gnome-applets 1.2.0 - en to da translation catalogue (1192 entries)

en:  mounted
da:  monteret

en:  not mounted
da:  ikke monteret

en: " reported:
da: " rapporterede:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
da: %#.1fMb modtaget, %#.1fMb sendt, tid: %.1d:%.2d

en: %a, %b %d / %H:%M
da: %A d. %d. %B kl. %H:%M

en: %d message | %d messages
da[0]: %d meddelelse
da[1]: %d meddelelser

en: %d unread | %d unread
da[0]: %d ulæst
da[1]: %d ulæste

en: %s
    %d note | %s
    %d notes
da[0]: %s
    %d note
da[1]: %s
    %d noter

en: %s does not seem to be a CD player
da: %s ser ikke ud til at være en cd-afspiller

en: %s:
    %d%% in use
da: %s:
    %d%% i brug

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
da: © 1997 Free Software Foundation
    © 2001 Chris Phelps (Gnome 2-porten)

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
da: © 1998-2000 Free Software Foundation

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
da: © 1999-2001 Gnome-hackere

en: (C) 2000 The Gnulix Society, (C) 2002 Free Software Foundation
da: © 2000 The Gnulix Society, © 2002 Free Software Foundation

en: (C) 2001 Richard Hult
da: © 2001 Richard Hult

en: (C) 2001, 2002 Free Software Foundation
da: © 2001, 2002 Free Software Foundation

en: (No
da: (Ingen

en: (c) 2002-2003 Loban A Rahman
da: © 2002-2003 Loban A. Rahman

en: <b>Appearance</b>
da: <b>Udseende</b>

en: <b>Auto Completion</b>
da: <b>Automatisk fuldførelse</b>

en: <b>Battery Color Levels (%)</b>
da: <b>Batterifarveniveauer (%)</b>

en: <b>Behavior</b>
da: <b>Opførsel</b>

en: <b>Colors</b>
da: <b>Farver</b>

en: <b>Default Note Properties</b>
da: <b>Standardnoteegenskaber</b>

en: <b>Delete ALL sticky notes?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
da: <b>Slet alle notessedler?</b>
    
    Ændringer gemmes med det samme.

en: <b>Delete this sticky note?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
da: <b>Slet denne notesseddel?</b>
    
    Ændringer gemmes med det samme.

en: <b>Layout</b>
da: <b>Udseende</b>

en: <b>Progress Bar Direction</b>
da: <b>Retning for måler</b>

en: <b>Properties</b>
da: <b>Egenskaber</b>

en: <b>Size</b>
da: <b>Størrelse</b>

en: <b>Suspend</b>
da: <b>Dvale</b>

en: <b>Warnings</b>
da: <b>Advarsler</b>

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
da: En fjollet lille xeyes-klon til panelet.

en: A set of eyeballs for your panel
da: Et par øjeæbler til panelet

en: A system load indicator
da: Systembelastningsovervåger

en: A_ddress:
da: A_dresse:

en: AccessX Status
da: AccessX-status

en: AccessX Status Applet Factory
da: Fabrik for AccessX-statuspanelprogram

en: Accessories
da: Tilbehør

en: Activate more plugins
da: Aktivér flere udvidelser

en: Active _plugins:
da: Aktive _udvidelser:

en: Add New Macro
da: Tilføj ny makro

en: Add Palette
da: Tilføj palet

en: Add Plugin
da: Tilføj udvidelse

en: Add button
da: Tilføj-knap

en: Address Entry
da: Adresseindtastning

en: Adjust the sound volume
da: Justér lydstyrken

en: Advanced
da: Avanceret

en: Alert you when new mail arrives
da: Bekendtgør når der kommer ny post

en: Alexandre Muniz <munizao@xprt.net>
da: Alexandre Muñiz <munizao@xprt.net>

en: Amusements
da: Underholdning

en: An error occured while launching the Suspend command: %s
    Please try to correct this error
da: En fejl opstod under kørsel af dvalekommandoen: %s
    Forsøg venligst at rette denne fejl

en: An error occured.
    
    Keymap `%s' is not supported on this system. Please choose another keymap.
    
    The command was: %s
da: En fejl opstod.
    
    Tastaturopsætningen '%s' understøttes ikke på dette system. Vælg en anden opsætning.
    
    Kommandoen var: %s

en: An error occured.
    
    Unable to load keymap `%s', probably because command `xmodmap' could not be located in your PATH.
    
    The command was: %s
da: En fejl opstod.
    
    Kunne ikke indlæse tastaturopsætningen '%s', sandsynligvis fordi kommandoen 'xmodmap' ikke bliv fundet i din PATH.
    
    Kommandoen var: %s

en: Appearance
da: Udseende

en: Appearance mode of the applet
da: Udseende for programmet

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
da: Panelprogram til at montere og afmontere blokarkiver.

en: Applet refresh rate in milliseconds
da: Opdateringsinterval i millisekunder

en: Applet scrolls right to left when this key is set to true.
da: Panelprogrammet ruller fra højre mod venstre når denne nøgle er sand.

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arabic keymap
da: Arabisk layout

en: Arabic xkb keymap
da: Arabisk xkb-layout

en: Armenia
da: Armenien

en: Armenian
da: Armensk

en: Armenian Sun keymap
da: Armensk Sun-layout

en: Armenian xkb keymap
da: Armensk xkb-layout

en: Ask for confirmation when connecting/disconnecting
da: Spørg efter bekræftelse ved tilkobling/frakobling

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
da: Forsøg at fuldføre en kommando fra historikken af indtastede kommandoer.

en: Audio Channels
da: Lydkanaler

en: Audio device is busy, or being used by another application
da: Lydenheden er optaget eller bliver brugt af et andet program

en: Austria
da: Østrig

en: Autosave timeout in minutes
da: Automatisk gemningsinterval i minutter

en: Available palettes
da: Tilgængelige paletter

en: Azerbaijan
da: Aserbadjansk

en: Azerbaijani Turkish
da: Aserbadjansk-tyrkisk

en: Azerbaijani Turkish Sun keymap
da: Aserbadjansk-tyrkisk Sun-layout

en: Azerbaijani Turkish xkb keymap
da: Aserbadjansk-tyrkisk xkb-layout

en: B_link connection status when connecting
da: _Blink forbindelsesstatus ved tilkobling

en: Bac_kground:
da: Baggr_und

en: Backg_round:
da: Baggru_nd:

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color, blue component
da: Baggrundsfarve, blå komponent

en: Background color, green component
da: Baggrundsfarve, grøn komponent

en: Background color, red component
da: Baggrundsfarve, rød komponent

en: Basque
da: Baskisk

en: Bass
da: Bas

en: Battery Charge Monitor
da: Batteriladning

en: Battery Charge Monitor Preferences
da: Indstillinger for batteriladning

en: Battery Status Utility
da: Batteristatusværktøj

en: Battery fully re-charged
da: Batteriet er fuldt opladet

en: Battery is now fully re-charged!
da: Batteriet er nu fuldt opladet!

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
da: Lavt strømniveau for batteri (%d%%) og ingen lysnettilkobling

en: Battery power low
da: Batteriladning er lav

en: Battery: %d%% (%s)
da: Batteri: %d%% (%s)

en: Battery: Not present
da: Batteri: Ikke til stede

en: Battstat Factory
da: Batteriladningsfabrik

en: Beep for warnings
da: Bip ved advarsler

en: Beep on group switch
da: Bip ved gruppeskift

en: Beep when displaying a warning
da: Bip når en advarsel vises

en: Before each _update:
da: Før hver _opdatering:

en: Behavior
da: Opførsel

en: Belarussian
da: Belarusisk

en: Belarussian Sun keymap
da: Belarusisk Sun-layout

en: Belarussian xkb keymap
da: Belarussian xkb-layout

en: Belgian
da: Belgisk

en: Belgium
da: Belgien

en: Blink when connecting
da: Blink ved tilkobling

en: Blowing dust
da: Blæsende støv

en: Blowing sand
da: Blæsende sand

en: Blowing snowfall
da: Sne og blæst

en: Blowing sprays
da: Blæsende byger

en: Brazil
da: Brasilien

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
da: Brasilisk-portugisisk Sun USB-layout

en: Brazil Portuguese Sun keymap
da: Brasilisk-portugisisk Sun layout

en: Brazil Portuguese keymap
da: Brasiliansk-portugisisk layout

en: Brazil Portuguese xkb keymap
da: Brasiliansk-portugisisk xkb-layout

en: Broken clouds
da: Delvis skyet

en: Browse
da: Gennemse

en: Browser
da: Surfningsprogram

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Bulgarian Cyrillic
da: Bulgarsk-kyrillisk

en: Bulgarian Sun keymap
da: Bulgarsk Sun-layout

en: Bulgarian keymap
da: Bulgarsk layout

en: Bulgarian xkb keymap
da: Bulgarsk xkb-layout

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
da: Som standard får notessedler den aktuelle dato som deres titel når de oprettes. Dette format benyttes; alt der kan fortolkes af strftime(), er gyldigt.

en: CD
da: Cd

en: CD Player
da: Cd-afspiller

en: CD Player Applet Factory
da: Fabrik til cd-afspillerpanelprogram

en: CD Player Preferences
da: Indstillinger for cd-afspiller

en: CPU Load
da: Processorbelastning

en: CPU graph background color
da: CPU-grafbaggrundsfarve

en: C_olor:
da: _Farve:

en: C_onnect
da: _Tilkobl

en: C_onnecting:
da: Til_kobler:

en: Cach_ed
da: _Cache

en: Calm
da: Stille

en: Can not launch the eyes applet.
da: Kan ikke starte øjnepanelprogrammet.

en: Can't access ACPI events in /var/run/acpid.socket! Make sure the ACPI subsystem is working and the acpid daemon is running.
da: Kan ikke tilgå ACPI-hændelserne i /var/run/acpid.socket! Kontrollér at ACPI-undersystemet virker og at acpid-dæmonen kører.

en: Can't open the APM device!
    
    Make sure you have read permission to the
    APM device.
da: Kan ikke åbne APM-enheden!
    
    Tjek om du har læserettigheder til
    APM-enheden.

en: Canadian Sun keymap
da: Canadisk Sun-layout

en: Canadian xkb keymap
da: Canadisk xkb-layout

en: Cannot browse device
da: Kan ikke gennemse enhed

en: Cannot get schema for %s: %s
da: Kan ikke få fat i skema for %s: %s

en: Cannot mount device
da: Kan ikke montere enhed

en: Cannot set schema for %s: %s
da: Kan ikke sætte skema for %s: %s

en: Cd Recorder
da: Cd-optager

en: Change
da: Ændring

en: Change the keyboard layout
da: Skift tastaturlayout

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
da: Kanal kontrolleret af panelprogram. Kun for OSS-opsætninger.

en: Character Palette
da: Tegnpalet

en: Character Palette Preferences
da: Indstillinger for tegnpalet

en: Characters shown on applet startup
da: Tegn som vises fra start

en: Charging
da: Oplader

en: Charpicker Applet Factory
da: Fabrik for tegnvælgerpanelprogram

en: Check for mail _every:
da: Tjek efter post _hvert:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
da: Vælg en grundfarve til alle notessedler

en: Choose a color for the note
da: Vælg en farve til noten

en: Choose a font for the note
da: Vælg en skrifttype til noten

en: Choose a font to use for all sticky notes
da: Vælg en skrifttype til alle notessedler

en: Choose if notes are visible on ALL workspaces
da: Vælg om noter er synlige på alle arbejdsområder

en: Choose if the default style is forced on all notes
da: Vælg om standardstilen er gennemtvunget for alle noter

en: Choose the default group (for newly created windows).
da: Vælg den forvalgte gruppe (for nye vinduer).

en: Choose time interval in minutes to check mail
da: Vælg tidsinterval i minutter mellem posttjek

en: Choose time interval in seconds to check mail
da: Vælg tidsinterval i sekunder mellem posttjek

en: City:
da: By:

en: Clear Sky
da: Klar himmel

en: Clic_k:
da: Kli_k:

en: Click this button for the list of previous commands
da: Vis en liste over tidligere kommandoer

en: Click this button to Play or Pause the CD
da: Sæt afspilningen i gang eller på pause

en: Click this button to Play the next track in the CD
da: Afspil det næste spor på cd'en

en: Click this button to Play the previous track in the CD
da: Afspil det foregående spor på cd'en

en: Click this button to Stop playing the CD
da: Stop afspilningen af cd'en

en: Click this button to eject the CD
da: Skub cd-skuffen ud

en: Click this button to start the browser
da: Start surfningsprogrammet

en: Click to Enter Weather.com
da: Klik for at gå ind på Weather.com

en: Click to add a new palette
da: Klik for at tilføje en ny palet

en: Click to delete the selected palette
da: Klik for at slette den valgte palet

en: Click to edit the selected palette
da: Klik for at ændre den valgte palet

en: Close note
da: Luk note

en: Close the dialog
da: Luk vinduet

en: Co_mmand:
da: _Kommando:

en: Co_nnected:
da: _Tilkoblet:

en: Co_nnection command:
da: _Tilkoblingskommando:

en: Colors
da: Farver

en: Command
da: Kommando

en: Command Line
da: Kommandolinje

en: Command Line Preferences
da: Indstillinger for kommandolinje

en: Command executed when connecting
da: Kommando der køres ved tilkobling

en: Command executed when disconnecting
da: Kommando der køres ved frakobling

en: Command line
da: Kommandolinje

en: Command line _background:
da: Kommandolinje_baggrund:

en: Command line _foreground:
da: Kommandolinje_forgrund:

en: Command line has been disabled by your system administrator
da: Kommandolinjen er blevet deaktiveret af din systemadministrator

en: Command to execute before each update
da: Kommando der skal køres før hver opdatering

en: Command to execute when checking mail
da: Kommando der skal køres ved tjek efter post

en: Command to execute when clicked
da: Kommando der skal køres ved klik

en: Command to execute when new mail arrives
da: Kommando der skal køres når ny post ankommer

en: Command to execute when you click on the Inbox Monitor
da: Kommando der skal køres ved klik på indbakkeovervåger

en: Command to run before checking mail
da: Kommando der skal køres før tjek efter post

en: Command to send to suspend the computer
da: Kommando til at sætte maskinen i dvale

en: Commands
da: Kommandoer

en: Con_firm connection
da: _Bekræft forbindelse

en: Conditions:
da: Forhold:

en: Configure the selected plugin
da: Konfigurér den valgte udvidelse

en: Connection Status
da: Forbindelsesstatus

en: Connections
da: Forbindelser

en: Copyright (C) 1998
da: Copyright © 1998

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
da: Copyright © 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 2003 Sun Microsystems
da: Copyright © 2003 Sun Microsystems

en: Copyright (c) Sergey V. Oudaltsov 1999-2004
da: Copyright © Sergey V. Oudaltsov 1999-2004

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
da: Copyright © 1999 S. Papadimitriou

en: Could not connect to the Internet.
da: Kunne ikke tilkoble til internettet.

en: Could not retrieve the stock data.
da: Kunne ikke hente aktiedata.

en: Couldn't open mixer device %s
da: Kunne ikke åbne mixerenheden %s

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
da: Opret, vis og håndtér notessedler på skrivebordet

en: Critical
da: Kritisk

en: Croatia
da: Kroatien

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Croatian keymap
da: Kroatisk layout

en: Current Conditions
da: Aktuelle forhold

en: Current _stocks:
da: Aktuelle _aktier:

en: Custom
da: Selvvalgt

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Czech Republic
da: Tjekkisk Republik

en: Czech Sun keymap
da: Tjekkisk Sun-layout

en: Czech and Slovak xkb keymap
da: Tjekkisk og slovakisk xkb-layout

en: Czech keymap
da: Tjekkisk layout

en: Czech qwertz xkb keymap
da: Tjekkisk qwertz xkb-layout

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
da: FORÆLDET - tegn som vises når panelprogrammet starter

en: Danish
da: Dansk

en: Danish Sun Type-4 keymap
da: Dansk Sun Type-4-layout

en: Danish Sun USB keymap
da: Dansk Sun USB-layout

en: Danish Sun keymap
da: Dansk Sun-layout

en: Danish keymap
da: Dansk layout

en: Danish xkb keymap
da: Dansk xkb-layout

en: Date format of note's title
da: Datoformat for notens titel

en: Deactivate selected plugin
da: Deaktivér den valgte udvidelse

en: Debug level
da: Fejlanalyseringsniveau

en: Decrease the plugin priority
da: Formindsk udvidelsens prioritet

en: Default click behavior of the applet
da: Klik-opførsel for panelprogrammet

en: Default color for new notes
da: Forvalgt farve for nye noter

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
da: Forvalgt farve for nye notessedler. Værdien skal være en hexadecimal HTML-specifikation, f.eks. "#30FF50".

en: Default font for new notes
da: Forvalgt skrifttype for nye noter

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10"
da: Forvalgt skrifttypenavn for nye notessedler. Dette skal være et Pango-skrifttypenavn, f.eks. "Sans Italic 10".

en: Default group, assigned on window creation
da: Forvalgt gruppe, tildelt ved vinduesoprettelse

en: Default height for new notes
da: Forvalgt højde for nye noter

en: Default height for new sticky notes in pixels.
da: Forvalgt højde for nye notessedler i punkter.

en: Default width for new notes
da: Forvalgt bredde for nye noter

en: Default width for new sticky notes in pixels.
da: Forvalgt bredde for nye notessedler i punkter.

en: Delete button
da: Slet-knap

en: Denmark
da: Danmark

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
da: Detaljerede vejrudsigter er ikke tilgængelige for dette sted.
    Prøv venligst den nationale vejrudsigt (bemærk at
    IWIN-vejrudsigter kun er tilgængelige for byer i USA).

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
da: Om panelprogrammet automatisk opdaterer vejrstatistikken.

en: Device Path
da: Sti til enhed

en: Device _path:
da: St_i til enhed:

en: Dew point:
da: Dugpunkt:

en: Directory in which the theme is located
da: Mappe som temaet er placeret i

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disconnec_ted:
da: _Frakoblet:

en: Disk Mounter
da: Diskmontering

en: Disk Mounter Preferences
da: Indstillinger for diskmontering

en: Displa_y only symbols and price
da: Vis kun s_ymboler og pris

en: Display
da: Vis

en: Display a confirmation dialog when connecting or disconnecting.
da: Vis et bekræftelsesvindue ved tilkobling eller frakobling.

en: Display only stock symbols along with their value. Do not diplay changes in value.
da: Vis kun aktiesymboler sammen med deres værdi. Vis ikke ændringer i værdien.

en: Display only symbols and price
da: Vis kun symboler og pris

en: Display radar map
da: Vis radarkort

en: Displays current state of keyboard accessibility features
da: Vis den aktuelle tilstand af tastaturtilgængelighedsfaciliteter

en: Do we run the exec-command
da: Om exec-kommando skal køres

en: Do we run the newmail-command
da: Om newmail-kommando skal køres

en: Do we want to save the password to disk
da: Om adgangskoden skal gemmes på disken

en: Do you want to connect?
da: Vil du etablere forbindelse?

en: Drain from top
da: Tøm fra top

en: Drifting dust
da: Drivende støv

en: Drifting sand
da: Drivende sand

en: Drifting snow
da: Drivende snevejr

en: Drive Mount Applet Factory
da: Diskmonteringspanelprogram

en: Drivemount command failed.
    "
da: Diskmonteringskommandoen mislykkedes.
    "

en: Drizzle
da: Støvregn

en: Dust
da: Støv

en: Dust whirls
da: Støvhvirvler

en: Dust whirls in the vicinity
da: Støvhvirvler i nærheden

en: Duststorm
da: Støvstorm

en: Duststorm in the vicinity
da: Støvstorm i nærheden

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Dutch Sun keymap
da: Hollandsk Sun-layout

en: Dutch keymap
da: Hollandsk layout

en: Dutch xkb keymap
da: Hollandsk xkb-layout

en: Dvorak xkb keymap
da: Dvorak xkb-layout

en: E_nable history-based auto completion
da: Benyt _historikbaseret autofuldførelse

en: East
da: Øst

en: East - NorthEast
da: Øst-nordøst

en: East - Southeast
da: Øst-sydøst

en: Edit Keyboard
da: Redigér tastatur

en: Edit Palette
da: Redigér palet

en: Edit button
da: Redigér-knap

en: Egypt
da: Egypten

en: Eject
da: Skub ud

en: Elapsed time
da: Forløbet tid

en: Empty notes are always deleted without confirmation
da: Tomme noter slettes altid uden bekræftelse

en: Enable CPU load graph
da: Aktivér CPU-belastningsgraf

en: Enable _radar map
da: Aktivér _radarkort

en: Enable load average graph
da: Aktivér belastninggennemsnitsgraf

en: Enable memory load graph
da: Aktivér hukommelsesforbruggraf

en: Enable network load graph
da: Aktivér netværksbelastningsgraf

en: Enable swap load graph
da: Aktivér swapbelastningsgraf

en: Encrypted password
da: Krypteret adgangskode

en: English
da: Engelsk

en: English Sun Type-4 keymap
da: Engelsk Sun Type-4-layout

en: English Sun USB keymap
da: Engelsk Sun USB-layout

en: English Sun keymap
da: Engelsk Sun-layout

en: English keymap
da: Engelsk layout

en: Enter the URL
da: Indtast URL'en

en: Error
da: Fejl

en: Error checking mail
da: Fejl ved tjek af post

en: Error connecting to mail server.
da: Fejl ved tilkobling til postserver.

en: Error displaying help
da: Fejl ved visning af hjælp

en: Error loading XKB configuration registry
da: Fejl ved indlæsning af XKB-konfiguration

en: Error syncing config data: %s
da: Fejl ved synkronisering af konfigurationsdata: %s

en: Estonia
da: Estland

en: Estonian
da: Estonsk

en: Estonian Sun keymap
da: Estonsk Sun-layout

en: Estonian keymap
da: Estisk layout

en: Estonian xkb keymap
da: Estisk xkb-layout

en: Every time the specified number of minutes pass, the sticky notes are automatically saved.
da: Hver gang det angivne antal minutter passerer, bliver notessedlerne gemt automatisk.

en: F_ree
da: L_edig

en: Factory for CD player applet
da: Fabrik for cd-afspillerpanelprogram

en: Factory for creating inbox monitors.
da: Fabrik til oprettelse af indbakkeovervågere.

en: Factory for creating the weather applet.
da: Fabrik til oprettelse af vejrpanelprogram

en: Factory for drive mount applet
da: Fabrik for diskmonteringspanelprogram

en: Failed to access configuration source(s): %s
da: Kunne ikke tilgå konfigurationskilde: %s

en: Failed to get METAR data.
da: Kunne ikke få METAR data.

en: Failed to init GConf: %s
da: Kunne ikke klargøre GConf: %s

en: Fast
da: Hurtig

en: Fetch a radar map on each update.
da: Hent et radarkort ved hver opdatering.

en: Few clouds
da: Få skyer

en: Few ice pellets
da: Få iskugler

en: Finnish
da: Finsk

en: Finnish Sun keymap
da: Finsk Sun-tastatur

en: Finnish keymap
da: Finsk layout

en: Finnish xkb keymap
da: Finsk xkb-layout

en: Flag and Label
da: Flag og etiket

en: Flag image for the keyboard layout
da: Flagbillede til tastaturlayoutet

en: Floppy
da: Diskette

en: Fog
da: Tåge

en: Fog in the vicinity
da: Tåge i nærheden

en: Folder Entry box
da: Mappeindtastningsboks

en: Font
da: Skrifttype

en: Font and Colors
da: Skrifttype og farver

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
da: Bredden af graferne i punkter for vandrette paneler, højden for lodrette paneler.

en: For_eground:
da: For_grund

en: Force _default color and font on notes
da: Gennemtving _standard-farve og skrifttype for noter

en: Forecast
da: Prognose

en: Forecast Report
da: Vejrudsigtsrapport

en: Foregroun_d:
da: Forgrun_d:

en: Foreground color, blue component
da: Forgrundsfarve, blå komponent

en: Foreground color, green component
da: Forgrundsfarve, grøn komponent

en: Foreground color, red component
da: Forgrundsfarve, rød komponent

en: Former Czechoslovakia
da: Tidligere Tjekkoslovakiet

en: France
da: Frankrig

en: Freezing drizzle
da: Støvregn og frost

en: Freezing fog
da: Tåge og frost

en: Freezing rain
da: Regn og frost

en: French
da: Fransk

en: French PC/AT 101 keyboard
da: Fransk PC/AT 101-tastatur

en: French Sun USB keymap
da: Fransk Sun USB-layout

en: French Sun keymap
da: Fransk Sun-layout

en: French Swiss
da: Fransk-schweizisk

en: French Swiss keymap
da: Fransk-schweizisk layout

en: French keymap
da: Fransk layout

en: French xkb keymap
da: Fransk xkb-layout

en: French-Canadian 105-key
da: Fransk-canadisk 105-taster

en: Full Battery Notification
da: Fuldt opladet-annoncering

en: Funnel cloud
da: Skorstenssky

en: GB 102-key
da: GB 102-taster

en: GB 105-key
da: GB 105-taster

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
da: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL er sat, installerer ikke skemaer

en: GKB
da: Tastaturomskifter

en: GKB Factory
da: Fabrik for tastaturomskifter

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
da: Programmets hjemmeside (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME Weather
da: Vejret

en: GNOME keyboard applet factory
da: Fabrik til Gnome-tastaturpanelprogram

en: GNOME keyboard layout indicator
da: Gnome-tastaturlayoutindikator

en: General
da: Generelt

en: Georgia
da: Georgien

en: Georgian
da: Georgisk

en: Georgian Latin
da: Georgisk-latinsk

en: Georgian Russian layout
da: Georgisk-russisk layout

en: Georgian keymap
da: Georgisk layout

en: German
da: Tysk

en: German Sun Type-4 keymap
da: Tysk Sun Type-4-layout

en: German Sun USB keymap
da: Tysk Sun USB-layout

en: German Sun keymap
da: Tysk Sun-layout

en: German Swiss with Euro
da: Tysk-schweizisk med euro

en: German keymap
da: Tysk layout

en: German xkb keymap
da: Tysk xkb-layout

en: Germany
da: Tyskland

en: Get continuously updated stock quotes
da: Få løbende opdaterede børsnoteringer

en: Geyes
da: Øjne

en: Geyes Applet Factory
da: Fabrik for øjnepanelprogram

en: Geyes Preferences
da: Indstillinger til Øjne

en: Gnome Keyboard default
da: Gnome-tastatur-standard

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
da: Panelprogram til at vælge specielle tegn der ikke findes på dit tastatur. Udgivet under GNU General Public Licence.

en: Graph color for Ethernet network activity
da: Graffarve for Ethernet-netværksaktivitet

en: Graph color for PLIP network activity
da: Graffarve for PLIP-netværksaktivitet

en: Graph color for SLIP network activity
da: Graffarve for SLIP-netværksaktivitet

en: Graph color for buffer memory
da: Graffarve for bufferhukommelse

en: Graph color for cached memory
da: Graffarve for cachehukommelse

en: Graph color for load average
da: Graffarve for belastningsgennemsnit

en: Graph color for nice-related CPU activity
da: Graffarve for nice-relateret CPU-aktivitet

en: Graph color for other network usage
da: Graffarve for anden netværksbenyttelse

en: Graph color for shared memory
da: Graffarve for delt hukommelse

en: Graph color for system-related CPU activity
da: Graffarve for system-relateret CPU-aktivitet

en: Graph color for user-related CPU activity
da: Graffarve for bruger-relateret CPU-aktivitet

en: Graph color for user-related memory usage
da: Graffarve for bruger-relateret hukommelsesforbrug

en: Graph color for user-related swap usage
da: Graffarve for bruger-relateret swapforbrug

en: Graph size
da: Grafstørrelse

en: Greece
da: Grækenland

en: Greek
da: Græsk

en: Greek keymap
da: Græsk layout

en: Greek xkb keymap
da: Græsk xkb-layout

en: Gtik Applet Factory
da: Fabrik for børsnoteringspanelprogram

en: Gweather Applet Factory
da: Vejrpanelprogram

en: H_eight:
da: _Højde:

en: Hail
da: Hagl

en: Hail showers
da: Haglbyger

en: Hailstorm
da: Haglvejr

en: Hard Disk
da: Harddisk

en: Haze
da: Dis

en: Heavy drizzle
da: Tung støvregn

en: Heavy duststorm
da: Tung støvstorm

en: Heavy ice pellets
da: Tunge iskugler

en: Heavy rain
da: Kraftig regn

en: Heavy sandstorm
da: Tung sandstorm

en: Heavy snow
da: Kraftig sne

en: Heavy snow grains
da: Tunge snekorn

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew Sun keymap
da: Hebraisk Sun-layout

en: Hebrew keymap
da: Hebraisk layout

en: Hebrew xkb keymap
da: Hebraisk xkb-layout

en: High
da: Høj

en: History
da: Historik

en: History list
da: Historikliste

en: How often (in milliseconds) we check the mail
da: Hvor ofte (i millisekunder) der tjekkes efter post

en: Humidity:
da: Fugtighed:

en: Hungarian
da: Ungarnsk

en: Hungarian 101-key latin 1
da: Ungarnsk 101-taster Latin-1

en: Hungarian 101-key latin 2
da: Ungarnsk 101-taster Latin-2

en: Hungarian 105-key latin 1
da: Ungarnsk 105-taster Latin-1

en: Hungarian 105-key latin 2
da: Ungarnsk 105-taster Latin-2

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
da: Ungarnsk PC/AT 101-tastatur

en: Hungarian latin1
da: Ungarnsk Latin-1

en: Hungarian latin2 Sun keymap
da: Ungarnsk Latin-2 Sun-layout

en: Hungarian latin2 xkb keymap
da: Ungarnsk Latin-2 xkb-layout

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
da: Ungarnsk Type-5 Latin-1-layout

en: Hungary
da: Ungarn

en: I_dle
da: _Inaktiv

en: Ice crystals
da: Iskrystaller

en: Ice pellet storm
da: Iskuglestorm

en: Ice pellets
da: Iskugler

en: Iceland
da: Island

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Icelandic Sun keymap
da: Islandsk Sun-layout

en: Icelandic keymap
da: Islandsk layout

en: Icelandic xkb keymap
da: Islands xkb-layout

en: If mail should be checked automatically
da: Om der skal tjekkes efter post automatisk

en: If this is enabled, we save the password in gconf
da: Hvis sand gemmes adgangskoden med Gconf.

en: If this is set mail will be checked every update-freq milliseconds
da: Hvis sand vil post blive tjekket hver update-freq millisekunder.

en: If this is set, we should run the exec-command
da: Hvis sand, bliver exec-command kørt

en: If this is set, we should run the newmail-command
da: Hvis sand, bliver newmail-command kørt

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
da: Hvis denne nøgle er falsk, kan en brugerdefineret farve benyttes som den forvalgte farve for alle notessedler.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
da: Hvis denne nøgle er falsk, kan en brugerdefineret skrifttype benyttes som den forvalgte skrifttype for alle notessedler.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
da: Hvis denne nøgle er sand, bliver de brugerdefinerede farver og skrifttyper der er blevet tildelt til individuelle noter, ignoreret.

en: If true, then retreive a radar map from a location specified by the "radar" key.
da: Om et radarkort skal hentes fra placeringen angivet ved nøglen "radar".

en: Inbox Monitor
da: Indbakkeovervåger

en: Inbox Monitor Factory
da: Fabrik til indbakkeovervågere

en: Inbox Monitor Preferences
da: Indstillinger for indbakkeovervåger

en: Inbox Monitor notifies you when new mail arrives in your mailbox
da: Indbakkeovervåger gør dig opmærksom på når der er ankommet ny post

en: Inbox Settings
da: Indstillinger for indbakkeovervåger

en: Increase the plugin priority
da: Forøg udvidelsens prioritet

en: Input Gain
da: Indforøgelse

en: Insert characters
da: Indsæt tegn

en: Insert special characters
da: Indsæt specialtegn

en: Interval for checking mail
da: Interval for tjek af post

en: Interval timeout to check mount point status
da: Interval mellem status for monteringspunkter tjekkes

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Iraq
da: Irak

en: It can be "Flag and Label", "Label" or "Flag"
da: Mulige værdier er "Flag and Label", "Label" eller "Flag"

en: Italian
da: Italiensk

en: Italian Sun Type-4 keymap
da: Italiensk Sun Type-4-layout

en: Italian Sun USB keymap
da: Italiensk Sun USB-layout

en: Italian Sun keymap
da: Italiensk Sun-layout

en: Italian keymap
da: Italiensk layout

en: Italian xkb keymap
da: Italiensk xkb-layout

en: Italy
da: Italien

en: Japanese
da: Japansk

en: Japanese Sun Type-4 keymap
da: Japansk Sun Type-4-layout

en: Japanese Sun keymap
da: Japansk Sun-layout

en: Japanese keymap
da: Japansk layout

en: Japanese xkb keymap
da: Japansk xkb-layout

en: Jaz Drive
da: Jaz-disk

en: Jorgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>
da: Jörgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>

en: Keep and manage separate group per window
da: Benyt separat gruppe pr. vindue

en: Keep separate group for each application window.
da: Behold separat gruppe for hvert programvindue.

en: Keep the state of indicators separately for each application window.
da: Gem tilstanden for indikatorne separat for hvert programvindue.

en: Keybinding for switching layout
da: Tast for at skifte layout

en: Keyboard Accessibility Status
da: Tastaturtilgængelighed

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
da: Fabrik for status for tastaturtilgængelighed

en: Keyboard Indicator
da: Tastaturindikator

en: Keyboard Indicator (%s)
da: Tastaturindikator (%s)

en: Keyboard Indicator Plugins
da: Udvidelser til tastaturindikator

en: Keyboard Indicator Preferences
da: Indstillinger for tastaturindikator

en: Keyboard Layout Selector
da: Tastaturomskifter

en: Keyboard Layout Switcher
da: Tastaturomskifter

en: Keyboard Layout Switcher Preferences
da: Indstillinger for tastaturomskifter

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Keyboard applet factory
da: Fabrik til tastaturpanelprogram

en: Keyboard layout indicator applet for GNOME
da: Panelprogram til Gnome til at vise tastaturlayoutet.

en: Keyboards
da: Tastaturer

en: Keyboards (select and press add)
da: Tastaturer (vælg og tryk "tilføj")

en: Keymap `%s' for the country %s already exists
da: Tastaturlayout '%s' for landet %s eksisterer allerede

en: Label
da: Etiket

en: Lao
da: Laosisk

en: Lao keymap
da: Laosisk layout

en: Last update:
da: Sidste opdatering:

en: Latvia
da: Letland

en: Latvian
da: Lettisk

en: Latvian Sun keymap
da: Lettisk Sun-layout

en: Lebanon
da: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
da: Libysk-arabisk Jamahiriya

en: Light drizzle
da: Let støvregn

en: Light rain
da: Let regn

en: Light snow
da: Let sne

en: Light snow grains
da: Lette snekorn

en: Line
da: Linje

en: Line1
da: Linje1

en: Line2
da: Linje2

en: Line3
da: Linje3

en: List containing the stocks to be displayed. Consists of the stock id separated by "+"
da: Liste der indeholder de aktier der skal vises. Består af aktie-id'er adskilt af "+".

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
da: Liste af GConfValue-elementer der indeholder strenge til historikelementer.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
da: Liste af GConfValue-elementer der indeholder strenge til makrokommandoer.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
da: Liste af GConfValue-elementer der indeholder strenge til makromønstre.

en: List of available palettes
da: Liste af tilgængelige paletter

en: List of strings containing the available palettes
da: Liste af strenge der indeholder de tilgængelige paletter

en: Lithuania
da: Lithauen

en: Lithuanian
da: Lithauisk

en: Lithuanian Sun keymap
da: Lithauisk Sun-layout

en: Lithuanian keymap
da: Lithauisk layout

en: Lithuanian programmers xkb keymap
da: Lithauisk programmørers xkb-layout

en: Lithuanian qwerty xkb keymap
da: Lithauisk qwerty xkb-layout

en: Lithuanian standard xkb keymap
da: Lithauisk standard xkb-layout

en: Load
da: Belastning

en: Load Average
da: Middelbelastning

en: Load graph background color
da: Belastningsbaggrundsfarve

en: Local maildir
da: Lokal postmappe

en: Local mailspool
da: Lokal postkø

en: Location
da: Placering

en: Location view
da: Placeringsvisning

en: Lock/Unlock note
da: Lås note/lås note op

en: Locked note
da: Låst note

en: Low
da: Lav

en: Low Battery Notification
da: Lav ladning-annoncering

en: Lowered color
da: Dalet-farve

en: Macedonia
da: Makedonien

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Macedonian Sun keymap
da: Makedonsk Sun-layout

en: Macedonian xkb keymap
da: Makedonsk xkb-layout

en: Macro command list
da: Makrokommandoliste

en: Macro pattern list
da: Makromønsterliste

en: Macros
da: Makroer

en: Mail Server Entry box
da: Postserverindtastningsboks

en: Mail _spool file:
da: Fil til post_kø:

en: Mail check
da: Posttjek

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
da: Posttjek gør dig opmærksom på når der er ankommet ny post

en: Mail s_erver:
da: Post_server:

en: Mailbox _resides on:
da: Indbakke _er i:

en: Mailcheck
da: Posttjek

en: Main Volume
da: Hovedlydstyrke

en: Make the applet blink when the modem is connecting.
da: Få panelprogrammet til at blinke når modem tilkobler.

en: Make the layout accessible from the applet popup menu ONLY.
    No way to switch to this layout using the keyboard.
da: Gør layoutet tilgængeligt fra panelprogrammets menu KUN.
    Ingen måde at skifte til dette layout vha. tastaturet.

en: Medium
da: Mellem

en: Memory
da: Hukommelse

en: Memory Load
da: Hukommelsesbelastning

en: Memory graph background color
da: Hukommelsesbaggrundsfarve

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Mini-Commander
da: Kommandobro

en: Mini-Commander applet
da: Kommandopanelprogram

en: MiniCommander Applet Factory
da: Fabrik for kommandobropanelprogram

en: Mist
da: Dis

en: Modem Lights
da: Modemlys

en: Modem Lights Preferences
da: Indstillinger for modemlys

en: Modem Options
da: Modemindstillinger

en: Modem device name
da: Modemenhedsnavn

en: Modem lock file
da: Modemlåsefil

en: Moderate drizzle
da: Moderat støvregn

en: Moderate ice pellets
da: Moderate iskugler

en: Moderate rain
da: Moderat regn

en: Moderate snow
da: Moderat sne

en: Moderate snow grains
da: Moderate snekorn

en: Modify a palette by adding or removing characters
da: Ændr en palet ved at tilføje eller fjerne tegn

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Mongolian alt keymap
da: Mongolsk alterntivt layout

en: Mongolian keymap
da: Mongolsk layout

en: Mongolian phonetic keymap
da: Mongolsk fonetisk layout

en: Monitor
da: Overvåger

en: Monitor a laptop's remaining power
da: Overvåg en bærbars tilbageværende strøm

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
da: Overvåg de aktuelle vejrforhold og -prognoser

en: Monitor the quality of a wireless network link
da: Overvåg kvaliteten af en trådløs netværksforbindelse

en: Monitored Resources
da: Overvågede resurser

en: Morocco
da: Marocco

en: Moun_ted icon:
da: _Monteret ikon:

en: Mount local disks and devices
da: Montér lokale diske og enheder

en: Moves towards _bottom
da: Flyt _nedad

en: Moves towards _top
da: Flyt _opad

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
da: Skal sætte GCONF_CONFIG_SOURCE-miljøvariablen

en: N/A
da: I/T

en: N_ice
da: _Nedprioriteret

en: Net Load
da: Netværksbelastning

en: Netherlands
da: Holland

en: Network
da: Netværk

en: Network graph background color
da: Netværksbaggrundsfarve

en: New Mail
da: Ny post

en: Next Track
da: Næste spor

en: No Wireless Devices
da: Ingen trådløse enheder

en: No audio device
da: Ingen lydenhed

en: No description.
da: Ingen beskrivelse.

en: No items in history
da: Ingen punkter i historikken

en: No longer used
da: Bruges ikke længere

en: No mail.
da: Ingen post.

en: North
da: Nord

en: North - NorthEast
da: Nord-nordøst

en: North - Northwest
da: Nord-nordvest

en: Northeast
da: Nordøst

en: Northwest
da: Nordvest

en: Norway
da: Norge

en: Norwegian
da: Norsk

en: Norwegian Sun keymap
da: Norsk Sun-layout

en: Norwegian xkb keymap
da: Norsk xkb-layout

en: Not used
da: Bruges ikke

en: Not used anymore
da: Bruges ikke

en: Notify user when the battery is full
da: Annoncér til brugeren når batteriet er fuldt

en: Notify user when the battery is low
da: Annoncér til brugeren når batteriet fladt

en: Number of configured keymaps
da: Antal konfigurede tastaturlayouter

en: O_utline
da: _Omrids

en: Occurs when the applet is either left-clicked or "enter" is pressed. The options are "0" for "New Note", "1" for "Show/Hide All Notes", and "2" for "Lock/Unlock All Notes".
da: Optræder når panelprogrammet venstreklikkes eller der trykkes på returtasten. De mulige værdier er "0" for "Ny note", "1" for "Vis/skjul alle noter" og "2" for "Lås alle noter (/op)".

en: Options
da: Indstillinger

en: Orange value level
da: Orange niveau

en: Othe_r
da: _Andre

en: Output Gain
da: Udforøgelse

en: Overcast
da: Overskyet

en: PL_IP
da: _PLIP

en: Pal_ettes:
da: Pal_etter:

en: Palestinian Territory
da: Palæstinensisk Territorium

en: Palette entry
da: Paletindtastning

en: Palettes list
da: Paletliste

en: Panel applet for playing audio CDs
da: Panelprogram til afspilning af lyd-cd'er

en: Partial fog
da: Delvis tåge

en: Password Entry box
da: Adgangskodeindtastning

en: Patches of fog
da: Stedvis tåge

en: Path to the animation file
da: Sti til animationsfil

en: Path to the device
da: Sti til enheden

en: Pattern
da: Mønster

en: Perform history autocompletion
da: Udfør historikbaseret autofuldførelse

en: Phone Input
da: Telefon-ind

en: Phone Output
da: Telefon-ud

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Pick a color for the sticky note
da: Vælg en farve til notessedlen

en: Pick a default sticky note color
da: Vælg en standardfarve til notessedler

en: Pick a default sticky note font
da: Vælg en standardskrifttype til notessedler

en: Pick a font for the sticky note
da: Vælg en skrifttype til notessedlen

en: Pl_ugins...
da: _Udvidelser...

en: Plain Russian keymap
da: Almindeligt russisk layout

en: Play / Pause
da: Afspil/pause

en: Play a _sound when new mail arrives
da: Afspil en _lyd når ny post ankommer

en: Play a sound when mail is recieved
da: Afspil en lyd når post modtages

en: Please enter your mailserver's _password:
da: Indtast din postservers _adgangskode:

en: Poland
da: Polen

en: Polish
da: Polsk

en: Polish Sun keymap
da: Polsk Sun-layout

en: Polish deadkeys
da: Polsk døde taster

en: Polish xkb keymap
da: Polisk xkb-layout

en: Portugal Deadkeys
da: Portugisk døde taster

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
da: Portugisisk Sun Type-4-layout

en: Portuguese Sun keymap
da: Portugisisk Sun-layout

en: Portuguese keymap
da: Portugisisk layout

en: Portuguese xkb keymap
da: Portugisisk xkb-layout

en: Press a key or press Esc to cancel
da: Tryk på en tast eller tryk Esc for at annullere

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
da: Tryk på genvejstasten for at skifte mellem udseender. Genvejstasten kan konfigureres under indstillingerne.

en: Pressure:
da: Tryk:

en: Previous Track
da: Foregående spor

en: Produces keyboard layout switcher applets.
da: Producerer tastaturomskifterpanelprogrammer

en: Radar Map
da: Radarkort

en: Rain
da: Regn

en: Rain showers
da: Regnbyger

en: Raised color
da: Steget-farve

en: Receive Data
da: Modtag data

en: Receive background color
da: Modtage-baggrundsfarve

en: Receive foreground color
da: Modtage-forgrundsfarve

en: Recording Level
da: Optageniveau

en: Red value level
da: Rødt niveau

en: Released under the GNU General Public License.
    
    A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
da: Udgivet under GNU General Public License.
    
    En systembelastningsovervåger der kan vise grafer for processor, hukommelse og swapfilsforbrug, plus netværkstraffik.

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
da: Et panelprogram til at overvåge lokale vejrforhold.
    
    Udgivet under GNU General Public License.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
da: En modemstatusindikator og opkalder. Lysene fra øverst eller fra venstre er "sender data" og "modtager data". Udgivet under GNU General Public License

en: Remote IMAP-server
da: Fjern IMAP-server

en: Remote POP3-server
da: Fjern POP3-server

en: Remote folder for mail retrieval
da: Fjern mappe til posthentning

en: Remote server to connect to for our mail
da: Fjern server der skal tilkobles til for hentning af post

en: Resize note
da: Ændr størrelsen af noten

en: Resource
da: Resurse

en: Retrieval failed
da: Hentning fejlede

en: Right to left scrolling
da: Højre mod venstre-rulning

en: Romania
da: Romanien

en: Romanian
da: Romansk

en: Romanian Sun keymap
da: Romansk Sun-layout

en: Romanian xkb keymap
da: Romansk xkb-layout

en: Run this command before we check the mail
da: Kør denne kommando før der tjekkes efter post

en: Russia
da: Rusland

en: Russian
da: Russisk

en: Russian Cyrillic
da: Russisk-kyrillisk

en: Russian Sun keymap
da: Russisk Sun-layout

en: Russian keymap
da: Russisk layout

en: Russian xkb keymap
da: Russisk xkb-layout

en: S_wap Space
da: S_wapplads

en: S_witch layout:
da: _Skift layout:

en: Sandstorm in the vicinity
da: Sandstorm i nærheden

en: Saudi Arabia
da: Saudiarabien

en: Save/restore _indicators with group
da: Gem/gendan _indikatorer med gruppe

en: Save/restore indicators together with layout groups
da: Gem/gendan indikatorer sammen med layoutgrupper

en: Saved mute state
da: Gemt stum-tilstand

en: Saved volume to restore on startup
da: Gemt lydstyrke at genoprette ved start

en: Scattered clouds
da: Spredte skyer

en: Scroll _left to right
da: Rul fra _venstre mod højre

en: Scrolling
da: Rulning

en: Secondary groups
da: Sekundære grupper

en: See the ForeCast Details
da: Se vejrudsigtsdetaljer

en: Select Keyboard
da: Vælg tastatur

en: Select Location from the list
da: Vælg en placering fra listen

en: Select Mount Directory
da: Vælg monteringsmappe

en: Select a_nimation:
da: Vælg animation:

en: Select icon for mounted
da: Vælg ikon for monteret

en: Select icon for unmounted
da: Vælg ikon for afmonteret

en: Send Data
da: Send data

en: Send background color
da: Sende-baggrundsfarve

en: Send foreground color
da: Sende-forgrundsfarve

en: Separate _group for each window
da: Separat _gruppe for hvert vindue

en: Serb
da: Serbisk

en: Serb standard xkb keymap
da: Serbisk standard xkb-layout

en: Serbia and Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Serbian
da: Serbisk

en: Serbian Sun standard keymap
da: Serbisk Sun-standardlayout

en: Serbian keymap
da: Serbisk layout

en: Serbo-Croatian
da: Serbokroatisk

en: Set default list value for %s
da: Sæt standardlisteværdien for %s

en: Set the device path here
da: Angiv stien til enheden her

en: Sh_ared
da: _Delt

en: Shallow fog
da: Svag tåge

en: Sho_w battery charge percentages
da: Vis batteri_ladningsprocent

en: Sho_w connect time and throughput
da: Vis forbindelsestid og _gennemstrømning

en: Shorter time means the stocks scroll by faster.
da: Kortere tid betyder at aktierne ruller hurtigere.

en: Show _power connection status
da: Vis _strømforbindelsesstatus

en: Show a frame surrounding the applet.
da: Vis en ramme rundt om panelprogrammet.

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
da: Vis et håndtag så panelprogrammet kan frigøres fra panelet.

en: Show arrow buttons
da: Vis pileknapper

en: Show arrow buttons on the side of the display so that the user can scroll forward or backward.
da: Vis pileknapper på siden af visningen så brugeren kan rulle frem eller tilbage.

en: Show battery status
da: Vis batteristatus

en: Show connect time and throughput
da: Vis forbindelsestid og gennemstrømning

en: Show extra information about the connect time and amount of data transmitted and received.
da: Vis ekstra oplysninger om forbindelsestid og mængde data sendt og modtaget.

en: Show flags in the applet
da: Vis flag i panelprogrammet

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
da: Vis flag i panelprogrammet for at indikere det aktuelle layout

en: Show fram_e
da: Vis _kant

en: Show frame
da: Vis kant

en: Show han_dle
da: Vis hånd_tag

en: Show handle
da: Vis håndtag

en: Show layout names instead of group names
da: Vis layoutnavne i stedet for gruppenavne

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
da: Vis layoutnavne i stedet for gruppenavn (kun for versioner af XFree der understøtter flere layout)

en: Show national flags as indicators of corresponding layouts
da: Vis nationalflag som indikatorer for tilsvarende layout

en: Show percent full label
da: Vis etiket med procent fuld

en: Show signal strength in _percentage
da: Vis signalstyrk i _procent

en: Show the battery
da: Vis batteriet

en: Show the battery meter draining from the top of the battery
da: Lad batteriet tømmes fra toppen af batteriet

en: Showers of ice pellets
da: Byger af iskugler

en: Showers of small hail
da: Byger af småhagl

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
da: Viser tastaturstatus når tilgængelighedsfaciliteter benyttes.

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
da: Viser tilstanden for AccessX-faciliteter såsom låste modifikationer

en: Shows the status of keyboard accessibility features
da: Viser status for tastaturtilgængelighedsfaciliteter

en: Skip backward
da: Spring bagud

en: Skip forward
da: Spring fremad

en: Sky:
da: Himmel:

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovak Republic
da: Slovakiske Republik

en: Slovak Sun keymap
da: Slovakisk Sun-layout

en: Slovak keymap
da: Slovakisk layout

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Slovenian Sun keymap
da: Slovensk Sun-layout

en: Slovenian keymap
da: Slovensk layout

en: Slovenian xkb keymap
da: Slovensk xkb-layout

en: Slow
da: Langsom

en: Small hail
da: Småhagl

en: Small hailstorm
da: Småhaglstorm

en: Smoke
da: Røg

en: Snow
da: Sne

en: Snow grains
da: Snekorn

en: Snow showers
da: Snebyger

en: Snowstorm
da: Snestorm

en: South
da: Syd

en: South - Southeast
da: Syd-sydøst

en: South - Southwest
da: Syd-sydvest

en: Southeast
da: Sydøst

en: Southwest
da: Sydvest

en: Spain
da: Spanien

en: Spanish
da: Spansk

en: Spanish PC/AT 101 keyboard
da: Spansk PC/AT 101-tastatur

en: Spanish Sun Type-4 keymap
da: Spansk Sun Type-4-layout

en: Spanish Sun USB keymap
da: Spansk Sun USB-layout

en: Spanish Sun keymap
da: Spansk Sun-layout

en: Spanish keymap
da: Spansk layout

en: Spanish xkb keymap
da: Spanish xkb-layout

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
da: Om notessedler er låst (kan ikke redigeres) eller ej.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
da: Om notessedler er synlige på alle arbejdsområder på skrivebordet.

en: Specifies whether the sticky notes are visible or not.
da: Angiv om notessedler er synlige.

en: Specify a title for the note
da: Angiv en titel til noten

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
da: Angiv en standardhøjde (i punkter) for nye noter

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
da: Angiv en standardbredde (i punkter) for nye noter

en: Spinbutton for updating
da: Talindtastning for opdateringsinterval

en: Squall
da: Vindstød

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
da: Nationale vejrudsigter er ikke tilgængelige for dette sted.
    Prøv venligst den detaljerede vejrudsigt (bemærk at
    IWIN-vejrudsigter kun er tilgængelige for byer i USA).

en: Status connected color
da: Tilkoblet status-farve

en: Status not connected color
da: Frakoblet status-farve

en: Status not updated
da: Status ikke opdateret

en: Status waiting connection color
da: Afventer tilkobling status-farve

en: Sticky Note
da: Notesseddel

en: Sticky Note Properties
da: Egenskaber for notesseddel

en: Sticky Notes
da: Notessedler

en: Sticky Notes Applet Factory
da: Fabrik til notesseddelpanelprogram

en: Sticky Notes Preferences
da: Indstillinger for notessedler

en: Sticky Notes for the Gnome Desktop Environment
da: Notessedler til Gnome.

en: Sticky notes' locked state
da: Låst tilstand af notessedler

en: Sticky notes' visibility
da: Synligheden af notessedler

en: Sticky notes' workspace stickyness
da: Alle arbejdsområder-tilstand

en: Sto_p animation when double clicked
da: Sto_p animation ved dobbeltklik

en: Stock Ticker
da: Børsnoteringer

en: Stock Ticker
    Get continuously updated stock quotes
da: Få løbende opdaterede børsnoteringer

en: Stock Ticker Preferences
da: Indstillinger for børsnoteringer

en: Stock _lowered:
da: Aktie _dalet:

en: Stock _raised:
da: Aktie _steget:

en: Stock _unchanged:
da: Aktie _uændret:

en: Stock update fre_quency:
da: Opdaterings_interval:

en: Stocks to monitor - must be seperated by a +
da: Aktier der skal overvåges - adskilles med et +

en: Sun (!not PC!) type5 Hungarian latin 2
da: Sun (ikke pc!) Type-5 Ungarnsk Latin-2

en: Suspend Command
da: Dvalekommando

en: Suspend command wasn't setup correctly in the preferences.
    Please change the preferences and try again.
da: Dvalekommandoen var ikke sat rigtigt op i indstillingerne.
    Ret venligst indstillingerne og forsøg igen.

en: Swap Load
da: Swapbelastning

en: Swap Space
da: Swapplads

en: Swap graph background color
da: Swapbaggrundsfarve

en: Sweden
da: Sverige

en: Swedish
da: Svensk

en: Swedish Sun Type-4 keymap
da: Svensk Sun Type-4-layout

en: Swedish Sun USB keymap
da: Svensk Sun USB-layout

en: Swedish Sun keymap
da: Svensk Sun-layout

en: Swedish keymap
da: Svensk layout

en: Swedish xkb keymap
da: Svensk xkb-layout

en: Swiss German Sun keymap
da: Schweizisk-tysk Sun-layout

en: Swiss keymap
da: Schweizisk layout

en: Switzerland
da: Scweiz

en: Symbols
da: Symboler

en: Syria
da: Syrien

en: Syriac
da: Syrisk

en: Syriac Phonetic
da: Syrisk fonetisk

en: Sys_tem monitor update interval:
da: Sys_temovervågningsinterval:

en: System Monitor
da: Systemovervåger

en: System Monitor Preferences
da: Indstillinger for systemovervågning

en: System is running on AC power
da: Systemet kører på lysnettet

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
da: Systemet kører på lysnettet
    Batteri: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
da: Systemet kører på lysnettet. Batteri: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
da: Systemet kører på lysnettet. Batteri: Ikke tilstede

en: System is running on battery power
da: Systemet kører på batteriet

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
da: Systemet kører på lysnettet
    Batteri: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
da: Systemet kører på batteriet. Batteri: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
da: Systemet kører på batteriet. Batteri: Ikke til stede

en: System m_onitor height:
da: System_overvågningshøjde:

en: System m_onitor width:
da: System_overvågningsbredde:

en: Temperature:
da: Temperatur:

en: Text
da: Tekst

en: Text background color
da: Tekstbaggrundsfarve

en: Text foreground color
da: Tekstforgrundsfarve

en: Text only
da: Kun tekst

en: Text outline color
da: Tekstomridsfarve

en: Thai Sun keymap
da: Thai Sun-layout

en: Thai keymap
da: Thai layout

en: Thai xkb keymap
da: Thai xkb-layout

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
da: Systemet for APM-håndtering ser ud til at være slået
    fra. Prøv at køre 'apm -e 1' (FreeBSD) og se om 
    dette hjælper.

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
da: Cd-afspillerpanelprogrammet er en simpel cd-afspiller til panelet

en: The Suspend command '%s' was unsuccessful.
da: Dvalekommandoen '%s' mislykkedes.

en: The Suspend command was unsuccessful.
da: Dvalekommandoen mislykkedes.

en: The applet will not work properly (if at all).
da: Panelprogrammet vil ikke fungere rigtigt (hvis overhovedet).

en: The background color of the button used to indicate data received.
da: Baggrundsfarven for den knap der bruges til at indikere modtaget data.

en: The background color of the button used to indicate data sent.
da: Baggrundsfarven for den knap der bruges til at indikere sendt data.

en: The battery level below which the battery is displayed as orange.
da: Batteriniveau hvorunder batteriet vises som orange.

en: The battery level below which the battery is displayed as red.
da: Batteriniveau hvorunder batteriet vises som rødt.

en: The battery level below which the battery is displayed as yellow.
da: Batteriniveau hvorunder batteriet vises som gult.

en: The blue component of the background color.
da: Den blå komponent af baggrundsfarven.

en: The blue component of the foreground color.
da: Den blå komponent af forgrundsfarven.

en: The color of the background of the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
da: Baggrundsfarven. Har ingen effekt når brugeren vælgeer at bruge temaets skrifttyper og farver.

en: The color used to display the status button when the modem is connected.
da: Farven for statusknappen når modemet er tilkoblet.

en: The color used to display the status button when the modem is connecting.
da: Farven for statusknappen når modemet tilkobler.

en: The color used to display the status button when the modem is not connected.
da: Farven for statusknappen når modemet ikke er tilkoblet.

en: The color used to indicate that data has been received.
da: Farven som indikerer at data er modtaget.

en: The color used to indicate that data has been sent.
da: Farven som indikerer at data er sendt.

en: The color used when the stock's values has lowered. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
da: Farve der bruges når en akties værdi er dalet. Har ingen effekt når brugeren vælgeer at bruge temaets skrifttyper og farver.

en: The color used when the stock's values has not changed. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
da: Farve der bruges når en akties er uændret. Har ingen effekt når brugeren vælgeer at bruge temaets skrifttyper og farver.

en: The color used when the stock's values has raised. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
da: Farve der bruges når en akties værdi er steget. Har ingen effekt når brugeren vælgeer at bruge temaets skrifttyper og farver.

en: The command that switches your keymap to this layout
da: Kommando som skifter til dette tastaturlayou<t

en: The country of the keyboard layout
da: Landet for tastaturlayoutet

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
da: Brugerdefineret adresse som radarkort skal hentes fra.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
da: Øjnene kigger i retning efter musemarkøren

en: The font used for the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
da: Skrifttypen. Har ingen effekt når brugeren vælgeer at bruge temaets skrifttyper og farver.

en: The fraction of a second until the applet updates.
da: Den brøkdel af et sekund før panelprogrammet opdaterer sig.

en: The green component of the background color.
da: Den grønne komponent af baggrundsfarven.

en: The green component of the foreground color.
da: Den grønne komponent af forgrundsfarven.

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
da: Intervallet i sekunder mellem automatiske opdateringer.

en: The label of the keyboard layout
da: Etiketten for tastaturlayoutet

en: The language of the keyboard layout
da: Sproget for tastaturlayoutet

en: The list of active plugins
da: Listen af aktive udvidelser

en: The mail server
da: Postserveren

en: The name of the keyboard layout
da: Navnet på tastaturlayoutet

en: The name of the modem device.
da: Navnet på modemenheden.

en: The name of the modem lock file.
da: Navnet på modemlåsefilen.

en: The red component of the background color.
da: Den røde komponent af baggrundsfarven.

en: The red component of the foreground color.
da: Den røde komponent af forgrundsfarven.

en: The server name is incorrect.
da: Servernavnet er forkert.

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
da: Den streng som brugeren havde valgt da panelprogrammet sidst blev brugt. Denne streng vil blive vist når programmet starter.

en: The time interval until when the applet updates the stock data.
da: Tidsintervallet mellem panelprogrammet opdaterer aktiedataene.

en: The user's encrypted password for the remote server
da: Brugerens krypterede adgangskode til den fjerne server

en: The user's password
da: Brugerens adgangskode

en: The user's password for the remote server
da: Brugerens adgangskode til den fjerne server

en: The username or password is incorrect.
da: Brugernavnet eller adgangskoden er forkert.

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop
da: Lydstyrkekontrollen lader dig sætte lydstyrken for skrivebordet

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop.
da: Lydstyrkekontrollen lader dig sætte lydstyrken for skrivebordsmiljøet.

en: The width in pixels of the applet.
da: Bredden af panelprogrammet i punkter.

en: Themes
da: Temaer

en: There doesn't seem to be any wireless devices configured on your system.
    Please verify your configuration if you think this is incorrect.
da: Der ser ikke ud til at være nogen trådløse enheder konfigureret på dit system.
    Kontrollér din konfiguration hvis du mener at dette er forkert.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
da: Der opstod en fatal fejl ved indlæsning af temaet.

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: %s

en: There was an error executing %s: %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af '%s': %s

en: There was an error executing '%s': %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af '%s': %s

en: There was an error launching the help viewer : %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af hjælpefremviser: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af tastaturindstillinger: %s

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
    
    \ This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Tilføjer en kommandolinje til panelet. Understøtter kommandofuldførelse, historik og redigerbare makroer.
    
    Dette program er frit programmel; du må redistribuere det og/eller ændre det under vilkårene i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen eller (hvis du ønsker det) enhver senere version.

en: This applet adds a command line to the panel
da: Kommandelinje til panelet

en: This applet switches between keyboard maps using setxkbmap or xmodmap.
    Mail me your flag and keyboard layout if you want support for your locale (my email address is shooby@gnome.hu).
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for her solidarity, help from guys like KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>
da: Dette panelprogram skifter mellem tastaturopsætninger vha. setxkbmap eller xmodmap. Hvis der mangler et flag og en tastaturopsætning så send mig det venligst (min adresse er shooby@gnome.hu).
    Hav det godt, og tak for alle fiskene.
    Tak til Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for hans hjælp, og Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for hendes solidaritet, desuden for hjælp fra gutter som KevinV. Shooby Ban <shooby@gnome.hu>

en: This flag will appear in flag field of the applet
da: Dette flag optræder i flagfeltet i programmet

en: This information helps you to identify your keyboard layout
da: Denne information hjælper med at identificere tastaturlayoutet

en: This is how we check the mail, check the mail, check the mail...
da: Dette er sådan vi tjekker vor post, tjekker vor post, tjekker vor post...

en: This is how we process the mail, process the mail, process the mail...
da: Dette er sådan vi behandler vor post, behandler vor post, behandler vor post...

en: This is the animation that will be displayed during normal Inbox Monitor usage
da: Den animation som bliver vist under normal brug af Indbakkeovervågeren

en: This is the binding for keypress-based layout change
da: Dette er genvejen til tastetryk-baseret layoutskift

en: This is the full path of the device that will be used to play cd's from this applet
da: Dette er den komplette sti til den enhed som vil blive brugt til at afspille cd'er fra

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
da: Et frit Internet-baseret program der forbinder til et populært sted og henter aktuelle aktiekurser. Programmet kommer med ABSOLUT INGEN GARANTIER. Lad være med at bruge aktieoplysningerne til investeringsbeslutninger; det er kun til informeringsformål.

en: This should be like "gkb_xmmap us", "setxkbmap us" or "xmodmap something.xmm"
da: Dette skal være noget i retning af "gkb_xmmap dk", "setxkbmap dk" eller "xmodmap etellerandet.xmm"

en: This utility shows the status of a wireless link
da: Viser status for en trådløs forbindelse

en: This utility shows the status of a wireless link.
da: Dette værktøj viser status for en trådløs forbindelse.

en: This utility shows the status of your laptop battery.
da: Dette værktøj viser status for batteriet på din bærbare.

en: This will appear in the label box of the applet
da: Dette vil optræde i etiketboksen i panelprogrammet

en: This will identify the layout in the list
da: Dette identificerer layoutet i listen

en: Thunderstorm
da: Tordenvejr

en: Time in milliseconds for display update
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer

en: Time in seconds between status updates
da: Tid i sekunder mellem statusopdateringer

en: Track number
da: Spornummer

en: Treble
da: Diskant

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turkish "F" keyboard
da: Tyrkisk "F"-tastatur

en: Turkish "Q" keyboard
da: Tyrkisk "Q"-tastatur

en: Turkish Sun keymap
da: Tyrkisk Sun-layout

en: Turkish keymap
da: Tyrkisk layout

en: Turkish xkb keymap
da: Tyrkisk xkb-layout

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
da: Indtast en kommando her og Gnome vil udføre den for dig

en: UK 105-key
da: UK 105-taster

en: UK PC/AT keyboard
da: UK PC/AT-tastatur

en: URL link Button
da: URL-henvisningsknap

en: US 101-key keyboard
da: US 101-taster tastatur

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
da: US 105-taster tastatur (med Windows-taster)

en: US International xkb keymap
da: US International xkb-layout

en: US PC/AT 101 keyboard
da: US PC/AT 101-tastatur

en: US Silicon Graphics 101-key
da: US Silicon Graphics 101-taster

en: US Sun Type-4 keyboard
da: US Sun Type-4-tastatur

en: US Sun USB keyboard
da: US Sun USB-tastatur

en: US Sun type5
da: US Sun-type5

en: US Sun type5 keyboard
da: US Sun Type-5-tastatur

en: US xkb keymap
da: US xkb-layout

en: USB Stick
da: USB-stik

en: U_pdate every:
da: _Opdatér hver:

en: U_se ISDN
da: B_rug ISDN

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Ukrainian Sun keymap
da: Ukrainsk Sun-layout

en: Ukrainian xkb keymap
da: Ukrainsk xkb-layout

en: Unchanged color
da: Uændret-farve

en: Undefined
da: Ikke-defineret

en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United Kingdom xkb keymap
da: Storbritannien xkb-layout

en: United States
da: USA

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Keyboard
da: Ukendt tastatur

en: Unknown observation time
da: Ukendt observationstid

en: Unknown precipitation
da: Ukendt nedbør

en: Unlocked note
da: Oplåst note

en: Unmou_nted icon:
da: _Ikke-monteret ikon:

en: Update
da: Opdatér

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: Update spin button
da: Opdateringsknap

en: Update the data automatically
da: Opdatér data automatisk

en: Updating...
da: Opdaterer...

en: Url for the radar map
da: URL for radarkort

en: Use Up/Down arrow keys to change volume
da: Brug op- og ned-piletasterne til at ændre lydstyrken

en: Use _Default
da: Benyt _standard

en: Use _automount friendly status test
da: Brug _automount-venlig statustest

en: Use _default theme font and colors
da: _Benyt temaets skrifttype og -farver

en: Use _flags as indicators
da: Benyt _flag som indikatorer

en: Use _metric system units
da: Benyt _metriske mål

en: Use co_lor from the system theme
da: Benyt _temaets farver

en: Use cus_tom address for radar map
da: Benyt selv_valgt adresse til radarkortet

en: Use custom url for the radar map
da: Benyt brugerdefineret adresse til radarkortet

en: Use default co_lor
da: Benyt _standardfarve

en: Use default fo_nt
da: Benyt standards_krifttype

en: Use default theme fonts and colors
da: Benyt temaets skrifttyper og farver

en: Use default theme fonts and colors instead of custom ones
da: Beny temaets skrifttyper og farver i stedet for brugerdefinerede

en: Use fo_nt from the system theme
da: Benyt temaets sk_rifttype

en: Use isdn
da: Benyt ISDN

en: Use isdn instead of ppp to connect the modem.
da: Benyt ISDN i stedet for PPP til at tilkoble modemet.

en: Use metric units
da: Benyt metriske mål

en: Use metric units instead of english units.
da: Benyt metriske mål i stedet for Engelske enheder.

en: Use the default theme colors
da: Benyt temaets farver

en: Use theme colors instead of custom ones.
da: Benyt temafarver i stedet for brugerdefinerede.

en: Use this command to connect the modem.
da: Benyt denne kommando til at tilkoble modemet.

en: Use this command to disconnect the modem.
da: Benyt denne kommando til at frakoble modemet.

en: Username Entry box
da: Brugernavnindtastningsboks

en: Username on the remote server
da: Brugernavn på den fjerne server

en: Utility
da: Værktøj

en: Variable
da: Varieret

en: Verify owner of lock file
da: Bekræft ejer af låsefil

en: Vietnamese
da: Vietnamisk

en: Vietnamese Sun keymap
da: Vietnamisk Sun-layout

en: Vietnamese xkb keymap
da: Vietnamesisk xkb-layout

en: Visibility:
da: Sigtbarhed:

en: Volcanic ash
da: Vulkansk aske

en: Volume Control
da: Lydstyrke

en: Volume Control (muted)
da: Lydstyrkekontrol (stum)

en: Volume Control Preferences
da: Indstillinger for lydstyrkekontrol

en: Volume Controller
da: Lydstyrkekontrol

en: War_n when battery is fully re-charged
da: Gør _opmærksom på når batteriet er fuldt genopladet

en: We run this command when the user clicks on Inbox Monitor
da: Denne kommando køres når brugeren klikker på Indbakkeovervågeren

en: Weather Preferences
da: Indstillinger for vejret

en: Weather Report
da: Vejrrapport

en: WeatherInfo missing location
da: VejrInformation mangler sted

en: West
da: Vest

en: West - Northwest
da: Vest-nordvest

en: West - Southwest
da: Vest-sydvest

en: When double clicke_d:
da: Ved _dobbeltklik:

en: When new mail _arrives:
da: Når ny post _modtages:

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
da: Om der skal spørges efter bekræftelse ved sletning af en note

en: Whether to force the default color and font on all notes
da: Om den forvalgte farve og skrifttype skal gennemtvinges for alle noter

en: Whether to reset mail status when you click on Inbox Monitor
da: Om poststatus skal nulstilles når der klikkes på Indbakkeovervågeren

en: Whether to use the default system color
da: Om temaets farve skal benyttes

en: Whether to use the default system font
da: Om temaets skrifttype skal benyttes

en: Width
da: Bredde

en: Width of the applet
da: Bredden af panelprogrammet

en: Wind:
da: Vind:

en: Wireless Link Monitor
da: Trådløs forbindelse

en: Wireless Link Monitor Preferences
da: Indstillinger for trådløs forbindelse

en: XKB initialization error
da: XKB-klargøringsfejl

en: Yellow value level
da: Gult niveau

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
da: Du er koblet op lige nu.
    Vil du afbryde forbindelsen?

en: You didn't set a password in the preferences for the Inbox Monitor,
    so you have to enter it each time it starts up.
da: Du angav ikke en adgangskode i indstillingerne for indbakkeovervågeren,
    så du blive nødt til at indtaste det hver gang programmet starter.

en: You do not have permission to use the CD player.
da: Du har ikke rettighed til at bruge cd-afspilleren.

en: You have mail.
da: Du har post.

en: You have new mail.
da: Du har ny post.

en: You may not specify duplicate patterns
da: Du kan ikke angive flere ens mønstre

en: You must specify a command
da: Du skal angive en kommando

en: You must specify a pattern
da: Du skal angive et mønster

en: You must specify a pattern and a command
da: Du skal angive et mønster og en kommando

en: You've got mail!
da: Du har modtaget post!

en: Your platform is not supported!
da: Din platform er ikke understøttet!

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: Zip Drive
da: Zip-diskette

en: _About...
da: _Om...

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add Macro...
da: _Tilføj makro...

en: _Appearance:
da: _Udseende:

en: _Automatically update every:
da: _Opdatér automatisk hvert:

en: _Available plugins:
da: _Tilgængelige udvidelser:

en: _Average
da: _Gennemsnit

en: _Background
da: _Baggrund

en: _Background:
da: _Baggrund:

en: _Beep when displaying a warning
da: _Bip når en advarsel vises

en: _Browse...
da: _Gennemse...

en: _Buffers
da: _Buffere

en: _Color:
da: _Farve:

en: _Default group:
da: _Forvalgt gruppe:

en: _Delete ALL
da: _Slet alle

en: _Delete Macro
da: _Slet makro

en: _Delete Note...
da: _Slet note...

en: _Delete Notes...
da: _Slet noter...

en: _Device:
da: _Enhed:

en: _Disconnect
da: _Frakobl

en: _Disconnection command:
da: _Frakoblingskommando:

en: _Eject
da: _Skub ud

en: _Eject disk when unmounting
da: Skub disk _ud ved afmontering

en: _Enable scroll buttons
da: Vis _rulleknapper

en: _Exclude from keyboard switching
da: _Ekskludér fra tastaturskift

en: _Folder:
da: _Mappe:

en: _Font:
da: Skrift_type:

en: _Forecast
da: _Prognose

en: _Foreground:
da: _Forgrund:

en: _Free
da: _Ledig

en: _Grab keys
da: _Opsnap taster

en: _Groups
da: _Grupper

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Icon:
da: _Ikon:

en: _Keyboard Accessibility Preferences
da: _Indstillinger for tastaturtilgængelighed

en: _Keyboards (select and press add):
da: _Tastaturer (vælg og klik tilføj):

en: _Keyboards:
da: _Tastaturer:

en: _Label:
da: _Etiket:

en: _Load
da: _Belastning

en: _Lock Note
da: _Lås note

en: _Lock Notes
da: _Lås noter

en: _Lock file:
da: _Låsefil:

en: _Macros:
da: _Makroer:

en: _Memory
da: _Hukommelse

en: _Monitored device:
da: _Overvåget enhed:

en: _Mount directory:
da: _Monteringsmappe:

en: _Mute
da: _Stum

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Network
da: _Netværk

en: _New Note
da: _Ny note

en: _New symbol:
da: _Nyt symbol:

en: _Open CD Player
da: _Åbn cd-afspiller

en: _Open Keyboard Preferences
da: _Vis tastaturindstillinger

en: _Open System Monitor
da: _Åbn systemovervåger

en: _Open Volume Control
da: Åbn _lydstyrkekontrol

en: _Palette:
da: _Palet:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Pattern:
da: M_ønster:

en: _Preferences...
da: _Indstillinger...

en: _Preview:
da: _Eksempel:

en: _Properties...
da: _Egenskaber...

en: _Put notes on all workspaces
da: _Anbring noter på alle arbejdsområder

en: _Red:
da: _Rød:

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Save password to disk
da: _Gem adgangskode på disk

en: _Scale size to panel
da: _Følg panelstørrelse

en: _Scroll speed:
da: _Rullehastighed:

en: _Select a location:
da: _Vælg en placering:

en: _Select a theme:
da: _Vælg et tema:

en: _Select channel to control:
da: _Vælg kanal at kontrollere:

en: _Show Notes
da: _Vis noter

en: _Show battery status
da: _Vis batteristatus

en: _Suspend Computer...
da: _Gå i dvale...

en: _Suspend command:
da: _Dvalekommando:

en: _Title:
da: _Titel:

en: _Update
da: _Opdatér

en: _Update interval:
da: _Opdateringsinterval:

en: _Use default theme colors
da: _Benyt temaets farver

en: _Used
da: _Brugt

en: _User
da: _Bruger

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Verify owner of lock file
da: _Bekræft ejer af låsefil

en: _Visit Weather.com
da: _Besøg Weather.com

en: _Warn when battery charge is low
da: Gør _opmærksom på når batteriladningen er lav

en: _Width:
da: _Bredde:

en: _Yellow:
da: _Gul:

en: _lock/unlock all notes
da: _lås alle noter (/op)

en: _show/hide all notes
da: _vis/skjul alle noter

en: create a _new note
da: opret en _ny note

en: font 2 - No Longer used
da: Skrifttype 2 - bruges ikke længere

en: inHg
da: tmHG

en: kilometers
da: kilometer

en: knots
da: not

en: kph
da: km/t

en: miles
da: mil

en: milliseconds
da: millisekunder

en: minutes
da: minutter

en: not connected
da: Ikke forbundet

en: pixels
da: punkter

en: seconds
da: sekunder

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
da: advarsel: denne version af gmix blev oversat med en anden version af soundcard.h

en: weather location information.
da: Vejrplaceringsoplysninger.
