gnome-panel - en to da translation catalogue (529 entries)

en: 
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it by right clicking on the panel and clicking on the "Add to Panel" submenu)
da: 
    
    Hvis du vælger ikke at genindlæse programmet nu, kan du altid senere tilføje det ved at højreklikke på panelet og vælge undermenuen "Tilføj til panel".

en: 
    
    Do you want to delete the applet from your configuration?
da: 
    
    Vil du slette panelprogrammet fra din konfiguration?

en: %A %B %d
da: %A den %-d. %B

en: %A, %B %d %Y
da: %A, %-d. %B %Y

en: %I:%M %p
da: %I:%M

en: %I:%M:%S %p
da: %l:%M:%S

en: %a %b %e
da: %a %-e. %b

en: %l:%M %p
da: %l:%M

en: %l:%M:%S %p
da: %l:%M:%S

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using it, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
da: %s er totalt ubrugeligt. Programmet optager bare diskplads og oversættelsestid, og når den er i brug også dyrebar plads i panelet og hukommelsen. Hvis nogen bliver taget i at bruge dette program, burde vedkommende straks sendes til en psykiatrisk undersøgelse.

en: %s the Fish
da: Fisken %s

en: %s the Fish Says:
da: Fisken %s siger:

en: %s the Fish, a contemporary oracle
da: Fisken %s, et nutidigt orakel

en: %s the Fish, the fortune teller
da: Fisken %s, lykkespåersken

en: (with minor help from George)
da: (med en smule hjælp fra George)

en: 12 hour
da: 12 timer

en: 24 hour
da: 24 timer

en: 24-hour
da: 24-timer

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: <b>Options</b>
da: <b>Indstillinger</b>

en: <b>Preview</b>
da: <b>Eksempel</b>

en: <b>Restoring Minimized Windows</b>
da: <b>Gendannelse af minimerede vinduer</b>

en: <b>Switcher</b>
da: <b>Skifter</b>

en: <b>Window Grouping</b>
da: <b>Vinduesgruppering</b>

en: <b>Window List Content</b>
da: <b>Vindueslisteindhold</b>

en: <b>Window List Size</b>
da: <b>Vindueslistestørrelse</b>

en: <b>Workspaces</b>
da: <b>Arbejdsområder</b>

en: <small>Opaque</small>
da: <small>Ugennemsigtig</small>

en: <small>Transparent</small>
da: <small>Gennemsigtig</small>

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
da: En fisk uden navn er en ret kedelig fisk. Giv din fisk liv ved at navngive den.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
da: En liste af panelprogram-iid'er som panelet vil ignorere. På denne måde kan du deaktivere visse panelprogrammer fra at blive indlæst eller dukke op i menuen. For eksempel, for at deaktivere panelprogrammet mini-commander skal 'OAFIID:GNOME:MiniCommanderApplet' tilføjes til denne lilste. Panelet skal genstartes før dette træder i kraft.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/general/$(profile)/toplevels/$(id).
da: En liste af panel-id'er. Hver id identificerer et enkelt topniveau-panel. Indstillingerne for hver af disse paneler er gemt i /apps/panel/general/$(profile)/toplevels/$(id).

en: A list of panel applet IDs. Each ID identifies an individual panel applet. The settings for each of these applets are stored in /apps/panel/general/$(profiles)/applets/$(id).
da: En liste af panelprogram-id'er. Hver id identificerer et enkelt panelprogram. Indstillingerne for hver af disse programmer er gemt i /apps/panel/general/$(profiles)/applets/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/general/$(profiles)/objects/$(id).
da: En liste af panelobjekt-id'er. Hver id identificerer et enkelt panelobjekt (f.eks. en genvej, en handlingsknap eller en menuknap/-linje). Indstillingerne for hver af disse objekter er gemt i /apps/panel/general/$(profiles)/ojbects/$(id).

en: A simple applet for testing the GNOME-2.0 panel
da: Et simpelt panelprogram til test af panelet til Gnome 2.0

en: About GNOME
da: Om Gnome

en: About _GNOME
da: Om _Gnome

en: Accessories
da: Tilbehør

en: Action button type
da: Handlingsknaptype

en: Actions
da: Handlinger

en: Ad_just Date & Time...
da: _Sæt dato og tid...

en: Add new item to this menu
da: Tilføj nyt punkt i denne menu

en: Add this as drawer to panel
da: Tilføj som skuffe på panelet

en: Add this as menu to panel
da: Tilføj som menu på panelet

en: Add this launcher to panel
da: Tilføj denne genvej til panelet

en: All Day
da: Hele dagen

en: Amusements
da: Underholdning

en: An unknown error occurred while trying to open %s
da: En ukendt fejl opstod under forsøg på at åbne %s

en: And many, many others...
da: Og mange, mange andre...

en: Animation _speed:
da: Animations_fart:

en: Animation speed
da: Animationsfart

en: Applet Bonobo IID
da: Panelprogram-Bonobo-id

en: Applet IIDs to disable from loading
da: Panelprogram-iid'er som ikke skal indlæses

en: Applet:
da: Panelprogram:

en: Applications
da: Programmer

en: Appointments
da: Aftaler

en: Area where notification icons appear
da: Område hvor statusikoner dukker op

en: Arro_ws on hide buttons
da: Vis _pile på skjuleknapper

en: Autoclose drawer
da: Luk automatisk skuffe

en: Automatically hide panel into corner
da: Skjul automatisk panelet i hjørne

en: Background
da: Baggrund

en: Background _image:
da: Baggrunds_billede:

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color opacity
da: Ugennemsigtigheden af baggrundsfarve

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Background type
da: Baggrundstype

en: Behavior
da: Opførsel

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom Centered Panel
da: Bund-centreret panel

en: Bottom Edge Panel
da: Bundkantpanel

en: Bottom Expanded Edge Panel
da: Bund-udvidet kantpanel

en: Bottom Floating Panel
da: Bund-flydende panel

en: Browse
da: Gennemse

en: CDE Menu
da: CDE-menu

en: Calendar
da: Kalender

en: Can't find an empty spot
da: Kan ikke finde en tom plads

en: Cannot add to run box
da: Kan ikke tilføje til kørselsboks

en: Cannot convert '%s' from UTF-8
da: Kan ikke konvertere "%s" fra UTF-8

en: Cannot create launcher
da: Kan ikke oprette genvej

en: Cannot display help document
da: Kan ikke vise hjælpedokument

en: Cannot display location '%s'
da: Kan ikke vise placering '%s'

en: Cannot execute '%s'
da: Kan ikke køre '%s'

en: Cannot launch command '%s'
da: Kan ikke køre kommando '%s'

en: Cannot launch entry
da: Kan ikke starte menupunkt

en: Cannot launch icon
da: Kan ikke starte ikon

en: Cannot load entry
da: Kan ikke indlæse menupunkt

en: Cannot open recently used document
da: Kan ikke åbne nyligt benttet dokument

en: Cannot remove menu item %s
da: Kan ikke fjerne menupunktet %s

en: Cannot save changes to launcher
da: Kan ikke gemme ændringer i genvej

en: Cannot save launcher to disk
da: Kan ikke gemme genvej på disk

en: Cannot save menu item to disk
da: Kan ikke gemme menupunkt på disk

en: Cannot show %s
da: Kan ikke vise %s

en: Center panel on x-axis
da: Centrér panelet på x-aksen

en: Center panel on y-axis
da: Centrér panelet på y-aksen

en: Choose a file to append to the command...
da: Vælg en fil af tilføje til kommandoen...

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
da: Klik her for at skjule alle vinduer og vise skrivebordet

en: Click here to restore hidden windows.
da: Klik her for at gendanne skjulte vinduer

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
da: Klik på et vindue for at tvinge programmet til at afslutte. Klik på <ESC> for at annullere.

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
da: Se efter en fil hvis navn skal tilføjes til kommandostrengen

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
da: Kør det valgte program eller kommandoen i kommandoindtastningsfeltet

en: Clock
da: Ur

en: Clock Applet Factory
da: Fabrik til ur-panelprogram

en: Clock Preferences
da: Indstillinger for ur

en: Clock _type:
da: Ur-_type

en: Close _drawer when launcher is clicked
da: Luk s_kuffe ved tryk på genvej

en: Co_lor:
da: _Farve:

en: Co_mmand to run when clicked:
da: _Kommando som udføres når der klikkes:

en: Command entry
da: Indtastningsboks til kommando

en: Command icon
da: Kommandoikon

en: Command to execute on click
da: Kommando som udføres ved klik

en: Complete panel lockdown
da: Lås panelet fuldstændigt

en: Computer Clock
da: Computer-ur

en: Confirm panel removal
da: Bekræft panelfjernelse

en: Copy _Date
da: Kopiér _dato

en: Copy _Time
da: Kopiér _tid

en: Could not get directory name from path: %s
da: Kunne ikke finde mappenavn i sti: %s

en: Could not get file name from path: %s
da: Kunne ikke finde filnavn i sti: %s

en: Couldn't find a suitable application
da: Kunne ikke finde et brugbart program

en: Create Launcher
da: Opret genvej

en: Create new file in the given directory
da: Opret en ny fil i den givne mappe

en: Custom _format:
da: Brugerdefineret _format:

en: Custom format
da: Brugerdefineret format

en: Custom format of the clock
da: Brugerdefineret format for uret

en: D_on't Delete
da: Slet _ikke

en: Debian Menu
da: Debian-menu

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
da: Bestemmer hvornår vinduer fra det samme program skal grupperes i vindueslisten. Gyldige værdier er "never", "auto" og "always".

en: Delete Panel
da: Fjern panel

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Details: %s
da: Detaljer: %s

en: Disable Force Quit
da: Deaktiver gennemtving afslutning

en: Disable Lock Screen
da: Deaktiver lås skærm

en: Disable Logging Out
da: Deaktiver log ud

en: Display "Run Application" dialog keybinding
da: Tastegenvej til "Kør program"-vinduet

en: Display a swimming fish or another animated creature
da: Vis en svømmende fisk eller et andet animeret dyr

en: Display all workspaces
da: Vis alle arbejdsområder

en: Display workspace names
da: Vis arbejdsområdenavne

en: Drawer
da: Skuffe

en: Drawer and panel _animation
da: Skuffe- og panel_animation

en: E_xpand
da: _Udvid

en: Enable animations
da: Aktivér animationer

en: Enable arrows on hide buttons
da: Aktivér pile på skjuleknapper

en: Enable hide buttons
da: Aktivér skjuleknapper

en: Enable keybindings
da: Aktivér genvejstaster

en: Enable program list in "Run Application" dialog
da: Aktivér programlisten i "Kør program"-vinduet

en: Enable tooltips
da: Aktivér værktøjstip

en: Enter a command string here to run it.
da: Indtast en kommandolinje her for at udføre den.

en: Entire menu
da: Hele menuen

en: Error getting value for '%s': %s
da: Fejl ved hentning af værdien for '%s': %s

en: Error loading display_all_workspaces value for Workspace Switcher: %s
da: Fejl ved indlæsning af display_all_workspaces-værdien for arbejdsområdeomskifteren: %s

en: Error loading display_workspace_names value for Workspace Switcher: %s
da: Fejl ved indlæsning af display_workspace_names-værdien for arbejdsområdeomskifteren: %s

en: Error loading gconf directory '%s': %s
da: Fejl ved indlæsning af Gconf-mappen '%s': %s

en: Error loading glade file %s
da: Fejl ved indlæsning af Glade-filen %s

en: Error loading num_rows value for Workspace Switcher: %s
da: Fejl ved indlæsning af num_rows-værdien for arbejdsområdeomskifteren: %s

en: Error reading GConf boolean value '%s': %s
da: Fejl ved læsning af boolesk GConf-værdi '%s': %s

en: Error reading GConf integer value '%s': %s
da: Fejl ved læsning af GConf-heltalsværdi '%s': %s

en: Error reading GConf list value '%s': %s
da: Fejl ved læsning af GConf-listeværdi '%s': %s

en: Error reading GConf string value '%s': %s
da: Fejl ved læsning af GConf-strengværdi '%s': %s

en: Error watching gconf key '%s': %s
da: Fejl ved overvågning af GConf-nøglen '%s': %s

en: Exception from popup_menu '%s'
da: Undtagelse fra popup_menu '%s'

en: Expand program list in "Run Application" dialog
da: Udvid programlisten i "Kør program"-vinduet

en: Expand to occupy entire screen width
da: Udvid for at udfylde hele skærmbredden

en: Factory for creating clock applets.
da: Fabrik til oprettelse af ur-panelprogrammer.

en: Factory for the window navigation related applets
da: Fabrik til oprettelse af vinduesnavigations-relaterede panelprogrammer

en: Failed to get pixmap %s
da: Det mislykkedes at skaffe billedet %s

en: Failed to launch time configuration tool: %s
da: Kunne ikke køre tidskonfigurationsværktøjet: %s

en: Failed to load %s: %s
da: Kunne ikke indlæse %s: %s

en: Failed to load image %s
da: Kunne ikke indlæse billedet %s

en: Failed to locate a program for configuring the date and time. Perhaps none is installed?
da: Kunne ikke finde et program til at konfigurere dato og tid. Måske er der ikke et installeret?

en: Fast
da: Hurtig

en: File %s already exists. Overwrite?
da: Filen %s eksister allerede. Overskriv den?

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: Find files, folders, and documents on your computer
da: Find filer, mapper og dokumenter på systemet

en: Fish
da: Fisk

en: Fish Preferences
da: Indstillinger for fisk

en: Fit image to panel
da: Tilpas billede til panelet

en: Force Quit
da: Gennemtving afslutning

en: Force a misbehaving application to quit
da: Tving et program der opfører sig forkert, til at slutte

en: Force this application to exit?
    (Any open documents will be lost.)
da: Tving dette program til at afslutte?
    
    Evt. ugemte ændringer vil gå tabt.

en: Frames in fish's animation
da: Antallet af billeder i fiskens animation

en: From Whence That Stupid Fish Came
da: Stedet hvorfra den tåbelige fisk kom

en: GNOME Panel Shell
da: Gnome-panelskal

en: General
da: Generelt

en: Get the current time and date
da: Vis det aktuelle tidspunkt og datoen

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-panel
da: Glade-filen til skærmbilledprogrammet mangler.
    Tjek venligst din gnome-panel-installation.

en: Grab a window instead of the entire screen
da: Tag et billede af et vindue i stedet for hele skærmen

en: Group windows when _space is limited
da: Gruppér vinduer når _pladsen er begrænset

en: Hide Panel
da: Skjul panel

en: Hide application windows and show the desktop
da: Skjul vinduer og vis skrivebordet

en: Highlight launchers on mouseover
da: Fremhæv genveje når mus over

en: Hour format
da: Timeformat

en: I've detected a panel already running,
    and will now exit.
da: Et andet panel kører allerede så dette
    afslutter nu.

en: Icon used for object's button
da: Ikon som benyttes til objekts knap

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
da: Om et vindue der spørger efter bekræftelse hvis brugeren ønsker at fjerne et panel, skal vises.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
da: Om en skuffe automatisk skal lukkes når brugeren klikker på en genvej i den.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
da: Om en genvej skal fremhæves når brugeren bevæger markøren hen over den.

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
da: Om pile skal placeres på skjuleknapperne. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_buttons er sand.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
da: Om knapper til at flytte panelet til kanten af skærmen skal vises.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
da: Vis dato i uret foruden tiden.

en: If true, display seconds in time.
da: Vis sekunder i tiden.

en: If true, display time in Universal Coordinated Time zone.
da: Vis tid i Universal Coordinated Time-zonen.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
da: Om skjulning og genvisning af dette panel skal animeres i stedet for at ske med det samme.

en: If true, panel-specific keybindings are enabled.
da: Om panel-specifikke tastaturgenveje er aktiveret.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
da: Vis dato i et værktøjstip når musen er over uret.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
da: Om listen over kendte program i "Kør program"-vinduet skal være udvidet når vinduet åbnes. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_program_list er sand.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
da: Hvis sand, bliver listen over kendte programmer i "Kør program"-vinduet synlilg. Om listen er udvidet når vinduet er vist, kontrolleres af nøglen show_program_list_key.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
da: Om baggrundsbilledet skal roteres når panelet vender lodret.

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
da: Hvis sand bliver nøglen custom_icon brugt til et brugerdefineret ikon til knappen. Hvis falsk bliver nøglen custom_icon ignoreret. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er "menu-object" eller "drawer-object".

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
da: Om fiskeanimationen skal roteres på lodrette paneler.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
da: Om billedet skal skaleres (med samme formatforhold) til panelets højde (hvis panelet er vandret).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
da: Om billedet skal skaleres til panelets størrelse. Formatforholdet for billedet bevares ikke.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
da: Hvis sand bliver nøglen menu_path brugt som den sti som menuindholdet skal konstrueres fra. Hvis falsk bliver nøglen menu_path ignoreret. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er "menu-object".

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
da: Om panelet automatisk skal skjules i et hjørne af skærmen når markøren forlader panelområdet. Hvis markøren flyttes til det hjørne igen, dukker panelet op igen.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
da: Hvis sand vil panelet ikke tillade en bruger at gennemtvinge at et program afslutter (ved at fjerne tilgangen til knappen tving afslut).

en: If true, the panel will not allow a user to lock their screen, by removing access to the lock screen menu entries.
da: Hvis sand vil panelet ikke tillade en bruger at låse skærmen (ved at fjerne tilgangen til lås skærm-menupunkterne).

en: If true, the panel will not allow a user to log out, by removing access to the log out menu entries.
da: Hvis sand vil panelet ikke tillade en bruger at logge ud (ved at fjerne tilgangen til log ud-menupunkterne).

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
da: Hvis sand, vil panelet ikke tillade nogen ændringer i konfigurationen af panelet. Individuelle panelprogrammer skal dog muligvis låses ned separat. Panel skal genstartes før dette træder i kraft.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
da: Om panelet skal optage hele skærmbredden (eller højden hvis det er et lodret panel). I denne tilstand kan panelet kun placeres ved en skærmkant. Ellers vil panelet kun være stort nok til at have plads til panelprogrammerne, genvejene og knapperne på panelet.

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
da: Om placeringen af objektet skal fortolkes relativt til højre kant (eller nederste kant hvis lodret) af panelet.

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
da: Om brugeren ikke kan flytte objektet uden først at låse det op med menupunktet "Lås op".

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
da: Hvis sand, viser vindueslisten vinduer fra alle arbejdsområder, ellers vises kun vinduer fra det aktive arbejdsområde.

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
da: Hvis sand, vil arbejdsområdeskifteren vise alle arbejdsområder, ellers vises kun den aktive.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace.
da: Hvis sand, vil arbejdsområdeskifteren vise arbejdsområdernes navne, ellers vises vinduerne på arbejdsområdet.

en: If true, the x key is ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x key specifies the location of the panel.
da: Hvis sand bliver nøglen x ignoreret og panelet anbringes i midten af x-aksen på skærmen. Hvis panelet skifter størrelse, forbliver det på den position - dvs. det gror til begge sider. Hvis falsk angiver nøglen x placeringen af panelet.

en: If true, the y key is ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y key specifies the location of the panel.
da: Hvis sand bliver nøglen y ignoreret og panelet anbringes i midten af y-aksen på skærmen. Hvis panelet skifter størrelse, forbliver det på den position - dvs. det gror til begge sider. Hvis falsk angiver nøglen y placeringen af panelet.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
da: Hvis sand, bringes et vindue der bliver gendannet efter en minimering, til det aktive arbejdsområde. Ellers skiftes til arbejdsområdet for vinduet.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
da: Om værktøjstip vises for objekter i paneler.

en: Image Background Details
da: Detaljer for billedbaggrund

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
da: I en Xinerama-opsætning kan du have paneler på hver enkelt skærm. Denne nøgle angiver den aktuelle skærm som panelet er placeret på.

en: Incomplete '%s' background type received
da: Ufuldstændig baggrundstype '%s' modtaget

en: Incomplete '%s' background type received: %s
da: Ufuldstændig baggrundstype '%s' modtaget: %s

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
da: Ikke nok hukommelse til at gemme skærmbilledet.
    Frigør venligst nogle resurser og prøv igen.

en: Internet time
da: Internet-tid

en: Interpret position relative to bottom/right edge
da: Fortolk placering relativt til nederste/højre kant

en: Key %s is not set, can't load launcher
da: Nøglen %s er ikke angivet, kan ikke indlæse genvej

en: Large
da: Stor

en: Launcher Properties
da: Egenskaber for genvej

en: Launcher from menu
da: Genvej fra menu

en: Launcher location
da: Placering af genvej

en: Launcher...
da: Genvej...

en: Left
da: Venstre

en: Left Centered Panel
da: Venstre-centreret panel

en: Left Edge Panel
da: Venstre kantpanel

en: Left Expanded Edge Panel
da: Venstre-udvidet kantpanel

en: Left Floating Panel
da: Venstre-flydende panel

en: Lock
da: Lås

en: Lock Screen
da: Lås skærm

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Lock the object to the panel
da: Lås objektet til panelet

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
da: Lås skærmen så du kan forlade maskinen midlertidigt

en: Lock the screen so you can temporarily leave your computer
da: Lås skærmen så du kan forlade maskinen midlertidigt

en: Log Out
da: Log ud

en: Log out of GNOME
da: Log ud af Gnome

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down the computer
da: Afslut denne session for at logge på som en anden bruger eller slukke maskinen

en: M_inimum size:
da: M_indste størrelse:

en: Ma_ximum size:
da: Ma_ksimal størrelse:

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Maximum window list size
da: Maksimal vindueslistestørrelse

en: Medium
da: Mellem

en: Menu Bar
da: Menulinje

en: Menu content path
da: Menuindholdssti

en: Minimum window list size
da: Minimal vindueslistestørrelse

en: Move windows to current workspace when unminimized
da: Flyt vinduer til det aktive arbejdsområde ved gendannelse

en: Name to identify panel
da: Navn til identifikation af panel

en: No 'Exec' or 'URL' field in entry
da: Intet 'Exec'- eller 'URL'-felt i menupunkt

en: No URI provided for panel launcher desktop file
da: Ingen URI angivet for skrivebordsfil til panelgenvej

en: No Windows Open
da: Ingen vinduer åbne

en: Not enough room to write file %s
da: Ikke tilstrækkeligt plads til at skrive filen %s

en: Notification Area
da: Statusområde

en: Notification Area Factory
da: Fabrik til statusområde

en: Number of _workspaces:
da: Antal arbejds_områder:

en: Object's position on the panel
da: Objektets placering på panelet

en: Open URL: %s
da: Åbn adresse: %s

en: Orientation:
da: Orientering:

en: Panel '%s' is set to be displayed on screen %d which is not currently available. Not loading this panel.
da: Panelet '%s' er sat til at blive vist på skærm %d som i øjeblikket ikke tilgængelig. Indlæser ikke dette panel.

en: Panel ID list
da: Panel-id-liste

en: Panel Notification Area
da: Panelstatusområde

en: Panel Preferences
da: Indstillinger for panel

en: Panel Properties
da: Indstillinger for panel

en: Panel applet ID list
da: Panelprogram-id-liste

en: Panel attached to drawer
da: Panel som hænger sammen med skuffe

en: Panel autohide delay
da: Automatisk skjulningsventetid for panel

en: Panel autounhide delay
da: Automatisk opdukningsventetid for panel

en: Panel object ID list
da: Panelobjekt-id-liste

en: Panel object type
da: Panelobjekttype

en: Panel orientation
da: Panelorientering

en: Panel size
da: Panelstørrelse

en: Pause per frame
da: Pause pr. billede

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Popup panel menu keybinding
da: Vis panelmenu-tastegenvej

en: Prefs Dir:
da: Indstillingsmappe:

en: Properties
da: Indstillinger

en: Protect your computer from unauthorized use
da: Beskyt computeren mod uautoriseret brug

en: Put into run dialog
da: Put ind i "Kør"-vinduet

en: Ranges that hint what sizes are acceptable for the applet
da: Intervaller der angiver hvilke størelser der er acceptable for panelprogrammet

en: Recent Documents
da: Seneste dokumenter

en: Remove this item
da: Fjern dette punkt

en: Restart _Screensaver Daemon
da: _Genstart pauseskærmsdæmon

en: Restore to current _workspace
da: Gendan til aktivt _arbejdsområde

en: Restore to na_tive workspace
da: Gendan til _oprindeligt arbejdsområde

en: Right
da: Højre

en: Right Centered Panel
da: Højre-centreret panel

en: Right Edge Panel
da: Højre kantpanel

en: Right Expanded Edge Panel
da: Højre-udvidet kantpanel

en: Right Floating Panel
da: Højre-flydende panel

en: Rotate image on vertical panels
da: Rotér billede på lodrette paneler

en: Rotate image when panel is _vertical
da: Rotér billedet når panelet er _lodret

en: Rotate on vertical panels
da: Vend om på lodrette paneler

en: Rows in workspace switcher
da: Rækker i arbejdsområdeskifter

en: Run
da: Kør

en: Run Application
da: Kør program

en: Run Application...
da: Kør program...

en: Run a command
da: Kør en kommando

en: Run an Application by entering a command
da: Kør et program ved at indtaste en kommando

en: Run in _terminal
da: Kør i _terminal

en: Run with _file...
da: Kør med _fil...

en: S_tyle:
da: _Type:

en: Save Screenshot
da: Gem skærmbillede

en: Save screenshot to _desktop
da: Gem skærmbillede på _skrivebordet

en: Save screenshot to _file:
da: Gem skærmbillede i _fil:

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
da: Gem skærmbillede under _internetside (gem i ~/public__html)

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Screenshot-%d.png
da: skærmbillede-%d.png

en: Screenshot-%s-%d.png
da: skærmbillede-%s-%d.png

en: Screenshot-%s.png
da: skærmbillede-%s.png

en: Screenshot.png
da: skærmbillede.png

en: Search
da: Søg

en: Search for Files
da: Søg efter filer

en: Search for Files...
da: Søg efter filer...

en: Select an application to view its description.
da: Vælg et program for et se dets beskrivelse.

en: Select preferences for all your panels
da: Vælg indstillinger for alle dine paneler

en: Select this box to run the command in a terminal window.
da: Om kommandoen skal køres i et terminalvindue.

en: Sh_ow windows from current workspace
da: Vis vinduer fra a_ktivt arbejdsområde

en: Show Desktop
da: Vis skrivebordet

en: Show Desktop Button
da: Vis skrivebord-knap

en: Show _all workspaces in:
da: Vis _alle arbejdsområder i:

en: Show _date
da: Vis _dato

en: Show _only the current workspace
da: Vis kun det a_ktive arbejdområde

en: Show _seconds
da: Vis _sekunder

en: Show date in clock
da: Vis dato i ur

en: Show date in tooltip
da: Vis dato i værktøjstip

en: Show hide _buttons
da: Vis skjule_knapper

en: Show list of known _applications
da: Vis liste over kendte _programmer

en: Show time with seconds
da: Vis tid med sekunder

en: Show windows from a_ll workspaces
da: Vis vinduer fra a_lle arbejdsområder

en: Show windows from all workspaces
da: Vis vinduer fra alle arbejdsområder

en: Show workspace _names in switcher
da: Vis arbejdsområde_navne i skifteren

en: Size
da: Størrelse

en: Size:
da: Størrelse:

en: Slow
da: Langsom

en: Small
da: Lille

en: Solid c_olor
da: _Ensfarvet

en: Some of these properties are locked down
da: Nogle af disse egenskaber er låst ned

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
da: Angiver baggrundsfarven for panelet i #RGB-format.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
da: Angiver den fil som bruges til baggrundsbillede. Hvis billedet indeholder en alfakanal, bliver det sat sammen med skrivebordets baggrundsbillede.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af millisekunderse ventetid efter markøren går ind i panelområdet før panelet vises automatisk igen. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af millisekunderse ventetid efter markøren forlader panelområdet før panelet bliver skjult automatisk. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af punkter der er synlige når panelet er skjult automatisk i et hjørne. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
da: Angiver ugennemsigtigheden af baggrundsfarveformatet. Hvis farven ikke er fuldstændig ugennemsigtig (dvs. har en værdi mindre end 65535), vil farven blive sat sammen med skrivebordets baggrundsbillede.

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
da: Angiv en GConf-placering til indstillingerne for panelprogrammet

en: Specify a profile name to load
da: Angiv et profilnavn som skal indlæses

en: Specify an applet IID to load
da: Angiv et panelprograms-IID som skal indlæses

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
da: Angiv startorienteringen af panelprogrammet (top, bottom, left eller right)

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
da: Angiv startstørrelsen af panelprogrammet (xx-small, medium, large osv.)

en: St_retch
da: Stræ_k

en: Stretch image to panel
da: Stræk billede til panel

en: SuSE Menu
da: SuSE-menu

en: Switch between open windows
da: Skift mellem åbne vinduer

en: Switch between workspaces
da: Skift mellem arbejdsområder

en: Take Screenshot...
da: Gem skærmbilledet...

en: Take a screenshot of your desktop
da: Gem et billede af skrivebordet

en: Take screenshot
da: Gem skærmbillede

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
da: Gem skærmbillede efter angivet ventetid (i sek.)

en: Take window screenshot
da: Gem vinduesskærmbillede

en: Tasks
da: Opgaver

en: Test Bonobo Applet
da: Bonobo-testpanelprogram

en: Test Bonobo Applet Factory
da: Fabrik til Bonobo-testpanelprogram

en: The "%s" applet appears to have died unexpectedly.
    
    Do you want to reload this applet?
da: Panelprogrammet %s ser ud til at være standset uforudset.
    
    Genindlæs dette panelprogram?

en: The Applet's containing Panel is locked down
da: Det panel der indeholder panelprogrammet, er låst ned

en: The Applet's containing Panel's background color or pixmap
da: Baggrundsfarven eller -billedet for det panel som indeholder panelprogrammet

en: The Applet's containing Panel's orientation
da: Orienteringen af det panel som indeholder panelprogrammet

en: The Applet's containing Panel's size in pixels
da: Størrelsen i skærmpunkter af det panel som indeholder panelprogrammet

en: The Applet's flags
da: Panelprogrammets tilvalg

en: The Bonobo implementation ID of the applet - e.g. "OAFIID:GNOME_ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "bonobo-applet".
da: Bonobo-implementerings-id'en for panelprogrammet - f.eks. "OAFIID:GNOME_ClockApplet". Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er "bonobo-applet".

en: The Clock displays the current time and date
da: Urpanelprogrammet viser tiden og datoen

en: The GNOME Panel
da: Gnome-panelet

en: The Window List shows a list of all windows and lets you browse them.
da: Vindueslisten viser en liste over alle synlige vinduer og lader dig gennemse.

en: The Window Selector shows a list of all windows and lets you browse them.
da: Vinduesvælgeren viser en liste over alle synlige vinduer og lader dig gennemse dem.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
da: Arbejdsområdeskifteren viser en lille udgave af dine arbejdsområder og kan bruges til at håndtere vinduerne.

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
da: Den handlingstype som denne knap repræsenterer. Mulige værdier er "lock", "logout", "run", "search" og "screenshot". Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er "action-applet".

en: The default application for this type of file cannot handle remote files
da: Det forvalgte program for denne filtype kan ikke håndtere fjerne filer

en: The fish's animation pixmap
da: Fiskens animeringsbillede

en: The fish's name
da: Fiskens navn

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
da: Højden (bredden for et lodret panel) af panelet. Panelet vil afgøre på kørselstidspunktet en mindste størrelse baseret på skrifttypestørrelsen og andre ting. Den maksimale størrelse er fast på det kvarte af skærmhøjden (eller -bredden).

en: The icon of the command to be run.
da: Ikonet for den kommando der skal køres.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
da: Id'en for det panel som denne skuffe hænger sammen med. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er "drawer-object".

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
da: Id'en for det topniveau-panel som indeholder dette objekt.

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
da: Placeringen af .desktop-filen som beskriver genvejen. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er "launcher-object".

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
da: Placeringen af billedfilen som skal bruges som ikon for objektets knap. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er "drawer-object" eller "menu-object" og nøglen use_custom_icon er sand.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs x-aksen. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand er denne nøgle ignoreret og panelet placeres ved skærmkanten som angivet af nøglen orientation.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs y-aksen. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand er denne nøgle ignoreret og panelet placeres ved skærmkanten som angivet af nøglen orientation.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
da: Orienteringen af panelet. Mulige værdier er "top", "bottom", "left" og "right". I udvidet tilstand angiver nøglen hvilken skærmkant som panelet er på. I ikke-udvidet tilstand er forskellen mellem "top" og "bottom" mindre vigtig - begge indikerer at dette er et vandret panel - men giver alligevel et brugbart hint til hvordan visse panelobjekter skal opføre sig. F.eks. vil en menuknap vise sin menu under panelet på et "top"-panel, mens den vises over panelet på et "bottom"-panel.

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
da: Panelet stødte ind i et problem under indlæsning af "%s".

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
da: Den sti som menuindholdet konstrueres ud fra. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen use_menu_path er sand og nøglen object_type er "menu-object".

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
da: Placeringen af dette panelobjekt. Placeringen er angivet som antallet af punkter fra venstre panelkant (eller øverste hvis lodret).

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
da: Den fart som panelanimationer skal foregå med. Mulige værdier er "slow", "medium" og "fast". Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_animations er sand.

en: The system administrator has disallowed
    modification of the panel configuration
da: Systemadministratoren har forbudt
    ændring af panelets indstillinger

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
da: Den tekst som skal vises i et værktøjstip for denne skuffe eller menu. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er "drawer-object" eller "menu-object".

en: The type of this panel object. Possible values are "drawer-object", "menu-object", "launcher-object", "bonobo-applet", "action-applet" and "menu-bar".
da: Typen af dette panelobjekt. Mulige værdier er "drawer-object", "menu-object", "launcher-object", "bonobo-applet", "action-applet" og "menu-bar".

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
da: Brugen af denne nøgle blev forældet i Gnome 2.6 til fordel for nøglen 'format'. Skemaet er bevaret af hensyn til kompatibilitet med ældre versioner.

en: The user's directory in which screenshots should be saved so as to appear on the web.
da: Den mappe som skærmbilleder skal gemmes i for at dukke op på internettet.

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
da: Vandet skal skiftes!
    (Kig på dags dato)

en: There was a problem registering the panel with the bonobo-activation server.
    The error code is: %d
    The panel will now exit.
da: Der opstod et problem med at registrere panelet hos Bonobo-aktiveringsserveren.
    Fejlkoden er: %d
    Panelet vil afslutte nu.

en: There was an error displaying help: 
    %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp:
    %s

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: %s

en: This button lets you hide all windows and show the desktop
da: Denne knap lader dig skjule alle vinduerne og vise skrivebordet

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
da: Dette er et menneskeligt læsbart navn som du kan bruge til at identificere et panel. Hovedformålet er at tjene til panelets vinduestitel ved navigering mellem paneler.

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
da: Ved visning af alle arbejdsområder afgør dette hvor mange rækker (ved vandrette paneler) eller kolonner (ved lodrette paneler) skifteren viser arbejdsområderne i. Nøglen er kun relevant hvis display_all_workspaces er sand.

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
da: Kommando som forsøges udført når der klikkes på fisken.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
da: Filnavnet for det billede som bruges til animationen i fiskepanelprogrammet, i forhold til pixmap-mappen.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format.
da: Denne nøgle angiver formatet for urpanelprogrammet når "format"-nøglen er sat til "custom". Du kan bruge de konverteringsangivelser der forstås af strftime() til at opnå et specifikt format.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display internet time. The internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
da: Denne nøgle angiver det tidsformat der benyttes af urpanelprogrammet. Mulige værdier er "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" og "custom". Hvis sat til "internet" viser uret internettiden der deler dagen ind i 1000 slag uden tidszoner så tiden er den samme over hele verden. Hvis sat til "unix" vil uret vise tiden i sekunder siden d. 1. jan. 1970. Hvis sat til "custom" vil uret vise tiden ifølge formatet angivet i nøglen "custom_format".

en: This key specifies the maximum width that the window list requests. The maximum width setting is useful to limit the size of the window list in large panels, where the window list could fill the entire space available.
da: Denne værdi er den maksimale bredde som vindueslisten spørger efter. Dette kan bruges til at begrænse størrelsen i store paneler hvor programmet ellers ville fylde hele den tilgængelige plads.

en: This key specifies the minimum width that the window list requests.
da: Minimal størrelse som vindueslisten forespørger.

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
da: Antallet af billeder som vil blive vist i fiskens animation.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
da: Antallet af sekunder som hver billede vil blive vist.

en: This key specifies the program to run in order to configure the time.
da: Program der skal køres for at konfigurere tiden.

en: This launch icon does not specify a url to show.
da: Dette genvejsikon angiver ikke en adresse der skal vises.

en: This program is responsible for launching other applications and embedding small applets within itself.
da: Dette program er ansvarlig for at starte andre programmer og indlemme små panelprogrammer i sig selv.

en: Time configuration tool
da: Tidskonfigureringsværktøj

en: Tool to switch between windows
da: Værktøj til at skifte mellem vinduer

en: Tooltip displayed for drawer or menu
da: Værktøjstip som vises for skuffe eller menu

en: Top Centered Panel
da: Top-centreret panel

en: Top Edge Panel
da: Top-kantpanel

en: Top Expanded Edge Panel
da: Top-udvidet kantpanel

en: Top Floating Panel
da: Top-flydende panel

en: Toplevel panel containing object
da: Topniveau panel som indeholder objekt

en: UNIX time
da: Unix-tid

en: Un_lock
da: _Lås op

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
da: Kunne ikke oprette PNG-info.
    Du har sandsynligvis en forkert version af libpng på dit system.

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
da: Kan ikke oprette filen:
    "%s"
    Tjek venligst rettighederne på den tilknyttede mappe

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
da: Kunne ikke køre '%s'
    
    Detaljer: %s

en: Unable to get the name of the command to execute
da: Kan ikke få fat i navnet på kommandoen der skal udføres

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
da: Kunne ikke klargøre PNG-struktur.
    Du har sandsynligvis en forkert version af libpng på dit system.

en: Unable to load panel stock icon '%s'
da: Kunne ikke indlæse panelstandardikonet '%s'

en: Unable to locate the command to execute
da: Kan ikke lokalisere den kommando der skal udføres

en: Unable to obtain AppletShell interface from control
da: Kan ikke skaffe AppletShell-grænseflade fra kontrol

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
da: Kan ikke åbne skrivebordsfilen %s til panelgenveje%s%s

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
da: Kunne ikke sætte PNG-info.
    Du har sandsynligvis en forkert version af libpng på dit system.

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
da: Kunne ikke tage et billede af det aktuelle skrivebord.

en: Unknown Window
da: Ukendt vindue

en: Unknown background type received
da: Ukendt baggrundstype modtaget

en: Use UNIX time
da: Benyt UNIX-tid

en: Use UTC
da: Benyt UTC

en: Use _UTC
da: Benyt _UTC

en: Use custom icon for object's button
da: Benyt brugerdefineret ikon til objektets knap

en: Use custom path for menu contents
da: Benyt brugerdefineret sti til menuindhold

en: Use internet time
da: Benyt internettid

en: Utility
da: Værktøj

en: Visible pixels when hidden
da: Synlige punkter når skjult

en: Wanda Factory
da: Wandafabrik

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
da: Advarsel: Kommandoen ser ud til at lave noget der faktisk er nyttigt.
    Eftersom dette er et ubrugeligt program, ønsker du nok ikke at gøre dette.
    Vi advarer på det kraftigste at anvende %s til noget
    som ville gøre panelprogrammet "praktisk" eller brugbart.

en: Web directory
da: Internetmappe

en: When a panel is deleted, the panel and its
     settings are lost. Delete this panel?
da: Når et panel fjernes, mister du både det
    og dets indstillinger. Fjern dette panel?

en: When to group windows
da: Hvornår vinduer skal grupperes

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "gtk" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
da: Hvilken type baggrund der skal bruges til panelet. Mulige værdier er "gtk" - standard-GTK+-kontrolbaggrunden benyttes, "color" - nøglen color vil blive brugt som baggrundsfarve eller "image" - det billede som er angivet af nøglen image vil blive brugt som baggrund.

en: Will run command: '%s'
da: Vil køre kommando: '%s'

en: Window List
da: Vinduesliste

en: Window List Preferences
da: Indstillinger for vinduesliste

en: Window Navigation Applet Factory
da: Fabrik til panelprogrammer til vinduesnavigation

en: Window Selector
da: Vinduesvælger

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
da: I en Xinerama-opsætning kan du have paneler på hver enkelt skærm. Denne nøgle angiver den aktuelle skærm som panelet er placeret på.

en: Workspace Names
da: Arbejdsområdenavne

en: Workspace Switcher
da: Arbejdsområdeskifter

en: Workspace Switcher Preferences
da: Indstillinger for arbejdsområdeskifter

en: Workspace na_mes:
da: Arbejdsområdena_vne:

en: X Large
da: Meget stor

en: X Small
da: Meget lille

en: X co-ordinate of panel
da: Vandret koordinat for panel

en: X screen where the panel is displayed
da: X-skærm som panel vises på

en: XX Large
da: Enorm

en: XX Small
da: Mikroskopisk

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
da: Xinerama-skærm som panel vises på

en: Y co-ordinate of panel
da: Lodret koordinat for panel

en: You can not create a new launcher at this location since the location is not writable.
da: Du kan ikke oprette en ny genvej her fordi det ikke er muligt at skrive til denne placering.

en: You cannot remove your last panel.
da: Du kan ikke fjerne dit sidste panel.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
da: Du har ikke 'fortune' installeret, eller du har ikke angivet et program der skal køres.
    
    Tag et kig på indstillingerne for fisken.

en: You have to specify a name.
da: Du skal angive et navn.

en: You have to specify a valid URL or command.
da: Du skal angive en gyldig URL eller kommando.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
da: Din vindueshåndtering understøtter ikke knappen til at vise skrivebordet, eller også kører du ikke en vindueshåndtering.

en: _About Panels
da: _Om paneler

en: _About...
da: _Om...

en: _Activate Screensaver
da: _Aktivér pauseskærm

en: _Add to Panel
da: _Tilføj til panel

en: _Always group windows
da: Gruppér _altid vinduer

en: _Autohide
da: Skjul _automatisk

en: _Delete This Panel
da: _Fjern dette panel

en: _Delete This Panel...
da: _Fjern dette panel...

en: _File:
da: _Fil:

en: _Force quit
da: _Tving afslutning

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Icon:
da: _Ikon:

en: _Kill Screensaver Daemon
da: _Dræb pauseskærmsdæmon

en: _Lock
da: _Lås

en: _Lock Screen
da: _Lås skærm

en: _Move
da: _Flyt

en: _Name of fish:
da: _Navnet på fisken:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Never group windows
da: Gruppér al_drig vinduer

en: _New Panel
da: _Nyt panel

en: _None (use system theme)
da: _Ingen (benyt systemtema)

en: _Orientation:
da: _Orientering:

en: _Pause per frame:
da: _Pause pr. billede:

en: _Preferences...
da: _Indstillinger...

en: _Properties
da: _Indstillinger

en: _Remove From Panel
da: F_jern fra panel

en: _Rotate on vertical panels
da: _Vend om på lodrette paneler

en: _Run
da: _Kør

en: _Scale
da: _Skalér

en: _Size:
da: _Størrelse:

en: _Tile
da: _Fliselæg

en: _Total frames in animation:
da: _Antal billeder i animationen:

en: columns
da: kolonner

en: file not found
da: fil ikke fundet

en: frames
da: billeder

en: none
da: ingen

en: pixels
da: punkter

en: query returned exception %s
da: forespørgsel returnerede undtagelsen %s

en: rows
da: rækker

en: seconds
da: sekunder
