Nautilus - en to da translation catalogue (1273 entries)

en:  (another copy)
da:  (ny kopi)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
da[0]:  (med %d objekt)
da[1]:  (med %d objekter)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
da[0]:  (med et totalt antal af %d objekt)
da[1]:  (med et totalt antal af %d objekter)

en:  (copy)
da:  (kopi)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
da: "%s" kan ikke åbne "%s" fordi "%s" ikke kan få adgang til filer placeret på "%s".

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
da: "%s" kan ikke åbne "%s" fordi "%s" ikke kan få adgang til filer placeret på "%s".

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
da: "%s" kan ikke kopieres fordi du ikke har lov til at læse den.

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
da: "%s" kan ikke slettes fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
da: "%s" kan ikke slettes fordi du ikke har lov til at ændre dens overliggende mappe.

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
da: "%s" kan ikke flyttes fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
da: "%s" kan ikke flyttes fordi du ikke har lov til at ændre den eller dens overliggende mappe.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
da: "%s" blev ikke fundet. Måske er den blevet slettet for nyligt.

en: "%s" is an executable text file.
da: "%s" er en udførbar tekstfil.

en: "%s" is not a valid location.
da: "%s" er ikke en gyldig placering.

en: "%s" selected
da: "%s" valgt

en: "%s" selected (%s)
da: "%s" valgt (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
da: "%s" vil blive kopieret hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
da: "%s" vil blive flyttet hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
da: %A d. %-d. %B %Y kl. %-H:%M:%S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
da: %a d. %-d. %b. %Y kl. %-H:%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
da: %a d. %-d. %b. %Y kl. %-H:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
da: %-d/%-m-%Y kl. %H:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
da: %-d/%-m-%Y, %H:%M

en: %d folder selected | %d folders selected
da[0]: %d mappe valgt
da[1]: %d mapper valgt

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
da[0]: %d objekt valgt (%s)
da[1]: %d objekter valgt (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
da[0]: %d element, med størrelsen %s
da[1]: %d elementer, i alt %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
da[0]: %d andet objekt valgt (%s)
da[1]: %d andre objekter valgt (%s)

en: %dnd link to %s
da: %d. henvisning til %s

en: %drd link to %s
da: %d. henvisning til %s

en: %dst link to %s
da: %d. henvisning til %s

en: %dth link to %s
da: %d. henvisning til %s

en: %ld of %ld
da: %ld af %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
da: %-d/%-m-%Y, %H:%M

en: %m/%d/%y
da: %-d/%-m-%y

en: %s (%dnd copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (%drd copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (%dst copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (%dth copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (another copy)%s
da: %s (ny kopi)%s

en: %s (copy)%s
da: %s (kopi)%s

en: %s Properties
da: Egenskaber for %s

en: %s Viewer
da: %s-fremviser

en: %s Visible Columns
da: %s synlige kolonner

en: %s's Home
da: Hjemmemappe%.0s

en: %s, Free space: %s
da: %s, ledig plads: %s

en: %u file | %u files
da[0]: %u fil
da[1]: %u filer

en: %u folder | %u folders
da[0]: %u mappe
da[1]: %u mapper

en: %u item | %u items
da[0]: %u objekt
da[1]: %u objekter

en: (Empty)
da: (tom)

en: (some contents unreadable)
da: (noget indhold ulæseligt)

en: --
da: -

en: 00/00/00
da: 00/00-00

en: 00/00/00, 00:00 PM
da: 00/00-00, 01:00

en: 1 GB
da: 1 Gb

en: 1 MB
da: 1 Mb

en: 10 MB
da: 10 Mb

en: 100 K
da: 100 k

en: 100 KB
da: 100 kb

en: 100 MB
da: 100 Mb

en: 3 MB
da: 3 Mb

en: 5 MB
da: 5 Mb

en: 500 K
da: 500 k

en: 500 KB
da: 500 kb

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
da[0]: <b>Billedtype:</b> %s (%s)
    <b>Opløsning:</b> %dx%d punkt
da[1]: <b>Billedtype:</b> %s (%s)
    <b>Opløsning:</b> %dx%d punkter

en: <b>_Bookmarks</b>
da: <b>_Bogmærker</b>

en: <b>_Location</b>
da: <b>_Sted</b>

en: <b>_Name</b>
da: <b>_Navn</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
da: <span weight="bold">Opførsel</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
da: <span weight="bold">Forvalgt visning</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
da: <span weight="bold">Kørbare tekstfiler</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
da: <span weight="bold">Mapper</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
da: <span weight="bold">Ikontekster</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
da: <span weight="bold">Ikonvisningsforvalg</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
da: <span weight="bold">Listekolonner</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
da: <span weight="bold">Listevisningsforvalg</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
da: <span weight="bold">Andre filer der kan vises på forhånd</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
da: <span weight="bold">Lydfiler</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
da: <span weight="bold">Tekstfiler</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
da: <span weight="bold">Papirkurv</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
da: <span weight="bold">Trævisningsforvalg</span>

en: ? bytes
da: ? byte

en: ? items
da: ? objekter

en: A Teal variation of the Crux theme.
da: En Teal-variation af Crux-temaet.

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
da: En henvisning ved navn "Henvisning til tidligere skrivebord" er blevet oprettet på skrivebordet.

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
da: En liste af tekster som optræder under et ikon i ikonvisningen og på skrivebordet. Det faktiske antal linjer afhænger af zoomniveaet. Mulige værdier er: "size", "type", "date_modified", "data_changed", "data_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" og "mime_type".

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
da: Et tema designet til at passe godt sammen med det klassiske Gnome-miljø.

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
da: En papirkurvsmappe bruges til at opbevare objekter der er blevet flyttet til papirkurven.

en: A user-visible description of the column
da: En bruger-synlig beskrivelse af kolonnen

en: About Scripts
da: Om programmer

en: Access was denied.
da: Tilgang blev nægtet.

en: Accessed:
da: Berørt:

en: Activate items with a _double click
da: Aktivér objekter med _dobbeltklik

en: Activate items with a _single click
da: Aktivér objekter med _enkeltklik

en: Add Emblems...
da: Tilføj emblemer...

en: Add Nautilus to session
da: Tilføj Nautilus til session

en: Add a bookmark for the current location to this menu
da: Tilføj et bogmærke for det nuværende sted til denne menu

en: Adjust your user environment
da: Tilpas dit brugermiljø

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
da: Alle kørbare filer i denne mappe vil blive vist i programmenuen.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
da: Alle kørbare filer i denne mappe vil blive vist i programmenuen. Valg af et program fra menuen vil køre dette.
    
    Ved kørsel fra en lokal mappe vil programmet blive givet de markerede filnavne. Ved kørsel fra en ekstern mappe (f.eks. en mappe der fremviser en internetrelateret side) modtager programmet ikke nogen parametre.
    
    I alle tilfælde vil de følgende miljøvariabler blive sat af Nautilus og kan bruges af programmet:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: stier med en linje pr. sti til de markerede filer (kun ved lokal kørsel)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: adresser i form af URI'er til de markerede filer
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for nuværende placering
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position og størrelse af det aktive vindue

en: Always
da: Altid

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
da: En Eggplant-variation af Crux-temaet.

en: An _Application...
da: Et _program...

en: An invalid drag type was used.
da: En ugyldig trækketype blev brugt.

en: Aperture Value
da: Åbningsværdi

en: Apparition
da: Spøgelse

en: Application
da: Program

en: Application ID
da: Program-id

en: Applications
da: Programmer

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
da: Er du sikker på at du ønsker at rydde listen over steder du har besøgt?

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette alle filer i papirkurven?

en: Are you sure you want to forget history?
da: Er du sikker på at du ønsker at glemme fortiden?

en: Are you sure you want to open all files?
da: Er du sikker på at du ønsker at åbne alle filer?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
da: Er du sikker på at du vil slette "%s" permanent fra papirkurven?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
da: Er du sikker på at du en gang for alle ønsker at slette "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
da[0]: Er du sikker på at du vil slette %d valgt objekt fra papirkurven permanent?
da[1]: Er du sikker på at du vil slette de %d valgte objekter fra papirkurven permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
da[0]: Er du sikker på at du en gang for alle ønsker at slette %d valgt objekt?
da[1]: Er du sikker på at du en gang for alle ønsker at slette de %d valgte objekter?

en: Arran_ge Items
da: Arran_gér objekter

en: Art
da: Kunst

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
da: Spørg før _tømning af papirkurven eller sletning af filer

en: Attribute
da: Egenskab

en: Azul
da: Azur

en: Back
da: Tilbage

en: Background
da: Baggrund

en: Backgrounds and Emblems
da: Baggrunde og emblemer

en: Basic
da: Generelt

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
da: Sikr dig at du har startet Medusa-søgetjenesten, og hvis du ikke har et indeks, at Medusas indeksering kører.

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
da: Opret denne mappe eller ændr rettighederne sådan at Nautilus kan oprette den, før du kører programmet igen.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
da: Opret disse mapper eller ændr rettighederne sådan at Nautilus kan oprette dem, før du kører programmet igen.

en: Behavior
da: Opførsel

en: Black
da: Sort

en: Blue Ridge
da: Blå ribber

en: Blue Rough
da: Blå ru

en: Blue Type
da: Blå typer

en: Bookmark for Nonexistent Location
da: Bogmærke for ikke-eksisterende sted

en: Bring up a new window for every opened file
da: Vis et nyt vindue for hver åbnet fil

en: Broken Link
da: Ødelagt henvisning

en: Browse Filesystem
da: Gennemse filsystem

en: Browse Folder
da: Gennemse mappe

en: Browse Folders
da: Gennemse mapper

en: Browse available software
da: Gennemse de tilgængelige programmer

en: Browse the filesystem with the file manager
da: Gennemse filsystemet med filhåndteringen

en: Brushed Metal
da: Børstet metal

en: Bubble Gum
da: Bobletyggegummi

en: By Emblems
da: Efter emblemer

en: By Modification Date
da: Efter ændringsdato

en: By Modification _Date
da: Efter ændrings_dato

en: By Name
da: Efter navn

en: By Size
da: Efter størrelse

en: By Type
da: Efter type

en: By _Emblems
da: Efter _emblemer

en: By _Name
da: Efter _navn

en: By _Size
da: Efter _størrelse

en: By _Type
da: Efter _type

en: CD Creator
da: Cd-brænder

en: CD _Creator
da: Cd-_brænder

en: CNET Linux Center
da: CNET Linuxcenter

en: C_ancel Remove
da: _Annullér fjernelse

en: C_lear Text
da: _Ryd tekst

en: C_olors
da: _Farver

en: C_onnect
da: _Tilkobl

en: Camera
da: Kamera

en: Camera Brand
da: Kameramærke

en: Camera Model
da: Kameramodel

en: Camouflage
da: Kamuflage

en: Can't Change Trash Location
da: Kan ikke ændre placering af papirkurven

en: Can't Connect to Server
da: Kan ikke tilkoble til server

en: Can't Copy Into Self
da: Kan ikke kopiere til sig selv

en: Can't Copy Over Self
da: Kan ikke kopiere til sig selv

en: Can't Copy Trash
da: Kan ikke kopiere papirkurven

en: Can't Delete Volume
da: Kan ikke slette arkiv

en: Can't Display Location
da: Kan ikke vise sted

en: Can't Execute Remote Links
da: Kan ikke køre eksterne henvisninger

en: Can't Launch CD Burner
da: Kan ikke køre cd-brænder

en: Can't Move Into Self
da: Kan ikke flytte til sig selv

en: Can't Open Location
da: Kan ikke vise sted

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
da: Kan ikke finde en beskrivelse, end ikke for "x-directory/normal". Dette skyldes sandsynligvis at din gnome-vfs.keys-fil er det forkerte sted eller ikke bliver fundet af en eller anden grund.

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel Group Change?
da: Fortryd ændring af gruppe?

en: Cancel Open?
da: Fortryd åbning?

en: Cancel Owner Change?
da: Fortryd ændring af ejer?

en: Cancel Rename?
da: Fortryd omdøbelse?

en: Cancel Showing Properties Window?
da: Annullér visning af egenskaber-vinduet?

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
da: "%s" kan ikke flyttes fordi enten den eller den mappe der indeholder den, er indeholdt i destinationen.

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
da: "%s" kan ikke flyttes til papirkurven da du ikke har adgang til at ændre den eller dens overliggende mappe.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
da: Kan ikke flytte fil til papirkurven. Ønsker du at slette den med det samme?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
da: Kan ikke flytte objekter til papirkurven. Ønsker du at slette dem med det samme?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
da: Kan ikke flytte nogle objekter til papirkurven. Ønsker du at slette dem med det samme?

en: Cannot open %s
da: Kan ikke åbne %s

en: Certified
da: Certificeret

en: Chalk
da: Kalk

en: Change Desktop _Background
da: Skift _baggrund

en: Change how files are managed
da: Vælg hvordan filer håndteres

en: Change systemwide settings (affects all users)
da: Ændr indstillinger for hele systemet (påvirker alle brugere)

en: Change the visibility of this window's location bar
da: Skift mellem om dette vindues adresselinje er vist

en: Change the visibility of this window's sidebar
da: Skift mellem om dette vindues sidepanel er vist

en: Change the visibility of this window's statusbar
da: Skift mellem om dette vindues statuslinje er vist

en: Changing group.
da: Skifter gruppe.

en: Changing owner.
da: Skifter ejer.

en: Charcoal
da: Trækul

en: Check that an SMB server is running in the local network.
da: Kontrollér at der kører en SMB-server på lokalnetværket.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
da: Kontrollér at stavningen og mellemværtsindstillingerne er korrekte.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
da: Tjek at du har rettighed til at slette emblemet.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
da: Tjek at du har rettighed til at slette mønsteret.

en: Check that your proxy settings are correct.
da: Kontrollér at mellemværtsindstillingene er korrekte.

en: Choose a program with which to open the selected item
da: Vælg et program som du vil bruge til at åbne det valgte objekt

en: Choose a view for "%s":
da: Vælg en visning for "%s":

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
da: Vælg en visning for dette sted eller ret hvilke der er til rådighed

en: Choose an application with which to open "%s":
da: Vælg et program som skal bruges til at åbne "%s" med:

en: Choose another application with which to open the selected item
da: Vælg et andet program som du vil bruge til at åbne det valgte objekt

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
da: Vælg rækkefølgen af oplysninger der vises under ikonnavnene. Yderligere oplysninger dukker op når du zoomer ind.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
da: Vælg rækkefølgen af oplysninger der vises i listevisningen.

en: Choose the order of information to appear in this folder.
da: Vælg rækkefølgen af oplysninger der vises i denne mappe.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
da: Valg af et program fra menuen vil køre programmet med alle de valgte objekter som inddata.

en: Clean _Up by Name
da: Opstil _efter navn

en: Clear History
da: Ryd historik

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
da: Tøm indholdet af navigationsmenuen og frem/tilbage-listerne

en: Click on a color to remove it
da: Klik på en farve for at fjerne den

en: Click on a pattern to remove it
da: Klik på et mønster for at fjerne det

en: Click on an emblem to remove it
da: Klik på et emblem for at fjerne det

en: Close P_arent Folders
da: Luk _ophavsmapper

en: Close _All Windows
da: Luk _alle vinduer

en: Close all Navigation windows
da: Luk alle navigationsvinduer

en: Close the side pane
da: Luk sidepanelet

en: Close this folder
da: Luk denne mappe

en: Close this folder's parents
da: Luk denne mappes overliggende mapper

en: Color _name:
da: Farve_navn:

en: Color _value:
da: Farve_værdi:

en: Color of the selection box
da: Farven for markeringsboksen

en: Color used for information text against a dark background
da: Farve der benyttes til infotekst mod en mørk baggrund

en: Color used for information text against a light background
da: Farve der benyttes til infotekst mod en lys baggrund

en: Colors:
da: Farver:

en: Compact _Layout
da: Tættere _placering

en: Computer icon visible on desktop
da: Computerikon synligt på skrivebordet

en: Concrete
da: Beton

en: Configure network services
da: Konfigurér netværkstjenester

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
da: Konfigurér netværktjenester (internetserver, DNS osv.)

en: Conflict While Copying
da: Konflikt ved kopiering

en: Connect to Server
da: Tilkobl til server

en: Connect to _Server...
da: Tilkobl til _server...

en: Contains a side pane view
da: Indeholder en sidepanelsvisning

en: Content View
da: Indholdsvisning

en: Contents:
da: Indhold:

en: Cool
da: Kølig

en: Copy Folder
da: Kopiér mappe

en: Copy the selected text to the clipboard
da: Kopiér markeret tekst til klippebordet

en: Copying
da: Kopierer

en: Copying files
da: Kopierer filer

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
da: Copyright © 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
da: Kork

en: Could not complete specified action.
da: Kunne ikke fuldføre angivet handling.

en: Could not complete specified action:  %s
da: Kunne ikke fuldføre angivet handling: %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
da: Kunne ikke kopiere "%s" til den nye placering.

en: Could not move "%s" to the new location.
da: Kunne ikke flytte "%s" til den nye placering.

en: Couldn't Add Emblem
da: Kunne ikke tilføje emblem

en: Couldn't Add Emblems
da: Kunne ikke tilføje emblemer

en: Couldn't Create Required Folder
da: Kan ikke oprette krævet mappe

en: Couldn't Create Required Folders
da: Kan ikke oprette påkrævede mapper

en: Couldn't Delete Emblem
da: Kunne ikke slette emblem

en: Couldn't Delete Pattern
da: Kunne ikke slette mønster

en: Couldn't Install Color
da: Kunne ikke installere farve

en: Couldn't Install Emblem
da: Kunne ikke installere emblem

en: Couldn't Install Pattern
da: Kunne ikke installere mønster

en: Couldn't Remove Emblem
da: Kunne ikke slette emblem

en: Couldn't Rename Emblem
da: Kunne ikke omdøbe emblem

en: Couldn't Show Help
da: Kunne ikke vise hjælp

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
da: Kunne ikke ændre gruppen til "%s" fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
da: Kunne ikke omdøbe "%s" fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
da: Kunne ikke ændre ejeren af "%s" fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
da: Kunne ikke ændre rettighederne til "%s" fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
da: Kunne ikke vise "%s" fordi Nautilus ikke kan kontakte SMB-hovedbrowseren.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
da: Kunne ikke vise "%s" fordi der ikke kunne findes en vært ved navn "%s".

en: Couldn't display "%s".
da: Kunne ikke vise "%s".

en: Couldn't find "%s".
da: Kunne ikke finde "%s".

en: Couldn't install emblem
da: Kunne ikke installere emblem

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
da: Kunne ikke slette emblemet ved navn "%s".

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
da: Kunne ikke omdøbe emblemet ved navn "%s".

en: Count _number of items:
da: Tæl _antallet af objekter:

en: Countertop
da: Nøglehuller

en: Create Document from template "%s"
da: Opret dokument fra skabelonen "%s"

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Create L_auncher
da: Opret _genvej

en: Create _Document
da: Opret _dokument

en: Create _Folder
da: Opret _mappe

en: Create a New Color:
da: Opret en ny farve:

en: Create a New Emblem:
da: Opret et nyt emblem:

en: Create a new empty file inside this folder
da: Opret en ny tom fil i denne mappe

en: Create a new empty folder inside this folder
da: Opret en ny tom mappe i denne mappe

en: Create a new launcher
da: Opret en ny genvej

en: Create a symbolic link for each selected item
da: Opret en symbolsk henvisning for hver valgt objekt

en: Create the initial window with the given geometry.
da: Opret det første vindue med den angivne geometri.

en: Creating Properties window.
da: Opretter egenskaber-vinduet.

en: Creating links to files
da: Opretter henvisninger til filer

en: Criteria for search bar searching
da: Kriterium for søgelinjesøgning

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
da: Kriterium som bruges ved match af filer der søges efter i søgelinjen. Hvis sat til "search_by_text", vil Nautilus søge efter filer via filnavn kun. Hvis sat til "search_by_text_and_properties", vil Nautilus søge efter filer via både filnavn og filegenskaber.

en: Cu_t File
da: K_lip fil

en: Cu_t Files
da: K_lip filer

en: Current Nautilus theme (deprecated)
da: Aktuelt Nautilustema (forældet)

en: Custom Background Set
da: Brugerdefineret baggrund sat

en: Custom Side Pane Background Set
da: Brugerdefineret sidepanelsbaggrund sat

en: Cut Folder
da: Klip mappe

en: Cut Text
da: Klip tekst

en: Cut _Text
da: Klip _tekst

en: Cut the selected text to the clipboard
da: Klip markeret tekst ud til klippebordet

en: D_uplicate
da: D_uplikér

en: Danger
da: Fare

en: Danube
da: Donau

en: Dark Cork
da: Mørk kork

en: Dark GNOME
da: Mørk Gnome

en: Dark Info Color
da: Mørk infofarve

en: Date Accessed
da: Dato for tilgang

en: Date Modified
da: Dato for ændring

en: Date Taken
da: Dato taget

en: Deep Teal
da: Dyb Teal

en: Default Background Color
da: Forvalgt baggrundsfarve

en: Default Background Filename
da: Forvalgt baggrundsfilnavn

en: Default Side Pane Background Color
da: Forvalgt sidepanelsbaggrundsfarve

en: Default Side Pane Background Filename
da: Forvalgt sidepanelsbaggrundsfilnavn

en: Default _zoom level:
da: Start_zoomniveau

en: Default column order in the list view
da: Forvalgt kolonneorden for listevisningen

en: Default column order in the list view.
da: Forvalgt kolonneorden for listevisningen.

en: Default folder viewer
da: Forvalgt mappefremviser

en: Default icon zoom level
da: Forvalgt ikonzoomniveau

en: Default list of columns visible in the list view
da: Forvalgt liste af synlige kolonner for listevisningen

en: Default list of columns visible in the list view.
da: Forvalgt liste af synlige kolonner for listevisningen.

en: Default list zoom level
da: Forvalgt listezoomniveau

en: Default sort order
da: Forvalgt sorteringsorden

en: Default zoom level used by the icon view.
da: Forvalgt zoomniveauet for ikonvisningen.

en: Default zoom level used by the list view.
da: Forvalgt zoomniveauet for listevisningen.

en: Delete From Trash?
da: Slet fra papirkurven?

en: Delete Immediately?
da: Slet med det samme?

en: Delete all items in the Trash
da: Slet alle elementer i papirkurven

en: Delete all selected items permanently
da: Slet alle valgte elementer permanent

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
da: Slet alle valgte objekter uden at flytte dem til papirkurven.

en: Delete?
da: Slet?

en: Deleting
da: Sletter

en: Deleting files
da: Sletter filer

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Desktop Preferences
da: Skrivebordsindstillinger

en: Desktop font
da: Skrivebordsskrifttype

en: Desktop home icon name
da: Ikonnavn for skrivebordshjem

en: Desktop trash icon name
da: Ikonnavn for skrivebordspapirkurv

en: Details:
da: Detaljer:

en: Display Nautilus help
da: Vis hjælp til Nautilus

en: Display _files when they are clicked
da: Vis _filer når der klikkes på dem

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
da: Vis et vindue der tillader redigering af bogmærker i denne menu

en: Display credits for the creators of Nautilus
da: Vis information om udviklerne bag Nautilus

en: Display icons in the opposite order
da: Vis ikoner i omvendt rækkefølge

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
da: Vis mønstre, farver og emblemer som kan bruges til at tilpasse udseendet

en: Display the latest contents of the current location
da: Vis denne placering igen

en: Display this location with "%s"
da: Vis dette sted med "%s"

en: Distinguished
da: Fornemt

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
da: Håndter ikke skrivebordet (ignorér indstillingen i indstillingsvinduet).

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
da: Ønsker du at fjerne alle bogmærker med det ikke-eksisterende sted fra din liste?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
da: Vil du køre "%s" eller vise dens indhold?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
da: Ønsker du at skifte til manuel placering og lade disse objekter blive hvor du slap dem?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
da: Ønsker du at skifte til manuel placering og lade disse objekter blive hvor du slap dem? Dette vil ødelægge den gemte manuelle placering.

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
da: Ønsker du at skifte til manuel placering og lade dette objekt blive hvor du slap det?

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
da: Ønsker du at skifte til manuel placering og lade dette objekt blive hvor du slap det? Dette vil ødelægge den gemte manuelle placering.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
da[0]: Vil du vise %d sted?
da[1]: Vil du vise %d steder?

en: Documents
da: Dokumenter

en: Don't include in the menu for "%s" items
da: Medtag ikke i menuen for "%s"-filer.

en: Done
da: Færdig

en: Dots
da: Prikker

en: Draft
da: Kladde

en: Drag a color to an object to change it to that color
da: Træk en farve til et objekt for at ændre det til den farve

en: Drag a pattern tile to an object to change it
da: Træk et mønster til et objekt for at ændre det

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
da: Træk et emblem til et objekt for at tilføje det til objektet

en: Drag and Drop Error
da: Træk og slip-fejl

en: Drag and drop is not supported.
da: Træk og slip er ikke understøttet.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
da: Træk og slip er kun understøttet på lokale filsystemer.

en: Draw a frame around unselected text
da: Tegn en ramme omkring ikke-markeret tekst

en: Drop Target Only Supports Local Files
da: Slippedestination understøtter kun lokale filer

en: Duplicate each selected item
da: Duplikér alle valgte objekter

en: E_ject
da: Skub _ud

en: E_xecute
da: _Udførsel

en: E_xecute files when they are clicked
da: _Kør filer når der klikkes på dem

en: Eclipse
da: Formørkelse

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Bookmarks
da: Redigér bogmærker

en: Edit Launcher
da: Redigér genvej

en: Edit Nautilus preferences
da: Konfigurér indstillingerne for Nautilus

en: Edit the launcher information
da: Redigér oplysningerne i genvejen

en: Eject Error
da: Udskubningsfejl

en: Emblems
da: Emblemer

en: Emblems:
da: Emblemer:

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Empty _Trash
da: _Tøm papirkurv

en: Emptying the Trash
da: Tømmer papirkurven

en: Enable 'special' flags in file preferences dialog
da: Aktivér "specielle" kørselstilvalg i filegenskabsvinduet

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
da: Aktiverer den klassiske Nautilus-opførsel hvor alle vinduer er navigationsvinduer

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
da: Indtast et beskrivende navn ud for hvert emblem. Dette navn vil blive brugt andre steder til at identificere emblemet.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
da: Indtast et beskrivende navn ud for emblemet. Dette navn vil blive brugt andre steder til at identificere emblemet.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
da: Indtast et nyt navn for det viste emblem:

en: Envy
da: Misundelse

en: Erase
da: Slet

en: Error "%s" creating new document.
da: Fejl "%s" ved oprettelse af nyt dokument.

en: Error "%s" creating new folder.
da: Fejl "%s" ved oprettelse af ny mappe.

en: Error "%s" while copying "%s".
da: Fejl "%s" ved kopiering af "%s".

en: Error "%s" while copying.
da: Fejl "%s" ved kopiering.

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
da: Fejl "%s" ved oprettelse af en henvisning til "%s".

en: Error "%s" while deleting "%s".
da: Fejl "%s" ved sletning af "%s".

en: Error "%s" while deleting.
da: Fejl "%s" ved sletning.

en: Error "%s" while linking.
da: Fejl "%s" ved oprettelse af henvisning.

en: Error "%s" while moving "%s".
da: Fejl "%s" ved flytning af "%s".

en: Error "%s" while moving.
da: Fejl "%s" ved flytning.

en: Error Creating New Document
da: Fejl ved oprettelse af nyt dokument

en: Error Creating New Folder
da: Fejl ved oprettelse af ny mappe

en: Error Displaying Folder
da: Fejl ved visning af mappe

en: Error Launching Application
da: Fejl ved kørsel af program

en: Error Setting Group
da: Fejl under sætning af gruppe

en: Error Setting Owner
da: Fejl ved ændring af ejer

en: Error Setting Permissions
da: Fejl ved ændring af rettigheder

en: Error While Copying
da: Fejl ved kopiering

en: Error While Deleting
da: Fejl ved sletning

en: Error While Linking
da: Fejl ved oprettelse af henvisning

en: Error While Moving
da: Fejl ved flytning

en: Error creating new document.
da: Fejl ved oprettelse af nyt dokument.

en: Error creating new folder.
da: Fejl ved oprettelse af ny mappe.

en: Error while copying to "%s".
da: Fejl ved kopiering til "%s".

en: Error while copying.
da: Fejl ved kopiering.

en: Error while creating link in "%s".
da: Fejl ved oprettelse af henvisning i "%s".

en: Error while creating links in "%s".
da: Fejl ved oprettelse af henvisninger i "%s".

en: Error while deleting.
da: Fejl ved sletning.

en: Error while moving items to "%s".
da: Fejl ved flytning af objekter til "%s".

en: Error while moving to "%s".
da: Fejl ved flytning til "%s".

en: Error while moving.
da: Fejl ved flytning.

en: Error while moving.
da: Fejl ved flytning.

en: Example:
da: Eksempel:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
da: Eksistensen af denne fil indikerer at Nautilus' opsætningshjælper
    har været kørt tidligere.
    
    Du kan slette denne fil manuelt for at få hjælperen frem igen.

en: Exposure Program
da: Eksponeringsprogram

en: Exposure Time
da: Eksponeringstid

en: Factory for Nautilus component adapter factories
da: Nautilus-fabrik for komponentindpasningsfabrikker

en: Factory for Nautilus component adapter factories
da: Nautilus-fabrik for komponentindpasningsfabrikker

en: Factory for Nautilus shell and file manager
da: Fabrik til Nautilus' skal og filhåndtering

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
da: Fabrik for objekter som lader normale Bonobo-kontroller eller indlejrbare se ud some Nautilus-visninger

en: Factory for text view
da: Fabrik for tekstvisning

en: Failed to load image information
da: Kunne ikke indlæse billedinformation

en: Favorite
da: Favorit

en: Favorite applications
da: Favoritprogrammer

en: Favorites
da: Favoritter

en: Fibers
da: Fibre

en: File Browser: %s
da: Filnavigator: %s

en: File Management
da: Filhåndtering

en: File Management Preferences
da: Indstillinger for filhåndtering

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: File Types and Programs
da: Filtyper og programmer

en: File _owner:
da: Filens _ejer:

en: File group:
da: Filens gruppe:

en: File owner:
da: Filens ejer:

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
da: Filnavn for den forvalgte mappebaggrund. Benyttes kun hvis background_set er sand.

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
da: Filnavn for den forvalgte sidepanelsbaggrund. Benyttes kun hvis side_pane_background_set er sand.

en: Files and folders can only be moved into the trash.
da: Filer og mapper kan kun flyttes til papirkurven.

en: Files copied:
da: Filer kopieret:

en: Files deleted:
da: Filer slettet:

en: Files linked:
da: Filer kædet sammen:

en: Files moved:
da: Filer flyttet:

en: Files thrown out:
da: Filer smidt ud:

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Finishing Creating Links...
da: Fuldfører oprettelse af henvisninger...

en: Finishing Move...
da: Færdiggør flytning...

en: Fire Engine
da: Brandbil

en: Flash Fired
da: Med blitz

en: Fleur De Lis
da: Fleur de Lis

en: Floral
da: Blomstret

en: Focal Length
da: Fokallængde

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
da: Store mapper over denne størrelse vil blive afkortet til omkring denne størrelse. Formålet med dette er at undgå at bruge al hukommelsen og dermed slå Nautilus ihjel ved meget store mapper. En negativ værdi indikerer ingen grænse. Grænsen er ikke helt præcis fordi mapper indlæses i klumper.

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Format the selected volume
da: Formatér det valgte arkiv

en: Forward
da: Fremad

en: Frame Text
da: Indram tekst

en: Free space:
da: Fri plads

en: From:
da: Fra:

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: GNOME
da: Gnome

en: GNOME.org
da: Gnome.org

en: GNU.org
da: Gnu.org

en: Go To:
da: Gå til:

en: Go back a few pages
da: Gå nogle sider tilbage

en: Go forward a number of pages
da: Gå nogle sider fremad

en: Go to Computer
da: Gå til computer

en: Go to Empty CD folder
da: Gå til tom cd-mappe

en: Go to templates folder
da: Gå til skabelonsmappen

en: Go to the CD Creator
da: Gå til cd-brænderen

en: Go to the home location
da: Gå til hjemmemappen

en: Go to the location specified by this bookmark
da: Gå til stedet givet ved dette bogmærke

en: Go to the next visited location
da: Gå til næste besøgte sted

en: Go to the previous visited location
da: Gå til forrige besøgte sted

en: Go to the trash folder
da: Gå til papirkurvsmappen

en: Go up one level
da: Gå et niveau op

en: Granite
da: Granit

en: Grapefruit
da: Grapefrugt

en: Green Weave
da: Grønt væveri

en: Group
da: Gruppe

en: Group:
da: Gruppe

en: Hardware
da: Udstyr

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
da: Skjul standardbogmærker i bogmærkemenuen

en: Highlight Alpha
da: Fremhævningsalfa

en: History
da: Historik

en: History side pane
da: Historiksidepanel

en: History side pane for Nautilus
da: Historiksidepanel til Nautilus

en: Home
da: Hjem

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Home icon visible on desktop
da: Hjemmeikon synligt på skrivebordet

en: ISO Speed Rating
da: ISO-hastighed

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
da: _Medtag en sletkommando der ikke benytter papirkurven

en: Ice
da: Is

en: Icon
da: Ikon

en: Icon Captions
da: Ikontekster

en: Icon View
da: Ikonvisning

en: Icons
da: Ikoner

en: Icons Viewer
da: Ikonvisning

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus kun vise mapper i træsidepanelet. Ellers vises både mapper og filer.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
da: Hvis sat til sand, vil nyligt åbnede vinduer have en adresselinje.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
da: Hvis sat til sand, vil nyligt åbnede vinduer have et sidepanel.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
da: Hvis sat til sand, vil nyligt åbnede vinduer have en statuslinje.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
da: Hvis sat til sand, vil nyligt åbnede vinduer have værktøjslinjer.

en: If set to true, then Nautilus lets you edit some of the more esoteric options of a file in the file preferences dialog.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus lade dig ændre nogle af de mere mystiske kørselstilvalg for en fil i filegenskabsvinduet.

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus vise mapper før filer i ikon- og listevisningerne.

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to put files in the trash.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus spørge efter bekræftelse når du forsøger at anbringe filer i papirkurven.

en: If set to true, then Nautilus will bring up a new Nautilus window by default whenever an item is opened.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus åbne et nyt Nautilus-vindue som standard når et objekt åbnes.

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus tegne ikonerne på skrivebordet.

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus have en facilitet til at lade dig slette en fil med det samme i stedet for at flytte den til papirkurven. Dette kan være farligt, så pas på.

en: If set to true, then Nautilus will just show the user's bookmarks in the bookmark menu.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus kun vise brugerens bogmærker i bogmærkemenuen.

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus benytte brugerens hjemmemappe som skrivebord. Hvis sat til falsk, vil ~/Desktop blive benyttet som skrivebord.

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
da: Hvis sat til sand, vil alle Nautilus-vinduer være navigeringsvinduer. Dette er såden som Nautilus plejede at opføre sig før version 2.6, og nogle foretrækker dette.

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
da: Hvis sat til sand, vil sikkerhedskopier som f.eks. oprettet af Emacs blive vist. Aktuelt bliver kun filer der slutter med en tilde (~) betragtet som sikkerhedskopier.

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
da: Hvis sat til sand, vil skjulte filer blive vist i filhåndteringen. Skjulte filer er enten punktumfiler eller angivet i en mappes ".hidden"-fil.

en: If this is set to true, Nautilus adds itself to the session when it starts up. This means it will be started the next time you log in.
da: Hvis sat til sand, vil Nautilus tilføje sig selv til sessionen under start. Dette betyder at Nautilus vil starte næste gang du logger på.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon der henviser til computer-placeringen, blive vist på skrivebordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon der henviser til hjemmemappen, blive vist på skrivebordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon der henviser til papirkurven, blive vist på skrivebordet.

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
da: Hvis dette sker igen, kan du slå panelet fra.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
da: Hvis sand vil filer i nye vinduer blive sorteret i omvendt rækkefølge, dvs. ved f.eks. sortering efter navn vil filerne blive sorteret fra "å" til "a" i stedet for fra "a" til "å".

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
da: Hvis sand vil filer i nye vinduer blive sorteret i omvendt rækkefølge, dvs. ved f.eks. sortering efter navn vil filerne blive sorteret fra "å" til "a" i stedet for fra "a" til "å".

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
da: Hvis sand vil ikoner blive placeret tættere som standard i nye vinduer.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
da: Hvis sand vil etiketter blive placeret ved siden af ikoner i stedet for under dem.

en: If true, new windows will use manual layout by default.
da: Hvis sand vil nye vinduer bruge manuel placering som standard.

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
da: Hvis du rydder listen over steder, vil de være væk permanent.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
da: Hvis du sletter et objekt, er det gået tabt permanent.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter et objekt, vil det gå tabt permanent.

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
da: Hvis det er tilfældet, er du dømt til at gentage den.

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
da: Hvis du tømmer papirkurven, vil filerne blive slettet permanent.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
da: Hvis du erstatter en eksisterende fil, bliver dens indhold overskrevet.

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
da: Vælg punktet 'skub ud' i højrekliksmenuen for arkivet hvis du ønsker at skubbe mediet ud.

en: Image
da: Billede

en: Image Properties content view component
da: Indholdsvisningskomponent til billedegenskaber

en: Images Only
da: Kun billeder

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
da: Billeder over denne størrelse (i byte) vil ikke få genereret miniaturer. Formålet må dette er at undgå at generere miniaturer for store billeder som kan tage lang tid at indlæse eller bruge meget hukommelse.

en: Important
da: Vigtigt

en: Include in the menu for "%s" items
da: Medtag i menuen for "%s"-filer.

en: Include in the menu for "%s" only
da: Medtag i menuen for "%s" kun.

en: Invalid Action Associated
da: Ugyldig handling associeret

en: Invalid Application Associated
da: Ugyldigt program associeret

en: Invalid Viewer Associated
da: Ugyldig fremviser associeret

en: Is in the menu for "%s" items.
da: Er i menuen for "%s"-filer.

en: Is in the menu for "%s".
da: Er i menuen for "%s".

en: Is in the menu for all "%s" items.
da: Er i menuen for alle "%s"-filer.

en: Is not in the menu for "%s" items.
da: Er ikke i menuen for "%s"-filer.

en: Is the default for "%s" items.
da: Er forvalgt for "%s"-filer.

en: Is the default for "%s".
da: Er forvalgt for "%s".

en: Is the default for all "%s" items.
da: Er forvalgt for alle "%s"-filer.

en: Keep icons lined up on a grid
da: Hold ikoner justeret på et gitter

en: Keep icons sorted by emblems in rows
da: Hold ikoner sorteret efter emblemer i rækker

en: Keep icons sorted by modification date in rows
da: Hold ikoner sorteret efter ændringsdato i rækker

en: Keep icons sorted by name in rows
da: Hold ikoner sorteret efter navn i rækker

en: Keep icons sorted by size in rows
da: Hold ikoner sorteret efter størrelse i rækker

en: Keep icons sorted by type in rows
da: Hold ikoner sorteret efter type i rækker

en: Label
da: Etiket

en: Label to display in the column
da: Etiket som skal vises i kolonnen

en: Label to display to the user
da: Etiket som skal vises til brugeren

en: Label widget to display in the notebook tab
da: Etiketkontrol som skal vises i notesbogfane

en: Last changed:
da: Senest ændret:

en: Leaf
da: Løv

en: Leave icons wherever they are dropped
da: Lad ikoner være hvor de placeres

en: Lemon
da: Citron

en: Light Info Color
da: Lys infofarve

en: Link To Old Desktop
da: Henvisning til tidligere skrivebord

en: Link _name:
da: Henvisnings_navn:

en: Link target:
da: Henvisningsmål:

en: Linking
da: Sammenkæder

en: Linux Documentation Project
da: Linux dokumenteringsprojektet

en: Linux Resources
da: Linuxresurser

en: Linux Weekly News
da: LWN ugelige nyheder

en: List
da: Liste

en: List Columns
da: Listekolonner

en: List View
da: Listevisning

en: List Viewer
da: Listevisning

en: List of possible captions on icons
da: Liste over mulige tekster for ikoner

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Local Files Only
da: Kun lokale filer

en: Local Images Only
da: Kun lokale billeder

en: Location _Bar
da: _Adresselinje

en: Location:
da: Sted:

en: MIME Type
da: MIME-type

en: MIME type
da: MIME-type

en: MIME type:
da: Mime-type

en: Ma_ke Link
da: Opret _henvisning

en: Ma_ke Links
da: Opret _henvisninger

en: Mail
da: Post

en: Make the selected icon stretchable
da: Gør det valgte ikon udstrækkelig

en: Manila Paper
da: Manila-papir

en: Manually
da: Manuelt

en: Maximum handled files in a folder
da: Maksimalt håndterede filer i en mappe

en: Maximum image size for thumbnailing
da: Maksimal billedstørrelse til miniaturegenerering

en: Medi_a Properties
da: _Medieegenskaber

en: Metering Mode
da: Måletilstand

en: Migrated Old Desktop
da: Migreret tidligere skrivebord

en: Mo_ve to Trash
da: Smi_d i papirkurv

en: Modified:
da: Ændret:

en: Modify "%s"
da: Ændr "%s"

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
da: ons. d. 0. sept. 0000 kl. 00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
da: man. d. 0. sept. 0000 kl. 00:00:00

en: More Than One Image
da: Mere end 1 billede

en: Moss Ridge
da: Mosribber

en: Mount Error
da: Monteringsfejl

en: Mount the selected volume
da: Montér det valgte arkiv

en: Move _Down
da: Flyt _ned

en: Move _Up
da: Flyt _op

en: Move each selected item to the Trash
da: Flyt alle de valgte elementer til papirkurven

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
da: Flyt eller kopiér filer som tidligere var udvalgt med en 'klip filer'- eller 'kopiér filer'-kommando

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
da: Flyt eller kopiér filer som tidligere var udvalgt med en 'klip filer'- eller 'kopiér filer'-kommando, ind i den valgte mappe

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Moving
da: Flytter

en: Moving files
da: Flytter filer

en: Moving files to the Trash
da: Flytter filer til papirkurv

en: Mud
da: Ler

en: Name
da: Navn

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
da: Navn på det Nautilus-tema som skal bruges. Dette er forældet siden Nautilus 2.2. Benyt ikontemaet i stedet.

en: Name of the column
da: Navn på kolonnen

en: Name of the icon to display in the menu item
da: Navn på ikonet som skal vises i menupunktet

en: Name of the item
da: Navn på punktet

en: Name of the page
da: Navn på siden

en: Nautilus Emblem side pane
da: Emblemsidepanel til Nautilus

en: Nautilus Emblem view
da: Emblemvisning til Nautilus

en: Nautilus Image Properties view
da: Billedegenskabsvisning til Nautilus

en: Nautilus Tree View
da: Trævisning til Nautilus

en: Nautilus Tree side pane
da: Træsidepanel til Nautilus

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
da: Nautilus kan ikke bruges nu pga. en uventet fejl fra Bonobo ved forsøg på at at finde fabrikken. At dræbe bonobo-activation-server og genstarte Nautilus kan måske løse problemet.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
da: Nautilus kan ikke bruges nu pga. en uventet fejl fra Bonobo ved forsøg på at at finde skalobjektet. At dræbe bonobo-activation-server og genstarte Nautilus kan måske løse problemet.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
da: Nautilus kan ikke bruges nu pga. en uventet fejl fra Bonobo ved forsøg på at registrere serveren for filhåndteringsvisning.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
da: Nautilus kan ikke bruges nu pga. en uventet fejl.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
da: Nautilus kan ikke bruges lige nu. Kørsel af kommandoen "bonobo-slay" fra konsollen kan måske kurere problemet. Ellers kan du prøve at genstarte maskinen eller geninstallere Nautilus.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
da: Nautilus kan ikke bruges nu. Kørsel af kommandoen "bonobo-slay" fra konsollen kan måske løse problemet. Ellers kan du prøve at genstarte maskinen eller geninstallere Nautilus.
    
    Bonobo kunne ikke finde filen Nautilus_shell.oaf. En årsag til dette kunne være en LD_LIBRARY_PATH som ikke indeholder mappen med bonobo-activation-biblioteket. En anden mulig årsag kunne være en forkert installation hvor Nautilus_Shell.oaf-filen mangler.
    
    Kørsel af "bonobo-slay" vil dræbe alle GConf- og Bonobo-aktiveringsprocesser som måske bruges af andre programmer.
    
    Nogen gange kan det at dræbe bonobo-activation-server og gconfd ordne problemet, men vi véd ikke hvorfor.
    
    Fejlen er også set når en fejlagtig udgave af bonobo-activation var installeret.

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
da: Nautilus kan ikke finde ud af hvilken type fil det drejer sig om.

en: Nautilus cannot display "%s".
da: Nautilus kan ikke vise "%s".

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
da: Nautilus ikke kan håndtere %s:-steder.

en: Nautilus component adapter factory
da: Komponentindpasningsfabrik til Nautilus

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
da: Nautilus kunne ikke oprette de følgende påkrævede mapper: %s.

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
da: Kunne ikke oprette den påkrævede mappe "%s".

en: Nautilus factory
da: Fabrik for Nautilus

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
da: Filhåndteringskomponent til Nautilus der viser en liste med rullebjælke.

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
da: Filhåndteringskomponent til Nautilus der viser en liste med rullebjælke til søgeresultater.

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
da: Filhåndteringskomponent til Nautilus der viser et to-dimensionalt areal med ikoner

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
da: Filhåndteringskomponent til Nautilus der viser ikoner på skrivebordet

en: Nautilus file manager desktop icon view
da: Filhåndteringsskrivebordsikonvisning til Nautilus

en: Nautilus file manager icon view
da: Filhåndteringsikonvisning til Nautilus

en: Nautilus file manager list view
da: Filhåndteringslistevisning til Nautilus

en: Nautilus file manager search results list view
da: filhåndteringssøgeresultat-listevisning til Nautilus

en: Nautilus handles drawing the desktop
da: Nautilus håndterer optegning af skrivebordet

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
da: Nautilus har ingen fremviser installeret der kan vise filen.

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
da: Nautilus er en grafisk skal til Gnome til at håndtere filer og resten af systemet.

en: Nautilus metafile factory
da: Metafilsfabrik til Nautilus

en: Nautilus shell
da: Nautilus-skal

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
da: Skaloperationer til Nautilus der kan udføres fra efterfølgende kommandolinjekørsler

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
da: Nautilus benytter brugerens hjemmemappe som skrivebord

en: Network
da: Netværk

en: Network Neighbourhood
da: Netværksnaboer

en: Network Servers
da: Netværksservere

en: Never
da: Aldrig

en: New
da: Ny

en: News and Media
da: Nyheder og media

en: No Action Associated
da: Ingen handling associeret

en: No Application Associated
da: Intet program associeret

en: No Viewers Available
da: Ingen fremvisere tilgængelige

en: No bookmarks defined
da: Ingen bogmærker defineret

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
da: Ingen beskrivelse fundet for MIME-typen "%s" (filen er "%s"), fortæl det venligst til Gnome VFS-postlisten.

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
da: Der er ikke andre tilgængelige handlinger som kan vise denne fil. Hvis du kopierer filen over på din computer, kan du måske åbne den.

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
da: Der er ikke andre tilgængelige programmer som kan vise denne fil. Hvis du kopierer filen over på din computer, kan du måske åbne den.

en: No templates Installed
da: Ingen skabeloner installeret

en: No viewers are available for "%s".
da: Ingen fremvisere er til stede for "%s".

en: None
da: Ingen

en: None of the files could be added as emblems.
da: Ingen af filerne kunne tilføjes som emblemer.

en: Normal Si_ze
da: Normal st_ørrelse

en: Not an Image
da: Ikke et billede

en: Notes
da: Noter

en: Notes side pane
da: Notesidepanel

en: Notes side pane for Nautilus
da: Notesidepanel til Nautilus

en: Number view:
da: Talvisning:

en: Numbers
da: Tal

en: OK
da: O.k.

en: Ocean Strips
da: Oceanstriber

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
da: 0/10-0000 kl. 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
da: 0/10-0000, 01:00

en: Octal Permissions
da: Oktale rettigheder

en: Oh No
da: Åh nej

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
da: Et af sidepanelerne stødte på en fejl og kan ikke fortsætte.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
da: Opret kun vinduer til eksplicit angivne URI'er.

en: Only show folders in the tree sidebar
da: Vis kun mapper i træsidepanelet

en: Opacity of the highlight for selected icons
da: Uigennemsigtigheden af fremhævningen for markerede ikoner

en: Opacity of the selection box
da: Uigennemsigtigheden af markeringsboksen

en: Open
da: Åbn

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
da[0]: Åbn %d vindue?
da[1]: Åbn %d vinduer?

en: Open Failed, would you like to choose another action?
da: Åbning mislykkedes, ønsker du at vælge en anden handling?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
da: Åbning mislykkedes, ønsker du at vælge et andet program?

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Open Source Asia
da: Opensource Asia

en: Open T_erminal
da: Åbn t_erminal

en: Open Wit_h
da: Åbn _med

en: Open _Location...
da: Åbn _placering...

en: Open _Parent
da: Åbn _ophav

en: Open a new GNOME terminal window
da: Åbn et nyt terminalvindue

en: Open each selected item in a navigation window
da: Åbn hver valgt objekt i et navigationsvindue

en: Open in Navigation Window
da: Åbn i navigationsvindue

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
da[0]: Åbn i nyt vindue
da[1]: Åbn i %d nye vinduer

en: Open the parent folder
da: Åbn mappen et niveau højere oppe

en: Open the selected item in this window
da: Åbn det valgte objekt i dette vindue

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Open with Other Application
da: Åbn med andet program

en: Open with Other Viewer
da: Åbn med anden fremviser

en: Open with...
da: Åbn med...

en: Opening "%s".
da: Åbner "%s".

en: Opening %s
da: Åbner %s

en: Other _Application...
da: _Andre programmer...

en: Others:
da: Andre:

en: Owner
da: Ejer

en: Owner:
da: Ejer:

en: Package
da: Pakke

en: Page
da: Side

en: Pale Blue
da: Lyseblå

en: Paste Files into Folder
da: Indsæt filer i mappe

en: Paste the text stored on the clipboard
da: Indsæt tekst som er gemt på klippebordet

en: Patterns:
da: Mønstre:

en: Perform a quick set of self-check tests.
da: Udfør et hurtigt sæt af selvtjek-kontroller.

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Personal
da: Personlig

en: Pictures
da: Billeder

en: Please check the spelling and try again.
da: Kontrollér stavningen og prøv igen.

en: Please choose a different emblem name.
da: Vælg venligst et andet emblemnavn.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
da: Træk venligst kun ét billede for at vælge et brugerdefineret ikon.

en: Please enter a name and try again.
da: Indtast et navn og prøv igen.

en: Please select another viewer and try again.
da: Vælg en anden fremviser og prøv igen.

en: Please try again.
da: Forsøg venligst igen.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
da: Mulige værdier er "single" for at køre filer med et enkeltklik og "double" for at køre dem med et dobbeltklik.

en: Prefere_nces
da: I_ndstillinger

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
da: Forbered de valgte filer til at blive kopieret med en 'indsæt filer'-kommando

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
da: Forbered de valgte filer til at blive flyttet med en 'indsæt filer'-kommando

en: Preparing To Copy...
da: Forbereder kopiering...

en: Preparing To Move...
da: Forbereder flytning...

en: Preparing to Create Links...
da: Forbereder oprettelse af henvisninger...

en: Preparing to Delete files...
da: Forbereder sletning af filer...

en: Preparing to Empty the Trash...
da: Forbereder tømning af papirkurv...

en: Preparing to Move to Trash...
da: Forbereder flytning til papirkurven...

en: Preview
da: Eksempel

en: Preview _sound files:
da: Smughør _lydfiler:

en: Print
da: Udskriv

en: Priority
da: Prioritet

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
da: Producerer metafil-objekter til at få adgang til Nautilus metadata

en: Profile Dump
da: Profileringsdump

en: Properties
da: Egenskaber

en: Prot_ect
da: Besk_yt

en: Protect the selected volume
da: Beskyt det valgte arkiv

en: Purple Marble
da: Purpurmarmor

en: Put labels beside icons
da: Anbring etiketter ved siden af ikoner

en: Quit Nautilus.
da: Afslut Nautilus.

en: Re_versed Order
da: Om_vendt rækkefølge

en: Redo Edit
da: Gendan rettelse

en: Redo the edit
da: Gendan rettelsen

en: Reload
da: Genindlæs

en: Remove
da: Fjern

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
da: Fjern den markerede tekst uden at placere den på klippebordet

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename Emblem
da: Omdøb emblem

en: Rename selected item
da: Omdøb det valgte objekt

en: Renaming "%s" to "%s".
da: Omdøber "%s" til "%s".

en: Renaming Error
da: Fejl ved omdøbelse

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Report Profiling
da: Rapportér profilering

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
da: Flyt ikonene så de passer bedre til vinduet og undgår overlapning

en: Reset Profiling
da: Nulstil profilering

en: Reset View to _Defaults
da: Nulstil visning til _forvalg

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
da: Nulstil er et specielt billede som ikke kan slettes.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
da: Nulstil sorteringsrækkefølgen og zoomniveauet til at passe med det foretrukne for denne visning

en: Restart Nautilus.
da: Genstart Nautilus.

en: Restore Icon's Original Si_ze
da: Nulstil _ikonstørrelse

en: Restore Icons' Original Si_zes
da: Nulstil _ikonstørrelser

en: Restore each selected icon to its original size
da: Genopret hvert markeret ikons oprindelige størrelse

en: Reverse sort order in new windows
da: Omvendt sorteringsorden i nye vinduer

en: Ridged Paper
da: Ribbet papir

en: Rough Paper
da: Ru papir

en: Ruby
da: Rubin

en: Run "%s" on any selected items
da: Benyt "%s" til de valgte filer

en: Run in _Terminal
da: Kør i _terminal

en: Run or Display?
da: Kør eller fremvis

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
da: Kør eller håndter programmer fra ~/Nautilus/scripts

en: Save
da: Gem

en: Sea Foam
da: Havsskum

en: Search List
da: Søgeliste

en: Search for files by file name and file properties
da: Søg efter filer efter filnavn og -egenskaber

en: Search for files by file name only
da: Søg efter filer efter filnavnet kun

en: Search this computer for files
da: Søg efter filer på denne maskine

en: Searching Unavailable
da: Søgning ikke tilgængelig

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
da: Søgning er ikke tilgængeligt i øjeblikket fordi du ikke har noget indeks eller søgetjenesten ikke kører.

en: Select Pattern
da: Vælg mønster

en: Select _All
da: Vælg _alt

en: Select _All Files
da: Vælg _alle filer

en: Select _Pattern
da: Vælg _mønster

en: Select a Category:
da: Vælg en kategori:

en: Select a color to add
da: Vælg en farve der skal tilføjes

en: Select all items in this window
da: Vælg alle objekter i dette vindue

en: Select all the text in a text field
da: Vælg hele teksten i et tekstfelt

en: Select an icon
da: Vælg et ikon

en: Select an image file for the new emblem:
da: Vælg en billedfil for det nye emblem:

en: Select an image file to add as a pattern
da: Vælg en billedfil som skal tilføjes som et mønster

en: Select items in this window matching a given pattern
da: Vælg objekter i dette vindue som passer til et givet mønster

en: Select the columns visible in this folder
da: Vælg de kolonner som skal være synlige i denne mappe

en: Selection Box Alpha
da: Markeringsboksens alfa

en: Selection Box Color
da: Markeringsboksens farve

en: Sensitive
da: Følsom

en: Server Settings
da: Serverindstillinger

en: Set _user ID
da: Sæt _bruger-id

en: Set as _Background
da: Vælg som _baggrund

en: Set as background for _all folders
da: Vælg som baggrund for _alle mapper

en: Set as background for _this folder
da: Vælg som baggrund for _denne mappe

en: Set gro_up ID
da: Sæt _gruppe-id

en: Set the zoom level of the current view
da: Angiv zoomniveauet for den aktuelle visning

en: Shale
da: Lerskifer

en: Show %s
da: Vis %s

en: Show _only folders
da: Vis kun _mapper

en: Show _thumbnails:
da: Vis m_iniaturer:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
da: Vælg mønstret eller farven på din skrivebordsbaggrund

en: Show folders first in windows
da: Vis mapper først i vinduer

en: Show hidden and _backup files
da: Vis skjulte filer og sikkerheds_kopier

en: Show location bar in new windows
da: Vis adresselinje i nye vinduer

en: Show media properties for the selected volume
da: Vis medieegenskaberne for det valgte arkiv

en: Show priority text in toolbars
da: Vis prioriteret tekst i værktøjslinjer

en: Show side pane in new windows
da: Vis sidepanel i nye vinduer

en: Show status bar in new windows
da: Vis statuslinje i nye vinduer

en: Show te_xt in icons:
da: Vis t_ekst i ikoner:

en: Show the contents at the normal size
da: Vis indholdet i normal størrelse

en: Show the contents in less detail
da: Vis indholdet med mindre grad af detaljer

en: Show the contents in more detail
da: Vis indhold med større grad af detaljer

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
da: Vis den mappe som indeholder kommandolinjeprogrammerne i denne menu

en: Show toolbar in new windows
da: Vis værktøjslinje i nye vinduer

en: Shutter Speed
da: Blændehastighed

en: Side Pane
da: Sidepanel

en: Side Panel Failed
da: Sidepanelet stødte på en fejl

en: Side pane view
da: Sidepanelsvisning

en: Silver
da: Sølv

en: Size
da: Størrelse

en: Size:
da: Størrelse:

en: Sky
da: Himmel

en: Sky Ridge
da: Skyribber

en: Snow Ridge
da: Snedriver

en: Software
da: Programmel

en: Some files will not be displayed.
da: Nogle filer vil ikke blive vist.

en: Some of the files could not be added as emblems.
da: Nogle af filerne kunne ikke tilføjes som emblemer.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
da: Beklager, men "%s" er ikke en brugbar billedfil.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
da: Beklager, men "%s" er ikke et gyldigt filnavn.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
da: Desværre, men emblem %s kunne ikke slettes.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
da: Desværre, men emblem-nøgleord kan kun indeholde bogstaver, mellemrum og cifre.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
da: Beklager, men mønsteret %s kunne ikke slettes.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
da: Beklager, men mønsteret %s kunne ikke installeres.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
da: Desværre, der eksisterer allerede et emblem med navnet "%s".

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
da: Desværre, men du kan ikke udføre kommandoer fra et fjernt sted.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
da: Beklager, men du kan ikke erstatte nulstillingsbilledet

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
da: Beklager, men du angav ikke et gyldigt filnavn.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
da: Beklager, men du skal angive et ikke-tomt nøgleord for det nye emblem.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
da: Beklager, men du skal angive et ikke-tomt navn for den nye farve.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
da: Desværre, kunne ikke ændre gruppen til "%s".

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
da: Desværre, kunne ikke ændre ejeren af "%s".

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
da: Desværre, kunne ikke ændre rettighederne til "%s".

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
da: Desværre, kunne ikke vise hele indholdet af "%s".

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
da: Desværre, kunne ikke omdøbe "%s" til "%s".

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
da: Beklager, kunne ikke gemme brugerdefineret emblemnavn.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
da: Beklager, kunne ikke gemme brugerdefineret emblem.

en: Sort _folders before files
da: Sortér mapper f_ør filer

en: Sound
da: Lyd

en: Special
da: Speciel

en: Special flags:
da: Specielle kørselstilvalg:

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local filesystems. If set to "never" then it never previews sound.
da: Hastighedsvalg for hvornår en lydfil skal afspilles når musen flyttes over filikoner. Hvis sat til "always", vil lyden altid blive afspillet også selvom filen er på en fjern server. Hvis sat til "local_only", vil kun filer på lokale filsystemer blive afspillet. Hvis sat til "never", bliver lydfiler aldrig afspillet.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local filesystems. If set to "never" then never bother to read preview data.
da: Hastighedsvalg for hvornår udsnit af tekstfiler skal vises i en fils ikon. Hvis sat til "always", vil udsnit altid blive vist også selvom filen er på en fjern server. Hvis sat til "local_only", vil udsnit kun blive vist for filer på lokale filsystemer. Hvis sat til "never", vil udsnit aldrig blive vist.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local filesystems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
da: Hastighedsvalg for hvornår miniaturer af billeder skal vises. Hvis sat til "always", vil der altid blive genereret miniaturer også selvom filen er på en fjern server. Hvis sat til "local_only", vil der kun blive generereret miniaturer for filer på lokale filsystemer. Hvis sat til "never", bliver miniaturer aldrig genereret, i stedet benyttes et generelt ikon.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local filesystems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
da: Hastighedsvalg for hvornår antallet af objekter i en mappe skal vises. Hvis sat til "always", vil antallet af objekter altid blive vist også selvom mappen er på en fjern server. Hvis sat til "local_only", vil objektantal blive vist for mapper på lokale filsystemer. Hvis sat til "never", vil antallet af objekter aldrig blive talt op.

en: St_atusbar
da: S_tatuslinje

en: Start Here
da: Start her

en: Start Profiling
da: Start profilering

en: Stop Profiling
da: Stop profilering

en: Stop loading this location
da: Stop indlæsning af denne placering

en: Str_etch Icon
da: Str_æk ikon

en: Stucco
da: Stuk

en: Switch
da: Skift

en: Switch to Manual Layout?
da: Skift til manuel opbygning af udseende?

en: System Settings
da: Systemindstillinger

en: Text
da: Tekst

en: Text Viewer
da: Tekstviser

en: Text view
da: Tekstvisning

en: Text view factory
da: Tekstvisningsfabrik

en: Text view:
da: Tekstvisning:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
da[0]: %d valgt objekt vil blive kopieret hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'
da[1]: De %d valgte objekter vil blive kopieret hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
da[0]: %d valgt objekt vil blive flyttet hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'
da[1]: De %d valgte objekter vil blive flyttet hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
da: Sidepanelet %s stødte på en fejl og kan ikke fortsætte.

en: The %s view encountered an error and can't continue.
da: %s-visningen stødte på en fejl og kan ikke fortsætte.

en: The %s view encountered an error while starting up.
da: %s-visningen stødte på en fejl ved start.

en: The NautilusApplication associated with this window.
da: Den NautilusApplication som er associeret med dette vindue

en: The action associated with "%s" is invalid.
da: Handlingen associeret med "%s" er ugyldig.

en: The application ID of the window.
da: Program-id'en for vinduet

en: The application associated with "%s" is invalid.
da: Programmet associeret med "%s" er ugyldig.

en: The attempt to log in failed.
da: Forsøget på at logge ind mislykkedes.

en: The attribute name to display
da: Den egenskab der skal vises

en: The color cannot be installed.
da: Farven kan ikke installeres.

en: The date the file was accessed.
da: Den dato hvor filen sidst blev tilgået.

en: The date the file was modified.
da: Den dato hvor filen sidst blev ændret.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
da: Den forvalgte handling kan ikke åbne "%s" fordi den ikke kan få adgang til filer placeret på "%s".

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
da: Den forvalgte handling kan ikke åbne "%s" fordi den ikke kan få adgang til filer placeret på "%s".

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
da: Den forvalgte sorteringsorden for objekter i ikonvisningen. Mulige værdier er "name", "size", "type", "modification_date" og "emblems".

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
da: Den forvalgte sorteringsorden for objekter i listevisningen. Mulige værdier er "name", "size", "type", "modification_date" og "emblems".

en: The default width of the side pane in new windows.
da: Den forvalgte bredde af sidepanelet i nye vinduer.

en: The destination and source are the same file.
da: Destinationen og kilden er den samme fil.

en: The destination disk is read-only.
da: Destinationsdisken er skrivebeskyttet.

en: The destination folder is inside the source folder.
da: Destinationsmappen er inden i kildemappen.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
da: Den trækkede fil ser ikke ud til at være et gyldigt billede.

en: The dragged text was not a valid file location.
da: Den trækkede tekst var ikke en gyldig filplacering.

en: The emblem cannot be added.
da: Emblemet kan ikke tilføjes.

en: The emblem cannot be installed.
da: Emblemet kan ikke installeres.

en: The emblems do not appear to be valid images.
da: Emblemerne ser ikke ud til at være gyldige billeder.

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
da: Filen "%s" eksisterer allerede. Vil du gerne erstatte den?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
da: Filen "%s" kan ikke flyttes til papirkurven.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
da: Filen "%s" ser ikke ud til at være et gyldigt billede.

en: The file is not an image.
da: Filen er ikke et billede.

en: The file that you dropped is not an image.
da: Filen du slap, er ikke et billede.

en: The file that you dropped is not local.
da: Filen du slap, er ikke lokal.

en: The filename "%s" indicates that this file is of type "%s". The contents of the file indicate that the file is of type "%s". If you open this file, the file might present a security risk to your system.
    
    Do not open the file unless you created the file yourself, or received the file from a trusted source. To open the file, rename the file to the correct extension for "%s", then open the file normally. Alternatively, use the Open With menu to choose a specific application for the file.
da: Filnavnet "%s" indikerer at denne fil er af typen "%s". Indholdet af filen indikerer at den er af typen "%s". Hvis du åbner filen, kan det udgøre en sikkerhedsrisiko for dit system.
    
    Åbn ikke filen medmindre den er oprettet af dig selv, eller du har modtaget den fra en kilde du stoler på. Hvis du gerne vil åbne filen, kan du omdøbe den til den korrekte endelse for "%s" og åbne den på normal vis. Alternativt kan du bruge menupunktet "Åbn med" for at vælge et bestemt program at åbne den med.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
da: Mappen "%s" indeholder flere filer end Nautilus kan håndtere.

en: The folder contents could not be displayed.
da: Mappeindholdet kunne ikke vises.

en: The font description used for the icons on the desktop.
da: Den skrifttypebeskrivelse som bruges til ikontekster på skrivebordet.

en: The group could not be changed.
da: Gruppen kunne ikke ændres.

en: The group of the file.
da: Ejergruppen for filen

en: The item could not be renamed.
da: Objektet kunne ikke omdøbes.

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
da: Henvisningen er ødelagt. Ønsker du at flytte den til papirkurven?

en: The location "%s" does not exist.
da: Stedet "%s" eksisterer ikke.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
da: Stedet kan ikke vises med denne fremviser.

en: The location of the desktop directory has changed in GNOME 2.4. You can open the link and move over the files you want, then delete the link.
da: Placeringen af skrivebordsmappen er blevet ændret i Gnome 2.4. Du kan åbne den for at flytte de filer over du ønsker, og derefter slette henvisningen.

en: The mime type of the file.
da: MIME-typen af filen.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
da: Navnet "%s" er allerede i brug i denne mappe. Benyt venligst et andet navn.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
da: Navnet "%s" er ikke gyldigt fordi det indeholder tegnet '/'. Benyt venligst et andet navn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
da: Navnet "%s" er ikke gyldigt. Benyt venligst et andet navn.

en: The name and icon of the file.
da: Navnet og ikonet for filen.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
da: Navnet bliver allerede brugt til et specielt objekt som ikke kan slettes eller erstattes. Hvis du stadig ønsker at kopiere objektet, så omdøb det og prøv igen.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
da: Navnet bliver allerede brugt til et specielt objekt som ikke kan slettes eller erstattes. Hvis du stadig ønsker at flytte objektet, så omdøb det og prøv igen.

en: The owner could not be changed.
da: Ejeren kunne ikke ændres.

en: The owner of the file.
da: Ejeren af filen.

en: The permissions could not be changed.
da: Rettighederne kunne ikke ændres.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
da: Rettighederne for "%s" kunne ikke bestemmes.

en: The permissions of the file, in octal notation.
da: Rettighederne for den filen i oktal notation.

en: The permissions of the file.
da: Rettighederne for filen.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
da: Rettighederne for den valgte fil kunne ikke bestemmes.

en: The selection rectangle
da: Markeringsrektanglet

en: The side pane view to show in newly opened windows.
da: Den sidepanelsvisning som vises i nye vinduer.

en: The size of the file.
da: Størrelsen af filen.

en: The type of the file.
da: Typen af filen.

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
da: Fremviseren associeret med "%s" er ugyldig.

en: The x-alignment of the column
da: Den vandrette justering af kolonnen

en: Themes
da: Temaer

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
da: Der er ingen "%s" i denne mappe. Måske er den lige blevet flyttet eller slettet?

en: There is no action associated with "%s".
da: Der er ingen handling associeret med "%s".

en: There is no application associated with "%s".
da: Der er intet program associeret med "%s".

en: There is no space on the destination.
da: Der er ikke ledig plads på destinationen.

en: There is not enough space on the destination.
da: Der er ikke nok plads på destinationen.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
da: Der er intet på klippebordet at indsætte.

en: There was an error displaying help.
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp.

en: There was an error displaying help: 
    %s
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp:
    %s

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp: %s

en: There was an error launching the application.
da: Der opstod en fejl under kørsel af programmet.

en: This drop target only supports local files.
da: Denne slippedestination understøtter kun lokale filer

en: This folder uses automatic layout.
da: Denne mappe benyttet automatisk placering.

en: This is disabled due to security considerations.
da: Dette er deaktiveret af sikkerhedshensyn.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
da: Dette skyldes sandsynligvis at emblemet er permanent og ikke et du selv har tilføjet.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
da: Dette skyldes sandsynligvis at emblemet er permanent og ikke et du selv har tilføjet.

en: This is the default theme for Nautilus.
da: Dette er standardtemaet til Nautilus.

en: This link can't be used, because it has no target.
da: Denne henvisning kan ikke benyttes da den ikke har en destination.

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
da: Denne henvisning kan ikke benyttes da dens destination "%s" ikke eksisterer.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
da: Dette navn kan sættes hvis du ønsker et brugerdefineret navn for hjemmeikonet på skrivebordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
da: Dette navn kan sættes hvis du ønsker et brugerdefineret navn for papirkurvsikonet på skrivebordet.

en: This theme uses photo-realistic folders.
da: Dette tema bruger foto-realistiske mapper.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
da[0]: Dette vil åbne %d separat vindue.
da[1]: Dette vil åbne %d separate vinduer.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
da: For at åbne ikke-lokale filer kopiér dem til en lokal mappe og slip dem igen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
da: For at åbne ikke-lokale filer kopiér dem til en lokal mappe og slip dem igen. De lokale filer du har sluppet, er allerede blevet åbnet.

en: To:
da: Til:

en: Toggle using a tighter layout scheme
da: Slå brug af tættere placering til/fra

en: Too Many Files
da: For mange filer

en: Tooltip for the menu item
da: Værktøjstip for menupunktet

en: Trash
da: Papirkurv

en: Trash icon visible on desktop
da: Papirkurv synligt på skrivebordet

en: Tree
da: Træ

en: Try to fit in window
da: Forsøg at tilpasse til vinduet

en: Type of click used to launch/open files
da: Kliktype der bruges til at åbne/køre filer

en: URI currently displayed
da: URI som aktuelt vises

en: Unable to Replace File
da: Kan ikke erstatte fil

en: Unable to launch the cd burner application.
da: Kan ikke køre cd-brænderprogrammet.

en: Undo Edit
da: Fortryd rettelse

en: Undo the edit
da: Fortryd rettelsen

en: Undo the last text change
da: Fortryd sidste tekstændring

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
da: Beklageligvis foreligger der ikke nogen oplysninger om hvilket panel dette gælder.

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
da: Ukendt GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
da: Felj ved afmontering

en: Unmount the selected volume
da: Afmontér det valgte arkiv

en: Up
da: Op

en: Urgent
da: Haster

en: Use "%s" to open the selected item
da: Brug "%s" til at åbne det valgte objekt

en: Use _Default Background
da: Nulstil _baggrund

en: Use as default for "%s" items
da: Benyt som forvalg for "%s"-filer.

en: Use as default for "%s" only
da: Benyt som forvalg for "%s" kun.

en: Use manual layout in new windows
da: Benyt manuel placering i nye vinduer

en: Use the default background for this location
da: Benyt standardbaggrunden for dette sted

en: Use the default desktop background
da: Benyt standardbaggrunden

en: Use tighter layout in new windows
da: Benyt tættere placering i nye vinduer

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
da: Bruger manila-foldere og grågrønne baggrunde.

en: View Failed
da: Visning mislykkedes

en: View _new folders using:
da: Vis _nye mapper med:

en: View as %s
da: Vis som %s

en: View as Icons
da: Vis som ikoner

en: View as List
da: Vis som liste

en: View as Text
da: Vis som tekst

en: View as _Icons
da: Vis som _ikoner

en: View as _List
da: Vis som _liste

en: View as...
da: Vis som...

en: View in Multiple Windows?
da: Vis i flere vinduer?

en: View of the current file or folder
da: Visning af den aktuelle fil eller mappe

en: View or modify the properties of each selected item
da: Vis eller ændr egenskaberne for hver af de valgte objekter

en: View your computer storage
da: Vis din maskinens lager

en: View your home folder in the Nautilus file manager
da: Vis din hjemmemappe i filhåndteringen Nautilus

en: View your network servers in the Nautilus file manager
da: Vis dine netværksservere i Nautilus-filhåndteringen

en: Views
da: Visninger

en: Violet
da: Lilla

en: Visible _Columns...
da: Synlige _kolonner...

en: Volume:
da: Arkiv:

en: Wavy White
da: Bølgehvid

en: Web
da: Internet

en: Web Services
da: Nettjenester

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
da: onsdag d. 0. september 0000 kl. 00:00:00

en: What to do with executable text files when activated
da: Hvad der skal gøre med kørbare tekstfiler ved aktivering

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
da: Ved der skal gøres med kørbare tekstfiler som aktiveres (ved enkelt- eller dobbeltklik). Mulige værdier er "launch" som køre dem som programmer, "ask" som spørger hvad der skal gøres via et vindue og "display" som viser dem som tekstfiler.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view" and "icon_view".
da: Når en mappe besøges, benyttes denne visning medmindre du har valgt en anden for mappen. Mulige værdier er "list_view" og "icon_view".

en: When to show number of items in a folder
da: Hvornår antallet af objekter i en mappe skal vises

en: When to show preview text in icons
da: Hvornår udsnit af tekst skal vises i ikoner

en: When to show thumbnails of image files
da: Hvornår miniaturer af billedfiler skal vises

en: Whether a custom default folder background has been set.
da: Om en brugerdefineret forvalgt mappebaggrund er valgt.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
da: Om en brugerdefineret forvalgt sidepanelsbaggrund er valgt.

en: Whether the menu item is sensitive
da: Om menupunktet er følsomt

en: Whether to ask for confirmation when moving files to trash
da: Om der skal spørges efter bekræftelse ved flytning af filer til papirkurven

en: Whether to enable immediate deletion
da: Om umiddelbar sletning skal aktiveres

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
da: Om lydfiler skal afspilles når musen er over ikonerne

en: Whether to show backup files
da: Om sikkerhedskopier skal vises

en: Whether to show hidden files
da: Om skjulte filer skal vises

en: White
da: Hvid

en: White Ribs
da: Hvide ribber

en: Widget for the property page
da: Kontrol for egenskabssiden

en: Width of the side pane
da: Bredde af sidepanelet

en: Windows Network
da: Windowsnetværk

en: Would you like to continue?
da: Vil du fortsætte?

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
da: Du er ikke ejeren, så du kan ikke ændre disse rettigheder.

en: You can choose another view or go to a different location.
da: Du kan vælge en anden visning eller gå til et andet sted.

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
da: Du kan konfigurere Gnome til at associere et andet program eller en anden fremviser med denne filtype. Vil du associere et program eller en fremviser med denne filtype nu?

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
da: Du kan konfigurere Gnome til at associere programmer med filtyper. Vil du associere et program med denne filtype nu?

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
da: Du kan vælge hvilke programmer der foreslås for hvilke filtyper i filtypeassocieringsvinduet.

en: You can only use images as custom icons.
da: Du kan kun bruge billeder som brugerdefinerede ikoner.

en: You can only use local images as custom icons.
da: Du kan kun bruge lokale billeder som brugerdefinerede ikoner.

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
da: Du kan ikke angive mere end et brugerdefineret ikon ad gangen!

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
da: Du kan ikke angive mere end et brugerdefineret ikon ad gangen.

en: You cannot copy a file over itself.
da: Du kan ikke kopiere en fil til den selv.

en: You cannot copy a folder into itself.
da: Du kan ikke kopiere en mappe til den selv.

en: You cannot copy items into the trash.
da: Du kan ikke kopiere objekter til papirkurven.

en: You cannot copy this trash folder.
da: Du kan ikke kopiere denne papirkurv.

en: You cannot create links inside the trash.
da: Du kan ikke oprette henvisninger inde i papirkurven.

en: You cannot delete a volume icon.
da: Du kan ikke slette et arkivikon.

en: You cannot move a folder into itself.
da: Du kan ikke flytte en mappe til den selv.

en: You cannot move this trash folder.
da: Du kan ikke flytte denne papirkurv.

en: You do not have permissions to write to the destination.
da: Du har ikke rettigheder til at skrive til destinationen.

en: You do not have permissions to write to this folder.
da: Du har ikke lov til at skrive i denne mappe.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at ændre gruppen til '%s.'

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at omdøbe "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at se indholdet af '%s.'

en: You must enter a name for the server.
da: Du skal indtaste et navn til serveren.

en: ZDNet Linux Hardware Database
da: ZDNet's Linux-resursecenter

en: ZDNet Linux Resource Center
da: ZDNet's Linux-resursecenter

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom to Fit
da: Zoom tilpasset

en: _About
da: _Om

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: _Add a New Color...
da: _Tilføj en ny farve...

en: _Add a New Emblem...
da: _Tilføj et nyt emblem...

en: _Add a New Pattern...
da: _Tilføj et nyt mønster...

en: _Add new...
da: _Tilføj ny...

en: _Always
da: _Altid

en: _Arrange items:
da: _Arrangér objekter:

en: _Ask each time
da: _Spørg hver gang

en: _Associate Action
da: _Associér handling

en: _Associate Application
da: _Associér program

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Backgrounds and Emblems...
da: _Baggrunde og emblemer...

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _CD Creator
da: _Cd-brænder

en: _Clear History
da: _Ryd historik

en: _Close
da: _Luk

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy File
da: _Kopiér fil

en: _Copy Files
da: _Kopiér filer

en: _Copy Text
da: _Indsæt tekst

en: _Copy here
da: _Kopiér hertil

en: _Default zoom level:
da: S_tartzoomniveau:

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete from Trash
da: _Slet fra papirkurv

en: _Display
da: _Fremvis

en: _Double click to activate items
da: _Dobbeltklik for at aktivere objekter

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Edit Bookmarks
da: _Redigér bogmærker

en: _Emblems
da: _Emblemer

en: _Empty
da: _Tøm

en: _Empty File
da: _Tom fil

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: _File
da: _Fil

en: _File group:
da: _Filens gruppe:

en: _Format
da: _Formatér

en: _Forward
da: _Fremad

en: _Go
da: Navi_gation

en: _Go There
da: _Gå til kontrolcentret

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hide
da: _Skjul

en: _Home
da: _Hjem

en: _Image:
da: _Billede:

en: _Keep Aligned
da: _Hold justeret

en: _Keyword:
da: _Nøgleord:

en: _Link here
da: _Kæd hertil

en: _Local File Only
da: Kun _lokale filer

en: _Location (URL):
da: _Placering (URL):

en: _Location...
da: _Sted...

en: _Location:
da: _Sted:

en: _Manually
da: _Manuelt

en: _Modify...
da: _Ændr...

en: _Mount Volume
da: _Montér arkiv

en: _Move here
da: _Flyt hertil

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Names:
da: _Navne:

en: _Never
da: _Aldrig

en: _Only for files smaller than:
da: Kun for filer _mindre end:

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Scripts Folder
da: _Åbn programmappen

en: _Paste Files
da: _Indsæt filer

en: _Paste Files Into Folder
da: _Indsæt filer i mappe

en: _Paste Text
da: _Indsæt tekst

en: _Pattern:
da: _Mønster:

en: _Patterns
da: _Mønstre

en: _Places
da: _Steder

en: _Profiler
da: _Profilering

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Read
da: _Læse

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Remove Custom Icon
da: _Fjern eget ikon

en: _Remove a Color...
da: _Fjern en farve...

en: _Remove a Pattern...
da: _Fjern et mønster...

en: _Remove an Emblem...
da: _Fjern et emblem...

en: _Remove...
da: _Fjern...

en: _Rename...
da: _Omdøb...

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Report Profiling
da: _Rapportér profilering

en: _Reset Profiling
da: _Nulstil profilering

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: _Run
da: _Kør

en: _Run executable text files when they are clicked
da: _Kør kørbare tekstfiler når der klikkes på dem

en: _Scripts
da: _Programmer

en: _Select Custom Icon...
da: _Vælg eget ikon...

en: _Show
da: _Vis

en: _Side Pane
da: _Sidepanel

en: _Single click to activate items
da: _Enkeltklik for at aktivere objekter

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Start Profiling
da: _Start profilering

en: _Sticky
da: _Klæbrig

en: _Stop Profiling
da: _Stop profilering

en: _Templates
da: _Skabeloner

en: _Text beside icons
da: _Tekst ved siden af ikoner

en: _Trash
da: _Papirkurv

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Unmount Volume
da: _Afmontér arkiv

en: _Up
da: _Op

en: _Use Default
da: _Benyt standard

en: _Use compact layout
da: Benyt _tættere placering

en: _View
da: _Vis

en: _View as...
da: _Vis som...

en: _View executable text files when they are clicked
da: _Vis kørbare tekstfiler når der klikkes på dem

en: _Write
da: _Skrive

en: _Write contents to CD
da: _Skriv indhold til cd

en: a title
da: en titel

en: additional text
da: ekstra tekst

en: animation to indicate on-going activity
da: animation til at vise aktivitet

en: another link to %s
da: en anden henvisning til %s

en: bonobo_ui_init() failed.
da: bonobo_ui_init() mislykkedes.

en: by Modification _Date
da: efter ændrings_dato

en: by _Emblems
da: efter _emblemer

en: by _Name
da: efter _navn

en: by _Size
da: efter _størrelse

en: by _Type
da: efter _type

en: date accessed
da: dato for adgang

en: date modified
da: dato for skrivning

en: default for "%s"
da: forvalgt for "%s".

en: default for this file
da: forvalgt for denne fil

en: editable text
da: redigerbar tekst

en: group
da: gruppe

en: highlighted as keyboard focus
da: fremhævet for tastaturfokus

en: highlighted for drop
da: fremhævet for slip

en: highlighted for selection
da: fremhævet til markering

en: in menu for "%s"
da: i menuen for "%s"

en: in menu for this file
da: i menuen for denne fil

en: link
da: henvisning

en: link (broken)
da: henvisning (ødelagt)

en: link to %s
da: henvisning til %s

en: loading...
da: indlæser...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
da: nautilus: --check kan ikke bruges med URI'er.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
da: nautilus: --check kan ikke bruges med andre tilvalg.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
da: nautilus: --geometry kan ikke bruges med mere end én URI.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
da: nautilus: --quit kan ikke bruges med URI'er.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
da: nautilus: --restart kan ikke bruges med URI'er.

en: nd copy)
da: . (kopi)

en: new file
da: ny fil

en: none
da: ingen

en: not in menu
da: ikke i menu

en: nothing
da: intet

en: octal permissions
da: oktale rettigheder

en: on the desktop
da: på skrivebordet

en: open a browser window.
da: åbn et navigeringsvindue.

en: owner
da: ejer

en: permissions
da: rettigheder

en: pointing at "%s"
da: pegende på "%s"

en: provides visual status
da: giver en visuel status

en: rd copy)
da: . (kopi)

en: reset
da: nulstil

en: size
da: størrelse

en: some more text
da: noget mere tekst

en: st copy)
da: . (kopi)

en: th copy)
da: . (kopi)

en: the browse history
da: gennemseningshistorikken

en: the current selection
da: den aktuelle markering

en: the editable label
da: den redigerbare etiket

en: the type of window the view is embedded in
da: den type vindue som visningen er indlejret i

en: throbber
da: Throbber

en: throbber factory
da: Throbber-fabrik

en: throbber object factory
da: fabrik for Throbber-objektet

en: today
da: i dag

en: today at %-I:%M %p
da: i dag kl. %-H:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
da: i dag kl. %-H:%M:%S

en: today at 00:00 PM
da: i dag kl. 00:00

en: today at 00:00:00 PM
da: i dag kl. 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
da: i dag, kl. %-H:%M

en: today, 00:00 PM
da: i dag, kl. 00:00

en: unknown
da: ukendt

en: unknown MIME type
da: ukendt MIME-type

en: unknown type
da: ukendt type

en: unreadable
da: ulæseligt

en: untitled folder
da: mappe uden navn

en: whether we are highlighted for a D&D drop
da: om der bliver fremhævet til en træk og slip-slipning

en: whether we are highlighted for a selection
da: om der bliver fremhævet til en markering

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
da: om der bliver fremhævet for at vise tastaturfokus

en: xalign
da: x-justering

en: yesterday
da: i går

en: yesterday at %-I:%M %p
da: i går kl. %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
da: i går kl. %-H:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
da: i går kl. 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
da: i går kl. 00:00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
da: i går, kl. %-H:%M

en: yesterday, 00:00 PM
da: i går, kl. 00:00
