gnome-mime-data - en to et translation catalogue (318 entries)

en: 3D Studio image
et: 3D Studio pilt

en: AIFC audio
et: AIFC helifail

en: AIFF audio
et: AIFF helifail

en: ANIM animation
et: ANIM animatsioon

en: ARJ archive
et: ARJ arhiiv

en: AbiWord document
et: AbiWord dokument

en: Active Server page
et: Active server lehekülg

en: Address card
et: Aadressikaart

en: Adobe FrameMaker font
et: Adobe FrameMaker kirjatüüp

en: Adobe font metrics
et: Adobe kirjatüübi meetrika

en: Application launcher
et: Rakenduse käivitaja

en: ApplixWare Graphics image
et: ApplixWare Graphics pilt

en: Applixware Words document
et: Applixware Words dokument

en: Applixware presentation
et: Applixware esitlus

en: Applixware spreadsheet
et: Applixware arvutustabel

en: Ar archive
et: Ar arhiiv

en: Assembly source code
et: Assembleri lähtekood

en: Audio
et: Heli

en: Authors list
et: Autorite nimekiri

en: AutoCAD image
et: AutoCAD pilt

en: BCPIO document
et: BCPIO dokument

en: BDF font
et: BDF kirjatüüp

en: Backup file
et: Varufail

en: Basic audio
et: Tavaline heli

en: Binary program
et: Binaarprogramm

en: Block device
et: Blokkseade

en: Bzip2 compressed file
et: Bzip2 pakitud fail

en: C shell script
et: C käsukeele skript

en: C source code
et: C lähtekood

en: C source code header
et: C lähtekoodi päis

en: C++ source code
et: C++ lähtekood

en: CGI program
et: CGI programm

en: CGM image
et: CGM pilt

en: CMU raster image
et: CMU rasterpilt

en: CPIO archive
et: CPIO arhiiv

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
et: CPIO arhiiv (Gzip-pakitud)

en: Calendar file
et: Kalendrifail

en: Calendar or event document
et: Kalender või sündmusdokument

en: Character device
et: Märkseade

en: Comma-separated text document
et: Komaeraldusega tekstifail

en: Commodore 64 audio
et: Commodore 64 helifail

en: Compound document
et: Ühenddokument

en: Compress-compressed file
et: Compress-pakitud fail

en: Compressed GIMP document
et: Pakitud GIMP dokument

en: Corel Draw drawing
et: Corel Draw joonistus

en: DCL script
et: DCL skript

en: DOS font
et: DOS kirjatüüp

en: DOS/Windows program
et: DOS/Windows programm

en: DSSSL document
et: DSSSL dokument

en: DXF vector graphic
et: DXF vektorgraafika

en: Debian package
et: Debiani pakett

en: Device Independant Bitmap
et: Seadmesõltumatu rasterpilt

en: Dia diagram
et: Dia diagramm

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
et: DICOM pilt

en: Directory information file
et: Kataloogi infofail

en: Document type definition
et: Dokumendi tüübi definitsioon

en: Documents
et: Dokumendid

en: Documents/Diagram
et: Dokumendid/Diagramm

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
et: Dokumendid/Laiendatud märgendikeel (XML)

en: Documents/Plain Text
et: Dokumendid/Lihttekst

en: Documents/Presentation
et: Dokumendid/Presentatsioon

en: Documents/Project Management
et: Dokumendid/Projektihaldus

en: Documents/Published Materials
et: Dokumendid/Avaldatud materjalid

en: Documents/Spreadsheet
et: Dokumendid/Arvutustabel

en: Documents/TeX
et: Dokumendid/TeX

en: Documents/Text Markup
et: Dokumendid/Tekstimärgend

en: Documents/Vector Graphics
et: Dokumendid/Vektorgraafika

en: Documents/Word Processor
et: Dokumendid/Tekstitöötlus

en: Documents/World Wide Web
et: Dokumendid/Internet

en: Dolby Digital audio
et: Dolby Digital helifail

en: Dreamcast ROM
et: Dreamcast püsimälu (ROM)

en: Emacs Lisp source code
et: Emacs Lisp lähtekood

en: Email headers
et: Elektronkirja päised

en: Email message/mailbox
et: Elektronkiri/postkast

en: Encrypted message
et: Krüpteeritud sõnum

en: Enlightenment theme
et: Enlightenment teema

en: Enriched text document
et: Rikastatud tekstidokument

en: Epiphany bookmarks file
et: Epiphany järjehoidjate fail

en: FLAC audio
et: FLAC helifail

en: FLC animation
et: FLC animatsioon

en: FLI animation
et: FLI animatsioon

en: FastTracker II audio
et: FastTracker II helifail

en: FlashPix Image
et: FlashPix pilt

en: Folder
et: Kataloog

en: Fortran source code
et: Fortran lähtekood

en: FrameMaker interchange document
et: FrameMakeri vahetusdokument

en: G3 fax image
et: G3 faksipilt

en: GIF image
et: GIF pilt

en: GIMP document
et: GIMP dokument

en: GNOME desktop theme
et: GNOME'i töölaua teema

en: GNU Oleo Spreadsheet
et: GNU Oleo arvutustabel

en: GNU mail message
et: GNU meilisõnum

en: GTK configuration
et: GTK konfiguratsioon

en: Game Boy ROM
et: Game Boy püsimälu (ROM)

en: Genesis ROM
et: Genesis püsimälu (ROM)

en: Glade project
et: Glade projekt

en: GnuCash workbook
et: GnuCash töövihik

en: Gnumeric spreadsheet
et: Gnumeric arvutustabel

en: Gtar archive
et: Gtar arhiiv

en: Gtktalog Catalogue
et: Gtktalog kataloog

en: Gzip-compressed file
et: Gzip-pakitud fail

en: HDF document
et: HDF dokument

en: HTML page
et: HTML leht

en: Haskell source code
et: Haskell lähtekood

en: Help page
et: Abiinfo leht

en: IDL document
et: IDL dokument

en: IEF image
et: IEF pilt

en: IFF image
et: IFF pilt

en: ILBM image
et: ILBM pilt

en: ISO image
et: ISO tõmmis

en: Images
et: Pildid

en: Impulse Tracker audio
et: Impulse Tracker helifail

en: Information
et: Informatsioon

en: Information/Calendar
et: Informatsioon/Kalender

en: Information/Financial
et: Informatsioon/Finants

en: Installed GNOME desktop theme
et: Installitud GNOME'i töölaua teema

en: JBuilder Project
et: JBuilder projekt

en: JPEG image
et: JPEG pilt

en: Java byte code
et: Java bait-kood

en: Java code archive
et: Java koodi arhiiv

en: Java source code
et: Java lähtekood

en: KDE application details
et: KDE rakenduse info

en: KIllustrator document
et: KIllustrator dokument

en: KPresenter presentation
et: KPresenter presentatsioon

en: KSpread spreadsheet
et: KSpread arvutustabel

en: KWord document
et: KWord dokument

en: Korn shell script
et: Korn käsukeele skript

en: LHA archive
et: LHA arhiiv

en: LHARC archive
et: LHARC arhiiv

en: LIBGRX font
et: LIBGRX kirjatüüp

en: LightWave object
et: LightWave objekt

en: LightWave scene
et: LightWave stseen

en: Linux PSF console font
et: Linux PSF konsooli kirjatüüp

en: Literate haskell source code
et: Literate haskell lähtekood

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
et: Lotus 1-2-3 arvutustabel

en: LyX document
et: LyX dokument

en: MIDI audio
et: MIDI helifail

en: MOD audio
et: MOD helifail

en: MP3 audio
et: MP3 helifail

en: MP3 audio playlist
et: MP3 helifaili mängunimekiri

en: MSX ROM
et: MSX püsimälu (ROM)

en: MacBinary file
et: MacBinary kahendfail

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
et: Macintosh AppleDouble-kodeeritud fail

en: Macintosh BinHex-encoded file
et: Macintosh BinHex-kodeeritud fail

en: Macintosh StuffIt archive
et: Macintosh StuffIt arhiiv

en: Macromedia Flash file
et: Macromedia Flash fail

en: MagicPoint presentation
et: MagicPoint esitlus

en: Magick image format
et: Magick pildivorming

en: Manual page
et: Manuaalileht

en: Manual page (compressed)
et: Manuaalileht (pakitud)

en: Master System or Game Gear ROM
et: Master System või Game Gear püsimälu (ROM)

en: MathML document
et: MathML dokument

en: Memory dump
et: Mälutõmmis

en: Message
et: Sõnum

en: Message digest
et: Sõnumite referaat

en: Message in several formats
et: Sõnum mitmes vormingus

en: Microsoft Excel spreadsheet
et: Microsoft Excel arvutustabel

en: Microsoft PowerPoint document
et: Microsoft PowerPoint dokument

en: Microsoft WMV playlist
et: Microsoft WMV mängunimekiri

en: Microsoft Word document
et: Microsoft Word dokument

en: Monkey audio
et: Monkey helifail

en: Mozilla bookmarks file
et: Mozilla järjehoidjate fail

en: Multi-part message
et: Mitmeosaline (multi-part) sõnum

en: NES ROM
et: NES püsimälu (ROM)

en: Named pipe
et: Nimega toru

en: Netscape bookmarks file
et: Netscape'i järjehoidjate fail

en: Nintendo64 ROM
et: Nintendo64 püsimälu (ROM)

en: ODA document
et: ODA dokument

en: Object code
et: Objektkood

en: Ogg audio
et: Ogg helifail

en: OpenOffice.org Impress presentation
et: OpenOffice.org Impress presentatsioon

en: OpenOffice.org Impress presentation template
et: OpenOffice.org Impress presentatsiooni mall

en: OpenOffice.org Math document
et: OpenOffice.org Math dokument

en: OpenOffice.org Writer document
et: OpenOffice.org Writer dokument

en: OpenOffice.org Writer global document
et: OpenOffice.org Writer globaaldokument

en: OpenOffice.org Writer template
et: OpenOffice.org Writer mall

en: OpenOffice.org drawing
et: OpenOffice.org joonistus

en: OpenOffice.org drawing template
et: OpenOffice.org joonistuse mall

en: OpenOffice.org spreadsheet
et: OpenOffice.org arvutustabel

en: OpenOffice.org spreadsheet template
et: OpenOffice.org arvutustabeli mall

en: OpenType font
et: OpenType kirjatüüp

en: PBM image
et: PBM pilt

en: PC Paintbrush image
et: PC Paintbrush pilt

en: PCF font
et: PCF kirjatüüp

en: PDF document
et: PDF dokument

en: PEF program
et: PEF programm

en: PGM image
et: PGM pilt

en: PGN chess game
et: PGN malemäng

en: PGP keys
et: PGP võtmed

en: PGP message
et: PGP sõnum

en: PGP signature
et: PGP allkiri

en: PGP-encrypted file
et: PGP-kodeeritud fail

en: PHP script
et: PHP skript

en: PICT image
et: PICT pilt

en: PNG image
et: PNG pilt

en: PNM image
et: PNM pilt

en: PPM image
et: PPM pilt

en: Packages
et: Paketid

en: Palm OS database
et: Palm OS andmebaas

en: Palm Pixmap image
et: Palm'i pikselraster

en: Partial email message
et: Osaline meilisõnum

en: Pascal source code
et: Pascali lähtekood

en: Perl script
et: Perl skript

en: Photo CD image
et: Foto CD pilt

en: Photoshop document
et: Photoshop dokument

en: Plain text document
et: Lihtteksti dokument

en: Playlist
et: Mängunimekiri

en: PostScript Type 1 font
et: PostScript Type 1 kirjatüüp

en: PostScript document
et: PostScript dokument

en: Project Plan
et: Projektiplaan

en: Python byte code
et: Pythoni baitkood

en: Python source code
et: Python lähtekood

en: QuickTime movie
et: QuickTime film

en: Quicken document
et: Quicken dokument

en: Quicken for Windows document
et: Quicken for Windows dokument

en: RAR archive
et: RAR arhiiv

en: README document
et: README dokument

en: RGB image
et: RGB pilt

en: RIFF audio
et: RIFF helifail

en: RPM package
et: RPM pakett

en: RealAudio document
et: RealAudio dokument

en: RealAudio/Video document
et: RealAudio/Video dokument

en: Reference to remote file
et: Viide kaugfailile

en: Rejected patch file
et: Tagasilükatud paigafail

en: Rich text document
et: Rich text dokument

en: S/MIME file
et: S/MIME fail

en: S/MIME signature
et: S/MIME allkiri

en: SGML document
et: SGML dokument

en: SHOUTcast playlist
et: SHOUTcast mängunimekiri

en: SMIL script
et: SMIL skript

en: SQL code
et: SQL kood

en: SUN Rasterfile
et: SUN rasterpilt

en: SV4 CPIO archive
et: SV4 CPIO arhiiv

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
et: SV4 CPIP arhiiv (koos CRCga)

en: SVG art
et: SVG kunst

en: Scheme source code
et: Scheme lähtekood

en: Scream Tracker 3 audio
et: Scream Tracker 3 helifail

en: Scream Tracker audio
et: Scream Tracker helifail

en: Search results
et: Otsingutulemused

en: Security
et: Turvalisus

en: Setext document
et: Setext dokument

en: Shared Printer
et: Jagatud printer

en: Shared library
et: Ühisteek

en: Shell archive
et: Shell arhiiv

en: Shell script
et: Kesta (shelli) skript

en: Signed message
et: Allkirjastatud sõnum

en: Silicon Graphics image
et: Silicon Graphics pilt

en: Socket
et: Sokkel

en: Software Development
et: Tarkvaraarendus

en: Software Development/ROM Images
et: Tarkvaraarendus/ROM tõmmised

en: Software Development/Source Code
et: Tarkvaraarendus/Lähtekood

en: Software author credits
et: Tarkvara autorid

en: Software installation instructions
et: Tarkvara installimisjuhendid

en: Software license terms
et: Tarkvara litsentsitingimused

en: Source code patch
et: Lähtekoodi paik

en: Speech document
et: Speech dokument

en: Speedo font
et: Speedo kirjatüüp

en: Spreadsheet Interchange document
et: Spreadsheet Interchange dokument

en: Stampede package
et: Stampede pakett

en: StarCalc spreadsheet
et: StarCalc arvutustabel

en: StarChart chart
et: StarChart diagramm

en: StarDraw drawing
et: StarDraw joonistus

en: StarImpress presentation
et: StarImpress presentatsioon

en: StarMail file
et: StarMail fail

en: StarMath document
et: StarMath dokument

en: StarWriter document
et: StarWriter dokument

en: Style sheet
et: Laaditabel

en: Sun mu-law audio
et: Sun mu-law helifail

en: SunOS News font
et: SunOS News kirjatüüp

en: System
et: Süsteem

en: TIFF image
et: TIFF pilt

en: Tab-separated text document
et: Tabulaatoreraldusega tekstidokument

en: Tar archive
et: Tar arhiiv

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
et: Tar arhiiv (Bzip2-pakitud)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
et: Tar arhiiv (Gzip-pakitud)

en: TarGA image
et: TarGA pilt

en: Tcl script
et: Tcl skript

en: TeX document
et: TeX dokument

en: TeX dvi document
et: TeX dvi dokument

en: TeX font
et: TeX kirjatüüp

en: TeX font metrics
et: TeXi kirjatüübi meetrika

en: TeXInfo document
et: TeXInfo dokument

en: Theme
et: Teema

en: ToutDoux document
et: ToutDoux dokument

en: Troff document
et: Troff dokument

en: Troff me input document
et: Troff me sisenddokument

en: Troff mm input document
et: Troff mm sisenddokument

en: Troff ms input document
et: Troff ms sisenddokument

en: TrueType font
et: TrueType kirjatüüp

en: USENET news message
et: USENET uudiste sõnum

en: Unidata netCDF document
et: Unidata netCDF dokument

en: Unknown type
et: Tundmatu tüüp

en: User Interface
et: Kasutajaliides

en: User Interface/Fonts
et: Kasutajaliides/Kirjatüübid

en: Ustar archive
et: Ustar arhiiv

en: V font
et: V kirjatüüp

en: VOC audio
et: VOC helifail

en: VRML document
et: VRML dokument

en: WAIS source code
et: WAIS lähtekood

en: Wave audio
et: Wave helifail

en: Web folder
et: Veebikataloog

en: Windows bitmap image
et: Windows pikselraster

en: Windows icon image
et: Windows ikoonipilt

en: Windows metafile graphics
et: Windows metafile graafika

en: WordPerfect document
et: WordPerfect dokument

en: X bitmap image
et: X pikselraster

en: X window image
et: X window pilt

en: XBEL bookmarks file
et: XBEL järjehoidjate fail

en: XML document
et: XML dokument

en: XPM image
et: XPM pilt

en: Xbase database
et: Xbase andmebaas

en: Yacc grammar source code
et: Yacc grammatika lähtekood

en: Z shell script
et: Z käsukeele skript

en: Zip archive
et: Zip arhiiv

en: Zoo archive
et: Zoo arhiiv

en: gettext translation
et: gettext tõlge

en: iPod software
et: iPod tarkvara

en: xfig vector graphic
et: xfig vektorgraafika
