gnome-games 1.4.0.3 - en to da translation catalogue (993 entries)

en: "Four in a row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
da: Fire på stribe-spil til Gnome, med en maskinspiller drevet af Giuliano Bertolettis Velena-motor.
     
    Gnect: http://homepages.ihug.co.nz/~trmusson/gnect.html
    Velena: http://www.ce.unipr.it/~gbe/velena.html

en: %d stone selected | %d stones selected
da[0]: %d sten valgt
da[1]: %d sten valgt

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
da[0]: %s vinder spillet med %d point
da[1]: %s vinder spillet med %d point

en: %s wins!
da: %s vinder!

en: %s! -- You're up.
da: %s! - det er din tur.

en: '%s' with safe moves
da: '%s' med sikre træk

en: '%s' with super-safe moves
da: '%s' med supersikre træk

en: ... Game paused ...
da: ... Spil sat på pause ...

en: 1s [total of 1s]
da: 1'ere [alle 1'ere]

en: 2s [total of 2s]
da: 2'ere [alle 2'ere]

en: 3 of a Kind [total]
da: 3 af en slags [total]

en: 3s [total of 3s]
da: 3'ere [alle 3'ere]

en: 4 of a Kind [total]
da: 4 af en slags [total]

en: 4s [total of 4s]
da: 4'ere [alle 4'ere]

en: 5s [total of 5s]
da: 5'ere [alle 5'ere]

en: 6s [total of 6s]
da: 6'ere [alle 6'ere]

en: <b>Time</b>
da: <b>Tid</b>

en: <b>Wins</b>
da: <b>Vundet</b>

en: <none>
da: <ingen>

en: A Klotski clone
da: En Klotski-klon

en: A Minesweeper clone.
da: Kortlæg minerne i et dødsensfarligt minefelt.

en: A Tetravex clone.
da: Tetravex-tænkespil.

en: A counter drops
da: En mønt falder ned

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
da: En liste af strenge udformede som femtupler: navn, vundne, totalt spillede spil, bedste tid (i sekunder) og dårligste tid (også i sekunder). Spil der ikke er blevet prøvet, behøver ikke at blive repræsenteret.

en: A number specifying the preferred theme.
da: En tal der angiver det foretrukne tema.

en: A sort of poker with dice and less money.
da: En slags pker med terning og færre penge.

en: A string containing a list of files to use to describe the cards. The format is obscure and defined by the gdk-card-image library
da: En streng der definerer en liste af filer der bruges til at beskrive kortene. Formatet er obskurt og defineret af gdk-card-image-biblioteket.

en: A worm game for GNOME.
da: Et ormespil til Gnome.

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
da: Forsøg at placere farvene i den orden som passer mest naturligt til det aktuelle layout.

en: AisleRiot
da: Kabale

en: AisleRiot Cards
da: Kabalekort

en: AisleRiot Solitaire
da: Kabale

en: AisleRiot could not load its deck images.
    
    AisleRiot will now exit.
da: Kunne ikke indlæse kortbillederne.
    
    Kabalen afslutter nu.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
da: Kabale indeholder en regelbaseret kabalemotor der giver mulighed for mange forskellige typer spil.

en: AisleRiot: %s (%d)
da: Kabale: %s (%d)

en: Aisleriot
da: Kabale

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
da: Kabale kan ikke indlæse filen:
    %s
    
    Kontrollér installationen af Kabale.

en: Allow temporary spots use
da: Tillad benyttelse af midlertidige pladser

en: Already used! Where do you want to put that?
da: Allerede brugt! Hvor ønsker du at lægge det?

en: Always in the center
da: Altid centreret

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that GNOME Stones is correctly installed!
da: En fejl opstod ved indlæsning af billedfilen "%s".
    Kontrollér at Sten er korrekt installeret!

en: Animate
da: Animér

en: Animation
da: Animering

en: Appearance
da: Udseende

en: Atari like scrolling
da: Atari-agtig rulning

en: Auld lang syne
da: Skuld gammel Venskab rejn forgo

en: Avoid the robots and make them crash into each other
da: Undgå robotterne og få dem til at smadre ind i hinanden

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color. The hex specification of the background color.
da: Baggrundsfarve. Hexadecimal specifikation af baggrundsfarven.

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Background image:
da: Baggrundsbillede:

en: Bad Move
da: Dårligt træk

en: Bakers dozen
da: Bagerdusin

en: Bakers game
da: Bagerspil

en: Ball image
da: Kuglebillede

en: Ball style
da: Boldstil

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
da: Boldstil. Filnavnet på de billeder der skal bruges til boldene.

en: Base Card:
da: Grundkort:

en: Base Card:
da: Grundkort:

en: Base Card: Ace
da: Grundkort: Es

en: Base Card: Jack
da: Grundkort: Knægt

en: Base Card: King
da: Grundkort: Konge

en: Base Card: Queen
da: Grundkort: Dronning

en: Beleaguered castle
da: Belejret borg

en: Best:
da: Bedste:

en: Blackjack Preferences
da: Indstillinger for blackjack

en: Blackjack can't load the requested file
da: Blackjack kan ikke indlæse den forespurgte fil

en: Blackjack provides a casino-style blackjack card game.
da: Blackjack er et kasinoagtigt blackjack-kortspil.

en: Blackjack will now exit.
da: Blackjack vil nu afslutte.

en: Block image:
da: Blokbillede:

en: Block ten
da: 10-blok

en: Blocks
da: Blokke

en: Blue
da: Blå

en: Board size
da: Banestørrelse

en: Bonus Appears
da: Bonus dukker op

en: Bonus if >62
da: Bonus hvis >62

en: Bust
da: Flad

en: Calculate random die throws (debug)
da: Udregn tilfældige terningskast (fejlfinding)

en: Can't load the image: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
da: Kunne ikke indlæse billedfilen:
    %s
    
    Kontroller installationen af gnome-games.

en: Can't move there!
da: Kan ikke flytte dertil!

en: Card Style
da: Kortstil

en: Card _Deck
da: Kort_bunke

en: Card back:
da: Kort-bagside:

en: Card games:
da: Kortspil:

en: Cards left:
da: Kort tilbage:

en: Cave number to start
da: Grottenummer at starte

en: Cave number to start.
da: Grottenummer at starte.

en: Cave:
da: Grotte:

en: Caves
da: Grotter

en: Change the appearance of the cards
da: Skift udseendet af kortene

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
da: Snyder! Ingen stillinger bliver gemt

en: Chessboard
da: Skakbræt

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer's dice rolls so the player can follow what it is doing.
da: Vælg om der skal indsættes en pause mellem computerens terningkast så spilleren kan følge hvad der sker.

en: Classic
da: Klassisk

en: Cleaning up connection
da: Afbryder forbindelsen

en: Clear mines from a minefield
da: Ryd miner fra et minefelt

en: Click a square, any square
da: Klik på en firkant, enhver firkant

en: Click to deal a new hand
da: Klik for at give en ny hånd

en: Click to deal another card
da: Klik for at give et kort til

en: Click to deal another card; drag card to split pair
da: Klik for at give en kort til; træk kort for at dele par

en: Click to double your wager
da: Klik for fordoble satsningen

en: Click to finish adding cards to your hand
da: Klik for at afslutte tilføjelse af kort til hånden

en: Clock
da: Ur

en: Cloud
da: Sky

en: Collect all diamonds and find exit
da: Saml alle diamanter og find udgangen

en: Collect diamonds while avoiding falling boulders
da: Saml diamanter og undgå faldende rullesten

en: Color to use for worm
da: Farve der skal bruges til orm

en: Color to use for worm.
da: Farve der skal bruges til orm.

en: Colors
da: Farver

en: Compete to dominate the board in a Reversi-like game
da: Kæmp for at dominere brættet i et Othello-lignende spil

en: Compete to make lines of the same color
da: Kæmp for at danne linjer med den samme farve

en: Complete
da: Fuld

en: Computer Opponents
da: Computermodstandere

en: Computer playing for %s
da: Computer spiller for %s

en: Computing basic strategy...
da: Beregner basal strategi...

en: Confounding Cross
da: Sammenblandet kors

en: Congratulations!!! You have won!
da: Tillykke, du vandt!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
da: Tillykke, Du har besejret robotterne! 
    Men kan du gøre det igen?

en: Congratulations, you win!
da: Tillykke, du vandt!

en: Congratulations.
da: Tillykke.

en: Connection failed
da: Tilkobling mislykkedes

en: Connection in progress...
da: Tilkobling i gang...

en: Connection succeeded, waiting for opponent
da: Tilkobling lykkedes, venter på modstander

en: Consider moving something into an empty slot
da: Overvej at flytte noget til en tom plads

en: Consistency is key
da: Konsistens er nøglen

en: Controls
da: Kontroller

en: Could not find '%s' image file for GNOME Robots
da: Kunne ikke finde billedfilen '%s' til Robotter

en: Could not find '%s' pixmap file
da: Kunne ikke finde billedfilen '%s'

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
da: Kunne ikke finde billedfilen '%s' til Iagno

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
da: Kunne ikke finde billedfilen '%s' til Ataxx

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation.
da: Kunne ikke finde temaet:
    %s
    
    Kontrollér installationen af Samspil.

en: Could not find the theme: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
da: Kunne ikke finde temaet:
    %s
    
    Tjek venligst din gnome-games-installation.

en: Could not load the card deck images.
da: Kunne ikke indlæse kortspilbillederne.

en: Cover
da: Dækning

en: Current game will complete with original number of players.
da: Nuværende spil vil fortsætte med det originale antal spillere.

en: Curses version (1992):
da: Curses-udgave (1992):

en: Custom
da: Selvvalgt

en: Custom size
da: Anden størrelse

en: Dark
da: Sort

en: Dark must pass, Light's move
da: Sort må sidde over, hvid trækker

en: Dark player wins!
da: Sort spiller vandt!

en: Dark's move
da: Sorts træk

en: Dark:
da: Sort:

en: Deal a card
da: Giv et kort

en: Deal a card from the deck
da: Tag et kort fra bunken

en: Deal a new card from the deck
da: Tag et nyt kort fra bunken

en: Deal a new game
da: Giv kort op til et nyt spil

en: Deal another card
da: Giv et nyt kort

en: Deal another hand
da: Giv en ny hånd

en: Deal another round
da: Giv en ny runde

en: Deal more cards
da: Giv flere kort

en: Deal the cards
da: Giv kortene

en: Dealer Speed
da: Kortgiverhastighed

en: Dealer hand probabilities
da: Sandsynligheder for kortgiverhånd

en: Decks
da: Bunke

en: Default
da: Standard

en: Default caves
da: Standardgrotter

en: Delay between rolls
da: Pause mellem kast

en: Delay computer moves
da: Forsink computertræk

en: Density of blocks in a pre-filled row:
da: Tæthed af blokke i en foropfyldt række

en: Device
da: Enhed

en: Device to use for joystick control.
da: Enhed til brug for joystikkontrol.

en: Diamond mine
da: Diamantmine

en: Diamonds:
da: Diamanter:

en: Difficult
da: Svært

en: Digital joystick emulation
da: Digital joystick-emulation

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
da: Pil en bunke brikker fra hinanden ved at fjerne matchende par

en: Display computer thoughts
da: Læs computerens tanker

en: Display hand probabilities
da: Vis sandsynligheder for hånd

en: Display probabilities
da: Vis sandsynligheder

en: Display the computer's thoughts
da: Vis computerens tanker

en: Display the probabilities of each dealer hand outcome and the expected value of your hand.
da: Vis sandsynlighederne for hver af kortgiverens udfald og den forventede værdi af din hånd.

en: Dondorf Red
da: Dondorf rød

en: Double
da: Dobbel

en: Double 9
da: Dobbelt 9

en: Double After Hit
da: Dobbelt efter ramt

en: Double After Split
da: Dobbelt efter split

en: Double Any Total
da: Fordobl ethvert total

en: Double Soft
da: Dobbelt blød

en: Double click to decrease your wager by %.2f
da: Dobbeltklik for at formindske satsningen med %.2f

en: Double click to increase your wager by %.2f
da: Dobbeltklik for at forøge satsningen med %.2f

en: Doublets
da: Dupletter

en: Down
da: Ned

en: Drawn
da: Uafgjort

en: Drawn game!
da: Uafgjort

en: Drop marble
da: Slip kugle

en: Eagle wing
da: Ørnevinger

en: Easy
da: Let

en: Eat Bonus
da: Bonus ædes

en: Eight off
da: Otte fra

en: Enable _animation
da: Aktivér _animering

en: Enable _sound
da: Aktivér _lyd

en: Enable fake bonuses
da: Aktivér falske bonuser

en: Enable fake bonuses.
da: Aktivér falske bonuser.

en: Enable game sounds
da: Aktivér spillyde

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
da: Aktivér spillyde. Afspil lyde for forskellige hændelser i spillet.

en: Enable or disable sound
da: Aktivér eller deaktivér lyd

en: Enable sound
da: Aktivér lyd

en: Enable sound support
da: Aktivér lydunderstøttelse

en: Enable sound support.
da: Aktivér lydunderstøttelse.

en: Enable sounds
da: Aktivér lyde

en: Enable sounds.
da: Aktivér lyde.

en: Enable splats
da: Aktivér splat

en: Enable splats. Play a sound and show a "Splat!" on the screen.
da: Aktivér splat. Afspil en lyd og vis et "Splat!" på skærmen.

en: Error occurred during connect attempt.
da: En fejl opstod under tilkoblingsforsøg

en: Error occurred during write.
da: En fejl opstod under skrivning.

en: Escalator
da: Rulletrappe

en: Extra Life
da: Ekstraliv

en: Extra large  (920 x 660)
da: Ekstra stor (920 x 660)

en: FILENAME
da: FILNAVN

en: Faces:
da: Ansigter:

en: Field size
da: Feltstørrelse

en: Fill Screen
da: Fyld skærm

en: Filling game widget...
da: Udfylder spilområde...

en: Finger-twitching good
da: Fingervridende god

en: First law
da: Første lov

en: Fishing wire makes bad dental floss
da: Fiskesnøre er dårligt som tandtråd

en: Fit falling blocks together
da: Anbring faldende blokke så de passer sammen

en: Flags:
da: Flag:

en: Flip final results
da: Vend brikker om til slut

en: Fortress
da: Fæstning

en: Fortunes
da: Lykke

en: Four Bridges
da: Fire broer

en: Four-in-a-row
da: Fire på stribe

en: Four-in-a-row Preferences
da: Indstillinger for fire på stribe

en: Fourteen
da: Fjorten

en: FreeCell Solitaire
da: Napoleon - kabale

en: Freecell
da: Napoleon

en: Full House [25]
da: Fuldt hus [25]

en: GNOME Mahjongg
da: Mahjongg

en: GNOME Mines
da: Minestryger

en: GNOME Mines Preferences
da: Indstillinger for Minestryger

en: GNOME Robots
da: Robotter

en: GNOME Robots Game
da: Robotspil til Gnome

en: GNOME Robots II
da: Robotter

en: GNOME Robots Preferences
da: Indstillinger for Robotter

en: GNOME Stones
da: Sten

en: GNOME Stones Preferences
da: Indstillinger for Sten

en: GNOME Tali
da: Yatzy

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
da: Gnome-udgave af det engang så populære Color Lines-spil

en: GNOME version (1998):
da: Gnome-udgave (1998):

en: GNOME version of the Eastern tile game, Mahjongg.
da: Gnome-udgave af Østens brikfjerningsspil, Mahjongg.

en: GNOME version of the popular Othello disk flipping game.
da: Gnome-udgave af det populære Othello-spil hvor man vender små brikker.

en: GTali Preferences
da: Indstillinger for Yatzy

en: Game
da: Spil

en: Game Number:
da: Spilnummer:

en: Game Over
da: Spillet er slut

en: Game Over!
da: Spillet er slut!

en: Game Type
da: Spiltype

en: Game _options...
da: Spil_indstillinger...

en: Game field
da: Spillefelt

en: Game field from last saved session.
da: Spillefeltet fra sidste gemte session.

en: Game level to start on
da: Spilbane der startes på

en: Game level to start on.
da: Spilbane der startes på.

en: Game name
da: Spilnavn

en: Game over
da: Spillet er slut

en: Game over!
da: Spillet er slut!

en: Game over.
da: Spillet er slut.

en: Game paused
da: Spil på pause

en: Game preview
da: Spilforhåndsvisning

en: Game preview from last saved session.
da: Spilforhåndsvisning fra sidste gemte session.

en: Game score
da: Spilpoint

en: Game score from last saved session.
da: Spilpoint fra sidste gemte session.

en: Game speed
da: Spilhastighed

en: Game speed (1=fast, 4=slow).
da: Spilhastighed (1 = hurtig, 4 = langsom).

en: Game title
da: Spiltitel

en: Game to play
da: Spiltitel

en: Game type
da: Spiltype

en: Game type. The name of the game variation to use.
da: Spiltype. Navnet på den spilvariation der skal bruges.

en: Gataxx Preferences
da: Indstillinger for Ataxx

en: Gay gordons
da: Muntre par

en: General
da: Generelt

en: Generating ...
da: Genererer...

en: Get a hint
da: Få et råd

en: Get a hint for your next move
da: Få et tip til dit næste træk

en: Get statistics on the current game
da: Vis statistik for det aktuelle spil

en: Glines
da: Linjer

en: Glines Preferences
da: Indstillinger for Linjer

en: Glines couldn't find image file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
da: Kunne ikke finde billedfilen:
    %s
    
    Kontrollér installationen af Linjer.

en: Gnibbles
da: Orme

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
da: Kunne ikke finde billedfilen:
    %s
    
    Kontrollér installationen af Orme.

en: Gnibbles Preferences
da: Indstillinger for Orme

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
da: Kunne ikke finde billedfilen:
    %s
    
    Kontrollér installationen af Orme.

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
da: Kunne ikke indlæse banefilen:
    %s
    
    Kontrollér installationen af Orme.

en: Gnometris preferences
da: Indstillinger til Gnometris

en: Grand Total
da: Samlet total

en: Graphics Theme
da: Grafiktema

en: Gray
da: Grå

en: Green
da: Grøn

en: Guide a worm around a maze
da: Styr en orm rundt i en labyrint

en: Gypsy
da: Sigøjner

en: Have you read the help file?
da: Har du læst hjælpefilen?

en: Height of grid
da: Gitterhøjde

en: Help
da: Hjælp

en: Helsinki
da: Helsingfors

en: High Contrast
da: Højkontrast

en: Hint
da: Fif

en: Hint: Column %d
da: Tip: Søjle %d

en: Hit
da: Ram

en: Hit Soft 17
da: Rammer blød 17

en: Honor pictures:
da: Billedkort:

en: Hopscotch
da: Hinkesten

en: Horizontal:
da: Vandret:

en: How many times do you wish to roll?
da: Hvor mange gange ønsker du at kaste?

en: Huge  (1840 x 1320)
da: Enorm (1840 x 1320)

en: Human
da: Menneske

en: Human Players
da: Menneskespillere

en: I could sure use a backrub right about now...
da: Jeg kunne godt trænge til en rygmassage lige nu...

en: I win!
da: Computerspiller vandt

en: I'm not sure
da: Jeg er ikke sikker

en: Iagno Preferences
da: Indstillinger for Iagno

en: Iagno server to use
da: Iagno-server der skal bruges

en: If set to true, a dump of the AI's working will be done to standard output.
da: Hvis sand vil et dump af den kunstige intelligens arbejde blive sendt til standard-ud.

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
da: Hvis du nogensinde føler dig ensom i skoven, så omfavn et træ

en: Image theme:
da: Billedtema

en: Image to use as background
da: Billede som skal bruges som baggrund

en: Image to use as background.
da: Billede som skal bruges som baggrund.

en: Image to use for drawing blocks
da: Billede som skal bruges til at tegne blokke

en: Image to use for drawing blocks.
da: Billed som skal bruges til at tegne blokke.

en: Increasing Number of Robots per Level
da: Voksende antal af robotter per bane

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
da: Voksende antal af type 1-robotter per bane

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
da: Voksende antal af type 2-robotter per bane

en: Initial Number of Robots
da: Begyndelsesantal af robotter:

en: Initial Number of Safe Teleports
da: Begyndelsesantal af sikre teleporteringer

en: Initial Number of Type 1 Robots
da: Begyndelsesantal af type 1-robotter

en: Initial Number of Type 2 Robots
da: Begyndelsesantal af type 2-robotter

en: Invalid game data (move)
da: Ugyldige spildata (move)

en: Invalid game data (set_peer)
da: Ugyldige spildata (set_peer)

en: Invalid move attempted
da: Ugyldig flytning forsøgt

en: Isabel
da: Isabella

en: It's a draw!
da: Det står lige!

en: Joker icon:
da: Joker-ikon:

en: Joystick device
da: Joystick-enhed

en: Joystick device:
da: Joystick-enhed:

en: Joystick switch level
da: Joystick-skifteniveau

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
da: Bare fordi en fodgængerovergang ligner en hinkestensplads betyder det ikke at det er én

en: Key press to drop a marble.
da: Tastetryk for at slippe en kugle.

en: Key press to move left.
da: Tastetryk for at flytte til venstre.

en: Key press to move right.
da: Tastetryk for at flytte til højre.

en: Key to hold
da: Tast at trykke

en: Key to move E
da: Tast til at flytte Ø

en: Key to move N
da: Tast til at flytte N

en: Key to move NE
da: Tast til at flytte NØ

en: Key to move NW
da: Tast til at flytte NV

en: Key to move S
da: Tast til at flytte S

en: Key to move SE
da: Tast til at flytte SØ

en: Key to move SW
da: Tast til at flytte SV

en: Key to move W
da: Tast til at flytte V

en: Key to teleport
da: Tast til teleport

en: Key to teleport randomly
da: Tast til at teleportere tilfældigt

en: Key to use for motion down
da: Tast til at bevæge orm nedad

en: Key to use for motion down.
da: Tast til at bevæge orm nedad.

en: Key to use for motion left
da: Tast til at bevæge orm til venstre

en: Key to use for motion left.
da: Tast til at bevæge orm til venstre.

en: Key to use for motion right
da: Tast til at bevæge orm til højre

en: Key to use for motion right.
da: Tast til at bevæge orm til højre.

en: Key to use for motion up
da: Tast til at bevæge orm opad

en: Key to use for motion up.
da: Tast til at bevæge orm opad.

en: Key to wait
da: Tast til at vente

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard Controls
da: Tastaturkontroller

en: Keyboard control
da: Taster

en: Keyboard controls
da: Tastaturkontroller

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
da: Drab nødvendige ved venten på at få en sikker teleflytning

en: King albert
da: Kong Albert

en: Klondike
da: 7-kabale

en: LEVEL
da: BANE

en: Labyrinth
da: Held

en: Lady jane
da: Fru Jane

en: Large
da: Stor

en: Large  (736 x 528)
da: Stor (736 x 528)

en: Large Straight [40]
da: Stor [40]

en: Left
da: Venstre

en: Level Complete
da: Bane fuldført

en: Level completed. Well done.
da: Banen er løst! Godt gået!

en: Level of Player One
da: Niveau for spiller en

en: Level of Player Two
da: Niveau for spiller to

en: Level of black player
da: Niveau for sort spiller

en: Level of white player
da: Niveau for hvid spiller

en: Level one
da: Første sværhedsgrad

en: Level three
da: Tredje sværhedsgrad

en: Level to start with
da: Niveau der startes på

en: Level to start with.
da: Niveau der startes på.

en: Level two
da: Anden sværhedsgrad

en: Level:
da: Bane:

en: Light
da: Hvid

en: Light must pass, Dark's move
da: Hvid må sidde over, sort trækker

en: Light player wins!
da: Hvid spiller vandt!

en: Light's move
da: Hvids træk

en: Light:
da: Hvid:

en: Lines
da: Linjer

en: Lines:
da: Linjer:

en: Lives:
da: Liv:

en: Look both ways before you cross the street
da: Se dig om til begge sider før du går over gaden

en: Lose
da: Tabt

en: Lower Total
da: Mindste total

en: Main game:
da: Hovedspil:

en: Maps
da: Kort

en: Marbles
da: Kugler

en: Match five balls of the same color in a row to score!
da: Få fem kugler af den samme farve på stribe for at få point!

en: Maximum Number of Robots
da: Maximalt antal af robotter:

en: Maximum Number of Safe Teleports
da: Maksimalt antal sikre teleflytninger

en: Maximum Number of Type 1 Robots
da: Maksimalt antal af type 1-robotter

en: Maximum Number of Type 2 Robots
da: Maximalt antal af type 2-robotter

en: Maybe they're all mines ...
da: Måske er de alle miner...

en: Maze
da: Labyrint

en: Me
da: Mig

en: Medium
da: Mellem

en: Medium  (460 x 330)
da: Mellem (460 x 330)

en: Mine through dirt and collect gems.
da: Grav gennem skidt og saml juveler.

en: Mines
da: Minestryger

en: Modify the options for this game
da: Ændr indstillingerne for dette spil

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
da: Skærme kan ikke give dig vitamin D - men sollys kan...

en: Monte carlo
da: Monte Carlo

en: More Marbles
da: Flere kugler

en: Move %s %s.
da: Flyt %s %s.

en: Move %s onto %s.
da: Læg %s på %s.

en: Move _Left
da: Flyt _venstre

en: Move _Right
da: Flyt _højre

en: Move a King on to the empty Tableau slot
da: Flyt en konge til den tomme bordplads

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
da: Flyt en opbygning af kort til den tomme bordplads

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
da: Flyt et kort fra reserven til denne tomme bordplads

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
da: Flyt et kort eller opbygning af kort til den tomme plads

en: Move a card to an empty temporary slot
da: Flyt et kort til en tom midlertidig plads

en: Move a card to the Foundation
da: Flyt et kort til fundamentet

en: Move card from Waste
da: Flyt kort fra affaldsbunken

en: Move left
da: Træk til venstre

en: Move right
da: Træk til højre

en: Move something into the empty Tableau slot
da: Flyt noget til den tomme bordplads

en: Move something on to an empty reserve
da: Flyt noget til en tom reserve

en: Move the pieces down
da: Flyt stykkerne ned

en: Move the pieces left
da: Flyt stykkerne til venstre

en: Move the pieces right
da: Flyt stykkerne til højre

en: Move the pieces up
da: Flyt stykkerne op

en: Move waste back to stock
da: Flyt affald tilbage til bunken

en: Move waste on to a reserve slot
da: Flyt affald til en reserveplads

en: Move waste to stock
da: Flyt affald tilbage til bunken

en: Move ~a off the board
da: Flyt ~a væk fra bordet

en: Move ~a to an empty field
da: Flyt ~a til et tomt felt

en: Move ~a to an empty foundation
da: Flyt ~a til et tomt fundament

en: Moveable Junkheaps
da: Flytbare skrotbunker

en: Moves Left:
da: Træk tilbage:

en: Moves:
da: Træk:

en: My second day
da: Min anden dag

en: N/A
da: -

en: NAME
da: NAVN

en: NUMBER
da: ANTAL

en: Name
da: Navn

en: Neighbor
da: Nabo

en: Neither your chosen game nor the default game could be loaded.
da: Hverken det valgte spil eller standardspillet kunne indlæses.

en: Network initialization complete.
da: Netværksklargøring er færdig.

en: Network shutdown in progress.
da: Netværksnedlukning er i gang.

en: Never blow in a dog's ear
da: Pust aldrig i en hunds øre

en: New
da: Nyt spil

en: New Game
da: Nyt spil

en: New game
da: Nyt spil

en: New game started
da: Nyt spil startet

en: New game with _seed...
da: Nyt spil med _startværdi...

en: New net_work game
da: Nyt net_værksspil

en: Next Balls:
da: Næste bolde:

en: Nibbles
da: Orme

en: Nibbles newbie
da: Nybegynder

en: Nightfall
da: Nattetide

en: No
da: Nej

en: No game data could be found.
da: Ingen spildata fundet.

en: No game server defined
da: Ingen spilserver angivet

en: No hint available
da: Ingen råd tilgængelige

en: No hint available right now
da: Intet råd tilgængeligt i øjeblikket

en: No stones selected
da: Ingen sten valgt

en: None
da: Ingen

en: Not too shabby
da: Ikke så dårligt

en: Num Rolls
da: Antal kast

en: Number of Free Safe Teleports per Level
da: Antal gratis sikre teleporteringer per bane

en: Number of computer opponents
da: Antal computermodstandere

en: Number of human opponents
da: Antal menneskemodstandere

en: Number of mines
da: Antal miner

en: Number of mines:
da: Antal miner:

en: Number of opponents:
da: Antal modstandere:

en: Number of players
da: Antal spillere

en: Number of players.
da: Antal spillere.

en: Number of players:
da: Antal spillere:

en: Number of pre-filled rows:
da: Antal foropfyldte rækker:

en: Odessa is a better game.  Really.
da: Odessa er et bedre spil. Virkelig.

en: Options
da: Indstillinger

en: Original Atari caves
da: Oprindelige Atari-grotter

en: Original idea from KDE's same game program.
da: Oprindelig idé fra KDE's Samspil.

en: Partial
da: Delvis

en: Pause game
da: Pause spil

en: Paused
da: Pause

en: Peek
da: Top

en: Peer introduction complete
da: Introduktion til modspiller færdig

en: Percentage:
da: Procentdel:

en: Piece flipping
da: Brikvending

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
da: Placér kortene på bordet ved at danne pokerhænder

en: Place something on empty slot
da: Placér noget på en tom plads

en: Place something on to the empty Tableau slot
da: Placér noget på den tomme bordplads

en: Place your wager or deal a hand
da: Afgiv din satsning eller giv en hånd

en: Plait
da: Fletning

en: Play a game of Reversi
da: Spil et spil Othello

en: Play a poker-style dice game
da: Spil et pokerlignende terningspil

en: Play a puzzle game matching tiles together
da: Spil et puslespil hvor fliser skal passes sammen

en: Play a sound when two robots collide
da: Afspil en lyd når to robotter støder sammen

en: Play levels in random order
da: Spil baner i tilfældig rækkefølge

en: Play levels in random order.
da: Spil baner i tilfældig rækkefølge.

en: Play many different solitaire games
da: Spil mange forskellige kortspil

en: Play on a 2×2 board
da: Spil på et 2×2-bræt

en: Play on a 3×3 board
da: Spil på et 3×3-bræt

en: Play on a 4×4 board
da: Spil på et 4×4-bræt

en: Play on a 5×5 board
da: Spil på et 5×5-bræt

en: Play on a 6×6 board
da: Spil på et 6×6-bræt

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
da: Afspil lyd ved større hændelser som når et bane gennemføres eller når man dør.

en: Play sounds for major events
da: Afspil lyd ved større hændelser

en: Play the casino card game Blackjack
da: Spil kasinospillet blackjack

en: Play the most common, and potentially the most annoying, sound.
da: Afspil den mest almindelige og potentielt mest irriterede lyd.

en: Play the popular FreeCell card game
da: Spil det populære kortspil Napoleon

en: Player Dead
da: Spiller død

en: Player Names
da: Spillernavne

en: Player One:
    %s
da: Første spiller:
    %s

en: Player Teleport
da: Spillerteleportering

en: Player Two:
    %s
da: Anden spiller:
    %s

en: Player expected values
da: Forventede værdier for spiller

en: Player wins!
da: Spiller vandt

en: Playing %d×%d board
da: Spiller på %d×%d-bræt

en: Playing level %s
da: Start i bane %s

en: Please check your Blackjack installation
da: Kontrollér installationen af Blackjack

en: Please check your GConf configuration, specifically that the schemas have been installed correctly.
da: Kontrollér din GConf-installering, specifikt om skemaerne er korrekt installeret.

en: Please fill in empty pile first.
da: Fyld venligst den tomme bunke først.

en: Please make sure that GNOME Stones is correctly installed.
da: Kontrollér at Sten er korrekt installeret.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
da: Forhindr træk som ved et uheld forårsager at man bliver slået ihjel.

en: Prevent all dangerous moves
da: Forhindr alle farlige træk

en: Prevent some dangerous moves
da: Forhindr nogle farlige træk

en: Prevents all moves that result in getting killed.
da: Forhindr alle træk som forårsager at man bliver slået ihjel.

en: Preview next block
da: Vis næste blok

en: Property
da: Egenskab

en: Purple
da: Lilla

en: Push
da: Skub

en: Puzzle solved!
da: Puslespillet er løst!

en: Puzzle solved! Well done!
da: Puslespillet er løst! Godt gået!

en: Pyramid's Walls
da: Pyramidens vægge

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
da: Hurtige træk (halverer maskintiden)

en: Quick deals (no delay between each card)
da: Hurtige kortgivninger (ingen pause mellem hvert kort)

en: Quick moves
da: Hurtige træk

en: Random Teleport
da: Tilfældig teleport

en: Rank font:
da: Værdi-skrift:

en: Red
da: Rød

en: Red Dragon
da: Rød drage

en: Redeals left:
da: Omgivninger tilbage:

en: Redo
da: Omgør

en: Redo the undone move
da: Omgør det fortrudte træk

en: Remaining:
da: Tilbage:

en: Remove colored balls from the board by forming lines
da: Fjern farvede bolde fra brættet ved at danne linjer

en: Remove groups of balls to try and clear the screen
da: Fjern grupper af bolde for at rydde skærmen

en: Remove the aces
da: Fjern esserne

en: Remove the eights
da: Fjern otterne

en: Remove the fives
da: Fjern femmerne

en: Remove the fours
da: Fjern firerne

en: Remove the jacks
da: Fjern knægtene

en: Remove the kings
da: Fjern kongerne

en: Remove the nines
da: Fjern nierne

en: Remove the queens
da: Fjern damerne

en: Remove the sevens
da: Fjern syverne

en: Remove the sixes
da: Fjern sekserne

en: Remove the tens
da: Fjern tierne

en: Remove the threes
da: Fjern treerne

en: Remove the twos
da: Fjern toerne

en: Reserve left:
da: Reserve tilbage:

en: Reshuffle cards
da: Bland kort igen

en: Resplit
da: Gensplit

en: Resplit Aces
da: Gensplit esser

en: Restart
da: Genstart

en: Restart game
da: Genstart spil

en: Restart the current level
da: Start den aktuelle bane igen

en: Restart the game
da: Genstart spillet

en: Restoring preferences...
da: Genskaber indstillinger...

en: Results
da: Resultat

en: Return cards to Stock
da: Læg kortene tilbage til bunken

en: Right
da: Højre

en: Robot Score
da: Robotstilling

en: Robot Score When Splatted
da: Robotstilling mens udsplattet

en: Robot Score When Waiting
da: Robotstilling mens ventende

en: Robot has been Splatted!
da: Robot er blevet splattet!

en: Robot image theme
da: Robotbilledtema

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
da: Robotbilledtema. Det tema for billeder der skal bruges til robotterne.

en: Robots
da: Robotter

en: Roll!
da: Kast!

en: Rotate blocks counterclockwise
da: Rotér blokke mod uret

en: Royal east
da: Kongeligt øst

en: Rules
da: Regler

en: SIZE
da: STØRRELSE

en: S_tatistics...
da: S_tatistik...

en: Safe Teleports:
da: Sikre teleporteringer:

en: Same GNOME
da: Samspil

en: Same GNOME Preferences
da: Indstillinger for Samspil

en: Same GNOME can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation
da: Kunne ikke indlæse billedfilen:
    %s
    
    Kontrollér installationen af Samspil.

en: Scanning private game directory...
da: Undersøger privat spilmappe...

en: Scanning private object directory...
da: Undersøger privat objektmappe...

en: Scanning public game directory...
da: Undersøger offentlig spilmappe...

en: Scanning public object directory...
da: Undersøger offentlig objektmappe...

en: Score Required To Get A Safe Teleport
da: Points nødvendige for at få en sikker teleflytning

en: Score:
da: Stilling:

en: Scores
da: Stillinger

en: Scorpion
da: Skorpion

en: Scroll method
da: Rullemetode

en: Seconds left: %d
da: Sekunder tilbage: %d

en: Seed
da: Startværdi

en: Select
da: Vælg

en: Select "New game" from the "Game" menu to begin.
da: Vælg "Nyt spil" fra spilmenuen for at begynde.

en: Select Game
da: Vælg spil

en: Select Map
da: Vælg kort

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
da: Vælg et kort fra reserven til den første fundamentbunke

en: Select a different game
da: Vælg et andet spil

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
da: Vælg terning som skal genkastes og tryk på "Kast!", eller vælg et pointfelt

en: Set game configuration
da: Konfigurér spilindstillinger

en: Set game scenario
da: Vælg scenario

en: Set starting level (1-10)
da: Sæt startbane (1-10)

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
da: Sæt til sand for at kunne angive kvadrater som ukendte.

en: Set your wager and click in the white outline to deal a new hand.
da: Angiv din satsning og klik på det hvide omrids for at give en ny hånd.

en: Set your wager or click on the cards to deal a new hand.
da: Angiv din satsning eller klik på kortene for at give en ny hånd.

en: Setup
da: Opsætning

en: Show grid
da: Vis gitter

en: Show high scores and exit
da: Vis stilling og afslut

en: Show or hide the tool bar
da: Vis eller skjul værktøjslinjen

en: Show or hide the toolbar
da: Vis eller skjul værktøjslinjen

en: Show tool bar
da: Vis værktøjslinje

en: Shu_ffle tiles
da: _Bland brikker

en: Shuffle
da: Bland

en: Shuffle tiles
da: Bland brikker

en: Sir tommy
da: Ridder Tommy

en: Size of board (2-6)
da: Størrelse af bræt (2-6)

en: Size of game tiles
da: Størrelse af spilfliser

en: Size of game tiles.
da: Størrelse af spilfliser.

en: Size of the board (1=small, 3=large)
da: Størrelsen af brætter (1 = lille, 3 = stor)

en: Small
da: Lille

en: Small  (368 x 264)
da: Lille (368 x 264)

en: Small Straight [30]
da: Lille [30]

en: Smooth scrolling
da: Jævn rulning

en: Soft
da: Blød

en: Sokoban levels:
da: Sokobanbaner:

en: Sol_ve
da: _Løs

en: Solve puzzles by sliding blocks
da: Løs gåder ved at skubbe blokke

en: Solve the game
da: Løs spillet

en: Sorry, I was unable to find a playable configuration.
da: Desværre, jeg kan ikke finde en brugbar konfiguration.

en: Sorry, full column
da: Desværre, fuld kolonne

en: Sound
da: Lyd

en: Speed
da: Hastighed

en: Spider
da: Edderkop

en: Spiderette
da: Lille edderkop

en: Stagger flips
da: Dominovendinger

en: Stand
da: Stå

en: Start a new game
da: Start et nyt spil

en: Start a new game giving a seed number...
da: Start et nyt spil med en ny startværdi...

en: Start cave
da: Startgrotte

en: Start this game over
da: Start spillet forfra

en: Starting Level:
da: Start i bane:

en: Starting level:
da: Starter bane:

en: Statistics
da: Statistik

en: Statistics of games played
da: Statistik for spillede spil

en: Stock left:
da: Bunke tilbage:

en: Stock left: 0
da: Bunke tilbage: 0

en: Stones
da: Sten

en: Straight up
da: Lige op

en: Streets and alleys
da: Gader og stræder

en: Suggest a move
da: Foreslå træk

en: Suit font (large):
da: Kulør-skrift (stor):

en: Suit font (medium):
da: Kulør-skrift (mellem):

en: Suit font (small):
da: Kulør-skrift (lille):

en: Surrender
da: Giv op

en: Switch level:
da: Skift bane:

en: Tali
da: Yatzy

en: Template
da: Skabelon

en: Ten across
da: Ti på tværs

en: The Same GNOME
da: Samspil

en: The amount of money in your bank
da: Mængden af penge i banken

en: The amount of money in your bank.
da: Mængden af penge i banken.

en: The best option is to double down
da: Den bedste mulighed er doble ned

en: The best option is to hit
da: Den bedste mulighed er at ramme

en: The best option is to split
da: Den bedste mulighed er at splitte

en: The best option is to stand
da: Den bedste mulighed er at blive

en: The best option is to surrender
da: Den bedste mulighed er at give fortabt

en: The cave is corrupted: %s is missing.
da: Grotten er ødelagt: %s mangler.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
da: Grotten som du prøver at indlæse, indeholder en ikke-defineret ting.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
da: Grotten som du prøver at indlæse, er for stor til dette spil.

en: The default configuration values could not be retrieved correctly.
da: Standardkonfigurationsværdiernee blev ikke hentet korrekt.

en: The density of blocks in rows filled at the start of the game. The value is between 0 (for no blocks) and 10 (for a completely filled row).
da: Tætheden af blokke i rækker der er fyldt i starten af spillet. Værdien er mellem 0 (for ingen blokke) og 10 (for en helt fyldt række).

en: The density of filled rows
da: Tæthed af fyldte rækker

en: The full path and filename of game to load.
da: Den komplette sti og filnavn på spil der skal indlæses.

en: The game file to use
da: Spilfil der skal benyttes

en: The game is over.
    No hints are available
da: Spillet er slut.
    Ingen fif er tilgængelige.

en: The game was a draw.
da: Spillet blev uafgjort.

en: The height of the main window.
da: Højden af hovedvinduet.

en: The height of the playing window in pixels. At minimum it should be 240.
da: Højden af spilvinduet i punkter. Skal mindst være 240.

en: The height of the window
da: Højden af vinduet

en: The level an analog joystick must reach to be considered "on" when emulating a digital joystick. This takes a value between 0.0 and 1.0.
da: Det niveau som et analogt joystick skal nå for at blive opfattet som "tændt" ved emulering af et digitalt joystick. Dette er en værdi mellem 0,0 og 1,0.

en: The name of the key used to hold still. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at stå stille. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to move east. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at flytte mod øst. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to move north-east. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at flytte mod nordøst. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to move north-west. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at flytte mod nordvest. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to move north. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at flytte mod nord. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to move south-east. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at flytte mod sydøst. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to move south-west. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at flytte mod sydvest. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to move south. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at flytte mod syd. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to move west. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at flytte mod vest. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to teleport randomly. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at teleportere tilfældigt. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to teleport safely (if possible). The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at teleportere sikkert (om muligt). Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the key used to wait. The name is a standard X key name.
da: Navnet på tasten til at vente. Navnet er et standard X-tastenavn.

en: The name of the rules file containing the variation of the rules to play.
da: Navnet på den regelfil som indeholder variationen af de regler der skal spilles efter.

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
da: Navnet på den Scheme-fil der indeholder kortspillet der skal spilles.

en: The number of rows that are filled with random blocks at the start of the game.
da: Antallet af rækker der er fyldt med tilfældige blokke i starten af spillet.

en: The number of rows to fill
da: Antallet af rækker der skal fyldes op

en: The program GNOME Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
da: Robotprogrammet kunne ikke finde nogen gyldig spilkonfigurationsfiler. Kontrollér at programmet er installeret korrekt.

en: The remote player disconnected
da: Forbindelsen til fjernspilleren er blevet afbrudt

en: The requested height of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 200 pixels high.
da: Den foresprugte højde af hovedvinduet i punkter. Bemærk at kontrollerne som vinduet indeholder, er mindst 200 punkter høj.

en: The requested width of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 320 pixels wide.
da: Den foresprugte bredde af hovedvinduet i punkter. Bemærk at kontrollerne som vinduet indeholder, er mindst 320 punkter bred.

en: The scroll method, valid values are "atari_scroll", "smooth_scroll" and "center_scroll".
da: Rullemetoden, mulige værdier er "atari_scroll", "smooth_scroll" og "center_scroll".

en: The size of the playing grid
da: Størrelsen af spillefeltet

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid. The valid values are 2 to 8, anything else gets set to 3.
da: Mulige værdier er 2 til 8, alt andet bliver sat til 3.

en: The variation of the rules file to use
da: Fil med variationer af reglerne

en: The width of the main window.
da: Bredden af hovedvinduet.

en: The width of the playing window in pixels. At minimum it should be 320.
da: Bredden af spilvinduet i punkter. Skal mindst være 320.

en: The width of the window
da: Bredden af vinduet

en: Theme
da: Tema

en: Theme ID
da: Tema-id

en: Themes
da: Temaer

en: There are no more moves.
da: Der er ikke flere mulige træk tilbage.

en: There are no safe locations to teleport to!!
da: Der er ingen sikre steder at teleportere til!

en: There are no teleport locations left!!
da: Der er ingen teleporteringssteder tilbage!

en: There was an error accessing GConf: %s
da: Der opstod en fejl under tilgang til GConf: %s

en: These tiles don't match.
da: Disse brikker er ikke ens

en: Thieves
da: Tyveknægte

en: Thinking...
da: Tænker...

en: Thirteen
da: Fyrre

en: This game does not have hint support yet.
da: Dette spil kan ikke give fif endnu.

en: This game is unable to provide a hint.
da: Dette spil kan ikke give fif.

en: This game uses a deprecated hint method (case 3).
    Please file a bug at http://bugzilla.gnome.org including this message and
    the name of the game you where playing (look in the title bar if you 
    aren't sure).
da: Dette spil benyttet en forældet rådgivningsmetode (tilfælde 3).
    Rapportér venligst en fejl på http://bugzilla.gnome.org med denne besked og
    navnet på det spil du spiller (kig i menulinjen hvis du ikke er sikker).

en: This is GNOME Stones
da: Dette er Sten

en: This new mapset will take effect when you start a new game, or when Mahjongg is restarted.
da: Dette nye kortsæt træder i kraft når du starter et nyt spil eller Mahjongg genstartes.

en: Three card deals
da: Giv tre kort

en: Thumb and pouch
da: Tommel og taske

en: Tic-Tac-Toe
da: Tre på stribe

en: Tile Set
da: Brikker

en: Tile set:
da: Brikker:

en: Tiles
da: Brikker

en: Tiles Left:
da: Brikker tilbage:

en: Tiles:
da: Brikker:

en: Tileset
da: Brikker

en: Tileset to use.
da: Brikker der skal bruges

en: Time between moves
da: Tid mellem flytninger

en: Time between moves in milliseconds.
da: Tid mellem flytninger i millisekunder.

en: Time:
da: Tid:

en: Tiny  (184 x 132)
da: Bitte (184 x 132)

en: Total
da: I alt

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
da: Årepresser ar ikke anbefalingsværdige undtagen i den sværeste nød

en: Treize
da: Tredive

en: Try a new game
da: Forsøg et nyt spil

en: Try moving card piles around
da: Prøv at flytte kortbunkerne omkring

en: Try moving cards down from the foundation
da: Prøv at flytte kort ned fra fundamentet

en: Try rearranging the cards
da: Prøv at omfordele kortene

en: Tutorial caves
da: Begyndergrotter

en: Type 1 Robot Score
da: Type 1-robotstilling

en: Type 1 Robot Score When Splatted
da: Type 1-robotstilling mens udsplattet

en: Type 1 Robot Score When Waiting
da: Type 1-robotstilling mens ventende

en: Type 2 Robot Score
da: Type 2-robotstilling

en: Type 2 Robot Score When Splatted
da: Type 2-robotstilling mens udsplattet

en: Type 2 Robot Score When Waiting
da: Type 2-robot stilling mens ventende

en: Unable to load image:
    %s
da: Kunne ikke indlæse billede:
    %s

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo previous move
da: Fortryd sidste træk

en: Undo the last move
da: Fortryd sidste træk

en: Union square
da: Firkant

en: Unknown color
da: Ukendt farve

en: Unknown suit
da: Ukendt rækkefølge

en: Unknown value
da: Ukendt værdi

en: Up
da: Op

en: Upper total
da: Øvre total

en: Use "I'm not sure" flags.
da: Benyt "Jeg er ikke sikker"-flag.

en: Use Left Hand Keys
da: Benyt venstrehåndstaster

en: Use Original Robots Keys
da: Benyt originale robottaster

en: Use a quick deal
da: Benyt hurtig kortgivning

en: Use a quick deal with no delay between each card.
da: Benyt hurtig kortgivning uden pause mellem hvert kort.

en: Use fast moves
da: Benyt hurtige træk

en: Use quick moves
da: Benyt hurtige træk

en: Use random block colors
da: Benyt tilfældige blokfarver

en: Use relative movement
da: Benyt relativ bevægelse

en: Use relative movement (ie. left or right only).
da: Benyt relativ bevægelse (dvs. til venstre eller højre kun).

en: Use safe moves
da: Benyt sikre træk

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
da: Benyt sikre træk. Denne indstiling kan hjælpe dig med at undgå at blive dræbt pga. en fejl. Hvis du forsøger at bevæge dig i en retning der ville forårsage din død når der er et sikkert træk tilgængeligt, vil du ikke få lov til at fortsætte.

en: Use super safe moves
da: Benyt supersikre træk

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
da: Benyt supersikre træk. Spilleren blive advaret når der ikke er nogen sikre træk og den eneste mulighed er at teleportere sig væk.

en: Use the Keypad
da: Benyt det numeriske tastatur

en: Use the unknown flag
da: Benyt ukendt-flaget

en: Valentine
da: Valentin

en: Value
da: Værdi

en: Variation on game rules
da: Variant af spilregler

en: Vertical:
da: Lodret:

en: Victory!!
da: Sejr!

en: Wager:
da: Satsning:

en: Wait
da: Vent

en: Warn when tiles don't match
da: Advar når brikkerne ikke er ens

en: Warnings
da: Advarsler

en: Welcome to GNOME Klotski
da: Velkommen til Klotski

en: Welcome to GNOME Mahjongg!
da: Velkommen til Mahjongg!

en: Welcome to Glines!
da: Velkommen til Linjer!

en: Welcome to Gnect!
da: Velkommen til fire på stribe!

en: Welcome to Iagno!
da: Velkommen til Iagno!

en: Welcome to Same GNOME!
da: Velkommen til Samspil!

en: Welcome to gataxx!
da: Velkommen til Ataxx!

en: What card style to use
da: Hvilken kortstil der skal benyttes

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
da: Når du ikke har en hæftemaskine, vil en klips og en lineal kunne bruges

en: Whether or not to flip final results.
da: Om brikker skal vendes om til slut.

en: Whether or not to play event sounds.
da: Om lydhændelser skal afspilles.

en: Whether or not to show the tool bar.
da: Om værktøjslinjen skal vises.

en: Whether or not to show the toolbar
da: Om værktøjslinjen skal vises

en: Whether or not to show the toolbar.
da: Om værktøjslinjen skal vises.

en: Whether or not to use animation.
da: Om animering skal benyttes.

en: Whether or not to use quick moves.
da: Om hurtige træk skal benyttes.

en: Whether to give blocks random colors
da: Om blokke skal have tilfældige farver

en: Whether to give blocks random colors.
da: Om blokke skal have tilfældige farver.

en: Whether to preview the next block
da: Om næste blok skal vises på forhånd

en: Whether to preview the next block.
da: Om næste blok skal vises på forhånd.

en: Whether to rotate counter clock wise
da: Om der skal roteres mod uret

en: Whether to rotate counter clock wise.
da: Om der skal roteres mod uret.

en: Whitehead
da: Åben 7-kabale

en: Width of grid
da: Gitterbredde

en: Win
da: Vundet

en: Window height
da: Vindueshøjde

en: Window width
da: Vinduesbredde

en: Wins:
da: Vundet:

en: Worm
da: Orm

en: Worm %d:
da: Orm %d:

en: Worm Death
da: Ormen dør

en: Worm Reverse
da: Ormevending

en: Worm Teleport
da: Ormeteleportering

en: Worm color:
da: Ormefarve:

en: Worst:
da: Dårligste:

en: Would you like insurance?
da: Ønsker du forsikring?

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
da: Skrevet til min kone, Matylda.
    Send kommentarer og fejlrapporter til: janusz.gorycki@intel.com

en: X
da: x

en: X location of window
da: Vandret placering af vindue

en: Y
da: y

en: Y location of window
da: Lodret placering af vindue

en: Yahtzee [50]
da: Yatzy [50]

en: Yellow
da: Gul

en: Yes
da: Ja

en: Yield
da: Udbytte

en: You
da: Dig

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
da: Du kan ikke ændre spiltypen mens du spiller

en: You are searching for a %s.
da: Du leder efter en %s.

en: You gained an extra life!
da: Du fik et ekstra liv!

en: You may be able to select a different game from the preferences dialog.
da: Du kan muligvis vælge et andet spil fra vinduet med indstillinger.

en: You win!
da: Du vandt

en: You won!!!
da: Du vandt!!!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
da: Du har kun tre kast! Vælg en scoreboks.

en: Your move...
da: Dit træk...

en: Zero corresponds to no animations, one is partial animations, two is complete animations.
da: 0 svarer til ingen animeringer, 1 er delvise animeringer, 2 er fuldstændige animeringer.

en: Zero is human; one through three correspond to the level of the computer player.
da: 0 er menneske; 1-4 svarer til sværhedsgraden for computerspilleren.

en: [Human,Wilber,Bill,Monica,Kenneth,Janet]
da: [Menneske,Christian,Frederik,Anne,Kenneth,Janne]

en: _Advanced
da: _Avanceret

en: _Appearance
da: _Udseende

en: _Cards...
da: _Kort...

en: _Down
da: _Ned

en: _Drop
da: _Tab

en: _Game
da: _Spil

en: _Left
da: _Venstre

en: _Medium
da: _Mellem

en: _Misc.
da: _Diverse

en: _Move
da: _Flyt

en: _Novice
da: _Begynder

en: _Players
da: _Spillere

en: _Reset
da: _Nulstil

en: _Restart level
da: _Genstart bane

en: _Right
da: _Højre

en: _Rules
da: _Regler

en: _Select...
da: _Vælg...

en: _Sound
da: _Lyd

en: _Theme:
da: _Tema:

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _Up
da: _Op

en: ace
da: es

en: an empty Foundation
da: et tomt fundament

en: an empty Foundation pile
da: en tom fundamentbunke

en: an empty Tableau
da: en tom bordbunke

en: an empty Tableau pile
da: en tom bordbunke

en: an empty Tableau slot
da: en tom bordplads

en: an empty bottom slot
da: en tom bundplads

en: an empty corner slot
da: en tom hjørneplads

en: an empty foundation
da: et tomt fundament

en: an empty foundation pile
da: en tom fundamentbunke

en: an empty left slot
da: en tom venstreplads

en: an empty right slot
da: en tom højreplads

en: an empty slot
da: en tom plads

en: an empty slot on tableau
da: en tom plads på bordet

en: an empty tableau slot
da: en tom bordplads

en: an empty top slot
da: en tom topplads

en: and all cards below it
da: og alle kort under det

en: appropriate Foundation pile
da: relevant fundamentbunke

en: black joker
da: sort joker

en: classic robots
da: klassiske robotter

en: clubs
da: klør

en: cows
da: køer

en: diamonds
da: ruder

en: disabled
da: slået fra

en: eggs
da: æg

en: eight
da: otte

en: empty foundation
da: tomt fundament

en: empty slot on foundation
da: tom plads på fundamentet

en: empty slot(s)
da: tomme pladser

en: empty space on tableau
da: tom plads på bordet

en: five
da: fem

en: four
da: fire

en: gataxx
da: Ataxx

en: gataxx is a GNOME port of the old game ataxx. It is derived from Ian Peters' iagno code.
da: Ataxx er en Gnome-udgave af det gamle spil Ataxx. Det bygger på Ian Peters' Iagno-kode.

en: gnome-stones:empty
da: gnome-stones:tom

en: gnomekoban:empty,0
da: gnomekoban:tom,0

en: gnomes
da: gnomer

en: hearts
da: hjerter

en: itself
da: sig selv

en: jack
da: knægt

en: king
da: konge

en: mice
da: mus

en: nightmare
da: Mareridt

en: nine
da: ni

en: on to the empty tableau slot
da: til den tomme bordplads

en: queen
da: dronning

en: red joker
da: rød joker

en: robots
da: robotter

en: robots with safe teleport
da: robotter med sikker teleportering

en: robots2
da: robotter 2

en: robots2 easy
da: robotter 2 nem

en: seven
da: syv

en: six
da: seks

en: something
da: ét eller andet

en: spades
da: spar

en: ten
da: ti

en: the ace of clubs
da: klør es

en: the ace of diamonds
da: ruder es

en: the ace of hearts
da: hjerter es

en: the ace of spades
da: spar es

en: the appropriate Foundation pile
da: den relevante fundamentbunke

en: the eight of clubs
da: klør otte

en: the eight of diamonds
da: ruder otte

en: the eight of hearts
da: hjerter otte

en: the eight of spades
da: spar otte

en: the five of clubs
da: klør fem

en: the five of diamonds
da: ruder fem

en: the five of hearts
da: hjerter fem

en: the five of spades
da: spar fem

en: the foundation pile
da: fundamentbunken

en: the four of clubs
da: klør fire

en: the four of diamonds
da: ruder fire

en: the four of hearts
da: hjerter fire

en: the four of spades
da: spar fire

en: the jack of clubs
da: klør knægt

en: the jack of diamonds
da: ruder knægt

en: the jack of hearts
da: hjerter knægt

en: the jack of spades
da: spar knægt

en: the king of clubs
da: klør konge

en: the king of diamonds
da: ruder konge

en: the king of hearts
da: hjerter konge

en: the king of spades
da: spar konge

en: the nine of clubs
da: klør ni

en: the nine of diamonds
da: ruder ni

en: the nine of hearts
da: hjerter ni

en: the nine of spades
da: spar ni

en: the queen of clubs
da: klør dame

en: the queen of diamonds
da: ruder dame

en: the queen of hearts
da: hjerter dame

en: the queen of spades
da: spar dame

en: the seven of clubs
da: klør syv

en: the seven of diamonds
da: ruder syv

en: the seven of hearts
da: hjerter syv

en: the seven of spades
da: spar syv

en: the six of clubs
da: klør seks

en: the six of diamonds
da: ruder seks

en: the six of hearts
da: hjerter seks

en: the six of spades
da: spar seks

en: the ten of clubs
da: klør ti

en: the ten of diamonds
da: ruder ti

en: the ten of hearts
da: hjerter ti

en: the ten of spades
da: spar ti

en: the three of clubs
da: klør tre

en: the three of diamonds
da: ruder tre

en: the three of hearts
da: hjerter tre

en: the three of spades
da: spar tre

en: the two of clubs
da: klør to

en: the two of diamonds
da: ruder to

en: the two of hearts
da: hjerter to

en: the two of spades
da: spar to

en: the unknown card
da: det ukendte kort

en: three
da: tre

en: two
da: to

en: windows
da: vinduer
