gnome-libs 2.0 - en to da translation catalogue (219 entries)

en: A list with names of the first window manager workspaces.
da: En liste med navne til den første vindueshåndterings arbejdsområder.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
da: Accelerationsfaktor for musebevægelser. En værdi på -1 er systemets standard.

en: Allow postponing of breaks
da: Tillad udsættelse af pauser

en: App ID
da: Program-id

en: App version
da: Programversion

en: Application options
da: Programtilvalg

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
da: Parameter der benyttes til at køre programmer i terminalen defineret af 'exec'-nøglen.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
da: Grundnavn til det forvalgte tema som benyttes af GTK+.

en: Beep when a modifier is pressed
da: Bip når der trykkes på modifikationstast

en: Bonobo Support
da: Bonobo-understøttelse

en: Bonobo activation Support
da: Bonobo-aktiveringsunderstøttelse

en: Break time
da: Pausetid

en: Browser needs terminal
da: Surfningsprogram behøver terminal

en: Browser understands remote
da: Surfningsprogram forstår fjernbetjening

en: Can Change Accels
da: Kan ændre genveje

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
da: Kan ikke finde en terminal, bruger xterm selvom den måske ikke virker

en: Choose menu item
da: Valg af menupunkt

en: Click on command button
da: Klik på kommandoknap

en: Color Shading Type
da: Farvelægningstype

en: Configuration prefix where GNOME was installed
da: Konfigurationspræfiks til hvor Gnome blev installeret

en: Configuration prefix where this application was installed
da: Konfigurationspræfiks til hvor dette program blev installeret

en: Could not create gnome accelerators directory `%s': %s
da: Kunne ikke oprette Gnome-acceleratormappen '%s': %s

en: Could not create per-user gnome configuration directory `%s': %s
da: Kunne ikke oprette per-bruger Gnome-konfigurationsmappen '%s': %s

en: Could not set mode 0700 on private per-user gnome configuration directory `%s': %s
da: Kunne ikke sætte tilstanden 0700 på privat per-bruger Gnome-konfigurationsmappen '%s': %s

en: Create Directories
da: Opret mapper

en: Create standard GNOME directories on startup
da: Opret Gnomes standardmapper ved opstart

en: Cursor Blink
da: Markør blinker

en: Cursor Blink Time
da: Markørblinkningstid

en: Cursor font
da: Markørskrifttype

en: Cursor size
da: Markørstørrelse

en: Cursor theme
da: Markørtema

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support Xcursor, such as XFree86 4.3 and later. This value is only propagated to the X server at the start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
da: Markørtemanavn. Benyttes kun af X-servere der understøtter Xcursor, såsom XFree86 4.3 og senere. Denne værdi bliver kun sendt til X-serveren ved begyndelsen af hver session så en ændring under en session træder først i kraft næste gang der logges på.

en: Data prefix where GNOME was installed
da: Datapræfikset til hvor Gnome blev installeret

en: Data prefix where this application was installed
da: Datapræfikset til hvor dette program blev installeret

en: Default browser
da: Forvalgt surfningsprogram

en: Default browser for all URLs
da: Forvalgt surfningsprogram for alle URL'er

en: Default font
da: Forvalgt skrifttype

en: Default help viewer
da: Forvalgt hjælpefremviser

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched".
da: Afgør hvordan billedet der er sat af wallpaper_filename optegnes. Mulige værdier er "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched".

en: Disable all external thumbnailers
da: Deaktivér alle eksterne miniaturegenereringer

en: Disable command line
da: Deaktivér kommandolinje

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
da: Deaktivér hvis to taster trykkes ned på samme tid.

en: Disable print setup
da: Deaktivér udskriftsopsætning

en: Disable printing
da: Deaktivér udskrivning

en: Disable saving files to disk
da: Deaktivér gemning af filer på disken

en: Disable sound server usage
da: Deaktivér brug af lydserver

en: Distance before a drag is started
da: Afstand før en træk-og-slip påbegyndes

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
da: Afstand i punkter som markøren skal flytte sig før den accelererede musebevægelse aktiveres. En værdi på -1 er systemets standard.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds
da: Acceptér ikke en tast som værende trykket ned medmindre den holdes @delay antal millisekunder

en: Double Click Time
da: Dobbeltkliktid

en: Drag Threshold
da: Trækketærskel

en: Draw Desktop Background
da: Optegn skrivebordsbaggrund

en: Dynamic modules to load
da: Dynamiske moduler som skal indlæses

en: Enable Accessibility
da: Aktivér tilgængelighed

en: Enable Animations
da: Aktivér animationer

en: Enable ESD
da: Aktivér ESD

en: Enable Sound
da: Aktivér lyd

en: Enable sound on startup
da: Aktivér lyd ved opstart

en: Enable sound server startup.
da: Aktivér start af lydserver.

en: Enable sound server usage
da: Aktivér brug af lydserver

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Error showing url: %s
da: Fejl ved visning af adresse: %s

en: Exec Arguments
da: Kørselsparametre

en: Extra Moniker factory
da: Ekstra protokolhåndtering-fabrik

en: Fallback window manager
da: Vindueshåndtering at falde tilbage på

en: Fallback window manager if user window manager can't be found
da: Den vindueshåndtering der skal faldes tilbage på hvis brugerens vindueshåndtering ikke kan findes

en: File Icon Theme
da: Filikontema

en: File name of the bell sound to be played
da: Filnavn for den klokkelyd der skal afspilles

en: File to use for the background image
da: Fil der skal bruges for baggrundsbilledet

en: Font name of the cursor. If unset, the default font is used. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
da: Skrifttypenavn for markøren. Hvis ikke sat, benyttes standardskrifttypen. Denne værdi bliver kun sendt til X-serveren ved begyndelsen af hver session så en ændring under en session træder først i kraft næste gang der logges på.

en: GConf moniker
da: Gconf-protokolhåndtering

en: GNOME App Datadir
da: Gnome-programdatamappe

en: GNOME App Libdir
da: Gnome-programbiblioteksmappe

en: GNOME App Prefix
da: Gnome-programpræfiks

en: GNOME App Sysconfdir
da: Gnome-programsystemkonfiguration

en: GNOME Datadir
da: Gnome-datamappe

en: GNOME GConf Support
da: Gnome GConf-understøttelse

en: GNOME Libdir
da: Gnome-biblioteksmappe

en: GNOME Library
da: Gnome-biblioteket

en: GNOME Prefix
da: Gnome-præfiks

en: GNOME Sysconfdir
da: Gnome-systemkonfiguration

en: GNOME Virtual Filesystem
da: Gnome virtuelt filsystem

en: GNOME path
da: Gnome-sti

en: GTK IM Preedit Style
da: GTK IM-præredigeringsstil

en: GTK IM Status Style
da: GTK IM-statusstil

en: Gtk+ Theme
da: GTK+-tema

en: HOSTNAME:PORT
da: VÆRTSNAVN:PORT

en: Have GNOME draw the desktop background
da: Lad Gnome optegne skrivebordsbaggrunden

en: Help document %s/%s not found
da: Hjælpedokumentet %s/%s blev ikke fundet

en: Help options
da: Hjælpetilvalg

en: Help viewer needs terminal
da: Hjælpefremviser behøver terminal

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released
da: Fremhæv den aktuelle placering af markøren når Ctrl-tasten trykkes ned og slippes

en: Host:port on which the sound server to use is running
da: Vært:port hvor lydserveren som skal bruges, kører

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed
da: Hvor mange millisekunder det tager at gå fra 0 til maksimal fart

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate
da: Hvor mange millisekunder der skal ventes før museflytningstasterne begynder at virke

en: How many pixels per second to move at the maximum speed
da: Hvor mange punkter pr. sekund der skal flyttes ved maksimal fart

en: How to connect to esd
da: Hvordan der skal tilsluttes til esd

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid"
da: Hvordan baggrundsfarven skal tegnes. Mulige værdier er "horizontal-gradient", "vertical-gradient" og "solid"

en: Human readable name
da: Læsevenligt navn

en: Human readable name of this application
da: Læsevenligt navn til dette program

en: ID string to use for this application
da: Id-streng til brug for dette program

en: Icon Theme
da: Ikontema

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
da: Ikontema der skal benyttes til panelet, Nautilus osv.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds
da: Ignorér flere tryk på den _samme_ tast inden for @delay millisekunder

en: Informational message
da: Informationsmeddelelse

en: Key %s not found in configuration
da: Nøglen %s ikke fundet i konfigurationen

en: Keyboard Bell Custom Filename
da: Brugerdefineret filnavn til tastaturklokke

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
da: Venstre eller øverste farve ved tegning af farveovergange, ellers den ensfarvede farve

en: Length of a double click
da: Længden for et dobbeltklik

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
da: Længde af markørblinkningscyklus, i millisekunder

en: Library prefix where GNOME was installed
da: Bibliotekspræfiks til hvor Gnome blev installeret

en: Library prefix where this application was installed
da: Bibliotekspræfiks til hvor dette program blev installeret

en: List of assistive technology applications to start when logging into the GNOME desktop
da: List af assisterende teknologier som skal startes når der logges ind

en: Locate Pointer
da: Lokalisér markør

en: Log in
da: Logind

en: Log out
da: Logud

en: MODULE1,MODULE2,...
da: MODUL1,MODUL2,...

en: Menubar Detachable
da: Menulinjer kan frigøres

en: Menus Have Icons
da: Menuer har ikoner

en: Menus Have Tearoff
da: Menuer har afrivningslinjer

en: Miscellaneous message
da: Diverse meddelelse

en: Module for GtkFileChooser
da: Modul for GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gnome-vfs" and "gtk+".
da: Modul som skal bruges som filsystemsmodellen for GtkFileChooser-kontrollen. Mulige værdier er "gnome-vfs" og "gtk+".

en: Monospace font
da: Fast bredde-skrifttype

en: Motion Threshold
da: Bevægelsestærskel

en: Mouse button orientation
da: Museknapsorientering

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
da: Navn på fast bredde skrifttype til brug i f.eks. terminaler.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
da: Navn på den præredigeringsstil der benyttes af GTK+, til GTK+-indtastningsmetoden.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
da: Navn på den statusstil der benyttes af GTK+, til GTK+-indtastningsmetoden.

en: Name of the default font used by gtk+.
da: Navn på den forvalgte skrifttype der benyttes af GTK+.

en: Names of the workspaces
da: Navne på arbejdsområderne

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
da: Antal minutters indtastningstid før pausetilstand begynder.

en: Number of minutes that the typing break should last.
da: Antal minutter som indtastningspausen skal vare.

en: Opacity with which to draw the background picture
da: Uigennemsigtighed som baggrundsbilledet skal tegnes med

en: Path in which to look for installed files
da: Sti hvor der skal ledes efter installerede filer

en: Picture Filename
da: Billedfilnavn

en: Picture Opacity
da: Billeduigennemsigtighed

en: Picture Options
da: Billedindstillinger

en: Popt Context
da: Popt-kontekst

en: Popt Flags
da: Popt-tilvalg

en: Popt Table
da: Popt-tabel

en: Prefix where GNOME was installed
da: Præfikset hvor Gnome blev installeret

en: Prefix where this application was installed
da: Præfiks til hvor dette program blev installeret

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
da: Forhindr brugeren i at tilgå terminalen eller angive en kommandolinje der skal køres. Dette vil f.eks. forhindre tilgangen til panelets "Kør program"-vindue.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all application's "Print Setup" dialogs.
da: Forhindr brugeren i at ændre udskriftsindstillingerne. Dette vil f.eks. forhindre tilgang til alle programmers "Udskriftsopsætning"-vindue.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all application's "Print" dialogs.
da: Forhindr brugeren i at udskrive. Dette vil f.eks. forhindre tilgang til alle programmers "Udskriv"-vinduer.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all application's "Save as" dialogs.
da: Forhindr brugeren i at gemme filer på disken. Dette vil f.eks. deaktivere tilgang til alle prorgammers "Gem som"-vinduer.

en: Primary Color
da: Primær farve

en: Question dialog
da: Spørgsmålsvindue

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
da: Højre eller nederste farve ved tegning af farveovergange, benyttes ikke til ved ensfarvet baggrund.

en: Secondary Color
da: Sekundær farve

en: Select check box
da: Valg af afkrydsningsboks

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
da: Om alle eksterne miniaturegenereringer skal deaktiveres, uafhængigt af om de bliver deaktiveret/aktiveret hver for sig.

en: Single Click
da: Enkeltklik

en: Single click to open icons
da: Enkeltklik for at åbne ikoner

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
da: Størrelsen af markøren som er angivet af cursor_theme. Denne værdi bliver kun sendt til X-serveren ved begyndelsen af hver session så en ændring under en session træder først i kraft næste gang der logges på.

en: Sounds for events
da: Lyde for hændelser

en: Startup Assistive Technology Applications
da: Assisterende teknologier ved start

en: Status Bar on Right
da: Statuslinje til højre

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice
da: Ombyt venstre og højre museknapper til venstrehåndsmus.

en: System events
da: Systemhændelser

en: Terminal application
da: Terminalprogram

en: Terminal program to use when starting applications that require one
da: Terminalprogram der benyttes ved start af programmer der kræver en

en: The default action does not support this protocol.
da: Den forvalgte handling understøtter ikke denne protokol.

en: The flags to use for popt
da: De tilvalg der skal bruges til popt

en: The number of workspaces
da: Antallet af arbejdsområder

en: The number of workspaces the window manager should use
da: Antallet af arbejdsområder som vindueshåndteringen skal benytte

en: The popt context pointer that GnomeProgram is using
da: Den popt-konteksthenvisning som GnomeProgram bruger

en: The specified location is invalid.
da: Det angivne sted er ugyldigt.

en: The table of options for popt
da: Tabellen over tilvalg til popt

en: Theme used for displaying file icons
da: Tema som benyttes til at vise filikoner

en: There is no default action associated with this location.
da: Der er ikke nogen forvalgt handling associeret med dette sted.

en: There was an error launching the default action command associated with this location.
da: Der opstod en fejl under kørsel af kommandoen for den forvalgte handling som er associeret med dette sted.

en: There was an error parsing the default action command associated with this location.
da: Der opstod en fejl under fortolkning af den forvalgte handling som er associeret med dette sted.

en: This specifies the size of icons displayed in toolbars
da: Dette angiver størrelsen af ikoner der vises i værktøjslinjer

en: Too many alias levels for a locale, may indicate a loop
da: For mange aliasniveauer for regionaldata, kan indikere en løkke

en: Toolbar Detachable
da: Værktøjslinjer kan frigøres

en: Toolbar Icon Size
da: Ikonstørrelse for værktøjslinjer

en: Toolbar Style
da: Stil for værktøjslinjer

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both_horiz", "icon", and "text"
da: Stil for værktøjslinjer. Gyldige værdier er "both", "both_horiz", "icon" og "text"

en: Type time
da: Indtastningstid

en: Unable to find doc_id %s in the help path
da: Kan ikke finde doc_id %s i hjælpestien

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP domain
da: Kunne ikke finde GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP-domænet

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_HELP domain.
da: Kunne ikke finde GNOME_FILE_DOMAIN_HELP-domænet

en: Unable to find the help files in either %s or %s.  Please check your installation
da: Kan ikke finde hjælpefilerne i hverken %s eller %s. Kontrollér installationen.

en: Unable to show help as %s is not a directory.  Please check your installation.
da: Kan ikke vise hjælp da %s ikke er en mappe. Kontrollér installationen.

en: Unknown error code: %d
da: Ukendt fejlkode: %d

en: Unknown internal error while displaying this location.
da: Ukendt intern fejl under visning af dette sted.

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: Use Custom Font
da: Benyt brugerdefineret skrifttype

en: User interface events
da: Hændelser i brugergrænsefladen

en: User window manager
da: Brugervindueshåndtering

en: Version of this application
da: Versionen af dette program

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: Whether Applications should have accessibility support
da: Om programmer skal have tilgængelighedsunderstøttelse

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
da: Om animationer skal vises. Bemærk: dette er en global nøgle, den ændrer opførslen for vindueshåndteringen, panelet osv.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
da: Om menuer kan vise et ikon ved siden af et menupunkt

en: Whether menus should have a tearoff
da: Om menuer skal kunne afrives

en: Whether or not keyboard locking is enabled
da: Om tastaturlås er aktiveret

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
da: Om tastaturlås er aktiveret.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
da: Om tastepause-skærmen kan udsættes.

en: Whether the cursor should blink
da: Om markøren skal blinke

en: Whether the default browser needs a terminal to run
da: Om det forvalgte surfningsprogram skal bruge en terminal for at køre

en: Whether the default browser understands netscape remote
da: Om det forvalgte surfningsprogram forstår Netscape-fjernbetjening

en: Whether the default help viewer accepts URLs
da: Om den forvalgte hjælpefremviser accepterer URL'er

en: Whether the default help viewer needs a terminal to run
da: Om den forvalgte hjælpefremviser skal bruge en terminal for at køre

en: Whether the user can detach menubars and move them around
da: Om brugeren kan frigøre menulinjer og flytte dem omkring

en: Whether the user can detach toolbars and move them around
da: Om brugeren kan frigøre værktøjslinjer og flytte dem omkring

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when a menu is popped up
da: Om brugeren dynamisk kan indtaste en ny genvej når en menu vises

en: Whether to display a status bar meter on the right
da: Om der skal vises en statuslinjemåler til højre

en: Whether to play sounds on user events.
da: Om der skal afspilles lyde ved brugerhændelser.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
da: Om der skal benyttes en brugerdefineret skrifttype i GTK+-programmer

en: Window manager to try first
da: Vindueshåndtering der skal forsøges først

en: config indirect moniker
da: omdirigeringsprotokolhåndtering til konfiguration

en: how long to accelerate in milliseconds
da: Hvor langt tid det tager at accelerere i millisekunder

en: initial delay in milliseconds
da: Begyndelsesventetid i millisekunder

en: minimum interval in milliseconds
da: Minimalt interval i millisekunder

en: pixels per seconds
da: Punkter pr. sekund

en: possible values are "on", "off", and "custom".
da: mulige værdier er 'on', 'off' og 'custom'.
