glade 0.6.2 - en to da translation catalogue (1171 entries)

en:  errors opening project file:
da:  fejl ved åbning af projektfil:

en: %s signals
da: %s signaler

en: /*
     * Initial main.c file generated by Glade. Edit as required.
     * Glade will not overwrite this file.
     */
da: /*
     * Initiel main.c fil genereret af Glade. Redigér efter behov.
     * Glade vil ikke overskrive denne fil.
     */

en: /*
     * Translatable strings file generated by Glade.
     * Add this file to your project's POTFILES.in.
     * DO NOT compile it as part of your application.
     */
da: /*n * Fil med oversættelige strenge genereret af Glade.
     * Tilføj denne fil i dit projekts POTFILES.in.
     * kompiler den IKKE som en del af din applikation.
     */

en: 24 Hour Format:
da: 24 timersformat

en: <untitled>
da: <unavngivet>

en: About
da: Om

en: About...
da: Om...

en: Accelerator
da: Genvej

en: Accelerator:
da: Tastegenvej:

en: Accelerators
da: Tastegenveje

en: Accelerators:
da: Tastegenveje:

en: Active
da: Aktiv

en: Active:
da: Aktiv:

en: Activity Mode:
da: Aktivitetstilstand:

en: Add
da: Tilføj

en: Add Alignment
da: Tilføj justering

en: Add Event Box
da: Tilføj hændelsesboks

en: Add Finish Page
da: Tilføj slutside

en: Add Scrolled Window
da: Tilføj rullevindue

en: Add Separator
da: Tilføj skillelinie

en: Add Start Page
da: Tilføj startside

en: Add a new item below the selected item.
da: Tilføj et nyt element under det valgte element.

en: Add a separator below the selected item.
da: Tilføj en skillelinie under det valgte punkt.

en: Add dock band on bottom
da: Tilføj dokbånd nederst

en: Add dock band on left
da: Tilføj dokbånd til venstre

en: Add dock band on right
da: Tilføj dokbånd til højre

en: Add dock band on top
da: Tilføj dokbånd øverst

en: Add dock item after
da: Tilføj dokelement efter

en: Add dock item before
da: Tilføj dokelement før

en: Add floating dock item
da: Tilføj flydende dokelement

en: Additional information, such as a description of the package and its home page on the web
da: Yderligere information, som f.eks. beskrivelse af pakken og dens hjemmeside på nettet

en: After
da: Efter

en: After:
da: Efter:

en: Alignment
da: Justering

en: Allow Floating:
da: Tillad flydende:

en: An optional icon to show on the left of the menu item.
da: En valgfri ikon som vises til venstre for menuelementet.

en: Anchor:
da: Anker:

en: Anti-Aliased:
da: Anti-aliasering:

en: Any change in X Windows property
da: Enhver ændring i X-windowsegenskaber

en: Any change in input focus
da: Enhver ændring i inddatafokus

en: Any change in visibility
da: Enhver ændring i synlighed

en: Any change in window structure
da: Enhver ændring i vinduesstruktur

en: Any key pressed
da: Enhver tast trykket

en: Any key released
da: Enhver tast sluppet

en: Any mouse button pressed
da: Hvilken som helst museknap nedtrykket

en: Any mouse button released
da: Hvilken som helst museknap sluppet

en: Apply
da: Anvend

en: Are you sure you want to create a new project?
da: Er du sikker på at du vil oprette et nyt projekt?

en: Area Height:
da: Arealhøjde:

en: Area Width:
da: Arealbredde:

en: Arrow
da: Pil

en: Aspect Frame
da: Aspektramme

en: Attach
da: Vedhæft

en: Authors:
da: Forfattere:

en: Authors:
da: Forfattere:

en: Auto Close:
da: Autoluk:

en: Auto Shrink:
da: Autoskrump:

en: Back
da: Tilbage

en: Back. Color:
da: Bagg. farve:

en: Back. Pixmap:
da: Baggrundsbillede:

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background:
da: Baggrund:

en: Backup Source Files
da: Lav sikkerhedskopi af kildekode

en: Base color
da: Basisfarve

en: Base:
da: Basis:

en: Basic Options:
da: Basale indstillinger

en: Best
da: Bedste

en: Blank
da: Tom

en: Bold
da: Fed

en: Book Blue
da: Blå bog

en: Book Green
da: Grøn bog

en: Book Open
da: Åben bog

en: Book Red
da: Rød bog

en: Book Yellow
da: Gul bog

en: Border Width:
da: Kantbredde:

en: Bottom
da: Bund

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Build
da: Byg

en: Build Insensitive:
da: Lav ufølsom:

en: Build the Source Code
da: Opret fil(er) med kildekoden

en: Button
da: Knap

en: Button Relief:
da: Knapperelief:

en: C Options
da: C-indstillinger

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Calendar
da: Kalender

en: Can Default:
da: Mulig standard:

en: Can Focus:
da: Mulig fokus:

en: Can't delete any children.
da: Kan ikke slette nogen 'børn'.

en: Cancel
da: Annullér

en: Case Sensitive:
da: Forskel på små/store bogstaver:

en: Cell X:
da: Celle X:

en: Cell Y:
da: Celle Y:

en: Center
da: Centrér

en: Character data expected
da: Tegndata forventet

en: Check
da: Afkryds

en: Check Button
da: Afkrydsningsfelt

en: Check Menu Item
da: Afkryds menupunkt

en: Class id missing
da: Klasse-id mangler

en: Class unknown
da: Ukendt klasse

en: Class:
da: Klasse:

en: Clear
da: Ryd

en: Climb Rate:
da: Klatrerate:

en: Clipboard
da: Klipbord

en: Clock
da: Ur

en: Close
da: Luk

en: Col Spacing:
da: Kolonnemellemrum:

en: Col Span:
da: Kol-vidde:

en: Color Select
da: Farvevælger

en: Color Selection
da: Farvemarkering

en: Color Selection Dialog
da: Farvevælgerboks

en: Color:
da: Farve:

en: Columned List
da: Kolonneliste

en: Columned Tree
da: Kolonnetræ

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Combo Box
da: Kombiboks

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Common
da: Felles

en: Convert
da: Konvertér

en: Convert to ordinary button
da: Lav om til almindelig knap

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy All
da: Kopiér alle

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Couldn't access directory:
      %s
da: Kunne ikke læse kataloget:
      %s

en: Couldn't access file:
      %s
da: Kunne ikke læse filen:
      %s

en: Couldn't add new widget.
da: Kunne ikke tilføje ny widget.

en: Couldn't append to file:
      %s
da: Kunne ikke tilføje til filen:
      %s

en: Couldn't create directory:
      %s
da: Kunne ikke oprette kataloget:
      %s

en: Couldn't create file:
      %s
da: Kunne ikke oprette filen:
      %s

en: Couldn't create pixmap from file
da: Kunne ikke oprette billede fra fil

en: Couldn't create pixmap from file
da: Kunne ikke oprette pixmap fra fil

en: Couldn't create pixmap from file:
da: Kunne ikke oprette billede fra fil:

en: Couldn't delete widget.
da: Kunne ikke slette widget.

en: Couldn't insert GtkAlignment widget.
da: Kunne ikke indsætte GtkAlignment-widget.

en: Couldn't insert GtkEventBox widget.
da: Kunne ikke indsætte GtkEventBox-widget.

en: Couldn't insert GtkScrolledWindow widget.
da: Kunne ikke indsætte GtkScrolledWindow-widget.

en: Couldn't insert a GtkScrolledWindow widget.
da: Kunne ikke indsætte en GtkScrolledWindow widget.

en: Couldn't insert a GtkViewport widget.
da: Kunne ikke indsætte en GtkViewport widget.

en: Couldn't load font
da: Kunne ikke indlæse skrifttype

en: Couldn't load image from file
da: Kunne ikke indlæse billede fra fil

en: Couldn't load image from file
da: Kunne ikke indlæse billede fra fil

en: Couldn't load pixmap
da: Kunne ikke indlæse pixmap

en: Couldn't open directory:
      %s
da: Kunne ikke åbne kataloget:
      %s

en: Couldn't open file.
da: Kunne ikke åbne fil.

en: Couldn't open file:
      %s
da: Kunne ikke åbne filen:
      %s

en: Couldn't remove GtkAlignment widget.
da: Kunne ikke fjerne GtkAlignment-widget.

en: Couldn't remove GtkEventBox widget.
da: Kunne ikke fjerne GtkEventBox-widget.

en: Couldn't remove GtkScrolledWindow widget.
da: Kunne ikke fjerne GtkScrolledWindow-widget.

en: Couldn't rename file:
      %s
    to:
      %s
da: Kunne ikke omdøbe filen:
      %s
    til:
      %s

en: Create a new file
da: Opret en ny fil

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: Creation Function:
da: Oprettelsesfunktion:

en: Curve
da: Kurve

en: Custom Widget
da: Personlig widget

en: Cut
da: Klip

en: DO NOT EDIT THIS FILE - it is generated by Glade.
da: SKRIV IKKE I DENNE FIL - den er oprettet af Glade.

en: DSN Configurator
da: DSN konfigurator

en: Data expected
da: Forventet data

en: Data-bound combo
da: Databundet kombo

en: Data-bound grid
da: Databundet gitter

en: Data-bound list
da: Databundet liste

en: Database Browser
da: Databaselæser

en: Database Dataset
da: Database datasæt

en: Database Icon List
da: Database ikonliste

en: Database error dialog
da: Dialog for databasefejl

en: Database error viewer
da: Visning af databasefejl

en: Database login dialog
da: Dialog for pålogning til database

en: Database login widget
da: Widget for pålogning til database

en: Database report
da: Databaserapport

en: Day Names:
da: Dag navne:

en: Default Border:
da: Standard kant:

en: Default Height:
da: Standardhøjde:

en: Default IPad X:
da: Forvalgt Ifyld X:

en: Default IPad Y:
da: Forvalgt Ifyld Y:

en: Default Pad X:
da: Forvalgt fyld X:

en: Default Pad Y:
da: Forvalgt fyld Y:

en: Default Width:
da: Standard bredde:

en: Defines the signals to emit when keys are pressed
da: Definerer signalerne som skal sendes når taster trykkes

en: Delete
da: Slet

en: Delete Column
da: Slet kolonne

en: Delete Page
da: Slet side

en: Delete Row
da: Slet række

en: Delete the current item
da: Slet det aktuelle element

en: Delete the selected widget
da: Slet den valgte widget

en: Description
da: Beskrivelse

en: Dial
da: Ring op

en: Dialog
da: Dialogboks

en: Digits:
da: Cifre:

en: Direction:
da: Retning:

en: Directory:
da: Katalog:

en: Dots
da: Prikker

en: Down
da: Ned

en: Drawing Area
da: Tegneareal

en: Druid Finish Page
da: Druid færdig side

en: Druid Standard Page
da: Druid standardside

en: Druid Start Page
da: Druid startside

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Menu
da: Redigér menuer

en: Edit Menus...
da: Redigér menuer...

en: Edit the project options
da: Redigér projektets indstillinger

en: Edit...
da: Redigér...

en: Editable:
da: Redigérbar:

en: Enable Gnome DB Support
da: Aktivér Gnome DB-understøttelse

en: Enable Gnome Support
da: Aktivér Gnome-understøttelse

en: End tag expected
da: Slut-tag forventet

en: Error
da: Fejl

en: Error opening file
da: Fejl ved åbning af fil

en: Error opening project.
da: Fejl ved åbning af projekt.

en: Error reading file
da: Fejl ved læsning af fil

en: Error reading from file:
      %s
da: Kunne ikke læse fra filen:
      %s

en: Error running eglade to generate the Eiffel source code.
    Check that you have eglade installed and that it is in your PATH.
da: Fejl under kørsel af eglade for at generere Eiffel kildekoden.
    Tjek at du har eglade installeret og at det er i stien.

en: Error running gate to generate the Ada95 source code.
    Check that you have gate installed and that it is in your PATH.
da: Fejl under kørsel af gate for at generere Ada95 kildekode.
    Tjek at du har gate installeret og at det er i stien.

en: Error running glade-- to generate the C++ source code.
    Check that you have glade-- installed and that it is in your PATH.
da: Fejl under kørsel af glade-- for at generere C++ kildekode.
    Tjek at du har glade-- installeret og at det er i stien.

en: Error running glade2perl to generate the Perl source code.
    Check that you have glade2perl installed and that it is in your PATH.
da: Fejl under kørsel af glade2perl for at generere Perl kildekode.
    Tjek at du har glade2perl installeret og at det er i stien.

en: Error saving project
da: Fejl under gemning af projekt

en: Error saving project.
da: Fejl under gemning af projekt.

en: Error writing XML file
da: Kunne ikke skrive XML-fil

en: Error writing file
da: Fejl ved skrivning af fil

en: Error writing source.
da: Fejl ved skrivning af kildekode.

en: Error writing to file:
      %s
da: Kunne ikke skrive til filen:
      %s

en: Errors opening project file
da: Fejl ved åbning af projektfil

en: Errors writing source code
da: Fejl ved skrivning af kildekode

en: Event Box
da: Hændelsesboks

en: Event Mask
da: Hændelsesmaske

en: Events:
da: Hændelser:

en: Example output from GnomeLess widget.
da: Eksempeludskrift fra GnomeLess widgetten.

en: Exclusive:
da: Eksklusiv:

en: Exec
da: Udfør

en: Expand:
da: Udvid:

en: Ext.Events:
da: Ext.hændelser:

en: Fastest
da: Hurtigst

en: File
da: Filer

en: File Ops.:
da: Filoperationer:

en: File Output Options:
da: Filuddata indstillinger:

en: File Selection Dialog
da: Filvælgerboks

en: File:
da: Fil:

en: Fill X:
da: Udfyld X:

en: Fill Y:
da: Udfyld Y:

en: Fill:
da: Udfyld:

en: First
da: Første

en: Fixed Month:
da: Fast måned:

en: Fixed Positions
da: Faste placeringer

en: Focus Target:
da: Fokusmål:

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Selection
da: Skrifttypevælger

en: Font Selection Dialog
da: Skrifttypevælgerboks

en: Font:
da: Skrifttype:

en: For cursors in XInput-aware programs
da: For markører i programmer der kender til XInput

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Forward
da: Fremad

en: Forward Mail
da: Videresend post

en: Frame
da: Ramme

en: G L A D E
    
    A User Interface Builder for GTK+ and GNOME
    
    Version %s
    
    By
    Damon Chaplin
    Martijn van Beers
    
    Email: damon@ximian.com
    Home Page: http://glade.gnome.org
da: G L A D E
    
    En grafisk brugerfladeopbygger for GTK og Gnome+
    
    Version %s
    
    Af
    Damon Chaplin
    Martijn van Beers
    
    Epost: damon@ximian.com
    Web: http://glade.gnome.org

en: GTK+ Additional
da: GTK+ tilføjelser

en: GTK+ Basic
da: Grundlæggende GTK+

en: GTK+ GUI builder
da: Grafisk brugerfladeopbygger for GTK+

en: Gamma Curve
da: Gammakurve

en: General
da: Generelt

en: General Options:
da: Generelle indstillinger

en: Gettext Support
da: Gettext-understøttelse

en: Glade Home Page
da: Glade webside

en: Glade is a User Interface Builder for GTK+ and GNOME.
da: Glade er en brugerfladebygger til Gtk+ og Gnome.

en: Gnome About Dialog
da: Gnome Om... dialog

en: Gnome Animator
da: Gnome animator

en: Gnome Application Bar
da: Gnome applikationslinie

en: Gnome Application Window
da: Gnome applikationsvindue

en: Gnome Calculator
da: Gnome lommeregner

en: Gnome Color Picker
da: Gnome farvevælger

en: Gnome Dialog Box
da: Gnome dialogboks

en: Gnome Dock
da: Gnome Dok

en: Gnome Dock Item
da: Gnome dokelement

en: Gnome Entry
da: Gnome indgang

en: Gnome File Entry
da: Gnome filindgang

en: Gnome Font Picker
da: Gnome Skrifttypevælger

en: Gnome HRef Link Button
da: Gnome HRef link knap

en: Gnome Help Support
da: Gnome hjælpestøtte

en: Gnome Icon Entry
da: Gnome ikon-indgang

en: Gnome Message Box
da: Gnome meddelelsesboks

en: Gnome Paper Selector
da: Gnome papirvælger

en: Gnome Pixmap
da: Gnome-billede

en: Gnome Stock Pixmap
da: Gnome-lagerbillede

en: GnomeDockItem widgets can only be pasted into a GnomeDock.
da: GnomeDockItem-widgetter kan kun indsættes i en GnomeDock.

en: Grid
da: Gitter

en: Grid Options
da: Gitter-indstillinger

en: Grid Style:
da: Gitterstíl:

en: Group
da: Gruppe

en: Group:
da: Gruppe:

en: Grow:
da: Voks:

en: Gutter Size:
da: Grøft størrelse:

en: H Int. Padding:
da: Vandret int. fyld:

en: H Max:
da: V-maks:

en: H Min:
da: V-min:

en: H Padding:
da: Vandret fyld:

en: H Page Inc:
da: V-sideforøg:

en: H Page Size:
da: V-sidestørrelse:

en: H Policy:
da: V-politik:

en: H Step Inc:
da: V-trinforøg:

en: H Updates:
da: V-opdatering:

en: H Value:
da: V-værdi:

en: Handle Box
da: Håndtagsboks

en: Handle Pos:
da: Håndtag position:

en: Handle Size:
da: Håndtagets størrelse:

en: Handler
da: Håndterer

en: Handler:
da: Håndterer:

en: Has Default:
da: Er standard:

en: Has Focus:
da: Har fokus:

en: Header File:
da: Sidehovedfil:

en: Heading:
da: Sidehoved:

en: Height:
da: Højde:

en: Help
da: Hjælp

en: Hide on Close:
da: Skjul ved luk:

en: History ID:
da: HistorieID:

en: Home
da: Hjem

en: Homogeneous:
da: Homogen:

en: Horizonal Separator
da: Vandret skillelinie

en: Horizontal Box
da: Vandret boks

en: Horizontal Button Box
da: Vandret knapboks

en: Horizontal Panes
da: Vandrette vinduer

en: Horizontal Ruler
da: Vandret skillelinie

en: Horizontal Scale
da: Vandret skala

en: Horizontal Scrollbar
da: Vandret rullebjælke

en: Horizontal Snapping:
da: Vandret låsning:

en: Horizontal Spacing:
da: Vandret mellemrum:

en: Icon
da: Ikon

en: Icon Border:
da: Ikonkant:

en: Icon List
da: Ikonliste

en: Icon Selection
da: Ikonvalg

en: Icon Width:
da: Ikonbredde:

en: Icon:
da: Ikon:

en: If a Gnome DB application is to be built
da: Om en Gnome applikation skal bygges

en: If a Gnome application is to be built
da: Om en Gnome applikation skal bygges

en: If a directory is needed rather than a file
da: Om et katalog er behøvet istedet for en fil

en: If a main.c file is output containing a main() function, if it doesn't already exist
da: Om en main.c fil skrives ud og indeholder en main() funktion, hvis denne
    ikke eksisterer

en: If a small preview of the pixmap is displayed
da: Om en lille miniature af billedet skal vises

en: If an empty value is acceptable, when 'Value In List' is set
da: Om en tom værdi er acceptabelt, når 'Værdi i listen' er sat

en: If an insensitive version of the pixmap is built automatically
da: Om en insensitiv version af billedet laves automatisk

en: If any value entered should be converted according to the locale settings
da: Om nogen af værdiene som indtastet skal konverteres i henhold til lokale-indstillingene

en: If arrows can be used to change the value
da: Om piletasterne kan bruges til at ændre værdien

en: If arrows work even if the value is not in the list
da: Om pilene skal virke selv om værdien ikke er i listen

en: If copies of old source files are made
da: Om kopier af de gamle kildefiler skal oprettes

en: If files for building the source code are output, including Makefile.am and configure.in, if they don't already exist
da: Om filer for bygning af kildekoden skal skrives ud, dette inkluderer Makefile.am
    og configure.in, hvis disse ikke allerede eksisterer

en: If floating dock items are allowed
da: Om flydende dokelementer tillades

en: If lines are displayed between items
da: Om linier vises mellem elementer

en: If strings are marked for translation by gettext
da: Om tekststrenge skal markeres som oversættelige vha. gettext

en: If support for the Gnome Help system should be included
da: Om understøttelse for GNOME hjælpe-systemet skal inkluderes

en: If the alpha channel should be used
da: Om alfa-kanalen skal bruges

en: If the animation loops, and in what way
da: Om animationen gentager sig selv og hvordan

en: If the app bar has a progress indicator
da: Om programmet skal have en fremgangsindikator

en: If the app bar has an area for status messages and user input
da: Om app-linien har et areal til statusmeddelelser og brugerinddata

en: If the aspect ratio should be determined by the child
da: Om aspektraten skal bestemmes af barnet

en: If the canvas is anti-aliased, to smooth the edges of text and graphics
da: Om kanvassen er anti-aliaseret for at blødgøre kanter på tekst og grafik

en: If the check button is initially on
da: Om afkrysningsboksen er på initielt

en: If the check menu item is initially on
da: Om afkrysningsmenuen er slået på initielt

en: If the children should all be the same size
da: Om underprocesser skal være samme størrelse

en: If the children should be the same size
da: Om børnene skal være af samme størrelse

en: If the column titles are shown
da: Om kolonnetitler skal kunne ses

en: If the day names should be shown
da: Om dagnavnene skal vises

en: If the dial can not be changed by the user
da: Om ringeskiven ikke kan ændres af brugeren

en: If the dialog closes when any button is clicked
da: Om boksen lukker så snart du trykker på en hvilken som helst knap

en: If the dialog is hidden when it is closed, instead of being destroyed
da: Om dialogen er skjult når den er lukket, i stedet for at blive nedlagt

en: If the dock item is always the only item in its band
da: Om dokelementet altid er det eneste element på sit bånd

en: If the dock item is locked in position
da: Om dokelementet låses på plads

en: If the dock item is never allowed to be horizontal
da: Om dokelementet aldrig kan være vandret

en: If the dock item is never allowed to be vertical
da: Om dokelementet aldrig kan være lodret

en: If the dock item is never allowed to float in its own window
da: Om dokelementet aldrig kan flyde i sit eget vindue

en: If the file operation buttons are shown
da: Om knapperne for filoperationer skal vises

en: If the file selection dialog should be modal
da: Om filvalgsdialogen skal være modal

en: If the font size is shown as part of the font information
da: Om størrelsen på skrifttypen skal vises som en del af informationen

en: If the handler runs after the class function
da: Om håndtereren kører efter klassefunktionen

en: If the icon text can be edited by the user
da: Tekst kan redigeres af brugeren

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
da: Brug statisk ikontekst, vil ikke blive kopieret af GnomeIconList

en: If the indicator is always drawn
da: Om indikatoren altid skal tegnes

en: If the initial direction is reversed
da: Om startretningen er baglæns

en: If the item is initially on.
da: Om elementet er valgt som standard.

en: If the item is right justified (e.g. for a Help menu).
da: Om det valgte element er højrejusteret (f.eks. en "Hjælp" menu).

en: If the layout is saved and restored automatically
da: Om layout skal gemmes og genskabes automatisk

en: If the menu item is right-justified
da: Om menuelementet er højrejusteret

en: If the month and year should be shown at the top
da: Om måned og år skal vises på toppen

en: If the month and year shouldn't be changeable
da: Om måned og år skal kunne ændres

en: If the notebook border is shown, when the tabs are not shown
da: Om notesbogskant skal vises, når fanebladene ikke vises

en: If the notebook tabs are scrollable
da: Om notesbogsfaneblade kan rulles ned

en: If the notebook tabs are shown
da: Om notesbogsfaneblade skal vises

en: If the number of the week should be shown
da: Om ugens nummer skal vises

en: If the pixmap is scaled
da: Om billedet er skaleret

en: If the popup menu is enabled
da: Om pop-op-menuen er slået til

en: If the preview expands to fill its allocated area
da: Om miniaturen skal udvides til at fylde hele det tildelte areal

en: If the preview is color or grayscale
da: Om miniaturen er i farve eller gråtoner

en: If the progress bar should act like the front of Kit's car
da: Om fremgangsmåleren skal opføre sig som fronten på Kit's bil

en: If the radio button is initially on
da: Om radioknappen oprindelig er på

en: If the radio menu item is initially on
da: Om radiomenuelementet oprindeligt er på

en: If the sample should use dithering to be more accurate
da: Om prøven skal bruge dithering for at blive mere nøjagtig

en: If the scale's value is shown
da: Om skalaens værdi skal vises

en: If the searching is case sensitive
da: Om søgning gør forskel på små og store bogstaver

en: If the selected font is used when displaying the font information
da: Om den valgte skrifttype skal bruges ved visning af informationen

en: If the support functions are output
da: Om støttefunktionerne skrives ud

en: If the text can be edited
da: Om teksten kan redigeres

en: If the text entered by the user will be shown. When turned off, the text typed in is displayed as asterix characters, which is useful for entering passwords
da: Om teksten brugeren skriver ind skal vises. Når dette er slået fra, vises teksten som skrives ind som stjerner, noget som er nyttigt ved indtasting af kodeord

en: If the text is wrapped to fit within the width of the label
da: Om teksten skal ombrydes så den passer med bredden af etiketten

en: If the text should be shown in the progress bar
da: Om tekst skal vises i fremgangsbjælken

en: If the time is shown as well as the date
da: Om tiden skal vises sammen med datoen

en: If the time is shown in 24-hour format
da: Om tiden skal vises i 24-timers format

en: If the toggle button is initially on
da: Om til/fra knappen er "til" til at starte med

en: If the toggle indicator is always shown
da: Om veksel-indikatoren altid skal vises

en: If the value is snapped to multiples of the step increment
da: Skal værdien låses til multiple af trin-værdien

en: If the value is wrapped at the limits
da: Skal værdien begynde på ny ved grænsen

en: If the value must be in the list
da: Om værdien skal være i listen

en: If the week should start on Monday
da: Om ugen skal starte på en mandag

en: If the widget can accept the input focus
da: Om widget kan få inddatafokus

en: If the widget can be the default
da: Om widget kan være standard

en: If the widget has the input focus
da: Om widget automatisk har inddatafokus

en: If the widget is added to the component's data structure
da: Om widgetten skal tilføjes i komponentens datastruktur

en: If the widget is allocated from the heap rather than from the parent's memory block
da: Om widgetten allokeres fra heap i stedet for fra forælderens lagerblok

en: If the widget is initially visible
da: Om widget er synlig til at begynde med

en: If the widget is the default
da: Om widget er standard

en: If the widget responds to input
da: Om widget svarer på inddata

en: If the window can be enlarged
da: Hvorvidt vinduet kan vokse

en: If the window can be shrunk
da: Hvorvidt vinduet kan skrumpes ind

en: If the window has a status bar
da: Om vinduet har en statuslinie

en: If the window is modal
da: Om vinduet er modalt

en: If the window shrinks automatically
da: Om vinduet automatisk skrumper ind

en: If tooltips are enabled
da: Om værktøjstips er slået til

en: If translatable strings are saved in a separate C source file, to enable translation of interfaces loaded by libglade
da: Om oversættelige tekster skal gemmes i en separat C kildefil, for at muliggøre oversættelse af brugergrænseflader indlæst af libglade

en: If widget names are set in the source code
da: Om navn på widgetter skal sættes i kildekoden

en: Image
da: Billede

en: Image Height:
da: Billedhøjde:

en: Image Type:
da: Billedtype:

en: Image Width:
da: Billedbredde:

en: Index
da: Indeks

en: Indicator:
da: Indikator:

en: Initial Choice:
da: Opstartsvalg:

en: Initial Type:
da: Opstartstype:

en: Initially On:
da: Initielt på:

en: Input Dialog
da: Inddataboks

en: Insens
da: Ufølsom

en: Insert After
da: Indsæt efter

en: Insert Before
da: Indsæt før

en: Insert Column After
da: Indsæt kolonne efter

en: Insert Column Before
da: Indsæt kolonne før

en: Insert Item After
da: Indsæt element efter

en: Insert Item Before
da: Indsæt element før

en: Insert Page After
da: Indsæt side efter

en: Insert Page Before
da: Indsæt side før

en: Insert Row After
da: Indsæt række efter

en: Insert Row Before
da: Indsæt række før

en: Int1:
da: Int1

en: Int2:
da: Int2

en: Interface Creation Functions:
da: Funktioner for opretning af grænsesnit:

en: Invalid XML entity
da: Ugyldig XML-entitet

en: Invalid accelerator key
da: Ugyldig tastaturgenvej

en: Invalid boolean value
da: Ugyldig boolsk værdi

en: Invalid callbacks header filename: %s
    %s
da: Ugyldigt filnavn for headerfil for tilbagekald: %s
    %s

en: Invalid callbacks source filename: %s
    %s
da: Ugyldigt filnavn for kildefil for tilbagekald: %s
    %s

en: Invalid color
da: Ugyldig farve

en: Invalid component
da: Ugyldig komponent

en: Invalid date
da: Ugyldig dato

en: Invalid directory
da: Ugyldigt katalog

en: Invalid directory:
      %s
da: Ugyldigt katalog:
      %s

en: Invalid interface header filename: %s
    %s
da: Ugyldigt filnavn for grænsesnit-header: %s
    %s

en: Invalid interface source filename: %s
    %s
da: Ugyldigt filnavn for grænsesnitfil: %s
    %s

en: Invalid selection in on_style_copy()
da: Ugyldig markering i on_style_copy()

en: Invalid source directory:
    
    The source directory must be the project directory
    or a subdirectory of the project directory.
da: Ugyldigt kildekatalog:
    
    Kildekataloget skal være projektkataloget
    eller et underkatalog af projektkataloget.

en: Invalid stock button
da: Ugyldig lagerknap

en: Invalid stock menu item
da: Ugyldigt standard menuelement

en: Invalid stock menu pixmap
da: Ugyldig standard menubillede

en: Invalid stock pixmap
da: Ugyldig lagerbillede

en: Invalid style name
da: Ugyldigt stilnavn

en: Invalid support header filename: %s
    %s
da: Ugyldigt filnavn for støtteheader: %s
    %s

en: Invalid support source filename: %s
    %s
da: Ugyldigt filnavn for støttekilde: %s
    %s

en: Invalid value
da: Ugyldig værdi

en: Italic
da: Kursiv

en: Item Type:
da: Punkttype:

en: Items:
da: Punkter:

en: Jump To
da: Spring til

en: Justify
da: Lige kanter

en: Justify:
da: Justér:

en: Key
da: Tast

en: Key:
da: Tast:

en: Keys
da: Taster

en: Label
da: Mærkat

en: Label X Align:
da: Etikettens X-justering:

en: Label with Accelerator
da: Etiket med tastegenvej

en: Label:
da: Mærkat:

en: Language:
da: Programmeringssprog:

en: Last
da: Sidste

en: Left
da: Venstre

en: LibGlade Options
da: LibGlade indstillinger

en: License:
da: Licens:

en: Line %i - %s %s %s
da: Linje %i - %s %s %s

en: Line %i - %s:
      %s = %s
da: Linie %i - %s:
      %s = %s

en: Line In
da: Linie ind

en: Lines
da: Linier

en: List
da: Liste

en: List Item
da: Listepunkt

en: Locked:
da: Låst:

en: Login
da: Pålogning

en: Logo Back. Color:
da: Logo baggrundsfarve:

en: Loop Type:
da: Looptype:

en: Lower Hour:
da: Mindste tid:

en: Lower Value:
da: Mindste værdi:

en: Mail
da: Post

en: Max Length:
da: Maks længde:

en: Max Saved:
da: Maks gemte:

en: Max:
da: Maks:

en: Maximum Value:
da: Maksimumsværdi:

en: Menu Bar
da: Menulinie

en: Menu Editor
da: Menuredigering

en: Menu Item
da: Menuelement

en: Menu item with a pixmap
da: Menuelement med billede

en: Message Type:
da: Beskedtype:

en: Message:
da: Besked:

en: Metric:
da: Metrisk:

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Min Height:
da: Min. højde:

en: Min Width:
da: Min. bredde:

en: Minimum Value:
da: Minimumsværdi:

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Modifiers:
da: Modificer-taster:

en: Monday First:
da: Mandag først:

en: Mouse movement hints
da: Hint for musebevægelse

en: Mouse movement with any button pressed
da: Musebevægelse med en knap nedtrykket

en: Mouse movement with button 1 pressed
da: Musebevægelse med knap 1 nedtrykket

en: Mouse movement with button 2 pressed
da: Musebevægelse med knap 2 nedtrykket

en: Mouse movement with button 3 pressed
da: Musebevægelse med knap 3 nedtrykket

en: Move the item and its children down one level
da: Flyt denne ting og dens børn et niveau ned

en: Move the item and its children down one place in the list
da: Flyt denne ting og dens børn en plads ned på listen

en: Move the item and its children up one level
da: Flyt denne ting og dens børn et niveau op

en: Move the item and its children up one place in the list
da: Flyt denne ting og dens børn en plads op på listen

en: Multiple
da: Flere

en: N/A
da: I/T

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Named Style:
da: Navngivet stil:

en: Never Floating:
da: Aldrig flydende:

en: Never Horizontal:
da: Aldrig vandret:

en: Never Vertical:
da: Aldrig lodret:

en: New
da: Ny

en: New File
da: Ny fil

en: New Gnome Druid
da: Ny Gnome druid

en: New GnomePropertyBox
da: Ny GnomePropertyBox

en: New Group:
da: Ny gruppe:

en: New Mail
da: Ny post

en: New Project
da: Nyt projekt

en: New Style:
da: Ny stil:

en: New columned list
da: Ny kolonneliste

en: New columned tree
da: Nyt kolonnetræ

en: New horizontal box
da: Ny vandret boks

en: New horizontal button box
da: Ny vandret knapboks

en: New image
da: Nyt billede

en: New notebook
da: Ny notesbog

en: New project created.
da: Nyt projekt oprettet.

en: New table
da: Ny tabel

en: New toolbar
da: Ny værktøjslinie

en: New vertical box
da: Ny lodret boks

en: New vertical button box
da: Ny lodret knapboks

en: Next Page
da: Næste side

en: No
da: Nej

en: None
da: Ingen

en: Not
da: Ikke

en: Notebook
da: Notesbog

en: Number of Pages:
da: Antal sider:

en: Number of columns:
da: Antal kolonner:

en: Number of items:
da: Antal elementer:

en: Number of pages:
da: Antal sider:

en: Number of rows:
da: Antal rækker:

en: Numeric:
da: Numerisk:

en: OK If Empty:
da: Ok hvis tom:

en: Oaf options
da: Oaf indstillinger

en: Obey Child:
da: Adlyd barn:

en: Object
da: Objekt

en: Object:
da: Objekt:

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted into a GnomeDock.
da: Kun GnomeDockItem-widgetter kan indsættes i en GnomeDock.

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted over a GnomeDockItem.
da: Kun GnomeDockItem-widgetter kan indsættes over et GnomeDockItem.

en: Only buttons can be pasted into a GnomeDialog action area.
da: Kun knapper kan indsættes i et GnomeDialog-handlingsareal.

en: Only menu items can be pasted into a menu or menu bar.
da: Kun menupunkter kan indsættes i en menu eller menulinie.

en: Open
da: Åbn

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open Project
da: Åbn projekt

en: Open an existing project
da: Åbn et eksisterende projekt

en: Open...
da: Åbn...

en: Option Menu
da: Indstillingsmenu

en: Options
da: Indstillinger

en: Orientation:
da: Orientering:

en: Output Build Files
da: Udskriv build-filer

en: Output Support Functions
da: Udskriv støttefunktioner

en: Output main.c File
da: Udskriv main.c fil

en: Output the project source code
da: Skriv projektkildekode

en: Pack Start:
da: Pakkestart:

en: Packer
da: Pakker

en: Packing
da: Pakning

en: Padding:
da: Fyld:

en: Page Inc:
da: Sideforøg:

en: Page Size:
da: Sidestørrelse:

en: Paste
da: Indsæt

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Pixels Per Unit:
da: Pixler pr element:

en: Pixmap
da: Billede

en: Pixmaps Directory:
da: Billedkatalog:

en: Policy:
da: Politik:

en: Popup Menu
da: Popop menu

en: Position:
da: Placering:

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Prelight
da: Forhåndsbelys

en: Preview
da: Miniature

en: Preview Text:
da: Teksteksempel:

en: Preview:
da: Miniature:

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Print
da: Udskriv

en: Program Name:
da: Programnavn:

en: Progress Bar
da: Fremgangsbjælke

en: Progress:
da: Fremgang:

en: Project Directory:
da: Projektkatalog:

en: Project File:
da: Projektfil:

en: Project Name:
da: Projektnavn:

en: Project Options
da: Projekt-indstillinger

en: Project Options...
da: Projekt indstillinger...

en: Project opened.
da: Projekt åbnet.

en: Project saved.
da: Projekt gemt.

en: Projects
da: Projekter

en: Propagate:
da: Videresend:

en: Properties
da: Egenskaber

en: Properties:
da: Egenskaber:

en: Properties: <none>
da: Egenskaber: <ingen>

en: Property Dialog Box
da: Egenskaber-dialogboks

en: Public:
da: Offentlig:

en: Put this widget in a separate source file
da: Placér denne widget i en separat kildefil

en: Put this widget's subtree in a separate class
da: Læg dette widget-undertræ i en egen klasse

en: Quit
da: Afslut

en: Radio Button
da: Radioknap

en: Radio Menu Item
da: Radiomenuelement

en: Receive Mail
da: Modtag post

en: Redisplay
da: Vis igen

en: Redo
da: Gentag

en: Refresh
da: Genindlæs

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Alignment
da: Fjern justering

en: Remove Event Box
da: Fjern hændelsesboks

en: Remove Label
da: Fjern mærkat

en: Remove Scrolled Window
da: Fjern rullevindue

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename Style To:
da: Omdøb stil til:

en: Reply to Mail
da: Svar på post

en: Resize:
da: Ny størrelse:

en: Reverse:
da: Vend om:

en: Revert
da: Forkast

en: Right
da: Højre

en: Right Justify
da: Højrejustér

en: Right Justify:
da: Højrejustér:

en: Row Spacing:
da: Rækkemellemrum:

en: Row Span:
da: Række-vidde:

en: Rows:
da: Rækker:

en: Save
da: Gem

en: Save As
da: Gem som

en: Save File
da: Gem fil

en: Save Project
da: Gem projekt

en: Save Translatable Strings
da: Gem oversættelig tekst

en: Save project
da: Gem projekt

en: Scaled Height:
da: Skaleret højde:

en: Scaled Width:
da: Skaleret bredde:

en: Scaled:
da: Skaleret:

en: Scores
da: Stilling

en: Scrollable:
da: Rullebjælke:

en: Scrolled Window
da: Rullevindue

en: Search
da: Søg

en: Search/Replace
da: Søg/Erstat

en: Seconds:
da: Sekunder:

en: Select
da: Markér

en: Select Accelerator Key
da: Vælg tastaturgenvej

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Select File
da: Vælg fil

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Select Mode:
da: Markeringsmåde:

en: Select Named Style
da: Vælg navngivet styrke

en: Select Signal
da: Vælg signal

en: Select X Events
da: Vælg X-hændelser

en: Select icon
da: Vælg ikon

en: Select the Project Directory
da: Vælg projektkatalog

en: Selected
da: Markeret

en: Selector
da: Vælger

en: Send Mail
da: Send post

en: Sensitive:
da: Følsom:

en: Separate Class:
da: Separat klasse:

en: Separate File:
da: Separat fil:

en: Set Grid Options...
da: Vælg gitterindstillinger...

en: Set Grid _Options...
da: Sæt gitter indstillinger

en: Set Snap O_ptions...
da: Vælg lå_seindstillinger

en: Set Snap Options...
da: Vælg låseindstillinger...

en: Set True to let the widget expand
da: Sæt til sand for at lade widgetten kunne udvides

en: Set True to let the widget expand horizontally
da: Vælg Sand hvis widgetten skal udvides vandret

en: Set True to let the widget expand vertically
da: Vælg Sand hvis widgetten skal udvides lodret

en: Set True to let the widget fill its allocated area
da: Sæt til sand for at lade widgetten fylde sit allokerede område

en: Set True to let the widget fill its allocated height
da: Vælg Sand hvis widget skal udfylde sin tildelte højde

en: Set True to let the widget fill its allocated width
da: Vælg Sand hvis widget skal udfylde sin tildelte bredde

en: Set True to let the widget fill its horizontal allocated area
da: Sæt til sand for at lade widgetten fylde dets allokerede vandrette område

en: Set True to let the widget fill its vertical allocated area
da: Sæt til sand for at lade widgetten fylde dets allokerede lodrette område

en: Set True to let the widget resize
da: Sæt til sand for at lade widgetten ændre størrelse

en: Set True to let the widget shrink
da: Sæt til sand for at lade widgetten skrumpe

en: Set True to let the widget shrink horizontally
da: Vælg Sand hvis widgetten skal krympes vandret

en: Set True to let the widget shrink vertically
da: Vælg Sand hvis widgetten skal krympes lodret

en: Set True to pack the widget at the start of the box
da: Sæt til sand for at pakke widgetten ved begyndelsen af boksen

en: Set True to propagate the style to the widget's children
da: Sæt til sand for at videresende stilen til widgettens børn

en: Set True to start a new group of toolbar items
da: Vælg Sand for at starte en ny gruppe værktøjselementer

en: Set True to use the parent GtkPacker's default settings for the border width and all padding properties
da: Sæt til sand for at bruge overordnet GtkPacker's forvalgte indstillinger for kantbredde og alle egenskaper for fyld

en: Set Widget Names
da: Vælg widgetnavn

en: Set options for snapping to the grid
da: Sæt indstillinger for låsning til gitteret

en: Set the grid style and spacing
da: Sæt stil og mellemrum for gitter

en: Set the spacing between grid lines
da: Sæt mellemrum mellem gitterlinier

en: Set which parts of a widget snap to the grid
da: Sæt hvilke dele af en widget som skal låses til gitteret

en: Shadow:
da: Skygge:

en: Shared
da: Delt

en: Shift
da: Skift

en: Show Border:
da: Vis kant:

en: Show Clipboard
da: Vis klipbord

en: Show Grid
da: Vis gitter

en: Show Palette
da: Vis palette

en: Show Popup:
da: Vis pop-op:

en: Show Properties
da: Vis egenskaber

en: Show Property _Editor
da: Vis egenskabs_redigering

en: Show Size:
da: Vis størrelse:

en: Show Tabs:
da: Vis faner:

en: Show Text:
da: Vis tekst:

en: Show Time:
da: Vis tid:

en: Show Titles:
da: Vis titler:

en: Show Value:
da: Vis værdi:

en: Show Widget Tooltips
da: Vis widget værktøjstip

en: Show Widget Tree
da: Vis widget træ

en: Show Widget _Tree
da: Vis widget _træ

en: Show _Clipboard
da: Vis _klipbord

en: Show _Grid
da: Vis _gitter

en: Show _Palette
da: Vis _palette

en: Show _Widget Tooltips
da: Vis _Widget-værktøjstips

en: Show the clipboard
da: Vis klipbordet

en: Show the grid (in fixed containers only)
da: Vis gitteret (kun i faste beholdere)

en: Show the palette of widgets
da: Vis widgetternes palette

en: Show the project widget tree
da: Vis projektets widget-træ

en: Show the properties of the selected widget
da: Vis den valgte widgets egenskaber

en: Show the property editor
da: Vis egenskabs_redigeringen

en: Show the tooltips of created widgets
da: Vis værktøjstips for oprettede widgetter

en: Show the widget tree
da: Vis widget _træet

en: Shrink:
da: Skrump:

en: Signal Handler & Callback Functions:
da: Signalhåndterer & Tilbagekald funktioner:

en: Signal to emit
da: Signal som skal sendes

en: Signals
da: Signaler

en: Size:
da: Størrelse:

en: Snap Edge:
da: Lås til kant:

en: Snap Options
da: Valgmuligheder for låsning

en: Snap to Grid
da: Lås til gitter

en: Snap widgets to the grid
da: Lås widgetter til gitter

en: Snap widgets to the grid (in fixed containers only)
da: Lås widgetter til gitteret (kun i faste beholdere)

en: Snap:
da: Lås:

en: Sorry - generating source for %s is not implemented yet
da: Desværre - at lave kildekode for %s er ikke implementeret endnu

en: Sorry - pasting over a GnomeDockItem is not implemented yet.
da: Desværre - at indsætte over et GnomeDockItem er endnu ikke muligt.

en: Source Directory:
da: Kildekatalog:

en: Source File:
da: Kildefil:

en: Source code written.
da: Kildekode skrevet.

en: Space Size:
da: Mellemrumsstørrelse:

en: Space Style:
da: Mellemrumsstil:

en: Spacing:
da: Mellemrum:

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Spell Checker
da: Stavekontrol

en: Spellchecker
da: Stavekontrol

en: Spin Button
da: Snurreknap

en: Start tag expected
da: Start-tag forventet

en: Status Bar
da: Statuslinie

en: Status Bar:
da: Statuslinie:

en: Status Message.
da: Statusmeddelelse.

en: Step Inc:
da: Trinforøg:

en: Stock Button:
da: Standard knap:

en: Stock Item:
da: Lagerpunkt:

en: Store Config:
da: Gem indstillinger:

en: Strikeout
da: Overstreg

en: String1:
da: Streng1:

en: String2:
da: Streng2:

en: Style
da: Stil

en: Style:
da: Stil:

en: Styles
da: Stile

en: Subdirectories:
da: Underkataloger:

en: Support Functions:
da: Support-funktioner:

en: Switch Next
da: Skift til næste

en: Switch Previous
da: Skift til forrige

en: System Error
da: Systemfejl

en: System error message:
da: Systemfejlsmeddelelse:

en: Tab Horz. Border:
da: Vandret fanekant:

en: Tab Pos:
da: Faneplac:

en: Tab Vert. Border:
da: Lodret fanekant:

en: Table
da: Tabel

en: Table Borders
da: Tabelkanter

en: Table Fill
da: Tabelfyld

en: Text Box
da: Tekstboks

en: Text Box Color:
da: Tekstboksfarve:

en: Text Bulleted List
da: Tekstliste med pinde

en: Text Color:
da: Tekstfarve:

en: Text Editable:
da: Redigerbar tekst:

en: Text Entry
da: Tekstfelt

en: Text Indent
da: Tekst indryk

en: Text Numbered List
da: Tekst nummereret liste

en: Text Spacing:
da: Tekstmellemrum:

en: Text Static:
da: Statisk tekst:

en: Text Unindent
da: Tekst af-indryk

en: Text Visible:
da: Synlig tekst:

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Text:
da: Tekst:

en: That style name is already in use
da: Dette stilnavn er allerede i brug

en: The C source file to save all translatable strings in
da: Den C kildefil som alle oversættelige tekster skal gemmes i

en: The Gnome stock button to use
da: GNOME standard knap som skal bruges

en: The ID to save the history entries under
da: ID som historikelementer skal gemmes under

en: The URL to display when the button is clicked
da: Url som skal vises når knappen er trykket ned

en: The X Extension events mode
da: X Extension hændelsestilstand

en: The X events that the widget receives
da: X-hændelsen som widget modtager

en: The accelerator key
da: Genvejstasten

en: The aspect ratio of the frame's child
da: Aspektraten til rammens barn

en: The authors of the package, one on each line
da: Pakkens forfattere, een på hver linie

en: The background color around the logo
da: Baggrundsfarven omkring logoet

en: The background color of the main text area
da: Baggrundsfarve på hovedtekstarealet

en: The background color of the page
da: Sidens baggrundsfarve

en: The class name to pass to the window manager
da: Klassenavn at sende til vindueshåndtering

en: The class of the widget
da: Widgetens klasse

en: The climb rate of the spinbutton, used in conjunction with the Page Increment
da: Klatreraten til snurreknappen, bruges sammen med sideøgning

en: The color of the main text
da: Brødtekstens farve

en: The color of the title text
da: Titeltekstens farve

en: The copyright notice
da: Ophavsretsnotitsen

en: The current position on the ruler
da: Nuværende position på linealen

en: The data passed to the handler
da: Data som sendes til håndtereren

en: The default border width of child widgets
da: Forvalgt kantbredde af underwidgetter

en: The default height of the window
da: Vinduets standardhøjde

en: The default horizontal padding of child widgets
da: Forvalgt vandret fyld for underwidgetter

en: The default internal horizontal padding of child widgets
da: Forvalgt internt vandret fyld for underwidgetter

en: The default internal vertical padding of child widgets
da: Forvalgt internt lodret fyld for underwidgetter

en: The default vertical padding of child widgets
da: Forvalgt lodret fyld for underwidgetter

en: The default width of the window
da: Vinduets standardbredde

en: The direction of the arrow
da: Pilens retning

en: The directory to save generated source code
da: Mappe som genereret kildekode skal gemmes i

en: The directory to store pixmaps
da: Mappe som pixmaps skal gemmes i

en: The edge of the handle box which snaps into position
da: Kanten af håndtagsboksen som låses i position

en: The file in which the declarations of the functions to create the interface are written
da: Filen hvor deklarationerne af funktionerne for at oprette grænsesnittet bliver skrevet.

en: The file in which the declarations of the signal handler and callback functions are written
da: Filen hvor deklarationerne af signalhåndtereren og tilbagekald funktionerne
    bliver skrevet

en: The file in which the declarations of the support functions are written
da: Filen hvor deklarationerne af støttefunktionere bliver skrevet

en: The file in which the empty signal handler and callback functions are written
da: Filen hvor den tomme signalhåndterer og tilbagekald funktionerne bliver skrevet

en: The file in which the functions to create the interface are written
da: Filen hvor funktionerne for opretning af grænsesnittet bliver anbragt

en: The file in which the support functions are written
da: Filen hvor støttefunktionere bliver skrevet

en: The file to write source code into
da: Den fil som kildekoden skal skrives i

en: The filename must be a simple relative filename.
    Use the Project Options dialog to set it.
da: Filnavnet skal være et enkelt relativt filnavn.
    Brug dialogen 'indstillinger for projekt' for at sætte det.

en: The filename must be set in the Project Options dialog.
da: Filnavnet skal sættes i dialogen 'indstillinger for projekt'.

en: The first integer argument to pass to the function
da: Første heltalsargument som skal gives til funktionen

en: The first string argument to pass to the function
da: Det første streng-argument som skal sendes til funktionen

en: The font to use for any text in the widget
da: Skrifttype at bruge for al tekst i denne widget

en: The font to use for the text
da: Skrifttype at bruge for teksten

en: The format of the text, similar to sprintf. Use %P, %V, %L and %U to insert the percentage, value, lower bound and upper bound respectively. Use %1V or %2V to show 1 or 2 decimal places.
da: Formatet på teksten, lig snprintf. Brug %P, %V, %L og %U for at indsætte
    procenten, værdien, nedre grænse og øvre grænse. Brug %1V eller %2V for at
    vise 1 eller 2 decimaler.

en: The format of the time to display. Use %H, %M and %S to insert the hour, minute and seconds values
da: Format for tiden som skal vises. Brug %H, %M og %S for at indsætte værdier for time, minut og sekund

en: The function to be called when the item is selected
da: Funktion som skal kaldes når element bliver valgt

en: The function to handle the signal
da: Funktionen som skal håndtere signalet

en: The function which creates the widget
da: Funktionen som opretter widgetten

en: The graphic to use as the background of the widget
da: Grafik skal bruges som baggrund for widget

en: The height of the layout area
da: Højde på layoutareal

en: The height of the widget
da: Højde på widget

en: The height to scale the pixmap to
da: Højde som billede skal skaleres til

en: The high value of the ruler
da: Øvre værdi på linealen

en: The highest hour to show in the popup
da: Højeste tid som vises i pop op

en: The horizontal alignment
da: Vandret justering

en: The horizontal alignment of the arrow
da: Vandret justering af pilen

en: The horizontal alignment of the child widget
da: Vandret justering af børnewidgetten

en: The horizontal alignment of the entire label
da: Den vandrette justering af hele etiketten

en: The horizontal alignment of the frame's child
da: Vandret justering af rammens barn

en: The horizontal alignment of the frame's label
da: Vandret justering af rammens etiket

en: The horizontal alignment of the text
da: Tekstens vandrette justering

en: The horizontal padding
da: Vandret udfyldning

en: The horizontal padding of the buttons
da: Vandret fyld for knapperne

en: The horizontal scale of the child widget
da: Vandret skalering af børnewidget

en: The index of the initially selected item
da: Indekset over oprindeligt valgt element

en: The initial position of the window
da: Vinduets første placering

en: The initial type of the curve
da: Den oprindelige type for kurven

en: The initial value
da: Begyndelsesværdien

en: The items in the combo list, one per line
da: Optagelser på kombolisten, en pr. linje

en: The items in the option menu, one per line
da: Elementerne i indstillingsmenuen, én per linie

en: The justification of the lines of the label
da: Justering af linierne i etiketten

en: The layout style of the buttons
da: Knappernes layoutstil

en: The left edge of the widget in the table
da: Widgets venstre kant i tabellen

en: The left edge of the widget, relative to its parent
da: Det øverste hjørne af widgetten, relativt til dens forælder

en: The license which is added at the top of generated files
da: Den licens du vil skrive i toppen af de oprettede filer

en: The logo to display in the top-right of the page
da: Logo som skal vises på sidens øverste venstre hjørne

en: The low value of the ruler
da: Nedre værdi på linealen

en: The lowest hour to show in the popup
da: Laveste tid som skal vises i pop-op

en: The main image to display on the left of the page.
da: Hovedbillede som skal vises til venstre på siden.

en: The main text of the page, introducing people to the druid.
da: Hovedteksten på siden som præsenterer druid for folk.

en: The maximum horizontal value
da: Maksimum vandret værdi

en: The maximum length of the text
da: Maksimum tekstlængde

en: The maximum number of history entries saved
da: Maksimalt antal historikelementer som skal gemmes

en: The maximum value
da: Maksimumværdien

en: The maximum value of the ruler
da: Maksimal værdi på linealen

en: The maximum vertical value
da: Maksimum lodret værdi

en: The maximum x coordinate
da: Maksimum x-koordinat

en: The maximum y coordinate
da: Maksimum y-koordinat

en: The message to display
da: Meddelelse at vise

en: The minimum height of the buttons
da: Knappernes maksimumsbredde

en: The minimum horizontal value
da: Minimum vandret værdi

en: The minimum value
da: Minimumsværdien

en: The minimum vertical value
da: Minimum lodret værdi

en: The minimum width of the buttons
da: Knappernes minimumsbredde

en: The minimum x coordinate
da: Minimum x-koordinat

en: The minimum y coordinate
da: Minimum y-koordinat

en: The name of the current project
da: Navn på det aktuelle projekt

en: The name of the program
da: Navn på programmet

en: The name of the style, which can be shared by several widgets
da: Navnet på stilen, som kan bruges af flere widgetter

en: The name of the widget
da: Navn på widget

en: The name to pass to the window manager
da: Navn at sende til vindueshåndtering

en: The number of buttons
da: Antal knapper

en: The number of columns in the table
da: Antal kolonner i tabellen

en: The number of columns spanned by the widget in the table
da: Antal kolonner widgetten spænder over i tabellen

en: The number of decimal digits to show
da: Antal decimalcifre som skal vises

en: The number of digits to show
da: Antal cifre som skal vises

en: The number of items in the toolbar
da: Antal elementer i værktøjslinien

en: The number of notebook pages
da: Antal sider i notesbog

en: The number of pixels around icons (unused?)
da: Antal piksler omkring ikoner (ubrugt?)

en: The number of pixels between columns of icons
da: Antal piksler mellem kolonner med ikoner

en: The number of pixels between rows of icons
da: Antal piksler mellem rækker med ikoner

en: The number of pixels between the text and the icon
da: Antal piksler mellem tekst og ikon

en: The number of pixels corresponding to one unit
da: Antal pixler der svarer til et element

en: The number of rows in the table
da: Antal rækker i tabellen

en: The number of rows spanned by the widget in the table
da: Antal rækker widgetten spænder over i tabellen

en: The number of widgets in the box
da: Antal widgetter i boksen

en: The object which receives the signal
da: Objektet der modtager signalet

en: The orientation of a floating dock item
da: Orienteringen af et flydende dokelement

en: The orientation of the progress bar's contents
da: Hvilken vej fremgangsbjælkens indhold skal vende

en: The page increment
da: Sideforøgelsen

en: The page size
da: Sidestørrelsen

en: The pixmap directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
da: Intet billedkatalog er valgt.
    Vælg venligst én i dialogen Projekt-indstillinger.

en: The pixmap filename
da: Filnavn på billede

en: The pixmap to display
da: Pixmap som skal vises

en: The pixmap to use as the logo
da: Billede at bruge som logo

en: The pixmaps directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
da: Intet billedkatalog er valgt.
    Vælg venligst én i dialogen Projekt indstillinger.

en: The playback speed
da: Afspilningshastighed

en: The position of the child widget with respect to its siblings
da: Positionen af børnewidgetten i forhold til dets efterkommere

en: The position of the divider
da: Skilleliniens placering

en: The position of the handle
da: Håndtagets position

en: The position of the notebook tabs
da: Placering af notesbogsfaneblade

en: The position of the value
da: Værdiens placering

en: The preview text to show in the font selection dialog
da: Teksteksempel der skal vises i skrifttypevælgerboksen

en: The project directory
da: Projektkataloget

en: The project directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
da: Intet projektkatalog er valgt.
    Vælg venligst én i dialogen Projekt indstillinger.

en: The project file
da: Projektfilen

en: The radio button group (the default is all radio buttons with the same parent)
da: Radioknap-gruppen (alle radioknapper med samme forælder er forvalgt)

en: The radio menu item group (the default is all radio menu items with the same parent)
da: Radiomenuelement-gruppen (alle radiomenuelementer med samme forælder
    er forvalgt)

en: The radio menu item's group. Leave empty to use the parent menu's default group.
da: Radiomenuelement gruppen. Lad den være tom for at bruge forældermenuens standard gruppe.

en: The relief style of the button
da: Relief-stilen for knappen

en: The relief style of the toolbar buttons
da: Reliefstilen for værktøjslinieknapperne

en: The requested font is not available.
da: Den ønskede skrifttype er ikke tilstede.

en: The second integer argument to pass to the function
da: Andet heltalsargument som skal gives til funktionen

en: The second string argument to pass to the function
da: Det andet streng-argument som skal sendes til funktionen

en: The selection mode
da: Udvalgsmodus

en: The selection mode of the columned list
da: Udvalgsmodus for kolonnelisten

en: The selection mode of the columned tree
da: Udvalgsmodus for kolonnetræet

en: The selection mode of the list
da: Listens udvalgsmodus

en: The selection mode of the tree
da: Træets markeringstilstand

en: The shadow type of the arrow
da: Pilens skyggetype

en: The side of the remaining space to place the widget
da: Siden for det tilbageværende område hvor widgetten skal pladseres

en: The signal to add a handler for
da: Signalet der skal tilføjes en håndterer for

en: The signal to emit when the accelerator is pressed
da: Signal som skal sendes når accelleratortasten trykkes

en: The size of spaces in the toolbar
da: Størrelse af mellemrum i værktøjslinien

en: The size of the font to use in the font picker button
da: Størrelsen på skrifttypen som skal bruges på skrifttypevælger-knappen

en: The size of the gutter
da: Størrelsen på grøften

en: The size of the handle
da: Størrelsen på håndtaget

en: The size of the notebook tabs' horizontal border
da: Størrelse af notesbogsfanebladenes vandrette kant

en: The size of the notebook tabs' vertical border
da: Størrelse af notesbogsfanebladenes lodrette kant

en: The size of the widget's border
da: Størrelse af widgets kant

en: The source directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
da: Intet kildekatalog er valgt.
    Vælg venligst én i dialogen Projekt indstillinger.

en: The space between each child
da: Mellemrummet mellem hvert barn

en: The space between each column
da: Mellemrummet mellem hver kolonne

en: The space between each row
da: Mellemrummet mellem hver række

en: The space between the buttons
da: Mellemrum mellem knapperne

en: The starting time
da: Starttiden

en: The step increment
da: Trinforøgelsen

en: The stock Gnome item to use.
da: Gnome-lagerpunktet som skal benyttes.

en: The style of the progress bar
da: Fremgangsbjælkens stil

en: The text of the menu item, or empty for separators. Hit return to add a new item below this one. Ctl-Return adds a child item beneath this one.
da: Teksten til menuelementet, eller tom for separatorer. Tryk linjeskift for at tilføje et nyt element under denne. Ctrl-Linjeskift tilføjer en "barn"-element under denne.

en: The text to display
da: Tekst som skal vises

en: The text to display in the button
da: Tekst som skal vises på knappen

en: The time between updates, in seconds
da: Tid mellem opdateringer, i sekunder

en: The tip to show when the mouse is over the item
da: Tekst som vises når musen er over elementet

en: The title of the calculator dialog
da: Titlen på kalkulator-dialogen

en: The title of the color selection dialog
da: Titel på farvevælger dialogboks

en: The title of the file selection dialog
da: Filvælgerboksens titel

en: The title of the font selection dialog
da: Skrifttypevælgerboksens titel

en: The title of the page
da: Sidens titel

en: The title of the window
da: Vinduets titel

en: The toolbar orientation
da: Værktøjslinieorientering

en: The toolbar style
da: Værktøjsliniestil

en: The tooltip to display if the mouse lingers over the widget
da: Hjælpetekst der vises når man holder musen over widget

en: The top edge of the widget in the table
da: Widgets øverste kant i tabellen

en: The top edge of the widget, relative to its parent
da: Det øverste hjørne af widgetten, relativt til forældre

en: The type of shadow around the dock item
da: Skyggetype omkring dokelementet

en: The type of shadow around the handle box
da: Skyggetypen omkring hånderingsboksen

en: The type of shadow around the menubar
da: Type af skygge omkring menulinien

en: The type of shadow of the columned list's border
da: Type skyggelægning af kolonnelistens kanter

en: The type of shadow of the columned tree's border
da: Skyggetype for kolonnetræets kant

en: The type of shadow of the frame
da: Rammens skyggetype

en: The type of shadow of the viewport
da: Skyggetype for visningsområdet

en: The type of the clock
da: Ur-type

en: The type of the curve
da: Kurvens type

en: The type of the message box
da: Meddelelsesbokstype

en: The type of the window
da: Vinduestype

en: The units of the ruler
da: Enhederne på linealen

en: The update policy of the color selection scales
da: Opdateringspolitikken for farvevalgsskalaerne

en: The update policy of the dial
da: Opdateringspolitik for ringeskiven

en: The update policy of the horizontal scrollbar
da: Opdateringspolitik for vandret rullefelt

en: The update policy of the scale
da: Opdateringspolitik for skalaen

en: The update policy of the scrollbar
da: Opdateringspolitik for rullebjælke

en: The update policy of the vertical scrollbar
da: Opdateringspolitik for lodret rullefelt

en: The vertical alignment
da: Lodret justering

en: The vertical alignment of the arrow
da: Lodret justering af pilen

en: The vertical alignment of the child widget
da: Lodret justering af børnewidgetten

en: The vertical alignment of the entire label
da: Den lodrette justering af hele etiketten

en: The vertical alignment of the text
da: Tekstens lodrette justering

en: The vertical padding
da: Lodret udfyldning

en: The vertical padding of the buttons
da: Lodret fyld for knapperne

en: The vertical scale of the child widget
da: Lodret skalering af børnewidget

en: The view mode of the tree
da: Træets visningstilstand

en: The way spaces in the toolbar are displayed
da: Måden mellemrum på værktøjslinien vises

en: The widget can't be deleted
da: Widgetten kan ikke slettes

en: The widget is created automatically as part of the parent widget, and it can't be deleted.
da: Widgetten oprettes automatisk som del af en forælderwidget og kan ikke slettes.

en: The widget to set the keyboard focus to when the underlined accelerator key is used
da: Widgetten som tastaturfokus skal sættes til når den understregede accelleratortast trykkes

en: The widget's horizontal external padding
da: Widgets vandrette eksterne spaltefyld

en: The widget's horizontal internal padding
da: Widgets vandrette interne spaltefyld

en: The widget's padding
da: Widgettens fyld

en: The widget's position relative to its siblings
da: Widgettens position i forhold til efterkommerene

en: The widget's vertical external padding
da: Widgets lodrette eksterne spaltefyld

en: The widget's vertical internal padding
da: Widgets lodrette interne spaltefyld

en: The width of each icon
da: Bredden for hvert ikon

en: The width of the border around the container
da: Bredden på kanten rundt om beholderen

en: The width of the layout area
da: Bredde på layoutareal

en: The width of the widget
da: Bredde på widget

en: The width to scale the pixmap to
da: Bredde som billede skal skaleres til

en: Timer
da: Tidstæller

en: Timer Stopped
da: Tidstæller stoppet

en: Title Color:
da: Titelfarve:

en: Title:
da: Titel:

en: Toggle Button
da: Slå knap til/fra

en: Toolbar
da: Værktøjslinie

en: Tooltip:
da: Værktøjstip:

en: Tooltips:
da: Værktøjstips:

en: Translatable Strings:
da: Oversættelig tekst:

en: Trash
da: Affald

en: Trash Full
da: Affald fuld

en: Tree
da: Træ

en: Tree Item
da: Træelement

en: Undelete
da: Fortryd slet

en: Underline
da: Understreg

en: Undo
da: Fortryd

en: Unexpected end of file
da: Uventet filendelse

en: Unknown error code
da: Ukendt fejlkode

en: Unknown tag
da: Ukendt tag

en: Up
da: Op

en: Update
da: Opdatér

en: Update Policy:
da: Opdateringspolitik:

en: Upper Hour:
da: Højeste tid:

en: Upper Value:
da: Højeste værdi:

en: Use Alpha:
da: Brug alfa:

en: Use Always:
da: Brug altid:

en: Use Arrows:
da: Brug pile:

en: Use Defaults:
da: Brug standard:

en: Use Font:
da: Brug skriftsnit:

en: Use Heap:
da: Brug heap:

en: Use Size:
da: Brug størrelse:

en: V Int. Padding:
da: Lodret int. fyld:

en: V Max:
da: L-maks:

en: V Min:
da: L-min:

en: V Padding:
da: Lodret fyld:

en: V Page Inc:
da: L-sideforøg:

en: V Page Size:
da: L-sidestørrelse:

en: V Policy:
da: L-politik:

en: V Step Inc:
da: L-trinforøg:

en: V Updates:
da: L-opdatering:

en: V Value:
da: L-værdi:

en: Value In List:
da: Værdi i liste:

en: Value Pos:
da: Værdi position:

en: Value:
da: Værdi:

en: Vertical Box
da: Lodret boks

en: Vertical Button Box
da: Lodret knapboks

en: Vertical Panes
da: Lodrette faner

en: Vertical Ruler
da: Lodret lineal

en: Vertical Scale
da: Lodret skala

en: Vertical Scrollbar
da: Lodret rullebjælke

en: Vertical Separator
da: Lodret skillelinie

en: Vertical Snapping:
da: Lodret låsning:

en: Vertical Spacing:
da: Lodret mellemrum:

en: View
da: Vis

en: View Lines:
da: Vis linier:

en: View Mode:
da: Visningstilstand:

en: View Only:
da: Vis kun:

en: Viewport
da: Visningsområde

en: Visibility of widgets. Public widgets are exported to a global map.
da: Synlighed for widgetter. Offentlige widgetter eksporteres til et globalt kort.

en: Visibility:
da: Synlighed:

en: Visible:
da: Synlig:

en: Visual:
da: Visuel:

en: Volume
da: Lydstyrke

en: WM Class:
da: WM klasse:

en: WM Name:
da: WM navn:

en: Week Numbers:
da: Ugenumre:

en: What to display in the font picker button
da: Hvad som skal vises på skrifttypevælger-knappen

en: When the horizontal scrollbar will be shown
da: Hvornår den vandrette rullebjælke skal ses

en: When the mouse enters the window
da: Når musepegeren kommer ind i vinduet

en: When the mouse leaves the window
da: Når musen forlader vinduet

en: When the mouse moves
da: Når musen flyttes

en: When the vertical scrollbar will be shown
da: Hvornår den lodrette rullebjælke skal ses

en: When the window needs redrawing
da: Når vinduet behøver genoptegning

en: When value_changed signals are emitted
da: Hvornår value_changed signaler udsendes

en: Where to anchor the widget in its allocated area
da: Hvor i dets allokerede område widgetten skal forankres

en: Widget Tree
da: Widget-træ

en: Widget not found in box
da: Widget ikke fundet i boks

en: Widget not found in fixed container
da: Widget ikke fundet i fast beholder

en: Widget not found in packer
da: Widget ikke fundet i pakker

en: Widget not found in table
da: Widget ikke fundet i tabel

en: Width:
da: Bredde:

en: Window
da: Vindue

en: Wrap Text:
da: Ombryd tekst:

en: Wrap:
da: Ombryd:

en: Write Source Code
da: Skriv kildekode

en: Write Source Code...
da: Skriv kildekode...

en: Write the source code and exit
da: Udskriv kildekoden og afslut

en: X Align:
da: X justering:

en: X Expand:
da: X-udvid:

en: X Fill:
da: X-udfyld:

en: X Max:
da: X-maks:

en: X Min:
da: X-min:

en: X Pad:
da: X-fyld:

en: X Scale:
da: X-skalering:

en: X Shrink:
da: X-krymp:

en: Y Align:
da: Y justering:

en: Y Expand:
da: Y-udvid:

en: Y Fill:
da: Y-udfyld:

en: Y Max:
da: Y-maks:

en: Y Min:
da: Y-min:

en: Y Pad:
da: Y-fyld:

en: Y Scale:
da: Y-skalering:

en: Y Shrink:
da: Y-krymp:

en: Yes
da: Ja

en: You can't add a widget at the selected position.
    
    Tip: GTK+ uses containers to lay out widgets.
    Try deleting the existing widget and using
    a box or table container instead.
da: Du kan ikke tilføje en widget i den valgte position.
    
    Tips: GTK+ bruger beholdere for at placere en widget.
    Prøv at slette eksisterende widget og brug en
    boks eller tabel-beholder i stedet.

en: You can't paste into the selected widget, since
    it is created automatically by its parent.
da: Du kan ikke indsætte i den valgte widget, da den
    er oprettet automatisk af sin forælder.

en: You can't paste into windows or dialogs.
da: Du kan ikke indsætte i vinduer eller dialogbokse.

en: You need to copy a color or background pixmap first
da: Du skal kopiere en farve eller et baggrundsbillede først

en: You need to select a background pixmap to paste into
da: Du skal vælge et baggrundsbillede at indsætte i

en: You need to select a color or background to copy
da: Du skal vælge en farve eller baggrund som skal kopieres

en: You need to select a color to paste into
da: Du skal vælge en farve som det skal indsættes i

en: You need to select a widget to paste into
da: Du skal vælge en widget at indsætte i

en: You need to set the Pixmaps Directory option
da: Du er nødt til at afkrydse billedekatalog indstillingen

en: You need to set the Program Name option
da: Du er nødt til at afkrydse programnavn indstillingen

en: You need to set the Project Directory option
da: Du er nødt til at afkrydse projektkatalog indstillingen

en: You need to set the Project File option
da: Du er nødt til at afkrydse projektfil indstillingen

en: You need to set the Project Name option
da: Du er nødt til at afkrydse projektnavn indstillingen

en: You need to set the Source Directory option
da: Du er nødt til at afkrydse kildekatalog indstillingen

en: You need to set the Translatable Strings File option
da: Du er nødt til at afkrydse "Gem oversættelig tekst" indstillingen

en: You need to set the accelerator key
da: Du er nødt til at vælge en genvejstast

en: You need to set the handler for the signal
da: Du skal sætte håndtereren for signalet

en: You need to set the signal name
da: Du skal sætte navnet på signalet

en: You need to set the signal to emit
da: Du skal sætte signalet som skal sendes ud

en: _Build Source Code
da: _Byg kildekode

en: _Delete
da: _Slet

en: _New
da: _Ny

en: _New File
da: _Ny fil

en: _New Project
da: _Nyt projekt

en: _Project Options...
da: _Projekt indstillinger...

en: _Snap to Grid
da: _Lås til gitter

en: glade: Error loading XML file.
da: glade: Fejl under indlæsning af XML-fil.

en: glade: Error writing source.
da: glade: Fejl ved udskriving af kildekode.

en: glade: The XML file must be set for the '-w' or '--write-source' option.
da: glade: XML-filen skal være sat for '-w' eller '--write-source' flaget.

en: private
da: privat

en: project
da: projekt

en: protected
da: beskyttet

en: public
da: offentlig

en: replacing child of container - not implemented yet
da: erstatter barnet til beholder - ikke implementeret endnu

en: separator
da: skillelinie
