wget 1.8.1 - en to da translation catalogue (188 entries)

en: 
        The file is already fully retrieved; nothing to do.
da: 
        Filen er allerede fuldt overført; ingen handling nødvendig.

en: 
    %*s[ skipping %dK ]
da: 
    %*s[ hopper over %dK ]

en: 
    %s received, redirecting output to `%s'.
da: 
    %s modtaget, omdirigerer udskrifter til '%s'.

en: 
    Continued download failed on this file, which conflicts with `-c'.
    Refusing to truncate existing file `%s'.
da: 
    Fortsat hentning mislykkedes for denne fil, hvilket er i modsætning til '-c'.
    Nægter at afkorte eksisterende fil '%s'.

en: 
    FINISHED --%s--
    Downloaded: %s bytes in %d files
da: 
    FÆRDIG --%s--
    Nedhentede %s byte i %d filer

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
da: 
    Obligatoriske argumenter til lange flag er obligatoriske også 
    for korte.

en: 
    Originally written by Hrvoje Niksic <hniksic@arsdigita.com>.
da: 
    Oprindeligt skrevet af Hrvoje Niksic <hniksic@arsdigita.com>.

en: 
    REST failed, starting from scratch.
da: 
    Fejl ved REST, starter forfra.

en: 
    REST failed; will not truncate `%s'.
da: 
    REST mislykkedes; vil ikke afkorte '%s'.

en:  (%s bytes)
da:  (%s byte)

en:  (%s to go)
da:  (%s tilbage)

en:  (unauthoritative)
da:  (ikke endegyldigt)

en:  [%s to go]
da:  [%s tilbage]

en:  [following]
da:  [omdirigeret]

en: %d redirections exceeded.
da: %d: Omdirigeringer overskredet.

en: %s (%s) - Connection closed at byte %ld.
da: %s (%s) - Forbindelse lukket ved byte %ld.

en: %s (%s) - Connection closed at byte %ld/%ld.
da: %s (%s) - Forbindelse lukket ved byte %ld/%ld.

en: %s (%s) - Data connection: %s;
da: %s (%s) - dataforbindelse: %s;

en: %s (%s) - Read error at byte %ld (%s).
da: %s (%s) - Læsefejl ved byte %ld (%s).

en: %s (%s) - Read error at byte %ld/%ld (%s).
da: %s (%s) - Læsefejl ved byte %ld/%ld (%s).

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld/%ld]
da: %s (%s) - '%s' gemt [%ld/%ld]

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld/%ld])
da: %s (%s) - '%s' gemt [%ld/%ld]

en: %s (%s) - `%s' saved [%ld]
da: %s (%s) - '%s' gemt [%ld]

en: %s ERROR %d: %s.
da: %s FEJL %d: %s.

en: %s request sent, awaiting response...
da: %s forespørgsel sendt, afventer svar...

en: %s: %s, closing control connection.
da: %s: %s, lukker kontrolforbindelsen.

en: %s: %s: Cannot convert `%s' to an IP address.
da: %s: %s: Kan ikke omforme '%s' til en IP-adresse.

en: %s: %s: Invalid progress type `%s'.
da: %s: %s: Ugyldig fremskridtstype '%s'

en: %s: %s: Invalid specification `%s'.
da: %s: %s: Ugyldig specifikation '%s'

en: %s: %s: Not enough memory.
da: %s: %s: Ikke nok hukommelse.

en: %s: %s: Please specify always, on, off, or never.
da: %s: %s: Venligst angiv 'always', 'on' 'off', eller 'never'.

en: %s: %s: Please specify on or off.
da: %s: %s: Venligst angiv 'on' eller 'off'.

en: %s: %s: invalid command
da: %s: %s: ugyldig kommando

en: %s: %s:%d: unknown token "%s"
da: %s: %s:%d: ukendt symbol '%s'

en: %s: %s:%d: warning: "%s" token appears before any machine name
da: %s: %s:%d: Advarsel: symbolet '%s' fundet før server-navn

en: %s: %s; disabling logging.
da: %s: %s; deaktiverer logning.

en: %s: BUG: unknown command `%s', value `%s'.
da: %s: FEJL: Ukendt kommando '%s', værdi '%s'.

en: %s: Cannot read %s (%s).
da: %s: Kan ikke læse %s (%s).

en: %s: Cannot resolve incomplete link %s.
da: %s: kan ikke løse ukomplet lænke %s.

en: %s: Couldn't find usable socket driver.
da: %s: Fandt ingen brugbar sokkel-driver.

en: %s: Error in %s at line %d.
da: %s: Fejl i %s på linje %d.

en: %s: Invalid specification `%s'
da: %s: Ugyldig specifikation '%s'

en: %s: Redirection cycle detected.
da: %s: Omdirigering løber i ring.

en: %s: Warning: Both system and user wgetrc point to `%s'.
da: %s: Advarsel: Både systemets og brugerens wgetrc peger på '%s'.

en: %s: cannot stat %s: %s
da: %s: 'stat' fejlede for %s: %s

en: %s: corrupt time-stamp.
da: %s: ugyldigt tidsstempel.

en: %s: debug support not compiled in.
da: %s: understøttelse for fejlsøgning ikke inkluderet ved oversættelse.

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ugyldigt flag -- %c

en: %s: illegal option -- `-n%c'
da: %s: ugyldigt flag -- '-n%c'

en: %s: missing URL
da: %s: URL mangler.

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '%c%s' tillader ikke argumenter

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: flaget '%s' er flertydig

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: flaget '%s' kræver et argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '--%s' tillader ikke argumenter

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flaget kræver et argument -- %c

en: %s: unknown/unsupported file type.
da: %s: filtypen er ukendt/ikke understøttet.

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: (no description)
da: (ingen beskrivelse)

en: (try:%2d)
da: (forsøg:%2d)

en: ==> CWD not needed.
da: ==> CWD ikke nødvendig.

en: ==> CWD not required.
da: ==> CWD ikke nødvendig.

en: Already have correct symlink %s -> %s
da: Har allerede gyldig symbolsk lænke %s -> %s

en: Authorization failed.
da: Autorisation mislykkedes

en: Bind error (%s).
da: Bind-fejl (%s).

en: Can't be verbose and quiet at the same time.
da: Kan ikke være udførlig og stille på samme tid.

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time.
da: Kan ikke tidsstemple og lade være at berøre eksisterende filer på samme tid.

en: Cannot back up %s as %s: %s
da: Kan ikke sikkerhedskopiere %s som %s: %s

en: Cannot convert links in %s: %s
da: Kan ikke konvertere lænker i %s: %s

en: Cannot initiate PASV transfer.
da: Kan ikke opsætte PASV-overførsel.

en: Cannot open cookies file `%s': %s
da: Kan ikke åbne infokagefil %s: %s

en: Cannot parse PASV response.
da: Kan ikke tolke PASV-tilbagemelding.

en: Cannot write to `%s' (%s).
da: Kan ikke skrive til '%s' (%s).

en: Connecting to %s:%hu...
da: Kontakter %s:%hu...

en: Connecting to %s[%s]:%hu...
da: Kontakter %s[%s]:%hu...

en: Continuing in background, pid %d.
da: Fortsætter i baggrunden, pid %d.

en: Continuing in background.
da: Fortsætter i baggrunden.

en: Control connection closed.
da: Forbindelsen lukket.

en: Converted %d files in %.2f seconds.
da: Konverterede %d filer på %.2f sekunder.

en: Converting %s...
da: Konverterer %s...

en: Copyright (C) 1995, 1996, 1997, 1998, 2000, 2001 Free Software Foundation, Inc.
da: Ophavsret © 1995, 1996, 1997, 1998, 2000, 2001 Free Software Foundation, Inc.

en: Could not find proxy host.
da: Fandt ikke proxy-server.

en: Could not seed OpenSSL PRNG; disabling SSL.
da: Kunne ikke påbegynde OpenSSL PRNG; deaktiverer SSL.

en: Creating symlink %s -> %s
da: Laver symbolsk lænke %s -> %s

en: Data transfer aborted.
da: Dataoverførsel afbrudt.

en: Directories:
      -nd  --no-directories            don't create directories.
      -x,  --force-directories         force creation of directories.
      -nH, --no-host-directories       don't create host directories.
      -P,  --directory-prefix=PREFIX   save files to PREFIX/...
           --cut-dirs=NUMBER           ignore NUMBER remote directory components.
da: Kataloger:
      -nd  --no-directories             lav ikke kataloger.
      -x,  --force-directories          lav kataloger.
      -nH, --no-host-directories        lav ikke ovenstående kataloger.
      -P,  --directory-prefix=PRÆFIKS   skriv filer til PRÆFIKS/...
           --cut-dirs=ANTAL             ignorér ANTAL komponenter af serverens
                                        katalognavn.

en: Directory
da: Katalog

en: Download quota (%s bytes) EXCEEDED!
da: Hente-kvote (%s byte) overskredet!

en: Download:
           --bind-address=ADDRESS   bind to ADDRESS (hostname or IP) on local host.
      -t,  --tries=NUMBER           set number of retries to NUMBER (0 unlimits).
      -O   --output-document=FILE   write documents to FILE.
      -nc, --no-clobber             don't clobber existing files or use .# suffixes.
      -c,  --continue               resume getting a partially-downloaded file.
           --progress=TYPE          select progress gauge type.
      -N,  --timestamping           don't re-retrieve files unless newer than local.
      -S,  --server-response        print server response.
           --spider                 don't download anything.
      -T,  --timeout=SECONDS        set the read timeout to SECONDS.
      -w,  --wait=SECONDS           wait SECONDS between retrievals.
           --waitretry=SECONDS      wait 1...SECONDS between retries of a retrieval.
           --random-wait            wait from 0...2*WAIT secs between retrievals.
      -Y,  --proxy=on/off           turn proxy on or off.
      -Q,  --quota=NUMBER           set retrieval quota to NUMBER.
           --limit-rate=RATE        limit download rate to RATE.
da: Hentning:
           --bind-address=ADRESSE   bind til ADRESSE (værtsnavn eller IP) på lokal vært.
      -t,  --tries=ANTAL            maksimalt antal forsøg (0 for uendelig).
      -O   --output-document=FIL    skriv dokumenter til FIL.
      -nc, --no-clobber             berør ikke eksisterende filer, eller brug .#-endelser.
      -c,  --continue               fortsæt hentning af en eksisterende fil.
           --progress=TYPE          vælg type af fremskridtsvisning.
      -N,  --timestamping           hent ikke filer igen som er ældre end eksisterende.
      -S,  --server-response        vis svar fra serveren.
           --spider                 hent ikke filer.
      -T,  --timeout=SEKUNDER       sæt ventetid ved læsning til SEKUNDER.
      -w,  --wait=SEKUNDER          sæt ventetid mellem filer til SEKUNDER.
           --waitretry=SEKUNDER	wait 1...SEKUNDER mellem forsøg på gentagelse af en hentning.
           --random-wait            vent fra 0...2*WAIT sekunder mellem modtagelse.
      -Y,  --proxy=on/off           slå brug af proxy til eller fra.
      -Q,  --quota=ANTAL            sæt hente-kvote til ANTAL.
           --limit-rate=RATE        begræns hentingshastighed til RATE.

en: ERROR: Redirection (%d) without location.
da: FEJL: Omdirigering (%d) uden nyt sted.

en: End of file while parsing headers.
da: Filafslutning fundet ved læsning af toptekster.

en: Error closing `%s': %s
da: Fejl ved lukning af '%s': %s

en: Error in Set-Cookie, field `%s'
da: fejl ved Set-Cookie, felt '%s'

en: Error in proxy URL %s: Must be HTTP.
da: Fejl i proxy URL %s: Skal være HTTP.

en: Error in server greeting.
da: Fejl i velkomsthilsen fra server.

en: Error in server response, closing control connection.
da: Fejl i svar fra server, lukker kontrolforbindelsen.

en: Error parsing proxy URL %s: %s.
da: Fejl ved fortolkning af proxy-URL %s: %s.

en: Error writing to `%s': %s
da: Fejl ved skrivning til '%s' %s

en: FTP options:
      -nr, --dont-remove-listing   don't remove `.listing' files.
      -g,  --glob=on/off           turn file name globbing on or off.
           --passive-ftp           use the "passive" transfer mode.
           --retr-symlinks         when recursing, get linked-to files (not dirs).
da: FTP-flag:
      -nr, --dont-remove-listing   fjern ikke `.listing' filer.
      -g,  --glob=on/off           tolk (ikke) brug af jokertegn i filnavn.
           --passive-ftp           brug passiv overførselsmetode.
           --retr-symlinks         hent filer (ikke kataloger) der er lænket til, ved rekursiv brug.

en: Failed to get certificate key from %s
da: Kunne ikke få certifikatnøgle fra %s

en: Failed to load certificates from %s
da: Kunne ikke indlæse certifikater fra %s

en: Failed to set up an SSL context
da: Kunne ikke opsætte et SSL-miljø

en: Failed to unlink symlink `%s': %s
da: Kan ikke slette den symbolske lænke '%s': %s

en: Failed writing HTTP request: %s.
da: Fejl ved skrivning af HTTP-forespørgsel: %s.

en: File
da: Fil

en: File `%s' already there, not retrieving.
da: File '%s' eksisterer allerede, hentes ikke.

en: File `%s' already there, will not retrieve.
da: Filen '%s' hentes ikke, fordi den allerede eksisterer.

en: GNU Wget %s, a non-interactive network retriever.
da: GNU Wget %s, en ikke-interaktiv informationsagent.

en: Giving up.
da: Giver op.

en: HTTP options:
           --http-user=USER      set http user to USER.
           --http-passwd=PASS    set http password to PASS.
      -C,  --cache=on/off        (dis)allow server-cached data (normally allowed).
      -E,  --html-extension      save all text/html documents with .html extension.
           --ignore-length       ignore `Content-Length' header field.
           --header=STRING       insert STRING among the headers.
           --proxy-user=USER     set USER as proxy username.
           --proxy-passwd=PASS   set PASS as proxy password.
           --referer=URL         include `Referer: URL' header in HTTP request.
      -s,  --save-headers        save the HTTP headers to file.
      -U,  --user-agent=AGENT    identify as AGENT instead of Wget/VERSION.
           --no-http-keep-alive  disable HTTP keep-alive (persistent connections).
           --cookies=off         don't use cookies.
           --load-cookies=FILE   load cookies from FILE before session.
           --save-cookies=FILE   save cookies to FILE after session.
da: HTTP-flag:
           --http-user=BRUGER      sæt HTTP-bruger til BRUGER.
           --http-passwd=PASSORD   sæt HTTP-adgangskode til PASSORD.
      -C,  --cache=on/off          tillad (ikke) brug af mellemlager på server.
      -E,  --html-extension        gem alle tekst/html dokumenter med .html filkode.
           --ignore-length         ignorer 'Content-Length' felt i toptekst.
           --header=TEKST          sæt TEKST ind som en toptekst.
           --proxy-user=BRUGER     sæt proxy-bruger til BRUGER.
           --proxy-passwd=PASSORD  sæt proxy-adgangskode til PASSORD.
           --referer=URL           brug `Referer: URL' kommando i HTTP-forespørgsel.
      -s,  --save-headers          skriv HTTP-toptekster til fil.
      -U,  --user-agent=AGENT      identificer som AGENT i stedet for 
                                   'Wget/VERSION'.
           --no-http-keep-alive    deaktivér HTTP keep-alive (overlevende forbindelser).
           --cookies=off           brug ikke infokager.
           --load-cookies=FILE     indlæs infokager fra FIL før session.
           --save-cookies=FILE     gem infokager i FIL efter session.

en: Host not found
da: Vært ikke fundet

en: Index of /%s on %s:%d
da: Indeks for /%s på %s:%d

en: Invalid PORT.
da: Ugyldig PORT.

en: Invalid dot style specification `%s'; leaving unchanged.
da: Ugyldig punkt-stils specifikation '%s'; forbliver uændret.

en: Invalid name of the symlink, skipping.
da: Ugyldigt navn for symbolsk lænke, ignoreres.

en: Last-modified header invalid -- time-stamp ignored.
da: Last-modified toptekst ugyldig -- tidsstempel ignoreret.

en: Last-modified header missing -- time-stamps turned off.
da: Last-modified toptekst mangler -- tidsstempling slås fra.

en: Length:
da: Længde:

en: Length: %s
da: Længde: %s

en: Loading robots.txt; please ignore errors.
da: Henter robots.txt; ignorer eventuelle fejlmeldinger.

en: Location: %s%s
da: Sted: %s%s

en: Logged in!
da: Logget ind!

en: Logging and input file:
      -o,  --output-file=FILE     log messages to FILE.
      -a,  --append-output=FILE   append messages to FILE.
      -d,  --debug                print debug output.
      -q,  --quiet                quiet (no output).
      -v,  --verbose              be verbose (this is the default).
      -nv, --non-verbose          turn off verboseness, without being quiet.
      -i,  --input-file=FILE      download URLs found in FILE.
      -F,  --force-html           treat input file as HTML.
      -B,  --base=URL             prepends URL to relative links in -F -i file.
           --sslcertfile=FILE     optional client certificate.
           --sslcertkey=KEYFILE   optional keyfile for this certificate.
           --egd-file=FILE        file name of the EGD socket.
da: Logning og indlæsning:
      -o,  --output-file=FIL      log beskeder til FIL.
      -a,  --append-output=FIL    tilføj beskeder til slutningen af FIL.
      -d,  --debug                skriv fejlsøgningsinformation.
      -q,  --quiet                stille (ingen udskrifter).
      -v,  --verbose              vær udførlig (standard).
      -nv, --non-verbose          mindre udførlig, men ikke stille.
      -i,  --input-file=FIL       hent URLer fundet i FIL.
      -F,  --force-html           behandl inddatafil som HTML.
      -B,  --base=URL             foranstiller URL til relative lænker i -F -i fil.
           --sslcertfile=FIL      valgbart klient-certifikat.
           --sslcertkey=NØGLEFIL  valgbar nøglefil for dette certifikat.
           --egd-file=FIL         filnavn for EGD-soklen.

en: Logging in as %s ...
da: Logger ind som %s ...

en: Login incorrect.
da: Fejl ved indlogging.

en: Mail bug reports and suggestions to <bug-wget@gnu.org>.
da: Rapportér fejl og send forslag til <bug-wget@gnu.org>.

en: Malformed status line
da: Forkert udformet statuslinje

en: No URLs found in %s.
da: Fandt ingen URLer i %s.

en: No data received
da: Ingen data modtaget

en: No matches on pattern `%s'.
da: Ingenting passer med mønstret '%s'.

en: No such directory `%s'.
da: Intet katalog ved navn '%s'.

en: No such file `%s'.
da: Ingen fil ved navn '%s'.

en: No such file or directory `%s'.
da: Ingen fil eller katalog ved navn '%s'.

en: Not descending to `%s' as it is excluded/not-included.
da: Behandler ikke '%s' da det er ekskluderet/ikke inkluderet.

en: Not sure
da: Usikker

en: Output will be written to `%s'.
da: Uddata vil blive skrevet til '%s'.

en: Read error (%s) in headers.
da: Læsefejl (%s) i toptekster.

en: Recursion depth %d exceeded max. depth %d.
da: Rekursionsdybde %d overskred maksimal dybde %d.

en: Recursive accept/reject:
      -A,  --accept=LIST                comma-separated list of accepted extensions.
      -R,  --reject=LIST                comma-separated list of rejected extensions.
      -D,  --domains=LIST               comma-separated list of accepted domains.
           --exclude-domains=LIST       comma-separated list of rejected domains.
           --follow-ftp                 follow FTP links from HTML documents.
           --follow-tags=LIST           comma-separated list of followed HTML tags.
      -G,  --ignore-tags=LIST           comma-separated list of ignored HTML tags.
      -H,  --span-hosts                 go to foreign hosts when recursive.
      -L,  --relative                   follow relative links only.
      -I,  --include-directories=LIST   list of allowed directories.
      -X,  --exclude-directories=LIST   list of excluded directories.
      -np, --no-parent                  don't ascend to the parent directory.
da: Hvad er tilladt ved rekursion:
      -A,  --accept=LISTE               liste med tilladte filtyper.
      -R,  --reject=LISTE               liste med ikke-tilladte filtyper.
      -D,  --domains=LISTE              liste med tilladte domæner.
           --exclude-domains=LISTE      liste med ikke-tilladte domæner.
           --follow-ftp                 følg FTP-lænker fra HTML-dokumenter.
           --follow-tags=LIST           komma-separeret liste af fulgte HTML-mærker.
      -G,  --ignore-tags=LIST           komma-separeret liste af ignorerede HTML-mærker.
      -H,  --span-hosts                 følg lænker til andre værter.
      -L,  --relative                   følg kun relative lænker.
      -I,  --include-directories=LISTE  liste med tilladte katalognavne.
      -X,  --exclude-directories=LISTE  liste med ikke-tilladte katalognavne.
      -np, --no-parent                  følg ikke lænke til ovenliggende katalog.

en: Recursive retrieval:
      -r,  --recursive          recursive web-suck -- use with care!
      -l,  --level=NUMBER       maximum recursion depth (inf or 0 for infinite).
           --delete-after       delete files locally after downloading them.
      -k,  --convert-links      convert non-relative links to relative.
      -K,  --backup-converted   before converting file X, back up as X.orig.
      -m,  --mirror             shortcut option equivalent to -r -N -l inf -nr.
      -p,  --page-requisites    get all images, etc. needed to display HTML page.
da: Rekursiv nedlasting:
      -r,  --recursive             tillad rekursiv nedlasting -- brug med omtanke!
      -l,  --level=ANTAL           maksimalt antal rekursionsniveauer (0=uendelig).
           --delete-after          slet hentede filer.
      -k,  --convert-links         konverter absolutte lænker til relative.
      -K,  --backup-converted      før fil X konverteres, sikkerhedskopiér som X.orig.
      -m,  --mirror                sæt passende flag for spejling af servere.
      -p,  --page-requisites       hent alle billeder osv. der er nødvendige for at vise HTML siden.

en: Rejecting `%s'.
da: Ignorerer '%s'.

en: Remote file is newer than local file `%s' -- retrieving.
da: Fjernfil er nyere end lokal fil '%s' - hentes.

en: Remote file is newer, retrieving.
da: Fil på server er nyere - hentes.

en: Remote file no newer than local file `%s' -- not retrieving.
da: Fjernfil ikke nyere end lokal fil '%s' - hentes ikke.

en: Removed `%s'.
da: Slettet '%s'.

en: Removing %s since it should be rejected.
da: Fjerner %s fordi den skal forkastes.

en: Removing %s.
da: Fjerner %s.

en: Resolving %s...
da: Løser %s...

en: Retrying.
da: Prøver igen.

en: Reusing connection to %s:%hu.
da: Genbruger forbindelse til %s:%hu.

en: Server error, can't determine system type.
da: Serverfejl, kan ikke bestemme systemtype.

en: Server file no newer than local file `%s' -- not retrieving.
da: Serverfil ikke nyere end lokal fil '%s' - hentes ikke.

en: Skipping directory `%s'.
da: Ignorerer katalog '%s'.

en: Starting WinHelp %s
da: Starter WinHelp %s

en: Startup:
      -V,  --version           display the version of Wget and exit.
      -h,  --help              print this help.
      -b,  --background        go to background after startup.
      -e,  --execute=COMMAND   execute a `.wgetrc'-style command.
da: Opstart:
      -V,  --version           vis Wget's versionsnummer og afslut.
      -h,  --help              udskriv denne hjælpetekst.
      -b,  --background        kør i baggrunden efter opstart.
      -e,  --execute=KOMMANDO  udfør en '.wgetrc'-kommando.

en: Symlinks not supported, skipping symlink `%s'.
da: Symbolske lænker ikke understøttet, ignorerer '%s'.

en: Syntax error in Set-Cookie at character `%c'.
da: Syntaksfejl i Set-Cookie ved tegnet '%c'.

en: Syntax error in Set-Cookie: premature end of string.
da: Syntaksfejl i Set-Cookie: streng afsluttet for tidligt.

en: The server refuses login.
da: Serveren tillader ikke indlogning.

en: The sizes do not match (local %ld) -- retrieving.
da: Størrelserne er forskellige (lokal %ld) - hentes.

en: The sizes do not match (local %ld) -- retrieving.
da: Størrelserne er forskellige (lokal %ld) - hentes.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håb om at det bliver fundet nyttigt,
    men UDEN NOGEN GARANTIER; ikke engang for SALGBARHED eller
    EGNETHED TIL NOGEN SPECIEL OPGAVE.
    Se 'GNU General Public License' for detaljer.

en: Try `%s --help' for more options.
da: Prøv '%s --help' for flere flag.

en: Trying without the specified certificate
da: Prøver uden det angivne certifikat

en: Unable to delete `%s': %s
da: Kan ikke slette '%s': %s

en: Unable to establish SSL connection.
da: Kunne ikke etablere SSL-forbindelse.

en: Unknown authentication scheme.
da: Ukendt autorisations-protokol.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown type `%c', closing control connection.
da: Ukendt type '%c', lukker kontrolforbindelsen.

en: Unsupported listing type, trying Unix listing parser.
da: Ikke-understøttet listningstype, prøver Unix-listningsfortolker.

en: Usage: %s NETRC [HOSTNAME]
da: Brug: %s NETRC [VÆRTSNAVN]

en: Usage: %s [OPTION]... [URL]...
da: Brug: %s [FLAG]... [URL]...

en: Using `%s' as listing tmp file.
da: Bruger '%s' som midlertidig katalogliste.

en: Warning: wildcards not supported in HTTP.
da: Advarsel: jokertegn ikke understøttet i HTTP.

en: Will not retrieve dirs since depth is %d (max %d).
da: Henter ikke kataloger, da dybde er %d (max %d).

en: Write failed, closing control connection.
da: Fejl ved skrivning, lukker kontrolforbindelsen.

en: Wrote HTML-ized index to `%s' [%ld].
da: Skrev HTML-formateret indeks til '%s' [%ld].

en: Wrote HTML-ized index to `%s'.
da: Skrev HTML-formateret indeks til '%s'.

en: connected.
da: forbundet.

en: couldn't connect to %s:%hu: %s
da: kunne ikke forbinde til %s:%hu: %s

en: done.
da: O.k.

en: done.
da: O.k.

en: done.
da: færdig.

en: failed: %s.
da: mislykkedes: %s.

en: ignored
da: ignoreret

en: nothing to do.
da: ingenting at gøre.

en: time unknown
da: ukendt tid

en: unspecified
da: uspecificeret
