gnome-mime-data 2.3.0 - en to eo translation catalogue (336 entries)

en: 3D Studio image
eo: 3D Studio bildo

en: AIFC audio
eo: AIFC aŭdio

en: AIFF audio
eo: AIFF aŭdio

en: ANIM animation
eo: ANIM animacio

en: ARJ archive
eo: ARJ arkivo

en: AbiWord document
eo: AbiWord dokumento

en: Active Server page
eo: Aktiva Servila paĝo

en: Address card
eo: Adresa karto

en: Adobe FrameMaker font
eo: Adobe FrameMaker tiparo

en: Adobe font metrics
eo: Adobe tiparo

en: Application launcher
eo: Aplikaĵa lanĉilo

en: ApplixWare Graphics image
eo: ApplixWare Graphics bildo

en: Applixware Words document
eo: ApplixWare Words dokumento

en: Applixware presentation
eo: Applixware prezentaĵo

en: Applixware spreadsheet
eo: Applixware sterntabelo

en: Ar archive
eo: Ar arkivo

en: Assembly source code
eo: Asembla fontkodo

en: Audio
eo: Aŭdio

en: Authors list
eo: Aŭtoraj listoj

en: AutoCAD image
eo: AutoCAD bildo

en: BCPIO document
eo: BCPIO dokumento

en: BDF font
eo: BDF tiparo

en: Backup file
eo: Rezerva dosiero

en: Basic audio
eo: Baza aŭdio

en: Bibliography record
eo: Bibliografia raporto

en: Binary program
eo: Duuma programo

en: Blender file
eo: Blender dosiero

en: Block device
eo: Bloka disponaĵo

en: Bzip2 compressed file
eo: Bzip2 kunpremita dosiero

en: C shell script
eo: C ŝela skripto

en: C source code
eo: C fontkodo

en: C source code header
eo: C fontkoda ĉapo

en: C++ source code
eo: C++ fontkodo

en: CGI program
eo: CGI programo

en: CGM image
eo: CGM bildo

en: CMU raster image
eo: CMU rastruma bildo

en: CPIO archive
eo: CPIO arkivo

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
eo: CPIO arkivo (Gzip kunpremita)

en: Calendar file
eo: Kalendara dosiero

en: Calendar or event document
eo: Kalendara aŭ okaza dokumento

en: Character device
eo: Signa disponaĵo

en: Comma-separated text document
eo: Komdisa teksta dokumento

en: Commodore 64 audio
eo: Commodore 64 aŭdio

en: Compound document
eo: Paranteza dosiero

en: Compress-compressed file
eo: Compress kunpremita dosiero

en: Compressed GIMP document
eo: Kunpremita GIMP dokumento

en: Corel Draw drawing
eo: Coral Draw grafiko

en: DCL script
eo: DCL skripto

en: DOS font
eo: DOS tiparo

en: DOS/Windows program
eo: DOS/Windows programo

en: DSSSL document
eo: DSSSL dokumento

en: DXF vector graphic
eo: DXF vektora bildo

en: Debian package
eo: Debian pakaĵo

en: Device Independant Bitmap
eo: Disponaĵa Sendspenda Rastrumo

en: Dia diagram
eo: Dia diagramo

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
eo: Digital Imaging and Communications in Medicine bildo

en: Digital Moving Picture Exchange image
eo: Digital Moving Picture Exchange bildo

en: Directory information file
eo: Dosieruja informaĵa dosiero

en: Document type definition
eo: Dokumenta tipa difino

en: Documents
eo: Dokumentoj

en: Documents/Diagram
eo: Dokumentoj/Diagramo

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
eo: Dokumentoj/Etenda Markaĵo Lingvo (XML)

en: Documents/Numeric
eo: Dokumentoj/Nobra

en: Documents/Plain Text
eo: Dokumentoj/Plata Teksto

en: Documents/Presentation
eo: Dokumentoj/Prezentaĵo

en: Documents/Project Management
eo: Dokumentoj/Projekta Administrado

en: Documents/Published Materials
eo: Dokumentoj/Eldonita Materialoj

en: Documents/Spreadsheet
eo: Dokumento/Sterntabelo

en: Documents/TeX
eo: Dokumentoj/TeX

en: Documents/Text Markup
eo: Dokumentoj/Teksta Markaĵo

en: Documents/Vector Graphics
eo: Dokumentoj/Vektoraj Grafikoj

en: Documents/Word Processor
eo: Dokumentoj/Verkilo

en: Documents/World Wide Web
eo: Dokumentoj/Tut-Tera Teksaĵo

en: Dolby Digital audio
eo: Dolby Digital aŭdio

en: Dreamcast ROM
eo: Dreamcast nulegebla memoro

en: Emacs Lisp source code
eo: Emacs Lisp fontkodo

en: Email headers
eo: Retpoŝtaj ĉapoj

en: Email message/mailbox
eo: Retpoŝta mesaĝo/leterkesto

en: Encrypted message
eo: Ĉifrita mesaĝo

en: Enlightenment theme
eo: Enlightenment etoso

en: Enriched text document
eo: Riĉigita teksta dokumento

en: Epiphany bookmarks file
eo: Epiphany legosignaj doiero

en: FLAC audio
eo: FLAC aŭdio

en: FLC animation
eo: FLC animacio

en: FLI animation
eo: FLI animacio

en: FastTracker II audio
eo: FastTracker II aŭdio

en: FlashPix Image
eo: FlashPix bildo

en: Flexible Image Transport System
eo: Fleksebla Bilda Transporta Sistemo

en: Folder
eo: Dosierujo

en: Fortran source code
eo: Fortran fontkodo

en: FrameMaker interchange document
eo: FrameMaker junta dokumento

en: G3 fax image
eo: G3 faksaĵa bildo

en: GIF image
eo: GIF bildo

en: GIMP document
eo: GIMP dokumento

en: GMC link
eo: GMC ligilo

en: GNOME desktop theme
eo: GNOME tabula etoso

en: GNU Oleo Spreadsheet
eo: GNU Oleo sterntabelo

en: GNU mail message
eo: GNU retpoŝta mesaĝo

en: GTK configuration
eo: GTK agordo

en: Game Boy ROM
eo: Game Boy nulegebla memoro

en: Genesis ROM
eo: Genesis nurlegebla memoro

en: Glade project
eo: Glade projekto

en: GnuCash workbook
eo: GnuCash laborlibro

en: Gnumeric spreadsheet
eo: Gnumeric sterntabelo

en: Gtar archive
eo: Gtar arkivo

en: Gtktalog Catalogue
eo: Gtktalog Katalogo

en: Gzip-compressed file
eo: Gzip kunpremita dosiero

en: HDF document
eo: HDF dokumento

en: HTML page
eo: HTML paĝo

en: Haskell source code
eo: Haskell fontkodo

en: Help page
eo: Helpa paĝo

en: IDL document
eo: IDL dokumento

en: IEF image
eo: IEF bildo

en: IFF image
eo: IFF bildo

en: ILBM image
eo: ILBM bildo

en: ISO image
eo: ISO similaĵo

en: Images
eo: Bildoj

en: Impulse Tracker audio
eo: Impulse Tracker aŭdio

en: Information
eo: Informaĵo

en: Information/Calendar
eo: Informaĵo/Kalendaro

en: Information/Financial
eo: Informaĵo/Financa

en: Installed GNOME desktop theme
eo: Instalita GNOME tabula etoso

en: JBuilder Project
eo: JBuilder projekto

en: JPEG image
eo: JPEG bildo

en: Java byte code
eo: Java bajtkodo

en: Java code archive
eo: Java koda arkivo

en: Java source code
eo: Java fontkodo

en: KDE application details
eo: KDE aplikaĵaj etaĵoj

en: KIllustrator document
eo: KIllustrator dokumento

en: KPresenter presentation
eo: KPresenter prezentaĵo

en: KSpread spreadsheet
eo: KSpread sterntabelo

en: KWord document
eo: KWord dokumento

en: Korn shell script
eo: Korn ŝela skripto

en: LHA archive
eo: LHA arkivo

en: LHARC archive
eo: LHARC arkivo

en: LIBGRX font
eo: LIBGRX tiparo

en: LightWave object
eo: LightWave objekto

en: LightWave scene
eo: LightWave sceno

en: Linux PSF console font
eo: Linukso PSF konzola tiparo

en: Literate haskell source code
eo: Legebla haskell fontkodo

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
eo: Lotus 1-2-3 sterntabelo

en: LyX document
eo: LyX dokumento

en: MIDI audio
eo: MIDI aŭdio

en: MOD audio
eo: MOD aŭdio

en: MP3 audio
eo: MP3 aŭdio

en: MP3 audio playlist
eo: MP3 aŭdia leglisto

en: MSX ROM
eo: MSX nurlegebla memoro

en: MacBinary file
eo: MacBinary dosiero

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
eo: Macintosh AppleDouble-kodigita dosiero

en: Macintosh BinHex-encoded file
eo: Macintosh BinHex-kodigita dosiero

en: Macintosh StuffIt archive
eo: Macintosh StuffIt arkivo

en: Macromedia Flash file
eo: Macromedia Flash dosiero

en: MagicPoint presentation
eo: MagicPoint prezentaĵo

en: Magick image format
eo: Magick bilda formato

en: Mail delivery report
eo: Retpoŝta livera raporto

en: Mail disposition report
eo: Retpoŝta dispona raporto

en: Mail system report
eo: Retpoŝta sistema raporto

en: Makefile
eo: Muntodosiero

en: Manual page
eo: Manpaĝo

en: Manual page (compressed)
eo: Manpaĝo (kunpremita)

en: Master System or Game Gear ROM
eo: Master System aŭ Game Gear nulegebla memoro

en: MathML document
eo: MathML dokumento

en: Memory dump
eo: Memora ŝulto

en: Message
eo: Mesaĝo

en: Message digest
eo: Mesaĝaro

en: Message in several formats
eo: Mesaĝo en pluraj formatoj

en: Microsoft Excel spreadsheet
eo: Microsoft Excel sterntabelo

en: Microsoft PowerPoint document
eo: Microsoft PowerPoint dokumento

en: Microsoft WMV playlist
eo: Microsoft WMV leglisto

en: Microsoft Word document
eo: Microsoft Word dokumento

en: Monkey audio
eo: Monkey aŭdio

en: Mozilla bookmarks file
eo: Mozilla legosignaj dosiero

en: Multi-part message
eo: Multparta mesaĝo

en: NES ROM
eo: NES nulegebla memoro

en: Named pipe
eo: Nomita dukto

en: Nautilus link
eo: Nautilus ligilo

en: Netscape bookmarks file
eo: Netscape legosignaj dosiero

en: Nintendo64 ROM
eo: Nintendo64 nulegebla memoro

en: ODA document
eo: ODA dokumento

en: Object code
eo: celkodo

en: Ogg audio
eo: Ogg aŭdio

en: OpenOffice.org Impress presentation
eo: OpenOffice.org Impress prezentaĵo

en: OpenOffice.org Impress presentation template
eo: OpenOffice.org Impress prezentaĵa ŝablono

en: OpenOffice.org Math document
eo: OpenOffice.org Math dokumento

en: OpenOffice.org Writer document
eo: OpenOffice.org Writer dokumento

en: OpenOffice.org Writer global document
eo: OpenOffice.org Writer malloka dokumento

en: OpenOffice.org Writer template
eo: OpenOffice.org Writer ŝablono

en: OpenOffice.org drawing
eo: OpenOffice.org grafikaĵo

en: OpenOffice.org drawing template
eo: OpenOffice.org grafikaĵa ŝablono

en: OpenOffice.org spreadsheet
eo: OpenOffice.org sterntabelo

en: OpenOffice.org spreadsheet template
eo: OpenOffice.org sterntabela ŝablono

en: OpenType font
eo: OpenType tiparo

en: PBM image
eo: PBM bildo

en: PC Paintbrush image
eo: PC Paintbrush bildo

en: PCF font
eo: PCF tiparo

en: PDF document
eo: PDF dokumento

en: PEF program
eo: PEF programo

en: PGM image
eo: PGM bildo

en: PGN chess game
eo: PGN ŝaka ludo

en: PGP keys
eo: PGP ĉifroŝlosiloj

en: PGP message
eo: PGP mesaĝo

en: PGP signature
eo: PGP subskribo

en: PGP-encrypted file
eo: PGP ĉifrita dosiero

en: PHP script
eo: PHP skripto

en: PICT image
eo: PICT bildo

en: PNG image
eo: PNG bildo

en: PNM image
eo: PNM bildo

en: PPM image
eo: PPM bilo

en: Packages
eo: Pakaĵoj

en: Palm OS database
eo: Palm OS datumbazo

en: Palm Pixmap image
eo: Palm Pixmap bildo

en: Partial email message
eo: Parta retpoŝta mesaĝo

en: Pascal source code
eo: Pascal fontkodo

en: Perl script
eo: Perl skripto

en: Photo CD image
eo: Foto-Lumdiska similaĵo

en: Photoshop document
eo: Photoshop dokumento

en: Plain text document
eo: Plata teksta dokumento

en: Playlist
eo: Leglisto

en: PostScript Type 1 font
eo: PostScript Tipa 1 tiparo

en: PostScript document
eo: PostScript dokumento

en: Profiler results
eo: Profililaj rezultoj

en: Project Plan
eo: Projekta intenco

en: Python byte code
eo: Python bajtkodo

en: Python source code
eo: Python fontkodo

en: QuickTime movie
eo: QuickTime kinofilmo

en: Quicken document
eo: Quicken dokumento

en: Quicken for Windows document
eo: Quicken for Windows dokumento

en: RAR archive
eo: RAR arkivo

en: README document
eo: README dokumento

en: RGB image
eo: RGB bilo

en: RIFF audio
eo: RIFF aŭdio

en: RPM package
eo: RPM pakaĵo

en: Raw Gray Sample
eo: Kruda Griza Specimeno

en: RealAudio document
eo: RealAudio dokumento

en: RealAudio/Video document
eo: RealAudio/Video dokumento

en: Reference to remote file
eo: Referenco el foran dosieron

en: Rejected patch file
eo: Malakceptita flikaĵo

en: Rich text document
eo: Riĉteksta dokumento

en: S/MIME file
eo: S/MIME dosiero

en: S/MIME signature
eo: S/MIME subskribo

en: SGML document
eo: SGML dokumento

en: SHOUTcast playlist
eo: SHOUTcast leglisto

en: SMIL script
eo: SMIL skripto

en: SQL code
eo: SQL kodo

en: SUN Rasterfile
eo: SUN Rastrumdosiero

en: SV4 CPIO archive
eo: SV4 CPIO arkivo

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
eo: SV4 CPIP arkivo (kun CRC)

en: SVG art
eo: SVG grafiko

en: Samba share
eo: Samba opuzo

en: Scheme source code
eo: Scheme fontkodo

en: Scream Tracker 3 audio
eo: Scream Tracker 3 aŭdio

en: Scream Tracker audio
eo: Scream Tracker aŭdio

en: Scream Tracker instrument
eo: Scream Tracker instrumento

en: Search results
eo: Serĉaj rezultoj

en: Security
eo: Sekureco

en: Setext document
eo: Setext dokumento

en: Shared Printer
eo: Opuza Printilo

en: Shared library
eo: Dinamike bindebla biblioteko

en: Shell archive
eo: Ŝela arkivo

en: Shell script
eo: Ŝela skripto

en: Signed message
eo: Pruvita mesaĝo

en: Silicon Graphics image
eo: Silicon Graphics bildo

en: Socket
eo: Kontactilo

en: Software Development
eo: Programado

en: Software Development/ROM Images
eo: Programado/Nurlegeblaj Memoraj Similaĵoj

en: Software Development/Source Code
eo: Programado/Fontkodo

en: Software author credits
eo: Programaraj aŭtoroj

en: Software installation instructions
eo: Programaraj instaladaj komandoj

en: Software license terms
eo: Programara permisila kondiĉo

en: Source code patch
eo: Fontkoda fliko

en: Speech document
eo: Speech dokumento

en: Speedo font
eo: Speedo tiparo

en: Spreadsheet Interchange document
eo: Sterntabelo junta dokumento

en: Stampede package
eo: Stampede pakaĵo

en: StarCalc spreadsheet
eo: StarCalc sterntabelo

en: StarChart chart
eo: StarChart karto

en: StarDraw drawing
eo: SarDraw grafiko

en: StarImpress presentation
eo: StarImpress prezentaĵo

en: StarMail file
eo: StarMail dosiero

en: StarMath document
eo: StarMath dokumento

en: StarOffice extended metafile image
eo: StarOffice etenda metadosiera bildo

en: StarWriter document
eo: StarWriter dokumento

en: Style sheet
eo: Stilfolio

en: Sun mu-law audio
eo: Sun mu-law aŭdio

en: SunOS News font
eo: SunOS News tiparo

en: Symbolic link
eo: Simbola ligilo

en: System
eo: Sistemo

en: TIFF image
eo: TIFF bildo

en: Tab-separated text document
eo: Tabdisa teksta dokumento

en: Tar archive
eo: Tar arkivo

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
eo: Tar arkivo (Bzip2 kunpremita)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
eo: Tar arkivo (Gzip kunpremita)

en: TarGA image
eo: TarGA bildo

en: Tcl script
eo: Tcl skripto

en: TeX document
eo: TeX dokumento

en: TeX dvi document
eo: TeX dvi dokumento

en: TeX font
eo: TeX tiparo

en: TeX font metrics
eo: TeX tiparaj metrikoj

en: TeXInfo document
eo: TeXInfo dokumento

en: Theme
eo: Etoso

en: ToutDoux document
eo: ToutDoux dokumento

en: Troff document
eo: Troff dokumento

en: Troff me input document
eo: Troff me eniga dokumento

en: Troff mm input document
eo: Troff mm eniga dokumento

en: Troff ms input document
eo: Troff ms eniga dokumento

en: TrueType font
eo: TrueType tiparo

en: Truevision Targa image
eo: Truevision Targa bildo

en: USENET news message
eo: USENET novaj mesaĝo

en: Unidata netCDF document
eo: Unidata netCDF dokumento

en: Unknown type
eo: Nekonata tipo

en: User Interface
eo: Uzula Interfaco

en: User Interface/Fonts
eo: Uzula Interfaco/Tiparoj

en: Ustar archive
eo: Ustar arkivo

en: V font
eo: V tiparo

en: VOC audio
eo: VOC aŭdio

en: VRML document
eo: VRML dokumento

en: WAIS source code
eo: WAIS fontkodo

en: Wave audio
eo: Wave aŭdio

en: Web folder
eo: Teksaĵa dosierujo

en: Windows bitmap image
eo: Windows rastrumo

en: Windows icon image
eo: Windows piktogramo

en: Windows metafile graphics
eo: Windows metadosieraj grafikoj

en: WordPerfect document
eo: WordPerfect dokumento

en: X bitmap image
eo: X rastruma bildo

en: X window image
eo: X fenestra bildo

en: XBEL bookmarks file
eo: XBEL legosignaj dosieroj

en: XML document
eo: XML dokumento

en: XPM image
eo: XPM bildo

en: Xbase database
eo: Xbase datumbazo

en: Yacc grammar source code
eo: Yacc gramatiko fontkodo

en: Z shell script
eo: Z ŝela skripto

en: Zip archive
eo: Zip arkivo

en: Zoo archive
eo: Zoo arkivo

en: gettext translation
eo: gettext traduko

en: iPod software
eo: iPod programaro

en: xfig vector graphic
eo: xfig vektora bildo
