gdm2 - en to da translation catalogue (680 entries)

en: 
    ... File too long to display ...
da: 
    ... Fil for lang til at vise ...

en: 
    Authentication failed.  Letters must be typed in the correct case.
da: 
    Ikke godkendt. Bemærk at der gøres forskel på store og små bogstaver.

en: 
    Cannot change your password, you will not be able to log in, please try again later or contact your system administrator.
da: 
    Kan ikke ændre din adgangskode, så du vil ikke være i stand til at logge ind. Prøv igen senere eller kontakt din systemadministrator.

en: 
    Cannot set your user group, you will not be able to log in, please contact your system administrator.
da: 
    Kan ikke sætte din brugergruppe, så du vil ikke være i stand til at logge på, kontakt venligst systemadministratoren.

en: 
    Incorrect username or password.  Letters must be typed in the correct case.
da: 
    Ugyldigt brugernavn eller adgangskode. Bemærk at der gøres forskel med hensyn til små og store bogstaver.

en: 
    The change of the authentication token failed. Please try again later or contact the system administrator.
da: 
    Skift af godkendelsesstafetten mislykkedes. Prøv igen senere eller kontakt systemadministratoren.

en: 
    The system administrator has disabled access to the system temporarily.
da: 
    Systemadministratoren har deaktiveret adgang til systemet midlertidigt.

en: 
    The system administrator has disabled your access to the system temporary.
da: 
    Systemadministratoren har deaktiveret din adgang til systemet midlertidigt.

en: 
    The system administrator has disabled your account.
da: 
    Systemadministratoren har deaktiveret din konto.

en: 
    The system administrator is not allowed to login from this screen
da: 
    Systemadministrator kan ikke logge ind fra denne skærm

en:   (You can change consoles by pressing Ctrl-Alt plus a function key, such as Ctrl-Alt-F7 to go to console 7.  X servers usually run on consoles 7 and higher.)
da: (Du kan skifte konsol ved at trykke <ctrl>-<alt> plus en funktionstast, så som <ctrl>-<alt>-F7 for at gå til konsol 7. X-servere kører normalt på konsol 7 og højere.)

en: %a %b %d, %H:%M
da: %a. %e. %b., kl. %H:%M

en: %a %b %d, %l:%M %p
da: %a. %e. %b., kl. %I:%M %p

en: %s could not be opened
da: %s kunne ikke åbnes

en: %s language selected
da: %s sprog valgt

en: %s not a regular file!
da: %s er ikke en almindelig fil!

en: %s session selected
da: %s-session valgt

en: %s: %s does not exist but must exist.
da: %s: %s eksisterer ikke, men kræves.

en: %s: %s is bigger than sysadmin specified maximum file size.
da: %s: %s er større end systemadministratorens anvisning for den maksimalt tilladte filstørrelse.

en: %s: %s is not a regular file.
da: %s: %s er ikke en almindelig fil.

en: %s: %s is not owned by uid %d.
da: %s: %s er ikke ejet af uid %d.

en: %s: %s is writable by group.
da: %s: %s kan ændres af gruppen.

en: %s: %s is writable by group/other.
da: %s: %s kan ændres af gruppen/andre.

en: %s: %s is writable by other.
da: %s: %s kan ændres af andre.

en: %s: Aborting display %s
da: %s: Afbryder terminal %s

en: %s: Authdir %s does not exist. Aborting.
da: %s: Godkendelsesmappen %s eksisterer ikke. Afbryder.

en: %s: Authdir %s has wrong permissions %o. Should be %o. Aborting.
da: %s: Godkendelsesmappen %s har ikke rigtige adgangsrettigheder %o. Skal være %o. Afbryder.

en: %s: Authdir %s is not a directory. Aborting.
da: %s: Godkendelsesmappen %s er ikke en mappe. Afbryder.

en: %s: Authdir %s is not owned by user %s, group %s. Aborting.
da: %s: Godkendelsesmappen %s er ikke ejet af bruger %s, gruppe %s. Afbryder.

en: %s: Bad address
da: %s: Ugyldig adresse

en: %s: BaseXsession empty, using %s/gdm/Xsession
da: %s: BaseXsession tom, bruger %s/gdm/Xsession

en: %s: Can't find the gdm group (%s). Aborting!
da: %s: Kan ikke finde GDM-gruppen (%s). Afbryder.

en: %s: Can't find the gdm user (%s). Aborting!
da: %s: Kan ikke finde gdm-brugeren (%s). Afbryder!

en: %s: Can't fork Xserver process!
da: %s: Kan ikke fraspalte Xserver-proces

en: %s: Can't fork gdmchooser process
da: %s: Kan ikke fraspalte gdmchooser-proces

en: %s: Can't fork gdmgreeter process
da: %s: Kan ikke fraspalte velkomstbyderproces

en: %s: Can't fork script process!
da: %s: Kan ikke fraspalte velkomstbyderproces

en: %s: Can't init pipe to gdmchooser
da: %s: Kan ikke åbne datakanal til gdmchooser

en: %s: Can't init pipe to gdmgreeter
da: %s: Kan ikke åbne datakanal til gdmgreeter

en: %s: Can't open fifo!
da: %s: Kan ikke åbne FIFO!

en: %s: Cannot create pipe
da: %s: Kan ikke oprette datakanal

en: %s: Cannot find a free display number
da: %s: Kan ikke finde et ledigt skærmnummer

en: %s: Cannot find or run the base Xsession script, will try GNOME failsafe
da: %s: Kan ikke finde eller køre grund-Xsession-programmet, prøver fejlsikret Gnome

en: %s: Cannot fork to display error/info box
da: %s: Kan ikke fraspalte en process til at vise fejl-/infovindue

en: %s: Cannot get local addresses!
da: %s: Kan ikke skaffe lokaladresser!

en: %s: Cannot safely open %s
da: %s: Kan ikke sikkert oprette %s

en: %s: Cannot start greeter trying default: %s
da: %s: Kan ikke starte velkomstbyder, forsøger fabriksindstilling: %s

en: %s: Cannot start greeter with gtk modules: %s. Trying without modules
da: %s: Kan ikke starte velkomstbyderen med GTK-modulerne: %s. Prøver uden moduler

en: %s: Chooser not found or it can't be executed by the gdm user
da: %s: Vælger ikke fundet eller kan ikke køres af GDM-brugeren

en: %s: Could not become %s. Aborting.
da: %s: Kunne ikke blive %s. Afbryder.

en: %s: Could not bind socket
da: %s: Kunne ikke binde til sokkel

en: %s: Could not bind to XDMCP socket!
da: %s: Kunne ikke forbinde til XDMCP sokkel!

en: %s: Could not create XDMCP buffer!
da: %s: Kunne ikke oprette XDMCP-buffer!

en: %s: Could not create socket!
da: %s: Kunne ikke oprette sokkel!

en: %s: Could not exec %s %s %s
da: %s: Kunne ikke køre %s %s %s

en: %s: Could not extract authlist from packet
da: %s: Kunne ikke skaffe godkendelsesliste fra pakke

en: %s: Could not get server hostname: %s!
da: %s: Kunne ikke skaffe serverens værtsnavn: %s!

en: %s: Could not lock cookie file %s
da: %s: Kunne ikke låse infokagefil %s

en: %s: Could not make FIFO
da: %s: Kunne ikke oprette FIFO

en: %s: Could not make new cookie file in %s
da: %s: Kunne ikke oprette ny infokage i %s

en: %s: Could not make socket
da: %s: Kunne ikke lave sokkel

en: %s: Could not open FIFO
da: %s: Kunne ikke åbne FIFO

en: %s: Could not open cookie file %s
da: %s: Kunne ikke åbne infokagefil %s

en: %s: Could not open logfile for display %s!
da: %s: Kunne ikke åbne logfil for terminalen %s!

en: %s: Could not open ~/.xsession-errors
da: %s: Kunne ikke åbne ~/.xsession-errors

en: %s: Could not read Authentication Data
da: %s: Kunne ikke læse godkendelsedata

en: %s: Could not read Authentication Names
da: %s: Kunne ikke læse godkendelsesnavne

en: %s: Could not read Authorization List
da: %s: Kunne ikke læse autorisationslisten

en: %s: Could not read Client Address
da: %s: Kunne ikke læse klientadresse

en: %s: Could not read Connection Type
da: %s: Kunne ikke læse forbindelsestype

en: %s: Could not read Display Class
da: %s: Kunne ikke læse terminalklasse

en: %s: Could not read Display Number
da: %s: Kunne ikke læse terminalnummer

en: %s: Could not read Manufacturer ID
da: %s: Kunne ikke læse fabrikant-id

en: %s: Could not read Session ID
da: %s: Kunne ikke læse sessions-id

en: %s: Could not read XDMCP header!
da: %s: Kunne ikke læse XDMCP-hoved!

en: %s: Could not read address
da: %s: Kunne ikke læse adresse

en: %s: Could not read display address
da: %s: Kunne ikke læse terminalens adresse

en: %s: Could not read display port number
da: %s: Kunne ikke læse terminalens portnummer

en: %s: Could not setup environment for %s. Aborting.
da: %s: Kunne ikke opsætte miljøet for %s. Afbryder.

en: %s: Could not write cookie
da: %s: Kunne ikke skrive infokage

en: %s: Could not write new authorization entry.  Possibly out of diskspace
da: %s: Kunne ikke skrive et nyt godkendelseselement. Muligvis er der ikke mere plads på disken.

en: %s: Could not write new authorization entry: %s
da: %s: Kunne ikke skrive et nyt godkendelseselement: %s

en: %s: Couldn't set groupid to %d
da: %s: Kunne ikke sætte gruppe-id til %d

en: %s: Couldn't set groupid to 0
da: %s: Kunne ikke sætte gruppe-id til 0

en: %s: Couldn't set userid to %d
da: %s: Kunne ikke sætte bruger-id til %d

en: %s: Directory %s does not exist.
da: %s: Mappen %s eksisterer ikke.

en: %s: Display %s busy.  Trying another display number.
da: %s: Terminalen %s er optaget. Prøver et andet skærmnummer.

en: %s: Display number %d in use!  I will use %d
da: %s: Skærm nummer %d er i brug! Vil bruge %d

en: %s: Empty server command for display %s
da: %s: Tom serverkommando til terminalen %s

en: %s: Empty server command, using standard one.
da: %s: Tom serverkommando, bruger standard.

en: %s: Error forking user session
da: %s: Fejl under fraspaltning af brugersession

en: %s: Error in checksum
da: %s: Fejl i kontrolsum

en: %s: Error opening a pipe: %s
da: %s: Fejl ved åbning af datakanal: %s

en: %s: Error setting %s to %s
da: %s: Fejl ved sætning af %s til %s

en: %s: Error setting signal %d to %s
da: %s: Fejl ved sætning af signal %d til %s

en: %s: Error setting up %s signal handler: %s
da: %s: Fejl under opsætning af %s-signalhåndtering: %s

en: %s: Error setting up CHLD signal handler
da: %s: Fejl under opsætning af CHLD-signalhåndtering

en: %s: Error starting chooser on display %s
da: %s: Fejl under opstart af vælger på terminalen %s

en: %s: Error starting greeter on display %s
da: %s: Fejl under opstart af velkomstbyder på terminalen %s

en: %s: Execution of PostLogin script returned > 0. Aborting.
da: %s: Udførsel af præsessionsprogram returnerede > 0. Afbryder.

en: %s: Execution of PreSession script returned > 0. Aborting.
da: %s: Udførsel af PreSession-program returnerede > 0. Afbryder.

en: %s: Failed checksum from %s
da: %s: Fejlagtig kontrolsum fra %s

en: %s: Failed creating pipe
da: %s: Kan ikke oprette datakanal

en: %s: Failed executing: %s
da: %s: Det mislykkedes at køre: %s

en: %s: Failed forking gdm slave process for %s
da: %s: Fejl under fraspaltning af GDM-slaveproces for %s

en: %s: Failed starting: %s
da: %s: Det mislykkedes at starte: %s

en: %s: Fatal X error - Restarting %s
da: %s: Fatal X-fejl - genstarter %s

en: %s: Got KEEPALIVE from banned host %s
da: %s: Modtog KEEPALIVE fra bandlyst vært %s

en: %s: Got Manage from banned host %s
da: %s: Modtog Manage fra bandlyst vært %s

en: %s: Got REQUEST from banned host %s
da: %s: Modtog REQUEST fra bandlyst vært %s

en: %s: Greeter not found or can't be executed by the gdm user
da: %s: Velkomstbyder ikke fundet eller kan ikke køres af GDM-brugeren

en: %s: Halt failed: %s
da: %s: Slukning mislykkedes: %s

en: %s: Home directory for %s: '%s' does not exist!
da: %s: Hjemmemappen til %s: '%s' eksisterer ikke!

en: %s: Ignoring suspiciously looking cookie file %s
da: %s: Ignorerer suspekt udseende infokagefil %s

en: %s: Incorrect XDMCP version!
da: %s: Forkert XDMCP version!

en: %s: Invalid server line in config file. Ignoring!
da: %s: Ugyldig serverlinje i konfigurationsfil. Ignorerer!

en: %s: Logdir %s does not exist or isn't a directory.  Using ServAuthDir %s.
da: %s: Logmappe %s eksisterer ikke eller er ikke en mappe. Bruger ServAuthDir %s.

en: %s: No Exec line in the session file: %s, starting failsafe GNOME
da: %s: Ingen Exec-linje i sessionsfilen: %s, starter fejlsikret Gnome

en: %s: No XDMCP support
da: %s: Ingen XDMCP-understøttelse

en: %s: No configuration file: %s. Using defaults.
da: %s: Ingen konfigurationsfil: %s. Bruger standardværdier.

en: %s: No daemon/ServAuthDir specified.
da: %s: Ingen daemon/ServAuthDir angivet.

en: %s: No greeter specified.
da: %s: Ingen velkomstbyder angivet.

en: %s: No remote greeter specified.
da: %s: Ingen velkomstbyder angivet.

en: %s: No sessions directory specified.
da: %s: Ingen sessionsmappe angivet.

en: %s: Reboot failed: %s
da: %s: Genstart mislykkedes: %s

en: %s: Remote greeter not found or can't be executed by the gdm user
da: %s: Fjern velkomstbyder ikke fundet eller kan ikke køres af GDM-brugeren

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off automatic login
da: %s: Systemadministrator kan ikke blive logget på automatisk, slår automatisk logind fra

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off timed login
da: %s: Systemadministrator kan ikke blive logget på automatisk, slår tidsindstillet logind fra

en: %s: Running the XKeepsCrashing script
da: %s: Kører XKeepsCrashing-programmet

en: %s: Server was to be spawned by uid %d but that user doesn't exist
da: %s: Server skulle være startet af uid %d, men den bruger eksisterer ikke

en: %s: Session directory %s not found!
da: %s: Sessionsmappen %s ikke fundet!

en: %s: Standard X server not found, trying alternatives
da: %s: Standard-X-serveren blev ikke fundet, forsøger alternativer

en: %s: String too long!
da: %s: Strengen er for lang!

en: %s: The gdm group should not be root. Aborting!
da: %s: GDM-gruppen må ikke være root. Afbryder!

en: %s: The gdm user should not be root. Aborting!
da: %s: GDM-brugeren må ikke være root. Afbryder!

en: %s: TimedLoginDelay less than 5, so I will just use 5.
da: %s: Pausen før tidsindstillet logind er mindre end 5, så 5 benyttes i stedet.

en: %s: Trying failsafe X server %s
da: %s: Forsøger den fejlsikrede X-server %s

en: %s: Unknown opcode from host %s
da: %s: Ukendt instruktionskode fra vært %s

en: %s: User not allowed to log in
da: %s: Bruger har ikke tilladelse til at logge på

en: %s: User passed auth but getpwnam(%s) failed!
da: %s: Bruger klarede godkendelse, men getpwnam(%s) fejlede!

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Aborting!
da: %s: XDMCP slået fra og ingen lokale servere angivet. Afbryder!

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Adding %s on :%d to allow configuration!
da: %s: XDMCP er deaktiveret og ingen lokale servere defineret. Tilføjer %s på :%d for at tillade konfiguration!

en: %s: XDMCP was enabled while there is no XDMCP support, turning it off
da: %s: XDMCP var slået til, men der er ingen XDMCP-understøttelse, slår det fra igen

en: %s: Xserver not found: %s
da: %s: X-server ikke fundet: %s

en: %s: cannot fork
da: %s: kan ikke fraspalte proces

en: %s: cannot open display %s
da: %s: kan ikke åbne terminalen %s

en: %s: fork() failed!
da: %s: fork() fejlede!

en: %s: gnome-session not found for a failsafe GNOME session, trying xterm
da: %s: gnome-session ikke fundet til en fejlsikret Gnome-session, prøver xterm

en: %s: initgroups() failed for %s
da: %s: initgroups() mislykkedes for %s

en: %s: setsid() failed: %s!
da: %s: setsid() fejlede: %s!

en: %s: setusercontext() failed for %s. Aborting.
da: %s: setusercontext() mislykkedes for %s. Afbryder.

en: %sWelcome to %s%s
da: %sVelkommen til %s%s

en: (c) 2002 Bond, James Bond
da: © 2002 Bond, James Bond

en: (c) 2002 GNOME
da: © 2002 Gnome

en: (current) UNIX password:
da: Aktuel UNIX-adgangskode:

en: (memory buffer
da: (hukommelsesmellemlager

en: (memory buffer)
da: (hukommelsesmellemlager)

en: A graphical application for configuring the GNOME Display Manager (GDM)
da: Et grafisk program til at konfigurere logindprogrammet til Gnome (GDM)

en: A-M|Albanian
da: A-M|Albansk

en: A-M|Amharic
da: A-M|Amharisk

en: A-M|Arabic (Egypt)
da: A-M|Arabisk (egyptisk)

en: A-M|Arabic (Lebanon)
da: A-M|Arabisk (libanesisk)

en: A-M|Azerbaijani
da: A-M|Aserbadjansk

en: A-M|Basque
da: A-M|Baskisk

en: A-M|Belarusian
da: A-M|Belarusisk

en: A-M|Bengali (India)
da: A-M|Bengali (Indien)

en: A-M|Bosnian
da: A-M|Bosnisk

en: A-M|Bulgarian
da: A-M|Bulgarsk

en: A-M|Catalan
da: A-M|Katalansk

en: A-M|Chinese (simplified)
da: A-M|Kinesisk (forenklet)

en: A-M|Chinese (traditional)
da: A-M|Kinesisk (traditionel)

en: A-M|Croatian
da: A-M|Kroatisk

en: A-M|Czech
da: A-M|Tjekkisk

en: A-M|Danish
da: A-M|Dansk

en: A-M|Dutch
da: A-M|Hollandsk

en: A-M|English
da: A-M|Engelsk

en: A-M|English (American)
da: A-M|Engelsk (amerikansk)

en: A-M|English (Australian)
da: A-M|Engelsk (australsk)

en: A-M|English (British)
da: A-M|Engelsk (britisk)

en: A-M|English (Canadian)
da: A-M|Engelsk (canadisk)

en: A-M|English (Ireland)
da: A-M|Engelsk (Irland)

en: A-M|Estonian
da: A-M|Estisk

en: A-M|Finnish
da: A-M|Finsk

en: A-M|French
da: A-M|Fransk

en: A-M|Galician
da: A-M|Galisisk

en: A-M|German
da: A-M|Tysk

en: A-M|Greek
da: A-M|Græsk

en: A-M|Hebrew
da: A-M|Hebraisk

en: A-M|Hungarian
da: A-M|Ungarsk

en: A-M|Icelandic
da: A-M|Islandsk

en: A-M|Indonesian
da: A-M|Indonesisk

en: A-M|Irish
da: A-M|Irsk

en: A-M|Italian
da: A-M|Italiensk

en: A-M|Japanese
da: A-M|Japansk

en: A-M|Korean
da: A-M|Koreansk

en: A-M|Latvian
da: A-M|Lettisk

en: A-M|Lithuanian
da: A-M|Litauisk

en: A-M|Macedonian
da: A-M|Makedonsk

en: A-M|Malay
da: A-M|Malayisk

en: A-M|Malayalam
da: A-M|Malayam

en: A-M|Mongolian
da: A-M|Mongolsk

en: ADDRESS
da: ADRESSE

en: A_dd host:
da: T_ilføj vært:

en: Abort login
da: Afbryd logind

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Allo_w running XDMCP chooser from the login screen
da: Tillad kørsel af XDMCP-_vælgeren fra logindskærmen

en: Allow _root to login with GDM
da: Tillad _root at logge på med GDM

en: Allow c_onfiguration from the login screen
da: Tillad brugere at få adgang til _indstillingerne fra logindskærmen

en: Allow remote _timed logins
da: Tillad fjerne _tidsindstillede logind

en: Allow root to login r_emotely with GDM
da: Tillad root at logge ind _fjernt med GDM

en: Always disallow TCP connections to _X server (disables all remote connections)
da: Tillad aldrig TCP-forbindelser til _X-serveren (deaktiverer alle fjerne forbindelser)

en: Always use 24 hour cloc_k format
da: Brug altid 24-_timers format for tid

en: An error occured while loading the user interface element %s%s from file %s.  CList type widget should have %d columns.  Possibly the glade interface description was corrupted.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
da: En fejl opstod under indlæsning af element %s%s af brugergrænsefladen fra filen %s. CList-kontrollen skal have %d kolonner. En mulig årsag kan være at Glade-grænsefladebeskrivelsen er ødelagt. %s kan ikke fortsætte og vil afslutte nu. Du bør tjekke installationen af %s eller geninstallere %s.

en: An error occured while loading the user interface element %s%s from file %s.  Possibly the glade interface description was corrupted.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
da: En fejl opstod under indlæsning af element %s%s af brugergrænsefladen fra filen %s. En mulig årsag kan være at Glade-grænsefladebeskrivelsen er ødelagt. %s kan ikke fortsætte og vil afslutte nu. Du bør tjekke installationen af %s eller geninstallere %s.

en: An error occured while loading the user interface from file %s.  Possibly the glade interface description was not found.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
da: En fejl opstod under indlæsning af brugergrænsefladen fra filen %s. En mulig årsag kan være at Glade-grænsefladebeskrivelsen ikke blev fundet. %s kan ikke fortsætte og vil afslutte nu. Du bør tjekke installationen af %s eller geninstallere %s.

en: An error occured while trying to contact the login screens.  Not all updates may have taken effect.
da: En fejl opstod under forsøg på at kontakte logindskærmene. Måske er ikke alle opdateringer trådt i kraft.

en: An internal error occured, you will not be able to log in.
    Please try again later or contact your system administrator.
da: En intern fejl opstod så du kan ikke logge ind.
    Prøv igen senere eller kontakt din systemadministrator.

en: Answer questions here and press Enter when done.  For a menu press F10.
da: Besvar spørgsmål her og tryk på returtasten når du er færdig. Tryk F10 for en menu.

en: Archive does not include a GdmGreeterTheme.info file
da: Arkiv indeholder ikke en GdmGreeterTheme.info-fil

en: Archive is not of a single subdirectory
da: Arkiv er ikke af en enkelt undermappe

en: Archive is not of a subdirectory
da: Arkiv er ikke af en undermappe

en: Are you sure you want to reboot the machine?
da: Er du sikker på at du vil genstarte maskinen?

en: Are you sure you want to shut down the machine?
da: Er du sikker på at du vil slukke maskinen?

en: Are you sure you want to suspend the machine?
da: Er du sikker på at du vil lade maskinen gå i dvale?

en: Authenticate before running --command
da: Godkend før kørsel af --command

en: Authentication failed
da: Logind ikke godkendt

en: Authentication failure!
da: Godkendelsesfejl!

en: Authentication token change failed for user %s
da: Godkendelsesstafetskift mislykkedes for bruger %s

en: Author:
da: Forfatter:

en: Autologin or timed login to the superuser (root) account is not allowed.
da: Automatisk eller tidsindstillet logind på administratorkontoen er ikke tilladt.

en: Automatic Login
da: Automatisk logind

en: Automatic login
da: Automatisk logind

en: Background
da: Baggrund

en: Browse
da: Gennemse

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: C_onnect
da: Tilk_obl

en: Can not get username
da: Kan ikke skaffe brugernavn

en: Can not start fallback console
da: Kan ikke ikke starte tilbagefaldsterminal

en: Can't disable xscreensaver display hacks
da: Kan ikke deaktivere xscreensaver-rettelser

en: Can't find PAM configuration for gdm.
da: Kan ikke finde PAM-konfigurationsfil for GDM

en: Can't lock screen
da: Kan ikke låse skærm

en: Can't open %s for writing
da: Kan ikke %s til skrivning

en: Can't open DefaultImage: %s!
da: Kan ikke åbne standard-værtsikon: %s

en: Can't open DefaultImage: %s. Suspending face browser!
da: Kan ikke åbne standardbillede: %s. Bruger ikke ansigtsvælger!

en: Can't open default host icon: %s
da: Kunne ikke åbne standard-værtsikon: %s

en: Can't set EGID to user GID
da: Kan ikke sætte EGID til bruger-GID

en: Can't set EUID to user UID
da: Kan ikke sætte EUID til bruger-UID

en: Can't set PAM_RHOST=%s
da: Kan ikke sætte PAM_RHOST=%s

en: Can't set PAM_TTY=%s
da: Kan ikke sætte PAM_TTY=%s

en: Can't write to %s: %s
da: Kan ikke skrive til %s: %s

en: Cannot change display
da: Kan ikke skifte skærm

en: Cannot communicate with GDM (The GNOME Display Manager)
da: Kan ikke kommunikere med GDM (logindprogrammet til Gnome)

en: Cannot communicate with gdm, perhaps you have an old version running.
da: Kan ikke kommunikere med gdm, måske kører der en gammel version.

en: Cannot connect to remote server
da: Kan ikke tilkoble til fjern server

en: Cannot find "xterm" to start a failsafe session.
da: Kan ikke finde 'xterm' til at starte en fejlsikret session.

en: Cannot find host
da: Kan ikke finde vært

en: Cannot find or run the base session script, will try the GNOME failsafe session for you.
da: Kan ikke finde eller køre grundssessionsprogrammet; starter i stedet den fejlsikrede Gnome-session.

en: Cannot get passwd structure for %s
da: Kan ikke skaffe passwd-struktur for %s

en: Cannot load user interface
da: Kan ikke indlæse brugergrænseflade

en: Cannot open file
da: Kan ikke åbne fil

en: Cannot run chooser
da: Kan ikke køre vælger

en: Cannot set user group for %s
da: Kan ikke sætte brugergruppe for %s

en: Cannot setup pam handle with null display
da: Kan ikke opsætte PAM-håndtering med nul-terminal

en: Cannot start new display
da: Kan ikke starte ny terminal

en: Cannot start the chooser program, you will probably not be able to log in.  Please contact the system administrator.
da: Kan ikke starte vælgerprogrammet, så du vil ikke være i stand til at logge på. Kontakt venligst systemadministratoren.

en: Cannot start the greeter
da: Kan ikke start velkomstbyderen

en: Cannot start the greeter program, you will not be able to log in.  This display will be disabled.  Try logging in by other means and editing the configuration file
da: Kan ikke starte velkomstbyderprogrammet, så du vil ikke være i stand til at logge på. Denne terminal bliver deaktiveret. Prøv at logge ind på en anden måde og rette konfigurationsfilen.

en: Cannot start the session due to some internal error.
da: Kan ikke starte sessionen pga. en intern fejl.

en: Cannot write PID file %s, possibly out of diskspace.  Error: %s
da: Kan ikke skrive pid-filen %s, er muligvis løbet tør for diskplads. Fejl: %s

en: Cannot write PID file %s, possibly out of diskspace.  Error: %s
da: Kan ikke skrive pid-filen %s, er muligvis løbet tør for diskplads. Fejl: %s

en: Change the picture that will show in the GDM (login manager) face browser
da: Vælg det billede som bliver vist i logindprogrammets ansigtsvælger

en: Change to _Existing Display
da: Skift til _eksisterende skærm

en: Choose a Session
da: Vælg en session

en: Choose a ho_st to connect to:
da: Vælg en _vært at tilkøble til:

en: Choose an Action
da: Vælg en handling

en: Choose server
da: Vælg server

en: Choose the X server to start
da: Vælg X-server som skal startes

en: Circles
da: Cirkler

en: Client address to return in response to xdm
da: Klientadresse der skal returneres som svar til XDM

en: Co_lor
da: Fa_rve

en: Configuration is not correct
da: Konfigurationen er ikke korrekt

en: Configure GDM (this login manager). This will require the root password.
da: Konfigurér GDM (dette program). Dette kræver administratoradgangskoden.

en: Connection type to return in response to xdm
da: Forbindelsestype der skal returneres som svar til XDM

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Could not execute the configuration program.  Make sure it's path is set correctly in the configuration file.
da: Kunne ikke køre opsætningsprogrammet. Sikr dig at stien er sat korrekt i konfigurationsfilen.

en: Could not execute the configuration program.  Make sure it's path is set correctly in the configuration file.  I will attempt to start it from the default location.
da: Kunne ikke køre opsætningsprogrammet. Sikr dig at stien er sat korrekt i konfigurationsfilen. Der forsøges at starte det fra standardstedet.

en: Could not find a free display number
da: Kunne ikke finde et ledigt skærmnummer

en: Could not find the GNOME installation, will try running the "Failsafe xterm" session.
da: Kunne ikke finde Gnome-installationen, prøver at køre sessionen 'Fejlsikret xterm'.

en: Could not fork a new process!
da: Kunne ikke fraspalte ny proces

en: Could not set signal mask!
da: Kunne ikke sætte signalmaske!

en: Could not setgid %d. Aborting.
da: Kunne ikke udføre setgid %d. Afbryder.

en: Couldn't authenticate user
da: Kunne ikke godkende bruger

en: Couldn't authenticate user "%s"
da: Kunne ikke godkende bruger "%s"

en: Couldn't open session for %s
da: Kunne ikke åbne session for %s

en: Couldn't set acct. mgmt for %s
da: Kunne ikke sætte kontohåndtering for %s

en: Couldn't set credentials for %s
da: Kunne ikke sætte akkreditiver for %s

en: D_isconnect
da: _Frakobl

en: Debugging output
da: Fejlsøgingsinformation

en: Default System Session
da: Forvalgt systemsession

en: Denied XDMCP query from host %s
da: Nægtet XDMCP-forespørgsel fra vært %s

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Details: %s
da: Detaljer: %s

en: Did not receive any response from host "%s" in %d seconds.  Perhaps the host is not turned on, or is not willing to support a login session right now.  Please try again later.
da: Modtog ikke noget svar fra serveren "%s" i %d sekunder. Måske er værten ikke tændt eller ikke villig til at understøtte en logind-session i øjeblikket. Prøv igen senere.

en: Did not receive response from server
da: Modtog ikke noget svar fra serveren

en: Display
da: Skærm

en: Display %s is busy. There is another X server running already.
da: Terminalen %s er optaget, en anden X-server kører allerede

en: Display %s on virtual terminal %d
da: Skærm %s på virtuel terminal %d

en: Display '%s' cannot be opened by Xnest
da: Terminalen '%s' kan ikke åbnes af Xnest

en: Displays per _host:
da: Terminaler per _vært:

en: Do direct query instead of indirect (chooser)
da: Foretag direkte forespørgsel i stedet for indirekte (med vælger)

en: Do not fork into the background
da: Fraspalt ikke en proces til at ligge i baggrunden

en: Do not lock current screen
da: Lås ikke aktuel skærm

en: Do you really wish to remove theme '%s' from the system?
da: Vil du virkelig slette temaet '%s' fra systemet?

en: Don't check for running gdm
da: Tjek ikke om GDM allerede kører

en: Doubleclick on the user
    to log in
da: Dobbeltklik på bruger
    for at logge på

en: Doubleclick on the user to log in
da: Dobbeltklik på en bruger for at logge på

en: Enable _XDMCP
da: Aktivér _XDMCP

en: Enable _accessibility modules
da: Aktivér _tilgængelighedsmoduler

en: Enter new UNIX password:
da: Indtast ny UNIX-adgangskode:

en: Enter the root password
    to run the configuration.
da: Indtast administratoradgangskoden for at
    få adgang til indstillingerne.

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: Fejl ved tilvalget %s: %s.
    Kør '%s --help' for at se en komplet liste over tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: Error while changing NIS password.
da: Fejl ved ændring af NIS-adgangskode.

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to (%s)
da: Fejl ved kørsel af "%s"
    som er kædet sammen med "%s"

en: Error! Unable to set executable context.
da: Fejl! Kan ikke sætte kørbar kontekst.

en: Exit the application
da: Afslut programmet

en: Extra options for Xnest
da: Ekstra tilvalg til Xnest

en: Failed to restart self
da: Genstart af programmet mislykkedes

en: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display %s
da: Kunne ikke starte X-server adskillige gange inden for en kort tidsperiode; deaktiverer terminalen %s

en: Failsafe Gnome
da: Fejlsikret Gnome

en: Failsafe _Gnome
da: Fejlsikret _Gnome

en: Failsafe _Terminal
da: Fejlsikret _terminal

en: Failsafe xterm
da: Fejlsikret xterm

en: File %s cannot be open for reading
    Error: %s
da: Filen %s kan ikke åbnes til læsning.
    Fejl: %s

en: File %s cannot be open for writing
    Error: %s
da: Filen %s kan ikke åbnes til skrivning.
    Fejl: %s

en: File does not exist
da: Fil eksisterer ikke

en: File not a tar.gz or tar archive
da: Fil er ikke et tar.gz- eller tar-arkiv

en: Flexible server request denied: Not authenticated
da: Fleksibel serverforespørgsel nægtet: Ikke godkendt

en: GDM (The GNOME Display Manager) is not running.
da: GDM (logindprogrammet til Gnome) kører ikke.

en: GDM Host Chooser
da: GDM-værtsvælger

en: GDM Login
da: GDM-logind

en: GDM could not write a new authorization entry to disk.  Possibly out of diskspace.%s%s
da: GDM kunne ikke skrive et nyt godkendelseselement. Muligvis er der ikke mere plads på disken.%s%s

en: GDM could not write to your authorization file.  This could mean that you are out of disk space or that your home directory could not be opened for writing.  In any case, it is not possible to log in.  Please contact your system administrator
da: GDM kunne ikke skrive i din godkendelsesfil. Dette kunne betyde at du er løbet tør for diskplads eller at din hjemmemappe ikke kan åbnes til skrivning. I hvert fald er det ikke muligt at logge på. Kontakt venligst din systemadministrator.

en: GDM detected a shutdown or reboot in progress.
da: GDM opdagede en igangværende slukning eller genstart.

en: GDM is not running
da: GDM kører ikke

en: GDM restarting ...
da: GDM genstarter...

en: GNOME
da: Gnome

en: GNOME Art variation of Circles
da: Variation af cirkler

en: GNOME Art variation of Circles with a Face Browser
da: Variation af cirkler med ansigsvælger

en: GNOME Artists
da: Gnome-kunstnere

en: GNOME Desktop Manager
da: Gnomes logindprogram

en: General
da: Generelt

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s
da: Glade-filen er på crack! Kontrollér at den korrekte fil er installeret!
    Fil: %s  Kontrol: %s

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s expected clist columns: %d
da: Glade-filen er på crack! Kontrollér at den korrekte fil er installeret!
    Fil: %s  Kontrol: %s  Forventede clist-kolonner: %d

en: Graphical greeter
da: Grafisk velkomstbyder

en: Greeter
da: Velkomstbyder

en: Happy GNOME
da: Glad Gnome

en: Happy GNOME with Browser
da: Glad Gnome med vælger

en: Honour _indirect requests
da: Tillad _indirekte forespørgsler

en: How to use this application
da: Hvordan man bruger dette program

en: I cannot find the host "%s", perhaps you have mistyped it.
da: Kan ikke finde værten "%s", måske har du indtastet navnet forkert.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
da: Kan ikke starte X-serveren (den grafiske grænseflade). Sandsynligvis er den ikke sat rigtigt op. Vil du se udskriften fra X-serveren for at diagnosticere problemet?

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
da: X-serveren (den grafisk grænseflade) kan ikke startes op. Sandsynligvis er den ikke indstillet korrekt. Du bliver nødt til at logge ind ved en konsol og køre opsætningsprogrammet til X igen. Genstart derefter GDM.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly. You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
da: X-serveren (den grafisk grænseflade) kan ikke startes op. Sandsynligvis er den ikke indstillet korrekt. Du bliver nødt til at logge ind ved en konsol og køre opsætningsprogrammet til X igen. Genstart derefter GDM.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It seems that the pointer device (your mouse) is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
da: Kan ikke starte X-serveren (den grafiske grænseflade). Sandsynligvis er pegeredskabet (din mus) ikke sat rigtigt op. Vil du se udskriften fra X-serveren for at diagnosticere problemet?

en: I could not start the X
    server (your graphical environment)
    due to some internal error.
    Please contact your system administrator
    or check your syslog to diagnose.
    In the meantime this display will be
    disabled.  Please restart gdm when
    the problem is corrected.
da: X-serveren (det grafiske miljø)
    kunne ikke startes pga. en intern
    fejl. Kontakt venligst
    systemadministratoren eller tjek
    systemloggen for at diagnosticere
    problemet. I mellemtiden bliver
    denne terminal deaktiveret.
    Genstart GDM når problemet er løst.

en: I could not start the regular X server (your graphical environment) and so this is a failsafe X server.  You should log in and properly configure the X server.
da: Det lykkedes ikke at starte den almindelige X-server (dit grafiske miljø), så dette er en fejlsikret X-server. Du bør logge på og sætte X-serveren korrekt op.

en: I could not start the standard greeter.  This display will abort and you may have to login another way and fix the installation of gdm
da: Standardvelkomstbyderen kunne ikke startes. Denne terminal vil nu afbryde, så du bliver nødt til at logge på på en anden måde og rette GDM-installationen

en: I could not start your session and so I have started the failsafe xterm session.  Windows now have focus only if you have your cursor above them.  To get out of this mode type 'exit' in the window in the upper left corner
da: Sessionen kunne ikke startes så i stedet er den fejlsikrede xterm-session blevet startet. Vinduer har kun fokus hvis musemarkøren er over dem. Skriv 'exit' og tryk på returtasten i vinduet i øverste venstre hjørne for at afslutte den fejlsikrede session.

en: I will disable this X server for now.  Restart GDM when it is configured correctly.
da: Denne X-server bliver indtil videre deaktiveret. Genstart GDM når den er sat korrekt op.

en: I will now try to restart the X server again.
da: X-serveren forsøges nu genstartet.

en: Icon
da: Ikon

en: If you still wish to use this feature, either start GDM yourself or ask your system administrator to start GDM.
da: Hvis du stadig ønsker at benytte denne facilitet, så start enten GDM selv, eller bed din systemadministrator om at starte GDM.

en: Indirect XDMCP is not enabled
da: Indirekte XDMCP er ikke aktiveret

en: Internal error on passwdexpired
da: Intern fejl ved passwdexpired

en: Invalid server command '%s'
da: Ugyldig serverkommando '%s'

en: Just For _This Session
da: Kun for _denne session

en: Just _Log In
da: _Log kun på

en: Just run Xnest, no query (no chooser)
da: Kør bare Xnest, spørg ikke (ingen vælger)

en: L_ocal:
da: L_okal:

en: Language %s does not exist, using %s
da: Sproget %s eksisterer ikke, bruger %s

en: Last
da: Forrige

en: Last login:
    %s
da: Forrige logind:
    %s

en: Listen on _UDP port:
da: Lyt på _UDP-port:

en: Log in anyway
da: Log på alligevel

en: Log in as another user inside a nested window
da: Log på som en anden bruger i et nyt vindue

en: Log in as another user without logging out
da: Log på som en anden bruger uden at logge ud

en: Log in using the default system language
da: Log på med systemets forvalgte sprog

en: Log in using the language that you have used last time you logged in
da: Log på med det sprog der blev benyttet ved sidste logind.

en: Log in using the session that you have used last time you logged in
da: Log på med den session du brugte sidste gang du loggede på

en: Login Photo
da: Logindfoto

en: Login Screen Setup
da: Indstillinger for logindskærm

en: Login a user automa_tically after a specified number of seconds
da: Log en bruger automatisk på efter det angivne antal sekunder

en: Login sound requested on non-local display or the play software cannot be run or the sound does not exist
da: Logind-lyd forespurgt på ikke-lokal terminal eller også kan afspilningsprogrammet ikke findes eller lyden eksisterer ikke

en: Make _Default
da: Gør til _forvalgt

en: Make a _sound when login window is ready
da: Afspil en _lyd nå logindvinduet er parat

en: Master halting...
da: Hovedprogram slukker...

en: Master rebooting...
da: Hovedprogram genstarter...

en: Master suspending...
da: Hovedprogram igangsætter dvale...

en: Max p_ending indirect requests:
da: Maks. ventende _indirekte forespørgsler:

en: Maximum _pending requests:
da: Maks. _ventende forespørgsler:

en: Maximum _remote sessions:
da: Maks. _fjernsessioner:

en: Maximum _wait time:
da: Maksimal vente_tid:

en: Maximum indirect w_ait time:
da: Maksimal in_direkte ventetid:

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: N-Z
da: N-Å

en: N-Z|Norwegian (bokmal)
da: N-Å|Norsk (bokmål)

en: N-Z|Norwegian (nynorsk)
da: N-Å|Norsk (nynorsk)

en: N-Z|Oriya
da: N-Å|Oriya

en: N-Z|Panjabi
da: N-Å|Panjabi

en: N-Z|Persian
da: N-Å|Persisk

en: N-Z|Polish
da: N-Å|Polsk

en: N-Z|Portuguese
da: N-Å|Portugisisk

en: N-Z|Portuguese (Brazilian)
da: N-Å|Portugisisk (brasiliansk)

en: N-Z|Romanian
da: N-Å|Romansk

en: N-Z|Russian
da: N-Å|Russisk

en: N-Z|Serbian
da: N-Å|Serbisk

en: N-Z|Serbian (Jekavian)
da: N-Å|Serbisk (jekavisk)

en: N-Z|Serbian (Latin)
da: N-Å|Serbisk (latinsk)

en: N-Z|Slovak
da: N-Å|Slovakisk

en: N-Z|Slovenian
da: N-Å|Slovensk

en: N-Z|Spanish
da: N-Å|Spansk

en: N-Z|Spanish (Mexico)
da: N-Å|Spansk (Mexico)

en: N-Z|Swedish
da: N-Å|Svensk

en: N-Z|Swedish (Finland)
da: N-Å|Svensk (Finland)

en: N-Z|Tamil
da: N-Å|Tamilsk

en: N-Z|Telugu
da: N-Å|Telugu

en: N-Z|Thai
da: N-Å|Thai

en: N-Z|Turkish
da: N-Å|Tyrkisk

en: N-Z|Ukrainian
da: N-Å|Ukrainsk

en: N-Z|Vietnamese
da: N-Å|Vietnamesisk

en: N-Z|Walloon
da: N-Å|Vallonsk

en: N-Z|Welsh
da: N-Å|Wallisisk

en: N-Z|Yiddish
da: N-Å|Jiddisch

en: Nested display %s on virtual terminal %d
da: Indlejret skærm %s på virtuel terminal %d

en: New Login
da: Nyt logind

en: New Login in a Nested Window
da: Nyt logind i vindue

en: No XDMCP support in the binary.  To enable XDMCP support you must recompile GDM with the XDMCP libraries.
da: Ingen XDMCP-understøttelse i programfilen. For at aktivere XDMCP-understøttelse bliver du nødt til at oversætte GDM igen med XDMCP-rutinebibliotekerne.

en: No configuration was found
da: Ingen konfiguration blev fundet

en: No console (local) servers to be run
da: Ingen lokale (konsol)servere at køre

en: No daemon/ServAuthDir specified in the configuration file
da: Ingen daemon/ServAuthDir angivet i konfigurationsfilen

en: No default session link found. Using Failsafe GNOME.
da: Ingen automatisk valgt sessionshenvisning fundet. Bruger fejlsikret Gnome.

en: No file selected
da: Ingen fil valgt

en: No interface could be loaded, BAD! (file: %s)
da: Ingen grænseflade kunne indlæses! (fil: %s)

en: No password supplied
da: Ingen adgangskode angivet

en: No picture selected.
da: Intet billede valgt.

en: No screenshot available
da: Intet eksempel tilgængeligt

en: No servers were defined in the configuration file and XDMCP was disabled.  This can only be a configuration error.  So I have started a single server for you.  You should log in and fix the configuration.  Note that automatic and timed logins are disabled now.
da: Ingen servere er defineret i konfigurationsfilen, og XDMCP er deaktiveret. Dette kan kun være en opsætningsfejl, så der er blevet startet en enkelt server til dig. Du bør logge på og rette opsætningen. Bemærk at automatisk og tidsindstillet logind er deaktiveret nu.

en: No serving hosts were found.
da: Ingen betjenende værter fundet.

en: Nobody
da: Ingen

en: Not a theme archive
da: Ikke et temaarkiv

en: OPTIONS
da: TILVALG

en: Only root wants to run gdm
da: Kun root bør køre GDM

en: Open Displays
da: Åbn skærme

en: Open a session to the selected host
da: Åbn en session hos den valgte vært

en: Options
da: Indstillinger

en: Other|POSIX/C English
da: Andre|POSIX/C engelsk

en: Password has been already used. Choose another.
da: Adgangskoden er allerede blevet brugt. Vælg en anden.

en: Password of %s has expired
da: Adgangskoden for %s er udløbet

en: Password unchanged
da: Adgangskode uændret

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Perhaps you have an old version of GDM running.
da: Måske kører der en gammel version af GDM.

en: Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
da: Måske er din .Xauthority-fil ikke sat korrekt op.

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Picture is too large
da: Billede er for stort

en: Pin_g interval (seconds):
da: Pin_g-interval (sekunder):

en: Ping interval (seconds):
da: Ping-interval (sekunder):

en: Ping to %s failed, whacking display!
da: Ping til %s mislykkedes, deaktiverer terminal!

en: Please ask your system administrator to enable it in the GDM configurator program.
da: Bed din systemadministrator om at aktivere det i konfigurationsprogrammet.

en: Please ask your system administrator to install it.
da: Bed din systemadministrator om at installere det.

en: Please ask your system administrator to start it.
da: Bed din systemadministrator om at starte det.

en: Please enter your username
da: Indtast venligst dit brugernavn

en: Please insert 25 cents to log in.
da: Kast venligst 50 øre i for at logge på.

en: Please make sure the Caps Lock key is not enabled.
da: Kontrollér at Caps Lock-tasten ikke er aktiveret.

en: Please type in the root (privileged user) password.
da: Indtast venligst administratoradgangskoden.

en: Please wait: scanning local network...
da: Vent venligst: skanner lokalnetværket...

en: Preserve LD_* variables
da: Bevar 'LD_*'-variabler

en: Preview:
da: Eksempel:

en: Print GDM version
da: Udskriv GDM-version

en: Probe the network
da: Søg netværket igennem efter værter

en: Query and add this host to the above list
da: Forespørg og tilføj denne vært til listen ovenfor

en: Query logout action request denied: Not authenticated
da: Forespørg logudhandling nægtet: Ikke godkendt

en: Query vt request denied: Not authenticated
da: Forespørg virtuel terminal nægtet: Ikke godkendt

en: Re_mote welcome string:
da: _Fjern velkomstbesked:

en: Reboot
da: Genstart maskinen

en: Reboot or Halt request when there is no system menu from display %s
da: Modtog genstarts- eller slukningsforespørgsel uden en systemmenu ved terminalen %s

en: Reboot your computer
da: Genstart maskinen

en: Requested server %s not allowed to be used for flexible servers, using standard server.
da: Forespurgt server, %s, er ikke tilladt som fleksibel server. Bruger forvalgt server.

en: Restart
da: Genstart

en: Restart, Reboot or Halt request from a non-local display %s
da: Genstarts-, maskingenstarts- eller slukningsforespørgsel modtaget fra en ikke-lokal terminal %s

en: Retry _delay (seconds) :
da: _Pause mellem gentagne forsøg (sek.):

en: Return to previous login
da: Vend tilbage til tidligere session

en: Retype new UNIX password:
da: Genindtast ny UNIX-adgangskode:

en: Root login disallowed on display '%s'
da: Root-logind ikke tilladt på terminalen '%s'

en: Run _XDMCP chooser
da: Kør _XDMCP-vælger

en: Run an XDMCP chooser which will allow you to log into available remote machines, if there are any.
da: Kør en XDMCP-vælger som vil tillade dig at logge på tilgængelige fjerne værter, hvis der er nogen.

en: Run broadcast instead of indirect (chooser)
da: Udfør rundspørge i stedet for indirekte (med vælger)

en: Run in background
da: Kør i baggrunden

en: SOCKET
da: SOKKEL

en: STRING
da: STRENG

en: Security
da: Sikkerhed

en: Select _Language...
da: Vælg _sprog...

en: Select _Session...
da: Vælg _session...

en: Select a language
da: billede til brugere uden ansigtsbillede<

en: Select a language for your session to use:
da: Vælg et sprog til din session:

en: Select a photograph to show in the facebrowser:
da: Vælg et fotografi der skal vises i ansigtsvælgeren:

en: Select new theme archive to install
da: Vælg et nyt temaarkiv at installere

en: Send the specified protocol command to gdm
da: Send angivet protokolkommando til GDM

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but has the wrong permissions, it should have permissions of %o. Please correct the permissions or the gdm configuration %s and restart gdm.
da: Servergodkendelsesmappen (daemon/ServAuthDir) er sat til at være %s, men har de forkerte adgangsrettigheder, den bør have rettighederne %o. Ret venligt rettighederne eller GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but is not owned by user %s and group %s. Please correct the ownership or gdm configuration %s and restart gdm.
da: Servergodkendelsesmappen (daemon/ServAuthDir) er sat til at være %s, men ejes ikke af brugeren %s og gruppen %s. Ret venligt ejerskabet eller GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: Servergodkendelsesmappen (daemon/ServAuthDir) er sat til at være %s, men denne eksisterer ikke. Ret venligt GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this is not a directory. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: Servergodkendelsesmappen (daemon/ServAuthDir) er sat til at være %s, men dette er ikke en mappe. Ret venligt GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: Server name '%s' not found, using standard server
da: Servernavn '%s' ikke fundet, bruger forvalgt server

en: Session directory is missing
da: Sessionsmappen mangler

en: Set logout action request denied: Not authenticated
da: Sæt logudhandling nægtet: Ikke godkendt

en: Show _actions menu
da: Vis _handlingsmenuen

en: Show choosable user images (_face browser)
da: Vis valgbare brugerbilleder (ansigts_vælger)

en: Show the "Actions" menu (formerly known as the "System" menu).  If not set, none of the system commands will be available (this includes reboot, shutdown, configure, chooser)
da: Vis menuen "Handlinger" (tidligere kendt som menuen "System"). Hvis ikke sat, vil ingen af systemkommandoerne være tilgængelige (dette inkluderer genstart, sluk, konfigurér, vælger)

en: Shut _Down
da: _Sluk...

en: Shut _down the computer
da: _Sluk maskinen

en: Shut down the system so that you may safely turn off the computer.
da: Luk systemet ned så maskinen kan slukkes

en: Shut down your computer so that you may turn it off.
da: Stop maskinen så den kan slukkes.

en: Shut_down
da: _Sluk...

en: Socket for xdm communication
da: Sokkel til XDM-kommunikation

en: Some error occured when installing the theme
da: Der opstod nogle fejl under installeringen af temaet

en: Sorry, passwords do not match
da: Adgangskoderne er ikke ens

en: Sound _file:
da: Lyd_fil:

en: Standard greeter
da: Standardvelkomstbyder

en: Standard server
da: Forvalgt server

en: Start the first X server but then halt until we get a GO in the fifo
da: Start den første X-server, men vent så indtil der modtages et GO i FIFO'en

en: Starting a new login only works correctly on the console.
da: Start af et nyt logind virker kun korrekt fra konsollen.

en: String to be shown in the greeter as welcome.  You can insert %n in here and it will be replaced by the name of your computer.
da: Streng som skal vises i velkomstbyderen som velkomst. Du kan indsætte %n her og det vil blive erstattet med navnet på maskinen.

en: String to be shown in the greeter for people logging in remotely with XDMCP.  You can insert %n in here and it will be replaced by the name of your computer.
da: Streng som skal vises i velkomstbyderen som velkomst for folk der logger på fjernt med XDMCP. Du kan indsætte %n her og det vil blive erstattet med navnet på maskinen.

en: Sus_pend
da: _Dvale...

en: Sus_pend the computer
da: Lad maskinen gå i _dvale

en: Suspend your computer
da: Lad maskinen gå i dvale

en: System Default
da: Systemforvalg

en: System default
da: Systemforvalg

en: System is rebooting, please wait ...
da: Systemet genstarter, vent venligst...

en: System is shutting down, please wait ...
da: Systemet lukker ned, vent venligst...

en: The X server failed.  Perhaps it is not configured well.
da: X-serveren fejlede. Måske er den ikke konfigureret korrekt.

en: The X server is not available, it is likely that gdm is badly configured.
da: X-serveren er ikke tilgængelig. GDM er sandsynligvis fejlkonfigureret.

en: The allowed limit of flexible X servers reached.
da: Tilladt grænse for fleksible X-servere er nået.

en: The chooser version (%s) does not match the daemon version (%s).  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
da: Vælgerversionen (%s) passer ikke til dæmonversionen (%s). Du har sandsynligvis lige opgraderet GDM. Genstart venligst enten GDM-dæmonen eller maskinen.

en: The configuration file contains an invalid command line for the login dialog, and thus I ran the default command.  Please fix your configuration.
da: Konfigurationsfilen indeholder en ugyldig kommandolinje til logindvinduet af hvilken grund standardkommandoen blev kørt i stedet. Ret venligst opsætningen.

en: The configuration was not found.  GDM is using defaults to run this session.  You should log in and create a configuration file with the GDM configuration program.
da: Konfigurationsfilen blev ikke fundet. GDM bruger standardværdier til at køre denne session. Du bør logge på og oprette en konfigurationsfil med opsætningsprogrammet til GDM.

en: The display server has been shut down about 6 times in the last 90 seconds, it is likely that something bad is going on.  I will wait for 2 minutes before trying again on display %s.
da: Terminalserveren er blevet lukket ned 6 gange inden for de seneste 90 sekunder, så sandsynligvis er der noget galt. Der ventes nu 2 minutter før der forsøges igen på terminal %s.

en: The face browser is not configured
da: Ansigtsvælgeren er ikke konfigureret

en: The face browser is not configured in the GDM configuration.  Please ask your system administrator to enable it in the GDM configurator program.
da: Ansigtsvælgeren er ikke sat op. Bed venligst din systemadministrator om at aktivere den i opsætningsprogrammet til GDM.

en: The gdm group does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: GDM-gruppen eksisterer ikke. Ret venligst GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: The gdm group is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: GDM-gruppen er sat til at være root, men dette er ikke tilladt da det kan udgøre en sikkerhedsrisiko. Ret venligt GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: The gdm user does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: GDM-brugeren eksisterer ikke. Ret venligst GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: The gdm user is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
da: GDM-brugeren er sat til at være root, men dette er ikke tilladt da det kan udgøre en sikkerhedsrisiko. Ret venligt GDM-konfigurationen %s og genstart GDM.

en: The greeter program appears to be crashing.
    I will attempt to use a different one.
da: Velkomstbyderprogrammet ser ud til at gå ned.
    Et andet forsøges i stedet.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
da: Velkomstbyderversionen (%s) passer ikke til dæmonversionen (%s).
    Du har sandsynligvis lige opgraderet GDM. Genstart venligst
    enten GDM-dæmonen eller maskinen.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
da: Velkomstbyderversionen (%s) passer ikke til dæmonversionen (%s). Du har sandsynligvis lige opgraderet GDM. Genstart venligst enten GDM-dæmonen eller maskinen.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
da: Velkomstbyderversionen (%s) passer ikke til dæmonversionen.
    Du har sandsynligvis lige opgraderet GDM. Genstart venligst
    enten GDM-dæmonen eller maskinen.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
da: Velkomstbyderversionen (%s) passer ikke til dæmonversionen. Du har sandsynligvis lige opgraderet GDM. Genstart venligst enten GDM-dæmonen eller maskinen.

en: The host "%s" is not willing to support a login session right now.  Please try again later.
da: Værten "%s" er ikke villig til at understøtte en logind-session i øjeblikket. Prøv igen senere.

en: The main area of this application shows the hosts on the local network that have "XDMCP" enabled. This allows users to login remotely to other machines as if they were logged on using the console.
    
    You can rescan the network for new hosts by clicking "Refresh".  When you have selected a host click "Connect" to open a session to that machine.
da: Hovedarealet i dette program viser værterne på lokalnetværket der
    har "XDMCP" slået til. Dette tillader fjernbrugere at logge på
    maskinerne som om de sad direkte ved den.
    
    Du kan skanne netværket igen efter nye værter ved at klikke på
    'Opdatér'. Når du har valgt en vært, så klik på 'Tilkobl' for
    åbne en session på den maskine.

en: The nested X server (Xnest) cannot connect to your current X server.  You may be missing an X authorization file.
da: Xnest kan ikke koble til din aktive X-server. Du mangler måske en X-godkendelsesfil.

en: The nested X server (Xnest) is not available, or gdm is badly configured.
    Please install the Xnest package in order to use the nested login.
da: Xnest er ikke tilgængelig, eller gdm er fejlkonfigureret.
    Installér Xnest-pakken for at bruge denne type indlogning.

en: The session you selected does not look valid.  I will run the GNOME failsafe session for you.
da: Den valgte session ser ikke gyldig ud. Den fejlsikrede Gnome-session vil blive startet.

en: The specified display number was busy, so this server was started on display %s.
da: Specificeret skærmnummer var optaget så denne server blev startet på skærm %s.

en: The system administrator disallowed pictures larger than %d bytes to show in the face browser
da: Systemadministratoren har forbudt billeder større end %d byte til ansigtsvælgeren.

en: The system administrator has disabled your account.
da: Systemadministratoren har deaktiveret din konto.

en: The system administrator is not allowed to login from this screen
da: Systemadministratoren har ikke tilladelse til at logge ind fra denne skærm

en: The theme does not contain definition for the username/password entry element.
da: Temaet indeholder ikke definitionen for brugernavn-/adgangskodeboksen.

en: The theme for the graphical greeter is corrupt
da: Temaet for den grafisk velkomstbyder er ødelagt

en: Theme directory '%s' seems to be already installed, install again anyway?
da: Temamappen '%s' ser allerede ud til at være installeret, installér den igen?

en: Theme with blue circles
da: Tema med blå cirkler

en: There already appears to be an X server running on display %s.  Should I try another display number?  If you answer no, I will attempt to start the server on %s again.%s
da: Det ser ud til at en X-server allerede kører på skærm %s. Vil du forsøge et andet skærmnummer? Hvis du svarer nej vil jeg forsøge at starte serveren på %s igen.%s

en: There are some displays already open.  You can select one from the list below or open a new one.
da: Der er allerede nogle skærme åbne. Du kan vælge en fra listen nedenfor eller åbne en ny.

en: There was an error loading the theme %s
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af temaet %s

en: There was an error loading the theme, and the default theme also could not have been loaded, I will attempt to start the standard greeter
da: Der opstod en fejl under indlæsning af temaet, og standardtemaet kunne heller ikke indlæses - forsøger nu i stedet med standardvelkomstbyderen

en: There were errors trying to start the X server.
da: Der opstod fejl under forsøg på at starte X-serveren.

en: This configuration window changes settings for the GDM daemon, which is the graphical login screen for GNOME.  Changes that you make will take effect immediately.
    
    Note that not all configuration options are listed here.  You may want to edit %s if you cannot find what you are looking for.
    
    For complete documentation see the GNOME help browser Under the category GNOME/System.
da: Dette konfigurationsvindue ændrer indstillinger for GDM-dæmonen som er den grafisk logindskærm til Gnome. De ændringer du foretager, vil træde i kraft øjeblikkeligt.
    
    Bemærk at ikke alle konfigurationsmulighederne er vist her. Hvis du ikke kan finde hvad du leder efter, kan du prøve at redigere %s.
    
    Se hjælpefremviseren til Gnome for den komplette dokumentation under kategorien Gnome/System

en: This is a failsafe session that will log you into GNOME.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  GNOME will use the 'Default' session.
da: Dette er den fejlsikrede session som logger dig på Gnome. Ingen opstartsprogrammer bliver kørt, og session er kun beregnet til når du ellers ikke kan logge på. Gnome vil bruge standardsessionen.

en: This is a failsafe session that will log you into a terminal.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  To exit the terminal, type 'exit'.
da: Dette er den fejlsikrede session som logger dig på Gnome. Ingen opstartsprogrammer bliver kørt, og session er kun beregnet til når du ellers ikke kan logge på. For at afslutte terminalen, skriv 'exit'.

en: This is the Failsafe Gnome session.  You will be logged into the 'Default' session of Gnome with no startup scripts run.  This is only to fix problems in your installation.
da: Dette er den fejlsikrede Gnome-session. Du vil blive logget på standardsession i Gnome uden at opstartsprogrammerne bliver udført. Dette bør kun bruges til at ordne problemer i din installation.

en: This is the Failsafe xterm session.  You will be logged into a terminal console so that you may fix your system if you cannot log in any other way.  To exit the terminal emulator, type 'exit' and an enter into the window.
da: Dette er den fejlsikrede xterm-session. Du vil blive logget på en terminalkonsol så du kan komme til at ordne systemet hvis det ikke er muligt at logge på på andre måder. Indtast "exit" i vinduet og tryk på returtasten for at afslutte den fejlsikrede session.

en: This is the default system session
da: Dette er den forvalgte systemsession

en: This is the failsafe xterm session.  Windows now have focus only if you have your cursor above them.  To get out of this mode type 'exit' in the window in the upper left corner
da: Dette er en fejlsikret xterm-session. Vinduer har kun fokus hvis musemarkøren er over dem. Skriv 'exit' og tryk på returtasten i vinduet i øverste venstre hjørne for at afslutte den fejlsikrede session.

en: This session logs you into CDE
da: Denne session logger dig på CDE

en: This session logs you into GNOME
da: Denne session logger dig på Gnome

en: Timed Login
da: Tidsindstillet logind

en: Timed login us_ername:
da: Brugernavn til t_idsindstillet logind:

en: TimedLoginDelay was less than 5.  I'll just use 5.
da: Pausen før tidsindstillet logind var mindre end 5, så 5 benyttes i stedet.

en: Too many X sessions running.
da: For mange X-sessioner kører.

en: Too many alias levels for a locale, may indicate a loop
da: For mange aliasniveauer for en region, kan indikere en løkke

en: Too many messages were sent to gdm and it hung upon us.
da: For mange meddelelser blev sendt til GDM, og det fik os til at hænge.

en: Too many users to list here...
da: For mange brugere til at vise her...

en: Trying to change to an invalid virtual terminal number.
da: Forsøger at skifte til et ugyldig virtuelt terminalnummer.

en: Trying to set an unknown logout action, or trying to set a logout action which is not available.
da: Forsøger at sætte en ukendt logudhandling, eller forsøger at sætte en logudhandling som ikke er tilgængelig.

en: Trying to update an unsupported configuration key.
da: Prøver at opdatere en ikke-understøttet konfigurationsnøgle.

en: Unable to establish service %s: %s
da: Kan ikke etablere tjeneste %s: %s

en: Unknown error occured.
da: Ukendt fejl opstod.

en: Unknown server type requested, using standard server.
da: Ukendt servertype forespurgt, bruger standardserver.

en: User %s no longer permitted to access the system
da: Brugeren %s har ikke længere tilladelse til at tilgå systemet

en: User %s not allowed to log in
da: Brugeren %s har ikke tilladelse til at logge på

en: User %s not permitted to gain access at this time
da: Brugeren %s har ikke længere tilladelse til at få adgang nu

en: User %s will login in %d seconds
da: Brugeren %s logger på om %d sekunder

en: Username
da: Brugernavn

en: Username:
da: Brugernavn:

en: View details (~/.xsession-errors file)
da: Vis detaljer (filen ~/.xsession-errors)

en: Virtual terminals not supported.
da: Virtuelle terminaler understøttes ikke.

en: Welcome
da: Velkommen

en: Welcome to %n
da: Velkommen til %n

en: Would you like me to try to run the X configuration program?  Note that you will need the root password for this.
da: Vil du have at jeg skal prøve at køre konfigurationsprogrammet for X? Bemærk at du skal have administratoradgangskoden for at kunne gøre dette.

en: Would you like me to try to run the mouse configuration program?  Note that you will need the root password for this.
da: Vil du have at jeg skal prøve at køre konfigurationsprogrammet til musen? Bemærk at du skal have administratoradgangskoden for at kunne gøre dette.

en: Would you like to view the detailed X server output as well?
da: Vil du se de detaljerede uddata fra X-serveren også?

en: XDMCP is disabled and gdm cannot find any local server to start.  Aborting!  Please correct the configuration %s and restart gdm.
da: XDMCP er deaktiveret og GDM kan ikke finde nogen lokal server at starte. Afbryder! Ret venligst konfigurationen %s og genstart GDM.

en: XDMCP is not enabled
da: XDMCP er ikke aktiveret

en: Xnest command line
da: Xnest-kommandolinje:

en: Xnest doesn't exist.
da: Xnest eksisterer ikke

en: Xnest mode
da: Xnest-tilstand

en: Yaikes, nothing found in the session directory.
da: Hjælp, intet fundet i sessionsmappen.

en: You are already logged in.  You can log in anyway or abort this login
da: Du er allerede logget på. Du kan logge på alligevel eller afbryde

en: You are already logged in.  You can log in anyway, return to your previous login session, or abort this login
da: Du er allerede logget på. Du kan logge på alligevel, vende tilbage til den foregående session eller afbryde

en: You are required to change your password immediately (password aged)
da: Du skal skifte din adgangskode med det samme (koden er blevet for gammel)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
da: Du skal skifte din adgangskode med det samme (gennemtvunget af systemadministratoren)

en: You are required to change your password.
    Please choose a new one.
da: Du skal skifte din adgangskode.
    Vælg venligst en ny.

en: You do not seem to be logged in on the console
da: Du ser ikke ud til at være logget ind på konsollen.

en: You do not seem to have authentication needed be for this operation.  Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
da: Du ser ikke ud til at have bemyndigelsen der er krævet for denne handling. Måske er din .Xauthority-fil ikke sat korrekt op.

en: You do not seem to have the authentication needed for this operation
da: Du ser ikke ud til at have den bemyndigelse der er krævet for denne handling.

en: You have chosen %s for this session, but your default setting is %s.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
da: Du har valgt %s for denne session, men den forvalgte indstilling er %s.
    Ønsker du at gøre %s til den automatisk valgte ved fremtidige sessioner?

en: You have chosen %s for this session.
    If you wish to make %s the default for future sessions,
    run the 'switchdesk' utility
    (System->Desktop Switching Tool from the panel menu).
da: Du har valgt %s for denne session.
    Hvis du vil gøre %s til standard for fremtidige sessioner,
    kør programmet 'switchdesk'
    (System->Skift skrivebord fra panel-menuen).

en: You likely won't be able to log in either.
da: Du kan sandsynligvis heller ikke logge på.

en: You might in fact be using a different display manager, such as KDM (KDE Display Manager) or xdm.
da: Du kører måske et andet logindprogram, så som KDM (KDE Display Manager) eller xdm.

en: You must be the superuser (root) to configure GDM.
da: Du skal være administrator for at konfigurere GDM.

en: You must choose a longer password
da: Du skal vælge en længere adgangskode

en: You must wait longer to change your password
da: Du skal vente længere for at skifte din adgangskode

en: You've got capslock on!
da: Caps lock-tasten er slået til!

en: Your account has expired; please contact your system administrator
da: Din konto er udløbet; kontakt venligst systemadministratoren

en: Your home directory is listed as:
    '%s'
    but it does not appear to exist.  Do you want to log in with the / (root) directory as your home directory?
    
    It is unlikely anything will work unless you use a failsafe session.
da: Din hjemmemappe bliver angivet til at være
    '%s',
    men ser ikke ud til at eksistere. Vil du logge på med rodmappen "/" som din hjemmemappe?
    
    Sandsynligvis virker intet medmindre du kører en fejlsikret session.

en: Your password has been changed but you may have to change it again, please try again later or contact your system administrator.
da: Din adgangskode er blevet ændret, men du skal muligvis ændre den igen. Prøv igen senere eller kontakt din systemadministrator.

en: Your password has expired.
    Only a system administrator can now change it
da: Din adgangskode er udløbet.
    Kun en systemadministrator kan ændre det nu

en: Your preferred session type %s is not installed on this machine.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
da: Din foretrukne sessionstype %s er ikke installeret på denne maskine.
    Ønsker du at gøre %s til den automatisk valgte ved fremtidige sessioner?

en: Your session directory is missing or empty!  There are two available sessions you can use, but you should log in and correct the gdm configuration.
da: Sessionsmappen mangler eller er tom! Der er så to sessioner tilgængelige, men du bør logge på og straks rette opsætningen af GDM.

en: Your session only lasted less than 10 seconds.  If you have not logged out yourself, this could mean that there is some installation problem or that you may be out of diskspace.  Try logging in with one of the failsafe sessions to see if you can fix this problem.
da: Din session varede kortere end 10 sekunder. Hvis du ikke selv har logget ud, kan dette betyde at der er nogle problemer med installationen eller at du er løbet tør for diskplads. Prøv at logge på med en af de fejlsikrede sessioner og se om du kan løse problemet.

en: _Actions
da: _Handlinger

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Automatic login username:
da: Brugernavn til _automatisk logind:

en: _Background color:
da: _Baggrundsfarve:

en: _Configure
da: _Konfigurér

en: _Configure Login Manager...
da: _Konfigurér logindprogram...

en: _Configure the login manager
da: _Konfigurér logindprogrammet

en: _Delete theme
da: _Slet tema

en: _Image
da: _Billede

en: _Install
da: _Installér

en: _Install new theme
da: _Installér nyt tema

en: _Language
da: S_prog

en: _Last
da: _Forrige

en: _Login a user automatically on first bootup
da: _Log en bruger automatisk på ved første opstart

en: _No background
da: I_ngen baggrund

en: _Only color on remote displays
da: _Udelukkende farve ved fjerne terminaler

en: _Open New Display
da: _Åbn ny skærm

en: _Other
da: _Andre

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Reboot
da: _Genstart

en: _Reboot the computer
da: _Genstart maskinen

en: _Remote:
da: _Fjern:

en: _Scale background image to fit
da: _Skalér baggrundsbillede

en: _Seconds before login:
da: _Sekunders ventetid før logind:

en: _Suspend
da: _Dvale

en: _System Default
da: _Systemforvalg

en: _Test sound
da: _Testlyd

en: _Theme
da: _Tema

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Welcome string:
da: _Velkomstbesked:

en: _XDMCP Chooser
da: _XDMCP-vælger

en: _XDMCP Chooser...
da: _XDMCP-vælger...

en: author
da: forfatter

en: copyright
da: ophavsret

en: description
    widget
da: beskrivelses-
    kontrol

en: gdm already running. Aborting!
da: gdm kører allerede. Afbryder!

en: gdmaskpass only runs as root
da: gdmaskpass kører kun som root

en: initgroups() failed for %s. Aborting.
da: initgroups() mislykkedes for %s. Afbryder.

en: main daemon: Got SIGABRT, something went very wrong. Going down!
da: hoveddæmon: Modtog SIGABRT, et eller andet gik meget galt. Går ned!

en: y = Yes or n = No? >
da: y = Ja eller n = Nej? >
