Window Maker 0.60.0 - en to fi translation catalogue (350 entries)

en:  --dont-restore	do not restore saved session
fi: --dont-restore	älä palauta tallennettua istuntoa

en:  --help			show this message
fi:  --help			näytä tämä viesti

en:  --locale locale		locale to use
fi:  --locale paikka		käytä annettun maan asetuksia

en:  --no-autolaunch	do not autolaunch applications
fi:  --no-autolaunch	älä käynnistä sovelluksia automaattisesti

en:  --no-clip		do not open the workspace Clip
fi:  --no-clip		älä avaa työtilaan liitintä

en:  --no-cpp 		disable preprocessing of configuration files
fi:  --no-cpp 		asetustiedostojen esikäsittely pois käytöstä

en:  --no-dock		do not open the application Dock
fi:  --no-dock		älä avaa sovellustelakkaa

en:  --static		do not update or save configurations
fi:  --static		älä päivitä tai tallenna asetuksia

en:  --synchronous		turn on synchronous display mode
fi:  --synchronous		synkroninen näyttömoodi päälle

en:  --version		print version and exit
fi:  --version		tulosta versio ja poistu

en:  --visual-id visualid	visual id of visual to use
fi:  --visual-id visualid	käytettävä visual id

en:  -display host:dpy	display to use
fi:  -display host:dpy	käytettävä näyttö

en:  This fatal error occured probably due to a bug. Please fill the included BUGFORM and report it to bugs@windowmaker.org.
fi:  Tämä vakava virhe tapahtui luultavasti ohjelmointivirheen johdosta. Ole hyvä ja täytä oheinen BUGFORM ja lähetä se osoitteeseen bugs@windowmaker.org.

en:  will be forcibly closed.
    Any unsaved changes will be lost.
    Please confirm.
fi:  suljetaan väkisin.
    Kaikki tallentamattomat muutokset katoavat.

en: "%s" is not a valid bitmap file
fi: "%s" ei käy kuvatiedoston nimeksi

en: "%s" is not a valid color name
fi: "%s" ei käy värin nimeksi

en: %d will be replaced with the file name
fi: %d korvataan tiedoston nimellä

en: %s aborted.
fi: %s keskeytetty.

en: %s: invalid argument '%s'
fi: %s: parametri '%s' ei kelpaa

en: %s: missing command
fi: %s: puuttuva komento

en: %s: modifier key %s is not valid
fi: %s: muunnosnäppäin %s on epäkelpo

en: %s: unmatched '"' in menu file
fi: %s: paria merkille '"' ei löydy valikkotiedostosta

en: %s:can't add shortcut for entry "%s"
fi: %s: ei voi lisätä pikavalintaa kohdalle "%s"

en: %s:could not execute exit script
fi: %s: lopetuskomentosarjan suoritus ei onnistunut

en: %s:could not execute initialization script
fi: %s: ei voitu suorittaa käynnistyskomentosarjaa

en: %s:could not open menu file
fi: %s: ei voitu avata valikkotiedostoa

en: %s:could not open/preprocess menu file
fi: %s: ei voitu avata tai esikäsitellä valikkotiedostoa

en: %s:could not stat file "%s" in menu directory
fi: %s: tiedostolta "%s" ei saatu stat-tietoja valikkohakemistossa

en: %s:could not stat menu
fi: %s: valikolta ei saatu stat-tietoja

en: %s:could not stat menu:%s
fi: %s: valikolta '%s' ei saatu stat-tietoja

en: %s:format error in root menu configuration "%s"
fi: %s: muotoiluvirhe juurivalikon määrityksessä "%s"

en: %s:invalid kbd shortcut specification "%s"
fi: %s: vääränlainen näppäinpikavalinnan määrittely "%s"

en: %s:invalid kbd shortcut specification "%s" for entry %s
fi: %s: virheellinen näppäinpikavalinnan määrittely "%s" tiedolle %s

en: %s:invalid key in shortcut "%s"
fi: %s: epäkelpo näppäin pikavalinnassa "%s"

en: %s:invalid key in shortcut "%s" for entry %s
fi: %s: virheellinen näppäin pikavalinnassa "%s" kentälle %s

en: %s:invalid key modifier "%s"
fi: %s: virheellinen muunnosnäppäin "%s"

en: %s:invalid menu file. MENU command is missing
fi: %s: virheellinen valikkotiedosto: MENU-komento puuttuu.

en: %s:maximal line size exceeded in menu config: %s
fi: %s: rivi on pidempi kuin valikon määrityksessä sallitaan: %s

en: %s:missing command in menu config: %s
fi: %s: komento puuttuu valikon määrityksestä: %s

en: %s:missing parameter for menu command "%s"
fi: %s: puuttuva parametri valikkokomennolle "%s"

en: %s:no title given for the root menu
fi: %s: juurivalikolle ei ole annettu nimeä

en: %s:syntax error in menu file:END declaration missing
fi: %s: valikon määrityksen muodossa virhe: END määre puuttuu

en: %s:unknown command "%s" in menu config.
fi: %s: tuntematon komento "%s" valikon määrityksessä.

en: Abort and leave a core file
fi: Keskeytä ja jätä core-tiedosto

en: Advanced
fi: Yksityiskohtaiset asetukset

en: Advanced Options
fi: Yksityiskohtaiset asetukset

en: All selected icons will be removed!
fi: Kaikki valitut kuvakkeet poistetaan!

en: Allow Lowering
fi: Salli laskeminen

en: Application Specific
fi: Sovelluskohtaiset asetukset

en: Application Wide
fi: Sovelluksenlaajuinen

en: Application path and arguments
fi: Sovelluksen polku ja parametrit

en: Apply
fi: Käytä

en: Attract Icons
fi: Kerää kuvakkeet

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Attributes...
fi: Ominaisuudet...

en: AutoAttract Icons
fi: Kerää kuvakkeet automaattisesti

en: AutoCollapse
fi: Häivytä automaattisesti

en: AutoRaiseLower
fi: Nosta automaattisesti

en: Automatically hide application when it's started.
fi: Piilota sovellus heti, kun se käynnistetään.

en: Bring Here
fi: Siirrä tähän työtilaan

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Choose File
fi: Valitse tiedosto

en: Clip Options
fi: Liittimen asetukset

en: Close
fi: Sulje

en: Close Window System session?
    Kill might close applications with unsaved data.
fi: Lopetetaanko ikkunointijärjestelmän istunto?
    Saatat menettää avoinna olevien sovellusten tallentamattomat tiedot.

en: Close X session
fi: Sulje X-istunto

en: Collapsed
fi: Häivytä

en: Command for files dropped with DND
fi: Komento (DND:llä) pudotettaville tiedostoille

en: Commands
fi: Komennot

en: Comments are not allowed inside WindowMaker owned domain files.
fi: Kommentit eivät ole sallittuja Window Makerille kuuluvissa tiedostoissa.

en: Could not execute command "%s"
fi: Komennon "%s" suoritus ei onnistunut

en: Could not execute command:
fi: Komennon suoritus ei onnistunut:

en: Could not find icon "%s" specified for this window
fi: Tälle ikkunalle määriteltyä kuvaketta "%s" ei löytynyt

en: Could not load image file
fi: Ei voitu avata kuvatiedostoa

en: Could not open directory
fi: Ei voitu avata hakemistoa

en: Could not open specified icon "%s":%s
fi: Ei voitu avata määriteltyä kuvaketiedostoa "%s":%s

en: Could not open specified icon file
fi: Määritellyn kuvaketiedoston avaaminen ei onnistunut

en: Could not open specified icon file: %s
fi: Määritetyn kuvaketiedoston %s avaaminen ei onnistu

en: DND support was not compiled in
fi: tukea DND:lle ei ole käännetty mukaan

en: Defaults for all windows
fi: Oletusarvot kaikille ikkunoille

en: Deminiaturize
fi: Palauta

en: Destroy Last
fi: Tuhoa viimeinen

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Disable Border
fi: Älä näytä ikkunan reunoja

en: Disable Close Button
fi: Älä käytä sulje-painiketta

en: Disable Language Button
fi: Älä käytä kieli-painiketta

en: Disable Miniaturize Button
fi: Älä käytä pienennyspainiketta

en: Disable Resizebar
fi: Älä näytä koonmuutospalkkia

en: Disable Titlebar
fi: Älä näytä otsikkopalkkia

en: Disable the application icon for the application.
    Note that you won't be able to dock it anymore,
    and any icons that are already docked will stop
    working correctly.
fi: Älä näytä sovellukskuvaketta. Huomaa, että et voi
    enää telakoita sitä, ja jo telakoidut kuvakkeet
    lakkaavat toimimasta oikein.

en: Do not allow the window to move itself completely
    outside the screen. For bug compatibility.
fi: Älä päästä ikkunaa siirtymään kokonaan ruudun
    ulkopuolelle. Tämä asetus on olemassa virheellisesti
    toimivien ohjelmien takia.

en: Do not bind keyboard shortcuts from Window Maker
    when this window is focused. This will allow the
    window to receive all key combinations regardless
    of your shortcut configuration.
fi: Älä käytä Window Makerin näppäinpikavalintoja, kun
    tämä ikkuna on aktiivinen. Tämä sallii ikkunan
    vastaanottaa kaikki näppäinyhdistelmät pika-
    valinta-asetuksistasi riippumatta.

en: Do not bind mouse actions, such as `Alt'+drag
    in the window (when alt is the modifier you haveconfigured).
fi: Älä käytä ikkunassa hiiritoimintoja, kuten
    `Alt'+siirto (kun alt on määrittelemäsi muunnosnäppäin).

en: Do not hide the window when issuing the
    `HideOthers' command.
fi: Älä piilota ikkunaa, kun annetaan
    `PiilotaMuut'-komento.

en: Do not let the window take keyboard focus when you
    click on it.
fi: Älä anna ikkunalle syöttökohdistusta, kun näpäytät
    sitä.

en: Do not list the window in the window list menu.
fi: Älä näytä ikkunaa ikkunalista-valikossa.

en: Do not save the associated application in the
    session's state, so that it won't be restarted
    together with other applications when Window Maker
    starts.
fi: Älä talleta ks. sovellusta istunnon tilaan,
    jotta sitä ei käynnistetä yhtäaikaa muiden
    sovellusten kanssa, kun Window Maker
    käynnistyy.

en: Dock Icon
fi: Telakoi kuvake

en: Docked Application Settings
fi: Telakoidun ohjelman asetukset

en: Domain %s (%s) of defaults database is corrupted!
fi: Oletustietokannan kenttä %s (%s) on vaurioitunut!

en: Domain %s (%s) of global defaults database is corrupted!
fi: Kenttä %s (%s) yleisessä oletustietokannassa on vaurioutunut!

en: Don't Bind Keyboard Shortcuts
fi: Älä käytä näppäinpikavalintoja

en: Don't Bind Mouse Clicks
fi: Älä sido hiiren näpäytyksiä

en: Don't Let It Take Focus
fi: Älä kohdista ikkunaa

en: Don't Save Session
fi: Älä tallenna istuntoa

en: Emulate Application Icon
fi: Jäljittele sovelluskuvaketta

en: Enter command arguments:
fi: Syötä komentoriviparametrit:

en: Error
fi: Virhe

en: Error in cursor specification for key "%s"
fi: Virhe osoittimen määrittelyssä avaimelle "%s"

en: Error in texture specification for key "%s"
fi: Virhe kuvion määrittelyssä avaimelle "%s"

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit window manager?
fi: Poistutaanko ikkunointijärjestelmästä?

en: Exit...
fi: Lopeta...

en: Fatal error
fi: Vakava virhe

en: File Name:
fi: Tiedosto:

en: Full Screen Maximization
fi: Kokoruudun suurennos

en: Hide
fi: Piilota

en: Icon Chooser
fi: Kuvakevalitsin

en: Icon File Name:
fi: Kuvaketiedoston nimi:

en: Icon Image
fi: Kuvake

en: Icon and Initial Workspace
fi: Kuvake ja alustava työtila

en: Icon cannot be made omnipresent. Please make sure that no other icon is docked in the same position on the other workspaces and the Clip is not full in some workspace.
fi: Kuvaketta ei voida tehdä kaikkialla näkyväksi. Varmista, ettei toista kuvaketta ole telakoitu samaan kohtaan muissa työtiloissa ja ettei jonkin työtilan liitin ole täynnä.

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignore HideOthers
fi: PiilotaMuut-komento ei vaikuta

en: Ignore client supplied icon
fi: Älä käytä sovelluksen antamaa

en: Incorrect number of elements in array for key "%s".
fi: Taulukossa on väärä määrä alkioita avaimelle "%s".

en: Initial Workspace
fi: Työtila käynnistettäessä

en: Keep Icon
fi: Pidä kuvake

en: Keep Icons
fi: Pidä kuvakkeet

en: Keep Inside Screen
fi: Pidä näytön sisäpuolella

en: Keep at Bottom / Sunken
fi: Pidä alimmaisena

en: Keep at bottom
fi: Pidä alimmaisena

en: Keep on Top
fi: Pidä päällimmäisenä

en: Keep on Top / Floating
fi: Pidä päällimmäisenä

en: Keep on top
fi: Pidä päällimmäisenä

en: Keep the window over other windows, not allowing
    them to cover it.
fi: Pidä ikkuna muiden ikkunoiden päällä.

en: Keep the window under all other windows.
fi: Pidä ikkuna kaikkien muiden ikkunoiden alla.

en: Kill
fi: Tapa

en: Kill Application
fi: Tapa sovellus

en: Kill Window System session?
    (all applications will be closed)
fi: Lopetetaanko ikkunointijärjestelmän istunto?
    (kaikki ohjelmat suljetaan väkisin)

en: Kill X session
fi: Sulje X-istunto

en: Launch
fi: Käynnistä

en: Lock (prevent accidental removal)
fi: Lukitse (estä vahingossa poistaminen)

en: Make the window be automatically maximized when it's
    first shown.
fi: Suurenna ikkuna automaattisesti, kun se näytetään
    ensimmäisen kerran.

en: Make the window be automatically miniaturized when it's
    first shown.
fi: Pienennä ikkuna automaattisesti, kun se näytetään
    ensimmäisen kerran.

en: Make the window use the whole screen space when it's
    maximized. The titlebar and resizebar will be moved
    to outside the screen.
fi: Aseta ikkuna käyttämään koko ruutualaa, kun se on
    suurennettu. Otsikko- ja koonmuutospalkki jäävät
    tällöin ruudun ulkopuolelle.

en: Make this window act as an application that provides
    enough information to Window Maker for a dockable
    application icon to be created.
fi: Pidä tätä ikkunaa sovelluksena, joka tarjoaa Window
    Makerille tarpeeksi informaatiota sovelluskuvakkeen
    luomiseksi.

en: Make window occupy all workspaces.
fi: Näytä ikkuna kaikissa työtiloissa.

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Miniaturize
fi: Pienennä

en: Miniwindow Image
fi: Kuvake

en: Move Icon To
fi: Siirrä kuvake ->

en: Move Icons To
fi: Siirrä kuvakkeet ->

en: Move To
fi: Siirrä

en: New
fi: Uusi

en: No
fi: Ei

en: No Application Icon
fi: Ei sovelluskuvaketta

en: Nowhere in particular
fi: Ei erityistä tilaa

en: Omnipresent
fi: Näkyvissä kaikkialla

en: Options
fi: Asetukset

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Program Arguments
fi: Ohjelman parametrit

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Remove Icon
fi: Poista kuvake

en: Remove Icons
fi: Poista kuvakkeet

en: Remove the 1 pixel black border around the window.
fi: Poista ikkunan sen ympäriltä 1 mustan pikselin paksuinen reuna.

en: Remove the `close window' button of this window.
fi: Poista tämän ikkunan sulje-painike.

en: Remove the `miniaturize window' button of the window.
fi: Poista tämän ikkunan pienennyspainike.

en: Remove the `toggle language' button of the window.
fi: Poista ikkunan 'vaihda kieli' -painike.

en: Remove the resizebar of this window.
fi: Poista tämän ikkunan koonmuutospalkki.

en: Remove the titlebar of this window.
    To access the window commands menu of a window
    without it's titlebar, press Control+Esc (or the
    equivalent shortcut, if you changed the default
    settings).
fi: Poista tämän ikkunan otsikkopalkki. Paina
    Control+Esc päästäksesi otsikkopalkittoman
    ikkunan komentovalikkoon (tai vastaavaa
    pikavalintaa, jos muutit oletusasetuksia).

en: Rename Workspace
fi: Vaihda työtilan nimi

en: Resize/Move
fi: Siirrä tai muuta kokoa

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restart Window Maker
fi: Käynnistä Window Maker uudelleen

en: Save
fi: Tallenna

en: Select
fi: Valitse

en: Select All Icons
fi: Valitse kaikki kuvakkeet

en: Select Window
fi: Valitse ikkuna

en: Select action
fi: Valitse toiminto

en: Selected
fi: Valittu

en: Set Icon...
fi: Valitse kuvake...

en: Set Shortcut
fi: Aseta pikavalinta

en: Settings...
fi: Asetukset...

en: Shade
fi: Vain otsikkopalkki

en: Skip Window List
fi: Älä näytä ikkunaluettelossa

en: Some icons cannot be made omnipresent. Please make sure that no other icon is docked in the same positions on the other workspaces and the Clip is not full in some workspace.
fi: Joitakin kuvakkeita ei voida tehdä kaikkialla näkyviksi. Varmista, ettei toisia kuvakkeita ole telakoitu samoihin paikkoihin muissa työtiloissa ja ettei jonkin työtilan liitin ole täynnä.

en: Start Hidden
fi: Käynnistä piilotettuna

en: Start Maximized
fi: Käynnistä suurennettuna

en: Start Miniaturized
fi: Käynnistä pienennettynä

en: Start alternate window manager
fi: Käynnistä toinen ikkunanhallintaohjelma

en: Start when WindowMaker is started
fi: Käynnistä, kun WMaker käynnistetään

en: The Window Maker window manager for the X window system
fi: Window Maker-ikkunamanageri X-ikkunointijärjestelmälle

en: The applications menu could not be loaded. Look at the console output for a detailed description of the errors.
fi: Sovellusvalikkoa ei voitu ladata. Katso konsolitulostetta saadaksesi tarkemman kuvauksen virheistä.

en: The workspace to place the window when it'sfirst shown.
fi: Työtila, johon ikkuna sijoitetaan, kun se näytetään ensimmäisen kerran.

en: There are more than one WORKSPACE_MENU commands in the applications menu. Only one is allowed.
fi: Sovellukset-valikossa on enemmän kuin yksi WORKSPACE_MENU -määritys, vaikka vain yksi sallittaan.

en: This will kill the application.
    Any unsaved changes will be lost.
    Please confirm.
fi: Suljetaanko ohjelma väkisin?
    Kaikki tallettamattomat tiedot menetetään.

en: Toggle Omnipresent
fi: Näkyvyys kaikkialla päälle/pois

en: Try '%s --help' for more information
fi: Kirjoita '%s --help' saadaksesi lisätietoa

en: Type the command used to launch the application
fi: Kirjoita ohjelman käynnistävä komento.

en: Type the name for workspace %i:
fi: Kirjoita nimi työtilalle %i:

en: Unhide
fi: Tuo näkyviin

en: Unhide Here
fi: Palauta

en: Unmaximize
fi: Suurennus pois

en: Unselect All Icons
fi: Kaikkien kuvakkeiden valinta pois

en: Unshade
fi: Myös sisältö

en: Update
fi: Päivitä

en: Usage: %s [options]
fi: käyttö: %s [optiot]

en: Warning
fi: Varoitus

en: What do you want to do now?
fi: Mitä haluat nyt tehdä?

en: Window Attributes
fi: Ikkunan ominaisuudet

en: Window Maker received signal %i
    (%s).
fi: Window Maker vastaanotti signaalin %i
    (%s).

en: Window Maker received signal %i.
fi: Window Maker vastaanotti signaalin %i.

en: Window Specification
fi: Valittu ikkuna

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Workspace %i
fi: Työtila %i

en: Workspace Clip
fi: Työtilan liitin

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: Wrong option format for key "%s". Should be %s.
fi: Avaimella "%s" on väärä muoto. Sen pitäisi olla %s.

en: Wrong type for background of workspace %i. Should be a texture.
fi: Väärä tyyppi työtilan %i taustakuvaksi. Sen pitäisi olla kuvio.

en: Wrong type for workspace background. Should be a texture type.
fi: Väärä tyyppi työtilan taustakuvaksi. Sen pitäisi olla kuvio.

en: Wrong value for key "%s". Should be Coordinate.
fi: Avaimella "%s" on väärä arvo. Sen pitäisi olla koordinaatti.

en: X server does not support locale
fi: X-palvelin ei tue maa-asetuksia

en: XKB is not supported. KbdModeLock is automatically disabled.
fi: XKB:tä ei tueta. KbdModeLockin käyttö estetään automaattisesti.

en: Yes
fi: Kyllä

en: a fatal error has occured, probably due to a bug. Please fill the included BUGFORM and report it.
fi: vakava virhe on tapahtunut, luultavasti ohjelmointivirheen johdosta. Ole hyvä ja täytä oheinen BUGFORM ja lähetä se.

en: bad number of arguments in cursor specification
fi: väärä määrä parametreja osoittimen määrittelyssä

en: bad number of arguments in gradient specification
fi: virheellinen määrä parametreja liukuvärin määrittelyssä

en: bad number of arguments in textured gradient specification
fi: virheellinen määrä parametreja liukuväritetyn kuvion määrittelyssä

en: bad opacity value for tgradient texture "%s". Should be [0..255]
fi: väärä peittävyysarvo kuvioliukuvärille "%s". Pitäisi olla [0..255]

en: bad value for visualid: "%s"
fi: väärä arvo asetukselle visualid: "%s"

en: bad value in docked icon position %i,%i
fi: telakoidun kuvakkeen paikassa %i,%i on virheellinen arvo

en: bad value in docked icon state info %s
fi: telakoidun kuvakkeen tilatieto %s on virheellinen

en: bad window name value in %s state info
fi: virheellinen ikkunan nimi %s tilatiedoissa

en: can't convert "%s" to boolean
fi: arvoa "%s" ei voida muuntaa totuusarvoksi

en: can't convert "%s" to boolean for key "%s"
fi: "%s":n muunto totuusarvoksi avaimelle "%s" ei onnistu

en: can't convert "%s" to integer for key "%s"
fi: "%s":n muunto kokonaisluvuksi avaimelle "%s" ei onnistu

en: can't convert array to integers for "%s".
fi: taulukkoa ei voi muuntaa kokonaisluvuiksi "%s":lle.

en: cannot open connection for crashing dialog panel. Aborting.
fi: yhteyden avaaminen kaatumisikkunaan ei onnistunut. Keskeytetään.

en: cannot set locale modifiers
fi: maa-asetusten muutoksia ei voi asettaa

en: connection to the session manager was lost
fi: yhteys istuntomanageriin katkesi

en: could not access menu "%s" referenced in WMRootMenu
fi: WMRootMenussa mainittua valikkoa "%s" ei saada käyttöön

en: could not allocate color "%s"
fi: ei voitu varata väriä "%s"

en: could not create Workspace menu
fi: ei voitu luoda työtilavalikkoa

en: could not create directory %s
fi: hakemiston %s luonti ei onnistunut

en: could not create options submenu for Clip menu
fi: liittimen valikkoon ei voitu luoda asetukset-alivalikkoa

en: could not create submenu for window menu
fi: ei voitu luoda ikkunavalikolle alivalikkoa

en: could not create workspace submenu for Clip menu
fi: liittimen valikkoon ei voitu luoda työtila-alivalikkoa

en: could not define value for %s for cpp
fi: ei voitu välittää defineä %s cpp:lle

en: could not do initialization of WINGs widget set
fi: WINGs-kirjaston käynnistäminen epäonnistui

en: could not exec %s
fi: %s:n suoritus ei onnistunut

en: could not find cursor bitmap file "%s"
fi: osoittimen kuvatiedostoa "%s" ei löytynyt

en: could not find default icon "%s"
fi: oletuskuvaketta "%s" ei löydy

en: could not find function %s::%s
fi: funktiota %s::%s ei löydy

en: could not find icon %s, used in a docked application
fi: telakoidussa sovelluksessa käytettävää kuvaketta %s ei löydy

en: could not find icon file "%s"
fi: kuvaketiedostoa "%s" ei löytynyt

en: could not find menu file "%s" referenced in WMRootMenu
fi: WMRootMenussa mainittua valikkotiedostoa "%s" ei löydy

en: could not find user GNUstep directory (%s).
    Make sure you have installed Window Maker correctly and run wmaker.inst
fi: käyttäjän GNUstep-hakemistoa (%s) ei löydy.
    Tarkista, että olet asentanut Window Makerin oikein ja ajanut komennon wmaker.inst

en: could not get array element
fi: taulukon alkiota ei saatu

en: could not get color for key "%s"
fi: avainta "%s" vastaavaa väriä ei löytynyt

en: could not get password entry for UID %i
fi: käyttäjästä, jonka UID on %i, ei saatu salasanatietoja

en: could not get window list!!
fi: ikkunaluetteloa ei saatu!

en: could not initialize graphics library context: %s
fi: graafiikkakirjaston työpintaa ei voitu alustaa: %s

en: could not initialize library %s
fi: kirjaston %s alustus epäonnistui

en: could not launch application %s
fi: sovelluksen %s käynnistys ei onnistunut

en: could not load any usable font!!!
fi: yhdenkään käyttökelpoisen kirjasinlajin lataaminen ei onnistunut!

en: could not load default icon "%s":%s
fi: oletuskuvaketta "%s" ei voi ladata:%s

en: could not load domain %s from global defaults database
fi: kentän %s lataus yleisestä oletustietokannasta ei onnistu

en: could not load domain %s from global defaults database (%s)
fi: kentän %s lataus yleisestä oletustietokannasta ei onnistu

en: could not load domain %s from user defaults database
fi: kentän %s lataaminen käyttäjän oletustietokannasta ei onnistu

en: could not load image in option %s: %s
fi: asetukseen %s liittyvän kuvan lataus ei onnistunut: %s

en: could not load logo image for panels: %s
fi: paneelien logoa ei voitu ladata: %s

en: could not load mask bitmap file "%s". Won't use mask
fi: maski-bittikarttatiedostoa "%s" ei voitu ladata. Maskia ei käytetä

en: could not load texture pixmap "%s":%s
fi: kuviopikselikarttaa "%s" ei löydy: %s

en: could not make arguments for menu file preprocessor
fi: ei voitu määrittää parametreja valikkotiedoston esikäsittelijälle

en: could not manage any screen
fi: yhdenkään ruudun käsittely ei onnistu

en: could not manage screen %i
fi: ruudun %i käsittely ei onnistu

en: could not open display "%s"
fi: ei voitu avata näyttöä "%s"

en: could not open domain file %s
fi: ei voitu avata tiedostoa %s

en: could not parse color "%s"
fi: ei voitu käsitellä väriä "%s"

en: could not read domain "%s" from defaults database
fi: kentän "%s" luku oletustietokannasta ei onnistunut

en: could not render texture for icon background
fi: kuvakkeen taustalle ei voitu piirtää kuviota

en: could not render texture: %s
fi: kuviota %s ei voitu piirtää

en: could not save session state in %s
fi: istunnon tilan talletus tiedostoon %s ei onnistunut

en: could not send message to background image helper
fi: viestin lähetys taustakuva-apuohjelmalle epäonnistui

en: crashed while trying to do some post-crash cleanup. Aborting immediatelly.
fi: Window Maker kaatui yritettäessä tehdä kaatumisen jälkeistä siivousta. Keskeytetään välittömästi.

en: end of memory while saving session state
fi: muisti loppui istunnon tilaa tallennettaessa

en: error getting dropped data from DND drop
fi: virhe DND:llä pudotetun datan vastaanotossa

en: error loading image file "%s"
fi: virhe ladattaessa kuvaa "%s"

en: error making logo image for panel:%s
fi: virhe panelin logon luonnissa: %s

en: error parsing dictionary key
fi: virhe sanakirja-avainta jäsennettäessä

en: error reading preprocessed menu data
fi: virhe luettaessa esikäsiteltyjä valikkotietoja

en: error rendering image: %s
fi: virhe piirrettäessä kuvaa: %s

en: error rendering image:%s
fi: virhe piirrettäessä kuvaa:%s

en: extra data after end of file
fi: ylimääräistä dataa tiedoston lopun perässä

en: failed to open bitmap file "%s"
fi: kuvatiedostoa "%s" ei voitu avata

en: failed to restart Window Maker.
fi: Window Makerin uudelleenkäynnistys epäonnistui.

en: failed to start alternate window manager. Aborting.
fi: toisen ikkunanhallintaohjelman käynnistys epäonnistui. Keskeytetään.

en: function "%s" not found in library "%s"
fi: kirjastosta "%s" ei löytynyt funktiota "%s"

en: function textures not supported on this system, sorry.
fi: valitettavasti funktiokuvioita ei tueta tässä järjestelmässä.

en: got signal %i
fi: signaali %i vastaanotettu

en: got signal %i (%s)
fi: signaali %i (%s) vastaanotettu

en: got signal %i (%s) - exiting...
fi: signaali %i (%s) vastaanotettu - poistutaan...

en: got signal %i (%s) - restarting
fi: signaali %i (%s) vastaanotettu - käynnistetään uudelleen

en: got signal %i - exiting...
fi: signaali %i vastaanotettu - poistutaan...

en: got signal %i - restarting
fi: signaali %i vastaanotettu - käynnistetään uudelleen

en: icon size is configured to %i, but it's too small. Using 16, instead
fi: kuvakkeiden kooksi on säädetty %i, joka on liian pieni. Käytetään sen sijaan kokoa 16.

en: image file "%s" used as texture could not be found.
fi: kuviona käytettyä kuvatiedostoa "%s" ei löydy.

en: internal X error: %s
fi: sisäinen X-virhe: %s

en: invalid OPEN_MENU specification: %s
fi: virheellinen OPEN_MENU määritys: %s

en: invalid data in selection
fi: virheellistä tietoa valinnassa

en: invalid texture type %s
fi: väärä kuviotyyppi %s

en: it seems that there is already a window manager running
fi: jokin ikkunamanageri on ilmeisesti jo käynnissä

en: library "%s" cound not be opened.
fi: kirjastoa "%s" ei voitu avata.

en: missing , in array or unterminated array
fi: taulukosta puuttuu pilkku tai sillä ei ole päätettä

en: missing ; in dictionary entry
fi: sanakirjamerkinnästä puuttuu ;

en: missing = in dictionary entry
fi: sanakirjamerkinnästä puuttuu =

en: missing dictionary entry key or unterminated dictionary
fi: sanakirja-avain puuttuu tai sanakirjalla ei ole päätettä

en: missing dictionary key
fi: sanakirja-avain puuttuu

en: out of memory during expansion of "%W"
fi: muisti loppui "%W":n lavennuksen aikana

en: out of memory during expansion of "%a"
fi: muisti loppui "%a":n lavennuksen aikana

en: out of memory during expansion of "%d"
fi: muisti loppui "%d":n lavennuksen aikana

en: out of memory during expansion of "%s"
fi: muisti loppui "%s":n lavennuksen aikana

en: out of memory during expansion of "%w"
fi: muisti loppui "%w":n lavennuksen aikana

en: out of memory reading bitmap file "%s"
fi: muisti loppui kuvatiedostoa "%s" luettaessa

en: out of memory while constructing directory menu %s
fi: muisti loppui luotaessa hakemistovalikkoa %s

en: out of memory while getting data from DND drop
fi: muisti loppui vastaanotettaessa DND:llä pudotettua dataa

en: out of memory while saving session state
fi: muisti loppui istunnon tilaa tallennettaessa

en: selection not available
fi: valintaa ei ole saatavilla

en: selection timed-out
fi: valinta on vanhentunut

en: the NumLock, ScrollLock or similar key seems to be turned on.
    Turn it off or some mouse actions and keyboard shortcuts will not work.
fi: NumLock, ScrollLock tai samankaltainen näppäin näyttää olevan päällä.
    Laita se pois päältä, tai jotkin hiiritoiminnot ja näppäinpikavalinnat eivät toimi.

en: there are too many icons stored in dock. Ignoring what doesn't fit
fi: Telakassa on liian monta kuvaketta. Jätetään pois ne jotka eivät mahdu

en: too few arguments for %s
fi: liian vähän parametreja %s:lle

en: too few arguments in multicolor gradient specification
fi: liian vähän parametreja monivärisen liukuvärin määrittelyssä

en: too many parameters in OPEN_MENU: %s
fi: liian monta parametria OPEN_MENUssa: %s

en: trying to restart Window Maker...
fi: yritetään käynnistää Window Maker uudelleen...

en: trying to start alternate window manager...
fi: yritetään käynnistää toista ikkunanhallintaohjelmaa...

en: unable to get dropped data from DND drop
fi: DND:llä tiputetun datan välitys ei onnistunut

en: unknown builtin cursor name "%s"
fi: tuntematon sisäänrakennetun osoittimen nimi "%s"

en: unterminated array
fi: päätteetön taulukko

en: unterminated dictionary
fi: päätteetön hakemisto

en: unterminated string
fi: päätteetön merkkijono

en: using default "%s" instead
fi: sen sijaan käytetään oletusarvoa "%s"

en: using default menu file "%s" as the menu referenced in WMRootMenu could not be found
fi: käytetään oletusvalikkoa "%s", koska WMRootMenussa mainittua valikkoa ei löydy

en: was expecting a string, dictionary, data or array. If it's a string, try enclosing it with ".
fi: odotettiin merkkijonoa, sanakirjaa, dataa tai taulukkoa. Jos se on merkkijono, yritä laittaa se lainausmerkkeihin.

en: wrong option value for key "%s". Should be one of %s
fi: avaimella "%s" on väärä arvo. Sen pitäisi olla jokin näistä: %s

en: your machine is misconfigured. HOST is set to %s
fi: koneesi asetukset ovat virheellisiä: HOST on asetettu %s:ksi

en: your machine is misconfigured. HOSTNAME is set to %s
fi: koneesi asetukset ovat virheellisiä: HOSTNAME on asetettu %s:ksi
