gnome-media 1.2.3 - en to da translation catalogue (381 entries)

en: %d - Unknown
da: %d - ukendt

en: %s
    This means that the CD player will not be able to run.
da: %s
    Dette betyder at cd-afspilleren ikke kan køre.

en: %s (Has not been saved)
da: %s (er ikke blevet gemt)

en: %s Information
da: Oplysninger om %s

en: %s Lock
da: %s-lås

en: %s Mute
da: %s-stum

en: %s Record
da: %s-optag

en: %s Slider
da: %s-vælger

en: %s Slider %d
da: %s-vælger %d

en: %s does not appear to point to a valid CD device. This may be because:
    a) CD support is not present in your machine
    b) You do not have the correct permissions to access the CD drive
    c) %s is not the CD drive.
da: %s ser ikke ud til at være et gyldigt cd-drev. Dette kan skyldes:
    a) Cd-understøttelse er ikke tilgængeligt på din maskine
    b) Du har ikke de nødvendige rettigheder til at tilgå cd-drevet
    c) %s er ikke et cd-drev.

en: %s is not installed in the path.
da: %s er ikke installeret i stien til kørbare filer.

en: %s.%s - Sound Recorder
da: %s.%s - lydoptager

en: <b>Default Sink</b>
da: <b>Forvalgt destination</b>

en: <b>Default Source</b>
da: <b>Forvalgt kilde</b>

en: <no description>
da: <ingen beskrivelse>

en: <none>
da: <ingen>

en: <not described>
da: <ikke beskrevet>

en: <not named>
da: <unavngiven>

en: <span weight="bold" size="x-large">Testing...</span>
da: <span weight="bold" size="x-large">Tester...</span>

en: A CD player for GNOME
da: En cd-afspiller til Gnome

en: A Cappella
da: A cappella

en: A GNOME/GStreamer-based mixer application
da: Et Gnome/GStreamer-baseret mixerprogram

en: A description for the audio profile
da: En beskrivelse til lydprofilen

en: A description of the profile, containing more information and describing when to use this profile.
da: En beskrivelse af profilen med yderligere oplysninger og information om hvornår profilen skal benyttes.

en: A filename extension to be used when storing files encoded with this profile.
da: En filnavnsendelse som skal bruges når filer kodet med denne profil gemmes.

en: A partial GStreamer pipeline to use for this profile.
da: En delvis GStreamer-datakanal som skal bruges til denne profil.

en: A short name for the audio profile
da: Et kort navn til lydprofilen

en: A short name for the audio profile, to be used in selections and uniquely identifying the profile.
da: Et kort navn til lydprofilen til at identificere den.

en: A sound recorder for GNOME
da: En lydoptager til Gnome

en: About
da: Om

en: Acid
da: Syre

en: Acid Jazz
da: Syrejazz

en: Acid Punk
da: Syrepunk

en: Acoustic
da: Akustisk

en: Act as recording level meter.
da: Vis optagelydstyrken

en: Address of the server to contact for CD queries
da: Adresse på serveren der skal kontaktes ved cd-forespørgsler

en: Adjust the volume level
da: Justér lydstyrken

en: Album Line
da: Albumlinje

en: Alternative
da: Alternativ

en: Art Rock
da: Kunstrock

en: Artist Line
da: Kunstnerlinje

en: Artist and Title
da: Kunstner og titel

en: Attempt to _eject CD when CD Player exits
da: Forsøg at _skubbe cd ud når cd-afspilleren afslutter

en: Attempt to eject CD when CD Player exits
da: Forsøg at skubbe cd ud når cd-afspilleren afslutter

en: Audio
da: Lyd

en: Audio Information
da: Lydoplysninger

en: Ballad
da: Ballader

en: Bass
da: Bas

en: Big Band
da: Big band

en: Bit rate:
da: Bitrate:

en: Black Metal
da: Sort metal

en: Booty Bass
da: Booty bass

en: BritPop
da: Britpop

en: CD Database
da: Cd-database

en: CD Database Preferences
da: Indstillinger for cd-database

en: CD Display
da: Cd-skærm

en: CD Player
da: Cd-afspiller

en: CD Player Behaviour:
da: Opførsel af cd-afspiller:

en: CD Player De_vice:
da: _Enhed for cd-afspiller:

en: CD Player Preferences
da: Indstillinger for cd-afspiller

en: CD device to use
da: Cd-enhed der skal benyttes

en: CD player theme
da: Cd-afspillertema

en: CDDB Track Editor
da: CDDB-sporredigering

en: Cabaret
da: Kabarét

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
da: Kan ikke tilkoble til lyddæmon.
    Kør venligst 'esd' fra en kommandolinje.

en: Cannot create CDDBTrackEditor factory.
    This may be caused by another copy of cddb-track-editor already running.
da: Kan ikke oprette fabrik til CDDBTrackEditor.
    Det kan skyldes at en anden kopi af cddb-track-editor allerede kører.

en: Cannot create player
da: Kan ikke oprette afspiller

en: Category
da: Kategori

en: Celtic
da: Keltisk

en: Chamber Music
da: Kammermusik

en: Channel %d of %s Slider
da: Kanal %d for %s-vælger

en: Chorus
da: Kor

en: Christian Gangsta Rap
da: Kristen gangster-rap

en: Christian Rap
da: Kristen rap

en: Christian Rock
da: Kristen rock

en: Classical
da: Klassisk

en: Classical Rock
da: Klassisk rock

en: Click Ok to finish.
da: Klik på 'O.k.' for at afslutte.

en: Close
da: Luk

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Club
da: Klub

en: Club-House
da: Club-house

en: Comedy
da: Komedie

en: Configure defaults for GStreamer applications
da: Konfigurér forvalgte værdier for GStreamer-programmer

en: Connect to the esd server on this host.
da: Tilkobl til esd-serveren på denne vært

en: Contemporary Christian
da: Nutidigt kristent

en: Contents
da: Indhold

en: Could not load UI resource %s
da: Kunne ikke indlæse grænsefladeresursen %s

en: Create a new sample
da: Opret nyt lydklip

en: Crossover
da: Mellemting

en: Cult
da: Kult

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Dance Hall
da: Dance hall

en: Data CD
da: Data-cd

en: Death Metal
da: Dødsmetal

en: Delete Profile
da: Slet profil

en: Delete profile "%s"?
da: Slet profilen "%s"?

en: Delete these %d profiles?
da: Slet disse %d profiler?

en: Delete these two profiles?
da: Slet disse to profiler?

en: Device path
da: Sti til enhed

en: Disc ID
da: Disk-id

en: Disc _Title:
da: Disk_titel:

en: Disc error
da: Diskfejl

en: Display help for Sound Recorder
da: Vis hjælpen til lydoptager

en: Displays information about the currently playing album, artist and time elapsed
da: Viser oplysninger om det aktuelt spillende album, kunstneren og den forløbne tid

en: Drive Error
da: Drevfejl

en: Drive open
da: Drev åbent

en: Drum & Bass
da: Trommer og bas

en: Drum Solo
da: Trommesolo

en: Dummy option
da: Ekstraindstilling

en: ESD Server Host
da: VÆRT

en: Easy Listening
da: Let musik

en: Edit Audio Profile
da: Redigér lydprofil

en: Edit GMAudio Profiles
da: Redigér lydprofiler

en: Editing Disc ID:
da: Redigerer disk-id:

en: Editing Disc ID: %s
da: Redigerer disk-id: %s

en: Editing profile "%s"
da: Redigerer profil "%s"

en: Eject
da: Skub ud

en: Eject CD
da: Skub cd ud

en: Eject the CD when CD player quits?
da: Skub cd'en ud når cd-afspilleren slutter

en: Electronic
da: Elektronisk

en: Error setting device
da: Fejl under angivelse af enhed

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Euro-House
da: Euro-house

en: Euro-Techno
da: Euro-tekno

en: Expander Size
da: Pilstørrelse

en: Failed to construct test pipeline for '%s'
da: Kunne ikke konstruere testdatakanal til '%s'

en: Failure instantiating main window
da: Fejl ved oprettelse af hovedvindue

en: Fast forward
da: Hurtigt frem

en: File Information
da: Filoplysninger

en: File _Extension:
da: Fil_endelse:

en: File _Information
da: Fil_oplysninger

en: File information
da: Filoplysninger

en: File size:
da: Filstørrelse:

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Folder:
da: Mappe:

en: Folk
da: Folke

en: Folk/Rock
da: Folke/Rock

en: FreeDB _round robin server
da: FreeDB-_stafetserver

en: GConf Error (FIXME): %s
da: GConf-fejl (FIXME): %s

en: GStreamer Preferences
da: Indstillinger for GStreamer

en: Game
da: Spil

en: Gangsta Rap
da: Gangster-rap

en: Gothic
da: Gotisk

en: Gothic Rock
da: Gotisk rock

en: Hard Rock
da: Hård rock

en: Heavy Metal
da: Heavy metal

en: Hide advanced disc options
da: Skjul avancerede diskindstillinger

en: Hide advanced track options
da: Skjul avancerede sporindstillinger

en: Hip-Hop
da: Hip-hop

en: Hos_tname:
da: _Værtsnavn:

en: Host is %s
da: Vært er %s

en: Hostna_me:
da: _Værtsnavn:

en: Humour
da: Humoristisk

en: Industrial
da: Industriel

en: Info Line
da: Infolinje

en: Information to send to server
da: Oplysninger som skal sendes til server

en: Instrumental Pop
da: Instrumentalpop

en: Instrumental Rock
da: Instrumentalrock

en: Invalid CD device
da: Ugyldig cd-enhed

en: Jazz+Funk
da: Jazz+funk

en: Length
da: Længde

en: Length:
da: Længde:

en: Line for displaying information
da: Linje til fremvisning af information

en: Line for displaying the name of the album
da: Linje til fremvisning af navnet på albummet

en: Line for displaying the name of the artist
da: Linje til fremvisning af navnet på kunstneren

en: Line for displaying the time elapsed for the current track
da: Linje til fremvisning af den forløbne tid for det aktuelle spor

en: List of audio recording profiles. The list contains strings naming subdirectories relative to /system/gstreamer/audio/profiles.
da: Liste af lydoptagelsesprofiler. Listen indeholder strenge der navngiver undermapper relativt til "/system/gstreamer/audio/profiles".

en: List of profiles
da: Liste af profiler

en: Lo-Fi
da: Lo-fi

en: Location
da: Placering

en: Lock
da: Lås

en: Login Information
da: Log på-oplysninger

en: Main toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Meditative
da: Meditativ

en: Modify your CD database preferences
da: Ændr dine cd-database-indstillinger

en: Monitor the recording input volume
da: Overvåg optagelydstyrken

en: Monitor the sound output volume
da: Overvåg afspilningslydstyrken

en: Multimedia Systems Selector
da: Multimediesystem

en: Multiple matches...
da: Flere træf...

en: Mute
da: Stum

en: National Folk
da: National folkemusik

en: Native American
da: Indiansk

en: New
da: Nyt

en: New Age
da: New age

en: New Profile
da: Ny profil

en: New Wave
da: New wave

en: Next track
da: Næste spor

en: No CD device
da: Ingen cd-enhed

en: No Cdrom
da: Ingen cd-rom

en: No disc
da: Ingen disk

en: Noise
da: Støj

en: Nu-Metal
da: Nu-metal

en: Number of channels:
da: Antal kanaler:

en: Oldies
da: Evergreens

en: Only start if there isn't already a CD player application running
da: Start kun hvis der ikke allerede kører en cd-afspiller

en: Open
da: Åbn

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Open a vertical version of the meter.
da: Åbn en lodret udgave af viseren

en: Open preferences
da: Indstillinger

en: Open track editor
da: Ret i sporoplysninger

en: Other
da: Andre

en: Other _FreeDB server:
da: Anden _FreeDB-server:

en: Other _server:
da: Anden _server:

en: P_revious track
da: _Foregående spor

en: Paused
da: Pause

en: Pipe_line:
da: Data_kanal:

en: Play
da: Afspil

en: Play / Pause
da: Spil/pause

en: Play audio CDs
da: Afspil lyd-cd'er

en: Play sound
da: Afspil lyd

en: Play the CD on startup
da: Afspil cd'en ved start

en: Play when the CD player starts?
da: Start afspilning når cd-afspilleren starter

en: Playing
da: Afspiller

en: Playing %s - %s
da: Afspiller %s - %s

en: Playing...
da: Afspiller...

en: Polsk Punk
da: Polsk punk

en: Pop-Folk
da: Folkepop

en: Pop/Funk
da: Pop/funk

en: Porn Groove
da: Porn groove

en: Power Ballad
da: Power ballad

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Previous
da: Foregående

en: Previous track
da: Foregående spor

en: Profile Description:
da: Profilbeskrivelse:

en: Profile _Description:
da: Profil_beskrivelse:

en: Profile _name:
da: Profil_navn:

en: Progressive Rock
da: Progressiv rock

en: Psychedelic
da: Psykedelisk

en: Psychedelic Rock
da: Psykedelisk rock

en: Punk Rock
da: Punkrock

en: Quit
da: Afslut

en: Quit the application
da: Afslut programmet

en: Ready
da: Klar

en: Rec.
da: Optag

en: Recent _Files
da: Seneste _filer

en: Record
da: Optag

en: Record as
da: Optag som

en: Record sound
da: Optag lyd

en: Record sound clips
da: Optag lydklip

en: Recording level
da: Optagelydstyrke

en: Recording level monitor
da: Optagelydstyrke

en: Recording...
da: Optager...

en: Rewind
da: Spol tilbage

en: Rhythmic Soul
da: Rytmisk soul

en: Rock & Roll
da: Rok og rul

en: Run Mixer
da: Kør mikser

en: Run _Mixer
da: Kør _mikser

en: Run the audio mixer
da: Kør lydmikseren

en: Sample rate:
da: Samplingsrate:

en: Save
da: Gem

en: Save As
da: Gem som

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Save file as
da: Gem fil som

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save the current file with a different name
da: Gem den aktuelle fil med et andet navn

en: Sen_d no information
da: _Send ingen oplysninger

en: Send _other information:
da: Send _andre oplysninger:

en: Send real _information
da: Send _rigtige oplysninger

en: Server name
da: Servernavn

en: Server type
da: Servertype

en: Set device
da: Angiv enhed

en: Should the CD be ejected when the CD player quits?
da: Om cd'en skal skubbes ud når cd-afspilleren afslutter

en: Show advanced disc options
da: Vis avancerede diskindstillinger

en: Show advanced track options
da: Vis avancerede sporindstillinger

en: Show information about the current file
da: Vis oplysninger om den aktuelle fil

en: Show information for Sound Recorder
da: Vis oplysninger om lydoptager

en: Showtunes
da: Teatersange

en: Size of the expander arrow
da: Størrelsen af udvidelsespilen

en: Slow Rock
da: Langsom rock

en: Sonata
da: Sonater

en: Song length:
da: Længde af klip:

en: Sorry, no mixer elements and/or devices found
da: Desværre, ingen mixerelementer eller -enheder fundet

en: Sound Clip
da: Lydklip

en: Sound Recorder
da: Lydoptager

en: Soundtrack
da: Filmmusik

en: Southern Rock
da: Sydstatsrock

en: Space
da: Futuristisk

en: Specify the X position of the meter.
da: Angiv viserens vandrette position

en: Specify the Y position of the meter.
da: Angiv viserens lodrette position

en: Speech
da: Taler

en: Start _playing CD when CD Player starts
da: Start _afspilning når cd-afspilleren starter

en: Start playing CD when CD Player starts
da: Start afspilning når cd-afspilleren starter

en: Stop sound
da: Stop lyd

en: Stopped
da: Stoppet

en: Symphonic Rock
da: Symfonisk rock

en: Symphony
da: Symfonier

en: Techno
da: Tekno

en: Techno-Industrial
da: Tekno-industriel

en: Testing Pipeline
da: Tester datakanal

en: The CD player is unable to run correctly.
    
    Press 'Details' for more details on reasons for the failure.
    
    Press 'Set device' to go to a dialog where you can set the device, or press 'Quit' to quit the CD player
da: Lydstyrkekontrollen kan ikke køre korrekt.
    
    Tryk på 'Detaljer' for at få flere detaljer om grunden til problemet.
    
    Tryk på 'Angiv enhed' for at gå til et vindue hvor du kan angive enheden, eller tryk på 'Afslut' for at afslutte cd-afspilleren.

en: The default file extension for this profile
da: Den forvalgte filendelse for denne profil

en: The file "%s" is missing. This indicates that the application is installed incorrectly, so the dialog can't be displayed.
da: Filen "%s" mangler. Dette indikerer at programmet er installeret forkert så vinduet ikke kan vises.

en: The hostname that will be sent with all queries
da: Værtsnavnet der bliver sendt med alle forespørgsler

en: The partial GStreamer pipeline used
da: Delvis GStreamer-datakanal

en: The path to the CD drive that the CD player should use to play CDs
da: Stien til det cd-drev som cd-afspilleren skal benytte til at afspille cd'er

en: The port that the server is running the database on
da: Den port som serveren kører database ved

en: The type of the server to contact for CD queries. Possible values are 0 (FreeDB round robin server), 1 (other freedb server) and 2 (other server).
da: Den servertype der skal kontaktes for cd-forespørgsler. Mulige værdier er 0 (en FreeDB-server på skift), 1 (anden freedb-server) og 2 (anden server).

en: The username
da: Brugernavnet

en: The username that will be sent with all queries
da: Det brugernavn som sendes med alle forespørgsler

en: There is no CD device set. This means that the CD player
    will be unable to run. Click 'Set device' to go to a dialog
    where you can set the device, or click 'Quit' to quit the CD player.
da: Der er ikke angivet nogen cd-enhed. Dette betyder at
    cd-afspilleren ikke kan køre. Tryk på "Angiv enhed" for at
    gå til et vindue hvor du kan angive enheden, eller tryk
    på "Afslut" for at afslutte cd-afspilleren.

en: There was an error displaying help: 
    %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: %s

en: There was an error forgetting profile dir %s. (%s)
da: Der opstod en fejl ved glemning af profilmappen %s. (%s)

en: There was an error getting the list of gm_audio profiles. (%s)
da: Der opstod en fejl ved hentning af listen af gm_audio-profiler. (%s)

en: There was an error starting %s: %s
da: Der opstod en fejl ved start af %s: %s

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile list changes. (%s)
da: Der opstod en fejl ved abonnering på bekendtgørelse af terminalprofillisteændringer. (%s)

en: There were multiple matches found in the database.
    Below is a list of possible matches, please choose the best match
da: Der blev fundet mere end ét træf i databasen.
    Vælg det rigtige i listen nedenfor.

en: This key specifies which user information will be sent to the server to contact for CD queries. Possible values are 0 (no information), 1 (real information) and 3 (other information).
da: Angiver hvilke brugeroplysninger der skal sendes til serveren som kontaktes for cd-forespørgsler. Mulige værdier er 0 (ingen oplysninger), 1 (rigtige oplysninger) og 3 (andre oplysninger).

en: Thrash Metal
da: Trash metal

en: Time Line
da: Tidslinje

en: Title
da: Titel

en: Track List
da: Sporliste

en: Track editor
da: Sporredigering

en: Tribal
da: Stamme

en: Trip-Hop
da: Trip-hop

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown / Unknown
da: Ukendt/ukendt

en: Unknown Album
da: Ukendt album

en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: Unknown artist
da: Ukendt kunstner

en: Unknown disc
da: Ukendt disk

en: Unknown size
da: Ukendt størrelse

en: Unknown track
da: Ukendt spor

en: Vocal
da: Vokal

en: Volume Control
da: Lydstyrkekontrol

en: Volume Meter
da: Lydstyrkeviser

en: Volume control
da: Lydstyrkekontrol

en: Volume monitor
da: Lydstyrkeovervåger

en: What theme should the CD player use for it's appearance
da: Hvilket tema der skal benyttes til at ændre på cd-afspillerens udseende

en: When the CD player is started, should it start playing the CD?
da: Om cd-afspilleren skal begynde at afspille cd'en når programmet starter

en: Whether or not this profile is to be used
da: Om profiln skal bruges

en: Whether or not to use and display this profile.
da: Om profilen skal vises.

en: X-Position
da: X

en: Y-Position
da: Y

en: You already have a profile called "%s"
da: Du har allerede en profil ved navn "%s"

en: You do not seem to have permission to access %s.
da: Det ser ud til du ikke har rettigheder til at tilgå %s.

en: You must select one or more profiles to delete.
da: Du skal vælge en eller flere lydprofiler at slette.

en: Your hostname
da: Dit værtsnavn

en: _About
da: _Om

en: _About CD player
da: _Om cd-afspiller

en: _Active ?
da: _Aktiv?

en: _Apply change
da: _Anvend ændringer

en: _Artist:
da: _Kunstner:

en: _Available Themes:
da: _Tilgængelige temaer:

en: _Close Window
da: _Luk vindue

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Control
da: _Handling

en: _Create
da: _Opret

en: _Details
da: _Detaljer

en: _Disc comments:
da: _Diskkommentarer:

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Eject disc
da: _Skub disk ud

en: _Extra track data:
da: _Ekstra spordata:

en: _File
da: _Fil

en: _GStreamer Pipeline:
da: GStreamer-datakanal:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Input:
da: _Ind:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _New
da: _Ny

en: _Next track
da: _Næste spor

en: _Open...
da: _Åbn...

en: _Output:
da: _Ud:

en: _Pipeline:
da: _Datakanal:

en: _Play
da: _Afspil

en: _Play / Pause
da: _Afspil/pause

en: _Profile name:
da: _Profilnavn:

en: _Profiles:
da: _Profiler:

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Record
da: _Optag

en: _Save
da: _Gem

en: _Set device
da: _Angiv enhed

en: _Update Server List
da: _Opdatér serverliste

en: _Year:
da: _År:

en: hour
da: time

en: hours
da: timer

en: identity
da: identitet

en: minute
da: minut

en: minutes
da: minutter

en: second
da: sekund

en: seconds
da: sekunder
