Gnumeric 1.2 - en to el translation catalogue (846 entries)

en: #DIV/0!
el: #ΔΙΑΙΡ/0!

en: #N/A
el: #Δ/Ε!

en: #NAME?
el: #ΟΝΟΜΑ?

en: #NUM!
el: #ΑΡΙΘ!

en: #REF!
el: #ΑΝΑΦΟΡΑ!

en: #UNKNOWN!
el: #ΑΓΝΩΣΤΟ!

en: #VALUE!
el: #ΤΙΜΗ!

en: %s version %s
el: %s έκδοση %s

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
el: %s!%s : αδυναμ'ια ανάλυσης '%s'
         %s

en: %s!%s is locked
el: %s!%s είναι κλειδωμένο

en: &[DATE]
el: &[ΗΜ/ΝΙΑ]

en: &[TAB]
el: &[ΣΤΗΛΟΘΕΤΗΣ]

en: '%s' is not a valid date
el: '%s' δεν είναι έγκυρη ημερομηνία

en: (All)
el: (Όλα)

en: *Apr
el: *Απρ

en: *Aug
el: *Αυγ

en: *Dec
el: *Δεκ

en: *Feb
el: *Φεβ

en: *Fri
el: *Πα

en: *Jan
el: *Ιαν

en: *Jul
el: *Ιουλ

en: *Jun
el: *Ιουν

en: *Mar
el: *Μαρ

en: *May
el: *Μαι

en: *Mon
el: *Δε

en: *Nov
el: *Νοε

en: *Oct
el: *Οκτ

en: *Sat
el: *Σα

en: *Sep
el: *Σεπ

en: *Sun
el: *Κυ

en: *Thu
el: *Πε

en: *Tue
el: *Τρ

en: *Wed
el: *Τε

en: 12.5% Grey
el: 12.5% γκρι

en: 25% Grey
el: 25% γκρι

en: 50% Grey
el: 50% γκρι

en: 6.25% Grey
el: 6.25% γκρι

en: 75% Grey
el: 75% Γκρι

en: <b>Background</b>
el: <b>Παρασκήνιο</b>

en: <b>Sample</b>
el: <b>Δείγμα</b>

en: <b>Style</b>
el: <b>Στυλ</b>

en: ARRAY
el: ΠΙΝΑΚΑΣ

en: A_ngle:
el: _Γωνία:

en: A_utomatic
el: _Αυτόματoς

en: Ac_tion:
el: Ε_νέργεια:

en: Act_ive sheet
el: Ε_νεργό φύλλο

en: Active
el: Ενεργό

en: Add ->
el: Πρόσθεση->

en: Add Borders
el: Προσθήκη Πλαισίων

en: Add Filter
el: Προσθήκη Φίλτρου

en: Add a filter
el: Προσθήκη φίλτρου

en: Add a new scenario
el: Προσθήκη νέου σεναρίου

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Advanced
el: Ειδική

en: Advanced Filter
el: Προχωρημένο Φίλτρο

en: Africa
el: Αφρική

en: Algorithm:
el: Αλγόριθμος:

en: Alignment
el: Ευθυγράμμιση

en: All
el: Όλα

en: Always
el: Πάντα

en: An unexplained error happened while opening %s
el: Ένα ανεξήγητο σφάλμα συνέβηκε κατά το άνοιγμα %s

en: An unexplained error happened while saving %s
el: Ένα ανεξήγητο σφάλμα συνέβηκε κατά την αποθήκευση του %s

en: Anova: Single Factor
el: Anova: Απλός Παράγοντας

en: Anova: Two-Factor Without Replication
el: Anova: Δύο Παράγοντες Χωρίς Επανάληψη

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: April
el: Απρίλιος

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Arabic (IBM-864)
el: Αραβικά (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
el: Αραβικά (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
el: Αραβικά (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
el: Αραβικά (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
el: Αραβική (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
el: Αραβικά (Windows-1256)

en: Area
el: Περιοχή

en: Areas
el: Περιοχές

en: Ariel Rios, Guile support.
el: Ariel Rios, υποστήριξη Guile.

en: Armenian (ARMSCII-8)
el: Αρμενική (ARMSCII-8)

en: Array version not implemented!
el: Η περίπτωση για πίνακες δεν είναι υλοποιημένη!

en: Arrow
el: Βέλος

en: Asia
el: Ασία

en: Assume _Non-Negative
el: Υπόθεση Μη-Αρ_νητικών

en: August
el: Αύγουστος

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Auto Correct
el: Αυτόματη Διόρθωση

en: Auto Save
el: Αυτόματη Απο8ήκευση

en: Auto _Correct...
el: Αυτόματη _Διόρθωση...

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Average
el: Μέσος όρος

en: B_y Changing Cells:
el: Μ_ε Αλλαγή Κελιών:

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Baltic
el: Βαλτικά

en: Baltic (Windows-1257)
el: Βαλτικής (Windows-1257)

en: Binomial
el: Διωνυμική

en: Black
el: Μαύρο

en: Blue
el: Μπλε

en: Bold
el: Έντονο

en: Bold italic
el: Έντονο πλάγιο

en: Book%d.%s
el: Βιβλίο%d.%s

en: Border
el: Πλαίσιο

en: Borders
el: Πλαίσια

en: Bottom
el: Κάτω

en: Broken function
el: Χαλασμένη Συνάρτηση

en: Bruno Unna, Excel bits.
el: Bruno Unna, διάφορα για Excel.

en: Button
el: Κουμπί

en: CORBA Interface
el: Διεπαφή CORBA

en: CPU MHz
el: ΚΜΕ ΜΗΖ

en: C_ancel
el: Α_κύρωση

en: C_ategory:
el: _Κατηγορία:

en: C_ells...
el: Κ_ελία...

en: C_lear
el: Κα_θαρισμός

en: C_olor:
el: Χρ_ώμα:

en: C_olumn
el: Στή_λη

en: C_ommand:
el: ε_ντολή:

en: C_omments:
el: Σ_χόλια

en: Ca_tegories:
el: Κα_τηγορίες:

en: Capitalize _first letter of sentence
el: Κεφαλαία στην αρ_χή πρότασης

en: Capitalize _names of days
el: Κεφαλαία ο_νόματα ημερών

en: Category
el: Κατηγορία

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Ce_nter
el: _Κέντρο

en: Cell
el: Κελί

en: Cell Comment
el: Σχόλιο Kελιού

en: Cell Value
el: Τιμή Κελιού

en: Celtic (ISO-8859-14)
el: Κελτική (ISO-8859-14)

en: Cen_ter
el: Κέν_τρο

en: Center
el: Κέντρο

en: Center on page
el: Κεντράρισμα στη σελίδα

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: Central European (IBM-852)
el: Κεντρικής Ευρώπης (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
el: Κεντρικής Ευρώπης(ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
el: Κεντρικής Ευρώπης (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
el: Κεντρικής Ευρώπης (Windows-1250)

en: Change height of the selected rows
el: Αλλαγή ύψους των επιλεγμένων σειρών

en: Change width of the selected columns
el: Αλλαγή πλάτους των επιλεγμένων στηλών

en: Chart Guru
el: Οδηγός γραφήματος

en: Chinese
el: Κινέζικα

en: Chinese Simplified (GB18030)
el: Απλοποιημένη Κινέζικη (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
el: Κινεζική απλοποιημένη (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
el: Κινέζικα Απλοποιημένα (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
el: Κινέζικα Απλοποιημένα (HZ)

en: Chinese Traditional (Big5)
el: Κινεζική παραδοσιακή  (Big5)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
el: Κινεζική παραδοσιακή (EUC-TW)

en: Clear
el: Διαγραφή

en: Clear Co_ntents
el: Διαγραφή Περιε_χομένων

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: Co_mment...
el: Σχό_λιο...

en: Co_mments
el: Σχό_λια

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Column
el: Στήλη

en: Column %d
el: Στήλη: %d

en: Column %i
el: Στήλη: %i

en: Column %s
el: Στήλη: %s

en: Column Width
el: Πλάτος Στήλης

en: Column _Width...
el: Π_λάτος Στήλης...

en: Columns
el: Στήλες

en: Com_pany:
el: _Εταιρεία

en: Comma (,)
el: Κόμμα (,)

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment:
el: Σχόλιo:

en: Confidence Level:
el: Βαθμός Εμπιστοσύνης:

en: Constraint
el: Περιορισμός

en: Constraints
el: Περιορισμοί

en: Constraints:
el: Περιορισμοί:

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Correct _TWo INitial CApitals
el: Διόρθωση _ΔΙπλών ΚΕφαλαίων

en: Correlation
el: Συσχέτιση

en: Cost
el: Κόστος

en: Count
el: Πλήθος

en: Covariance
el: Συμμεταβολή

en: Create a button
el: Δημιουργία κουμπιού

en: Criteria
el: Κριτήρια

en: Croatian (MacCroatian)
el: Κροατική (MacCroatian)

en: Cu_t
el: _Κοπή

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Current Name
el: Τρέχον Όνομα

en: Current _date
el: Τρέχουσα ημ/_νία

en: Current _time
el: Τρέχουσα ώ_ρα

en: Custom footer configuration
el: Ρυθμίσεις υποκεφαλίδας

en: Custom header configuration
el: Ρυθμίσεις επικεφαλίδας

en: Cut
el: Κοπή

en: Cyan
el: Κυανό

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Cyrillic (IBM-855)
el: Κυριλλικά (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
el: Κυριλλική (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
el: Κυριλλική (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
el: Κυριλλική (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
el: Κυριλλική (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
el: Κυριλλική (Windows-1251)

en: Daniel Veillard, XML support.
el: Daniel Veillard, υποστήριξη XML.

en: Data
el: Δεδομένα

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date/Time
el: Ημερομηνία /Ώρα

en: December
el: Δεκέμβριος

en: Deci_mal places:
el: Δεκα_δικά ψηφία:

en: Decrease precision
el: Μείωση ακρίβειας

en: Default
el: Εξ ορισμού

en: Define Name
el: Ορισμός Ονόματος

en: Definition
el: Ορισμός

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Columns
el: Διαγραφή Στηλών

en: Delete Rows
el: Διαγραφή Σειρών

en: Delete _column(s)
el: Διαγραφή στη_λών

en: Delete _row(s)
el: Διαγραφή _σειρών

en: Delete a sheet
el: Διαγραφή φύλλου

en: Delete cells
el: Διαγραφή κελιών

en: Delete sheets
el: Διαγραφή φύλλων

en: Deleting column %s
el: Διαγραφή στήλης %s

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Descriptive Statistics
el: Περιγραφικά στατιστικά

en: Diagonal
el: Διαγώνια

en: Diagonal Crosshatch
el: Διαγώνια Ψάθα

en: Diagonal Stripe
el: Διαγώνιες Ρίγες

en: Directories
el: Κατάλογοι

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Discrete
el: Διακριτή

en: Display Gnumeric's version
el: Εμφάνιση της Έκδοσης του Gnumeric

en: Display _Formulas
el: Εμφάνιση Ε_ξισώσεων

en: Divide
el: Διαίρεση

en: Do _not correct:
el: Όχι διόρθωση των:

en: Double
el: Διπλή

en: Dumps the function definitions
el: Απαρίθμηση ορισμών συναρτήσεων

en: Edit the selected cell's comment
el: Διόρθωση σχολίων των επιλεγμένων κελίων

en: Ellipse
el: Έλλειψη

en: Email _Address:
el: _Διεύθυνση Email:

en: Enables some debugging functions
el: Ενεργοποίηση μερικών συναρτήσεων αποσφαλμάτωσης

en: Enables some dependency related debugging functions
el: Ενεργοποίηση μερικών συναρτήσεων αποσφαλμάτωσης εξαρτήσεων

en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

en: Engineering
el: Επιστημονικές

en: Enter the format strings for each section:
el: Εισάγετε περιγραφή μορφοποίησης κάθε τμήματος:

en: Equal To:
el: Ίσο Προς:

en: Equal to
el: Ίσο με

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
el: Άμεση έξοδος μετά την ανάγνωση επιλεγμένων βιβλίων (χρήσιμο για δοκιμή).

en: Expand columns
el: Επέκταση στηλών

en: Expand rows
el: Επέκταση σειρών

en: Exponential
el: Εκθετική

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
el: Η έκφραση δεν ξεκινά με  '=' ? '%s'

en: FALSE
el: ΨΕΥΔΕΣ

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: F_ormat
el: _Μορφοποίηση

en: Feb
el: Φεβ

en: February
el: Φεβρουάριος

en: Fi_rst page number:
el: Αρ. π_ρώτης σελίδας:

en: File "%s" has unknown format.
el: Το αρχείο "%s"  έχει άγνωστη μορφή.

en: File Name
el: Όνομα Αρχείου

en: File/
el: Αρχείο/

en: File:
el: Αρχείο:

en: Files
el: Αρχεία

en: Financial Functions
el: Οικονομικές Συναρτήσεις

en: First Letter
el: Πρώτο Γράμμα

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font selector
el: Επιλογή Γραμματοσειράς

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Font style:
el: Στύλ γραμ/σειράς:

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Foreground
el: Προσκήνιο

en: Format Cells
el: Μορφοπ. Κελίων

en: Formats
el: Μορφές

en: Formulas
el: Εξισώσεις

en: Fourier Analysis
el: Ανάλυση Fourier

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Function
el: Συνάρτηση

en: Function Selector
el: Επιλογέας Συναρτήσεων

en: Function does not exist
el: Ανύπαρκτη συνάρτηση

en: General
el: Γενικό

en: Georgian (GEOSTD8)
el: Γεωργιανή (GEOSTD8)

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
el: Gergυ Ιrdi, Gnumeric hacker.

en: Gnumeric Home Page
el: Ιστοσελίδα του Gnumeric

en: Gnumeric Preferences
el: Προτιμήσεις Gnumeric

en: Gnumeric Spreadsheet
el: Φύλλο εργασίας Gnumeric

en: Gnumeric Workbook
el: Βιβλίο εργασίας Gnumeric

en: Gnumeric Workbook Viewer
el: Εφαρμογή προβολής βιβλίου εργασίας Gnumeric

en: Gnumeric Workbook viewer factory
el: Εργοστάσιο προβολής βιβλίου εργασίας Gnumeric

en: Gnumeric XML file format
el: Μορφή αρχείου XML Gnumeric

en: Go To...
el: Μετάβαση Σε...

en: Graph
el: Γράφημα

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Greek (ISO-8859-7)
el: Ελληνική (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
el: Ελληνική (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
el: Ελληνική (Windows-1253)

en: Green
el: Πράσινο

en: Grouped By:
el: Ομαδοποίηση Κατά:

en: Guile error
el: Σφάλμα guile

en: He_ader:
el: _Κεφαλίδα:

en: Headers and footers
el: Επικεφαλίδες και υποκεφαλίδες

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hebrew (IBM-862)
el: Εβραϊκά (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
el: Εβραϊκά (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
el: Εβραϊκά (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
el: Εβραϊκή (_MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
el: Εβραϊκή  (Windows-1255)

en: Height
el: Ύψος

en: Hide _Gridlines
el: Απόκρυψη Π_λέγματος

en: Hide _Zeros
el: Απόκρυψη Μη_δενικών

en: Hide columns
el: Απόκρυψη στηλών

en: Hide rows
el: Απόκρυψη σειρών

en: Histogram
el: Ιστόγραμμα

en: Histogram (%s)
el: Ιστόγραμμα (%s)

en: Horizontal Stripe
el: Οριζόντιες Ρίγες

en: Icelandic (MacIcelandic)
el: Ισλανδικά (MacIcelandic)

en: Image
el: Εικόνα

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
el: Εισάγει φύλλα της έκδοσης 4.[234]

en: Impossible
el: Αδύνατον

en: Increase precision
el: Αύξηση ακρίβειας

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Insert
el: Παρεμβολή

en: Insert Columns
el: Εισαγωγή Στηλών

en: Insert Rows
el: Εισαγωγή Γραμμών

en: Insert _row(s)
el: Παρεμβολή _σειρών

en: Insert cells
el: Παρεμβολή κελίων

en: Insert new cells
el: Παρεμβολή νέων κελίων

en: Insert new columns
el: Παρεμβολή νέων στηλών

en: Insert new rows
el: Παρεμβολή νέων στηλών

en: Insert rows
el: Παρεμβολή σειρών

en: Insert the current date into the selected cell(s)
el: Εισαγωγή τρέχουσας ημ/νίας στα επιλεγμένα κελιά

en: Insert the current time into the selected cell(s)
el: Εισαγωγή τρέχουσας ώρας στα επιλεγμένα κελιά

en: Inserting %d column before %s
el: Εισαγωγή %d στήλης πριν από %s

en: Inserting %d columns before %s
el: Εισαγωγή %d στηλών πριν από %s

en: Inserting %d row before %s
el: Εισαγωγή %d σειράς πριν από %s

en: Inserts a Bonobo object
el: Εισαγωγή αντικειμένου Bonobo

en: Inside
el: Έσωτερικό

en: Inside Horizontal
el: Έσω Οριζόντιο

en: Inside Vertical
el: Έσω Κατακόρυφο

en: Int
el: Ακερ

en: Internal ERROR
el: Εσωτερικό ΣΦΑΛΜΑ

en: Internal type error
el: Εσωτερικό σφάλμα τύπου

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
el: Μη έγκυροι χαρακτήρες για την κωδικοποίηση '%c%c'

en: Invalid number of arguments
el: Λάθος πλήθος ορισμάτων

en: Italic
el: Πλάγιο

en: J_ustify
el: Σ_τοίχιση

en: Jan
el: Ιαν

en: January
el: Ιανουάριος

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Japanese (EUC-JP)
el: Ιαπωνική (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
el: Ιαπωνική (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
el: Ιαπωνική (Shift_JIS)

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
el: Jukka-Pekka Iivonen, πλήθος συναρτήσεων και εργαλείων.

en: July
el: Ιούλιος

en: Jump to a specified cell
el: Μετακίνηση στο καθορισμένο κελί

en: June
el: Ιούνιος

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Korean (EUC-KR)
el: Κορεατική (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
el: Κορεάτικη (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
el: Κορεάτικη (JOHAB)

en: Korean (UHC)
el: Κορεάτικη (UHC)

en: LEVEL
el: ΕΠΙΠΕΔΟ

en: Label:
el: Ετικέτα:

en: Left
el: Αριστερά

en: Left Align
el: Αριστερή Στοίχιση

en: Left align
el: Αριστερή στοίχιση

en: Limit
el: Όριο

en: Line
el: Γραμμή

en: Lines
el: Γραμμές

en: Load file
el: Φόρτωση αρχείου

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
el: Το κλείδωμα κελιών ή απόκρυψη εξισώσεων επιρεάζει μόνο προστατευόμενα φύλλα.

en: M_in
el: Ελάχ_ιστο

en: Magenta
el: Μωβ

en: Magnification
el: Μεγέθυνση

en: Manage Sheets...
el: Διαχείριση Φύλλων...

en: Manage sheets...
el: Διαχείριση Φύλλων Εργασίας...

en: Mar
el: Μαρ

en: March
el: Μάρτιος

en: Mark Probst, Guile support.
el: Mark Probst, υποστήριξη Guile.

en: Mathematical Functions
el: Μαθηματικές Συναρτήσεις

en: Max
el: Μέγιστο

en: Max Time:
el: Μέγιστος χρόνος:

en: Max:
el: Μέγιστο:

en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: May
el: Μάιος

en: Menu
el: Μενού

en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
el: Michael Meeks, εισαγωγή από Excel και OLE2.

en: Min
el: Ελάχιστο

en: Min:
el: Ελάχιστο:

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Missing characters for character encoding
el: Λείπουν χαρακτήρες για την κωδικοποίηση χαρακτήρων

en: Model
el: Μοντέλο

en: Module "%s" doesn't exist.
el: Το άρθρωμα "%s" δεν υπάρχει.

en: Module%d
el: Άρθρωμα%d

en: Monday
el: Δευτέρα

en: More
el: Περισσότερα

en: Moving Average
el: Κινούμενος Μέσος Όρος

en: Moving average...
el: Κινητός μέσος όρος...

en: Multiply
el: Πολ/μος

en: Name
el: Όνομα

en: Name:
el: Όνομα

en: Negative Binomial
el: Αρνητική Διωνυμική

en: Never
el: Ποτέ

en: New
el: Νέο

en: New Name
el: Νέο Όνομα

en: New Sheet
el: Νέο Φύλλο

en: New Workbook
el: Νέο Βιβλίο

en: New _Sheet
el: Νέο _Φύλλο

en: New _Workbook
el: Νέο _Βιβλίο Εργασίας

en: No
el: Όχι

en: None
el: Καμία

en: Nordic (ISO-8859-10)
el: Νορβηγική (ISO-8859-10)

en: Normal
el: Κανονική

en: North
el: Βορράς

en: Not SYLK file
el: Όχι αρχείο SYLK

en: Nothing
el: Τίποτα

en: November
el: Νοέμβριος

en: Number
el: Αριθμός

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: OS
el: ΛΣ

en: O_ptions
el: _Επιλογές

en: October
el: Οκτώβριος

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open...
el: Άνοιγμα...

en: Operation
el: Λειτουργία

en: Options
el: Επιλογές

en: Other
el: Άλλη

en: Outline
el: Περίγραμμα

en: Pa_ssword:
el: _Συνθηματικό:

en: Page
el: Σελίδα

en: Page &[PAGE]
el: Σελίδα &[ΣΕΛΙΔΑ]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
el: Σελίδα &[ΣΕΛΙΔΑ] από &[ΣΕΛΙΔΕΣ]

en: Page order
el: Σειρά σελίδων

en: Page:
el: Σελίδα:

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Parse error while reading Applix file.
el: Σφάλμα ανάλυσης κατά την ανάγνωση του αρχείου Applix

en: Password :
el: Συνθηματικό:

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste Link
el: Επικόλληση Δεσμού

en: Paste _Special
el: Ει_δική Επικόλληση

en: Paste special
el: Ειδική επικόλληση

en: Paste type
el: Τύπος επικόλλησης

en: Pattern
el: Μοτίβο

en: Per_iod:
el: Περίο_δος:

en: Percent
el: Ποσοστό

en: Percentage
el: Ποσοστό

en: Pie
el: Κυκλικό

en: Preferen_ces...
el: Πρ_οτιμήσεις

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: Price
el: Τιμή

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print Config
el: Ρύθμιση Εκτύπωσης

en: Print Pre_view...
el: _Προεπισκόπιση Eκτύπωσης...

en: Print Previe_w...
el: _Προεπισκόπιση Eκτύπωσης...

en: Print Preview
el: Προεπισκόπιση Εκτύπωσης

en: Print Sheets
el: Εκτύπωση Φύλλων

en: Print _area:
el: Περιο_χή εκτύπωσης:

en: Print preview
el: Προεπισκόπιση εκτύπωσης

en: Print setup
el: Ρυθμίσεις εκτύπωσης

en: Program Name
el: Όνομα Προγράμματος

en: Proper_ties...
el: _Ιδιότητες...

en: Protection
el: Προστασία

en: Provides a CORBA scripting interface
el: Παρέχει μια διεπαφή εντολών CORBA

en: Python console
el: Τερματικό Python

en: Python exception (%s)
el: Εξαίρεση Python (%s)

en: Python exception (%s: %s)
el: Εξαίρεση Python (%s: %s)

en: R_ight, then down
el: Δε_ξιά, μετά κάτω

en: Random Number Generation
el: Γεννήτρια Τυχαίων Αριθμών

en: Random Numbers
el: Τυχαίοι Αριθμοί

en: Random Numbers (%s)
el: Τυχαίοι Αριθμοί (%s)

en: Range:
el: Διάστημα:

en: Rank and Percentile
el: Τάξη και Ποσοστημόριο

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
el: Rasca, HTML, troff, εξαγωγείς LaTeX.

en: Re_place:
el: Αντικατά_σταση:

en: Recalculate the spreadsheet
el: Επανυπολογισμός του φύλλου

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: Red
el: Κόκκινο

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Redo the operation
el: Ακύρωση αναίρεσης της λειτουργίας

en: Remove
el: Διαγραφή

en: Remove a filter
el: Aφαίρεση Φίλτρου

en: Remove borders
el: Αφαίρεση πλαισίων

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Report
el: Αναφορά

en: Reports
el: Αναφορές

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Reverse Diagonal
el: Ανάποδη Διαγώνιος

en: Reverse Diagonal Stripe
el: Ανάποδες Διαγώνιες Ρίγες

en: Right
el: Δεξιά

en: Right Align
el: Δεξιά Στοίχιση

en: Right align
el: Δεξιά στοίχιση

en: Ring
el: Δακτυλίδι

en: Romanian (MacRomanian)
el: Ρουμανική (MacRomanian)

en: Ross Ihaka, special functions.
el: Ross Ihaka, ειδικές συναρτήσεις.

en: Row %i
el: Σειρά: %i

en: Row %s
el: Σειρά: %s

en: Row Height
el: Υψος Σειράς

en: Row and co_lumn headings
el: Τίτλοι σειρών και στη_λών

en: Row/Column
el: Γραμμή/Στήλη

en: S_heet
el: _Φύλλο

en: S_heets
el: Φ_ύλλα

en: S_pecial
el: Ει_δικό

en: S_ymbol:
el: Σύμ_βολο:

en: Sample
el: Δείγμα

en: Sampling
el: Δειγματοληψία

en: Sampling (%s)
el: Δειγματοληψία (%s)

en: Sampling Method:
el: Μέθοδος Δειγματοληψίας:

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _Ως...

en: Save workbook as
el: Αποθήκευση φύλλων ως

en: Saving file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Scenario name:
el: Όνομα σεναρίου:

en: Scenarios
el: Σενάρια

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Select an image
el: Επιλογή εικόνας

en: Sen_d To...
el: Αποστολή _Σε...

en: Send
el: Αποστολή

en: Send the current file in email
el: Αποστολή του τρέχοντος αρχείου με email

en: September
el: Σεπτέμβριος

en: Set Background Color
el: Ορισμός Χρώματος Παρασκηνίου

en: Set Borders
el: Ορισμός Πλαισίων

en: Set Font
el: Ορισμός Γραμματοσειράς

en: Set Font Size
el: Ορισμός Μεγέθους Γραμματοσειράς

en: Set Font Style
el: Ορισμός Στυλ Γραμματοσειράς

en: Set Foreground Color
el: Ορισμός Χρώματος Προσκηνίου

en: Set Horizontal Alignment
el: Ορισμός Οριζόντιας Στοίχισης

en: Sh_uffle...
el: Ανα_κάτεμα...

en: Sheet
el: Φύλλο

en: Sheet name must have at least 1 letter
el: Το όνομα του φύλλου πρέπει να έχει τουλάχιστον 1 γράμμα

en: Sheet%d
el: Φύλλο%d

en: Sheets
el: Φύλλα

en: Shift cells _down
el: Μετατόπιση κελιών _κάτω

en: Shift cells _left
el: Μετατόπιση κελίων α_ριστερά

en: Shift cells _up
el: Μετατόπιση κελιών ε_πάνω

en: Shuffle cells, rows or columns
el: Ανακατεύει κελιά, γραμμές ή στήλες

en: Si_ze:
el: Μέγε_θος:

en: Single
el: Απλή

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Solid
el: Στερεό

en: Solve
el: Επίλυση

en: Sort
el: Ταξινόμιση

en: Sort Ascending
el: Αύξουσα Ταξινόμιση

en: Sort Descending
el: Φθίνουσα Ταξινόμιση

en: Sort...
el: Ταξινόμιση...

en: Sorting %s
el: Ταξινόμηση του %s

en: South
el: Νότος

en: South European (ISO-8859-3)
el: Νότιας Ευρώπης (ISO-8859-3)

en: Start Value:
el: Αρχική Τιμή:

en: Statistical Functions
el: Στατιστικές Συναρτήσεις

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Status
el: Κατάσταση

en: Step
el: Βήμα

en: Step Value:
el: Τιμή Βήματος:

en: Stop Value:
el: Τελική Τιμή:

en: Stri_kethrough
el: Δια_γεγραμμένο

en: String
el: Αλφαριθμ.

en: Style
el: Στύλ

en: Style:
el: Στύλ:

en: Su_bscript
el: Δεί_κτης

en: Subject to the Constraints:
el: Υπό τους Περιορισμούς:

en: Subtract
el: Αφαίρεση

en: Sum
el: Άθροισμα

en: Summary
el: Περίληψη

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Sup_erscript
el: Εκ_θέτης

en: System
el: Σύστημα

en: TRUE
el: ΑΛΗΘΕΣ

en: T_op
el: Ε_πάνω

en: Target
el: Στόχος

en: Text
el: Κείμενο

en: Thai (TIS-620)
el: Ταϊλανδική (TIS-620)

en: The GNOME Spreadsheet
el: Το λογιστικό φύλλο του Gnome

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
el: Τα κελιά που σύρατε θα αντικαταστήσουν τα υπάρχοντα περιεχόμενα
    των κελιών σε αυτό το διάστημα.  Θέλετε να αντικαταστήσετε τα
    περιεχόμενα σε αυτή την περιοχή;

en: The file is not a Gnumeric Workbook file
el: Δεν είναι αρχείο Βιβλίου Εργασίας Gnumeric

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
el: Υπάρχουν πολύ λίγα σημεία δεδομένων για το regression.
    Πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον τόσα σημεία όσα και ελεύθερες μεταβλητές.

en: There is already a sheet named
el: Υπάρχει ήδη ένα φύλλο που ονομάζεται

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
el: Πρέπει να υπάρχει ίσος αριθμός στοιχείων για κάθε μεταβλητή στο regression.

en: Thick Diagonal Crosshatch
el: Παχειά Διαγώνια Ψάθα

en: Thin Diagonal Crosshatch
el: Λεπτή Διαγώνια Ψάθα

en: Thin Diagonal Stripe
el: Λεπτές Διαγώνιες Ρίγες

en: Thin Horizontal Crosshatch
el: Λεπτή Οριζόντια Ψάθα

en: Thin Horizontal Stripe
el: Λεπτές Οριζόντιες Ρίγες

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
el: Λεπτές Ανάποδες Διαγώνιες Ρίγες

en: Thin Vertical Stripe
el: Λεπτές Κατακόρυφες Ρίγες

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Time
el: Ώρα

en: Titl_e:
el: _Τίτλος:

en: Title
el: Τίτλος

en: Titles to print
el: Τίτλοι προς εκτύπωση

en: Too Large
el: Πολύ Μεγάλο

en: Too Small
el: Πολύ Μικρό

en: Top
el: Επάνω

en: Total
el: Σύνολο

en: Transparent
el: Διάφανο

en: Transpose
el: Αντιμετάθεση

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Turkish (IBM-857)
el: Τουρκικά (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
el: Τουρκική (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
el: Τουρκική (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
el: Τουρκική (Windows-1254)

en: Type
el: Τύπος

en: Type Mismatch
el: Ακατάλληλος Τύπος

en: Type mismatch
el: Ακατάλληλος τύπος

en: Type:
el: Τύπος:

en: Typing "%s%s" in %s
el: Πληκτρολόγηση "%s%s" στο %s

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
el: Δε βρέθηκε έγκυρο βιβλίο MS Excel

en: Underline
el: Υπογραμμισμένο

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Unhide columns
el: Εμφάνιση στηλών

en: Unhide rows
el: Εμφάνιση σειρών

en: Uniform
el: Ομοιόμορφη

en: Unimplemented
el: Μη υλοποιημένο

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown Function
el: Άγνωστη Συνάρτηση

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown evaluation error
el: Άγνωστο σφάλμα εκτίμησης

en: Unknown info_type
el: Άγνωστος τύπος πληροφορίας

en: Unknown operator
el: Άγνωστος τελεστής

en: Unknown plugin with id="%s"
el: Άγνωστο άρθρωμα με id="%s"

en: Unknown sheet '%s'
el: Άγνωστο φύλλο '%s'

en: Unknown system
el: Άγνωστο σύστημα

en: Unknown version
el: Άγνωστη έκδοση

en: Unprotect the sheet to enable editing.
el: Αναίρεση προστασίας του φύλλου για επεξεργασία.

en: Unprotect the workbook to enable editing.
el: Αναίρεση προστασίας του βιβλίου για επεξεργασία.

en: Unsupported Python type: %s
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος Python %s

en: Unsupported file format.
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος αρχείου

en: Use the current selection to create names
el: Χρήση της τρέχουσας επιλογής για την δημιουργία ονομάτων

en: User
el: Χρήστης

en: Value
el: Τιμή

en: Value :
el: Τιμή:

en: Values
el: Τιμές

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Variable %i
el: Μεταβλητή %i

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Vertical Stripe
el: Κατακόρυφες Ρίγες

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: Vietnamese (TCVN)
el: Βιετναμέζικα (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
el: Βιετναμική (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
el: Βιετναμική (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
el: Βιετναμική (Windows-1258)

en: View
el: Προβολή

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
el: Οπτικά Εβραϊκά (ISO-8859-8)

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
el: Vladimir Vuksan, οικονομικές συναρτήσεις.

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: West
el: Δύση

en: Western
el: Δυτική

en: Western (IBM-850)
el: Δυτικής Ευρώπης (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
el: Δυτική (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
el: Δυτική (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
el: Δυτική (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
el: Δυτική (Windows-1252)

en: White
el: Λευκό

en: Width
el: Πλάτος

en: Windows
el: Παράθυρα

en: Workbook
el: Βιβλίο Εργασίας

en: X
el: Χ

en: XY
el: ΧΨ

en: Xbase (*.dbf) file format
el: Μορφή αρχείου Xbase (*.dbf)

en: Y
el: Ψ

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Yes
el: Ναι

en: You may not use this name twice
el: Δε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το όνομα δύο φορές

en: Zoom
el: Κλίμακα

en: Zoom the spreadsheet in or out
el: Μέγεθυνση ή σμίκρυνση του φύλλου

en: _About
el: _Περί

en: _About Gnumeric
el: _Περί Gnumeric

en: _Accept
el: _Αποδοχή

en: _Add
el: _Νέο

en: _Add...
el: _Προσθήκη...

en: _Add:
el: _Προσθήκη:

en: _Adjust to:
el: Προσαρμο_γή σε¨

en: _All
el: _Όλα

en: _Answer
el: _Απάντηση

en: _Area
el: _Περιοχή

en: _Author:
el: _Συγγραφέας

en: _Auto Save...
el: _Αυτόματη Αποθήκευση...

en: _Auto generate names...
el: _Αυτόματη δημιουργία ονομάτων...

en: _Background:
el: _Π_αρασκήνιο:

en: _Black and white
el: Μαυ_ρόασπρο

en: _Bottom
el: Κά_τω

en: _Category:
el: _Κατηγορία

en: _Cells...
el: _Κελιά...

en: _Change
el: _Αλλαγή

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Column
el: _Στήλη

en: _Columns
el: Σ_τήλες

en: _Columns to repeat on the left side:
el: Επανάληψη στη_λών στο αριστερό μέρος:

en: _Comments
el: _Σχόλια

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Copy
el: Α_ντιγραφή

en: _Copy Cells
el: _Αντιγραφή Κελιών

en: _Current sheet
el: _Τρέχον φύλλο

en: _Data
el: _Δεδομένα

en: _Date
el: _Ημ/νία

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _Delete...
el: _Διαγραφή...

en: _Discard
el: Α_πόρριψη

en: _Down
el: _Κάτω

en: _Down, then right
el: _Κάτω, μετά δεξιά

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _File
el: _Αρχείο

en: _File/Preferen_ces...
el: _Αρχελιο/Πρ_οτιμήσεις...

en: _File:
el: _Αρχείο:

en: _Fill
el: _Γέμισμα

en: _Filter
el: _Φίλτρο

en: _Foreground:
el: _Προσκήνιο

en: _Format
el: _Μορφή

en: _Format Cells...
el: Μορ_φοποίηση Κελιών...

en: _Formats
el: Μορ_φοποίηση

en: _Function...
el: _Συνάρτηση...

en: _Function:
el: _Συνάρτηση:

en: _General
el: _Γενικό

en: _Goto cell...
el: Επίσκε_ψη κελιού...

en: _Grid lines
el: Πλέ_γμα

en: _Header:
el: _Κεφαλίδα:

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Hide
el: Απόκρυ_ψη

en: _Horizontally
el: _Οριζόντια

en: _Image...
el: _Εικόνα...

en: _Insert
el: Ει_σαγωγή

en: _Insert...
el: _Παρεμβολή...

en: _Justify
el: _Στοίχιση

en: _Keywords:
el: _Λέξεις κλειδιά:

en: _Left
el: Α_ριστερά

en: _Left Hand Side:
el: Α_ριστερό Μέρος:

en: _Limits
el: Ό_ρια

en: _Location
el: _Τοποθεσία

en: _Manage Sheets...
el: _Διαχείριση Φύλλων..

en: _Manual
el: _Χειροκόνητος

en: _Max
el: _Μέγιστο

en: _Message:
el: _Μήνυμα:

en: _Month
el: _Μήνας

en: _Move
el: _Μετακίνηση

en: _Name
el: _Όνομα

en: _Name:
el: _Όνομα

en: _New
el: _Νέο

en: _New Sheet
el: _Νέο Φύλλο

en: _Object...
el: Αντικείμεν_ο...

en: _Open...
el: _Άνοιγμα...

en: _Options
el: _Επιλογές

en: _Page
el: _Σελίδα

en: _Paste
el: Επικό_λληση

en: _Paste Cells
el: _Επικόλληση Κελιών

en: _Pattern:
el: _Μοτίβο:

en: _Percentages
el: _Ποσοστά

en: _Periodic
el: _Περιοδική

en: _Plain text
el: _Απλό κείμενο

en: _Plug-ins...
el: Α_ρθρώματα...

en: _Populations
el: _Πληθυσμοί

en: _Print...
el: _Εκτύπωση...

en: _Prompt Before Saving
el: Ε_πιβεβαίωση Αποθήκευσης

en: _Query
el: _Ερώτηση

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Range
el: _Διάστημα

en: _Re-Edit
el: Επε_ξεργασία ξανά

en: _Remove
el: _Διαγραφή

en: _Replace by
el: Α_ντικατάσταση με:

en: _Replace text when typed
el: Α_ντικατά_σταση κειμένου κατά την εισαγωγή

en: _Results
el: _Αποτελέσματα

en: _Right
el: Δε_ξιά

en: _Right Hand Side:
el: Δε_ξί Μέρος:

en: _Row
el: Σει_ρά

en: _Row Height...
el: Ύψος Σει_ράς...

en: _Rows
el: Σει_ρές

en: _Rows to repeat on the upper region:
el: Επανάληψη σει_ρών στο επάνω μέρος:

en: _Save
el: Α_ποθήκευση

en: _Save as image
el: Αποθήκευση ως _εικόνα

en: _Search for
el: _Αναζήτηση για

en: _Search for:
el: _Αναζήτηση για:

en: _Sensitivity
el: Ευαισ_θησία

en: _Set Target Cell:
el: Κελί στόχου:

en: _Sheet
el: _Φύλλο

en: _Shift cells right
el: Μετατόπι_ση κελίων δεξιά

en: _Size:
el: _Μέγεθος:

en: _Solver...
el: Επί_λυση...

en: _Sort...
el: Τα_ξινόμιση...

en: _Standard Height
el: Κα_νονικό Ύψος

en: _Standard Width
el: Κα_νονικό Πλάτος

en: _Subject:
el: _Θέμα:

en: _Test
el: _Δοκιμή

en: _Text:
el: _Κείμενο:

en: _Title:
el: _Τίτλος:

en: _Toolbars...
el: _Εργαλειοθήκες...

en: _Tools
el: Εργα_λεία

en: _Top
el: Ε_πάνω

en: _Type:
el: _Τύπος:

en: _Unhide
el: Εμ_φάνιση

en: _Units:
el: _Μονάδες:

en: _Up
el: _Επάνω

en: _Update
el: _Ενημέρωση

en: _Use Separator for 1000's
el: Δια_χωρισμός 1000άδων

en: _Variables
el: _Μεταβλητές

en: _Vertically
el: Κατακόρυ_φα

en: _View
el: _Προβολή

en: _View...
el: _Προβολή...

en: _With:
el: _Με:

en: _Wrap text
el: Αλλα_γή γραμμής

en: _Year
el: _Έτος

en: _Zoom...
el: Κ_λίμακα...

en: _minutes
el: _λεπτά

en: all
el: όλα

en: array
el: πίνακας

en: asterisk
el: αστερίσκος

en: begins with
el: αρχίζει με

en: black
el: μαύρο

en: blue
el: μπλε

en: bright blue
el: φωτεινό μπλέ

en: butterfly
el: πεταλούδα

en: cell
el: κελί

en: circle
el: κύκλος

en: clipboard
el: πρόχειρο

en: comments
el: σχόλια

en: contains
el: περιέχει

en: contents
el: περιεχόμενα

en: cyan
el: κυανό

en: dark gray
el: σκούρο γκρι

en: date
el: ημ/νία

en: degrees
el: βαθμοί

en: diamond
el: διαμάντι

en: does not begin with
el: δεν αρχίζει με

en: does not contain
el: δεν περιέχει

en: error parsing line
el: σφάλμα συντακτικής ανάλυσης

en: file
el: αρχείο

en: gold
el: χρυσαφί

en: gray
el: γκρι

en: green
el: πράσινο

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερο από

en: is less than
el: είναι μικρότερο από

en: light blue
el: ανοιχτό μπλε

en: light cyan
el: ανοιχτό κυανό

en: light gray
el: ανοιχτό Γκρι

en: light green
el: ανοιχτό πράσινο

en: light orange
el: ανοιχτό πορτοκαλί

en: light purple
el: ανοιχτό μωβ

en: light yellow
el: ανοιχτό κίτρινο

en: number
el: αριθμός

en: number,digits
el: αριθμός,ψηφία

en: orange
el: πορτοκαλί

en: page
el: σελίδα

en: pages
el: σελίδες

en: pink
el: ροζ

en: range
el: διάστημα

en: red
el: κόκκινο

en: tab
el: στηλοθ.

en: text
el: κείμενο

en: time
el: ώρα

en: value
el: τιμή

en: white
el: λευκό

en: year,month,day
el: έτος,μήνας,ημέρα

en: yellow
el: κίτρινο
