redhat-config-packages - en to da translation catalogue (137 entries)

en:  Byte
da:  byte

en:  Bytes
da:  byte

en:  Kilobyte
da:  kilobyte

en:  Kilobytes
da:  kilobyte

en:  Megabyte
da:  megabyte

en:  Megabytes
da:  megabyte

en: "%s" disk %d needed to install packages
da: "%s" disk %d behøvede at installere pakker

en: %d package is queued for installation
da: %d pakke er køet for installation

en: %d package is queued for removal
da: %d pakke er køet for fjernelse

en: %d packages are queued for installation
da: %d pakker er køet for installation

en: %d packages are queued for removal
da: %d pakker er køet for fjernelse

en: %s Package Details
da: Pakkedetaljer for %s

en: <b>Extra Packages</b>
da: <b>Ekstra pakker</b>

en: <b>Standard Packages</b>
da: <b>Standard-pakker</b>

en: <span  weight="bold" size="larger">Completed system preparation</span>
    
    %d packages are queued for installation
    %d packages are queued for removal
    
    This will take %s of diskspace.
da: <span  weight="bold" size="larger">Færdiggjorde systemforberedelse</span>
    
    %d pakker er køet for installation
    %d pakker er køet for fjernelse
    
    Dette vil tage %s af diskpladsen.

en: <span size="larger" weight="bold">Insert the next CD.</span>
da: <span size="larger" weight="bold">Indsæt den næste CD.</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Add or Remove Packages</span>
da: <span size="xx-large" color="white">Tilføj eller fjern pakker</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Installation Overview</span>
da: <span size="xx-large" color="white">Oversigt over pakkeinstallation</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Package Installation Overview</span>
da: <span size="xx-large" color="white">Oversigt over pakkeinstallation</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Package Removal Overview</span>
da: <span size="xx-large" color="white">Oversigt over pakkefjerninger</span>

en: <span size="xx-large" color="white">Package Update Overview</span>
da: <span size="xx-large" color="white">Oversigt over pakkeopdateringer</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Checking system package status</span>
    
    The package manager program is searching your system to determine which packages are currently installed.
da: <span weight="bold" size="larger">Kontrollerer systemets pakkestatus</span>
    
    Pakkeadministreringsprogrammet gennemsøger dit system for at find ud af hvilke pakker som aktuelt er installerede.

en: <span weight="bold" size="larger">Could not remove packages</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Kunne ikke fjerne pakker</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Package Conflict Detected</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Pakkekonflikt opdaget</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Preparing system update</span>
    
    Before modifying the packages on your system, package dependencies must be determined. This process may take a few minutes.
da: <span weight="bold" size="larger">Forbereder systemopdatering</span>
    
    Før pakkerne på dit system kan ændres skal pakkeafhængigheder bestemmes. Denne proces kan tage nogle få minutter.

en: <span weight="bold" size="larger">Updating system</span>
    
    Installing and removing individual packages.
da: <span weight="bold" size="larger">Opdaterer system</span>
    
    Installerer og fjerner individuelle pakker.

en: A dependency loop was found.  This tool does not support uninstalling packages yet.
da: En afhængighedsløkke blev fundet. Dette værktøj understøtter endnu ikke afinstallering af pakker.

en: A newer version of "%s" is currently installed.
da: En nyere version af '%s' er allerede installeret.

en: A package group can have both Base and Optional package members.  Base packages are always available when the package group is installed.
    
    Select the optional packages to be installed:
da: En pakkegruppe kan både have basispakkemedlemmer og valgfrie pakkemedlemmer. Basispakker er altid tilgængelige når pakkegruppen er installeret.
    
    Vælg de valgfrie pakker som skal installeres:

en: A package group can have both standard and extra package members.  Standard packages are always available when the package group is installed.
da: En pakkegruppe kan både have standardpakkemedlemmer og ekstra pakkemedlemmer. Standardpakker er altid tilgængelige når pakkegruppen er installeret.

en: Add/Remove Applications
da: Tilføj eller fjern programmer

en: Adding individual packages to the system.
da: Tilføjer individuelle pakker til systemet.

en: Administrator level permissions are needed to run this program because it can install and remove system packages.
da: Administratorniveau-rettigheder er krævet for at køre dette program fordi det kan installere og fjerne pakker.

en: An excessive number of packages are queued for removal.  Please check the list below to confirm that all the packages should be removed.
da: Et stort antal pakker er køet for fjernelse. Tjek venligst listen nedenfor for at bekræfte at alle pakkerne skal fjernes.

en: Checking System Status
da: Kontrollerer systemstatus

en: Checking system package status
da: Kontrollerer status for systempakker

en: Completed System Preparation
da: Færdiggjorde systemforberedelse

en: Computing package dependencies
da: Beregner pakkeafhængigheder

en: Con_tinue
da: Fort_sæt

en: Could Not Open Package
da: Kunne ikke åbne pakke

en: Could not remove packages
da: Kunne ikke fjerne pakker

en: Dependency Loop Found.
da: Afhængighedsløkke fundet.

en: Details
da: Detaljer

en: Error installing packages
da: Fejl ved installering af pakker

en: Finding Tree
da: Søgetræ

en: Finish
da: Færdiggør

en: Full Name:
da: Fulde navn:

en: Header List Not Found.
da: Hovedliste ikke fundet.

en: Hide _Details
da: Skjul _detaljer

en: Insert the disk and press OK.
da: Indsæt disken og tryk O.k.

en: Insert the disk and press OK.  If the disk is unavailable this operation can be canceled, but the packages already installed may not function correctly.
da: Indsæt disken og tryk O.k. Hvis disken ikke er til stede, kan denne handling annulleres, men de installerede pakker vil muligvis ikke virke korrekt.

en: Install packages from '%s'
da: Installér pakker fra '%s'

en: Install packages from this CD.
da: Installér pakker fra denne cd.

en: Installation Tree Not Found.
da: Installationstræ ikke fundet.

en: Installing Packages
da: Installerer pakker

en: Installing and removing individual packages.
da: Installerer og fjerner individuelle pakker.

en: Installing and removing individual packages.
da: Installerer og fjerner individuelle pakker.

en: Installing individual packages.
da: Installerer individuelle pakker.

en: Manage packages installed on the system
da: Administrér pakker installeret på systemet

en: Miscellaneous
da: Forskelligt

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: No Files Specified.
da: Ingen filer angivet.

en: Nodes Needed
da: Knuder krævet

en: Not enough disk space
da: Ikke nok diskplads

en: One of the packages selected for addition require a package selected for removal.
da: En af pakkerne valgt til tilføjelse kræver en pakke som er valgt til fjernelse.

en: One of the packages selected for addition require some packages selected for removal.
da: En af pakkerne valgt til tilføjelse kræver nogle af pakkerne som er valgt til fjernelse.

en: Package
da: Pakke

en: Package Group Selection
da: Valg af pakkegrupper

en: Package Information
da: Pakkeinformation

en: Package Installation Complete
da: Pakkeinstallation fuldført

en: Package Management
da: Pakkeadministration

en: Package Not Found
da: Pakke ikke fundet

en: Package Removal Complete
da: Fjernelse af pakker fuldført

en: Package Update Complete
da: Pakkeopdatering fuldført

en: Package already installed
da: Pakke allerede installeret

en: Packages Not Found
da: Pakker ikke fundet

en: Packages to be Installed
da: Pakker som skal installeres

en: Packages to be Removed
da: Pakker som skal fjernes

en: Please insert the '%s' disc %d and press OK.  If this disk is unavailable, this operation can be canceled, but the packages installed may not work correctly.
da: Indsæt venligst '%s'-disken %d og tryk O.k. Hvis disken ikke er til stede, kan denne handling annulleres, men de installerede pakker vil muligvis ikke virke korrekt.

en: Please specify files to install as arguments.
da: Angiv venligst filer, der skal installeres, som argumenter.

en: Preparing System Update
da: Forbereder systemopdatering

en: Preparing to install
da: Forbereder installering

en: Prior to system update, this tool must determine which packages need upgrading.  This may take a few minutes.
da: Før systemopdateringen skal dette værktøj finde ud af hvilke pakker som behøver opgradering. Dette kan tage nogle få minutter.

en: Processing Headers
da: Bearbejder hoveder

en: Reading RPM Headers
da: Læser RPM-hoveder

en: Reading individual package headers
da: Læser individuelle pakkehoveder

en: Reading system state
da: Læser systemtilstand

en: Remove individual packages.
da: Fjerner individuelle pakker.

en: Removing Packages
da: Fjerner pakker

en: Removing individual packages from the system.
da: Fjerner individuelle pakker fra systemet.

en: Removing packages
da: Fjerner pakker

en: Required by
da: Krævet af

en: Select the extra packages to be installed:
da: Vælg de ekstra pakker som skal installeres:

en: Show _Details
da: Vis _detaljer

en: Size:
da: Størrelse:

en: Some of the packages selected for addition require a package selected for removal.
da: Nogen af pakkerne valgt til tilføjelse kræver en pakke som er valgt til fjernelse.

en: Some of the packages selected for addition require some packages selected for removal.
da: Nogen af pakkerne valgt til tilføjelse kræver nogle af pakkerne som er valgt til fjernelse.

en: Source RPM
da: Kildetekst-RPM

en: Space Needed
da: Plads krævet

en: System Packages
da: Systempakker

en: System Update
da: Systemopdatering

en: The comps package does not appear to be installed.  This package is required for the main package management interface of the package manager.
da: Comps-pakken ser ikke ud til at være installeret. Denne pakke er nødvendig for hovedgrænsefladen til behandling af pakker i pakkerhåndteringen.

en: The disk was unable to be accessed for reading.  Please confirm that it is in the drive and try again.
da: Cd-en kunne ikke blive læst. Bekræft venligst at den er i drevet og prøv igen.

en: The file "%s" could not be read.  Make sure that you have the proper permissions on it
da: Filen '%s' kunne ikke læses. Forsikr dig om at du har de nødvendige rettigheder til den.

en: The file "%s" does not appear to be a valid RPM file.
da: Filen '%s' ser ikke ud til at være en gyldig RPM-fil.

en: The file %s cannot be opened. This is due to a missing file, a bad package, or bad media. Press <return> to try again.
da: Filen %s kan ikke åbnes. Dette er på grund af en manglende fil, en dårlig pakke, eller fejlbehæftet medie. Tryk på <retur> for at forsøge igen.

en: The following package could not be found on your system.  Installation cannot continue until it is installed.
da: Den følgende pakke blev ikke fundet på dit system. Installationen kan ikke fortsætte før den er installeret.

en: The following packages could not be found on your system.  Installation cannot continue until they are installed.
da: De følgende pakker blev ikke fundet på dit system. Installationen kan ikke fortsætte før de er installeret.

en: The package "%s" is currently installed.
da: Pakken '%s' er allerede installeret.

en: The package manager program is searching your system to determine which packages are currently installed.
da: Pakkeadministreringsprogrammet gennemsøger dit system for at find ud af hvilke pakker som aktuelt er installerede.

en: The packages were installed successfully.
da: Pakkerne blev installeret uden problemer.

en: The packages were removed successfully.
da: Pakkerne blev fjernet uden problemer.

en: The packages were successfully installed.
da: Pakkerne blev installeret uden problemer.

en: The packages were updated successfully.
da: Pakkerne blev opdateret uden problemer.

en: The path %s does not appear to contain a header list which is required to function.
da: Stien %s ser ikke ud til at indeholde en hovedliste, hvilket er krævet for at fungere.

en: The path %s does not look like a valid installation source.
da: Stien %s ligner ikke en gyldig installationskilde.

en: The system update was successfully completed.
da: Systemopdateringen blev færdiggjort uden problemer.

en: There was an error installing %s.  This can indicate media failure, lack of disk space, and/or hardware problems.  This is a fatal error and your install will be aborted.  Please verify your media and try your install again.
    
    Press the OK button to reboot your system.
da: En fejl opstod ved installation af %s. Dette kan bero på mediefejl, mangel på diskplads, og/eller maskinproblemer. Dette er en fatal fejl og din installation bliver afbrudt. Kontrollér dit medie og forsøg at installere igen.
    
    Tryk på O.k.-knappen for at genstarte dit system.

en: There was an error installing packages.
    
    Exiting.
da: Der var en fejl ved installering af pakker.
    
    Afslutter.

en: This will free up %s of diskspace.
da: Dette vil frigøre %s af diskpladsen.

en: This will take %s of diskspace.
da: Dette vil tage %s af diskpladsen.

en: Total install size: %s
da: Total installationsstørrelse: %s

en: Unable to access disk.
da: Kunne ikke få adgang til CDen

en: Unable to find comps file.
da: Kan ikke finde comps-filen

en: Unlocatable package
da: Pakken kan ikke findes

en: Update Complete
da: Opdatering færdig

en: Updating System
da: Opdaterer system

en: Updating system
da: Opdaterer system

en: Upgrading System
da: Opgraderer system

en: Warning:
da: Advarsel:

en: You don't appear to have enough disk space to install the packages you've selected. You need more space on the following file systems:
da: Du ser ikke ud til at have nok diskplads til at installere de pakker du har valgt. Du behøver mere plads på de følgende filsystemer:

en: You don't appear to have enough file nodes to install the packages you've selected. You need more file nodes on the following file systems:
da: Du ser ikke ud til at have nok filknuder til at installere de pakker du har valgt. Du behøver flere filknuder på de følgende filsystemer:

en: You have selected a package for removal that is depended upon by a necessary system package.  This package must be unselected before package removal can continue.
da: Du har valgt en pakke for fjernelse som en nødvendig systempakke afhænger af. Denne pakke skal fravælges før pakkefjernelse kan fortsætte.

en: Your account does not have permissions to run %s.
da: Din konto har ikke lov til at køre %s.

en: _Keep the packages currently listed to be removed
da: _Behold pakkerne som nu er opført til fjernelse

en: _Remove the packages currently listed to be installed
da: _Fjern pakkerne som nu er opført til installation

en: _Update
da: _Opdatér
