metacity - en to da translation catalogue (453 entries)

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
da: "%s" fundet i konfigurationsdatabasen er ikke en gyldig værdi for tastebindingen "%s"

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
da: "%s" fundet i konfigurationsdatabasen er ikke en gyldig værdi som museknapsmodifikation

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
da: "%s" er ikke en gyldig værdi for fokusegenskaben

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
da: "%s" er ikke en gyldig værdi for størrelsesændringsegenskaben

en: "%s" is not a valid value for state attribute
da: "%s" er ikke en gyldig værdi for tilstandsegenskaben

en: %d coordinate expressions parsed in %g seconds (%g seconds average)
da: %d koordinatudtryk fortolket på %g sekunder (%g sekunder i gennemsnit)

en: %d stored in GConf key %s is not a reasonable number of workspaces, current maximum is %d
da: %d lagret i GConf-nøgle %s er ikke et fornuftigt antal arbejdsområder, aktuelt maksimum er %d

en: %d stored in GConf key %s is out of range 0 to %d
da: %d lagret i GConf-nøgle %s er uden for intervallet 0 til %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
da: %g millisekunder for at tegne én vinduesramme

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
da: (Ikke implementeret) Navigatering virker med programmer ikke vinduer

en: /Windows/Des_ktop
da: /Windows/_Skrivebord

en: /Windows/_All docks
da: /Windows/_Alle dokke

en: /Windows/_Bottom dock
da: /Windows/_Bunddok

en: /Windows/_Dialog
da: /Vinduer/_Meddelelsevindue

en: /Windows/_Left dock
da: /Windows/_Venstre dok

en: /Windows/_Modal dialog
da: /Vinduer/_Modalt meddelelsevindue

en: /Windows/_Right dock
da: /Windows/_Højre dok

en: /Windows/_Splashscreen
da: /Windows/_Velkomstskærm

en: /Windows/_Top dock
da: /Windows/_Topdok

en: /Windows/_Utility
da: /Windows/_Værktøj

en: /Windows/tearoff
da: /Vinduer/rivaf

en: /_Windows
da: /_Vinduer

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
da: <%s>-geometrien "%s" er ikke blevet defineret

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
da: <%s> skal enten angive en geometri eller et ophav der har en geometri

en: <%s> name "%s" used a second time
da: <%s>-navnet "%s" brugt to gange

en: <%s> parent "%s" has not been defined
da: <%s>-ophavet "%s" er ikke blevet defineret

en: <author> specified twice for this theme
da: <author> angivet to gange for dette tema

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
da: <button function="%s" state="%s" draw_ops="et-eller-andet"/> skal angives for denne rammestil

en: <copyright> specified twice for this theme
da: <copyright> angivet to gange for dette tema

en: <date> specified twice for this theme
da: <date> angivet to gange for dette tema

en: <description> specified twice for this theme
da: <description> angivet to gange for dette tema

en: <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this theme
da: <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="et-eller-andet"/> skal angives for dette tema

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
da: <metacity_session>-egenskaben set, men vi har allerede sessions-id'en

en: <name> specified twice for this theme
da: <name> angivet to gange for dette tema

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0, however. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true. By default, titlebar_font is unset, causing Metacity to fall back to the desktop font even if titlebar_uses_desktop_font is false.
da: En skrifttypebeskrivelsesstreng der beskriver skrifttypen for vinduestitellinjer. Størrelsen fra beskrivelsen vil dog kun blive brugt hvis indstillingen titlebar_font_size er sat til 0. Desuden er denne indstilling deaktiveret hvis indstillingen titlebar_uses_desktop_font er sat til sand. Som standard er titlebar_font ikke sat hvilket forårsager at Metacity falder tilbage på skrivebordsskrifttypen selvom titlebar_uses_desktop_font er falsk.

en: A style called "%s" has not been defined
da: En stil ved navn "%s" er ikke blevet defineret

en: Action on title bar double-click
da: Handling ved dobbeltklik på titellinjen

en: Activate window menu
da: Aktivér vinduesmenu

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
da: Alfa skal være mellem 0.0 (usynlig) og 1.0 (helt ugennemsigtig), var %g

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
da: Alfaværdien "%s" i blandet farve er ikke mellem 0,0 og 1,0

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
da: Vinkel skal være mellem 0.0 og 360.0, var %g

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %ld
da: Program angav en ugyldig _NET_WM_PID %ld

en: Arrangement of buttons on the titlebar
da: Arrangeringen af knapper på titellinjen

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions.
da: Arrangeringen af knapper på titellinjen. Værdien skal være en streng, såsom "menu:minimize,maximize,close"; kolonnet adskiller venstre hjørne fra højre hjørne, og knapnavnene er kommaadskilte. Hver knap kan kun optræde én gang. Ukendte knapnavne ignoreres sådan at yderligere knapper kan tilføjes i senere versioner af Metacity uden at ødelægge ældre versioner.

en: Aspect ratio "%s" is unknown
da: Formatforholdet "%s" er ukendt

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
da: Egenskaben "%s" er ugyldig i <%s>-elementet i denne sammenhæng

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
da: Egenskaben "%s" er gentaget to gange i det samme <%s>-element

en: Automatically raises the focused window
da: Hæv automatisk det fokuserede vindue

en: Bar
da: Linje

en: Benchmark
da: Tidstest

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
da: Blandingsformat er "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" passer ikke med formatet

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
da: Booleske værdier skal være "true" eller "false" ikke "%s"

en: Border
da: Ramme

en: Border "%s" is unknown
da: Kanten "%s" er ukendt

en: Border-only window
da: Vindue med kun ramme

en: Bug in window manager:
da: Fejl i vindueshåndtering:

en: Button Layouts
da: Knaplayout

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
da: Knapformatforholdet %g er ikke fornuftigt

en: Button layout test %d
da: Knaplayouttest %d

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
da: Kan ikke have to draw_ops for et <button>-element (tema angav en draw_ops egenskab og også et <draw_ops>-element, eller angav to elementer)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
da: Kan ikke have to draw_ops for et <menu_icon>-element (tema angav en draw_ops egenskab og også et <draw_ops>-element, eller angav to elementer)

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
da: Kan ikke have to draw_ops for et <piece>-element (tema angav en draw_ops egenskab og også et <draw_ops>-element, eller angav to elementer)

en: Cannot specify both button_width/button_height and aspect ratio for buttons
da: Kan ikke angive både button_width/button_height og formataforhold for knapper

en: Class
da: Klasse

en: Clic_k to give focus
da: Kli_k for at give fokus

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). Modifier is expressed as "&lt;Alt&gt;" or "&lt;Super&gt;" for example.
da: Klik på et vindue mens denne modifikationstast holdes nede vil flytte vinduet (venstreklik), ændre størrelsen af vinduet (midterklik) eller vise vinduesmenuen (højreklik). Modifikationstasten kan f.eks. udtrykkes som "&lt;Alt&gt;" eller "&lt;Super&gt;".

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close a window
da: Luk et vindue

en: Commands to run in response to keybindings
da: Kommando der skal køres ved tastegenvej

en: Constant "%s" has already been defined
da: Konstanten "%s" er allerede defineret

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
da: Koordinatudtryk indeholdt en ukendt operator i begyndelsen af teksten: "%s"

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
da: Koordinatudtryk indeholder tegnet '%s' som ikke er tilladt

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
da: Koordinatudtryk indeholder kommatallet '%s' som ikke kunne tolkes

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
da: Koordinatudtryk indeholder heltallet '%s' som ikke kunne tolkes

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
da: Koordinatudtrykket ser ikke ud til at have nogen operatorer eller operander

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
da: Koordinatudtrykket sluttede med en operator i stedet for en operand

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
da: Koordinatudtrykket havde en slutparantes uden startparantes

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
da: Koordinatudtrykket havde en startparantes uden en slutparantes

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
da: Koordinatudtrykket havde en operand hvor en operator var ventet

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
da: Koordinatudtrykket havde en ukendt variabel eller konstant '%s'

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
da: Koordinatudtrykket har en operator '%s' hvor en operand var ventet

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
da: Koordinatudtrykket har en operator '%c' efter en operator '%c' og ingen operand mellem dem

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer, this is really a Metacity bug, but are you sure you need a huge expression like that?
da: Koordinatudtrykkets fortolkningsprocess overskred sit mellemlager. Dette er egentlig en fejl i Metacity, men er du sikker på at du behøver så store udtryk?

en: Coordinate expression results in division by zero
da: Koordinatudtrykket resulterer i division med nul

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
da: Koordinatudtrykket prøver at bruge modulo-operator på et kommatal

en: Coordinate expression was empty or not understood
da: Koordinatudtrykket var tomt eller blev ikke forstået

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
da: Kunne ikke fremskaffe vindueshåndteringvælgeren på skærm %d på terminal "%s"

en: Could not create directory '%s': %s
da: Kunne ikke oprette mappen '%s': %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
da: Kunne ikke finde et tema! Sikr dig at %s eksisterer og indeholder de sædvanlige temaer.

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
da: Kunne ikke åbne sessionsfilen '%s' til skrivning: %s

en: Could not parse "%s" as a floating point number
da: Kunne ikke fortolke "%s" som et kommatal

en: Could not parse "%s" as an integer
da: Kunne ikke fortolke "%s" som et heltal

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
da: Kunne ikke fortolke alfaværdien "%s" i blandet farve

en: Could not parse color "%s"
da: Kunne ikke fortolke farven "%s"

en: Could not parse font description "%s" from GConf key %s
da: Kunne ikke fortolke skrifttypebeskrivelsen '%s' fra GConf-nøglen %s

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
da: Kunne ikke fortolke skyggeværdien "%s" i skygget farve

en: Could not release screen %d on display "%s"
da: Kunne ikke frigive skærm %d på terminal "%s"

en: Current theme
da: Aktuelt tema

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
da: Ventetid i millisekunder for autohævningsindstillingen

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
da: Bestemmer om programmer eller systemet kan generere hørbare bip; kan bruges sammen med visuelt bip til at opnå lydløse bip

en: Dialog Box
da: Meddelelsevindue

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke pilen "%s" for <%s>-elementet

en: Did not understand color component "%s" in color specification
da: Forstod ikke farvekomponenten "%s" i farvespecifikationen

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke fyldtypen "%s" for <%s>-elementet

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke skyggen "%s" for <%s>-elementet

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke tilstanden "%s" for <%s>-elementet

en: Did not understand state "%s" in color specification
da: Forstod ikke tilstanden "%s" i farvespecifikationen

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
da: Forstod ikke de afsluttende tegn "%s" i strengen "%s"

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
da: Forstod ikke værdien "%s" for farveovergangstypen

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
da: Deaktiver uheldige faciliteter der kræves af ældre eller ødelagte programmer

en: Distance "%s" is unknown
da: Afstanden "%s" er ukendt

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
da: Tegnede %d rammer på %g klientsekunder (%g millisekunder pr. ramme) og %g sekunders almindelig tid inkl. X-server-resurser (%g millisekunder pr. ramme)

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
da: Elementet <%s> er ikke tilladt under <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et <%s>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et <constant>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et afstands-/kant-/formatforholdselement

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et tegneoperationselement

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et navne-/forfatter-/dato-/beskrivelseselement

en: Enable Visual Bell
da: Aktivér visuelt bip

en: Error %d was expected but %d given
da: Fejl %d var forventet, men %d givet

en: Error closing session file '%s': %s
da: Fejl under lukning af sessionsfilen '%s': %s

en: Error launching metacity-dialog to ask about killing an application: %s
da: Fejl ved start af metacity-dialog for at spørge om at dræbe et program: %s

en: Error launching metacity-dialog to print an error about a command: %s
da: Fejl ved start af metacity-dialog for at vise en fejl for en kommando: %s

en: Error launching metacity-dialog to warn about apps that don't support session management: %s
da: Fejl ved start af metacity-dialog for at advare om programmer der ikke understøtter sessionshåndtering: %s

en: Error loading theme: %s
da: Fejl under indlæsning af tema: %s

en: Error not expected but one was returned: %s
da: Fejl var ikke forventet, men én blev returneret: %s

en: Error reading from dialog display process: %s
da: Fejl ved læsning fra vinduesprocessen: %s

en: Error setting name for workspace %d to "%s": %s
da: Fejl under sætning af navnet for arbejdsområde %d til "%s": %s

en: Error setting number of workspaces to %d: %s
da: Fejl under sætning af antallet af arbejdsområder til %d: %s

en: Error was expected but none given
da: Fejl var forventet, men ingen givet

en: Error writing session file '%s': %s
da: Fejl under skrivning af sessionsfilen '%s': %s

en: Failed to a open connection to a session manager, so window positions will not be saved: %s
da: Kunne ikke åbne en forbindelse til sessionshåndteringen, så vinduespositioner vil ikke blive gemt: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
da: Kunne ikke udføre fdopen() på logfilen %s: %s

en: Failed to get hostname: %s
da: Kunne ikke skaffe værtsnavn: %s

en: Failed to load theme "%s": %s
da: Kunne ikke indlæse temaet "%s": %s

en: Failed to open X Window System display '%s'
da: Kunne ikke åbne X Window System-terminalen '%s'

en: Failed to open debug log: %s
da: Kunne ikke åbne fejlinformationslog: %s

en: Failed to parse message "%s" from dialog process
da: Kunne ikke fortolke beskeden "%s" fra vinduesproces

en: Failed to parse saved session file: %s
da: Kunne ikke fortolke den lagrede sessionsfil: %s

en: Failed to read saved session file %s: %s
da: Kunne ikke læse den lagrede sessionsfil %s: %s

en: Failed to read theme from file %s: %s
da: Kunne ikke læse tema fra filen %s: %s

en: Failed to restart: %s
da: Kunne ikke genstarte: %s

en: Failed to scan themes directory: %s
da: Kunne ikke skanne temamappe: %s

en: Fake menu item %d
da: Uægte menupunkt %d

en: Fatal IO error %d (%s) on display '%s'.
da: Fatal IO-fejl %d (%s) på terminal '%s'.

en: Focus behavior:
da: Fokusopførsel:

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
da: Hvis du tvinger dette program til at afslutte, vil du miste evt. ugemte ændringer.

en: Frame geometry does not specify size of buttons
da: Rammegeometri angiver ikke størrelsen af knapper

en: Frame style already has a button for function %s state %s
da: Rammestil har allerede en knap for funktion %s tilstand %s

en: Frame style already has a piece at position %s
da: Rammestil har allerede et stykke på position %s

en: GConf key "%s" is set to an invalid type
da: GConf-nøglen '%s' er sat til en ugyldig type

en: GConf key '%s' is set to an invalid value
da: GConf-nøglen '%s' er sat til en ugyldig værdi

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
da: GTK-farvespecifikation skal have en afsluttende klamme efter tilstanden, f.eks. gtk:fg[NORMAL] hvor NORMAL er tilstanden; kunne ikke fortolke "%s"

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
da: GTK-farvespecifikation skal have tilstanden i firkantede klammer, f.eks. gtk:fg[NORMAL] hvor NORMAL er tilstanden; kunne ikke fortolke "%s"

en: Gradients should have at least two colors
da: Farveovergange skal mindst have to farver

en: Hide all windows and focus desktop
da: Skjul alle vinduer og fokusér skrivebordet

en: If true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay (the delay is specified by the auto_raise_delay key).
da: Hvis sand, og fokuseringstilstanden enten er "sloppy" eller "mouse", så vil det fokuserede vindue automatisk blive hævet efter en stykke tid (ventetiden afgøres af nøglen auto_raise_delay).

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
da: Hvis sand, ignorér indstillingen titlebar_font og brug standardskrifttypen for programmer til vinduestitler.

en: If true, metacity will give the user less feedback and less sense of "direct manipulation", by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications and terminal servers to function when they would otherwise be impractical.
da: Hvis sand, vil Metacity give brugeren mindre feedback og mindre fornemmelse af direkte manipulering ved at bruge rammelinjer, undgå animeringer og andet. Dette er en betydelig formindskelse af brugbarheden for mange brugere, men kan sætte gamle programmer og terminalservere i stand til at fungere når de ellers ville være umulige.

en: If true, then Metacity works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. The existence of this setting is somewhat questionable. But it's better than having settings for all the specific details of application-based vs. window-based, e.g. whether to pass through clicks. Also, application-based mode is largely unimplemented at the moment.
da: Hvis sand, så arbejder Metacity med programmer i stedet for vinduer. Konceptet er en smule abstrakt, men generelt er en programbaseret opsætning mere i retning af Mac og mindre som Windows. Når et vindue fokuseres i den programbaserede tilstand, vil alle vinduer i programmet blive hævet. Desuden bliver fokusklik ikke sendt videre til vinduer i andre programmer. Der kan stilles spørgsmålstegn ved eksistensen af denne indstilling, men det er bedre end at have indstillinger for alle de specifikke detaljer ved programbaseret mod vinduesbaseret tilstand, f.eks. om klik sendes videre. I øvrigt er programbaseret tilstand i øjeblikket for størstedelens vedkommende ikke implementeret.

en: If true, trade off usability for less resource usage
da: Hvis sand, så formindsk brugbarhed af hensyn til resurseforbrug

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
da: Medtagelse af draw_ops "%s" ville skabe en cirkulær reference

en: Integer %ld is too large, current max is %d
da: Heltallet %ld er for stort, det nuværende maksimum er %d

en: Integer %ld must be positive
da: Heltallet %ld skal være positivt

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
da: Ugyldig titelskalering "%s" (skal være en af xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: Large Title Font
da: Stor titelskrifttype

en: Line %d character %d: %s
da: Linje %d tegn %d: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
da: Indlæste tema "%s" på %g sekunder

en: Lost connection to the display '%s';
    most likely the X server was shut down or you killed/destroyed
    the window manager.
da: Mistede forbindelsen til terminalen '%s';
    sandsynligvis blev X-serveren lukket ned eller du dræbte
    vindueshåndteringen.

en: Lower window below other windows
da: Sænk vindue under andre vinduer

en: Ma_ximize
da: Ma_ksimér

en: Maximize Window
da: Maksimér vindue

en: Maximize a window
da: Maksimér et vindue

en: Maximize window horizontally
da: Maksimér et vindue vandret

en: Maximize window vertically
da: Maksimér et vindue lodret

en: Metacity was compiled without support for verbose mode
da: Metacity blev oversat uden understøttelse for verbose-tilstand

en: Mi_nimize
da: Mi_nimér

en: Minimize Window
da: Minimér vindue

en: Minimize a window
da: Minimér et vindue

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
da: Manglende <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="et-eller-andet"/>

en: Modal Dialog Box
da: Modalt meddelelsevindue

en: Modifier to use for modified window click actions
da: Modifikationstast til brug for modificerede vinduesklikhandlinger

en: Move a window
da: Flyt et vindue

en: Move backward between panels and the desktop immediately
da: Flyt tilbage mellem paneler og skrivebordet med det samme

en: Move backwards between panels and the desktop with popup
da: Flyt tilbage mellem paneler og skrivebordet vha. vindue

en: Move backwards between windows immediately
da: Flyt tilbage mellem vinduer med det samme

en: Move between panels and the desktop immediately
da: Flyt mellem paneler og skrivebordet med det samme

en: Move between panels and the desktop with popup
da: Flyt mellem paneler og skrivebordet vha. vindue

en: Move between windows immediately
da: Flyt mellem vinduer med det samme

en: Move between windows with popup
da: Flyt mellem vinduer vha. vindue

en: Move focus backwards between windows using popup display
da: Flyt fokus tilbage mellem vinduer vha. vindue

en: Move to Another _Workspace
da: Flyt til andet _arbejdsområde

en: Move to Workspace R_ight
da: Flyt til arbejdsområde til _højre

en: Move to Workspace _Down
da: Flyt til arbejdsområde _ned

en: Move to Workspace _Left
da: Flyt til arbejdsområde til _venstre

en: Move to Workspace _Up
da: Flyt til arbejdsområde _op

en: Move window one workspace down
da: Flyt vindue et arbejdsområde ned

en: Move window one workspace to the left
da: Flyt vindue et arbejdsområde til venstre

en: Move window one workspace to the right
da: Flyt vindue et arbejdsområde til højre

en: Move window one workspace up
da: Flyt vindue et arbejdsområde op

en: Move window to workspace 1
da: Flyt vindue til arbejdsområde 1

en: Move window to workspace 10
da: Flyt vindue til arbejdsområde 10

en: Move window to workspace 11
da: Flyt vindue til arbejdsområde 11

en: Move window to workspace 12
da: Flyt vindue til arbejdsområde 12

en: Move window to workspace 2
da: Flyt vindue til arbejdsområde 2

en: Move window to workspace 3
da: Flyt vindue til arbejdsområde 3

en: Move window to workspace 4
da: Flyt vindue til arbejdsområde 4

en: Move window to workspace 5
da: Flyt vindue til arbejdsområde 5

en: Move window to workspace 6
da: Flyt vindue til arbejdsområde 6

en: Move window to workspace 7
da: Flyt vindue til arbejdsområde 7

en: Move window to workspace 8
da: Flyt vindue til arbejdsområde 8

en: Move window to workspace 9
da: Flyt vindue til arbejdsområde 9

en: Name of workspace
da: Arbejdsområdets navn

en: No "%s" attribute on <%s> element
da: Ingen "%s"-egenskab i elementet <%s>

en: No "%s" attribute on element <%s>
da: Ingen "%s"-egenskab i elementet <%s>

en: No "alpha" attribute on element <%s>
da: Ingen "alpha"-egenskab i <%s>-element

en: No "arrow" attribute on element <%s>
da: Ingen "arrow"-egenskab i <%s>-element

en: No "bottom" attribute on element <%s>
da: Ingen "bottom"-egenskab i <%s>-element

en: No "color" attribute on element <%s>
da: Ingen "color"-egenskab i <%s>-element

en: No "extent_angle" attribute on element <%s>
da: Ingen "extent_angle"-egenskab i <%s>-element

en: No "filename" attribute on element <%s>
da: Ingen "filename"-egenskab i <%s>-element

en: No "focus" attribute on <%s> element
da: Ingen "focus"-egenskab i <%s>-element

en: No "function" attribute on <%s> element
da: Ingen "function"-egenskab i <%s>-element

en: No "height" attribute on element <%s>
da: Ingen "height"-egenskab i <%s>-element

en: No "left" attribute on element <%s>
da: Ingen "left"-egenskab i <%s>-element

en: No "name" attribute on element <%s>
da: Ingen "name"-egenskab i <%s>-element

en: No "position" attribute on <%s> element
da: Ingen "position"-egenskab i <%s>-element

en: No "resize" attribute on <%s> element
da: Ingen "resize"-egenskab i <%s>-element

en: No "right" attribute on element <%s>
da: Ingen "right"-egenskab i <%s>-element

en: No "shadow" attribute on element <%s>
da: Ingen "shadow"-egenskab i <%s>-element

en: No "start_angle" attribute on element <%s>
da: Ingen "start_angle"-egenskab i <%s>-element

en: No "state" attribute on <%s> element
da: Ingen "state"-egenskab i <%s>-element

en: No "state" attribute on element <%s>
da: Ingen "state"-egenskab i <%s>-element

en: No "style" attribute on <%s> element
da: Ingen "style"-egenskab i <%s>-element

en: No "top" attribute on element <%s>
da: Ingen "top"-egenskab i <%s>-element

en: No "type" attribute on element <%s>
da: Ingen "type"-egenskab i <%s>-element

en: No "value" attribute on <%s> element
da: Ingen "value"-egenskab i <%s>-element

en: No "value" attribute on element <%s>
da: Ingen "value"-egenskab i <%s>-element

en: No "width" attribute on element <%s>
da: Ingen "width"-egenskab i <%s>-element

en: No "x" attribute on element <%s>
da: Ingen "x"-egenskab i <%s>-element

en: No "x1" attribute on element <%s>
da: Ingen "x1"-egenskab i <%s>-element

en: No "x2" attribute on element <%s>
da: Ingen "x2"-egenskab i <%s>-element

en: No "y" attribute on element <%s>
da: Ingen "y"-egenskab i <%s>-element

en: No "y1" attribute on element <%s>
da: Ingen "y1"-egenskab i <%s>-element

en: No "y2" attribute on element <%s>
da: Ingen "y2"-egenskab i <%s>-element

en: No <%s> set for theme "%s"
da: Ingen <%s> angivet for temaet "%s"

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
da: Ingen <draw_ops> med navnet "%s" er blevet defineret

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
da: Ingen <draw_ops> med navnet "%s" er blevet defineret

en: No command %d has been defined.
da: Ingen kommando %d er blevet defineret.

en: No draw_ops provided for button
da: Ingen draw_ops angivet for knap

en: No draw_ops provided for frame piece
da: Ingen draw_ops angivet for rammestykke

en: No draw_ops provided for menu icon
da: Ingen draw_ops angivet for menuikon

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
da: Ingen rammestil angivet for vinduestypen "%s" i temaet "%s", tilføj et <window type="%s" style_set="et-eller-andet"/>-element

en: No text is allowed inside element <%s>
da: Tekst er ikke tilladt inden i elementet <%s>

en: Normal Application Window
da: Almindeligt programvindue

en: Normal Title Font
da: Normal titelskrifttype

en: Number of workspaces
da: Antal arbejdsområder

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum (to prevent accidentally destroying your desktop by asking for 34 million workspaces).
da: Antal arbejdsområder. Skal være større end én og har et fast maksimum (for at forhindre at dit skrivebord ødelægges ved et uheld ved at antallet sættes til 117 millioner)

en: On _Top
da: _Ovenpå

en: Only on _This Workspace
da: Kun på de_tte arbejdsområde

en: Open another one of these windows
da: Åbn endnu et af disse vinduer

en: Opened log file %s
da: Åbnede logfilen %s

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
da: Det yderste element i temaet skal være <metacity_theme> ikke <%s>

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
da: Egenskaben %s for vinduet 0x%lx indeholdt ugyldig UTF-8

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
da: Egenskaben %s for vinduet 0x%lx indeholdt ugyldig UTF-8 for element %d i listen

en: Put on _All Workspaces
da: Placér på _alle arbejdsområder

en: Raise obscured window, otherwise lower
da: Hæv vindue hvis dækket, ellers sænk det

en: Raise window above other windows
da: Hæv vindue over andre vinduer

en: Resize a window
da: Ændr størrelsen på et vindue

en: Roll _Up
da: Rul _op

en: Run a defined command
da: Kør en defineret kommando

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
da: Skærm %d på terminal "%s" har allerede en vindueshåndtering

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
da: Skærm %d på terminal "%s" har allerede en vindueshåndtering; prøv tilvalget --replace for at erstatte den aktuelle vindueshåndtering.

en: Screen %d on display '%s' is invalid
da: Skærm %d på terminal '%s' er ugyldig

en: Select how to give focus to windows
da: Vælg hvordan vinduer skal fokuseres

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
da: Skyggefaktoren "%s" i skygget farve er negativ

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
da: Skyggeformat er "shade/base_color/factor", "%s" passer ikke med formatet

en: Shift
da: Skift

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
da: Skal ikke have en "resize"-egenskab i <%s>-elementet for maksimerede/oprullede tilstande

en: Show the panel menu
da: Vis panelmenuen

en: Show the panel run dialog
da: Vis panelets "Kør program"-vindue

en: Small Title Font
da: Lille titelskrifttype

en: Some applications break specifications in ways that result in window manager misfeatures. For example, ideally Metacity would place all dialogs in a consistent position with respect to their parent window. This requires ignoring application-specified positions for dialogs. But some versions of Java/Swing mark their popup menus as dialogs, so Metacity has to disable dialog positioning to allow menus to work in broken Java applications. There are several other examples like this. This option puts Metacity in full-on Correct mode, which perhaps gives a moderately nicer UI if you don't need to run any broken apps. Sadly, workarounds must be enabled by default; the real world is an ugly place. Some of the workarounds are workarounds for limitations in the specifications themselves, so sometimes a bug in no-workarounds mode won't be fixable without amending a spec.
da: Nogle programmer bryder specifikationerne på sådanne måder at det resulterer i problemer for vindueshåndteringen. For eksempel ville det være bedst hvis Metacity kunne placere alle meddelelsesvinduer på samme måde i forhold til deres ophavsvinduer. Dette kræver at programspecifikke placeringer for meddelsesvinduer ignoreres. Men nogle version af Java/Swing markerer deres popop-menuer som vinduer så Metacity er nødt til at deaktivere placering af meddelsesvinduer for at få menuer til at virke i ødelagt Javaprogrammer. Der er flere andre eksempler på dette. Denne indstillinger får Metacity til at opføre sig fuldstændigt korrekt hvilket muligvis giver en lidt bedre grænseflade hvis du ikke kører nogen ødelagte programmer. Desværre må omgåelser aktiveres som standard; den virkelige verden er et uskønt sted. Nogle af omgåelserne er omgåelser for begrænsninger i specifikationerne selv så nogle gange kan en fejl i tilstanden uden omgåelser ikke rettes uden at vedtage en ny specifikation.

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
da: Et andet program bruger allerede nøglen %s med modifikatorer %x som binding

en: Style has already been specified for state %s focus %s
da: Stilen er allerede blevet angivet for tilstand %s fokus %s

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
da: Stilen er allerede blevet angivet for tilstand %s størrelsesændring %s fokus %s

en: Switch to workspace 1
da: Skift til arbejdsområde 1

en: Switch to workspace 10
da: Skift til arbejdsområde 10

en: Switch to workspace 11
da: Skift til arbejdsområde 11

en: Switch to workspace 12
da: Skift til arbejdsområde 12

en: Switch to workspace 2
da: Skift til arbejdsområde 2

en: Switch to workspace 3
da: Skift til arbejdsområde 3

en: Switch to workspace 4
da: Skift til arbejdsområde 4

en: Switch to workspace 5
da: Skift til arbejdsområde 5

en: Switch to workspace 6
da: Skift til arbejdsområde 6

en: Switch to workspace 7
da: Skift til arbejdsområde 7

en: Switch to workspace 8
da: Skift til arbejdsområde 8

en: Switch to workspace 9
da: Skift til arbejdsområde 9

en: Switch to workspace above this one
da: Skift til arbejdsområdet over dette

en: Switch to workspace below this one
da: Skift til arbejdsområdet under dette

en: Switch to workspace on the left
da: Skift til arbejdsområdet til venstre

en: Switch to workspace on the right
da: Skift til arbejdsområdet til højre

en: System Bell is Audible
da: Systembip er hørbart

en: Take a screenshot
da: Gem skærmbillede

en: Take a screenshot of a window
da: Gem skærmbillede for et vindue

en: Tells Metacity how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
da: Angiver hvordan den visuelle indikering af at bip hør lydt skal vises. I øjeblikket er der to gyldige værdier, "fullscreen", som forårsager at hele skærmen skifter mellem sort og hvid, og "frame_flash" som forårsager at titellinjen for vinduet blinker. Hvis programmet som sendte bippet ikke er kendt (som det som regel er for standardsystembippet), vil titellinjen for det aktuelt fokuserede vindue blinke.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
da: Nøglerne /apps/metacity/global_keybindings/run_command_N definerer tastebindinger der svarer til disse kommandoer. Ved tryk på tastebindingen for run_command_N udføres command_N.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
da: Nøglen /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot definerer en tastebinding der forårsager at kommandoen for denne indstilling bliver udført.

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
da: Nøglen /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot_window definerer en tastebinding der forårsager at kommandoen for denne indstilling bliver udført.

en: The keybinding that runs the correspondingly-numbered command in /apps/metacity/keybinding_commands The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej kører den tilsvarende nummererede kommando i /apps/metacity/keybinding_commands. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to the workspace above the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområdet over det aktuelle arbejdsområde. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to the workspace below the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområdet under det aktuelle arbejdsområde. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to the workspace on the left of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområdet til venstre for det aktuelle arbejdsområde. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to the workspace on the right of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområdet til højre for det aktuelle arbejdsområde. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 1. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 10. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 11. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 12. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 2. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 3. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 4. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 5. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 6. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 7. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 8. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding that switches to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter til arbejdsområde 9. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to activate the window menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej aktiverer vinduesmenuen. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to close a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej lukker et vindue. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to enter "move mode" and begin moving a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej starter flytningstilstanden og begynder at flytte et vindue med tastaturet. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to enter "resize mode" and begin resizing a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej starter størrelsesændringstilstanden og begynder at ændre størrelsen af et vindue med tastaturet. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to hide all normal windows and set the focus to the desktop background. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skjuler alle almindelige vinduer og fokuserer skrivebordsbaggrunden. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to maximize a window The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej maksimerer et vindue. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to minimize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej minimerer et vindue. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window one workspace down. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue et arbejdsområde ned. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window one workspace to the left. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue et arbejdsområde til venstre. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window one workspace to the right. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue et arbejdsområde til højre. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window one workspace up. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue et arbejdsområde op. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 1. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 10. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 11. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 12. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 2. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 3. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 4. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 5. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 6. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 7. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 8. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move a window to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter et vindue til arbejdsområde 9. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter fokus tilbage mellem paneler og skrivebordet med et vindue. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter fokus tilbage mellem paneler og skrivebordet uden et vindue. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move focus backwards between windows without a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter fokus tilbage mellem vinduer uden et vindue (traditionelt &lt;Alt&gt;Tab). Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move focus backwards between windows, using a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter fokus tilbage mellem vinduer med et vindue (traditionelt &lt;Alt&gt;Tab). Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter fokus mellem paneler og skrivebordet med et vindue. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter fokus mellem paneler og skrivebordet uden et vindue. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move focus between windows without a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Escape) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter fokus mellem vinduer uden et vindue (traditionelt &lt;Alt&gt;Tab). Hvis skift-tasten holdes mens denne genvej tastes, gåes den modsatte vej. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to move focus between windows, using a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Tab) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej flytter fokus mellem vinduer med et vindue (traditionelt &lt;Alt&gt;Tab). Hvis skift-tasten holdes mens denne genvej tastes, gåes den modsatte vej. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to toggle always on top. A window that is always on top will always be visible over other overlapping windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter mellem om et vindue altid er øverst eller ej. Et vindue der altid er øverst, vil blive vist over andre overlappende vinduer. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to toggle fullscreen mode. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter mellem fuldskærmstilstand. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to toggle maximization. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter maksimeringstilstand. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to toggle shaded/unshaded state. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter mellem oprullet og nedrullet tilstand. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to toggle whether the window is on all workspaces or just one. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter mellem om vinduet er på alle arbejdsområder eller kun ét. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding used to unmaximize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej gendanner et vindue efter en maksimering. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding which display's the panel's "Run Program" dialog box. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej viser panelets "Kør program"-vindue. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility to take a screenshot of a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej starter panelets skærmbilledeprogram til et gemme et skærmbillede for et vindue. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej starter panelets skærmbilledeprogram. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The keybinding which shows the panel's main menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej aktiverer panelets hovedmenu. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The name of a workspace.
da: Arbejdsområdets navn.

en: The screenshot command
da: Kommando for skærmbillede

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
da: Temaet bestemmer udseendet af vindueskanter, titellinjer osv.

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
da: Ventetiden før et vindue hæves hvis auto_raise er sat til sand. Tiden angives i tusinddele af et sekund.

en: The window "%s" is not responding.
da: Vinduet "%s" svarer ikke.

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
da: Vinduesfokuseringstilstanden fortæller hvordan vinduer aktiveres. Der er tre mulige værdier: "click" betyder at vinduer skal klikkes på for at fokusere dem, "sloppy" betyder at vinduer fokuseres når musen føres ind i vinduet og "mouse" betyder at vinduer fokuseres når musen føres ind i vinduet og mister fokus igen når musen forlader vinduet.

en: The window screenshot command
da: Kommando for vinduesskærmbillede

en: Theme already has a menu icon for function %s state %s
da: Temaet har allerede en menuikon til funktion %s tilstand %s

en: Theme contained an expression "%s" that resulted in an error: %s
da: Tema indeholdt et udtryk '%s', som resulterede i en fejl: %s

en: Theme file %s did not contain a root <metacity_theme> element
da: Temafilen %s indeholdt ikke et rodelement <metacity_theme>

en: There was an error running "%s":
    %s.
da: Der opstod en fejl ved kørsel af "%s":
    %s.

en: These windows do not support "save current setup" and will have to be restarted manually next time you log in.
da: Disse vinduer understøtter ikke gemning af deres opsætning og skal genstartes manuelt næste gang du logger på.

en: This is a demo button with a 'quit' icon
da: Dette er en demoknap med et 'afslut'-ikon

en: This is a demo button with an 'open' icon
da: Dette er en demoknap med et 'åbn'-ikon

en: This is a sample message in a sample dialog
da: Dette er en eksempelbesked i et eksempelmeddelelsevindue

en: This keybinding changes whether a window is above or below other windows. If the window is covered by another window, it raises the window above other windows. If the window is already fully visible, it lowers the window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej skifter mellem om vinduet er over eller under andre vinduer. Hvis vinduet er dækket af andre vinduer, hæves det. Hvis vinduet allerede er fuldt synligt, sænkes det under alle andre vinduer. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: This keybinding lowers a window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej placerer et vindue under andre vinduer. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: This keybinding raises the window above other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej placerer et vindue over andre vinduer. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: This keybinding resizes a window to fill available horizontal space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej ændrer størrelsen på et vindue så det udfylder al den vandrette plads. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: This keybinding resizes a window to fill available vertical space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne tastaturgenvej ændrer størrelsen på et vindue så det udfylder al den lodrette plads. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du sætter indstillingen til den specielle streng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, and 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window.
da: Angiver hvad der sker når der dobbeltklikkes på titellinjen. Nuværende gyldige muligheder er 'toggle_shade' som ruller vinduet op/ned og 'toggle_maximize' som skifter mellem maksimeret/normal tilstand for vinduet.

en: Title
da: Titel

en: Toggle always on top state
da: Skift altid øverst-tilstand

en: Toggle fullscreen mode
da: Skift fuldskærmstilstand

en: Toggle maximization state
da: Skift maksimeringstilstand

en: Toggle shaded state
da: Skift oprullethed

en: Toggle window on all workspaces
da: Skift vindue på alle arbejdsområder

en: Torn-off Menu
da: Afrevet menu

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments, or when 'audible bell' is off.
da: Slår en visuel indikering når et program eller systemet udsender et bip, til; anvendeligt for svagthørende eller for brug i støjende omgivelser eller når hørbart bip er slået fra

en: Unknown attribute %s on <geometry> element
da: Ukendt egenskab %s for <geometry>-element

en: Unknown attribute %s on <maximized> element
da: Ukendt egenskab %s for <maximized>-element

en: Unknown attribute %s on <metacity_session> element
da: Ukendt egenskab %s for <metacity_session>-element

en: Unknown attribute %s on <window> element
da: Ukendt egenskab %s for <window>-element

en: Unknown element %s
da: Ukendt element %s

en: Unknown function "%s" for button
da: Ukendt funktion "%s" for knap

en: Unknown function "%s" for menu icon
da: Ukendt funktion "%s" til menuikon

en: Unknown position "%s" for frame piece
da: Ukendt position "%s" for rammestykke

en: Unknown state "%s" for button
da: Ukendt tilstand "%s" for knap

en: Unknown state "%s" for menu icon
da: Ukendt tilstand "%s" for menuikon

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
da: Ukendt style_set "%s" i <%s>-element

en: Unknown type "%s" on <%s> element
da: Ukendt type "%s" i <%s>-element

en: Unma_ximize
da: _Gendan

en: Unmaximize Window
da: Gendan vindue

en: Unmaximize a window
da: Gendan et vindue

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: Usage: metacity-theme-viewer [THEMENAME]
da: Brug: metacity-theme-viewer [TEMANAVN]

en: Use standard system font in window titles
da: Benyt standardskrifttypen i vinduestitler

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
da: Brugerdefinerede konstanter skal begynde med et stort bogstav; det gør "%s" ikke

en: Utility Palette
da: Værktøjspalet

en: Visual Bell Type
da: Visuel bip-type

en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
da: Vinduet %s angiver SM_CLIENT_ID for det selv i stedet for WM_CLIENT_LEADER-vinduet som specificeret i ICCCM.

en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
da: Vinduet %s angiver et MWM-hint for at indikere at dets størrelse ikke kan ændres, men angiver den mindste størrelse %d x %d og den maksimale størrelse %d x %d; dette giver ikke mening.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
da: Vinduet 0x%lx har egenskaben %s
    som forventedes at have typen %s format %d
    og faktisk har typen %s format %d n_items %d.
    Dette er sandsynligvis en fejl i programmet og ikke i vindueshåndteringen.
    Vinduet har titlen "%s", klassen "%s" og navnet "%s"

en: Window Focus
da: Vinduesfokusering

en: Window Focus Preferences
da: Indstillinger for vinduesfokusering

en: Window Menu
da: Vinduesmenu

en: Window Title Goes Here
da: Vinduestitel er her

en: Window focus mode
da: Vinduesfokuseringstilstand

en: Window manager error:
da: Vindueshåndteringsfejl:

en: Window manager warning:
da: Vindueshåndteringsadvarsel:

en: Window manager:
da: Vindueshåndtering:

en: Window title font
da: Skrifttype til vinduestitel

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
da: Vinduestypen "%s" er allerede blevet tildelt et stilsæt

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
da: Omgåelser for ødelagte programmer deaktiveret. Nogle programmer opfører sig måske ikke korrekt.

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Workspace %s%d
da: Arbejdsområde %s%d

en: Workspace 1_0
da: Arbejdsområde 1_0

en: _Close
da: _Luk

en: _Force Quit
da: _Tving til at afslutte

en: _Move
da: _Flyt

en: _Point to give focus
da: _Peg for at give fokus

en: _Raise window on focus
da: _Hæv vindue ved fokus

en: _Resize
da: Ænd_r størrelse

en: _Unroll
da: Rul _ned

en: bottom
da: bund

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
da: rammegeometri angiver ikke dimensionen "%s"

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
da: rammegeometri angiver ikke dimensionen "%s" for kanten "%s"

en: left
da: venstre

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: metacity %s
    Copyright © 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., og andre
    Dette er frit programmel; se kildekoden for kopieringsbetingelser.
    Der er INGEN garanti; ikke engang for SALGBARHED eller EGNETHED TIL NOGET FORMÅL.

en: metacity [--sm-disable] [--sm-client-id=ID] [--sm-save-file=FILENAME] [--display=DISPLAY] [--replace] [--version]
da: metacity [--sm-disable] [--sm-client-id=ID] [--sm-save-file=FILNAVN] [--display=TERMINAL] [--replace] [--version]

en: nested <window> tag
da: indlejret <window>-mærke

en: position expression test returned FALSE but didn't set error
da: positionsudtrykstest returnede FALSE, men satte ikke fejl

en: position expression test returned TRUE but set error
da: positionsudtrykstest returnede TRUE, men sat fejl

en: right
da: højre

en: x value was %d, %d was expected
da: x-værdi var %d, %d var forventet

en: y value was %d, %d was expected
da: y-værdi var %d, %d var forventet
