gnome-terminal - en to da translation catalogue (494 entries)

en: "%s" is not a valid zoom factor
da: "%s" er ikke en gyldig zoomfaktor

en: "%s" option given twice
da: Tilvalget "%s" angivet to gange

en: "%s" option given twice for the same window
da: Tilvalget "%s" er angivet to gange for det samme vindue

en: "%s" option requires an argument
da: Tilvalget "%s" kræver en parameter

en: "%s" specified more than once for the same window or tab
da: "%s" angivet mere end én gang for det samme vindue eller faneblad

en: <b>Background</b>
da: <b>Baggrund</b>

en: <b>Command</b>
da: <b>Kommando</b>

en: <b>Compatibility</b>
da: <b>Kompatibilitet</b>

en: <b>Foreground and Background</b>
da: <b>Forgrund og baggrund</b>

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: <b>Palette</b>
da: <b>Palet</b>

en: <b>Scrolling</b>
da: <b>Rulning</b>

en: <b>Title</b>
da: <b>Titel</b>

en: <big>S/Key Challenge Response</big>
da: <big>S/nøgle-udfordringssvar<big>

en: <small><i>Maximum</i></small>
da: <small><i>Maksimal</i></small>

en: <small><i>None</i></small>
da: <small><i>Ingen</i></small>

en: A subset of possible encodings are presented in the Encoding submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
da: En delmængde af de mulige kodninger er præsenteret i kodningsundermenuen. Dette er en liste af de kodninger som skal optræde der. Det specielle kodningsnavn "current" betyder at kodningen for den aktuelle region skal vises.

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
da: En værdi mellem 0,0 og 1,0 som indikerer hvor meget baggrundsbilledet skal gøres mørkere. 0,0 betyder ikke mørkere, 1,0 betyder komplet sort. Med den aktuelle implementering er kun to niveaer af mørke muligt så indstillingen virker som boolesk værdi hvor 0,0 deaktiverer mørkningseffekten.

en: A_vailable encodings:
da: _Tilgængelige kodninger:

en: Accelerator Mode
da: Genvejstilstand

en: Accelerator key
da: Genvejstast

en: Accelerator modifiers
da: Genvejsmodifikationer

en: Add or Remove Terminal Encodings
da: Tilføj eller fjern terminalkodninger

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
da: Et Pango-skrifttypenavn. Eksempler er "Sans 12" eller "Monospace Bold 14".

en: An X font name. See the X man page (type "man X") for more details on the format of X font names.
da: Et X-skrifttypenavn. Se manualsiden til X (skriv "man X") for flere detaljer om formatet af X-skrifttypenavne.

en: Arabic
da: Arabisk

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
da: Parameteren til "%s" er ikke en gyldig kommando: %s

en: Armenian
da: Armensk

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Background image _scrolls
da: Baggrundsbillede _ruller

en: Background type
da: Baggrundstype

en: Baltic
da: Baltisk

en: Black on light yellow
da: Sort på lysegul

en: Black on white
da: Sort på hvidt

en: Built-_in schemes:
da: _Indbyggede skemaer:

en: Built-in _schemes:
da: Indbyggede _skemaer:

en: Built-in foreground and background color schemes:
da: Indbyggede forgrunds- og baggrundsfarveskemaer:

en: Built-in palette schemes:
da: Indbyggede paletskemaer:

en: C_lose Tab
da: L_uk faneblad

en: C_urrent Profile...
da: _Aktuel profil...

en: Celtic
da: Keltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Change P_rofile
da: Skift p_rofil

en: Change _Profile
da: Skift _profil

en: Characters that are considered "part of a word"
da: Tegn som betragtes som del af et ord

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Choose a terminal font
da: Vælg en terminalskrifttype

en: Choose base profile
da: Vælg grundprofil

en: Choose terminal background color
da: Vælg baggrundsfarve

en: Choose terminal text color
da: Vælg tekstfarve

en: Click button to choose profile
da: Klik for at vælge profil

en: Click to choose font size
da: Klik for at vælge skriftstørrelse

en: Click to choose font type
da: Klik for at vælge skrifttype

en: Click to delete selected profile
da: Klik for at slette den valgte profil

en: Click to open edit profile dialog
da: Klik for at åbne redigér profil-vinduet

en: Click to open new profile dialog
da: Klik for at åbne ny profil-vinduet

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Color Selector
da: Farvevælger

en: Color _palette:
da: Farve_palet:

en: Color dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
da: Farve sluppet på terminalen havde ugyldigt format (%d) eller længde (%d)

en: Colors
da: Farver

en: Command line
da: Kommandolinje

en: Compatibility
da: Kompatibilitet

en: Contents
da: Indhold

en: Control-H
da: Ctrl-H

en: Copy
da: Kopiér

en: Could not execute command %s: %s
da: Kunne ikke udføre kommandoen %s: %s

en: Could not find a background image called "%s" for terminal profile "%s"
da: Kunne ikke finde et baggrundsbillede ved navn "%s" for terminalprofilen "%s"

en: Could not find an icon called "%s" for terminal profile "%s"
da: Kunne ikke finde et ikon ved navn "%s" for terminalprofilen "%s"

en: Could not load font "%s"
da: Kunne ikke indlæse skrifttypen "%s"

en: Could not load icon "%s": %s
da: Kunne ikke indlæse ikonet "%s": %s

en: Could not open the address "%s":
    %s
da: Kunne ikke åbne adressen "%s":
    %s

en: Could not parse string "%s" as a color palette
da: Kunne ikke fortolke teksten "%s" som en farvepalet

en: Could not set working directory to "%s": %s
da: Kunne ikke sætte arbejdsmappen til "%s": %s

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Current Locale
da: Aktuel region

en: Cursor blin_ks
da: Markør _blinker

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom co_mmand:
da: Brugerdefineret ko_mmando

en: Custom command to use instead of the shell
da: Brugerdefineret kommando i stedet for kommandoskallen

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: DIRNAME
da: MAPPENAVN

en: Default color of terminal background
da: Standard-baggrundsfarve

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
da: Standardbaggrundsfarve som en farvespecifikation (kan være HTML-agtige heksadecimale tal eller et farvenavn såsom "red").

en: Default color of text in the terminal
da: Standard-tekstfarve

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
da: Standardfarve for teksten i terminalen, som en farvespecifikation (kan være HTML-agtige heksadecimale tal eller et farvenavn såsom "red").

en: Delete Profile
da: Slet profil

en: Delete profile "%s"?
da: Slet profilen "%s"?

en: Delete this profile?
     | Delete these %d profiles?
da[0]: Slet denne profil?
da[1]: Slet disse %d profiler?

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f to open File menu)
da: Deaktivér alle me_nugenveje (som f.eks. Alt-f til at åbne filmenuen)

en: Disable m_enu shortcut key (F10 by default)
da: Deaktivér menu_genvejstasten (som standard F10)

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
da: Registrer ikke med aktiveringsnavneserveren, genbrug ikke en aktiv terminal

en: E_ncodings shown in menu:
da: _Kodninger der vises i menu:

en: Edit
da: Redigér

en: Editing Profile "%s"
da: Redigerer profilen "%s"

en: Effect of the Backspace key
da: Virkning for slet tilbage-tasten

en: Effect of the Delete key
da: Virkning for slettetasten

en: Effects
da: Effekter

en: Enter profile name
da: Indtast profilnavn

en: Error converting URI "%s" into filename: %s
da: Fejl konvertering af URI'en "%s" til filnavn: %s

en: Error getting default value of %s: %s
da: Fejl ved hentning af standardværdien for %s: %s

en: Error propagating accelerator change to configuration database: %s
da: Fejl ved videresendelse af tasteændring til konfigurationsdatabasen: %s

en: Error registering terminal with the activation service; factory mode disabled.
da: Fejl ved registrering af terminalen med aktiveringstjenesten; fabrikstilstand deaktiveret.

en: Error setting %s config key: %s
da: Fejl ved angivelse af konfigurationsnøglen '%s': %s

en: Error setting key %s back to default: %s
da: Fejl ved tilbagestilling af nøglen %s til standardværdien: %s

en: Error setting new accelerator in configuration database: %s
da: Fejl ved angivelse af ny tastegenvej i konfigurationsdatabasen: %s

en: Error setting use_menu_accelerators key: %s
da: Fejl ved angivelse af use_menu_accelerators-nøglen: %s

en: Escape sequence
da: Escapesekvens

en: Execute the argument to this option inside the terminal.
da: Kør parameteren til dette tilvalg inden i terminalen.

en: Execute the remainder of the command line inside the terminal.
da: Kør resten af kommandolinjen inden i terminalen.

en: Exit the terminal
da: Afslut terminalen

en: Failed to load background image "%s" for terminal profile "%s": %s
da: Det mislykkedes at baggrundsbilledet "%s" for terminalprofilen "%s": %s

en: Failed to load icon "%s" for terminal profile "%s": %s
da: Det mislykkedes at indlæse ikonet "%s" for terminalprofilen "%s": %s

en: Failed to retrieve terminal server from activation server
da: Det mislykkedes at skaffe terminalserveren fra aktiveringsserveren

en: File
da: Fil

en: Filename of a background image.
da: Filnavn for et baggrundsbillede.

en: Font
da: Skrifttype

en: Full Screen
da: Fuldskærm

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: GNOME Terminal
da: Gnome-terminal

en: GNOME Terminal: font name "%s" set in configuration database is not valid
da: Gnome-terminal: skrifttypenavnet "%s" angivet i konfigurationsdatabasen er ikke gyldigt

en: General
da: Generelt

en: Georgian
da: Georgiansk

en: Go
da: Navigation

en: Goes after initial title
da: Står efter starttitel

en: Goes before initial title
da: Står før starttitel

en: Gray on black
da: Grå på sort

en: Greek
da: Græsk

en: Green on black
da: Grønt på sort

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Hebrew Visual
da: Hebræisk (visuel)

en: Help
da: Hjælp

en: Hide and Show menubar
da: Vis og skjul menulinje

en: How much to darken the background image
da: Hvor meget baggrundsbilledet skal gøres mørkere

en: Human-readable name of the profile
da: Menneskeligt læsbart navn på profilen

en: Human-readable name of the profile.
da: Menneskeligt læsbart navn på profilen.

en: ID for startup notification protocol.
da: Id for startbekendtgørelsesprotokollen.

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Icon for terminal window
da: Ikon for terminalvindue

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
da: Ikon der skal bruges til faneblade/vinduer der indeholder denne profil.

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
da: Hvis programmet i terminalen sætter titlen (oftest har folk deres kommandoskal sat op til at gøre dette), kan den dynamisk satte titel overskrive den konfigurerede titel, stå foran eller bagefter den. De gyldige værdier er "replace", "before", "after" og "ignore".

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
da: Om programmer i terminalen har lov til at gøre teksten fed.

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
da: Om der skal undlades at udsende en lyd når programmer udseender undvigesekvensen for terminalbippet.

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
da: Om tryk på en tast ruller ned til bunden.

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
da: Om baggrundsbilledet skal rulles med forgrundsteksten; hvis falsk, bevar billedet på en fast position og rul teksten over det.

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
da: Om kommandoen i terminalen skal køres som en logindkommandoskal (argv[0] vil have en tankestreg foran).

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
da: Om terminalen bruger den skrivebords-globale standardskrifttype hvis den er i fast bredde (og ellers den skrifttype den kan finde der ligner den mest).

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
da: Om temaets farveskema til tekstindtastningsfelter skal bruges til terminalen i stedet for farver angivet af brugeren.

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
da: Om værdien af nøglen custom_command vil blive brugt i stedet for at køre en kommandoskal.

en: If true, utmp/wtmp will be updated when the command inside the terminal is launched.
da: Om utmp/wtmp vil blive opdateret når kommandoen inden i terminalen bliver udført.

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
da: Om terminalen vil rulle til bunden når der er nye uddata.

en: Image filename dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
da: Billedfilnavn sluppet på terminalen havde ugyldigt format (%d) eller længde (%d)

en: Initial _title:
da: Start_titel:

en: Invalid argument: "%s"
da: Ugyldig parameter: "%s"

en: Invalid geometry string "%s"
da: Ugyldig geometriangivelse "%s"

en: Isn't displayed
da: Vises ikke

en: It appears that you do not have gnome-terminal.server installed in a valid location. Factory mode disabled.
da: Det ser ud til at der ikke er en gnome-terminal.server installeret et gyldigt sted. Fabrikstilstand deaktiveret.

en: Japanese
da: Japansk

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at vise vinduet til at oprette profiler. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at lukke et faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at lukke et vindue. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at kopiere den markerede tekst til klippebordet. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at starte hjælpen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at gøre skrifttypen større. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at gøre skrifttypen mindre. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at gøre skrifttypen den normale størrelse. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at åbne et nyt faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at åbne et nyt vindue. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard into the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at indsætte indholdet af klippebordet i terminalen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 1. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 10. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 11. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 12. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 2. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 3. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 4. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 5. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 6. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 7. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 8. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 9. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte mellem fuldskærmstilstand. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at nulstille og rydde terminalen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at nulstille terminalen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at sætte terminaltitlen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til det næste faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til det forrige faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte synligheden af menulinjen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-resursefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastebindinger for denne handling.

en: Keyboard shortcut to close a tab
da: Tastegenvej for at lukke et faneblad

en: Keyboard shortcut to close a window
da: Tastegenvej for at lukke et vindue

en: Keyboard shortcut to copy text
da: Tastegenvej for at kopiere tekst

en: Keyboard shortcut to create a new profile
da: Tastegenvej for at oprette en ny profil

en: Keyboard shortcut to launch help
da: Tastegenvej for at vise hjælpen

en: Keyboard shortcut to make font larger
da: Tastegenvej for at gøre skrifttypen større

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
da: Tastegenvej for at gøre skrifttypen normal størrelse

en: Keyboard shortcut to make font smaller
da: Tastegenvej for at gøre skrifttypen mindre

en: Keyboard shortcut to open a new tab
da: Tastegenvej for at åbne et nyt faneblad

en: Keyboard shortcut to open a new window
da: Tastegenvej for at åbne et nyt vindue

en: Keyboard shortcut to paste text
da: Tastegenvej for at indsætte tekst

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
da: Tastegenvej for at nulstille og rydde terminalen

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
da: Tastegenvej for at nulstille terminalen.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
da: Tastegenvej for at angive terminalens titel

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 1

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 10

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 11

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 12

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 2

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 3

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 4

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 5

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 6

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 7

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 8

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
da: Tastegenvej for at gå til faneblad nr. 9

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
da: Tastegenvej for at gå til næste faneblad

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
da: Tastegenvej for at gå til forrige faneblad

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
da: Tastegenvej for at skifte fuldskærmstilstand

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
da: Tastegenvej for at skifte synligheden af menulinjen

en: Korean
da: Koreansk

en: Linux console
da: Linux-konsol

en: List of available encodings
da: Liste af tilgængelige kodninger

en: List of profiles
da: Liste af profiler

en: List of profiles known to gnome-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /apps/gnome-terminal/profiles.
da: Liste over profiler der er kendt af gnome-terminal. Listen indeholder strenge der navngiver undermapper i forhold til /apps/gnome-terminal/profiles.

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
da: MAX_FONTS overskredet. Nogle skrifttyper mangler måske.

en: Mozilla url dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
da: Mozilla-adresse sluppet på terminalen havde ugyldigt format (%d) eller længde (%d)

en: New Profile
da: Ny profil

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: New Window
da: Nyt vindue

en: New _Profile...
da: Ny _profil...

en: No argument given to "%s" option
da: Ingen parameter givet til tilvalget "%s"

en: No such profile '%s', using default profile
da: Ingen profil ved navn '%s', bruger standardprofil

en: Nordic
da: Nordisk

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
da: Normalt kan menulinjen tilgåes med F10. Dette kan ændres via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "etellerandet"). Denne nøgle lader standard-menugenvejen blive deaktiveret.

en: Number of lines to keep in scrollback
da: Antal linjer der skal bevares til tilbagerulning

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. Be careful with this setting; it's the primary factor in determining how much memory the terminal will use.
da: Antal linjer til tilbagerulning der skal bevares. Du kan rulle tilbage i terminalen med dette antal linjer; ældre linjer bliver smidt væk. Vær varsom med denne indstilling; det er den faktor der betyder mest for hvor meget hukommelse terminalen bruger.

en: On the left side
da: På venstre side

en: On the right side
da: På højre side

en: Open Ta_b
da: Åbn fane_blad

en: Open _Terminal
da: Åbn _terminal

en: Open a dialog to specify the color
da: Åbn et vindue for at angive farven

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile. More than one of these options can be provided.
da: Åbn et nyt faneblad med standardprofilen i det sidst åbnede vindue. Mere end ét af disse tilvalg kan gives.

en: Open a new tab in the last-opened window with the given profile ID. Used internally to save sessions.
da: Åbn et nyt faneblad med den givne profil-id i det sidst åbnede vindue. Bruges internt til at gemme sessioner.

en: Open a new tab in the last-opened window with the given profile. More than one of these options can be provided.
da: Åbn et nyt faneblad med den givne profil i det sidst åbnede vindue. Mere end ét af disse tilvalg kan gives.

en: Open a new window containing a tab with the default profile. More than one of these options can be provided.
da: Åbn et nyt vindue med et faneblad med standardprofilen. Mere end ét af disse tilvalg kan gives.

en: Open a new window containing a tab with the given profile ID. Used internally to save sessions.
da: Åbn et nyt vindue med et faneblad med den givne profil-id. Bruges internt til at gemme sessioner.

en: Open a new window containing a tab with the given profile. More than one of these options can be provided.
da: Åbn et nyt vindue med et faneblad med den givne profil. Mere end ét af disse tilvalg kan gives.

en: Option "%s" requires an argument giving the directory
da: Tilvalget "%s" kræver en parameter der angiver rollen

en: Option "%s" requires an argument giving the geometry
da: Tilvalget "%s" kræver en parameter der angiver geometrien

en: Option "%s" requires an argument giving the role
da: Tilvalget "%s" kræver en parameter der angiver rollen

en: Option "%s" requires an argument giving the title
da: Tilvalget "%s" kræver en parameter der angiver titlen

en: Option "%s" requires an argument giving the zoom factor
da: Tilvalget "%s" kræver en parameter der angiver zoomfaktoren

en: Option "%s" requires an argument specifying what profile to use
da: Tilvalget "%s" kræver en parameter der angiver hvilken profil der skal bruges

en: Option "%s" requires specifying the command to run
da: Tilvalget "%s" kræver angivelse af en kommando der skal køres

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
da: Tilvalget "%s" kræver angivelse af kommandoen der skal køres, i resten af kommandolinjen

en: Option --%s is no longer supported in this version of gnome-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new --window-with-profile option
da: Tilvalget --%s understøttes ikke mere af gnome-terminal; du kan i stedet oprette en profil med den ønskede indstilling og bruge tilvalget --window-with-profile

en: Option --default-working-directory requires an argument giving the directory
da: Tilvalget --default-working-directory kræver en parameter der angiver mappen

en: PROFILEID
da: PROFILID

en: PROFILENAME
da: PROFILNAVN

en: P_rofiles...
da: P_rofiler...

en: Palette entry 1
da: Paletelement 1

en: Palette entry 10
da: Paletelement 10

en: Palette entry 11
da: Paletelement 11

en: Palette entry 12
da: Paletelement 12

en: Palette entry 13
da: Paletelement 13

en: Palette entry 14
da: Paletelement 14

en: Palette entry 15
da: Paletelement 15

en: Palette entry 16
da: Paletelement 16

en: Palette entry 2
da: Paletelement 2

en: Palette entry 3
da: Paletelement 3

en: Palette entry 4
da: Paletelement 4

en: Palette entry 5
da: Paletelement 5

en: Palette entry 6
da: Paletelement 6

en: Palette entry 7
da: Paletelement 7

en: Palette entry 8
da: Paletelement 8

en: Palette entry 9
da: Paletelement 9

en: Palette for terminal applications
da: Palet til terminalprogrammer

en: Palette had %d entry instead of %d
     | Palette had %d entries instead of %d
da[0]: Paletten havde %d element i stedet for %d
da[1]: Paletten havde %d elementer i stedet for %d

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste
da: Indsæt

en: Persian
da: Persisk

en: Popup a dialog when an s/key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
da: Vis et vindue når en S/Key-udfordringsforespørgsel opdages og klikkes på. Indtastning af en adgangskode i vinduet vil sende den til terminalen.

en: Position of the scrollbar
da: Position af rulleskakten

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
da: Mulige værdier er "close" for at lukke terminalen og "restart" for at genstarte kommandoen.

en: Profile Editor
da: Profilredigering

en: Profile _icon:
da: Profil_ikon:

en: Profile _name:
da: Profil_navn:

en: Profile _used when launching a new terminal:
da: Profil der _bruges ved start af ny terminal:

en: Profile list
da: Profilliste

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
da: Profil som bruges ved åbning af et nyt vindue eller faneblad. Skal være i profile_list.

en: Profile to use for new terminals
da: Profil der bruges ved nye terminaler

en: Profiles
da: Profiler

en: ROLE
da: ROLLE

en: Register with the activation nameserver [default]
da: Registrer med aktiveringsnavneserveren [standard]

en: Replaces initial title
da: Erstatter starttitel

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset and C_lear
da: Nulstil og r_yd

en: Reset and Clear
da: Nulstil og ryd

en: Restart the command
da: Genstart kommandoen

en: Romanian
da: Romansk

en: Ru_n a custom command instead of my shell
da: K_ør en brugerdefineret kommando i stedet for kommandoskallen

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
da: Kør denne kommando i stedet for kommandoskallen hvis use_custom_command er sand.

en: Sc_roll on output
da: Rul ned ved _data

en: Scr_ollback:
da: _Tilbagerulning:

en: Scroll on _keystroke
da: Rul ned ved _tastetryk

en: Scrolling
da: Rulning

en: Secure _Keyboard
da: Sikr _tastaturfokus

en: Select-by-_word characters:
da: Ord_vælgningstegn:

en: Set Title
da: Skift titel

en: Set _Character Encoding
da: Sæt _tegnkodning

en: Set the default terminal's working directory. Used internally
da: Angiv standardterminalens arbejdsmappe. Bruges internt

en: Set the last specified tab as the active one in its window
da: Benyt det sidst angivne faneblad som det aktive i dets vindue

en: Set the role for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
da: Angiv rollen for det sidst angivne vindue; gælder kun for ét vindue, og kan angives for hvert vindue du åbner fra kommandolinjen.

en: Set the terminal's title
da: Angiv terminalens titel

en: Set the terminal's working directory
da: Angiv terminalens arbejdsmappe

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
da: Angiv terminalens zoomfaktor (1.0 = normal størrelse)

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
da: Angiver hvilken kode slet tilbage-tasten genererer. Mulige værdier er "ascii-del" for ASCII DEL-tegnet, "control-h" for Control-H (også kendt som ASCII BS-tegnet), "escape-sequence" for den undvigesekvens som normalt bindes til slet tilbage eller slet. "ascii-del" anses normalt for at være den korrekte indstilling for slet tilbage-tasten.

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
da: Angiver hvilken kode slettetasten genererer. Mulige værdier er "ascii-del" for ASCII DEL-tegnet, "control-h" for Control-H (også kendt som ASCII BS-tegnet), "escape-sequence" for den undvigesekvens som normalt bindes til slet tilbage eller slet. "ascii-del" anses normalt for at være den korrekte indstilling for slettetasten.

en: Shortcut _Key
da: Genvejs_tast

en: Show Menu_bar
da: Vis menu_linje

en: Show _Menubar
da: Vis _menulinje

en: Show _menubar by default in new terminals
da: Vis som standard _menulinjen i nye terminaler

en: Si_ze:
da: St_ørrelse:

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Support skey dingus clicking
da: Understøt S/Key-klik

en: Switch to Next Tab
da: Skift til næste fane

en: Switch to Previous Tab
da: Skift til foregående fane

en: Switch to Tab 1
da: Skift til fane 1

en: Switch to Tab 10
da: Skift til fane 10

en: Switch to Tab 11
da: Skift til fane 11

en: Switch to Tab 12
da: Skift til fane 12

en: Switch to Tab 2
da: Skift til fane 2

en: Switch to Tab 3
da: Skift til fane 3

en: Switch to Tab 4
da: Skift til fane 4

en: Switch to Tab 5
da: Skift til fane 5

en: Switch to Tab 6
da: Skift til fane 6

en: Switch to Tab 7
da: Skift til fane 7

en: Switch to Tab 8
da: Skift til fane 8

en: Switch to Tab 9
da: Skift til fane 9

en: TITLE
da: TITEL

en: Ta_bs
da: Fane_blade

en: Terminal _bell
da: Terminal_bip

en: Terminal applications have these colors available to them.
da: Disse farver er tilgængelige for terminalprogrammer.

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
da: Terminaler har en 16 farvers palet som programmer inden i terminalen kan bruge. Dette er den palet i form af en kolon-adskilt liste af farvenavne. Farvenavne skal være i hexadecimalt format, som f.eks. "#FF00FF".

en: The command running inside the terminal may dynamically set a new title.
da: Kommandoen i terminalen kan vælge en ny titel dynamisk.

en: The file "%s" is missing. This indicates that the application is installed incorrectly.
da: Filen "%s" mangler. Dette indikerer at programmet er installeret forkert.

en: The profile you selected as a base for your new profile no longer exists
da: Den profil du valgte som grundlag for den nye profil, eksisterer ikke længere

en: The text you clicked doesn't seem to be an S/Key challenge.
da: Den tekst du har klikket på, ser ikke ud til at være en S/Key-udfordring.

en: The type of accelerator.
da: Genvejstypen.

en: The value of configuration key %s is not valid; value is "%s"
da: Værdien af konfigurationsnøglen %s er ikke gyldig; værdien er "%s"

en: There was a problem with the command for this terminal: %s
da: Der var et problem med kommandoen for denne terminal: %s

en: There was an error creating the child process for this terminal
da: Der opstod en fejl under oprettelse af afkomsprocessen for denne terminal

en: There was an error creating the child process for this terminal: %s
da: Der opstod en fejl under oprettelse af afkomsprocessen for denne terminal: %s

en: There was an error creating the profile "%s"
da: Der opstod en fejl under oprettelse af profilen "%s"

en: There was an error deleting the profiles
da: Der opstod en fejl under sletning af profilerne

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp: %s

en: There was an error getting the list of terminal profiles. (%s)
da: Der opstod en fejl under hentning af listen over terminalprofiler. %s

en: There was an error loading a terminal keybinding. (%s)
da: Der opstod en fejl under indlæsning af en tastebinding. %s

en: There was an error loading config from %s. (%s)
da: Der opstod en fejl under indlæsning af konfiguration fra %s. %s

en: There was an error loading config value for whether to use image in menus. (%s)
da: Der opstod en fejl under indlæsning af konfigurationsværdi for om der skal bruges billeder i menuer. %s

en: There was an error loading config value for whether to use menu accelerators. (%s)
da: Der opstod en fejl under indlæsning af konfigurationsværdi for om der skal bruges menugenveje. %s

en: There was an error loading config value for whether to use menubar access keys. (%s)
da: Der opstod en fejl under indlæsning af konfigurationsværdi for om der skal bruges menugenveje. %s

en: There was an error loading config value for whether to use mnemonics. (%s)
da: Der opstod en fejl under indlæsning af konfigurationsværdi for om der skal bruges tastaturgenveje. %s

en: There was an error subscribing to notification for use_menu_accelerators (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om use_menu_accelerators (%s)

en: There was an error subscribing to notification of changes to default profile. (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om ændringer i standardprofilen. %s

en: There was an error subscribing to notification of menu icon visibility changes. (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om ændringer i menuikonssynligheden. %s

en: There was an error subscribing to notification of monospace font changes. (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om fast bredde-skrifttypeændringer. %s

en: There was an error subscribing to notification of terminal encoding list changes. (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om ændringer i terminalkodningslisten. %s

en: There was an error subscribing to notification of terminal keybinding changes. (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om genvejstastændringer. %s

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile changes. (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om terminalprofilændringer. %s

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile list changes. (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om ændringer i terminalprofillisten. %s

en: There was an error subscribing to notification of terminal window configuration changes. (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om konfigurationsændringer for terminalvindue. %s

en: There was an error subscribing to notification on changes on whether to use menubar access keys (%s)
da: Der opstod en fejl under bestilling af underrettelser om at benytte menugenvejstaster (%s)

en: There was an error while removing the configuration directory %s. (%s)
da: Der opstod en fejl under fjernelse af konfigurationsmappen %s. %s

en: There wasn't a default value for %s
da: Der var ikke nogen standardværdi for %s

en: These options may cause some applications to behave incorrectly.
    They are only here to allow you to work around certain applications
    and operating systems that expect different terminal behavior.
da: Disse indstillinger kan få nogle programmer til at opføre sig forkert.
    De er her kun for at gøre det muligt for dig at arbejde dig rundt om
    visse programmer og styresystemer som forventer anderledes terminalopførsel.

en: Title and Command
da: Titel og kommando

en: Title for terminal
da: Titel for terminal

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
da: Titel som skal vises for terminalvinduet eller -fanebladet. Denne titel kan erstattes af eller kombineres med den titel som er angivet af programmet inden i terminalen, afhængigt at nøglen title_mode.

en: True if the cursor should blink when the terminal has focus, for windows/tabs with this profile.
da: Om markøren skal blinke når terminalen har fokus i vinduer/faneblade med denne profil.

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
da: Om menulinjen skal vises i ny vinduer i vinduer/faneblade med denne profil.

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turn off the menubar for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
da: Slå menulinjen fra for det sidst angivne vindue; gælder kun for ét vindue, og kan angives for hvert vindue du åbner fra kommandolinjen.

en: Turn on the menubar for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
da: Slå menulinjen til for det sidst angivne vindue; gælder kun for ét vindue, og kan angives for hvert vindue du åbner fra kommandolinjen.

en: Two "%s" options given for one tab
da: To tilvalg "%s" angivet for ét faneblad

en: Two "%s" options given for one window
da: To tilvalg "%s" angivet for ét vindue

en: Two --default-working-directories given
da: To --default-working-directories angivet

en: Two geometries given for one window
da: To geometrier angivet for ét vindue

en: Two roles given for one window
da: To roller angivet for ét vindue

en: Type a new accelerator
da: Tast en ny genvej

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
da: Tast en ny genvej eller tryk på slet tilbage-tasten for at rydde

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for pseudo-transparency.
da: Typen for terminalbaggrunden. Kan være "solid" for ensfarvet, "image" for et billede eller "transparent" for pseudogennemsigtighed.

en: URI list dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
da: URI-liste sluppet på terminalen havde ugyldigt format (%d) eller længde (%d)

en: Use colors from s_ystem theme
da: Benyt farver fra s_ystemtemaet

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: View
da: Vis

en: Western
da: Vestlig

en: What to do with dynamic title
da: Hvad der skal gøres med dynamisk titel

en: What to do with the terminal when the child command exits
da: Hvad der skal gøres terminalen når underprocessen afslutter

en: When command _exits:
da: Når kommando _slutter:

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
da: Når der vælges tekst efter ord, anses sekvenser af disse tegn for enkelte ord. Intervaller kan gives som "A-Z". Hvis tankestreg skal opfattes som et sådant tegn, kan den placeres som det første tegn.

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "disabled".
da: Hvor terminalrulleskakten skal placeres. Mulige værdier er "left", "right" og "disabled".

en: Whether the menubar has access keys
da: Om menulinjen har genvejstaster

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
da: Om standard GTK+-genvejene for menulinjen er aktiverede

en: Whether to allow bold text
da: Om fed tekst skal tillades

en: Whether to blink the cursor
da: Om markøren skal blinke

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
da: Om der skal være genveje på formen Alt+bogstav for menulinjen. Sådanne genveje kan interferere med nogle programmer der kører inden i terminalen så det er muligt at slå dem fra.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
da: Om kommandoen i terminalen skal køres som en logind-kommandoskal.

en: Whether to run a custom command instead of the shell
da: Om der skal køres en brugerdefineret kommando i stedet for kommandoskallen

en: Whether to scroll background image
da: Om baggrundsbilledet skal rulles

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
da: Om der skal rulles til bunden når en tast trykkes ned

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
da: Om der skal rulles til bunden når der er nye uddata

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
da: Om menulinjen skal vises i nye vinduer/faneblade

en: Whether to silence terminal bell
da: Om terminalbippet skal være stumt

en: Whether to update utmp/wtmp when launching terminal command
da: Om utmp/wtmp skal opdateres ved kørsel af terminalkommando

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
da: Om farverne fra temaet skal benyttes til terminalkontrollen

en: Whether to use the system font
da: Om systemskrifttypen skal benyttes

en: White on black
da: Hvidt på sort

en: X geometry specification (see "X" man page), can be specified once per window to be opened.
da: X-geomtrispecifikation (se manualsiden "X"), kan angives én gang pr. vindue der skal åbnes.

en: You already have a profile called "%s"
da: Du har allerede en profil ved navn "%s"

en: You must have at least one profile; you can't delete all of them.
da: Du skal mindst have én profil; du kan ikke slette dem allesammen.

en: You must select one or more profiles to delete.
da: Du skal angive en eller flere profiler der skal slettes.

en: ZOOMFACTOR
da: ZOOMFAKTOR

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
da: Zoomfaktoren "%g" er for stor, bruger %g

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
da: Zoomfaktoren "%g" er for lille, bruger %g

en: _About
da: _Om

en: _Action
da: _Handling

en: _Add or Remove...
da: _Tilføj eller fjern...

en: _Allow bold text
da: _Tillad fed tekst

en: _Background color:
da: _Baggrundsfarve:

en: _Background image
da: B_aggrundsbillede

en: _Backspace key generates:
da: Slet-_tilbage genererer:

en: _Base on:
da: _Basér på:

en: _Close Window
da: _Luk vindue

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy Link Address
da: K_opier adresse

en: _Create
da: _Opret

en: _Delete key generates:
da: _Slettetast genererer:

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: _Details
da: _Detaljer

en: _Dynamically-set title:
da: _Dynamisk valgt titel:

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Edit Current Profile...
da: _Redigér aktuel profil...

en: _Encoding
da: _Kodning

en: _File
da: _Fil

en: _Font:
da: Skrift_type:

en: _Full Screen
da: _Fuldskærm

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Image file:
da: _Billedfil:

en: _Input Methods
da: _Indtastningsmetoder

en: _Keyboard Shortcuts...
da: _Tastaturgenveje...

en: _Next Tab
da: _Næste fane

en: _None (use solid color)
da: _Ingen (ensfarvet)

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Open Link
da: _Åbn adresse

en: _Previous Tab
da: _Foregående fane

en: _Profile name:
da: _Profilnavn:

en: _Profiles:
da: _Profiler:

en: _Reset
da: _Nulstil

en: _Reset compatibility options to defaults
da: _Nulstil kompatibilitetsindstillinger til standardværdier

en: _Run command as a login shell
da: _Kør kommando som en logindskal

en: _Scrollbar is:
da: _Rulleskakt er:

en: _Set Title...
da: Skift _titel...

en: _Shade transparent or image background:
da: Gør gennemsigtige og billedbaggrunde _mørkere:

en: _Shortcut Keys:
da: _Genvejstaster:

en: _Text color:
da: _Tekstfarve:

en: _Title:
da: _Titel:

en: _Transparent background
da: _Gennemsigtig baggrund

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
da: _Opdatér utmp/wtmp-opføringer når kommando køres

en: _Use bold version of font
da: _Benyt fed version af skriften

en: _Use the system terminal font
da: Benyt _systemets terminalskrifttype

en: _View
da: _Vis

en: _kilobytes
da: _kilobyte

en: _lines
da: _linjer

en: char cell
da: tegncelle

en: italic
da: kursiv

en: kilobytes
da: kilobyte

en: monospaced
da: fast bredde

en: oblique
da: skæv

en: other
da: anden

en: proportional
da: varierende bredde

en: reverse italic
da: omvendt kursiv

en: reverse oblique
da: omvendt skæv

en: roman
da: opret

en: text/plain dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
da: "text/plain" sluppet på terminalen havde ugyldigt format (%d) eller længde (%d)
