textutils 2.1 - en to el translation catalogue (308 entries)

en: 
      -B, --binary             use binary writes to the console device.
el: 
      -B, --binary             χρήση δυαδικών γραψιμάτων στη συσκευή της κονσόλας.

en: 
    # users=%u
el: 
    # χρήστες=%u

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
el: 
    Σαν ειδική περίπτωση, η cp δημιουργεί αντίγραφα της ΠΗΓΗΣ όταν οι επιλογές
    και τα ΠΗΓΗ και ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ έχουν το ίδιο όνομα, για ένα υπάρχον, κανονικό αρχείο.

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
el: 
    Προσέχτε οτι πολλοί τελεστές(operators) χρειάζονται χαρακτήρες διαφυγής ή
    εισαγωγικά για τα κελύφη (shells).
    Οι συγκρίσεις είναι αριθμητικές εάν και οι δυο ΠΑΡΑΜετροι είναι αριθμοί,
    ή αλλιώς λεξικογραφικοί.
    Το ταίριασμα με πρότυπο επιστρέφει την αλυσίδα που βρέθηκε μεταξύ
    \( και \) ή κενό. Εαν \( και \) δεν χρησιμοποιήθηκαν, τοτε επιστρέφει
    τον αριθμό των χαρακτήρων που ταίριαξαν ή 0.

en: 
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
el: 
    Προσέχτε οτι οι παρενθέσεις χρειάζονται τους χαρακτήρες διαφυγής 
    (π.χ. `\') για κελύφη (shells).
    Ενας ΑΚΕΡΑΙΟΣ μπορεί επίσης να είναι -l ΑΛΥΣΙΔΑ, το οποίο εκτιμάται
    στο μήκος της ΑΛΥΣΙΔΑΣ.

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
el: 
    Χειρίζεται την 'tty' γραμμή που συνδέεται με την τυπική είσοδο.  Χωρίς
    παραμέτρους, εκτυπώνει την ταχύτητα, την κατάσταση της γραμμής, και
    τις εφαρμοσμένες μετατροπές από το 'stty sane'.  Στις επιλογές, ο
    ΧΑΡακτήρας εκλαμβάνεται κυριολεκτικά, ή κωδικοποιείται οπως ^c, 0x37, 0177
    ή 127. Eιδικές τιμές όπως ^- ή το undef απενεργοποιούσαν τους ειδικούς
    χαρακτήρες.

en: 
    Report bugs to <%s>.
el: 
    Αναφέρατε σφάλματα στο <%s>.

en:       --help     display this help and exit
el:       --help       εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος

en:  (backup: %s)
el:  (αντίγραφο ασφαλείας: %s)

en:  groups=
el:  ομάδες=

en:  old
el: παλιά

en: %c: invalid suffix character in obsolescent option
el: %c: μη έγκυρος χαρακτήρας κατάληξης σε εκτός χρήσης επιλογή

en: %d: fmt="%s" width=%d
el: %d: fmt="%s" πλάτος=%d

en: %s (for regexp `%s')
el: %s (για κανονική έκφραση `%s')

en: %s -> %s (unbackup)
el: %s -> %s (χρήση αντιγράφου ασφαλείας)

en: %s is too large
el: το %s είναι πολύ μεγάλο

en: %s+%s records in
el: %s+%s εγγραφές μέσα

en: %s+%s records out
el: %s+%s εγγραφές έξω

en: %s: %s is so large that it is not representable
el: %s: το %s είναι τόσο μεγάλο που δε μπορεί να αναπαρασταθεί

en: %s: FAILED open or read
el: %s: ΑΝΕΠΙΤΥΧΕΣ άνοιγμα ή ανάγνωση

en: %s: File exists
el: %s: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: %s: No such user
el: %s: Δεν υπάρχει τέτοιος χρήστης.

en: %s: `%s': line number out of range
el: %s: `%s': αριθμός γραμμής έξω από τα όρια

en: %s: `%s': match not found
el: %s: `%s': δεν βρέθηκε ταίριασμα

en: %s: `}' is required in repeat count
el: %s: το `}' απαιτείται όταν δηλώνονται οι επαναλήψεις

en: %s: binary operator expected
el: %s: Αναμενόταν δυαδικός χειριστής.

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
el: %s: δυνατότητα δημιουργίας σχετικών συμβολικών συνδέσμων μόνο στο τρέχον κατάλογο

en: %s: cannot find username for UID %u
el: %s: δεν μπορει να βρεθεί όνομα χρήστη για το 'UID' %u

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
el: %s: αδύνατη η ακολούθηση του τέλους αυτού του είδους αρχείου· παράκαμψη

en: %s: cannot remove
el: %s: δε μπορεί να διαγραφεί

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
el: %s: αδυναμία διάλυσης μόνο-προσθήκη περιγραφέα αρχείου

en: %s: equivalence class operand must be a single character
el: %s: ο τελεστής ισοδυναμίας τάξης πρέπει να είναι ένας μόνο χαρακτήρας

en: %s: expected a numeric value
el: %s: αναμενόταν αριθμητική τιμή.

en: %s: file has negative size
el: %s: το αρχείο έχει αρνητικό μέγεθος

en: %s: illegal option -- %c
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή -- %c

en: %s: input contains a loop:
el: %s: η είσοδος περιέχει βρόχο:

en: %s: input file is output file
el: %s: το αρχείο εισόδου είναι το αρχείο εξόδου

en: %s: invalid PID
el: %s: μη έγκυρος περιγραφέας διεργασίας (PID)

en: %s: invalid maximum number of consecutive size changes
el: %s: μη έγκυρος μέγιστος αριθμός από διαδοχικές αλλαγές μεγέθους

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
el: %s: μη έγκυρος μέγιστος αριθμός από χωρίς μεταβολή `stats' μεταξύ ανοιγμάτων

en: %s: invalid number
el: %s: μη έγκυρος αριθμός

en: %s: invalid number of bytes
el: %s: μη έγκυρος αριθμός από bytes

en: %s: invalid number of lines
el: %s: μη έγκυρος αριθμός γραμμών

en: %s: invalid number of seconds
el: %s: μη έγκυρος αριθμός δευτερολέπτων

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: μη έγκυρη επιλογή -- %c

en: %s: invalid pattern
el: %s: μη έγκυρη μορφή

en: %s: invalid regular expression: %s
el: %s: μη έγκυρη κανονική έκφραση: %s

en: %s: line number must be greater than zero
el: %s: ο αριθμός γραμμής πρέπει να είναι μεγαλύτερος από το μηδέν

en: %s: line number out of range
el: %s: αριθμός γραμμής έξω από τα όρια

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `%c%s' δεν επιτρέπει ορίσματα

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `%s' είναι ασαφής

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή `-%s' απαιτεί ένα όρισμα

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `--%s' δεν επιτρέπει ορίσματα

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `-W %s' δεν επιτρέπει ορίσματα

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `-W %s' είναι ασαφής

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί ένα όρισμα -- %c

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
el: %s: πέρασμα %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
el: %s: πέρασμα %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: read error
el: %s: σφάλμα ανάγνωσης

en: %s: removed
el: %s: διεγράφει

en: %s: removing
el: %s: διαγράφεται

en: %s: unary operator expected
el: %s: Αναμενόταν μοναδιαίος χειριστής.

en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `--%s'

en: %s: value not completely converted
el: %s: η τιμή δεν έχει πλήρως μετατραπεί.

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
el: %s: προειδοποίηση: η δημιουργία σθεναρού συνδέσμου σε συμβολικό,
    δεν είναι μεταφερτή

en: %scannot read table of mounted filesystems
el: %sαδυναμία ανάγνωσης πίνακα προσαρτημένων συστήματος αρχείων

en: %s}: integer required between `{' and `}'
el: %s}: απαιτείται ακέραιος μεταξύ των `{' και `}'

en: ')' expected
el: αναμενόταν ')'

en: ')' expected, found %s
el: αναμενόταν ')', αλλά βρέθηκε %s

en: ,  load average: %.2f
el: ,  Μέσος όρος φόρτου: %.2f

en: -ef does not accept -l
el: -ef δεν δέχεται -l

en: -nt does not accept -l
el: -nt δεν δέχεται -l

en: <internal>
el: <εσωτερικό>

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
el: Δεν είναι δυνατό να δηλωθεί σειριακή και παράλληλη εκτύπωση.

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
el: Δεν είναι δυνατό να δηλωθεί αριθμός στηλών στην παράλληλη εκτύπωση.

en: FAILED
el: ΑΝΕΠΙΤΥΧΕΣ

en: LINE
el: ΓΡΑΜΜΗ

en: OK
el: ΕΝΤΑΞΗ

en: Page %d
el: Σελίδα %d

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
el: Θέστε LC_ALL='C' για να παρακάμψετε το πρόβλημα.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
el: Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό· δείτε το πηγαίο κώδικα για κανόνες αντιγραφής
    ΔΕΝ υπάρχει εγγύηση· ούτε ακόμα για ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ
    ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.

en: Try `%s --help' for more information.
el: Δοκιμάστε `%s --help' για περισσότερη βοήθεια.

en: Unknown system error
el: Άγνωστο σφάλμα συστήματος

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
el: Χρήση: %s [-ΨΗΦΙΑ] [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΑΡΧΕΙΟ]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] [ΑΡΧΕΙΟ]...

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] [ΕΙΣΟΔΟΣ [ΠΡΟΘΕΜΑ]]

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΡΦΗ...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΑΡΧΕΙΟ1 ΑΡΧΕΙΟ2

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΣΥΝΟΛΟ1 [ΣΥΝΟΛΟ2]

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΠΗΓΗ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ     (1η μορφή)
        ή: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΠΗΓΗ... ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ   (2η μορφή)
        ή: %s -d [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ...     (3η μορφή)

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΕΣ]... [ΑΡΧΕΙΟ]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s --traditional [FILE] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΑΡΧΕΙΟ]...
       ή:  %s --traditional [ΑΡΧΕΙΟ] [[+]ΘΕΣΗ [[+]ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΕΙΣΟΔΟΣ [ΕΞΟΔΟΣ]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΕΙΣΟΔΟΣ]...   (χωρίς -G)
       ή:  %s -G [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΕΙΣΟΔΟΣ [ΕΞΟΔΟΣ]]

en: Usage: %s format [argument...]
el: Χρήση: %s ΜΟΡΦΗ [ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ...]

en: Valid arguments are:
el: Έγκυρα ορίσματα είναι:

en: WARNING: %d of %d computed %s did NOT match
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: %d από %d υπολόγισαν σε %s ΔΕΝ ταίριαξαν

en: WARNING: %d of %d listed %s could not be read
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: %d από %d αναφερόμενα %s δεν ήταν δυνατό να αναγνωστούν

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Warning: it is not portable to use two or more file arguments with
    tail's obsolescent option syntax (%s).  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
el: Προειδοποίηση: δεν είναι μεταφέρσιμο να γίνετε χρήση δύο ή περισσότερο ορισμάτων
    για αρχεία με το εκτός χρήσης συντακτικό (%s). Κάντε χρήση του ισοδύναμου -n ή -c
    στη περίπτωση αυτή.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
el: εκφράσεις [=c=] δεν μπορούν να εμφανίζονται στο αλφαριθμητικό 2 στη μετάφραση

en: ^[nN]
el: ^[nNοΟ]

en: ^[yY]
el: ^[yYνΝ]

en: `%s' has appeared;  following end of new file
el: το `%s' εμφανίστηκε· ακολούθηση τέλους νέου αρχείου

en: `%s' has become accessible
el: το `%s' έχει γίνει προσπελάσιμο

en: `%s' has become inaccessible
el: το `%s' είναι μη-προσπελάσιμο

en: `%s' has been replaced;  following end of new file
el: το `%s' έχει αντικατασταθεί· ακολούθηση τέλους νέου αρχείου

en: `%s' is not a valid positive integer
el: %s' δεν είναι ισχύων θετικός ακέραιος.

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: `%s'
el: `-%c' επιπλέον χαρακτήρες ή μη έγκυρος αριθμός στο όρισμα: `%s'

en: `--columns=COLUMN' invalid number of columns: `%s'
el: `--columns=ΣΤΗΛΗ' μη έγκυρος αριθμός στηλών: `%s'

en: `--pages' invalid ending page number: `%s'
el: `--pages' μη έγκυρος αριθμός τελικής σελίδας: `%s'

en: `--pages' invalid range of page numbers: `%s'
el: `--pages' μη έγκυρο όριο από αριθμούς σελίδων: `%s'

en: `--pages' invalid starting page number: `%s'
el: `--pages' μη έγκυρος αριθμός αρχικής σελίδας: `%s'

en: `--pages' starting page number is larger than ending page number
el: `--pages' ο αριθμός αρχικής σελίδας είναι μεγαλύτερος από της τελικής σελίδας

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
el: `--pages=ΠΡΩΤΗ_ΣΕΛΙΔΑ[:ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ_ΣΕΛΙΔΑ]' απουσία ορίσματος

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: `%s'
el: `-N ΑΡΙΘΜΟΣ' μη έγκυρος αριθμός αρχικής σελίδας: `%s'

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
el: `-W ΠΛΑΤΟΣ_ΣΕΛΙΔΑΣ' μη έγκυρος αριθμός χαρακτήρων : `%s'

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: `%s'
el: `-l ΜΗΚΟΣ_ΣΕΛΙΔΑΣ' μη έγκυρος αριθμός γραμμών: `%s'

en: `-o MARGIN' invalid line offset: `%s'
el: `-o ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ' μη έγκυρη θέση γραμμής: `%s'

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
el: `-w ΠΛΑΤΟΣ_ΣΕΛΙΔΑΣ' μη έγκυρος αριθμός χαρακτήρων : `%s'

en: a command must be given with an adjustment
el: Μια εντολή πρέπει να δίνεται με μια προσαρμογή (προτεραιότητας).

en: after -eq
el: μετά -eq

en: after -ge
el: μετά -ge

en: after -gt
el: μετά -gt

en: after -le
el: μετά -le

en: after -lt
el: μετά -lt

en: after -ne
el: μετά -ne

en: am
el: πμ

en: ambiguous argument %s for %s
el: ασαφές όρισμα %s για %s

en: argument expected
el: Αναμενόταν παράμετρος.

en: at least one string must be given when squeezing repeats
el: τουλάχιστον ένα αλφαριθμητικό πρέπει να δίνεται όταν συμπυκνώνονται
    επαναλήψεις

en: backup type
el: είδος αντιγράφου ασφάλειας

en: before -eq
el: πριν -eq

en: before -ge
el: πριν -ge

en: before -gt
el: πριν -gt

en: before -le
el: πριν -le

en: before -lt
el: πριν -lt

en: before -ne
el: πριν -ne

en: block size
el: μέγεθος μπλοκ

en: block special file
el: ειδικό αρχείο μπλοκ

en: both files cannot be standard input
el: και τα δύο αρχεία δε μπορεί να είναι η κανονική είσοδος

en: cannot both summarize and show all entries
el: δεν είναι δυνατό να δειχτεί περίληψη και να εμφανιστούν όλες οι καταχωρίσεις

en: cannot determine hostname
el: Δεν μπορεί να καθοριστεί το όνομα του συστήματος

en: cannot do ioctl on `%s'
el: αδυναμία εκτέλεσης ioctl στο `%s'

en: cannot get supplemental group list
el: Δεν μπορεί να παρθεί ο συμπληρωματικός κατάλογος ομάδων.

en: cannot get the login group of a numeric UID
el: αδύνατη η λήψη της ομάδας εισαγωγής στο σύστημα ενός αριθμητικού UID

en: cannot make both hard and symbolic links
el: αδυναμία δημιουργίας σθεναρών(hard) και συμβολικών συνδέσμων

en: cannot omit both user and group
el: δεν είναι δυνατό να παραληφθεί χρήστης και ομάδα

en: cannot print only names or real IDs in default format
el: Δεν μπορεί να εκτυπωθούν μόνο ονόματα ή πραγματική ταυτότητα(read ID) σε
    τυπική μορφή

en: cannot remove `.' or `..'
el: δεν είναι δυνατό να διαγραφούν τα `.' ή `..'

en: cannot set date
el: Δεν μπορεί να τεθεί η ημερομηνία.

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
el: Δεν μπορεί να τεθεί το όνομα συστήματος. Λείπει αυτή η λειτουργία απο το
    σύστημα

en: cannot skip past end of combined input
el: αδυναμία προσπέρασης μετά το τέλος της συνδυασμένης εισόδου

en: cannot split in more than one way
el: δεν είναι δυνατό να γίνει διαχωρισμός σε περισσότερους από ένα τρόπο

en: character special file
el: ειδικό αρχείο χαρακτήρων

en: checksum
el: άθροισμα ελέγχου

en: checksums
el: αθροίσματα ελέγχου

en: closing %s (fd=%d)
el: κλείσιμο του %s (fd=%d)

en: compatibility mode supports at most three arguments
el: η κατάσταση συμβατότητας υποστηρίζει το πολύ τρία ορίσματα

en: couldn't get boot time
el: Δεν είναι δυνατόν να βρεθεί η ώρα εκκίνησης

en: creating file `%s'
el: δημιουργία αρχείου `%s'

en: directory
el: κατάλογος

en: directory `%s' is not searchable
el: Ο κατάλογος `%s' δεν είναι προσιτός.

en: error in regular expression search
el: σφάλμα στην ανεύρεση μέσω κανονικής έκφρασης

en: error reading %s
el: σφάλμα ανάγνωσης %s

en: error writing %s
el: σφάλμα εγγραφής %s

en: failed to change group of %s to %s
el: αποτυχία αλλαγής της ομάδας από %s σε %s

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
el: αποτυχία αλλαγής των δικαιωμάτων του %s σε %04lo (%s)

en: fifo
el: φίφο

en: fifo files not supported
el: αρχεία fifo δεν υποστηρίζονται

en: file
el: αρχείο

en: files
el: αρχεία

en: getpass: cannot open /dev/tty
el: getpass(): δεν είναι δυνατόν να ανοιχτεί το /dev/tty

en: group number
el: αριθμός ομάδας

en: group of %s retained as %s
el: η ομάδα του %s έχει παραμείνει σε %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
el: αγνοείται μη έγκυρο μέγεθος οριζόντιου στηλοθέτη στη μεταβλητή περιβάλλοντος TABSIZE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
el: αγνοείται μη έγκυρο πλάτος στη μεταβλητή περιβάλλοντος COLUMNS: %s

en: in compatibility mode, the last two arguments must be offsets
el: σε κατάσταση συμβατότητας, τα τελευταία δύο ορίσματα πρέπει να είναι θέσεις

en: incorrect password
el: λάθος συνθηματικό

en: input disappeared
el: η είσοδος εξαφανίστηκε

en: invalid argument %s for %s
el: μη έγκυρο όρισμα %s για %s

en: invalid backslash escape `\%c'
el: μη έγκυρη διαφυγή με πισωκάθετο `\%c'`

en: invalid backslash escape at end of string
el: μη έγκυρη διαφυγή με πισωκάθετο στο τέλος του αλφαριθμητικού

en: invalid byte or field list
el: μη έγκυρο byte ή λίστα πεδίων

en: invalid character `%c' in type string `%s'
el: μη έγκυρος χαρακτήρας `%c' στο τύπο αλφαριθμητικού `%s'

en: invalid character class `%s'
el: μη έγκυρη τάξη χαρακτήρων `%s'

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
el: μη έγκυρος δηλωτής μετατροπής στην κατάληξη: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
el: μη έγκυρος δηλωτής μετατροπής στην κατάληξη: \%.3o

en: invalid field number for file 1: `%s'
el: μη έγκυρος αριθμός πεδίου για το αρχείο 1: `%s'

en: invalid field number for file 2: `%s'
el: μη έγκυρος αριθμός πεδίου για το αρχείο 2: `%s'

en: invalid field number: `%s'
el: μη έγκυρος αριθμός πεδίου: `%s'

en: invalid field specifier: `%s'
el: μη έγκυρος δηλωτής πεδίου: `%s'

en: invalid file number in field spec: `%s'
el: μη έγκυρος αριθμός αρχείου στη δήλωση πεδίου: `%s'

en: invalid group
el: μη έγκυρη ομάδα

en: invalid number of bytes
el: μη έγκυρος αριθμός από bytes

en: invalid number of columns: `%s'
el: μη έγκυρος αριθμός από στήλες: `%s'

en: invalid number of lines
el: μη έγκυρος αριθμός από γραμμές

en: invalid repeat count `%s' in [c*n] construct
el: μη έγκυρη μέτρηση επανάληψης `%s' στη κατασκευή [c*n]

en: invalid second operand in compatibility mode `%s'
el: μη έγκυρος δεύτερος τελεστής σε κατάσταση συμβατότητας `%s'

en: invalid type string `%s'
el: μη έγκυρο είδος αλφαριθμητικού `%s'

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
el: μη έγκυρο είδος αλφαριθμητικού `%s';
    αυτό το σύστημα δεν παρέχει τον εσωτερικό τύπο δεδομένων κινητής υποδιαστολής %lu-byte

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
el: μη έγκυρο είδος αλφαριθμητικού `%s';
    αυτό το σύστημα δεν παρέχει τον εσωτερικό τύπο δεδομένων %lu-byte

en: invalid user
el: μη έγκυρος χρήστης

en: limit argument
el: όριο ορίσματος

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %s
el: ο αριθμός γραμμής `%s' είναι μικρότερος από τον προηγούμενο αριθμό γραμμής, %s

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
el: major και minor αριθμοί συσκευής δεν πρέπει να ορίζονται στα αρχεία fifo

en: memory exhausted
el: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: message queue
el: ουρά μηνυμάτων

en: minimum string length
el: ελάχιστο μέγεθος αλφαριθμητικού

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
el: κακώς στοιχισμένη δομή [:upper:] και/ή [:lower:]

en: missing %% conversion specification in suffix
el: έχει παραληφθεί η δήλωση μετατροπής %% στην κατάληξη

en: missing `]'
el: το `]' λείπει

en: missing conversion specifier in suffix
el: έχει παραληφθεί ο δηλωτής μετατροπής στην κατάληξη

en: missing hexadecimal number in escape
el: Λείπει ο δεκαεξαδικός αριθμός στον χαρακτήρα διαφυγής.

en: missing list of fields
el: έχει παραληφθεί η λίστα με τα πεδία

en: missing list of positions
el: έχει παραληφθεί η λίστα με τις θέσεις

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
el: τα δικαιώματα του %s τροποποιήθηκαν σε %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
el: τα δικαιώματα του %s διατηρούνται ως έχουν, δηλαδή %04lo (%s)

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
el: ούτε ο συμβολικός σύνδεσμος %s ούτε το αναφερόμενο αρχείο αλλάχτηκαν

en: new_mode: mode
el: νεα_κατάσταση: κατάσταση λειτουργίας

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
el: δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν ορίσματα ΑΡΧΕΙΟΥ με την επιλογή
    εμφάνισης της εσωτερικής βάσης της dircolor

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
el: δεν υπάρχει μεταβλητή περιβάλλοντος SHELL, και δεν δόθηκε είδος φλοιού

en: no files may be specified when using --string
el: δε μπορούν να δηλώνονται αρχεία όταν γίνεται χρήση του --string

en: no files remaining
el: δεν υπολείπονται αρχεία

en: no type may be specified when dumping strings
el: κανένα είδος δε μπορεί να δηλωθεί όταν τυπώνονται αλφαριθμητικά

en: not a tty
el: δεν είναι tty'

en: number of bytes
el: αριθμός από bytes

en: number of lines
el: αριθμός γραμμών

en: old-style offset
el: παλαιού είδους θέση

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
el: μόνο μια δομή επανάληψης [c*] μπορεί να εμφανιστεί στο αλφαριθμητικό2

en: only one argument may be specified
el: μόνο ένα όρισμα μπορεί να δηλωθεί

en: only one argument may be specified when using --check
el: μόνο ένα όρισμα μπορεί να δηλώνεται όταν γίνεται χρήση του --check

en: only one string may be given when deleting without squeezing repeats
el: μόνο ένα αλφαριθμητικό μπορεί να δοθεί όταν γίνεται διαγραφή χωρίς
    συμπυκνώσεις επαναλήψεων

en: only one type of list may be specified
el: μόνο ένα είδος λίστας μπορεί να οριστεί

en: open failed
el: αποτυχία ανοίγματος

en: page width too narrow
el: το πλάτος σελίδας είναι πολύ στενό

en: pm
el: μμ

en: preserving times for %s
el: διατήρηση ωρών στο %s

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
el: εκτύπωση όλων των διπλών γραμμών και μετρητών επαναλήψεων δεν έχει έννοια

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
el: τα άκρη του διαστήματος `%s-%s' είναι σε αντίστροφη σειρά

en: read error
el: σφάλμα ανάγνωσης

en: read failed
el: αποτυχία ανάγνωσης

en: regular empty file
el: κανονικό κενό αρχείο

en: regular file
el: κανονικό αρχείο

en: semaphore
el: σημαφόρος

en: separator cannot be empty
el: ο διαχωριστής δε μπορεί να είναι κενός

en: skip argument
el: προσπέρασμα ορίσματος

en: socket
el: υποδοχέας

en: standard error
el: κανονικό σφάλμα

en: standard input
el: κανονική είσοδος

en: standard input is closed
el: η κανονική είσοδος είναι κλεισμένη

en: standard output
el: κανονική έξοδος

en: starting page number larger than total number of pages: `%d'
el: ο αρχικός αριθμός σελίδας είναι μεγαλύτερος από το συνολικό αριθμό σελίδων: `%d'

en: stdin: read error
el: stdin: σφάλμα ανάγνωσης

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
el: η απόκρυψη γραμμών που δεν έχουν διαχωριστές έχει νόημα
    	μόνο όταν λειτουργούμε με πεδία

en: symbolic link
el: συμβολικός σύνδεσμος

en: tab size cannot be 0
el: το μέγεθος στηλογνώμονα δε μπορεί να είναι 0

en: tab size contains an invalid character
el: το μέγεθος στηλογνώμονα περιέχει μη έγκυρο χαρακτήρα

en: tab sizes must be ascending
el: τα μεγέθη του στηλογνώμονα πρέπει να είναι κατά αύξουσα σειρά

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
el: οι επιλογές --binary και --text δεν έχουν σημασία όταν επιβεβαιώνονται αθροίσματα ελέγχου

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
el: η επιλογή --status έχει έννοια μόνο στην επιβεβαίωση αθροισμάτων ελέγχου

en: the --string and --check options are mutually exclusive
el: οι επιλογές --string και --check είναι αμοιβαίως αποκλειόμενες

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
el: η επιλογή --warn έχει έννοια μόνο στην επιβεβαίωση αθροισμάτων ελέγχου

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
el: η δομή [c*] μπορεί να εμφανιστεί στο αλφαριθμητικό2 μόνο στη μετάφραση

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
el: η δομή επανάληψης [c*] δε μπορεί να εμφανίζεται στο αλφαριθμητικό1

en: the argument `%s' lacks a leading `+';
    When using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'.
el: Η παράμετρος `%s' δεν ξεκινά με το πρόθεμα `+' όπως θα έπρεπε.
    Οταν χρησιμοποιήτε μια επιλογή για να καθορίσετε την(τις) ημερομηνία(ες), 
    κάθε παράμετρος που δεν είναι επιλογή πρέπει να είναι διαμορφωμένη έτσι
    ώστε να ξεκινάει με το `+'.

en: the delimiter must be a single character
el: ο διαχωριστής πρέπει να είναι ένας μόνο χαρακτήρας

en: the options to print and set the time may not be used together
el: Οι επιλογές για να εκτυπωθεί και να οριστεί η ώρα δεν μπορούν να
    χρησιμοποιηθούν παράλληλα.

en: too few arguments
el: πολύ λίγα ορίσματα

en: too few non-option arguments
el: πάρα πολλά ορίσματα που δεν έχουν επιλογές

en: too many %% conversion specifications in suffix
el: πάρα πολλές δηλώσεις μετατροπής στην κατάληξη

en: too many arguments
el: πάρα πολλά ορίσματα

en: too many non-option arguments
el: πάρα πολλά ορίσματα που δεν έχουν επιλογές

en: total
el: σύνολο

en: truncated record
el: μηδενισμένη εγγραφή και γράψιμο πάνω σε αυτή (truncated)

en: truncated records
el: μηδενισμένες εγγραφές και γράψιμο πάνω σε αυτές (truncated)

en: two strings must be given when both deleting and squeezing repeats
el: δύο αλφαριθμητικά πρέπει να δίνονται όταν γίνονται διαγραφή και
    συμπυκνώσεις επαναλήψεων

en: two strings must be given when translating
el: δύο αλφαριθμητικά πρέπει να δίνονται στη μετάφραση

en: undefined
el: Μή ορισμένο

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
el: τιμή που δε μπορεί να αναγνωριστεί στη μεταβλητή περιβάλλοντος LS_COLORS

en: unrecognized option `-%c'
el: απαράδεκτη επιλογή `-%c'

en: user %s does not exist
el: ο χρήστης %s δεν υπάρχει

en: using restricted shell %s
el: χρησιμοποιείται το περιορισμένο κέλυφος (restricted shell) %s

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: %s: οι χαρακτήρες που ακολουθούσαν τον χαρακτήρα σταθερά αγνοήθηκαν.

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
el: προειδοποίηση: το --pid=PID δεν υποστηρίζεται σε αυτό το σύστημα

en: warning: --retry is useful only when following by name
el: προειδοποίηση: το --retry είναι χρήσιμο μόνο με παρακολούθηση βάση ονόματος

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
el: προειδοποίηση: το --version-control (-V) δε χρησιμοποιείται πλέον·
    η υποστήρηξη για αυτό θα πάψει σε κάποια μελλοντική έκδοση. Κάντε
    χρήση του --backup=%s στη θέση του.

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
el: προειδοποίηση: ο περιγραφέας διεργασίας αγνοείτε· το --pid=PID είναι χρήσιμο μόνο σε παρακολούθηση

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
el: προειδοποίηση: ο αριθμός γραμμής `%s' είναι ίδιος με αυτόν της προηγούμενης γραμμής

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
el: προειδοποίηση: η περίληψη έρχεται σε αντίφαση με το --max-depth=%d

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
el: προειδοποίηση: η περίληψη είναι όμοιο με --max-depth=0

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, `%c'
el: προειδοποίηση: ο ασαφής οκταδικός διαφυγής \%c%c%c μεταφράζεται
    ως την ακολουθία δύο bytes \0%c%c, `%c'

en: warning: unportable BRE: `%s': using `^' as the first character
    of the basic regular expression is not portable; it is being ignored
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το BRE δεν είναι συμβατό με διάφορα συστήματα: `%s':
    η χρησιμοποίηση `^' για τον πρώτο χαρακτήρα μιας εκφρασης δεν είναι
    συμβατή; Αγνοείται.

en: weird file
el: παράξενο αρχείο

en: when making multiple links, last argument must be a directory
el: όταν δημιουργήτε πολλαπλούς συνδέσμους, το τελευταίο όρισμα πρέπει να είναι κατάλογος

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
el: όταν μετακινούνται πολλαπλά αρχεία, το τελευταίο όρισμα πρέπει να είναι κατάλογος

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
el: όταν δεν αποκόπτεται το σύνολο1, το αλφαριθμητικό 2 πρέπει να μην είναι κενό

en: when preserving paths, the destination must be a directory
el: όταν διατηρούνται τα μονοπάτια, το τελευταίο όρισμα πρέπει να είναι κατάλογος

en: when specifying an output style, modes may not be set
el: Οταν καθορίζεται ένας τύπος εξόδου, οι καταστάσεις λειτουργίας (modes)
    δεν είναι δυνατόν να οριστούν

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
el: όταν γίνεται μετάφραση με συμπλήρωμα τάξης χαρακτήρων,
    το αλφαριθμητικό 2 πρέπει να αντιστοιχίζει όλους τους χαρακτήρες στην περιοχή με ένα

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
el: στη μετάφραση, οι μόνες κλάσεις χαρακτήρων που μπορούν να εμφανιστούν
    στο αλφαριθμητικό 2 είναι `upper' και `lower'

en: width specification
el: δήλωση πλάτους

en: write error
el: σφάλμα εγγραφής

en: write error for `%s'
el: σφάλμα εγγραφής για το `%s'

en: write failed
el: αποτυχία εγγραφής

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
el: πρέπει να ορίσετε λίστα από bytes, χαρακτήρες ή πεδία
