ggv - en to da translation catalogue (236 entries)

en: A Ghostscript frontend to visualize PostScript files
da: Ghostscript-grænseflade til at fremvise Postscript-filer

en: A file with this name already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: En fil med dette navn eksisterer allerede.
    Ønsker du at overskrive den?

en: A_ntialiasing
da: _Udjævning

en: A_ntialiasing:
da: _Udjævning:

en: A_uto-fit mode:
da: A_utotilpas:

en: About this application
da: Om dette program

en: Amount of _visible area to scroll
da: Andel af det synlige areal der skal _rulles forbi

en: And many more...
da: Og mange andre...

en: Antialiased rendering
da: Udjævning

en: Antialiasing
da: Udjævning

en: Antialiasing arguments
da: Udjævningsparametre

en: Autojump
da: Automatisk spring

en: Automatically _flip pages
da: Skift _automatisk side

en: Broken pipe.
da: Ødelagt ledning.

en: Cancel
da: Annullér

en: Cannot open file %s.
da: Kan ikke åbne filen %s.

en: Change zoom factor to default
da: Skift zoomfaktor til standardværdi

en: Clear marked state of all pages
da: Fjern afkrydsning fra alle sider

en: Clear marked state of all pages: all pages will be unmarked.
da: Fjern afkrydsning fra alle sider: alle sider mister deres afkrydsning.

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Command line arguments for antialiasing.
da: Kommandolinjeparametre til udjævning.

en: Command line used to execute the PostScript interpreter.
da: Kommandolinje som benyttes til at køre Postscript-fortolkeren.

en: Convert _PDF to DSC file:
da: Konvertér PDF til _DSC-fil:

en: Convert _PDF to PS:
da: Konvertér _PDF til PS:

en: Coordinate units
da: Koordinatenheder

en: Could not initialize Bonobo!
da: Kunne ikke klargøre Bonobo!

en: Current page number
da: Aktuelt sidetal

en: Decrease zoom factor
da: Formindsk zoomfaktor

en: Default document orientation
da: Forvalgt dokumentorientering

en: Default orientation
da: Forvalgt orientering

en: Default page size
da: Forvalgt sidestørrelse

en: Default size
da: Forvalgt størrelse

en: Default zoom factor
da: Forvalgt zoomfaktor

en: Document
da: Dokument

en: Document height
da: Dokumenthøjde

en: Document loaded.
da: Dokument indlæst.

en: Document orientation
da: Dokumentorientering

en: Document title
da: Dokumenttitel

en: Document width
da: Dokumentbredde

en: Error while converting pdf file %s:
da: Fejl under konvertering af PDF-filen %s:

en: Error while decompressing file %s:
da: Fejl under udpakning af fil %s:

en: Error while scanning file %s
da: Fejl under skanning af fil %s:

en: Fallback _media orientation:
da: _Mediumorientering at falde tilbage på:

en: File is not a valid PostScript document.
da: Filen er ikke et gyldigt Postscript-dokument

en: File is not readable.
da: Filen kan ikke læses.

en: First
da: Første

en: Fit
da: Tilpas

en: Fit Width
da: Tilpas til bredde

en: Fit _Width
da: Tilpas til _bredde

en: Fit to Page _Size
da: Tilpas til _sidestørrelse

en: Fit to Page _Width
da: Tilpas til side_bredde

en: Fit to page size
da: Tilpas til sidestørrelse

en: Fit to page width
da: Tilpas til sidebredde

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: GGV PostScript Document Control
da: GGV Postscript-dokument

en: GGV PostScript View
da: GGV Ghostscript-fremvisning

en: GGV PostScript Viewer
da: Postscript-fremviser

en: GGV PostScript viewer factory
da: GGV Ghostscript-fremviserfabrik

en: GGV Preferences
da: Indstillinger

en: GGV control status
da: GGV-kontrolstatus

en: GGV: no document loaded
da: Intet dokument indlæst

en: GhostScript output
da: Ghostscript-uddata

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Help for this application
da: Hjælp til dette program

en: If true, the orientation specified by the document will be overriden with the default orientation.
da: Hvis sand vil orienteringen der er angivet af dokumentet blive overskrevet med den forvalgte orientering.

en: In
da: Ind

en: Increase zoom factor
da: Forøg zoomfaktor

en: Interpreter failed.
da: Oversætter mislykkedes.

en: Invalid geometry string "%s"
da: Ugyldig geometristreng "%s"

en: Jaka Mocnik (current maintainer)
da: Jaka Mocnik (aktuel vedligeholder)

en: Landscape
da: Landskab

en: Last
da: Sidste

en: Layout
da: Udseende

en: Navigation
da: Navigering

en: Next
da: Næste

en: No document loaded.
da: Intet dokument indlæst.

en: No pages have been marked.
    Do you want to print the whole document?
da: Ingen sider er afkrydset.
    Vil du udskrive hele dokumentet?

en: No pages have been marked.
    Do you want to save the whole document?
da: Ingen sider er afkrydset.
    Vil du gemme hele dokumentet?

en: None
da: Ingen

en: Number of empty windows
da: Antal tomme vinduer

en: Number of pages
da: Antal sider

en: O_verride document orientation
da: Ignorér dokumentets _orientering

en: Open
da: Åbn

en: Open a file.
da: Åbn en fil.

en: Open a new PostScript document
da: Åbn et Postscript-dokument

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open in this window
da: Åbn i dette vindue

en: Open the preferences dialog
da: Åbn indstillingerne

en: Other
da: Andre

en: Out
da: Ud

en: Outline _last visible part when scrolling
da: Vis et _omrids af sidste synlige del ved rulning

en: Override _document size
da: Ignorér _dokumentets størrelse

en: Override document orientation
da: Ignorér dokumentets orientering

en: Override document size
da: Ignorér dokumentets størrelse

en: Override document specified orientation
da: Ignorér dokumentets orientering

en: Override document specified page size
da: Ignorér dokumentets sidestørrelse

en: PDF to DSC conversion command
da: PDF til DSC-konverteringskommando

en: PDF to PS conversion command
da: PDF til PS-konverteringskommando

en: Page flip
da: Sideskift

en: Page names
da: Sidenavne

en: Panel on right-hand side
da: Sidepanelet til højre

en: Percentage of the viewable area to move when scrolling.
da: Procentdel af det synlige område som skal flyttes ved rulning.

en: Percentage of the viewable area to scroll
da: Procentdel af det synlige område at flytte

en: Portrait
da: Portræt

en: PostScript interpreter command
da: Kommando til Postscript-fortolker

en: Post_Script Viewer Preferences
da: Indstillinger for Postscriptfremviser

en: Prev
da: Foregående

en: Print marked pages
da: Udskriv afkrydsede sider

en: Print the whole document
da: Udskriv hele dokumentet

en: Printing
da: Udskrivning

en: Printing command
da: Udskriftskommando

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload current document
da: Genindlæs aktuelt dokument

en: Respect EOF comment
da: Respektér filslutningskommentar

en: Save _geometry
da: Gem _dimensioner

en: Save marked pages to a file
da: Gem afkrydsede sider i en fil

en: Save window geometry
da: Gem vinduesdimensioner

en: Seascape
da: Panorama

en: Select a PostScript document
da: Vælg et Postscript-dokument

en: Select a file to save pages as
da: Vælg en fil som sider skal gemmes som

en: Show Side_bar
da: Vis side_panel

en: Show _Menus
da: Vis _menuer

en: Show _Statusbar
da: Vis _statuslinje

en: Show _Toolbar
da: Vis værk_tøjslinje

en: Show _both icons and text
da: Vis _både ikoner og tekst

en: Show _menubar
da: Vis _menulinje

en: Show _toolbar
da: Vis _værktøjslinje

en: Show menubar
da: Vis menulinje

en: Show only _icons
da: Vis kun _ikoner

en: Show only t_ext
da: Vis kun _tekst

en: Show previous visible area when scrolling
da: Vis forrige synlige del ved rulning

en: Show side panel
da: Vis sidepanel

en: Show statusba_r
da: Vis status_linje

en: Show statusbar
da: Vis statuslinje

en: Show toolbar
da: Vis værktøjslinje

en: Show/hide the menus
da: Vis/skjul _menuerne

en: Show/hide the sidebar
da: Vis/skjul sidepanelet

en: Show/hide the statusbar
da: Vis/skjul stat_uslinjen

en: Show/hide the toolbar
da: Vis/skjul værktøjslinjen

en: Specify the number of empty windows to open.
da: Angiver antallet af tomme vinduer der skal åbnes

en: The GNOME PostScript document previewer
da: Postscript-dokumentfremviser til Gnome

en: The command line used to convert PDF files to PostScript.
da: Den kommandolinje der benyttes til at konvertere PDF-filer til Postcript.

en: The command line used to create PostScript DSC files from PDF files.
da: Den kommandolinje der benyttes til at oprette Postscript DSC-filer fra PDF-filer.

en: The command used to unpack files compressed with bzip2.
da: Den kommando der benyttes til at udpakke filer komprimeret med bzip2.

en: The command used to unpack files compressed with gzip.
da: Den kommando der benyttes til at udpakke filer komprimeret med gzip.

en: The default page size to use when no page size is specified by the document or when the user wishes to override the size specified in the document.
da: Den forvalgte sidestørrelse som skal benyttes når ingen sidestørrelse er angivet af dokumentet, eller når brugeren ønsker at overskrive størrelsen i dokumentet.

en: The default zoom factor for the document. The value should belong to the interval [0.05, 30.0].
da: Den forvalgte zoomfaktor for dokumentet. Værdien skal være i intervallet [0.05, 30.0].

en: The file is not a PostScript document.
da: Filen er ikke et Postscript-dokument.

en: The height of the viewer's window.
da: Højden af fremviserens vindue.

en: The orientation to use when the document defines no orientation or when the user wishes to override the document specified orientation.
da: Den orientering som skal benyttes når dokumentet ikke definerer nogen orientering eller når brugeren ønsker at overskrive dokumentets orientering.

en: The shell command used to print files.
da: Skalkommandoen til udskrift af filer.

en: The width of the viewer's window.
da: Bredden af fremviserens vindue.

en: Toggle fullscreen mode
da: Skift mellem fuldskærmstilstand

en: Toggle marked state of all pages
da: Skift afkrydsning for alle sider

en: Toggle marked state of all pages: previously marked pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
da: Skift afkrydsning for alle sider: for afkrydsede sider fjernes afkrydsningen, og ikke-afkrydsede sider afkrydses

en: Toggle marked state of even pages
da: Skift afkrydsning af lige sider

en: Toggle marked state of even pages: previously marked even pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
da: Skift afkrydsning for lige sider: for afkrydsede sider fjernes afkrydsningen, og ikke-afkrydsede sider afkrydses

en: Toggle marked state of odd pages
da: Skift afkrydsning af ulige sider

en: Toggle marked state of odd pages: previously marked odd pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
da: Skift afkrydsning for ulige sider: for afkrydsede sider fjernes afkrydsningen, og ikke-afkrydsede sider afkrydses

en: Toolbar style
da: Værktøjslinjetype

en: Unable to execute print command:
    %s
da: Kunne ikke udføre udskrivningskommandoen:
    %s

en: Unable to load file:
    %s
da: Kunne ikke indlæse fil:
    %s

en: Unable to load ggv stock icon '%s'
da: Kunne ikke indlæse ikonet '%s'

en: Unbzip2 command
da: bzip2-kommando

en: Ungzip command
da: gzip-kommando

en: Units for the coordinate display.
da: Enheder for koordinatsystemet.

en: Upside Down
da: På hovedet

en: Viewer window height
da: Fremviservindueshøjde

en: Viewer window width
da: Fremviservinduesbredde

en: Watch document for changes
da: Overvåg dokumenter for ændringer

en: Whether GGV should automatically flip pages when you scroll to the edge.
da: Om der automatisk skal skiftes side når der rulles til kanten.

en: Whether the PostScript display widget should poll the viewed file for changes and reload it if it changes.
da: Om Postscriptfremviseren skal tjekke den fremviste fil efter ændringer og genindlæse den hvis den ændrer sig.

en: Whether the PostScript display widget should use its default page size instead of the one specified in the document.
da: Om Postscriptfremviseren skal benytte dens forvalgte sidestørrelse i stedet for den der er angivet i dokumentet.

en: Whether the PostScript display widget will respect the End Of File comment. If true, the widget will only parse the document until EOF comment.
da: Om Postscriptfremviseren vil respektere End Of File-kommentaren. Hvis sand, vil fremviseren kun læse dokumentet frem til EOF-kommentaren.

en: Whether the control should jump to next page when using keyboard to scroll.
da: Om kontrollen skal springe til næste side når tastaturet benyttes til at rulle.

en: Whether the document should be rendered in an antialiased mode.
da: Om dokumentet skal fremvises udjævnet.

en: Whether the menubar should be visible by default.
da: Om menulinjen skal vises som standard.

en: Whether the side panel should appear on the right of the display area.
da: Om sidepanelet skal optræde på den højre side af fremvisningsområdet.

en: Whether the side panel should be visible by default.
da: Om sidepanelet skal vises som standard.

en: Whether the statusbar should be visible by default.
da: Om statuslinjen skal vises som standard.

en: Whether the toolbar buttons show icons, text, both or use the GNOME-wide default.
da: Om værktøjslinjeknapperne viser ikoner, tekst, begge eller benytter Gnome-forvalget.

en: Whether the toolbar should be visible by default.
da: Om værktøjslinjen skal vises som standard.

en: Whether the user wants to see a rectangle outlining the previously visible area when scrolling.
da: Om brugeren ønsker at se et rektangulært omrids af det foregående synlige område ved rulning.

en: Whether the viewer should save and restore the window geometry.
da: Om fremviseren bør gemme og gendanne vinduets dimensioner.

en: X geometry specification (see "X" man page).
da: X-geometrispecifikation (se "X" manualsiden).

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom the page to be as wide as the window
da: Zoom siden så den er lige så bred som vinduet

en: Zoom the page to fit in the window
da: Zoom siden så den passer i vinduet

en: _About
da: _Om

en: _Auto-fit
da: _Autotilpas

en: _Close
da: _Luk

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Coordinate units:
da: _Koordinatenheder:

en: _Default Zoom
da: _Standardzoom

en: _Default Zoom:
da: _Forvalgt zoom:

en: _Document Orientation
da: _Dokumentorientering

en: _Document Size
da: _Dokumentstørrelse

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Fallback page size:
da: Side_størrelse at falde tilbage på:

en: _File
da: _Fil

en: _First page
da: _Første side

en: _Fit Window
da: _Tilpas til vindue

en: _Fullscreen mode
da: _Fuldskærmstilstand

en: _Go
da: _Navigering

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Interpreter:
da: _Oversætter:

en: _Jump to beginning of page
da: _Spring til begyndelsen af siden

en: _Landscape
da: _Landskab

en: _Last page
da: _Sidste side

en: _Layout
da: _Udseende

en: _Next page
da: _Næste side

en: _No Auto-fit
da: Autotilpas _ikke

en: _Open
da: _Åbn

en: _Orientation
da: _Orientering

en: _Portrait
da: _Portræt

en: _Previous page
da: _Forrige side

en: _Print command:
da: _Udskriftskommando:

en: _Print document
da: _Udskriv dokumentet

en: _Print marked pages
da: _Udskriv afkrydsede sider

en: _Put side panel on the right-hand side
da: Anbring sidepanelet til _højre

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Respect EOF comments
da: _Respektér filslutningskommentarer

en: _Save marked pages
da: Gem _afkrydsede sider...

en: _Seascape
da: Pa_norama

en: _Show side panel
da: Vis _sidepanel

en: _Size
da: _Størrelse

en: _Upside down
da: På _hovedet

en: _Use GNOME defaults
da: Benyt _Gnome-forvalg

en: _View
da: _Vis

en: _Watch file
da: O_vervåg fil

en: inch
da: tm

en: point
da: pkt
