gedit 0.7.1 - en to da translation catalogue (629 entries)

en:   Ln %d, Col %d
da:   lnj. %d, kol. %d

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
da: "%s" er en mappe.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt og prøv igen.

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly.
da: "%s" er en mappe.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt.

en: "%s" is not a valid location.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
da: "%s" er ikke en gyldig placering.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt og prøv igen.

en: (correct spelling)
da: (korrekt stavning)

en: (modified)
da: (ændret)

en: (no suggested words)
da: (ingen foreslåede ord)

en: (readonly)
da: (skrivebeskyttet)

en: <b>Auto Indentation</b>
da: <b>Automatisk indrykning</b>

en: <b>Elements</b>
da: <b>Elementer</b>

en: <b>File Saving</b>
da: <b>Filgemning</b>

en: <b>Font</b>
da: <b>Skrifttype</b>

en: <b>Language</b>
da: <b>Sprog</b>

en: <b>Line Numbers</b>
da: <b>Linjenummerering</b>

en: <b>Right Margin</b>
da: <b>Højre margen</b>

en: <b>Tabs</b>
da: <b>Tabulatorer</b>

en: <b>Text Wrapping</b>
da: <b>Tekstombrydning</b>

en: <b>Undo</b>
da: <b>Fortryd</b>

en: <b>word</b>
da: <b>ord</b>

en: <span weight="bold" size="larger">You have X documents with unsaved changes. </span>
da: <span weight="bold" size="x-large">Du har X dokumenter med ugemte ændringer. </span>

en: <span weight="bold"> When inserting date/time...</span>
da: <span weight="bold"> Ved indsætning af dato/tid...</span>

en: <span weight="bold">Colors</span>
da: <span weight="bold">Farver</span>

en: <span weight="bold">File Name</span>
da: <span weight="bold">Filnavn</span>

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
da: Skrifttype der bruges til redigeringsområdet. Benyttes kun hvis "Benyt standardskrifttype" er slået fra.

en: A file named "%s" already exists.
da: En fil med navnet "%s" eksisterer allerede.

en: A_vailable encodings:
da: _Tilgængelige kodninger:

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
da: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÆæØøÅå

en: About this application
da: Om dette program

en: Activate %s
da: Aktivér %s

en: Add or _Remove...
da: Tilføj eller _fjern...

en: Add w_ord
da: Tilføj o_rd

en: All Files
da: Alle filer

en: All Text Files
da: Alle tekstfiler

en: An error occured while running the selected command.
da: En fejl opstod ved kørsel af den valgte kommando.

en: Arabic
da: Arabisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Auto Detected
da: Automatisk gættet

en: Auto Detected Encodings
da: Automatisk gættede kodninger

en: Auto Save
da: Automatisk gemning

en: Auto Save Interval
da: Interval for automatisk gemning

en: Auto indent
da: Automatisk indrykning

en: Automatically spell-check the current document
da: Kontrollér automatisk det aktuelle dokument for stavning

en: Available Tag Lists
da: Tilgængelige mærkelister

en: Available formats
da: Tilgængelige formater

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
da: Baggrundsfarve for markeret tekst i redigeringsområdet. Denne benyttes kun hvis "Benyt standardfarver" er slået fra.

en: Background color for unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
da: Baggrundsfarve for ikke-markeret tekst i redigeringsområdet. Denne benyttes kun hvis "Benyt standardfarver" er slået fra.

en: Backup Copy Extension
da: Endelse for sikkerhedskopier

en: Baltic
da: Baltisk

en: Body Font for Printing
da: Kropskrifttype ved udskrift

en: Body font picker
da: Kropskrifttypevælger

en: Bold
da: Fed

en: Breton
da: Bretonsk

en: Browse for program location...
da: Find programplacering...

en: Bytes
da: Byte

en: C_onfigure Plugin
da: _Konfigurér udvidelsesmodul

en: Cannot create the file "%s".
    
    A directory component in the file name does not exist or is a dangling symbolic link.
da: Kan ikke oprette filen "%s".
    
    En komponent i mappedelen af filnavnet eksisterer ikke eller en ødelagt symbolsk henvisning.

en: Cannot create the file "%s".
    
    Make sure you have the appropriate write permissions.
da: Kan ikke oprette filen "%s".
    
    Kontrollér at du har de nødvendige skriverettigheder.

en: Cannot create the file "%s".
    
    The file name is too long.
da: Kan ikke oprette filen "%s".
    
    Filnavnet er for langt.

en: Cannot initialize preferences manager.
da: Kan ikke klargøre indstillingshåndteringen.

en: Catalan
da: Katalansk

en: Celtic
da: Keltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Ch_aracter Coding:
da: _Tegnkodning:

en: Ch_aracter coding:
da: _Tegnkodning:

en: Cha_nge
da: _Ret

en: Change A_ll
da: Ret _alle

en: Change _to:
da: Ret _til:

en: Change the visibility of the output window in the current window
da: Skift synligheden af uddatavinduet i det aktuelle vindue

en: Change the visibility of the statusbar in the current window
da: Skift synligheden af statuslinjen i det aktuelle vindue

en: Change the visibility of the toolbar in the current window
da: Skift synligheden af værktøjslinjen i det aktuelle vindue

en: Changes made to the document in the last %d hour will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be definitively lost.
da[0]: Ændringer lavet i dokumentet i den sidste %d time vil gå tabt.
da[1]: Ændringer lavet i dokumentet i de sidste %d timer vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be definitively lost.
da[0]: Ændringer lavet i dokumentet i det sidste %ld minut vil gå tabt.
da[1]: Ændringer lavet i dokumentet i de sidste %ld minutter vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be definitively lost.
da[0]: Ændringer lavet i dokumentet i det sidste %ld sekund vil gå tabt.
da[1]: Ændringer lavet i dokumentet i de sidste %ld sekunder vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be definitively lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be definitively lost.
da[0]: Ændringer lavet i dokumentet i den sidste time og %d minut vil gå tabt.
da[1]: Ændringer lavet i dokumentet i den sidste time og %d minutter gå tabt.

en: Changes made to the document in the last hour will be definitively lost.
da: Ændringer lavet i dokumentet i den sidste time vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be definitively lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be definitively lost.
da[0]: Ændringer lavet i dokumentet i det sidste minut og %ld sekund gå tabt.
da[1]: Ændringer lavet i dokumentet i det sidste minut og %ld sekunder gå tabt.

en: Changes made to the document in the last minute will be definitively lost.
da: Ændringer lavet i dokumentet i det sidste minut vil gå tabt.

en: Character codings
da: Tegnkodninger

en: Characters (no spaces)
da: Tegn (ikke mellemrum)

en: Characters (with spaces)
da: Tegn (med mellemrum)

en: Check Spelling
da: Kontrollér stavning

en: Check _Word
da: Kontrollér _ord

en: Check spelling
da: Kontrollér stavning

en: Check the current document for incorrect spelling
da: Kontrollér det aktuelle dokument for forkert stavning

en: Checks the spelling of the current document.
da: Kontrollér stavningen i det aktuelle dokument.

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk, forenklet

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk, traditionel

en: Clear the output window
da: Ryd uddatavinduet

en: Close
da: Luk

en: Close all open files
da: Luk alle åbne filer

en: Close the current file
da: Luk den aktuelle fil

en: Close the output window
da: Luk uddatavinduet

en: Co_mmand:
da: _Kommando:

en: Completed spell checking
da: Stavekontrol færdig

en: Configure date/time plugin
da: Konfigurér dato/tid-modulet

en: Configure insert date/time plugin...
da: Konfigurér indsætning af dato/tid...

en: Configure the application
da: Konfigurér programmet

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy selected lines
da: Kopiér markerede linjer

en: Copy the selected text to the clipboard
da: Kopiér den markerede tekst til klippebordet

en: Copy the selection
da: Kopiér det markerede

en: Could not create a backup file.
da: Kunne ikke oprette en sikkerhedskopi.

en: Could not create the file "%s".
da: Kan ikke oprette filen "%s".

en: Could not find plugin-manager.glade2, reinstall gedit.
da: Kunne ikke finde plugin-manager.glade2, geninstallér gedit.

en: Could not find the file "%s".
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
da: Kunne ikke finde filen "%s".
    
    Kontrollér at du har indtastet placering korrekt og prøv igen.

en: Could not find the required widgets inside %s.
da: Kunne ikke finde de påkrævede kontroller i %s.

en: Could not open the file "%s"
da: Kunne ikke åbne filen "%s"

en: Could not open the file "%s" because access was denied.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi adgang blev nægtet.

en: Could not open the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi "%s:"-placeringer ikke kan håndteres.

en: Could not open the file "%s" because gedit has not been able to automatically detect the character coding.
    
    Please, check that you are not trying to open a binary file and try again selecting a character coding in the 'Open File...' (or 'Open Location') dialog.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi det ikke var muligt at gætte tegnkodningen automatisk.
    
    Kontrollér at du ikke forsøger at åbne en binær fil og prøv at vælge en tegnkodning i filåbningsvinduet.

en: Could not open the file "%s" because it contains corrupted data.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi den indeholder ødelagte data.

en: Could not open the file "%s" because it contains data in an invalid format.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi den indeholder data i et ugyldigt format.

en: Could not open the file "%s" because it contains invalid data.
    
    Probably, you are trying to open a binary file.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi den indeholder ugyldige data.
    
    Sandsynligvis prøver du at åbne en binær fil.

en: Could not open the file "%s" because it is too big.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi den er for stor.

en: Could not open the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that you typed the location correctly and that your proxy settings are correct and then try again.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi værten "%s" ikke kunne findes.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt og at dine mellemværtsindstillinger er rigtige, og prøv så igen.

en: Could not open the file "%s" because the attempt to log in failed.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi indlogningsforsøget mislykkedes.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt og prøv igen.

en: Could not open the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi værtsnavnet var tomt.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt og prøv igen.

en: Could not open the file "%s" because the host name was invalid.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi værtsnavnet var ugyldigt.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt og prøv igen.

en: Could not open the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" fordi der er for mange filer åbne.
    
    Luk nogle filer og prøv igen.

en: Could not open the file "%s" using the %s character coding.
    
    Please, check that you are not trying to open a binary file and that you selected the right character coding in the 'Open File...' (or 'Open Location') dialog and try again.
da: Kunne ikke åbne filen "%s" med tegnkodningen %s.
    
    Kontrollér at du ikke forsøger at åbne en binær fil eller bruger en forkert tegnkodning i filåbningsvinduet.

en: Could not open the file "%s".
da: Kunne ikke åbne filen "%s".

en: Could not open the file "%s".
    
    %s.
da: Kunne ikke åbne filen "%s".
    
    %s

en: Could not read data from stdin.
da: Kunne ikke læse fra standard-ind.

en: Could not read symbolic link information for %s
da: Kunne ikke læse symbolsk henvisningsoplysninger for %s

en: Could not revert the file "%s" because access was denied.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi adgang blev nægtet.

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot find it.
    
    Perhaps, it has recently been deleted.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi den ikke kan findes.
    
    Måske er den lige blevet slettet.

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi "%s"-placeringer ikke kan håndteres.

en: Could not revert the file "%s" because it contains corrupted data.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi den indeholder ugyldige data.

en: Could not revert the file "%s" because it contains data in an invalid format.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi den indeholder data i et ugyldigt format.

en: Could not revert the file "%s" because it contains invalid UTF-8 data.
    
    Probably, you are trying to revert a binary file.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi den indeholder ugyldige UTF-8-data.
    
    Sandsynligvis prøver du at åbne en binær fil.

en: Could not revert the file "%s" because it is too big.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi den er for stor.

en: Could not revert the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi værten "%s" ikke kunne findes.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt og at dine mellemværtsindstillinger er rigtige, og prøv så igen.

en: Could not revert the file "%s" because the attempt to log in failed.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi indlogningsforsøget mislykkedes.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt og prøv igen.

en: Could not revert the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi værtsnavnet var tomt.
    
    Kontrollér at du har indtastet placeringen korrekt og prøv igen.

en: Could not revert the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s" fordi der er for mange filer åbne.
    
    Luk nogle filer og prøv igen.

en: Could not revert the file "%s".
da: Kunne ikke gå tilbage til filen "%s".

en: Could not save the file "%s".
da: Kunne ikke gemme filen "%s".

en: Could not save the file "%s".
    
    %s
da: Kunne ikke gemme filen "%s".
    
    %s

en: Create Backup Copies
da: Opret sikkerhedskopier

en: Create a _backup copy of files before saving
da: Opret en _sikkerhedskopi af filer før gemning

en: Create a new document
da: Opret et nyt dokument

en: Create a new document in an existing instance of gedit
da: Opret et nyt dokument i en eksisterende instans

en: Create a new toplevel window in an existing instance of gedit
da: Opret et nyt vindue i en eksisterende instans

en: Cu_t
da: K_lip

en: Current Locale (%s)
da: Aktuel region (%s)

en: Cut
da: Klip

en: Cut the selection
da: Klip det markerede

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: D_isplay right margin
da: Vis _højre margen

en: Danish
da: Dansk

en: Default
da: Forvalgt

en: Delete
da: Slet

en: Delete the selected text
da: Slet det markerede tekst

en: Display Line Numbers
da: Vis linjenumre

en: Display Right Margin
da: Vis højre margen

en: Do not _split words over two lines
da: _Del ikke ord over to linjer

en: Do you want to replace it with the one you are saving?
da: Vil du erstatte den med den du er ved at gemme?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
da: Vil du forsøge at erstatte den med den du er ved at gemme?

en: Do_n't save
da: Gem _ikke

en: Document Statistics
da: Dokumentstatistik

en: Done
da: Færdig

en: Double-click on a tag to insert it in the current document
da: Dobbeltklik på et mærke for at indsætte det i det aktuelle dokument

en: Dutch
da: Hollandsk

en: E_ncodings shown in menu:
da: _Kodninger der vises i menu:

en: Edit text files
da: Redigér tekstfiler

en: Editor
da: Redigeringsprogram

en: Editor Font
da: Redigeringsskrifttype

en: Editor _font:
da: _Skrifttype for tekst:

en: Elements
da: Elementer

en: Enable Syntax Highlighting
da: Aktivér syntaksfremhævning

en: Enable text _wrapping
da: Aktivér _tekstombrydning

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Encoding:
da: Kodning:

en: Encodings shown in menu
da: Kodninger vist i menu

en: English (American)
da: Engelsk (amerikansk)

en: English (British)
da: Engelsk (britisk)

en: English (Canadian)
da: Engelsk (Kanadisk)

en: Enter the _location (URI) of the file you would like to open:
da: Indtast _placeringen (URI'en) af den fil du ønsker at åbne:

en: Error loading file "%s"
da: Fejl ved indlæsning af filen "%s"

en: Error parsing the shell command.
    
    Please, insert a valid shell command.
da: Fejl ved fortolkning af kommando.
    
    Indtast venligst en gyldig kommando.

en: Error reverting the document "%s".
da: Fejl ved forkastning af dokumentet "%s".

en: Error, impossible to activate plugin '%s'
da: Fejl: kunne ikke aktivere modulet "%s"

en: Error, impossible to deactivate plugin '%s'
da: Fejl: kunne ikke deaktivere modulet "%s"

en: Error, impossible to destroy plugin '%s'
da: Fejl: kunne ikke nedlægge modulet "%s"

en: Error, impossible to initialize plugin '%s'
da: Fejl: kunne ikke klargøre modulet "%s"

en: Error, impossible to update ui of the plugin '%s'
da: Fejl: kunne ikke opdatere grænsefladen for modulet "%s"

en: Error, plugin '%s' does not contain activate function.
da: Fejl: modulet "%s" indeholder ikke en aktiveringsfunktion.

en: Error, plugin '%s' does not contain deactivate function.
da: Fejl: modulet "%s" indeholder ikke en deaktiveringsfunktion.

en: Error, plugin '%s' does not contain init function.
da: Fejl: modulet "%s" indeholder ikke en klargøringsfunktion.

en: Error, unable to open module file '%s'
da: Fejl: kunne ikke åbne modulfilen "%s"

en: Execute an external program and eventually grabs its output in the output window.
da: Kør et eksternt program og indsæt dets uddata i uddatavinduet.

en: Executing command
da: Kører kommando

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
da: Forventede '%s', modtog '%s' for nøglen %s

en: Extension or suffix to use for backup file names. This will only take effect if the "Create Backup Copies" option is turned on.
da: Endelse der bruges til sikkerhedskopier. Dette træder kun kraft hvis "Opret sikkerhedskopier" er slået til.

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Faroese
da: Færøsk

en: File: %s
da: Fil: %s

en: Find Ne_xt
da: Find _næste

en: Find Next
da: Find næste

en: Find Pre_vious
da: Find _forrige

en: Find Previous
da: Find forrige

en: Font
da: Skrifttype

en: Font & Colors
da: Skrifttyper og farver

en: Font Selection
da: Skrifttypevælger

en: Font name
da: Skrifttypenavn

en: Font size for label
da: Skriftstørrelse for etiket

en: Font size for label in font info mode
da: Skriftstørrelse for etiket i skrifttypeinfotilstand

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Foreground color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
da: Forgrundsfarve for markeret tekst i redigeringsområdet. Denne benyttes kun hvis "Benyt standardfarver" er slået fra.

en: Foreground color for the unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
da: Forgrundsfarve for ikke-markeret tekst i redigeringsområdet. Denne benyttes kun hvis "Benyt standardfarver" er slået fra.

en: Found and replaced %d occurrence. | Found and replaced %d occurrences.
da[0]: Fandt og erstattede %d forekomst.
da[1]: Fandt og erstattede %d forekomster.

en: French (France)
da: Fransk (Frankrig)

en: French (Swiss)
da: Fransk (Schweiz)

en: Gedit View
da: Tekstredigeringsvisning

en: Gedit View.
da: Tekstredigeringsvisning.

en: Gedit viewer factory
da: Fabrik til tekstredigeringsvisning

en: General
da: Generelt

en: Georgian
da: Geogiansk

en: German (Germany)
da: Tysk (Tyskland)

en: German (Swiss)
da: Tysk (Schweiz)

en: Get statistic info on current document
da: Vis statistiske oplysninger om det aktuelle dokument

en: Go to Line
da: Gå til linje

en: Go to _Line...
da: Gå til _linje...

en: Go to a specific line
da: Gå til en specifik linje

en: Goto Line
da: Gå til linje

en: Greek
da: Græsk

en: He_aders and footers:
da: Side_hoveder og -fødder:

en: Header Font for Printing
da: Sidehovedskrifttype ved udskrift

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew Visual
da: Hebraisk, visuel

en: Highlight _mode:
da: Fremhævnings_tilstand

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
da: Hvis værdien er 0, vil linjenumre ikke blive udskrevet. Ellers udskrives linjenumre for hver af dette antal linjer.

en: If you don't save your documents, all your changes will be lost.
da: Hvis du ikke gemmer dine dokumenter, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: If you don't save, all your changes will be definitively lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be definitively lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste %d time gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d timer gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be definitively lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste %ld minut gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %ld minutter gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be definitively lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste %ld sekund gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %ld sekunder gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be definitively lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time og %d minut gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time og %d minutter gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last hour will be definitively lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be definitively lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste minut og %ld sekund gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste minut og %ld sekunder gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last minute will be definitively lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste minut gå tabt.

en: Ignore _All
da: Ignorér _alle

en: In_sert Date and Time...
da: Indsæt _dato og tid...

en: Indent lines
da: Indryk linjer

en: Indent or un-indent selected lines.
da: Tilføj eller fjern indrykning fra de markerede linjer.

en: Indent selected lines
da: Indryk de markerede linjer

en: Insert Date and Time
da: Indsæt dato og tid

en: Insert Date/Time
da: Indsæt dato/tid

en: Insert User Na_me
da: Indsæt bruger_navn

en: Insert _spaces instead of tabs
da: _Indsæt _mellemrum i stedet for tabulatorer

en: Insert current date and time at the cursor position
da: Indsæt den aktuelle dato og tid ved markørpositionen

en: Insert spaces
da: Indsæt mellemrum

en: Insert the user name at the cursor position
da: Indsæt brugernavnet ved markørpositionen

en: Inserts current date and time at the cursor position.
da: Indsætter den aktuelle dato og tid ved markørpositionen.

en: Inserts the user name at the cursor position.
da: Indsætter brugernavnet ved markørpositionen.

en: Invalid UTF-8 data
da: Ugyldige UTF-8-data

en: Invalid file name
da: Ugyldigt filnavn

en: Invalid filename.
da: Ugyldigt filnavn.

en: Invalid glade file for plugin manager -- not all widgets found.
da: Ugyldig Glade-fil for modulhåndtering - ikke alle kontroller blev fundet.

en: It is not possible to revert an Untitled document.
da: Det er ikke muligt at gå tilbage til et unavngivet dokument.

en: Italian
da: Italiensk

en: Italic
da: Kursiv

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Language:
da: Sprog:

en: Languages
da: Sprog

en: Line Number Font for Printing
da: Linjenummerskrifttype ved udskrift

en: Line Wrapping Mode
da: Linjeombrydning

en: Line numbers font picker
da: Linjenumreskrifttypevælger

en: Lines
da: Linjer

en: List of encodings shown in Character Coding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
da: Liste af kodninger der vises i tegnkodningsmenuen i åbn/gem-filvælgeren. Kun genkendte kodninger benyttes.

en: Loaded %d file | Loaded %d files
da[0]: Indlæste %i fil
da[1]: Indlæste %i filer

en: Loaded file "%s"
da: Indlæste filen "%s"

en: Loading %d file... | Loading %d files...
da[0]: Indlæser %d fil...
da[1]: Indlæser %d filer...

en: Loading file "%s"...
da: Indlæser filen "%s"...

en: Loading file:
da: Indlæser fil:

en: MIME Type:
da: MIME-type:

en: Main toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Maximum Recent Files
da: Maksimalt antal seneste filer

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo.
da: Maksimalt antal handlinger som kan fortrydes.

en: Mispelled word:
da: Forkert stavet ord:

en: Modify preview phrase...
da: Ret eksempelteksten...

en: Move the current document to a new window
da: Flyt det aktuelle dokument til et nyt vindue

en: Name of the selected font
da: Navnet på den valgte skrifttype

en: Name:
da: Navn:

en: New
da: Ny

en: Nordic
da: Nordisk

en: Normal _text color:
da: Almindelig _tekstfarve:

en: Norwegian
da: Norsk

en: Not enough available memory to open the file "%s". Please, close some running application and try again.
da: Ikke tilstrækkeligt med hukommelse til at åbne filen "%s". Luk nogle åbne programmer og prøv igen.

en: Not enough available memory to revert the file "%s". Please, close some running application and try again.
da: Ikke tilstrækkeligt med hukommelse til at gå tilbage til filen "%s". Luk nogle åbne programmer og prøv igen.

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the "Auto Save" option is turned on.
da: Antal minutter der går før ændrede filer gemmes automatisk. Træder kun i kraft hvis "Automatisk gemning" slås til.

en: Open
da: Åbn

en: Open '%s'
da: Åbn '%s'

en: Open File...
da: Åbn fil...

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Open Location...
da: Åbn placering...

en: Open _Location...
da: Åbn _placering...

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Open a file from a specified location
da: Åbn en fil fra en angivet placering

en: Open a recently used file
da: Åbn en senest benyttet fil

en: Open from URI
da: Åbn fra URI

en: Open the gedit manual
da: Vis brugervejledningen

en: Output Lines
da: Uddatalinjer

en: Page %N of %Q
da: Side %N af %Q

en: Page Set_up
da: Side_opsætning

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Page headers font picker
da: Sidehovedskrifttypevælger

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste the clipboard
da: Indsæt indholdet af klippebordet

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Pick the background color
da: Vælg baggrundsfarven

en: Pick the editor font
da: Vælg redigeringsskrifttypen

en: Pick the normal text color
da: Vælg den almindelige tekstfarve

en: Pick the selected text color
da: Vælg farve for markeret tekst

en: Pick the selection color
da: Vælg baggrundsfarve for markeret tekst

en: Plugin
da: Udvidelsesmodul

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese (Brazilian)
da: Portugisk (Braziliansk)

en: Portuguese (Portugal)
da: Portugisisk (Portugal)

en: Pr_eferences
da: _Indstillinger

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preparing pages...
da: Forbereder sider...

en: Preview
da: Eksempel

en: Preview text
da: Eksempeltekst

en: Preview text shown in the dialog
da: Eksempeltekst der vises i vinduet

en: Print
da: Udskriv

en: Print Header
da: Udskriv sidehoveder

en: Print Line Numbers
da: Udskriv linjenumre

en: Print Previe_w...
da: _Vis udskrift...

en: Print Preview
da: Vis udskrift

en: Print Syntax Highlighting
da: Udskriv syntaksfremhævning

en: Print _line numbers
da: Udskriv _linjenumre

en: Print preview
da: Vis udskrift

en: Print s_yntax highlighting
da: Udskriv syntaks_fremhævning

en: Print the current file
da: Udskriv den aktuelle fil

en: Printing Line Wrapping Mode
da: Linjeombrydning ved udskrift

en: Printing page %d of %d...
da: Udskriver side %d af %d...

en: Push this button to configure background color
da: Tryk på denne knap for at konfigurere baggrundsfarven

en: Push this button to configure text color
da: Tryk på denne knap for at konfigurere tekstfarven

en: Push this button to configure the color in which the selected text should appear
da: Tryk på denne knap for at konfigurere farven for markeret tekst

en: Push this button to configure the color in which the selected text should be marked
da: Tryk på denne knap for at konfigurere baggrundsfarven for markeret tekst

en: Push this button to select the font to be used by the editor
da: Tryk på denne knap for at vælge den skrifttype der bliver brugt af redigeringsprogrammet

en: Push this button to select the font to be used to print line numbers
da: Tryk på denne knap for at vælge den skrifttype der bliver brugt til at udskrive linjenumre

en: Push this button to select the font to be used to print the body of the document
da: Tryk på denne knap for at vælge den skrifttype der bliver brugt til at udskrive kroppen af dokumentet

en: Push this button to select the font to be used to print the page headers
da: Tryk på denne knap for at vælge den skrifttype der bliver brugt til at udskrive sidehoveder

en: Quit
da: Afslut

en: Quit an existing instance of gedit
da: Afslut en eksisterende instans af redigeringsprogrammet<

en: Quit the program
da: Afslut programmet

en: RO
da: SB

en: R_emove duplicates
da: _Fjern dubletter

en: Redo
da: Omgør

en: Redo the undone action
da: Omgør den fortrudte handling

en: Rendering page %d of %d...
da: Tegner side %d af %d...

en: Replace
da: Erstat

en: Replace All
da: Erstat alle

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replace _with:
da: Erstat _med:

en: Revert
da: Forkast

en: Revert to a saved version of the file
da: Gå tilbage til en gemt version af filen

en: Revert unsaved changes to document "%s"?
da: Forkast ugemte ændringer i dokumentet "%s"?

en: Reverting file:
da: Forkaster fil:

en: Reverting the document "%s"...
da: Forkaster ændringer i dokumentet "%s"...

en: Right Margin Position
da: Højre margens position

en: Romanian
da: Romansk

en: Run Command
da: Kør kommando

en: Run a command
da: Kør en kommando

en: Russian
da: Russisk

en: S_elect the documents you want to save:
da: _Vælg de dokumenter du ønsker at gemme:

en: S_ort...
da: Sor_tér...

en: S_tart at column:
da: _Begynd ved kolonne:

en: Save
da: Gem

en: Save As
da: Gem som

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Save _None
da: Gem _ingen

en: Save all open files
da: Gem alle åbne filer

en: Save as...
da: Gem som...

en: Save method not implemented for gedit viewer
da: Gemningsmetode er ikke implementeret for tekstredigeringsvisning

en: Save the changes to document "%s" before closing?
da: Gem ændringerne i dokumentet "%s" før programmet lukkes?

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save the current file with a different name
da: Gem den aktuelle fil under et andet navn

en: Saving document "%s"...
da: Gemmer dokumentet "%s"...

en: Se_lection color:
da: M_arkeringsfarve:

en: Search _backwards
da: Søg _bagud

en: Search backwards for the same text
da: Søg bagud efter den samme tekst

en: Search for and replace text
da: Søg efter og erstat tekst

en: Search for text
da: Søg efter tekst

en: Search forwards for the same text
da: Søg fremad efter den samme tekst

en: Select All
da: Markér alt

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select a file to open
da: Vælg en fil at åbne

en: Select a filename to save
da: Vælg et filnavn at gemme som

en: Select files to open
da: Vælg filer at åbne

en: Select the _language of the current document.
da: Vælg _sproget for det aktuelle dokument.

en: Select the entire document
da: Markér hele dokumentet

en: Select the group of tags you want to use
da: Vælg den gruppe af mærker du ønsker at bruge

en: Select the working directory...
da: Vælg arbejdsmappen...

en: Selecte_d text color:
da: _Markeret tekstfarve:

en: Selected Text Color
da: Markeret tekstfarve

en: Selection Color
da: Markeringsfarve

en: Set _Language
da: Vælg _sprog

en: Set language
da: Vælg sprog

en: Set program location...
da: Angiv programplacering...

en: Set the language of the current document
da: Vælg sproget for det aktuelle dokument

en: Set toolbar button style according to desktop Menu and Toolbar Preferences
da: Sæt værktøjslinjestilen efter skrivebordets menu- og værktøjslinjeindstillinger

en: Setup the page settings
da: Konfigurér sideindstillingerne

en: Shell command
da: Kommando

en: Show commands debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for kommandoer.

en: Show document debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for dokumenter.

en: Show file debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for filer.

en: Show mdi debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for flerdokument.

en: Show metadata debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for metadata.

en: Show only icons in the toolbar
da: Vis kun ikoner i værktøjslinjen

en: Show plugin debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for moduler.

en: Show prefs debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for indstillinger.

en: Show printing debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for udskrifter.

en: Show recent debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for nylige filer.

en: Show search debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for søgning.

en: Show session management debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for sessionshåndtering.

en: Show size
da: Vis størrelse

en: Show size in font info mode
da: Vis størrelse i skrifttypeinfotilstand

en: Show text below every icon in the toolbar
da: Vis tekst under hvert ikon i værktøjslinjen

en: Show text only beside important icons in the toolbar
da: Vis kun tekst under vigtige ikoner i værktøjslinjen

en: Show the tag list window
da: Vis mærkelistevinduet

en: Show undo debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for fortrydelsesfunktion.

en: Show utility debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for værktøjer.

en: Show view debugging messages.
da: Vis fejlretningsbeskeder for visning.

en: Sort
da: Sortér

en: Sort the current document or selection.
da: Sortér det aktuelle dokument eller det markerede.

en: Sorted list of encodings used by gedit for auto-detecting the encoding of a file. "CURRENT" is the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
da: Sorteret liste af kodninger som bruges til at gætte kodningen automatisk for filer. "CURRENT" er den aktuelle regions kodning. Kun genkendte kodninger benyttes.

en: Sorts a document or selected text.
da: Sortér et dokument eller det markerede tekst.

en: Source
da: Kildekode

en: South European
da: Sydeuropa

en: Spanish
da: Spansk

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
da: Angiver hvordan lange linjer skal ombrydes ved udskrift. Benyt "GTK_WRAP_NONE" for ingen ombrydning, "GTK_WRAP_WORD" for ombrydning ved mellemrum mellem ord og "GTK_WRAP_CHAR" for ombrydning ved enkelt tegn. Bemærk at værdierne skal skrives med store bogstaver.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
da: Angiver hvordan lange linjer skal ombrydes under redigering. Benyt "GTK_WRAP_NONE" for ingen ombrydning, "GTK_WRAP_WORD" for ombrydning ved mellemrum mellem ord og "GTK_WRAP_CHAR" for ombrydning ved enkelt tegn. Bemærk at værdierne skal skrives med store bogstaver.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
da: Angiver den skrifttype der benyttes for et dokuments krop ved udskrivning.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
da: Angiver den skrifttype der benyttes for linjenumre ved udskrift. Dette træder kun i kraft hvis "Udskriv linjenumre" er sat til en værdi forskellig fra nul.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
da: Angiver den skrifttype der benyttes til sidehoveder ved udskrift. Dette træder kun i kraft hvis "Udskriv sidehoveder" er slået til.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
da: Angiver det maksimale antal af nyligt åbnede filer der vises i undermenuen "Seneste filer".

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
da: Angiver antallet af mellemrum der skal vises i stedet for tabulatortegn.

en: Specifies the position of the right margin.
da: Angiver positionen af den højre margen.

en: Spell checker
da: Stavekontrol

en: Status Bar is Visible
da: Vis statuslinje

en: Stopped
da: Stoppet

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
da: Typen af værktøjslinjeknapper. Mulige værdier er "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" for systemets standardtype, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS" for kun at vise ikoner, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" for at vise både ikoner og tekst og "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" for at vise prioriteret tekst ved siden af ikoner. Bemærk at værdierne skal skrives med stort.

en: Suggestions
da: Forslag

en: Swedish
da: Svensk

en: Syntax Highlighting
da: Syntaksfremhævning

en: T_ext for Important Icons
da: _Tekst til vigtige ikoner

en: Tab Size
da: Tabulatorstørrelse

en: Tag _List
da: Mærke_liste

en: Tag list
da: Mærkeliste

en: Tag list plugin
da: Mærkelistemodul

en: Tags
da: Mærker

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Text Editor
da: Tekstredigering

en: The %s plugin uses an external program, called <tt>%s</tt>, to perform its task.
    
    Please, specify the location of the <tt>%s</tt> program.
da: Udvidelsesmodulet %s skal bruge et eksternt program ved navn <tt>%s</tt>.
    
    Angiv venligst placeringen af programmet <tt>%s</tt>.

en: The Document Statistics plugin analyzes the current document and determines the number of words, lines, characters and non-space characters in it and displays the result.
da: Dokumentstatistikmodulet analyserer det aktuelle dokument og finder antallet af ord, linjer, tegn og ikke-mellemrum.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes.  Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
da: Den disk du forsøger at gemme filen på, har en begrænsning på filstørrelserne. Forsøg at gemme en mindre fil eller gem den på en disk uden denne begrænsning.

en: The document "%s" has been reverted.
da: Dokumentet "%s" er blevet forkastet.

en: The document "%s" has been saved.
da: Dokumentet "%s" er blevet gemt.

en: The document "%s" has not been reverted.
da: Dokumentet "%s" er ikke blevet forkastet.

en: The document "%s" has not been saved.
da: Dokumentet "%s" er ikke blevet gemt.

en: The document does not contain mispelled words.
da: Dokumentet indeholder ikke forkert stavede ord.

en: The document is empty.
da: Dokumentet er tomt.

en: The file "%s" already exists.
da: Filen "%s" eksisterer allerede.

en: The file "%s" does not exist. Would you like to create it?
da: Filen "%s" eksisterer ikke. Vil du oprette den?

en: The file "%s" is read-only.
da: Filen "%s" er skrivebeskyttet.

en: The file has too many symbolic links.
da: Filen har for mange symbolske henvisninger.

en: The selected file is not executable.
da: Den valgte fil er ikke kørbar.

en: The selected text does not contain mispelled words.
da: Det markerede tekst indeholder ikke forkert stavede ord.

en: The shell command entry is empty.
    
    Please, insert a valid shell command.
da: Kommandoindtastningsfeltet er tomt.
    
    Indtast venligst en gyldig kommando.

en: The tag list plugin provides a method to easily insert into a document commonly used tags/strings without having to type them.
da: Mærkelistemodulet gør det muligt hurtigt at indsætte ofte benyttet tekst i et dokument uden at indtaste det hver gang.

en: The text "%s" was not found.
da: Teksten "%s" blev ikke fundet.

en: The title of the selection dialog box
da: Titlen for vælgervinduet

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
da: Der er %d dokumenter med ugemte ændringer. Gem ændringer før programmet lukkes?

en: There is not enough disk space to create the file "%s".
    
    Please free some disk space and try again.
da: Der er ikke tilstrækkeligt plads på disken til at gemme filen "%s".
    
    Frigør noget diskplads og prøv igen.

en: There is not enough disk space to save the file.
    Please free some disk space and try again.
da: Der er ikke tilstrækkeligt plads på disken til at gemme filen.
    Frigør noget diskplads og prøv igen.

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: %s

en: Title
da: Titel

en: Toolbar Buttons Style
da: Knaptype for værktøjslinje

en: Toolbar is Visible
da: Vis værktøjslinje

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turn on all debugging messages.
da: Vis alle fejlretningsbeskeder.

en: U_nindent
da: _Afindryk

en: U_se default theme colors
da: _Benyt standardtemafarver

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Underline
da: Understregning

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo Actions Limit
da: Antal fortrudte handlinger

en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

en: Unindent selected lines
da: Fjerner indrykningen fra de markerede linjer

en: Unknown
da: Ukendt

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Update
da: Opdatér

en: Use %s highlight mode
da: Benyt fremhævningstilstanden %s

en: Use Default Colors
da: Benyt standardfarver

en: Use Default Font
da: Benyt standardskrifttype

en: Use Normal highlight mode
da: Benyt normal fremhævningstilstand

en: Use font in label
da: Benyt skrifttype i etiket

en: Use font in the label in font info mode
da: Benyt skrifttype i etiket i skrifttypeinfotilstand

en: Use the _selected format
da: Benyt det _valgte format

en: User dictionary:
da: Brugerordbog:

en: User name
da: Brugernavn

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: View
da: Vis

en: Western
da: Vestligt

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Auto Save Interval" option.
da: Om ændrede filer skal gemmes efter et stykke tid. Du kan angive intervallet med "Interval for automatisk gemning"

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
da: Om der skal oprettes sikkerhedskopier af gemte filer. Du kan angive endelse for sikkerhedskopierne med indstillingen "Endelse for sikkerhedskopier".

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
da: Om linjenumre skal vises i redigeringsområdet.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
da: Om den højre margen skal vises i redigeringsområdet.

en: Whether gedit should enable auto indentation.
da: Om automatisk indrykning skal aktiveres.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
da: Om syntaksfremhævning skal aktiveres.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
da: Om der skal medtages et sidehoved ved udskrift.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
da: Om mellemrum skal indsættes i stedet for tabulatorer.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
da: Om syntaksfremhævning skal medtages ved udskrift.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
da: Om statuslinjen nederst i redigeringsvinduer vises.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
da: Om værktøjslinjen skal vises i redigeringsvinduer.

en: Whether to use the system's default colors for the editing area. If this option is turned off, then the colors of the editing area will be those specified in the "Background Color", "Text Color", "Selected Text Color", and "Selection Color" options.
da: Om systemets standardfarver bruges til redigeringsområdet. Hvis dette er slået fra, bliver farvene fra "Baggrundsfarve", "Tekstfarve", "Markeret tekstfarve" og "Markeringsfarve" benyttet.

en: Whether to use the system's default font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
da: Om systemets standardskrifttype for redigeringsteksten skal bruges. Hvis dette er slået fra, bliver den skrifttype der er angivet under "Redigeringsskrifttype", brugt i stedet.

en: Words
da: Ord

en: You cannot undo a sort operation
da: Du kan ikke fortryde en sorteringsoperation

en: _About
da: _Om

en: _About Plugin
da: _Om udvidelsesmodul

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Autocheck Spelling
da: Kontrollér stavning _automatisk

en: _Autosave files every
da: _Gem automatisk filer hvert

en: _Background color:
da: _Baggrundsfarve:

en: _Background:
da: _Baggrund:

en: _Body:
da: _Krop:

en: _Check Spelling
da: _Kontrollér stavning

en: _Close
da: _Luk

en: _Close All
da: Luk a_lle

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Copy Text
da: _Kopiér tekst

en: _Customize Toolbar
da: _Tilpas værktøjslinje

en: _Delete
da: _Slet

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: _Desktop Default
da: _Skrivebordsforvalg

en: _Display line numbers
da: Vis linje_numre

en: _Document Statistics
da: _Dokumentstatistik

en: _Documents
da: _Dokumenter

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Enable auto indentation
da: _Aktivér automatisk indrykning

en: _Enable syntax highlighting
da: _Aktivér syntaksfremhævning

en: _Encoding
da: _Kodning

en: _File
da: _Fil

en: _Foreground:
da: _Forgrund:

en: _Go to Line
da: _Gå til linje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Highlight Mode
da: _Fremhævningstilstand

en: _Icons Only
da: _Ikoner kun

en: _Ignore
da: _Ignorér

en: _Ignore All
da: _Ignorér alle

en: _Ignore case
da: _Ignorér store/små bogstaver

en: _Indent
da: _Indryk

en: _Insert
da: _Indsæt

en: _Insert a new preview phrase.
da: _Indsæt en ny eksempeltekst

en: _Limit to
da: _Begræns til

en: _Line number:
da: _Linjenummer:

en: _Line numbers:
da: _Linjenumre:

en: _Location to search for:
da: _Placering der skal søges efter:

en: _Match case
da: _Forskel på små/store bogstaver

en: _Modify preview phrase...
da: _Ret eksempelteksten...

en: _More...
da: _Flere...

en: _Move to New Window
da: _Flyt til nyt vindue

en: _New
da: _Ny

en: _Number every
da: _Nummerér hver

en: _Open...
da: _Åbn...

en: _Output Window
da: _Uddatavindue

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Print page headers
da: _Udskriv sidehoveder

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: _Prompt for a format
da: _Spørg efter et format

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Redo
da: _Omgør

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Replace...
da: _Erstat...

en: _Reset to Default
da: _Nulstil til forvalgt

en: _Restore Default Fonts
da: _Gendan standardskrifttyper

en: _Reverse order
da: _Omvendt orden

en: _Revert
da: _Forkast

en: _Right margin at column:
da: _Højre margen ved kolonne:

en: _Run
da: _Kør

en: _Run Command...
da: _Kør kommando...

en: _Save
da: _Gem

en: _Save All
da: Gem _alle

en: _Save Selected
da: Gem _valgte

en: _Search
da: _Søg

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: _Show results in Output Window
da: _Vis resultater i uddatavindue

en: _Sort
da: _Sortér

en: _Spelling Suggestions...
da: _Stavningsforslag...

en: _Statusbar
da: _Statuslinje

en: _Suggestions:
da: _Forslag:

en: _Tabs width:
da: _Tabulatorbredde:

en: _Text for All Icons
da: _Tekst for alle ikoner

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Unlimited undo
da: _Ubegrænset fortryd

en: _Update
da: _Opdatér

en: _Use custom format
da: Benyt _brugerdefineret format

en: _Use default theme font
da: _Benyt standardtemaskrifttype

en: _View
da: _Vis

en: _Working directory:
da: _Arbejdsmappe:

en: _Wrap around
da: _Begynd forfra ved slut

en: _minutes
da: _minutter

en: act_ions
da: _handlinger

en: gedit
da: Tekstredigering

en: gedit application
da: Tekstredigeringprogram

en: gedit automation factory
da: Tekstredigeringautomatfabrik

en: gedit cannot handle %s: locations in write mode.
da: kan ikke håndtere "%s:"-placeringer i skrivetilstand.

en: gedit cannot handle this kind of location in write mode.
da: kan ikke håndtere denne form for placering i skrivetilstand.

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
da: Tekstredigering er et lille letvægts redigeringsprogram til Gnome-skrivebordet

en: gedit: Document Info plugin
da: Dokumentoplysningsmodul

en: gedit: Shell Output plugin
da: Terminaluddatamodul

en: label
da: etiket

en: lines
da: linjer
