libgtop - en to da translation catalogue (268 entries)

en: Abort
da: Afbryd

en: Address
da: Adresse

en: Address of beginning of code segment
da: Adresse på begyndelse af kodesegment

en: Address of end of code segment
da: Adresse på slutning af kodesegmentet

en: Address of the bottom of stack segment
da: Adresse på bunden af staksegmentet

en: Adjust on exit max value
da: Justér maks.værdi ved udgang

en: Alarm clock
da: Alarmklokke

en: Array of additional process groups
da: Tabel af ekstra procesgrupper

en: Available blocks
da: Tilgængelige blokke

en: Background read from tty
da: Læsing fra tty i baggrunden

en: Background write to tty
da: Skriving til tty i baggrunden

en: Bad argument to system call
da: Ugyldig argument til systemkald

en: Basename of executable file in call to exec()
da: Basenavnet på den kørbare fil i et kald til exec()

en: Bit field indicating which CPU is currently running
da: Bitfelt som angiver hvilken processor der aktuelt kører

en: Blocked
da: Blokeret

en: BootTime
da: Starttid

en: Broken pipe
da: Brudt datakanal

en: Buffers
da: Buffere

en: Bus error
da: Bus-fejl

en: Bytes In
da: Byte ind

en: Bytes Out
da: Byte ud

en: Bytes Total
da: Byte total

en: CPU Time in System Mode
da: Processortid i systemtilstand

en: CPU Time in User Mode
da: Processortid i brugertilstand

en: CPU Time in User Mode (nice)
da: Processortid i brugertilstand (venlig)

en: CPU Time in the Idle Task
da: Processortid i passiv tilstand

en: CPU Usage
da: Processorbrug

en: CPU limit exceeded
da: Processor-grænse overskredet

en: CSTime
da: CSTid

en: CUTime
da: CUTid

en: Cached
da: Cache

en: Child status has changed
da: Barnets status er ændret

en: Cmd
da: Kmd

en: Collisions
da: Kollisioner

en: Command line arguments of the process
da: Processens kommandolinjeargumenter

en: Continue
da: Fortsæt

en: Current limit in bytes on the rss of the process (usually 2,147,483,647).
da: Nuværende grænse i byte på processens rss (som regel 2,147,483,647).

en: Data resident set size
da: Størrelse på resident sæt for data

en: Default max size of queue
da: Standardstørrelse af køen

en: Dirty Size
da: Beskidt størrelse

en: Don't fork into background
da: Forgren ikke til baggrund

en: EMT error
da: EMT fejl

en: Effective Group ID
da: Effektiv gruppeID

en: Effective User ID
da: Effektiv brugerID

en: Enable debugging
da: Slå fejlfinding til

en: Enable verbose output
da: Slå meddelsom udskrift til

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: Fejl ved flag %s: %s.
    Kør '%s --help' for at få liste over alle tilgængelige tilvalgsflag.

en: Errors In
da: Fejl ind

en: Errors Out
da: Fejl ud

en: Errors Total
da: Fejl total

en: File System Usage
da: Brug af filsystemer

en: File size limit exceeded
da: Grænse for filstørrelse overskredet

en: Filesystem Group ID
da: Filsystem-gruppe-id

en: Filesystem User ID
da: Filsystem-bruger-id

en: Floating-point exception
da: Flydende tals-undtagelse

en: Free Memory
da: Ledig hukommelse

en: Free Swap Space
da: Ledig swap

en: Free blocks
da: Ledige blokke

en: Free blocks available to non-superusers
da: Ledige blokke tilgængelige til ikke-superbrugere

en: Free blocks available to the superuser
da: Ledige blokke tilgængelig for superbruger

en: Free file nodes
da: Ledige filknuder

en: Free memory size in kB
da: Ledig hukommelse i kb

en: Frequency
da: Frekvens

en: Full device number of controlling terminal
da: Komplet enhedsnummer på kontrollerende terminal

en: GID of process
da: Processens GID

en: Group ID
da: GruppeID

en: Groups
da: Grupper

en: Hangup
da: Læg på

en: Has CPU
da: Har processor

en: HasCPU
da: HarCPU

en: I/O now possible
da: I/O nu muligt

en: Idle
da: Passiv

en: Idle (%)
da: Passiv (%)

en: Idletime
da: Ledighedsstid

en: Illegal instruction
da: Ugyldig instruktion

en: Information request
da: Informationsforespørsel

en: Input bytes
da: Inddata-byte

en: Interface Flags
da: Grænseflade-flag

en: Interrupt
da: Afbrud

en: Invoked from inetd
da: Kaldt fra inetd

en: It_Real_Value
da: It_Reel_Værdi

en: K_Flags
da: K_Flag

en: Kernel flags of the process.
    
    On Linux, currently every flag has the math bit set, because crt0.s checks for math emulation, so this is not included in the output.
    
    This is probably a bug, as not every process is a compiled C program.
    
    The math bit should be a decimal 4, and the traced bit is decimal 10.
da: Processens kerneflag.
    
    Under Linux har alle flag matematik bitten sat, fordi crt0.s tjekker efter matematikemulering, så dette er ikke inkluderet i udskriften.
    
    Dette er nok en fejl, siden ikke alle processer er et kompileret C program.
    Matematikbitten bør være decimal 4, og den tracede bit er decimal 10.

en: Kernel scheduling priority
da: Kerneplanlægningsprioritet

en: Keyboard stop
da: Tastaturstop

en: Kill
da: Dræb

en: LProc
da: SProc

en: Last PID
da: Sidste PID

en: Last Processor
da: Sidste processor

en: Length in bytes of the returned string.
da: Længde i byte af den returnerede streng.

en: List of currently mounted filesystems
da: Liste over monterede filsystemer

en: List of running Processes
da: Liste over kørende processer

en: Load Average
da: Middelbelastning

en: Load Averange
da: Middelbelastning

en: Locked
da: Låst

en: Mask of blocked signals
da: Maske af blokerede signaler

en: Mask of caught signals
da: Maske af fangede signaler

en: Mask of ignored signals
da: Maske af ignorerede signaler

en: Mask of pending signals
da: Maske af ventende signaler

en: Max number of arrays
da: Maks antal tabeller

en: Max number of segments
da: Maks. antal segmenter

en: Max number of undo entries per process
da: Maks. antal genopretningsforsøg per proces

en: Max ops per semop call
da: Maks. operationer per semop kald

en: Max queues system wide
da: Maks. antal køer på systemet

en: Max segment size
da: Maks. segmentstørrelse

en: Max semaphores per array
da: Maks. semaforer per tabel

en: Max semaphores system wide
da: Maks. antal semaforer på hele systemet

en: Max shared segments per process
da: Maks. delte segmenter per proces

en: Max size of message
da: Maks. størrelse af meddelelse

en: Max total shared memory
da: Maks. delt hukommelse

en: Maximum Transfer Unit
da: Maks. overførselsenhed

en: Memory Usage
da: Hukommelsesbrug

en: Memory in locked pages in kB
da: Hukommelse i låste sider i kb

en: Memory used from user processes in kB
da: Hukommelse brugt af brugerprocesser i kb

en: Message Queue Limits
da: Grænser for meldingskøer

en: Message segment size
da: Størrelse på meddelelsessegment

en: Min segment size
da: Minimum segmentstørrelse

en: Mount List
da: Monteringsliste

en: NGroups
da: AGrupper

en: Network Load
da: Netværksbelastning

en: Nice
da: Venlig

en: Nice (%)
da: Venlig (%)

en: Number of Tasks
da: Antal processer

en: Number of additional process groups
da: Antal af ekstra procesgrupper

en: Number of clock ticks since system boot
da: Antal klokketik siden systemopstart

en: Number of clock ticks the system spent in system mode
da: Antal klokketik systemet har tilbragt i systemtilstand

en: Number of clock ticks the system spent in the idle task
da: Antal klokketik systemet har tilbragt passivt

en: Number of clock ticks the system spent in user mode
da: Antal klokketik systemet har tilbragt i brugertilstand

en: Number of clock ticks the system spent in user mode (nice)
da: Antal klokketik systemet har tilbragt i brugertilstand (venlig)

en: Number of entries in message map
da: Antal elementer i meddelelseskort

en: Number of entries in semaphore map
da: Antal opføringer i semafor-kortet

en: Number of input bytes
da: Antal af inddata-byte

en: Number of jobs running simultaneously averaged over 1, 5 and 15 minutes
da: Antal samtidig kørende processer med snit over 1, 5 og 15 minutter

en: Number of list elements
da: Antal elementer i listen

en: Number of output bytes
da: Antal af uddata-byte

en: Number of pages of shared (mmap'd) memory
da: Antal sider med delt (mmap'et) hukommelse

en: Number of pages of virtual memory
da: Antal sider virtuel hukommelse

en: Number of pages the process has in real memory, minus 3 for administrative purposes. This is just the pages which count towards text, data, or stack space. This does not include pages which have not been demand-loaded in, or which are swapped out.
da: Antal sider processen har i fysisk hukommelse, minus 3 for administrative opgaver. Dette er kun de sider som tæller mht. tekst, data eller stak plads. Dette inkluderer ikke sider som ikke er indlæst ved behov, eller som er swappet ud.

en: Number of resident set (non-swapped) pages
da: Antal residente sæt (ikke-swappede) sider

en: Number of system message headers
da: Antal systemmeddelelseshoveder

en: Number of tasks currently running
da: Antal processer som kører nu

en: Number of undo structures system wide
da: Antal fortryd-strukturer på hele systemet

en: Output bytes
da: Uddata-byte

en: PID of parent process
da: PID til forælderprocessen

en: PPP State
da: PPP-tilstand

en: PPP Statistics
da: PPP-statistik

en: Packets In
da: Pakker ind

en: Packets Out
da: Pakker ud

en: Packets Total
da: Pakker total

en: Page In
da: Side ind

en: Page Out
da: Side ud

en: Percent:
da: Procent:

en: Priority
da: Prioritet

en: Process Arguments
da: Procesargumenter

en: Process ID
da: ProcesID

en: Process Kernel Data information
da: Processens kernedatainformation

en: Process Memory Map
da: Processens hukommelseskort

en: Process Memory information
da: Processens hukommelsesinformation

en: Process Segment information
da: Processens segmentinformation

en: Process Signal information
da: Processens signalinformation

en: Process Status information
da: Processens tilstandsinformation

en: Process Time information
da: Processens tidsinformation

en: Process UID and TTY information
da: Processens UID- og TTY-information

en: Process group ID
da: Proces gruppeID

en: Profiling alarm clock
da: Profilerer alarmklokken

en: Quit
da: Afslut

en: RTime
da: RTid

en: Real GID of process
da: Processens rigtige GID

en: Real UID of process
da: Processens rigtige UID

en: Real time accumulated by process (should be utime + stime)
da: Reél tid akkumuleret af processen (skal være utid + stid)

en: Resident Set Size
da: Størrelse af resident sæt

en: Resident Set Size Limit
da: Størrelsesgrænse af resident sæt

en: Running Tasks
da: Kørende processer

en: SMP CPU Flags
da: SMP-processorflag

en: SMP CPU Time in System Mode
da: SMP-processortid i systemtilstand

en: SMP CPU Time in User Mode
da: SMP-processortid i brugertilstand

en: SMP CPU Time in User Mode (nice)
da: SMP-processortid i brugertilstand (venlig)

en: SMP CPU Time in the Idle Task
da: SMP-processortid i passiv tilstand

en: SMP Total CPU Time
da: Total SMP-processortid

en: SMP kernel-mode CPU time accumulated by process
da: SMP kernetilstand processortid akkumuleret af processen

en: SMP user-mode CPU time accumulated by process
da: SMP brugertilstand processortid akkumuleret af processen

en: STime
da: STid

en: Segmentation violation
da: Segmentovertrædelse

en: Semaphore Set Limits
da: Grænser for semafor

en: Semaphore max value
da: Maks.værdi for semafor

en: Server Features
da: Server egenskaber

en: Session ID
da: SessionsID

en: Set Group ID
da: Sat gruppe-id

en: Set User ID
da: Sat bruger-id

en: Share
da: Delt

en: Shared Memory
da: Delt hukommelse

en: Shared Memory Limits
da: Grænser for delt hukommelse

en: Shared memory size in kB
da: Delt hukommelse i kb

en: Shared-Lib resident set size
da: Størrelse på resident sæt for delt bibliotek

en: Single-Char code for process state (S=sleeping)
da: Enkelttegnskode for processens tilstand (S=sovende)

en: Size
da: Størrelse

en: Size in kilobytes of message pool
da: Størrelse i kilobyte på meddelelseslageret

en: Size of a single list element
da: Størrelsen på et enkelt element i listen

en: Size of buffers kB
da: Størrelse på buffere i kb

en: Size of cached memory in kB
da: Størrelse på mellemlagret hukommelse i kb

en: Stack resident set size
da: Størrelse på resident sæt for stak

en: Standard unix nice level of process
da: Standard Unix-venlighedsniveau for processen

en: Start time of process in seconds since the epoch
da: Processens starttid i sekunder siden epoken

en: Start_Stack
da: Start_Stak

en: Start_Time
da: Start_tid

en: State
da: Tilstand

en: Subnet
da: Undernet

en: Swap Usage
da: Swapbrug

en: System Uptime
da: Systemets oppetid

en: Terminal process group ID
da: Terminalprocessens gruppeID

en: Termination
da: Terminering

en: Text resident set size
da: Størrelse på tekst-resident sæt

en: The current EIP (32-bit instruction pointer).
da: Den nuværende EIP (32-bit instruktionspeger).

en: The current value of esp (32-bit stack pointer), as found in the kernel stack page for the process.
da: Den nuværende værdi af esp (32-bit stakpeger), som fundet i kernens stakside for processen.

en: The number of major faults that the process and its children have made.
da: Antal større fejl processen og dens børn har lavet.

en: The number of major faults the process has made, those which have required loading a memory page from disk.
da: Antal større fejl processen har lavet, dem som har gjort det nødvendig at læse en hukommelsesside ind fra disk.

en: The number of minor faults that the process and its children have made.
da: Antal mindre fejl processen og dens børn har lavet.

en: The number of minor faults the process has made, those which have not required loading a memory page from disk.
da: Antal mindre fejl processen har lavet, dem som ikke har gjort det nødvendig at læse en hukommelsesside ind fra disk.

en: The time (in jiffies) before the next SIGALRM is sent to the process due to an interval timer.
da: Tiden (i jiffi'er) før næste SIGALARM bliver sendt til processen på grund af en intervalklokke.

en: The time (in jiffies) of the process's next timeout
da: Tiden (i jiffi'er) for processens næste tidsudløb

en: This is the "channel" in which the process is waiting.  This is the address of a system call, and can be looked up in a namelist if you need a textual name.  (If you have an up-to-date /etc/psdatabase, then try ps -l to see the WCHAN field in action)
da: Dette er "kanalen" i hvilken processen venter. Dette er adressen til systemkaldet, og kan slås op i en navneliste hvis du behøver et tekstnavn. (Hvis du har en opdateret /etc/psdatabase, så prøv ps -l for at se WCHAN feltet i aktion)

en: This is the textual name of the `nwchan' field.
da: Dette er tekstnavnet på `nwchan' feltet.

en: Tick Frequency
da: Tikfrekvens

en: Tick frequency
da: Tikfrekvens

en: Tick frequency (default is 100)
da: Tikfrekvens (standard er 100)

en: Ticks (%ld per second):
da: Tik (%ld pr. sekund):

en: Time in seconds since system boot
da: Tid i sekunder siden opstart

en: Time in seconds the system spent in the idle task since system boot
da: Tid i sekunder som systemet har brugt i passive opgaver siden opstart

en: Time of last system boot in seconds since the epoch
da: Tid for sidste systemstart i sekunder siden epoken

en: TimeOut
da: Tidsudløb

en: Total # of pages of memory
da: Totalt antal hukommelsessider

en: Total CPU Time
da: Total processortid

en: Total Memory
da: Total hukommelse

en: Total Swap Space
da: Total swap

en: Total blocks
da: Totalt antal blokke

en: Total file nodes
da: Antal filknuder

en: Total number of swap pages that have been brought in since system boot
da: Totalt antal swap-sider som er blevet bragt ind siden systemopstart

en: Total number of swap pages that have been brought out since system boot
da: Totalt antal swap-sider som er blevet hentet ud siden systemopstart

en: Total number of tasks
da: Totalt antal processer

en: Total physical memory in kB
da: Total fysisk hukommelse i kb

en: Total size of dirty pages
da: Total størrelse på beskidte sider

en: Total size of list
da: Total størrelse af listen

en: Trace trap
da: Spore fælde

en: UID of process
da: Processens UID

en: UTime
da: UTid

en: Uptime
da: Oppetid

en: Urgent condition on socket
da: Vigtig tilstand på sokkel

en: Used Memory
da: Brugt hukommelse

en: Used Swap Space
da: Brugt swap

en: Used memory size in kB
da: Brugt hukommelse i kb

en: User
da: Bruger

en: User (%)
da: Bruger (%)

en: User ID
da: BrugerID

en: User defined signal 1
da: Brugerdefineret signal 2

en: User defined signal 2
da: Brugerdefineret signal 2

en: Virtual
da: Virtuelt

en: Virtual alarm clock
da: Virtuel alarmklokke

en: Window size change
da: Ændring i vinduesstørrelse

en: XCPU_STime
da: XCPU_STid

en: XCPU_UTime
da: XCPU_UTid

en: cumulative stime of process and reaped children
da: kumulativ stime for processen og dens døde børn

en: cumulative utime of process and reaped children
da: kumulativ utid for processen og døde børn

en: kernel-mode CPU time accumulated by process
da: kernetilstand processortid akkumuleret af processen

en: read %d byte | read %d bytes
da[0]: læs %d byte
da[1]: læs %d byte

en: read data %d byte | read data %d bytes
da[0]: læs data %d byte
da[1]: læs data %d byte

en: read data size
da: læs størrelse på data

en: user-mode CPU time accumulated by process
da: brugertilstand processortid akkumuleret af processen

en: write %d byte | write %d bytes
da[0]: skriv %d byte
da[1]: skriv %d byte
