gnome-mime-data 2.4.x - en to de translation catalogue (345 entries)

en: 3D Studio image
de: 3D-Studio-Bild

en: AIFC audio
de: AIFC-Audio

en: AIFF audio
de: AIFF-Audio

en: ANIM animation
de: ANIM-Animation

en: ARJ archive
de: ARJ-Archiv

en: AVI video
de: AVI-Video

en: AbiWord document
de: AbiWord-Dokument

en: Active Server page
de: Active Server Page

en: Address card
de: Adresskarte

en: Adobe FrameMaker font
de: Adobe-FrameMaker-Schrift

en: Adobe font metrics
de: Adobe-Schriftmetriken

en: Andrew Toolkit inset
de: Andrew-Toolkit-Element

en: Application launcher
de: Anwendungsstarter

en: ApplixWare Graphics image
de: ApplixWare-Graphics-Bild

en: Applixware Words document
de: Applixware-Words-Dokument

en: Applixware presentation
de: Applixware-Präsentation

en: Applixware spreadsheet
de: Applixware-Arbeitsblatt

en: Ar archive
de: Ar-Archiv

en: Assembly source code
de: Assembler-Quelltext

en: Authors list
de: Autorenliste

en: AutoCAD image
de: AutoCAD-Bild

en: BCPIO document
de: BCPIO-Dokument

en: BDF font
de: BDF-Schrift

en: Backup file
de: Sicherheitskopie

en: Basic audio
de: Einfache Audiodatei

en: Bibliography record
de: Bibliographieeintrag

en: Binary program
de: Binäres Programm

en: Blender file
de: Blender-Datei

en: Block device
de: Blockgerät

en: Bzip2 compressed file
de: Bzip2-komprimierte Datei

en: C shell script
de: C-Shell-Skript

en: C source code
de: C-Quelltext

en: C source code header
de: C-Header-Quelltext

en: C++ source code
de: C++-Quelltext

en: CGI program
de: CGI-Programm

en: CGM image
de: CGM-Bild

en: CMU raster image
de: CMU-Rasterbild

en: CPIO archive
de: CPIO-Archiv

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
de: CPIO-Archiv (Gzip-komprimiert)

en: Calendar file
de: Kalenderdatei

en: Calendar or event document
de: Kalender- oder Ereignisdokument

en: Character device
de: Character-Device

en: Comma-separated text document
de: Kommaunterteiltes Textdokument

en: Commodore 64 audio
de: Commodore 64-Audio

en: Compound document
de: Verbunddokument

en: Compress-compressed file
de: Compress-komprimierte Datei

en: Compressed GIMP document
de: Komprimiertes GIMP-Dokument

en: Corel Draw drawing
de: Corel Draw-Zeichnung

en: DCL script
de: DCL-Skript

en: DOS font
de: DOS-Schrift

en: DOS/Windows program
de: DOS-/Windows-Programm

en: DSSSL document
de: DSSSL-Dokument

en: DXF vector graphic
de: DXF-Vektorgrafik

en: Debian package
de: Debian-Paket

en: Device Independant Bitmap
de: Geräteunabhängige Bitmap

en: Dia diagram
de: Dia-Diagramm

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
de: Digital Imaging and Communicatiosn in Medicine-Bild

en: Digital Moving Picture Exchange image
de: Digital Moving Picture Exchange-Bild

en: Directory information file
de: Verzeichnis-Informationsdatei

en: Document type definition
de: Dokumenttypenbeschreibung (DTD)

en: Documents
de: Dokumente

en: Documents/Diagram
de: Dokumente/Diagramm

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
de: Dokumente/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
de: Dokumente/Numerisch

en: Documents/Plain Text
de: Dokumente/Einfacher Text

en: Documents/Presentation
de: Dokumente/Präsentation

en: Documents/Project Management
de: Dokumente/Projektverwaltung

en: Documents/Published Materials
de: Dokumente/Veröffentlichungen

en: Documents/Spreadsheet
de: Dokumente/Tabellenkalkulation

en: Documents/TeX
de: Dokumente/TeX

en: Documents/Text Markup
de: Dokumente/TeX-Markup

en: Documents/Vector Graphics
de: Dokumente/Vektorgrafik

en: Documents/Word Processor
de: Dokumente/Textverarbeitung

en: Documents/World Wide Web
de: Dokumente/Internet

en: Dolby Digital audio
de: Dolby Digital-Audio

en: Dreamcast ROM
de: Dreamcast-ROM

en: Emacs Lisp source code
de: Emacs-Lisp-Quelltext

en: Email headers
de: E-Mail-Kopfzeilen

en: Email message/mailbox
de: E-Mail-Nachricht/Postfach

en: Encrypted message
de: Verschlüsselte Nachricht

en: Enlightenment theme
de: Enlightenment-Thema

en: Enriched text document
de: Reichhaltiges Textdokument (RTF)

en: Epiphany bookmarks file
de: Epiphany-Lesezeichendatei

en: FLAC audio
de: FLAC-Audio

en: FLC animation
de: FLC-Animation

en: FLI animation
de: FLI-Animation

en: FastTracker II audio
de: FastTracker-II-Audio

en: FlashPix Image
de: FlashPix-Bild

en: Flexible Image Transport System
de: Flexibles Bildtransportsystem

en: Folder
de: Ordner

en: Fortran source code
de: Fortran-Quelltext

en: FrameMaker interchange document
de: FrameMaker-Austauschdokument

en: G3 fax image
de: G3-Faxbild

en: GIF image
de: GIF-Bild

en: GIMP document
de: GIMP-Dokument

en: GMC link
de: GMC-Link

en: GNOME desktop theme
de: GNOME-Desktop-Thema

en: GNU Oleo Spreadsheet
de: GNU Oleo-Arbeitsblatt

en: GNU mail message
de: GNU-Mailnachricht

en: GTK configuration
de: GTK-Konfiguration

en: Game Boy ROM
de: Game Boy-ROM

en: Genesis ROM
de: Genesis-ROM

en: Glade project
de: Glade-Projekt

en: GnuCash workbook
de: GnuCash-Arbeitsbuch

en: Gnumeric spreadsheet
de: Gnumeric-Arbeitsblatt

en: Gtar archive
de: Gtar-Archiv

en: Gtktalog Catalogue
de: Gtktalog-Katalog

en: Gzip-compressed file
de: Gzip-komprimierte Datei

en: HDF document
de: HDF-Dokument

en: HTML page
de: HTML-Seite

en: Haskell source code
de: Haskell-Quelltext

en: Help page
de: Hilfeseite

en: IDL document
de: IDL-Dokument

en: IEF image
de: IEF-Bild

en: IFF image
de: IFF-Bild

en: ILBM image
de: ILBM-Bild

en: ISI video
de: ISI-Video

en: ISO image
de: ISO-Image

en: Images
de: Bilder

en: Impulse Tracker audio
de: Impulse-Tracker-Audio

en: Information
de: Informationen

en: Information/Calendar
de: Informationen/Kalender

en: Information/Financial
de: Informationen/Finanzen

en: Installed GNOME desktop theme
de: Installiertes GNOME-Desktop-Thema

en: JBuilder Project
de: JBuilder-Projekt

en: JPEG image
de: JPEG-Bild

en: Java byte code
de: Java-Bytecode

en: Java code archive
de: Java-Code-Archiv

en: Java source code
de: Java-Quelltext

en: KDE application details
de: KDE-Anwendungsdetails

en: KIllustrator document
de: KIllustrator-Dokument

en: KPresenter presentation
de: KPresenter-Präsentation

en: KSpread spreadsheet
de: KSpread-Arbeitsblatt

en: KWord document
de: KWord-Dokument

en: Korn shell script
de: Korn-Shell-Skript

en: LHA archive
de: LHA-Archiv

en: LHARC archive
de: LHARC-Archiv

en: LIBGRX font
de: LIBGRX-Schrift

en: LightWave object
de: LightWave-Objekt

en: LightWave scene
de: LightWave-Szene

en: Linux PSF console font
de: Linux-PSF-Konsolenschrift

en: Literate haskell source code
de: Literate Haskell-Quelltext

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
de: Lotus 1-2-3-Arbeitsblatt

en: LyX document
de: LyX-Dokument

en: MIDI audio
de: MIDI-Audio

en: MOD audio
de: MOD-Audio

en: MP3 audio
de: MP3-Audio

en: MP3 audio playlist
de: MP3-Audio-Playliste

en: MPEG video
de: MPEG-Video

en: MS ASF video
de: MS ASF-Video

en: MS video
de: MS-Video

en: MSX ROM
de: MSX-ROM

en: MacBinary file
de: MacBinary-Datei

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
de: AppleDouble-kodierte Macintosh-Datei

en: Macintosh BinHex-encoded file
de: BinHex-kodierte Macintosh-Datei

en: Macintosh StuffIt archive
de: Macintosh StuffIt-Archiv

en: Macromedia Flash file
de: Macromedia Flash-Datei

en: MagicPoint presentation
de: MagicPoint-Präsentation

en: Magick image format
de: Magick-Bildformat

en: Mail delivery report
de: E-Mail-Auslieferungsbericht

en: Mail disposition report
de: E-Mail-Verarbeitungsbericht

en: Mail system report
de: Bericht des E-Mail-Systems

en: Manual page
de: Handbuchseite

en: Manual page (compressed)
de: Handbuchseite (komprimiert)

en: Master System or Game Gear ROM
de: Master System- oder Game Gear-ROM

en: MathML document
de: MathML-Dokument

en: Memory dump
de: Speicherauszug

en: Message
de: Nachricht

en: Message digest
de: Nachrichtensammlung

en: Message in several formats
de: Nachricht in mehreren Formaten

en: Microsoft Excel spreadsheet
de: Microsoft Excel-Arbeitsblatt

en: Microsoft PowerPoint document
de: Microsoft PowerPoint-Dokument

en: Microsoft WMV playlist
de: Microsoft WMV-Playliste

en: Microsoft WMV video
de: Microsoft WMV-Video

en: Microsoft Word document
de: Microsoft Word-Dokument

en: Microsoft video
de: Microsoft Video

en: Monkey audio
de: Monkey-Audio

en: Mozilla bookmarks file
de: Mozilla-Lesezeichendatei

en: Multi-part message
de: Mehrteilige Nachricht

en: NES ROM
de: NES-ROM

en: Named pipe
de: Named Pipe

en: Nautilus link
de: Nautilus-Verknüpfung

en: Netscape bookmarks file
de: Netscape-Lesezeichen-Datei

en: Nintendo64 ROM
de: Nintendo64-ROM

en: Nullsoft video
de: Nullsoft-Video

en: ODA document
de: ODA-Dokument

en: Object code
de: Objekt-Code

en: Ogg audio
de: Ogg-Audio

en: OpenOffice.org Impress presentation
de: OpenOffice-Präsentation

en: OpenOffice.org Impress presentation template
de: OpenOffice-Präsentationsvorlage

en: OpenOffice.org Math document
de: OpenOffice-Formeldokument

en: OpenOffice.org Writer document
de: OpenOffice-Textdokument

en: OpenOffice.org Writer global document
de: OpenOffice globales Textdokument

en: OpenOffice.org Writer template
de: OpenOffice-Textdokumentvorlage

en: OpenOffice.org drawing
de: OpenOffice-Zeichnung

en: OpenOffice.org drawing template
de: OpenOffice-Zeichnungsvorlage

en: OpenOffice.org spreadsheet
de: OpenOffice-Tabellendokument

en: OpenOffice.org spreadsheet template
de: OpenOffice-Tabellendokumentvorlage

en: OpenType font
de: OpenType-Schrift

en: PBM image
de: PBM-Bild

en: PC Paintbrush image
de: Paintbrush-Bild

en: PCF font
de: PCF-Schrift

en: PDF document
de: PDF-Dokument

en: PEF program
de: PEF-Programm

en: PGM image
de: PGM-Bild

en: PGN chess game
de: PGN-Schachpartie

en: PGP keys
de: PGP-Schlüssel

en: PGP message
de: PGP-Nachricht

en: PGP signature
de: PGP-Signatur

en: PGP-encrypted file
de: PGP-verschlüsselte Datei

en: PHP script
de: PHP-Skript

en: PICT image
de: PICT-Bild

en: PNG image
de: PNG-Bild

en: PNM image
de: PNM-Bild

en: PPM image
de: PPM-Bild

en: Packages
de: Pakete

en: Palm OS database
de: Palm-OS-Datenbank

en: Palm Pixmap image
de: Palm-Pixmap-Bild

en: Partial email message
de: E-Mail-Nachrichtenfragment

en: Pascal source code
de: Pascal-Quelltext

en: Perl script
de: Perl-Skript

en: Photo CD image
de: Photo-CD-Bild

en: Photoshop document
de: Photoshop-Dokument

en: Plain text document
de: Einfaches Textdokument

en: Playlist
de: Playliste

en: PostScript Type 1 font
de: PostScript-Type-1-Schrift

en: PostScript document
de: PostScript-Dokument

en: Profiler results
de: Profiler-Ergebnisse

en: Project Plan
de: Projektplan

en: Python byte code
de: Python-Bytecode

en: Python source code
de: Python-Quelltext

en: QuickTime movie
de: QuickTime-Film

en: Quicken document
de: Quicken-Dokument

en: Quicken for Windows document
de: Quicken für Windows Dokument

en: RAR archive
de: RAR-Archiv

en: README document
de: README-Dokument

en: RGB image
de: RGB-Bild

en: RIFF audio
de: RIFF-Audio

en: RPM package
de: RPM-Paket

en: Raw Gray Sample
de: Einfaches, graues Beispiel

en: RealAudio document
de: RealAudio-Dokument

en: RealAudio/Video document
de: RealAudio-/Video-Dokument

en: RealVideo video
de: RealVideo-Video

en: Reference to remote file
de: Verweis auf Datei im Netz

en: Rejected patch file
de: Zurückgewiesene Patchdatei

en: Rich text document
de: Reichhaltiges Textdokument

en: S/MIME file
de: S/MIME-Datei

en: S/MIME signature
de: S/MIME-Signatur

en: SGI video
de: SGI-Video

en: SGML document
de: SGML-Dokument

en: SHOUTcast playlist
de: SHOUTcast-Playliste

en: SMIL script
de: SMIL-Skript

en: SQL code
de: SQL-Code

en: SUN Rasterfile
de: SUN-Rasterdatei

en: SV4 CPIO archive
de: SV4-CPIO-Archiv

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
de: SV4-CPIP-Archiv (mit CRC)

en: SVG art
de: SVG-Kunstwerk

en: Samba share
de: Samba-Freigabe

en: Scheme source code
de: Scheme-Quelltext

en: Scream Tracker 3 audio
de: Scream-Tracker-3-Audio

en: Scream Tracker audio
de: Scream-Tracker-Audio

en: Scream Tracker instrument
de: Scream-Tracker-Instrument

en: Search results
de: Suchergebnisse

en: Security
de: Sicherheit

en: Setext document
de: Setext-Dokument

en: Shared Printer
de: Gemeinsamer Drucker

en: Shared library
de: Gemeinsame Bibliothek

en: Shell archive
de: Shell-Archiv

en: Shell script
de: Shell-Skript

en: Signed message
de: Signierte Nachricht

en: Silicon Graphics image
de: Silicon Graphics-Bild

en: Software Development
de: Software-Entwicklung

en: Software Development/ROM Images
de: Software-Entwicklung/ROM-Abbilder

en: Software Development/Source Code
de: Software-Entwicklung/Quelltext

en: Software author credits
de: Software-Impressum

en: Software installation instructions
de: Software-Installationsanweisungen

en: Software license terms
de: Software-Lizenzbedingungen

en: Source code patch
de: Quelltext-Patch

en: Speech document
de: Sprachdokument

en: Speedo font
de: Speedo-Schrift

en: Spreadsheet Interchange document
de: Tabellenkalkulation-Austauschdokument

en: Stampede package
de: Stampede-Paket

en: StarCalc spreadsheet
de: StarCalc-Tabellenkalkulation

en: StarChart chart
de: StarCalc-Balkendiagramm

en: StarDraw drawing
de: StarDraw-Zeichnung

en: StarImpress presentation
de: StarImpress-Präsentation

en: StarMail file
de: Star-Mail-Datei

en: StarMath document
de: StarMath-Dokument

en: StarOffice extended metafile image
de: StarOffice erweitertes Metadatei-Bild

en: StarWriter document
de: StarWriter-Dokument

en: Style sheet
de: Stylesheet

en: Sun mu-law audio
de: Sun-µ-law-Audio

en: SunOS News font
de: SunOS-News-Schrift

en: Symbolic link
de: Symbolische Verknüpfung

en: TIFF image
de: TIFF-Bild

en: Tab-separated text document
de: Tabulatorunterteiltes Textdokument

en: Tar archive
de: Tar-Archiv

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
de: Tar-Archiv (Bzip2-komprimiert)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
de: Tar-archiv (Gzip-komprimiert)

en: TarGA image
de: TarGA-Bild

en: Tcl script
de: Tcl-Skript

en: TeX document
de: TeX-Dokument

en: TeX dvi document
de: TeX-DVI-Dokument

en: TeX font
de: TeX-Schrift

en: TeX font metrics
de: TeX-Schriftmetriken

en: TeXInfo document
de: Texinfo-Dokument

en: Theme
de: Thema

en: ToutDoux document
de: ToutDoux-Dokument

en: Troff document
de: Troff-Dokument

en: Troff me input document
de: Troff-me-Eingabedokument

en: Troff mm input document
de: Troff-mm-Eingabedokument

en: Troff ms input document
de: Troff-ms-Eingabedokument

en: TrueType font
de: TrueType-Schrift

en: Truevision Targa image
de: Truevision Targa-Bild

en: USENET news message
de: Usenet-News-Nachricht

en: Unidata netCDF document
de: Unidata-netCDF-Dokument

en: Unknown type
de: Unbekannter Typ

en: User Interface
de: Benutzeroberfläche

en: User Interface/Fonts
de: Benutzeroberfläche/Schriften

en: Ustar archive
de: Ustar-Archiv

en: V font
de: V-Schrift

en: VOC audio
de: VOC-Audio

en: VRML document
de: VRML-Dokument

en: Vivo video
de: Vivo-Video

en: WAIS source code
de: WAIS-Quelltext

en: Wave audio
de: Wave-Audio

en: Wavelet video
de: Wavelet-Video

en: Web folder
de: Web-Ordner

en: Windows bitmap image
de: Windows-Bitmap-Bild

en: Windows icon image
de: Windows-Icon-Bild

en: Windows metafile graphics
de: Windows-Metafile-Graphics

en: WordPerfect document
de: WordPerfect-Dokument

en: X bitmap image
de: X-Bitmap-Bild

en: X window image
de: X-Fensterbild

en: XBEL bookmarks file
de: XBEL-Lesezeichendatei

en: XML document
de: XML-Dokument

en: XPM image
de: XPM-Bild

en: Xbase database
de: Xbase-Datenbank

en: Yacc grammar source code
de: Yacc-Grammatik-Quelltext

en: Z shell script
de: Z-Shell-Skript

en: Zip archive
de: Zip-Archiv

en: Zoo archive
de: Zoo-Archiv

en: gettext translation
de: gettext-Übersetzung

en: iPod software
de: iPod-Software

en: xfig vector graphic
de: XFig-Vektorgrafik
