libc 2.2.3 - en to el translation catalogue (890 entries)

en: 		Access Rights :
el: 		Δικαιώματα Προσπέλασης :

en: 		Attributes    :
el: 		Ιδιότητες     :

en: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=value]] [-i size] [-I [-K seconds]] [-Y path] infile
el: 	%s [-abkCLNTM][-Dόνομα[=τιμή]] [-i μέγεθος] [-I [-K δευτερόλεπτα]] [-Y μονοπάτι] αρχείο_εισόδου

en: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o outfile] [infile]
el: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o αρχείο_εξόδου] [αρχείο_εισόδου]

en: 	%s [-n netid]* [-o outfile] [infile]
el: 	%s [-n ταυτ.δικτύου]* [-o αρχείο_εξόδου] [αρχείο_εισόδου]

en: 	%s [-s nettype]* [-o outfile] [infile]
el: 	%s [-s είδος_δικτύου]* [-o αρχείο_εξόδου] [αρχείο_εισόδου]

en: 	Access rights:
el: 	Δικαιώματα προσπέλασης:

en: 	Entry data of type %s
el: 	Δεδομένα εισαγωγής του τύπου %s

en: 	Name       : %s
el: 	Όνομα                 : %s

en: 	Public Key :
el: 	Δημόσιο Κλειδί        :

en: 	Type         : %s
el: 	Τύπος                 : %s

en: 	Universal addresses (%u)
el: 	Καθολική διεύθυνση (%u)

en: 	[%d]	Name          : %s
el: 	[%d]	Όνομα         : %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
el: 	[%u] - [%u byte]

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15Zd  suggested size
    %15ld  seconds time to live for positive entries
    %15ld  seconds time to live for negative entries
    %15ld  cache hits on positive entries
    %15ld  cache hits on negative entries
    %15ld  cache misses on positive entries
    %15ld  cache misses on negative entries
    %15ld%% cache hit rate
    %15s  check /etc/%s for changes
el: 
    %s λανθάνουσα μνήμη:
    
    %15s  η λανθάνουσα μνήμη είναι ενεργοποιημένη
    %15Zd  συνιστώμενο μέγεθος
    %15ld  δευτερόλεπτα χρόνος ζωής για θετικές καταχωρήσεις
    %15ld  δευτερόλεπτα χρόνος ζωής για αρνητικές καταχωρήσεις
    %15ld  επιτυχίες λανθάνουσας μνήμης σε θετικές καταχωρήσεις
    %15ld  επιτυχίες λανθάνουσας μνήμης σε αρνητικές καταχωρήσεις
    %15ld  αποτυχίες λανθάνουσας μνήμης σε θετικές καταχωρήσεις
    %15ld  αποτυχίες λανθάνουσας μνήμης σε αρνητικές καταχωρήσεις
    %15ld%% ποσοστό επιτυχιών λανθάνουσας μνήμης
    %15s  έλεγχος του /etc/%s τροποποιήσεις

en: 
    Group Members :
el: 
    Μέλη Ομάδας  :

en: 
    Time to Live  :
el: 
    Χρόνος Ζωής  :

en:        rpcinfo -b prognum versnum
el:        rpcinfo -b 'αριθμ. προγράμματος' 'αριθμ. έκδοσης'

en:        rpcinfo -d prognum versnum
el:        rpcinfo -d 'αριθμ. προγράμματος' 'αριθμ. έκδοσης'

en:        rpcinfo -p [ host ]
el:        rpcinfo -p [ σύστημα ]

en:        rpcinfo [ -n portnum ] -t host prognum [ versnum ]
el:        rpcinfo [-n 'αριθμ. θύρας' ] -t σύστημα 'αριθμ. προγράμματος' ['αριθμ. έκδοσης']

en:       no
el:       όχι

en:      yes
el:      ναι

en:     Data Length = %u
el:     Μήκος Δεδομένων = %u

en:     Explicit members:
el:     Ρητά μέλη:

en:     Explicit nonmembers:
el:     Ρητά μη-μέλη:

en:     Implicit members:
el:     Αυτονόητα μέλη:

en:     Implicit nonmembers:
el:     Αυτονόητα μη-μέλη:

en:     No explicit members
el:     Άρρητα μέλη

en:     No explicit nonmembers
el:     Κανένα ρητό μη-μέλος

en:     No implicit members
el:     Κανένα αυτονόητο μέλος

en:     No implicit nonmembers
el:     Κανένα αυτονόητο μη-μέλος

en:     No recursive members
el:     Κανένα αναδρομικό μέλος

en:     No recursive nonmembers
el:     Κανένα αναδρομικό μη-μέλος

en:     Recursive members:
el:     Αναδρομικά μέλη:

en:    program vers proto   port
el:    πρόγραμμα εκδ. πρωτόκολλο   θύρα

en:   or:
el:    ή:

en:  (changed)
el:  (άλλαξε)

en:  (rule from "%s", line %d)
el:  (κανόνας από "%s", γραμμή %d)

en:  [OPTION...]
el:  [ΕΠΙΛΟΓΗ...]

en: "%s", line %d: %s
el: "%s", γραμμή %d: %s

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
el: "Ζώνη %s" γραμμή και επιλογή -l είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
el: "Ζώνη %s" γραμμή και επιλογή -p είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα

en: "infile" is required for template generation flags.
el: απαιτείται "αρχείο_εισόδου" για σημαίες δημιουργημένες από οδηγό.

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
el: %.*s: η παράμετρος ARGP_HELP_FMT απαιτεί τιμή

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
el: %.*s: Άγνωστη παράμετρος ARGP_HELP_FMT

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
el: %1$s: ο ορισμός δεν τελειώνει με `END %1$s'

en: %s in ruleless zone
el: %s σε ακανόνιστη ζώνη

en: %s is for unknown machine %d.
el: το %s είναι για το άγνωστο σύστημά %d.

en: %s is not a symbolic link
el: το %s δεν είναι συμβολικός σύνδεσμος

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
el: %s%s%s:%u: %s%sΟ ισχυρισμός %s' απέτυχε.

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
el: %s%s%s:%u: %s%sΜη αναμενόμενο σφάλμα: %s.

en: %s%sUnknown signal %d
el: %s%sΆγνωστο σήμα %d

en: %s: %d did not sign extend correctly
el: %s: %d δεν προσήμανε εκτεταμένα σωστά

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
el: %s: <mb_cur_max> πρέπει να είναι μεγαλύτερο του <mb_cur_min>

en: %s: C preprocessor failed with exit code %d
el: %s: Ο προεπεξεργαστής C απέτυχε με κωδικό εξόδου %d

en: %s: C preprocessor failed with signal %d
el: %s: Ο προεπεξεργαστής C απέτυχε με σήμα %d

en: %s: Can't create %s: %s
el: %s: Δεν είναι δυνατόν να δημιουργηθεί %s: %s

en: %s: Can't create directory %s: %s
el: %s: Δεν είναι δυνατόν να δημιουργηθεί ο κατάλογος %s: %s

en: %s: Can't link from %s to %s: %s
el: %s: Δεν είναι δυνατόν να συνδεθεί το %s με το %s: %s

en: %s: Can't open %s: %s
el: %s: Δεν είναι δυνατόν να ανοιχτεί το %s: %s

en: %s: Can't remove %s: %s
el: %s: Δεν είναι δυνατόν να αφαιρεθεί το %s: %s

en: %s: Can't unlink  %s: %s
el: %s: Δε μπορεί να διαγραφεί το %s: %s

en: %s: Error closing %s: %s
el: %s: Σφάλμα κατά το κλείσιμο του %s: %s

en: %s: Error reading %s
el: %s: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του %s

en: %s: Error writing
el: %s: Σφάλμα εγγραφής

en: %s: Error writing %s
el: %s: Σφάλμα κατά την εγγραφή του %s

en: %s: Leap line in non leap seconds file %s
el: %s: Γραμμή αναπήδησης(leap) στο αρχείο μη αναπήδησης δευτερολέπτων %s

en: %s: Memory exhausted: %s
el: %s: Η μνήμη εξαντλήθηκε: %s

en: %s: More than one -L option specified
el: %s: Περισσότερες από μία -L επιλογές καθορίστηκαν

en: %s: More than one -d option specified
el: %s: Περισσότερες από μία -d επιλογές καθορίστηκαν

en: %s: More than one -l option specified
el: %s: Περισσότερες από μία -l επιλογές καθορίστηκαν

en: %s: More than one -p option specified
el: %s: Περισσότερες από μία -p επιλογές καθορίστηκαν

en: %s: More than one -y option specified
el: %s: Περισσότερες από μία -y επιλογές καθορίστηκαν

en: %s: Too many arguments
el: %s: Πάρα πολλά ορίσματα

en: %s: `%s' must be a character
el: %s: το `%s' πρέπει να είναι ένας απλός χαρακτήρας

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
el: %s: το `-1' πρέπει να είναι η τελευταία καταχώριση στο πεδίο `%s'

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
el: %s: οι κατευθύνσεις ταξινόμησης `forward' και `backward' είναι αμοιβαία αποκλειώμενες

en: %s: command was '%s', result was %d
el: %s: η εντολή ήταν '%s', το αποτέλεσμα ήταν %d

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
el: %s: η κατευθυντήρια σημαία στο αλφαριθμιτικό %Zd στο πεδίο `era' δεν είναι '+' ούτε '-'

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
el: %s: η κατευθυντήρια σημαία στο αλφαριθμιτικό %Zd στο πεδίο `era' δεν είναι ένας μόνος χαρακτήρας

en: %s: duplicate `default_missing' definition
el: %s: διπλός ορισμός `default_missing'

en: %s: duplicate category version definition
el: %s: διπλός ορισμός έκδοσης κατηγορίας

en: %s: error in state machine
el: %s: Σφάλμα στο μηχανισμό κατάστασης

en: %s: illegal option -- %c
el: %s: μη αποδεκτή επιλογή -- %c

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
el: %s: μη έγκυρος αριθμός για αντιστάθμιση στo αλφαριθμιτικό %Zd στο πεδίο `era'

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: μη έγκυρη επιλογή -- %c

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
el: %s: μη έγκυρη ημερομηνία έναρξης στο αλφαριθμιτικό %Zd στο πεδίο `era'

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
el: %s: μη έγκυρη ημερομηνία τερματισμού στο αλφαριθμιτικό %Zd στο πεδίο `era'

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
el: %s: λείπει η διαμόρφωση εποχής στο αλφαριθμιτικό %Zd στο πεδίο `era'

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
el: %s: λείπει το όνομα της εποχής στο αλφαριθμιτικό %Zd στο πεδίο `era'

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `%c%s' δεν επιτρέπει παράμετρο

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `%s' είναι διφορούμενη

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή `%s' απαιτεί μια παράμετρο

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `--%s' δεν επιτρέπει παράμετρο

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `-W %s' δεν επιτρέπει παράμετρο

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `-W %s' είναι διφορούμενη

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί μια παράμετρο -- %c

en: %s: output would overwrite %s
el: %s: η έξοδος θα επικαλύψει το %s

en: %s: panic: Invalid l_value %d
el: %s: πανικός: Μη έγκυρη l_value %d

en: %s: premature end of file
el: %s: πρόωρο τέλος αρχείου

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
el: %s: η ημερομηνία έναρξης δεν είναι έγκυρη στο αλφαριθμιτικό %Zd στο πεδίο `era'

en: %s: stopping date is invalid in string %Zd in `era' field
el: %s: η ημερομηνία τερματισμού δεν είναι έγκυρη στο αλφαριθμητικό %Zd στο πεδίο `era'

en: %s: unable to open %s: %m
el: %s: αδύνατο το άνοιγμα του %s: %m

en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `--%s'

en: %s: usage is %s [ -s ] [ -v ] [ -l localtime ] [ -p posixrules ] \
    	[ -d directory ] [ -L leapseconds ] [ -y yearistype ] [ filename ... ]
el: %s: η χρήση είναι %s [ -s ] [ -v ] [ -l τοπική ώρα ] [ -p κανόνες posix ] \
    	[ -d κατάλογος ] [ -L δευτερόλεπτα αναπήδησης ] [ -y τύπος έτους ] [ αρχείο ... ]

en: %s: usage is %s [ -v ] [ -c cutoff ] zonename ...
el: %s: η χρήση είναι %s [ -v ] [ -c διακοπή ] ονομασία ζώνης ...

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
el: %s: η τιμή για το πεδίο `%s' δεν πρέπει να είναι ένα κενό αλφαριθμητικό

en: %s: value for field `%s' must not be the empty string
el: %s: η τιμή για το πεδίο `%s' δεν πρέπει να είναι το κενό αλφαριθμιτικό

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217
el: %s: η τιμή του πεδίου `int_curr_symbol' δε συμφωνεί με έγκυρο όνομα κατά το ISO 4217

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
el: %s: η τιμή του πεδίου `int_curr_symbol' έχει λάθος μήκος

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
el: %s: οι τιμές για το πεδίο `%s' πρέπει να είναι μικρότερες από 127

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
el: %s: οι τιμές για το πεδίο `%s' δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερες από %d

en: %s: values of field `%s' must not be larger than %d
el: %s: οι τιμές του πεδίου `%s' δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερες από %d

en: %s: while writing output %s: %m
el: %s: κατά την εγγραφή εξόδου %s: %m

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
el: (ΣΦΑΛΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ) Δεν είναι γνωστή η έκδοση!;

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
el: (ΣΦΑΛΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ) Η επιλογή θα έπρεπε να είχε αναγνωριστεί!;

en: (Unknown object)
el: (Άγνωστο αντικείμενο)

en: (unknown authentication error - %d)
el: (άγνωστο σφάλμα πιστοποίησης - %d)

en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
el: *** Το αρχείο `%s' είναι απογυμνωμένο: δεν είναι δυνατή λεπτομερής ανάλυση

en: *standard input*
el: *κανονική είσοδος*

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
el: -o ΑΡΧΕΙΟ-ΕΞΟΔΟΥ [ΑΡΧΕΙΟ-ΕΙΣΟΔΟΥ]...
    [ΑΡΧΕΙΟ-ΕΞΟΔΟΥ [ΑΡΧΕΙΟ-ΕΙΣΟΔΟΥ]...]

en: .lib section in a.out corrupted
el: Το τμήμα .lib στο a.out είναι κατεστραμμένο

en: ; low version = %lu, high version = %lu
el: ; μικρή έκδοση = %lu, μεγάλη έκδοση = %lu

en: ; why =
el: ; γιατί =

en: <%s> and <%s> are illegal names for range
el: Τα <%s> και <%s> είναι μη αποδεκτά ονόματα για όριο

en: <SP> character must not be in class `%s'
el: Ο <SP> χαρακτήρας δεν πρέπει να είναι στην κλάση `%s'

en: <SP> character not in class `%s'
el: Ο <SP> χαρακτήρας δεν είναι στην κλάση `%s'

en: Aborted
el: Ακυρώθηκε

en: Access Rights :
el: Δικαιώματα Προσπέλασης :

en: Accessing a corrupted shared library
el: Προσπελαύνεται μια κατεστραμμένη διαμοιραζόμενη βιβλιοθήκη

en: Address already in use
el: Η διεύθυνση υποδοχής είναι ήδη σε χρήση

en: Address family for hostname not supported
el: Δεν υποστηρίζεται οικογένεια διευθύνσεων για σύστημα

en: Address family not supported by protocol
el: Δεν υποστηρίζετε από το πρωτόκολλο η οικογένεια διευθύνσεων

en: Address family not supported by protocol family
el: Η οικογένεια διευθύνσεων δεν υποστηρίζεται από την οικογένεια πρωτοκόλλου

en: Advertise error
el: Σφάλμα διαφήμισης

en: Alarm clock
el: Ξυπνητήρι

en: Anode table overflow
el: Yπερχείλιση πίνακα Anode

en: Arg list too long
el: Η λίστα ορισμάτων είναι υπερβολικά μεγάλη

en: Argument list too long
el: Ο κατάλογος των παραμέτρων είναι πολύ μακρύς

en: Argument out of domain
el: Το όριμα είναι έξω από τον τομέα

en: Attempt to remove a non-empty table
el: Προσπάθεια διαγραφής μη-κενού πίνακα

en: Attempting to link in more shared libraries than system limit
el: Προσπάθεια διασύνδεσης περισσότερων διαμοιραζομένων βιβλιοθηκών από το όριο του συστήματος.

en: Attempting to link in too many shared libraries
el: Προσπάθεια σύνδεσης σε πάρα πολλές διαμοιραζόμενες βιβλιοθήκες

en: Authentication OK
el: Πιστοποίηση εντάξει

en: Authentication error
el: Σφάλμα πιστοποίησης

en: BOGUS OBJECT
el: ΠΛΑΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ

en: Bad address
el: Εσφαλμένη διεύθυνση

en: Bad exchange descriptor
el: Εσφαλμένος περιγραφέας ανταλλαγής

en: Bad file descriptor
el: Εσφαλμένος περιγραφέας αρχείου

en: Bad file number
el: Εσφαλμένος αριθμός αρχείου

en: Bad font file format
el: Εσφαλμένη διαμόρφωση αρχείου γραμματοσειράς

en: Bad message
el: Εσφαλμένο μήνυμα

en: Bad request code
el: Εσφαλμένος κώδικας αίτησης

en: Bad request descriptor
el: Εσφαλμένος περιγραφέας αίτησης

en: Bad system call
el: Εσφαλμένη κλήση συστήματος

en: Bad value for ai_flags
el: Ακατάλληλη τιμή στο ai_flags

en: Be strictly POSIX conform
el: Αυστηρή συμμόρφωση με POSIX

en: Binary data
el: Δυαδικά δεδομένα

en: Block device required
el: Απαιτείται συσκευή μπλοκ

en: Broadcast poll problem
el: Πρόβλημα στην εκλογή εκπομπής

en: Broken pipe
el: Διακοπείσα σωλήνωση

en: Bus error
el: Σφάλμα στον δίαυλο(bus)

en: CPU time limit exceeded
el: Ξεπεράστηκε το όριο χρόνου της CPU

en: Cache expired
el: Τα περιεχόμενα της λανθάνουσας μνήμης έληξαν

en: Can not access a needed shared library
el: Δεν είναι δυνατή η προσπέλαση μιας αναγκαίας διαμοιραζόμενης βιβλιοθήκης

en: Can not exec a shared library directly
el: Δεν είναι δυνατή η άμεση εκτέλεση διαμοιραζόμενης βιβλιοθήκης

en: Can't bind to server which serves this domain
el: Δεν είναι δυνατή η δέσμευση με τον διακομιστή που εξυπηρετεί αυτόν τον τομέα

en: Can't communicate with portmapper
el: Δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με το portmapper

en: Can't communicate with ypbind
el: Δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με το ypbind

en: Can't communicate with ypserv
el: Δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με το ypserv

en: Cannot allocate memory
el: Δεν είναι δυνατό να δεσμευτεί μνήμη

en: Cannot assign requested address
el: Δεν είναι δυνατή η εκχώρηση της ζητηθήσας διεύθυνσης

en: Cannot create socket for broadcast rpc
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία υποδοχής για εκπομπή rpc

en: Cannot exec a shared library directly
el: Δεν είναι δυνατή η άμεση εκτέλεση διαμοιραζόμενης βιβλιοθήκης

en: Cannot have more than one file generation flag!
el: Δε μπορεί να υπάρχουν περισσότερες από μια σημαίες δημιουργίας αρχείου!

en: Cannot mmap file %s.
el: Αδυναμία μεταφοράς στη μνήμη (mmap) του αρχείου %s.

en: Cannot receive reply to broadcast
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη απαντήσεων στην εκπομπή

en: Cannot register service
el: Δεν είναι δυνατή η καταχώρηση της υπηρεσίας

en: Cannot send after socket shutdown
el: Δεν είναι δυνατή η αποστολή μετά το κλείσιμο της υποδοχής

en: Cannot send after transport endpoint shutdown
el: Δεν είναι δυνατή η αποστολή μετά το κλείσιμο της μιας άκρης επικοινωνίας

en: Cannot send broadcast packet
el: Δεν είναι δυνατή η αποστολή πακέτου εκπομπής

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
el: Δεν είναι δυνατή η θέτηση της επιλογής υποδοχής SO_BROADCAST

en: Cannot specify more than one input file!
el: Δεν είναι δυνατός ο καθορισμός περισσοτέρων του ενός αρχείων εισόδου!

en: Cannot use netid flag with inetd flag!
el: Δεν είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί σημαία ταυτ.δικτύου με σημαία δικτύου!

en: Cannot use netid flag without TIRPC!
el: Δεν είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί σημαία ταυτ.δικτύου χωρίς TIRPC!

en: Cannot use table flags with newstyle!
el: Δεν είναι δυνατό να χρησιμοποιηθούν σημαίες με το νέο στυλ!

en: Channel number out of range
el: Ο αριθμός των καναλιών είναι έξω από τα όρια

en: Character Separator : %c
el: Διαχωριστής Χαρακτήρων : %c

en: Child exited
el: Η θυγατρική διεργασία τερματίστηκε

en: Client credential too weak
el: Τα διαπιστευτήρια του εξυπηρετούμενου είναι πολύ αδύναμα

en: Columns             :
el: Στήλες              :

en: Communication error on send
el: Σφάλμα επικοινωνίας κατά την αποστολή

en: Compile locale specification
el: Μεταγλωττισμός προδιαγραφών τοπικών ρυθμίσεων

en: Computer bought the farm
el: Ο υπολογιστής πήγε για βρούβες

en: Connection refused
el: Απόρριψη σύνδεσης

en: Connection reset by peer
el: Η σύνδεση έκλεισε από το ταίρι

en: Connection timed out
el: Λήξη σύνδεσης

en: Continued
el: Συνεχίζεται

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
el: Μετατροπή της κωδικοποίησης δοθέντων αρχείων από μια κωδικοποίηση σε άλλη.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
el: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό, δείτε τον πηγαίο κώδικα για όρους αντιγραφής.
    ΔΕΝ υπάρχει εγγύηση ούτε ακόμη για ΛΕΙΤΟΥΡΓIΚΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ ΓΙΑ
    ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.

en: Could not create log file "%s"
el: Αδύνατη η δημιουργία αρχείου καταγραφών "%s"

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
el: Δημιουργία ΟΝΟΜΑΤΟΣ αρχείου κεφαλίδας C με ορισμούς συμβόλων

en: Create output even if warning messages were issued
el: Δημιουργία εξόδου ακόμα και αν εκδόθηκαν προειδοποιήσεις

en: Creation Time : %s
el: Χρόνος Δημιουργίας : %s

en: Cross-device link
el: Σύνδεσμος μεταξύ συσκευών

en: DES entry for netname %s not unique
el: Η καταχώρηση DES για το όνομα δικτύου %s δεν είναι μοναδική

en: DIRECTORY
el: ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

en: Database for table does not exist
el: Η βάση δεδομένων για το πίνακα δεν υπάρχει

en: Database is busy
el: Η βάση δεδομένων είναι απασχολημένη

en: Deadlock situation detected/avoided
el: Ανιχνεύτηκε/αποφεύχθηκε κατάσταση αδιεξόδου

en: Default Access rights :
el: Εξ ορισμού δικαιώματα Προσπέλασης :

en: Destination address required
el: Απαιτείται διεύθυνση προορισμού

en: Device busy
el: Η συσκευή είναι απασχολημένη

en: Device not a stream
el: Η συσκευή δεν είναι ροής

en: Device or resource busy
el: Συσκευή ή πόροι είναι απασχολημένοι

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
el: Diffie-Hellmann (%d bit)

en: Directory     : %s
el: Κατάλογος     : %s

en: Directory not empty
el: Ο κατάλογος δεν είναι κενός

en: Disc quota exceeded
el: Ξεπεράστηκε το όριο χρήσης στο δίσκο

en: Disk quota exceeded
el: Ξεπεράστηκε το όριο χρήσης δίσκου

en: Do not fork and display messages on the current tty
el: Να μη γίνει δικράνωση και εμφάνιση μηνυμάτων στο τρέχον tty

en: Do not use existing catalog, force new output file
el: Να μη χρησιμοποιηθεί ο υπάρχον κατάλογος, προκάλεσε νέο αρχείο εξόδου

en: Domain not bound
el: Ο τομέας δεν βρέθηκε

en: EMT trap
el: EMT παγίδα

en: ENTRY
el: ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

en: Encrypted data
el: Κρυπτογραφημένα δεδομένα

en: Entry/table type mismatch
el: Κακοσυνταίριασμα τύπων καταχώρησης/πίνακα

en: Error 0
el: Λάθος 0

en: Error 100
el: Λάθος 100

en: Error 101
el: Λάθος 101

en: Error 102
el: Λάθος 102

en: Error 103
el: Λάθος 103

en: Error 104
el: Λάθος 104

en: Error 105
el: Λάθος 105

en: Error 106
el: Λάθος 106

en: Error 107
el: Λάθος 107

en: Error 108
el: Λάθος 108

en: Error 109
el: Λάθος 109

en: Error 110
el: Λάθος 110

en: Error 111
el: Λάθος 111

en: Error 112
el: Λάθος 112

en: Error 113
el: Λάθος 113

en: Error 114
el: Λάθος 114

en: Error 115
el: Λάθος 115

en: Error 116
el: Λάθος 116

en: Error 117
el: Λάθος 117

en: Error 118
el: Λάθος 118

en: Error 119
el: Λάθος 119

en: Error 136
el: Λάθος 136

en: Error 142
el: Λάθος 142

en: Error 58
el: Λάθος 58

en: Error 59
el: Λάθος 59

en: Error 72
el: Λάθος 72

en: Error 73
el: Λάθος 73

en: Error 75
el: Λάθος 75

en: Error 76
el: Λάθος 76

en: Error 91
el: Λάθος 91

en: Error 92
el: Λάθος 92

en: Error in RPC subsystem
el: Σφάλμα στο υποσύστημα RPC

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
el: Σφάλμα στην προσπέλαση αρχείου ψυχρής εκκίνησης του NIS+. Είναι το NIS+ εγκατεστημένο;

en: Error in unknown error system:
el: Σφάλμα σε άγνωστο σύστημα σφαλμάτων:

en: Error while talking to callback proc
el: Σφάλμα στην επικοινωνία με διαδικασία ανάδρασης

en: Error: .netrc file is readable by others.
el: Σφάλμα: Το .netrc αρχείο είναι αναγνώσιμο από άλλους.

en: Exchange full
el: Ανταλλαγή πλήρης

en: Exec format error
el: Σφάλμα στη διαμόρφωση του εκτελέσιμου

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
el: ΜΟΙΡΑΙΟ: το σύστημα δεν ορίζει το `_POSIX2_LOCALEDEF'

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
el: Το ΑΡΧΕΙΟ περιέχει αντιστοιχίσεις από συμβολικά ονόματα σε τιμές UCS4

en: Failed (unspecified error)
el: Αποτυχία (μη καθορισμένο σφάλμα)

en: File descriptor in bad state
el: Ο περιγραφέας αρχείου σε κακή κατάσταση

en: File exists
el: Το αρχείο υπάρχει

en: File locking deadlock
el: Αδιέξοδο στο κλείδωμα αρχείου

en: File locking deadlock error
el: Το κλείδωμα αρχείου κατέληξε σε σφάλμα αδιεξόδου

en: File name too long
el: Πολύ μεγάλο όνομα αρχείου

en: File size limit exceeded
el: Ξεπεράστηκε το όριο μεγέθους αρχείου

en: File table overflow
el: Υπερχείλιση πίνακα αρχείου

en: File too large
el: Πολύ μεγάλο αρχείο

en: First/next chain broken
el: Η πρώτη/επόμενη αλυσίδα έσπασε

en: Floating point exception
el: Εξαίρεση κινητής υποδιαστολής

en: Full resync required for directory
el: Απαιτήται πλήρης επανασυνχρονισμός για το κατάλογο

en: Function not implemented
el: Η λειτουργία δεν έχει υλοποιηθεί

en: GROUP
el: ΟΜΑΔΑ

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
el: Σκουπίδια στο ARGP_HELP_FMT: %s

en: Generate message catalog.\vIf INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
el: Δημιουργία καταλόγου μηνυμάτων.\vΑν το ΑΡΧΕΙΟ-ΕΙΣΟΔΟΥ είναι -, ανάγνωση από την κανονική είσοδο. Αν
    το ΑΡΧΕΙΟ-ΕΞΟΔΟΥ είναι -, τότε η έξοδος στέλνεται στην κανονική έξοδο.

en: Generic system error
el: Γενικό σφάλμα συστήματος

en: Get locale-specific information.
el: Λήψη πληροφοριών τοπικών ρυθμίσεων.

en: Give a short usage message
el: Να δωθεί σύντομο μήνυμα χρήσης

en: Give this help list
el: Να δοθεί αυτή η λίστα βοήθειας

en: Gratuitous error
el: Αδικαιολόγητο λάθος

en: Group         : %s
el: Ομάδα         : %s

en: Group Flags :
el: Σημαίες Ομάδας :

en: Group entry for "%s.%s" group:
el: Καταχώρηση ομάδας για την ομάδα "%s.%s":

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
el: Αναμονή για ΔΕΥΤ. δευτερόλεπτα (εξ ορισμού 3600)

en: Hangup
el: Κλείσιμο

en: Haven't found "%d" in group cache!
el: Δε βρέθηκε το "%d" στην λανθάνουσα μνήμη ομάδας!

en: Haven't found "%d" in password cache!
el: Δε βρέθηκε το "%d" στην λανθάνουσα μνήμη κωδικών!

en: Haven't found "%s" in group cache!
el: Δε βρέθηκε το "%s" στην λανθάνουσα μνήμη ομάδας!

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
el: Δε βρέθηκε το "%s" στην λανθάνουσα μνήμη συστημάτων!

en: Haven't found "%s" in password cache!
el: Δε βρέθηκε το "%s" στην λανθάνουσα μνήμη κωδικών!

en: Host is down
el: Το σύστημα δε λειτουργεί

en: Host name lookup failure
el: Αποτυχία αναζήτησης ονόματος συστήματος

en: I/O error
el: Σφάλμα εισόδου/εξόδου

en: I/O possible
el: Δυνατή η είσοδος/έξοδος

en: IOT trap
el: IOT παγίδα

en: Identifier removed
el: Προσδιοριστής αφαιρέθηκε

en: Illegal byte sequence
el: Ακατάλληλη ακολουθία byte

en: Illegal instruction
el: Ακατάλληλη εντολή

en: Illegal object type for operation
el: Ακατάλληλο είδος αντικειμένου για τη λειτουργία

en: Illegal seek
el: Παράνομη αναζήτηση

en: Inappropriate file type or format
el: Ακατάλληλο είδος αρχείου ή διαμόρφωσης

en: Inappropriate ioctl for device
el: Ακατάλληλο ioctl για συσκευή

en: Inappropriate operation for background process
el: Ακατάλληλη λειτουργία για διεργασία παρασκηνίου

en: Information request
el: Αίτηση πληροφορίας

en: Information:
el: Πληροφορία:

en: Input Files:
el: Αρχεία Εισόδου:

en: Input/Output format specification:
el: Καθορισμός μορφής Εισόδου/Εξόδου:

en: Input/output error
el: Σφάλμα εισόδου/εξόδου

en: Internal NIS error
el: Εσωτερικό σφάλμα NIS

en: Internal ypbind error
el: Εσωτερικό σφάλμα ypbind

en: Interrupt
el: Διακοπή

en: Interrupted system call
el: Διακοπείσα κλήση συστήματος

en: Interrupted system call should be restarted
el: Η διακοπείσα κλήση συστήματος θα πρέπει να επανακινηθεί

en: Invalid argument
el: Μη έγκυρη παράμετρος

en: Invalid back reference
el: Μη έγκυρη πισω-παραπομπή

en: Invalid character class name
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας ονόματος κλάσης

en: Invalid client credential
el: Μη έγκυρο διαπιστευτήριο εξυπηρετούμενου

en: Invalid client verifier
el: Μη έγκυρος εξακριβωτής(verifier) εξυπηρετούμενου

en: Invalid collation character
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας παραβολής

en: Invalid content of \{\}
el: Μη έγκυρο περιεχόμενο των \{\}

en: Invalid cross-device link
el: Μη έγκυρος σύνδεσμος μεταξύ συσκευών

en: Invalid exchange
el: Μη έγκυρη ανταλλαγή

en: Invalid object for operation
el: Μη έγκυρο αντικείμενο για λειτουργία

en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
el: Μη έγκυρο ή ασυμπλήρωτο multibyte ή πλατύς χαρακτήρας

en: Invalid preceding regular expression
el: Μη έγκυρη προπορευόμενη κανονική έκφραση

en: Invalid range end
el: Μη έγκυρο τέλος πεδίου

en: Invalid regular expression
el: Μη έγκυρη κανονική έκφραση

en: Invalid request code
el: Μη έγκυρος κώδικας αίτησης

en: Invalid request descriptor
el: Μη έγκυρος περιγραφέας αίτησης

en: Invalid server verifier
el: Μη έγκυρος εξακριβωτής(verifier) διακομιστή

en: Invalid slot
el: Μη έγκυρη οπή

en: Invalidate the specified cache
el: Ακύρωση των περιεχομένων της συγκεκριμένης λανθάνουσας μνήμης

en: Is a directory
el: Είναι κατάλογος

en: Is a name file
el: Είναι ένα όνομα αρχείου

en: Is a named type file
el: Είναι ένα επώνυμο είδος αρχείου

en: Kerberos.
el: Κέρβερος.

en: Killed
el: Σκοτώθηκε

en: LINK
el: ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
el: Η ΤΟΠΙΚΗ καταχώρηση για την ΤΑΥΤ. %d στο κατάλογο %s δεν είναι μοναδική

en: Level 2 halted
el: Επίπεδο 2 σταμάτησε

en: Level 2 not synchronized
el: Επίπεδο 2 δεν συγχρονίστηκε

en: Level 3 halted
el: Επίπεδο 3 σταμάτησε

en: Level 3 reset
el: Επίπεδο 3 επαναφέρθηκε

en: Link has been severed
el: Ο σύνδεσμος έσπασε

en: Link number out of range
el: Ο αριθμός σύνδεσμου είναι έξω από το όριο

en: Link points to illegal name
el: Σύνδεση σημείων σε μη αποδεκτό όνομα

en: Linked Object Type :
el: Τύπος Συνδεδεμένου Αντικειμένου :

en: Linked to : %s
el: Συνδεδεμένο με : %s

en: Local domain name not set
el: Δεν έχει οριστεί το όνομα τοπικού τομέα

en: Local resource allocation failure
el: Αποτυχία δέσμευσης τοπικών πόρων

en: Machine is not on the network
el: Το μηχάνημα δεν είναι στο δίκτυο

en: Malformed name, or illegal name
el: Κακοδιαμορφωμένο όνομα ή ακατάλληλο όνομα

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
el: Υποχρεωτικά ή προαιρετικά ορίσματα σε μακρές επιλογές είναι επίσης υποχρεωτικά ή προαιρετικά σε κάθε αντίστοιχες σύντομες επιλογές.

en: Master Server :
el: Κύριος Εξυπηρετητής :

en: Master server busy, full dump rescheduled.
el: Ο κύριος εξυπηρετητής είναι απασχολημένος, η πλήρης αποτύπωση θα επαναδρομολογηθεί.

en: Memory allocation failure
el: Αποτυχία δέσμευσης μνήμης

en: Memory exhausted
el: Η μνήμη εξαντλήθηκε

en: Message tables full
el: Οι πίνακες μηνυμάτων είναι πλήρεις

en: Message too long
el: Υπερβολικά μεγάλο μήνυμα

en: Missing or malformed attribute
el: Ελλιπής ή κακοσχηματισμένη ιδιότητα

en: Mod. Time     : %s
el: Χρόνος Τροπ. : %s

en: Modification failed
el: Η τροποποίηση απέτυχε

en: Modify operation failed
el: Η λειτουργία τροποποίησης απέτυχε

en: Modify output format:
el: Μορφή εξόδου τροποποίησης:

en: Multihop attempted
el: Προσπάθεια multihop

en: NAME
el: ΟΝΟΜΑ

en: NAME
    [-a|-m]
el: ΟΝΟΜΑ
    [-a|-m]

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
el: Αναντιστοιχία έκδοσης εξυπηρέτη/εξυπηρετούμενου NIS - δεν παρέχεται
    η υπηρεσία

en: NIS map database is bad
el: Η βάση δεδομένων χάρτη NIS είναι ακατάλληλη

en: NIS+ operation failed
el: Η λειτουργία NIS+ απέτυχε

en: NIS+ servers unreachable
el: Οι εξυπηρετητές NIS+ δεν είναι προσπελάσιμοι

en: NIS+ service is unavailable or not installed
el: Η υπηρεσία NIS+ δεν είναι διαθέσιμη ή δεν έχει εγκατασταθεί

en: NO OBJECT
el: ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ

en: NUMBER
el: ΑΡΙΘΜΟΣ

en: Name : `%s'
el: Όνομα : `%s'

en: Name Service Cache Daemon.
el: Λανθάνουσα Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Αντιστοιχιών Ονομάτων.

en: Name not served by this server
el: Το όνομα αυτό δε προσφέρεται από αυτόν το εξυπηρετητή

en: Name not unique on network
el: Το όνομα δεν είναι μοναδικό στο δίκτυο

en: Name or service not known
el: Το όνομα ή η υπηρεσία δεν είναι γνωστά

en: Name/entry isn't unique
el: Όνομα/καταχώρηση δεν είναι μοναδική

en: Named object is not searchable
el: Το επώνυμο αντικείμενο δεν είναι αναζητήσιμο

en: Need authenticator
el: Χρειάζεται πιστοποιητής

en: Network dropped connection because of reset
el: Το δίκτυο έριξε την σύνδεση λόγω αρχικοποίησης

en: Network dropped connection on reset
el: Το δίκτυο έριξε την σύνδεση κατά την επαναφορά

en: Network is down
el: Το δίκτυο δε λειτουργεί

en: Network is unreachable
el: Το δίκτυο δεν είναι προσπελάσιμο

en: No CSI structure available
el: Δεν είναι διαθέσιμη η CSI δομή(structure)

en: No XENIX semaphores available
el: Δεν είναι διαθέσιμοι οι XENIX σημαφόροι

en: No address associated with hostname
el: Καμιά διεύθυνση δε συνδέεται με το όνομα συστήματος

en: No address associated with name
el: Καμιά διεύθυνση δεν συνδέεται με το όνομα

en: No anode
el: Κανένα anode

en: No buffer space available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος ενταμίευσης

en: No child processes
el: Καμιά θυγατρική διεργασία

en: No data available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα

en: No file space on server
el: Δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος στον εξυπηρετητή

en: No locks available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα κλειδώματα

en: No match
el: Κανένα ταίριασμα

en: No medium found
el: Δεν βρέθηκε μέσο

en: No message of desired type
el: Κανένα μήνυμα επιθυμητού τύπου

en: No more records in map database
el: Δεν υπάρχουν άλλες καταχωρίσεις στο χάρτη της βάσης δεδομένων

en: No previous regular expression
el: Δεν υπάρχει προηγούμενη κανονική έκφραση

en: No record locks available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα κλειδώματα εγγραφών

en: No remote programs registered.
el: Κανένα απομακρυσμένο πρόγραμμα δεν δηλώθηκε.

en: No route to host
el: Δεν υπάρχει διαδρομή στο σύστημα

en: No space left on device
el: Δεν έμεινε καθόλου χώρος στη συσκευή

en: No such device
el: Δεν υπάρχει τέτοια συσκευή

en: No such device or address
el: Δεν υπάρχει τέτοια συσκευή ή διεύθυνση

en: No such file or directory
el: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

en: No such key in map
el: Δεν υπάρχει τέτοιο κλειδί στο χάρτη

en: No such map in server's domain
el: Δεν υπάρχει τέτοιος χάρτης στον τομέα του διακομιστή

en: No such process
el: Δεν υπάρχει τέτοια διεργασία

en: Non NIS+ namespace encountered
el: Δε βρέθηκαν χώροι ονομάτων NIS+

en: Non-recoverable failure in name resolution
el: Μη-αποκαταστήσιμο σφάλμα κατά την ανάλυση ονόματος

en: None.
el: Κανένα.

en: Not a XENIX named type file
el: Δεν είναι XENIX τύπος επώνυμου αρχείου

en: Not a data message
el: Δεν είναι μήνυμα δεδομένων

en: Not a directory
el: Δεν είναι κατάλογος

en: Not a name file
el: Δεν είναι επώνυμο αρχείο

en: Not a stream device
el: Δεν είναι συσκευή ροής

en: Not available
el: Δεν είναι διαθέσιμο

en: Not enough space
el: Δεν υπάρχει αρκετός χώρος

en: Not found
el: Δε βρέθηκε

en: Not found, no such name
el: Δε βρέθηκε, κανένα τέτοιο όνομα

en: Not master server for this domain
el: Δεν υπάρχει κύριος εξυπηρετητής για αυτόν τον τομέα

en: Not owner
el: Δεν είναι ιδιοκτήτης

en: Not supported
el: Δεν υποστηρίζεται

en: Number of Columns   : %d
el: Αριθμός Στηλών      :%d

en: Number of objects : %u
el: Αριθμός αντικειμένων: %u

en: Number of symbolic links encountered during path name traversal exceeds MAXSYMLINKS
el: Ο αριθμός συμβολικών συνδέσμων που βρέθηκαν στη διάσχιση μονοπατιού υπερβαίνει το MAXSYMLINKS

en: Numerical argument out of domain
el: Αριθμητική παράμετρος έξω από τον τομέα

en: Numerical result out of range
el: Το αριθμητικό αποτέλεσμα είναι έξω από το πεδίο

en: Object #%d:
el: Αντικείμενο #%d:

en: Object Name   : %s
el: Όνομα Αντικειμένου : %s

en: Object Type   :
el: Τύπος Αντικειμένου :

en: Object is remote
el: Το αντικείμενο είναι απομακρυσμένο

en: Object with same name exists
el: Υπάρχει αντικείμενο με το ίδιο όνομα

en: Odd number of quotation marks
el: Περιττός αριθμός εισαγωγικών

en: Only root is allowed to use this option!
el: Μόνο ο διαχειριστής επιτρέπετε να χρησιμοποιήσει αυτήν την επιλογή!

en: Operation already in progress
el: Η λειτουργία εκτελείται ήδη

en: Operation canceled
el: Η λειτουργία ακυρώθηκε

en: Operation not applicable
el: Η λειτουργία δεν είναι εφαρμόσιμη

en: Operation not permitted
el: Η λειτουργία δεν επιτρέπεται

en: Operation not supported
el: Η λειτουργία δεν υποστηρίζεται

en: Operation not supported on transport endpoint
el: Η λειτουργία δεν υποστηρίζεται στην άλλη άκρη της μεταφοράς δεδομένων

en: Operation now in progress
el: Η λειτουργία βρίσκεται τώρα σε εκτέλεση

en: Operation would block
el: Η λειτουργία θα έπρεπε να φράξει(block)

en: Option not supported by protocol
el: Η λειτουργία δεν υποστηρίζεται από το πρωτόκολλο

en: Out of stream resources
el: Δεν απομείναν πόροι ροής(stream)

en: Out of streams resources
el: Δεν απομείναν πόροι ροής(streams)

en: Output control:
el: Έλεγχος εξόδου:

en: Output selection:
el: Επιλογή εξόδου:

en: Owner         : %s
el: Ιδιοκτήτης   : %s

en: PRIVATE
el: ΙΔΙΩΤΙΚΟ

en: Package not installed
el: Το πακέτο δεν εγκαταστάθηκε

en: Parse error: %s
el: Σφάλμα επεξεργασίας: %s

en: Partial success
el: Μερική επιτυχία

en: Passed object is not the same object on server
el: Το περασμένο αντικείμενο δεν είναι το ίδιο αντικείμενο στον εξυπηρετητή

en: Permission denied
el: Άρνηση πρόσβασης

en: Power failure
el: Αποτυχία τροφοδοσίας

en: Premature end of regular expression
el: Πρόωρο τέλος της κανονικής έκφρασης

en: Print current configuration statistic
el: Εμφάνιση στατιστικών των τρεχουσών ρυθμίσεων

en: Print more messages
el: Εμφάνιση περισσότερων μηνυμάτων

en: Print program version
el: Εμφάνιση έκδοσης προγράμματος

en: Probable success
el: Πιθανή επιτυχία

en: Probably not found
el: Πιθανόν δε βρέθηκε

en: Profiling timer expired
el: Ο χρονομετρητής βελτιστοποίησης έληξε

en: Protocol driver not attached
el: Ο οδηγός πρωτοκόλλου δεν έχει προσκολληθεί

en: Protocol error
el: Σφάλμα πρωτοκόλλου

en: Protocol family not supported
el: Η οικογένεια πρωτοκόλλου δεν υποστηρίζεται

en: Protocol not available
el: Δεν είναι διαθέσιμο το πρωτόκολλο

en: Protocol not supported
el: Το πρωτόκολλο δεν υποστηρίζεται

en: Protocol wrong type for socket
el: Λάθος τύπος πρωτοκόλου για την υποδοχή(socket)

en: Query illegal for named table
el: Μη αποδεκτή αναζήτηση για το δοθέντα πίνακα

en: Quit
el: Έξοδος

en: RFS specific error
el: Συγκεκριμένο με RFS σφάλμα

en: RPC bad procedure for program
el: RPC κακή διαδικασία για πρόγραμμα

en: RPC failure on NIS operation
el: Αποτυχία RPC σε λειτουργία του NIS

en: RPC program not available
el: Το πρόγραμμα RPC δεν είναι διαθέσιμο

en: RPC program version wrong
el: Η έκδοση του RPC προγράμματος δεν είναι σωστή

en: RPC struct is bad
el: Η RPC δομή δεν είναι σωστή

en: RPC version wrong
el: Η έκδοση του RPC δεν είναι σωστή

en: RPC: (unknown error code)
el: RPC: (άγνωστος κωδικός σφάλματος)

en: RPC: Authentication error
el: RPC: Σφάλμα πιστοποίησης

en: RPC: Can't decode result
el: RPC: Δεν είναι δυνατόν να αποκωδικοποιηθεί το αποτέλεσμα

en: RPC: Can't encode arguments
el: RPC: Δεν είναι δυνατόν να κωδικοποιηθούν οι παράμετροι

en: RPC: Failed (unspecified error)
el: RPC: Αποτυχία (μη καθορισμένο σφάλμα)

en: RPC: Incompatible versions of RPC
el: RPC: Μη συμβατές εκδόσεις του RPC

en: RPC: Port mapper failure
el: RPC: Αποτυχία αντιστοιχέα θυρών

en: RPC: Procedure unavailable
el: RPC: Μη διαθέσιμη διαδικασία

en: RPC: Program not registered
el: RPC: Το πρόγραμμα δεν έχει καταχωρηθεί

en: RPC: Program unavailable
el: RPC: Μη διαθέσιμο πρόγραμμα

en: RPC: Program/version mismatch
el: RPC: Αναντιστοιχεία πρόγραμματος/έκδοσης

en: RPC: Remote system error
el: RPC: Σφάλμα απομακρυνσμένου συστήματος

en: RPC: Server can't decode arguments
el: RPC: Ο διακομιστής δεν μπορεί να αποκωδικοποιήσει τις παραμέτρους

en: RPC: Success
el: RPC: Επιτυχία

en: RPC: Timed out
el: RPC: Λήξη χρόνου

en: RPC: Unable to receive
el: RPC: Αδυναμία λήψης

en: RPC: Unable to send
el: RPC: Αδυναμία αποστολής

en: RPC: Unknown host
el: RPC: Άγνωστο όνομα συστήματος

en: RPC: Unknown protocol
el: RPC: Άγνωστο πρωτόκολο

en: RSA (%d bits)
el: RSA (%d bit)

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
el: Το RTLD_NEXT που χρησιμοποιείται στον κώδικα δεν φορτώθηκε δυναμικά

en: Read and display shared object profiling data
el: Ανάγνωση και εμφάνιση δεδομένων προφίλ διαμοιραζόμενου αντικειμένου

en: Read configuration data from NAME
el: Ανάγνωση δεδομένων ρύθμισης από το ΟΝΟΜΑ

en: Read-only file system
el: Αναγνώσιμο-μόνο σύστημα αρχείων

en: Real-time signal %d
el: Σήμα πραγματικού-χρόνου %d

en: Regular expression too big
el: Πολύ μεγάλη κανονική έκφραση

en: Remote I/O error
el: Απομακρυσμένο σφάλμα εισόδου/εξόδου

en: Remote address changed
el: Η απομακρυσμένη διεύθυνση άλλαξε

en: Remove password or make file unreadable by others.
el: Απομακρύνετε το συνθηματικό ή κάντε το αρχείο μη-αναγνώσιμο από τους άλλους.

en: Reopening shared object `%s' failed
el: Αποτυχία ανοίγματος ξανά του διαμοιραζομένου αντικειμένου `%s'

en: Replicate :
el: Αναπαραγωγή :

en: Report bugs to %s.
el: Αναφέρατε σφάλματα στο %s.

en: Report bugs using the `glibcbug' script to <bugs@gnu.org>.
el: Αναφέρατε σφάλματα χρησιμοποιώντας το `glibcbug' πρόγραμμα στο <bugs@gnu.org>.

en: Request arguments bad
el: Κακή αίτηση παραμέτρων

en: Reserved for future use
el: Παρακρατημένο για μελλοντική χρήση

en: Resolver Error 0 (no error)
el: Σφάλμα αναλυτή διευθύνσεων 0 (κανένα σφάλμα)

en: Resolver internal error
el: Εσωτερικό σφάλμα του αναλυτή διευθύνσεων

en: Resource deadlock avoided
el: Αποφεύχθηκε αδιέξοδο σφάλμα πόρων

en: Resource lost
el: Ο πόρος χάθηκε

en: Resource temporarily unavailable
el: Ο πόρος είναι προσωρινά μη διαθέσιμος

en: Result too large
el: Το αποτέλεσμα είναι πολύ μεγάλο

en: Results sent to callback proc
el: Τα αποτελέσματα στάλθηκαν στη διαδικασία ανάδρασης

en: Search Path         : %s
el: Μονοπάτι Αναζήτησης: %s

en: Segmentation fault
el: Σφάλμα κατάτμησης (segmentation fault)

en: Server busy, try again
el: Ο εξυπηρετητής είναι απασχολημένος, δοκιμάστε ξανά

en: Server out of memory
el: Η μνήμη του εξυπηρετητή εξαντλήθηκε

en: Server rejected credential
el: Ο διακομιστής απέρριψε διαπιστευτήριο

en: Server rejected verifier
el: Ο διακομιστής απέρριψε εξακριβωτή

en: Servname not supported for ai_socktype
el: Το servname δεν υποστηρίζεται από το ai_socktype

en: Set the program name
el: Ορισμός ονόματος προγράμματος

en: Shut the server down
el: Διακοπή της λειτουργίας του εξυπηρετητή

en: Signal 0
el: Σήμα 0

en: Socket operation on non-socket
el: Λειτουργία υποδοχής σε μη-υποδοχή

en: Socket type not supported
el: Ο τύπος της υποδοχής δεν υποστηρίζεται

en: Software caused connection abort
el: Το λογισμικό προκάλεσε ακύρωση σύνδεσης

en: Sorry. You are not root
el: Συγγνώμη. Δεν είστε διαχειριστής

en: Source definitions are found in FILE
el: Οι ορισμοί πηγή βρίσκονται στο ΑΡΧΕΙΟ

en: Srmount error
el: Σφάλμα srmount

en: Stack fault
el: Σφάλμα στοίβας

en: Stale NFS file handle
el: Μη έγκυρος πια NFS χειριστής αρχείου

en: Start NUMBER threads
el: Έναρξη ΑΡΙΘΜΟΣ νημάτων

en: Status            : %s
el: Κατάσταση         : %s

en: Stopped
el: Σταμάτησε

en: Stopped (signal)
el: Σταμάτησε (σήμα)

en: Stopped (tty input)
el: Σταμάτησε (είσοδος tty)

en: Stopped (tty output)
el: Σταμάτησε (έξοδος tty)

en: Streams pipe error
el: Σφάλμα σωλήνωσης ροής

en: Structure needs cleaning
el: Η δομή χρειάζεται καθάρισμα

en: Success
el: Επιτυχία

en: Suppress warnings and information messages
el: Αποσιώπηση προηδοποιήσεων και μηνυμάτων πληροφόρησης

en: Symbolic character names defined in FILE
el: Τα συμβολικά ονόματα χαρακτήρων δηλώθηκαν στο ΑΡΧΕΙΟ

en: System error
el: Σφάλμα συστήματος

en: System information:
el: Πληροφορίες συστήματος:

en: System resource allocation failure
el: Αποτυχία δέσμευσης πόρων συστήματος

en: System's directory for character maps : %s
                           repertoire maps: %s
                           locale path    : %s
    %s
el: Κατάλογος συστήματος για πίνακες χαρακτήρων: %s
                             ρεπερτόρια πινάκων: %s
                     μονοπάτι τοπικών ρυθμίσεων: %s
    %s

en: TABLE
el: ΠΙΝΑΚΑΣ

en: TABLE
el: ΠΙΝΑΚΑΣ

en: TABLE,yes
el: ΠΙΝΑΚΑΣ,ναι

en: Table Type          : %s
el: Τύπος Πίνακα        : %s

en: Temporary failure in name resolution
el: Προσωρινή αποτυχία κατά την ανάλυση ονόματος

en: Terminated
el: Τερματίστηκε

en: Text file busy
el: Αρχείο κειμένου σε χρήση

en: Time to live :
el: Χρόνος ζωής :

en: Timer expired
el: Ο χρονομετρητής έληξε

en: Too many attributes
el: Υπερβολικά πολλές ιδιότητες

en: Too many levels of symbolic links
el: Υπερβολικά πολλά επίπεδα συμβολικών συνδέσμων

en: Too many links
el: Υπερβολικά πολλοί σύνδεσμοι

en: Too many open files
el: Υπερβολικά πολλά ανοικτά αρχεία

en: Too many open files in system
el: Υπερβολικα πολλά ανοικτά αρχεία στο σύστημα

en: Too many processes
el: Υπερβολικά πολλές διεργασίες

en: Too many references: cannot splice
el: Υπερβολικά πολλοί παραπομπείς: αδυναμία ματίσματος

en: Too many users
el: Υπερβολικά πολλοί χρήστες

en: Trace/breakpoint trap
el: Παγίδα Trace/breakpoint

en: Trailing backslash
el: Ακολουθεί ανάστροφη κάθετος

en: Translator died
el: Ο μεταφραστής πέθανε

en: Transport endpoint is already connected
el: Η άκρη μεταφοράς είναι ήδη συνδεδεμένη

en: Transport endpoint is not connected
el: Η άκρη μεταφοράς δεν είναι συνδεδεμένη

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
el: Δοκιμάστε `%s --help' ή `%s --usage' για περισσότερες πληροφορίες.

en: Type : %s
el: Τύπος: %s

en: UNKNOWN
el: ΑΓΝΩΣΤΟ

en: Unable to authenticate NIS+ client
el: Αδύνατη η αυθεντικοποίηση του πελάτη NIS+

en: Unable to authenticate NIS+ server
el: Αδύνατη η αυθεντικοποίηση του εξυπηρετητή NIS+

en: Unable to create callback
el: Αδύνατη η δημιουργία διαδικασίας ανάδρασης

en: Unable to create process on server
el: Αδύνατη η δημιουργία διεργασίας στον εξυπηρετητή

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
el: Άγνωστο (είδος = %d, bit = %d)

en: Unknown .netrc keyword %s
el: Αγνωστο .netrc λεκτικό %s

en: Unknown NIS error code
el: Άγνωστος κώδικας σφάλματος NIS

en: Unknown database: %s
el: Άγνωστη βάση δεδομένων: %s

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown host
el: Άγνωστο όνομα συστήματος

en: Unknown object
el: Άγνωστο αντικείμενο

en: Unknown option: %s %s %s
el: Άγνωστη επιλογή: %s %s %s

en: Unknown resolver error
el: Άγνωστο σφάλμα αναλύτη διευθύνσεων

en: Unknown server error
el: Άγνωστο σφάλμα διακομιστή

en: Unknown signal %d
el: Άγνωστο σήμα %d

en: Unknown system error
el: Άγνωστο σφάλμα συστήματος

en: Unknown ypbind error
el: Άγνωστο σφάλμα ypbind

en: Unmatched ( or \(
el: Αταίριαστο ( ή \(

en: Unmatched ) or \)
el: Αταίριαστο ) ή \)

en: Unmatched [ or [^
el: Αταίριαστο [ ή [^

en: Unmatched \{
el: Αταίριαστο \{

en: Unrecognized variable `%s'
el: Μη αναγνωρίσιμη μεταβλητή `%s'

en: Urgent I/O condition
el: Επείγουσα κατάσταση εισόδου/εξόδου

en: Usage:
el: Χρήση:

en: Usage: %s variable_name [pathname]
el: Χρήση: %s όνομα_μεταβλητής [όνομα_διαδρομής]

en: Usage: rpcinfo [ -n portnum ] -u host prognum [ versnum ]
el: Χρήση: rpcinfo [ -n αριθμ. θύρας ] -u σύστημα  αριθμ. προγραμ. [ αριθμ. έκδοσης ]

en: Use separate cache for each user
el: Χρήση ξεχωριστής λανθάνουσας μνήμης για κάθε χρήστη

en: User defined signal 1
el: Καθοριζόμενο από τον χρήστη σήμα 1

en: User defined signal 2
el: Καθοριζόμενο από τον χρήστη σήμα 2

en: Value too large for defined data type
el: Η τιμή είναι πολύ μεγάλη για καθορισμένο τύπο δεδομένων

en: Virtual timer expired
el: Ο εικονικός χρονομετρητής έληξε

en: Wild result from command execution
el: Αγριο αποτέλεσμα από την εκτέλεση της εντολής

en: Window changed
el: Το παράθυρο άλλαξε

en: Write names of available charmaps
el: Εγγραφή ονομάτων στους διαθέσιμους πίνακες χαρακτήρων

en: Write names of available locales
el: Εγγραφή ονομάτων των διαθέσιμων τοπικών ρυθμίσεων

en: Write names of selected categories
el: Εγγραφή ονομάτων των επιλεγμένων κατηγοριών

en: Write names of selected keywords
el: Εγγραφή ονομάτων των επιλεγμένων λέξεων-κλειδιών

en: Write output to file NAME
el: Εγγραφή εξόδου στο αρχείο ΟΝΟΜΑ

en: Written by %s.
el: Εγγράφηκε από %s.

en: Wrong medium type
el: Εσφαλμένο είδος μέσου

en: Yes, 42 is the meaning of life
el: Ναι, ο σκοπός της ζωής είναι 42.

en: You really blew it this time
el: Πραγματικά την έκανες αυτή τη φορά

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
el: Ο χρόνος τέλους της γραμμής συνέχισης της ζώνης δεν είναι μετά από το χρόνο τέλους της προηγούμενης γραμμής

en: [FILE...]
el: [ΑΡΧΕΙΟ...]

en: __get_myaddress: ioctl (get interface configuration)
el: __get_myaddress: ioctl (λήψη διαμόρφωσης διασύνδεσης)

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
el: Ο ορισμός `%1$s' δεν τελειώνει με `END %1$s'

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
el: Το `%s' δεν είναι το σωστό αρχείο δεδομένων προφίλ για το `%s'

en: ai_family not supported
el: Το ai_family δεν υποστηρίζεται

en: ai_socktype not supported
el: Το ai_socktype δεν υποστηρίζεται

en: already running
el: εκτελείτε ήδη

en: argument to <%s> must be a single character
el: Η παράμετρος στο <%s> πρέπει να είναι ένας απλός χαρακτήρας

en: argument to `%s' must be a single character
el: Η παράμετρος στο `%s' πρέπει να είναι ένας απλός χαρακτήρας

en: auth_none.c - Fatal marshalling problem
el: auth_none.c - Μοιραίο λάθος παράταξης

en: authunix_create: out of memory
el: authunix_create: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: bad argument
el: κακό όρισμα

en: bad owner
el: κακός ιδιοκτήτης

en: blank FROM field on Link line
el: Λευκό πεδίο FROM σε γραμμή Link

en: blank TO field on Link line
el: λευκό πεδίο TO σε γραμμή Link

en: block freed twice
el: το μπλόκ ελευθερώθηκε δύο φορές

en: bogus mcheck_status, library is buggy
el: Περίεργο mcheck_status, η βιβλιοθήκη είναι προβληματική

en: broadcast: ioctl (get interface configuration)
el: broadcast: ioctl (λήψη ρυθμίσεις διασύνδεσης)

en: broadcast: ioctl (get interface flags)
el: broadcast: ioctl (λήψη ενδείξεις υποδοχής)

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
el: cache_set: αδυναμία δέσμευσης νέου rpc_buffer

en: cache_set: victim alloc failed
el: cache_set: η εκχώρηση θύματος απέτυχε

en: cache_set: victim not found
el: cache_set: το θύμα δεν βρέθηκε

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
el: δεν είναι δυνατόν να καθοριστεί η συντόμευση της ζώνης ώρας για
    να χρησιμοποιηθεί αμέσως μετά το 'until time'

en: cannot allocate symbol data
el: αδυναμία δέσμευσης δεδομένων συμβόλων

en: cannot create internal descriptor
el: αδυναμία δημιουργίας εσωτερικού περιγραφέα

en: cannot create internal descriptors
el: αδυναμία δημιουργίας εσωτερικών περιγραφέων

en: cannot enable socket to accept connections: %s
el: αδύνατη η ενεργοποίηση υποδοχής για αποδοχή συνδέσεων: %s

en: cannot find C preprocessor: %s
el: δε βρέθηκε ο προεπεξεργαστής C: %s

en: cannot find any C preprocessor (cpp)
el: δε βρέθηκε κανένας προεπεξεργαστής C (cpp)

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
el: δε μπορεί να εξυπηρετηθεί η αίτηση παλαιάς έκδοσης %d, η τρέχουσα έκδοση είναι %d

en: cannot load profiling data
el: αδύνατη η φόρτωση δεδομένων προφίλ

en: cannot open
el: αδυναμία ανοίγματος

en: cannot open `%s'
el: αδυναμία ανοίγματος του `%s'

en: cannot open input file `%s'
el: αδυναμία ανοίγματος αρχείου εισόδου `%s'

en: cannot open locale definition file `%s'
el: αδυναμία ανοίγματος αρχείου ορισμού locale `%s'

en: cannot open output file
el: αδυναμία ανοίγματος αρχείου εξόδου

en: cannot open output file `%s'
el: αδυναμία ανοίγματος αρχείου εξόδου `%s'

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
el: αδυναμία ανοίγματος αρχείου εξόδο `%s' για την κατηγορία `%s'

en: cannot open socket: %s
el: αδυναμία ανοίγματος υποδοχής: %s

en: cannot read character map directory `%s'
el: αδυναμία ανάγνωσης καταλόγου του χάρτη χαρακτήρων `%s'

en: cannot read configuration file; this is fatal
el: αδυναμία ανάγνωσης αρχείου ρυθμίσεων, αυτό είναι μοιραίο

en: cannot read header from `%s'
el: αδυναμία ανάγνωσης κεφαλίδας από το `%s'

en: cannot read locale directory `%s'
el: αδυναμία ανάγνωσης καταλόγου locale `%s'

en: cannot read statistics data
el: αδύνατη η ανάγνωση δεδομένων στατιστικών

en: cannot stat() file `%s': %s
el: αδυναμία προσπέλασης(stat()) αρχείου `%s': %s

en: cannot write output files to `%s'
el: αδυναμία εγγραφής αρχείων εξόδου στο `%s'

en: cannot write result: %s
el: αδυναμία εγγραφής αποτελέσματος: %s

en: cannot write statistics: %s
el: αδυναμία εγγραφής στατιστικών: %s

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
el: ο χαρακτήρας '%s' στην κλάση `%s' πρέπει να είναι στην κλάση `%s'

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
el: ο χαρακτήρας '%s' στην κλάση `%s' δεν πρέπει να είναι στην κλάση `%s'

en: character <SP> not defined in character map
el: ο χαρακτήρας <SP> δεν ορίστηκε στον χάρτη χαρακτήρων

en: character `%s' not defined while needed as default value
el: ο χαρακτήρας `%s' δεν ορίστηκε ενώ χρειάζεται σαν προκαθορισμένη τιμή

en: character class `%s' already defined
el: η κλάση χαρακτήρων `%s' ορίστηκε ήδη

en: character map `%s' already defined
el: ο χάρτης χαρακτήρων `%s' ορίστηκε ήδη

en: character map file `%s' not found
el: το αρχείο χάρτη χαρακτήρων `%s' δεν βρέθηκε

en: clnt_raw.c - Fatal header serialization error.
el: clnt_raw.c - Μοιραίο σφάλμα σειριακοποίησης επικεφαλίδας

en: clnttcp_create: out of memory
el: clnttcp_create: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: clntudp_create: out of memory
el: clntudp_create: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: clntunix_create: out of memory
el: clntunix_create: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: constant or identifier expected
el: αναμενόταν σταθερά ή προσδιοριστής

en: conversion from `%s' to `%s' not supported
el: η μετατροπή από `%s' σε `%s' δεν υποστηρίζετε

en: conversion stopped due to problem in writing the output
el: η μετατροπή διακόπηκε λόγω προβλήματος στην εγγραφή της εξόδου

en: couldn't create an rpc server
el: αδυναμία δημιουργίας rpc διακομιστή

en: database [key ...]
el: βάση_δεδομένων [κλειδί ...]

en: default character map file `%s' not found
el: Το προκαθορισμένο αρχείο χάρτη χαρακτήρων `%s' δεν βρέθηκε

en: duplicate set definition
el: διπλός ορισμός συνόλου

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %d)
el: διπλό όνομα ζώνης %s (αρχείο "%s", γραμμή %d)

en: duplicated message identifier
el: διπλός προσδιοριστής μηνύματος

en: duplicated message number
el: διπλός αριθμός μηνύματος

en: empty char string
el: κενό αλφαριθμητικό

en: enablecache: cache already enabled
el: enablecache: η λανθάνουσα μνήμη είναι ήδη ενεργοποιημένη

en: enablecache: could not allocate cache
el: enablecache: αδυναμία δέσμευσης λανθάνουσας μνήμης

en: enablecache: could not allocate cache data
el: enablecache: αδυναμία δέσμευσης δεδομένων λανθάνουσας μνήμης

en: enablecache: could not allocate cache fifo
el: enablecache: αδυναμία δέσμευσης fifo λανθάνουσας μνήμης

en: encoding for output
el: κωδικοποίηση για έξοδο

en: encoding of original text
el: κωδικοποίηση για το αρχικό κείμενο

en: error getting callers id: %s
el: σφάλμα στη λήψη της ταυτότητας αυτού που κάλεσε: %s

en: error while closing input `%s'
el: σφάλμα κατά το κλείσιμο της εισόδου `%s'

en: error while closing output file
el: σφάλμα κατά το κλείσιμο του αρχείου εξόδου

en: error while closing the profiling data file
el: σφάλμα κατά το κλείσιμο του αρχείου δεδομένων προφίλ

en: error while reading the input
el: σφάλμα κατά την ανάγνωση της εισόδου

en: expect string argument for `copy'
el: αναμενόταν αλυσίδα χαρακτήρων για `copy'

en: expected continuation line not found
el: αναμενόταν γραμμή παράτασης και δεν βρέθηκε

en: failed to load shared object `%s'
el: αποτυχία φόρτωσης διαμοιραζομένου αντικειμένου `%s'

en: failed to load symbol data
el: αποτυχία φόρτωσης δεδομένων συμβόλων

en: failed to mmap the profiling data file
el: αποτυχία στη λειτουργία mmap για το αρχείο δεδομένων προφίλ

en: failed to start conversion processing
el: αποτυχία στην έναρξη της επεξεργασίας μετατροπής

en: failure while writing data for category `%s'
el: αποτυχία κατά την εγγραφή δεδομένων για την κατηγορία `%s'

en: file `%s' already exists and may be overwritten
el: το αρχείο `%s' υπάρχει ήδη και μπορεί να επικαλυφθεί

en: fstat failed
el: το fstat απέτυχε

en: garbage at end of character code specification
el: σκουπίδια στο τέλος των χαρακτηριστικών του κώδικα χαρακτήρων

en: garbage at end of number
el: σκουπίδια στο τέλος του αριθμού

en: generate call graph
el: δημιουργία γράφου κλήσεων

en: generate flat profile with counts and ticks
el: δημιουργία γενικού προφίλ με μετρήσεις

en: get_myaddress: ioctl (get interface configuration)
el: get_myaddress: ioctl (λήψη διαμόρφωσης υποδοχής)

en: getent - get entries from administrative database.
el: getent - λήψη καταχωρήσεων από διαχειρηστική βάση.

en: handle_request: request received (Version = %d)
el: handle_request: λήψη αίτησης (Έκδοση = %d)

en: hard link failed, symbolic link used
el: ο σθεναρός σύνδεσμος απέτυχε, θα χρησιμοποιηθεί συμβολικός σύνδεσμος

en: hard linked somewhere
el: σθεναρά συνδεδεμένο κάπου

en: illegal CORRECTION field on Leap line
el: μη έγκυρο CORRECTION πεδίο στη γραμμή αναπήδησης (Leap)

en: illegal Rolling/Stationary field on Leap line
el: μη έγκυρο Rolling/Stationary πεδίο στη γραμμή αναπήδησης (Leap)

en: illegal character in file:
el: μη έγκυρος χαρακτήρας στο αρχείο:

en: illegal escape sequence at end of string
el: μη έγκυρη διαδικασία διαφυγής στο τέλος του αλφαριθμιτικού

en: illegal input sequence at position %ld
el: μη έγκυρη ακολουθία εισόδου στη θέση %ld

en: illegal nettype :`%s'
el: ακατάλληλος τύπος δικτύου :`%s'

en: illegal set number
el: μη έγκυρος αριθμός σετ

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
el: όριο υλοποίησης: δεν επιτρέπονται πάνω από %d χάρτες χαρακτήρων

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
el: μη πλήρης χαρακτήρας ή μετατόπιση ακολουθίας στο τέλος του ενταμιευτή

en: input line of unknown type
el: γραμμή εισαγωγής αγνώστου τύπου

en: internal error (illegal descriptor)
el: εσωτερικό σφάλμα (ακατάλληλος περιγραφέας)

en: internal error - addtype called with bad isdst
el: εσωτερικό σφάλμα - κλήθηκε η addtype με κακό isdst

en: internal error - addtype called with bad ttisgmt
el: εσωτερικό σφάλμα - κλήθηκε η addtype με κακό ttisgmt

en: internal error - addtype called with bad ttisstd
el: εσωτερικό σφάλμα - κλήθηκε η addtype με κακό ttisstd

en: internal error in %s, line %u
el: εσωτερικό σφάλμα στο %s, γραμμή %u

en: invalid UTC offset
el: μη έγκυρη μετατόπιση UTC

en: invalid abbreviation format
el: μη έγκυρη διαμόρφωση συντόμευσης

en: invalid day of month
el: μη έγκυρη μέρα του μήνα

en: invalid ending year
el: μη έγκυρος χρόνος λήξης

en: invalid leaping year
el: μη έγκυρος χρόνος αναπήδης

en: invalid mode for dlopen()
el: μη έγκυρη κατάσταση για την dlopen()

en: invalid month name
el: μη έγκυρο όνομα μήνα

en: invalid saved time
el: μη έγκυρη σωσμένη ώρα

en: invalid starting year
el: μη έγκυρος χρόνος έναρξης

en: invalid time of day
el: μη έγκυρη ώρα της μέρας

en: invalid weekday name
el: μη έγκυρο όνομα εβδομάδας

en: line too long
el: πολύ μεγάλη γραμμή

en: list all known coded character sets
el: λίστα με όλα τα γνωστά σύνολα χαρακτήρων

en: lstat failed
el: το lstat απέτυχε

en: malformed line ignored
el: κακοδιαμορφωμένη γραμμή αγνοήθηκε

en: mapping of section header string table failed
el: αποτυχία αντιστοίχισης πίνακα αλφαριθμητικών κεφαλίδων τμημάτων

en: mapping of section headers failed
el: αποτυχία αντιστοίχισης κεφαλίδων τμημάτων

en: memory clobbered before allocated block
el: η μνήμη πειράχτηκε πριν από το δεσμευμένο μπλοκ

en: memory clobbered past end of allocated block
el: η μνήμη πειράχτηκε μετά το τέλος του δεσμευμένου μπλοκ

en: memory exhausted
el: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: memory is consistent, library is buggy
el: η μνήμη είναι συνεπής, η βιβλιοθήκη έχει πρόβλημα

en: nameless rule
el: κανόνας χωρίς όνομα

en: neither original nor target encoding specified
el: δεν έχει οριστεί ούτε αρχική ούτε τελική κωδικοποίηση

en: netname2user: (nis+ lookup): %s
el: netname2user: (ανατρέξιμο nis+): %s

en: netname2user: DES entry for %s in directory %s not unique
el: netname2user: η καταχώρηση DES για το %s στο κατάλογο %s δεν είναι μοναδική

en: netname2user: LOCAL entry for %s in directory %s not unique
el: netname2user: η ΤΟΠΙΚΗ καταχώρηση για το %s στο κατάλογο %s δεν είναι μοναδική

en: netname2user: missing group id list in `%s'.
el: netname2user: δεν υπάρχει λίστα ταυτοτήτων ομάδων στο `%s'.

en: netname2user: principal name `%s' too long
el: netname2user: το κύριο όνομα `%s' είναι πολύ μεγάλο

en: netname2user: should not have uid 0
el: netname2user: δε θα έπρεπε να έχει ταυτότητα χρήστη 0

en: never registered prog %d
el: ποτέ δεν δηλώθηκε το πρόγραμμα %d

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
el: δε δόθηκε τιμή <Uxxxx> ή <Uxxxxxxxx>

en: no day in month matches rule
el: καμιά μέρα στο μήνα δεν συμφωνεί με τον κανόνα

en: no definition of `UNDEFINED'
el: κανένας ορισμός του `UNDEFINED'

en: no filename for profiling data given and shared object `%s' has no soname
el: δε δόθηκε όνομα αρχείου για τα δεδομένα προφίλ και το διαμοιραζόμενο αντικείμενο `%s' δεν έχει εσωτερικό όνομα

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
el: καμιά άλλη λέξη κλειδί δεν θα πρέπει να καθορίζεται όταν χρησιμοποιείται το `copy'

en: no output file produced because warning were issued
el: δεν παράχθηκε αρχείο εξόδου επειδή εκδόθηκαν προειδοποιήσεις

en: no symbolic name given
el: δεν δώθηκε συμβολικό όνομα

en: no symbolic name given for end of range
el: δεν δώθηκε συμβολικό όνομα για το τέλος πεδίου

en: not regular file
el: δεν είναι κανονικό αρχείο

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
el: ρύθμιση nscd:
    
    %15d  επίπεδο εκσφαλμάτωσης εξυπηρετητή

en: nscd not running!
el: το nscd δεν εκτελείτε!

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
el: μόνο ορισμοί WIDTH επιτρέπονται να ακολουθούν τον CHARMAP ορισμό

en: original encoding not specified using `-f'
el: η αρχική κωδικοποίηση δεν έχει οριστεί με `-f'

en: output file
el: αρχείο εξόδου

en: pmap_getmaps rpc problem
el: πρόβλημα rpc pmap_getmaps

en: poll: protocol failure in circuit setup
el: poll: αποτυχία πρωτοκόλου στο στήσιμο κυκλώματος

en: preprocessor error
el: σφάλμα προεπεξεργαστή

en: print list of count paths and their number of use
el: εμφάνιση λίστα με μετρητές μονοπατιών και τον αριθμό χρήσης τους

en: print progress information
el: εμφάνιση πληροφοριών προόδου

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
el: το αρχείο δεδομένων προφίλ `%s' δεν ταιριάζει με το διαμοιραζόμενο αντικείμενο `%s'

en: program %lu is not available
el: το πρόγραμμα %lu δεν είναι διαθέσιμο

en: program %lu version %lu is not available
el: το πρόγραμμα %lu έκδοσης %lu δεν είναι διαθέσιμο

en: program %lu version %lu ready and waiting
el: το πρόγραμμα %lu έκδοσης %lu έτοιμο και αναμένει

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
el: rcmd: poll (στήσιμο του stderr): %m

en: rcmd: socket: All ports in use
el: rcmd: socket: Όλες οι θύρες σε χρήση

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
el: rcmd: write (στήσιμο του stderr): %m

en: registerrpc: out of memory
el: registerrpc: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: repertoire map file `%s' not found
el: το αρχείο πίνακα ρεπορτορίου `%s' δε βρέθηκε

en: rpcgen: arglist coding error
el: rpcgen: σφάλμα στη γραμμή εντολών

en: rpcgen: too many defines
el: rpcgen: πάρα πολλοί ορισμοί

en: rpcinfo: %s is unknown host
el: rpcinfo: %s είναι άγνωστο σύστημα

en: rpcinfo: %s is unknown service
el: rpcinfo: %s είναι άγνωστη υπηρεσία

en: rpcinfo: Could not delete registration for prog %s version %s
el: rpcinfo: Αδυναμία διαγραφής δήλωσης για το πρόγραμμα %s έκδοσης %s

en: rpcinfo: broadcast failed: %s
el: rpcinfo: εκπομπή απέτυχε: %s

en: rpcinfo: can't contact portmapper
el: rpcinfo: αδυναμία επικοινωνίας με διαχειριστή θυρών

en: same rule name in multiple files
el: ο ίδιος κανόνας σε πολλαπλά αρχεία

en: short read while reading request key: %s
el: σύντομη ανάγνωση κατά την ανάγνωση του κλειδιού αίτησης: %s

en: short read while reading request: %s
el: σύντομη ανάγνωση κατά την αίτηση ανάγνωσης: %s

en: short write in %s: %s
el: σύντομη ανάγνωση στο %s: %s

en: socket: protocol failure in circuit setup
el: socket: αποτυχία πρωτοκόλου στο στήσιμο κυκλώματος

en: standard input
el: κανονική είσοδος

en: standard output
el: κανονική έξοδος

en: starting year greater than ending year
el: το έτος έναρξης είναι μεγαλύτερος το έτος τερματισμού

en: starting year too high to be represented
el: ο χρόνος έναρξης είναι πολύ μεγάλος για να αναπαρασταθεί

en: starting year too low to be represented
el: ο χρόνος έναρξης είναι πολύ μικρός για να αναπαρασταθεί

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
el: svc_tcp.c - αδυναμία getsockname ή listen

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
el: svc_tcp.c - πρόβλημα δημιουργίας υποδοχής tcp

en: svc_tcp: makefd_xprt: out of memory
el: svc_tcp: makefd_xprt: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
el: svc_unix.c - πρόβλημα δημιουργίας υποδοχής AF_UNIX

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
el: svc_unix.c - αδυναμία getsockname ή listen

en: svc_unix: makefd_xprt: out of memory
el: svc_unix: makefd_xprt: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: svctcp_create: out of memory
el: svctcp_create: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: svcudp_create - cannot getsockname
el: svcudp_create -  αδυναμία getsockname

en: svcudp_create: out of memory
el: svcudp_create: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: svcudp_create: socket creation problem
el: svcudp_create - πρόβλημα δημιουργίας υποδοχής

en: svcunix_create: out of memory
el: svcunix_create: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: syntax error in %s definition: %s
el: συντακτικό σφάλμα στο ορισμό του %s: %s

en: syntax error in prolog: %s
el: συντακτικό σφάλμα στον πρόλογο: %s

en: syntax error in repertoire map definition: %s
el: συντακτικό σφάλμα στον ορισμό του πίνακα ρεπερτορίου: %s

en: syntax error: not inside a locale definition section
el: συντακτικό σφάλμα: δεν είναι μέσα σε τμήμα locale ορισμού

en: target encoding not specified using `-t'
el: η τελική κωδικοποίηση δεν έχει οριστεί με `-t'

en: this is the first definition
el: αυτός είναι ο πρώτος ορισμός

en: time before zero
el: ώρα πριν το μηδέν

en: time overflow
el: υπερχείλιση ώρας

en: too few bytes in character encoding
el: πολύ λίγα bytes στην κωδικοποίηση χαρακτήρα

en: too many bytes in character encoding
el: υπερβολικά πολλά bytes στην κωδικοποίηση χαρακτήρα

en: too many leap seconds
el: υπερβολικά πολλά δευτερόλεπτα αναπήδησης

en: too many local time types
el: υπορβολικά πολλοί τύποι τοπικής ώρας

en: too many transitions?!
el: υπερβολικά πολλές μεταβάσεις;!

en: too many, or too long, time zone abbreviations
el: υπερβολικά πολλές, ή πολύ μακρές, συντομεύσεις ζώνης ώρας

en: trailing garbage at end of line
el: ακολουθούν σκουπίδια στο τέλος της γραμμής

en: trouble replying to prog %d
el: πρόβλημα κατά την απάντηση στο πρόγραμμα %d

en: typed single year
el: τυπώθηκε απλός χρόνος

en: unable to allocate buffer for input
el: αδύνατη η εκχώρηση ενταμιευτή για την είσοδο

en: unable to free arguments
el: αδύνατη η απελευθέρωση παραμέτρων

en: undefined
el: αόριστο

en: unknown character `%s'
el: άγνωστος χαρακτήρας `%s'

en: unknown directive `%s': line ignored
el: άγνωστo λεκτικό `%s': γραμμή αγνοήθηκε

en: unknown iconv() error %d
el: άγνωστο σφάλμα iconv() %d

en: unknown set `%s'
el: άγνωστο σετ `%s'

en: unruly zone
el: άτακτη ζώνη

en: unterminated message
el: μη τερματιζόμενο μήνυμα

en: unterminated string
el: μη τερματιζόμενo αλφαριθμητικό

en: unterminated string constant
el: μη τερματιζμένο αλφαριθμητικό σταθεράς

en: unterminated symbolic name
el: μη τερματιζόμενο συμβολικό όνομα

en: upper limit in range is not smaller then lower limit
el: το επάνω όριο στο πεδίο δεν είναι μικρότερο του κάτω ορίου

en: usage: %s infile
el: χρήση: %s αρχείο_εισόδου

en: use of 2/29 in non leap-year
el: χρήση του 2/29 σε χρόνο μη δίσεκτο

en: value for %s must be an integer
el: η τιμή για το %s πρέπει να είναι ακέραιος

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
el: η τιμή του <%s> πρέπει να είναι ίση ή μεγαλύτερη της τιμής <%s>

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: while accepting connection: %s
el: κατά την αποδοχή σύνδεσης: %s

en: while allocating cache entry
el: κατά την εκχώρηση μνήμης για καταχώρηση στη λανθάνουσα μνήμη

en: while allocating hash table entry
el: κατά τη δέσμευση της καταχώρησης πίνακα hash

en: while allocating key copy
el: κατά την εκχώρηση μνήμης για το αντίγραφο κλειδιού

en: while opening old catalog file
el: κατά το άνοιγμα παλιού αρχείου καταλόγου

en: while preparing output
el: κατά την προετοιμασία εξόδου

en: while stat'ing profiling data file
el: κατά την προσπέλαση (stat) του αρχείου δεδομένων προφίλ

en: write incomplete
el: μη πλήρης εγγραφή

en: writeable by other than owner
el: το αρχείο είναι εγγράψιμο και από άλλους εκτός του ιδιοκτήτη

en: wrong number of arguments
el: λάθος αριθμός παραμέτρων

en: wrong number of fields on Leap line
el: λάθος αριθμός πεδίων στη γραμμή Leap

en: wrong number of fields on Link line
el: λάθος αριθμός πεδίων στη γραμμή Link

en: wrong number of fields on Rule line
el: λάθος αριθμός πεδίων στη γραμμή Rule

en: wrong number of fields on Zone continuation line
el: λάθος αριθμός πεδίων στη γραμμή παράτασης Zone

en: wrong number of fields on Zone line
el: λάθος αριθμός πεδίων στη γραμμή Zone

en: xdr_reference: out of memory
el: xdr_reference: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: xdrrec_create: out of memory
el: xdrrec_create: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: yp_update: cannot convert host to netname
el: yp_update: αδυναμία μετατροπής ονόματος συστήματος σε όνομα δικτύου

en: yp_update: cannot get server address
el: yp_update: αδυναμία λήψης διεύθυνσης διακομιστή
