control-center 1.4.0 - en to el translation catalogue (286 entries)

en:  (Not found)
el:  (Δε βρέθηκε)

en:  Normal
el:  Κανονική

en: %s (Current)
el: %s (Τρέχων)

en: %s Settings...
el: Ρυθμίσεις %s...

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
el: -greek-helvetica-medium-r-normal-*-*-120-*-*-p-*-*-*

en: About
el: Περί

en: About the GNOME control-center.
el: Πέρι του κέντρου ελέγχου του GNOME.

en: Acceleration
el: Επιτάχυνση

en: Add New Window Manager
el: Νέος διαχειριστής παραθύρων

en: Add...
el: Νέος...

en: Animate circles.
el: Κίνηση κύκλων.

en: Another item
el: Άλλη επιλογή

en: At the mouse pointer
el: Στη θέση του δείκτη ποντικιού

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Author: UNKNOWN
el: Συγγραφέας: ΑΓΝΩΣΤΟΣ

en: Auto
    Preview
el: Αυτόματη
    Επισκόπιση

en: Available Themes
el: Διαθέσιμα θέματα

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bubbles exist in three dimensions.
el: Οι φυσσαλίδες να εμφανίζονται σε 3Δ.

en: By Its
el: Του

en: COLOR
el: ΧΡΩΜΑ

en: Can detach and move menus
el: Ενεργ. απόσπασης και μετακίνησης μενού

en: Can detach and move toolbars
el: Ενεργ. απόσπασης και μετακίνησης εργαλειοθηκών

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
el: Δε βρέθηκε hbox, χρήση απλού επιλογέα αρχείων

en: Catcha
el: Μπα

en: Cell
el: Κύτταρο

en: Center image.
el: Εικόνα στο κέντρο.

en: Centered
el: Κεντραρισμένο

en: Change to display in monochrome.
el: Αλλαγή εμφάνισης σε μονόχρωμο.

en: Click on keypress
el: Κλίκ κατά την πίεση

en: Click volume
el: Ένταση κλίκ

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Closer
el: Πλησιέστερα

en: Colors
el: Χρώματα

en: Colors:
el: Χρώματα:

en: Command
el: Εντολή

en: Command '%s' failed
el: Εκτέλεση εντολής '%s' ανεπιτυχής

en: Command cannot be empty
el: Δεν επιτρέπεται κενή εντολή

en: Command:
el: Εντολή:

en: Configuration Command:
el: Πρόγραμμα ρυθμίσεων:

en: Control Center
el: Κέντρο Ελέγχου

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
el: Εκκίνηση του '%s' ανεπιτυχής.
    Επαναφορά του προηγούμενου διαχειριστή παραθύρων '%s'

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
el: Απόπειρες εκκίνησης διαχειριστή παραθύρων απέτυχαν.
    Παρακαλώ εκτελέστε κάποιο διαχειριστή. Αυτό μπορείτε να
    το κάνετε επιλέγοντας "Εκτέλεση προγράμματος" από το
    κεντρικό μενού του GNOME

en: Count:
el: Μετρητής:

en: Cycle through colormap.
el: Αλλαγή ανάμεσα όλων των χρωμάτων.

en: Cycle through colors.
el: Αλλαγή του χρώματος.

en: Default value
el: Εξ' ορισμού τιμή

en: Delay between drawing the maze and starting the solution.
el: Καθυστέρηση μεταξύ σχεδίασης του λαβυρίνθου και εκκίνησης της λύσης.

en: Delay between each step in the maze.
el: Καθυστέρηση μεταξή κάθε βήματος στο λαβύρινθο.

en: Delay between finishing the maze and starting a new one.
el: Καθυστέρηση μεταξύ του τερματισμού ενός λαβυρίνθου και εκκίνησης νέου.

en: Delay between redraws.
el: Υστέρηση μεταξύ επανασχεδιάσεων.

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Denser
el: Πυκνότερα

en: Density
el: Πυκνότητα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Dialog Behavior
el: Συμπεριφορά Διαλόγων

en: Dialog Layout
el: Διάταξη Διαλόγων

en: Dialog buttons have icons
el: Κουμπιά διαλόγων με εικονίδια

en: Dialogs
el: Διάλογοι

en: Disabled
el: Ανενεργό

en: Discard all changes
el: Απόριψη όλων των αλλαγών

en: Display screensaver in monochrome.
el: Εμφάνιση της προφύλαξης οθόνης σε μονόχρωμο.

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
el: Εμφάνιση επένδυσης: μωσαϊκό, κέντρο, νέα κλίμακα

en: Distance from center of cube
el: Απόσταση από το κέντρο του κύβου

en: Don't hide bubbles when they pop.
el: Να μην αποκρύπτονται οι φυσσαλίδες όταν σκάνε.

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
el: Σχεδίαση κύκλων αντί εικόνων για τις φυσσαλίδες.

en: Draw square at weird starting points.
el: Σχεδίαση τετραγώνου σε παράξενα σημεία εκκίνησης.

en: Duration (ms)
el: Διάρκεια (ms)

en: Duration of current shape.
el: Διάρκεια τρέχοντος σχήματος.

en: Duration of laser burst.
el: Διάρκεια ριππής λέιζερ.

en: Edit Window Manager
el: Διόρθωση Διαχ. Παραθύρων

en: Edit...
el: Διόρθωση...

en: Eenie
el: Τρία

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable sound server startup
el: Ενεργοποίηση εξυπηρέτη ήχων

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
el: Σφάλμα αριχκοποίησης εφαρμογιδίου `url-properties'.

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
el: Σφάλμα εγκατάστασης θέματος:
    '%s'
    %s

en: Event
el: Συμβάν

en: Extension
el: Επέκταση

en: Extension:
el: Επέκταση:

en: Farther
el: Μακρύτερα

en: Fast
el: Ταχεία

en: Faster
el: Πιο γρήγορα

en: File to Play
el: Αρχείο ήχου

en: Fractals should grow.
el: Τα φράκταλ να μεγαλώνουν.

en: Frequency of missile launch
el: Συχνότητα εκκίνησης πυραύλων

en: GNOME Control Center
el: Κέντρο Ελέγχου GNOME

en: GNOME MDI Options
el: Επιλογές GNOME MDI

en: General
el: Γενικά

en: Gnome editor
el: Διορθωτής του GNOME

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
el: Προσανατολισμός διαβάθμισης: κατακόρυφη ή οριζόντια

en: Have at maximum size
el: Να είναι στο μέγιστο μέγεθος

en: Have transparent bubbles.
el: Χρήση διαφανών φυσσαλίδων.

en: Help browser
el: Πρόγραμμα βοήθειας

en: Help browser (new window)
el: Πρόγραμμα βοήθειας (νέο παράθυρο)

en: Help with the GNOME control-center.
el: Βοήθεια για το κέντρο ελέγχου του GNOME.

en: High
el: Υψηλή

en: Home directory doesn't exist!
el: Αρχικός κατάλογος ανύπαρκτος!

en: Horizontal Gradient
el: Οριζόντια Διαβάθμιση

en: IMAGE
el: ΕΙΚΟΝΑ

en: IMAGE-FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ-ΕΙΚΟΝΑΣ

en: IOR of the control-center
el: IOR του control-center

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
el: Αγνόηση εξ' ορισμού ενέργειών.  Χρήση σε ειδικές περιπτώσεις init-session

en: Initialize session settings
el: Αρχικοποίηση ρυθμίσεων συνεδρίας

en: Install new
    theme...
el: Εγκατάσταση
    νέου θέματος...

en: Item 1
el: Επιλογή ένα

en: Keyboard click
el: Κλίκ πληκτρολογίου

en: Large
el: Μεγάλο

en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Left
el: Αριστερά

en: Left handed
el: Αριστερόχειρας

en: Left-justify buttons
el: Αριστερή στοίχιση κουμπιών

en: Less
el: Λιγότερο

en: Less Delay
el: Λιγότερη Καθυστέρηση

en: Longer
el: Μακρύτερα

en: Low
el: Χαμηλή

en: MODE
el: ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: Maximum number of lines.
el: Μέγιστος αριθμός γραμμών.

en: Maximum radius increment
el: Μέγιστη αύξηση ακτίνας

en: Meenie
el: Πουλάκια

en: Menu Options
el: Επιλογές Μενού

en: Menu items have icons
el: Επιλογές μενού με εικονίδια

en: Modal
el: Αποκλειστικό

en: Moe
el: Α μπε

en: Monochrome
el: Μονόχρωμο

en: More
el: Περισσότερο

en: More Delay
el: Περισσότερη Καθυστέρηση

en: Mouse buttons
el: Πλήκτρα ποντικιού

en: Mouse motion
el: Κίνηση ποντικιού

en: Multi-capplet id.
el: ID πολλαπλού εφαμογιδίου.

en: Mynie
el: Κάθονταν

en: Name cannot be empty
el: Δεν επιτρέπεται κενό όνομα

en: Name:
el: Όνομα:

en: Netscape (new window)
el: Netscape (νέο παράθυρο)

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
el: Βοήθεια για τις παρούσες ρυθμίσεις ανύπαρκτη ή μη εγκατεστημένη. Παρακαλώ
    βεβαιωθείτε ότι ο Οδηγός Χρήσης του GNOME είναι εγκατεστημένος στο σύστημα σας.

en: Number
el: Αριθμός

en: Number of Colors
el: Αριθμός Χρωμάτων

en: Number of Colors.
el: Αριθμός Χρωμάτων.

en: Number of bubbles to use.
el: Αριθμός φυσσαλίδων για χρήση.

en: Number of circles to use.
el: Αριθμός κύκλων προς χρήση.

en: Number of cycles
el: Αριθμός επαναλήψεων

en: Number of interpolation steps.
el: Αριθμός βημάτων παρεμβολής.

en: Number of iterations.
el: Αριθμός επαναλήψεων.

en: Number of particles
el: Αριθμός σωματιδίων

en: Number of pixels before a color change.
el: Αριθμός από εικονοστοιχεία πριν την αλλαγή χρώματος.

en: Number of pixels to use.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων προς χρήση.

en: Number of planets to use.
el: Αριθμός πλανητών προς χρήση.

en: Number of points.
el: Αριθμός σημείων.

en: Number of polygons to use.
el: Αριθμός πολυγώνων προς χρήση.

en: Number of seeds
el: Αριθμός σπόρων

en: Number of segments.
el: Αριθμός κατατμήσεων.

en: Number of trails.
el: Αριθμός ίχνων.

en: Number of trees to use.
el: Αριθμός δέντρων προς χρήση.

en: Number to use.
el: Αριθμός προς χρήση.

en: OK
el: Εντάξει

en: ORIENT
el: ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ

en: Objects should leave trails behind them.
el: Τα αντικείμενα να αφήνουν ίχνη πίσω τους.

en: Offset
el: Μετατόπιση

en: One
el: Ένα

en: Open figures.
el: Ανοιχτές φιγούρες.

en: Orbit should decay.
el: Η τροχιά να φθίνει.

en: Particles on screen
el: Κόκκοι στην οθόνη

en: Pitch (Hz)
el: Συχνότητα (Hz)

en: Place dialogs over application window when possible
el: Τοποθέτηση διαλόγων πάνω από το παράθυρο εφαρμογής όποτε είναι δυνατόν

en: Play
el: Εκτέλεση

en: Points:
el: Σημεία:

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
el: Εάν πιέσετε το κουμπί θα εμφανιστεί πλαίσιο διαλόγου για τη ρύθμιση του παρόντος screensaver.

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Previous window manager did not die
el: Ο προηγούμενος διαχειριστής παραθύρων δεν τερματίστηκε

en: Protocol
el: Πρωτόκολο

en: Put a bridge over the logo?
el: Τοποθέτηση γέφυρας επάνω από το λογότυπο;

en: Put buttons on edges
el: Κουμπιά στις άκρες

en: RANDOM SCREENSAVER
el: ΤΥΧΑΙΟΣ SCREENSAVER

en: Radio Button 1
el: Ραδιοπλήκτρο 1

en: Radio Button 2
el: Ραδιοπλήκτρο 2

en: Random
el: Τυχαίο

en: Random Settings
el: Ρυθμίσεις τυχαίου

en: Remove
el: Διαγραφή

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Right
el: Δεξιά

en: Right handed
el: Δεξιόχειρας

en: Right-justify buttons
el: Δεξιά στοίχιση κουμπιών

en: Run Configuration Tool for %s
el: Εκτέλεση εργαλείου ρυθμίσεων του %s

en: Run In Terminal
el: Εκτέλεση εντός τερματικού

en: Sample Button
el: Δείγμα Κουμπιού

en: Sample Check Button
el: Δείγμα Κουμπιού Επιλογής

en: Sample Text Entry Field
el: Δείγμα Πεδίου Κειμένου

en: Save Session Later
el: Αποθήκευση συνεδρίας αργότερα

en: Save Session Now
el: Αποθήκευση συνεδρίας τώρα

en: Scaled
el: Νέα κλίμακα

en: Screen Saver
el: Screensaver

en: Screen Saver Demo
el: Επίδειξη screensaver

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: Seeds
el: Σπόρια

en: Segments
el: Κατατμήσεις

en: Segments:
el: Τμήματα:

en: Select a theme to install
el: Επιλογή θέματος προς εγκατάσταση

en: Select sound file
el: Επιλογή αρχείου ήχου

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
el: Περιοχή προεπισκόπισης επιλεγμένων θεμάτων.

en: Session
el: Συνεδρία

en: Set
el: Καθορισμός

en: Set background image.
el: Καθορισμός εικόνας φόντου.

en: Set parameters from saved state and exit
el: Παράμετροι από αποθηκευμένη κατάσταση και έξοδος

en: Sets the wallpaper to the value specified
el: Χρήση επένδυσης βάσει καθορισμένων παραμέτρων

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: Shorter
el: Κοντύτερα

en: Size of burst.
el: Μέγεθος έκρηξης.

en: Size of object.
el: Μέγεθος αντικειμένου.

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Slim
el: Λεπτό

en: Slow
el: Αργή

en: Slower
el: Αργότερα

en: Small
el: Μικρό

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: Sorry, no help is available for these settings.
el: Με συγχωρείτε, δεν υπάρχει βοήθεια για αυτές τις ρυθμίσεις.

en: Sound Events
el: Συμβάντα

en: Sounds for events
el: Ήχοι συμβάντων

en: Specifies end background color for gradient
el: Καθορισμός τελικού χρώματος διαβάθμισης για το φόντο

en: Specifies the background color
el: Καθορισμός χρώματος φόντου

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Speed of Motion
el: Ταχύτητα Κίνησης

en: Speed of Motion.
el: Ταχύτητα Κίνησης.

en: Speed of animation.
el: Ταχύτητα κίνησης.

en: Speed of the 90 degree rotation.
el: Ταχύτητα περιστρογής 90 μοιρών.

en: Start After
el: Εκκίνηση μετά από

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
el: Έναρξη %s
    (λήξη απόπειρας σε %d δευτερόλεπτα)

en: Statusbar Options
el: Επιλογές Γραμμής Κατάστασης

en: Submenu
el: Υπομενού

en: Test
el: Δοκιμή

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
el: Στις ακόλουθες κατηγορίες έγιναν αλλαγές που δεν έχουν οριστικοποιηθεί. Για να διορθώσετε κάτι, παρακαλώ κάντε διπλό κλίκ στην επιθυμητή κατηγορία.

en: The sound file for this event does not exist.
el: Το αρχείο ήχου για το παρόν συμβάν δεν υπάρχει.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
el: Το αρχείο ήχου για το παρόν συμβάν δεν υπάρχει.
    Εάν επιθυμείτε, μπορείτε να εγκαταστήσετε το πακέτο
    gnome-audio, με συλλογή μερικών ήχων.

en: Theme does not exist
el: Ανύπαρκτο θέμα

en: Thinner
el: Αραιότερα

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
el: Το παρόν κέντρο ελέγχου του GNOME δεν περιλαμβάνει υποστήριξη ήχου

en: Threshold
el: Κατώφλι

en: Tiger
el: Μπλομ

en: Tiled
el: Πλακόστρωτο

en: Time between redraws.
el: Χρόνος μεταξύ επανασχεδιάσεων.

en: Time between redraws:
el: Χρόνος μεταξύ επανασχεδιάσεων:

en: Time finished product is shown.
el: Χρόνο εμφάνισης του αποτελέσματος.

en: Time to fade away.
el: Χρόνος για ξεθώριασμα.

en: Time to show each picture.
el: Χρόνος εμφάνισης κάθε εικόνας.

en: Toe
el: κιθεμπλόμ

en: Toolbar Options
el: Επιλογές Εργαλειοθήκης

en: Top
el: Επάνω

en: Toplevel
el: Παράθυρο

en: Try
el: Δοκιμή

en: Twist speed:
el: Ταχύτητα συστροφής:

en: Twist:
el: Συστροφή:

en: Two
el: Δύο

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown file format
el: Άγνωστος τύπος αρχείου

en: Use XOR drawing function.
el: Χρήση λειτουργίας σχεδίασης XOR.

en: Use a gradient of colors between circles.
el: Χρήση διαβάθμισης χρωμάτων μεταξύ των κύκλων.

en: Use additive color model.
el: Χρήση μοντέλου προσθετικού χρώματος.

en: Use color when drawing.
el: Χρήση χρώματος κατά τη σχεδίαση.

en: Use custom font.
el: Χρήση ειδικής γραμματοσειράς.

en: Use lissajous figures to get points.
el: Χρήση σχημάτων lissajous για τα σημεία.

en: Use raw shapes
el: Χρήση απλών σχημάτων

en: Use red/blue 3d seperation.
el: Χρήση διαχώρισης 3Δ κόκκινου/μπλε.

en: User Font
el: Γραμματοσειρά χρήστη

en: Vertical Gradient
el: Κάθετη Διαβάθμιση

en: Volume
el: Ένταση

en: Wallpaper
el: Επένδυση

en: Wallpaper Selection
el: Επιλογή επένδυσης

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Wide
el: Πλατύ

en: Window manager is session managed
el: Ο διαχ. συνεδρίας αναλαμβάνει το διαχ. παραθύρων

en: Wobble:
el: Ταλάντευση:

en: X ID of the socket it's plugged into
el: X ID της υποδοχής που το δέχεται

en: You cannot delete the current Window Manager
el: Διαγραφή τρέχοντος διαχειριστή παραθύρων δεν επιτρέπεται

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
el: Ο διαχειριστής παραθύρων έχει αλλαχθεί. Προκειμένου να αποθηκευτεί
    αυτή η αλλαγή, πρέπει να αποθηκεύσετε την τρέχουσα συνεδρία.
    Αυτό μπορείτε να το κάνετε αμέσως, επιλέγοντας "Αποθήκευση συνεδρίας
    τώρα". Διαφορετικά, μπορείτε να αποθηκεύσετε τη συνεδρία αργότερα, είτε
    επιλέγοντας "Αποθήκευση τρέχουσας συνεδρίας" από τις "Ρυθμίσεις"
    στο κεντρικό μενού του GNOME, είτε επιλέγοντας "Αποθήκευση συνεδρίας"
    στο πλαίσιο διαλόγου κατά τον τερματισμό.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
el: Ο διαχειριστής παραθύρων έχει αλλαχθεί. Προκειμένου να αποθηκευτεί
    αυτή η αλλαγή, πρέπει να αποθηκεύσετε την τρέχουσα συνεδρία.
    Αυτό μπορείτε να το κάνετε αμέσως, επιλέγοντας "Αποθήκευση συνεδρίας
    τώρα". Διαφορετικά, μπορείτε να αποθηκεύσετε τη συνεδρία αργότερα, είτε
    επιλέγοντας "Αποθήκευση τρέχουσας συνεδρίας" από τις "Ρυθμίσεις"
    στο κεντρικό μενού του GNOME, είτε επιλέγοντας "Αποθήκευση συνεδρίας"
    στο πλαίσιο διαλόγου κατά τον τερματισμό.

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
el: σφάλμα αρχικοπόιησης κατά την εκκίνηση του εφαρμογιδίου 'background-properties-capplet'.
    τερματισμός...

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
el: σφάλμα αρχικοποίησης κατά την εκκίνηση του 'keyboard-properties-capplet'.
    τερματισμός...

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
el: σφάλμα αρχικοποίησης κατά την εκκίνηση του 'mouse-properties-capplet'.
    τερματισμός...

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
el: σφάλμα αρχικοποίσης κατά την εκκίνηση του 'sound-properties-capplet'.

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
el: σφάλμα αρχικοποίησης κατά την εκκίνηση του 'wm-properties-capplet'.
    τερματισμός...

en: capplet-command to be run.
el: εντολή-capplet προς εκτέλεση.

en: handler:
el: διαχειριστής:

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
el: id εφαρμογιδίου ελέγχου -- ανάθεση από το control-center

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
el: wm-properties-capplet: Αρχικοποίηση διαχειριστή παραθύρων αδύνατη.
    	ανεπιτυχής εκκίνηση του '%s'

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
el: wm-properties-capplet: Αρχικοποίηση διαχειριστή παραθύρων αδύνατη.
    	Ο τερματισμός του ήδη υπάρχοντος διαχειριστή δεν ήταν δυνατός
