gnome-vfs 0.4.2 - en to de translation catalogue (309 entries)

en: %.1f K
de: %.1f kB

en: %s of %s read
de: %s von %s gelesen

en: %s read
de: %s gelesen

en: %s to retrieve
de: %s zu empfangen

en: %s:%d contains NUL characters.
de: %s:%d enthält NUL-Zeichen.

en: %s:%d contains no method name.
de: %s:%d enthält keinen Methodennamen.

en: %s:%d contains no module name.
de: %s:%d enthält keinen Modulnamen

en: %u bytes
de: %u Bytes

en: 1 byte
de: 1 Byte

en: 3D Studio image
de: 3D-Studio-Bild

en: AIFC audio
de: AIFC-Audio

en: AIFF audio
de: AIFF-Audio

en: ANIM animation
de: ANIM-Animation

en: AVI video
de: AVI-Video

en: AbiWord document
de: AbiWord-Dokument

en: Access denied
de: Zugriff verweigert

en: Adobe FrameMaker font
de: Adobe-FrameMaker-Schrift

en: Adobe font metrics
de: Adobe-Schriftmetriken

en: Andrew Toolkit inset
de: Andrew-Toolkit-Element

en: ApplixWare Graphics image
de: ApplixWare-Graphics-Bild

en: Applixware Words document
de: Applixware-Words-Dokument

en: Applixware spreadsheet
de: Applixware-Arbeitsblatt

en: AutoCAD image
de: AutoCAD-Bild

en: BCPIO document
de: BCPIO-Dokument

en: BDF font
de: BDF-Schrift

en: Bad file handle
de: Fehlerhafter Dateideskriptor

en: C shell script
de: C-Shell-Skript

en: C source code
de: C-Quellcode

en: C++ source code
de: C++-Quellcode

en: CGI program
de: CGI-Programm

en: CGM image
de: CGM-Bild

en: CMU raster image
de: CMU-Rasterbild

en: CPIO archive
de: CPIO-Archiv

en: CPIO archive (gzip-compressed)
de: CPIO-Archive (gzip-komprimiert)

en: Cannot create pipe for open GIOChannel: %s
de: Kann keine Pipe für offenen GIOChannel anlegen: %s

en: Closing connection to %s
de: Schließe Verbindung zu %s

en: Configuration file `%s' was not found: %s
de: Konfigurationsdatei `%s' wurde nicht gefunden: %s

en: Could not parse: %s
de: Konnte nicht parsen: %s

en: DCL script
de: DCL-Skript

en: DOS font
de: DOS-Schrift

en: DOS/Windows program
de: DOS-/Windows-Programm

en: DSSSL document
de: DSSSL-Dokument

en: DXF vector graphic
de: DXF-Vektorgrafik

en: Data corrupted
de: Daten beschädigt

en: Debian package
de: Debian-Paket

en: Dia diagram
de: Dia-Diagramm

en: Directory busy
de: Verzeichnis wird benutzt

en: Directory not empty
de: Verzeichnis nicht leer

en: Dolby Digital audio
de: Dolby Digital Audio

en: Emacs Lisp source code
de: Emacs-Lisp-Quellcode

en: End of file
de: Dateiende

en: Enlightenment theme
de: Enlightenment-Thema

en: FLC animation
de: FLC-Animation

en: FLI animation
de: FLI-Animation

en: FastTracker II audio
de: FastTracker-II-Audio

en: File exists
de: Datei existiert

en: File not found
de: Datei nicht gefunden

en: File not open
de: Datei nicht offen

en: File too big
de: Datei zu groß

en: Format not valid
de: Format ungültig

en: Fortran source code
de: Fortran-Quellcode

en: FrameMaker interchange document
de: FrameMaker-Austauschdokument

en: G3 fax image
de: G3-Faxbild

en: GIF image
de: GIF-Bild

en: GIMP document
de: GIMP-Dokument

en: GMC link
de: GMC-Link

en: GNOME VFS already initialized.
de: GNOME VFS bereits initialisiert.

en: GNOME application details
de: GNOME-Anwendungsdetails

en: GNU Oleo Spreadsheet
de: GNU Oleo Arbeitsblatt

en: GNU mail message
de: GNU-Mailnachricht

en: GTK configuration
de: GTK-Konfiguration

en: Generic error
de: Allgemeiner Fehler

en: Glade project
de: Glade-Projekt

en: Gnumeric spreadsheet
de: Gnumeric-Arbeitsblatt

en: HDF document
de: HDF-Dokument

en: HTML page
de: HTML-Seite

en: Host has no address
de: Rechner hat keine Adresse

en: Host name not valid
de: Rechnername ungültig

en: Host not found
de: Rechner nicht gefunden

en: I/O error
de: Eingabe-/Ausgabe-Fehler

en: IDL document
de: IDL-Dokument

en: IEF image
de: IEF-Bild

en: IFF image
de: IFF-Bild

en: ILBM image
de: ILBM-Bild

en: ISI video
de: ISI-Video

en: Impulse Tracker audio
de: Impulse-Tracker-Audio

en: Internal error
de: Interner Fehler

en: Invalid URI
de: Ungültiger URI

en: Invalid parameters
de: Ungültige Parameter

en: Is a directory
de: Ist ein Verzeichnis

en: JBuilder Project
de: JBuilder-Projekt

en: JPEG image
de: JPEG-Bild

en: Java byte code
de: Java-Bytecode

en: Java source code
de: Java-Quellcode

en: KDE application details
de: KDE-Anwendungsdetails

en: KIllustrator document
de: KIllustrator-Dokument

en: KPresenter presentation
de: KPresenter-Präsentation

en: KSpread spreadsheet
de: KSpread-Arbeitsblatt

en: KWord document
de: KWord-Dokument

en: Korn shell script
de: Korn-Shell-Skript

en: LHA archive
de: LHA-Archiv

en: LHARC archive
de: LHARC-Archiv

en: LIBGRX font
de: LIBGRX-Schrift

en: LightWave object
de: LightWave-Objekt

en: LightWave scene
de: LightWave-Szene

en: Linux PSF console font
de: Linux-PSF-Konsolenschrift

en: Login failed
de: Anmeldung fehlgeschlagen

en: Looping links encountered
de: Ringschluss in Links entdeckt

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
de: Lotus 1-2-3 Arbeitsblatt

en: M3 audio URL
de: M3-Audio-URL

en: MIDI audio
de: MIDI-Audio

en: MOD audio
de: MOD-Audio

en: MP3 audio
de: MP3-Audio

en: MP3 audio playlist
de: MP3-Audio-Titelliste

en: MPEG video
de: MPEG-Video

en: MS ASF video
de: MS ASF Video

en: MS video
de: MS-Video

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
de: AppleDouble-encodierte Macintosh-Datei

en: Macintosh BinHex-encoded file
de: BinHex-encodierte Macintosh-Datei

en: Macintosh StuffIt archive
de: Macintosh-StuffIt-Archiv

en: Macromedia Flash file
de: Macromedia Flash Datei

en: MathML document
de: MathML-Dokument

en: Microsoft Excel spreadsheet
de: Microsoft-Excel-Arbeitsblatt

en: Microsoft PowerPoint document
de: Microsoft-PowerPoint-Dokument

en: Microsoft Word document
de: Microsoft-Word-Dokument

en: Microsoft video
de: Microsoft-Video

en: More parsing errors will be ignored.
de: Weitere Parsingfehler werden ignoriert

en: Name too long
de: Name zu lang

en: Nautilus link
de: Nautilus-Verknüpfung

en: No error
de: Kein Fehler

en: No space left on device
de: Kein Platz mehr auf dem Gerät

en: Not a directory
de: Kein Verzeichnis

en: Not enough memory
de: Nicht genügend Speicher

en: Not on the same file system
de: Nicht auf demselben Dateisystem

en: ODA document
de: ODA-Dokument

en: Open mode not valid
de: Öffnungsmodus ungültig

en: Operation cancelled
de: Operation abgebrochen

en: Operation in progress
de: Operation läuft

en: Operation interrupted
de: Operation unterbrochen

en: Operation not permitted
de: Operation nicht erlaubt

en: Operation stopped
de: Operation angehalten

en: PBM image
de: PBM-Bild

en: PCF font
de: PCF-Schrift

en: PDF document
de: PDF-Dokument

en: PEF program
de: PEF-Programm

en: PGM image
de: PGM-Bild

en: PGN chess game
de: PGN-Schachpartie

en: PGP keys
de: PGP-Schlüssel

en: PGP message
de: PGP-Nachricht

en: PGP signature
de: PGP-Signatur

en: PGP-encrypted file
de: PGP-verschlüsselte Datei

en: PHP script
de: PHP-Skript

en: PN RealAudio document
de: PN-RealAudio-Dokument

en: PNG image
de: PNG-Bild

en: PNM image
de: PNM-Bild

en: PPM image
de: PPM-Bild

en: Palm OS database
de: Palm-OS-Datenbank

en: Perl script
de: Perl-Skript

en: Photoshop document
de: Photoshop-Dokument

en: PostScript Type 1 font
de: PostScript-Type-1-Schrift

en: PostScript document
de: PostScript-Dokument

en: Protocol error
de: Protokollfehler

en: Python source code
de: Python-Quellcode

en: QuickTime movie
de: QuickTime-Film

en: Quicken document
de: Quicken-Dokument

en: Quicken for Windows document
de: Quicken für Windows-Dokument

en: RAR archive
de: RAR-Archiv

en: README document
de: README-Dokument

en: RGB image
de: RGB-Bild

en: RIFF audio
de: RIFF-Audio

en: RPM package
de: RPM-Paket

en: Read only file system
de: Schreibgeschütztes Dateisystem

en: Read-only file system
de: Schreibgeschütztes Dateisystem

en: RealAudio/Video document
de: RealAudio-/Video-Dokument

en: RealVideo video
de: RealVideo-Video

en: Request obsoletes service's data
de: Anfrage lässt Daten des Dienstes veralten

en: S/MIME file
de: S/MIME-Datei

en: S/MIME signature
de: S/MIME-Signatur

en: SGI video
de: SGI-Video

en: SGML document
de: SGML-Dokument

en: SMIL script
de: SMIL-Skript

en: SQL code
de: SQL-Code

en: SV4 CPIO archive
de: SV4-CPIO-Archiv

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
de: SV4-CPIP-Archiv (mit CRC)

en: SVG art
de: SVG-Kunstwerk

en: Scheme source code
de: Scheme-Quellcode

en: Scream Tracker 3 audio
de: Scream-Tracker-3-Audio

en: Scream Tracker audio
de: Scream-Tracker-Audio

en: Scream Tracker instrument
de: Scream-Tracker-Instrument

en: Service not available
de: Dienst nicht erreichbar

en: Setext document
de: Setext-Dokument

en: Speech document
de: Sprachdokument

en: Speedo font
de: Speedo-Schrift

en: Spreadsheet Interchange document
de: Arbeitsblatt-Austauschdokument

en: Stampede package
de: Stampede-Paket

en: StarOffice Writer document
de: StarOffice-Writer-Dokument

en: StarOffice presentation
de: StarOffice-Präsentation

en: StarOffice spreadsheet
de: StarOffice-Arbeitsblatt

en: Sun mu-law audio
de: Sun-µ-law-Audio

en: Sun µ-law audio
de: Sun-µ-law-Audio

en: SunOS News font
de: SunOS-News-Schrift

en: TIFF image
de: TIFF-Bild

en: TarGA image
de: TarGA-Bild

en: Tcl script
de: Tcl-Skript

en: TeX document
de: TeX-Dokument

en: TeX dvi document
de: TeX-DVI-Dokument

en: TeX font
de: TeX-Schrift

en: TeX font metrics
de: TeX-Schriftmetriken

en: TeXInfo document
de: Texinfo-Dokument

en: Too many links
de: Zu viele Links

en: Too many open files
de: Zu viele offene Dateien

en: ToutDoux document
de: ToutDoux-Dokument

en: TrueType font
de: TrueType-Schrift

en: USENET news message
de: Usenet-News-Nachricht

en: Unidata netCDF document
de: Unidata-netCDF-Dokument

en: Unknown GnomeVFSSeekPosition %d
de: Unbekannte GNOMEVFSSeekPosition %d

en: Unknown error
de: Unbekannter Fehler

en: Unknown job kind %u
de: Unbekannte Jobart %u

en: Unknown op type %u
de: Unbekannter Operationstyp %u

en: Unsupported operation
de: Nicht unterstützte Operation

en: V font
de: V-Schrift

en: VOC audio
de: VOC-Audio

en: VRML document
de: VRML-Dokument

en: Vivo video
de: Vivo-Video

en: WAIS source code
de: WAIS-Quellcode

en: Wavelet video
de: Wavelet-Video

en: Windows bitmap image
de: Windows-Bitmap-Bild

en: Windows icon image
de: Windows-Icon-Bild

en: Windows metafile graphics
de: Windows Metadatei Grafik

en: WordPerfect document
de: WordPerfect-Dokument

en: X bitmap image
de: X-Bitmap-Bild

en: X window image
de: X-Fensterbild

en: XML document
de: XML-Dokument

en: XPM image
de: XPM-Bild

en: Xbase database
de: Xbase-Datenbank

en: active server page
de: Active Server Page

en: address card
de: Adresskarte

en: ar archive
de: ar-Archiv

en: arj archive
de: arj-Archiv

en: authors list
de: Autorenliste

en: backup file
de: Sicherheitskopie

en: basic audio
de: einfache Audiodatei

en: bibliography record
de: Bibliographieeintrag

en: binary program
de: binäres Programm

en: block device
de: Blockgerät

en: bzip-compressed file
de: bzip-komprimierte Datei

en: calendar file
de: Kalenderdatei

en: calendar or event document
de: Kalender- oder Ereignisdokument

en: character device
de: Zeichengerät

en: comma-separated text document
de: kommagetrenntes Textdokument

en: compound document
de: Verbunddokument

en: compress-compressed file
de: compress-komprimierte Datei

en: compressed GIMP document
de: komprimiertes GIMP-Dokument

en: directory information file
de: Verzeichnis-Informationsdatei

en: document type definition
de: Dokumenttypenbeschreibung (DTD)

en: email headers
de: E-Mail-Kopfzeilen

en: email message
de: E-Mail-Nachricht

en: encrypted message
de: verschlüsselte Nachricht

en: enriched text document
de: reichhaltiges Textdokument

en: folder
de: Ordner

en: gtar archive
de: gtar-Archiv

en: gzip-compressed file
de: gzip-komprimierte Datei

en: help page
de: Hilfeseite

en: mail delivery report
de: Mail-Auslieferungsbericht

en: mail disposition report
de: Mail-Verarbeitungsbericht

en: mail system report
de: Bericht des Mailsystems

en: makefile
de: Makefile

en: manual page
de: Handbuchseite

en: manual page (compressed)
de: Handbuchseite (komprimiert)

en: memory dump
de: Speicherauszug

en: message digest
de: Nachrichtensammlung

en: message in several formats
de: Nachricht in mehreren Formaten

en: multi-part message
de: mehrteilige Nachricht

en: object code
de: Objektcode

en: ogg audio
de: ogg-Audio

en: partial email message
de: E-Mail-Nachrichtenfragment

en: plain text document
de: einfaches Textdokument

en: profiler results
de: Profiler-Ergebnisse

en: reference to remote file
de: Verweis auf Datei im Netz

en: rejected patch file
de: zurückgewiesene Patchdatei

en: rich text document
de: reichhaltiges Textdokument

en: search results
de: Suchergebnisse

en: shared library
de: dynamische Bibliothek

en: shell archive
de: Shell-Archiv

en: shell script
de: Shell-Skript

en: signed message
de: signierte Nachricht

en: socket
de: Socket

en: software author credits
de: Software-Impressum

en: software installation instructions
de: Software-Installationsanweisungen

en: software license terms
de: Software-Lizenzbedingungen

en: source code patch
de: Quellcode-Patch

en: style sheet
de: Stylesheet

en: symbolic link
de: symbolischer Link

en: tab-separated text document
de: tabulatorgetrenntes Textdokument

en: tar archive
de: tar-Archiv

en: tar archive (bzip2-compressed)
de: tar-Archiv (bzip2-komprimiert)

en: tar archive (gzip-compressed)
de: tar-archiv (gzip-komprimiert)

en: theme
de: Thema

en: troff document
de: troff-Dokument

en: troff me input document
de: troff-me-Eingabedokument

en: troff mm input document
de: troff-mm-Eingabedokument

en: troff ms input document
de: troff-ms-Eingabedokument

en: unknown type
de: unbekannter Typ

en: ustar archive
de: ustar-Archiv

en: wave audio
de: Wave-Audio

en: web folder
de: Web-Ordner

en: xfig vector graphic
de: XFig-Vektorgrafik

en: zip archive
de: zip-Archiv

en: zoo archive
de: zoo-Archiv
