapper in the header file
da: #import er forældet, brug en #ifndef-indpakning i inkluderingsfilen

en: #include "..." search starts here:
da: #include "..."-søgning begynder her:

en: #include <...> search starts here:
da: #include <...>-søgning begynder her:

en: #include nested too deeply
da: #include indlejret for dybt

en: #include_next in primary source file
da: #include_next i den primære kildekodefil

en: #pragma %s %s is already registered
da: #pragma %s %s er allerede registreret

en: #pragma %s is already registered
da: #pragma %s er allerede registreret

en: #pragma GHS endXXX does not match previous startXXX
da: '#pragma GHS endXXXX' passer ikke med forudgående 'startXXX'

en: #pragma GHS endXXXX found without previous startXXX
da: '#pragma GHS endXXXX' fundet uden forudgående 'startXXX'

en: #pragma implementation for %s appears after file is included
da: '#pragma implementation' til %s optræder efter filen er inkluderet

en: #pragma once in main file
da: '#pragma once' i hovedfil

en: #pragma once is obsolete
da: '#pragma once' er forældet

en: #pragma pack (pop) encountered without matching #pragma pack (push, <n>)
da: '#pragma pack (pop)' mødt uden tilsvarende '#pragma pack (push, <n>)'

en: #pragma pack(pop, %s) encountered without matching #pragma pack(push, %s, <n>)
da: '#pragma pack(pop, %s)' mødt uden tilsvarende '#pragma pack(push, %s, <n>)'

en: #pragma pack(pop[, id], <n>) is not supported on this target
da: #pragma pack(pop[, id], <n>) understøttes ikke på målarkitekturen

en: #pragma pack(push[, id], <n>) is not supported on this target
da: #pragma pack(push[, id], <n>) understøttes ikke på målarkitekturen

en: #pragma redefine_extname conflicts with declaration
da: #pragma redefine_extname er i konflikt med erklæring

en: #pragma system_header ignored outside include file
da: '#pragma system_header' ignoreret uden for inkluderingsfil

en: #pragma vtable no longer supported
da: '#pragma vtable' understøttes ikke længere

en: %%R not followed by %%B/C/D/E
da: %%R efterfølges ikke af %%B/C/D/E

en: %A begin, end, and step-count values known to result in implementation-dependent behavior due to overflow(s) in intermediate calculations at %0
da: %A-begyndelses-, slut- og skridttæller-værdier vides at resultere i implementeringsafhængig opførsel pga. overløb i mellemregninger ved %0

en: %A begin, end, and step-count values known to result in no iterations at %0
da: %A-begyndelses-, slut- og skridttæller-værdier vides at resultere i at der ikke foretages nogen iterationer ved %0

en: %A end value plus step count known to overflow at %0
da: %A-slutværdi plus skridttæller vides at forårsage overløb ved %0

en: %A from %B at %0%C
da: %A fra %B ved %0%C

en: %A step count known to be 0 (zero) at %0
da: %A-skridttæller vides at være nul ved %0

en: %A too few arguments (starting with dummy argument `%B') as of %0 for statement function reference at %1
da: %A for få parametre (begyndende ved dummy-parameter '%B') ved %0 for sætningsfunktionsreference ved %1

en: %A too many arguments as of %0 for statement function reference at %1
da: %A for mange parametre ved %0 for sætningsfunktionsreference ved %1

en: %Hend of file read inside default argument
da: %Hslutningen af filen læst inden i standardparameter

en: %Hend of file read inside definition
da: %Hslutningen af filen læst inden i definition

en: %d constructor(s) found
da: %d konstruktionsfunktion(er) fundet

en: %d destructor(s)  found
da: %d destruktionsfunktion(er) fundet

en: %d frame table(s) found
da: %d rammetabel(ler) fundet

en: %i-bit mode not compiled in
da: %i bit-tilstand er ikke oversat med ind

en: %s %D(%T) <built-in>
da: %s %D(%T) <indbygget>

en: %s %D(%T, %T) <built-in>
da: %s %D(%T, %T) <indbygget>

en: %s %D(%T, %T, %T) <built-in>
da: %s %D(%T, %T, %T) <indbygget>

en: %s %T <conversion>
da: %s %T <konvertering>

en: %s `%s' does not fully implement the `%s' protocol
da: %s '%s' implementerer ikke helt protokollen '%s'

en: %s as `float' rather than `double' due to prototype
da: %s som float i stedet for double på grund af prototypen

en: %s as complex rather than floating due to prototype
da: %s som complex i stedet for kommatal på grund af prototypen

en: %s as complex rather than integer due to prototype
da: %s som complex i stedet for heltal på grund af prototypen

en: %s as floating rather than complex due to prototype
da: %s som kommatal i stedet for complex på grund af prototypen

en: %s as floating rather than integer due to prototype
da: %s som kommatal i stedet for heltal på grund af prototypen

en: %s as integer rather than complex due to prototype
da: %s som heltal i stedet for complex på grund af prototypen

en: %s as integer rather than floating due to prototype
da: %s som heltal i stedet for kommatal på grund af prototypen

en: %s as signed due to prototype
da: %s som signed på grund af prototypen

en: %s as unsigned due to prototype
da: %s som unsigned på grund af prototypen

en: %s at end of input
da: %s ved slutning af inddata

en: %s before "%s"
da: %s før "%s"

en: %s before %s'%c'
da: %s før %s'%c'

en: %s before %s'\x%x'
da: %s før %s'\x%x'

en: %s before '%s' token
da: %s før symbolet '%s'

en: %s before `%c'
da: %s før '%c'

en: %s before `%s'
da: %s før '%s'

en: %s before `%s' token
da: %s før symbolet '%s'

en: %s before `\%o'
da: %s før '\%o'

en: %s before numeric constant
da: %s før talkonstant

en: %s before string constant
da: %s før strengkonstant

en: %s between distinct pointer types `%T' and `%T' lacks a cast
da: %s mellem forskellige henvisningstyper '%T' og '%T' mangler en typeomtvingelse

en: %s cannot resolve address of overloaded function
da: %s kan ikke finde adressen af flertydiggjort funktion

en: %s causes a section type conflict
da: %s forårsager en sektionstypekonflikt

en: %s defined inside parms
da: %s defineret inden i parameterliste

en: %s disabled, use normal debugging flags
da: %s deaktiveret, benyt normale fejlanalyseringstilvalg

en: %s discards qualifiers from pointer target type
da: %s kasserer modifikationer på henvisningsmålets type

en: %s does not support %%n$ operand number formats
da: %s understøtter ikke %%n$-operandnummerformateringer

en: %s does not support %s
da: %s understøtter ikke %s

en: %s does not support %s with the `%%%c' %s format
da: %s understøtter ikke %s med '%%%c' %s-formateringen

en: %s does not support the `%%%c' %s format
da: %s understøtter ikke '%%%c' %s-formateringen

en: %s does not support the `%%%s%c' %s format
da: %s understøtter ikke '%%%s%c' %s-formateringen

en: %s does not support the `%s' %s length modifier
da: %s understøtter ikke '%s' %s-længdemodifikationen

en: %s format, %s arg (arg %d)
da: %s-formatering, %s-parameter (parameter %d)

en: %s from incompatible pointer type
da: %s fra en henvisningstype der ikke er forenelig med målets

en: %s function, region %d, offset = %ld (0x%.8lx)
da: %s-funktion, region %d, forskydning = %ld (0x%.8lx)

en: %s has no %s
da: %s har ingen %s

en: %s has no member named `%s'
da: %s har intet medlem ved navn '%s'

en: %s ignored with %s and `%%%c' %s format
da: %s ignoreret med %s og '%%%c' %s-formatering

en: %s ignored with %s in %s format
da: %s ignoreret med %s i %s-formatering

en: %s in preprocessing directive
da: %s i præprocessordirektiv

en: %s is a block device
da: %s er en blokenhed

en: %s is a reference, not call, to function `%E'
da: %s er en reference til og ikke et kald af funktionen '%E'

en: %s is deprecated, please see the documentation for details
da: %s er forældet, se venligst dokumentationen for detaljer

en: %s is not supported by this configuration
da: %s understøttes ikke af denne konfiguration

en: %s is not type %s (arg %d)
da: %s er ikke af typen %s (parameter %d)

en: %s is shorter than expected
da: %s er kortere end forventet

en: %s is too large
da: %s er for stor

en: %s makes integer from pointer without a cast
da: %s opretter et heltal ud fra en henvisningsvariabel uden en typeomtvingning

en: %s makes pointer from integer without a cast
da: %s opretter en henvisningsvariabel ud fra et heltal uden en typeomtvingning

en: %s makes qualified function pointer from unqualified
da: %s opretter en funktionshenvisning med modifikationer fra én uden

en: %s no longer supported -- try -fno-vxt -ff90
da: %s er ikke længere understøttet - prøv -fno-vxt -ff90

en: %s no longer supported -- try -fvxt
da: %s er ikke længere understøttet - prøv -fvxt

en: %s of %d branches executed in %s %s
da: %s af %d forgreninger udført i %s %s

en: %s of %d branches taken at least once in %s %s
da: %s af %d forgreninger valgt mindst én gang i %s %s

en: %s of %d calls executed in %s %s
da: %s af %d kald udført i %s %s

en: %s of %d lines executed in %s %s
da: %s af %d linjer udført i %s %s

en: %s of negative value `%E' to `%T'
da: %s af negativ værdi '%E' til `%T'

en: %s of read-only location
da: %s af placering der kun må læses

en: %s of read-only member `%s'
da: %s af medlemmet '%s' der kun må læses

en: %s of read-only variable `%s'
da: %s af variablen '%s' der kun må læses

en: %s qualifier ignored on asm
da: %s-modifikation ignoreret ved asm

en: %s returned %d exit status
da: %s returnerede afslutningskoden %d

en: %s rotate count >= width of type
da: %s-roteringsantal >= bredden af typen

en: %s rotate count is negative
da: %s-roteringsantal er negativt

en: %s terminated with signal %d [%s]%s
da: %s afsluttet af signal %d [%s]%s

en: %s to `%T' from `%T'
da: %s til '%T' fra '%T'

en: %s to non-pointer type `%T' from NULL
da: %s til ikke-henvisningstypen '%T' fra NULL

en: %s used with `%%%c' %s format
da: %s brugt med '%%%c' %s-formatering

en: %s with different width due to prototype
da: %s med anderledes bredde på grund af prototypen

en: %s%s%s version %s (%s)
    %s	compiled by GNU C version %s.
    %s%s%s version %s (%s) compiled by CC.
da: %s%s%s version %s (%s)
    %s	oversat af GNU C version %s.
    %s%s%s version %s (%s) oversat af CC.

en: %s%sGGC heuristics: --param ggc-min-expand=%d --param ggc-min-heapsize=%d
da: %s%sGGC-heuristikker: --param ggc-min-expand=%d --param ggc-min-heapsize=%d

en: %s-%s is an empty range
da: %s-%s er et tomt interval

en: %s: %d: `%s' used but missing from SYSCALLS
da: %s: %d: '%s' benyttet, men mangler i SYSCALLS

en: %s: %d: warning: `%s' excluded by preprocessing
da: %s: %d: advarsel: '%s' ekskluderet af forbehandlingen

en: %s: %d: warning: definition of %s not converted
da: %s: %d: advarsel: definitionen af '%s' er ikke omdannet

en: %s: %d: warning: found `%s' but expected `%s'
da: %s: %d: advarsel: fandt '%s', men forventede '%s'

en: %s: %d: warning: no extern definition for `%s'
da: %s: %d: advarsel: ingen ekstern definition af '%s'

en: %s: %d: warning: source too confusing
da: %s: %d: advarsel: koden er for forvirrende

en: %s: %d: warning: varargs function declaration not converted
da: %s: %d: advarsel: funktionserklæring med variabel parameterliste er ikke omdannet

en: %s: %s compiler not installed on this system
da: %s: %s-oversætter ikke installeret på dette system

en: %s: %s exited with status %d
da: %s: %s afsluttede med status %d

en: %s: %s: can't get status: %s
da: %s: %s: kan ikke finde ud af filens status: %s

en: %s: In instantiation of `%s':
da: %s: i instantiering af '%s':

en: %s: Not a directory
da: %s: ikke et katalog

en: %s: `%s' not converted
da: %s: '%s' ikke omdannet

en: %s: attempt to rename spec '%s' to already defined spec '%s'
da: %s: forsøg på at omdøbe specifikation '%s' til allerede defineret specifikation '%s'

en: %s: can't change mode of file `%s': %s
da: %s: kan ikke ændre tilstanden af filen '%s': '%s'

en: %s: can't create/open clean file `%s': %s
da: %s: kan ikke oprette/åbne oprydningsfilen '%s': %s

en: %s: can't create/open output file `%s': %s
da: %s: kan ikke oprette/åbne uddatafilen '%s': %s

en: %s: can't delete aux info file `%s': %s
da: %s: kan ikke slette hjælpeinformationsfilen '%s': %s

en: %s: can't delete file `%s': %s
da: %s: kan ikke slette filen '%s': %s

en: %s: can't get status for file `%s': %s
da: %s: kan ikke få status for filen '%s': %s

en: %s: can't get status of aux info file `%s': %s
da: %s: kan ikke få status for hjælpeinformationsfilen '%s': %s

en: %s: can't link file `%s' to `%s': %s
da: %s: kan ikke kæde filen '%s' sammen med '%s': %s

en: %s: can't open aux info file `%s' for reading: %s
da: %s: kan ikke åbne hjælpeinformationsfilen '%s' til at læse fra: %s

en: %s: can't open file `%s' for reading: %s
da: %s: kan ikke åbne filen '%s' til at læse fra: %s

en: %s: can't read aux info file `%s': %s
da: %s: kan ikke læse hjælpeinformationsfilen '%s': %s

en: %s: cannot get working directory: %s
da: %s: kan ikke få fat i arbejdskataloget: %s

en: %s: cannot open as COFF file
da: %s: kan ikke åbnes som en COFF-fil

en: %s: compiling `%s'
da: %s: oversætter '%s'

en: %s: conflict list for '%s' follows:
da: %s: modstridene for '%s' følger:

en: %s: conflicting extern definitions of '%s'
da: %s: modstridende eksterne definitioner af '%s'

en: %s: converting file `%s'
da: %s: omdanner filen '%s'

en: %s: declaration of function `%s' not converted
da: %s: erklæringen af funktionen '%s' er ikke omdannet

en: %s: declarations of '%s' will not be converted
da: %s: erklæringer af '%s' vil ikke blive omdannet

en: %s: definition of function `%s' not converted
da: %s: definitionen af funktionen '%s' er ikke omdannet

en: %s: error closing aux info file `%s': %s
da: %s: fejl ved lukning af hjælpeinformationsfilen '%s': %s

en: %s: error reading aux info file `%s': %s
da: %s: fejl ved læsning af hjælpeinformationsfilen '%s': %s

en: %s: error writing file `%s': %s
da: %s: fejl ved skrivning til filen '%s': %s

en: %s: found definition of `%s' at %s(%d)
da: %s: fandt definitionen af '%s' ved %s(%d)

en: %s: function definition not converted
da: %s: funktionsdefinitionen er ikke omdannet

en: %s: global declarations for file `%s' not inserted
da: %s: globale erklæringer for filen '%s' er ikke indsat

en: %s: input file names must have .c suffixes: %s
da: %s: inddatafilnavn skal have '.c'-endelser: %s

en: %s: internal abort
da: %s: intern afbrydelse

en: %s: invalid file name: %s
da: %s: ugyldigt filnavn: %s

en: %s: linker input file unused because linking not done
da: %s: sammenkæderinddatafil ikke benyttet eftersom sammenkædning ikke blev foretaget

en: %s: local declaration for function `%s' not inserted
da: %s: den lokale erklæring af funktionen '%s' er ikke indsat

en: %s: multiple static defs of `%s' in file `%s'
da: %s: flere statiske definitioner af '%s' i filen '%s'

en: %s: not a COFF file
da: %s: ikke en COFF-fil

en: %s: subprocess got fatal signal %d
da: %s: underprocessen modtog fatalt signal %d

en: %s: usage '%s [ -VqfnkN ] [ -i <istring> ] [ filename ... ]'
da: %s: brug '%s [ -VqfnkN ] [ -i <istreng> ] [ filenavn ... ]'

en: %s: usage '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <dirname> ] [ filename ... ]'
da: %s: brug '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <katalognavn> ] [ filnavn ... ]'

en: %s: wait: %s
da: %s: vent: %s

en: %s: warning: can't rename file `%s' to `%s': %s
da: %s: advarsel: kan ikke omdøbe filen '%s' til '%s': %s

en: %s: warning: file `%s' already saved in `%s'
da: %s: advarsel: filen '%s' er allerede gemt i '%s'

en: %s: warning: missing SYSCALLS file `%s'
da: %s: advarsel: manglende SYSCALLS-fil '%s'

en: %s: warning: no read access for file `%s'
da: %s: advarsel: ingen læseadgang til filen '%s'

en: %s: warning: no static definition for `%s' in file `%s'
da: %s: advarsel: ingen statisk definition af '%s' i filen '%s'

en: %s: warning: no write access for dir containing `%s'
da: %s: advarsel: ingen skriveadgang til kataloget der indeholder '%s'

en: %s: warning: no write access for file `%s'
da: %s: advarsel: ingen skriveadgang til filen '%s'

en: %s: warning: too many parameter lists in declaration of `%s'
da: %s: advarsel: for mange parameterlister i erklæringen af '%s'

en: %s: warning: using formals list from %s(%d) for function `%s'
da: %s: advarsel: bruger parameterlisten fra %s(%d) til funktionen '%s'

en: %s: warnings being treated as errors
da: %s: advarsler bliver opfattet som fejl

en: %s: would convert file `%s'
da: %s: ville omdanne filen '%s'

en: %s:%d:   instantiated from `%s'
da: %s:%d:   instantieret fra '%s'

en: %s:%d:   instantiated from here
da: %s:%d:   instantieret herfra

en: %s:%d: confused by earlier errors, bailing out
da: %s:%d: forvirret af tidligere fejl, opgiver ævred

en: %s:%d: declaration of function `%s' takes different forms
da: %s:%d: erklæringen af funktionen '%s' antager forskellige former

en: %s=%s is not numeric
da: %s=%s er ikke et tal

en: %s=%s is too large
da: %s=%s er for stor

en: %smember function `%D' cannot have `%T' method qualifier
da: %smedlemsfunktion '%D' kan ikke have metodemodifikationen '%T'

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
da: '##' må ikke optræde ved nogen af enderne i en makrokrop

en: '#' is not followed by a macro parameter
da: '#' efterfølges ikke af en makroparameter

en: '$' character(s) in identifier or number
da: '$'-tegn i kaldenavn eller tal

en: '%D' has no member named '%E'
da: '%D' har intet medlem ved navn '%E'

en: '%D' is used as a type, but is not defined as a type.
da: '%D' benyttes som en type, men er ikke defineret som en type

en: '(' expected
da: '(' forventet

en: ')' expected
da: ')' forventet

en: ')' or term expected
da: ')' eller term forventet

en: '*' expected
da: '*' forventet

en: ':' expected
da: ':' forventet

en: ';' expected
da: ';' forventet

en: '?' without following ':'
da: '?' uden efterfølgende ':'

en: '[' expected
da: '[' forventet

en: ']' expected
da: ']' forventet

en: ']' expected, invalid type expression
da: ']' forventet, ugyldigt typeudtryk

en: 'class' expected
da: 'class' forventet

en: 'class' or 'this' expected
da: 'class' eller 'this' forventet

en: '{' expected
da: '{' forventet

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
da: ("%s" er et alternativt symbol for "%s" i C++)

en: ((anonymous))
da: ((anonym))

en: (Each undeclared identifier is reported only once
da: (et kaldenavn der ikke er erklæret, rapporteres kun én gang

en: (Each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in.)
da: (et kaldenavn der ikke er erklæret, rapporteres kun én gang per funktion)

en: (a pointer to member can only be formed with `&%E')
da: (en henvisning til medlem kan kun dannes med '&%E')

en: (an out of class initialization is required)
da: (en klargøring uden for klassens erklæring er nødvendig)

en: (continued):
da: (fortsat):

en: (debug) trace lexical analysis
da: (fejlretning) følg lexikalsk analyse

en: (debug) trace parsing process
da: (fejlretning) følg fortolkningsprocessen

en: (enclose actions of previous case statements requiring destructors in their own scope.)
da: (indesluttede handlinger fra tidligere case-sætninger kræver destruktionsfunktioner i deres eget virkefelt)

en: (if this is not what you intended, make sure the function template has already been declared and add <> after the function name here) -Wno-non-template-friend disables this warning
da: (hvis dette er hvad du ønsker, så sikr dig at funktionsskabelonen allerede er blevet erklæret og tilføj <> efter funktionsnavnet her) -Wno-non-template-friend deaktiverer denne advarsel

en: (it is valid for %s but not the selected language)
da: (det er gyldigt for %s, men ikke for det valgte sprog)

en: (near initialization for `%s')
da: (i nærheden af klargøringen af '%s')

en: (perhaps the `offsetof' macro was used incorrectly)
da: (måske blev 'offsetof'-makroen benyttet forkert)

en: (so you should pass `%s' not `%s' to `va_arg')
da: (så du skal overbring '%s' ikke '%s' til 'va_arg')

en: (static %s for %s)
da: (statisk %s for %s)

en: (this will be reported only once per input file)
da: (dette rapporteres kun en enkelt gang per inddatafil)

en: (use `=' to initialize static data members)
da: (brug '=' for at klargøre statiske datamedlemmer)

en: ,
                     from %s:%d
da: ,
                       af %s:%d

en: ,
                     from %s:%u
da: ,
                       af %s:%u

en: --driver no longer supported
da: --driver understøttes ikke længere

en: --resource requires -o
da: --resource påkræver -o

en: -E required when input is from standard input
da: -E påkrævet når inddata kommer fra standardind

en: -G and -membedded-pic are incompatible
da: -G og -membedded-pic er indbyrdes uforenelige

en: -G is incompatible with PIC code which is the default
da: -G er uforenelig med PIC-kode som genereres som standard

en: -I- specified twice
da: -I- er angivet to gange

en: -Wformat-extra-args ignored without -Wformat
da: -Wformat-extra-args ignoreret uden -Wformat

en: -Wformat-nonliteral ignored without -Wformat
da: -Wformat-nonliteral ignoreret uden -Wformat

en: -Wformat-security ignored without -Wformat
da: -Wformat-security ignoreret uden -Wformat

en: -Wformat-y2k ignored without -Wformat
da: -Wformat-y2k ignoreret uden -Wformat

en: -Wformat-zero-length ignored without -Wformat
da: -Wformat-zero-length ignoreret uden -Wformat

en: -Wid-clash-LEN is no longer supported
da: -Wid-clash-LEN understøttes ikke længere

en: -Wmissing-format-attribute ignored without -Wformat
da: -Wmissing-format-attribute ignoreret uden -Wformat

en: -Wno-strict-prototypes is not supported in C++
da: -Wno-strict-prototypes er ikke understøttet i C++

en: -Wuninitialized is not supported without -O
da: -Wuninitialized understøttes ikke uden -O

en: -bundle not allowed with -dynamiclib
da: -bundle er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -bundle_loader not allowed with -dynamiclib
da: -bundle_loader er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -c or -S required for Ada
da: -c eller -S kræves til Ada

en: -client_name not allowed with -dynamiclib
da: -client_name er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -current_version only allowed with -dynamiclib
da: -current_version er kun tilladt med -dynamiclib

en: -f%s and -msdata=%s are incompatible
da: -f%s og -msdata=%s er indbyrdes uforenelige

en: -f%s ignored for 68HC11/68HC12 (not supported)
da: -f%s ignoreret for 68HC11/68HC12 (ikke understøttet)

en: -f%s ignored for Unicos/Mk (not supported)
da: -f%s ignoreret for Unicos/Mk (ikke understøttet)

en: -f%s ignored for target (all code is position independent)
da: -f%s ignoreret for målarkitekturen (all kode er positionsuafhængigt)

en: -f%s not supported: ignored
da: -f%s er ikke understøttet: ignoreret

en: -f%sleading-underscore not supported on this target machine
da: -f%sleading-underscore understøttes ikke på målarkitekturen

en: -fPIC and -fpic are not supported in this configuration
da: -fPIC og -fpic understøttes ikke af denne konfiguration

en: -fPIC and -mcall-%s are incompatible
da: -fPIC og -mcall-%s er indbyrdes uforenelige

en: -fPIC is not currently supported on the 68000 or 68010
da: -fPIC understøttes ikke på nuværende tidspunkt på 68000 og 68010

en: -fdata-sections not supported for this target
da: -fdata-sections understøttes ikke på målarkitekturen

en: -femit-class-file should used along with -fsyntax-only
da: -femit-class-file skal bruges sammen med -fsyntax-only

en: -ffunction-sections disabled; it makes profiling impossible
da: -ffunction-sections deaktiveret; dette gør profilering umulig

en: -ffunction-sections may affect debugging on some targets
da: -ffunction-sections kan have indflydelse på fejlfinding på nogle målarkitekturer

en: -ffunction-sections not supported for this target
da: -ffunction-sections understøttes ikke på målarkitekturen

en: -fhandle-exceptions has been renamed to -fexceptions (and is now on by default)
da: -fhandle-exceptions er blevet omdøbt til -fexceptions (og er nu til som standard)

en: -fjni and -femit-class-file are incompatible
da: -fjni og -femit-class-file er indbyrdes uforenelige

en: -fjni and -femit-class-files are incompatible
da: -fjni og -femit-class-files er indbyrdes uforenelige

en: -force_cpusubtype_ALL not allowed with -dynamiclib
da: -force_cpusubtype_ALL er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -force_flat_namespace not allowed with -dynamiclib
da: -force_flat_namespace er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -fpic and -gdwarf are incompatible (-fpic and -g/-gdwarf-2 are fine)
da: -fpic og -gdwarf er indbyrdes uforenelige (-fpic og -g/-gdwarf-2 er i orden)

en: -fpic and -mapcs-reent are incompatible
da: -fpic og -mapcs-reent er indbyrdes uforenelige

en: -fprefetch-loop-arrays is not supported with -Os
da: -fprefetch-loop-arrays understøttes ikke med -Os

en: -fprefetch-loop-arrays not supported for this target
da: -fprefetch-loop-arrays understøttes ikke på målarkitekturen

en: -fprefetch-loop-arrays not supported for this target (try -march switches)
da: -fprefetch-loop-arrays understøttes ikke på målarkitekturen (prøv '-march'-tilvalgene)

en: -frepo must be used with -c
da: -frepo skal bruges med -c

en: -g is only supported when using GAS on this processor,
da: -g er kun understøttet ved brug af GAS på denne processor,

en: -g option disabled
da: tilvalget -g deaktiveret

en: -g with -mno-apcs-frame may not give sensible debugging
da: -g med -mno-apcs-frame giver måske ikke fornuftig fejlanalysering

en: -install_name only allowed with -dynamiclib
da: -install_name er kun tilladt med -dynamiclib

en: -keep_private_externs not allowed with -dynamiclib
da: -keep_private_externs er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -maix64 and POWER architecture are incompatible
da: -maix64 og POWER-arkitekturen er indbyrdes uforenelige

en: -maix64 required: 64-bit computation with 32-bit addressing not yet supported
da: -maix64 påkrævet: 64 bit-beregninger med 32 bit-adressering understøttes endnu ikke

en: -maix64 requires PowerPC64 architecture remain enabled
da: -maix64 kræver at PowerPC64-arkitekturen forbliver aktiveret

en: -malign-double makes no sense in the 64bit mode
da: -malign-double giver ikke mening i 64 bit-tilstand

en: -malign-functions is obsolete, use -falign-functions
da: -malign-functions er forældet, benyt -falign-functions

en: -malign-functions=%d is not between 1 and %d
da: -malign-functions=%d er ikke mellem 1 og %d

en: -malign-jumps is obsolete, use -falign-jumps
da: -malign-jumps er forældet, benyt -falign-jumps

en: -malign-jumps=%d is not between 1 and %d
da: -malign-jumps=%d er ikke mellem 1 og %d

en: -malign-loops is obsolete, use -falign-loops
da: -malign-loops er forældet, benyt -falign-loops

en: -malign-loops=%d is not between 0 and %d
da: -malign-loops=%d er ikke mellem 0 og %d

en: -malign-loops=%d is not between 1 and %d
da: -malign-loops=%d er ikke mellem 1 og %d

en: -mapcs-26 and -mapcs-32 may not be used together
da: -mapcs-26 og -mapcs-32 kan ikke bruges på samme tid

en: -mapcs-stack-check incompatible with -mno-apcs-frame
da: -mapcs-stack-check og -mno-apcs-frame er indbyrdes uforenelige

en: -march=%s is not compatible with the selected ABI
da: -march=%s er ikke forenelig med den valgte ABI

en: -max-stackframe=%d is not usable, not between 0 and %d
da: -max-stackframe=%d er ikke brugbar mellem 0 og %d

en: -mbig-endian and -mlittle-endian may not be used together
da: -mbig-endian og -mlittle-endian kan ikke bruges på samme tid

en: -mbnu210 is ignored (option is obsolete)
da: -mbnu210 ignoreres (tilvalget er forældet)

en: -mbranch-cost=%d is not between 0 and 5
da: -mbranch-cost=%d er ikke mellem 0 og 5

en: -mcall-aixdesc must be big endian
da: -mcall-aixdesc skal være stor-endet

en: -mcmodel= is not supported on 32 bit systems
da: -mcmodel= understøttes ikke på 32 bit-systemer

en: -membedded-pic and -mabicalls are incompatible
da: -membedded-pic og -mabicalls er indbyrdes uforenelige

en: -mentry is only meaningful with -mips-16
da: -mentry giver kun mening sammen med -mips-16

en: -mgp32 used with a 64-bit ABI
da: -mgp32 benyttet med et 64 bit-ABI

en: -mgp64 used with a 32-bit ABI
da: -mgp64 benyttet med et 32 bit-ABI

en: -mgp64 used with a 32-bit processor
da: -mgp64 benyttet med en 32 bit-processor

en: -mhard-float not supported
da: -mhard-float understøttes ikke

en: -mieee not supported on Unicos/Mk
da: -mieee understøttes ikke på Unicos/Mk

en: -mieee-with-inexact not supported on Unicos/Mk
da: -mieee-with-inexact understøttes ikke på Unicos/Mk

en: -mips%d conflicts with the other architecture options, which specify a MIPS%d processor
da: -mips%d er i konflikt med de andre arkitekturtilvalg som angiver en MIPS%d-processor

en: -mlong-double-64 not allowed with -m64
da: -mlong-double-64 er ikke tilladt med -m64

en: -mmultiple is not supported on little endian systems
da: -mmultiple er ikke understøttet på lilleendede systemer

en: -mn is used without -mh or -ms
da: -mn benyttet uden -mh eller -ms

en: -mpic-register= is useless without -fpic
da: -mpic-register= er ubrugelig uden -fpic

en: -mpreferred-stack-boundary=%d is not between %d and 12
da: -mpreferred-stack-boundary=%d er ikke mellem %d og 12

en: -mregparm=%d is not between 0 and %d
da: -mregparm=%d er ikke mellem 0 og %d

en: -mrelocatable and -mcall-%s are incompatible
da: -mrelocatable og -mcall-%s er indbyrdes uforenelige

en: -mrelocatable and -mno-minimal-toc are incompatible
da: -mrelocatable og -mno-minimal-toc er indbyrdes uforenelige

en: -mrelocatable and -msdata=%s are incompatible
da: -mrelocatable og -msdata=%s er indbyrdes uforenelige

en: -mrtd calling convention not supported in the 64bit mode
da: kaldekonventionen -mrtd er ikke understøttet i 64 bit-tilstand

en: -ms2600 is used without -ms
da: -ms2600 benyttet uden -ms

en: -msdata=%s and -mcall-%s are incompatible
da: -msdata=%s og -mcall-%s er indbyrdes uforenelige

en: -mshort-data-%s and PIC are incompatible
da: -mshort-data-%s og PIC er indbyrdes uforenelige

en: -mshort-data-%s is too large
da: -mshort-data-%s er for stor

en: -msingle-float and -msoft-float can not both be specified
da: -msingle-float og -msoft-float er indbyrdes uforenelige

en: -msoft-float and -mhard_float may not be used together
da: -msoft-float og -mhard_float kan ikke bruges på samme tid

en: -mstring is not supported on little endian systems
da: -mstring er ikke understøttet på lilleendede systemer

en: -msystem-v and -mthreads are incompatible
da: -msystem-v og -mthreads er indbyrdes uforenelige

en: -msystem-v and -p are incompatible
da: -msystem-v og -p er indbyrdes uforenelige

en: -mtrap-large-shift and -mhandle-large-shift are incompatible
da: -mtrap-large-shift og -mhandle-large-shift er indbyrdes uforenelige

en: -param option missing argument
da: '-param'-tilvalg mangler parameter

en: -pg and -fomit-frame-pointer are incompatible
da: -pg og -fomit-frame-pointer er indbyrdes uforenelige

en: -pg or -p and -fomit-frame-pointer are incompatible
da: -pg eller -p og -fomit-frame-pointer er indbyrdes uforenelige

en: -pipe is not supported
da: -pipe understøttes ikke

en: -pipe not supported
da: -pipe understøttes ikke

en: -private_bundle not allowed with -dynamiclib
da: -private_bundle er ikke tilladt med -dynamiclib

en: -split has no argument.
da: -split uden parametre

en: .da file corrupted
da: .da-fil ødelagt

en: 31 bit mode
da: 31 bit-tilstand

en: 32381 fpu
da: 32381-fpu

en: 387 instruction set disabled, using SSE arithmetics
da: 387-instruktionssæt deaktiveret, bruger SSE-beregninger

en: 64 bit mode
da: 64 bit-tilstand

en: : `%s' JDK1.1(TM) feature
da: : '%s' JDK1.1(TM)-facilitet

en: ;; Combiner statistics: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
da: ;; kombineringsstatistik: %d forsøg, %d udskiftninger (%d kræver ny plads),
    ;; %d vellykkede.

en: ;; Processing block from %d to %d, %d sets.
da: ;; Behandler blok fra %d til %d, %d mængder.

en: <anonymous %s>
da: <anonym %s>

en: <built-in>
da: <indbygget>

en: <command line>
da: <kommandolinje>

en: APCS reentrant code not supported.  Ignored
da: APCS-genindtrædelig kode er ikke understøttet - ignoreret

en: ASSIGN to variable that is too small
da: ASSIGN til variabel der er for lille

en: ASSIGN'ed label cannot fit into `%A' at %0 -- using wider sibling
da: ASSIGN'et etiket kan ikke passe i '%A' ved %0 - bruger bredere søskende

en: ASSIGNed FORMAT specifier is too small
da: ASSIGN'et FORMAT-angivelse er for lille

en: ASSIGNed GOTO target variable is too small
da: ASSIGN'et GOTO-målvariabel er for lille

en: Abnormal edges for no purpose in bb %i
da: Unormale kanter uden noget formål i basisblok %i

en: Access specifier at %0 must immediately follow derived-type statement at %1 with no intervening statements
da: Tilgangsangivelse ved %0 skal umiddelbart følge nedarvet type-sætning ved %1 uden nogen mellemliggende sætninger

en: Access specifier or PRIVATE statement at %0 invalid for derived-type definition within other than the specification part of a module
da: Tilgangsangivelse eller PRIVATE-sætning ved %0 er ugyldig for nedarvet typedefinition som ikke er i specifikationsdelen af et modul

en: Add a directory for INCLUDE searching
da: Tilføj et katalog til INCLUDE-søgning

en: Add directory to class path
da: Tilføj katalog til klassesti

en: Add extra commentary to assembler output
da: Tilføj ekstra kommentarer til menneskeligt læsbar maskinkodeuddata

en: Additional debug prints
da: Udskriv ekstra fejlanalyseringsinfo

en: Align all labels
da: Justér alle etiketter

en: Align all loops to 32 byte boundary
da: Justér alle løkker til 32 byte-grænserne

en: Align code and data to 32 bits
da: Justér kode og data til 32 bit

en: Align code to 8 byte boundary
da: Justér kode til 8 byte-grænser

en: Align destination of the string operations
da: Justér strengoperationernes destination

en: Align doubles on word boundary
da: Justér double-variabler til word-grænserne

en: Align labels which are only reached by jumping
da: Justér etiketter som kun nås ved spring

en: Align some doubles on dword boundary
da: Justér nogle double-variabler til dword-grænserne

en: Align the start of functions
da: Justér begyndelsen af funktioner

en: Align the start of loops
da: Justér begyndelsen af løkker

en: Align to the base type of the bit-field
da: Justér til grundtypen for bitfeltet

en: Align variables on a 16-bit boundary
da: Justér variabler til 16 bit-grænserne

en: Align variables on a 32-bit boundary
da: Justér variabler til 32 bit-grænserne

en: Allow $ in symbol names
da: Tillad $ i symbolnavne

en: Allow INTEGER and LOGICAL interchangeability
da: Tillad INTEGER og LOGICAL på hinandens plads

en: Allow REAL(Z) and AIMAG(Z) given DOUBLE COMPLEX Z
da: Tillad REAL(Z) og AIMAG(Z) givet DOUBLE COMPLEX Z

en: Allow RTL generation to emit invalid 3 operand insns
da: Tillad RTL-generering at udsende ugyldig 3-operandinstruktioner

en: Allow different types as args of ? operator
da: Tillad forskellige typer som parametre til ?-operatoren

en: Allow function addresses to be held in registers
da: Tillad funktionsadresser at blive opbevaret i registre

en: Allow math optimizations that may violate IEEE or ANSI standards
da: Tillad matematikoptimeringer der kan overtræde IEEE- eller ANSI-standarderne

en: Allow ordinary copying of ASSIGN'ed vars
da: Tillad almindelig kopiering af ASSIGN'ede variable

en: Allow speculative motion of more loads
da: Tillad spekulativ bevægelse af flere indlæsninger

en: Allow speculative motion of non-loads
da: Tillad spekulativ bevægelse af ikke-indlæsninger

en: Allow speculative motion of some loads
da: Tillad spekulativ bevægelse af nogle indlæsninger

en: Allow the use of $ inside identifiers
da: Tillad brug af $ inden i kaldenavne

en: Allow unsigned iteration counts for RPTB/DB
da: Tillad iterationstællere uden fortegn for RPTB/DB

en: Alternate calling convention
da: Alternativ kaldekonvention

en: Alternate return specifier at %0 invalid within a function
da: Alternativ returangivelse ved %0 er ugyldig inden i en funktion

en: Alternate return specifier at %0 invalid within a main program unit
da: Alternativ returangivelse ved %0 er ugyldig inden i en hovedprogramenhed

en: Alternative calling convention
da: Alternativ kaldekonvention

en: Always check for non gcj generated classes archives
da: Kontrollér altid for ikke-GCJ-genererede klassearkiver

en: Always generate long calls
da: Generér altid lange kalde

en: Always pass floating-point arguments in memory
da: Overbring altid kommatalsparametre i hukommelse

en: Always treat bit-field as int-sized
da: Behandl altid bitfelter som af størrelsen int

en: Ambiguous use of intrinsic `%A' at %0 [info -f g77 M CMPAMBIG]
da: Tvetydig brug af indbygget '%A' ved %0 [info -f g77 M CMPAMBIG]

en: Argument #%B of `%A' is %C at %0 but is %D at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
da: Parameter nr. %B for '%A' er %C ved %0, men er %D ved %1 [info -f g77 M GLOBALS]

en: Array `%A' at %0 is too large to handle
da: Tabellen '%A' ved %0 er for stor til at håndtere

en: Array element value at %0 out of defined range
da: Tabelelementværdi ved %0 er uden for det definerede interval

en: Array or substring specification for `%A' out of range in EQUIVALENCE statement
da: Tabel- eller understrengsspecifikation for '%A' er uden for det gyldige interval i EQUIVALENCE-sætning

en: Array or substring specification for `%A' out of range in statement at %0
da: Tabel- eller understrengsangivelse for '%A' er uden for det gyldige interval i sætning ved %0

en: Array reference to scalar variable `%A' in EQUIVALENCE statement
da: Tabelreference til skalar variabel '%A' i EQUIVALENCE-sætning

en: Array subscript #%B out of range for EQUIVALENCE of `%A'
da: Tabelindeks nr. %B er uden for det gyldige interval for EQUIVALENCE '%A'

en: Array subscript #%B out of range for initialization of `%A' in statement at %0
da: Tabelindeks nr. %B er uden for det gyldig interval ved klargøring af '%A' i sætning ved %0

en: Array supplied at %1 for dummy argument `%A' in statement function reference at %0
da: Tabel angivet ved %1 for dummy-parameter '%A' i sætningsfunktionsreference ved %1

en: Assume GAS
da: Antag GAS

en: Assume all doubles are aligned
da: Antag at alle double-variabler er justerede

en: Assume arguments do not alias each other or globals
da: Antag at parametre ikke er aliaser for hinanden eller for globale variable

en: Assume arguments may alias globals but not each other
da: Antag at parametre kan være aliaser for globale variable, men ikke for hinanden

en: Assume big endian bytes, little endian words
da: Antag storendede byte og lilleendede word

en: Assume code will be assembled by GAS
da: Antag at koden bliver oversat af GAS

en: Assume code will be linked by GNU ld
da: Antag at kode vil blive sammenkædet med GNU ld

en: Assume code will be linked by HP ld
da: Antag at kode vil blive sammenkædet med HP ld

en: Assume int to be 8 bit integer
da: Antag at int er 8 bit-heltal

en: Assume native functions are implemented using JNI
da: Antag at indfødte funktioner er implementeret vha. JNI

en: Assume no NaNs or +-Infs are generated
da: Antag at ingen NaN eller +-Inf bliver genereret

en: Assume normal C execution environment
da: Antag normalt C-kørselsmiljø

en: Assume possible double misalignment
da: Antag at double-variabler kan være ujusterede

en: Assume small address space
da: Antag lille adresserum

en: Assume strict aliasing rules apply
da: Antag at strenge aliasregler skal anvendes

en: Assume target CPU is configured as big endian
da: Antag at målprocessoren er konfigureret som storendet

en: Assume target CPU is configured as little endian
da: Antag at målprocessoren er konfigureret som lilleendet

en: Assume that pointers may be aliased
da: Antag at henvisninger kan være aliaser

en: Assume that pointers not aliased
da: Antag at henvisninger ikke kan være aliaser

en: Assume that standard libraries & main might not exist
da: Antag at standardbibliotekerne og main måske ikke eksisterer

en: Assume that unaligned accesses are handled by the system
da: Antag at ujusterede tilgange håndteres af systemet

en: Assuming that all execution counts are zero.
da: Antager at alle kørselstællere er nul.

en: At %0, '!' and '/*' are not valid comment delimiters
da: Ved %0 er '!' og '/*' ikke gyldige kommentarafgrænsninger

en: At %0, INCLUDE file %A exists, but is not readable
da: Ved %0 eksisterer INCLUDE-filen %A, men kan ikke læses

en: At %0, INCLUDE nesting too deep
da: Ved %0 er INCLUDE-indlejring for dyb

en: At %0, specify ASSIGNMENT instead of OPERATOR for INTERFACE statement specifying the assignment operator (=)
da: Angiv ASSIGNMENT i stedet for OPERATOR ved %0 for INTERFACE-sætning der angiver tildelingsoperatoren (=)

en: At %0, specify OPERATOR instead of ASSIGNMENT for INTERFACE statement not specifying the assignment operator (=)
da: Angiv OPERATOR i stedet for ASSIGNMENT ved %0 for INTERFACE-sætning der ikke angiver tildelingsoperatoren (=)

en: At top level:
da: Ved øverste niveau:

en: Attempt to EQUIVALENCE common areas `%A' and `%B' at %0
da: Forsøg på at anvende EQUIVALENCE mellem de almene områder '%A' og '%B' ved %0

en: Attempt to delete prologue/epilogue insn:
da: forsøg på at slette indledende/afsluttende instruktion:

en: Attempt to extend COMMON area beyond its starting point via EQUIVALENCE of `%A'
da: Forsøg på at udvide COMMON-område over dets begyndelsespunkt vha. EQUIVALENCE '%A'

en: Attempt to fill delay slots of branch instructions
da: Forsøg at udfylde ventepladser med forgreningsinstruktioner

en: Attempt to keep stack aligned to this power of 2
da: Forsøg at holde stakken justeret til denne potens af 2

en: Attempt to merge identical constants across compilation units
da: Forsøg at forene identiske konstanter over forskellige oversættelsesenheder

en: Attempt to merge identical constants and constant variables
da: Forsøg at forene identiske konstanter og konstante variabler

en: Attempt to raise constant zero to a power at %0
da: Forsøg at opløfte konstant nul til en potens af %0

en: Attempt to specify second initial value for `%A' at %0
da: Forsøg på at angive anden startværdi for '%A' ved %0

en: Attempt to specify second initial value for element of `%A' at %0
da: Forsøg på at angive anden startvædi for element af '%A' ved %0

en: Auto pre/post decrement increment allowed
da: Selvformindskelse tilladt

en: Auto pre/post decrement increment not allowed
da: Selvforøgelse ikke tilladt

en: Automatically align branch targets to reduce branch penalties
da: Justér automatisk forgreningsmål for at reducere forgreningsstraffe

en: Automaton `%s': Insn `%s' will never be issued
da: Automat '%s': instruktion '%s' vil aldrig blive udført

en: Avoid all range limits on call instructions
da: Undgå alle områdegrænser ved kaldeinstruktioner

en: BLOCK DATA name at %0 superfluous, no name specified at %1
da: BLOCK DATA-navn ved %0 er overflødigt, intet navn angivet ved %1

en: Backslashes in character/hollerith constants not special (C-style)
da: Omvendte skråstreger i tegn/hollerith-konstanter er ikke specielle (C-stil)

en: Bad insn in frv_print_operand, 0 case
da: Ugyldig instruktion i frv_print_operand, tilfældet 0

en: Bad insn in frv_print_operand, bad const_double
da: Ugyldig instruktion i frv_print_operand, ugyldig const_double

en: Bad insn in frv_print_operand, z case
da: Ugyldig instruktion i frv_print_operand, tilfældet z

en: Bad insn to frv_print_operand, 'C' modifier:
da: Ugyldig instruktionen til frv_print_operand, 'C'-modifikation:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'F' modifier:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand, 'F'-modifikation:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'L' modifier:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand, 'L'-modifikation:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'M/N' modifier:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand, 'M/N'-modifikation:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'O' modifier:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand, 'O'-modifikation:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'c' modifier:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand, 'c'-modifikation:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'e' modifier:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand, 'e'-modifikation:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'f' modifier:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand, 'f'-modifikation:

en: Bad insn to frv_print_operand, P modifier:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand, P-modifikation:

en: Bad insn to frv_print_operand_address:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand_address:

en: Bad insn to frv_print_operand_memory_reference:
da: Ugyldig instruktion til frv_print_operand_memory_reference:

en: Bad output_condmove_single operand
da: Ugyldig output_condmove_single-operand

en: Bad output_move_double operand
da: Ugyldig output_move_double-operand

en: Bad output_move_single operand
da: Ugyldig output_move_single-operand

en: Bad register to frv_print_operand_memory_reference_reg:
da: Ugyldigt register til frv_print_operand_memory_reference_reg:

en: Bb %d do not belong to loop %d.
da: Basisblok %d hører ikke til løkke %d.

en: Big memory model
da: Stor hukommelsesmodel

en: Blank common initialized at %0
da: Tom almen tildelt startværdi ved %0

en: Bogus DISPOSE construction: %d
da: Falsk DISPOSE-konstruktion: %d

en: Bogus PREPEARE construction: %d
da: Falsk PREPARE-konstruktion: %d

en: Branches are this expensive (1-5, arbitrary units)
da: Forgreninger koster dette (1-5, vilkårlige enheder)

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
da: kommentarer i C++-stil er ikke tilladt i ISO C90

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
da: CPP-beregning skal være mindst lige så præcis som en målarkitekturs int

en: CPP half-integer narrower than CPP character
da: CPP-halvheltal er mindre end CPP-tegn

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
da: CPP på denne vært kan ikke håndtere bredtegnkonstanter over %lu bit, men målarkitekturen kræver %lu bit

en: Call edges for non-call insn in bb %i
da: Kaldekanter for ikke-kaldsinstruktion i basisblok %i

en: Can't find default package `%s'. Check the CLASSPATH environment variable and the access to the archives
da: Kan ikke finde standardpakken '%s'. Kontrollér CLASSPATH-miljøvariablen og tilgangen til arkiverne

en: Can't place `%A' as directed by EQUIVALENCE due to alignment restrictions
da: Kan ikke placere '%A' som angivet af EQUIVALENCE pga. justeringsrestriktioner

en: Cannot decompose address.
da: Kan ikke adskille adresse.

en: Cannot specify =initialization-expr at %0 unless `::' appears before list of objects
da: Kan ikke angive =klargøringsudtryk ved %0 medmindre '::' optræder før listen af objekter

en: Change only the low 8 bits of the stack pointer
da: Ændr kun de laveste 8 bit af stakhenvisningen

en: Change the branch costs within the compiler
da: Skift forgreningsomkostningen i oversætteren

en: Change the stack pointer without disabling interrupts
da: Ændr stakhenvisningen uden at deaktivere afbrydelser

en: Change the threshold for conversion to conditional execution
da: Skift tærsklen for konvertering til betinget udførelse

en: Change when template instances are emitted
da: Skift hvornår skabelonsinstanser udsendes

en: Character `%A' (for example) is lower-case in symbol name at %0
da: Tegn '%A' (f.eks.) er et lille bogstav i symbolnavn ved %0

en: Character `%A' (for example) is upper-case in symbol name at %0
da: Tegn '%A' (f.eks.) er et stort bogstav i symbolnavn ved %0

en: Character `%A' not followed at some point by lower-case character in symbol name at %0
da: Tegn '%A' følges ikke af lille bogstav i symbolnavn ved %0

en: Character constant at %0 has no closing apostrophe at %1
da: Tenkonstant ved %0 har ingen afsluttende apostrof ved %1

en: Check for syntax errors, then stop
da: Kontrollér syntaks og stop derefter

en: Check the return value of new
da: Kontrollér returværdien for new

en: Choose class whose main method should be used
da: Vælg klasse hvis main-metode skal bruges

en: Choose input encoding (default comes from locale)
da: Vælg inddatakodning (standardværdi kommer fra regionalindstillinger)

en: Class or interface declaration expected
da: Klasse- eller grænsefladeerklæring forventet

en: Code size: small, medium or large
da: Kodestørrelse: small, medium eller large

en: Common block `%A' is %B %D in length at %0 but %C %E at %1
da: Almen blok '%A' er %B %D i længde ved %0, men %C %E ved %1

en: Common block `%A' is SAVEd, explicitly or implicitly, at %0 but not SAVEd at %1
da: Almen blok '%A' er SAVEd, eksplicit eller implicit, ved %0, men ikke ved %1

en: Compile as if program written in lowercase
da: Oversæt som hvis programmet var skrevet med små bogstaver

en: Compile as if program written in uppercase
da: Oversæt som hvis programmet var skrevet med store bogstaver

en: Compile for 32-bit pointers
da: Oversæt for 32 bit-henvisninger

en: Compile for 64-bit pointers
da: Oversæt for 64 bit-henvisninger

en: Compile for ETRAX 100 (CRIS v8)
da: Oversæt for ETRAX 100 (CRIS v8)

en: Compile for ETRAX 4 (CRIS v3)
da: Oversæt for ETRAX 4 (CRIS v3)

en: Compile for a 68HC11
da: Oversæt til en 68HC11

en: Compile for a 68HC12
da: Oversæt til en 68HC12

en: Compile for a 68HCS12
da: Oversæt til en 68HCS12

en: Compile for the MMU-less Etrax 100-based elinux system
da: Oversæt for det Etrax 100-baserede elinux-system uden MMU

en: Compile for the Thumb not the ARM
da: Oversæt til Thymb, ikke til ARM

en: Compile for the v850 processor
da: Oversæt for v850-processoren

en: Compile for v850e processor
da: Oversæt for v850e-processoren

en: Compile for v8plus ABI
da: Oversæt for v8plus-ABI

en: Compile just for ISO C90
da: Oversæt kun til ISO C90

en: Compile with 16-bit integer mode
da: Oversæt med 16 bit-heltalstilstand

en: Compile with 32-bit integer mode
da: Oversæt med 32 bit-heltalstilstand

en: Configured with: %s
da: Konfigureret med: %s

en: Conflicting I/O control specifications at %0 and %1
da: Modstridende I/O-kontrolangivelser ved %0 og %1

en: Consider access to byte sized memory slow
da: Betragt tilgang til bytestørrelseshukommelse som langsomt

en: Consider all mem refs through pointers as volatile
da: Betragt alle hukommelsesferencer gennem henvisninger som volatile

en: Consider all mem refs to global data to be volatile
da: Betragt alle hukommelsesferencer til globale data som volatile

en: Consider all mem refs to static data to be volatile
da: Betragt alle hukommelsesferencer til statiske data som volatile

en: Consider type `int' to be 16 bits wide
da: Lad typen 'int' være 16 bit bred

en: Consider type `int' to be 32 bits wide
da: Lad typen 'int' være 32 bit bred

en: ConstantValue attribute of field '%s' has wrong type
da: ConstantValue-egenskaben for feltet '%s' har forkert type

en: Construct name at %0 does not match construct name for any containing DO constructs
da: Kontruktionsnavn ved %0 passer ikke med konstruktionsnavn for nogen indeholdende DO-konstruktioner

en: Construct name at %0 not the same as construct name at %1
da: Kontruktionsnavn ved %0 er ikke det samme som konstruktionsnavn ved %1

en: Construct name at %0 superfluous, no construct name specified at %1
da: Kontruktionsnavn ved %0 er overflødigt, intet kontruktionsnavn angivet ved %1

en: Constructor invocation must be first thing in a constructor
da: Konstruktionsfunktionskald skal være det første i en konstruktionsfunktion

en: Continuation indicator at %0 must appear in column 6 [info -f g77 M LEX]
da: Fortsættelsesindikator ved %0 skal optræde i kolonne 6 [info -f g77 M LEX]

en: Control the IEEE trap mode
da: Kontrollér IEEE-fældetilstanden

en: Control the generated fp rounding mode
da: Kontrollér den genererede kommatalsafrundingstilstand

en: Control the precision given to fp exceptions
da: Kontrollér den præcision der gives til kommatalsundtagelser

en: Convert floating point constant to single precision constant
da: Konvertér kommatalskonstanter til enkeltpræcisionskonstanter

en: Copy memory address constants into regs before using
da: Kopiér hukommelsesadressekonstanter ind i registre før brug

en: Copy memory operands into registers before using
da: Kopiér hukommelsesoperander ind i registre før brug

en: Copyright (C) 2001 Free Software Foundation, Inc.
da: Copyright © 2001 Free Software Foundation, Inc.

en: Copyright (C) 2003 Free Software Foundation, Inc.
da: Copyright © 2003 Free Software Foundation, Inc.

en: Could not open basic block file %s.
da: Kunne ikke åbne basisblokfilen %s.

en: Could not open data file %s.
da: Kunne ikke åbne datafilen %s.

en: Could not open output file %s.
da: Kunne ikke åbne uddatafilen %s.

en: Could not open program flow graph file %s.
da: Kunne ikke åbne programstrømsgraffilen %s.

en: Could not open source file %s.
da: Kunne ikke åbne kildefilen %s.

en: Create GUI application
da: Opret grafisk program

en: Create console application
da: Opret konsolprogram

en: Create data files needed by gcov
da: Opret datafiler som gcov har brug for

en: Creating %s.
da: Opretter %s.

en: DO-statement reference to label at %0 and label definition at %2 separated by unterminated block starting at %1
da: DO-sætningsreference til etiket ved %0 og etiketdefinition ved %2 adskilt af uafsluttet blok der begynder ved %1

en: DO-statement reference to label at %1 follows its definition at %0
da: DO-sætningsreference til etiket ved %1 følger dens definition ved %0

en: DO-statement references to label at %0 and %2 separated by unterminated block starting at %1
da: DO-sætningsreferencer til etiket ved %0 og %2 adskilt af uafsluttet blok der begynder ved %1

en: DW_LOC_OP %s not implemented
da: DW_LOC_OP %s understøttes ikke

en: Debug argument support in compiler
da: Fejlanalyser parameterunderstøttelse i oversætteren

en: Debug memory address support in compiler
da: Fejlanalyser hukommelsesadresseunderstøttelse i oversætteren

en: Debug stack support in compiler
da: Fejlanalyser stakunderstøttelse i oversætteren

en: Defer popping functions args from stack until later
da: Vent med fjernelse af funktionsparametre fra stakken til senere

en: Delete MIL-STD 1753 intrinsics
da: Slet MIL-STD 1753-indbyggede

en: Delete libU77 intrinsics
da: Slet libU77-indbyggede

en: Delete libU77 intrinsics with bad interfaces
da: Slet libU77-indbyggede med dårlige grænseflader

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
da: Slet F90-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
da: Slet VXT FORTRAN-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
da: Slet f2c-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics g77 supports
da: Slet g77-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Delete useless null pointer checks
da: Fjern ubrugelige nul-henvisningstjek

en: Determine language standard
da: Bestem sprogstandarden

en: Didn't find a coloring.
da: Kunne ikke finde en farvning.

en: Directory where class files should be written
da: Katalog som klassefiler skrives i

en: Disable Dwarf 2 line debug info via GNU as
da: Deaktivér Dwarf 2-linjefejlanalyseringsinfo via GNU as

en: Disable FP regs
da: Deaktivér kommatalsregistre

en: Disable MIL-STD 1753 intrinsics
da: Deaktivér MIL-STD 1753-indbyggede

en: Disable MPY||ADD and MPY||SUB instructions
da: Deaktivér instruktionerne MPY||ADD og MPY||SUB

en: Disable assignability checks for stores into object arrays
da: Deaktivér tildelingstjek for lagringer i objekttabeller

en: Disable automatic array bounds checking
da: Deaktivér automatisk tabelgrænsekontrollering

en: Disable debugging
da: Deaktivér fejlanalyseringsinfo

en: Disable fatal diagnostics about inter-procedural problems
da: Deaktivér fatale diagnosticeringer af interprocedurale procedurer

en: Disable fused multiply/add and multiply/subtract FP instructions
da: Deaktivér sammensatte gang/addér- og gang/subtrahér-kommatalsinstruktioner

en: Disable indexed addressing
da: Deaktivér indekseret adressering

en: Disable libU77 intrinsics
da: Deaktivér libU77-indbyggede

en: Disable libU77 intrinsics with bad interfaces
da: Deaktivér libU77-indbyggede med dårlige grænseflader

en: Disable new features under development
da: Deaktivér nye faciliteter under udvikling

en: Disable non-FORTRAN 77 intrinsics F90 supports
da: Deaktivér g77-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Disable non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
da: Deaktivér F90-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Disable non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
da: Deaktivér VXT FORTRAN-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Disable non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
da: Deaktivér f2c-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Disable optimizations observable by IEEE signaling NaNs
da: Deaktivér optimeringer som kan opdages ved IEEE-signalerende NaN'er

en: Disable optional diagnostics
da: Deaktivér valgfrie diagnosticeringer

en: Disable parallel instructions
da: Deaktivér parallelle instruktioner

en: Disable space regs
da: Deaktivér pladsregistre

en: Disable the appending of underscores to externals
da: Deaktivér tilføjelse af understreger bag på eksterne variable

en: Disable use of DB instruction
da: Deaktivér brug af DB-instruktioner

en: Disable use of RTPB instruction
da: Deaktivér brug af RTPB-instruktionen

en: Disable use of RTPS instruction
da: Deaktivér brug af RTPS-instruktionen

en: Disable use of conditional move instructions
da: Deaktivér brug af betingede flytteinstruktioner

en: Disable use of sdata/scommon/sbss
da: Deaktivér brug af sdata/scommon/sbss

en: Disable warnings about inter-procedural problems
da: Deaktivér advarsler om interprocedurale problemer

en: Disallow all ugly features
da: Forbyd alle grimme faciliteter

en: Disallow unsigned iteration counts for RPTB/DB
da: Tillad ikke iterationstællere uden fortegn for RPTB/DB

en: Discard unused virtual functions
da: Kassér ubrugte virtuelle funktioner

en: Display compile time statistics
da: Vis oversættelsesstatistikker

en: Display statistics accumulated during compilation
da: Vis statistik som indsamles under oversættelsen

en: Division by 0 (zero) at %0 (IEEE not yet supported)
da: Division med nul ved %0 (IEEE understøttes ikke endnu)

en: Do no generate code for a 68851
da: Generér ikke kode til en 68851

en: Do not align code to 8 byte boundary
da: Justér ikke kode til 8 byte-grænser

en: Do not align destination of the string operations
da: Justér ikke strengoperationernes destination

en: Do not allocate BK register
da: Allokér ikke BK-registeret

en: Do not allow bit-fields to cross word boundaries
da: Tillad ikke bitfelter at krydse ordgrænser

en: Do not arbitrary sized immediates in bit operations
da: Benyt ikke vilkårlige størrelsers umiddelbare værdier i bitoperationer

en: Do not assume GAS
da: Antag ikke GAS

en: Do not assume code will be assembled by GAS
da: Antag ikke at koden bliver oversat af GAS

en: Do not automatically align branch targets
da: Justér ikke automatisk forgreningsmål

en: Do not compile for v8plus ABI
da: Oversæt ikke for v8plus-ABI

en: Do not disable FP regs
da: Deaktivér ikke kommatalsregistre

en: Do not disable indexed addressing
da: Deaktivér ikke indekseret adressering

en: Do not disable space regs
da: Deaktivér ikke pladsregistre

en: Do not emit addressing modes with side-effect assignment
da: Udsend ikke adresseringstilstande med bivirkningstildeling

en: Do not emit complex integer constants to read-only memory
da: Udsend ikke komplekse heltalskonstanter til skrivebeskyttet hukommelse

en: Do not emit function prologue or epilogue
da: Udsend ikke funktionsindledning eller -afslutning

en: Do not emit long load/store sequences
da: Udsend ikke lange load/store-sekvenser

en: Do not enable linker relaxation
da: Aktivér ikke tolerant sammenkæder

en: Do not generate .size directives
da: Generér ikke .size-direktiver

en: Do not generate H8/300H code
da: Generér ikke H8/300H-kode

en: Do not generate H8S code
da: Generér ikke H8S-kode

en: Do not generate H8S/2600 code
da: Generér ikke H8S/2600-kode

en: Do not generate a single exit point for each function
da: Generér ikke et enkelt afslutningspunkt for hver funktion

en: Do not generate char instructions
da: Generér ikke char-instruktioner

en: Do not generate code for a Sun FPA
da: Generér ikke kode til en Sun FPA

en: Do not generate code for huge switch statements
da: Generér ikke kode til store switch-sætninger

en: Do not generate code to check exception specifications
da: Generér ikke kode til at kontrollere undtagelsesspecifikationer

en: Do not generate fast indirect calls
da: Generér ikke hurtige indirekte kald

en: Do not generate load/store multiple instructions
da: Generér ikke flere indlæsnings-/lagringsinstruktioner

en: Do not generate load/store with update instructions
da: Generér ikke indlæsning/lagring med opdateringsinstruktioner

en: Do not generate run time type descriptor information
da: Generér ikke typebeskrivelsesoplysninger til kørselstidspunktet

en: Do not generate sin, cos, sqrt for FPU
da: Generér ikke sin, cos, sqrt til fpu

en: Do not generate string instructions for block moves
da: Generér ikke strengoperationer til blokflytninger

en: Do not generate tablejump insns
da: Generér ikke tabelspringsinstruktioner

en: Do not inline all known string operations
da: Indbyg ikke alle kendte strengoperationer

en: Do not inline member functions by default
da: Integrér ikke medlemsfunktioner som standard

en: Do not layout types like Intel's v1.3 gcc
da: Sammensæt ikke typer som Intels v1.3 gcc

en: Do not load the PIC register in function prologues
da: Indlæs ikke PIC-registeret i funktionsbegyndelser

en: Do not make adjacent short instructions parallel
da: Gør ikke nærliggende korte instruktioner parallelle

en: Do not move instructions into a function's prologue
da: Flyt ikke instruktioner til en funktions begyndelse

en: Do not obey access control semantics
da: Adlyd ikke tilgangskontrolsemantikker

en: Do not optimize tail call instructions in assembler or linker
da: Optimér ikke halekaldsinstruktioner i maskinkodeoversætteren og sammenkæderen

en: Do not pass -assert pure-text to linker
da: Overbring ikke -assert pure-text til sammenkæderen

en: Do not perform tail call optimization
da: Udfør ikke halekaldsoptimering

en: Do not permit unaligned accesses
da: Tillad ikke ikke-justeret adgang

en: Do not provide a default start-address 0x100 of the program
da: Tilbyd ikke standardstartadressen 0x100 for programmet

en: Do not put jumps in call delay slots
da: Anbring ikke spring på kaldeventetidspladser

en: Do not put uninitialized globals in the common section
da: Anbring ikke uklargjorte globale variabler i den fælles sektion

en: Do not recognize GNU defined keywords
da: Genkend ikke GNU-definerede reserverede ord

en: Do not recognize any built in functions
da: Genkend ikke nogen indbyggede funktioner

en: Do not recognize the 'asm' keyword
da: Genkend ikke det reserverede ord 'asm'

en: Do not return values of functions in FPU registers
da: Returnér ikke værdier fra funktioner i fpu-registre

en: Do not serialize volatile memory references with MEMW instructions
da: Serialisér ikke volatile hukommelsesreference med MEMW-instruktioner

en: Do not store floats in registers
da: Lagr ikke kommatal i registre

en: Do not support 3DNow! built-in functions
da: Understøt ikke indbyggede 3DNow!-funktioner

en: Do not support MMX and SSE built-in functions and code generation
da: Understøt ikke indbyggede MMX- og SSE-funktioner og kodegenerering

en: Do not support MMX built-in functions
da: Understøt ikke indbyggede MMX-funktioner

en: Do not support MMX, SSE and SSE2 built-in functions and code generation
da: Understøt ikke indbyggede MMX-, SSE- og SSE2-funktioner og kodegenerering

en: Do not suppress warnings from system headers
da: Undertryk ikke advarsler fra systeminkluderingsfiler

en: Do not tune code and read-only data alignment
da: Finjustér ikke justering af kode og skrivebeskyttet data

en: Do not tune stack alignment
da: Finjustér ikke stakjustering

en: Do not tune writable data alignment
da: Finjustér ikke justering af skrivbare data

en: Do not use ABI reserved registers
da: Benyt ikke ABI-reserverede registre

en: Do not use IEEE math for fp comparisons
da: Brug ikke IEEE-matematik til kommatalssammenligninger

en: Do not use MPYI instruction for C3x
da: Benyt ikke MPYI-instruktionen til C3x

en: Do not use POWER instruction set
da: Benyt ikke POWER-instruktionssættet

en: Do not use POWER2 instruction set
da: Benyt ikke POWER2-instruktionssættet

en: Do not use PowerPC instruction set
da: Benyt ikke PowerPC-instruktionssættet

en: Do not use Sky linkage convention
da: Benyt ikke Sky-kædningskonventionen

en: Do not use VAX fp
da: Benyt ikke VAX-kommatal

en: Do not use addresses that allocate global registers
da: Benyt ikke adresser der allokerer globale registre

en: Do not use alternate leaf function entries
da: Benyt ikke alternative elementer til yderste funktioner

en: Do not use bit-field instructions
da: Benyt ikke bitfeltinstruktioner

en: Do not use complex addressing modes
da: Benyt ikke komplekse adresseringstilstande

en: Do not use condition codes from normal instructions
da: Benyt ikke betingelseskoder fra normale instruktioner

en: Do not use direct addressing mode for soft registers
da: Benyt ikke direkte adresseringstilstand til bløde registre

en: Do not use flat register window model
da: Benyt ikke flad registervinduesmodel

en: Do not use fp registers
da: Brug ikke kommatalsregistre

en: Do not use hardware floating point
da: Benyt ikke hardware-kommatal

en: Do not use hardware fp
da: Brug ikke hardwarekommatal

en: Do not use hardware quad fp instructions
da: Benyt ikke hardware quad-kommatalsinstruktioner

en: Do not use multiply-accumulate fp instructions
da: Benyt ikke kommatalsinstruktioner til multiplikationsakkumulering

en: Do not use portable calling conventions
da: Benyt ikke portable kaldekonventioner

en: Do not use push instructions to save outgoing arguments
da: Brug ikke push-instruktioner til at gemme udgående parametre

en: Do not use red-zone in the x86-64 code
da: Benyt ikke rødzone i x86-64-koden

en: Do not use register sb
da: Benyt ikke registeret 'sb'

en: Do not use registers for argument passing
da: Benyt ikke registre til parameteroverbringning

en: Do not use registers r2 and r5
da: Benyt ikke registrene r2 og r5

en: Do not use software floating point
da: Benyt ikke softwarekommatal

en: Do not use stack bias
da: Benyt ikke stakafsæt

en: Do not use structs on stronger alignment for double-word copies
da: Benyt ikke strukturer på stærkere justering til dobbelt-ord kopier

en: Do not use the Xtensa MAC16 option
da: Benyt ikke Xtensa-MAC16-indstillingen

en: Do not use the Xtensa MIN/MAX option
da: Benyt ikke Xtensa-MIN/MAX-indstillingen

en: Do not use the Xtensa MUL16 option
da: Benyt ikke Xtensa-MUL16-indstillingen

en: Do not use the Xtensa MUL32 option
da: Benyt ikke Xtensa-MUL32-indstillingen

en: Do not use the Xtensa NSA option
da: Benyt ikke Xtensa-NSA-indstillingen

en: Do not use the Xtensa SEXT option
da: Benyt ikke Xtensa-SEXT-indstillingen

en: Do not use the Xtensa boolean register option
da: Benyt ikke Xtensa-indstillingen til booleske registre

en: Do not use the Xtensa code density option
da: Benyt ikke Xtensa-kodetæthedsindstillingen

en: Do not use the Xtensa floating-point unit
da: Benyt ikke kommatalsenheden til Xtensa

en: Do not use the bit-field instructions
da: Benyt ikke bitfeltinstruktionerne

en: Do not use the callt instruction
da: Benyt ikke callt-instruktionen

en: Do not use the divide instruction
da: Benyt ikke divisionsinstruktionen

en: Do not use unaligned memory references
da: Benyt ikke ikke-justerede hukommelsesreferencer

en: Do not utilize Visual Instruction Set
da: Benyt ikke Visual Instruction Set

en: Do not warn about compile-time integer division by zero
da: Advar ikke om heltalsdivision på oversættelsestidspunktet med nul

en: Do not warn about using 'long long' when -pedantic
da: Advar ikke om brug af 'long long' når -pedantic benyttes

en: Do not warn if inherited methods are unimplemented
da: Advar ikk hvis nedarvede metoder ikke implementeres

en: Do not work around hardware multiply bug
da: Arbejd ikke omkring hardware-multiplikationsfejl

en: Do the full regmove optimization pass
da: Foretag en komplet registerflytningsoptimering

en: Do the register copy-propagation optimization pass
da: Foretag registerkopipropageringsoptimering

en: Do the register renaming optimization pass
da: Foretag registeromdøbningsoptimering

en: Don't align items in code or data
da: Justér ikke elementer i kode eller data

en: Don't align to the base type of the bit-field
da: Justér ikke til grundtypen for bitfeltet

en: Don't always pass floating-point arguments in memory
da: Overbring ikke altid kommatalsparametre i hukommelse

en: Don't announce deprecation of compiler features
da: Annoncér ikke forældelse af oversætterfaciliteter

en: Don't assume that unaligned accesses are handled by the system
da: Antag ikke at ujusterede tilgange håndteres af systemet

en: Don't call any cache flush functions
da: Kald ikke nogen mellemlagertømningsfunktion

en: Don't emit stop bits before and after volatile extended asms
da: Udsend ikke stopbit før og efter volatile udvidede asm-sætninger

en: Don't force constants into registers
da: Tving ikke konstanter ind i registre

en: Don't generate code for a bit-manipulation unit
da: Generér ikke kode til en bit-manipuleringsenhed

en: Don't generate code for near calls
da: Generér ikke kode til nære kald

en: Don't generate code for near jumps
da: Generér ikke kode til nære spring

en: Don't generate fused multiply/add instructions
da: Generér ikke sammensatte gang/addér-instruktioner

en: Don't let reg. allocator use ybase registers
da: Lad ikke registerallokeringen benytte ybase-registre

en: Don't optimize block moves
da: Optimér ikke blokflytninger

en: Don't optimize lui/addiu address loads
da: Optimér ikke lui/addiu-adresseindlæsninger

en: Don't output compiler statistics
da: Udsend ikke oversættelsesstatistik

en: Don't pass parameters in registers
da: Overbring ikke parametre i registre

en: Don't pedwarn about uses of Microsoft extensions
da: Udsend ikke pedantiske advarsler om brug af Microsoft-udvidelser

en: Don't place floating point constants in TOC
da: Anbring ikke kommatalskonstanter i indholdsfortegnelsen

en: Don't place symbol+offset constants in TOC
da: Anbring ikke symbol+afsæt-konstanter i indholdsfortegnelsen

en: Don't print additional debug prints
da: Udskriv ikke ekstra fejlanalyseringsinfo

en: Don't produce code relocatable at runtime
da: Generér ikke kode som kan flyttes på kørselstidspunktet

en: Don't put uninitialized constants in ROM
da: Anbring ikke konstanter uden startværdi i ROM

en: Don't save DP across ISR in small memory model
da: Gem ikke DP over ISR i lille hukommelsesmodel

en: Don't schedule the start and end of the procedure
da: Planlæg ikke begyndelsen og slutningen af proceduren

en: Don't set Windows defines
da: Angiv ikke Windows-definitioner

en: Don't set backchain (faster, but debug harder
da: Sæt ikke backchain (hurtigere, men sværere at fejlanalysere)

en: Don't trap on integer divide by zero
da: Forårsag ikke undtagelse ved heltalsdivision med nul

en: Don't trap on integer divide overflow
da: Forårsag ikke undtagelse ved heltalsdivisionsoverløb

en: Don't use AltiVec instructions
da: Benyt ikke AltiVec-instruktioner

en: Don't use Branch Likely instructions, overriding default for arch
da: Benyt ikke Branch Likely-instruktioner, overskrivende forvalget for arkitektur

en: Don't use EABI
da: Benyt ikke EABI

en: Don't use GP relative sdata/sbss sections
da: Benyt ikke GP-relative sdata/sbss-sektioner

en: Don't use Irix PIC
da: Benyt ikke Irix PIC

en: Don't use MIPS16 instructions
da: Benyt ikke MIPS16-instruktioner

en: Don't use P-mnemonics for branches
da: Benyt ikke P-aliaser for forgreninger

en: Don't use PowerPC General Purpose group optional instructions
da: Benyt ikke valgfrie instruktioner fra PowerPC General Purpose-gruppen

en: Don't use PowerPC Graphics group optional instructions
da: Benyt ikke valgfrie instruktioner fra PowerPC Graphics-gruppen

en: Don't use PowerPC-64 instruction set
da: Benyt ikke PowerPC-64-instruktionssættet

en: Don't use ROM instead of RAM
da: Benyt ikke ROM i stedet for RAM

en: Don't use alternate register names
da: Benyt ikke alternative registernavne

en: Don't use bras
da: Benyt ikke bras

en: Don't use embedded PIC
da: Benyt ikke indlejret PIC

en: Don't use hardware fp
da: Benyt ikke hardware-kommatal

en: Don't use indirect calls
da: Benyt ikke indirekte kald

en: Don't use mips-tfile asm postpass
da: Benyt ikke mips-tfile-maskinkodeefterfase

en: Don't use multiply accumulate
da: Benyt ikke multiplikationsakkumulering

en: Don't use single (32-bit) FP only
da: Benyt ikke kun enkeltpræcisions (32 bit) kommatal

en: Don't use symbolic register names
da: Benyt ikke symbolske registernavne

en: Don't warn about strftime formats yielding 2 digit years
da: Advar ikke om strftime-formateringer med 2-cifres år

en: Don't warn about too many arguments to format functions
da: Advar ikke om for mange parametre til formateringsfunktioner

en: Don't warn when all ctors/dtors are private
da: Advar ikke når alle konstruktions-/destruktionsfunktioner er private

en: Don't warn when non-templatized friend functions are declared within a template
da: Advar ikke når ikke-skabelonsvennefunktioner erklæres inde i en skabelon

en: Don't warn when type converting pointers to member functions
da: Advar ikke ved typeomdannelse af henvisninger til medlemsfunktioner

en: Don't work around early 4300 hardware bug
da: Arbejd ikke rundt om tidlig 4300-hardwarefejl

en: Downgrade conformance errors to warnings
da: Nedgradér standardoverholdelsesfejl til advarsler

en: Dummy array dimensioned to (1) is assumed-size
da: Dummy-tabel dimensioneret til (1) er antaget størrelse

en: Dump decls to a .decl file
da: Udskriv erklæringer i en .decl-fil

en: Dump the entire translation unit to a file
da: Anbring hele oversættelsesenheden i en fil

en: Duplicate or overlapping case values/ranges at %0 and %1
da: CASE-værdi optræder mere end én gang eller intervaller overlapper ved %0 og %1

en: END statement at %0 missing `%A' keyword required for internal or module procedure(s) bounded by %1
da: END-sætning ved %0 mangler nøgleordet '%A' som er påkrævet for interne eller modul-procedurer afgrænset af %1

en: ERROR: out of range line number in function %s
da: Fejl: linjenummer uden for det gyldige interval i funktionen %s

en: ERROR: too many basic blocks in function %s
da: Fejl: for mange basisblokke i funktionen %s

en: ERROR: unexpected line number %ld
da: Fejl: uventet linjenummer %ld

en: Emit 16-bit relocations to the small data areas
da: Udsend 16-bit relokalisering til det lille dataområde

en: Emit 32-bit relocations to the small data areas
da: Udsend 32-bit relokalisering til det lille dataområde

en: Emit IEEE-conformant code, with inexact exceptions
da: Udsend kode der opfylder IEEE-standarden, med ineksakte undtagelser

en: Emit IEEE-conformant code, without inexact exceptions
da: Udsend kode der opfylder IEEE-standarden, uden ineksakte undtagelser

en: Emit call graph information
da: Udsend kaldegrafinfo

en: Emit code compatible with TI tools
da: Udsend kode der er kompatibel med TI-værktøjer

en: Emit code for Itanium (TM) processor B step
da: Udsend kode for Itanium (TM) processor B-skridt

en: Emit code for the byte/word ISA extension
da: Udsend kode for byte/word-ISA-udvidelsen

en: Emit code for the counting ISA extension
da: Udsend kode for tæller-ISA-udvidelsen

en: Emit code for the fp move and sqrt ISA extension
da: Udsend kode for kommatalsflytning og kvadratrod-ISA-udvidelsen

en: Emit code for the motion video ISA extension
da: Udsend kode for video-ISA-udvidelsen

en: Emit code to use GAS extensions
da: Udsend kode der bruger GAS-udvidelser

en: Emit code using explicit relocation directives
da: Udsend kode der bruger eksplicitte relokaliseringsdirektiver

en: Emit common-like symbols as weak symbols
da: Udsend almindelige symboler som svage symboler

en: Emit cross referencing information
da: Udsend krydsreferenceoplysninger

en: Emit long load/store sequences
da: Udsend lange load/store-sekvenser

en: Emit rdval instead of rduniq for thread pointer
da: Udsend rdval i stedet for rduniq for trådhenvisning

en: Emit special debugging information for COMMON and EQUIVALENCE (disabled)
da: Udsend speciel fejlanalyseringsinfo for COMMON og EQUIVALENCE (deaktiveret)

en: Emit static const variables even if they are not used
da: Konstruér statiske, konstante variabler selv hvis de ikke bruges

en: Emit stop bits before and after volatile extended asms
da: Udsend stopbit før og efter volatile udvidede asm-sætninger

en: Emit verbose debug information in assembly code
da: Udsend fejlanalyseringsinfo i maskinkode

en: Enable Dwarf 2 line debug info via GNU as
da: Aktivér Dwarf 2-linjefejlanalyseringsinfo via GNU as

en: Enable MPY||ADD and MPY||SUB instructions
da: Aktivér instruktionerne MPY||ADD og MPY||SUB

en: Enable SSA conditional constant propagation
da: Aktivér betinget konstant SSA-propagering

en: Enable SSA optimizations
da: Aktivér SSA-optimeringer

en: Enable aggressive SSA dead code elimination
da: Aktivér aggressiv SSA-eliminering af ubrugt kode

en: Enable automatic template instantiation
da: Aktivér automatisk skabelonsinstantiering

en: Enable backend debugging
da: Aktivér bagendefejlanalyseringsinfo

en: Enable basic program profiling code
da: Aktivér basal programprofileringskode

en: Enable compatibility with iC960 v2.0
da: Aktivér kompatibilitet med iC960 v2.0

en: Enable compatibility with iC960 v3.0
da: Aktivér kompatibilitet med iC960 v3.0

en: Enable compatibility with ic960 assembler
da: Aktivér kompatibilitet med ic960-maskinkodeoversætteren

en: Enable debug output
da: Aktivér fejlanalyseringsuddata

en: Enable debugging
da: Aktivér fejlanalyseringsinfo

en: Enable exception handling
da: Aktivér undtagelseshåndtering

en: Enable fused multiply/add and multiply/subtract FP instructions
da: Aktivér sammensatte gang/addér- og gang/subtrahér-kommatalsinstruktioner

en: Enable linker optimizations
da: Aktivér sammenkæderoptimeringer

en: Enable linker relaxation
da: Aktivér tolerant sammenkæder

en: Enable linker relaxations
da: Aktivér tolerant sammenkædning

en: Enable linker relaxing
da: Aktivér tolerant sammenkædning

en: Enable machine specific peephole optimizations
da: Aktivér maskinspecifikke kighulsoptimeringer

en: Enable most warning messages
da: Aktivér de fleste advarselsbeskeder

en: Enable new features under development
da: Aktivér nye faciliteter under udvikling

en: Enable parallel instructions
da: Aktivér parallelle instruktioner

en: Enable saving registers around function calls
da: Aktivér gemning af registrer omkring funktionskald

en: Enable scheduling across basic blocks
da: Aktivér planlægning over basisblokke

en: Enable stack probing
da: Aktivér stakprøvning

en: Enable support for huge objects
da: Aktivér understøttelse af enorme objekter

en: Enable the normal mode
da: Aktivér den normale tilstand

en: Enable the use of the short load instructions
da: Aktivér brug af short load-instruktioner

en: Enable use of DB instruction
da: Aktivér brug af DB-instruktioner

en: Enable use of RTPB instruction
da: Aktivér brug af RTPB-instruktionen

en: Enable use of RTPS instruction
da: Aktivér brug af RTPS-instruktionen

en: Enable use of conditional move instructions
da: Aktivér brug af betingede flytteinstruktioner

en: Enable use of sdata/scommon/sbss
da: Aktivér brug af sdata/scommon/sbss

en: Enables a register move optimization
da: Aktivér en registerflytningsoptimering

en: Enables an rtl peephole pass run before sched2
da: Aktivér en RTL-kikhulsfase før sched2

en: Enables guessing of branch probabilities
da: Aktivér gæt af forgreningssandsynligheder

en: End of search list.
da: Slut på søgningslisten.

en: End of source file before end of block started at %0
da: Slutning på kildekodefil før slutning af blok begyndt ved %0

en: Enforce strict alignment
da: Gennemtving streng justering

en: Error in writing DFA description file %s
da: Fejl ved skrivning af DFA-beskrivelsesfil %s

en: Error writing output file %s.
da: Fejl ved skrivning af uddatafilen %s.

en: Errors in DFA description
da: Fejl i DFA-beskrivelse

en: Escape sequence at %0 out of range for character
da: Undvigesekvens ved %0 er uden for det gyldig interval for tegn

en: Expected binary operator between expressions at %0 and at %1
da: Forventede binær operator mellem udtryk ved %0 og ved %1

en: Explicit type declaration for intrinsic `%A' disagrees with invocation at %0
da: Eksplicit typeerklæring for indbygget '%A' er i modstrid med kald ved %0

en: Export functions even if they can be inlined
da: Eksportér funktioner også selvom de kan integreres

en: Expression at %0 has incorrect data type or rank for its context
da: Udtryk ved %0 har forkert datatype eller rang for dets kontekst

en: External procedure `%A' is passed as actual argument at %0 but not explicitly declared EXTERNAL
da: Ekstern procedure '%A' er overbragt som faktisk parameter ved %0, men ikke eksplicit erklæret EXTERNAL

en: External symbols have a leading underscore
da: Eksterne symboler har indledende understreg

en: Extraneous comma in FORMAT statement at %0
da: Ekstra komma i FORMAT-sætning ved %0

en: Fallthru edge after unconditional jump %i
da: Fald gennem-kant efter ubetinget spring %i

en: Field expected
da: Felt forventet

en: Field names at %0 for outer structure definition -- specify them in a subsequent RECORD statement instead
da: Feltnavne ved %0 for ydre strukturdefinition - angiv dem i en efterfølgende RECORD-sætning i stedet

en: First-column ampersand continuation at %0
da: Førstekolonne og-tegnsfortsættelse ved %0

en: Floating-point operations can trap
da: Kommatalsoperationer kan fange

en: For elinux, request a specified stack-size for this program
da: For elinux; forespørg en angivet stakstørrelse for dette program

en: For intrinsics library: pass all parameters in registers
da: For indbyggede biblioteker: overbring alle parametre i registre

en: Force RTL generation to emit valid 3 operand insns
da: Tving RTL-generering til at udsende gyldig 3-operandinstruktioner

en: Force all loop invariant computations out of loops
da: Tving alle løkkeinvariansberegninger ud af løkker

en: Force constants into registers to improve hoisting
da: Tving konstanter ind i registre for at forbedre hoisting

en: Force functions to be aligned to a 2 byte boundary
da: Tving funktioner til at blive justeret til en 2 byte-grænse

en: Force functions to be aligned to a 4 byte boundary
da: Tving funktioner til at blive justeret til en 4 byte-grænse

en: Fortran 90 feature at %0 unsupported
da: Fortran 90-facilitet ved %0 er ikke understøttet

en: Fortran-specific form of -fbounds-check
da: Fortran-specifik form for -fbounds-check

en: Function starts are aligned to this power of 2
da: Funktionsbegyndelser justeres til denne potens af 2

en: GCC does not yet properly implement `[*]' array declarators
da: GCC understøtter endnu ikke ordentligt tabelerklæringer med '[*]'

en: GCSE disabled: %d > 1000 basic blocks and %d >= 20 edges/basic block
da: GCSE deaktiveret: %d > 1000 basisblokke og %d >= 20 kanter/basisblok

en: GCSE disabled: %d basic blocks and %d registers
da: GCSE deaktiveret: %d basisblokke og %d registre

en: GNU C does not support -C without using -E
da: GNU C understøtter ikke -C uden -E

en: GNU C does not support -CC without using -E
da: GNU C understøtter ikke -CC uden -E

en: Generate 32bit i386 code
da: Generér 64 bit i386-kode

en: Generate 64bit x86-64 code
da: Generér 64 bit x86-64-kode

en: Generate APCS conformant stack frames
da: Generér APCS-overholdende stakrammer

en: Generate C header of platform specific features
da: Generér C-inkluderingsfil med platformspecifikke faciliteter

en: Generate CA code
da: Generér CA-kode

en: Generate CF code
da: Generér CF-kode

en: Generate COFF format debug info
da: Generér fejlfindingsinfo i COFF-format

en: Generate DWARF-1 format debug info
da: Generér fejlfindingsinfo i DWARF-1-format

en: Generate DWARF-2 debug info
da: Generér fejlfindingsinfo i DWARF-2-format

en: Generate ELF output
da: Generér ELF-uddata

en: Generate H8/300H code
da: Generér H8/300H-kode

en: Generate H8S code
da: Generér H8S-kode

en: Generate H8S/2600 code
da: Generér H8S/2600-kode

en: Generate JA code
da: Generér JA-kode

en: Generate JD code
da: Generér JD-kode

en: Generate JF code
da: Generér JF-kode

en: Generate KA code
da: Generér KA-kode

en: Generate KB code
da: Generér KB-kode

en: Generate MC code
da: Generér MC-kode

en: Generate PA1.0 code
da: Generér PA1.0-kode

en: Generate PA1.1 code
da: Generér PA1.1-kode

en: Generate PA2.0 code (requires binutils 2.10 or later)
da: Generér PA2.0-kode (kræver binutils 2.10 eller nyere)

en: Generate SA code
da: Generér SA-kode

en: Generate SB code
da: Generér SB-kode

en: Generate STABS format debug info
da: Generér fejlfindingsinfo i STABS-format

en: Generate VMS format debug info
da: Generér fejlfindingsinfo i VMS-format

en: Generate XCOFF format debug info
da: Generér fejlfindingsinfo i XCOFF-format

en: Generate a call to abort if a noreturn function returns
da: Generér et kald til abort hvis en noreturn-funktion returnerer

en: Generate a single exit point for each function
da: Generér et enkelt afslutningspunkt for hver funktion

en: Generate big endian code
da: Generér storendet kode

en: Generate call insns as indirect calls, if necessary
da: Generér kaldeinstruktioner som indirekte kald, om nødvendigt

en: Generate char instructions
da: Generér char-instruktioner

en: Generate code for C30 CPU
da: Generér kode til en C30-processor

en: Generate code for C31 CPU
da: Generér kode til en C31-processor

en: Generate code for C32 CPU
da: Generér kode til en C32-processor

en: Generate code for C33 CPU
da: Generér kode til en C33-processor

en: Generate code for C40 CPU
da: Generér kode til en C40-processor

en: Generate code for C44 CPU
da: Generér kode til en C44-processor

en: Generate code for GNU as
da: Generér kode til GNU as

en: Generate code for GNU ld
da: Generér kode til GNU ld

en: Generate code for GNU runtime environment
da: Generér kode til GNU-kørselmiljø

en: Generate code for Intel as
da: Generér kode til Intel as

en: Generate code for Intel ld
da: Generér kode til Intel ld

en: Generate code for NeXT runtime environment
da: Generér kode til NeXT-kørselmiljø

en: Generate code for a 520X
da: Generér kode til en 520X

en: Generate code for a 68000
da: Generér kode til en 68000

en: Generate code for a 68020
da: Generér kode til en 68020

en: Generate code for a 68030
da: Generér kode til en 68030

en: Generate code for a 68040
da: Generér kode til en 68040

en: Generate code for a 68040, without any new instructions
da: Generér kode til en 68040 uden nogen nye instruktioner

en: Generate code for a 68060
da: Generér kode til en 68060

en: Generate code for a 68060, without any new instructions
da: Generér kode til en 68060 uden nogen nye instruktioner

en: Generate code for a 68302
da: Generér kode til en 68302

en: Generate code for a 68332
da: Generér kode til en 68332

en: Generate code for a 68851
da: Generér kode til en 68851

en: Generate code for a 68881
da: Generér kode til en 68881

en: Generate code for a DLL
da: Generér kode til en DLL

en: Generate code for a Sun FPA
da: Generér kode til en Sun FPA

en: Generate code for a Sun Sky board
da: Generér kode til et Sun Sky-kort

en: Generate code for a bit-manipulation unit
da: Generér kode til en bit-manipuleringsenhed

en: Generate code for a cpu32
da: Generér kode til en cpu32

en: Generate code for an 11/10
da: Generér kode til en 11/10

en: Generate code for an 11/40
da: Generér kode til en 11/40

en: Generate code for an 11/45
da: Generér kode til en 11/45

en: Generate code for big endian
da: Generér kode til storendet

en: Generate code for funcs even if they are fully inlined
da: Generér kode for funktioner selv hvis de indlejres helt

en: Generate code for given CPU
da: Generér kode til en given processor

en: Generate code for high memory
da: Generér kode til høj hukommelse

en: Generate code for huge switch statements
da: Generér kode til store switch-sætninger

en: Generate code for little endian
da: Generér kode til lilleendet

en: Generate code for low memory
da: Generér kode til lav hukommelse

en: Generate code for memory map1
da: Generér kode til memory map1

en: Generate code for memory map2
da: Generér kode til memory map2

en: Generate code for memory map3
da: Generér kode til memory map3

en: Generate code for memory map4
da: Generér kode til memory map4

en: Generate code for near calls
da: Generér kode til nære kald

en: Generate code for near jumps
da: Generér kode til nære spring

en: Generate code for the M*Core M340
da: Generér kode til en M*Core M340

en: Generate code for the specified chip or CPU version
da: Generér kode til en given chip- eller processorversion

en: Generate code to check bounds before indexing arrays
da: Generér kode til at kontrollere grænserne før tabeller indekseres

en: Generate code to check subscript and substring bounds
da: Generér kode for at tjekke indekserings- og understrengsgrænser

en: Generate code with library calls for floating point
da: Generér kode med bibliotekskald for kommatalsoperationer

en: Generate code without GP reg
da: Generér kode uden GP-registeret

en: Generate cpp defines for server IO
da: Generér CPP-defineringer til server-IO

en: Generate cpp defines for workstation IO
da: Generér CPP-defineringer til arbejdsstation-IO

en: Generate debugging info in default extended format
da: Generér fejlfindingsinfo i udvidet standardformat

en: Generate debugging info in default format
da: Generér fejlfindingsinfo i standardformat

en: Generate divide results with reminder having the same sign as the divisor (not the dividend)
da: Generér divisionsresultater med rest som har det samme fortegn som nævneren (ikke tælleren)

en: Generate extended DWARF-1 format debug info
da: Generér fejlfindingsinfo i udvidet DWARF-1-format

en: Generate extended STABS format debug info
da: Generér fejlfindingsinfo i udvidet STABS-format

en: Generate extended XCOFF format debug info
da: Generér fejlfindingsinfo i udvidet XCOFF-format

en: Generate fast indirect calls
da: Generér hurtige indirekte kald

en: Generate floating point mathematics using given instruction set
da: Generér kommatalsmatematik vha. givent instruktionssæt

en: Generate fused multiply/add instructions
da: Generér sammensatte gang/addér-instruktioner

en: Generate inline floating point division, optimize for latency
da: Generér indlejrede kommatalsdivisioner, optimér for ventetid

en: Generate inline floating point division, optimize for throughput
da: Generér indlejrede kommatalsdivisioner, optimér for båndbredde

en: Generate inline integer division, optimize for latency
da: Generér indlejrede heltalsdivisioner, optimér for ventetid

en: Generate inline integer division, optimize for throughput
da: Generér indlejrede heltalsdivisioner, optimér for båndbredde

en: Generate little endian code
da: Generér lilleendet kode

en: Generate load/store multiple instructions
da: Generér flere indlæsnings-/lagringsinstruktioner

en: Generate load/store with update instructions
da: Generér indlæsning/lagring med opdateringsinstruktioner

en: Generate long calls only when needed
da: Generér kun lange kalde når det er nødvendigt

en: Generate pc-relative code
da: Generér pc-relativ kode

en: Generate position independent code, if possible
da: Generér placeringsuafhængig kode, om muligt

en: Generate prefetch instructions, if available, for arrays in loops
da: Generér præhentningsinstruktioner, hvis tilgængelige, for tabeller i løkker

en: Generate re-entrant, PIC code
da: Generér genindtrædelig PIC-kode

en: Generate self-relocatable code
da: Generér selvflyttende kode

en: Generate sin, cos, sqrt for FPU
da: Generér sin, cos og sqrt til fpu

en: Generate string instructions for block moves
da: Generér strengoperationer til blokflytninger

en: Generate unwind tables exact at each instruction boundary
da: Generér afvindingstabeller eksakt for hver instruktionsgrænse

en: Global name `%A' at %0 has different type at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
da: Globalt navn '%A' ved %0 har anden type ved %1 [info -f g77 M GLOBALS]

en: Global name `%A' defined at %0 already defined at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
da: Globalt navn '%A' defineret ved %0 er allerede defineret ved %1 [info -f g77 M GLOBALS]

en: Global name `%A' is %B at %0 but is %C at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
da: Globalt navn '%A' er %B ved %0, men er %C ved %1 [info -f g77 M GLOBALS]

en: Gratuitous parentheses surround implied-DO construct at %0
da: Ekstra paranteser omkring underforstået DO-konstruktion ved %0

en: Have front end emulate COMPLEX arithmetic to avoid bugs
da: Lad forenden emulere COMPLEX-beregninger for at undgå fejl

en: Hex escape at %0 out of range
da: Hexadecimal undvigesekvens ved %0 er uden for det gyldige interval

en: Hide MIL-STD 1753 intrinsics
da: Skjul MIL-STD 1753-indbyggede

en: Hide libU77 intrinsics
da: Skjul libU77-indbyggede

en: Hide libU77 intrinsics with bad interfaces
da: Skjul libU77-indbyggede med dårlige grænseflader

en: Hide non-FORTRAN 77 intrinsics F90 supports
da: Skjul g77-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Hide non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
da: Skjul F90-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Hide non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
da: Skjul VXT FORTRAN-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Hide non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
da: Skjul f2c-understøttelse af ikke-FORTRAN-77-indbyggede

en: Hollerith and typeless constants not passed as arguments
da: Hollerith og typeløse konstanter overbringes ikke som parametre

en: Hollerith constant at %0 specified %A more characters than are present as of %1
da: Hollerith-konstant ved %0 angiver %A flere tegn end der optræder ved %1

en: ICE: emit_insn used where emit_jump_insn needed:
da: ICE: emit_insn brugt hvor emit_jump_insn behøves:

en: INCLUDE at %0 not the only statement on the source line
da: INCLUDE ved %0 er ikke den eneste sætning på kildekodelinjen

en: ISO C does not allow extra `;' outside of a function
da: ISO C tillader ikke ekstra ';' uden for funktioner

en: ISO C does not permit named variadic macros
da: ISO C tillader ikke navngivne makroer med vilkårligt antal parametre

en: ISO C does not support `++' and `--' on complex types
da: ISO C understøtter ikke '++' og '--' for complex-typer

en: ISO C does not support `~' for complex conjugation
da: ISO C understøtter ikke '~' til compleks-konjugering

en: ISO C does not support complex integer types
da: ISO C understøtter ikke komplekse heltalstyper

en: ISO C does not support plain `complex' meaning `double complex'
da: ISO C understøtter ikke at blot 'complex' betyder 'double complex'

en: ISO C doesn't support unnamed structs/unions
da: ISO C understøtter ikke unavngivne struct/union-konstruktioner

en: ISO C forbids %s between function pointer and `void *'
da: ISO C forbyder %s mellem funktionshenvisning og 'void *'

en: ISO C forbids `goto *expr;'
da: ISO C forbyder 'goto *udtryk;'

en: ISO C forbids an empty source file
da: ISO C forbyder en tom kildefil

en: ISO C forbids braced-groups within expressions
da: ISO C forbyder sætningsblokke inden i udtryk

en: ISO C forbids casting nonscalar to the same type
da: ISO C forbyder omtvingelse af ikke-skalar til den samme type

en: ISO C forbids casts to union type
da: ISO C forbyder omtvingelse til uniontype

en: ISO C forbids comparison of `void *' with function pointer
da: ISO C forbyder sammenligning af 'void *' med funktionshenvisning

en: ISO C forbids conditional expr between `void *' and function pointer
da: ISO C++ forbyder betinget udtryk mellem 'void *' og funktionshenvisning

en: ISO C forbids conditional expr with only one void side
da: ISO C forbyder betingede udtryk med kun én tom side

en: ISO C forbids const or volatile function types
da: ISO C forbyder const eller volatile funktionstyper

en: ISO C forbids data definition with no type or storage class
da: ISO C forbyder definition af data uden angivelse af type eller lagringsklasse

en: ISO C forbids empty initializer braces
da: ISO C forbyder tom startværdiblok

en: ISO C forbids forward parameter declarations
da: ISO C forbyder forhåndsparametererklæringer

en: ISO C forbids forward references to `enum' types
da: ISO C forbyder forhåndsreferencer til 'enum'-typer

en: ISO C forbids label declarations
da: ISO C forbyder etiketerklæringer

en: ISO C forbids member declarations with no members
da: ISO C forbyder medlemserklæringer uden medlemmer

en: ISO C forbids nested functions
da: ISO C forbyder indlejrede funktioner

en: ISO C forbids omitting the middle term of a ?: expression
da: ISO C forbyder udeladelse af den midterste del af et '?:'-udtryk

en: ISO C forbids ordered comparisons of pointers to functions
da: ISO C forbyder ordnede sammenligninger af henvisninger til funktioner

en: ISO C forbids parameter `%s' shadowing typedef
da: ISO C forbyder at parameteren '%s' skygger for typedef

en: ISO C forbids qualified function types
da: ISO C forbyder funktionsreturtype med modifikationer

en: ISO C forbids qualified void function return type
da: ISO C forbyder void funktionsreturtype med modifikationer

en: ISO C forbids range expressions in switch statements
da: ISO C forbyder intervaludtryk i switch-sætninger

en: ISO C forbids specifying range of elements to initialize
da: ISO C forbyder angivelse af interval af elementer til klargøring

en: ISO C forbids subscripting `register' array
da: ISO C forbyder opslag i 'register'-tabel

en: ISO C forbids taking the address of a label
da: ISO C forbyder at tage adressen af en etiket

en: ISO C forbids the address of a cast expression
da: ISO C forbyder adressen af et typeomtvingningsudtryk

en: ISO C forbids use of cast expressions as lvalues
da: ISO C forbyder brug af typeomtvingningsudtryk som venstreværdier

en: ISO C forbids use of compound expressions as lvalues
da: ISO C forbyder brug af sammensatte udtryk som venstreværdier

en: ISO C forbids use of conditional expressions as lvalues
da: ISO C forbyder brug af betingede udtryk som venstreværdier

en: ISO C forbids zero-size array `%s'
da: ISO C forbyder tabellen '%s' med størrelsen nul

en: ISO C prohibits argument conversion to union type
da: ISO C forbyder parameterkonvertering til uniontype

en: ISO C requires a named argument before `...'
da: ISO C påkræver en navngiven parameter før '...'

en: ISO C requires whitespace after the macro name
da: ISO C påkræver mellemrum efter makronavnet

en: ISO C restricts enumerator values to range of `int'
da: ISO C begrænser enum-værdier til rækkevidden af 'int'

en: ISO C++ does not allow designated initializers
da: ISO C++ tillader ikke udpegede startværdier

en: ISO C++ does not permit "%s" in #if
da: ISO C++ tillader ikke "%s" i #if

en: ISO C++ does not permit `%T::%D' to be defined as `%T::%D'
da: ISO C++ tillader ikke '%T::%D' at blive defineret som '%T::%D'

en: ISO C++ does not permit named return values
da: ISO C++ tillader ikke navngivne returværdier

en: ISO C++ does not support `long long'
da: ISO C++ understøtter ikke 'long long'

en: ISO C++ forbids %s between pointer of type `void *' and pointer-to-function
da: ISO C++ forbyder %s mellem henvisning af typen 'void *' og henvisning til funktion

en: ISO C++ forbids %sing a pointer of type `%T'
da: ISO C++ forbyder %s af en henvisning af typen '%T'

en: ISO C++ forbids %sing an enum
da: ISO C++ forbyder %s af en enum

en: ISO C++ forbids aggregate initializer to new
da: ISO C++ forbyder sammensat startværditildeling ved new

en: ISO C++ forbids an empty condition for `%s'
da: ISO C++ forbyder en tom betingelse til '%s'

en: ISO C++ forbids applying `sizeof' to an expression of function type
da: ISO C++ forbyder anvendelse af 'sizeof' på et udtryk af en funktionstype

en: ISO C++ forbids array dimensions with parenthesized type in new
da: ISO C++ forbyder tabeldimensioner med parantetiseret type i new

en: ISO C++ forbids assignment of arrays
da: ISO C++ forbyder tildeling af tabeller

en: ISO C++ forbids braced-groups within expressions
da: ISO C++ forbyder krøllet parantes-grupper inden i udtryk

en: ISO C++ forbids calling `::main' from within program
da: ISO C++ forbyder kald af '::main' inde fra programmet

en: ISO C++ forbids cast to non-reference type used as lvalue
da: ISO C++ forbyder omtvingelse af typen til en ikke-reference-type benyttet som venstreværdi

en: ISO C++ forbids casting between pointer-to-function and pointer-to-object
da: ISO C++ forbyder sammenligninger mellem henvisning til funktion og henvisning til objekt

en: ISO C++ forbids casting to an array type `%T'
da: ISO C++ forbyder omtvingelse af typen til en tabeltype '%T'

en: ISO C++ forbids comparison between pointer and integer
da: ISO C++ forbyder sammenligning mellem henvisningsvariabel og heltal

en: ISO C++ forbids compound literals
da: ISO C++ forbyder sammensatte konstanter

en: ISO C++ forbids compound statements inside for initializations
da: ISO C++ forbyder sammensatte sætninger inden i 'for'-klargøringer

en: ISO C++ forbids computed gotos
da: ISO C++ forbyder beregnede goto'er

en: ISO C++ forbids declaration of `%s' with no type
da: ISO C++ forbyder erklæring af '%s' uden en type

en: ISO C++ forbids defining types within %s
da: ISO C++ forbyder definering af typer inden i %s

en: ISO C++ forbids in-class initialization of non-const static member `%D'
da: ISO C++ forbyder tildeling af startværdi i klasse til ikke-konstant statisk medlem '%D'

en: ISO C++ forbids initialization in array new
da: ISO C++ forbyder startværdier i tabel-new

en: ISO C++ forbids initialization of member `%D'
da: ISO C++ forbyder tildeling af startværdi til medlemmet '%D'

en: ISO C++ forbids initialization of member constant `%D' of non-integral type `%T'
da: ISO C++ forbyder tildeling af startværdi til medlemskonstant '%D' af en ikke-heltallig type

en: ISO C++ forbids label declarations
da: ISO C++ forbyder etiketerklæringer

en: ISO C++ forbids member `%D' with same name as enclosing class
da: ISO C++ forbyder medlemmet '%D' med samme navn som den omgivende klasse

en: ISO C++ forbids nested type `%D' with same name as enclosing class
da: ISO C++ forbyder indlejret type '%D' med samme navn som den omgivende klasse

en: ISO C++ forbids omitting the middle term of a ?: expression
da: ISO C++ forbyder udeladelse af den mellemste del af et ?:-udtryk

en: ISO C++ forbids range expressions in switch statements
da: ISO C++ forbyder intervaludtryk i switch-sætninger

en: ISO C++ forbids static data member `%D' with same name as enclosing class
da: ISO C++ forbyder statisk datamedlem '%D' med samme navn som den omgivende klasse

en: ISO C++ forbids subscripting non-lvalue array
da: ISO C++ forbyder indeksering af en ikke-venstreværdis tabel

en: ISO C++ forbids taking address of function `::main'
da: ISO C++ forbyder at tage adressen på funktionen '::main'

en: ISO C++ forbids taking the address of a bound member function to form a pointer to member function.  Say `&%T::%D'
da: ISO C++ forbyder at tage adressen på en bundet medlemsfunktion for at danne en henvisning til medlemsfunktion; brug '&%T::%D'

en: ISO C++ forbids taking the address of a cast to a non-lvalue expression
da: ISO C++ forbyder at tage adressen på en typeomtvingning til et udtryk der ikke er en venstreværdi

en: ISO C++ forbids taking the address of a label
da: ISO C++ forbyder at tage adressen af en etiket

en: ISO C++ forbids taking the address of an unqualified non-static member function to form a pointer to member function.  Say `&%T::%D'
da: ISO C++ forbyder at tage adressen på en ikke-modificeret, ikke-statisk medlemsfunktion for at danne en henvisning til medlemsfunktion; brug '&%T::%D'

en: ISO C++ forbids the use of `%s' on explicit instantiations
da: ISO C++ forbyder brugen af '%s ved eksplicitte instantieringer

en: ISO C++ forbids the use of `extern' on explicit instantiations
da: ISO C++ forbyder brugen af 'extern' ved eksplicitte instantieringer

en: ISO C++ forbids use of initializer list to initialize reference `%D'
da: ISO C++ forbyder brug af en startværdiliste til at klargøre referencen '%D'

en: ISO C++ forbids using pointer of type `void *' in subtraction
da: ISO C++ forbyder brug af henvisning af typen 'void *' i fratrækning

en: ISO C++ forbids using pointer to a function in subtraction
da: ISO C++ forbyder brug af henvisning til funktion i fratrækning

en: ISO C++ forbids using pointer to a member in subtraction
da: ISO C++ forbyder brug af henvisning til medlem i fratrækning

en: ISO C++ forbids using pointer to a method in subtraction
da: ISO C++ forbyder brug af henvisning til medlemsfunktion i fratrækning

en: ISO C++ forbids variable-size array
da: ISO C++ forbyder tabel med variabel størrelse

en: ISO C++ forbids variable-size array `%D'
da: ISO C++ forbyder tabellen '%D' med variabel størrelse

en: ISO C++ forbids zero-size array
da: ISO C++ forbyder tabel med størrelsen nul

en: ISO C++ forbids zero-size array `%D'
da: ISO C++ forbyder tabellen '%D' med størrelsen nul

en: ISO C++ prohibits anonymous structs
da: ISO C++ forbyder anonyme strukturer

en: ISO C++ prohibits conversion from `%#T' to `(...)'
da: ISO C++ forbyder konvertering fra '%#T' til '(...)'

en: ISO C++ prohibits overloading operator ?:
da: ISO C++ forbyder flertydiggørelse af operatoren ?:

en: ISO C++ says that `%D' and `%D' are ambiguous even though the worst conversion for the former is better than the worst conversion for the latter
da: ifølge ISO C++ er '%D' og '%D' tvetydigt selvom den værste konvertering for førstnævnte er bedre end den værste konvertering for den sidstnævnte

en: ISO C89 forbids compound literals
da: ISO C89 forbyder sammensatte konstanter

en: ISO C89 forbids mixed declarations and code
da: ISO C89 forbyder blandede erklæringer og kode

en: ISO C89 forbids specifying subobject to initialize
da: ISO C89 forbyder angivelse af underobjekt til klargøring

en: ISO C90 does not support `[*]' array declarators
da: ISO C90 understøtter ikke tabelerklæringer med '[*]'

en: ISO C90 does not support `long long'
da: ISO C90 understøtter ikke 'long long'

en: ISO C90 does not support `static' or type qualifiers in parameter array declarators
da: ISO C90 understøtter ikke 'static' eller typemodifikationer i parametertabelerklæringer

en: ISO C90 does not support complex types
da: ISO C90 understøtter ikke komplekse typer

en: ISO C90 does not support flexible array members
da: ISO C90 understøtter ikke fleksible tabelmedlemmer

en: ISO C90 forbids array `%s' whose size can't be evaluated
da: ISO C90 forbyder tabellen '%s' hvis størrelse ikke kan bestemmes

en: ISO C90 forbids subscripting non-lvalue array
da: ISO C90 forbyder opslag i tabel der ikke er venstreværdi

en: ISO C90 forbids variable-size array `%s'
da: ISO C90 forbyder tabellen '%s' med variabel størrelse

en: ISO C99 requires rest arguments to be used
da: ISO C99 påkræver at restparametrene skal bruges

en: ISR %s requires %d words of local vars, max is 32767
da: ISR %s kræver %d ord af lokale variable, maks. er 32767

en: Identifier expected
da: Kaldenavn forventet

en: Ignore dllimport attribute for functions
da: Ignorér dllimport-egenskaben for funktioner

en: Ignore dllimport for functions
da: Ignorér dllimport til funktioner

en: Implement vtables using thunks
da: Implementér virtuelle tabeller vha. thunk-kode

en: Implicit declaration of `%A' at %0
da: Implicit erklæring af '%A' ved %0

en: Implied do-loop iteration count of 0 (zero) for iteration variable `%A' in statement at %0
da: Underforstået do-løkkegentagelsestæller på nul for iterationsvariablen '%A' i sætning ved %0

en: Implied do-loop step count of 0 (zero) for iteration variable `%A' in statement at %0
da: Underforstået do-løkkeskridttæller på nul for iterationsvariablen '%A' i sætning ved %0

en: In %s `%s':
da: I %s '%s':

en: In %s: overlapped variable and exception ranges at %d
da: I %s: overlappende variabel- og undtagelsesintervaller ved %d

en: In anything
da: I et eller andet

en: In block-data unit
da: I blokdataenheden

en: In common block
da: I den almene blok

en: In construct
da: I konstruktionen

en: In entity
da: I enheden

en: In file included from %s:%d
da: I filen inkluderet af %s:%d

en: In file included from %s:%u
da: I filen inkluderet af %s:%u

en: In function
da: I funktionen

en: In function `%s':
da: I funktionen '%s':

en: In member function `%s':
da: I medlemsfunktionen '%s':

en: In namelist
da: I navnelisten

en: In program
da: I programmet

en: In statement function
da: I sætningsfunktion

en: In subroutine
da: I underrutinen

en: In unknown kind
da: I ukendt ting

en: Indicate the number of soft registers available
da: Angiv antallet af bløde registre der er til rådighed

en: Initial character `%A' is lower-case in symbol name at %0
da: Begyndelsestegn '%A' er et lille bogstav i symbolnavn ved %0

en: Initialization via DATA and PARAMETER is type-compatible
da: Klargøring via DATA og PARAMETER er type-kompatible

en: Initialize local vars and arrays to zero
da: Klargør lokale variable og tabeller til nul

en: Inline all known string operations
da: Indbyg alle kendte strengoperationer

en: Inline constants if it can be done in 2 insns or less
da: Indlejr konstanter hvis det kan gøres med 2 instruktioner eller mindre

en: Inline constants if it only takes 1 instruction
da: Indlejr konstanter hvis det kan gøres med 1 instruktion

en: Insert arc based program profiling code
da: Indsæt buebaseret programprofileringskode

en: Insert stack checking code into the program
da: Indsæt stakkontrolleringskode i programmet

en: Insn `%s' will never be issued
da: Instruktion '%s' vil aldrig blive udført

en: Instrument function entry/exit with profiling calls
da: Instrumentér funktionsindgange/-afslutninger med profileringskald

en: Integer at %0 too large
da: Heltal ved %0 for stort

en: Integrate simple functions into their callers
da: Integrér simple funktioner i deres kaldere

en: Internal compiler error -- cannot perform operation
da: Intern oversætterfejl - kan ikke udføre operation

en: Internal compiler error: Error reporting routines re-entered.
da: Intern oversætterfejl: fejlrapporteringsrutiner blev kaldt igen.

en: Internal error: %s (program %s)
    Please submit a full bug report.
    See %s for instructions.
da: Intern fejl: %s (programmet %s)
    Indsend venligst en komplet fejlrapport.
    Se %s for instruktioner.

en: Internal gcov abort.
da: Intern gcov afbrydelse.

en: Internally convert most source to uppercase
da: Konvertér det meste kildekode til store bogstaver internt

en: Internally preserve source case
da: Bevar de store/små bogstaver i kildekoden internt

en: Intersperse literal pools with code in the text section
da: Fordel konstanter med kode i tekstsektionen

en: Intrinsic `%A' is passed as actual argument at %0 but not explicitly declared INTRINSIC
da: Indbygget '%A' er overbragt som faktisk parameter ved %0, men ikke eksplicit erklæret INTRINSIC

en: Intrinsic `%A' referenced %Bly at %0, %Cly at %1 [info -f g77 M EXPIMP]
da: Indbygget '%A' refereret til som %B ved %0, som %C ved %1 [info -f g77 M EXPIMP]

en: Intrinsic `%A', invoked at %0, known to be non-Y2K-compliant [info -f g77 M Y2KBAD]
da: Indbygget '%A', kaldt ved %0, vides ikke være år 2000-sikker [info -f g77 M Y2KBAD]

en: Intrinsics in uppercase
da: Indbyggede staves med store bogstaver

en: Intrinsics letters in arbitrary cases
da: Der skelnes ikke mellem små og store bogstaver i indbyggede

en: Intrinsics spelled as e.g. SqRt
da: Indbyggede staves som f.eks. SqRt

en: Invalid control expression
da: Ugyldigt kontroludtryk

en: Invalid declaration
da: Ugyldig erklæring

en: Invalid declaration of or reference to symbol `%A' at %0 [initially seen at %1]
da: Ugyldig erklæring af reference til symbolet '%A' ved %0 (først set ved %1)

en: Invalid exponent at %0 for real constant at %1; nondigit `%A' in exponent field
da: Ugyldig eksponent ved %0 for reel konstant ved %1; ikke-ciffer '%A' i eksponentfelt

en: Invalid expression statement
da: Ugyldig udtrykssætning

en: Invalid first character at %0 [info -f g77 M LEX]
da: Ugyldig første tegn ved %0 [info -f g77 M LEX]

en: Invalid init statement
da: Ugyldig klargøringssætning

en: Invalid interface type
da: Ugyldig grænsefladetype

en: Invalid method declaration, method name required
da: Ugyldig metodeerklæring, metodenavn påkrævet

en: Invalid method declaration, return type required
da: Ugyldig metodeerklæring, returtype påkrævet

en: Invalid reference type
da: Ugyldig referencetype

en: Invalid token at %0 in expression or subexpression at %1
da: Ugyldigt symbol ved %0 i udtryk eller underudtryk ved %1

en: Invalid type expression
da: Ugyldigt typeudtryk

en: Invalid update expression
da: Ugyldigt opdateringsudtryk

en: Invalid use at %0 of substring operator on %1
da: Ugyldig brug ved %0 af understrengsoperator på %1

en: Items in I/O list starting at %0 invalid for namelist-directed I/O
da: Elementer i I/O-liste begyndende ved %0 er ugyldigt for navnlistedirigeret I/O

en: Java method '%D' has non-Java parameter type `%T'
da: Java-metoden '%D' har har en parametertype '%T' som ikke er fra Java

en: Java method '%D' has non-Java return type `%T'
da: Java-metoden '%D' har har en returtype '%T' som ikke er fra Java

en: Jump targets are aligned to this power of 2
da: Steder der skal springes til, justeres til denne potens af 2

en: Just generate unwind tables for exception handling
da: Generér blot afvindingstabeller for undtagelseshåndtering

en: L%d cache latency unknown for %s
da: L%d-mellemlagersventetid ukendt for %s

en: Label %A already defined at %1 when redefined at %0
da: Etiket %A er allerede defineret ved %1 ved omdefinering ved %0

en: Label at %0 invalid with continuation line indicator at %1 [info -f g77 M LEX]
da: Etiket ved %0 er ugyldig med fortsættelseslinjeindikator ved %1 [info -f g77 M LEX]

en: Label definition %A at %0 on empty statement (as of %1)
da: Etiketdefinition %A ved %0 i tom sætning (ved %1)

en: Label definition at %0 invalid on this kind of statement
da: Etiketdefinition ved %0 er ugyldig ved denne slags sætning

en: Label definition missing at %0 for DO construct specifying label at %1
da: Etiketdefinition mangler ved %0 for DO-konstruktion der angiver etiket ved %1

en: Label number at %0 not in range 1-99999
da: Etiketnummer ved %0 er ikke i intervallet 1-99999

en: Language keyword letters in arbitrary cases
da: Der skelnes ikke mellem små og store bogstaver i sprognøgleord

en: Language keywords in uppercase
da: Sprognøgleord staves med store bogstaver

en: Language keywords spelled as e.g. IOStat
da: Sprognøgleord staves som f.eks. IOStat

en: Layout types like Intel's v1.3 gcc
da: Sammensæt typer som Intels v1.3 gcc

en: Line too long as of %0 [info -f g77 M LEX]
da: Linje for lang ved %0 [info -f g77 M LEX]

en: Link programs/data to be in external memory by default
da: Sammenkæd program/data til at være i ekstern hukommelse som standard

en: Link programs/data to be in onchip memory by default
da: Sammenkæd program/data til at være i hukommelsen på chippen som standard

en: Link to emit program in ELF format (rather than mmo)
da: Lad sammenkædningen udsende programmet i ELF-format (i stedet for mmo)

en: Link with libads.a, libc.a and crt0.o
da: Sammenkæd med libads.a, libc.a og crt0.o

en: Link with libmvme.a, libc.a and crt0.o
da: Sammenkæd med libmvme.a, libc.a og crt0.o

en: Link with libsim.a, libc.a and sim-crt0.o
da: Sammenkæd med libsim.a, libc.a og sim-crt0.o

en: Link with libyk.a, libc.a and crt0.o
da: Sammenkæd med libyk.a, libc.a og crt0.o

en: Local adjustable symbol `%A' at %0
da: Lokalt justerbart symbol '%A' ved %0

en: Loop %d's header does not belong directly to it.
da: Løkke %d's hoved tilhører ikke direkte løkken.

en: Loop %d's header does not have exactly 2 entries.
da: Løkke %d's hoved har ikke præcis 2 elementer.

en: Loop %d's latch does not belong directly to it.
da: Løkke %d's ende tilhører ikke direkte løkken.

en: Loop %d's latch does not have exactly 1 successor.
da: Løkke %d's ende har ikke præcis 1 efterfølger.

en: Loop %d's latch does not have header as successor.
da: Løkke %d's ende har ikke hoved som efterfølger.

en: Loop code aligned to this power of 2
da: Løkkekode skal justeres til denne potens af 2

en: MCU `%s' supported for assembler only
da: MCU '%s' understøttes kun for maskinkode

en: MIPS ECOFF format does not allow changing filenames within functions with #line
da: MIPS ECOFF-formatet tillader ikke skift af filnavne inden i funktioner med #line

en: MMIX Internal: %s is not a shiftable int
da: MMIX-intern: %s er ikke en int der kan skiftes

en: MMIX Internal: Bad register: %d
da: MMIX-intern: Ugyldigt register: %d

en: MMIX Internal: Bad value for 'm', not a CONST_INT
da: MMIX-intern: Ugyldigt værdi for 'm', ikke en CONST_INT

en: MMIX Internal: Cannot decode this operand
da: MMIX-intern: Kan ikke dekode denne operand

en: MMIX Internal: Expected a CONST_INT, not this
da: MMIX-intern: Forventede en CONST_INT, ikke dette

en: MMIX Internal: Expected a constant, not this
da: MMIX-intern: Forventede en konstant, ikke dette

en: MMIX Internal: Expected a register, not this
da: MMIX-intern: Forventede et register, ikke dette

en: MMIX Internal: Last named vararg would not fit in a register
da: MMIX-intern: Sidst navngivne variabel parameter kan ikke passes i et register

en: MMIX Internal: Missing `%c' case in mmix_print_operand
da: MMIX-intern: Mangler '%c'-case i mmix_print_operand

en: MMIX Internal: This is not a constant:
da: MMIX-intern: Dette er ikke en konstant:

en: MMIX Internal: This is not a recognized address
da: MMIX-intern: Dette er ikke en genkendt adresse

en: MMIX Internal: Trying to output invalidly reversed condition:
da: MMIX-intern: Forsøger at udskrive ugyldigt omvendt betingelse:

en: MMIX Internal: What is the CC of this?
da: MMIX-intern: Hvad er CC af dette?

en: MMIX Internal: What's the CC of this?
da: MMIX-intern: Hvad er CC af dette?

en: MODULE PROCEDURE statement at %0 disallowed because INTERFACE at %1 specifies no generic name, operator, or assignment
da: MODULE PROCEDURE-sætning ved %0 er ikke tilladt da INTERFACE ved %1 ikke angiver generisk navn, operator eller tildeling

en: Make 'char' be signed by default
da: Lad 'char' være med fortegn som standard

en: Make 'char' be unsigned by default
da: Lad 'char' være uden fortegn som standard

en: Make adjacent short instructions parallel if possible
da: Gør nærliggende korte instruktioner parallelle om muligt

en: Make bit-fields by unsigned by default
da: Lad bitfelter være uden fortegn som standard

en: Make integers 32 bits wide
da: Gør heltal 32 bit brede

en: Make prefix-radix non-decimal constants be typeless
da: Gør præfiks-grundtal ikke-decimale konstanter typeløse

en: Make string literals `char[]' instead of `const char[]'
da: Gør strengkonstanter til 'char[]' i stedet for 'const char[]'

en: Mark data as shared rather than private
da: Markér data som delt snarere end privat

en: Mark strings as 'const char *'
da: Markér strenge som 'const char *'

en: Maximal code growth caused by tail duplication (in percents)
da: Maksimal kodevækst forårsaget af haleduplikering (i procent)

en: Maximum amount for a single stack increment operation
da: Maksimalt antal for en enkelt stakforøgelsesoperation

en: Min/max instructions allowed
da: Min/max-instruktioner tilladt

en: Min/max instructions not allowed
da: Min/max-instruktioner ikke tilladt

en: Minimum heap expansion to trigger garbage collection, as a percentage of the total size of the heap.
da: Minimal heap-udvidelse for at udløse garbage collection, som en procentdel af den totale heap

en: Minimum heap size before we start collecting garbage, in kilobytes.
da: Minimal heap-størrelse før garbage collection startes, i kilobyte.

en: Mismatched EQUIVALENCE requirements for placement of `%A' at both %C and %D bytes offset from `%B'
da: Forkerte EQUIVALENCE-krav for placering af '%A' ved både %C og %D bytes afstand fra '%B'

en: Missing %A specifier in statement at %0
da: Manglende %A-angivelse i sætning ved %0

en: Missing REG_EH_REGION note in the end of bb %i
da: Mangler REG_EH_REGION-note i slutningen af basisblok %i

en: Missing class name
da: Manglende klassenavn

en: Missing class type term
da: Manglende klassetypeterm

en: Missing close parenthese at %0 needed to match open parenthese at %1
da: Afsluttende parantes ved %0 behøves for at svare til åben parantes ved %1

en: Missing close-parenthese(s) in FORMAT statement at %0
da: Manglende afsluttende parantes i FORMAT-sætning ved %0

en: Missing close-period between `.%A' at %0 and %1
da: Manglende afsluttende punktum mellem '.%A' ved %0 og %1

en: Missing colon as of %0 in substring reference for %1
da: Manglende kolon ved %0 i understrengsreference for %1

en: Missing comma in FORMAT statement at %0
da: Manglende komma i FORMAT-sætning ved %0

en: Missing field name(s) for structure definition at %0 within structure definition at %1
da: Manglende feltnavne for strukturdefinition ved %0 inden i strukturdefinition ved %1

en: Missing first operand for binary operator at %0
da: Manglende første operand for binær operator ved %0

en: Missing formal parameter term
da: Manglende formel parameterterm

en: Missing identifier
da: Manglende kaldenavn

en: Missing interface name
da: Manglende grænsefladenavn

en: Missing name
da: Manglende navn

en: Missing number following `E' in FORMAT statement at %0
da: Manglende tal efter 'E' i FORMAT-sætning ved %0

en: Missing number following period in FORMAT statement at %0
da: Manglende tal efter punktum i FORMAT-sætning ved %0

en: Missing operand for operator at %1 at end of expression at %0
da: Manglende operand for operator ved %1 i slutningen af udtryk ved %0

en: Missing or invalid constant expression
da: Manglende eller ugyldigt konstant udtryk

en: Missing structure name for outer structure definition at %0
da: Manglende strukturnavn for ydre strukturdefinition ved %0

en: Missing super class name
da: Manglende superklassenavn

en: Missing term
da: Manglende term

en: Missing term and ')' expected
da: Manglende term eller ')' forventet

en: Missing term and ']' expected
da: Manglende term og ']' forventet

en: Missing term or ')'
da: Manglende term eller ')'

en: Missing term or ')' expected
da: Manglende term eller ')' forventet

en: Missing value at %1 for real-number exponent at %0
da: Manglende værdi ved %1 for reel eksponent ved %0

en: Missing variable initializer
da: Manglende variabelstartværdi

en: Mixed CHARACTER and non-CHARACTER types via COMMON/EQUIVALENCE -- for example, `%A' and `%B'
da: Blandede CHARACTER- og ikke-CHARACTER-typer vha. COMMON/EQUIVALENCE - f.eks. '%A' og '%B'

en: Multiple include guards may be useful for:
da: Flere inkluderingsvagter kan være nyttige til:

en: NAMELIST not adequately supported by run-time library for source files with case preserved
da: NAMELIST er ikke tilstrækkeligt understøttet af kørselsbiblioteket for kildefiler med store/små bogstaver bevaret

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d in middle of basic block %d
da: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d i midten af basisblok %d

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK is missing for block %d
da: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK mangler for blok %d

en: NULL used in arithmetic
da: NULL benyttet i udregning

en: Name `%s' contains quotes
da: Navnet '%s' indeholder citationstegn

en: Nested %% construct (%%VAL, %%REF, or %%DESCR) at %0
da: Indlejret %%-konstruktion (%%VAL, %%REF eller %%DESCR) ved %0

en: Never append a second underscore to externals
da: Tilføj aldrig en anden understreg til eksterne variable

en: Never optimize static class initialization code
da: Optimér aldrig statiske klassers klargøringskode

en: No "Small register classes" kludge
da: Ingen "Små registerklasser"-lapning

en: No UNIT= specifier in I/O control list at %0
da: Inge UNIT=-angivelse i I/O-kontrolliste ved %0

en: No branches in %s %s
da: Ingen forgreninger i %s %s

en: No calls in %s %s
da: Ingen kald i %s %s

en: No case for %s
da: Ingen case for %s

en: No components specified as of %0 for derived-type definition beginning at %1
da: Ingen komponenter angivet ved %0 for nedarvet typedefinition begyndende ved %1

en: No components specified as of %0 for map beginning at %1
da: Ingen komponenter angivet ved %0 for map begyndende ved %1

en: No components specified as of %0 for structure definition beginning at %1
da: Ingen komponenter angivet ved %0 for strukturdefinition begyndende ved %1

en: No default crt0.o
da: Ingen standard crt0.o

en: No executable code associated with file %s.
da: Ingen kørbar kode associeret med filen %s.

en: No executable lines in %s %s
da: Ingen kørbare linjer i %s %s

en: No input file name.
da: Intet inddatafilnavn.

en: No label definition for FORMAT statement at %0
da: Ingen etiketdefinition for FORMAT-sætning ved %0

en: No specification for implied-DO iterator `%A' at %0
da: Ingen angivelse af underforstået DO-iterator '%A' ved %0

en: Non-ISO-C-standard escape sequence `\%A' at %0
da: Undvigesekvensen '\%A' ved %0 følger ikke ISO C-standarden

en: Non-numeric character at %0 in label field [info -f g77 M LEX]
da: Tegn der ikke er tal ved %0 i etiketfelt [info -f g77 M LEX]

en: Not an integer constant expression in implied do-loop in statement at %0
da: Ikke et heltalskonstantudtryk i underforstået do-løkke i sætning ved %0

en: Null argument at %0 for procedure invocation at %1
da: Nulparameter ved %0 for procedurekald ved %1

en: Null argument at %0 for statement function reference at %1
da: Nulparameter ved %0 for sætningsfunktionsreference ved %1

en: Null character at %0 -- line ignored
da: Nultegn ved %0 - linje ignoreret

en: Null element at %0 for array reference at %1
da: Nulelement ved %0 for tabelreference ved %1

en: Number of registers used to pass integer arguments
da: Antallet af registre der skal bruges til at overbringe heltalsparametre

en: Omit the frame pointer in leaf functions
da: Udelad rammehenvisningen i de yderste funktioner

en: Only constructors can invoke constructors
da: Kun konstruktionsfunktioner kan kalde konstruktionsfunktioner

en: Only emit explicit instantiations of inline templates
da: Udsend kun eksplicitte instatieringer af indlejrede skabeloner

en: Only emit explicit template instantiations
da: Udsend kun eksplicitte skabelonsinstatieringer

en: Only issue one instruction per cycle
da: Udfør kun én instruktion pr. cyklus

en: Only preserve 32 bits of FP reg across call
da: Bevar kun 32 bit af kommatalsregisteret på tværs af kald

en: Operator at %0 has lower precedence than that at %1 -- use parentheses
da: Operatoren ved %0 har lavere prioritet end den ved %1 - benyt paranteser

en: Optimize block moves
da: Optimér blokflytninger

en: Optimize for 32032
da: Optimér for en 32032-processor

en: Optimize for 32332 cpu
da: Optimér for en 32332-processor

en: Optimize for 32532 cpu
da: Optimér for en 32532-processor

en: Optimize for Cypress processors
da: Optimér for Cypress-processorer

en: Optimize for F930 processors
da: Optimér for F930-processorer

en: Optimize for F934 processors
da: Optimér for F934-processorer

en: Optimize for SPARCLite processors
da: Optimér for SPARCLite-processorer

en: Optimize for SuperSPARC processors
da: Optimér for SuperSPARC-processorer

en: Optimize lui/addiu address loads
da: Optimér lui/addiu-adresseindlæsninger

en: Optimize sibling and tail recursive calls
da: Optimér søskende- og halerekursive kald

en: Optimize tail call instructions in assembler and linker
da: Optimér halekaldsinstruktioner i maskinkodeoversætteren og sammenkæderen

en: Options:
da: Tilvalg:

en: Ouput extra code for initialized data
da: Udsend ekstra kode til data med startværdier

en: Output GNU ld formatted global initializers
da: Udskriv GNU ld-formaterede globale startværdier

en: Output compiler statistics
da: Udsend oversættelsesstatistik

en: Output extra debug info in Luxworks environment
da: Udsend ekstra fejlanalyseringsinfo i Luxworks-miljøet

en: Output instruction sizes to the asm file
da: Anbring instruktionsstørrelser i asm-filen

en: Outside of any program unit:
da: Uden for nogen programenhed:

en: Override -mbest-lib-options
da: Overskriv -mbest-lib-options

en: Override the underlying type for wchar_t to `unsigned short'
da: Overskriv den underliggende type af wchar_t til 'unsigned short'

en: PIC code generation is not compatible with fast indirect calls
da: PIC-kodegenerering er ikke kompatibel med hurtige indirekte kald

en: PIC code generation is not supported in the portable runtime model
da: PIC-kodegenerering er ikke understøttet i den portable kørselsmodel

en: PIC register isn't set up
da: PIC-register er ikke sat op

en: PRINT_OPERAND null pointer
da: PRINT_OPERAND nul-henvisning

en: PRINT_OPERAND: unknown punctuation '%c'
da: PRINT_OPERAND: ukendt tegnsætning '%c'

en: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null pointer
da: PRINT_OPERAND_ADDRESS, nul-henvisning

en: PUBLIC or PRIVATE statement at %1 cannot be specified along with PUBLIC or PRIVATE statement at %0
da: PUBLIC- eller PRIVATE-sætning ved %1 kan ikke angives sammen med PUBLIC- eller PRIVATE-sætning ved %0

en: Pack structure members together without holes
da: Pak strukturmedlemmer sammen uden mellemrum

en: Pass -assert pure-text to linker
da: Overbring -assert pure-text til sammenkæderen

en: Pass FP arguments in FP registers
da: Videregiv kommatalsparametre i kommatalsregistre

en: Pass all arguments on stack
da: Overbring alle parametre på stakken

en: Pass arguments in registers
da: Overbring parametre i registre

en: Pass arguments on the stack
da: Overbring parametre på stakken

en: Pass parameters in registers (default)
da: Overbring parametre i registre (standard)

en: Pass some arguments in registers
da: Overbring nogle parametre i registre

en: Pay attention to the 'inline' keyword
da: Læg mærke til 'inline'-nøgleordet

en: Perform DWARF2 duplicate elimination
da: Udfør DWARF2-eliminering af dubletter

en: Perform a number of minor, expensive optimizations
da: Udfør et antal mindre, dyre optimeringer

en: Perform conversion of conditional jumps to branchless equivalents
da: Udfør konvertering af betingede spring til forgreningsløse ækvivalenter

en: Perform conversion of conditional jumps to conditional execution
da: Udfør konvertering af betingede spring til betinget udførsel

en: Perform cross-jumping optimization
da: Udfør krydsspringsoptimering

en: Perform enhanced load motion during global subexpression elimination
da: Udfør forbedret indlæsningsbevægelse under eliminering af fælles underudtryk

en: Perform jump threading optimizations
da: Udfør springtrådningsoptimeringer

en: Perform loop unrolling for all loops
da: Udfør løkkeudrulning for alle løkker

en: Perform loop unrolling when iteration count is known
da: Udfør løkkeudrulning når iterationsantallet er kendt

en: Perform store motion after global subexpression elimination
da: Udfør lagringsbevægelse efter eliminering af fælles underudtryk

en: Perform strength reduction optimizations
da: Udfør styrkereduceringsoptimeringer

en: Perform superblock formation via tail duplication
da: Udfør superbloksformering vha. haleduplikering

en: Perform tail call optimization
da: Udfør halekaldsoptimering

en: Perform the global common subexpression elimination
da: Udfør global eliminering af fælles underudtryk

en: Perform the loop optimizations
da: Udfør løkkeoptimeringerne

en: Period at %0 not followed by digits for floating-point number or by `NOT.', `TRUE.', or `FALSE.'
da: Punktum ved %0 efterfølges ikke af cifre til kommatal eller af 'NOT.', 'TRUE.' eller 'FALSE.'

en: Permit unaligned accesses
da: Tillad ikke-justeret adgang

en: Place floating point constants in TOC
da: Anbring kommatalskonstanter i indholdsfortegnelsen

en: Place symbol+offset constants in TOC
da: Anbring symbol+afsæt-konstanter i indholdsfortegnelsen

en: Place variable addresses in the regular TOC
da: Anbring variabeladresser i den regulære indholdsfortegnelse

en: Please keep this in mind before you report bugs.
da: Husk venligst på dette før du rapporterer fejl.

en: Please submit a full bug report,
    with preprocessed source if appropriate.
    See %s for instructions.
da: Indsend venligst en komplet fejlrapport med
    præprocesseret kildekode om nødvendigt.
    Se %s for instruktioner.

en: Pointers are 32-bit
da: Henvisninger er 32 bit

en: Pointers are 64-bit
da: Henvisninger er 64 bit

en: Prefer branches over conditional execution
da: Foretræk forgrening frem for betinget udførelse

en: Prefer word accesses over byte accesses
da: Foretræk ord-tilgange frem for byte-tilgange

en: Prepend global symbols with ":" (for use with PREFIX)
da: Tilføj ":" til starten af globale symboler (til brug sammen med PREFIX)

en: Preserve all 40 bits of FP reg across call
da: Bevar alle 40 bit af kommatalsregisteret på tværs af kald

en: Preserve all spelling (case) used in program
da: Bevar al stavning (store/små bogstaver) benyttet i programmet

en: Print code coverage information.
da: Udskriv kodedækningsoplysninger.

en: Print g77-specific compiler version info, run internal tests
da: Udskriv g77-specifik oversætterversioninfo, kør interne test

en: Print internal debugging-related info
da: Udskriv intern fejlanalyseringsrelateret info

en: Print names of program units as they are compiled
da: Udskriv navne på programenheder efterhånden som de oversættes

en: Process #ident directives
da: Behandl #ident-direktiver

en: Processing spec %c%s%c, which is '%s'
da: Behandler specifikation %c%s%c, som er '%s'

en: Produce big endian code
da: Generér storendet kode

en: Produce code relocatable at runtime
da: Generér kode som kan flyttes på kørselstidspunktet

en: Produce little endian code
da: Generér lilleendet kode

en: Profile does not match flowgraph of function %s (out of date?)
da: Profil passer ikke til flowgraph af funktionen %s (forældet?)

en: Profiling is not supported on this target.
da: Profilering er ikke understøttet på målarkitekturen.

en: Program does not use Unix-f77 dialectal features
da: Program benytter ikke Unix f77-dialektiske faciliteter

en: Program is written in Fortran-90-ish dialect
da: Program er skrevet i Fortran 90-agtig dialekt

en: Program is written in Fortran-90-ish free form
da: Program er skrevet i Fortran 90-agtig fri stil

en: Program is written in VXT (Digital-like) FORTRAN
da: Program er skrevet i VXT (Digital-agtig) FORTRAN

en: Program is written in typical FORTRAN 66 dialect
da: Program er skrevet i typisk FORTRAN 66-dialekt

en: Program is written in typical Unix f77 dialect
da: Program er skrevet i typisk Unix f77-dialekt

en: Program name at %0 superfluous, no PROGRAM statement specified at %1
da: Programnavn ved %0 er overflødigt, ingen PROGRAM-sætning angivet ved %1

en: Program unit name at %0 not the same as name at %1
da: Programenhedsnavn ved %0 er ikke det samme som navn ved %1

en: Program written in lowercase
da: Program skrives med små bogstaver

en: Program written in strict mixed-case
da: Program skrives med streng blanding af store/små bogstaver

en: Program written in uppercase
da: Program skrives med store bogstaver

en: Prohibit PC relative function calls
da: Forbyd PC-relative funktionskald

en: Put everything in the regular TOC
da: Anbring alting i den regulære indholdsfortegnelse

en: Put jumps in call delay slots
da: Anbring spring på kaldeventetidspladser

en: Put literal pools in a separate literal section
da: Anbring konstanter i en adskilt konstantsektion

en: Put uninitialized constants in ROM (needs -membedded-data)
da: Anbring konstanter uden startværdi i ROM (behøver -membedded-data)

en: Put zero initialized data in the bss section
da: Anbring nul-klargjorte data i bss-sektionen

en: RETURN statement at %0 invalid within a main program unit
da: RETURN-sætning ved %0 ugyldig inden i en hovedprogramenhed

en: RETURN_ADDRESS_OFFSET not supported
da: RETURN_ADDRESS_OFFSET er ikke understøttet

en: RTL check: access of elt %d of `%s' with last elt %d in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: tilgang til udtrykstræ %d fra '%s' med sidste udtrykstræ %d i %s, ved %s:%d

en: RTL check: access of elt %d of vector with last elt %d in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: tilgang til udtrykstræ %d af vektor hvis sidste udtrykstræ er %d i %s, ved %s:%d

en: RTL check: expected code `%s' or `%s', have `%s' in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: forventede koden '%s' eller '%s', har '%s' i %s, ved %s:%d

en: RTL check: expected code `%s', have `%s' in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: forventede koden '%s', har '%s' i %s, ved %s:%d

en: RTL check: expected elt %d type '%c' or '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: forventede udtrykstræ %d type '%c' eller '%c', har '%c' (registeroverførselsudtryk %s) i %s, ved %s:%d

en: RTL check: expected elt %d type '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: forventede udtrykstræ %d type '%c', har '%c' (registeroverførselsudtryk %s) i %s, ved %s:%d

en: RTL flag check: %s used with unexpected rtx code `%s' in %s, at %s:%d
da: RTL-flagskontrol: %s benyttet med uventet rtx-kode '%s' i %s, ved %s:%d

en: Range specification at %0 invalid for CASE statement within logical-type SELECT CASE statement
da: Intervalangivelse ved %0 er ugyldig for CASE-sætning inden i SELECT CASE-sætning med logisk type

en: Reading specs from %s
da: Læser specifikationer fra %s

en: Recognize and/bitand/bitor/compl/not/or/xor
da: Genkend and/bitand/bitor/compl/not/or/xor

en: Reduce size of object files
da: Reducér størrelsen af objektfiler

en: Reference to generic intrinsic `%A' at %0 could be to form %B or %C
da: Reference til generisk indbygget '%A' ved %0 kunne være for at danne %B eller %C

en: Reference to label at %1 inconsistent with earlier reference at %0
da: Reference til etiket ved %1 er inkonsistent med tidligere reference ved %0

en: Reference to label at %1 inconsistent with its definition at %0
da: Reference til etiket ved %1 er inkonsistent med dens definition ved %0

en: Reference to label at %1 is outside block containing definition at %0
da: Reference til etiket ved %1 er uden for blok der indeholder definitionen ved %0

en: Register sb is zero. Use for absolute addressing
da: Registeret 'sb' er nul; benyt til absolut adressering

en: Reorder basic blocks to improve code placement
da: Omordn basisblokke for at forbedre kodeplacering

en: Reorder functions to improve code placement
da: Omordn funktioner for at forbedre kodeplacering

en: Replace add,compare,branch with branch on count reg
da: Erstat tilføj,sammenlign,forgrening med forgrening på tælleregister

en: Replace system path
da: Erstat systemsti

en: Report on permanent memory allocation at end of run
da: Rapportér om permanente hukommelsesallokering ved afslutningen af kørslen

en: Report time taken by each compiler pass at end of run
da: Rapportér den tid det tager for hver oversættelsesfase ved afslutningen af kørslen

en: Request IEEE-conformant math library routines (OSF/1)
da: Påkræv at matematiksbibliotekrutiner opfylder IEEE-standarden (OSF/1)

en: Reschedule instructions after register allocation
da: Omplanlæg instruktioner efter registerallokering

en: Reschedule instructions before register allocation
da: Omplanlæg instruktioner før registerallokering

en: Return 'short' aggregates in memory, not registers
da: Returnér små sammensatte værdier i hukommelsen, ikke i registre

en: Return 'short' aggregates in registers
da: Returnér små sammensatte værdier i registre

en: Return all structures in memory (AIX default)
da: Returnér alle strukturer i hukommelse (SVR4-standard)

en: Return floating point results in ac0
da: Returnér kommatalsresultater i ac0

en: Return floating point results in memory
da: Returnér kommatalsresultater i hukommelse

en: Return small structures in registers (SVR4 default)
da: Returnér små strukturer i registre (SVR4-standard)

en: Return value `%A' for FUNCTION at %0 not referenced in subprogram
da: Returværdi `%A' for FUNCTION ved %0 refereres ikke i underprogram

en: Return values of functions in FPU registers
da: Returnér værdier fra funktioner i fpu-registre

en: Reuse r30 on a per function basis
da: Genbrug r30 på et pr. funktionsgrundlag

en: Run CSE pass after loop optimizations
da: Kør CSE-fase efter løkkeoptimeringer

en: Run the loop optimizer twice
da: Kør løkkeoptimeringen to gange

en: SAVE statement or attribute at %1 cannot be specified along with SAVE statement or attribute at %0
da: SAVE-sætning eller -egenskab ved %1 kan ikke angives sammen med SAVE-sætning eller -egenskab ved %0

en: SELECT (at %0) has duplicate cases -- check integer overflow of CASE(s)
da: SELECT (ved %0) har ens tilfælde -- tjek heltalsoverløb af CASEs

en: SELECT CASE on CHARACTER type (at %0) not supported -- sorry
da: SELECT CASE på CHARACTER-type (ved %0) er ikke understøttet - desværre

en: SSE instruction set disabled, using 387 arithmetics
da: SSE-instruktionssæt deaktiveret, bruger 387-beregninger

en: Same as: -mep -mprolog-function
da: Samme som: -mep -mprolog-function

en: Same name `%A' used for %B at %0 and %C at %1 [info -f g77 M INTGLOB]
da: Samme navn '%A' benyttet for %B ved %0 og %C ved %1 [info -f g77 M INTGLOB]

en: Save DP across ISR in small memory model
da: Gem DP over ISR i lille hukommelsesmodel

en: Save temp. files in Luxworks environment
da: Gem midlertidige filer i Luxworks-miljøet

en: Schedule code for given CPU
da: Planlæg koden til en given processor

en: Schedule given CPU
da: Planlæg til en given processor

en: Scope of for-init-statement vars extends outside
da: Udvid virkefeltet for variabler i for-klargøringssætninger

en: Second occurrence of CASE DEFAULT at %0 within SELECT CASE at %1
da: Anden forekomst af CASE DEFAULT ved %0 inden i SELECT CASE ved %1

en: Second occurrence of ELSE WHERE at %0 within WHERE at %1
da: Anden forekomst af ELSE WHERE ved %0 inden i WHERE ved %1

en: Select ABI calling convention
da: Angiv ABI-kaldekonvention

en: Select CPU to generate code for
da: Vælg den processor der skal genereres kode til

en: Select fraction of the maximal count of repetitions of basic block in program given basic block needs to have to be considered hot
da: Vælg den andel af det maksimale antal gentagelser af basisblokke i et program en given basisblok skal have for at blive betragtet som "varm"

en: Select fraction of the maximal frequency of executions of basic block in function given basic block needs to have to be considered hot
da: Vælg den andel af den maksimale frekvens af udførsler af basisblokke i et program en given basisblok skal have for at blive betragtet som "varm"

en: Select full, part, or no traceback table
da: Vælg komplet, partiel eller ingen tilbagesporingstabel

en: Select method for sdata handling
da: Angiv metode for sdata-håndtering

en: Semicolon at %0 is an invalid token
da: Semikolon ved %0 er et ugyldigt symbol

en: Serialize volatile memory references with MEMW instructions
da: Serialisér volatile hukommelsesreference med MEMW-instruktioner

en: Set Windows defines
da: Angiv Windows-definitioner

en: Set backchain
da: Sæt backchain

en: Set class path
da: Angiv klassesti

en: Set class path (deprecated: use --classpath instead)
da: Angiv klassesti (forældet: benyt --classpath i stedet)

en: Set errno after built-in math functions
da: Sæt errno efter indbyggede matematikfunktioner

en: Set maximum alignment to 4
da: Sæt maksimal justering til 4

en: Set maximum alignment to 8
da: Sæt maksimal justering til 8

en: Set start-address of data
da: Angiv startadressen for data

en: Set start-address of the program
da: Angiv startadressen for programmet

en: Set the PPC_EMB bit in the ELF flags header
da: Sæt PPC_EMB-bitten i ELF-tilvalgshovedet

en: Set the max size of data eligible for the SDA area
da: Angiv den maks. størrelse af data til SDA-området

en: Set the max size of data eligible for the TDA area
da: Angiv den maks. størrelse af data til TDA-området

en: Set the max size of data eligible for the ZDA area
da: Angiv den maks. størrelse af data til ZDA-området

en: Set the maximum line length
da: Angiv den maksimale linjelængde

en: Setting spec %s to '%s'
da: Sætter specifikation %s til '%s'

en: Size of loop %d should be %d, not %d.
da: Størrelsen af løkke %d burde være %d, ikke %d.

en: Small data area: none, sdata, use
da: Område til små data: none, sdata, use

en: Small memory model
da: Lille hukommelsesmodel

en: Specification at %0 requires ADVANCE=`NO' specification in same I/O control list
da: Specifikation ved %0 kræver ADVANCE='NO'-specifikation i samme I/O-kontrolliste

en: Specification at %0 requires explicit FMT= specification in same I/O control list
da: Specifikation ved %0 kræver eksplicit FMT=-specifikation i samme I/O-kontrolliste

en: Specify ABI to use
da: Angiv ABI der skal bruges

en: Specify CPU for code generation purposes
da: Angiv processor til kodegenereringsformål

en: Specify CPU for scheduling purposes
da: Angiv processor til planlægningsformål

en: Specify a Standard MIPS ISA
da: Angiv en Standard MIPS ISA

en: Specify alternate name for bss section
da: Angiv alternativt navn til bss-sektionen

en: Specify alternate name for constant section
da: Angiv alternativt navn til konstantsektionen

en: Specify alternate name for data section
da: Angiv alternativt navn til datasektionen

en: Specify alternate name for dsp16xx chip
da: Angiv alternativt navn til dsp16xx-chippen

en: Specify alternate name for text section
da: Angiv alternativt navn til tekstsektionen

en: Specify an ABI
da: Angiv en ABI

en: Specify architecture for code generation.  Values are 1.0, 1.1, and 2.0.  2.0 requires gas snapshot 19990413 or later.
da: Angiv arkitekturen for kodegenerering. Mulige værdier er 1.0, 1.1 og 2.0. 2.0 kræver GAS-snapshot 19990413 eller senere.

en: Specify bit size of immediate TLS offsets
da: Angiv bitstørrelse for umiddelbar TLS-afsæt

en: Specify cache flush function
da: Angiv mellemlagertømningsfunktion

en: Specify maximum number of iterations for RPTS
da: Angiv maksimalt antal iterationer for RPTS

en: Specify maximum template instantiation depth
da: Angiv maksimal skabelonsinstantieringsdybde

en: Specify range of registers to make fixed
da: Angiv interval af registre der skal gøres faste

en: Specify size of long double (64 or 128 bits)
da: Angiv størrelsen af long double (64 eller 128 bit)

en: Specify that arguments may alias each other & globals
da: Angiv at parametre kan være aliaser for hinanden og for globale variable

en: Specify the MCU name
da: Angiv MCU-navnet

en: Specify the initial stack address
da: Angiv den første stakadresse

en: Specify the minimum bit alignment of structures
da: Angiv den mindste bitjustering af strukturer

en: Specify the name of the class for constant strings
da: Angiv navnet på klassen til konstante strenge

en: Specify the name of the target CPU
da: Angiv navnet på målprocessoren

en: Specify the name of the target architecture
da: Angiv navnet på målarkitekturen

en: Specify the register allocation order
da: Angiv registerallokeringsordnen

en: Specify the register to be used for PIC addressing
da: Angiv det register der skal bruges til PIC-adressering

en: Specify the version of the floating point emulator
da: Angiv versionen af kommatalsemulatoren

en: Specify yes/no if VRSAVE instructions should be generated for AltiVec
da: Angiv yes/no hvis VRSAVE-instruktioner skal genereres til AltiVec

en: Specify yes/no if isel instructions should be generated
da: Angiv yes/no hvis isel-instruktioner skal genereres

en: Spurious number in FORMAT statement at %0
da: Mystisk tal i FORMAT-sætning ved %0

en: Spurious sign in FORMAT statement at %0
da: Mystisk fortegn i FORMAT-sætning ved %0

en: Spurious text trailing number in FORMAT statement at %0
da: Mystisk tekstafsluttende tal i FORMAT-sætning ved %0

en: Spurious trailing comma preceding terminator at %0
da: Mystisk afsluttende komma før afslutningssymbol ved %0

en: Statement at %0 follows ELSE block for IF construct at %1
da: Sætning ved %0 følger ELSE-blok for IF-konstruktion ved %1

en: Statement at %0 invalid in BLOCK DATA program unit at %1
da: Sætning ved %0 er ugyldig  i BLOCK DATA-programenhed ved %1

en: Statement at %0 invalid in context established by statement at %1
da: Sætning ved %0 er ugyldig i den kontekst der er etableret af sætning ved %1

en: Statement at %0 invalid in this context
da: Sætning ved %0 er ugyldig i denne kontekst

en: Statement at %0 must specify construct name specified at %1
da: Sætning ved %0 skal angive konstruktionsnavn angivet ved %1

en: Statement function `%A' defined at %0 is not used
da: Sætningsfunktion '%A' defineret ved %0, men er ikke brugt

en: Stop forward growth if the probability of best edge is less than this threshold (in percents). Used when profile feedback is available
da: Stop fremadrettet vækst hvis sandsynligheden for den bedste kant er mindre end denne tærskel (i procent); benyttes når profileringsfeedback er tilgængeligt

en: Stop forward growth if the probability of best edge is less than this threshold (in percents). Used when profile feedback is not available
da: Stop fremadrettet vækst hvis sandsynligheden for den bedste kant er mindre end denne tærskel (i procent); benyttes når profileringsfeedback ikke er tilgængeligt

en: Stop reverse growth if the reverse probability of best edge is less than this threshold (in percents)
da: Stop omvendt vækst hvis den omvendte sandsynlighed for den bedste kant er mindre end denne tærskel (i procent)

en: Store function names in object code
da: Gem funktionsnavne i objektkode

en: Store strings in writable data section
da: Gem strenge i en skrivbar datasektion

en: Strength reduce all loop general induction variables
da: Styrkereducér alle generelle løkkeinduktionsvariabler

en: Substring begin/end point at %0 out of defined range
da: Understrengs begyndelses-/slutpunkt ved %0 er uden for det definerede interval

en: Substring of non-CHARACTER entity `%A' in EQUIVALENCE statement
da: Understreng af ikke-CHARACTER enhed '%A' i EQUIVALENCE-sætning

en: Support 3DNow! built-in functions
da: Understøt indbyggede 3DNow!-funktioner

en: Support Green Hills ABI
da: Understøt Green Hills-ABI

en: Support MMX and SSE built-in functions and code generation
da: Understøt indbyggede MMX- og SSE-funktioner og kodegenerering

en: Support MMX built-in functions
da: Understøt indbyggede MMX-funktioner

en: Support MMX, SSE and SSE2 built-in functions and code generation
da: Understøt indbyggede MMX-, SSE- og SSE2-funktioner og kodegenerering

en: Support calls between Thumb and ARM instruction sets
da: Understøt kald mellem Thumb- og ARM-instruktionssættene

en: Support message passing with the Parallel Environment
da: Understøt meddelelsesoverbringelse med Parallel Environment

en: Support synchronous non-call exceptions
da: Understøt synkrone ikke-kaldende undtagelser

en: Suppress output of instruction numbers and line number notes in debugging dumps
da: Undtryk udskrift af instruktionstal og linjenummernoter i fejlfindingsdump

en: Switches:
      -include <file>           Include the contents of <file> before other files
      -imacros <file>           Accept definition of macros in <file>
      -iprefix <path>           Specify <path> as a prefix for next two options
      -iwithprefix <dir>        Add <dir> to the end of the system include path
      -iwithprefixbefore <dir>  Add <dir> to the end of the main include path
      -isystem <dir>            Add <dir> to the start of the system include path
da: Tilvalg:
      -include <fil>            Inkludér indholdet af <fil> før andre filer
      -imacros <fil>            Læs makrodefinitionerne i <fil>
      -iprefix <sti>            Angiv <sti> som et præfiks til de næste to tilvalg
      -iwithprefix <ktlg>       Føj <ktlg> til slutningen af systeminkluderingsstien
      -withprefixbefore <ktlg>  Føj <ktlg> til slutningen af den alm. inkluderingssti
      -isystem <ktlg>           Føj <ktlg> til begyndelsen af systeminkluderingsstien

en: Symbol names in lowercase
da: Symbolnavne staves med små bogstaver

en: Symbol names in uppercase
da: Symbolnavne staves med store bogstaver

en: Symbol names spelled in mixed case
da: Symbolnavne staves med en blanding af store og små bogstaver

en: Take at least one trip through each iterative DO loop
da: Tag i det mindste et skridt gennem hver DO-løkke

en: Target does not have split I&D
da: Målarkitektur har ikke delt I&D

en: Target has split I&D
da: Målarkitektur har delt I&D

en: Target machine does not support DOUBLE COMPLEX, specified at %0
da: Målarkitekturen understøtter ikke DOUBLE COMPLEX, som angivet ved %0

en: Target machine does not support complex entity of kind specified at %0
da: Målarkitekturen understøtter ikke den form for kompleks enhed der er angivet ved %0

en: Target the AM33 processor
da: Målret mod AM33-processoren

en: The -shared option is not currently supported for VAX ELF.
da: Tilvalget -shared understøttes i øjeblikket ikke for VAX ELF.

en: The MMU will trap on unaligned accesses
da: MMU'en vil aktiveres ved ikke-justerede tilgange

en: The maximum amount of memory to be allocated by GCSE
da: Den maksimale mængde hukommelse som skal allokeres af GCSE

en: The maximum length of scheduling's pending operations list
da: Den maksimale længde af planlæggerens liste over ventende operationer

en: The maximum number of incoming edges to consider for crossjumping
da: Det maksimale antal indadgående kanter der overvejes til krydsspring

en: The maximum number of instructions by repeated inlining before gcc starts to throttle inlining
da: Det maksimale antal instruktioner ved gentagen indbygning før GCC dæmper indbygningen

en: The maximum number of instructions for the RTL inliner
da: Det maksimale antal instruktioner til RTL-indbyggeren

en: The maximum number of instructions in a single function eligible for inlining
da: Det maksimale antal instruktioner i en enkelt funktion der må indbygges

en: The maximum number of instructions to consider to fill a delay slot
da: Det maksimale antal instruktioner det overvejes at udfylde ventepladser med

en: The maximum number of instructions to consider to find accurate live register information
da: Det maksimale antal instruktioner der overvejes under søgning efter præcis registerinfo

en: The maximum number of instructions to consider to unroll in a loop
da: Det maksimale antal instruktioner der overvejes at udrulle i en løkke

en: The maximum number of instructions when automatically inlining
da: Det maksimale antal instruktioner ved automatisk indbygning

en: The maximum number of passes to make when doing GCSE
da: Det maksimale antal faser der skal gennemgås ved udførsel af GCSE

en: The number of instructions in a single functions still eligible to inlining after a lot recursive inlining
da: Antallet af instruktioner i en enkelt funktion der stadig indbygges efter megen rekursiv indbygning

en: The percentage of function, weighted by execution frequency, that must be covered by trace formation. Used when profile feedback is available
da: Den procendel af funktioner vægtet efter udførselsfrekvens som skal dækkes af sporingsformering; benyttes når profileringsfeedback er tilgængeligt

en: The percentage of function, weighted by execution frequency, that must be covered by trace formation. Used when profile feedback is not available
da: Den procendel af funktioner vægtet efter udførselsfrekvens som skal dækkes af sporingsformering; benyttes når profileringsfeedback ikke er tilgængeligt

en: The slope of the linear function throttling inlining after the recursive inlining limit has been reached is given by the negative reciprocal value of this parameter
da: Hældningen af den lineære funktion der dæmper indbygning efter at den rekursive indbygningsgrænse er nået, er givet ved den negative, reciprokke værdi af denne parameter

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Dette er et frit program; se kildekoden for kopieringsbetingelser. Der er
    INGEN garanti; ikke engang for SALGBARHED eller BRUGBARHED TIL NOGET FORMÅL.

en: Thread model: %s
da: Trådmodel: %s

en: Thumb: Assume function pointers may go to non-Thumb aware code
da: Thumb: Antag at funktionshenvisninger kan gå til kode der ikke er opmærksom på Thumb

en: Thumb: Assume non-static functions may be called from ARM code
da: Thumb: Antag at ikke-statiske funktioner kan kaldes fra ARM-kode

en: Thumb: Generate (leaf) stack frames even if not needed
da: Thumb: Generér (yderste) stakrammer selv hvis det ikke er nødvendigt

en: Thumb: Generate (non-leaf) stack frames even if not needed
da: Thumb: Generér (ikke-yderste) stakrammer selv hvis det ikke er nødvendigt

en: Together with -fpic and -fPIC, do not use GOTPLT references
da: Benyt ikke GOTPLT-referencer sammen med -fpic og -fPIC

en: Too %B arguments for `%A' at %0 versus invocation at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
da: For %B parametre til '%A' ved %0 mod kald ved %1 [info -f g77 M GLOBALS]

en: Too %B arguments passed to `%A' at %0 versus definition at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
da: For %B parameter overbragt til '%A' ved %0 mod definitionen ved %1 [info -f g77 M GLOBALS]

en: Too few elements (%A missing) as of %0 for array reference at %1
da: For få elementer (%A mangler) ved %0 for tabelreference ved %1

en: Too few elements in reference to array `%A' in EQUIVALENCE statement
da: For få elementer i reference til tabllen '%A' i EQUIVALENCE-sætning

en: Too few initial values in list of initializers for `%A' at %0
da: For få startværdier i klargøringsliste for '%A' ved %0

en: Too many elements as of %0 for array reference at %1
da: For mange elementer ved %0 for tabelreference ved %1

en: Too many elements in reference to array `%A' in EQUIVALENCE statement
da: For mange elementer i reference til tabllen '%A' i EQUIVALENCE-sætning

en: Too many initial values in list of initializers starting at %0
da: For mange startværdier i klargøringsliste ved %0

en: Too many outgoing branch edges from bb %i
da: For mange udgående forgreningskanter fra basisblok %i

en: Too much stack space to dispose of: %d
da: For meget stakplads at tage sig af: %d

en: Too much stack space to prepare: %d
da: For meget stakplads at forberede: %d

en: Total size of local variables exceeds architecture limit.
da: Total størrelse af lokale variable overstiger arkitekturgrænsen.

en: Trailing comma in procedure call denotes null argument
da: Afsluttende komma i procedurekald angiver nulparameter

en: Trap for signed overflow in addition / subtraction / multiplication
da: Opsæt fælde for overløb med fortegn i addition/subtraktion/multiplikation

en: Trap on integer divide by zero
da: Forårsag undtagelse ved heltalsdivision med nul

en: Trap on integer divide overflow
da: Forårsag undtagelse ved heltalsdivisionsoverløb

en: Treat all warnings as errors
da: Behandl alle advarsler som fejl

en: Treat initial values of 0 like non-zero values
da: Behandl begyndelsesværdier på 0 som værdier forskellig fra nul

en: Treat local vars and COMMON blocks as if they were named in SAVE statements
da: Behandl lokale variable og COMMON-blokke som om de var nævnt i SAVE-sætninger

en: Truncating characters on right side of character constant at %0
da: Fjerner tegn på den højre side af tegnkonstant ved %0

en: Truncating characters on right side of hollerith constant at %0
da: Fjerner tegn på den højre side af hollerith-konstant ved %0

en: Truncating non-zero data on left side of numeric constant at %0
da: Fjerner data der ikke er nul, på den venstre side af numerisk konstant ved %0

en: Truncating non-zero data on left side of typeless constant at %0
da: Fjerner data der ikke er nul, på den venstre side af typeløs konstant ved %0

en: Tune alignment for the specified chip or CPU version
da: Finjustér justering til en given chip- eller processorversion

en: Tune expected memory latency
da: Justér den forventede hukommelsesventetid

en: Two arithmetic operators in a row at %0 and %1 -- use parentheses
da: To aritmetiske operatorer efter hinanden ved %0 og %1 - benyt paranteser

en: Type and/or kind-type parameter disagreement between CASE value or value within range at %0 and SELECT CASE at %1
da: Type og/eller form for type-parameter konflikt mellem CASE-værdi eller værdi i interval ved %0 og SELECT CASE ved %1

en: Type disagreement between expressions at %0 and %1
da: Typekonflikt mellem udtryk ved %0 og %1

en: Type name at %0 not the same as name at %1
da: Typenavn ved %0 er ikke det samme som navn ved %1

en: Typeless constant at %0 too large
da: Typeløs konstant ved %0 er for stor

en: UNKNOWN in print_operand !?
da: UNKNOWN i print_operand !?

en: UNKNOWN in s390_output_symbolic_const !?
da: UNKNOWN i s390_output_symbolic_const !?

en: Unable to open INCLUDE file `%A' at %0
da: Kunne ikke åbne INCLUDE-filen '%A' ved %0

en: Unbalanced ']'
da: Uafbalanceret ']'

en: Undefined label, first referenced at %0
da: Ikke-defineret etiket, første reference er ved %0

en: Unexpected EOF while reading source file %s.
da: Stødt på slutningen af kildefilen %s tidligere end forventet.

en: Uninitialized locals in .bss
da: Lokale variabler uden startværdi i .bss

en: Uninitialized locals in .data
da: Lokale variabler uden startværdi i .data

en: Units `%s' and `%s' should be in the same automaton
da: Enhederne '%s' og '%s' skal være i den samme automat

en: Unknown cpu: -mcpu=%s
da: Ukendt processor: -mcpu=%s

en: Unknown escape sequence `\%A' at %0
da: Ukendt undvigesekvens '\%A' ved %0

en: Unknown escape sequence `\' followed by char code 0x%A at %0
da: Ukendt undvigesekvens '\' efterfulgt af tegnkode 0x%A ved %0

en: Unknown switch -mlong-double-%s
da: Ukendt tilvalg -mlong-double-%s

en: Unrecognized FORMAT specifier at %0
da: Ukendt FORMAT-angivelse ved %0

en: Unrecognized character at %0 [info -f g77 M LEX]
da: Ukendt tegn ved %0 [info -f g77 M LEX]

en: Unsupported FORMAT specifier at %0
da: Ikke-understøttet FORMAT-angivelse ved %0

en: Unsupported VXT statement at %0
da: Ikke-understøttet VXT-sætning ved %0

en: Unsupported operand for ** at %1 -- converting to default INTEGER
da: Ikke-understøttet operand for ** ved %1 - konverterer til standard-INTEGER

en: Unsupported; affects code-generation of arrays
da: Ikke-understøttet; påvirker kodegenerering af tabeller

en: Unsupported; do not generate libf2c-calling code
da: Ikke-understøttet; generér ikke libf2c-kaldende kode

en: Unterminated escape sequence `\' at %0
da: Uafsluttet undvigsekvens '\' ved %0

en: Usage: %s [options] file...
da: Brug: %s [tilvalg] fil...

en: Usage: gcov [OPTION]... SOURCEFILE
da: Brug: gcov [TILVALG]... KILDEFIL

en: Use .EQV./.NEQV. instead of .EQ./.NE. at %0 for LOGICAL operands at %1 and %2
da: Benyt .EQV./.NEQV. i stedet for .EQ./.NE. ved %0 for LOGICAL-operander ved %1 og %2

en: Use 128 bit long doubles
da: Benyt 128 bit long double

en: Use 16 bit int
da: Benyt 16 bit int

en: Use 32 bit float
da: Benyt 32 bit float

en: Use 32 bit int
da: Benyt 32 bit int

en: Use 32-bit ABI
da: Benyt 32 bit-API

en: Use 32-bit FP registers
da: Benyt 32 bit-kommatalsregistre

en: Use 32-bit general registers
da: Benyt 32 bit almene registre

en: Use 32-bit long type
da: Benyt 32 bit long-type

en: Use 4 byte entries in switch tables
da: Benyt 4 byte-elementer i switch-tabeller

en: Use 64 bit float
da: Benyt 64 bit float

en: Use 64 bit long doubles
da: Benyt 64 bit long double

en: Use 64-bit ABI
da: Benyt 64 bit-API

en: Use 64-bit FP registers
da: Benyt 64 bit-kommatalsregistre

en: Use 64-bit general registers
da: Benyt 64 bit almene registre

en: Use 64-bit int type
da: Benyt 64 bit int-type

en: Use 64-bit long type
da: Benyt 64 bit long-type

en: Use ABI reserved registers
da: Benyt ABI-reserverede registre

en: Use AltiVec instructions
da: Benyt AltiVec-instruktioner

en: Use Branch Likely instructions, overriding default for arch
da: Benyt Branch Likely-instruktioner, overskrivende forvalget for arkitektur

en: Use Cygwin interface
da: Benyt Cygwin-grænseflade

en: Use DEC assembler syntax
da: Benyt DEC-maskinkodesyntaks

en: Use EABI
da: Benyt EABI

en: Use GNU as
da: Benyt GNU as

en: Use GP relative sdata/sbss sections
da: Benyt GP-relative sdata/sbss-sektioner

en: Use H8/300 alignment rules
da: Benyt H8/300-justeringsregler

en: Use IEEE math for fp comparisons
da: Brug IEEE-matematik til kommatalssammenligninger

en: Use Irix PIC
da: Benyt Irix PIC

en: Use MIPS as
da: Benyt MIPS as

en: Use MPYI instruction for C3x
da: Benyt MPYI-instruktionen til C3x

en: Use Mingw-specific thread support
da: Benyt Mingw-specifik trådunderstøttelse

en: Use Mingw32 interface
da: Benyt Mingw32-grænseflade

en: Use P-mnemonics for branches statically predicted as taken
da: Benyt P-aliaser for forgreninger som statistisk forudses at blive taget

en: Use POWER instruction set
da: Benyt POWER-instruktionssættet

en: Use POWER2 instruction set
da: Benyt POWER2-instruktionssættet

en: Use PowerPC General Purpose group optional instructions
da: Benyt valgfrie instruktioner fra PowerPC General Purpose-gruppen

en: Use PowerPC Graphics group optional instructions
da: Benyt valgfrie instruktioner fra PowerPC Graphics-gruppen

en: Use PowerPC instruction set
da: Benyt PowerPC-instruktionssættet

en: Use PowerPC-64 instruction set
da: Benyt PowerPC-64-instruktionssættet

en: Use ROM instead of RAM
da: Benyt ROM i stedet for RAM

en: Use UNIX assembler syntax
da: Benyt UNIX-maskinkodesyntaks

en: Use V8 SPARC ISA
da: Benyt V8 SPARC ISA

en: Use VAX fp
da: Benyt VAX-kommatal

en: Use __cxa_atexit to register destructors
da: Benyt __cxa_atexit til at registrere destruktionsfunktioner

en: Use addresses that allocate global registers
da: Benyt adresser der allokerer globale registre

en: Use alternate leaf function entries
da: Benyt alternative elementer til yderste funktioner

en: Use alternate register names
da: Benyt alternative registernavne

en: Use bare Windows interface
da: Benyt bar Windows-grænseflade

en: Use big-endian byte order
da: Benyt storendet byteordning

en: Use bit-field instructions
da: Benyt bitfeltinstruktioner

en: Use bras for executable < 64k
da: Benyt bras til kørbar fil < 64k

en: Use call and rtc for function calls and returns
da: Benyt call og rtc til funktionskald og returneringer

en: Use call-clobbered registers for parameters and return value
da: Benyt kaldeoptagne registre til parametre og returværdier

en: Use complex addressing modes
da: Benyt komplekse adresseringstilstande

en: Use different calling convention using 'rtd'
da: Benyt anden kaldekonvention vha. 'rtd'

en: Use direct CALLn instructions for fast calls
da: Benyt direkte CALLn-instruktioner for hurtige kald

en: Use direct addressing mode for soft registers
da: Benyt direkte adresseringstilstand til bløde registre

en: Use embedded PIC
da: Benyt indlejret PIC

en: Use epsilon-respecting floating point compare instructions
da: Benyt epsilon-respekterende instruktioner til kommatalssammenligning

en: Use fast but approximate float to integer conversion
da: Benyt hurtig, men approksimativ konvertering fra komma- til heltal

en: Use features of and schedule code for given CPU
da: Benyt faciliteter fra og planlæg koden til en given processor

en: Use features of and schedule given CPU
da: Brug faciliteter fra og planlæg mht. den givne processor

en: Use flat register window model
da: Benyt flad registervinduesmodel

en: Use fp registers
da: Brug kommatalsregistre

en: Use given SPARC code model
da: Benyt given SPARC-kodemodel

en: Use given assembler dialect
da: Benyt den givne maskinkodedialekt

en: Use given thread-local storage dialect
da: Benyt den givne tråd-lokale lagringsdialekt

en: Use given x86-64 code model
da: Benyt den givne x86-64-kodemodel

en: Use graph coloring register allocation.
da: Allokér registre vha. graffarvning

en: Use hardware floating point
da: Benyt hardware-kommatal

en: Use hardware floating point instructions
da: Benyt hardware-kommatalsinstruktioner

en: Use hardware fp
da: Brug hardwarekommatal

en: Use hardware quad fp instructions
da: Benyt hardware quad-kommatalsinstruktioner

en: Use in/loc/out register names
da: Benyt in/loc/out-registernavne

en: Use indirect CALLXn instructions for large programs
da: Benyt indirekte CALLXn-instruktioner for store programmer

en: Use indirect calls
da: Benyt indirekte kald

en: Use jsr and rts for function calls and returns
da: Benyt jsr og rts til funktionskald og returneringer

en: Use library calls to perform FP operations
da: Benyt bibliotekskald til at udføre kommatalsoperationer

en: Use little-endian byte order
da: Benyt lilleendet byteordning

en: Use little-endian byte order for data
da: Benyt lilleendet byte-orden til data

en: Use mips-tfile asm postpass
da: Benyt mips-tfile-maskinkodeefterfase

en: Use mips16 entry/exit psuedo ops
da: Benyt MIPS16-indtrædelse-/afslutningspseudooperationer

en: Use multiply accumulate
da: Benyt multiplikationsakkumulering

en: Use multiply-accumulate fp instructions
da: Benyt kommatalsinstruktioner til multiplikationsakkumulering

en: Use new mnemonics for PowerPC architecture
da: Benyt nye aliaser for PowerPC-arkitekturen

en: Use normal calling convention
da: Brug normal kaldekonvention

en: Use offset tables for virtual method calls
da: Benyt afsætstabeller til virtuelle metodekald

en: Use old mnemonics for PowerPC architecture
da: Benyt tidligere aliaser for PowerPC-arkitekturen

en: Use portable calling conventions
da: Benyt portable kaldekonventioner

en: Use profiling information for branch probabilities
da: Benyt profileringsoplysninger til forgreningssandsynligheder

en: Use push instructions to save outgoing arguments
da: Brug push-instruktioner til at gemme udgående parametre

en: Use red-zone in the x86-64 code
da: Benyt rødzone i x86-64-koden

en: Use register stack for parameters and return value
da: Benyt registerstakken til parametre og returværdier

en: Use registers for argument passing
da: Benyt registre til parameteroverbringning

en: Use rjmp/rcall (limited range) on >8K devices
da: Benyt rjmp/rcall (begrænset omfang) på >8K-enheder

en: Use single (32-bit) FP only
da: Benyt kun enkeltpræcisions (32 bit) kommatal

en: Use slow but accurate float to integer conversion
da: Benyt langsom, men nøjagtig konvertering fra komma- til heltal

en: Use software floating point
da: Benyt softwarekommatal

en: Use stack bias
da: Benyt stakafsæt

en: Use structs on stronger alignment for double-word copies
da: Benyt strukturer på stærkere justering til dobbelt-ord kopier

en: Use stubs for function prologues
da: Benyt stubbe til funktionsindledninger

en: Use subroutines for function prologue/epilogue
da: Benyt subrutiner for funktionsindledning/-afslutninger

en: Use symbolic register names
da: Benyt symbolske registernavne

en: Use the 26-bit version of the APCS
da: Benyt 26 bit-udgaven af APCS

en: Use the 32-bit version of the APCS
da: Benyt 32 bit-udgaven af APCS

en: Use the BK register as a general purpose register
da: Benyt BK-registeret som et alment register

en: Use the Cygwin interface
da: Benyt Cygwin-grænsefladen

en: Use the Mingw32 interface
da: Benyt Mingw32-grænsefladen

en: Use the WindISS simulator
da: Benyt WindISS-simulatoren

en: Use the Xtensa MAC16 option
da: Benyt Xtensa-MAC16-indstillingen

en: Use the Xtensa MIN/MAX option
da: Benyt Xtensa-MIN/MAX-indstillingen

en: Use the Xtensa MUL16 option
da: Benyt Xtensa-MUL16-indstillingen

en: Use the Xtensa MUL32 option
da: Benyt Xtensa-MUL32-indstillingen

en: Use the Xtensa NSA option
da: Benyt Xtensa-NSA-indstillingen

en: Use the Xtensa SEXT option
da: Benyt Xtensa-SEXT-indstillingen

en: Use the Xtensa boolean register option
da: Benyt Xtensa-indstillingen til booleske registre

en: Use the Xtensa code density option
da: Benyt Xtensa-kodetæthedsindstillingen

en: Use the Xtensa floating-point unit
da: Benyt kommatalsenheden til Xtensa

en: Use the bit-field instructions
da: Benyt bitfeltinstruktionerne

en: Use the most feature-enabling options allowed by other options
da: Benyt de tilvalg der giver de fleste faciliteter tilladt af andre tilvalg

en: Use the same size for double as for float
da: Benyt den samme størrelse til double som til float

en: Use the smallest fitting integer to hold enums
da: Benyt den mindst mulige størrelse heltal til enum-værdier

en: Use unaligned memory references
da: Benyt ikke-justerede hukommelsesreferencer

en: Use zero-extending memory loads, not sign-extending ones
da: Benyt nul-udvidende hukommelsesindlæsninger, ikke fortegnsudvidende

en: Using built-in specs.
da: Benytter indbyggede specifikationer.

en: Utilize Visual Instruction Set
da: Benyt Visual Instruction Set

en: VOIDmode on an output
da: VOID-tilstand ved uddata

en: Variable-expression FORMAT specifier at %0 -- unsupported
da: Variabel-udtryks FORMAT-angivelse ved %0 - ikke-understøttet

en: Warn about all enumerated switches missing a specific case
da: Advar om alle switch-sætninger over enum-typer som mangler et bestemt tilfælde

en: Warn about casting functions to incompatible types
da: Advar om omtvingning af funktioner til ikke-kompatible typer

en: Warn about casts which discard qualifiers
da: Advar om typeomtvingninger som forkaster modifikationer

en: Warn about code that will never be executed
da: Advar om kode som aldrig bliver udført

en: Warn about code which might break the strict aliasing rules
da: Advar om kode som kan bryde strenge aliasregler

en: Warn about constructs whose meanings change in ISO C
da: Advar om konstruktioner hvis betydning er ændret i ISO C

en: Warn about constructs with surprising meanings
da: Advar om konstruktioner med overraskende betydninger

en: Warn about enumerated switches missing a default case
da: Advar om switch-sætninger over enum-typer som mangler default

en: Warn about enumerated switches, with no default, missing a case
da: Advar om switch-sætninger over enum-typer som mangler et tilfælde og ikke har default

en: Warn about externs not at file scope level
da: Advar om extern-erklæringer som ikke er ved filvirkefeltsniveauet

en: Warn about function pointer arithmetic
da: Advar om beregninger på funktionshenvisninger

en: Warn about functions which might be candidates for attribute noreturn
da: Advar om funktioner som kan være kandidater til egenskaben noreturn

en: Warn about functions which might be candidates for format attributes
da: Advar om funktioner som kan være kandidater til formateringsegenskaber

en: Warn about global funcs without previous declarations
da: Advar om globale funktioner uden tidligere erklæringer

en: Warn about global funcs without prototypes
da: Advar om globale funktioner uden prototyper

en: Warn about implicit function declarations
da: Advar om underforståede funktionserklæringer

en: Warn about inconsistent return types
da: Advar om inkonsistente returtyper

en: Warn about multiple declarations of the same object
da: Advar om flere erklæring af det samme objekt

en: Warn about non virtual destructors
da: Advar om ikke-virtuelle destruktionsfunktioner

en: Warn about non-prototyped function decls
da: Advar om funktionserklæringer uden prototype

en: Warn about non-string-literal format strings
da: Advar om formateringsstrenge der ikke er strengkonstanter

en: Warn about overloaded virtual function names
da: Advar om flertydige virtuelle funktionsnavne

en: Warn about pointer casts which increase alignment
da: Advar om typeomtvingning af henvisninger som forøger justeringen

en: Warn about possible missing parentheses
da: Advar om mulige manglende paranteser

en: Warn about possible security problems with format functions
da: Advar om mulige sikkerhedsproblemer i forbindelse med formateringsfunktioner

en: Warn about possible violations of sequence point rules
da: Advar om mulige brud på sekvenspunktreglerne

en: Warn about possibly confusing type conversions
da: Advar om typekonverteringer der kan være forvirrende

en: Warn about possibly missing braces around initializers
da: Advar om mulige manglende krøllede paranteser omkring startværdier

en: Warn about printf/scanf/strftime/strfmon format anomalies
da: Advar om printf/scanf/strftime/strfmon-formateringsanormaliteter

en: Warn about returning structures, unions or arrays
da: Advar om returnering af struct, union og tabeller

en: Warn about signed/unsigned comparisons
da: Advar om sammenligninger mellem typer med og uden fortegn

en: Warn about subscripts whose type is 'char'
da: Advar som tabelindeksering hvis type er 'char'

en: Warn about suspicious declarations of main
da: Advar om mistænkelige erklæringer af main

en: Warn about testing equality of floating point numbers
da: Advar om lighedssammenligninger mellem kommatal

en: Warn about the use of the #import directive
da: Advar om brug af #import-direktivet

en: Warn about uninitialized automatic variables
da: Advar om ikke-klargjorte automatiske variabler

en: Warn about unrecognized pragmas
da: Advar om ukendte pragmaer

en: Warn about use of (only a few for now) Fortran extensions
da: Advar om brug af (i øjeblikket kun nogle få) Fortran-udvidelser

en: Warn about use of multicharacter literals
da: Advar om brug af multitegnskonstanter

en: Warn about uses of __attribute__((deprecated)) declarations
da: Advar om brug af __attribute__((deprecated))-erklæringer

en: Warn about violations of Effective C++ style rules
da: Advar om overtrædelser af stilreglerne fra Effective C++

en: Warn if .class files are out of date
da: Advar hvis .class-filer er forældede

en: Warn if a C style cast is used in a program
da: Advar hvis en typeomtvingning i C-stil benyttes

en: Warn if a selector has multiple methods
da: Advar hvis en vælger har flere metoder

en: Warn if deprecated empty statements are found
da: Advar hvis forældede tomme sætninger bliver fundet

en: Warn if modifiers are specified when not necessary
da: Advar hvis modifikationer angives når det ikke er nødvendigt

en: Warn if nested comments are detected
da: Advar hvis indlejrede kommentarer mødes

en: Warn when a declaration does not specify a type
da: Advar når en erklæring ikke angiver en type

en: Warn when a function is declared extern, then inline
da: Advar når en funktion erklæret extern erklæres inline

en: Warn when a function is unused
da: Advar når en funktion ikke benyttes

en: Warn when a function parameter is unused
da: Advar når en funktionsparameter ikke benyttes

en: Warn when a label is unused
da: Advar når en etiket ikke benyttes

en: Warn when a stackframe is larger than the specified size
da: Advar når en stakramme er større end den angivne størrelse

en: Warn when a variable is unused
da: Advar når en variabel ikke benyttes

en: Warn when an expression value is unused
da: Advar når værdien af et udtryk ikke benyttes

en: Warn when an inlined function cannot be inlined
da: Advar når en inline funktion ikke kan indbygges

en: Warn when an optimization pass is disabled
da: Advar når en optimeringsfase deaktiveres

en: Warn when one local variable shadows another
da: Advar når en lokal variabel skygger for en anden

en: Warn when overload promotes from unsigned to signed
da: Advar når flertydiggørelse forfremmer fra unsigned til signed

en: Warn when padding is required to align struct members
da: Advar når udfyldning er påkrævet for at justere struct-medlemmer

en: Warn when synthesis behavior differs from Cfront
da: Advar når synteseopførslen adskiller sig fra Cfront

en: Warn when the compiler reorders code
da: Advar når oversætteren ændrer på ordenen af kode

en: Warn when the packed attribute has no effect on struct layout
da: Advar når packed-egenskaben ikke har nogen effekt på struct-layoutet

en: Warn when trigraphs are encountered
da: Advar når trigrafer mødes

en: Warn whenever a function's return-type defaults to int
da: Advar når en funktions returtype antages at være int

en: Warning: source file %s is newer than %s
da: Advarsel: kildefil %s er nyere end %s

en: When possible do not generate stack frames
da: Generér ikke stakrammer når det kan undgås

en: When running CSE, follow conditional jumps
da: Ved kørsel af CSE følg betingede spring

en: When running CSE, follow jumps to their targets
da: Ved kørsel af CSE følg spring til deres mål

en: Work around early 4300 hardware bug
da: Arbejd rundt om tidlig 4300-hardwarefejl

en: Work around hardware multiply bug
da: Arbejd omkring hardware-multiplikationsfejl

en: Wrong amount of branch edges after conditional jump %i
da: Forkert antal forgreningskanter efter betinget spring %i

en: Wrong amount of branch edges after unconditional jump %i
da: Forkert antal forgreningskanter efter ubetinget spring %i

en: YYDEBUG not defined
da: YYDEBUG ikke defineret

en: Zero or one maps specified as of %0 for union beginning at %1 -- at least two are required
da: Nul eller en map angivet ved %0 for union begyndende ved %1 - mindst to er påkrævet

en: Zero-length character constant at %0
da: Nul-længde tegnkonstant ved %0

en: Zero-size array at %0
da: Nulstørrelsestabel ved %0

en: Zero-size specification invalid at %0
da: Nulstørrelses angivelse ugyldig ved %0

en: [Leaving %s]
da: [Efterlader %s]

en: [REPORT BUG!!]
da: [RAPPORTER FEJL!]

en: [REPORT BUG!!] %
da: [RAPPORTER FEJL!] %

en: [cannot find %s]
da: [kan ikke finde %s]

en: [super ...] must appear in a method context
da: [super ...] skal optræde i en metodekontekst

en: \x used at %0 with no following hex digits
da: \x angivet ved %0 uden efterfølgende hexadecimale cifre

en: \x used with no following hex digits
da: \x angivet uden efterfølgende hexadecimale cifre

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
da: _Pragma tager en strengkonstant med paranteser omkring

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
da: __VA_ARGS__ kan kun optræde i udfoldelsen af en C99-makro med vilkårligt antal parametre

en: __builtin_eh_return not supported on this target
da: __builtin_eh_return understøttes ikke på målarkitekturen

en: __builtin_longjmp second argument must be 1
da: den anden paramter til '__builtin_longjmp' skal være 1

en: __builtin_saveregs not supported by this subtarget
da: __builtin_saveregs understøttes ikke af denne undermålarkitektur

en: __builtin_saveregs not supported by this target
da: __builtin_saveregs understøttes ikke af denne målarkitektur

en: ` ' flag
da: ' '-flag

en: `!' flag
da: '!'-flag

en: `#' flag
da: '#'-flag

en: `%#D' and `%#D' cannot be overloaded
da: '%#D' og '%#D' kan ikke flertydiggøres

en: `%#D' cannot be declared
da: '%#D' kan ikke erklæres

en: `%#D' conflicts with previous using declaration `%#D'
da: '%#D' strider mod tidligere using-erklæring '%#D'

en: `%#D' does not refer to the unqualified type, so it is not used for linkage
da: '%#D' refererer ikke til den ikkemodificerede type, so den bruges ikke til sammenkædning

en: `%#D' hides constructor for `%#T'
da: '%#D' skjuler konstruktionsfunktion for '%#T'

en: `%#D' invalid; an anonymous union can only have non-static data members
da: '%#D' er ugyldig; en anonym union kan kun have ikke-statiske datamedlemmer

en: `%#D' is not a static member of `%#T'
da: '%#D' er ikke et statisk medlem af '%#T'

en: `%#D' needs a final overrider
da: '%#D' behøver en endelig overskrivning

en: `%#D' previously declared here
da: '%#D' tidligere erklæret her

en: `%#D' previously defined here
da: '%#D' tidligere defineret her

en: `%#D' redeclared as %C
da: '%#D' omerklæret som %C

en: `%#D' redeclared as different kind of symbol
da: '%#D' omerklæret som en anden form for symbol

en: `%#D' used prior to declaration
da: '%#D' benyttet før erklæring

en: `%#D' was used before it was declared inline
da: '%#D' blev brugt før erklæring som inline

en: `%#T' has pointer data members
da: '%#T' har henvisningsdatamedlemmer

en: `%#T' has virtual functions but non-virtual destructor
da: '%#T' har virtuelle funktioner, men ikke-virtuel destruktionsfunktion

en: `%#T' is not a template
da: '%#T' er ikke en skabelon

en: `%#T' is not a valid type for a template constant parameter
da: '%#T' er ikke en gyldig type for en skabelonsparameterkonstant

en: `%#T' only defines a private destructor and has no friends
da: '%#T' definerer kun en privat destruktionsfunktion og har ingen venner

en: `%#T' only defines private constructors and has no friends
da: '%#T' definerer kun private konstruktionsfunktioner og har ingen venner

en: `%#T' used where a `%T' was expected
da: '%#T' benyttet hvor '%T' var forventet

en: `%#T' used where a floating point value was expected
da: '%#T' benyttet hvor der forventedes en kommatalsværdi

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year
da: '%%%c' giver kun de to sidste cifre af året

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year in some locales
da: '%%%c' giver kun de to sidste cifre af året under nogle regionalindstillinger

en: `%%' constraint used with last operand
da: '%%'-begrænsning brugt med sidste operand

en: `%%d' operand isn't a register
da: operanden '%%d' er ikke et register

en: `%%l' operand isn't a label
da: '%%l'-operand er ikke en etiket

en: `%+#D' is inaccessible
da: '%+#D' er ikke tilgængelig

en: `%+#D' is private
da: '%+#D' er privat

en: `%+#D' is protected
da: '%+#D' er beskyttet

en: `%D' access
da: '%D'-tilgang

en: `%D' can only be specified for constructors
da: '%D' kan kun angives for konstruktionsfunktioner

en: `%D' can only be specified for functions
da: '%D' kan kun angives for funktioner

en: `%D' can only be specified for objects and functions
da: '%D' kan kun angives for objekter og funktioner

en: `%D' can only be specified inside a class
da: '%D' kan kun angives inden i en klasse

en: `%D' cannot be declared virtual, since it is always static
da: '%D' kan ikke erklæres virtual eftersom den altid er statisk

en: `%D' cannot be thread-local because it has non-POD type `%T'
da: '%D' kan ikke være trådlokal eftersom den er af en ikke-POD type '%T'

en: `%D' cannot have default arguments
da: '%D' kan ikke have standardparametre

en: `%D' contains empty classes which may cause base classes to be placed at different locations in a future version of GCC
da: '%D' indeholder tomme klasser hvad der kan få stamklasser til at blive placeret andre steder i en fremtidig version af GCC

en: `%D' declared as a `virtual' %s
da: '%D' erklæret som 'virtual' %s

en: `%D' declared as a friend
da: '%D' er erklæret som en ven

en: `%D' declared as an `inline' %s
da: '%D' erklæret som 'inline' %s

en: `%D' declared as reference but not initialized
da: '%D' erklæret som en reference, men bliver ikke tildelt en startværdi

en: `%D' declared with an exception specification
da: '%D' erklæret med en undtagelsesspecifikation

en: `%D' denotes an ambiguous type
da: '%D' angiver en tvetydig type

en: `%D' does not declare a template type
da: '%D' erklærer ikke en skabelonstype

en: `%D' has incomplete type
da: '%D' er af en ufuldstændig type

en: `%D' implicitly declared before its definition
da: '%s' er underforstået erklæret efter dens definition

en: `%D' invalid in `%#T'
da: '%D' ugyldig i '%#T'

en: `%D' invalid in `%T'
da: '%D' ugyldig i '%T'

en: `%D' is a namespace
da: '%D' er et navnerum

en: `%D' is already a friend of class `%T'
da: '%D' er allerede en ven af klassen '%T'

en: `%D' is already declared in this scope
da: '%D' er allerede erklæret i dette navnerum

en: `%D' is already defined in `%T'
da: '%D' er allerede defineret i '%T'

en: `%D' is already defined in class `%T'
da: '%D' er allerede defineret i klassen '%T'

en: `%D' is already defined in the class %T
da: '%D' er allerede defineret i klassen '%T'

en: `%D' is not a function template
da: '%D' er ikke en funktionsskabelon

en: `%D' is not a function,
da: '%s' er ikke en funktion,

en: `%D' is not a member of `%T'
da: '%D' er ikke et medlem af '%T'

en: `%D' is not a member of type `%T'
da: '%D' er ikke et medlem af typen '%T'

en: `%D' is not a member template function
da: '%D' er ikke en medlemsskabelonfunktion

en: `%D' is not a namespace
da: '%D' er ikke et navnerum

en: `%D' is thread-local and so cannot be dynamically initialized
da: '%D' er trådlokal og kan derfor ikke blive tildelt en startværdi dynamisk

en: `%D' is too small to hold all values of `%#T'
da: '%D' er for lille til at indeholde alle værdierne af '%#T'

en: `%D' must be a nonstatic member function
da: '%D' skal være en ikke-statisk medlemsfunktion

en: `%D' must be declared before use
da: '%D' skal erklæres før brug

en: `%D' must be either a non-static member function or a non-member function
da: '%D' skal enten være en ikke-statisk medlemsfunktion eller ikke en medlemsfunktion

en: `%D' must be initialized by constructor, not by `{...}'
da: '%D' skal klargøres af en konstruktionsfunktion, ikke af '{...}'

en: `%D' must have an argument of class or enumerated type
da: '%D' skal have en parameter af en klasse- eller enum-type

en: `%D' must take `void'
da: '%D' skal tage mod 'void'

en: `%D' must take either one or two arguments
da: '%D' skal tage mod én eller to parametre

en: `%D' must take either zero or one argument
da: '%D' skal tage mod nul eller én parameter

en: `%D' must take exactly one argument
da: '%s' skal tage mod én parameter

en: `%D' must take exactly two arguments
da: '%s' skal tage mod to parametre

en: `%D' names constructor
da: '%D' navngiver en konstruktionsfunktion

en: `%D' not declared
da: '%D' ikke erklæret

en: `%D' not defined
da: '%D' er ikke defineret

en: `%D' should be initialized in the member initialization list
da: '%D' bør blive klargjort i medlemsklargøringslisten

en: `%D' should have been declared inside `%D'
da: '%D' skulle have været erklæret inden i '%D'

en: `%D' should return by value
da: '%D' skal returnere pr. værdi (ikke reference)

en: `%D' undeclared (first use this function)
da: '%D' er ikke erklæret (først benyttet i denne funktion)

en: `%D' undeclared in namespace `%D'
da: '%D' ikke erklæret i navnerummet '%D'

en: `%D' used without template parameters
da: '%D' benyttet uden skabelonsparametre

en: `%D' was hidden
da: '%D' var skjult

en: `%D' was not declared in this scope
da: '%D' blev ikke erklæret i dette virkefelt

en: `%D' was previously implicitly declared to return `int'
da: '%D' blev tidligere underforstået erklæret til at returnere 'int'

en: `%D' will be initialized after
da: '%D' vil blive klargjort efter

en: `%D::%D' is not a member of `%T'
da: '%D::%D' er ikke et medlem af '%T'

en: `%D::%D' is not a template
da: '%D::%D' er ikke en skabelon

en: `%E' cannot be used as a function
da: '%E' kan ikke bruges som en funktion

en: `%E' cannot be used as a member pointer, since it is of type `%T'
da: '%E' kan ikke bruges som en medlemshenvisning eftersom udtrykkets type er '%T'

en: `%E' has type `void' and is not a throw-expression
da: '%E' har typen 'void' og er ikke et throw-udtryk

en: `%E' is not a type, use `typename %E' to make it one
da: '%E' er ikke en type, benyt 'typename %E' for at gøre den til en

en: `%E' is not a valid template argument
da: '%E' er ikke en gyldig skabelonsparameter

en: `%E' is not of type `%T'
da: '%E' er ikke af typen '%T'

en: `%T' does not have a class or union named `%D'
da: '%T' har ikke en klasse eller en union ved navn '%D'

en: `%T' fails to be a typedef or built-in type
da: '%T' er hverken en typedef eller en indbygget type

en: `%T' fails to be an aggregate typedef
da: '%T' er ikke en sammensat typedef

en: `%T' has no non-static data member named `%D'
da: '%T' har intet ikke-statisk medlem ved navn '%D'

en: `%T' is already a friend of `%T'
da: '%T' er allerede en ven af '%T'

en: `%T' is an ambiguous base of `%T'
da: '%T' er en tvetydig stamklasse til '%T'

en: `%T' is an inaccessible base of `%T'
da: '%T' er en utilgængelig stamklasse til '%T'

en: `%T' is implicitly a typename
da: '%T' er underforstået et typenavn

en: `%T' is not a class or namespace
da: '%T' er ikke en klasse eller et navnerum

en: `%T' is not a class or union type
da: '%T' er ikke af en klasse- eller union-type

en: `%T' is not a class, struct, or union type
da: '%T' er ikke en class-, struct- eller union-type

en: `%T' is not a namespace
da: '%T' er ikke et navnerum

en: `%T' is not a pointer-to-object type
da: '%T' er ikke af en henvisning til objekt-type

en: `%T' is not a template
da: '%T' er ikke en skabelon

en: `%T' is not a template type
da: '%T' er ikke en skabelonstype

en: `%T' is not a valid expression
da: '%T' er ikke et gyldigt udtryk

en: `%T' is not an aggregate type
da: '%T' er ikke en sammensat type

en: `%T' specified as declarator-id
da: '%T' angivet som erklærer-id

en: `%T::%D' is not a valid declarator
da: '%T::%D' er ikke en gyldig erklærer

en: `%V' qualifiers cannot be applied to `%T'
da: modifikationerne '%V' kan ikke anvendes på '%T'

en: `%s %T' declares a new type at namespace scope
da: '%s %T' erklærer en ny type ved navnerumsvirkefelt

en: `%s' attribute applies only to functions
da: '%s'-egenskaben kan kun anvendes sammen med funktioner

en: `%s' attribute argument not a string constant
da: parameteren til egenskaben '%s' er ikke en strengkonstant

en: `%s' attribute argument not an integer constant
da: parameteren til egenskaben '%s' er ikke en heltalskonstant

en: `%s' attribute can only be applied to Java class definitions
da: egenskaben '%s' kan kun anvendes med Java-klassedefinitioner

en: `%s' attribute can only be applied to class definitions
da: egenskaben '%s' kan kun anvendes med klassedefinitioner

en: `%s' attribute directive ignored
da: egenskabsdirektivet '%s' ignoreret

en: `%s' attribute does not apply to types
da: egenskaben '%s' kan ikke anvendes på typer

en: `%s' attribute ignored
da: egenskaben '%s' ignoreret

en: `%s' attribute ignored for `%s'
da: '%s'-egenskaben ignoreret for '%s'

en: `%s' attribute is not supported on this platform
da: egenskaben '%s' er ikke understøttet på denne platform

en: `%s' attribute only applies to function types
da: egenskaben '%s' kan kun anvendes sammen med funktionstyper

en: `%s' attribute only applies to functions
da: egenskaben '%s' kan kun anvendes sammen med funktioner

en: `%s' attribute only applies to interrupt functions
da: egenskaben '%s' kan kun anvendes sammen med afbrydelsesfunktioner

en: `%s' attribute only applies to variables
da: egenskaben '%s' kan kun anvendes på variabler

en: `%s' attribute requires an integer constant argument
da: egenskaben '%s' kræver en heltalskonstant som parameter

en: `%s' cannot be statically allocated
da: '%s' kan ikke allokeres statisk

en: `%s' declared `static' but never defined
da: '%s' erklæret 'static', men aldrig defineret

en: `%s' declared as both exported to and imported from a DLL
da: '%s' erklæret som både eksporteret til og importeret fra en DLL

en: `%s' declared as function returning a function
da: '%s' er erklæret som en funktion der returnerer en funktion

en: `%s' declared as function returning an array
da: '%s' er erklæret som en funktion der returnerer en tabel

en: `%s' declared inline after being called
da: '%s' er erklæret inline efter at være blevet kaldt

en: `%s' declared inline after its definition
da: '%s' er erklæret inline efter dens definition

en: `%s' defined both normally and as an alias
da: '%s' er defineret både normalt og som et alias

en: `%s' defined but not used
da: '%s' defineret, men aldrig brugt

en: `%s' does not respond to `%s'
da: '%s' svarer ikke på '%s'

en: `%s' expects a constant argument
da: '%s' forventer en konstant parameter

en: `%s' fails to be a typedef or built in type
da: '%s' er hverken en typedef eller en indbygget type

en: `%s' has an incomplete type
da: '%s' er af en ufuldstændig type

en: `%s' has both `extern' and initializer
da: '%s' er erklæret 'extern', men bliver tildelt en startværdi

en: `%s' ignored, conflicts with `-g%s'
da: '%s' ignoreret, er i konflikt med '-g%s'

en: `%s' in exclusion is not unit
da: '%s' i ekskludering er ikke enhed

en: `%s' initialized and declared `extern'
da: '%s' bliver tildelt en startværdi og er samtidig erklæret 'extern'

en: `%s' is already used as insn reservation name
da: `%s' bliver allerede benyttet som instruktionsreserveringsnavn

en: `%s' is an unrecognized format function type
da: '%s' er en ukendt formateringsfunktionstype

en: `%s' is declared as cpu reservation
da: '%s' er erklæret som CPU-reservering

en: `%s' is declared as cpu unit
da: '%s' er erklæret som CPU-enhed

en: `%s' is deprecated
da: '%s' er forældet

en: `%s' is deprecated (declared at %s:%d)
da: '%s' er forældet (erklæret ved %s:%d)

en: `%s' is narrower than values of its type
da: '%s' er smallere end værdier af dens type

en: `%s' is neither function nor member function; cannot be declared friend
da: '%s' er hverken en almindelig funktion eller en medlemsfunktion; kan ikke erklæres som friend

en: `%s' is normally a non-static function
da: '%s' er normalt en ikke-statisk funktion

en: `%s' is not a valid class name
da: '%s' er et ugyldigt klassenavn

en: `%s' is not at beginning of declaration
da: '%s' er ikke ved begyndelsen af erklæringen

en: `%s' is not defined outside of function scope
da: '%s' er ikke defineret uden for funktionsvirkefelt

en: `%s' is obsolete; g++ vtables are now COM-compatible by default
da: '%s' er forældet; virtuelle tabeller i g++ er nu COM-kompatible som standard

en: `%s' is promoted to `%s' when passed through `...'
da: '%s' forfremmes til '%s' ved overbringelse gennem '...'

en: `%s' is usually a function
da: '%s' er sædvanligvis en funktion

en: `%s' locally external but globally static
da: '%s' er lokalt ekstern, men globalt statisk

en: `%s' might be used uninitialized in this function
da: '%s' bliver måske brugt uden at have en startværdi i denne funktion

en: `%s' not supported by %s
da: '%s' ikke understøttet af %s

en: `%s' redeclared as different kind of symbol
da: '%s' omerklæret som en anden form for symbol

en: `%s' tag used in naming `%#T'
da: '%s'-mærke benyttet i navngivning af '%#T'

en: `%s' takes only zero or two arguments
da: '%s' tager kun mod to eller ingen parametre

en: `%s' undeclared (first use in this function)
da: '%s' er ikke erklæret (først benyttet i denne funktion)

en: `%s' undeclared here (not in a function)
da: '%s' ikke erklæret her (ikke i en funktion)

en: `%s' used but never defined
da: '%s' brugt, men aldrig defineret

en: `%s' used prior to declaration
da: '%s' benyttes før erklæringen

en: `%s' was declared `extern' and later `static'
da: '%s' blev erklæret 'extern' og derefter 'static'

en: `%s' was declared implicitly `extern' and later `static'
da: '%s' blev underforstået erklæret 'extern' og derefter 'static'

en: `%s' was previously implicitly declared to return `int'
da: '%s' blev tidligere underforstået erklæret til at returnere 'int'

en: `%s' was used with no declaration before its definition
da: '%s' blev brugt uden en erklæring før dens definition

en: `%s' was used with no prototype before its definition
da: '%s' blev brugt uden en prototype før dens definition

en: `%s': unknown or unsupported -g option
da: '%s': ukendt eller ikke-understøttet '-g'-tilvalg

en: `%s': unknown tls-model option
da: '%s': ukendt tls-model-tilvalg

en: `&' constraint used with no register class
da: '&'-begrænsning brugt uden registerklasse

en: `'' flag
da: '''-flag

en: `(' flag
da: '('-flag

en: `+' flag
da: '+'-flag

en: `-%c' must come at the start of the command line
da: '-%c' skal være i begyndelsen af kommandolinjen

en: `-%c' option must have argument
da: tilvalget '-%c' skal have en parameter

en: `-' flag
da: '-'-flag

en: `-gnat' misspelled as `-gant'
da: '-gnat' stavet forkert som '-gant'

en: `-p' not supported; use `-pg' and gprof(1)
da: '-p' understøttes ikke; brug '-pg' og gprof(1)

en: `...' handler must be the last handler for its try block
da: håndteringen '...' skal være den sidste håndtering i try-blokken

en: `...' in old-style identifier list
da: '...' i gammeldags liste af kaldenavne

en: `0' flag
da: '0'-flag

en: `::%D' undeclared (first use here)
da: '::%D' er ikke erklæret (først benyttet her)

en: `>>' should be `> >' in template class name
da: '>>' skulle have været '> >' i skabelonsklassenavn

en: `@end' missing in implementation context
da: '@end' mangler i implementationskontekst

en: `@end' must appear in an implementation context
da: '@end' skal optræde i en implementationskontekst

en: `B' operand has multiple bits set
da: 'B'-operanden har flere bit sat

en: `B' operand is not constant
da: 'B'-operanden er ikke konstant

en: `E' modifier
da: 'E'-modifikation

en: `I' flag
da: 'I'-flag

en: `O' modifier
da: 'O'-modifikation

en: `^' flag
da: '^'-flag

en: `_' flag
da: '_'-flag

en: `__alignof' applied to a bit-field
da: '__alignof' benyttet på et bitfelt

en: `__builtin_next_arg' called without an argument
da: `__builtin_next_arg' kaldt uden en parameter

en: `__thread' before `extern'
da: '__thread' før 'extern'

en: `__thread' before `static'
da: '__thread' før 'static'

en: `a' flag
da: 'a'-flag

en: `and' of mutually exclusive equal-tests is always 0
da: 'and' af udtryk der hver for sig udelukker hinanden, er altid 0

en: `asm' operand constraint incompatible with operand size
da: 'asm'-operandbegrænsning ikke forenelig med operandstørrelse

en: `asm' operand requires impossible reload
da: 'asm'-operand kræver umulig genindlæsning

en: `asm' specifiers are not permitted on non-static data members
da: 'asm'-angivelser er ikke tilladt på ikke-statiske datamedlemmer

en: `bool' is now a keyword
da: 'bool' er et reserveret ord

en: `const' and `volatile' function specifiers on `%D' invalid in %s declaration
da: 'const'- og 'volatile'-funktionsangivelser til '%D' er ugyldigt i erklæring af %s

en: `default' label not within a switch statement
da: 'default'-etiket befinder sig ikke inden i en switch-sætning

en: `enum %s' declared in `for' loop initial declaration
da: 'enum %s' erklæret i begyndelseserklæring i 'for'-løkke

en: `enum %s' declared inside parameter list
da: 'enum %s' erklæret inde i en parameterliste

en: `enum %s' incomplete in scope ending here
da: 'enum %s' er ufuldstændig ved virkefeltets afslutning her

en: `for' loop initial declaration used outside C99 mode
da: begyndelseserklæring i 'for'-løkke benyttet uden for C99-tilstand

en: `inline' is not allowed in declaration of friend template specialization `%D'
da: 'inline' er ikke tilladt i erklæring venneskabelonsspecialisering '%D'

en: `inline' specified for friend class declaration
da: 'inline' angivet for friend class-erklæring

en: `long long long' is too long for GCC
da: 'long long long' er for langt for GCC

en: `long' switch expression not converted to `int' in ISO C
da: 'long'-udtryk i switch konverteres ikke til 'int' i ISO C

en: `main' must return `int'
da: 'main' skal returnere typen 'int'

en: `noreturn' function does return
da: funktion med egenskaben 'noreturn' returnerer

en: `noreturn' function returns non-void value
da: en funktion uden returtype returnerer en ikke-tom værdi

en: `o' operand is not constant
da: 'o'-operanden er ikke konstant

en: `operator delete' must return type `%T'
da: 'operator delete' skal returnere typen '%T'

en: `operator delete' takes type `%T' as first parameter
da: den første parameter til 'operator delete' skal være af typen '%T'

en: `operator new' must not return NULL unless it is declared `throw()' (or -fcheck-new is in effect)
da: 'operator new' må ikke returnere NULL medmindre den er erklæret 'throw()' (eller -fcheck-new er benyttet)

en: `operator new' must return type `%T'
da: 'operator new' skal returnere typen '%T'

en: `operator new' takes type `size_t' (`%T') as first parameter
da: den første parameter til 'operator new' skal være af typen 'size_t' ('%T')

en: `operator=' should return a reference to `*this'
da: 'operator=' bør returnere en reference til '*this'

en: `or' of unmatched not-equal tests is always 1
da: 'or' af uafbalancerede sammenligninger med forskellig fra er altid 1

en: `return' with a value, in function returning void
da: 'return' med en værdi i en funktion der returnerer void

en: `return' with no value, in function returning non-void
da: 'return' uden nogen værdi i en funktion der ikke returnerer void

en: `sigof' applied to non-aggregate expression
da: 'sigof' benyttet på et udtryk der ikke er af en sammensat type

en: `sigof' applied to non-aggregate type
da: 'sigof' benyttet på en type der ikke er sammensat

en: `sizeof' applied to a bit-field
da: 'sizeof' benyttet på et bitfelt

en: `static' may not be used when defining (as opposed to declaring) a static data member
da: 'static' må ikke bruges ved definering (i modsætning til erklæring) af et statisk datamedlem

en: `struct %s' declared in `for' loop initial declaration
da: 'struct %s' erklæret i begyndelseserklæring i 'for'-løkke

en: `struct %s' declared inside parameter list
da: 'struct %s' erklæret inde i en parameterliste

en: `struct %s' incomplete in scope ending here
da: 'struct %s' er ufuldstændig ved virkefeltets afslutning her

en: `this' is unavailable for static member functions
da: 'this' er ikke tilgængelig for statiske medlemsfunktioner

en: `trap' and `far' attributes are not compatible, ignoring `far'
da: egenskaberne 'trap' og 'far' kan ikke bruges på samme tid, ignorerer 'far'

en: `trap' attribute is already used
da: egenskaben 'trap' er allerede benyttet

en: `union %s' declared in `for' loop initial declaration
da: 'union %s' erklæret i begyndelseserklæring i 'for'-løkke

en: `union %s' declared inside parameter list
da: 'union %s' erklæret inde i en parameterliste

en: `union %s' incomplete in scope ending here
da: 'union %s' er ufuldstændig ved virkefeltets afslutning her

en: `va_start' used in function with fixed args
da: `va_start' benyttet i en funktion med fast antal parametre

en: `void' in parameter list must be the entire list
da: 'void' i en parameterliste skal udgøre hele listen

en: a data area attribute cannot be specified for local variables
da: en dataområdeegenskab kan ikke angives for lokale variable

en: a global declaration
da: en global erklæring

en: a parameter
da: en parameter

en: a parameter list with an ellipsis can't match an empty parameter name list declaration
da: en parameterliste med '...' passer ikke til en erklæring med en tom parameterliste

en: a previous local
da: en tidligere lokal variabel

en: a using-declaration cannot specify a template-id.  Try  `using %T::%D'
da: en using-erklæring kan ikke angive en skabelons-id; prøv 'using %T::%D'

en: a using-declaration cannot specify a template-id.  Try `using %D'
da: en using-erklæring kan ikke angive en skabelons-id; prøv 'using %D'

en: abort in %s, at %s:%d
da: afbrudt i %s ved %s:%d

en: absolute file name in remap_filename
da: absolut filnavn i remap_filename

en: abstract declarator `%T' used as declaration
da: abstrakt erklærer '%T' benyttet som erklæring

en: abstract method in non-abstract class
da: abstrakt metode i ikke-abstrakt klasse

en: accumulator is not a constant integer
da: akkumulator er ikke et konstant heltal

en: accumulator number is out of bounds
da: akkumulatortal er uden for det gyldig interval

en: address of global register variable `%s' requested
da: forespørgsel efter adressen af den globale registervariabel '%s'

en: address of local variable `%D' returned
da: adresse af den lokale variabel '%D' returneret

en: address of non-extern `%E' cannot be used as template argument
da: adresse på ikke-ekstern '%E' kan ikke bruges som skabelonsparameter

en: address of register variable `%s' requested
da: forespørgsel efter adressen af registervariablen '%s'

en: address offset not a constant
da: adresseafsæt er ikke en konstant

en: address requested for `%D', which is declared `register'
da: adresse forespurgt for '%D' som er erklæret 'register'

en: adjusting pointers for covariant returns
da: justerer henvisninger for kovariante returneringer

en: after previous specification in `%#D'
da: efter tidligere specifikation i '%#D'

en: aggregate `%#D' has incomplete type and cannot be defined
da: den sammensatte type '%#D' er af en ufuldstændig type og kan ikke defineres

en: aggregate has a partly bracketed initializer
da: sammensat type har delvis indklammet startværdi

en: aggregate initializer is not constant
da: startværdi til variabel af en sammensat type er ikke en konstant

en: aggregate initializer uses complicated arithmetic
da: startværdien til variabel af en sammensat type benytter komplicerede beregninger

en: aggregate value used where a complex was expected
da: en værdi af en sammensat type er angivet hvor der forventedes et komplekst tal

en: aggregate value used where a float was expected
da: en værdi af en sammensat type er angivet hvor der forventedes et kommatal

en: aggregate value used where an integer was expected
da: en værdi af en sammensat type er angivet hvor der forventedes et heltal

en: alias arg not a string
da: aliasparameter er ikke en streng

en: alias definitions not supported in this configuration; ignored
da: aliasdefinitioner er ikke understøttet i denne konfiguration; ignoreret

en: alias name is too long - alias ignored
da: aliasnavn for langt - alias ignoreret

en: alignment may not be specified for `%s'
da: justering må ikke angives for '%s'

en: alignment must be a small power of two, not %d
da: justering skal være en lille potens af to, ikke %d

en: alignment of `%s' is greater than maximum object file alignment. Using %d
da: justering af '%s' er større end den maksimale objektfilsjustering - bruger %d

en: all member functions in class `%T' are private
da: alle medlemsfunktioner i klassen '%T' er private

en: allocated but unused delay list in epilogue
da: allokeret, men ubenyttet venteliste i afslutning

en: ambiguates built-in declaration `%#D'
da: tvetydiggør indbygget erklæring '%#D'

en: ambiguates old declaration `%#D'
da: tvetydiggør tidligere erklæring '%#D'

en: ambiguous abbreviation %s
da: tvetydig forkortelse %s

en: ambiguous class template instantiation for `%#T'
da: tvetydig klasseskabelonsinstantiering for '%#T'

en: ambiguous conversion for array subscript
da: tvetydig konvertering af tabelindeks

en: ambiguous default type conversion from `%T'
da: tvetydig standardtypekonvertering fra '%T'

en: ambiguous template specialization `%D' for `%+D'
da: tvetydig skabelonsspecialisering '%D' for '%+D'

en: an anonymous union cannot have function members
da: en anonym union kan ikke have funktionsmedlemmer

en: an argument type that has a default promotion can't match an empty parameter name list declaration
da: en parametertype med automatisk forfremmelse passer ikke til en erklæring med en tom parameterliste

en: anachronistic old style base class initializer
da: forældet stamklasseklargøring

en: anachronistic use of array size in vector delete
da: forældet brug af tabelstørrelse i tabelformen af delete

en: and pointers are %d bits wide, but g77 doesn't yet work
da: og henvisninger er %d bit brede, men g77 virker endnu ikke

en: anonymous aggregate with no members
da: anonym sammensat type uden medlemmer

en: anonymous enum declared inside parameter list
da: anonym enum erklæret inde i en parameterliste

en: anonymous struct declared inside parameter list
da: anonym struct erklæret inde i en parameterliste

en: anonymous struct not inside named type
da: anonym struct er ikke inden i en navngiven type

en: anonymous union declared inside parameter list
da: anonym union erklæret inde i en parameterliste

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
da: anonyme makroer med vilkårligt antal parametre blev introduceret i C99

en: applying #pragma weak `%s' after first use results in unspecified behavior
da: anvendelse af #pragma weak '%s' efter første brug resulterer i ikke-defineret opførsel

en: args to be formatted is not '...'
da: parametrene der skal formateres, er ikke '...'

en: argument #%d is a structure
da: %d. parameter er en struktur

en: argument 1 must be a 5-bit signed literal
da: 1. parameter skal være en 5 bit-konstant med fortegn

en: argument 1 of __builtin_altivec_predicate is out of range
da: 1. parameter til __builtin_altivec_predicate er uden for det gyldige interval

en: argument 1 of __builtin_altivec_predicate must be a constant
da: 1. parameter til __builtin_altivec_predicate skal være en konstant

en: argument 1 of __builtin_spe_predicate is out of range
da: 1. parameter til __builtin_spe_predicate er uden for det gyldige interval

en: argument 1 of __builtin_spe_predicate must be a constant
da: 1. parameter til __builtin_spe_predicate skal være en konstant

en: argument 2 must be a 5-bit unsigned literal
da: 2. parameter skal være en 5 bit-konstant uden fortegn

en: argument 3 must be a 4-bit unsigned literal
da: 3. parameter skal være en 4 bit-konstant uden fortegn

en: argument `%s' doesn't match prototype
da: parameteren '%s' passer ikke til prototypen

en: argument `%s' might be clobbered by `longjmp' or `vfork'
da: parameteren '%s' bliver måske overskrevet af 'longjmp' eller 'vfork'

en: argument of `%s' attribute is not "ilink1" or "ilink2"
da: parameteren til egenskaben '%s er ikke "ilink1" eller "ilink2"

en: argument of `%s' attribute is not a string constant
da: parameteren til egenskaben '%s er ikke en strengkonstant

en: argument of `__builtin_args_info' must be constant
da: parameteren til '__builtin_args_info' skal være konstant

en: argument of `__builtin_args_info' out of range
da: parameteren til '__builtin_args_info' er uden for det gyldige interval

en: argument of `__builtin_eh_return_regno' must be constant
da: parameteren til '__builtin_eh_return_regno' skal være konstant

en: argument of `asm' is not a constant string
da: parameteren til 'asm' er ikke en konstant streng

en: argument of type `%T' does not match `%T'
da: parameter af typen '%T' passer ikke til '%T'

en: argument to `%s' attribute larger than %d
da: parameter til egenskaben '%s' er større end %d

en: argument to `%s' missing
da: parameter til '%s' mangler

en: argument to `%s' missing
da: en parameter til '%s' mangler

en: argument to `%s' must be a 2-bit unsigned literal
da: parameter til '%s' skal være en 2 bit-konstant uden fortegn

en: argument to `-%s' is missing
da: der mangler en parameter til '-%s'

en: argument to `-B' is missing
da: der mangler en parameter til '-B'

en: argument to `-Xlinker' is missing
da: der mangler en parameter til '-Xlinker'

en: argument to `-l' is missing
da: der mangler en parameter til '-l'

en: argument to `-specs' is missing
da: der mangler en parameter til '-specs'

en: argument to `-specs=' is missing
da: der mangler en parameter til '-specs='

en: argument to `-x' is missing
da: der mangler en parameter til '-x'

en: argument to dss must be a 2-bit unsigned literal
da: parameter til dss skal være en 2 bit-konstant uden fortegn

en: arithmetic on pointer to an incomplete type
da: beregninger udført på en henvisning til en ufuldstændig type

en: array `%s' assumed to have one element
da: tabellen '%s' antages kun at have ét element

en: array index in initializer exceeds array bounds
da: tabelindeks i startværdi overskrider tabelgrænser

en: array index in non-array initializer
da: tabelindeks i en startværdi der ikke er en tabel

en: array index range in initializer exceeds array bounds
da: tabelindeksinterval i startværdi overskrider tabelgrænser

en: array initialized from non-constant array expression
da: tabel får tildelt en startværdi fra et tabeludtryk der ikke er konstant

en: array size missing in `%D'
da: tabelstørrelsen mangler i '%D'

en: array size missing in `%s'
da: tabelstørrelsen mangler i '%s'

en: array subscript has type `char'
da: tabelindeks er af typen 'char'

en: array subscript is not an integer
da: tabelindeks er ikke et heltal

en: array type has incomplete element type
da: tabeltypen er af en ufuldstændig type

en: array type value used where scalar is required
da: værdi af tabeltype angivet hvor skalar er påkrævet

en: arrays of functions are not meaningful
da: en tabel af funktioner giver ikke mening

en: as `%D'
da: som '%D'

en: asm clobber conflict with input operand
da: asm-overskrivelse er i modstrid med inddataoperander

en: asm clobber conflict with output operand
da: asm-overskrivelse er i modstrid med uddataoperander

en: asm declaration conflicts with previous rename
da: asm-erklæring er i konflikt med tidligere omdøbelse

en: asm operand %d probably doesn't match constraints
da: 'asm'-operand %d passer sandsynligvis ikke til begrænsninger

en: asm template is not a string constant
da: asm-sætning er ikke en strengkonstant

en: asm-specifier for variable `%s' conflicts with asm clobber list
da: asm-anvisning for variablen '%s' strider mod asm-overskrivelsesliste

en: assertion missing after %s
da: et postulat mangler efter %s

en: assertion without predicate
da: postulat uden udsagn

en: assignment
da: tildeling

en: assignment (not initialization) in declaration
da: tildeling (ikke klargøring) i erklæring

en: assignment suppression
da: tildelingsundertrykkelse

en: assignment to final field `%s' not in constructor
da: tildeling til endeligt felt '%s' er ikke i konstruktionsfunktion

en: assignment to final field `%s' not in field's class
da: tildeling til endeligt felt '%s' er ikke i feltets klasse

en: assignment to final static field `%s' not in class initializer
da: tildeling til endeligt statisk felt '%s' er ikke i klassens klargøring

en: assignment to non-static member `%D' of enclosing class `%T'
da: tildeling til ikke-statisk medlem '%D' af omgivende klasse '%T'

en: assuming cast to type `%T' from overloaded function
da: antager typeomtvingning til typen '%T' fra flertydig funktion

en: assuming pointer to member `%D'
da: antager henvisning til medlemmet '%D'

en: at this point in file
da: ved dette sted i filen

en: attempt to take address of bit-field structure member `%D'
da: forsøg på at finde adressen af bitfeltstrukturmedlemmet '%D'

en: attempt to take address of bit-field structure member `%s'
da: forsøg på at finde adressen af bitfeltstrukturmedlemmet '%s'

en: attempt to use poisoned "%s"
da: forsøg på at bruge forgiftet "%s"

en: attribute interrupt_handler is not compatible with -m5-compact
da: egenskaben interrupt_handler er ikke forenelig med -m5-compact

en: attributes in parameter array declarator ignored
da: egenskaber i parametertabelerklæring ignoreret

en: automaton `%s' is not declared
da: automaten '%s' er ikke erklæret

en: automaton `%s' is not used
da: automat '%s' bliver ikke benyttet

en: backslash and newline separated by space
da: omvendt skråstreg og linjeskift er adskilt af mellemrum

en: backslash-newline at end of file
da: omvendt skråstreg efterfulgt af linjeskift ved slutningen af filen

en: bad PC range for debug info for local `%s'
da: ugyldig PC-interval for fejlanalyseringsinfo for lokal '%s'

en: bad address
da: ugyldig adresse

en: bad address, not (reg+disp):
da: ugyldig adresse, ikke (reg+disp):

en: bad amount of stack space removal: %d
da: ugyldig størrelse af stakpladsfjernelse: %d

en: bad array initializer
da: ugyldig tildeling af startværdi til tabel

en: bad builtin fcode
da: ugyldig indbygget fcode

en: bad call to d30v_move_2words
da: ugyldigt kald af d30v_move_2words

en: bad directive -- missing close-quote
da: forkert udformet direktiv - intet afsluttende anførselstegn

en: bad header version
da: ugyldig version af hovedet

en: bad insn for 'A'
da: ugyldig instruktion for 'A'

en: bad insn in d30v_print_operand, 0 case
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand, 0 case

en: bad insn to d30v_print_operand, 'A' modifier:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand, 'A'-ændring:

en: bad insn to d30v_print_operand, 'M' modifier:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand, 'M'-ændring:

en: bad insn to d30v_print_operand, 'f' modifier:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand, 'f'-ændring:

en: bad insn to d30v_print_operand_address:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand_address:

en: bad insn to d30v_print_operand_memory_reference:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand_memory_reference:

en: bad insn to print_operand, 'B' modifier:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand, 'B'-ændring:

en: bad insn to print_operand, 'E' modifier:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand, 'E'-ændring:

en: bad insn to print_operand, 'F' or 'T' modifier:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand, 'F'- eller 'T'-ændring:

en: bad insn to print_operand, 'R' modifier:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand, 'R'-ændring:

en: bad insn to print_operand, 's' modifier:
da: ugyldig instruktion til d30v_print_operand, 's'-ændring:

en: bad magic number
da: ugyldigt magisk tal

en: bad magic number in file '%s'
da: ugyldigt magisk tal i filen '%s'

en: bad method signature
da: ugyldig metodesignatur

en: bad modes_tieable_p for register %s, mode1 %s, mode2 %s
da: ugyldig modes_tieable_p for register %s, mode1 %s, mode2 %s

en: bad operand
da: ugyldig operand

en: bad pc in exception_table
da: ugyldig pc i exception_table

en: bad raw header version
da: ugyldig version af råhovedet

en: bad register
da: ugyldigt register

en: bad register extension code
da: ugyldig registerudvidelseskode

en: bad shift insn:
da: ugyldig skifteinstruktion:

en: bad string constant
da: ugyldig strengkonstant

en: bad test
da: ugyldig test

en: bad type in parameter debug info
da: ugyldig type i parameterfejlanalyseringsinfo

en: bad value (%s) for %s
da: ugyldig værdi (%s) for %s

en: bad value (%s) for %s switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget %s

en: bad value (%s) for -mabi= switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -mabi=

en: bad value (%s) for -march= switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -march=

en: bad value (%s) for -masm= switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -masm=

en: bad value (%s) for -mcmodel= switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -mcmodel=

en: bad value (%s) for -mcpu switch
da: ugyldig værdi '%s' til tilvalget -mcpu

en: bad value (%s) for -mcpu= switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -mcpu=

en: bad value (%s) for -mfpmath= switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -mfpmath=

en: bad value (%s) for -mips switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -mips

en: bad value (%s) for -mmodel switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -mmodel

en: bad value (%s) for -msdata switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -msdata

en: bad value (%s) for -mtls-dialect= switch
da: ugyldig værdi (%s) til tilvalget -mtls-dialect

en: bad value (%s) for -mtls-size= switch
da: ugyldig værdi (%s) for tilvalget -mtls-size=

en: bad value `%s' for -mcpu switch
da: ugyldig værdi '%s' til tilvalget -mcpu

en: bad value `%s' for -mfp-rounding-mode switch
da: ugyldig værdi '%s' til tilvalget -mfp-rounding-mode

en: bad value `%s' for -mfp-trap-mode switch
da: ugyldig værdi '%s' til tilvalget -mfp-trap-mode

en: bad value `%s' for -mmemory-latency
da: ugyldig værdi '%s' for -mmemory-latency

en: bad value `%s' for -mtls-size switch
da: ugyldig værdi '%s' til tilvalget -mtls-size

en: bad value `%s' for -mtrap-precision switch
da: ugyldig værdi '%s' til tilvalget -mtrap-precision

en: bad value constant type %d, index %d
da: ugyldig værdikonstanttype %d, indeks %d

en: bad value for -mcall-%s
da: ugyldig værdi til -mcall-%s

en: bad value for -msdata=%s
da: ugyldig værdi til -msdata=%s

en: bad zip/jar file %s
da: ødelagt zip/jar-fil %s

en: badly formed directive -- no closing quote
da: forkert udformet direktiv - intet afsluttende anførselstegn

en: badly nested C headers from preprocessor
da: ugyldigt indlejrede C-inkluderingsfiler fra præprocessoren

en: base `%T' will be initialized after
da: stamklasse '%T' vil blive klargjort efter

en: base `%T' with only non-default constructor in class without a constructor
da: stamklasse '%T' med kun ikke-standardkonstruktionsfunktion i klasse uden en konstruktionsfunktion

en: base class `%#T' has a non-virtual destructor
da: stamklassen '%#T' har en ikke-virtuel destruktionsfunktion

en: base class `%#T' should be explicitly initialized in the copy constructor
da: stamklassen '%#T' bør eksplicit blive klargjort i kopikonstruktionsfunktionen

en: base class `%T' has cv qualifiers
da: stamklassen '%T' har const/volatile-modifikationer

en: base class `%T' has incomplete type
da: stamklasse '%T' er af en ufuldstændig type

en: base object `%E' of scoped method call is of non-aggregate type `%T'
da: stamobjektet '%E' fra metodekald forsynet med virkefelt er af en ikke-sammensat type '%T'

en: base operand of `->' has non-pointer type `%T'
da: grundoperanden til '->' har en ikke-henvisningstype '%T'

en: base operand of `->' is not a pointer
da: grundoperanden til '->' er ikke en henvisning

en: base type `%T' fails to be a struct or class type
da: stamklassetype '%T' er hverken en struct- eller class-type

en: basic block %d pred edge is corrupted
da: foregående kant til basisblok %d er ødelagt

en: basic block %i edge lists are corrupted
da: kantlister til basisblok %i er ødelagt

en: basic blocks not numbered consecutively
da: basisblokkene er ikke nummeret i rækkefølge

en: bb %d on wrong place
da: basisblok %d ved et forkerte sted

en: bit-field `%#D' with non-integral type
da: bitfelt '%#D' med en ikke-heltalstype

en: bit-field `%D' width not an integer constant
da: bredden af bitfeltet '%D' er ikke en heltalskonstant

en: bit-field `%s' has invalid type
da: bitfeltet '%s' er af en ufuldstændig type

en: bit-field `%s' type invalid in ISO C
da: typen af bitfeltet '%s' er ugyldig i ISO C

en: bit-field `%s' width not an integer constant
da: bredden af bitfeltet '%s' er ikke en heltalskonstant

en: bogus JARL construction: %d
da: falsk JARL-konstruktion: %d

en: bogus JR construction: %d
da: falsk JR-konstruktion: %d

en: boolean registers required for the floating-point option
da: booleske registre er påkrævet til kommatalsindstillingen

en: both long and short specified for `%s'
da: både long og short er angivet for '%s'

en: both signed and unsigned specified for `%s'
da: både signed og unsigned er angivet for '%s'

en: brace-enclosed initializer used to initialize `%T'
da: startværdi i krøllede paranteser benyttet til at klargøre '%T'

en: braced-group within expression allowed only inside a function
da: sætningsblokke i udtryk er kun tilladt inde i en funktion

en: braces around scalar initializer
da: krøllede paranteser omkring skalarstartværdi

en: braces around scalar initializer for `%T'
da: krøllede paranteser omkring skalarstartværdi for '%T'

en: branch %2d never executed
da: forgrening %2d aldrig udført

en: branch %2d taken %s
da: forgrening %2d valgt %s

en: break statement not within loop or switch
da: break-sætning befinder sig ikke i en løkke- eller switch-konstruktion

en: built-in function `%s' declared as non-function
da: den indbyggede funktion '%s' er erklæret som noget der ikke er en funktion

en: built-in function `%s' not currently supported
da: den indbyggede funktion '%s' understøttes i øjeblikket ikke

en: bypass `%s - %s' is already defined
da: videreledning '%s - %s' er allerede defineret

en: c4x_address_cost: Invalid addressing mode
da: c4x_address_cost: Ugyldig adresseringstilstand

en: c4x_operand_subword: address not offsettable
da: c4x_operand_subword: adresse kan ikke tilføjes et offset

en: c4x_operand_subword: invalid address
da: c4x_operand_subword: ugyldig adresse

en: c4x_operand_subword: invalid autoincrement
da: c4x_operand_subword: ugyldig selvforøgelse

en: c4x_operand_subword: invalid mode
da: c4x_operand_subword: ugyldig tilstand

en: c4x_operand_subword: invalid operand
da: c4x_operand_subword: ugyldig operand

en: c4x_print_operand: %%L inconsistency
da: c4x_print_operand: %%L-inkonsistens

en: c4x_print_operand: %%N inconsistency
da: c4x_print_operand: %%N-inkonsistens

en: c4x_print_operand: %%O inconsistency
da: c4x_print_operand: %%O-inkonsistens

en: c4x_print_operand: Bad operand case
da: c4x_print_operand: Ugyldig operand-case

en: c4x_print_operand_address: Bad operand case
da: c4x_print_operand_address: Ugyldig operand-case

en: c4x_print_operand_address: Bad post_modify
da: c4x_print_operand_address: Ugyldig post_modify

en: c4x_print_operand_address: Bad pre_modify
da: c4x_print_operand_address: Ugyldig pre_modify

en: c4x_rptb_insert: Cannot find start label
da: c4x_rptb_insert: Kan ikke finde startetiket

en: c4x_rptb_rpts_p: Repeat block top label moved
da: c4x_rptb_rpts_p: Topetiket til gentagelsesblok flyttet

en: c4x_valid_operands: Internal error
da: c4x_valid_operands: Intern fejl

en: call   %2d never executed
da: kald %2d aldrig udført

en: call   %2d returns %s
da: kald %2d returnerer %s

en: call of `(%T) (%A)' is ambiguous
da: kald af '(%T) (%A)' er tvetydigt

en: call of overloaded `%D(%A)' is ambiguous
da: kald af flertydig '%D(%A)' er tvetydigt

en: call to Java `catch' or `throw' with `jthrowable' undefined
da: kald til Java 'catch' eller 'throw' mens 'jthrowable' ikke er defineret

en: call to Java constructor with `%s' undefined
da: kald af Java-konstruktionsfunktion mens '%s' ikke er defineret

en: call to Java constructor, while `jclass' undefined
da: kald af Java-konstruktionsfunktion mens 'jclass' ikke er defineret

en: call to function `%D' which throws incomplete type `%#T'
da: kald af en funktion '%D' som kaster en ufuldstændig type '%#T'

en: call to function which throws incomplete type `%#T'
da: kald af en funktion som kaster en ufuldstændig type '%#T'

en: call to non-function `%D'
da: kald af ikke-funktion '%D'

en: call-clobbered register used for global register variable
da: kaldeoverskrevet register brugt til global registervariabel

en: called from here
da: kaldt herfra

en: called object is not a function
da: det kaldte objekt er ikke en funktion

en: calling type `%T' like a method
da: kalder typen '%T' som en metode

en: can not handle inconsistent calls to `%s'
da: kan ikke håndtere inkonsistente kald af '%s'

en: can not use an object as parameter to a method
da: kan ikke benytte et objekt som parameter til en metode

en: can only use `%s' attribute on file-scope definitions of objects of class type
da: kan kun bruge egenskaben '%s' på filvirkefeltsdefinitioner af objekter af klassetype

en: can't access imaginary part of complex value in hard register
da: kan ikke tilgå den imaginære del af komplekst tal i et hardwareregister

en: can't access real part of complex value in hard register
da: kan ikke tilgå den reelle del af komplekst tal i et hardwareregister

en: can't close %s
da: kan ikke lukke %s

en: can't close input file %s
da: kan ikke lukke inddatafilen %s

en: can't close temp file
da: kan ikke lukke midlertidig fil

en: can't convert between vector values of different size
da: kan ikke konvertere vektorværdier af forskellige størrelser

en: can't convert from incomplete type `%T' to `%T'
da: kan ikke konvertere fra ufuldstændig type '%T' til '%T'

en: can't convert value to a vector
da: kan ikke konvertere værdi til en vektor

en: can't create %s
da: kan ikke oprette %s

en: can't create directory %s
da: kan ikke oprette kataloget %s

en: can't create repository information file `%s'
da: kan ikke oprette informationsfilen '%s' til opbevaringssted

en: can't define friend function `%s' in a local class definition
da: kan ikke definere vennefunktion '%s' i en lokal klassedefinition

en: can't do dependency tracking with input from stdin
da: kan ikke udføre afhængighedsfølgning med inddata fra standard-ind

en: can't expand %s
da: kan ikke udfolde %s

en: can't find a register in class `%s' while reloading `asm'
da: kan ikke finde et register i klassen '%s' ved genindlæsning af 'asm'

en: can't find class$
da: kan ikke finde class$

en: can't get current directory
da: kan ikke få fat i det aktuelle katalog

en: can't have varargs with -mfp-arg-in-fp-regs
da: kan ikke have variable parameterlister med -mfp-arg-in-fp-regs

en: can't initialize friend function `%s'
da: kan ikke tildele en startværdi til vennefunktionen '%s'

en: can't inline call to `%s'
da: kan ikke indlejre kald til '%s'

en: can't make `%D' into a method -- not in a class
da: kan ikke gøre '%D' til en metode - er ikke i en klasse

en: can't mangle %s
da: kan ikke sammensætte %s

en: can't open %s
da: kan ikke åbne %s

en: can't open %s for writing
da: kan ikke åbne '%s' til skrivning

en: can't open output file `%s'
da: kan ikke åbne uddatafilen '%s'

en: can't read from temp file
da: kan ikke læse fra midlertidig fil

en: can't redefine default return value for constructors
da: kan ikke omdefinere standardreturværdi for konstruktionsfunktioner

en: can't reopen %s
da: kan ikke genåbne %s

en: can't rewind temp file
da: kan ikke spole midlertidig fil tilbage

en: can't set `%s' attribute after definition
da: kan ikke angive '%s'-egenskaben efter definitionen

en: can't specify `-D' without `--main'
da: kan ikke angive '-D' uden '--main'

en: can't use '%s' as a %s register
da: kan ikke bruge '%s' som et %s-register

en: can't write to output file
da: kan ikke skrive i uddatafil

en: cannot %s a pointer to incomplete type `%T'
da: kan ikke %s en henvisning til en ufuldstændig type '%T'

en: cannot allocate an object of type `%T'
da: kan ikke allokere et objekt af typen '%T'

en: cannot apply member pointer `%E' to `%E', which is of non-aggregate type `%T'
da: kan ikke anvende medlemshenvisning '%E' på '%E' som er af den ikke-sammensatte type '%T'

en: cannot call destructor `%T::~%T' without object
da: kan ikke kalde destruktionsfunktion '%T::~%T' uden objekt

en: cannot call member function `%D' without object
da: kan ikke kalde medlemsfunktionen '%D' uden et objekt

en: cannot convert `%E' from type `%T' to type `%T'
da: kan ikke konvertere '%E' fra typen '%T' til typen '%T'

en: cannot convert `%T' to `%T' for argument `%P' to `%D'
da: kan ikke konvertere '%T' til '%T' for parameter '%P' til '%D'

en: cannot convert `%T' to `%T' in %s
da: kan ikke konvertere '%T' til '%T' i %s

en: cannot convert from base `%T' to derived type `%T' via virtual base `%T'
da: kan ikke konvertere fra stamklassen '%T' til den nedarvede type '%T' via den virtuelle stamklasse '%T'

en: cannot convert to a pointer type
da: kan ikke konverteres til en henvisningstype

en: cannot convert type `%T' to type `%T'
da: kan ikke konvertere typen '%T' til typen '%T'

en: cannot create pointer to reference member `%D'
da: kan ikke oprette henvisning til reference medlemmet '%D'

en: cannot create temporary file
da: kan ikke oprette midlertidig fil

en: cannot create type information for type `%T' because its size is variable
da: kan ikke oprette typeinformation for typen '%T' fordi dens størrelse er variabel

en: cannot declare `%D' to be a bit-field type
da: kan ikke erklære '%D' til at være en bitfeltstype

en: cannot declare `::main' to be a template
da: kan ikke erklære '::main' som en skabelon

en: cannot declare `::main' to be inline
da: kan ikke erklære '::main' som indlejret

en: cannot declare `::main' to be static
da: kan ikke erklære '::main' som statisk

en: cannot declare bit-field `%D' with function type
da: kan ikke erklære bitfelt '%D' med funktionstype

en: cannot declare field `%D' to be of type `%T'
da: kan ikke erklære feltet '%D' til at være af typen '%T'

en: cannot declare member `%T::%s' within `%T'
da: kan ikke erklære medlem '%T::%s' inde i '%T'

en: cannot declare member function `%D' to have static linkage
da: kan ikke erklære medlemsfunktion '%D' til at have statisk kædning

en: cannot declare member function `%T::%s' within `%T'
da: kan ikke erklære medlemsfunktion '%T::%s' inde i '%T'

en: cannot declare parameter `%D' to be of type `%T'
da: kan ikke erklære parameteren '%D' til at være af typen '%T'

en: cannot declare pointer to `%#T'
da: kan ikke erklære henvisning til '%#T'

en: cannot declare pointer to `%#T' member
da: kan ikke erklære henvisning til medlemmet '%#T'

en: cannot declare pointers to references
da: kan ikke erklære henvisninger til referencer

en: cannot declare reference to `%#T'
da: kan ikke erklære reference til '%#T'

en: cannot declare references to references
da: kan ikke erklære referencer til referencer

en: cannot declare static function inside another function
da: kan ikke erklære en funktion for static inden i en anden funktion

en: cannot declare variable `%D' to be of type `%T'
da: kan ikke erklære variablen '%D' til at være af typen '%T'

en: cannot delete a function.  Only pointer-to-objects are valid arguments to `delete'
da: kan ikke udføre delete på en funktion; kun henvisninger til objekter er gyldige som parameter til 'delete'

en: cannot disable built-in function `%s'
da: kan ikke deaktivere den indbyggede funktion '%s'

en: cannot do z-register replacement
da: kan ikke udføre Z-registererstatning

en: cannot dynamic_cast `%E' (of type `%#T') to type `%#T' (%s)
da: kan ikke anvende dynamic_cast på '%E' (af typen '%#T') til typen '%#T' (%s)

en: cannot explicitly declare member `%#D' to have extern linkage
da: kan ikke eksplicit erklære medlemmet '%#D' til at have extern-kædning

en: cannot find `%s'
da: kan ikke finde '%s'

en: cannot find `ldd'
da: kan ikke finde 'ldd'

en: cannot find `nm'
da: kan ikke finde 'nm'

en: cannot find class (factory) method
da: kan ikke finde klasse(fabriks)metode

en: cannot find class `%s'
da: kan ikke finde klassen '%s'

en: cannot find file for class %s
da: kan ikke finde filen for klassen %s

en: cannot find interface declaration for `%s'
da: kan ikke finde grænsefladeerklæringen af '%s'

en: cannot find interface declaration for `%s', superclass of `%s'
da: kan ikke grænsefladeerklæringen af '%s', superklasse til '%s'

en: cannot find method
da: kan ikke finde metode

en: cannot find protocol declaration for `%s'
da: kan ikke finde protokolerklæringen af '%s'

en: cannot find reference tag for class `%s'
da: kan ikke finde referencemærket for klassen '%s'

en: cannot find source %s
da: kan ikke finde kilden %s

en: cannot initialize `%D' to namespace `%D'
da: kan ikke tildele startværdi til '%D' med navnerummet '%D'

en: cannot initialize `%T' from `%T'
da: kan ikke klargøre '%T' fra %T'

en: cannot initialize arrays using this syntax
da: kan ikke tildele tabeller startværdier med denne syntaks

en: cannot initialize multi-dimensional array with initializer
da: kan ikke klargøre multidimensional tabel med startværdi

en: cannot inline function `main'
da: funktionen 'main' kan ikke være inline

en: cannot optimize floating point division for both latency and throughput
da: kan ikke optimere kommatalsdivision for både ventetid og båndbredde

en: cannot optimize integer division for both latency and throughput
da: kan ikke optimere heltalsdivision for både ventetid og båndbredde

en: cannot pass objects of non-POD type `%#T' through `...'; call will abort at runtime
da: kan ikke videregive objekter af en ikke-POD type '%#T' gennem '...'; kald vil afbryde på kørselstidspunktet

en: cannot pass rvalue to reference parameter
da: kan ikke videregive højreværdi til referenceparameter

en: cannot put object with volatile field into register
da: kan ikke anbringe et objekt med et volatile-felt i et register

en: cannot receive objects of non-POD type `%#T' through `...'
da: kan ikke modtage objekter af en ikke-POD type '%#T' gennem '...'

en: cannot reload integer constant operand in `asm'
da: kan ikke genindlæse heltalskonstantoperand i 'asm'

en: cannot resolve overloaded function `%D' based on conversion to type `%T'
da: kan ikke benytte den flertydiggjorte funktion '%D' baseret på konvertering til typen '%T'

en: cannot return from a handler of a function-try-block of a constructor
da: kan ikke returnere fra en håndtering af en funktions-try-blok i en konstruktionsfunktion

en: cannot set interrupt attribute: no current function
da: kan ikke sætte afbrydelsesegenskaben: ingen aktuel funktion

en: cannot set interrupt attribute: no such identifier
da: kan ikke sætte afbrydelsesegenskaben: intet sådant kaldenavn

en: cannot specify -o with -c or -S and multiple compilations
da: kan ikke angive -o med -c eller -S og flere oversættelser

en: cannot specify `main' class when not linking
da: kan ikke angive 'main'-klassen når der ikke sammenkædes

en: cannot specify both -C and -o
da: -C og -o er indbyrdes uforenelige

en: cannot take address of bit-field `%s'
da: kan ikke finde adressen af bitfeltet '%s'

en: cannot take the address of `this', which is an rvalue expression
da: kan ikke tage adressen af 'this' som er et højreværdiudtryk

en: cannot take the address of an unaligned member
da: kan ikke tage adressen af et ikke-justeret medlem

en: cannot timevar_pop '%s' when top of timevars stack is '%s'
da: kan ikke udføre timevar_pop '%s' når toppen af timevars-stakken er '%s'

en: cannot use `::' in parameter declaration
da: kan ikke bruge '::' i parametererklæring

en: cannot use typeid with -fno-rtti
da: kan ikke bruge typeid med -fno-rtti

en: cannot use va_start in interrupt function
da: kan ikke bruge va_start i afbrydelsesfunktion

en: case label `%E' not within a switch statement
da: case-etiket '%E' befinder sig ikke inden i en switch-sætning

en: case label does not reduce to an integer constant
da: case-etiketten kan ikke reduceres til en heltalskonstant

en: case label not within a switch statement
da: case-etiket befinder sig ikke inden i en switch-sætning

en: case value `%ld' not in enumerated type
da: case-værdien '%ld' eksisterer ikke i enum-type

en: case value `%ld' not in enumerated type `%s'
da: case-værdien '%ld' eksisterer ikke i enum-typen '%s'

en: cast adds new qualifiers to function type
da: typeomtvingning tilføjer modifikationer til en funktionstype

en: cast discards qualifiers from pointer target type
da: typeomtvingelse kasserer modifikationer på henvisningsmålets type

en: cast does not match function type
da: typeomtvingelse passer ikke til funktionstype

en: cast from `%T' to `%T' discards qualifiers from pointer target type
da: typeomtvingning fra '%T' til '%T' kasserer modifikationer på henvisningsmålets type

en: cast from `%T' to `%T' increases required alignment of target type
da: typeomtvingning fra '%T' til '%T' forøger den påkrævede justering af målets type

en: cast from pointer to integer of different size
da: typeomtvingelse fra henvisning til heltal af en anden størrelse

en: cast increases required alignment of target type
da: typeomtvingelse forøger den påkrævne justering af måltypen

en: cast specifies array type
da: typetildelingen angiver en tabeltype

en: cast specifies function type
da: typetildelingen angiver en funktionstype

en: cast to non-reference type used as lvalue
da: typeomtvingning til ikke-reference-type benyttet som venstreværdi

en: cast to pointer from integer of different size
da: typeomtvingelse fra heltal til henvisning af en anden størrelse

en: cast to union type from type not present in union
da: typetildeling til en uniontype fra en type der ikke findes i union'en

en: casting `%T' to `%T' does not dereference pointer
da: typeomtvingning af '%T' til '%T' følger ikke henvisning

en: changes meaning of `%D' from `%+#D'
da: skifter betydningen af '%D' fra '%+#D'

en: char-array initialized from wide string
da: char-tabel får tildelt startværdi fra en bred streng

en: character constant too long for its type
da: tegnkonstanten er for lang for dens type

en: choose either big or little endian, not both
da: vælg enten stor- eller lilleendet, ikke begge

en: choose either m340 or m210 not both
da: vælg enten m340 eller m210, ikke begge

en: choosing `%D' over `%D'
da: vælger '%D' frem for '%D'

en: circular dependency in default args of `%#D'
da: cirkulær afhængighed i standardparametre til '%#D'

en: circular inheritance in interface declaration for `%s'
da: cirkulær nedarvning i interface-erklæringen af '%s'

en: circular pointer delegation detected
da: fundet en henvisningsefterfølgelse der går i ring

en: class '%s' has no method named '%s' matching signature '%s'
da: klassen '%s' har ingen metode ved navn '%s' der passer med signaturen '%s'

en: class `%T' does not have any field named `%D'
da: klassen '%T' har ikke et felt ved navn '%D'

en: class `%T' is implicitly friends with itself
da: klassen '%T' er underforstået ven med sig selv

en: class `%T' will be considered nearly empty in a future version of GCC
da: klassen '%T' vil blive betragtet som næsten tom i en fremtidig version af GCC

en: class `%s' already exists
da: klassen '%s' eksisterer allerede

en: class `%s' does not implement the `%s' protocol
da: klassen '%s' implementerer ikke protokollen '%s'

en: close %s
da: fejl ved lukning af %s

en: closing dependency file %s
da: lukker afhængighedsfilen %s

en: code model %s not supported in PIC mode
da: kodemodellen %s er ikke understøttet i PIC-tilstand

en: code model `%s' not supported in the %s bit mode
da: kodemodellen %s er ikke understøttet i %s bit-tilstand

en: code model `large' not supported yet
da: kodemodellen 'large' er ikke understøttet endnu

en: collect: reading %s
da: collect: læser %s

en: collect: recompiling %s
da: collect: genoversætter '%s'

en: collect: relinking
da: collect: kæder sammen igen

en: collect: tweaking %s in %s
da: collect: presser %s i %s

en: comma at end of enumerator list
da: komma i slutningen af enum-liste

en: comma expression used to initialize return value
da: kommaudtryk benyttet til at klargøre returværdi

en: comma operator in operand of #if
da: kommeoperator i en operand til #if

en: comparing floating point with == or != is unsafe
da: sammenligning af kommatal med == eller != er ikke sikkert

en: comparison between `%#T' and `%#T'
da: sammenligning mellem '%#T' og '%#T'

en: comparison between pointer and integer
da: sammenligning mellem henvisningsvariabel og heltal

en: comparison between signed and unsigned
da: sammenligning mellem signed og unsigned

en: comparison between signed and unsigned integer expressions
da: sammenlign mellem signed og unsigned heltalsudtryk

en: comparison between types `%#T' and `%#T'
da: sammenligning mellem typerne '%#T' og '%#T'

en: comparison is always %d
da: sammenligning er altid %d

en: comparison is always %d due to width of bit-field
da: sammenligning er altid %d på grund af den begrænsede rækkevidde af bitfeltet

en: comparison is always false due to limited range of data type
da: sammenligning er altid falsk på grund af den begrænsede rækkevidde af datatypen

en: comparison is always true due to limited range of data type
da: sammenligning er altid sand på grund af den begrænsede rækkevidde af datatypen

en: comparison of complete and incomplete pointers
da: sammenligning mellem en fuldstændig og ufuldstændig henvisning

en: comparison of distinct pointer types lacks a cast
da: sammenligning med forskellige henvisningstyper mangler en typeomtvingelse

en: comparison of promoted ~unsigned with constant
da: sammenligning af forfremmet ~unsigned med konstant

en: comparison of promoted ~unsigned with unsigned
da: sammenligning af forfremmet ~unsigned med unsigned

en: comparison of unsigned expression < 0 is always false
da: sammenligning med unsigned udtryk < 0 er altid falsk

en: comparison of unsigned expression >= 0 is always true
da: sammenligning med unsigned udtryk >= 0 er altid sand

en: comparisons like X<=Y<=Z do not have their mathematical meaning
da: sammenligninger som 'x <= y <= z' følger ikke den matematiske betydning

en: compilation of header file requested
da: oversættelse af inkluderingsfil udbedt

en: compilation terminated.
da: oversættelse afsluttede.

en: complex invalid for `%s'
da: complex ugyldig for '%s'

en: concatenation of string literals with __FUNCTION__ is deprecated
da: sammensætning af strengkonstanter med __FUNCTION__ er forældet

en: configuration: REAL, INTEGER, and LOGICAL are %d bits wide,
da: konfiguration: REAL, INTEGER og LOGICAL er %d bit brede,

en: configuration: char * holds %d bits, but INTEGER only %d --
     ASSIGN statement might fail
da: konfiguration: char * holder %d bit, men INTEGER kun %d - ASSIGN-sætning kan mislykkes

en: configuration: char * holds %d bits, but ftnlen only %d
da: konfiguration: char * holder %d bit, men ftnlen kun %d

en: conflicting access specifications for field `%s', ignored
da: modstridende tilgangsanvisninger til feltet '%s', ignoreret

en: conflicting access specifications for method `%D', ignored
da: modstridende tilgangsanvisninger til metoden '%D', ignoreret

en: conflicting architectures defined - using C series
da: modstridende arkitekturer defineret - bruger C-serien

en: conflicting architectures defined - using K series
da: modstridende arkitekturer defineret - bruger K-serien

en: conflicting declarations of `%s'
da: modstridende erklæringer af '%s'

en: conflicting return type specified for `%#D'
da: modstridende returtyper angivet for '%#D'

en: conflicting super class name `%s'
da: modstridende superklassenavn '%s'

en: conflicting types for `%#D'
da: modstridende typer for '%#D'

en: conflicting types for `%s'
da: modstridende typer for '%s'

en: conflicting types for built-in function `%s'
da: modstridende typer for den indbyggede funktion '%s'

en: conflicts with built-in declaration `%#D'
da: strider mod indbygget erklæring '%#D'

en: conflicts with function declaration `%#D'
da: strider mod funktionserklæring '%#D'

en: conflicts with new declaration with %L linkage
da: strider mod ny erklæring af med %L-kædning

en: conflicts with previous declaration `%#D'
da: strider mod tidligere erklæring '%#D'

en: const `%s' cannot be declared `mutable'
da: const '%s' kan ikke erklæres 'mutable'

en: const declaration for `%s' follows non-const
da: const-erklæring af '%s' følger ikke-konstant erklæring

en: const objects cannot go in .sdata/.sbss
da: konstante objekter kan ikke anbringes i .sdata/.sbss

en: const_double_split got a bad insn:
da: const_double_split modtog en ugyldig instruktion:

en: constant argument out of range for `%s'
da: konstant parameter uden for det gyldige interval for '%s'

en: constructor cannot be static member function
da: konstruktionsfunktionen kan ikke være en statisk medlemsfunktion

en: constructor for alien class `%T' cannot be a member
da: konstruktionsfunktionen for den fremmede klasse '%T' kan ikke være et medlem

en: constructor syntax used, but no constructor declared for type `%T'
da: konstruktionsfunktionsyntaks benyttet, men ingen konstruktionsfunktion er erklæret for typen '%T'

en: constructors cannot be declared virtual
da: konstruktionsfunktioner kan ikke erklæres virtual

en: constructors may not be `%s'
da: konstruktionsfunktioner må ikke være '%s'

en: continue statement not within a loop
da: continue-sætning befinder sig ikke i en løkke

en: control reaches end of non-void function
da: kontrol når til slutningen af ikke-void funktion

en: conversion from `%#T' to `%#T'
da: konvertering fra '%#T' til '%#T'

en: conversion from `%T' to `%T' discards qualifiers
da: konvertering fra '%T' til '%T' forkaster modifikationer

en: conversion from `%T' to `%T' is ambiguous
da: konvertering fra '%T' til '%T' er tvetydigt

en: conversion from `%T' to non-scalar type `%T' requested
da: konvertering fra '%T' til en ikke-skalartype '%T' udbedt

en: conversion lacks type at end of format
da: konvertering mangler type i slutningen af formatering

en: conversion of `%E' from `%T' to `%T' is ambiguous
da: konvertering af '%E' fra '%T' til '%T' er tvetydigt

en: conversion to %s%s will never use a type conversion operator
da: konvertering til %s%s vil aldrig bruge en typekonverteringsoperator

en: conversion to incomplete type
da: konvertering til en ufuldstændig type

en: conversion to non-scalar type requested
da: konvertering til ikke-skalartype udbedt

en: converting NULL to non-pointer type
da: konverterer NULL til en ikke-henvisningstype

en: converting from `%T' to `%T'
da: konvertering fra '%T' til '%T'

en: converting overloaded function `%D' to type `%#T' is ambiguous
da: konvertering af den flertydiggjorte funktion '%D' til typen '%T' er tvetydig

en: corrupted profile info: prob for %d-%d thought to be %d
da: ødelagte profilinfo: sandsynlighed for %d-%d menes at være %d

en: could not convert 0x%l.8x into a region
da: kunne ikke konvertere 0x%l.8x til en region

en: could not convert `%E' to `%T'
da: kunne ikke konvertere '%E' til '%T'

en: could not convert template argument `%E' to `%T'
da: kunne ikke konvertere skabelonsparameteren '%E' til '%T'

en: could not determine date and time
da: kunne ikke bestemme dato og tid

en: could not find a spill register
da: kunne ikke finde et register at bortødsle

en: could not find class$ field in java interface type `%T'
da: kunne ikke finde et class$-felt i Java-grænsefladetypen '%T'

en: could not find specs file %s
da: kunne ikke finde specifikationsfilen %s

en: could not open dump file `%s'
da: kunne ikke åbne dumpningsfilen '%s'

en: could not split insn
da: kunne ikke dele instruktion

en: couldn't determine target name for dependency tracking
da: kunne ikke bestemme målnavn for afhængighedsfølgning

en: couldn't run `%s': %s
da: kunne ikke køre '%s': %s

en: cppchar_t must be an unsigned type
da: cppchar_t skal være en unsigned type

en: creating %s
da: opretter %s

en: creating array of `%T'
da: opretter tabel af '%T'

en: creating array with size zero
da: opretter tabel med størrelsen nul

en: creating array with size zero (`%E')
da: opretter tabel med størrelsen nul ('%E')

en: creating pointer to member function of non-class type `%T'
da: opretter henvisning til medlemsfunktion af typen '%T' der ikke er en klasse

en: creating pointer to member of non-class type `%T'
da: opretter henvisning til medlem af typen '%T' der ikke er en klasse

en: creating pointer to member reference type `%T'
da: opretter henvisning til medlemsreference af typen '%T'

en: creating selector for non existant method %s
da: opretter vælger for ikke-eksisterende metode '%s'

en: current file is older than %s
da: aktuel fil er ældre end %s

en: cycle in definition of reservation `%s'
da: cyklus i definering af reservering '%s'

en: data area of '%s' conflicts with previous declaration
da: dataområdet '%s' er i modstrid med tidligere erklæring

en: data definition has no type or storage class
da: definition af data uden angivelse af type eller lagringsklasse

en: data initializer on host with different endianness
da: datastartværdi på vært med anden endethed

en: data member `%D' cannot be a member template
da: datamedlem '%D' kan ikke være en medlemsskabelon

en: data member may not have variably modified type `%T'
da: datamedlem må ikke have variabelt ændret type '%T'

en: data type of `%s' isn't suitable for a register
da: datatypen for '%s' passer ikke med et register

en: declaration does not declare anything
da: erklæring erklærer ikke noget

en: declaration for parameter `%s' but no such parameter
da: erklæring af parameteren '%s', men ingen sådan parameter

en: declaration of C function `%#D' conflicts with
da: erklæring af C-funktionen '%#D' strider mod

en: declaration of `%#D'
da: omerklæring af '%#D'

en: declaration of `%#D' has `extern' and is initialized
da: erklæringen af '%#D' indeholder 'extern' og variablen bliver tildelt en startværdi

en: declaration of `%#D' outside of class is not definition
da: erklæring af '%#D' uden for en klasse er ikke en definition

en: declaration of `%#D' shadows a parameter
da: erklæring af '%#D' skygger for en parameter

en: declaration of `%D' as %s
da: erklæring af '%D' som %s

en: declaration of `%D' as multidimensional array must have bounds for all dimensions except the first
da: erklæring af '%D' som flerdimensional tabel skal have grænser for alle dimensioner pånær den første

en: declaration of `%D' as non-function
da: erklæring af '%D' som ikke-funktion

en: declaration of `%D' in `%D' which does not enclose `%D'
da: erklæring af '%D' i '%D' som ikke omgiver '%D'

en: declaration of `%D' not in a namespace surrounding `%D'
da: erklæring af '%D' er ikke i et navnerum der omgiver '%D'

en: declaration of `%F' throws different exceptions
da: erklæring af '%F' kaster forskellige undtagelser

en: declaration of `%s' as array of functions
da: '%s' erklæret som en tabel af funktioner

en: declaration of `%s' as array of voids
da: '%s' erklæret som en tabel af void

en: declaration of `%s' has `extern' and is initialized
da: erklæringen af '%s' indeholder 'extern' og variablen bliver tildelt en startværdi

en: declaration of `%s' shadows %s
da: erklæring af '%s' skygger for '%s'

en: declaration of `%s' shadows a member of `this'
da: erklæring af '%s' skygger for et medlem af 'this'

en: declaration of `%s' shadows a parameter
da: erklæring af '%s' skygger for en parameter

en: declaration of `%s' shadows a symbol from the parameter list
da: erklæring af '%s' skygger for et symbol fra parameterlisten

en: declaration of `extern' variable `%s' in `for' loop initial declaration
da: erklæring af '%s' der er en 'extern'-variabel, i begyndelseserklæring i 'for'-løkke

en: declaration of non-variable `%s' in `for' loop initial declaration
da: erklæring af '%s' der ikke er en variabel, i begyndelseserklæring i 'for'-løkke

en: declaration of static variable `%s' in `for' loop initial declaration
da: erklæring af '%s' der er en statisk variabel, i begyndelseserklæring i 'for'-løkke

en: declaration of template `%#D'
da: erklæring af skabelon '%#D'

en: declarator-id missing; using reserved word `%D'
da: erklærer-id mangler; bruger reserveret ord '%D'

en: decrement of pointer to unknown structure
da: formindskelse af henvisning til en ukendt struktur

en: default argument `%E' uses local variable `%D'
da: standardparameter '%E' bruger lokal variabel '%D'

en: default argument for `%#D' has type `%T'
da: standardparameter for '%#D' har typen '%T'

en: default argument for parameter of type `%T' has type `%T'
da: standardparameter for parameter af typen '%T' har typen '%T'

en: default argument given for parameter %d of `%#D'
da: standardparameter givet til %d. parameter for '%#D'

en: default argument missing for parameter %P of `%+#D'
da: standardparameter mangler for parameter %P  i '%+#D'

en: default argument specified in explicit specialization
da: standardparameter angivet i eksplicit specialisering

en: default arguments are not allowed in declaration of friend template specialization `%D'
da: standardparametre er ikke tilladt i erklæring af venneskabelonsspecialisering '%D'

en: default-initialization of `%#D', which has reference type
da: standardklargøring af '%#D' som er af en referencetype

en: define_bypass `%s - %s' has negative latency time
da: define_bypass '%s - %s' har negativ ventetid

en: define_insn_reservation `%s' has negative latency time
da: define_insn_reservation '%s' har negativ ventetid

en: define_unit `%s' without automaton when one defined
da: define_unit '%s' uden automat når en er defineret

en: defining explicit specialization `%D' in friend declaration
da: definering af eksplicit specialisering '%D' i friend-erklæring

en: definition of `%#T' inside template parameter list
da: definition af '%#T' inden i skabelonsparameterliste

en: definition of array `%#D' in condition
da: definition af tabel '%#D' i betingelse

en: definition of class `%T' in condition
da: definition af klassen '%T' i betingelse

en: definition of enum `%T' in condition
da: definition af enum '%T' i betingelse

en: definition of implicitly-declared `%D'
da: definition af underforstået-erklæret '%D'

en: definition provided for explicit instantiation
da: definition angivet for eksplicit instantiering

en: deleting `%T' is undefined
da: benyttelse af delete på '%T' er ikke defineret

en: deleting array `%#D'
da: benyttelse af delete på tabellen '%#D'

en: deprecated conversion from string constant to `%T'
da: forældet konvertering fra strengkonstant til '%T'

en: deprecated use of label at end of compound statement
da: forældet brug af etiket i slutningen af sammensat sætning

en: dereferencing `void *' pointer
da: forsøg på at følge en 'void *'-henvisning

en: dereferencing pointer to incomplete type
da: forsøg på at følge en henvisning til en variabel af en ufuldstændig type

en: dereferencing type-punned pointer will break strict-aliasing rules
da: følgning af en typeomtvunget henvisning vil bryde strenge aliasregler

en: derived union `%T' invalid
da: nedarvet union '%T' ugyldig

en: destructor `%T' must match class name `%T'
da: destruktionsfunktion '%T' skal passe til klassenavnet '%T'

en: destructor cannot be static member function
da: destruktionsfunktionen kan ikke være en statisk medlemsfunktion

en: destructor for alien class `%T' cannot be a member
da: destruktionsfunktionen for den fremmede klasse '%T' kan ikke være et medlem

en: destructor name `~%T' does not match type `%T' of expression
da: destruktionsfunktionsnavn '~T' passer ikke med typen '%T' for udtrykket

en: destructor needed for `%#D'
da: destruktionsfunktion påkrævet til '%#D'

en: destructor specifier `%T::~%T' must have matching names
da: destruktionsangivelse '%T::~%T' skal have ens navne

en: destructor specifier `%T::~%T()' must have matching names
da: destruktionsangivelse '%T::~%T()' skal have ens navne

en: destructors may not be `%s'
da: destruktionsfunktioner må ikke være '%s'

en: destructors may not have parameters
da: destruktionsfunktioner må ikke have parametre

en: destructors must be member functions
da: destruktionsfunktioner skal være medlemmer

en: destructors take no parameters
da: destruktionsfunktioner kan ikke have parametre

en: detected recursion whilst expanding macro "%s"
da: opdagede rekursion ved udfoldelse af makroen "%s"

en: didn't use all bb entries of graph, function %s
da: brugte ikke alle grafens basisblokelementer, funktion %s

en: different type
da: anden type

en: direct base `%T' inaccessible in `%T' due to ambiguity
da: direkte stamklasse '%T' er ikke tilgængelig i '%T' på grund af tvetydighed

en: directory name missing after %s
da: et katalognavn mangler efter %s

en: directory name must immediately follow -I
da: et katalognavn skal følge umiddelbart efter -I

en: division by zero
da: division med nul

en: division by zero in #if
da: division med nul i #if

en: division by zero in `%E %% 0'
da: division med nul i '%E %% 0'

en: division by zero in `%E %% 0.'
da: division med nul i '%E %% 0.'

en: division by zero in `%E / 0'
da: division med nul i '%E / 0'

en: division by zero in `%E / 0.'
da: division med nul i '%E / 0.'

en: dominator of %d should be %d, not %d
da: dominator for %d burde være %d, ikke %d

en: duplicate (or overlapping) case value
da: case-værdi optræder mere end én gang (måske pga. intervalsammenfald)

en: duplicate ConstantValue attribute for field '%s'
da: mere end én ConstantValue-egenskab for feltet '%s'

en: duplicate `%s'
da: '%s' optræder mere end én gang

en: duplicate `const'
da: 'const' optræder mere end én gang

en: duplicate `restrict'
da: 'restrict' optræder mere end én gang

en: duplicate `volatile'
da: 'volatile' optræder mere end én gang

en: duplicate asm operand name '%s'
da: 'asm'-operandnavnet '%s' optræder mere end én gang

en: duplicate base type `%T' invalid
da: stamklassetype '%T' optræder mere end én gang

en: duplicate case value
da: case-værdi optræder mere end én gang

en: duplicate declaration for protocol `%s'
da: mere end én erklæring af protokollen '%s'

en: duplicate declaration of class method `%s'
da: mere end én erklæring af klassemetoden '%s'

en: duplicate declaration of instance method `%s'
da: mere end én erklæring af instansmetoden '%s'

en: duplicate definition of class method `%s'
da: mere end én definition af klassemetoden '%s'

en: duplicate definition of instance method `%s'
da: mere end én definition af instansmetoden '%s'

en: duplicate enum value `%D'
da: enum-værdien '%D' optræder mere end én gang

en: duplicate explicit instantiation of `%#D'
da: '%#D' er blevet eksplicit instantieret mere end én gang

en: duplicate explicit instantiation of `%#T'
da: '%#T' er blevet eksplicit instantieret mere end én gang

en: duplicate field `%D' (as enum and non-enum)
da: feltet '%D' optræder mere end én gang (som enum og som ikke-enum)

en: duplicate field `%D' (as type and non-type)
da: feltet '%D' optræder mere end én gang (som type og som ikke-type)

en: duplicate initialization of %D
da: %D tildelt startværdi mere end én gang

en: duplicate interface declaration for category `%s(%s)'
da: mere end én grænsefladeerklæring af kategorien '%s(%s)'

en: duplicate interface declaration for class `%s'
da: mere end én grænsefladeerklæring af klassen '%s'

en: duplicate label `%D'
da: etiketten '%D' optræder mere end én gang

en: duplicate label declaration `%s'
da: etiketten '%s' er blevet erklæret mere end én gang

en: duplicate macro parameter "%s"
da: makroparameternavnet "%s" optræder mere end én gang

en: duplicate member `%D'
da: medlemmet '%D' optræder mere end én gang

en: duplicate member `%s'
da: medlemmet '%s' optræder mere end én gang

en: duplicate nested type `%D'
da: den indlejrede type '%D' optræder mere end én gang

en: duplicate type qualifiers in %s declaration
da: dobbelte typemodifikationer i %s-erklæring

en: dynamic dependencies.
da: dynamiske afhængigheder.

en: dynamic dependency %s not found
da: dynamisk afhængighed %s ikke fundet

en: dynamic_cast of `%#D' to `%#T' can never succeed
da: dynamic_cast af '%#D' til '%#T' kan aldrig lykkes

en: elements of array `%#D' have incomplete type
da: elementer i tabellen '%#D' er af en ufuldstændig type

en: elements of array `%s' have incomplete type
da: elementer i tabellen '%s' er af en ufuldstændig type

en: embedded `\0' in format
da: indlejret '\0' i formatering

en: embedding a directive within macro arguments is not portable
da: indlejring af et direktiv inden i makroparametre er ikke portabelt

en: emitting PIC operand, but PIC register isn't set up
da: udsender PIC-operand, men PIC-register er ikke sat op

en: empty body in an else-statement
da: tom krop i en else-sætning

en: empty character constant
da: tom tegnkonstant

en: empty declaration
da: tom erklæring

en: empty file name in #%s
da: tomt filnavn i #%s

en: empty index range in initializer
da: tomt indeksinterval i startværdi

en: empty left precision in %s format
da: tom venstrepræcision i %s-formatering

en: empty precision in %s format
da: tom præcision i %s-formatering

en: empty range specified
da: tomt interval angivet

en: empty scalar initializer
da: tom skalarstartværdi

en: enabling backtrace support is only meaningful when compiling for the Thumb
da: aktivering af tilbagesporingsunderstøttelse giver kun mening ved oversættelse for en Thumb

en: enabling callee interworking support is only meaningful when compiling for the Thumb
da: aktivering af interarbejdeunderstøttelse for kaldte objekter giver kun mening ved oversættelse for en Thumb

en: enabling caller interworking support is only meaningful when compiling for the Thumb
da: aktivering af interarbejdeunderstøttelse for kaldere giver kun mening ved oversættelse for en Thumb

en: enclosing class templates are not explicitly specialized
da: omgivende klasseskabeloner er ikke eksplicit specialiserede

en: end insn %d for block %d not found in the insn stream
da: slutinstruktion %d for blok %d ikke fundet i instruktionsstrømmen

en: enum defined inside parms
da: enum defineret inden i parameterliste

en: enumeral and non-enumeral type in conditional expression
da: enum- og ikke enum-type i betinget udtryk

en: enumeral mismatch in conditional expression: `%T' vs `%T'
da: enum-typer passer ikke sammen i betinget udtryk: '%T' og '%T'

en: enumeration value `%s' not handled in switch
da: enum-værdien '%s' håndteres ikke i switch-sætning

en: enumeration values exceed range of largest integer
da: enum-værdier overstige rækkevidden af det største heltal

en: enumerator value for `%D' not integer constant
da: enum-værdi for '%D' er ikke en heltalskonstant

en: enumerator value for `%s' not integer constant
da: enum-værdien for '%s' er ikke en heltalskonstant

en: environment variable DJGPP not defined
da: miljøvariablen DJGPP er ikke defineret

en: environment variable DJGPP points to corrupt file '%s'
da: miljøvariablen DJGPP peger på den ødelagte fil '%s'

en: environment variable DJGPP points to missing file '%s'
da: miljøvariablen DJGPP peger på den manglende fil '%s'

en: error closing %s
da: fejl ved lukning af %s

en: error in args to spec function `%s'
da: fejl i parametre til specifikationsfunktion '%s'

en: error in constant pool entry #%d
da: fejl i konstantområdelement nr. %d

en: error while parsing constant pool
da: fejl ved tolkning af konstant område

en: error while parsing fields
da: fejl ved tolkning af felter

en: error while parsing final attributes
da: fejl ved tolkning af endelige egenskaber

en: error while parsing methods
da: fejl ved tolkning af metoder

en: error writing to %s
da: fejl ved skrivning til %s

en: escape sequence out of range for its type
da: undvigesekvensen er uden for det gyldig interval for dens type

en: exception handler inside code that is being protected
da: undtagelseshåndtering inden i kode der bliver beskyttet

en: exception handling disabled, use -fexceptions to enable
da: håndtering af undtagelser er slået fra, angiv -fexceptions for at slå dem til

en: exception of type `%T' will be caught
da: undtagelse af typen '%T' vil blive fanget

en: excess elements in aggregate initializer
da: for mange elementer i startværdi til sammensat type

en: excess elements in array initializer
da: for mange elementer i tabelstartværdi

en: excess elements in char array initializer
da: for mange elementer i char-tabelstartværdien

en: excess elements in scalar initializer
da: for mange elementer i skalarstartværdi

en: excess elements in struct initializer
da: for mange elementer i struct-startværdi

en: excess elements in union initializer
da: for mange elementer i union-startværdi

en: excess elements in vector initializer
da: for mange elementer i vektorstartværdi

en: execv %s
da: fejl under kørsel (vha. execv) af %s

en: expected %d levels of template parms for `%#D', got %d
da: forvented %d niveauer af skabelonsparametre for '%#D', modtog %d

en: explicit instantiation of `%#D'
da: eksplicit instantiering af '%#D'

en: explicit instantiation of `%#T' before definition of template
da: eksplicit instantiering af '%T' før definering af skabelonen

en: explicit instantiation of `%D' but no definition available
da: eksplicit instantiering af '%D', men ingen definition tilgængelig

en: explicit instantiation of non-template `%#D'
da: eksplicit instantiering af ikke-skabelon '%#D'

en: explicit instantiation of non-template type `%T'
da: eksplicit instantiering af '%T' der ikke er en skabelonstype

en: explicit specialization in non-namespace scope `%D'
da: eksplicit specialisering i virkefeltet '%D' der ikke er et navnerum

en: explicit specialization not preceded by `template <>'
da: eksplicit specialisering følger ikke efter 'template <>'

en: explicit specialization of %D after first use
da: eksplicit specialisering af %D efter første brug

en: explicit specialization of non-template `%T'
da: eksplicit specialisering af '%T' der ikke er en skabelon

en: exponent has no digits
da: der er ingen cifre i eksponent

en: expression '%E' of abstract class type '%T' cannot be used in throw-expression
da: udtrykket '%E' med den abstrakte klassetype '%T' kan ikke bruges i throw-udtryk

en: expression statement has incomplete type
da: udtrykket er af en ufuldstændig type

en: extended registers have no high halves
da: udvidede registre har ikke høje halvdele

en: extern declaration of `%#D' doesn't match
da: extern-erklæring af '%#D' passer ikke med

en: extern declaration of `%s' doesn't match global one
da: extern-erklæring af '%s' passer ikke med den globale

en: extra brace group at end of initializer
da: overskydende krøllede paranteser ved slutningen af startværdien

en: extra elements in scalar initializer
da: overskydende elementer i skalarstarværdi

en: extra qualification `%T::' on member `%D' ignored
da: ekstra modifikation '%T::' af medlemmet '%D' ignoreret

en: extra qualification `%T::' on member `%s' ignored
da: ekstra modifikation '%T::' af medlemmet '%s' ignoreret

en: extra semicolon in struct or union specified
da: ekstra semikolon angivet i struct eller union

en: extra tokens at end of #%s directive
da: ekstra symboler i slutningen af #%s-direktiv

en: extra type qualifiers in format argument (arg %d)
da: ekstra typemodifikationer i formateringsparameter (parameter %d)

en: extraneous `%T' ignored
da: overflødig '%T' ignoreret

en: extraneous argument to `%s' option
da: der er en parameter for meget til tilvalget '%s'

en: f2c-compatible code need not be generated
da: f2c-kompatibel kode behøver ikke at blive genereret

en: failed to find class '%s'
da: kunne ikke finde klassen '%s'

en: field '%s' not found in class
da: feltet '%s' blev ikke fundet i klassen

en: field `%#D' is static; the only point of initialization is its definition
da: feltet '%#D' er statisk; det eneste sted det kan klargøres er ved dets definition

en: field `%#D' with same name as class
da: felt '%#D' med samme navn som klassen

en: field `%D' declared static in union
da: feltet '%D' er erklæret statisk i union

en: field `%D' has incomplete type
da: feltet '%D' er af en ufuldstændig type

en: field `%D' in local class cannot be static
da: feltet '%D' i lokal klasse kan ikke være statisk

en: field `%D' invalidly declared function type
da: feltet '%D' er på ugyldig vis erklæret som en funktionstype

en: field `%D' invalidly declared method type
da: feltet '%D' er på ugyldig vis erklæret som en medlemsfunktionstype

en: field `%D' invalidly declared offset type
da: feltet '%D' er på ugyldig vis erklæret som en afstandstype

en: field `%s' declared as a function
da: feltet '%s' er erklæret som en funktion

en: field `%s' has incomplete type
da: feltet '%s' er af en ufuldstændig type

en: field `%s' not found
da: feltet '%s' ikke fundet

en: field initializer is not constant
da: feltets startværdi er ikke en konstant

en: field initializer type mismatch
da: typen af startværdien for feltet passer ikke

en: field name not in record or union initializer
da: feltnavn ikke i struktur- eller union-startværdi

en: field precision
da: feltpræcision

en: field width
da: feltbredde

en: field width in printf format
da: feltbredde i printf-formatering

en: field width in scanf format
da: feltbredde i scanf-formatering

en: field width in strfmon format
da: feltbredde i strfmon-formatering

en: field width in strftime format
da: feltbredde i strftime-formatering

en: file %s not found, execution counts assumed to be zero
da: filen %s ikke fundet, antager at kørselstællere er nul

en: file name missing after %s
da: et filnavn mangler efter %s

en: file not found `%s'
da: filen '%s' blev ikke fundet

en: fill character
da: udfyldningstegn

en: fill character in strfmon format
da: udfyldningstegn i strfmon-formatering

en: final field '%s' may not have been initialized
da: slutfeltet '%s' bliver måske ikke klargjort

en: fini function found in object %s
da: afslutningsfunktion fundet i objekt %s

en: first argument of `%s' should be `int'
da: den første parameter til '%s' skal være 'int'

en: first argument to __builtin_choose_expr not a constant
da: første parameter til '__builtin_choose_expr' skal være en konstant

en: first argument to `va_arg' not of type `va_list'
da: den første parameter til 'va_arg' er ikke af typen 'va_list'

en: fix_sched_param: unknown param: %s
da: fix_sched_param: ukendt parameter: %s

en: flexible array member in otherwise empty struct
da: fleksibelt tabelmedlem i ellers tom struktur

en: flexible array member in union
da: fleksibelt tabelmedlem i union

en: flexible array member not at end of struct
da: fleksibelt tabelmedlem ikke i slutningen af struktur

en: floating constant exceeds range of "%s"
da: kommatalskonstant overskrider intervallet for '%s'

en: floating constant in preprocessor expression
da: kommatalskonstant i præprocessorudtryk

en: floating constant misused
da: kommatalskonstant misbrugt

en: floating point constant not a valid immediate operand
da: kommatalskonstant er ikke en gyldig umiddelbar operand

en: floating point overflow in expression
da: kommatalsoverløb i udtryk

en: flow control insn inside a basic block
da: strømkontrolinstruktion inden i en basisblok

en: follows non-prototype definition here
da: følger definition uden prototype her

en: for each function it appears in.)
da: per funktion)

en: for template declaration `%D'
da: til skabelonserklæring '%D'

en: format argument %d unused before used argument %d in $-style format
da: formateringsparameter %d ubenyttet før den brugte parameter %d i formatering med $

en: format argument %d used more than once in %s format
da: formateringsparameter %d brugt mere end en gang i %s-formatering

en: format argument is not a pointer (arg %d)
da: formateringsparameter er ikke en henvisning (parameter %d)

en: format argument is not a pointer to a pointer (arg %d)
da: formateringsparameter er ikke en henvisning til en henvisning (parameter %d)

en: format is a wide character string
da: formatering er en bredtegnsstreng

en: format not a string literal and no format arguments
da: formatering er ikke en strengkonstant og der er ingen formateringsparametre

en: format not a string literal, argument types not checked
da: formatering er ikke en strengkonstant, parametertyper er ikke kontrolleret

en: format not a string literal, format string not checked
da: formatering er ikke en strengkonstant, formateringsstrengen er ikke kontrolleret

en: format string arg follows the args to be formatted
da: formateringsstrengsparameter efterfølger parametrene der skal formateres

en: format string arg not a string type
da: formateringsstrengsparameter er ikke af en strengtype

en: format string has invalid operand number
da: formateringsstrengen har et ugyldigt operandtal

en: forming %s to reference type `%T'
da: danner %s til referencetypen '%T'

en: forming reference to void
da: danner reference til void

en: fp software completion requires -mtrap-precision=i
da: kommatalssoftwarefuldførelse kræver -mtrap-precision=i

en: fp_offset (%ld) or end_offset (%ld) is less than zero
da: fp_offset (%ld) eller end_offset (%ld) er mindre end nul

en: fr30_print_operand: invalid %%F code
da: fr30_print_operand: ugyldig '%%F'-kode

en: fr30_print_operand: invalid %%x code
da: fr30_print_operand: ugyldig '%%x'-kode

en: fr30_print_operand: invalid operand to %%A code
da: fr30_print_operand: ugyldig operand til '%%A'-kode

en: fr30_print_operand: unhandled MEM
da: fr30_print_operand: ikke-håndteret MEM

en: fr30_print_operand: unknown code
da: fr30_print_operand: ukendt kode

en: fr30_print_operand: unrecognized %%B code
da: fr30_print_operand: ukendt '%%B'-kode

en: fr30_print_operand: unrecognized %%b code
da: fr30_print_operand: ukendt '%%b'-kode

en: fr30_print_operand: unrecognized %%p code
da: fr30_print_operand: ukendt '%%p'-kode

en: fr30_print_operand_address: unhandled address
da: fr30_print_operand_address: ikke-håndteret adresse

en: frame size too large for reliable stack checking
da: rammestørrelse for stor til pålidelig stakkontrol

en: friend declaration `%#D' declares a non-template function
da: friend-erklæring '%#D' erklærer en ikke-skabelonsfunktion

en: friend declaration not in class definition
da: friend-erklæringen er ikke i klassedefinitionen

en: friend declaration requires class-key, i.e. `friend %#T'
da: friend-erklæring kræver klasseangivelse, dvs. 'friend %#T'

en: friend declaration requires class-key, i.e. `friend class %T::%D'
da: friend-erklæring kræver klasseangivelse, dvs. 'friend class %T::%D'

en: frv_print_operand: unknown code
da: fr_print_operand: ukendt kode

en: fstat %s
da: fejl ved egenskabsundersøgelse af filen %s

en: function `%#D' is initialized like a variable
da: funktionen '%#D' bliver tildelt en startværdi som en variabel

en: function `%D' cannot be declared friend
da: funktionen '%D' kan ikke erklæres friend

en: function `%D' declared virtual inside a union
da: funktionen '%D' erklæret virtual inden i en union

en: function `%s' cannot be declared `mutable'
da: funktionen '%s' kan ikke erklæres 'mutable'

en: function `%s' is initialized like a variable
da: funktionen '%s' bliver tildelt en startværdi som en variabel

en: function `%s' redeclared as inline
da: funktionen '%s' omerklæret som inline

en: function `%s' redeclared with attribute noinline
da: funktionen '%s' omerklæret med egenskaben noinline

en: function `%s' was previously declared within a block
da: funktionen '%s' blev tidligere erklæret inden for en blok

en: function body for constructor missing
da: kroppen til konstruktionsfunktionen mangler

en: function call has aggregate value
da: funktionskald har en sammensat værdi

en: function cannot be inline
da: funktion kan ikke indbygges

en: function declaration isn't a prototype
da: funktionserklæringen er ikke en prototype

en: function declared `noreturn' has a `return' statement
da: funktion der er erklæret 'noreturn' har en 'return'-sætning

en: function definition declared `__thread'
da: '__thread' er påhæftet funktionsdefinitionen

en: function definition declared `auto'
da: 'auto' er påhæftet funktionsdefinitionen

en: function definition declared `register'
da: 'register' er påhæftet funktionsdefinitionen

en: function definition declared `typedef'
da: 'typedef' er påhæftet funktionsdefinitionen

en: function does not return string type
da: funktionen returnerer ikke en strengtype

en: function might be possible candidate for `%s' format attribute
da: funktion er en mulig kandidat til '%s'-formateringsegenskab

en: function might be possible candidate for attribute `noreturn'
da: funktion er muligvis en kandidat til egenskaben 'noreturn'

en: function return type cannot be function
da: en funktions returtype kan ikke være en funktion

en: function returns address of local variable
da: funktion returnerer adressen på en lokal variabel

en: function returns an aggregate
da: funktion returnerer en værdi af en sammensat type

en: function too large to be inline
da: funktionen er for stor til at blive indbygget

en: function types not truly compatible in ISO C
da: funktionstyper ikke er fuldt ud forenelige i ISO C

en: function uses __builtin_eh_return
da: funktionen bruger __builtin_eh_return

en: function using alloca cannot be inline
da: funktion der bruger alloca, kan ikke indbygges

en: function using setjmp cannot be inline
da: funktion der bruger setjmp, kan ikke indbygges

en: function using short complex types cannot be inline
da: funktioner der benytter short complex-typer, kan ikke indbygges

en: function with computed jump cannot inline
da: funktioner med beregnede spring kan ikke indbygges

en: function with label addresses used in initializers cannot inline
da: funktion hvor etiketadresser benyttes i klargøringer, kan ikke indbygges

en: function with nested functions cannot be inline
da: funktion med indlejrede funktioner kan ikke indbygges

en: function with nonlocal goto cannot be inline
da: funktioner med ikke-lokale goto'er kan ikke indbygges

en: function with target specific attribute(s) cannot be inlined
da: funktioner med målspecifikke egenskaber kan ikke indbygges

en: function with transparent unit parameter cannot be inline
da: funktioner med gennemsigtig union-parameter kan ikke indbygges

en: function with varying-size parameter cannot be inline
da: funktioner med parametre af varierende størrelse kan ikke indbygges

en: function with varying-size return value cannot be inline
da: funktioner med returværdier af varierende størrelse kan ikke indbygges

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
da: funktionsagtig makro "%s" skal bruges med parametre i traditionel C

en: function-scope `%s' implicitly auto and declared `__thread'
da: '%s' i funktionsvirkefelt underforstået auto og erklæret '__thread'

en: function_profiler support for MMIX
da: function_profiler-understøttelse for MMIX

en: garbage after ) in reservation `%s'
da: ragelse efter ) i reservering '%s'

en: gcc driver version %s executing gcc version %s
da: GCC-styringsprogram version %s kører GCCc version %s

en: gcc version %s
da: GCC version %s

en: generate RP code
da: Generér RP-kode

en: generation of Branch Likely instructions enabled, but not supported by architecture
da: generering af Branch Likely-instruktioner er aktiveret, men ikke understøttet af arkitekturen

en: generic thunk code fails for method `%#D' which uses `...'
da: generel thunk-kode mislykkes for metoden '%#D' som bruger '...'

en: global declaration `%#D'
da: global erklæring '%#D'

en: global register variable `%s' used in nested function
da: global registervariabel '%s' benyttet i indlejret funktion

en: global register variable follows a function definition
da: en global registervariabel følger en funktionsdefinition

en: global register variable has initial value
da: global registervariabel har en startværdi

en: got %d template parameters for `%#D'
da: modtog %d skabelonsparametre for '%#D'

en: got %d template parameters for `%#T'
da: modtog %d skabelonsparametre for '%#T'

en: gp is constant (but save/restore gp on indirect calls)
da: gp er konstant (men gem/gendan gp ved indirekte kald)

en: gp_offset (%ld) or end_offset (%ld) is less than zero
da: gp_offset (%ld) eller end_offset (%ld) er mindre end nul

en: head insn %d for block %d not found in the insn stream
da: hovedinstruktion %d for blok %d ikke fundet i instruktionsstrømmen

en: hex escape out of range
da: hexadecimal undvigesekvens er uden for det gyldige interval

en: hex escape sequence out of range
da: den hexadecimale undvigesekvens er uden for det gyldige interval

en: hexadecimal floating constants require an exponent
da: hexadecimal kommatalskonstant skal have en eksponent

en: iC2.0 and iC3.0 are incompatible - using iC3.0
da: iC2.0 og iC3.0 er inkompatible - bruger iC3.0

en: ia64_print_operand: unknown code
da: ia64_print_operand: ukendt kode

en: identifier name `%s' conflicts with GNU C++ internal naming strategy
da: kaldenavnet '%s' er i modstrid med den interne navngivningsstrategi i GNU c++

en: ignoring #pragma %s %s
da: ignorerer #pragma %s %s

en: ignoring asm-specifier for non-static local variable `%s'
da: ignorerer asm-anvisning til den ikke-statiske, lokale variabel '%s'

en: ignoring command line option '%s'
da: ignorerer kommandolinjetilvalget '%s'

en: ignoring duplicate directory "%s"
da: ignorerer mere end én angivelse af kataloget "%s"

en: ignoring extra initializers for `%T'
da: ignorerer ekstra startværdier for '%T'

en: ignoring invalid multibyte character
da: ignorerer ugyldigt flerbyte-tegn

en: ignoring malformed #pragma longcall
da: ignorerer forkert udformet #pragma longcall

en: ignoring nonexistent directory "%s"
da: ignorerer det ikke-eksisterende katalog "%s"

en: ignoring option `%s' due to invalid debug level specification
da: ignorerer tilvalget '%s' på grund af ugyldig specifikation af fejlfindingsniveau

en: ignoring pragma: %s
da: ignorerer pragma: %s

en: ignoring unknown option `%.*s' in `-f%s'
da: ignorerer ukendt tilvalg '%.*s' i '-f%s'

en: imaginary constants are a GCC extension
da: imaginære konstanter er en GCC-udvidelse

en: imaginary number in preprocessor expression
da: imaginært tal i præprocessorudtryk

en: implicit declaration of function `%#D'
da: underforstået erklæring af funktionen '%#D'

en: implicit declaration of function `%s'
da: underforstået erklæring af funktionen '%s'

en: implicitly popped regs must be grouped at top of stack
da: implicit aflæste registre skal grupperes i toppen af stakken

en: impossible constraint in `asm'
da: umulig begrænsing i 'asm'

en: impossible operator '%u'
da: umulig operator '%u'

en: impossible register constraint in `asm'
da: umulig registerbegrænsing i 'asm'

en: in %s, at %s:%d
da: i %s, ved %s:%d

en: in basic block %d:
da: i basisblok %d:

en: in declaration `%D'
da: i erklæringen '%D'

en: in passing argument %P of `%+D'
da: i overbringelse af parameter %P af '%+D'

en: inappropriate accumulator for `%s'
da: forkert akkumulator for '%s'

en: incompatibilities between object file & expected values
da: uoverensstemmelser mellem objektfil og forventede værdier

en: incompatible type for argument %d of `%s'
da: typen af den %d. parameter i '%s' passer ikke

en: incompatible type for argument %d of indirect function call
da: typen af den %d. parameter i det indirekte funktionskald passer ikke

en: incompatible types in %s
da: uforenelige typer i %s

en: incompatible types in assignment of `%T' to `%T'
da: uforenelige typer i tildeling af '%T' til '%T'

en: incomplete `%s' option
da: ufuldstændigt tilvalg '%s'

en: incomplete implementation of category `%s'
da: ufuldstændig implementering af kategorien '%s'

en: incomplete implementation of class `%s'
da: ufuldstændig implementering af klassen '%s'

en: incomplete type '%T' cannot be used to name a scope
da: ufuldstændig type '%T' kan ikke bruges til at navngive et virkefelt

en: incomplete type `%T' does not have member `%D'
da: ufuldstændig type '%T' har ikke medlemmet '%D'

en: incomplete type unification
da: ufuldstændig typeforening

en: incomplete universal-character-name
da: ufuldstændigt universelt tegnnavn

en: inconsistent instance variable specification
da: inkonsistent instansvariabelangivelse

en: inconsistent operand constraints in an `asm'
da: inkonsistente operandbegræsninger i 'asm'

en: incorrect insn:
da: ukorrekt instruktion:

en: increment of pointer to unknown structure
da: forøgelse af henvisning til en ukendt struktur

en: index value instead of field name in union initializer
da: indeksværdi i stedet for feltnavn i union-startværdi

en: init function found in object %s
da: klargøringsfunktion fundet i objekt %s

en: initialization
da: klargøring

en: initialization designators may not nest
da: klargøringstegn må ikke indlejres

en: initialization of a flexible array member
da: klargøring af fleksibelt tabelmedlem

en: initialization of flexible array member in a nested context
da: klargøring af fleksibelt tabelmedlem i en indlejret kontekst

en: initialization of new expression with `='
da: tildeling af startværdi til new-udtryk med '='

en: initializations for multiple members of `%T'
da: startværdier for flere medlemmer af '%T'

en: initialized field with side-effects overwritten
da: klargjort felt med bivirkninger overskrevet

en: initialized variable `%s' is marked dllimport
da: variablen '%s' med startværdi er markeret dllimport

en: initializer element is not computable at load time
da: startværdielement kan ikke beregnes ved indlæsningstidspunktet

en: initializer element is not constant
da: startværdielement er ikke en konstant

en: initializer ends prematurely
da: startværdien slutter for tidligt

en: initializer fails to determine size of `%D'
da: startværdien giver ikke størrelsen af '%D'

en: initializer fails to determine size of `%s'
da: startværdien giver ikke størrelsen af '%s'

en: initializer for `%T' must be brace-enclosed
da: startværdi for '%T' skal være indesluttet i krøllede paranteser

en: initializer for floating value is not a floating constant
da: startværdien for kommatal er ikke en kommatalskonstant

en: initializer for integer value is too complicated
da: startværdien for heltallet er for kompliceret

en: initializer for scalar variable requires one element
da: startværdien for en skalarvariabel kan kun bestå af ét element

en: initializer for static variable is not constant
da: startværdien for den statiske variabel er ikke en konstant

en: initializer for static variable uses complicated arithmetic
da: startværdien for den statiske variabel benytter komplicerede beregninger

en: initializer invalid for static member with constructor
da: tildeling af startværdi er ugyldig for statisk medlem med konstruktionsfunktion

en: initializer list being treated as compound expression
da: klargøringsliste bliver behandlet som et sammensat udtryk

en: initializer list for object of class with base classes
da: klargøringsliste for objekt af en klasse med stamklasser

en: initializer list for object of class with virtual base classes
da: klargøringsliste for objekt af en klasse med virtuelle stamklasser

en: initializer list for object using virtual functions
da: klargøringsliste for objekt med virtuelle funktioner

en: initializer list treated as compound expression
da: klargøringsliste behandlet som et sammensat udtryk

en: initializer specified for non-member function `%D'
da: startværdi angivet for ikke-medlemsfunktion '%D'

en: initializer specified for non-virtual method `%D'
da: startværdi angivet for ikke-virtuel medlemsfunktion '%D'

en: initializer-string for array of chars is too long
da: startværdistrengen til char-tabellen er for lang

en: initializing array with parameter list
da: klargør tabel med en parameterliste

en: inline function `%D' used but never defined
da: indbygget funktion '%D' benyttet, men aldrig defineret

en: inline function `%s' given attribute noinline
da: inline funktion '%s' givet egenskaben noinline

en: inline functions not supported for this return value type
da: integrerede funktioner understøttes ikke for denne returværditype

en: inlining failed in call to `%s'
da: indlejring mislykkedes i kald til '%s'

en: input operand constraint contains `%c'
da: inddataoperandbegrænsningen indeholder '%c'

en: insn %d inside basic block %d but block_for_insn is %i
da: instruktion %d inden i basisblok %d, men block_for_insn er %i

en: insn %d inside basic block %d but block_for_insn is NULL
da: instruktion %d inden i basisblok %d, men block_for_insn er NULL

en: insn %d is in multiple basic blocks (%d and %d)
da: instruktion %d er i flere basisblokke (%d og %d)

en: insn does not satisfy its constraints:
da: instruktion tilfredsstiller ikke sine begrænsninger:

en: insn outside basic block
da: instruktion uden for basisblok

en: install: %s%s
da: installering: %s%s

en: instance variable `%s' accessed in class method
da: instansvariablen '%s' tilgået i klassemetode

en: instance variable `%s' is declared %s
da: instansvariablen '%s' er erklæret '%s'

en: instance variable `%s' is declared private
da: instansvariablen '%s' er erklæret privat

en: instantiation of `%D' as type `%T'
da: instantiering af '%D' som typen '%T'

en: instruction scheduling not supported on this target machine
da: instruktionsplanlægning understøttes ikke på målarkitekturen

en: int-array initialized from non-wide string
da: int-tabel får tildelt startværdi fra en ikke-bred streng

en: integer constant is so large that it is unsigned
da: heltalskonstanten er så stor at den er unsigned

en: integer constant is too large for "%s" type
da: heltalskonstanten er for stor til typen '%s'

en: integer constant is too large for its type
da: heltalskonstanten er for stor for dens type

en: integer overflow in expression
da: heltalsoverløb i udtryk

en: integer overflow in preprocessor expression
da: heltallet løber over i præprocessorudtrykket

en: internal compiler error.  Bad address:
da: intern oversætterfejl - ugyldig adresse:

en: internal compiler error.  Incorrect shift:
da: intern oversætterfejl - ukorrekt skift:

en: internal compiler error.  Unknown mode:
da: intern oversætterfejl - ugyldig tilstand:

en: internal error
da: intern fejl

en: internal error - invalid Utf8 name
da: intern fejl - ugyldigt UTF-8-navn

en: internal error - too many interface type
da: intern fejl - for mange grænsefladetyper

en: internal error in check-init: tree code not implemented: %s
da: intern fejl i check-init: trækode ikke implementeret: %s

en: internal error in generate_bytecode_insn - tree code not implemented: %s
da: intern fejl i generate_bytecode_insn - trækode er ikke implementeret: %s

en: internal error--no jump follows compare:
da: intern fejl - intet spring efterfølger sammenligning:

en: internal error:
da: intern fejl:

en: internal error: %%) found without a %%( in assembler pattern
da: intern fejl: %%) fundet uden en %%) i maskinkodeoversættermønster

en: internal error: %%> found without a %%< in assembler pattern
da: intern fejl: %%> fundet uden en %%< i maskinkodeoversættermønster

en: internal error: %%] found without a %%[ in assembler pattern
da: intern fejl: %%] fundet uden en %%[ i maskinkodeoversættermønster

en: internal error: %%} found without a %%{ in assembler pattern
da: intern fejl: %%} fundet uden en %%{ i maskinkodeoversættermønster

en: internal error: bad register: %d
da: intern fejl: ugyldigt register: %d

en: internal error: cris_side_effect_mode_ok with bad operands
da: intern fejl: cris_side_effect_mode_ok med ugyldige operander

en: internal error: sideeffect-insn affecting main effect
da: intern fejl: bivirkningsinstruktion påvirker hovedvirkning

en: internal gcc abort
da: intern GCC-afbrydelse

en: internal gcc error: Can't express symbolic location
da: intern GCC-fejl: Kan ikke udtrykke symbolsk placering

en: internal gcc monitor: short-branch(%x)
da: intern GCC-overvågning: short-branch(%x)

en: internal regno botch: `%s' has regno = %d
da: internt reg.nr.-problem: '%s' har reg.nr. = %d

en: interrupt Service Routines cannot be coded in Thumb mode
da: afbrydelsesservicerutiner kan ikke kodes i Thumb-tilstand

en: interworking forces APCS-32 to be used
da: interarbejde tvinger APCS-32 til at blive brugt

en: invalid #-line
da: ugyldig #-linje

en: invalid #ident
da: ugyldig #ident

en: invalid #ident directive
da: ugyldigt #ident-direktiv

en: invalid #line
da: ugyldig #line

en: invalid #pragma %s
da: ugyldig #pragma %s

en: invalid #pragma GCC poison directive
da: ugyldigt #pragma GCC poison-direktiv

en: invalid %%-code
da: ugyldig %%-kode

en: invalid %%A operand
da: ugyldig %%A-operand

en: invalid %%B operand
da: ugyldig %%B-operand

en: invalid %%B value
da: ugyldig %%B-værdi

en: invalid %%C operand
da: ugyldig %%C-operand

en: invalid %%C value
da: ugyldig %%C-værdi

en: invalid %%D operand
da: ugyldig %%D-operand

en: invalid %%D value
da: ugyldig %%D-værdi

en: invalid %%E value
da: ugyldig %%E-værdi

en: invalid %%F value
da: ugyldig %%F-værdi

en: invalid %%G value
da: ugyldig %%G-værdi

en: invalid %%H value
da: ugyldig %%H-værdi

en: invalid %%J code
da: ugyldig %%J-kode

en: invalid %%J value
da: ugyldig %%J-værdi

en: invalid %%K value
da: ugyldig %%K-værdi

en: invalid %%L value
da: ugyldig %%L-værdi

en: invalid %%M value
da: ugyldig %%M-værdi

en: invalid %%N value
da: ugyldig %%N-værdi

en: invalid %%O value
da: ugyldig %%O-værdi

en: invalid %%P operand
da: ugyldig %%P-operand

en: invalid %%P value
da: ugyldig %%P-værdi

en: invalid %%Q value
da: ugyldig %%Q-værdi

en: invalid %%R value
da: ugyldig %%R-værdi

en: invalid %%S value
da: ugyldig %%S-værdi

en: invalid %%T value
da: ugyldig %%T-værdi

en: invalid %%U value
da: ugyldig %%U-værdi

en: invalid %%Y operand
da: ugyldig %%Y-operand

en: invalid %%Z value
da: ugyldig %%Z-værdi

en: invalid %%b value
da: ugyldig %%b-værdi

en: invalid %%c operand
da: ugyldig %%c-operand

en: invalid %%d operand
da: ugyldig %%d-operand

en: invalid %%f operand
da: ugyldig %%f-operand

en: invalid %%f value
da: ugyldig %%f-værdi

en: invalid %%h value
da: ugyldig %%h-værdi

en: invalid %%j code
da: ugyldig %%j-kode

en: invalid %%j value
da: ugyldig %%j-værdi

en: invalid %%k value
da: ugyldig %%k-værdi

en: invalid %%m value
da: ugyldig %%m-værdi

en: invalid %%o value
da: ugyldig %%o-værdi

en: invalid %%p value
da: ugyldig %%p-værdi

en: invalid %%q value
da: ugyldig %%q-værdi

en: invalid %%r value
da: ugyldig %%r-værdi

en: invalid %%s operand
da: ugyldig %%s-operand

en: invalid %%s value
da: ugyldig %%s-værdi

en: invalid %%s/S value
da: ugyldig %%s/S-værdi

en: invalid %%u value
da: ugyldig %%u-værdi

en: invalid %%v value
da: ugyldig %%v-værdi

en: invalid %%x/X value
da: ugyldig %%x/X-værdi

en: invalid %%xn code
da: ugyldig %%xn-kode

en: invalid %%z value
da: ugyldig %%z-værdi

en: invalid --param option: %s
da: ugyldigt '--param'-tilvalg: %s

en: invalid PC in line number table
da: ugyldig PC i linjetalstabel

en: invalid UNSPEC as operand
da: ugyldig UNSPEC som operand

en: invalid UNSPEC as operand (1)
da: ugyldig UNSPEC som operand (1)

en: invalid UNSPEC as operand (2)
da: ugyldig UNSPEC som operand (2)

en: invalid Z register replacement for insn
da: ugyldig Z-registererstatning for instruktion

en: invalid `%s' in reservation `%s'
da: ugyldig '%s' i reservering '%s'

en: invalid `asm':
da: ugyldig 'asm':

en: invalid access to non-static data member `%D' of NULL object
da: ugyldig tilgang til ikke-statisk datamedlem '%D' af NULL-objekt

en: invalid address
da: ugyldig adresse

en: invalid addressing mode
da: ugyldig adresseringstilstand

en: invalid application of `%s' to a member function
da: ugyldig brug af '%s' på en medlemsfunktion

en: invalid application of `%s' to a void type
da: ugyldig anvendelse af '%s' på en void-type

en: invalid application of `%s' to an incomplete type
da: ugyldig anvendelse af '%s' på en ufuldstændig type

en: invalid application of `%s' to non-static member
da: ugyldig brug af '%s' på et ikke-statisk medlem

en: invalid application of `sizeof' to a function type
da: ugyldig anvendelse af 'sizeof' på en funktionstype

en: invalid arg to `__builtin_frame_address'
da: ugyldig parameter til '__builtin_frame_address'

en: invalid arg to `__builtin_return_address'
da: ugyldig parameter til '__builtin_return_address'

en: invalid argument of `%s' attribute
da: ugyldig parameter til egenskaben '%s'

en: invalid base-class specification
da: ugyldig stamklasseangivelse

en: invalid built-in macro "%s"
da: ugyldig indbygget makro "%s"

en: invalid cast to function type `%T'
da: ugyldig omtvingelse til funktionstypen '%T'

en: invalid catch parameter
da: ugyldig catch-parameter

en: invalid character '%c' in #if
da: ugyldigt tegn '%c' i #if

en: invalid character '\%03o' in #if
da: ugyldigt tegn '\%03o' i #if

en: invalid code
da: ugyldig kode

en: invalid const_cast from type `%T' to type `%T'
da: ugyldig const_cast fra typen '%T' til typen '%T'

en: invalid const_cast of an rvalue of type `%T' to type `%T'
da: ugyldig const_cast af en højreværdi fra typen '%T' til typen '%T'

en: invalid constraints for operand
da: ugyldige begrænsninger for operand

en: invalid constructor; you probably meant `%T (const %T&)'
da: ugyldig konstruktionsfunktion; du mente sandsynligvis '%T (const %T&)'

en: invalid conversion from '%T' to '%T'
da: ugyldig konvertering fra '%T' til '%T'

en: invalid conversion from `%T' to `%T'
da: ugyldig konvertering fra '%T' til '%T'

en: invalid conversion to type `%T' from type `%T'
da: ugyldig omdannelse til typen '%T' fra typen '%T'

en: invalid covariant return type for `%#D'
da: ugyldig kovariant returneringstype for '%#D'

en: invalid data member initialization
da: ugyldig tildeling af startværdi til datamedlem

en: invalid declaration of member template `%#D' in local class
da: ugyldig erklæring af medlemsskabelon '%#D' i lokal klasse

en: invalid declarator
da: ugyldig erklærer

en: invalid default template argument
da: ugyldig standardparameter i skabelon

en: invalid definition of qualified type `%T'
da: ugyldig definition af modificeret type '%T'

en: invalid digit "%c" in octal constant
da: ugyldig ciffer "%c" i oktal konstant

en: invalid expression as operand
da: ugyldigt udtryk som operand

en: invalid first string `%s' in absence_set
da: ugyldig første streng '%s' i absence_set

en: invalid first string `%s' in exclusion_set
da: ugyldig første streng '%s' i exclusion_set

en: invalid first string `%s' in presence_set
da: ugyldig første streng '%s' i presence_set

en: invalid flag "%s" in line directive
da: ugyldigt flag "%s" i linjedirektiv

en: invalid floating point emulation option: -mfpe-%s
da: ugyldigt tilvalg til kommatalsemulering: -mfpe-%s

en: invalid hash type %d in cpp_macro_definition
da: ugyldig hashtype %d i cpp_macro_definition

en: invalid in-class initialization of static data member of non-integral type `%T'
da: ugyldig tildeling af startværdi i klasse til statisk datamedlem af en ikke-heltalstype '%T'

en: invalid indirect (S) memory address
da: ugyldig indirekte (S) hukommelsesadresse

en: invalid indirect memory address
da: ugyldig indirekte hukommelsesadresse

en: invalid initial value for member `%s'
da: ugyldig startværdi for medlemmet '%s'

en: invalid initializer
da: ugyldig startværdi

en: invalid initializer for bit string
da: ugyldig startværdi til bitstreng

en: invalid initializer for virtual method `%D'
da: ugyldig startværdi til virtuel medlemsfunktion '%D'

en: invalid insn:
da: ugyldig instruktion:

en: invalid integer constant in parameter list, did you forget to give parameter name?
da: ugyldig heltalskonstant i parameterlisten, måske mangler parameternavnet?

en: invalid lvalue in asm statement
da: ugyldig venstreværdi i asm-sætning

en: invalid lvalue in assignment
da: ugyldig venstreværdi i tildeling

en: invalid lvalue in unary `&'
da: ugyldig venstreværdi i unær '&'

en: invalid mask
da: ugyldig maske

en: invalid member template declaration `%D'
da: ugyldig medlemsskabelonerklæring '%D'

en: invalid mode for gen_tst_reg
da: ugyldig tilstand for gen_tst_reg

en: invalid mode for integer comparison in gen_compare_reg
da: ugyldig tilstand for heltalssammenligning i gen_compare_reg

en: invalid offset in ybase addressing
da: ugyldigt afsæt i ybase-adressering

en: invalid operand code `%c'
da: ugyldig operandkode '%c'

en: invalid operand for 'A' modifier
da: ugyldig operand til 'A'-ændring

en: invalid operand for 'D' modifier
da: ugyldig operand til 'D'-ændring

en: invalid operand for 'H' modifier
da: ugyldig operand til 'H'-ændring

en: invalid operand for 'P' modifier
da: ugyldig operand til 'P'-ændring

en: invalid operand for 'T' modifier
da: ugyldig operand til 'T'-ændring

en: invalid operand for 'b' modifier
da: ugyldig operand til 'b'-ændring

en: invalid operand for 'e' modifier
da: ugyldig operand til 'e'-ændring

en: invalid operand for 'm' modifier
da: ugyldig operand til 'm'-ændring

en: invalid operand for 'p' modifier
da: ugyldig operand til 'p'-ændring

en: invalid operand for 'v' modifier
da: ugyldig operand til 'v'-ændring

en: invalid operand for 'z' modifier
da: ugyldig operand til 'z'-ændring

en: invalid operand in the instruction
da: ugyldig operand i instruktionen

en: invalid operand modifier letter
da: ugyldigt operandændringsbogstav

en: invalid operand output code
da: ugyldig operand-uddatakode

en: invalid operand to %%H/%%L code
da: ugyldig operand til %%H/%%L-koden

en: invalid operand to %%N code
da: ugyldig operand til %%N-koden

en: invalid operand to %%R code
da: ugyldig operand til %%R-koden

en: invalid operand to %%T/%%B code
da: ugyldig operand til %%T/%%B-koden

en: invalid operand to %%U code
da: ugyldig operand til %%U-koden

en: invalid operand to %%V code
da: ugyldig operand til %%V-koden

en: invalid operand to %%p code
da: ugyldig operand til %%p-koden

en: invalid operand to %%s code
da: ugyldig operand til %%s-koden

en: invalid operands of types `%T' and `%T' to binary `%O'
da: ugyldige operander af typerne '%T' og '%T' til binær '%O'

en: invalid operands to binary %s
da: ugyldige operander til binær %s

en: invalid operation on uninstantiated type
da: ugyldig operation på uudskiftet type

en: invalid option `%s'
da: ugyldigt tilvalg '%s'

en: invalid option `%s' in automata_option
da: ugyldigt tilvalg '%s' i automata_option

en: invalid option `-mshort-data-%s'
da: ugyldigt tilvalg '-mshort-data-%s'

en: invalid option `-mstack-increment=%s'
da: ugyldigt tilvalg '-mshort-increment=%s'

en: invalid option `entry%s'
da: ugyldigt tilvalg 'entry%s'

en: invalid parameter `%s'
da: ugyldig parameter '%s'

en: invalid parameter type `%T'
da: ugyldig parametertype '%T'

en: invalid parameter value `%s'
da: ugyldig parameterværdi '%s'

en: invalid pointer to bit-field `%D'
da: ugyldig henvisning til bitfeltet '%D'

en: invalid preprocessing directive #%s
da: ugyldigt præprocessordirektiv #%s

en: invalid punctuation `%c' in constraint
da: ugyldig punktuering '%c' i begrænsning

en: invalid qualifiers on non-member function type
da: ugyldige modifikationer for ikke-medlemsfunktionstype

en: invalid receiver type `%s'
da: ugyldig modtagertype '%s'

en: invalid redeclaration of `%D'
da: ugyldig omerklæring af '%D'

en: invalid register in the instruction
da: ugyldigt register i instruktionen

en: invalid register in the move instruction
da: ugyldigt register i flytteinstruktionen

en: invalid register in ybase addressing
da: ugyldigt register i ybase-adressering

en: invalid register name `%s' for register variable
da: ugyldigt registernavn '%s' for registervariabel

en: invalid register name for `%s'
da: ugyldigt registernavn for '%s'

en: invalid reinterpret_cast from type `%T' to type `%T'
da: ugyldig reinterpret_cast fra typen '%T' til typen '%T'

en: invalid reinterpret_cast of an rvalue expression of type `%T' to type `%T'
da: ugyldig reinterpret_cast af et højreværdiudtryk fra typen '%T' til typen '%T'

en: invalid return type for function `%#D'
da: ugyldig returtype for funktionen '%#D'

en: invalid return type for member function `%#D'
da: ugyldig returtype for medlemsfunktionen '%#D'

en: invalid rotate insn
da: ugyldig roteringsinstruktion

en: invalid second arg to __builtin_prefetch; using zero
da: ugyldig anden parameter til '__builtin_prefetch'; benytter nul

en: invalid second string `%s' in absence_set
da: ugyldig anden streng '%s' i absence_set

en: invalid second string `%s' in exclusion_set
da: ugyldig anden streng '%s' i exclusion_set

en: invalid second string `%s' in presence_set
da: ugyldig anden streng '%s' i presence_set

en: invalid shift operator in emit_1600_core_shift
da: ugyldig skifteoperator i emit_1600_core_shift

en: invalid specification!  Bug in cc
da: ugyldig specifikation! Fejl i cc.

en: invalid static_cast from type `%T' to type `%T'
da: ugyldig static_cast fra typen '%T' til typen '%T'

en: invalid storage class for function `%s'
da: ugyldig lagringsklasse for funktion '%s'

en: invalid string `%s' in define_automaton
da: ugyldig streng '%s' i define_automaton

en: invalid string `%s' in define_bypass
da: ugyldig streng '%s' i define_bypass

en: invalid string `%s' in define_cpu_unit
da: ugyldig streng '%s' i define_cpu_unit

en: invalid string `%s' in define_query_cpu_unit
da: ugyldig streng '%s' i define_query_cpu_unit

en: invalid string constant `%E'
da: ugyldig strengkonstant '%E'

en: invalid string literal, ignoring final '\'
da: ugyldig strengkonstant, ignorerer afsluttende '\'

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
da: ugyldig endelse "%.*s" i kommatalskonstant

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
da: ugyldig endelse "%.*s" i heltalskonstant

en: invalid third arg to __builtin_prefetch; using zero
da: ugyldig tredje parameter til '__builtin_prefetch'; benytter nul

en: invalid truth-value expression
da: ugyldigt sandhedsværdiudtryk

en: invalid type `%T' declared `friend'
da: ugyldig type '%T' erklæret 'friend'

en: invalid type `%T' for default argument to `%T'
da: ugyldig type '%T' for standardparameter til '%T'

en: invalid type `void' for new
da: ugyldig type 'void' til new

en: invalid type argument
da: ugyldig typeparameter

en: invalid type argument of `%s'
da: ugyldig typeparameter '%s'

en: invalid type modifier within array declarator
da: ugyldig typemodifikation i tabelerklæring

en: invalid type modifier within pointer declarator
da: ugyldig typemodifikation i erklæring af henvisning

en: invalid type qualifier for non-member function type
da: ugyldig typemodifikation for ikke-medlemsfunktionstype

en: invalid types `%T[%T]' for array subscript
da: ugyldige typer '%T[%T]' for tabelopslag

en: invalid use of %%d, %%x, or %%X
da: ugyldigt brug af %%d, %%x eller %%X

en: invalid use of '%E' to form a pointer-to-member-function.  Use a qualified-id.
da: ugyldig brug af '%E' til at danne en henvisning til medlemsfunktion; benyt et kaldenavn med klassepræfiks

en: invalid use of `%D'
da: ugyldig brug af '%D

en: invalid use of `%s' on pointer to member
da: ugyldig brug af '%s' på henvisning til medlem

en: invalid use of `--' on bool variable `%D'
da: ugyldig brug af '--' på den booleske variabel '%D'

en: invalid use of `::'
da: ugyldig brug af '::'

en: invalid use of `restrict'
da: ugyldig brug af 'restrict'

en: invalid use of `this' at top level
da: ugyldig brug af 'this' ved øverste niveau

en: invalid use of `this' in non-member function
da: ugyldig brug af 'this' i ikke-medlemsfunktion

en: invalid use of `virtual' in template declaration of `%#D'
da: ugyldig brug af 'virtual' i skabelonserklæring af '%#D'

en: invalid use of a pointer to an incomplete type in pointer arithmetic
da: ugyldig brug af en henvisning til en ufuldstændig type i henvisningsberegning

en: invalid use of array with unspecified bounds
da: ugyldig brug af tabel uden angivne grænser

en: invalid use of const_cast with type `%T', which is a pointer or reference to a function type
da: ugyldig brug af const_cast med typen '%T' som er en henvisning eller reference til funktion

en: invalid use of const_cast with type `%T', which is not a pointer, reference, nor a pointer-to-data-member type
da: ugyldig brug af const_cast med typen '%T' som ikke er en henvisnings-, reference- eller en henvisning til datamedlem-type

en: invalid use of flexible array member
da: ugyldig brug af fleksibelt tabelmedlem

en: invalid use of incomplete typedef `%s'
da: ugyldig brug af ufuldstændig typedef '%s'

en: invalid use of member `%D'
da: ugyldig brug af medlemmet '%D'

en: invalid use of member `%D' in static member function
da: ugyldig brug af medlemmet '%D' i statisk medlemsfunktion

en: invalid use of non-lvalue array
da: ugyldig brug af en tabel der ikke kan optræde som en venstreværdi

en: invalid use of non-static field `%D'
da: ugyldig brug af ikke-statisk felt '%D'

en: invalid use of structure with flexible array member
da: ugyldig brug af struktur med fleksibelt tabelmedlem

en: invalid use of template-id `%D' in declaration of primary template
da: ugyldig brug af skabelons-id '%D' i erklæring af primær skabelon

en: invalid use of template-name '%E' in a declarator
da: ugyldig brug af skabelonsnavn '%E' i erklæring

en: invalid use of undefined type `%s %s'
da: ugyldig brug af en type '%s %s' der ikke er defineret

en: invalid use of void expression
da: ugyldig brug af void-udtryk

en: invalid vector type for attribute `%s'
da: ugyldig vektortype for egenskaben '%s'

en: invoke[non-static] on static method
da: invoke[non-static] på en statisk metode

en: invokestatic on abstract method
da: invokestatic på en abstrakt metode

en: invokestatic on non static method
da: invokestatic på en ikke-statisk metode

en: it must be a pointer-to-member of the form `&X::Y'
da: den skal være en henvisning til medlem på formen '&X::Y'

en: it must be the address of a function with external linkage
da: den skal være adressen af en funktion med ekstern kædning

en: it must be the address of an object with external linkage
da: den skal være adressen af et objekt med ekstern kædning

en: its scope is only this definition or declaration, which is probably not what you want
da: dens virkefelt er kun denne definition eller erklæring hvilket sandsynligvis ikke er hvad du ønsker.

en: jump to `%s' invalidly jumps into binding contour
da: spring til '%s' rammer på ugyldig vis ind i bindingskontur

en: jump to case label
da: spring til case-etiket

en: jump to label `%D'
da: spring til etiketten '%D'

en: junk at end of #pragma %s
da: ragelse i slutningen 'af #pragma %s'

en: junk at end of #pragma GCC java_exceptions
da: ragelse i slutningen af #pragma GCC java_exceptions

en: junk at end of #pragma extern_prefix
da: ragelse i slutningen af '#pragma extern_prefix'

en: junk at end of #pragma ghs endsda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs endsda'

en: junk at end of #pragma ghs endtda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs endtda'

en: junk at end of #pragma ghs endzda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs endzda'

en: junk at end of #pragma ghs interrupt
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs interrupt'

en: junk at end of #pragma ghs section
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs section'

en: junk at end of #pragma ghs startsda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs startsda'

en: junk at end of #pragma ghs starttda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs starttda'

en: junk at end of #pragma ghs startzda
da: ragelse i slutningen af '#pragma ghs startzda'

en: junk at end of #pragma longcall
da: ragelse i slutningen af #pragma longcall

en: junk at end of #pragma map
da: ragelse i slutningen af #pragma map

en: junk at end of #pragma redefine_extname
da: ragelse i slutningen af '#pragma redefine_extname'

en: junk at end of #pragma weak
da: ragelse i slutningen af '#pragma weak'

en: junk at end of '#pragma %s'
da: ragelse i slutningen af '#pragma %s'

en: junk at end of '#pragma options'
da: ragelse i slutningen af '#pragma options'

en: junk at end of '#pragma pack'
da: ragelse i slutningen af '#pragma pack'

en: junk at end of '#pragma unused'
da: ragelse i slutningen af '#pragma unused'

en: junk at end of signature string
da: ragelse i slutningen signaturstreng

en: keyword `export' not implemented, and will be ignored
da: det reserverede ord 'export' er ikke implementeret og vil blive ignoreret

en: label %s referenced outside of any function
da: der er blevet henvist til etiketten '%s' uden for en funktion

en: label `%D' defined but not used
da: etiketten '%D' er defineret, men ikke benyttet

en: label `%D' used but not defined
da: etiketten '%D' er benyttet, men ikke defineret

en: label `%s' defined but not used
da: etiketten '%s' er defineret, men ikke benyttet

en: label `%s' referenced outside of any function
da: der er blevet henvist til etiketten '%s' uden for en funktion

en: label `%s' used before containing binding contour
da: etiket '%s' brugt før indholdende bindingskontur

en: label `%s' used but not defined
da: etiketten '%s' er benyttet, men ikke defineret

en: label must be followed by statement
da: etiketten skal efterfølges af en sætning

en: label named wchar_t
da: etiket med navnet wchar_t

en: lang_* check: failed in %s, at %s:%d
da: lang_*-kontrol: mislykkedes i %s, ved %s:%d

en: language %s not recognized
da: sproget %s ikke genkendt

en: language string `"%s"' not recognized
da: sprogstrengen '"%s"' ikke genkendt

en: large frame pointer change (%d) with -mtiny-stack
da: stor rammehenvisningsændring (%d) med -mtiny-stack

en: large integer implicitly truncated to unsigned type
da: stort heltal forkortes underforstået til type uden fortegn

en: layout of classes derived from empty class `%T' may change in a future version of GCC
da: layoutet af klasser der nedarver fra den tomme klasse '%T' kan ændre sig i en fremtidig version af GCC

en: ld returned %d exit status
da: ld returnerede afslutningskoden %d

en: left precision
da: venstrepræcision

en: left precision in strfmon format
da: venstrepræcision i strfmon-formatering

en: left shift count >= width of type
da: venstreskiftsantal er større end bredden af typen

en: left shift count is negative
da: venstreskiftsantal er negativ

en: left-hand operand of comma expression has no effect
da: venstreoperanden til kommaudtrykket har ingen virkning

en: length modifier
da: længdetilpasning

en: length modifier in printf format
da: længdetilpasning i printf-formatering

en: length modifier in scanf format
da: længdetilpasning i scanf-formatering

en: length modifier in strfmon format
da: længdemodifikation i strfmon-formatering

en: libraries: %s
da: biblioteker: %s

en: library function `%#D' redeclared as non-function `%#D'
da: biblioteksfunktionen '%#D' er omerklæret som '%#D' der ikke er en funktion

en: library function `%s' declared as non-function
da: biblioteksfunktionen '%s' er erklæret som noget der ikke er en funktion

en: library lib%s not found
da: biblioteket lib%s ikke fundet

en: line number out of range
da: linjenummer er uden for det gyldige interval

en: lo_sum not of register
da: lo_sum ikke af register

en: load command map, %d cmds, new size %ld.
da: indlæser kommandooversigt, %d kommandoer, ny størrelse %ld.

en: local class `%#T' shall not have static data member `%#D'
da: lokal klasse '%#T' må ikke have det statiske datamedlem '%#D'

en: local declaration of `%s' hides instance variable
da: den lokale erklæring af funktionen '%s' skjuler instansvariabel

en: long and short specified together for `%s'
da: long og short er begge angivet for '%s'

en: long long constant not a valid immediate operand
da: long long-konstant er ikke en gyldig umiddelbar operand

en: long or short specified with char for `%s'
da: long eller short angivet samtidig med char for '%s'

en: long or short specified with floating type for `%s'
da: long eller short angivet samtidig med en kommatalstype for '%s'

en: long, short, signed or unsigned invalid for `%s'
da: long, short, signed og unsigned er ugyldige for '%s'

en: long, short, signed or unsigned used invalidly for `%s'
da: long, short, signed og unsigned er benyttet på ugyldig vis for '%s'

en: lookup of `%D' finds `%#D'
da: opslag af '%D' finder '%#D'

en: lookup of `%D' in the scope of `%#T' (`%#D') does not match lookup in the current scope (`%#D')
da: opslag af '%D' i virkefeltet for '%#T' ('%#D') passer ikke med opslaget i det aktuelle virkefelt ('%#D')

en: looser throw specifier for `%#F'
da: løsere throw-angivelse for '%#F'

en: lseek %s 0
da: fejl ved søgning til begyndelsen i filen %s

en: macro "%s" is not used
da: makroen "%s" bliver ikke brugt

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
da: makroen "%s" bliver viderebragt %u parametre, men tager kun mod %u

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
da: makroen "%s" kræver %u parametre, men modtager kun %u

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
da: makroparameteren "%s" ville blive gjort til en streng i traditionel C

en: macro name missing after %s
da: et makronavn mangler efter %s

en: macro names must be identifiers
da: makronavne skal være kaldenavne

en: macro parameters must be comma-separated
da: makroparametre skal være komma-adskilte

en: making `%D' static
da: gør '%D' statisk

en: malformed #pragma align - ignored
da: forkert udformet '#pragma align' - ignoreret

en: malformed #pragma builtin
da: forkert udformet '#pragma builtin'

en: malformed #pragma extern_prefix, ignored
da: forkert udformet '#pragma extern_prefix' - ignoreret

en: malformed #pragma ghs section
da: forkert udformet '#pragma ghs section'

en: malformed #pragma map, ignored
da: forkert udformet '#pragma map' - ignoreret

en: malformed #pragma redefine_extname, ignored
da: forkert udformet '#pragma redefine_extname' - ignoreret

en: malformed #pragma weak, ignored
da: forkert udformet '#pragma weak' - ignoreret

en: malformed '#pragma %s' - ignored
da: forkert udformet '#pragma %s' - ignoreret

en: malformed '#pragma options align={mac68k|power|reset}', ignoring
da: forkert udformet '#pragma options align={mac68k|power|reset}', ignorerer

en: malformed '#pragma options', ignoring
da: forkert udformet '#pragma options', ignorerer

en: malformed '#pragma pack' - ignored
da: forkert udformet '#pragma pack' - ignoreret

en: malformed '#pragma pack(pop[, id])' - ignored
da: forkert udformet '#pragma pack(pop[, id])' - ignoreret

en: malformed '#pragma pack(push[, id], <n>)' - ignored
da: forkert udformet '#pragma pack(push[, id], <n>)' - ignoreret

en: malformed .zip archive in CLASSPATH: %s
da: ugyldigt udformet .zip-arkiv i CLASSPATH: %s

en: malformed spec function arguments
da: forkert udformede specifikationsfunktionsparametre

en: malformed spec function name
da: forkert udformet specifikationsfunktionsnavn

en: mask must be an immediate
da: maske skal være en umiddelbar værdi

en: matching constraint not valid in output operand
da: begrænsningen er ikke gyldig for uddataoperanden

en: matching constraint references invalid operand number
da: begrænsning refererer til et ugyldigt operandtal

en: may not use both -EB and -EL
da: kan ikke bruge både -EB og -EL

en: may not use both -m32 and -m64
da: -m32 og -m64 er indbyrdes uforenelige

en: media functions are not available unless -mmedia is used
da: mediafunktioner er ikke tilgængelige medmindre -mmedia benyttes

en: member %#D' with constructor not allowed in anonymous aggregate
da: medlemmet '%#D' med konstruktionsfunktion er ikke tilladt i anonym sammensat type

en: member %#D' with copy assignment operator not allowed in anonymous aggregate
da: medlemmet '%#D' med kopitildelingsoperator er ikke tilladt i anonym sammensat type

en: member %#D' with destructor not allowed in anonymous aggregate
da: medlemmet '%#D' med destruktionsfunktion er ikke tilladt i anonym sammensat type

en: member `%#D' with constructor not allowed in union
da: medlemmet '%#D' med en konstruktionsfunktion er ikke tilladt i en union

en: member `%#D' with copy assignment operator not allowed in union
da: medlemmet '%#D' med en kopitildelingsoperator er ikke tilladt i en union

en: member `%#D' with destructor not allowed in union
da: medlemmet '%#D' med en destruktionsfunktion er ikke tilladt i en union

en: member `%D' cannot be declared both virtual and static
da: medlemmet '%D' kan ikke afklæres både virtual og static

en: member `%D' conflicts with virtual function table field name
da: medlemmet '%D' er i konflikt med feltnavn fra den virtuelle funktionstabel

en: member `%D' declared as friend before type `%T' defined
da: medlemmet '%D' erklæret som friend før typen '%T' er defineret

en: member `%D' is non-static but referenced as a static member
da: medlemmet '%D' er ikke statisk, men refereres som et statisk medlem

en: member `%D' is uninitialized reference
da: medlemmet '%D' er en reference uden startværdi

en: member `%D' with uninitialized const fields
da: medlem '%D' med konstante felter uden startværdi

en: member functions are implicitly friends of their class
da: medlemsfunktioner er underforstået venner af deres klasse

en: member type `%T::' incompatible with object type `%T'
da: medlemstypen '%T::' uforenelige med objekttypen '%T'

en: members
da: medlemmer

en: method '%s' not found in class
da: metoden '%s' ikke fundet i klassen

en: method `%s' not implemented by protocol
da: metoden '%s' er ikke implementeret af protokollen

en: method definition for `%c%s' not found
da: metodedefinitionen for '%c%s' ikke fundet

en: method definition not in class context
da: metodedefinitionen optræder ikke i en klassekontekst

en: mips16 function profiling
da: MIPS16-funktionsprofilering

en: mismatched braces in specs
da: uafbalancerede krøllede paranteser i specifikationer

en: mismatching signature for field '%s' in '%s'
da: signatur passer ikke med feltet '%s' i '%s'

en: misplaced ConstantValue attribute (not in any field)
da: forkert placeret ConstantValue-egenskab (ikke i noget felt)

en: missing $ operand number in format
da: manglende $-operandnummer i formatering

en: missing '(' after '#pragma %s' - ignored
da: manglende '(' efter '#pragma %s' - ignoreret

en: missing '(' after '#pragma pack' - ignored
da: manglende '(' efter '#pragma pack' - ignoreret

en: missing '(' after '#pragma unused', ignoring
da: manglende '(' efter '#pragma unused', ignorerer

en: missing '(' after predicate
da: manglende '(' efter udsagn

en: missing '(' in expression
da: manglende '(' i udtryk

en: missing ')' after "defined"
da: manglende ')' efter "defined"

en: missing ')' after '#pragma unused', ignoring
da: manglende ')' efter '#pragma unused', ignorerer

en: missing ')' for '#pragma %s' - ignored
da: manglende '(' for '#pragma %s' - ignoreret

en: missing ')' in expression
da: manglende ')' i udtryk

en: missing ')' in macro parameter list
da: manglende ')' i makroparameterliste

en: missing ')' to complete answer
da: manglende ')' til at fuldføre svar

en: missing ';' before right brace
da: der mangler et semikolon før en højre krøllet parantes

en: missing Code attribute
da: manglende Code-egenskab

en: missing argument in `__builtin_args_info'
da: manglende parameter i '__builtin_args_info'

en: missing argument to "-%s"
da: der mangler en parameter til tilvalget '-%s'

en: missing argument to `%s' option
da: der mangler en parameter til tilvalget '%s'

en: missing barrier after block %i
da: manglende barriere efter blok %i

en: missing binary operator before token "%s"
da: manglende binær operator før symbolet "%s"

en: missing braces around initializer
da: krøllede paranteser mangler omkring startværdien

en: missing close brace for named operand
da: manglende afsluttende krøllet parantes til navngiven operand

en: missing close paren
da: manglende slutparantes

en: missing field '%s' in '%s'
da: manglende felt '%s' i '%s'

en: missing filename after "-%s"
da: et filnavn mangler efter '-%s'

en: missing fill character at end of strfmon format
da: mangler fyldtegn i slutningen af strfmon-formatering

en: missing function name in '#pragma %s' - ignored
da: manglende funktionsnavn i '#pragma %s' - ignoreret

en: missing initializer
da: manglende startværdi

en: missing initializer for member `%D'
da: manglende startværdi for medlemmet '%D'

en: missing number
da: manglende tal

en: missing open paren
da: manglende startparantes

en: missing section name in '#pragma %s' - ignored
da: manglende sektionsnavn i '#pragma %s' - ignoreret

en: missing static field `%s'
da: manglende statisk felt '%s'

en: missing target after "-%s"
da: et mål mangler efter '-%s'

en: missing terminating %c character
da: manglende afsluttende '%c'-tegn

en: missing terminating > character
da: manglende afsluttende '>'-tegn

en: missing type-name in typedef-declaration
da: manglende typenavn i typedef-erklæring

en: mixing C++ and Java catches in a single translation unit
da: blander C++ og Java 'catch' i én oversættelsesenhed

en: mno-cygwin and mno-win32 are not compatible
da: -mno-cygwin og -mnowin32 er indbyrdes uforenelige

en: mode not QImode
da: tilstand ikke QImode

en: modification by `asm'
da: ændring af 'asm'

en: more than %d operands in `asm'
da: mere end %d operander i 'asm'

en: move insn not handled
da: flytteinstruktion ikke håndteret

en: msync %s
da: fejl ved synkronisering mellem hukommelse og disk af %s

en: multi-character character constant
da: flerbyte-tegnkonstant

en: multi-line comment
da: flerlinjers kommentar

en: multidimensional array must have bounds for all dimensions except the first
da: flerdimensional tabel skal have grænser for alle dimensioner pånær den første

en: multiple `virtual' specifiers
da: mere end én 'virtual'-angivelse

en: multiple access specifiers
da: mere end én tilgangsangivelse

en: multiple declarations `%T' and `%T'
da: flere erklæringer '%T' og '%T'

en: multiple declarations for method `%s'
da: mere end én erklæring af metoden '%s'

en: multiple declarators in template declaration
da: flere erklærerer i skabelonserklæring

en: multiple default labels in one switch
da: flere default-etiketter i én switch-konstruktion

en: multiple definition of `%#T'
da: flere definitioner af '%#T'

en: multiple fields in union `%T' initialized
da: flere felter i union '%T' tildeles startværdi

en: multiple initializations given for `%D'
da: flere startværdier angivet for '%D'

en: multiple initializations given for base `%T'
da: flere startværdier angivet for stamklassen '%T'

en: multiple parameters named `%s'
da: flere parametre ved navn '%s'

en: multiple storage classes in declaration of `%s'
da: flere lagringsklasser optræder i erklæringen af '%s'

en: multiple types in one declaration
da: flere typer i én erklæring

en: munmap %s
da: fejl ved fjernelse af %s fra hukommelsen

en: must #include <typeinfo> before using typeid
da: '#include <typeinfo>' er nødvendig før typeid kan benyttes

en: must have at least one catch per try block
da: skal have mindst én catch pr. try-blok

en: must use .* or ->* to call pointer-to-member function in `%E (...)'
da: brug .* eller ->* i kald af henvisning til medlemsfunktion i '%E (...)'

en: mvcle use
da: Benyt mvcle

en: mysterious repository information in %s
da: mystisk info om opbevaringssted i '%s'

en: name `%T' has incomplete type
da: navnet '%T' er af en ufuldstændig type

en: name lookup of `%D' changed
da: navneopslag for '%D' ændret

en: name lookup of `%D' changed for new ISO `for' scoping
da: navneopslaget af '%D' er ændret til ISO 'for'-virkefelt

en: name missing for member function
da: navn mangler for medlemsfunktion

en: named members
da: navngivne medlemmer

en: namespace `%D' not allowed in using-declaration
da: navnerum '%D' ikke tilladt i using-erklæring

en: namespace `%T' undeclared
da: navnerummet '%T' er ikke erklæret

en: namespace alias `%D' not allowed here, assuming `%D'
da: navnerumsalias '%D' er ikke tilladt her, antager '%D'

en: namespace-scope anonymous aggregates must be static
da: anonyme variabler af sammensatte typer i navnerumsvirkefelt skal erklæres static

en: negative insn length
da: negativ instruktionslængde

en: negative integer implicitly converted to unsigned type
da: negativt heltal forkortes underforstået til type uden fortegn

en: negative width in bit-field `%D'
da: negativ bredde i bitfeltet '%D'

en: negative width in bit-field `%s'
da: negativ bredde i bitfeltet '%s'

en: nested assembly dialect alternatives
da: indlejrede alternativer for maskinkodedialekter

en: nested extern declaration of `%s'
da: indlejret extern-erklæring af '%s'

en: nested function `%s' declared `extern'
da: indlejret funktion '%s' er erklæret 'extern'

en: nested redefinition of `%s'
da: indlejret omdefinering af '%s'

en: new cannot be applied to a function type
da: new kan ikke bruges på en funktionstype

en: new cannot be applied to a reference type
da: new kan ikke bruges på en referencetype

en: new declaration `%#D'
da: ny erklæring af '%#D'

en: new of array type fails to specify size
da: new virkende på en tabeltype mangler at angive størrelsen

en: no FUNCTION_PROFILER for CRIS
da: ingen FUNCTION_PROFILER for CRIS

en: no INTEGER type can hold a pointer on this configuration
da: ingen INTEGER-type kan opbevare en henvisning i denne konfiguration

en: no `%#D' member function declared in class `%T'
da: ingen medlemsfunktion '%#D' erklæret i klassen '%T'

en: no `%D(int)' declared for postfix `%s', trying prefix operator instead
da: ingen '%D(int)' erklæret for suffiks '%s', prøver præfiksoperatoren i stedet

en: no arguments
da: ingen parametre

en: no arguments for spec function
da: ingen parametre til specifikationsfunktion

en: no base or member initializers given following ':'
da: ingen stamklasse- eller medlemsklargøringer er angivet efter ':'

en: no bases given following `:'
da: ingen stamklasse er angivet efter ':'

en: no body nor ';' separates two class, struct or union declarations
da: der er hverken en krop eller et semikolon mellem to class, struct eller union-erklæringer

en: no class name specified with "-%s"
da: intet klassenavn angivet med '-%s'

en: no class template named `%#T' in `%#T'
da: ingen klasseskabelon ved navn '%#T' i '%#T'

en: no closing `]' for `%%[' format
da: ingen afsluttende '[' til '%%['-formatering

en: no cmd_strings found
da: ingen cmd_strings fundet

en: no data type for mode `%s'
da: ingen datatype til tilstanden '%s'

en: no default argument for `%D'
da: ingen standardparameter til '%D'

en: no description yet
da: ingen beskrivelse endnu

en: no field `%D' in union being initialized
da: intet felt '%D' i union der tildeles startværdi

en: no include path in which to find %s
da: der er ingen inkluderingssti at finde %s i

en: no input file specified
da: ingen inddatafiler angivet

en: no input files
da: ingen inddatafiler

en: no input files; unwilling to write output files
da: ingen inputfiler; vil ikke skrive outputfiler

en: no low registers available for popping high registers
da: ingen lave registre er tilgængelige til at modtage værdier fra høje registre

en: no macro name given in #%s directive
da: intet makronavn angivet i direktivet #%s

en: no match for call to `(%T) (%A)'
da: ingen passende fundet for kald til '(%T) (%A)'

en: no matches converting function `%D' to type `%#T'
da: ingen passende ved konvertering af funktionen '%D' til typen '%#T'

en: no matching function for call to `%D(%A)'
da: ingen passende funktion for kald til '%D(%A)'

en: no matching function for call to `%T::%D(%A)%#V'
da: ingen passende funktion for kald til '%T::%D(%A)%#V'

en: no matching template for `%D' found
da: ingen passende skabelon for '%D' fundet

en: no member function `%D' declared in `%T'
da: ingen medlemsfunktion '%D' erklæret i '%T'

en: no members matching `%D' in `%#T'
da: ingen medlemmer passer til '%D' i '%#T'

en: no method `%T::%D'
da: ingen metode ved navn '%T::%D'

en: no newline at end of file
da: ingen linjeskift ved slutningen af filen

en: no previous declaration for `%s'
da: ingen tidligere erklæring af '%s'

en: no previous prototype for `%s'
da: ingen tidligere prototype for '%s'

en: no profiling of 64-bit code for this ABI
da: ingen profilering af 64 bit-kode for denne ABI

en: no prototype, and parameter address used; cannot be inline
da: ingen prototype, og parameteradressen benyttes; kan ikke indbygges

en: no register in address
da: ingen registre i adresse

en: no return statement in function returning non-void
da: ingen return-sætning i en funktion der ikke returnerer void

en: no sclass for %s stab (0x%x)
da: ingen sclass for %s stab (0x%x)

en: no semicolon at end of struct or union
da: intet semikolon i slutningen af struct eller union

en: no suitable `operator delete' for `%T'
da: ingen passende 'operator delete' for '%T'

en: no super class declared in interface for `%s'
da: ingen superklasse erklæret i grænsefladen for '%s'

en: no symbol table found
da: ingen symboltabel fundet

en: no type `%D' in `%T'
da: ingen type '%D' i '%T'

en: no type named `%#T' in `%#T'
da: ingen type ved navn '%#T' i '%#T'

en: no unique final overrider for `%D' in `%T'
da: ingen unik endelig overskrivning af '%D' i '%T'

en: no vector mode with the size and type specified could be found
da: ingen vektortilstand med den angivne størrelse og typen kunne findes

en: non thread-local declaration of `%s' follows thread-local declaration
da: ikke-trådlokal erklæring af '%s' følger trådlokal erklæring

en: non-ANSI-standard escape sequence, `\%c'
da: undvigesekvensen '\%c' følger ikke ANSI-standarden

en: non-ISO escape sequence `\%c'
da: undvigesekvensen '\%c' følger ikke ISO-standarden

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
da: undvigesekvensen '\%c' er ikke ISO-standard

en: non-constant `%E' cannot be used as template argument
da: ikke-konstant '%E' kan ikke bruges som skabelonsparameter

en: non-empty initializer for array of empty elements
da: en startværdi der ikke er tom, tildeles til en tabel med tomme elementer

en: non-floating-point argument to function `%s'
da: parameter der ikke er et kommatal, til funktionen '%s'

en: non-hex digit '%c' in universal-character-name
da: '%c' der ikke er et hexadecimalt ciffer, optræder i universelt tegnnavn

en: non-local function `%#D' uses anonymous type
da: ikke-lokal funktion '%#D' bruger anonym type

en: non-local function `%#D' uses local type `%T'
da: ikke-lokal funktion '%#D' bruger lokal type '%T'

en: non-local variable `%#D' uses local type `%T'
da: ikke-lokal variabel '%#D' bruger lokal type '%T'

en: non-lvalue in %s
da: ikke-venstreværdi i %s

en: non-member `%s' cannot be declared `mutable'
da: '%s' som ikke er medlem, kan ikke erklæres 'mutable'

en: non-object member `%s' cannot be declared `mutable'
da: '%s' som ikke er objektmedlem, kan ikke erklæres 'mutable'

en: non-prototype definition here
da: definition uden prototype her

en: non-static const member `%#D' in class without a constructor
da: ikke-statisk konstant medlem '%#D' i klasse uden en konstruktionsfunktion

en: non-static const member `%#D', can't use default assignment operator
da: ikke-statisk konstant medlem '%#D' kan ikke bruge standardtildelingsoperatoren

en: non-static declaration for `%s' follows static
da: erklæring uden static af '%s' følger static-erklæring

en: non-static initialization of a flexible array member
da: ikke-statisk klargøring af fleksibelt tabelmedlem

en: non-static method '%s' overrides static method
da: ikke-statisk metode '%s' overskriver statisk metode

en: non-static reference `%#D' in class without a constructor
da: ikke-statisk reference '%#D' i klasse uden en konstruktionsfunktion

en: non-static reference member `%#D', can't use default assignment operator
da: ikke-statisk referencemedlem '%#D' kan ikke bruge standardtildelingsoperatoren

en: non-template type `%T' used as a template
da: ikke-skabelonstype '%T' benyttet som skabelon

en: non-template used as template
da: ikke-skabelon benyttet som skabelon

en: non-trivial labeled initializers
da: ikke-trivielle navngivne startværdier

en: nonconstant array index in initializer
da: tabelindekset i startværdien er ikke en konstant

en: nonnull argument has invalid operand number (arg %lu)
da: ikke-nul parameter har ugyldig operandnummer (parameter %lu)

en: nonnull argument references non-pointer operand (arg %lu, operand %lu)
da: ikke-nul parameter refererer til ikke-henvisningsoperand (parameter %lu, operand %lu)

en: nonnull argument with out-of-range operand number (arg %lu, operand %lu)
da: ikke-nul parameter med operandnummer uden for det gyldig interval (parameter %lu, operand %lu)

en: nonnull attribute without arguments on a non-prototype
da: ikke-nul egenskab uden parametre til en ikke-prototype

en: not a static field `%s'
da: ikke et statisk felt '%s'

en: not a valid Java .class file
da: ikke en gyldig Java .class-fil

en: not enough type information
da: ikke tilstrækkelig information om typen

en: not found
da: ikke fundet

en: note:
da: bemærk:

en: null argument where non-null required (arg %lu)
da: nulparameter hvor ikke-nul er påkrævet (parameter %lu)

en: null character(s) ignored
da: nultegn ignoreret

en: null character(s) preserved in literal
da: nultegn bevaret i strengkonstant

en: number must be 0 or 1
da: tal skal enten være 0 eller 1

en: number of arguments doesn't match prototype
da: antallet af parametre passer ikke til prototypen

en: number of bb notes in insn chain (%d) != n_basic_blocks (%d)
da: antallet af basisbloknoter i instruktionskæden (%d) != n_basic_blocks (%d)

en: object `%E' cannot be used as template argument
da: objektet '%E' kan ikke bruges som skabelonsparameter

en: object `%E' of incomplete type `%T' will not be accessed in %s
da: objektet '%E' af den ufuldstændige type '%T' vil ikke blive tilgået i %s

en: object does not conform to the `%s' protocol
da: objekt overholder ikke protokollen '%s'

en: object missing in `%E'
da: objekt mangler i '%E'

en: object missing in use of `%E'
da: objekt mangler i brug af '%E'

en: object missing in use of pointer-to-member construct
da: der mangler et objekt i henvisning til medlem-konstruktion

en: object of incomplete type `%T' will not be accessed in %s
da: objekt af den ufuldstændige type '%T' vil ikke blive tilgået i %s

en: object of type `%T' will not be accessed in %s
da: objekt af typen '%T' vil ikke blive tilgået i %s

en: obsolete use of designated initializer with `:'
da: forældet brug af udpeget startværdi med ':'

en: obsolete use of designated initializer without `='
da: forældet brug af udpeget startværdi uden '='

en: octal escape sequence out of range
da: den oktale undvigesekvens er uden for det gyldige interval

en: offset of `%D' is not ABI-compliant and may change in a future version of GCC
da: afsættet for '%D' følger ikke ABI'en og kan ændre sig i en fremtidig version af GCC

en: offset of empty base `%T' may not be ABI-compliant and maychange in a future version of GCC
da: afsættet for tom stamklasse '%T' følger ikke nødvendigvis ABI'en og kan ændre sig i en fremtidig version af GCC

en: offset of virtual base `%T' is not ABI-compliant and may change in a future version of GCC
da: afsættet for virtuel stamklasse '%T' følger ikke ABI'en og kan ændre sig i en fremtidig version af GCC

en: offset outside bounds of constant string
da: forskydning udenfor grænserne af konstant streng

en: old raw header file
da: gammel råhovedfil

en: old style placement syntax, use () instead
da: forældet placeringssyntaks, brug () i stedet

en: only constructors take base initializers
da: kun konstruktionsfunktioner har stamklasseklargøringer

en: only declarations of constructors can be `explicit'
da: kun erklæringer af konstruktionsfunktioner kan være 'explicit'

en: only initialized variables can be placed into program memory area
da: kun variabler med startværdi kan placeres i programhukommelsesområdet

en: only one of `--print-main', `--list-class', and `--complexity' allowed
da: kun én af '--print-main', '--list-class' og '--complexity' tilladt

en: only uninitialized variables can be placed in a .bss section
da: kun variabler uden startværdi kan placeres i .bss-sektionen

en: only uninitialized variables can be placed in the .noinit section
da: kun variabler uden startværdi kan placeres i .noinit-sektionen

en: only weak aliases are supported in this configuration
da: kun svage aliaser understøttes i denne konfiguration

en: open %s
da: fejl ved åbning af %s

en: opening dependency file %s
da: åbner afhængighedsfilen %s

en: opening output file %s
da: åbner uddatafilen %s

en: operand 1 must be a hard register
da: operand 1 skal være et hårdt register

en: operand constraint contains incorrectly positioned '+' or '='
da: operandbegrænsning indeholder forkert placeret '+' eller '='

en: operand constraints for `asm' differ in number of alternatives
da: operandbegrænsninger til 'asm' har forskellige antal alternativer

en: operand is const_double
da: operanden er const_double

en: operand is neither a constant nor a condition code, invalid operand code 'c'
da: operand er hverken en konstant eller en betingelseskode, ugyldig operandkode 'c'

en: operand is r0
da: operanden er r0

en: operand number missing after %%-letter
da: operandtal mangler efter %%-letter

en: operand number out of range
da: operandtal er uden for det gyldige interval

en: operand number out of range in format
da: operandnummer uden for det gyldige interval

en: operand number specified for format taking no argument
da: operandnummer angiver for formatering der ikke tager mod parametre

en: operand number specified with suppressed assignment
da: operandnummer angivet med undertrykt tildeling

en: operands to ?: have different types
da: operander til ?: har forskellige typer

en: operation on `%s' may be undefined
da: brug af '%s' er muligvis ikke defineret

en: operator "defined" requires an identifier
da: operatoren "defined" kræver et kaldenavn

en: operator '%s' has no right operand
da: operatoren '%s' har ikke nogen højre operand

en: operator `%T' declared to return `%T'
da: operator '%T' erklæret til at returnere '%T'

en: option `-split' has not been implemented yet
da: tilvalget '-split' understøttes ikke endnu

en: options array incorrectly sorted: %s is before %s
da: tilvalgstabel sorteret forkert: %s er før %s

en: options enabled:
da: tilvalg slået til:

en: options passed:
da: tilvalg overbragt:

en: ordered comparison of pointer with integer zero
da: ordnet sammenligning af henvisning med heltallet nul

en: output constraint %d cannot be specified together with "%s" clobber
da: uddatabegrænsning %d kan ikke angives samtidig med overskrivning af "%s"

en: output constraint %d must specify a single register
da: uddatabegrænsning %d skal angive et enkelt register

en: output constraint `%c' for operand %d is not at the beginning
da: uddatabegrænsning '%c' for operanden %d er ikke ved begyndelsen

en: output filename specified twice
da: uddatafilnavnet er angivet to gange

en: output number %d not directly addressable
da: uddata nr. %d kan ikke adresseres direkte

en: output operand %d must use `&' constraint
da: uddataoperand %d skal bruge begrænsningen '&'

en: output operand constraint lacks `='
da: uddataoperandbegrænsning mangler '='

en: output operand is constant in `asm'
da: uddataoperand er konstant i 'asm'

en: output regs must be grouped at top of stack
da: uddataregistre skal grupperes i toppen af stakken

en: overflow in array dimension
da: tabeldimension for stor

en: overflow in constant expression
da: overløb i konstant udtryk

en: overflow in enumeration values
da: enum-værdier for store

en: overflow in enumeration values at `%D'
da: enum-værdier for store ved '%D'

en: overflow in implicit constant conversion
da: overløb i underforstået konstant konvertering

en: overflowed output arg list for `%s'
da: overløb i uddataparameterlist for '%s'

en: packed attribute causes inefficient alignment
da: packed-egenskab forårsager ineffektiv justering

en: packed attribute causes inefficient alignment for `%s'
da: packed-egenskab forårsager ineffektiv justering af '%s'

en: packed attribute is unnecessary
da: packed-egenskab er unødvendig

en: packed attribute is unnecessary for `%s'
da: packed-egenskab er unødvendig for '%s'

en: padding struct size to alignment boundary
da: udfylder struct-størrelse til justeringskant

en: padding struct to align `%s'
da: udfylder struct for at justere '%s'

en: parameter `%D' declared void
da: parameteren '%D' erklæret void

en: parameter `%D' includes %s to array of unknown bound `%T'
da: parameteren '%D' inkluderer %s til tabel med ukendt grænse '%T'

en: parameter `%D' invalidly declared method type
da: parameteren '%D' er på ugyldig vis erklæret som af en medlemsfunktionstype

en: parameter `%D' invalidly declared offset type
da: parameteren '%D' er på ugyldig vis erklæret som af en offset-type

en: parameter `%s' declared void
da: parameteren '%s' erklæret void

en: parameter `%s' has incomplete type
da: parameteren '%s' er af en ufuldstændig type

en: parameter `%s' has just a forward declaration
da: parameteren '%s' har kun en forhåndserklæring

en: parameter `%s' is initialized
da: parameteren '%s' bliver tildelt en startværdi

en: parameter `%s' points to incomplete type
da: parameteren '%s' er en henvisning til en ufuldstændig type

en: parameter has incomplete type
da: parameteren er af en ufuldstændig type

en: parameter may not have variably modified type `%T'
da: parameter må ikke have variabelt ændret type '%T'

en: parameter name missing
da: parameternavn mangler

en: parameter name missing from parameter list
da: parameternavn mangler fra parameterliste

en: parameter name omitted
da: parameternavn udeladt

en: parameter names (without types) in function declaration
da: parameternavne (uden typer) i funktionserklæringen

en: parameter points to incomplete type
da: parameteren er en henvisning til en ufuldstændig type

en: parameter type of called function is incomplete
da: parametertypen for den kaldte funktion er ufuldstændig

en: parenthesis around '%E' cannot be used to form a pointer-to-member-function
da: paranteser omkring '%E' kan ikke bruges til at danne en henvisning til medlemsfunktion

en: parm types given both in parmlist and separately
da: parametertyper angivet både i parameterliste og separat

en: parse error
da: tolkningsfejl

en: parse error at end of saved function text
da: tolkningsfejl ved slutningen af gemt funktionstekst

en: parse error in method specification
da: tolkningsfejl i medlemsfunktionsangivelsen

en: parse error; also virtual memory exhausted
da: tolkningsfejl; desuden løbet tør for virtuel hukommelse

en: parser may be lost: is there a '{' missing somewhere?
da: fortolkeren kan være faret vild: mangler der en '{' et eller andet sted?

en: parser stack overflow
da: overløb i tolkerens stak

en: partial specialization `%D' of function template
da: partiel specialisering '%D' af funktionsskabelon

en: partial specialization `%T' declared `friend'
da: partiel specialisering '%T' erklæret 'friend'

en: partial specialization `%T' does not specialize any template arguments
da: den partielle specialisering '%T' specialiserer ikke nogen skabelonsparametre

en: passing NULL used for non-pointer %s %P of `%D'
da: overbringelse af NULL benyttet for ikke-henvisnings%s %P af '%D'

en: passing `%T' as `this' argument of `%#D' discards qualifiers
da: videregivelse af '%T' som 'this'-parameteren til '%#D' forkaster modifikationer

en: passing `%T' chooses `%T' over `%T'
da: videregivelse af '%T' vælger '%T' frem for '%T'

en: passing `%T' for %s %P of `%D'
da: overbringelse af '%T' for ikke-henvisnings%s %P af '%D'

en: passing arg %d of `%s'
da: videregiver den %d. parameter til '%s'

en: passing arg %d of pointer to function
da: videregiver den %d. parameter af henvisning til funktion

en: passing arg of `%s'
da: videregiver parameter til '%s'

en: passing arg of pointer to function
da: videregiver parameter af henvisning til funktion

en: passing floating point arguments in fp regs not yet supported
da: overbringelse af kommatalsparametre i kommatalsregistre er ikke understøttet endnu

en: passing negative value `%E' for %s %P of `%D'
da: overbringelse af negativ værdi '%E' for %s %P af '%D'

en: pasting "%s" and "%s" does not give a valid preprocessing token
da: indsættelse af "%s" og "%s" giver ikke et gyldigt præprocessorsymbol

en: path name missing after %s
da: navnet på en sti mangler efter %s

en: place data items into their own section
da: placér dataelementer i deres egen sektion

en: place each function into its own section
da: placér hver funktion i dens egen sektion

en: pointer
da: henvisning

en: pointer of type `void *' used in arithmetic
da: henvisning af typen 'void *' benyttet i udregning

en: pointer of type `void *' used in subtraction
da: henvisning af typen 'void *' benyttet i subtraktion

en: pointer targets in %s differ in signedness
da: fortegnene i henvisningsmål i %s er forskellige

en: pointer to a function used in arithmetic
da: henvisning til en funktion benyttet i udregning

en: pointer to a function used in subtraction
da: henvisning til en funktion benyttet i subtraktion

en: pointer to a member used in arithmetic
da: henvisning til et medlem benyttet i udregning

en: pointer to member cast from `%T' to `%T' is via virtual base
da: typekonvertering af henvisning til medlem fra '%T' til '%T' er via virtuel stamklasse

en: pointer to member cast via virtual base `%T' of `%T'
da: henvisning til medlem-typeomtvingning via den virtuelle stamklasse '%T' af '%T'

en: pointer to member conversion via virtual base `%T' of `%T'
da: henvisning til medlem-omdannelse via den virtuelle stamklasse '%T' af '%T'

en: pointer to member function used in arithmetic
da: henvisning til en medlemsfunktion benyttet i udregning

en: pointer type mismatch in conditional expression
da: henvisningstyperne i betingelsesudtrykket passer ikke sammen

en: pointer value used where a complex was expected
da: en henvisningsværdi er angivet hvor der forventedes et komplekst tal

en: pointer value used where a floating point value was expected
da: en henvisningsværdi er angivet hvor der forventedes en kommatalsværdi

en: pointer-to-member function %E cannot be called without an object; consider using .* or ->*
da: henvisning til medlemsfunktionen %E kan ikke kaldes uden et objekt; overvej at benytte .* eller ->*

en: pointer/integer type mismatch in conditional expression
da: henvisnings- og heltalstype i betingelsesudtrykket passer ikke sammen

en: pointers are not permitted as case values
da: henvisningsvariabler er ikke tilladt som case-værdier

en: poisoning existing macro "%s"
da: forgifter eksisterende makro "%s"

en: possibly missing ')'
da: muligvis mangler en ')'

en: post-increment address is not a register
da: postfiks forøgelsesadresse er ikke et register

en: postfix `%D' must take `int' as its argument
da: postfiks '%D' skal tage mod 'int' som parameter

en: postfix `%D' must take `int' as its second argument
da: postfiks '%D' skal tage mod 'int' som den anden parameter

en: postfix `%D' should return `%T'
da: postfiks '%D' skal returnere '%T'

en: potential selector conflict for method `%s'
da: potentiel vælgerkonflikt for metoden '%s'

en: pre-decrement address is not a register
da: præfiks formindskelsesadresse er ikke et register

en: pre-increment address is not a register
da: præfiks forøgelsesadresse er ikke et register

en: precision
da: præcision

en: precision in printf format
da: præcision i printf-formatering

en: predicate must be an identifier
da: udsagn skal være et kaldenavn

en: predicate's answer is empty
da: udsagnets svar et tomt

en: prefix `%D' should return `%T'
da: præfiks '%D' skal returnere '%T'

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
da: præprocessorberegning har en maksimal præcision på %lu bit; målarkitektur kræver %lu bit

en: prev_bb of %d should be %d, not %d
da: prev_bb for %d bør være %d, ikke %d

en: previous declaration `%#D' here
da: tidligere erklæring af '%#D' her

en: previous declaration `%D'
da: tidligere erklæring '%D'

en: previous declaration as `%#D'
da: tidligere erklæring som '%#D'

en: previous declaration of `%#D'
da: tidligere erklæring af '%#D'

en: previous declaration of `%#D' with %L linkage
da: tidligere erklæring af '%#D' med %L-kædning

en: previous declaration of `%D'
da: '%D' er tidligere erklæret

en: previous declaration of `%s'
da: '%s' er tidligere erklæret

en: previous declaration of function `%s' was inline
da: tidligere erklæring af funktionen '%s' var inline

en: previous declaration of function `%s' with attribute noinline
da: tidligere erklæring af funktionen '%s' med egenskaben noinline

en: previous definition here
da: tidligere definition her

en: previous definition of `%#T'
da: tidligere definition af '%#T'

en: previous external decl of `%#D'
da: tidligere ekstern erklæring af '%#D'

en: previous external decl of `%s'
da: tidligere ekstern erklæring af '%s'

en: previous friend declaration of `%D'
da: tidligere friend-erklæring af '%D'

en: previous implicit declaration of `%s'
da: tidligere underforstået erklæring af '%s'

en: previous non-function declaration `%#D'
da: tidligere ikke-funktionserklæring '%#D'

en: previous non-inline declaration here
da: tidligere ikke-inline erklæring her

en: previously used here
da: tidligere benyttet her

en: prior parameter's size depends on `%s'
da: foregående parameters størrelse afhænger af '%s'

en: private member `%#D' in anonymous union
da: privat medlem '%#D' i en anonym union

en: profiling not implemented yet
da: profilering understøttes ikke endnu

en: profiling not supported with -mg
da: profilgenerering understøttes ikke med -mg

en: programs: %s
da: programmer: %s

en: promoted argument `%s' doesn't match prototype
da: den forfremmede parameter '%s' passer ikke til prototypen

en: properly unless they all are 32 bits wide
da: ordentligt medmindre de alle er 32 bit brede

en: protected member `%#D' in anonymous union
da: beskyttet medlem '%#D' i en anonym union

en: protocol `%s' has circular dependency
da: protokollen '%s' har cirkulær afhængighed

en: prototype for `%#D'
da: prototypen for '%#D'

en: prototype for `%#D' does not match any in class `%T'
da: prototypen for '%#D' passer ikke nogen i klassen '%T'

en: prototype for `%s' follows
da: prototypen for '%s' følger

en: prototype for `%s' follows and argument %d doesn't match
da: prototypen for '%s' følger og den %d. parameter passer ikke

en: prototype for `%s' follows and number of arguments doesn't match
da: prototypen for '%s' følger og antallet af parametre passer ikke

en: provided for `%D'
da: angivet for '%D'

en: qualified type `%T' does not match destructor name `~%T'
da: den modificerede type '%T' passer ikke til destruktionsfunktionsnavnet '~%T'

en: qualifiers are not allowed on declaration of `operator %T'
da: modifikationer er ikke tilladt i erklæring af 'operator %T'

en: raw header buffer too small
da: råhoved-mellemlager for småt

en: read %ld bytes, expected %ld, from %s
da: læste %ld byte, forventede %ld, fra %s

en: read %s
da: fejl ved læsning af %s

en: reading class %s for the second time from %s
da: læser klassen %s for anden gang fra %s

en: reading through null pointer (arg %d)
da: læsning gennem nulhenvisning (parameter %d)

en: real name is too long - alias ignored
da: rigtigt navn for langt - alias ignoreret

en: recursive type `%T' undefined
da: rekursiv type '%T' ikke defineret

en: redeclaration of C++ built-in type `%T'
da: omerklæring af indbygget type i C++ '%T'

en: redeclaration of `%s'
da: omerklæring af '%s'

en: redeclaration of `enum %s'
da: omerklæring af 'enum %s'

en: redeclaration of `wchar_t' as `%T'
da: omerklæring af 'wchar_t' som '%T'

en: redeclared here as `%#D'
da: omerklæret her som '%#D'

en: redefinition of `%#T'
da: omdefinering af '%#T'

en: redefinition of `%s'
da: omdefinering af '%s'

en: redefinition of `struct %s'
da: omdefinering af 'struct %s'

en: redefinition of `union %s'
da: omdefinering af 'union %s'

en: redefinition of default argument for `%#D'
da: omdefinering af standardparameter for '%#D'

en: redirecting stdout: %s
da: omdirigerer standard-ud: %s

en: redundant redeclaration of `%D' in same scope
da: overflødig omerklæring af '%D' i samme virkefelt

en: redundant redeclaration of `%s' in same scope
da: overflødig omerklæring af '%s' i samme virkefelt

en: reference `%s' is ambiguous: appears in interface `%s' and interface `%s'
da: reference '%s' er tvetydig: den optræder i grænsefladen '%s' og grænsefladen '%s'

en: reference to local variable `%D' returned
da: reference til den lokale variabel '%D' returneret

en: reference to non-lvalue returned
da: reference til ikke-venstreværdi returneret

en: register name given for non-register variable `%s'
da: registernavn givet for ikke-registervariablen '%s'

en: register name not specified for `%s'
da: registernavn ikke angivet for '%s'

en: register specified for `%s' isn't suitable for data type
da: registeret som er angivet for '%s' passer ikke med datatypen

en: register used for two global register variables
da: register brugt til to globale registervariabler

en: register variable `%s' used in nested function
da: registervariabel '%s' benyttet i indlejret funktion

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
da: registrerer "%s" som både et pragma og som et pragmanavnerum

en: registers IX, IY and Z used in the same INSN
da: registrene IX, IY og Z benyttet i samme INSN

en: reimplementation of class `%s'
da: omimplementering af klassen '%s'

en: reinterpret_cast from `%T' to `%T' casts away const (or volatile)
da: reinterpret_cast fra '%T' til '%T' fjerner const (eller volatile)

en: reinterpret_cast from `%T' to `%T' loses precision
da: reinterpret_cast fra '%T' til '%T' mister præcision

en: rename spec %s to %s
da: omdøb specifikation %s til %s

en: repeated %s in format
da: gentaget %s i formatering

en: repeated declaration of automaton `%s'
da: gentaget erklæring af automaten '%s'

en: repeated declaration of reservation `%s'
da: gentaget erklæring af reserveringen '%s'

en: repeated declaration of unit `%s'
da: gentaget erklæring af enheden '%s'

en: repetition `%s' <= 1 in reservation `%s'
da: gentagelse '%s' <= 1 i reservering '%s'

en: request for member `%D' in `%E', which is of non-aggregate type `%T'
da: forespørgsel efter medlemmet '%D' i '%E' som er af en ikke-sammensat type '%T'

en: request for member `%D' in `%E', which is of non-class type `%T'
da: forespørgsel efter medlemmet '%D' i '%E' som er af en ikke-klassetype '%T'

en: request for member `%D' is ambiguous
da: forespørgsel efter medlemmet '%D' er tvetydigt

en: request for member `%D' is ambiguous in multiple inheritance lattice
da: forespørgsel efter medlemmet '%D' er tvetydigt i det multiple nedarvningsnet

en: request for member `%s' in something not a structure or union
da: forespørgsel efter medlemmet '%s' i noget der hverken er en union eller en struktur

en: requested alignment for %s is greater than implemented alignment of %d
da: forespurgt justering for %s er større end den implementerede justering af %d

en: requested alignment is not a constant
da: angivet justering er ikke en konstant

en: requested alignment is not a power of 2
da: angivet justering er ikke en potens af 2

en: requested alignment is too large
da: angivet justering er for stor

en: requested init_priority is not an integer constant
da: den udbedte init_priority er ikke en heltalskonstant

en: requested init_priority is out of range
da: den udbedte init_priority er uden for det gyldige interval

en: requested init_priority is reserved for internal use
da: den udbedte init_priority er reserveret til intern brug

en: reservation `%s' is not used
da: reservering '%s' bliver ikke benyttet

en: result of `operator->()' yields non-pointer result
da: resultatet af 'operator->()' er ikke en henvisning

en: ret instruction not implemented
da: ret-instruktion ikke implementeret

en: return
da: returnering

en: return identifier `%D' already in place
da: returkaldenavn '%D' allerede på plads

en: return not followed by barrier
da: returnering følges ikke af barriere

en: return type `%#T' is incomplete
da: returtype '%#T' er ufuldstændig

en: return type defaults to `int'
da: returtypen antages at være 'int'

en: return type defaults to id
da: returtype får standardværdien id

en: return type for `%s' defaults to id
da: returtypen for '%s' får standardværdien id

en: return type for `main' changed to `int'
da: returtype for 'main' ændret til 'int'

en: return type is an incomplete type
da: returtypen er en ufuldstændig type

en: return type of `%s' is not `int'
da: returtypen til '%s' er ikke 'int'

en: return type specification for constructor invalid
da: angivelse af returneringstypen til konstruktionsfunktion er ugyldigt

en: return type specification for destructor invalid
da: angivelse af returneringstypen til destruktionsfunktion er ugyldigt

en: return type specified for `operator %T'
da: returtype angivet for 'operator %T'

en: return value type specifier for constructor ignored
da: angivelse af typen af returværdien til konstruktionsfunktionen ignoreret

en: return-statement with a value, in function declared with a void return type
da: return-sætning med en værdi i en funktion der er erklæret med en void returtype

en: return-statement with no value, in function declared with a non-void return type
da: return-sætning uden en værdi i en funktion der er erklæret med en ikke-void returtype

en: returned value in block_exit_expr
da: returnerede værdi i block_exit_expr

en: returning a value from a constructor
da: returnerer en værdi fra en konstruktionsfunktion

en: returning a value from a destructor
da: returnerer en værdi fra en destruktionsfunktion

en: returning reference to temporary
da: returnerer reference til midlertidig variabel

en: right precision
da: højrepræcision

en: right precision in strfmon format
da: højrepræcision i strfmon-formatering

en: right shift count >= width of type
da: højreskiftsantal er større end bredden af typen

en: right shift count is negative
da: højreskiftsantal er negativ

en: rounding mode not supported for VAX floats
da: afrundingstilstand er ikke understøttet for VAX-kommatal

en: second arg to `__builtin_expect' must be a constant
da: den anden parameter til '__builtin_expect' skal være en konstant

en: second arg to `__builtin_prefetch' must be a constant
da: den anden parameter til '__builtin_prefetch' skal være en konstant

en: second argument of `%s' should be `char **'
da: den anden parameter til '%s' skal være 'char **'

en: second parameter of `va_start' not last named argument
da: den anden parameter til 'va_start' er ikke den sidste navngivne parameter

en: section attribute cannot be specified for local variables
da: sektionsegenskaben kan ikke angives for lokale variabler

en: section attribute not allowed for `%s'
da: sektionsegenskaben er ikke tilladt for '%s'

en: section attributes are not supported for this target
da: sektionsegenskaber understøttes ikke på denne målarkitektur

en: section of `%s' conflicts with previous declaration
da: sektionen '%s' strider mod tidligere erklæring

en: section pointer missing
da: sektionshenvisning mangler

en: selector must be an immediate
da: vælger skal være en umiddelbar værdi

en: semicolon missing after %s declaration
da: semikolon mangler efter %s-erklæring

en: semicolon missing after declaration of `%#T'
da: semikolon mangler efter erklæring af '%#T'

en: semicolon missing after declaration of `%T'
da: semikolon mangler efter erklæring af '%T'

en: shadowing %s function `%#D'
da: skygger for en %s-funktion '%#D'

en: shadowing built-in function `%s'
da: skygger for den indbyggede funktion '%s'

en: shadowing library function `%s'
da: skygger for biblioteksfunktionen '%s'

en: shadowing previous type declaration of `%#D'
da: skygger for tidligere typeerklæring af '%#D'

en: shared and mdll are not compatible
da: shared og mdll er indbyrdes uforenelige

en: shift count >= width of type
da: skifteantal er større end bredden af typen

en: shift count is negative
da: skifteantal er negativ

en: shift must be an immediate
da: skifteværdi skal være en umiddelbar værdi

en: short, signed or unsigned invalid for `%s'
da: short, signed eller unsigned er ugyldig for '%s'

en: signed and unsigned given together for `%s'
da: signed og unsigned er begge angivet for '%s'

en: signed and unsigned type in conditional expression
da: signed og unsigned type i betinget udtryk

en: sigof type specifier
da: sigof-typeangivelse

en: size assigned to `%T' may not be ABI-compliant and may change in a future version of GCC
da: størrelsen der bliver tildelt '%T' følger ikke nødvendigvis ABI'en og kan ændre sig i en fremtidig version af GCC

en: size in array new must have integral type
da: størrelse i tabel-new skal være en heltalstype

en: size of `%s' is %d bytes
da: størrelsen af '%s' er %d byte

en: size of `%s' is larger than %d bytes
da: størrelsen af '%s' er større end %d byte

en: size of array `%D' has non-integer type
da: størrelsen af tabellen '%D' er ikke af en heltalstype

en: size of array `%D' is negative
da: størrelsen af tabellen '%D' er negativ

en: size of array `%D' is not an integral constant-expression
da: størrelsen af tabellen '%D' er ikke af et heltalligt konstantudtryk

en: size of array `%s' has non-integer type
da: størrelsen af tabellen '%s' er ikke af en heltalstype

en: size of array `%s' is negative
da: størrelsen af tabellen '%s' er negativ

en: size of array `%s' is too large
da: størrelsen af tabellen '%s' er for stor

en: size of array has non-integer type
da: størrelsen af tabel er ikke af en heltalstype

en: size of array is negative
da: størrelsen af tabel er negativ

en: size of array is not an integral constant-expression
da: størrelsen af tabel er ikke af et heltalligt konstantudtryk

en: size of return value of `%s' is %u bytes
da: størrelsen af returtypen til '%s' er %u byte

en: size of return value of `%s' is larger than %d bytes
da: størrelsen af returtypen til '%s' er større end %d byte

en: size of variable `%s' is too large
da: størrelsen af variablen '%s' er for stor

en: sizeof applied to a bit-field
da: 'sizeof' benyttet på et bitfelt

en: sizeof(long double) is 12
da: sizeof(long double) er 12

en: sizeof(long double) is 16
da: sizeof(long double) er 16

en: sorry, not implemented: #pragma align NAME=SIZE
da: desværre, ikke implementeret: #pragma align NAVN=STØRRELSE

en: sorry, not implemented: #pragma noalign NAME
da: desværre, ikke implementeret: #pragma noalign NAVN

en: sorry: semantics of inline function static data `%#D' are wrong (you'll wind up with multiple copies)
da: semantikken for indlejret funktionsstatisk data '%#D' er forkert (du ender med flere kopier)

en: source file for class `%s' is newer than its matching class file.  Source file `%s' used instead
da: kildekodefilen for klassen '%s' er nyere end dens tilsvarende klassefil; kildekodefilen '%s' benyttet i stedet

en: source file seen twice on command line and will be compiled only once
da: kildekodefil angivet to gange i kommandolinjen og vil kun blive oversat én gang

en: spec failure: '%%*' has not been initialized by pattern match
da: specifikationsfejl: '%%*' er ikke blevet klargjort af mønstersøgning

en: spec failure: unrecognized spec option '%c'
da: specifikationsfejl: ukendt specifikationstilvalg '%c'

en: spec file has no spec for linking
da: specifikationsfil har ingen specifikation til sammenkædning

en: spec is '%s'
da: specifikation er '%s'

en: specialization `%T' after instantiation `%T'
da: specialisering af '%T' efter instantiering '%T'

en: specialization of %D after instantiation
da: specialisering af '%D' efter instantiering

en: specialization of `%T' after instantiation
da: specialisering af '%T' efter instantiering

en: specialization of implicitly-declared special member function
da: specialisering af underforstået erklæret speciel medlemsfunktion

en: specializing `%#T' in different namespace
da: specialiserer '%#T' i andet navnerum

en: specs %%include syntax malformed after %ld characters
da: %%include-syntaks i specifikationer misdannet efter %ld tegn

en: specs %%rename syntax malformed after %ld characters
da: %%rename-syntaks i specifikationer misdannet efter %ld tegn

en: specs %s spec was not found to be renamed
da: %s-specifikation i specifikationer kunne ikke findes til omdøbelse

en: specs file malformed after %ld characters
da: specifikationsfil misdannet efter %ld tegn

en: specs unknown %% command after %ld characters
da: ukendt %%-kommando i specifikationer efter %ld tegn

en: spurious trailing `%%' in format
da: mystisk afsluttende '%%' i formatering

en: stack frame not a multiple of 8 bytes: %d
da: stakramme ikke et produkt af 8 byte: %d

en: stack frame not a multiple of octabyte: %d
da: stakramme ikke et produkt af 8 byte: %d

en: stack limit expression is not supported
da: stakgrænseudtryk understøttes ikke

en: stack limits not supported on this target
da: stakgrænser understøttes ikke på målarkitekturen

en: stack size > 32k
da: stakstørrelse > 32k

en: stack underflow - dup* operation
da: stakunderløb - dup*-operation

en: stackframe too big: %d bytes
da: stakramme for stor: %d byte

en: static `%s' cannot be declared `mutable'
da: static '%s' kan ikke erklæres 'mutable'

en: static access to object of type `id'
da: statisk tilgang til objekt af typen 'id'

en: static declaration for `%s' follows non-static
da: static-erklæring af '%s' følger erklæring uden static

en: static member `%D' cannot be a bit-field
da: statisk medlem '%D' kan ikke være et bitfelt

en: static member `%D' declared `register'
da: statisk medlem '%D' erklæret 'register'

en: static member function `%#D' declared with type qualifiers
da: statisk medlemsfunktion '%#D' erklæret med typemodifikationer

en: static or type qualifiers in abstract declarator
da: static eller typemodifikationer i abstrakt erklæring

en: static or type qualifiers in non-parameter array declarator
da: static eller typemodifikationer i ikke-parametertabelerklæring

en: static variable `%s' is marked dllimport
da: statisk variabel '%s' er markeret dllimport

en: static_cast from type `%T' to type `%T' casts away constness
da: static_cast fra typen '%T' til typen '%T' fjerner konstanthed

en: stdout
da: std-ud

en: storage class `%D' applied to template instantiation
da: lagringsklasse '%D' anvendt på skabelonsinstantiering

en: storage class `__thread' invalid for function `%s'
da: lagringsklassen '__thread' er ugyldig for funktionen '%s'

en: storage class `auto' invalid for function `%s'
da: lagringsklassen 'auto' er ugyldig for funktionen '%s'

en: storage class `inline' invalid for function `%s' declared out of global scope
da: lagringsklassen 'inline' er ugyldig for funktionen '%s' erklæret uden for det globale virkefelt

en: storage class `register' invalid for function `%s'
da: lagringsklassen 'register' er ugyldig for funktionen '%s'

en: storage class `static' invalid for function `%s' declared out of global scope
da: lagringsklassen 'static' er ugyldig for funktionen '%s' erklæret uden for det globale virkefelt

en: storage class specified for %s `%s'
da: lagringsklasse angivet for %s '%s'

en: storage class specified for parameter `%s'
da: lagringsklasse angivet for parameter '%s'

en: storage class specified for structure field `%s'
da: lagringsklasse angivet for strukturfelt '%s'

en: storage class specified for typename
da: lagringsklasse angivet for typenavn

en: storage class specifier `%s' not allowed after struct or class
da: lagringsklasseangivelsen '%s' er ikke tilladt efter struct eller class

en: storage class specifiers invalid in friend function declarations
da: lagringsklasseanvisninger er ugyldige i vennefunktionserklæringer

en: storage class specifiers invalid in parameter declarations
da: lagringsklasseanvisninger er ugyldige i parametererklæringer

en: storage size of `%D' isn't constant
da: lagringsstørrelsen af '%D' er ikke konstant

en: storage size of `%D' isn't known
da: lagringsstørrelsen af '%D' er ikke kendt

en: storage size of `%s' isn't constant
da: lagringsstørrelsen af '%s' er ikke konstant

en: storage size of `%s' isn't known
da: lagringsstørrelsen af '%s' er ikke kendt

en: stray '%c' in program
da: vildfaren '%c' i program

en: stray '\%o' in program
da: vildfaren '\%o' i program

en: strftime formats cannot format arguments
da: strftime-formater kan ikke formatere parametre

en: string length `%d' is greater than the length `%d' ISO C%d compilers are required to support
da: strenglængden '%d' er større end den længde på '%d' som ISO C%d-oversættere er pålagt at understøtte

en: string literal %E is not a valid template argument because it is the address of an object with static linkage
da: strengkonstanten %E er ikke en gyldig skabelonsparameter fordi den er adressen af et objekt med statisk kædning

en: string section missing
da: strengsektion mangler

en: struct type value used where scalar is required
da: værdi af struct-type angivet hvor skalar er påkrævet

en: structure
da: struktur

en: structure `%D' with uninitialized const members
da: struktur '%D' med konstante medlemmer uden startværdi

en: structure `%D' with uninitialized reference members
da: struktur '%D' med referencemedlemmer uden startværdi

en: structure size boundary can only be set to 8 or 32
da: strukturstørrelsesgrænse kan kun sættes til 8 eller 32

en: style of line directive is a GCC extension
da: linjestilsdirektiv er en GCC-udvidelse

en: subobject of type `%T' must be initialized by constructor, not by `%E'
da: underobjekt af typen '%T' skal klargøres af en konstruktionsfunktion, ikke af '%E'

en: subscript has type `char'
da: indeks er af typen 'char'

en: subscript missing in array reference
da: indeks mangler i tabelopslag

en: subscripted value is neither array nor pointer
da: værdien der er påført et indeks, er hverken en tabel eller en henvisningsvariabel

en: subscripting array declared `register'
da: indeksering af tabel som er erklæret 'register'

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
da: foreslår at skjule #%s fra traditionel C vha. indrykket '#'

en: suggest not using #elif in traditional C
da: foreslår undladelse af brug af #elif i traditionel C

en: suggest parentheses around && within ||
da: foreslår paranteser omkring && inden i ||

en: suggest parentheses around + or - in operand of &
da: foreslår paranteser omkring + eller - i operand til &

en: suggest parentheses around + or - inside shift
da: foreslår paranteser omkring + eller - inden i skifteoperation

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of ^
da: foreslår paranteser omkring beregning i operand til ^

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of |
da: foreslår paranteser omkring beregning i operand til |

en: suggest parentheses around assignment used as truth value
da: foreslår paranteser omkring tildeling der er benyttet som boolsk værdi

en: suggest parentheses around comparison in operand of &
da: foreslår paranteser omkring sammenligning i operand til &

en: suggest parentheses around comparison in operand of ^
da: foreslår paranteser omkring sammenligning i operand til ^

en: suggest parentheses around comparison in operand of |
da: foreslår paranteser omkring sammenligning i operand til |

en: support for the DWARF1 debugging format is deprecated
da: understøttelse for DWARF1-fejlanalyseringsformatet er forældet

en: switch "%s" is deprecated, please see documentation for details
da: tilvalget '%s' er forældet, se venligst dokumentationen for detaljer

en: switch "%s" is no longer supported
da: tilvalget '%s' understøttes ikke længere

en: switch -mcpu=%s conflicts with -march= switch
da: tilvalget -mcpu=%s er i konflikt med tilvalget -march=

en: switch missing default case
da: switch-konstruktion mangler default

en: switch quantity not an integer
da: switch-størrelsen er ikke et heltal

en: switch statement of size %lu entries too large
da: switch-sætning med %lu elementer er for stor

en: syntax error
da: syntaksfejl

en: syntax error at '%s' token
da: syntaksfejl ved symbolet '%s'

en: syntax error: cannot back up
da: syntaksfejl: kan ikke gå tilbage

en: taking address of bound pointer-to-member expression
da: tager adressen på et bundet henvisning til medlem-udtryk

en: taking address of destructor
da: tager adressen på en destruktionsfunktion

en: taking address of temporary
da: tager adressen på midlertidig variabel

en: target CPU does not support APCS-26
da: målprocessoren understøtter ikke APCS-26

en: target CPU does not support APCS-32
da: målprocessoren understøtter ikke APCS-32

en: target CPU does not support THUMB instructions
da: målprocessoren understøtter ikke THUMB-instruktioner

en: target CPU does not support interworking
da: målprocessoren understøtter ikke interarbejde

en: target char is less than 8 bits wide
da: målarkitekturs char er mindre end 8 bit bred

en: target format does not support infinity
da: målprocessoren understøtter ikke uendelig

en: target int is narrower than target char
da: målarkitekturs int er mindre end målarkitekturs char

en: target wchar_t is narrower than target char
da: målarkitekturs wchar_t er mindre end målarkitekturs char

en: template `%#D' defined in file without #pragma interface
da: skabelon '%#D' defineret i fil uden #pragma interface

en: template `%#D' instantiated in file without #pragma interface
da: skabelon '%#D' instantieret i fil uden #pragma interface

en: template argument %d is invalid
da: skabelonsparameter %d er ugyldig

en: template argument `%E' involves template parameter(s)
da: skabelonsparameter '%E' involverer skabelonsparameter

en: template argument is required for `%T'
da: skabelonsparameter er påkrævet for '%T'

en: template class without a name
da: skabelonsklasse uden et navn

en: template declaration of `%#D'
da: skabelonserklæring af '%#D'

en: template definition of non-template `%#D'
da: skabelonsdefinition af ikke-skabelon '%#D'

en: template instantiation depth exceeds maximum of %d (use -ftemplate-depth-NN to increase the maximum) instantiating `%D'
da: skabelonsinstantieringsdybden overskrider maksimum på %d (benyt -ftemplate-depth-NN for at forøge maksimum) ved instantiering af '%D'

en: template parameter `%#D'
da: skabelonsparameter '%#D'

en: template parameter list used in explicit instantiation
da: skabelonsparameterliste benyttet i eksplicit instantiering

en: template parameter type `%T' declared `friend'
da: skabelonsparametertypen '%T' erklæret 'friend'

en: template parameters cannot be friends
da: skabelonsparametre kan ikke være venner

en: template parameters not used in partial specialization:
da: skabelonsparametre der ikke bruges i partiel specialisering:

en: template specialization with C linkage
da: skabelonsspecialisering med C-kædning

en: template type parameters must use the keyword `class' or `typename'
da: skabelonstypeparametre skal begynde med 'class' eller 'typename'

en: template with C linkage
da: skabelon med C-kædning

en: template-argument `%T' is a variably modified type
da: skabelonsparameter '%T' er en variabelt ændret type

en: template-argument `%T' uses anonymous type
da: skabelonsparameter '%T' benytter anonym type

en: template-argument `%T' uses local type `%T'
da: skabelonsparameter '%T' benytter lokal type '%T'

en: template-id `%D' for `%+D' does not match any template declaration
da: skabelons-id '%D' for '%+D' passer ikke til nogen skabelonserklæring

en: template-id `%D' in declaration of primary template
da: skabelons-id '%D' i erklæring af primær skabelon

en: template-id `%D' used as a declarator
da: skabelons-id '%D' benyttet som erklærer

en: than previous declaration `%F'
da: end tidligere erklæring '%F'

en: that particular -g option is invalid with -maout and -melinux
da: det bestemte '-g'-tilvalg er ugyldigt med -maout og -melinux

en: the ` ' printf flag
da: ' '-printf-flaget

en: the `!' strfmon flag
da: '!'-strfmon-flaget

en: the `#' printf flag
da: '#'-printf-flaget

en: the `#' strftime flag
da: '#'-strftime-flaget

en: the `'' printf flag
da: '''-printf-flaget

en: the `'' scanf flag
da: '''-scanf-flaget

en: the `(' strfmon flag
da: '('-strfmon-flaget

en: the `+' printf flag
da: '+'-printf-flaget

en: the `+' strfmon flag
da: '+'-strfmon-flaget

en: the `-' printf flag
da: '-'-printf-flaget

en: the `-' strfmon flag
da: '-'-strfmon-flaget

en: the `-' strftime flag
da: '-'-strftime-flaget

en: the `0' printf flag
da: '0'-printf-flaget

en: the `0' strftime flag
da: '0'-strftime-flaget

en: the `E' strftime modifier
da: 'E'-strftime-modifikationen

en: the `I' printf flag
da: 'I'-printf-flaget

en: the `I' scanf flag
da: 'I'-scanf-flaget

en: the `O' modifier
da: 'O'-modifikation

en: the `O' strftime modifier
da: 'O'-strftime-modifikationen

en: the `^' strfmon flag
da: '^'-strfmon-flaget

en: the `^' strftime flag
da: '^'-strftime-flaget

en: the `_' strftime flag
da: '_'-strftime-flaget

en: the `a' scanf flag
da: 'a'-scanf-flaget

en: the `java.lang.Object' that was found in `%s' didn't have the special zero-length `gnu.gcj.gcj-compiled' attribute.  This generally means that your classpath is incorrectly set.  Use `info gcj "Input Options"' to see the info page describing how to set the classpath
da: det 'java.lang.Object' som blev fundet i '%s' havde ikke den specielle nullængdes egenskab 'gnu.gcj.gcj-compiled'. Dette betyder som regel at din klassesti er angivet forkert. Prøv 'info gcj "Input Options"' for at se en infoside der beskriver hvordan man angiver klassestien

en: the address of `%D', will always be `true'
da: adressen af '%D' vil altid være 'true'

en: the assignment suppression scanf feature
da: den tildelingsundertrykkende scanf-facilitet

en: the conditional began here
da: betingelsen begyndte her

en: the cpu name must be lower case
da: processornavnet skal staves med små bogstaver

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
da: den venstre operand til "%s" ændrer fortegn ved forfremmelse

en: the m210 does not have little endian support
da: m210 har ikke understøttelse for lilleendet

en: the mangled name of `%D' will change in a future version of GCC
da: det ABI-navnet for '%D' vil ændre sig i en fremtidig version af GCC

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
da: betydningen af '\%c' er anderledes i traditionel C

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
da: betydningen af '\a' er anderledes i traditionel C

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
da: betydningen af '\x' er anderledes i traditionel C

en: the only valid combination is `long double'
da: den eneste gyldige kombination er 'long double'

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
da: den højre operand til "%s" ændrer fortegn ved forfremmelse

en: the same bypass `%s - %s' is already defined
da: den samme videreledning '%s - %s' er allerede defineret

en: there is no insn reservation `%s'
da: der er ingen instruktionsreservering '%s'

en: third arg to `__builtin_prefetch' must be a constant
da: en tredje parameter til '__builtin_prefetch' skal være en konstant

en: third argument of `%s' should probably be `char **'
da: den tredje parameter til '%s' skal sandsynligvis være 'char **'

en: this decimal constant is unsigned only in ISO C90
da: denne kommatalskonstant er kun unsigned i ISO C90

en: this decimal constant would be unsigned in ISO C90
da: denne kommatalskonstant ville være unsigned i ISO C90

en: this function may return with or without a value
da: denne funktion kan returnere med eller uden en værdi

en: this is a previous declaration
da: dette er en tidligere erklæring

en: this is the first default label
da: dette er den første default-etiket

en: this is the first entry overlapping that value
da: dette er det første punkt som falder sammen med den værdi

en: this is the insn:
da: dette er instruktionen:

en: this is the location of the previous definition
da: den foregående definition er her

en: this media function is only available on the fr400
da: denne mediafunktion er kun tilgængelig på fr400

en: this media function is only available on the fr500
da: denne mediafunktion er kun tilgængelig på fr500

en: this target machine does not have delayed branches
da: målarkitekturen har ikke forsinkede forgreninger

en: this use of "defined" may not be portable
da: denne brug af "defined" er muligvis ikke portabel

en: thread-local COMMON data not implemented
da: tråd-lokal COMMON-data er ikke implementeret

en: thread-local declaration of `%s' follows non thread-local declaration
da: trådlokal erklæring af '%s' følger ikke-trådlokal erklæring

en: thread-local storage not supported for this target
da: trådlokal lagring understøttes ikke på målarkitekturen

en: throwing NULL, which has integral, not pointer type
da: kaster NULL som har en heltals-, ikke en henvisningstype

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
da: tid i %s: %ld.%06ld (%ld%%)

en: tls_model arg must be one of "local-exec", "initial-exec", "local-dynamic" or "global-dynamic"
da: tls_model-parameter skal være en af "local-exec", "initial-exec", "local-dynamic" eller "global-dynamic"

en: tls_model arg not a string
da: tls_model-parameter er ikke en streng

en: to generate dependencies you must specify either -M or -MM
da: for at generere afhængigheder skal du angive enten -M eller -MM

en: to refer to a type member of a template parameter, use `typename %E'
da: benyt 'typename %E' for at referere til et typemedlem af en skabelonsparameter

en: token "%s" is not valid in preprocessor expressions
da: symbolet "%s" er ikke gyldigt i præprocessorudtryk

en: too few arguments for format
da: for få parametre til formatering

en: too few arguments to %s `%+#D'
da: for få parametre til %s '%+#D'

en: too few arguments to function
da: for få parametre til funktionen

en: too few arguments to function `%s'
da: for få parametre til funktionen '%s'

en: too few template parameter lists in declaration of `%D'
da: for få skabelonsparameterlister angivet i erklæring af '%D'

en: too large function value type, needs %d registers, have only %d registers for this
da: for stor funktionsværditype, behøver %d registre, har kun %d registre til dette

en: too many #pragma options align=reset
da: for mange '#pragma options align=reset'

en: too many alternatives in `asm'
da: for mange alternativer i 'asm'

en: too many arguments for format
da: for mange parametre til formatering

en: too many arguments to %s `%+#D'
da: for mange parametre til %s '%+#D'

en: too many arguments to function
da: for mange parametre til funktionen

en: too many arguments to function `%s'
da: for mange parametre til funktionen '%s'

en: too many arguments to function `va_start'
da: for mange parametre til funktionen 'va_start'

en: too many decimal points in number
da: for mange decimalkommaer i tal

en: too many filenames given.  Type %s --help for usage
da: for mange filnavne angivet - vejledning i brug kan fås med '%s --help'

en: too many initialization functions required
da: for mange klargøringsfunktioner påkrævet

en: too many initializers for `%T'
da: for mange startværdier for '%T'

en: too many input files
da: for mange inddatafiler

en: too many template parameter lists in declaration of `%D'
da: for mange skabelonsparameterlister angivet i erklæring af '%D'

en: too many template parameter lists in declaration of `%T'
da: for mange skabelonsparameterlister i erklæringen af '%T'

en: top-level declaration of `%s' specifies `auto'
da: erklæring af '%s' på øverste niveau angiver 'auto'

en: traditional C ignores #%s with the # indented
da: traditionel C ignorerer #%s når '#' er indrykket

en: traditional C rejects ISO C style function definitions
da: traditionel C tillader ikke ISO C-functionsdefinitioner

en: traditional C rejects automatic aggregate initialization
da: traditionel C forbyder klargøring af auto-variabler af sammensatte typer

en: traditional C rejects initialization of unions
da: traditionel C forbyder tildeling af startværdi til unioner

en: traditional C rejects string concatenation
da: traditionel C tillader ikke strengsammensætning

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
da: traditionel C tillader ikke endelsen "%.*s"

en: traditional C rejects the unary plus operator
da: traditionel C tillader ikke operatoren unær plus

en: trampolines not supported
da: trampoliner understøttes ikke

en: trampolines not yet implemented
da: trampoliner understøttes ikke endnu

en: trap mode not supported for VAX floats
da: fældetilstand er ikke understøttet for VAX-kommatal

en: trap mode not supported on Unicos/Mk
da: fældetilstand understøttes ikke på Unicos/Mk

en: tree check: accessed elt %d of tree_vec with %d elts in %s, at %s:%d
da: RTL-kontrol: tilgik udtrykstræ %d af tree_vec med %d udtrykstræer i %s, ved %s:%d

en: tree check: expected %s, have %s in %s, at %s:%d
da: træ-kontrol: forventede %s, har %s i %s, ved %s:%d

en: tree check: expected class '%c', have '%c' (%s) in %s, at %s:%d
da: træ-kontrol: forventede klasse '%c', har '%c' (%s) i %s, ved %s:%d

en: trigraph ??%c converted to %c
da: trigrafen ??%c konverteret til %c

en: trigraph ??%c ignored
da: trigrafen ??%c ignoreret

en: try reducing the number of local variables
da: forsøg at reducere antallet af lokale variable

en: trying to finish struct, but kicked out due to previous parse errors
da: forsøgte at afslutte struct, men blev stoppet af tidligere fortolkningsfejl

en: trying to make class `%T' a friend of global scope
da: forsøg på at gøre klassen '%T' til ven af det globale virkningsfelt

en: two or more data types in declaration of `%s'
da: mere end én datatype i erklæringen af '%s'

en: two types specified in one empty declaration
da: to typer angivet i én tom erklæring

en: type `%#T' argument given to `delete', expected pointer
da: parameter af typen '%#T' givet til 'delete', forventede henvisning

en: type `%D' is not a direct base of `%T'
da: typen '%D' er ikke en direkte stamklasse til '%T'

en: type `%D' is not a direct or virtual base of `%T'
da: typen '%D' er ikke en direkte eller en virtuel stamklasse til '%T'

en: type `%T' composed from a local class is not a valid template-argument
da: typen '%T' sammensat fra lokal klasse er ikke en gyldig skabelonsparameter

en: type `%T' has no destructor
da: typen '%T' har ingen destruktionsfunktion

en: type `%T' is disallowed in Java `throw' or `catch'
da: typen '%T' er ikke tilladt i Java 'throw' eller 'catch'

en: type `%T' is not a base type for type `%T'
da: typen '%T' er ikke en grundtype for typen '%T'

en: type `%T' is not derived from `java::lang::Throwable'
da: typen '%T' nedarver ikke fra 'java::lang::Throwable'

en: type `%T' is not derived from type `%T'
da: typen '%T' er ikke nedarvet fra typen '%T'

en: type `%T' is of non-aggregate type
da: typen '%T' er ikke en sammensat type

en: type `%T' of template argument `%E' depends on template parameter(s)
da: typen '%T' af skabelonsparameteren '%E' afhænger af skabelonsparameter

en: type defaults to `int' in declaration of `%s'
da: typen antages at være 'int' i erklæringen af '%s'

en: type is deprecated
da: type er forældet

en: type is deprecated (declared at %s:%d)
da: type er forældet (erklæret ved %s:%d)

en: type mismatch in conditional expression
da: typerne i betingelsesudtrykket passer ikke sammen

en: type mismatch with previous external decl
da: typen passer ikke med tidligere ekstern erklæring

en: type mismatch with previous implicit declaration
da: typen passer ikke med tidligere underforstået erklæring

en: type name expected before `&'
da: der forventedes et typenavn før '&'

en: type name expected before `*'
da: der forventedes et typenavn før '*'

en: type of `%E' does not match destructor type `%T' (type was `%T')
da: typen af '%E' passer ikke til destruktionsfunktionstypen '%T' (typen var '%T')

en: type of `%E' is unknown
da: typen af '%E' er ukendt

en: type of `%s' defaults to `int'
da: typen til '%s' antages at være 'int'

en: type of asm operand `%E' could not be determined
da: typen af asm-operanden '%E' kunne ikke afgøres

en: type of formal parameter %d is incomplete
da: typen af den formelle parameter %d er ufuldstændig

en: type qualifier `%s' not allowed after struct or class
da: typemodifikationen '%s' er ikke tilladt efter struct eller class

en: type qualifiers for `%s' conflict with previous decl
da: typemodifikationer for '%s' strider mod tidligere erklæring

en: type qualifiers ignored on function return type
da: typemodifikationer ignoreret i funktionsreturtypen

en: type qualifiers specified for friend class declaration
da: typemodifikationer angivet for friend class-erklæring

en: type size can't be explicitly evaluated
da: det er ikke muligt eksplicit at finde typens størrelse

en: type specifier `%s' not allowed after struct or class
da: typeangivelsen '%s' er ikke tilladt efter struct eller class

en: type specifier omitted for parameter
da: typeangivelsen er ikke angivet for parameteren

en: type specifier omitted for parameter `%E'
da: typeangivelse udeladt for parameteren '%E'

en: type to vector delete is neither pointer or array type
da: variablen til tabel-delete er hverken af en henvisnings- eller en tabeltype

en: type-punning to incomplete type might break strict-aliasing rules
da: typeomtvingning af ufuldstændig type bryder muligvis strenge aliasregler

en: type/value mismatch at argument %d in template parameter list for `%D'
da: type/værdi-konflikt ved %d. parameter i skabelonsparameterliste for '%D'

en: typedef `%D' is initialized (use __typeof__ instead)
da: typedef '%D' bliver tildelt en værdi (benyt __typeof__ i stedet)

en: typedef `%s' is initialized (use __typeof__ instead)
da: typedef '%s' bliver tildelt en værdi (benyt __typeof__ i stedet)

en: typedef declaration invalid in parameter declaration
da: typedef-erklæringer er ugyldig i parametererklæringer

en: typedef name may not be class-qualified
da: typedef-navn kan ikke klassemodificeres

en: typename type `%#T' declared `friend'
da: typename-type '%#T' erklæret 'friend'

en: types are not quite compatible
da: typer er ikke helt forenelige

en: unable to call pointer to member function here
da: kan ikke kalde henvisning til medlemsfunktion her

en: unable to compute real location of stacked parameter
da: kan ikke beregne virkelig placering af stakkede parametre

en: unable to emulate '%s'
da: kunne ikke emulere '%s'

en: unable to find a register to spill in class `%s'
da: kan ikke finde et register at bortødsle i klassen '%s'

en: unable to generate reloads for:
da: kunne ikke generere genindlæsninger for:

en: unable to mmap file '%s'
da: kunne ikke indlæse filen '%s'

en: unable to open dynamic dependency '%s'
da: kan ikke åbne den dynamiske afhængighed '%s'

en: unable to open file '%s'
da: kunne ikke åbne filen '%s'

en: unable to stat file '%s'
da: kunne ikke få fat i oplysninger om filen '%s'

en: unable to use '%s' for PIC register
da: kan ikke bruge '%s' til PIC-register

en: unbalanced stack in #if
da: uafbalanceret stak i #if

en: undeclared selector `%s'
da: uerklæret vælger '%s'

en: undeclared unit or reservation `%s'
da: ikke-erklæret enhed eller reservering '%s'

en: undefined named operand '%s'
da: ikkedefineret navngiven operand '%s'

en: undefined or invalid # directive
da: ugyldigt eller ikke-defineret #-direktiv

en: undefined type `id', please import <objc/objc.h>
da: typen 'id' er ikke defineret, importér venligst <objc/objc.h>

en: undefining "%s"
da: glemmer definitionen af "%s"

en: unexpected NOTE as addr_const:
da: uventet NOTE som addr_const:

en: unexpected PIC symbol
da: uventet PIC-symbol

en: unexpected address expression
da: uventet adresseudtryk

en: unexpected base-type in cris_print_base
da: uventet grundtype in cris_print_base

en: unexpected function type needing stack adjustment for __builtin_eh_return
da: uventet funktionstype behøver stak justering for __builtin_eh_return

en: unexpected index-type in cris_print_index
da: uventet indekstype i cris_print_index

en: unexpected letter `%c' in locate_error
da: uventet bogstav '%c' i locate_error

en: unexpected multiplicative operand
da: uventet multiplikativ operand

en: unexpected operand
da: uventet operand

en: unexpected side-effects in address
da: uventede bivirkninger i adresse

en: unexpected type for `id' (%s)
da: uventet type for 'id' (%s)

en: uninitialized const `%D'
da: konstant '%D' uden startværdi

en: uninitialized const in `new' of `%#T'
da: konstant uden startværdi i 'new' af '%#T'

en: uninitialized const member `%D'
da: konstant medlem '%D' uden startværdi

en: uninitialized reference member `%D'
da: referencemedlem '%D' uden startværdi

en: union `%T' with no named members cannot be initialized
da: union '%T' uden navngivne elementer kan ikke tildeles startværdi

en: union cannot be made transparent
da: union kan ikke ikke gøres gennemsigtig

en: union type value used where scalar is required
da: værdi af union-type angivet hvor skalar er påkrævet

en: unit `%s' excludes and requires presence of `%s'
da: enheden '%s' ekskluderer og kræver tilstedeværelse af '%s'

en: unit `%s' excludes itself
da: enheden '%s' ekskluderer sig selv

en: unit `%s' in exclusion is not declared
da: enhed '%s' i ekskludering er ikke erklæret

en: unit `%s' is not used
da: enhed '%s' bliver ikke benyttet

en: unit `%s' requires absence and presence of `%s'
da: enheden '%s' kræver tilstedeværelse og fravær af '%s'

en: units `%s' and `%s' in exclusion set belong to different automata
da: enhederne '%s' og '%s' i ekskluderingsmængde tilhører forskellige automater

en: universal-character-name '\U%08x' not valid in identifier
da: universelt tegn '\U%08x' er ikke gyldigt i kaldenavne

en: universal-character-name '\u%04x' not valid in identifier
da: universelt tegn '\u%04x' er ikke gyldigt i kaldenavne

en: universal-character-name on EBCDIC target
da: universelt tegnnavn på EBCDIC-mål

en: universal-character-name out of range
da: universelt tegnnavn uden for det gyldige interval

en: unknown -march= option (%s).
    Valid options are 1.0, 1.1, and 2.0
da: ukendt parameter til -march= (%s).
    Gyldige parametre er 1.0, 1.1 og 2.0

en: unknown -mdebug-%s switch
da: ukendt tilvalg -mdebug-%s

en: unknown -misel= option specified: '%s'
da: ukendt tilvalg til -misel= angivet: '%s'

en: unknown -mschedule= option (%s).
    Valid options are 700, 7100, 7100LC, 7200, 7300, and 8000
da: ukendt parameter til -mschedule= (%s).
    Gyldige parametre er 700, 7100, 7100LC, 7200, 7300 og 8000

en: unknown -mtraceback arg `%s'; expecting `full', `partial' or `none'
da: ukendt parameter '%s' til -mtraceback; forventer 'full', 'partial' eller 'none'

en: unknown -mvrsave= option specified: '%s'
da: ukendt tilvalg til -mvrsave= angivet: '%s'

en: unknown ABI specified: '%s'
da: ukendt ABI angivet: '%s'

en: unknown CPU version %d, using 40.
da: ukendt processorversion %d, bruger 40.

en: unknown CRIS cpu version specification in -mtune= : %s
da: ukendt CRIS-versionsspecifikation i -mtune=: %s

en: unknown CRIS version specification in -march= or -mcpu= : %s
da: ukendt CRIS-versionsspecifikation i -march= eller -mcpu=: %s

en: unknown action '%s' for '#pragma pack' - ignored
da: ukendt handling '%s' for '#pragma pack' - ignoreret

en: unknown array size in delete
da: ukendt tabelstørrelse i delete

en: unknown conversion type character 0x%x in format
da: ukendt konverteringstypetegn 0x%x i formatering

en: unknown conversion type character `%c' in format
da: ukendt konverteringstypetegn '%c' i formatering

en: unknown encoding: `%s'
    This might mean that your locale's encoding is not supported
    by your system's iconv(3) implementation.  If you aren't trying
    to use a particular encoding for your input file, try the
    `--encoding=UTF-8' option
da: ukendt kodning: '%s'
    Dette betyder muligvis at kodningen fra dine regionaldata ikke
    understøttes af dit systems iconv(3)-implementering. Hvis du 
    ikke ønske at bruge en bestemt kodning for dine inddatafiler, 
    så prøv tilvalget '--encoding=UTF-8'

en: unknown escape sequence '\%c'
da: ukendt undvigesekvensen '\%c'

en: unknown escape sequence `\%c'
da: ukendt undvigesekvens '\%c'

en: unknown escape sequence: '\%03o'
da: ukendt undvigesekvensen '\%03o'

en: unknown escape sequence: `\' followed by char code 0x%x
da: ukendt undvigesekvens: '\' efterfulgt af tegnkoden 0x%x

en: unknown field `%s' specified in initializer
da: ukendt felt '%s' angivet i startværdi

en: unknown insn mode
da: ukendt instruktionstilstand

en: unknown machine mode `%s'
da: ukendt maskintilstand '%s'

en: unknown move insn:
da: ukendt flytteinstruktion:

en: unknown namespace `%D'
da: ukendt navnerum '%D'

en: unknown opcode %d@pc=%d during verification
da: ukendt kode %d@pc=%d under verifikation

en: unknown register name `%s' in `asm'
da: ukendt registernavn '%s' i 'asm'

en: unknown register name: %s
da: ukendt registernavn: %s

en: unknown relocation unspec
da: ukendt relokaliserings-unspec

en: unknown set constructor type
da: ukendt mængdekonstruktionstype

en: unknown spec function `%s'
da: ukendt specifikationsfunktion '%s'

en: unknown string token %s
da: ukendt strengsymbol %s

en: unknown {de,en}code_mach_o_hdr return value %d
da: ukendt {de,en}code_mach_o_hdr returneringsværdi %d

en: unnamed initializer for `%T', which has no base classes
da: unavngiven klargøring af '%T' som ikke har nogen stamklasser

en: unnamed initializer for `%T', which uses multiple inheritance
da: unavngiven klargøring af '%T' som benytter multipel nedarvning

en: unnamed struct/union that defines no instances
da: unavngiven struct/union som ikke definerer nogen instanser

en: unnamed variable or field declared void
da: unavngiven variabel eller felt erklæret void

en: unordered comparison on non-floating point argument
da: uordnet sammenligning af ikke-kommatalsparameter

en: unreachable bytecode from %d to before %d
da: kan ikke nå bytekode fra %d til før %d

en: unreachable bytecode from %d to the end of the method
da: kan ikke nå bytekode fra %d til slutningen af metoden

en: unrecogized wide sub-instruction
da: ukendt bred underinstruktion

en: unrecognizable insn:
da: ukendt instruktion:

en: unrecognized address
da: ukendt adresse

en: unrecognized format specifier
da: ukendt formateringsanvisning

en: unrecognized gcc debugging option: %c
da: ukendt GCC-fejlfindingstilvalg: %c

en: unrecognized option `%s'
da: ukendt tilvalg '%s'

en: unrecognized option `-%s'
da: ukendt tilvalg '-%s'

en: unrecognized register name `%s'
da: ukendt registernavn '%s'

en: unrecognized section name "%s"
da: ukendt sektionsnavn "%s"

en: unrecognized supposed constant
da: ukendt formodet konstant

en: unrecognized supposed constant in cris_global_pic_symbol
da: ukendt formodet konstant i cris_global_pic_symbol

en: unregistered operator %s
da: ikke-registreret operator %s

en: unspellable token %s
da: symbol %s kan ikke staves

en: unsupported arg to `__builtin_frame_address'
da: ikke-understøttet parameter til '__builtin_frame_address'

en: unsupported arg to `__builtin_return_address'
da: ikke-understøttet parameter til '__builtin_return_address'

en: unsupported combination: %s
da: ikke-understøttet kombination: %s

en: unsupported operand size for extended register
da: ikke-understøttet operandstørrelse for udvidede registre

en: unsupported version
da: versionen er ikke understøttet

en: unsupported wide integer operation
da: bred heltalsoperation understøttes ikke

en: unterminated #%s
da: uafsluttet #%s

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
da: uafsluttet parameterliste ved kald af makroen "%s"

en: unterminated assembly dialect alternative
da: uafsluttet alternativ for maskinkodedialekt

en: unterminated comment
da: uafsluttet kommentar

en: unterminated format string
da: uafsluttet formateringsstreng

en: unused arguments in $-style format
da: ubenyttede parametre i formatering med $

en: unused parameter `%s'
da: ubenyttet parameter '%s'

en: unused variable `%s'
da: ubrugt variabel '%s'

en: use -gdwarf -g%d for DWARF v1, level %d
da: benyt - gdwarf -g%d til DWARF v1, niveau %d

en: use -gdwarf-2   for DWARF v2
da: benyt -gdwarf-2 til DWARF v2

en: use `#line ...' instead of `# ...' in first line
da: benyt '#line ...' i stedet for '# ...' i første linje

en: use of %s and %s together in %s format
da: brug af %s og %s sammen i %s-formatering

en: use of %s and %s together with `%%%c' %s format
da: brug af %s og %s sammen med '%%%c' %s-formatering

en: use of %s from containing function
da: brug af %s fra indeholdende funktion

en: use of C99 hexadecimal floating constant
da: brug af C99 hexadecimal kommatalskonstant

en: use of C99 long long integer constant
da: brug af ISO C99 long long-heltalskonstanter

en: use of `%D' is ambiguous
da: brug af '%D' er tvetydigt

en: use of `%s' in template
da: brug af '%s' i skabelon

en: use of `%s' in template type unification
da: brug af '%s' i skabelonstypeforening

en: use of `%s' length modifier with `%c' type character
da: brug af '%s'-længdemodifikation med '%c'-typetegn

en: use of class template `%T' as expression
da: brug af klasseskabelonen '%T' som udtryk

en: use of enum `%#D' without previous declaration
da: brug af enum '%#D' uden tidligere erklæring

en: use of linkage spec `%D' is different from previous spec `%D'
da: brug af kædningsangivelse '%D' er forskellig fra den tidligere angivelse '%D'

en: use of namespace `%D' as expression
da: brug af navnerummet '%D' som udtryk

en: use of old-style cast
da: brug af ældre type typeomtvingning

en: use of template qualifier outside template
da: brug af skabelonsmodifikation uden for skabelon

en: used %d template parameter%s instead of %d
da: benyttede %d skabelonsparameter%s i stedet for %d

en: useless keyword or type name in empty declaration
da: ubrugeligt reserveret ord eller typenavn i tom erklæring

en: user-defined `%D' always evaluates both arguments
da: brugerdefineret '%D' evaluerer altid begge parametre

en: using CONST_DOUBLE for address
da: bruger CONST_DOUBLE til adresse

en: using `typename' outside of template
da: bruger 'typename' uden for en skabelon

en: using both @FILE with multiple files not implemented
da: brug af @FILE med flere filer er ikke implementeret

en: using declaration `%D' introduced ambiguous type `%T'
da: using-erklæring '%D' introducerede tvetydig type '%T'

en: using synthesized `%#D' for copy assignment
da: bruger syntetiseret '%#D' for kopitildeling

en: using template type parameter `%T' after `%s'
da: bruger skabelonstypeparameter '%D' efter '%s'

en: using typedef-name `%D' after `%s'
da: bruger typedef-navn '%D' efter '%s'

en: using-declaration for destructor
da: using-erklæring for destruktionsfunktion

en: using-declaration for non-member at class scope
da: using-erklæring for ikke-medlem ved klassevirkefelt

en: validate_value_data: Loop in regno chain (%u)
da: validate_value_data: Løkke i registertalskæde (%u)

en: validate_value_data: [%u] Bad next_regno for empty chain (%u)
da: validate_value_data: [%u] Ugyldig next_regno til tom kæde (%u)

en: validate_value_data: [%u] Bad oldest_regno (%u)
da: validate_value_data: [%u] Ugyldig oldest_regno (%u)

en: validate_value_data: [%u] Non-empty reg in chain (%s %u %i)
da: validate_value_data: [%u] Ikke-tomt register i kæde (%s %u %i)

en: value of -mfixed-range must have form REG1-REG2
da: værdien af -mfixed-range skal være på formen REG1-REG2

en: varargs function cannot be inline
da: funktion med variabel parameterliste kan ikke indbygges

en: variable `%#D' has initializer but incomplete type
da: variablen '%#D' bliver tildelt en startværdi, men er af en ufuldstændig type

en: variable `%s' declared `inline'
da: variablen '%s' er erklæret 'inline'

en: variable `%s' has initializer but incomplete type
da: variablen '%s' bliver tildelt en startværdi, men er af en ufuldstændig type

en: variable `%s' might be clobbered by `longjmp' or `vfork'
da: variablen '%s' bliver måske overskrevet af 'longjmp' eller 'vfork'

en: variable declaration is not allowed here
da: variabelerklæring er ikke tilladt her

en: variable or field `%s' declared void
da: variabel eller felt '%s' erklæret void

en: variable or field declared void
da: variabel eller felt erklæret void

en: variable-size type declared outside of any function
da: en type med en variabel størrelse er erklæret uden for en funktion

en: variable-sized object `%D' may not be initialized
da: objektet '%D' af variabel størrelse må ikke tildeles en startværdi

en: variable-sized object may not be initialized
da: et objekt af variabel størrelse må ikke tildeles en startværdi

en: variable-sized object of type `%T' may not be initialized
da: objekt af typen '%T' med variabel størrelse må ikke tildeles en startværdi

en: vector overflow in expression
da: vektoroverløb i udtryk

en: verification error at PC=%d
da: verifikationsfejl ved PC=%d

en: verify_flow_info failed
da: verify_flow_info mislykkedes

en: verify_flow_info: Basic block %d succ edge is corrupted
da: verify_flow_info: Efterfølgende kant til basisblok %d er ødelagt

en: verify_flow_info: Duplicate edge %i->%i
da: verify_flow_info: Dobbelt kant %i->%i

en: verify_flow_info: Incorrect blocks for fallthru %i->%i
da: verify_flow_info: Ukorrekte blokke til fald-gennem %i->%i

en: verify_flow_info: Incorrect fallthru %i->%i
da: verify_flow_info: Ukorrekt fald-gennem %i->%i

en: verify_flow_info: REG_BR_PROB does not match cfg %i %i
da: verify_flow_info: REG_BR_PROB passer ikke til konf. %i %i

en: verify_flow_info: Wrong count of block %i %i
da: verify_flow_info: Ukorrekt antal af blok %i %i

en: verify_flow_info: Wrong count of edge %i->%i %i
da: verify_flow_info: Ukorrekt antal for kant %i->%i %i

en: verify_flow_info: Wrong frequency of block %i %i
da: verify_flow_info: Ukorrekt frekvens af blok %i %i

en: verify_flow_info: Wrong probability of edge %i->%i %i
da: verify_flow_info: Ukorrekt sandsynlighed for kant %i->%i %i

en: virtual array %s[%lu]: element %lu out of bounds in %s, at %s:%d
da: virtuel tabel %s[%lu]: element %lu ude over grænserne i %s, ved %s:%d

en: virtual base `%T' inaccessible in `%T' due to ambiguity
da: virtuel stamklasse '%T' er ikke tilgængelig i '%T' på grund af tvetydighed

en: virtual functions cannot be friends
da: en virtuel funktion kan ikke erklæres som friend

en: virtual non-class function `%s'
da: virtuel funktion '%s' tilhører ikke en klasse

en: virtual outside class declaration
da: virtual angivet uden for klasseerklæring

en: visibility arg must be one of "default", "hidden", "protected" or "internal"
da: synlighedsparameter skal være en af "default", "hidden", "protected" eller "internal"

en: visibility arg not a string
da: synlighedsparameter er ikke en streng

en: visibility attribute not supported in this configuration; ignored
da: synlighedsegenskab er ikke understøttet i denne konfiguration; ignoreret

en: void expression between '(' and ')'
da: tomt udtryk mellem '(' og ')'

en: void value not ignored as it ought to be
da: tom værdi er ikke ignoreret som den burde være

en: volatile register variables don't work as you might wish
da: registervariable erklæret volatile virker ikke som du måske ønsker

en: vtable layout for class `%T' may not be ABI-compliant and may change in a future version of GCC due to implicit virtual destructor
da: vtable-layout for klassen '%T' følger ikke nødvendigvis ABI'et og kan ændre sig i en fremtidig version af GCC pga. underforstået virtuel destruktionsfunktion

en: warning:
da: advarsel:

en: warning:
da: advarsel:

en: warning: -pipe ignored because -save-temps specified
da: advarsel: -pipe ignoreret fordi -save-temps er angivet

en: warning: -pipe ignored because -time specified
da: advarsel: -pipe ignoreret fordi -time er angivet

en: warning: `-x %s' after last input file has no effect
da: advarsel: '-x %s' efter den sidste inddatafil har ingen effekt

en: warning: already-compiled .class files ignored with -C
da: advarsel: allerede oversatte .class-filer ignoreret med -C

en: warning: use of obsolete %%[ operator in specs
da: advarsel: forældet '%%['-operator benyttet i specifikationer

en: weak declaration of `%s' after first use results in unspecified behavior
da: svag erklæring af '%s' efter første brug resulterer i ikke-defineret opførsel

en: weak declaration of `%s' must be public
da: svag erklæring af '%s' skal være public

en: weak declaration of `%s' must precede definition
da: svag erklæring af '%s' skal komme før definitionen

en: weak declaration of `%s' not supported
da: svag erklæring af '%s' ikke understøttet

en: when writing output to %s
da: ved skrivning af uddata til %s

en: where case label appears here
da: hvor case-etiket optræder her

en: width of `%D' exceeds its type
da: bredden af '%D' overstiger typen

en: width of `%s' exceeds its type
da: bredden af '%s' overstiger typen

en: within this context
da: i denne kontekst

en: write %s
da: fejl ved skrivning til %s

en: writing into constant object (arg %d)
da: skrivning til konstant objekt (parameter %d)

en: writing load commands.
da: skriver indlæsningskommandoer.

en: writing through null pointer (arg %d)
da: skrivning gennem nulhenvisning (parameter %d)

en: wrong insn in the fallthru edge
da: forkert instruktion i fald-gennem-kant

en: wrong number of arguments specified for `%s' attribute
da: forkert antal parametre angivet til egenskaben '%s'

en: wrong number of template arguments (%d, should be %d)
da: forkert antal skabelonsparametre (%d, skulle være %d)

en: wrong type argument to abs
da: forkert parametertype til abs

en: wrong type argument to bit-complement
da: forkert parametertype til bitkomplement

en: wrong type argument to conjugation
da: forkert parametertype til konjugation

en: wrong type argument to decrement
da: forkert parametertype til formindskelse

en: wrong type argument to increment
da: forkert parametertype til forøgelse

en: wrong type argument to unary exclamation mark
da: forkert parametertype til unært udråbstegn

en: wrong type argument to unary minus
da: forkert parametertype til unært minus

en: wrong type argument to unary plus
da: forkert parametertype til unært plus

en: wrote %ld bytes, expected %ld, to %s
da: skrev %ld byte, forventede %ld, til %s

en: xstormy16_print_operand: unknown code
da: xstormy16_print_operand: ukendt kode

en: zero or negative size array `%s'
da: nul eller negativ størrelse for tabellen '%s'

en: zero size array reserves no space
da: tabel med størrelsen nul reserverer ingen plads

en: zero width for bit-field `%D'
da: en bredde på nul for bitfeltet '%D'

en: zero width for bit-field `%s'
da: en bredde på nul for bitfeltet '%s'

en: zero width in %s format
da: bredde på nul i %s-formatering

en: zero-length %s format string
da: formateringsstreng %s med længden nul

en: zero-size array `%D'
da: nulstørrelsestabel '%D'
