gnucash 1.6 - en to da translation catalogue (1295 entries)

en:  Stylesheet
da:  Stilark

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
da: konti med saldoen 0.00 bliver ikke vist.

en: %s to %s
da: %s til %s

en: 'Enter' moves to blank transaction
da: 'Retur' hopper til tom transaktion

en: (%d) New Accounts
da: (%d) Nye konti

en: (Report not found)
da: (Rapport ikke fundet)

en: (You selected no list items.)
da: (Du valgte ingen emner fra listen.)

en: (no description)
da: (ingen beskrivelse)

en: (no memo)
da: (intet notat)

en: (none)
da: (ingen)

en: (null)
da: (tom)

en: (split)
da: (Opdel)

en: - (Dash)
da: - (bindestreg)

en: -- Split Transaction --
da: -- Opdelt transaktion --

en: -- Stock Split --
da: -- Aktie-opdeling --

en: . (Period)
da: . (punktum)

en: / (Slash)
da: / (skråstreg)

en: 1st Est Tax Quarter
da: 1. est. skattekvartal

en: 2Week
da: 14dage

en: 2nd Est Tax Quarter
da: 2. est. skattekvartal

en: 3rd Est Tax Quarter
da: 3. est. skattekvartal

en: 4th Est Tax Quarter
da: 4. est. skattekvartal

en: : (Colon)
da: : (kolon)

en: << Remove
da: << Fjern

en: <No information>
da: <ingen information>

en: <No name>
da: <Intet navn>

en: <no file>
da: <ingen fil>

en: A list option
da: Et listealternativ

en: A sample report with examples.
da: En prøverapport med eksempler

en: ATM
da: Pengeautomat

en: Account
da: Konto

en: Account Code
da: Kontonummer

en: Account Code:
da: Kontonummer:

en: Account Display Depth
da: Kontovisningsdybde

en: Account Information
da: Kontooplysninger

en: Account Name
da: Kontonavn

en: Account Name:
da: Kontonavn:

en: Account Separator
da: Kontoseparator

en: Account Summary
da: Kontoopsummering

en: Account Tree
da: Kontotræ

en: Account Type
da: Kontotype

en: Account Types
da: Kontotyper

en: Account fields to display
da: Viste kontofelter

en: Account name
da: Kontonavn

en: Account name:
da: Kontonavn:

en: Account types to display
da: Vis kontotyper

en: Accounts
da: Konti

en: Accounts Selected:
da: Valgte konti:

en: Accounts and stock holdings
da: Konti og aktiebeholdninger

en: Action
da: Handling

en: Actual Transactions
da: Virkelige transaktioner

en: Add
da: Tilføj

en: Add  >>
da: Tilføj  >>

en: Add a new price.
da: Tilføj en ny pris.

en: Add a new transaction to the account
da: Tilføj en ny transaktion til kontoen

en: Add price quotes to given FILE.
da: Tilføj pristilbud til en given FIL.

en: Add remaining good quotes?
da: Tilføj resterende varekurser?

en: Add results to current search
da: Tilføj resultater til nuværende søgning

en: Adding remaining good quotes.
da: Tilføjer resterende varekurser.

en: Adjust current account split total
da: Justér aktuel konto-opdelingstotal

en: Adjust other account split total
da: Justér anden konto-opdeling

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment
da: Bed brugeren angive en kreditkorts-indbetaling efter afstemning af et kreditkortsudtog

en: Ago
da: Siden

en: All
da: Alle

en: All Prices at the same date
da: Alle priser fra samme dato

en: All Prices equal
da: Alle priser ens

en: All accounts
da: Alle konti

en: All prices before the date below will be deleted.
da: Alle priser før nedenstående dato vil blive slettet.

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
da: Alle fundne priser er ens. Dette ville give et graf med kun en vandret linie. Desværre kan grafværktøjet ikke håndtere dette.

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
da: Alle de fundne priser er fra samme dato. Dette ville give en graf med kun en lodret linie. Desværre kan grafværktøjet ikke håndtere dette.

en: Alternate Period
da: Alternativ periode

en: Alternate Table Cell Color
da: Skiftevise tabelcellefarver

en: Alternate the primary and secondary colors with each transaction, not each row
da: Skift mellem de primære og sekundære farver ved hver transaktion, ikke hver række

en: Always show sub-accounts
da: Vis altid underkonti

en: Amount
da: Beløb

en: Amount (numbers):
da: Sum (cifre):

en: Amount (words):
da: Sum (bogstaver):

en: Amount:
da: Beløb:

en: An account list option
da: Et kontolistealternativ

en: An error occurred while importing QIF transactions into GnuCash. Your accounts are unchanged.
da: Der opstod en fejl under indlæsning af QIF-transaktioner i GnuCash. Dine konti er uændrede.

en: An error occurred while loading the QIF file.
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af QIF-filen.

en: An error occurred while parsing the QIF file.
da: Der opstod en fejl under tolkning af QIF-filen.

en: An error occurred while processing
        %s
da: Det opstod en fejl under behandling af
        %s

en: An unknown I/O error occurred.
da: Der opstod en ukendt I/O-fejl.

en: Application MDI mode
da: Multidokumenttilstand

en: Apr 1 - May 31
da: 1. apr - 31. maj

en: Apr 1 - May 31, Last year
da: 1. april - 31. maj, sidste år

en: Are you sure you want to delete
       %s
    from the transaction
       %s ?
da: Er du sikker på at du vil slette
       %s
    fra transaktionen
       %s ?

en: Are you sure you want to delete the %s account?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette kontoen %s?

en: Are you sure you want to delete the current transaction?
da: Er du sikker på at du vil slette den nuværende transaktion?

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash
    calculator to add, subtract, multiply and divide .  Simply type
    the first value, then select '+', '-','*', or '/'.  Type the
    second value and press Enter to record the calculated amount.
da: Når du indtaster beløb i kassekladden, kan du bruge GnuCash's
    lommeregner til at addere, subtrahere, gange og dividere.
    Indtast ganske enkelt den første værdi, derefter '+', '-', '*'
    eller '/'. Indtast den anden værdi og tryk Retur for at registrere
    den beregnede værdi.

en: Ascending
da: Stigende

en: Asset
da: Aktiv

en: Asset Account
da: Aktiv-konto

en: Asset Barchart
da: Aktivsøjlediagram

en: Asset Chart
da: Aktivdiagram

en: Asset Piechart
da: Aktivlagkage

en: Assets
da: Aktiver

en: Assets Over Time
da: Aktiver over tid

en: Auto Decimal Places
da: Automatiske decimaler

en: Auto-Raise Lists
da: Hæv automatisk lister

en: AutoDep
da: AutoAfh

en: Automatic Decimal Point
da: Automatiske decimalpladser

en: Automatic credit card payments
da: Automatiske kreditkortbetalinger

en: Automatically check off cleared transactions when reconciling
da: Afkryds automatisk kontrollerede transaktioner, når de afstemmes

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
da: Indsæt automatisk et decimalkomma i værdier, der indtastes uden et sådant.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
da: Sæt automatisk listen af konti eller handlinger i forgrunden under indlæsning af data.

en: Available reports
da: Tilgængelige rapporter

en: Average
da: Gennemsnit

en: Average Balance
da: Gennemsnitlig saldo

en: Back
da: Tilbage

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Pixmap
da: Baggrundsbillede

en: Background Tile
da: Baggrundstitel

en: Background color for reports.
da: Baggrundsfarve for rapporter.

en: Background tile for reports.
da: Baggrundstitel for rapporter

en: Bad option
da: Slem valgmulighed

en: Balance
da: Saldo

en: Balance Information
da: Saldooplysninger

en: Balance Sheet
da: Saldoark

en: Balance at %s
da: Saldo ved %s

en: Balance it manually
da: Balancér den manuelt

en: Balance:
da: Saldo:

en: Balances %s to %s
da: Saldi %s til %s

en: Banner for top of report.
da: Hovedet i toppen af rapporten.

en: Beginning of Period Payments
da: Betalinger ved periodestart

en: Beginning of the previous calendar year
da: Start på forrige kalenderår

en: Bevel depth on tables
da: Niveaudybde for tabeller

en: Bill
da: Regning

en: Blank
da: Tom

en: Blue items are exportable to a .TXF file.
da: Blå elementer kan eksporteres til en .TXF-fil.

en: Boolean Option
da: Sand-falsk valgmulighed

en: Business
da: Forretning

en: Buy
da: Køb

en: By default, show every transaction in an account.
da: Vis som standard alle transaktioner i en konto.

en: By default, show horizontal borders on the cells.
da: Vis som standard vandrette kanter på cellerne.

en: By default, show vertical borders on the cells.
da: Vis som standard lodrette kanter på cellerne.

en: CUSIP or other code:
da: CUSIP eller anden kode:

en: Calculate
da: Beregn

en: Calculate the price of this commodity.
da: Beregn prisen på denne vare.

en: Calendar
da: Kalender

en: Can't connect to
       %s
    Connection was lost, unable to send data.
da: Kunne ikke forbinde til
       %s
    Forbindelsen blev afbrudt. Kunne ikke afsende data.

en: Can't connect to
       %s
    The host, username or password were incorrect.
da: Kunne ikke forbinde til
       %s
    Værten, brugernavnet eller adgangskoden var forkert.

en: Can't parse the URL
       %s
da: Kunne ikke tolke URL'en
         %s

en: Can't save style sheet
da: kan ikke gemme stilark

en: Can't save window state
da: Kan ikke gemme vinduestilstand

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel outstanding HTML requests
da: Annullér udestående HTML-forespørgsler

en: Cancel the current transaction
da: Afbryd den nuværende transaktion

en: Cancel the reconciliation of this account
da: Afbryd afstemning af denne konto

en: Canceling
da: Annullerer

en: Cap Return
da: Kapitalgevinst

en: Cap. gain (long)
da: Kapitalgevinst (lang sigt)

en: Cap. gain (mid)
da: Kapitalgevinst (mellemlang sigt)

en: Cap. gain (short)
da: Kapitalgevinst (kort sigt)

en: Capital Gains
da: Kapitalgevinster

en: Cash
da: Kontant

en: Cash Amount:
da: Kontantbeløb:

en: Cash In Lieu
da: Afrundingsbeløb

en: Change the reconcile information including statement date and ending balance.
da: Ændr afstemningsoplysninger, inklusiv udskriftsdato og slutsaldo.

en: Changed
da: Ændret

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
da: Der er lavet ændringer siden sidste gemning. Gem dataene i en fil?

en: Charge
da: Afgift

en: Check & Repair A_ccount
da: Tjek og reparér konto

en: Check & Repair A_ll
da: Tjek og reparér a_lt

en: Check & Repair Su_baccounts
da: Tjek og reparér u_nderkonti

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
da: Tjek og reparér ubalancerede transaktioner og opdelinger uden ejer i alle konti

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
da: Tjek og reparér ubalancerede transaktioner og opdelinger uden ejer i denne konto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
da: Tjek og reparér ubalancerede transaktioner og opdelinger uden ejer i denne konto og dens underkonti

en: Check format:
da: Checkformat:

en: Check off cleared transactions
da: Kryds kontrollerede transaktioner af

en: Check position:
da: Checkposition:

en: Checking
da: Åben bankkonto

en: Choose Currency
da: Vælg valuta

en: Choose accounts to create
da: Vælg konti, der skal oprettes

en: Choose export format
da: Vælg eksportformat

en: Choose how new windows are created for reports and account trees.
da: Vælg, hvorledes nye vinduer oprettes for rapporter og kontotræer.

en: Choose the export format for this report:
da: Vælg eksportformat for denne rapport:

en: Choose the marker for each data point.
da: Vælg markør for hvert datapunkt.

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
da: Vælg mellem at vise ikoner, tekst eller begge dele i værktøjslinjeknapper

en: Clear
da: Slet

en: Clear All
da: Tøm alt

en: Clear the entry
da: Slet punktet

en: Cleared
da: Slettet

en: Cleared:
da: Kontrolleret:

en: Click "Finish" to import data from the staging area and update
    your GnuCash accounts. The account and category matching
    information you have entered will be saved and used for
    defaults the next time you use the QIF import  facility. 
    
    Click "Back" to review your account and category matchings,
    to change currency and security settings for new accounts, 
    or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
da: Tryk "Afslut" for endeligt at indlæse data og opdatere dine GnuCash-
    konti. De oplysninger om konti og kategorier, som du har angivet, vil
    blive gemt og brugt som standard, næste gang, du benytter QIF-indlæsning.
    
    Tryk "Tilbage" for at efterse parringerne af konti og kategorier, ændre
    valuta- og værdipapir-indstillinger for nye konti eller tilføje flere
    filer i indlæsningen.
    
    Tryk "Annullér" for at afbryde QIF-indlæsningsprocessen.

en: Click "Finish" to update your accounts to use the new 
    information you have entered.
    
    Click "Cancel" to cancel the file-loading process.  
    
    Click "Back" to review your currency selections.
da: Tryk "Afslut" for at opdatere dine konti med de nye 
    oplysninger, du har indtastet.
    
    Tryk "Annullér" for at fortryde filindlæsningsprocessen.  
    
    Tryk "Tilbage" for at efterse dine valutavalg.

en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time.
    Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step 
    of the QIF import process.
da: Tryk "Indlæs endnu en fil", hvis du har flere data at indlæse i denne 
    omgang. Vælg dette, hvis du har gemt dine konti i separate QIF-filer.
    
    Tryk "Næste" for at afslutte indlæsningen af filer og gå til næste trin 
    i QIF-indlæsningsprocessen.

en: Click "Next" to accept the information and move 
    to the next currency or stock.
da: Tryk "Næste" for at bekræfte ovenstående information 
    og gå til næste valuta eller aktie.

en: Click "Next" to accept the information and move on.
da: Tryk "Næste" for at acceptere oplysningerne og gå videre.

en: Click "Next" to check matchings for QIF categories.
da: Tryk "Næste" for at tjekke parringer af QIF-kategorier.

en: Click "Next" to enter information about stocks and
    mutual funds in the imported data.
da: Tryk "Næste" for at indtaste oplysninger om aktier og
    investeringsbeviser i de indlæste data.

en: Click "Next" to enter information about the currency used in your QIF files.
da: Tryk "Næste" for at indtaste oplysninger om den benyttede valuta i dine QIF-filer.

en: Click the right mouse button in the main window to bring up the
    account menu options. Within each register, clicking the right
    mouse button brings up the transaction menu options.
da: Brug den højre museknap i hovedvinduet til at vise kontoens
    menuvalg. I hver kassekladde vil højre museknap frembringe
    transaktionens menuvalg.

en: Client
da: Klient

en: Close
da: Luk

en: Close the current notebook page
da: Gem den aktuelle notesbogsside

en: Close this Help window
da: Luk dette hjælpevindue

en: Code
da: Kode

en: Color for grand totals
da: Farve for hovedtotaler

en: Color for subsubtotals
da: Farve på subsubtotaler

en: Color of the marker
da: Markørens farve

en: Colors
da: Farver

en: Cols
da: Kolonner

en: Column span:
da: Kolonnespænd:

en: Combo Date Option
da: Tid og dato valg

en: Commissions
da: Kurtage

en: Commodities
da: Varer

en: Commodity
da: Vare

en: Commodity _Editor
da: Varer_edigering

en: Commodity:
da: Vare:

en: Company logo image.
da: Firmalogo-billede.

en: Complete
da: Færdig

en: Compounding:
da: Renters rente:

en: Confirm before changing reconciled
da: Bekræft inden ændring af afstemt

en: Contents
da: Indhold

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
da: Europa: dd.mm.åååå

en: Continue using only the good quotes?
da: Fortsæt med kun varekurser?

en: Continuing with good quotes.
da: Fortsætter med varekurser.

en: Continuous Compounding
da: Løbende rentetilskrivning

en: Copy Transaction
da: Kopiér transaktion

en: Copy the selected transaction
da: Kopiér den valgte transaktion

en: Could not create opening balance.
da: Kunne ikke oprette åbningssaldo

en: Could not open the file
         %s
    %s
da: Der opstod en fejl ved åbning af filen
         %s
    %s

en: Crash the report
da: Ødelæg rapporten

en: Create a new account
da: Opret en ny konto

en: Create a new file
da: Opret en ny fil

en: Create a new set of accounts
da: Opret et nyt kontosæt

en: Create a new top-level window for each report or account tree
da: Opret et nyt topniveau-vindue for hver rapport eller kontotræ

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window
    tool bar.  This will bring up a dialog box where you can enter
    account details.  For more information on choosing an account type
    or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online
    manual.
da: Opret nye konti ved at trykke på "Ny"-knappen i hovedvinduets
    værktøjslinie. Dette vil frembringe en dialogboks, hvor du kan
    angive kontodetaljer. Læs mere om opsætning af kontoplaner
    i GnuCash's brugervejledning.

en: Credit
da: Kredit

en: Credit Accounts
da: Kreditkonti

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Credit Lines
da: Kreditlinier

en: Credits
da: Kreditter

en: Currencies
da: Valutaer

en: Currency
da: Valuta

en: Currency Transfer
da: Valutaoverførsel

en: Currency/security:
da: Valuta/værdipapir:

en: Currency:
da: Valuta:

en: Current Account
da: Aktuel konto

en: Current Financial Year Start
da: Starten af aktuelle regnskabsår

en: Current Value:
da: Nutidsværdi:

en: Current Year End
da: Dette års afslutning

en: Current Year Start
da: Aktuelle års begyndelse

en: Custom check format
da: Eget checkformat

en: Custom format
da: Eget format

en: Cut Transaction
da: Klip transaktion

en: Cut the selected transaction
da: Klip den valgte transaktion ud

en: Date
da: Dato

en: Date Format
da: Datoformat

en: Date Format Display
da: Vis datoformat

en: Date format:
da: Datoformat:

en: Date:
da: Dato:

en: Date:
da: Dato:

en: Day
da: Dag

en: Days
da: Dage

en: Debit
da: Debet

en: Debits
da: Debet

en: Decrease
da: Sænk

en: Default
da: Standard

en: Default MDI mode can be set in the GNOME Control Center
da: Den automatisk valgte multidokumentstilstand kan vælges i Gnomes kontrolcenter

en: Default Register Style
da: Standard kassekladdetype

en: Default alternate background for table cells.
da: Standard skiftevis baggrund for tabelceller.

en: Default background for table cells.
da: Standardbaggrund i tabelceller.

en: Default color for subtotal rows.
da: Standard baggrundsfarve for subtotal-rækker.

en: Default currency for new accounts
da: Standardvaluta for nye konti

en: Default number of register rows to display.
da: Antal viste kassekladde-rækker.

en: Default style for register windows
da: Vælg standardtype for kassekladdevinduer

en: Default system locale format
da: Standard regionsdata for systemet

en: Delete
da: Slet

en: Delete Transaction
da: Slet transaktion

en: Delete all the other splits
da: Slet alle de andre opdelinger

en: Delete results from current search
da: Slet resultater fra nuværende søgning

en: Delete selected account
da: Slet den valgte konto

en: Delete the current transaction
da: Slet den nuværende transaktion

en: Delete the whole transaction
da: Slet hele transaktionen

en: Deposit
da: Indsæt

en: Depreciation
da: Nedskrivning

en: Descending
da: Faldende

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Detailed Description
da: Detaljeret beskrivelse

en: Direct Debit
da: Direkte Debet

en: Discrete Compounding
da: Diskret rentetilskrivning

en: Display
da: Vis

en: Display "Tip of the Day"
da: Vis "Dagens råd"

en: Display 1 line
da: Vis 1 linje

en: Display N lines
da: Vis N linjer

en: Display a graph of the selected data.
da: Vis et diagram med de viste data.

en: Display a running balance
da: Vis løbende saldo

en: Display a table of the selected data.
da: Vis en tabel med de valgte data.

en: Display hints for using GnuCash at startup
da: Vis råd til brugen af GnuCash ved opstart

en: Display negative amounts in red
da: Vis negative beløb med rødt

en: Display the %s report
da: Vis %s-rapporten

en: Display the account's foreign currency amount?
da: Vis kontoens beløb i fremmed valuta?

en: Display the account?
da: Vis kontoen?

en: Display the amount?
da: Vis beløbet?

en: Display the check number?
da: Vis checknummeret?

en: Display the date?
da: Vis datoen?

en: Display the description?
da: Vis beskrivelsen?

en: Display the full account name
da: Vis hele kontonavnet

en: Display the memo?
da: Vis noten?

en: Display the number of shares?
da: Vis antal aktier

en: Display the shares price?
da: Vis aktiernes pris?

en: Display the totals?
da: Vis totalerne?

en: Display this dialog next time
da: Vis dette vindue næste gang

en: Dist
da: Udlod

en: Div
da: Diverse

en: Dividends
da: Udbytter

en: Do a date subtotal
da: Lav en dato-subtotal

en: Do not do any filtering
da: Lav ikke nogen filtrering

en: Do not load the last file opened
da: Indlæs ikke den sidst åbnede fil

en: Do not sort
da: Sortér ikke

en: Do transaction report on this account
da: Lav transaktionsrapport for denne konto

en: Do you really want to mark this transaction not reconciled?
    Doing so might make future reconciliation difficult!
da: Vil du virkelig markere denne transaktion som ikke-afstemt?
    Hvis du gør det kan fremtidige afstemninger blive svære!

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
da: Vil du udsætte denne afstemning og afslutte den senere?

en: Don't change any displayed amounts
da: Ret ikke i nogen af de viste beløb

en: Don't load any file, including autoloading the last file.
da: Indlæs ingen fil. Heller ingen automatisk indlæsning af sidste fil.

en: Don't popup the new account list dialog when you choose "New File" from the "File" menu
da: Vis ikke vinduet for ny kontoliste, når du vælger "Ny Fil" fra "Fil"-menuen

en: Don't reverse any accounts
da: Skift ikke fortegn for nogen konto

en: Double
da: Dobbelt

en: Double Line Mode
da: Dobbelt linje-tilstand

en: Double click expands parent accounts
da: Dobbeltklik ekspanderer samlekonti

en: Double clicking on an account with children expands the account instead of opening a register.
da: At dobbeltklikke på en konto med underkonti ekspanderer kontoen i stedet for at åbne en kassekladde.

en: Double mode colors alternate with transactions
da: Skift mellem farver for transaktioner i dobbeltrækketilstand

en: Double-Weeks
da: Dobbeltuger

en: Dup?
da: Dub?

en: Duplicate
da: Dublet

en: Duplicate Transaction
da: Transaktionsdublet

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Account
da: Redigér konto

en: Edit Options
da: Redigér valg

en: Edit report options
da: Redigér rapportvalg

en: Edit report style sheets.
da: Redigér rapport-stilark.

en: Edit the account view options
da: Redigér kontovisningsvalgene

en: Edit the current price.
da: Redigér den nuværende pris.

en: Edit the current transaction
da: Redigér den nuværende transaktion

en: Edit the main account for this register
da: Rediger hovedkontoen for denne kassekladde

en: Edit the selected account
da: Redigér den valgte konto

en: Effective Date:
da: Effektiv dato:

en: Enable EURO support
da: Anvend EURO-understøttelse

en: Enable Links
da: Aktivér henvisninger

en: Enable debugging code.
da: Aktivér fejlsøgningsrutiner.

en: Enable debugging mode
da: Aktivér aflusningstilstand

en: Enable hyperlinks in reports
da: Aktivér henvisninger i rapporter

en: Enable hyperlinks in reports.
da: Aktivér henvisninger i rapporter.

en: Enables support for the European Union EURO currency
da: Aktiverer understøttelse af den Europæiske Unions EURO-valuta

en: End Current Financial Year
da: Slutning af aktuelle regnskabsår

en: End Previous Financial Year
da: Slutning af forrige regnskabsår

en: End date:
da: Slutdato:

en: End of Period Payments
da: Betalinger ved periodeafslutning

en: End of current quarter
da: Slutningen af nuværende kvartal

en: End of previous month
da: Slutningen af forrige måned

en: End of previous quarter
da: Slutningen af forrige kvartal

en: End of previous quarterly accounting period
da: Slutningen af forrige kvartalsmæssige regnskabsperiode

en: End of reporting period
da: Rapportperiodes slutning

en: End of the Previous Year
da: Slutning af forrige år

en: End of the current Financial year/Accounting Period
da: Slutningen af den aktuelle regnskabperiode

en: End of the current calendar year
da: Slutning af aktuelle kalenderår

en: End of the current month
da: Slutning af den nuværende måned

en: End of the previous Financial year/Accounting Period
da: Slutningen af forrige regnskabsperiode

en: End of this month
da: Slutningen af denne måned

en: Ending Balance:
da: Slutsaldo:

en: Enter
da: Retur

en: Enter GnuCash Network passphrase:
da: Angiv GnuCash Netværk-adgangskode:

en: Enter URI to load:
da: Angiv URI at indlæse:

en: Enter a description of the split
da: Angiv en beskrivelse af opsplitningen

en: Enter a description of the transaction
da: Indtast en beskrivelse af transaktionen

en: Enter a descriptive name for the currency or stock, such as 
    "US Dollar" or "Red Hat Stock"
da: Angiv et beskrivende navn for valuta eller aktie, såsom 
    "Danske kroner" eller "Red Hat Aktie"

en: Enter a descriptive name for this report
da: Indtast et beskrivende navn for denne rapport

en: Enter a name for the account
da: Angiv navnet på kontoen

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
da: Angiv en unik kode, der identificerer varen. Du kan også lade feltet være tomt.

en: Enter information about "%s"
da: Indtast oplysninger om "%s"

en: Enter notes for the transaction
da: Indtast noter for transaktionen

en: Enter opening balances
da: Angiv åbningssaldi

en: Enter passphrase:
da: Angiv adgangskode:

en: Enter report row/column span
da: Angiv rapportens række/kolonne-spænd

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
da: Vælg kontoen at overføre fra, eller vælg en fra listen

en: Enter the currency used for new accounts
da: Angiv standardvaluta for nye konti

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger.
    For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution.
    You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
da: Angiv datoen og antallet af aktier, du har vundet eller tabt ved en aktieopsplitning eller -sammenlægning.
    Brug en negativ værdi for aktiefordelingen for aktiesammenlægninger (negative opsplitninger).
    Du kan også skrive en beskrivelse for transaktionen eller bruge standardbeskrivelsen.

en: Enter the full name of the commodity, such as "Red Hat Stock"
da: Angiv fulde navn for varen, såsom "Red Hat-aktie"

en: Enter the full name of the commodity. Example: US Dollars
da: Angiv fulde navn for varen. Eksempel: DK kroner

en: Enter the number of shares bought or sold
da: Indtast antallet af købte eller solgte aktier

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
da: Angiv den mindste del af varen, der kan handles. For aktier, som kun kan handles i hele antal, skal du vælge 1.

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT") or other unique abbreviation for the name.
da: Angiv børskode (såsom "RHAT") eller anden unik forkortelse for navnet.

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT"), national currency symbol 
    (such as "USD"), or other unique abbreviation for the name.
da: Angiv børskode (såsom "RHAT"), national valutakode (såsom "DKK"),
    eller anden unik forkortelse for navnet.

en: Enter the ticker symbol or currency code for the commodity. Example: USD
da: Angiv børskode eller valutakode for varen. Eksempel: DKK

en: Enter the transaction number, such as the check number
da: Indtast transaktionsnummeret (f.eks. checknummeret)

en: Enter the type of commodity. For stocks, this is often an exchange on which the stock is traded. You can choose an existing type from the list or enter a new type with the keyboard.
da: Angiv varetype. For aktier er dette ofte den børs, hvor aktien handles. Du kan vælge en eksisterende type fra listen eller angive en ny type fra tastaturet.

en: Enter the type of transaction, or choose one from the list
da: Indtast transaktionens type, eller vælg en fra listen

en: Enter your username and password
da: Skriv dit brugernavn og adgangskode

en: Equities
da: Udligninger

en: Equity
da: Udligning

en: Error
da: Fejl

en: Error adding price.
da: Fejl ved tilføjelse af pris.

en: Evaluate the guile command
da: Fortolk en Guile-kommando

en: Exact Time
da: Eksakt indtastningstid

en: Exchange Rate:
da: Vekselkurs:

en: Exchange rate
da: Vekselkurs

en: Exchange rates
da: Vekselkurser

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
da: Udelad transaktioner til/fra filtreringskonti

en: Exclude transactions to/from all filter accounts
da: Udelad transaktioner til/fra alle filtreringskonti

en: Exit
da: Afslut

en: Exit GnuCash
da: Afslut GnuCash

en: Expense
da: Omkostning

en: Expense Accounts
da: Udgiftskonti

en: Expense Barchart
da: Udgiftssøjlediagram

en: Expense Chart
da: Udgiftsdiagram

en: Expense Over Time
da: Udgifter over tid

en: Expense Piechart
da: Udgiftslagkage

en: Expenses
da: Udgifter

en: Export
da: Eksportér

en: Export HTML-formatted report to file
da: Eksportér HTML-formateret rapport til fil

en: Export the account hierarchy to a new file
da: Eksportér kontohierakiet til en ny fil

en: Fancy
da: Elegant

en: Fee
da: Gebyr

en: Field
da: Felt

en: File not found or read permission denied.
    Please select another file.
da: Fil ikke fundet eller læseadgang nægtet.
    Vælg en anden fil.

en: Filter Accounts
da: Filtrér konti

en: Filter Type
da: Filtertype

en: Filter account
da: Filtrér konto

en: Filter on these accounts
da: Filtrér på disse konti

en: Financial Calculator
da: Finanslommeregner

en: Financial _Calculator
da: Finans_lommeregner

en: Find Transactions
da: Find transaktioner

en: Find transactions with a search
da: Find transaktioner med en søgning

en: Finish
da: Fuldfør

en: Finish Account Setup
da: Afslut kontoopsætning:

en: Finish the reconciliation of this account
da: Afslut afstemning af denne konto

en: First Option
da: Første Option

en: For details on subscribing to that list, see %s.
da: Se %s for detaljer om at abonnere på denne liste.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list %s.
da: Konsultér postlisten %s for hjælp med at lave nye rapporttyper, eller hvordan du bidrager med din sprit-nye, totalt fede rapport.

en: Form
da: Formular

en: Forward
da: Send videre

en: Fourth Options
da: Fjerde option

en: Fourth-level
da: Fjerde niveau

en: Fraction
da: Andel

en: Fraction traded:
da: Handlet andel:

en: Frame URL
da: Ramme-URL

en: From
da: Fra

en: From %s To %s
da: Fra %s til %s

en: From Now
da: Fra nu

en: Full name:
da: Fulde navn:

en: Funds In
da: Beløb ind

en: Funds Out
da: Beløb ud

en: Future Value
da: Fremtidig værdi

en: Future:
da: Fremtidig:

en: Gain
da: Gevinst

en: Gain And Loss
da: Gevinst og tab

en: Gain/Loss
da: Gevinst/tab

en: General
da: Generelt

en: General Information
da: Generel information

en: General Ledger
da: Hovedbog

en: General Ledger Report
da: Hovedbogsrapport

en: General background color for report.
da: Generel baggrundsfarve for rapport.

en: Generate an argument summary.
da: Vis parameterbeskrivelse.

en: Get Online Quotes
da: Hent kurser på nettet

en: Get Quotes
da: Hent kurser

en: Get new online quotes for stock accounts.
da: Hent nye online-kurser for aktiekonti.

en: GnuCash Configuration Options
da: GnuCash opsætningsmuligheder

en: GnuCash Help
da: GnuCash-hjælp

en: GnuCash Network authorization failed.
da: GnuCash Netværk-godkendelse mislykkedes.

en: GnuCash Network is disabled and the link you have clicked requires it.
    You can enable it in the Network section
    of the Preferences dialog.
da: GnuCash Netværk er deaktiveret, men kræves af den henvisning, du har
    trykket på. Du kan aktivere den i netværksdelen af
    Indstillinger-vinduet.

en: GnuCash Preferences
da: GnuCash-indstillinger

en: GnuCash account name
da: GnuCash-kontonavn

en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken 
    Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks,
    MS Money, Moneydance, and many other programs. 
    
    The import process has several steps. Your GnuCash
    accounts will not be changed until you click "Finish"
    at the end of the process. 
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel"
    to abort the process.
da: GnuCash kan indlæse økonomidata fra QIF-filer (Quicken 
    udvekslingsformat) skrevet af Quicken/QuickBooks, MS Money, 
    Moneydance og mange andre programmer.
    
    Indlæsningsprocessen foregår i flere trin. Dine GnuCash-
    konti bliver ikke ændret, før du trykker på "Afslut"
    i slutningen af processen. 
    
    Tryk "Næste" for at begynde at indlæse dine QIF-data eller 
    "Annullér" for at fortryde.

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    Do you want to proceed with opening the database?
da: GnuCash kunne ikke få en lås til
       %s.
    Denne database kan være i brug af en anden bruger.
    I så fald bør du ikke åbne databasen.
    
    Vil du fortsætte med at åbne databasen?

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories
    to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be 
    converted to a GnuCash account. 
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches
    between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches 
    that you do not like by clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely
    within GnuCash.
da: GnuCash benytter separate indtægts- og udgiftskonti i stedet for kategorier
    til at klassificere dine transaktioner. Hver af disse kategorier i din QIF-fil
    vil blive omsat til en GnuCash-konto. 
    
    På den næste side vil du få mulighed for at se de foreslåede parringer mellem
    QIF-kategorier og GnuCash-konti. Du kan ændre parringer, du ikke kan lide
    ved at klikke på den linie, der indeholder kategoriens navn.
    
    Hvis du senere skifter mening, kan du uden videre omorganisere kontostrukturen
    i GnuCash.

en: Good option
da: God valgmulighed

en: Grand Total
da: Hovedtotal

en: Grand Total Cell Color
da: Hovedtotal cellefarve

en: Group the accounts
da: Gruppér kontiene

en: Group the accounts in main categories?
da: Gruppér konti i hovedkategorier?

en: HTML Style Sheets
da: HTML-stilark

en: Half Year
da: Halvårligt

en: Have a nice day!
da: Hav en god dag!

en: Header color
da: Overskriftsfarve

en: Heading
da: Overskrift

en: Heading Banner
da: Rapporthoved

en: Height of plot in pixels.
da: Højden af diagrammet i skærmpunkter.

en: Hello Again
da: Hej igen

en: Hello, World
da: Hej verden

en: Hello, World!
da: Hej, Verden!

en: Help
da: Hjælp

en: Help Topics
da: Hjælpeemner

en: Help for first option
da: Hjælp til første option

en: Help for second option
da: Hjælp til anden option

en: Help for third option
da: Hjælp til tredje option

en: How many automatic decimal places will be filled in.
da: Hvor mange pladser efter kommaet der skal udfyldes.

en: ISO Standard: yyyy-mm-dd
da: ISO-standard: åååå-mm-dd

en: Icons and Text
da: Ikoner og tekst

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Identical commodities
da: Identiske varer

en: If selected, move to the blank transaction after the user presses 'Enter'. Otherwise, move down one row.
da: Flyt til den tomme transaktion efter brugeren trykker 'Retur'. Ellers flyttes en linie ned.

en: If selected, use a dialog to confirm a change to a reconciled transaction.
da: Brug en dialogboks for at bekræfte ændringer i en afstemt transaktion.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken,
    note that GnuCash uses accounts instead of categories to track
    income and expenses.  For more information on income and expense
    accounts, please see the GnuCash online manual.
da: Hvis du kender til andre økonomiprogrammer såsom Quicken, skal du
    lægge mærke til, at GnuCash benytter konti i stedet for kategorier
    for at følge indtægter og udgifter. Læs mere om indtægts- og udgift-
    konti i GnuCash's brugervejledning.

en: If you are finished creating the stock split or merger, press `Finish'.
    You may also press `Back' to review your choices, or `Cancel' to
    quit without making any changes.
da: Tryk "Afslut", hvis du har afsluttet oprettelsen af aktieopdeling eller 
    -sammenlægning. Du kan også trykke "Tilbage" for at tjekke dine valg eller 
    "Annullér" for at afslutte uden at udføre nogen ændringer.

en: If you are importing a QIF file downloaded from a bank or other financial
    institution, some of the information in the QIF file may duplicate information
    already in your GnuCash accounts.  GnuCash will try to detect duplicates 
    of existing transactions.  
    
    On the next page, you will be asked to confirm that an existing transaction
    matches an imported transaction.  Imported transactions are shown on the
    left side of the page, and possible  matches for the selected left-hand
    transaction are shown  to the right.  There may be several old transactions 
    that could match an imported transaction; you will be able to select the 
    correct one by clicking in the "Dup?" column of the correct transaction.
    
    You can control the rules used by GnuCash to find duplicate transactions 
    in the "QIF Import" section of the GnuCash Preferences dialog.
    
    Click "Next" to find duplicate transactions.
da: Hvis du indlæser en QIF-fil fra en bank eller anden finansiel institution
    kan noget af informationen i QIF-filen allerede være til stede i dine GnuCash-
    konti. GnuCash vil forsøge at finde dubletter af eksisterende transaktioner.  
    
    På næste side vil du blive bedt om at bekræfte at en eksisterende transaktion
    er den samme som en indlæst. Indlæste transaktioner er vist i venstre side af
    siden, mens mulige dubletter for disse vises til højre. Der kan være flere
    gamle transaktioner, der kan svare til en indlæst transaktion. Du vil kunne
    vælge den rigtige ved at klikke på "Dup?"-søjlen for den korrekte
    transaktion.
    
    Du kan styre de regler, GnuCash bruger til at finde duplikerede transaktioner
    i "QIF-indlæsning"-afsnittet i GnuCash's Indstillinger-vindue.
    
    Tryk "Næste" for at finde duplikerede transaktioner.

en: If you keep multiple account views open, it may be helpful to give each one a descriptive name
da: Hvis du holder flere kontovisninger åbne, kan det være nyttigt at give dem hver et beskrivende navn

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split,
    enter the details of that payment here. Otherwise, just click `Next'.
da: Hvis du modtog en kontant udbetaling som følge af aktieopsplitningen,
    kan du indtaste detaljer om denne betaling her. Hvis ikke, klik 'Næste'.

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below.
    You may safely leave it blank.
da: Hvis du vil registrere aktiekursen for opsplitninger, kan du indtaste
    den herunder. Du kan også lade den være tom.

en: Images
da: Billeder

en: Imbalance
da: Ubalance

en: Import QIF files
da: Indlæs QIF-filer

en: Import a Quicken QIF file
da: Indlæs en Quicken QIF-fil

en: Import currency and stock information
da: Indlæs valuta- og aktieoplysninger

en: Import currency and stock information
da: Indlæs valuta- og aktieoplysninger

en: Import my QIF files
da: Indlæs mine QIF-filer

en: Imported transactions with duplicates
da: Indlæste transaktioner med dubletter

en: In the next pages, you will be asked to provide information about stocks, 
    mutual funds, and other tradable commodities that appear in the QIF file(s)
    you are importing. GnuCash requires more information about tradable 
    commodities than the QIF format can represent. 
    
    Each stock, mutual fund, or other commodity must have a type, which is the 
    exchange or listing that it is found on (NASDAQ, NYSE, US Mutual Funds, 
    etc), a full name, and an abbreviation.
    
    Check to see if there is an existing Type that is appropriate; if not, you can
    enter a new Type name by hand in the box. Make sure that the abbreviation
    you enter matches the ticker symbol used for the commodity on the exchange
    or listing for its type.
da: På de næste sider vil du blive spurgt om oplysninger om de aktier,
    investeringsbeviser og andre omsættelige varer, der optræder i de QIF-filer
    du er ved at indlæse. GnuCash behøver mere information om omsættelige varer,
    end QIF-formatet kan indeholde.
    
    Hver aktie, investeringsbevis eller anden vare skal have en type, som er den
    børs eller liste, hvorpå den findes (NASDAQ, NYSE, KFX o.s.v.), det fulde navn samt
    en kode eller forkortelse.
    
    Kontrollér, om der er en passende eksisterende type. Hvis ikke, kan du manuelt
    indtaste et nyt typenavn i boksen. Vær sikker på, at koden eller forkortelsen,
    som du angiver, passer med børskoden for den vare, på børsen eller listen
    som typen angiver.

en: Include Sub-Accounts
da: Inkludér underkonti

en: Include Subaccounts
da: Inkludér underkonti

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
da: Inkludér transaktioner til/fra filtreringskonti

en: Include sub-account balances in printed balance?
da: Inkludér saldi for underkonti i saldoudskrift?

en: Include sub-accounts of all selected accounts
da: Inkludér underkonti fra alle valgte konti

en: Include transactions to/from filter accounts only
da: Inkludér kun transaktioner til/fra filtreringskonti

en: Income
da: Indtægt

en: Income & Expense
da: Indtægt & udgift

en: Income Account
da: Indtægtskonto

en: Income Accounts
da: Indtægtskonti

en: Income Barchart
da: Indtægtssøjlediagram

en: Income Chart
da: Indtægtsdiagram

en: Income Over Time
da: Indtægter over tid

en: Income Piechart
da: Indtægtslagkage

en: Income and Expense
da: Indtægter og udgifter

en: Income and Expense categories
da: Indtægts- og udgifts-kategorier

en: Income-Salary-Taxable
da: Indtægt-løn-skattepligtig

en: Income.Salary.Taxable
da: Indtægt.løn.skattepligtig

en: Income/Expense Chart
da: Indtægt/udgift-diagram

en: Income/Salary/Taxable
da: Indtægt/løn/skattepligtig

en: Income:Salary:Taxable
da: Indtægt:løn:skattepligtig

en: Income\Salary\Taxable
da: Indtægt\løn\Skattepligtig

en: Increase
da: Forøg

en: Initial Payment:
da: Startbetaling:

en: Interest
da: Renter

en: Interest Rate
da: Rente

en: Investment Portfolio
da: Investeringsportefølje

en: Invoice
da: Faktura

en: Items you selected:
da: Valgte emner:

en: Jan 1 - Mar 31
da: 1. jan - 31. mar

en: Jan 1 - Mar 31, Last year
da: 1. jan - 31. mar, sidste år

en: Jump
da: Spring

en: Jump to the corresponding transaction in the other account
da: Spring til den tilsvarende transaktion i den anden konto.

en: Jun 1 - Aug 31
da: 1. jun - 31. aug

en: Jun 1 - Aug 31, Last year
da: 1. juni - 31. aug, sidste år

en: Just a Date Option
da: Bare et datoalternativ

en: Keep normal account order
da: Behold normal kontoorden

en: LTCG
da: Langsigtet gevinst

en: Last Year
da: Sidste år

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr
da: Sidste år 1. est. skattekvt.

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr
da: Sidste år 2. est. skattekvt.

en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr
da: Sidste år 3. Est Skt Kvt

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr
da: Sidste år 4. Est Mms Kvt

en: Last day of previous month
da: Sidste dag i forrige måned

en: Let GnuCash add an adjusting split
da: Lad GnuCash tilføje en justerende opdeling

en: Liabilities
da: Passiver

en: Liabilities & Equity
da: Passiver og udligninger

en: Liabilities Over Time
da: Passiver over tid

en: Liability
da: Passiv

en: Liability Barchart
da: Passivsøjlediagram

en: Liability Chart
da: Passivdiagram

en: Liability Piechart
da: Passivlagkage

en: Link Color
da: Henvisningsfarve

en: Link text color.
da: Henvisningstekstfarve.

en: List items selected
da: Vis valgte emner

en: Listing
da: Liste

en: Load another file
da: Indlæs endnu en fil

en: Load the given .scm file
da: Indlæs en given .scm-fil

en: Load the system configuration
da: Indlæs systemopsætningen

en: Load the user configuration
da: Indlæs brugeropsætningen

en: Loan
da: Lån

en: Locale
da: Regionsdata

en: Logging level from 0 (least logging) to 5 (most logging).
da: Logniveau fra 0 (mindst logning) til 5 (mest logning)

en: Loss
da: Tab

en: Lost Accounts
da: Tabte konti

en: Make a copy of the current transaction
da: Lav en kopi af den nuværende transaktion

en: Margin Interest
da: Marginalrente

en: Marker
da: Markør

en: Marker Color
da: Markørfarve

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
da: Par QIF-konti med GnuCash-konti

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
da: Par QIF-kategorier med GnuCash-konti

en: Match duplicate transactions
da: Find identiske transaktioner

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
da: Par modtagere/notater til GnuCash-konti

en: Maximum
da: Maksimum

en: Maximum Bars
da: Maksimalt søjleantal

en: Maximum Slices
da: Maksimalt antal skiver

en: Maximum number of bars in the chart
da: Maksimalt antal søjler i diagrammet

en: Maximum number of slices in pie
da: Maksimalt antal stykker i en lagkage

en: Memo
da: Note

en: Memo:
da: Note:

en: Money Market
da: Aftaleindskud

en: Month
da: Måned

en: Monthly
da: Månedligt

en: Months
da: Måneder

en: Most recent
da: Seneste

en: Move back one step in the history
da: Gå et trin tilbage i historikken

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move forward one step in the history
da: Gå et trin frem i historikken

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
da: Flyt til den tomme transaktion i slutningen af kassekladden

en: Move up
da: Flyt op

en: Multi Choice Option
da: Flervalgs-valgmulighed

en: Multi-Line
da: Flerrækkers

en: Multicolumn View
da: Flerkolonnevisning

en: Mutual Fund
da: Investeringsbevis

en: Mutual Funds
da: Investeringsbeviser

en: Name
da: Navn

en: Name of account view
da: Navn på kontovisning

en: Name of organization or company
da: Navn på organisation eller firma

en: Name of organization or company prepared for
da: Navn på organisation eller firma, rapport blev udført for

en: Name of person preparing the report
da: Navn på den person, der lavede rapporten

en: Name:
da: Navn:

en: Nearest in time
da: Tættest i tid

en: Net Assets
da: Netto aktiver

en: Net Profit
da: Netto udbytte

en: Net Worth
da: Nettoværdi

en: Net Worth Barchart
da: Nettoværdi-søjlediagram

en: Network HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
da: HTTP-adgang er deaktiveret.
    Du kan aktivere den i netværksdelen af
    Indstillinger-vinduet.

en: New
da: Ny

en: New Account
da: Ny konto

en: New Account (child of selected) ...
da: Ny konto (under den valgte)

en: New Account Hierarchy Setup
da: Opsætning af ny kontoliste

en: New Price:
da: Ny pris:

en: New Style Sheet
da: Nyt stilark

en: New Value
da: Ny værdi

en: New search
da: Ny søgning

en: New style sheet info
da: Ny stilarks-info

en: New top level account
da: Ny topniveaukonto

en: New windows are created as notebook tabs in the current top-level window
da: Nye vinduer oprettes som faneblade i det aktuelle topniveau-vindue

en: New...
da: Ny...

en: New?
da: Ny?

en: No account list setup on new file
da: Ingen kontolisteopsætning ved ny fil

en: No accounts selected
da: Ingen markerede konti

en: No amount display
da: Vis intet beløb

en: No data
da: Ingen data

en: No matching transactions found
da: Fandt ingen passende transaktioner

en: No options!
da: Ingen valgmuligheder!

en: No transactions were found that match the given time interval and account selection.
da: Der blev ikke fundet transaktioner, der passede til de angivne tidsinterval- og kontovalg.

en: None
da: Ingen

en: Normal body text color.
da: Brødtekstfarve

en: Not a variable
da: Ikke en variabel

en: Notebook
da: Notesbog

en: Notes
da: Noter

en: Num
da: Nr.

en: Number
da: Nummer

en: Number Option
da: Nummervalg

en: Number of Rows
da: Antal rækker

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of columns before wrapping to a new row
da: Antal søjler, før der skiftes til en ny række

en: Numeric error
da: Talfejl

en: Old Value
da: Gammel værdi

en: One Month Ago
da: En måned siden

en: One Week Ago
da: En uge siden

en: One Year Ago
da: Et år siden

en: One window is used for all displays (select contents through Window menu)
da: Det bruges ét vindue til alle visninger (vælg indhold gennem Vindue-menuen)

en: Online
da: Opkoblet

en: Only one price
da: Kun én pris

en: Only use 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms
da: Brug kun 'debet' og 'kredit' i stedet for uformelle synonymer

en: Open
da: Åbn

en: Open S_ubaccounts
da: Åbn _underkonti

en: Open a general ledger window
da: Åbn et hovedbogsvindue

en: Open a new account tree view
da: Åbn en ny kontotræs-visning

en: Open a new document
da: Åbn et nyt dokument

en: Open a new top-level GnuCash window for the current view
da: Åbn et nyt topniveau GnuCash-vindue med den aktuelle visning

en: Open the GnuCash help window
da: Åbn GnuCash hjælpevinduet

en: Open the account
da: Åbn kontoen

en: Open the new user tutorial
da: Start rundvisningen for nye brugere

en: Open the selected account
da: Åbn den valgte konto

en: Open the selected account and all its subaccounts
da: Åbn den valgte konto og alle dens underkonti

en: Opening Balance
da: Åbningssaldo

en: Opening Balances
da: Åbningssaldi

en: Options
da: Indstillinger

en: Order of Secondary sorting
da: Sekundær sorteringsorden

en: Order of primary sorting
da: Primær sorteringsorden

en: Orphan
da: Hittebarn

en: Other
da: Andet

en: Other Account
da: Anden konto

en: Other Account Code
da: Anden kontos nummer

en: Other Account Name
da: Anden kontos navn

en: Out of memory
da: Hukommelse opbrugt

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
da: Gennemtving kontovalg og vis underkonti for alle valgte konti?

en: Override or modify From: & To:
da: Tilsidesæt eller ændr Fra: & Til:

en: Overview
da: Overblik

en: Parent Account
da: Samlekonto

en: Passphrases did not match.
da: Adgangskoder var ikke ens.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste Transaction
da: Indsæt transaktion

en: Payee:
da: Modtager:

en: Payees and memos
da: Modtagere og notater

en: Payer Name Source
da: Kilde for betalernavn

en: Payment
da: Betaling

en: Payment Periods
da: Løbeperioder

en: Payment Total:
da: Totale betalinger:

en: Payments:
da: Betalinger:

en: Period end
da: Periodeslutning

en: Period from %s to %s
da: Periode fra %s til %s

en: Period start
da: Periodestart

en: Periodic Payment
da: Periodisk betaling

en: Phone
da: Telefon

en: Pick the commodity's exchange or listing (NASDAQ, NYSE, etc).
da: Vælg varens kurs eller liste (NASDAQ, KFX o.lign.).

en: Pick the type of the currency or security. For national currencies, 
    use "CURRENCY". Enter a new type in the box if the ones in the
    pick list are inappropriate.
da: Vælg valuta- eller værdipapirtype. Brug "VALUTA" for nationale valutaer.
    Angiv en ny type i feltet, hvis de viste ikke kan bruges.

en: Plain
da: Almindelig

en: Please choose the currency to use for new accounts.
da: Vælg den valuta, der skal benyttes for nye konti.

en: Please select a file to load.
da: Angiv den fil, der skal indlæses.

en: Plot Height
da: Diagramhøjde

en: Plot Type
da: Graftype

en: Plot Width
da: Diagrambredde

en: Portfolio
da: Portefølje

en: Portfolio Report
da: Porteføljerapport

en: Possible duplicates for selected new transaction
da: Mulige dubletter for den valgte nye transaktion

en: Postpone the reconciliation of this account
da: Udsæt afstemningen af denne konto

en: Prepared by:
da: Oprettet af:

en: Prepared for
da: Udført for

en: Prepared for:
da: Oprettet for:

en: Preparer
da: Udført af

en: Present Value
da: Nuværdi

en: Present:
da: Nutidig:

en: Press `Finish' to create your new accounts.
    
    Press `Back' to review your selections.
    
    Press `Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
da: Tryk 'Afslut' for at oprette dine nye konti.
    
    Tryk 'Tilbage' for at efterse dine valg.
    
    Tryk 'Annullér' for at lukke dette vindue uden at oprette nye konti.

en: Previous Financial Year Start
da: Starten af forrige regnskabsår

en: Previous Year End
da: Forrige års afslutning

en: Previous Year Start
da: Forrige år begyndelse

en: Price
da: Pris

en: Price Database
da: Prisdatabase

en: Price Editor
da: Prisredigering

en: Price Information
da: Prisinformation

en: Price Quote Source
da: Pristilbudskilde

en: Price Scatterplot
da: Prisgraf

en: Price Source
da: Pristilbudskilde

en: Price of Commodity
da: Varepris

en: Price:
da: Pris:

en: Prices
da: Priser

en: Primary Key
da: Primær nøgle

en: Primary Sort Order
da: Primær sorteringsorden

en: Primary Subtotal
da: Primær subtotal

en: Primary Subtotal for Date Key
da: Primær subtotal for datonøgle

en: Primary Subtotals/headings
da: Primære subtotaler/hoveder

en: Primary active color
da: Primær farve på aktiv

en: Primary color
da: Primær farve

en: Print
da: Udskriv

en: Print Check
da: Udskriv check

en: Print Full account names
da: Vis hele kontonavne

en: Print GnuCash Document
da: Udskriv GnuCash-dokument

en: Print Help window
da: Vis hjælpevindue

en: Print Preview
da: Vis udskrift

en: Print a check using a standard format
da: Udskriv en check ved brug af et standard format

en: Print all Parent account names
da: Vil navne på alle samlekonti

en: Print report window
da: Udskriv rapportvindue

en: Profit
da: Udbytte

en: Profit & Loss
da: Indtjening og tab

en: Profit (Gain minus Loss)
da: Udbytte (Indtjening minus tab)

en: Profit And Loss
da: Indtjening og tab

en: Profits
da: Udbytte

en: QIF Filename:
da: QIF-filnavn:

en: QIF Files
da: QIF-filer

en: QIF Import
da: QIF-indlæsning

en: QIF account name
da: QIF-kontonavn

en: QIF category name
da: QIF-kategorinavn

en: QIF file load failed:
    %s
da: Indlæsning af QIF-fil mislykkedes:
    %s

en: QIF file load warning:
    %s
da: QIF-fil indlæsningsadvarsel:
    %s

en: QIF file parse failed:
    %s
da: Fortolkning af QIF-fil mislykkedes:
    %s

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have
    information about Accounts and Categories which would allow them to be
    correctly assigned to GnuCash accounts.  
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and 
    Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default
    these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash.
    If you select a different account, it will be remembered for future QIF 
    files.
da: QIF-filer hentet fra banker eller andre finansielle institutioner har muligvis
    ikke oplysninger om konti og kategorier, som ellers ville tillade dem at
    blive forbundet korrekt med GnuCash-konti.  
    
    På den følgende side kan du se den tekst, der optræder i modtager- og notat-
    felterne i transaktioner uden QIF-konti eller -kategorier. Som standard
    bliver disse transaktioner bundet til kontoen 'Uspecificeret' i GnuCash.
    Hvis du vælger en anden konto, vil dette blive husket for fremtidige QIF-filer.

en: QIF files you have loaded
da: QIF-filer er indlæst

en: QIF import: Name conflict with another account.
da: QIF-indlæsning: Navnekonflikt med anden konto.

en: QIF payee/memo
da: QIF modtager/notat

en: Quarter
da: Kvartalsvist

en: Quarterly
da: Kvartalsvist

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions.  When you
    type the first letter(s) of a common transaction description,
    GnuCash will automatically complete the remainder of the
    transaction as it was last entered.
da: Hurtig-udfyldning gør det let at indtaste almindelige transaktioner.
    Når du indtaster de første bogstaver i en almindelig transaktions-
    beskrivelse, vil GnuCash automatisk udfylde resten af transaktionen
    som den sidst blev indtastet.

en: Rebalance Transaction
da: Genbalancér transaktion

en: Rebate
da: Rabat

en: Recalculate Transaction
da: Genberegn transaktion

en: Receive
da: Modtag

en: Reconcile
da: Afstem

en: Reconcile Information
da: Afstemningsinformation

en: Reconcile the main account for this register
da: Afstem hovedkontoen i denne kassekladde

en: Reconcile the selected account
da: Afstem den valgte konto

en: Reconciled Balance:
da: Afstemt saldo:

en: Reconciled:
da: Afstemt:

en: Reconciled:R
da: Reconciled:A

en: Reconciliation
da: Afstemnings

en: Record a stock split or a stock merger
da: Registrér en aktieopsplitning eller -sammenlægning

en: Record the current transaction
da: Gem den aktuelle transaktion

en: Refine current search
da: Raffinér nuværende søgning

en: Register
da: Kassekladde

en: Register Colors
da: Kassekladdefarver

en: Register Order
da: Kassekladdesortering

en: Register Report
da: Kassekladderapport

en: Register date ranges
da: Registrér datointervaller

en: Register font
da: Kassekladde-skrift

en: Register hint font
da: Skrift for kassekladdetip

en: Relative Date Option
da: Relativ dato-valg

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload the current document
da: Genindlæs det aktuelle dokument

en: Reload the current report
da: Genindlæs den aktuelle rapport

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Old...
da: Fjern gammel...

en: Remove old prices
da: Fjern gamle priser

en: Remove prices older than a user-entered date
da: Fjern priser, der er ældre end en brugerangivet dato

en: Remove the current price
da: Gem den aktuelle pris

en: Report
da: Rapport

en: Report Accounts
da: Rapportér konti

en: Report Currency
da: Rapportvaluta

en: Report a bug
da: Rapportér en programfejl

en: Report name
da: Rapportnavn

en: Report on these accounts
da: Lav rapport over disse konti

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
da: Rapportér om disse konti, hvis det valgte kontoniveau tillader det.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
da: Rapportér for disse konti, hvis visningsdybden tillader det.

en: Report style
da: Rapportstil

en: Report's currency
da: Rapports valuta

en: Retained Earnings
da: Overført resultat

en: Reverse Income and Expense Accounts
da: Skift fortegn for indtægts- og udgiftskonti

en: Reverse amount display for Income and Expense Accounts
da: Omvendt beløbsvisning for indtægts- og udgiftskonti

en: Reverse amount display for certain account types
da: Omvendt beløbsvisning for visse kontotyper

en: Reversed-balance account types
da: Kontotyper med omvendt saldofortegn

en: Row span:
da: Rækkespænd:

en: Rows
da: Rækker

en: Run dialog for new user again?
da: Vis vinduet for ny bruger igen?

en: Running Balance
da: Løbende saldo

en: STCG
da: Kortsigtet gevinst

en: Save
da: Gem

en: Save Window Geometry
da: Gem Vinduesgeometri

en: Save the file to disk
da: Gem filen på disk

en: Save window sizes and positions.
da: Gem vinduesstørrelser og -positioner.

en: Savings
da: Opsparinger

en: Schedule
da: Planlæg

en: Search
da: Søg

en: Search GnuCash Help
da: Søge i GnuCash-hjælp

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Search Results Report
da: Søgeresultat-rapport

en: Search Term:
da: Søgeord:

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Second Option
da: Anden indstilling

en: Second-level
da: Andet niveau

en: Secondary Key
da: Sekundær nøgle

en: Secondary Sort Order
da: Sekundær Sorteringsorden

en: Secondary Subtotal
da: Sekundær subtotal

en: Secondary Subtotal for Date Key
da: Sekundær subtotal for datonøgle

en: Secondary Subtotals/headings
da: Sekundære subtotaler/hoveder

en: Secondary active color
da: Sekundær farve på aktiv

en: Secondary color
da: Sekundær farve

en: Secure HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
da: Sikker HTTP-adgang er deaktiveret.
    Du kan aktivere den i netværksdelen af
    Indstillinger-vinduet.

en: Select "Exit" to exit GnuCash.
da: Vælg "Exit" for at afslutte GnuCash.

en: Select Account
da: Vælg konto

en: Select Accounts (none = all)
da: Vælg konti (ingen = alle)

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select Default
da: Vælg standard

en: Select QIF File
da: Vælg QIF-fil

en: Select Subaccounts
da: Vælg underkonti

en: Select Transfer Account
da: Vælg overførselskonto

en: Select a QIF file to load
da: Vælg QIF-fil, der skal indlæses

en: Select a date to report on
da: Vælg dato at rapportere fra

en: Select a stylesheet for the report.
da: Sæt stilen for denne rapport.

en: Select accounts
da: Vælg konti

en: Select categories that correspond to the ways that you will use GnuCash.  
    Each category you select will cause several accounts to be created.  
    Select the categories that are relevant to you.  You can always create 
    additional accounts by hand later.
da: Vælg de kategorier, der svarer til de måder, du vil bruge GnuCash.  
    Hver kategori, du vælger, vil resultere i adskillige GnuCash-konti. 
    Vælg de kategorier, der er relevante for dig. Du kan altid oprette 
    flere konti senere.

en: Select currency/security
da: Vælg valuta/værdipapir

en: Select or add a GnuCash account
da: Vælg eller tilføj en GnuCash-konto

en: Select pixmap
da: Vælg billede

en: Select possible duplicates
da: Udpeg mulige dubletter

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
da: Vælg den konto, du ønsker at registrere en aktieopsplitning eller -sammenlægning.

en: Select the currency to display the values of this report in.
da: Vælg en valuta at vise beløbene i denne rapport i.

en: Select...
da: Vælg...

en: Sell
da: Sælg

en: Sep 1 - Dec 31
da: 1. sep - 31. dec

en: Sep 1 - Dec 31, Last year
da: 1. sep - 31. dec, sidste år

en: Set Date Range
da: Sæt datointerval

en: Set _Range...
da: Sæt _interval...

en: Set a date format for this QIF file
da: Sæt datoformatet for denne QIF-fil

en: Set the default QIF account name
da: Sæt standard QIF-kontonavn

en: Set the logging level from 0 (least) to 6 (most)
da: Sæt log-niveau fra 0 (mindst) til 6 (mest)

en: Set the search path for documentation files
da: Sæt søgestien for dokumentationsfiler

en: Setting up Accounts
da: Sætter konti op

en: Setup tax information for all income and expense accounts
da: Angiv skatteoplysninger for alle indtægts- og udgiftskonti

en: Share Distribution:
da: Aktieudlodning:

en: Shares
da: Aktier

en: Shares:
da: Aktier:

en: Show Accounts until level
da: Vis konti indtil niveau

en: Show All Transactions
da: Vis alle transaktioner

en: Show Asset & Liability bars
da: Vis søjler med aktiver & passiver

en: Show Earliest
da: Vis tidligste

en: Show Exchange Rates
da: Vis vekselkurser

en: Show Foreign Currencies
da: Vis fremmede valutaer

en: Show Foreign Currencies/Shares of Stock
da: Vis fremmed valuta for aktie

en: Show GnuCash usage information
da: Vis GnuCash's brugsbeskrivelse

en: Show GnuCash version
da: Vis GnuCash's version

en: Show Horizontal Borders
da: Vis vandrette kanter

en: Show Income and Expenses?
da: Vis indtægter og udgifter?

en: Show Income/Expense
da: Vis indtægt/udgift

en: Show Latest
da: Vis seneste

en: Show National Currencies
da: Vis nationale valutaer

en: Show Net Profit
da: Vis nettoprofit

en: Show Net Worth bars
da: Vis søjler med nettoværdi

en: Show Totals
da: Vis totaler

en: Show Vertical Borders
da: Vis lodrette kanter

en: Show _All
da: Vis _alt

en: Show a Net Worth bar?
da: Vis nettoværdi-søjle?

en: Show accounts to this depth and not further
da: Vis konti ned til denne dybde

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
da: Vis konti til denne dybde. Ignorér andre valg.

en: Show all splits in the current transaction
da: Vis alle opsplitninger i den aktuelle transaktion

en: Show balances for parent accounts
da: Vis saldi for ophavskonti

en: Show barchart as stacked barchart? (Guppi>=0.35.4 required)
da: Vis søjlediagram som stablede søjler? (Kræver Guppi>=0.35.4)

en: Show both icons and text
da: Vis både ikoner og tekst

en: Show expanded transactions with all splits
da: Vis ekspanderede transaktioner med alle opdelinger

en: Show icons only
da: Vis kun ikoner

en: Show long account names
da: Vis lange kontonavne

en: Show plot
da: Vis diagram

en: Show preparer info
da: Vis opretter-info

en: Show some documentation-only pages in QIF Import druid
da: Vis nogle dokumentationssider i QIF-indlæsningshjælperen

en: Show subtotals
da: Vis subtotaler

en: Show subtotals for parent accounts
da: Vis subtotaler for ophavskonti

en: Show table
da: Vis tabel

en: Show text only
da: Vis kun tekst

en: Show the Asset and the Liability bars?
da: Vis søjler for aktiver og passiver?

en: Show the exchange rates used
da: Vis de benyttede vekselkurser

en: Show the full account name in legend?
da: Vis det fulde kontonavn i beskrivelser?

en: Show the income and expense accounts
da: Vis indtægts- og udgiftskonti

en: Show the net profit?
da: Vis nettogevinsten?

en: Show the total balance in legend?
da: Vis den totale saldo i beskrivelser?

en: Show this help message
da: Vis denne hjælpetekst

en: Show transactions on one or two lines
da: Vis transaktioner på én eller to linier

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
da: Vis transaktioner på én eller to linier og ekspandér den aktuelle transaktion

en: Show two lines of information for each transaction
da: Vis to linier med oplysninger for hver transaktion

en: Show version.
da: Vis version.

en: Shows a barchart with the Assets developing over time
da: Vis søjlediagram med udviklingen i aktiver over tid

en: Shows a barchart with the Expenses per interval developing over time
da: Vis søjlediagram med udviklingen i udgifter per tidsinterval

en: Shows a barchart with the Income per interval developing over time
da: Vis søjlediagram med udviklingen i indtægter per tidsinterval

en: Shows a barchart with the Liabilities developing over time
da: Vis søjlediagram med udviklingen i passiver over tid

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
da: Vis lagkagediagram med aktivsaldoen på et givet tidspunkt

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
da: Vis lagkagediagram med udgifter per givet tidsinterval

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
da: Vis lagkagediagram med indtægter per givet tidsinterval

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
da: Vis lagkagediagram med passivsaldoen på et givet tidspunkt

en: Sign Reverses?
da: Fortegnsskift?

en: Single
da: Enkel

en: Single Column Display
da: Enkeltrækkevisning

en: Single Report
da: Enkelt rapport

en: Single window
da: Enkelt vindue

en: Six Months Ago
da: Seks måneder siden

en: Sixth-level
da: Sjette niveau

en: Size...
da: Størrelse...

en: Sort & subtotal by account code
da: Sortering & subtotal efter kontonummer

en: Sort & subtotal by account name
da: Sortering & subtotal efter kontonavn

en: Sort _Order
da: Sorterings_orden

en: Sort as with the register
da: Sortér som i kassekladden

en: Sort by Amount
da: Sortér efter beløb

en: Sort by Date
da: Sortér efter dato

en: Sort by Description
da: Sortér efter beskrivelse

en: Sort by Memo
da: Sortér efter note

en: Sort by account transferred from/to's code
da: Sortér efter kontonummeret, der er overført fra/til

en: Sort by account transferred from/to's name
da: Sortér efter navnet på konti, der er overført fra/til

en: Sort by amount
da: Sortér efter beløb

en: Sort by check/transaction number
da: Sortér efter check/transaktionsnummer

en: Sort by date
da: Sortér efter dato

en: Sort by description
da: Sortér efter beskrivelse

en: Sort by exact time
da: Sortér efter præcis indtastningstid

en: Sort by memo
da: Sortér efter note

en: Sort by the date of entry
da: Sortér efter indtastningsdato

en: Sort by the statement date (unreconciled items last)
da: Sortér efter opgørelsesdato (uafstemte elementer sidst)

en: Sort by this criterion first
da: Sortér efter dette kriterie først

en: Sort by this criterion second
da: Sortér efter dette kriterie som nummer to

en: Sorting
da: Sorterer

en: Source
da: Kilde

en: Source:
da: Kilde:

en: Space between table cells
da: Afstand mellem tabelceller

en: Spend
da: Forbrug

en: Split
da: Del

en: Split Even
da: Lige opdeling

en: Split Odd
da: Ulige opdeling

en: Split active color
da: Opdelingsfarve på aktiv

en: Split color
da: Opdelingsfarve

en: Stack overflow
da: Stakoverløb

en: Stack underflow
da: Stakunderløb

en: Start date:
da: Startdato:

en: Start of current quarter
da: Starten af nuværende kvartal

en: Start of previous month
da: Starten af forrige måned

en: Start of previous quarter
da: Start af forrige kvartal

en: Start of reporting period
da: Rapportperiodes start

en: Start of the current calendar year
da: Start af det aktuelle kalenderår

en: Start of the current financial year/accounting period
da: Starten af den aktuelle regnskabsperiode

en: Start of the current month
da: Starten af nuværende måned

en: Start of this month
da: Starten af denne måned

en: Starting Balance:
da: Startsaldo:

en: Statement Date:
da: Udskriftsdato:

en: Step Size
da: Trinstørrelse

en: Stock
da: Aktie

en: Stock Account
da: Aktiekonto

en: Stock Accounts to report on
da: Aktiemængder, der rapporteres om

en: Stock S_plit...
da: Aktieo_psplitning...

en: Stock Split
da: Aktieopdeling

en: Stock Split Details
da: Aktieopdelingsdetaljer

en: Stocks
da: Aktier

en: String Option
da: Tekstvalgmulighed

en: Style
da: Stil

en: Style sheet options
da: Stilark-valg

en: Style sheet template:
da: Stilarksskabelon:

en: Style sheets
da: Stilark

en: Stylesheet
da: Stilark

en: Sub-
da: Under

en: Sub-subheading/total Cell Color
da: Cellefarve for under-undertitel/total

en: Subheading/Subtotal Cell Color
da: Cellefarve for undertitel/Subtotal

en: Subtotal according to the primary key?
da: Subtotal ifølge den primære nøgle?

en: Subtotal according to the secondary key?
da: Subtotal ifølge den sekundære nøgle?

en: Suppress $0.00 values
da: Undertryk nulværdier

en: Symbol
da: Kode

en: Symbol/abbreviation:
da: Kode/forkortelse:

en: TXF Categories
da: TXF-kategorier

en: Table Cell Color
da: Tabelcellefarve

en: Table border width
da: Tabelkantbredde

en: Table cell padding
da: Tabelcelle-indrykning

en: Table cell spacing
da: Tabelcelleafstand

en: Tables
da: Tabeller

en: Tax Info
da: Skatteinfo

en: Tax Information
da: Skatteoplysninger

en: Tax Related
da: Skatterelateret

en: Tax Report / TXF Export
da: Skatterapport / TXF-eksport

en: Taxable Income / Deductible Expenses
da: Beskattet indkomst / fradragsberettigede udgifter

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .TXF file
da: Beskattet indkomst / fradragsberettigede udgifter / Eksport til .TXF-fil

en: Teller
da: Kasserer

en: Testing
da: Afprøver

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Text only
da: Kun tekst

en: That QIF file is already loaded.
    Please select another file.
da: Den QIF-fil er allerede indlæst.
    Vælg en anden fil.

en: That commodity already exists.
da: Den vare eksisterer allerede.

en: That commodity is currently used by
    at least one of your accounts. You may
    not delete it.
da: Den vare bruges allerede af mindst
    én af dine konti. Du kan ikke
    slette den.

en: The Bad
da: Den slemme

en: The GnuCash developers are easy to contact.  As well
    as several mailing lists, you can chat to them live on IRC!
    Join them on #gnucash at irc.gnome.org
da: GnuCash's udviklere er nemme at komme i kontakt med. Udover
    flere postlister kan du sludre med dem direkte på IRC!
    Du finder dem på #gnucash på irc.gnome.org.

en: The Good
da: Den gode

en: The URL 
        %s
    is not supported by this version of GnuCash.
da: URL'en 
        %s
    understøttes ikke af denne version af GnuCash.

en: The Ugly
da: Den grimme

en: The account %s does not exist.
    Would you like to create it?
da: Kontoen %s eksisterer ikke.
    Vil du oprette den?

en: The account is not balanced.
    Are you sure you want to finish?
da: Kontoen er ikke balanceret.
    Er du sikker på at du vil afslutte?

en: The account must be given a name.
da: Kontoen skal have et navn.

en: The amount of time between data points
da: Mængden af tid mellem datapunkter

en: The background color for the current register row
da: Baggrundsfarven for den aktive kassekladderække

en: The background color for the current split row in the register
da: Baggrundsfarven for den aktive opdelte række i registret

en: The beginning of the previous month
da: Starten af den forrige måned

en: The boolean option is %s.
da: Sand-falsk valgmuligheden er %s.

en: The cash distribution must be positive.
da: Kontantudlodningen skal være positiv.

en: The character used to separate fully-qualified account names
da: Tegnet bruges til at adskille fuldt kvalificerede kontonavne

en: The combination date option is %s.
da: Kombinationsdato-valget er %s.

en: The current date
da: Den nuværende dato

en: The current time is %s.
da: Den nuværende tid er %s.

en: The current transaction has been changed.
    Would you like to record it?
da: Den aktuelle transaktion er blevet ændret.
    Vil du gemme den?

en: The current transaction is not balanced.
da: Den nuværende transaktion balancerer ikke.

en: The database
       %s
    doesn't seem to exist. Do you want to create it?
da: Databasen
        %s
    lader ikke til at eksistere. Vil du oprette den?

en: The date and time option is %s.
da: Dato og tid-valgmuligheden er %s.

en: The date option is %s.
da: Datovalgmuligheden er %s.

en: The default background color for register rows
da: Standard-baggrundsfarven for kassekladderækker

en: The default background color for split rows in the register
da: Standardbaggrundsfarven for opdelte rækker i registret

en: The default secondary background color for register rows
da: Standard-sekundærbaggrundsfarven i kassekladdevinduer

en: The end of the latest quarterly accounting period
da: Slutningen af den seneste kvartalsmæssige regnskabsperiode

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
da: Filen 
        %s
     eksisterer allerede.
    Er du sikker på at du vil overskrive den?

en: The file 
        %s
     could not be found.
da: Filen 
        %s
     kunne ikke findes.

en: The file 
        %s
     is empty.
da: Filen 
        %s
     er tom.

en: The file you are loading is from an older version of GnuCash. 
    Information about currencies, stocks, and mutual funds needs to
    be updated for the new version. 
    
    This dialog will prompt you for some additional information about 
    each currency, stock, and mutual fund that appear in your
    accounts.  After you have entered this information, you can
    update your accounts for the new version of GnuCash.
    
    Hit "Cancel" now to stop loading the file.
da: Filen, du vil indlæse er fra en ældre version af GnuCash. 
    Oplysninger om valutaer, aktier og investeringsbeviser skal
    opdateres i den nye version. 
    
    Dette vindue vil spørge dig om yderligere oplysninger om 
    hver valuta, aktie og investeringsbevis, der optræder i dine
    konti. Efter du har indtastet disse oplysninger, kan du
    opdatere dine konti til den nye version af GnuCash.
    
    Tryk "Annullér" for at stoppe indlæsningen af filen.

en: The file/URL 
        %s
    does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
da: Filen/URL'en 
        %s
    indeholder ikke GnuCash-data eller dataene er ødelagte.

en: The following changes must be made. Continue?
da: De følgende ændringer skal gøres. Fortsæt?

en: The font to use in the register
da: Skrifttypen, der benyttes i kassekladden

en: The font used to show hints in the register
da: Skrifttypen, der bruges til at vise tip i kassekladden

en: The fourth option rules!
da: Den fjerde option styrer!

en: The header background color
da: Farven på overskriftsbaggrunden

en: The instantaneous price of actual currency transactions in the past
da: Prisen på de aktuelle valutatransaktioner på overførselstidspunktet

en: The interest rate cannot be zero.
da: Renten kan ikke være nul.

en: The most recent recorded price
da: De senest registrerede priser

en: The multi-choice option is %s.
da: Flervalgs-valgmuligheden er %s.

en: The number of payments cannot be negative.
da: Antallet af betalinger kan ikke være negativt.

en: The number of payments cannot be zero.
da: Antallet af betalinger kan ikke være nul.

en: The number option formatted as currency is %s.
da: Talvalget formateret som valuta er %s.

en: The number option is %s.
da: Nummervalget er %s.

en: The price must be positive.
da: Prisen skal være et positivt tal.

en: The price recorded nearest in time to the report date
da: Den pris, der blev registreret tættest på rapportdatoen.

en: The recorded prices
da: De registrerede pristilbud

en: The relative date option is %s.
da: Det relative datovalg er %s.

en: The secondary background color for the current register row
da: Standard sekundær-baggrundsfarve for den aktive kassekladderække

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
da: De valgte konti indeholder ingen data/transaktioner (eller kun nuller) for den valgte tidsperiode

en: The server at URL 
        %s
    experienced an error or encountered bad or corrupt data.
da: Værten på adressen 
        %s
    løb ind i en fejl, eller fandt ugyldige data.

en: The source for price quotes:
da: Kilden for pristilbud:

en: The source of price information
da: Pristilbudskilde

en: The start of the latest quarterly accounting period
da: Starten af den seneste kvartalsmæssige regnskabsperiode

en: The start of the previous financial year/accounting period
da: Starten af den forrige regnskabperiode

en: The start of the previous quarterly accounting period
da: Starten på forrige kvartalsmæssige regnskabsperiode

en: The string option is %s.
da: Tekstvalgmuligheden er %s.

en: The title of the report
da: Rapportens titel

en: The type of graph to generate
da: Den type graf, der skal genereres

en: The types of accounts for which balances are sign-reversed
da: Kontotyper, hvis saldi har omvendt fortegn

en: The values entered for this transaction are inconsistent.
    Which value would you like to have recalculated?
da: De indtastede værdier for denne transaktion stemmer ikke overens.
    Hvilken værdi vil du genberegne?

en: The weighted average of all currency transactions of the past
da: Det vægtede gennemsnit for alle tidligere foretagne valutatransaktioner

en: There is a theory that if ever anyone discovers what
    the Universe is for and why it is here, it will instantly
    disappear and be replaced with something even more bizarre and
    inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
da: Der findes en teori om, at hvis nogen finder ud af, hvad
    universet er og hvorfor det er der, vil det forsvinde
    i samme øjeblik og erstattes af noget, der er endnu mere
    bizart og uforklarligt.
    Der er en anden teori, der siger, at dette allerede er sket.
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"

en: There is already an account with that name.
da: Der er allerede en konto med det navn.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
da: Der er ingen tilgængelige prisoplysninger for de valgte varer i den valgte tidsperiode.

en: There was an error reading the file.
    Do you want to continue?
da: Der opstod en fejl ved læsning af filen.
    Vil du fortsætte?

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
da: Der blev kun fundet én pris for de givne varer i den valgte tidsperiode. Dette giver ikke en brugbar graf.

en: Third Option
da: Tredje Option

en: Third-level
da: Tredje niveau

en: This druid will help you create a set of GnuCash 
    accounts for your assets (such as investments, 
    checking or savings accounts), liabilities (such 
    as loans) and different kinds of income and 
    expenses you might have. 
    
    Click 'Cancel'  if you do not wish to create any 
    new accounts now.
da: Denne hjælper vil hjælpe dig med at oprette et sæt 
    GnuCash-konti for dine aktiver (såsom investeringer, 
    check- og opsparingskonti), passiver (såsom lån) og 
    de forskellige former for indtægter og udgifter, du 
    måtte have.
    
    Klik 'Annullér', hvis du ikke ønsker at oprette nye 
    konti nu.

en: This druid will help you record a stock split or stock merger.
da: Denne hjælper vil hjælpe dig med at registrere en aktieopsplitning eller -sammenlægning.

en: This file is from an older version of GnuCash.
    Do you want to continue?
da: Denne fil er fra en ældre version af GnuCash.
    Vil du fortsætte?

en: This is a boolean option.
da: Dette er en sand-falsk valgmulighed.

en: This is a color option
da: Dette er en farvevalgmulighed

en: This is a combination date option
da: Dette er et kombinationsdato-valg

en: This is a date option
da: Dette er en datovalgmulighed

en: This is a date option with time
da: Dette er en datovalgmulighed med tid

en: This is a list option
da: Dette er et listealternativ

en: This is a multi choice option.
da: Dette er en flervalgs-valgmulighed

en: This is a number option.
da: Dette er et nummervalg.

en: This is a relative date option
da: Dette er et relativ datovalg

en: This is a string option
da: Dette er en tekstvalgmulighed

en: This is an account list option
da: Dette er et kontolistealternativ

en: This is for testing. Your reports probably shouldn't have an option like this.
da: Dette er til test. Dine rapporter skal sikkert ikke have en valgmulighed som denne.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
da: Denne side viser din beskattede indkomst og fradragsberettigede udgifter.

en: This report requires accounts to be selected.
da: Denne rapport kræver valg af konti.

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
da: Denne rapport viser din beskattede indkomst og fradragsberettigede udgifter.

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
da: Denne transaktion har flere opdelinger. Tryk på opdelingsknappen for at se dem alle

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
da: Denne transaktion er en aktieopsplitning. Tryk "Opsplitning"-knappen for detaljer

en: Three Months Ago
da: Tre måneder siden

en: Time and Date Option
da: Tid og dato valgmulighed

en: Timezone for these quotes:
da: Tidszone for disse tilbud:

en: Tip of the Day
da: Dagens råd

en: Tip of the Day:
da: Dagens råd:

en: Title
da: Titel

en: To
da: Til

en: To Amount:
da: Til-beløb:

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
da: For at slette en konto må du først
    vælge hvilken konto, du vil slette.

en: To edit an account, you must first
    choose an account to edit.
da: For at redigere en konto må du først
    vælge hvilken konto, der skal redigeres.

en: To open an account, you must first
    choose an account to open.
da: For at åbne en konto skal du først
    vælge, hvilken konto, der skal åbnes.

en: To reconcile an account, you must first
    choose an account to reconcile.
da: Før at afstemme en konto skal du først
    vælge hvilken konto du vil afstemme.

en: Today
da: I dag

en: Toolbar Buttons
da: Værktøjslinjeknapper

en: Top-level
da: Topniveau

en: Topics
da: Emner

en: Tot Credit
da: Tot kredit

en: Tot Debit
da: Tot debet

en: Tot Shares
da: Tot aktier

en: Total Equity
da: Total udligning

en: Total For
da: Total for

en: Totals
da: Totaler

en: Tradable commodities
da: Omsættelige varer

en: Transaction Information
da: Transaktionsoplysninger

en: Transaction Report
da: Transaktionsrapport

en: Transfer
da: Overfør

en: Transfer Account
da: Overførselskonto

en: Transfer From
da: Overfør fra

en: Transfer Funds
da: Overfør kapital

en: Transfer Information
da: Overfør oplysninger

en: Transfer To
da: Overfør til

en: Transfer Type
da: Overførselstype

en: Transfer from/to
da: Overfør fra/til

en: Transfer funds from one account to another
da: Overfør beløb fra en konto til en anden

en: Two Column Display
da: Tokolonnevisning

en: Type a single term into the box and hit 'search'. At the moment, this search engine does not support complex searches, just single words.
da: Indtast et enkelt ord i feltet og tryk "Søg". Endnu understøtter denne søgefunktion ikke komplekse søgninger, kun enkelte ord.

en: Type of search
da: Søgetype

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the
    Transfer register column, and GnuCash will complete the name from
    your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s)
    of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of
    the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash.)
da: Indtast første bogstaver i et eksisterende kontonavn i overførsels-
    register-søjlen. Så vil GnuCash færdiggøre navnet ud fra din kontoliste.
    For underkonti kan du skrive første bogstaver i ophavskontoen
    efterfulgt af et ':' og første bogstaver i underkontoen.
    (f.eks. A:K for Aktiver:Kontant)

en: UK-style dd/mm/yyyy
da: Britisk stil dd/mm/åååå

en: URL to display in report
da: Den viste URL i rapporten

en: URL to frame
da: URL til ramme

en: US-style: mm/dd/yyyy
da: Amerikansk stil: mm/dd/åååå

en: Ugly option
da: Grim valgmulighed

en: Unable to create prices for these items:
da: Kunne ikke oprette priser for disse elementer:

en: Unable to get quotes or diagnose the problem.
da: Kunne hverken hente kurser eller finde problemet.

en: Unable to retrieve quotes for these items:
da: Kunne ikke hente kurser for disse elementer:

en: Unbalanced parenthesis
da: Uparrede paranteser

en: Uncheck if you do not want this dialog to run if you start GnuCash up again.
da: Deaktivér, hvis du ikke ønsker at se dette vindue næste gang, du starter GnuCash.

en: Undefined character
da: Udefineret tegn

en: Units
da: Enheder

en: Units:
da: Enheder:

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown file type
da: Ukendt filtype

en: Unload selected file
da: Luk valgte fil

en: Unrealized Gains(Losses)
da: Ikke-realiserede overskud (Tab)

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: Update your GnuCash accounts
da: Opdatér dine GnuCash-konti

en: Update your accounts with the new information
da: Opdatér dine konti med ny information

en: Use 24-hour time format
da: Brug 24-timers tidsformat

en: Use From - To
da: Brug Fra - Til

en: Use From - To period
da: Brug Fra - Til periode

en: Use Full Account Name?
da: Benyt fulde kontonavn?

en: Use GNOME default
da: Benyt Gnome-standard

en: Use Opening Balances Equity account
da: Brug åbningsbalancens udligningskonto

en: Use Stacked Bars
da: Brug stablede søjler

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
da: Brug 24-timer (i stedet for 12-timer) tidsformat

en: Use accounting labels
da: Brug bogføringsetiketter

en: Use local time
da: Brug lokal tid

en: Use the financial calculator
da: Brug finanslommeregneren

en: User Info
da: Brugeroplysninger

en: Username and Password
da: Brugernavn og adgangskode

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Value
da: Værdi

en: Verify Changes
da: Bekræft ændringer

en: Verify passphrase:
da: Bekræft adgangskode:

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
da: Vis og ændr varerne for aktier og investeringsbeviser

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
da: Vis og ændr priserne på aktier og investeringsbeviser

en: View the Tips of the Day
da: Vis dagens Tip

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
da: ADVARSEL: Identiske TXF-koder er angivet for forskellige konti. Kun TXF-koder med betaler-kilder kan gentages.

en: Week
da: Uge

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Weeks
da: Uger

en: Weighted Average
da: Vægtet gennemsnit

en: Width of plot in pixels.
da: Bredden af diagrammet i skærmpunkter.

en: Wire
da: Overfør elektronisk

en: Withdraw
da: Udtræk

en: Withdrawal
da: Udtræk

en: Working...
da: Arbejder...

en: Year
da: År

en: Yearly
da: Årlig

en: Years
da: År

en: You are about to change a reconciled split.
    Are you sure you want to do that?
da: Du er ved at ændre en afstemt opdeling.
    Er du sikker på at du vil det?

en: You are about to overwrite an existing split.
    Are you sure you want to do that?
da: Du er ved at overskrive en eksisterende opdeling.
    Er du sikker på at du vil gøre dette?

en: You are about to overwrite an existing transaction.
    Are you sure you want to do that?
da: Du er ved at overskrive en eksisterende transaktion.
    Er du sikker på at du vil gøre dette?

en: You are missing some needed Perl libraries.
    Run 'update-finance-quote' as root to install them.
da: Du mangler nogle krævede Perl-biblioteker.
    Kør 'update-finance-quote' som root for at installere disse.

en: You can learn more about writing scheme using this %s.
da: Du kan lære mere om at skrive scheme-kode med denne %s

en: You can't transfer from and to the same account!
da: Du kan ikke overføre fra og til den samme konto!

en: You cannot save to that file.
da: Du kan ikke gemme i den fil.

en: You do not have permission to access
        %s
da: Du har ikke tilladelse til at tilgå
        %s

en: You don't have any stock accounts with balances!
da: Du har ingen aktiekonti med balancer!

en: You have made changes to this reconcile window.
    Are you sure you want to cancel?
da: Du har lavet ændringer i dette afstemningsvindue.
    Er du sikker på at du vil afbryde?

en: You have selected no accounts.
da: Du har ikke valgt nogen konti.

en: You may not create a new national currency.
da: Du kan ikke oprette en ny national valuta.

en: You must choose a valid parent account.
da: Du skal vælge en gyldig samlekonto.

en: You must either enter a valid cash amount
    or leave it blank.
da: Du skal angive et gyldigt kontantbeløb
    eller lade den være tom.

en: You must either enter a valid price
    or leave it blank.
da: Du skal vælge en gyldig pris eller
    lade den være tom.

en: You must enter a Type for the commodity.
da: Du skal angive varetype.

en: You must enter a distribution amount.
da: Du skal angive et udlodningsbeløb.

en: You must enter a name for the commodity.
da: Du skal angive varens navn.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation",
    and "Type" for the commodity.
da: Du skal vælge en udfyldt "Fulde navn", "Kode/forkortelse",
    og "Type" for varen.

en: You must enter a valid `to' amount.
da: Du skal vælge en gyldig 'til'-mængde.

en: You must enter a valid amount.
da: Du skal vælge en gyldig mængde.

en: You must enter a valid distribution amount.
da: Du skal angive et gyldigt udlodningsbeløb.

en: You must enter a valid expression.
da: Du skal angive et gyldigt udtryk.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
da: Du skal angive en gyldig åbningssaldo eller lade den være tom.

en: You must enter a valid price.
da: Du skal vælge en gyldig pris.

en: You must enter an abbreviation for the commodity.
da: Du skal angive varens forkortelse.

en: You must enter an account name.
da: Du skal vælge en kontotype.

en: You must enter an amount to transfer.
da: Du skal vælge en mængde at overføre.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
da: Du skal enten angive en eksisterende national valuta eller angive en anden type.

en: You must enter values for the other quantities.
da: Du skal angive værdier for andre mængder.

en: You must put values for the type, name,
    and abbreviation of the currency/stock.
da: Du skal angive type, navn og forkortelse
    for valutaen/aktien.

en: You must select a commodity.
da: Du skal vælge en vare.

en: You must select a commodity.
    To create a new one, click "New"
da: Du skal vælge en vare.
    Tryk "Ny" for at oprette en ny.

en: You must select a currency.
da: Du skal vælge en valuta.

en: You must select a transfer account or choose
    the opening balances equity account.
da: Du skal vælge en overførselskonto eller
    åbningssaldoens udligningskonto.

en: You must select an account to check and repair.
da: Du skal vælge en konto at tjekke og reparere.

en: You must select an account type.
da: Du skal vælge en kontotype.

en: You must select an asset account
    for the cash distribution.
da: Du skal vælge en aktivkonto
    for kontantudlodning.

en: You must select an income account
    for the cash distribution.
da: Du skal vælge en indtægtskonto
    for kontantudlodning.

en: You must specify an account to transfer from,
    or to, or both, for this transaction.
    Otherwise, it will not be recorded.
da: Du skal angive en konto at overføre fra, til,
    eller både-og for denne transaktion. Ellers
    vil den ikke blive gemt.

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
da: Den valgte vare og valuta for rapporten er identiske. Det giver ingen mening at vise priser for identiske varer.

en: \ (Backslash)
da: \ (baglæns skråstreg)

en: _Account
da: _Konto

en: _Assets & Liabilities
da: _Aktiver & passiver

en: _Blank
da: _Tom

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Check & Repair
da: _Tjek og reparér

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete Account
da: _Slet konto

en: _Double Line
da: _Dobbelt linje

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Edit Account
da: _Redigér konto

en: _Enter
da: _Retur

en: _Find Transactions
da: _Find transaktioner

en: _Finish
da: _Fuldfør

en: _General Ledger
da: _Hovedbog

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Income & Expense
da: _Indtægter & udgifter

en: _Jump
da: _Spring

en: _New
da: _Ny

en: _New Account...
da: _Ny konto...

en: _Open Account
da: _Åbn konto

en: _Postpone
da: _Udsæt

en: _Price Editor
da: _Prisredigering

en: _Reconcile
da: _Afstem

en: _Reconcile Information...
da: _Afstemningsinformation...

en: _Reconcile...
da: _Afstem...

en: _Reports
da: _Rapporter

en: _Taxes
da: _Skatter

en: _Tips Of The Day
da: Dagens _tips

en: _Tools
da: _Værktøj

en: _Transaction
da: _Transaktion

en: _Transfer...
da: _Overfør...

en: _Windows
da: _Vinduer

en: cleared:c
da: cleared:s

en: false
da: falsk

en: frozen:f
da: frosset:f

en: label812
da: etikette812

en: label827
da: etikette827

en: label847668
da: etikette847668

en: largest to smallest, latest to earliest
da: største til mindste, seneste til tidligste

en: not cleared:n
da: not cleared:i

en: online book
da: online-bog

en: reconciled:y
da: reconciled:a

en: sample:999,999.000
da: Prøve:999.999,000

en: sample:99999
da: prøve:99999

en: sample:Description of a transaction
da: prøve:Beskrivelse af transaktionen

en: sample:Expenses:Automobile:Gasoline
da: prøve:Udgifter:Bil:Benzin

en: sample:Memo field sample text string
da: prøve:Notatfelt tekstprøve

en: sample:Notes field sample text string
da: prøve:Notefelt tekstprøve

en: smallest to largest, earliest to latest
da: mindste til største, tidligste til seneste

en: true
da: sand

en: window1
da: vindue1
