gnome-utils 1.4.0.99 - en to da translation catalogue (348 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
da: 
    ... For mange fejl til at vise ...

en: %B %e
da: %e. %B

en: %B %e %X
da: %e. %B %X

en: %d File Found | %d Files Found
da[0]: %d fil fundet
da[1]: %d filer fundet

en: %d file found | %d files found
da[0]: %d fil fundet
da[1]: %d filer fundet

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
da: %-d/%m-%Y, %-H:%M

en: %s could not be opened.
da: Kunne ikke åbne %s.

en: %s is not a regular file.
da: %s er ikke en almindelig fil.

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
da: %s kan ikke læses af brugere. Kør enten programmet som root eller bed systemadministratoren om at ændre rettighederne på filen.

en: %s not a log file.
da: %s er ikke en logfil.

en: (stopped)
da: (stoppet)

en: /dev/floppy/0 or /dev/fd0
da: /dev/floppy/0 eller /dev/fd0

en: 0 for the quick format, 1 for a standard one (adds a low-level format) and finally 2 for a thorough format (adds a bad blocks scan).
da: 0 for hurtig formatering, 1 for standard (tilføjer en lavniveauformatering) og 2 for en grundig formatering (tilføjer kontrol for ugyldige blok)

en: <No log loaded>
da: <Ingen log indlæst>

en: <empty>
da: <tom>

en: <small><i><b>Note</b>: The mbadblocks utility isn't installed on this system.  It must be installed in order to perform a thorough DOS (fat) formatting.</i></small>
da: <small><i><b>Bemærk</b>: Værktøjet mbadblocks er ikke installeret på systemet. Det skal være installeret for at kunne foretage en grundig DOS (FAT) formatering.</i></small>

en: <span weight="bold">Filesystem Settings</span>
da: <span weight="bold">Indstillinger for filsystem</span>

en: <span weight="bold">Formatting Mode</span>
da: <span weight="bold">Formateringstype</span>

en: <span weight="bold">Physical Settings</span>
da: <span weight="bold">Fysiske indstillinger</span>

en: A client for the MIT dictionary server.
da: En klient til MIT-ordbogsserveren.

en: A serious error occured. Please check that your server and port are correct. For reference the default server is dict.org and the port 2628
da: En alvorlig fejl opstod. Tjek at serveren og porten er rigtige. Standardserveren er dict.org og standardporten 2628.

en: A system log viewer for GNOME.
da: En systemlog-fremviser til Gnome.

en: ADVANCED USERS ONLY - Default backend for FAT formatting
da: AVANCEREDE BRUGER KUN - forvalgt bagende for FAT-formatering

en: A_vailable options:
da: T_ilgængelige indstillinger:

en: Abnormal child process termination.
da: Unormal underprocesafslutning.

en: Abnormal mbadblocks child process termination.
da: Unormal underprocesafslutning af mbadblocks.

en: Ac_tions...
da: _Handlinger...

en: Accessories
da: Tilbehør

en: Action Database
da: Handlingsdatabase

en: Action that will be executed if all previous regexps. are matched. This is executed by a system command: system (action).
da: Handling som udføres hvis alle foregående regulære udtryk passer. Dette udføres med systemkommandoen: system(handling).

en: Actions
da: Handlinger

en: Add an action
da: Tilføj en handling

en: Add logs to monitor
da: Tilføj logfiler at overvåge

en: Alert Buttons
da: Knapper

en: Alert Type
da: Meddelelsestype

en: Are you sure you want to open %d document? | Are you sure you want to open %d documents?
da[0]: Er du sikker på at du ønsker at åbne %d dokument?
da[1]: Er du sikker på at du ønsker at åbne %d dokumenter?

en: Are you sure you want to open %d folder? | Are you sure you want to open %d folders?
da[0]: Er du sikker på du ønsker at åbne %d mappe?
da[1]: Er du sikker på du ønsker at åbne %d mapper?

en: Automatically start a search
da: Start automatisk en søgning

en: Bad data in cyl %d.  Continuing...
da: Ugyldige data i cylinder %d. Fortsætter...

en: Browse
da: Gennemse

en: Calendar
da: Kalender

en: Can't write to actions database!
da: Kan ikke skrive til handlingsdatabase!

en: Cannot connect to server
da: Kan ikke forbinde med server!

en: Cannot initialize bonobo.
da: Kan ikke klargøre Bonobo.

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
da: Kan ikke åbne handlingsdatabasen <%s>! Åbning mislykkedes.

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
da: Kan ikke åbne beskrivelsesdatabasen <%s>! Åbning mislykkedes.

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
da: Kan ikke åbne databasen med regulære udtryk <%s>! Åbning mislykkedes.

en: Check Spelling
da: Tjek stavning

en: Check _Spelling
da: Kontrollér _stavning

en: Check word spelling
da: Kontrollér ordets stavning

en: Checking for bad blocks...
da: Kontrollerer efter ugyldige blokke...

en: Checking for bad blocks... (this might take a while)
da: Kontrollerer for ugyldige blokke... (dette kan tage et stykke tid)

en: Checking for bad blocks... Done
da: Kontrollerer efter ugyldige blokke... Færdig.

en: Click to Remove the '%s' Rule
da: Klik for at fjerne reglen '%s'

en: Click to Start the search
da: Klik for at starte søgningen

en: Click to Stop the search
da: Klik for stoppe søgningen

en: Click to do the spell check
da: Klik for at foretage stavekontrol

en: Clos_e All
da: Lu_k alle

en: Close all Log files
da: Luk alle logfiler

en: Collapse all the rows
da: Fold alle rækkerne sammen

en: Contains the _text
da: Indeholder _teksten

en: Could not delete "%s".
da: Kunne ikke slette "%s"

en: Could not determine current floppy geometry.
da: Kunne ikke bestemme den aktuelle diskettegeometri.

en: Could not display help for the floppy formatter.
    %s
da: Kunne ikke vise hjælpen til disketteformateringen.
    %s

en: Could not move "%s" to the trash.
da: Kunne ikke flytte "%s" til papirkurven.

en: Could not move "%s" to trash.
da: Kunne ikke flytte "%s" til papirkurven.

en: Could not open document "%s".
da: Kunne ikke åbne dokumentet "%s".

en: Could not open folder "%s".
da: Kunne ikke åbne mappen "%s".

en: Could not open help document.
da: Kunne ikke åbne hjælpedokument.

en: Could not save "%s" document to "%s".
da: Kunne ikke gemme dokumentet "%s" som %s.

en: Could not save document.
da: Kunne ikke gemme dokument.

en: Currently _monitored logs:
da: Aktuelt _overvågede logfiler:

en: DEVICE
da: ENHED

en: D_efault strategy:
da: _Forvalgt strategi:

en: Database Name
da: Databasenavn

en: Date
da: Dato

en: Date Modified
da: Ændringstidspunkt

en: Date modified more than (da_ys)
da: Ændret _længere tilbage end (dage)

en: Date:
da: Dato:

en: De_fault Server
da: For_valgt server

en: Def_ault Port
da: Forv_algt port

en: Default Strategy
da: Forvalgt strategi

en: Default filesystem type
da: Forvalgt filsystemtype

en: Default formatting mode
da: Forvalgt formateringstype

en: Deleting "%s" failed: %s.
da: Sletning af "%s" mislykkedes: %s.

en: Description of this entry.
da: Beskrivelse af dette punkt.

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Dictionary Lookup
da: Ordbogsopslag

en: Dictionary Preferences
da: Indstillinger for ordbog

en: Dictionary server
da: Ordbogsserver

en: Do you want to delete "%s" permanently?
da: Ønsker du at slette "%s" permanent?

en: Double Density 3.5" (720KB)
da: Dobbeltdensitets 3.5" (720 kb)

en: Double Density 5.25" (360KB)
da: Dobbeltdensitets 5.25" (360 kb)

en: Edit Action
da: Redigér handling

en: Edit an action
da: Redigér en handling

en: Enter a Word or select one from the list below
da: Indtast et ord eller vælg et fra listen nedenfor

en: Enter a value for search rule
da: Indtast en værdi for søgereglen

en: Enter a word to know the spelling
da: Indtast et ord for at få oplyst stavningen

en: Enter the Port Number
da: Indtast portnummeret

en: Enter the Server Name
da: Indtast servernavnet

en: Enter the file name you want to search
da: Indtast det filnavn du ønsker at søge efter

en: Enter the folder name where you want to start the search
da: Indtast navnet på mappen hvor du ønsker at begynde søgningen

en: Entry Detail
da: Indtastningsdetalje

en: Entry changed called for a non entry option!
da: Det ændrede indtastningsfelt ønskede et ikke-indtastningsflag!

en: Error closing device %s
da: Fejl ved lukning af enhed %s

en: Error during completion of formatting
da: Fejl ved fuldbyrdelse af formatering

en: Error formatting track #%d
da: Fejl ved formatering af spor nr. %d

en: Error invoking query: %s
da: Fejl ved udførsel af forespørgsel: %s

en: Error parsing actions data base
da: Fejl under fortolkning af handlingsdatabase

en: Error parsing the search command.
da: Fejl ved fortolkning af søgekommandoen.

en: Error running the search command.
da: Fejl ved kørsel af søgekommandoen.

en: Error while checking the bad blocks.
da: Fejl under kontrol for ugyldige blokke...

en: Error while creating a unique filename for the bad blocks list file.
da: Fejl ved oprettelse af unikt filnavn til listen over ugyldige blokke.

en: Error while executing specified action
da: Fejl ved kørsel af angivet handling

en: Error while filling the bad blocks list file.
da: Fejl ved udfyldning af listen over ugyldige blokke.

en: Error while searching for files.
da: Fejl under søgning efter filer.

en: Error while spawning the (%s) command: %s.
da: Fejl ved kørsel af (%s) kommandoen: %s

en: Error while spawning the mbadblocks command: %s.
da: Fejl ved kørsel af mbadblocks-kommandoen: %s.

en: Error: [%s]
da: Fejl: [%s]

en: Expands or collapses a list of search options.
da: Udvider eller sammenfolder en liste af søgemuligheder.

en: Failed to open device %s for badblock checking
da: Det lykkedes ikke at åbne enheden %s til kontrol efter ugyldige blokke

en: February
da: Februar

en: File already opened
da: Fil er allerede åbnet

en: File is empty
da: Fil er tom

en: File system _type:
da: Filsystem_type:

en: Find
da: Søg

en: Floppy Formatter
da: Disketteformatering

en: Floppy _density:
da: Diskette_densitet:

en: Floppy de_vice:
da: Diskette_enhed:

en: Floppy formatted successfully.
da: Diskette formateret.

en: Floppy formatting cancelled.
da: Disketteformatering afbrudt.

en: Folder
da: Mappe

en: Follow symbolic links
da: Følg symbolske henvisninger

en: Format Floppy Disks
da: Formatér disketter

en: Format Progress
da: Formateringsstatus

en: Formatting the disk...
da: Formaterer disketten...

en: Formatting the disk... Done
da: Formaterer disketten... Færdig.

en: GConf error:
      %s
da: GConf-fejl:
      %s

en: Generic error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
da: Generel fejl ved tilgang af disketteenheden %s.
    
    Fejlkode %s

en: Generic error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
da: Generel fejl ved tilgang af disketteenheden %s.
    
    Fejlkode %s:%d

en: High Density 3.5" (1.44MB)
da: Højdensitets 3.5" (1.44 Mb)

en: High Density 5.25" (1.2MB)
da: Højdensitets 5.25" (1.2 Mb)

en: Host Name
da: Værtsnavn

en: I don't know what this is, but it's very wrong.
da: Aner ikke hvad dette er, men det er meget forkert.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
da: Hvis du erstatter en eksisterende fil, vil filens indhold blive overskrevet.

en: Image/label border
da: Billed-/etiketkant

en: Include other filesystems
da: Medtag andre filsystemer

en: Insufficient permissions to open floppy device %s.
da: Utilstrækkelige rettigheder til at åbne disketteenheden %s.

en: Internal Error: Unable to seek to the correct location.
da: Intern fejl: Kunne ikke søge til den rigtige position.

en: Internal Error: Weird value (%ld) in do_test
da: Intern fejl: Mærkelig værdi (%ld) i do_test

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
da: Ugyldigt parameter givet til kommandolinjeparameteren 'sortby'.

en: January
da: Januar

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Last Date:
da: Sidste dato:

en: Last Modified:
da: Sidst ændret:

en: Linux Native (ext2)
da: Indfødt Linux (ext2)

en: Log Information
da: Log-information

en: Log Line Details
da: Loglinjedetaljer

en: Log file to open up on startup
da: Logfil der skal åbnes ved start

en: Look Up for a Word
da: Slå et ord op

en: Look in Folder Entry
da: Kig i mappe-indtastning

en: Looking up word...
da: Slår ord op...

en: Lookup done
da: Opslag fuldført

en: Lookup word in dictionary
da: Slå ordet op i ordbog

en: Lookup words in an online dictionary
da: Slå ord op i en ordbog på internettet

en: Making filesystem on disk...
da: Opretter filsystem på disketten...

en: Making filesystem on disk... Done
da: Opretter filsystem på disketten... Færdig.

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: Message
da: Besked

en: Message:
da: Besked:

en: Mo_ve to Trash
da: F_lyt til papirkurv

en: Modified:
da: Ændret:

en: Monitor Logs
da: Overvåg logfiler

en: Monitor Options
da: Overvågningsindstillinger

en: Monitoring Logs...
da: Overvåger logfiler...

en: Moving "%s" failed: %s.
da: Flytning af "%s" mislykkedes: %s

en: Na_me does not contain
da: Na_vn indeholder ikke

en: Name
da: Navn

en: Name Contains Entry
da: Navn indeholder-indtastning

en: Name matches regular e_xpression
da: Fil passer til _regulært udtryk

en: Neither the mke2fs nor the mkdosfs/mformat applications are installed. You can't format a floppy without one of them.
da: Hverken programmet mke2fs eller mkdosfs/mformat er installeret. Du kan ikke formatere en diskette uden et af dem.

en: No Files Found
da: Ingen filer fundet

en: No files found
da: Ingen filer fundet

en: No log files to open
da: Ingen logfiler at åbne

en: No matches found
da: Ingen træf

en: Not enough memory!
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse!

en: Number of Lines:
da: Antal linjer:

en: O_pen Folder
da: Å_bn mappe

en: October
da: Oktober

en: Open new logfile
da: Åbn ny logfil

en: Owned by _group
da: Ejet af _gruppe

en: Owned by _user
da: Ejet af _bruger

en: Owner is unrecognized
da: Ejer er ukendt

en: Port Entry
da: Portindtastning

en: Port used to connect to server
da: Port der bruges til at tilslutte til serveren

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
da: Der opstod et problem ved læsning af cylinder %d, forventede %d, læste %d

en: Process
da: Proces

en: Process:
da: Proces:

en: Properties
da: Egenskaber

en: Read Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
da: Læsefejl:
    Der opstod et problem ved læsning af cylinder %d, forventede %d, læste %d

en: ReadLogStats: out of memory
da: ReadLogStats: løbet tør for hukommelse

en: Regular expression that will match process part of message.
da: Regulært udtryk der passer til procesdelen af beskeden.

en: Regular expression that will match the log name.
da: Regulært udtryk der passer til lognavnet.

en: Regular expression that will match the message.
da: Regulært udtryk der passer til beskeden.

en: Remove an action
da: Fjern en handling

en: Remove logs from monitor
da: Fjern logfiler fra overvågning

en: Reset port to default
da: Nulstil port til standardværdi

en: Reset server to default
da: Nulstil servernavn til standardnavn

en: S_earch results:
da: S_øgeresultater:

en: S_ize at least (kilobytes)
da: Størrelse _mindst (kilobyte)

en: S_witch Log
da: S_kift log

en: Save Search Results As...
da: Gem søgeresultater som...

en: Search Rule Value Entry
da: Søgeregelværdi

en: Search Rules Menu
da: Søgeregelmenu

en: Search Strategy
da: Søgningsstrategi

en: Search _results:
da: Søge_resultater:

en: Search all databases
da: Søg i alle databaser

en: Search for Files
da: Søg efter filer

en: Search s_trategy:
da: Søgningss_trategi:

en: Search your disk for files
da: Søg efter filer på disken

en: Searching...
da: Søger...

en: Select a search rule from the menu
da: Vælg en søgeregel fra menuen

en: Select the '%s' constraint
da: Vælg begrænsningen '%s'

en: Server Entry
da: Serverindtastning

en: Set sort order to descending, the default is ascending
da: Lad sorteringsrækkefølgen være faldende, som standard benyttes stigende

en: Set the text of 'Look in folder'
da: Angiv teksten for 'Kig i mappe'

en: Set the text of 'Name contains'
da: Angiv teksten for 'Navn indeholder'

en: Show Calendar Log
da: Vis kalenderlog

en: Show Entry Detail
da: Vis detaljer for element

en: Show Log Properties
da: Vis logegenskaber

en: Show hidden and backup files
da: Vis skjulte filer og sikkerhedskopier

en: Show more _options
da: Vis flere _indstillinger

en: Show more options
da: Vis flere indstillinger

en: Si_ze at most (kilobytes)
da: Størrelse _højst (kilobyte)

en: Size
da: Størrelse

en: Size:
da: Størrelse:

en: Smart _lookup
da: Smart _opslag

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
da: Sortér fil efter en af de følgende: 'name', 'folder', 'size', 'type' eller 'date'

en: Specifies the log file to open up at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
da: Logfil der skal åbnes når programmet startes. Standard er enten /var/adm/messages eller /var/log/messages, afhængigt af din styresystem.

en: Specify whether to use smart lookup. This key is dependant on whether the dictionary server supports this option. The default is TRUE
da: Angiv om der skal bruges smarte opslag. Denne nøgle afhænger af om ordbogsserveren understøtter indstillinger. Standardværdien er TRUE.

en: Spell check done
da: Stavekontrol fuldført

en: Spell-checking...
da: Kontrollerer stavning...

en: Start Date:
da: Startdato:

en: String not found
da: Tekst ikke fundet

en: Switch between already opened logs
da: Skift mellem allerede åbne logfiler

en: System Log
da: Systemlog

en: System Log Viewer
da: Systemlog-fremviser

en: TOUCHED!!
da: ÆNDRET!

en: TRUE to set mkdosfs as the preferred FAT formatting backend or FALSE to set mtools as the preferred FAT formatting backend.
da: TRUE for at benytte mkdosfs som den foretrukne FAT-formateringsbagende eller FALSE for at benytte mtools som den foretrukne FAT-formateringsbagende.

en: Tag that identifies the log file.
da: Mærke der indentificerer logfilen.

en: The bad blocks checking utility (mbadblocks) reported the following errors:
    %s.
da: Værktøjet til at kontrollere for ugyldige blokke (mbadblocks) rapporterede følgende fejl:
    %s

en: The buttons shown in the alert dialog
da: De knapper der vises i meddelelsesvinduet

en: The database to use in the dictionary server.
da: Den database der skal benyttes i ordbogsserveren.

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
da: Enheden %s er ikke forbundet.
    Tilkobl venligst enheden for at forsætte.

en: The device to format
da: Den enhed der skal formatteres

en: The dictionary server to connect to. The default server is dict.org. See http://www.dict.org for details on other servers
da: Den ordbogsserver der skal tilsluttes til. Den forvalgte server er dict.org. Se http://www.dict.org for oplysninger om andre servere.

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
da: Dokumentet "%s" eksisterer allerede. Ønsker du at erstatte det?

en: The document does not exist.
da: Dokumentet eksisterer ikke.

en: The document name you selected is a folder.
da: Det valgte dokumentnavn er en mappe.

en: The filesystem creation utility (%s) reported the following errors:
    
    %s (%d)
da: Værktøjet til at oprette filsystemer (%s) rapporterede følgende fejl:
    
    %s (%d)

en: The floppy has been formatted, but <b>%d bad block</b> (out of %d) has been found and marked. | The floppy has been formatted, but <b>%d bad blocks</b> (out of %d) have been found and marked.
da[0]: Disketten er blevet formateret, men <b>%d ugyldig blok</b> (ud af %d) er blevet fundet og markeret.
da[1]: Disketten er blevet formateret, men <b>%d ugyldig blokke</b> (ud af %d) er blevet fundet og markeret.

en: The name of the individual database to use in the dictionary server. ! specifies that gnome-dictionary should search all databases in a given server
da: Navnet på den database der skal bruges på ordbogsserveren. ! angiver at alle databaserne på en given server skal søges.

en: The nautilus file manager is not running.
da: Filhåndteringen Nautilus kører ikke.

en: The port number to connect to. The default port is 2628.
da: Portnummeret der skal tilsluttes til. Standardporten er 2628.

en: The search strategy to use
da: Søgningsstrategi der skal benyttes

en: The search strategy to use. This is dependant on the search strategy that the dictionary server supports. The default strategy is 'lev' - Match words within Levenshtein distance one
da: Den søgningsstrategi der skal benyttes. Dette afhænger af hvilke strategier ordbogsserveren understøtter. Den forvalgte strategi er 'lev' - find ord inden for Levenshtein-afstanden 1.

en: The type of alert
da: Meddelelsestypen

en: The volume name can't contain any blank space.
da: Diskettenavnet må ikke indeholde mellemrum.

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
da: Der er ikke nogen installeret fremviser der kan vise dokumentet.

en: There was an error displaying help: 
    %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: 
    %s

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
da[0]: Dette vil åbne %d separat vindue.
da[1]: Dette vil åbne %d separate vinduer.

en: Thorou_gh (adds a bad blocks check to the standard mode)
da: _Grundig (kontrollerer yderligere for ugyldige blokke)

en: Too many logs to monitor. Remove one and try again
da: For mange logfiler til at overvåge. Luk en og prøv igen.

en: Too many open logs. Close one and try again
da: For mange åbne logfiler. Luk en og prøv igen

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
da: Papirkurven er ikke tilgængelig. Kunne ikke flytte "%s" til papirkurven.

en: Unable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
da: Ude af stand til at tilgå disketten.
    
    Tjek at den er i drevet med drevdøren
    lukket.

en: Unable to create filesystem correctly.
da: Kunne ikke oprette filsystemet korrekt.

en: Unable to open any device, formatting cannot continue.
da: Kan ikke nogen enhed, formatering kan ikke fortsætte.

en: Unable to open logfile!
da: Ude af stand til at åbne logfil!

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
da: Kan ikke åbne enheden %s, formatering kan ikke fortsætte.

en: Unable to perform requested operation. 
    Either the server you are using is not available 
    or you are not connected to the Internet.
da: Kunne ikke udføre forespurgt handling.
    Enten er serveren du bruger, ikke tilgængelig,
    eller du er ikke koblet til internettet.

en: Unable to write to device %s
da: Kunne ikke skrive til enheden %s

en: Unable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
da: Kunne ikke skrive til disketten.
    
    Tjek at den ikke er skrivebeskyttet.

en: Unknown mke2fs starting signature, cancelling.
da: Ukendt mke2fs-startsignatur, annullerer.

en: Use smart lookup
da: Benyt smarte opslag

en: Verifying the format...
da: Kontrollerer formatet...

en: Verifying the format... Done
da: Kontrollerer formatet... Færdig.

en: View the system log file
da: Vis systemlogfilen

en: Volume _name:
da: Diskettenavn:

en: While searching the following errors were reported.
da: Under søgningen bliv de følgende fejl rapporteret.

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
da: Bredden af kanten rundt om etiketten og billedet i meddelelsesvinduet

en: Word
da: Ord

en: Word Entry
da: Ordindtastning

en: You did not select a document name.
da: Du valgte ikke et dokumentnavn.

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
da: Du har ikke rettigheder til at skrive til %s, formateringen kan ikke udføres.
    Kontakt systemadministratoren for at få skriverettigheder.

en: You may not have write permissions to the document.
da: Du har muligvis ikke skriverettigheder til dokumentet.

en: _About...
da: _Om...

en: _Action:
da: _Handling:

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Calendar
da: _Kalender

en: _Collapse All
da: _Sammenfold alle

en: _Date modified less than (days)
da: _Ændret inden for (dage)

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: _Dictionary
da: _Ordbog

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Entry Detail
da: _Elementdetaljer

en: _Execute actions
da: _Udfør handlinger

en: _Find
da: _Søg

en: _Format
da: _Formatér

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hide application
da: _Skjul program

en: _Log name:
da: _Lognavn:

en: _Look Up Selected Text
da: _Slå markeret tekst op...

en: _Look Up Word
da: _Slå ord op

en: _Look in folder:
da: _Kig i mappen:

en: _Lookup
da: _Slå op

en: _Message:
da: _Besked:

en: _Monitor...
da: _Overvåg...

en: _Name contains:
da: _Navn indeholder:

en: _Open
da: _Åbn

en: _Preferences...
da: _Indstillinger...

en: _Process:
da: _Proces:

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Quick (only creates the filesystem)
da: _Hurtig (overskriver blot filsystemet)

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Save Results As...
da: _Gem resultater som...

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: _Select logs to monitor:
da: _Vælg logfiler at overvåge:

en: _Show Dictionary
da: _Vis ordbog

en: _Standard (adds a low-level format to the quick mode)
da: _Standard (foretager en egentlig formatering)

en: _Tag:
da: _Mærke:

en: _Word:
da: _Ord:

en: action to execute when regexps are TRUE
da: handling at udføre når reg. udtryk findes

en: description
da: beskrivelse

en: ext2 for the linux native filesystem or fat for the DOS filesystem.
da: Angiv ext2 for det indføde Linux-filsystem eller FAT for filsystemet til DOS.

en: link (broken)
da: henvisning (ødelagt)

en: link to %s
da: henvisning til %s

en: log name regexp
da: reg. udtryk til log-navn

en: message regexp
da: reg. udtryk til besked

en: process regexp
da: reg. udtryk til proces

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
da: tag: [%s]
    log_navn: [%s]
    proces: [%s]
    besked: [%s]
    beskrivelse: [%s]
    handling: [%s]

en: tmp_list is NULL
da: tmp_list er NULL

en: today at %-I:%M %p
da: i dag kl. %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M %p
da: i går kl. %-H:%M
