gconf 1.0.3 - en to el translation catalogue (315 entries)

en: %u items remain in the cache after cleaning already-synced items older than %u seconds
el: %u στοιχεία απομένουν στην λανθάνουσα μνήμη μετά τον καθαρισμό των συγχρονισμένων στοιχείων, παλαιότερων από %u δευτερόλεπτα

en: (no value set)
el: (δεν έχει τεθεί τιμή)

en: --break-directory must be used by itself.
el: Η επιλογή --break-directory πρέπει να χρησιμοποιείται μόνη της.

en: --break-key must be used by itself.
el: Η επιλογή --break-key πρέπει να χρησιμοποιείται μόνη της.

en: --dir-exists option must be used by itself.
el: Η επιλογή --dir-exists πρέπει να χρησιμοποιείται μόνη της.

en: --install-schema-file must be used by itself.
el: Η επιλογή --install-schema-file πρέπει να χρησιμοποιείται μόνη της.

en: --makefile-install-rule must be used by itself.
el: Η επιλογή --makefile-install-rule πρέπει να χρησιμοποιείται μόνη της.

en: --recursive-list should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, or --all-dirs
el: Η επιλογή --recursive-list δε θα έπρεπε να χρησιμοποιείται με τις --get, --set, --unset, --all-entries ή --all-dirs

en: --set_schema should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs
el: Η επιλογή --set_schema δε θα έπρεπε να χρησιμοποιείται με τις --get, --set, --all-entries ή --all-dirs

en: A node has unknown "type" attribute `%s', ignoring
el: Ένας κόμβος έχει άγνωστη ιδιότητα "είδος" `%s', αγνοείται

en: Access the config database directly, bypassing server. Requires that gconfd is not running.
el: Απευθείας πρόσβαση στη βάση δεδομένων διαμόρφωσης, προσπερνώντας τον εξυπηρέτη. Απαιτείται ότι το gconfd δεν εκτελείται.

en: Adding client to server's list failed, CORBA error: %s
el: Η προσθήκη του πελάτη στη λίστα του εξυπηρετητή απέτυχε, σφάλμα CORBA: %s

en: Adding source `%s'
el: Προστίθεται πηγαίος κώδικας `%s'

en: Attached schema `%s' to key `%s'
el: Σχήμα `%s' επισυνάφτηκε στο κλειδί `%s'

en: Bad XML node: %s
el: Εσφαλμένος κόμβος XML: %s

en: Bad address `%s'
el: Λάθος διεύθυνση `%s'

en: Bad key or directory name
el: Εσφαλμένο κλειδί ή όνομα καταλόγου

en: CORBA error: %s
el: Σφάλμα CORBA: %s

en: Can't add notifications to a local configuration source
el: Αδύνατη η πρόσθεση ειδοποιήσεων σε ένα τοπικό πηγαίο διαμόρφωσης

en: Can't get and set/unset simultaneously
el: Αδύνατη η ταυτόχρονη λήψη και η ανάθεση/αφαίρεση

en: Can't have a period (.) right after a slash (/)
el: Δε γίνεται να υπάρχει μια τελεία (.) αμέσως μετά από μία κάθετο (/)

en: Can't have two slashes (/) in a row
el: Δε γίνεται να υπάρχουν δύο κάθετοι (/) στη σειρά

en: Can't overwrite existing read-only value
el: Αδύνατη η εγγραφή σε υπάρχουσα τιμή τύπου μόνο-ανάγνωση

en: Can't read from or write to the %s root directory in the address `%s'
el: Αδύνατη η ανάγνωση ή εγγραφή στο ριζικό κατάλογο %s στη διεύθυνση `%s'

en: Can't read from or write to the XML root directory in the address `%s'
el: Αδύνατη η ανάγνωση ή εγγραφή στο ριζικό κατάλογο XML στη διεύθυνση `%s'

en: Can't set and get/unset simultaneously
el: Αδύνατη η ταυτόχρονη ανάθεση και η λήψη/αφαίρεση

en: Can't use --all-dirs with --get or --set
el: Αδύνατη η χρήση της --all-dirs με τις --get ή --set

en: Can't use --all-entries with --get or --set
el: Αδύνατη η χρήση της --all-entries με τις --get ή --set

en: Can't write to file `%s': %s
el: Αδύνατη η εγγραφή στο αρχείο `%s': %s

en: Cannot set schema as value
el: Αδύνατος ο ορισμός σχήματος ως τιμή

en: Car Type: %s
el: Είδος Car: %s

en: Cdr Type: %s
el: Είδος Cdr: %s

en: Configuration server couldn't be contacted
el: Αδύνατη η επικοινωνία με τον εξυπηρετητή ρυθμίσεων

en: Corrupt data in configuration source database
el: Αλλοιωμένα δεδομένα στη βάση δεδομένων πηγής ρυθμίσεων

en: Could not make directory `%s': %s
el: Δημιουργία καταλόγου αδύνατη `%s': %s

en: Could not move aside old saved state file '%s': %s
el: Αδύνατη η τοποθέτηση στην άκρη του παλαιού αποθηκευμένου αρχείου κατάστασης `%s': %s

en: Could not open saved state file '%s' for writing: %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα αποθηκευμένου αρχείου κατάστασης `%s' για εγγραφή: %s

en: Could not stat `%s': %s
el: Αδύνατη η προσπέλαση του `%s': %s

en: Could not write saved state file '%s' fd: %d: %s
el: Αδύνατη η εγγραφή αποθηκευμένου αρχείου κατάστασης `%s' περιγ. αρχείου: %d: %s

en: Couldn't find the %s root directory in the address `%s'
el: Αδύνατη η εύρεση ριζικού καταλόγου %s στη διεύθυνση `%s'

en: Couldn't find the XML root directory in the address `%s'
el: Εύρεση ριζικού καταλόγου XML αδύνατη στη διεύθυνση `%s'

en: Couldn't interpret CORBA value for list element
el: Αδύνατη η διερμηνεία της τιμής CORBA για το στοιχείο της λίστας

en: Couldn't locate backend module for `%s'
el: Αδύνατος ο εντοπισμός μονάδας υποστήριξης για `%s'

en: Couldn't make sense of CORBA value received in set request for key `%s'
el: Αδύνατος ο προσδιορισμός της τιμής CORBA που λήφθηκε στην αίτηση καταχώρησης για το κλειδί `%s

en: Couldn't open path file `%s': %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου διαδρομής `%s': %s

en: Couldn't resolve address for configuration source
el: Αποτυχία ανάλυσης διεύθυνσης της πηγής διαμόρφωσης

en: DESCRIPTION
el: ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

en: Default Value: %s
el: Εξ' ορισμού Τιμή: %s

en: Didn't find car and cdr for XML pair node
el: Δε βρέθηκαν car και cdr για τον κόμβο ζεύγους XML

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML list node
el: Δεν έγινε κατανοητός ο κόμβος XML <%s> μέσα σε μια λίστα κόμβων XML

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML pair node
el: Δεν έγινε κατανοητό ο κόμβος XML <%s> μέσα σε ένα κόμβο ζεύγους XML

en: Didn't understand `%s' (expected integer)
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (αναμενόταν ακέραιος)

en: Didn't understand `%s' (expected real number)
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (αναμενόταν πραγματικός αριθμός)

en: Didn't understand `%s' (expected true or false)
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (αναμενόταν αληθές ή ψευδές)

en: Didn't understand `%s' (extra trailing characters)
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (ακολουθούν επιπλέον χαρακτήρες)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ')' found inside pair)
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (βρέθηκε επιπλέον ')' χωρίς χαρακτήρα διαφυγής μέσα στο ζεύγος)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ']' found inside list)
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (βρέθηκε επιπλέον ']' χωρίς χαρακτήρα διαφυγής μέσα στη λίστα)

en: Didn't understand `%s' (list must end with a ']')
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (οι λίστες πρέπει να τερματίζουν με ']')

en: Didn't understand `%s' (list must start with a '[')
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (οι λίστες πρέπει να αρχίζουν με '[')

en: Didn't understand `%s' (pair must end with a ')')
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (το ζεύγος πρέπει να τερματίζει με ')')

en: Didn't understand `%s' (pair must start with a '(')
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (το ζεύγος πρέπει να ξεκινά με '(')

en: Didn't understand `%s' (wrong number of elements)
el: Δεν έγινε κατανοητό το `%s' (εσφαλμένος αριθμός στοιχείων)

en: Directory operation on key
el: Λειτουργία καταλόγου στο κλειδί

en: Directory/file permissions for XML source at root %s are: %o/%o
el: Τα δικαιώματα για καταλόγους/αρχεία για τον πηγαίο XML κώδικα στη ρίζα %s είναι: %o%o

en: Document `%s' has no top level <gconfschemafile> node
el: Το έγγραφο `%s' δεν έχει κόμβο <gconfschemafile> κορυφαίου επιπέδου

en: Document `%s' has the wrong type of root node (<%s>, should be <gconfschemafile>)
el: Το έγγραφο `%s' έχει λανθασμένο τύπο ριζικού κόμβου (<%s>), θα έπρεπε να είναι <gconfschemafile>)

en: Document `%s' is empty?
el: Το έγγραφο `%s' είναι κενό;

en: Don't understand type `%s'
el: Δεν είναι κατανοητός ο τύπος `%s'

en: Duplicate entry `%s' in `%s', ignoring
el: Διπλή εγγραφή `%s' στο `%s', αγνόηση

en: Entry with no name in XML file `%s', ignoring
el: Εγγραφή χωρίς όνομα στο αρχείο XML `%s', αγνόηση

en: Error associating schema name '%s' with key name '%s': %s
el: Σφάλμα συσχέτισης ονόματος σχήματος `%s' με το όνομα κλειδιού `%s': %s

en: Error checking existence of `%s': %s
el: Σφάλμα ελέγχου ύπαρξης `%s': %s

en: Error finding metainfo: %s
el: Σφάλμα στην εύρεση μεταπληροφορίας: %s

en: Error getting default value for `%s': %s
el: Σφάλμα κατά τη λήψη εξ ορισμού τιμής για `%s': %s

en: Error getting metainfo: %s
el: Σφάλμα στην λήψη μεταπληροφορίας: %s

en: Error getting schema at '%s': %s
el: Σφάλμα λήψης σχήματος στο `%s': %s

en: Error getting value for `%s': %s
el: Σφάλμα κατά τη λήψη τιμής για `%s': %s

en: Error listing dirs in `%s': %s
el: Σφάλμα απαρίθμησης καταλόγων στο `%s': %s

en: Error listing dirs: %s
el: Σφάλμα στην απαρίθμηση καταλόγων: %s

en: Error loading some config sources: %s
el: Σφάλμα κατά το φόρτωμα κάποιων πηγαίων διαμορφώσεων: %s

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
el: Λάθος στην επιλογή %s: %s.
    Εκτέλεση `%s --help' για μια πλήρη λίστα διαθέσιμων επιλογών γραμμής εντολών.

en: Error opening module `%s': %s
el: Σφάλμα στο άνοιγμα της μονάδας `%s': %s

en: Error reading saved state file: %s
el: Σφάλμα ανάγνωσης αποθηκευμένου αρχείου κατάστασης: %s

en: Error removing dir `%s': %s
el: Σφάλμα αφαίρεσης καταλόγου `%s': %s

en: Error setting schema for `%s': %s
el: Σφάλμα ανάθεσης σχήματος για `%s': %s

en: Error setting value for `%s': %s
el: Σφάλμα κατά την ανάθεση τιμής για `%s': %s

en: Error setting value: %s
el: Σφάλμα κατά την ανάθεση τιμής: %s

en: Error setting value: %s
el: Σφάλμα κατά την ανάθεση τιμής: %s

en: Error syncing config data: %s
el: Σφάλμα στο συγχρονισμό δεδομένων διαμόρφωσης: %s

en: Error syncing: %s
el: Σφάλμα στο συγχρονισμό: %s

en: Error syncing: %s
el: Σφάλμα στο συγχρονισμό: %s

en: Error unsetting `%s': %s
el: Σφάλμα διαγραφής `%s': %s

en: Error unsetting `%s': %s
el: Σφάλμα στην αφαίρεση `%s': %s

en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

en: Exiting
el: Κλείσιμο

en: Expected (%s,%s) pair, got a pair with one or both values missing
el: Αναμενόταν ζεύγος (%s,%s), λήφθηκε ζεύγος με ελλιπή τη μία ή και  τις δύο τιμές

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
el: Αναμενόταν `%s' λήφθηκε `%s' για το κλειδί %s

en: Expected bool, got %s
el: Αναμενόταν δυαδική τιμή, λήφθηκε %s

en: Expected float, got %s
el: Αναμενόταν αριθμός κινητής υποδιαστολής, λήφθηκε %s

en: Expected int, got %s
el: Αναμενόταν ακέραιος, λήφθηκε %s

en: Expected list of %s, got list of %s
el: Αναμενόταν λίστα από %s, λήφθηκε λίστα από %s

en: Expected list, got %s
el: Αναμενόταν λίστα, λήφθηκε %s

en: Expected pair of type (%s,%s) got type (%s,%s)
el: Αναμενόταν ζεύγος τύπου (%s,%s), λήφθηκε τύπος (%s,%s)

en: Expected pair, got %s
el: Αναμενόταν ζεύγος, λήφθηκε %s

en: Expected schema, got %s
el: Αναμενόταν σχήμα, λήφθηκε %s

en: Expected string, got %s
el: Αναμενόταν αλφαριθμητικό, λήφθηκε %s

en: FILENAME
el: ΟΝΟΜΑ ΑΡΧΕΙΟΥ

en: Failed
el: Αποτυχία

en: Failed reading default value for schema: %s
el: Αποτυχία στην ανάγνωση της εξ' ορισμού τιμής για το σχήμα: %s

en: Failed to access configuration source(s): %s
el: Αποτυχία πρόσβασης στην(ις) πηγή(ές) διαμόρφωσης: %s

en: Failed to close file `%s': %s
el: Αδύνατο το κλείσιμο του αρχείου `%s': %s

en: Failed to close gconfd logfile; data may not have been properly saved (%s)
el: Αποτυχία κλεισίματος του αρχείου καταγραφών του gconfd. Τα δεδομένα είναι πιθανό να μην έχουν αποθηκευτεί σωστά (%s)

en: Failed to close new saved state file '%s': %s
el: Αποτυχία κλεισίματος νέου αποθηκευμένου αρχείου κατάστασης `%s': %s

en: Failed to convert object to IOR
el: Αποτυχία μετατροπής αντικειμένου σε IOR

en: Failed to create %s: %s
el: Αδύνατη η δημιουργία του %s: %s

en: Failed to create file `%s': %s
el: Αδύνατη η δημιουργία του αρχείου `%s': %s

en: Failed to delete `%s': %s
el: Αποτυχία διαγραφής του `%s': %s

en: Failed to delete old file `%s': %s
el: Αδύνατη διαγραφή του παλαιού αρχείου `%s': %s

en: Failed to flush client add to saved state file: %s
el: Αποτυχία ολοκλήρωσης προσθήκης πελάτη στο αρχείο αποθηκευμένσης κατάστασης: %s

en: Failed to get IOR for client: %s
el: Αποτυχία λήψης IOR για το πελάτη: %s

en: Failed to get a lock
el: Αποτυχία τοποθέτησης κλειδώματος

en: Failed to get all entries in `%s': %s
el: Αποτυχία λήψης όλων των εγγραφών στο `%s': %s

en: Failed to get object reference for ConfigServer
el: Αδύνατη η λήψη αναφοράς αντικειμένου για τον Εξυπηρέτη Διαμόρφωσης

en: Failed to get value for `%s': %s
el: Αποτυχία λήψης τιμής για `%s': %s

en: Failed to give up lock on XML dir `%s': %s
el: Αδύνατη η παράδοση κλειδώματος στον κατάλογο XML `%s': %s

en: Failed to init GConf, exiting
el: Αποτυχία αρχικοποίησης GConf, τερματισμός

en: Failed to init GConf: %s
el: Αποτυχία αρχικοποίησης GConf: %s

en: Failed to load source `%s': %s
el: Αδύνατη η φόρτωση της πηγής `%s': %s

en: Failed to log addition of listener (%s); will not be able to restore this listener on gconfd restart, resulting in unreliable notification of configuration changes.
el: Αποτυχία καταγραφής της πρόσθεσης του ακροατή (%s). Δεν θα είναι δυνατό να διατηρηθεί η κατάσταση αυτού του ακροατή κατά τυχούσα επανεκκίνηση του gconfd, έχοντας ως αποτέλεσμα την αναξιόπιστη γνωστοποίηση αλλαγών ρυθμίσεων.

en: Failed to log addition of listener to gconfd logfile; won't be able to re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
el: Αποτυχία καταγραφής της πρόσθεσης ακροατή στο αρχείο καταγραφών του gconfd. Δε θα είναι δυνατό να επαναπροστεθεί ο ακροατής αν το gconfd τερματίσει ή τερματιστεί (%s)

en: Failed to log removal of listener to gconfd logfile; might erroneously re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
el: Αποτυχία καταγραφής της διαγραφής ακροατή στο αρχείο καταγραφών του gconfd. Είναι πιθανό να επαναπροστεθεί ο ακροατής κατά λάθος αν το gconfd τερματίσει ή τερματιστεί (%s)

en: Failed to log removal of listener to logfile (most likely harmless, may result in a notification weirdly reappearing): %s
el: Αποτυχία καταγραφής της διαγραφής του ακροατή στο αρχείο καταγραφών (κατά πάσα πιθανότητα αβλαβές, μπορεί να προκαλέσει την επανεμφάνιση γνωστοποίησης): %s

en: Failed to move new save state file into place: %s
el: Αδύνατη η μεταφορά νέου αποθηκευμένου αρχείου κατάστασης στη θέση: %s

en: Failed to open `%s': %s
el: Αποτυχία ανοίγματος `%s': %s

en: Failed to open gconfd logfile; won't be able to restore listeners after gconfd shutdown (%s)
el: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου καταγραφών του gconfd. Δεν θα είναι δυνατόν να αποκατασταθούν οι ακροατές μετά από επανεκκίνηση του gconfd (%s)

en: Failed to open saved state file: %s
el: Αποτυχία άνοιγματος αρχείου αποθηκευμένης κατάστασης: %s

en: Failed to rename `%s' to `%s': %s
el: Αποτυχία μετανομασίας του `%s' σε `%s': %s

en: Failed to restore `%s' from `%s': %s
el: Αποτυχία ανάκτησης του `%s' από το `%s': %s

en: Failed to restore original saved state file that had been moved to '%s': %s
el: Αποτυχία αποκατάστασης του γνήσιου αποθηκευμένου αρχείου κατάστασης που μετακινήθηκε στο '%s': %s

en: Failed to set mode on `%s': %s
el: Αποτυχία ορισμού κατάστασης στο `%s': %s

en: Failed to shut down backend
el: Αδυναμία κλεισίματος της υποστήριξης (backend)

en: Failed to spawn the config server (gconfd): %s
el: Αποτυχία πολλαπλασιασμού εξυπηρέτη διαμόρφωσης: %s

en: Failed to stat `%s': %s
el: Αποτυχία προσπέλασης του `%s': %s

en: Failed to sync one or more sources: %s
el: Αποτυχία συγχρονισμού μίας ή περισσοτέρων πηγών: %s

en: Failed to unset breakage key %s: %s
el: Αποτυχία στην αφαίρεση κλειδιού σπασίματος %s: %s

en: Failed to write client add to saved state file: %s
el: Αποτυχία εγγραφής προσθήκης πελάτη στο αρχείο αποθηκευμένσης κατάστασης: %s

en: Failed to write file `%s': %s
el: Αδύνατη η εγγραφή του αρχείου `%s': %s

en: Failure listing entries in `%s': %s
el: Αποτυχία απαρίθμησης ζευγών στο `%s': %s

en: Failure shutting down config server: %s
el: Αδύνατο το κλείσιμο του εξυπηρέτη διαμόρφωσης: %s

en: Fatal error: failed to get object reference for ConfigDatabase
el: Μοιραίο σφάλμα: αποτυχία λήψης αναφοράς αντικειμένου για το ConfigDatabase

en: GConf Error: %s
el: Σφάλμα GConf: %s

en: GConf server is not in use, shutting down.
el: Ο εξυπηρετητής GConf δεν είναι σε χρήση, τερματισμός.

en: GConf warning: failure listing pairs in `%s': %s
el: Προειδοποίηση GConf: αποτυχία απαρίθμησης ζευγών στο `%s': %s

en: GConf won't work without dynamic module support (gmodule)
el: Το GConf δε θα λειτουργήσει χωρίς υποστήριξη δυναμικών μονάδων (gmodule)

en: Get the long doc string for a key
el: Λήψη του μακρού αλφαριθμητικού doc για κλειδί

en: Get the name of the default source
el: Λήψη ονόματος της εξ' ορισμού πηγής

en: Get the name of the schema applied to this key
el: Λήψη του ονόματος του σχήματος που εφαρμόστηκε στο κλειδί

en: Get the short doc string for a key
el: Λήψη του κοντού αλφαριθμητικού doc για κλειδί

en: Help options
el: Επιλογές βοήθειας

en: Ignoring XML node `%s': %s
el: Αγνόηση κόμβου XML `%s': %s

en: Ignoring XML node with name `%s': %s
el: Αγνόηση κόμβου XML με όνομα `%s': %s

en: Ignoring bad car from XML pair: %s
el: Αγνόηση κακού car από το ζεύγος XML: %s

en: Ignoring bad cdr from XML pair: %s
el: Αγνόηση κακού cdr από το ζεύγος XML: %s

en: Ignoring schema name `%s', invalid: %s
el: Αγνόηση ονόματος σχήματος `%s', μη έγκυρο: %s

en: Incorrect type for list element in %s
el: Λάθος τύπος για το στοιχείο της λίστας στο %s

en: Initializing BDB backend module
el: Αρχικοποιείται η μονάδα υποστήριξης BDB

en: Initializing XML backend module
el: Αρχικοποιείται η μονάδα υποστήριξης XML

en: Installed schema `%s' for locale `%s'
el: Εγκατεστημένο σχήμα `%s' για την τοπική ρύθμιση `%s'

en: Integer `%s' is too large or small
el: Ο ακέραιος `%s' είναι είτε πολύ μεγάλος είτε πολύ μικρός

en: Invalid type (list, pair, or unknown) in a list node
el: Μη έγκυρο είδος (λίστα, ζεύγος ή άγνωστο) στη λίστα κόμβου

en: Key `%s' listed as schema for key `%s' actually stores type `%s'
el: Το κλειδί `%s' εμφανιζόμενο ως σχήμα για το κλειδί `%s' στην πραγματικότητα αποθηκεύει το είδος `%s'

en: Key operation on directory
el: Λειτουργία κλειδιού στο κατάλογο

en: Key/directory may not end with a slash (/)
el: Το κλειδί/κατάλογος δεν μπορεί να τελειώνει με κάθετο (/)

en: Launch the config server (gconfd). (Normally happens automatically when needed.)
el: Εκκίνηση του εξυπηρέτη διαμόρφωσης (gconfd). (Κανονικά αυτό συμβαίνει αυτόματα όταν χρειάζεται).

en: List Type: %s
el: Είδος Λίστας: %s

en: List contains a badly-typed node (%s, should be %s)
el: Η λίστα περιέχει κόμβο με εσφαλμένο είδος (%s, ενώ έπρεπε %s)

en: List type must be a primitive type: string, int, float or bool
el: Το είδος λίστας πρέπει να είναι πρωταρχικός τύπος δεδομένου: αλφαριθμητικό, ακέραιος, κιν. υποδιαστολής ή δυαδικός

en: Listener ID %lu doesn't exist
el: Δεν υπάρχει η ταυτότητα ακροατή %lu

en: Long Desc: %s
el: Μακρά Περιγραφή: %s

en: Missing both car and cdr values from pair in XML file
el: Λείπουν οι τιμές των car και cdr από το ζεύγος στο αρχείο XML

en: Missing car from pair of values in XML file
el: Λείπει το car από το ζεύγος τιμών στο αρχείο XML

en: Missing cdr from pair of values in XML file
el: Λείπει το cdr από το ζεύγος τιμών στο αρχείο XML

en: Must begin with a slash (/)
el: Πρέπει να αρχίζει με μια κάθετο (/)

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
el: Πρέπει να τεθεί η μεταβλητή περιβάλλοντος GCONF_CONFIG_SOURCE

en: Must specify a key or keys on the command line
el: Πρέπει να καθοριστεί ένα κλειδί ή κλειδιά στη γραμμή εντολών

en: Must specify a key or keys to get
el: Πρέπει να καθοριστεί ένα κλειδί ή κλειδιά για λήψη

en: Must specify a schema name followed by the key name to apply it to
el: Πρέπει να καθοριστεί όνομα σχήματος ακολουθούμενο από όνομα κλειδιού για την εφαρμογή του

en: Must specify a type when setting a value
el: Πρέπει να καθορίζεται ένας τύπος όταν τίθεται μια τιμή

en: Must specify alternating keys/values as arguments
el: Πρέπει να καθοριστούν εναλλασσόμενα κλειδιά/τιμές ως ορίσματα

en: Must specify key (schema name) as the only argument
el: Πρέπει να καθοριστεί κλειδί (όνομα σχήματος) ως μοναδικό όρισμα

en: Must specify one or more dirs to get key/value pairs from.
el: Πρέπει να καθοριστούν ένας ή περισσότεροι κατάλογοι από όπου να ληφθούν τα ζεύγη κλειδιών/τιμών.

en: Must specify one or more dirs to get subdirs from.
el: Πρέπει να καθοριστούν ένας ή περισσότεροι κατάλογοι από όπου να ληφθούν οι υποκατάλογοι.

en: Must specify one or more dirs to recursively list.
el: Πρέπει να καθοριστεί ένας ή περισσότεροι κατάλογοι για αναδρομική απαρίθμηση.

en: Must specify one or more keys to unset.
el: Πρέπει να καθοριστούν ένα ή περισσότερα κλειδιά προς αφαίρεση.

en: Must specify some directories to break
el: Πρέπει να καθοριστούν μερικοί κατάλογοι προς σπάσιμο

en: Must specify some keys to break
el: Πρέπει να καθοριστούν μερικά κλειδιά για σπάσιμο

en: Must specify some schema files to install
el: Πρέπει να καθοριστούν μερικά αρχεία σχήματος προς εγκατάσταση

en: No "type" attribute for <%s> node
el: Δεν υπάρχει ιδιότητα "είδος" για τον κόμβο <%s>

en: No "value" attribute for node
el: Δεν υπάρχει ιδιότητα "τιμή" για τον κόμβο

en: No '/' in key `%s'
el: Δεν υπάρχει '/' στο κλειδί `%s'

en: No config source addresses successfully resolved, can't load or store config data
el: Δεν αναλύθηκαν επιτυχώς πηγαίες διευθύνσεις, αδύνατη η φόρτωση ή η αποθήκευση δεδομένων διαμόρφωσης

en: No configuration files found, trying to use the default config source `%s'
el: Δε βρέθηκαν αρχεία διαμόρφωσης, προσπάθεια χρήσης της εξορισμού πηγαίας διαμόρφωσης `%s'

en: No configuration sources in the source path, configuration won't be saved; edit
el: Δεν βρέθηκαν πηγαίες διαμορφώσεις στην πηγαία διαδρομή, η διαμόρφωση δε θα αποθηκευτεί· επεξεργασία

en: No database available to save your configuration
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βάση δεδομένων για να αποθηκεύσετε τις ρυθμίσεις

en: No doc string stored in schema at '%s'
el: Δεν υπάρχει αλφαριθμητικό doc αποθηκευμένο στο σχήμα στο '%s'

en: No schema known for `%s'
el: Δεν υπάρχει γνωστό σχήμα για το `%s'

en: No schema stored at '%s'
el: Δεν υπάρχει σχήμα αποθηκευμένο στο `%s'

en: No such file `%s'
el: Δεν υπάρχει αρχείο `%s'

en: No value set for `%s'
el: Δεν έχει τεθεί τιμή για `%s'

en: No value to set for key: `%s'
el: Δεν έχει τεθεί τιμή για το κλειδί: `%s'

en: No writable config sources successfully resolved, may not be able to save some configuration changes
el: Δεν αναλύθηκαν επιτυχώς εγγράψιμες πηγές διαμορφώσεων, πιθανό να μην μπορούν να αποθηκευθούν μερικές αλλαγές διαμόρφωσης

en: OAF parse error: %s
el: Σφάλμα γραμματικής ανάλυσης OAF: %s

en: OAF problem description: '%s'
el: Περιγραφή προβλήματος OAF: '%s'

en: OWNER
el: ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ

en: Object Activation Framework error
el: Σφάλμα Πλαισίου Ενεργοποίησης Αντικειμένων (ΠΕΑ)

en: Opened BerkeleyDB source at root %s
el: Άνοιχτηκε η πηγή BerkeleyDB στο ριζικό κατάλογο %s

en: Operation not allowed without configuration server
el: Η λειτουργία δεν επιτρέπεται χωρίς εξυπηρετητή ρυθμίσεων

en: Owner: %s
el: Ιδιοκτήτης: %s

en: Pair car type must be a primitive type: string, int, float or bool
el: Το είδος ζεύγους car πρέπει να είναι πρωταρχικός τύπος δεδομένου: αλφαριθμητικό, ακέραιος, κιν. υποδιαστολής ή δυαδικός

en: Pair cdr type must be a primitive type: string, int, float or bool
el: Το είδος ζεύγους cdr πρέπει να είναι πρωταρχικός τύπος δεδομένου: αλφαριθμητικό, ακέραιος, κιν. υποδιαστολής ή δυαδικός

en: Parse error
el: Σφάλμα γραμματικής ανάλυσης

en: Permission denied
el: Άρνηση πρόσβασης

en: Ping option must be used by itself.
el: Η επιλογή ανίχνευσης (ping) πρέπει να χρησιμοποιείται μόνη της.

en: Print all key/value pairs in a directory.
el: Εκτύπωση όλων των ζευγών κλειδιών/τιμών σε ένα κατάλογο.

en: Print all subdirectories and entries under a dir, recursively.
el: Εκτύπωση όλων των υποκαταλόγων και εγγραφών κάτω από ένα κατάλογο, αναδρομικά.

en: Print all subdirectories in a directory.
el: Εκτύπωση όλων των υποκαταλόγων κάτω από ένα κατάλογο.

en: Print the value of a key to standard output.
el: Εκτύπωση της τιμής ενός κλειδιού στην κανονική  έξοδο

en: Properly installs schema files on the command line into the database. GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable should be set to a non-default config source or set to the empty string to use the default.
el: Εγκαθιστά σωστά τα αρχεία σχήματος στη γραμμή εντολών στη βάση δεδομένων. Η μεταβλητή περιβάλλοντος GCONF_CONFIG_SOURCE θα πρέπει να τεθεί σε μια μη εξ ορισμού πηγή διαμόρφωσης ή να τεθεί το κενό αλφαριθμητικό να χρησιμοποιεί το εξ ορισμού.

en: Quoted string doesn't begin with a quotation mark
el: Το παρατιθέμενο αλφαριθμητικό δεν αρχίζει με εισαγωγικό σημείο

en: Quoted string doesn't end with a quotation mark
el: Το παρατιθέμενο αλφαριθμητικό δεν τελειώνει με εισαγωγικό σημείο

en: Read error on file `%s': %s
el: Σφάλμα ανάγνωσης στο αρχείο `%s': %s

en: Received invalid value in set request
el: Λήφθηκε άκυρη τιμή στην αίτηση καταχώρησης

en: Received list from gconfd with a bad list type
el: Παραληφθείσα λίστα από το gconfd με λανθασμένο τύπο λίστας

en: Received request to drop all cached data
el: Λήφθηκε αίτηση απόρριψης όλων των ενταμιευμένων δεδομένων

en: Received request to sync synchronously
el: Λήφθηκε αίτηση για σύγχρονο συγχρονισμό

en: Received signal %d, dumping core. Please report a GConf bug.
el: Λήφθηκε σήμα %d, ακολουθεί αποτύπωση μνήμης. Παρακαλώ αναφέρατε το σφάλμα GConf.

en: Received signal %d, shutting down abnormally. Please file a GConf bug report.
el: Λήφθηκε σήμα %d, απότομο κλείσιμο. Παρακαλώ αναφέρατε το σφάλμα GConf.

en: Received signal %d, shutting down cleanly
el: Λήφθηκε σήμα %d, ομαλό κλείσιμο

en: Return 0 if gconfd is running, 2 if not.
el: Επιστρέφει 0 αν το gconfd εκτελείται, 2 αν όχι

en: Return 0 if the directory exists, 2 if it does not.
el: Επιστρέφει 0 αν ο κατάλογος υπάρχει, 2 αν δεν υπάρχει.

en: Returning exception: %s
el: Επιστρέφεται εξαίρεση: %s

en: SOURCE
el: ΠΗΓΗ

en: Schema `%s' specified for `%s' stores a non-schema value
el: Το σχήμα `%s' που ορίζεται για το `%s' αποθηκεύει τιμή μη-σχήματος

en: Server couldn't resolve the address `%s'
el: Ο εξυπηρέτης δεν μπόρεσε να αναλύσει τη διεύθυνση `%s'

en: Set a key to a value and sync. Use with --type.
el: Ανάθεση μιας τιμής σε ένα κλειδί και συγχρονισμός. Χρήση με --type.

en: Set a schema and sync. Use with --short-desc, --long-desc, --owner, and --type.
el: Ανάθεση ενός σχήματος και συγχρονισμός. Χρήση με --short-desc, --long-desc, --owner, και --type.

en: Short Desc: %s
el: Σύντομη Περιγραφή: %s

en: Shut down gconfd. DON'T USE THIS OPTION WITHOUT GOOD REASON.
el: Κλείσιμο gconfd. ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΣΚΟΠΑ.

en: Shutdown error: %s
el: Σφάλμα κλεισίματος: %s

en: Shutdown request received
el: Λήφθηκε αίτηση κλεισίματος

en: Some client removed itself from the GConf server when it hadn't been added.
el: Κάποιος πελάτης διεγράφτηκε από τον εξυπηρετητή GConf ενώ δεν είχε προστεθεί.

en: Specify a configuration source to use rather than the default path
el: Καθορίστε μια πηγαία διαμόρφωση προς χρήση αντί για την εξ ορισμού διαδρομή

en: Specify a schema file to be installed
el: Καθορίστε ένα σχήμα προς εγκατάσταση

en: Specify a several-line description to go in a schema.
el: Καθορίστε μια περιγραφή αρκετών γραμμών για ένα σχήμα.

en: Specify a short half-line description to go in a schema.
el: Καθορίστε μια μικρή περιγραφή μισής γραμμής για ένα σχήμα.

en: Specify the owner of a schema
el: Καθορίστε τον ιδιοκτήτη ενός σχήματος

en: Specify the schema name followed by the key to apply the schema name to
el: Καθορισμός του ονόματος σχήματος ακολουθούμενου του κλειδιού για την εφαρμογή του ονόματος σχήματο

en: Specify the type of the car pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
el: Καθορισμός του τύπου της τιμής car που ανατίθεται ή τον τύπο της τιμής που περιγράφει ένα σχήμα. Μονοσήμαντες συντομεύσεις είναι εντάξει.

en: Specify the type of the cdr pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
el: Καθορισμός του τύπου της τιμής cdr που ανατίθεται ή τον τύπο της τιμής που περιγράφει ένα σχήμα. Μονοσήμαντες συντομεύσεις είναι εντάξει.

en: Specify the type of the list value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
el: Καθορισμός του τύπου της τιμής της λίστας που ανατίθεται ή τον τύπο της τιμής που περιγράφει ένα σχήμα. Μονοσήμαντες συντομεύσεις είναι εντάξει.

en: Specify the type of the value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
el: Καθορισμός του τύπου της τιμής που ανατίθεται ή τον τύπο της τιμής που περιγράφει ένα σχήμα. Μονοσήμαντες συντομεύσεις OK.

en: Success
el: Επιτυχία

en: The '/' name can only be a directory, not a key
el: Το όνομα '/' μπορεί να είναι μόνο κατάλογος, όχι κλειδί

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of keys inside the directories on the command line.
el: Βασανιστικός έλεγχος μιας εφαρμογής με ανάθεση και αφαίρεση αρκετών κλειδιών μέσα στους καταλόγους στη γραμμή εντολών.

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of values of different types for keys on the command line.
el: Βασανιστικός έλεγχος μιας εφαρμογής με ανάθεση και αφαίρεση αρκετών τιμών διαφορετικών τύπων για κλειδιά στη γραμμή εντολών.

en: Trying to break your application by setting bad values for key:
      %s
el: Προσπάθεια ανίχνευσης ελλαττώματος στην εφαρμογή θέτοντας άσχετες τιμές για το κλειδί:
      %s

en: Trying to break your application by setting bad values for keys in directory:
      %s
el: Προσπάθεια ανίχνευσης ελλαττώματος στην εφαρμογή θέτοντας άσχετες τιμές για το κλειδί στον κατάλογο:
      %s

en: Type mismatch
el: Κακοταίριασμα ειδών

en: Type: %s
el: Τύπος: %s

en: Unable to open saved state file '%s': %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου αποθηκευμένης κατάστασης `%s': %s

en: Unable to remove directory `%s' from the XML backend cache, because it has not been successfully synced to disk
el: Αδύνατη η διαγραφή του καταλόγου `%s' από τη λανθάνουσα μνήμη του στηλωτή XML, διότι δεν έχει συγχρονισθεί επιτυχώς στο δίσκο

en: Unable to restore a listener on address '%s', couldn't resolve the database
el: Αδυναμία αποκατάστασης ακροατή στη διεύθυνση '%s', αδύνατη η διεκπαιρέωση της βάσης δεδομένων

en: Unknown OAF error
el: Άγνωστο σφάλμα OAF

en: Unloading BerkeleyDB (BDB) backend module.
el: Εκφορτώνεται η μονάδα υποστήριξης BerkeleyDB (BDB).

en: Unloading XML backend module.
el: Εκφορτώνεται η μονάδα υποστήριξης XML

en: Unset
el: Αφαίρεση

en: Unset the keys on the command line
el: Αποκαταχώρηση κλειδιών στη γραμμή εντολών

en: Unsynced directory deletions when shutting down XML backend
el: Μη-συγχρονισμένες διαγραφές καταλόγων κατά τον τερματισμό του στηλωτή XML

en: Value at '%s' is not a schema
el: Η τιμή στο '%s' δεν είναι ένα σχήμα

en: Value for `%s' set in a read-only source at the front of your configuration path.
el: Η τιμή για το `%s' έχει οριστεί σε πηγή μόνο για ανάγνωση στην αρχή του μονοπατιού ρυθμίσεων.

en: Value type is only relevant when setting a value
el: Ο τύπος τιμής είναι σχετικός μόνο κατά την ανάθεση μιας τιμής

en: WARNING: <locale> node has no `name="locale"' attribute, ignoring
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Ο κόμβος <locale> δεν έχει την ιδιότητα `name="locale", αγνοείται

en: WARNING: Failed to parse default value `%s' for schema (%s)
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αποτυχία στην γραμματική ανάλυση της τιμής `%s' για το σχήμα (%s)

en: WARNING: Invalid node <%s> in a <locale> node
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Άκυρος κόμβος <%s> σε ένα κόμβο <locale>

en: WARNING: You cannot set a default value for a schema
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Δεν είναι δυνατό να τεθεί εξ' ορισμού τιμή για ένα σχήμα

en: WARNING: car_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ: Το car_type μπορεί να είναι μόνο ακέραιος, κιν. υποδιαστολής, αλφαριθμητικό ή δυαδικός και όχι `%s'

en: WARNING: cdr_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ: Το cdr_type μπορεί να είναι μόνο ακέραιος, κιν. υποδιαστολής, αλφαριθμητικό ή δυαδικός και όχι `%s'

en: WARNING: empty <applyto> node
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: κενός κόμβος <applyto>

en: WARNING: failed to associate schema `%s' with key `%s': %s
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αποτυχία συσχέτισης σχήματος `%s' με το κλειδί `%s': %s

en: WARNING: failed to install schema `%s' locale `%s': %s
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αποτυχία εγκατάστασης σχήματος `%s' τοπικής ρύθμισης `%s': %s

en: WARNING: failed to parse type name `%s'
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αποτυχία γραμματικής ανάλυσης ονόματος τύπου `%s'

en: WARNING: gconftool internal error, unknown GConfValueType
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Εσωτερικό σφάλμα του gconftool, άγνωστο GConfValueType

en: WARNING: invalid or missing car_type or cdr_type for schema (%s)
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: άκυρο ή απών car_type ή cdr_type για το σχήμα (%s)

en: WARNING: invalid or missing list_type for schema (%s)
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: άκυρο ή απών list_type για το σχήμα (%s)

en: WARNING: invalid or missing type for schema (%s)
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Άκυρος ή απών τύπος για το σχήμα (%s)

en: WARNING: list_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ: Το list_type μπορεί να είναι μόνο ακέραιος, κιν. υποδιαστολής, αλφαριθμητικό ή δυαδικός και όχι `%s'

en: WARNING: multiple <locale> nodes for locale `%s', ignoring all past first
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: πολλαπλοί κόμβοι <locale> για την τοπική ρύθμιση `%s', αγνοούνται όλοι μετά τον πρώτο

en: WARNING: no key specified for schema
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: δεν έχει καθοριστεί κλειδί για το σχήμα

en: WARNING: node <%s> below <gconfschemafile> not understood
el: Προειδοποίηση: Ο κόμβος <%s> δεν είναι κατανοητός χαμηλότερα από το <gconfschemafile>

en: WARNING: node <%s> not understood below <schema>
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Ο κόμβος <%s> δεν είναι κατανοητός χαμηλότερα από το <schema>

en: WARNING: node <%s> not understood below <schemalist>
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Ο κόμβος <%s> δεν είναι κατανοητός χαμηλότερα από το <schemalist>

en: When setting a list you must specify a primitive list-type
el: Όταν ορίζετε λίστα πρέπει να καθορίζετε και το είδος της

en: When setting a pair you must specify a primitive car-type and cdr-type
el: Όταν ορίζετε ζεύγος πρέπει να καθορίζετε τα είδη των car και cdr

en: XML filename `%s' is a directory
el: Το αρχείο XML `%s' είναι κατάλογος

en: You must have at least one <locale> entry in a <schema>
el: Πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον μία καταχώρηση <locale> σε ένα <schema>

en: You must specify a config source with --config-source when using --direct
el: Πρέπει να καθορίσετε μια πηγή διαμόρφωσης με την --config-source όταν χρησιμοποιείτε την --direct

en: `%c' is an invalid character in key/directory names
el: `%c' δεν είναι έγκυρος χαρακτήρας σε ονόματα κλειδιών/καταλόγων

en: attempt to add already-listed OAF directory
el: προσπάθεια πρόσθεσης ήδη καταχωρημένου καταλόγου OAF

en: attempt to remove not-listed OAF object directory
el: προσπάθεια αφαίρεσης μη καταχωρημένου καταλόγου αντικειμένων OAF

en: couldn't create directory `%s': %s
el: αδύνατη η δημιουργία καταλόγου `%s': %s

en: gconfd compiled with debugging; trying to load gconf.path from the source directory
el: το gconfd μεταγλωττίστηκε με πληροφορίες αποσφαλμάτωσης· προσπάθεια να φορτωθεί το gconf.path από τον πηγαίο κατάλογο

en: int|bool|float|string
el: ακέραιος|δυαδικός|κινητής υποδιαστολής|αλφαριθμητικό

en: int|bool|float|string|list|pair
el: ακέραιος|δυαδικός|κινητής υποδιαστολής|αλφαριθμητικό|λίστα|ζεύγος

en: parsing XML file: lists and pairs may not be placed inside a pair
el: ανάλυση αρχείου XML: λίστες και ζεύγη δε μπορούν να τοποθετηθούν μέσα σε ζεύγος

en: starting (version %s), pid %u user '%s'
el: εκκινείται (έκδοση %s), ταυτ. διεργ. %u χρήστης `%s'
