libuser 0.15 - en to da translation catalogue (189 entries)

en: %s did not have a gid number.
da: %s havde ikke gid-nummer.

en: %s did not have a home directory.
da: %s havde intet hjemmekatalog.

en: Account Expires:	%s
da: Konto udløber:	%s

en: Account creation failed: %s.
da: Fejl ved oprettelse af konto: %s.

en: Account is locked.
da: Konto er låst.

en: Account is not locked.
da: Konto er ikke låst.

en: Authentication failed for %s.
da: Autentificering mislykkedes for %s.

en: Both -L and -U specified.
da: Både -L og -U specificeret.

en: Changing finger information for %s.
da: Ændrer finger-information for %s.

en: Changing password for %s.
da: Ændrer adgangskode for %s.

en: Changing shell for %s.
da: Ændrer skál for %s.

en: Copying user structure:
da: Kopierer brugerstruktur:

en: Cyrus SASL error creating user: %s
da: Cyrus SASL fejl ved oprettelse af bruger: %s

en: Cyrus SASL error creating user: %s: %s
da: Cyrus SASL fejl ved oprettelse af bruger: %s: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s
da: Cyrus SASL fejl ved fjernelse af bruger: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s: %s
da: Cyrus SASL fejl ved fjernelse af bruger: %s: %s

en: Default user attribute names:
da: Standardnavn for brugerattributter:

en: Default user object classes:
da: Standardklasser for brugerobjekter:

en: E-Mail Address
da: E-postadresse

en: Entry not found.
da: Opføring ikke fundet.

en: Error creating %s: %s.
da: Fejl ved oprettelse af %s: %s.

en: Error creating `%s': %s
da: Fejl ved oprettelse af `%s': %s

en: Error creating account for `%s': line improperly formatted.
da: Fejl under opretelse af konto for '%s': linjen er ikke rigtigt formatteret.

en: Error creating group `%s'.
da: Fejl ved oprettelse af gruppe '%s'.

en: Error creating group for `%s' with GID %ld.
da: Fejl ved oprettelse af gruppe for %s med GID %ld.

en: Error creating home directory for %s: %s
da: Fejl ved oprettelse af hjemmekatalog for %s: %s

en: Error creating mail spool for %s.
da: Fejl ved oprettelse af postkø for %s.

en: Error creating mail spool.
da: Fejl ved oprettelse af postkø.

en: Error creating user account for %s: %s
da: Fejl ved oprettelse af brugerkonto for %s: %s

en: Error initializing %s.
da: Fejl ved initiering af %s.

en: Error initializing %s: %s
da: Fejl ved initiering af %s: %s

en: Error initializing %s: %s.
da: Fejl ved initiering af %s: %s.

en: Error initializing PAM.
da: Fejl ved initiering af PAM.

en: Error moving %s to %s: %s.
da: Fejl ved flytning af %s til %s: %s.

en: Error opening `%s': %s.
da: Fejl ved åbning af `%s': %s.

en: Error parsing arguments: %s.
da: Fejl ved tolkning af argumenter: %s.

en: Error reading `%s': %s
da: Fejl ved læsning af `%s': %s

en: Error removing %s: %s.
da: Fejl ved fjernelse af %s: %s.

en: Error removing `%s': %s
da: Fejl ved fjernelse af `%s': %s

en: Error setting initial password for %s: %s
da: Fejl ved sætning af første adgangskode for %s: %s

en: Error setting password for group %s: %s.
da: fejl ved sætning af adgangskode for gruppe %s: %s.

en: Error setting password for user %s: %s.
da: Fejl ved sætning af adgangskode for bruger %s: %s.

en: Failed to drop privileges.
da: Kunne ikke fjerne rettigheder.

en: Failed to modify aging information for %s.
da: Fejl ved ændring af aldringsinformation for %s.

en: Failed to set password for group %s.
da: Fejl ved sætning af adgangskode for gruppe %s.

en: Failed to set password for user %s: %s.
da: Fejl ved sætning af adgangskode for bruger %s: %s.

en: Finger information changed.
da: Finger-information ændret.

en: Finger information not changed:  input error.
da: Finger-information ikke ændret: fejl i inddata.

en: Finger information not changed: %s.
da: Finger-information ikke ændret: %s.

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Getting default user attributes:
da: Henter standard brugerattributter:

en: Given Name
da: Givet navn

en: Group %s could not be deleted.
da: Gruppe %s kunne ikke slettes.

en: Group %s could not be deleted: %s.
da: Gruppe %s kunne ikke slettes: %s.

en: Group %s could not be locked.
da: Gruppe %s kunne ikke låses.

en: Group %s could not be modified.
da: Gruppe %s kunne ikke ændres.

en: Group %s could not be modified: %s.
da: Gruppe %s kunne ikke ændres: %s.

en: Group %s could not be unlocked.
da: Gruppe %s kunne ikke låses op.

en: Group %s does not exist.
da: Gruppe %s eksisterer ikke.

en: Group creation failed.
da: Oprettelse af gruppe mislykkedes.

en: Group with GID %ld did not have a group name.
da: Gruppe med GID %ld havde ikke et gruppenavn.

en: Home Phone
da: Telefon, hjemme

en: Inactive:	%d
da: Inaktiv:	%d

en: Internal PAM error `%s'.
da: Intern PAM-fejl '%s'.

en: Internal error.
da: Intern fejl.

en: Kerberos Password for Admin Principal
da: Kerberos-adgangskode for Admin Principal

en: Kerberos Realm
da: Kerberos-område

en: LDAP Bind Password
da: LDAP Bind-adgangskode

en: LDAP SASL Authorization User
da: LDAP SASL-autorisationsbruger

en: LDAP SASL User
da: LDAP SASL-bruger

en: LDAP Search Base DN
da: LDAP søge-basis DN

en: LDAP Server Name
da: Navn på LDAP-tjener

en: LDAP server appears to have no root DSE
da: LDAP-server ser ud til ikke at have nogen rod-BSE

en: Last Change:	%s
da: Sidste ændring:	%s

en: Maximum:	%d
da: Maksimum:	%d

en: Never
da: Aldrig

en: New Shell
da: Ny skál

en: New password
da: Ny adgangskode

en: New password (confirm)
da: Ny adgangskode (bekræft)

en: No group name specified, no name for gid %d.
da: Intet gruppenavn specificeret, intet navn for gid %d.

en: No group name specified, using %s.
da: Intet gruppenavn specificeret, bruger %s.

en: No group name specified.
da: Intet gruppenavn specificeret.

en: No group with GID %ld exists, not removing.
da: Ingen gruppe med GID %ld eksisterer, fjerner ikke.

en: No new home directory for %s.
da: Intet nyt hjemmekatalog for %s.

en: No old home directory for %s.
da: Intet gammelt hjemmekatalog for %s.

en: No user name specified, no name for uid %d.
da: Intet brugernavn specificeret, intet navn for uid %d.

en: No user name specified, using %s.
da: Brugernavn ikke specificeret, bruger %s.

en: No user name specified.
da: Brugernavn ikke specificeret.

en: Office
da: Kontor

en: Office Phone
da: Telefon, arbejde

en: Password Expires:	%s
da: Adgangskode udløber:	%s

en: Password Inactive:	%s
da: Adgangskode inaktivt:	%s

en: Password change canceled.
da: Ændring af adgangskode annulleret.

en: Password changed.
da: Adgangskode ændret.

en: Passwords do not match, try again.
da: Adgangskoder er ikke ens, prøv igen.

en: Refusing to create account with UID 0.
da: Nægter oprettelse af konto med UID 0.

en: Searching for group named %s.
da: Søger efter gruppe med navn %s.

en: Searching for group with ID %d.
da: Søger efter gruppe med ID %d.

en: Searching for user named %s.
da: Søger efter bruger ved navn %s.

en: Searching for user with ID %d.
da: Søger efter bruger med ID %d.

en: Shell changed.
da: Skál ændret.

en: Surname
da: Efternavn

en: User %s could not be deleted: %s.
da: Bruger %s kunne ikke slettes: %s.

en: User %s could not be locked: %s.
da: Bruger %s kunne ikke låses: %s.

en: User %s could not be modified: %s.
da: Bruger %s kunne ikke ændres: %s.

en: User %s could not be unlocked: %s.
da: Bruger %s kunne ikke låses op: %s.

en: User %s does not exist.
da: Bruger %s eksisterer ikke.

en: User mismatch.
da: Manglende bruger-overensstemmelse.

en: Warning:	%d
da: Advarsel:	%d

en: [OPTION...]
da: [ALTERNATIV...]

en: [OPTION...] [user]
da: [ALTERNATIV...] [bruger]

en: [OPTION...] group
da: [ALTERNATIV...] gruppe

en: [OPTION...] user
da: [ALTERNATIV...] bruger

en: access denied
da: adgang nægtet

en: backup file `%s' exists and is not a regular file
da: sikkerhedskopifilen '%s' eksisterer og er ikke en almindelig fil

en: bad user/group id
da: forkert bruger- eller gruppe-id

en: bad user/group name
da: forkert bruger- eller gruppenavn

en: could not bind to LDAP server
da: kunne ikke binde til LDAP-tjener

en: could not convert internal data to LDAPMods
da: kunne ikke konvertere interne data til LDAPMods

en: could not negotiate TLS with LDAP server
da: kunne ikke forhandle TLS med LDAP-tjener

en: could not open configuration file `%s': %s
da: kunne ikke åbne konfigurationsfil `%s': %s

en: could not search LDAP server
da: kunne ikke søge i LDAP-tjener

en: could not set LDAP protocol to version %d
da: kunne ikke sætte LDAP-protokol til version %d

en: couldn't open `%s': %s
da: kunne ikke åbne `%s': %s

en: couldn't read from `%s': %s
da: kunne ikke læse fra `%s': %s

en: couldn't stat `%s': %s
da: kunne ikke køre stat på `%s': %s

en: couldn't write to `%s': %s
da: kunne ikke skrive til `%s': %s

en: data not found in file
da: data ikke fundet i fil

en: entity has no %s attribute
da: entiteten har ingen %s-attribut

en: entity has no %s or %s attributes
da: entitet har ingen %s eller %s-attributter

en: entity object has no %s attribute
da: entitetsobjekt har ingen %s-attribut

en: entity structure has no %s or %s attributes
da: entitetsstruktur har ingen %s eller %s-attributter

en: entity was created with no %s or %s attributes
da: entiteten blev oprettet uden %s- eller %s-attributter

en: entry already present in file
da: opføringen er allerede i filen

en: error connecting to the kadm5 server for service `%s' in realm `%s': %s
da: fejl ved tilkobling til kadm5-tjeneren for tjeneste `%s' i område `%s': %s

en: error creating `%s': %s
da: fejl ved oprettelse af `%s': %s

en: error creating home directory for user
da: Fejl ved oprettelse af hjemmekatalog for bruger

en: error creating mail spool for user
da: Fejl ved oprettelse af postkø for bruger

en: error initializing Cyrus SASL: %s
da: fejl ved initiering af Cyrus SASL: %s

en: error initializing kerberos library
da: fejl ved initiering af kerberos-biblioteket

en: error initializing ldap library
da: fejl ved initiering af ldap-bibliotek

en: error loading module
da: fejl ved indlæsning af modul

en: error locking file
da: fejl ved låsning af fil

en: error locking file: %s
da: fejl ved låsning af fil: %s

en: error manipulating terminal attributes
da: Fejl ved behandling af terminal-egenskaber

en: error mapping name to LDAP base distinguished name
da: fejl ved kobling af navn til LDAP base distinguished name

en: error mapping name to LDAP distinguished name
da: fejl ved kobling af navn til LDAP distinguished name

en: error modifying LDAP directory entry: %s
da: fejl ved ændring af LDAP-katalogopføring: %s

en: error moving home directory for user
da: Fejl ved flytning af hjemmekatalog for bruger

en: error opening file
da: fejl ved åbning af fil

en: error parsing user name `%s' for kerberos
da: fejl ved læsning af brugernavn `%s' for kerberos

en: error reading file
da: fejl ved læsning af fil

en: error reading from terminal
da: fejl ved læsning fra terminal

en: error reading information for `%s' from kerberos
da: fejl ved læsning af information for `%s' fra kerberos

en: error reading terminal attributes
da: fejl ved læsning af terminal-egenskaber

en: error removing LDAP directory entry: %s.
da: fejl ved fjernelse af LDAP-katalogopføring: %s.

en: error removing home directory for user
da: Fejl ved fjernelse af hjemmekatalog for bruger

en: error renaming LDAP directory entry: %s
da: fejl ved ændring af navn på LDAP-katalogopføring: %s

en: error resolving symbol in module
da: Fejl ved løsning af symbol i modul

en: error setting password for `%s'
da: fejl ved sætning af adgangskode for `%s'

en: error setting password in LDAP directory for %s: %s
da: Fejl ved sætning af adgangskode i LDAP-katalog for %s: %s

en: error setting terminal attributes
da: fejl ved sætning af terminal-egenskaber

en: error statting file
da: fejl ved oplysning på fil

en: error writing to file
da: fejl ved skrivning af fil

en: generic error
da: generel fejl

en: internal initialization error
da: intern fejl ved initiering

en: library/module version mismatch
da: uoverensstemmelse med version i bibliotek eller modul

en: module disabled by configuration
da: modul deaktiveret i konfigurationen

en: module version mismatch in `%s'
da: gal modulversion i `%s'

en: name contains control characters
da: Navn indeholder kontroltegn

en: name contains invalid char `%c'
da: navn indeholder ugyldigt tegn '%c'

en: name contains non-ASCII characters
da: Navn indeholder tegn udenfor ASCII

en: name contains whitespace
da: Navn indeholder blanktegn

en: name is not set
da: Navn er ikke sat

en: name is too short
da: navn er for kort

en: no `%s' attribute found
da: ingen `%s'-attribut fundet

en: no initialization function %s in `%s'
da: ingen initieringsfunktion %s i `%s'

en: no shadow file present -- disabling
da: ingen skyggefil findes -- deaktiverer

en: no such object in LDAP directory
da: ingen sådanne objekter i LDAP-kataloget

en: not enough privileges
da: ikke tilstrækkelige privilegier

en: not executing with superuser privileges
da: kører ikke med superbruger-privilegier

en: object had no %s attribute
da: objektet havde ingen %s-attribut

en: object has no %s attribute
da: objektet har ikke attribut %s

en: success
da: problemfrit

en: unknown error
da: ukendt fejl fejl

en: user object had no %s attribute
da: bruger-objektet havde ingen %s-attribut

en: user object was created with no `%s'
da: brugerobjektet blev oprettet uden `%s'

en: user/group id in use
da: bruger- eller gruppe-id i brug

en: user/group name in use
da: bruger- eller gruppe-navn i brug
