anaconda - en to fi translation catalogue (1423 entries)

en: 	Desktop shell (GNOME)
    	Office suite (OpenOffice.org)
    	Web browser (Mozilla) 
    	Email (Evolution)
    	Instant messaging
    	Sound and video applications
    	Games
fi: 	Työpöytä (Gnome)
    	Toimisto-ohjelmisto (OpenOffice.org)
    	WWW-selain (Mozilla) 
    	Sähköposti (Evolution)
    	Pikaviestintä
    	Ääni- ja videosovellukset
    	Pelit

en: 	Desktop shell (GNOME)
    	Office suite (OpenOffice.org)
    	Web browser (Mozilla) 
    	Email (Evolution)
    	Instant messaging
    	Sound and video applications
    	Games
    	Software Development Tools
    	Administration Tools
fi: 	Työpöytä (Gnome)
    	Toimisto-ohjelmisto (OpenOffice.org)
    	WWW-selain (Mozilla) 
    	Sähköposti (Evolution)
    	Pikaviestintä
    	Ääni- ja videosovellukset
    	Pelit
    	Sovelluskehitystyökalut
    	Ylläpitotyökalut

en: 
    
    After installation, additional software can be added or removed using the 'system-config-packages' tool.
    
    If you are familiar with %s, you may have specific packages you would like to install or avoid installing. Check the box below to customize your installation.
fi: 
    
    Asennuksen jälkeen paketteja voidaan asentaa tai poistaa "system-config-packages"-ohjelmalla.
    
    Jos %s on ennestään tuttu, haluat ehkä asentaa tiettyjä paketteja tai poistaa niitä. Valitse alla oleva ruutu, jos haluat mukauttaa asennusta.

en: 
    
    Press 'OK' to reboot your system.
fi: 
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla OK.

en: 
    
    The following packages were automatically
    selected to be installed:
    %s
fi: 
    
    Seuraavat paketit valittiin automaattisesti
    asennettaviksi:
    %s

en: 
    
    The following packages were available in this version but NOT installed:
fi: 
    
    Seuraavat paketit olivat tässä versiossa mukana, mutta niitä EI asennettu:

en: 
    
    The following packages were available in this version but NOT upgraded:
fi: 
    
    Seuraavat paketit olivat tässä versiossa mukana, mutta niitä EI päivitetty:

en: 
    
    The installer has detected %s MB of RAM.
fi: 
    
    Asennusohjelma on havainnut %s Mt keskusmuistia.

en: 
    
    WARNING! ALL DATA ON THE TARGET DRIVES WILL BE DESTROYED.
fi: 
    
    VAROITUS! KAIKKI TIEDOT KOHDELEVYILLÄ TUHOUTUVAT.

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
fi: 
    
    VAROITUS!!! VNC-palvelin on käynnissä ILMAN SALASANAA!
    Voit käyttää vncpassword=<salasana>-käynnistysvalitsinta
    tehdäksesi palvelimen turvalliseksi.

en: 
    
    You can choose a different automatic partitioning option, or click 'Back' to select manual partitioning.
    
    Press 'OK' to continue.
fi: 
    
    Voit valita erilaisia automaattisia osiointivaihtoehtoja tai napsauttaa "Takaisin"-painiketta valitaksesi manuaalisen osioinnin.
    
    Valitse "OK" jatkaaksesi.

en:         Time
fi:         Aika

en:       Bytes
fi:        Tavut

en:     F1-Help     F2-New      F3-Edit   F4-Delete    F5-Reset    F12-OK
fi:     F1-Ohje     F2-Lisää   F3-Muokkaa  F4-Poista  F5-Tyhjennä   F12-Ok

en:     Packages
fi:      Paketit

en:    <Space>,<+>,<-> selection   |   <F1> help   |   <F2> package description
fi:   <Väli>,<+>,<-> valinta |   <F1> ohje   |   <F2> paketin kuvaus

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
fi:   <Tab>/<Alt-Tab> vaihtaa elementtiä | <Välil.> valitsee | <F12> seuraava

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
fi:   <Tab>/<Alt-Tab> vaihtaa kohtaa  | <Väli> valitsee | <F12> seuraava

en:  <F1> for help | <Tab> between elements | <Space> selects | <F12> next screen
fi:  <F1> ohje | <Tab> vaihtaa elementtiä | <Välil.> valitsee | <F12> seuraava

en:  <Space> selects button | <F2> select default boot entry | <F12> next screen>
fi:  <Väli> valitsee | <F2> valitsee oletuksen | <F12> seuraava ruutu>

en:  Name   :
fi:  Nimi   :

en:  Size   :
fi:  Koko   :

en:  Summary:
fi:  Yhteenveto:

en: %.1f KBytes
fi: %.1f kilotavua

en: %s %s installation
fi: %s %s asennus

en: %s %s installation on host %s
fi: %s %s asennusohjelma koneessa %s

en: %s (C) 2004 Red Hat, Inc.
fi: %s © 2004 Red Hat, Inc.

en: %s Byte
fi: %s tavu

en: %s Bytes
fi: %s tavua

en: %s Installer
fi: %s asennusohjelma

en: %s Installer on %s
fi: %s asennusohjelma %s:ssa

en: %s KB
fi: %s kt

en: %s MB
fi: %s Mt

en: %s directory:
fi: %s -hakemisto:

en: %s is not a valid hostname.
fi: %s ei ole kelpo konenimi.

en: %s not found
fi: kohdetta %s ei löytynyt

en: (Max size is %s MB)
fi: (Suurin koko on %s Mt)

en: (ex. "host.domain.com")
fi: ("kone.esimerkki.fi")

en: /dev/%s has a partition type of 0x82 (Linux swap) but does not appear to be formatted as a Linux swap partition.
    
    Would you like to format this partition as a swap partition?
fi: Osion /dev/%s tyyppi on 0x82 (Linux-sivutusosio), mutta näyttää siltä, ettei sitä ole alustettu Linux-sivutusosioksi.
    
    Haluatko alustaa tämän osion sivutusosioksi?

en: /dev/ttyS0 (COM1 under DOS)
fi: /dev/ttyS0 (DOS:ssa COM1)

en: /dev/ttyS1 (COM2 under DOS)
fi: /dev/ttyS1 (DOS:ssa COM2)

en: /dev/ttyS2 (COM3 under DOS)
fi: /dev/ttyS2 (DOS:ssa COM3)

en: /dev/ttyS3 (COM4 under DOS)
fi: /dev/ttyS3 (DOS:ssa COM4)

en: 256 Colors (8 Bit)
fi: 256 väriä (8 bittiä)

en: <Enter> to exit
fi: Poistu painamalla <Enter>

en: <Enter> to reboot
fi: Paina <Enter>, ja kone käynnistyy uudelleen

en: <Not Applicable>
fi: <Ei käytettävissä>

en: <Space>,<+>,<-> selection   |   <F2> Group Details   |   <F12> next screen
fi:  <Väli>,<+>,<-> valinta |   <F2> paketin kuvaus    |   <F12> seuraava

en: A RAID device of type %s requires at least %s members.
fi: Tyypin %s RAID-laitteessa pitää olla vähintään %s jäsentä.

en: A boot loader password prevents users from changing options passed to the kernel.  For greater system security, it is recommended that you set a password.
fi: Käynnistyslataimen salasana estää käyttäjiä antamasta ytimelle optioita. Parhaan turvallisuuden saamiseksi suosittelemme salasanan asettamista.

en: A boot loader password prevents users from passing arbitrary options to the kernel.  For highest security, we recommend setting a password, but this is not necessary for more casual users.
fi: Käynnistyslataimen salasana estää käyttäjiä antamasta ytimelle mielivaltaisia parametreja. Parhaan turvallisuuden saavuttamiseksi suosittelemme salasanan asettamista, mutta kaikille käyttäjille se ei ole tarpeen.

en: A complete log of the installation can be found in the file '%s' after rebooting your system.
    
    A kickstart file containing the installation options selected can be found in the file '%s' after rebooting the system.
fi: Asennuksen loki löytyy käynnistyksen jälkeen tiedostosta %s.
    
    Kickstart-tiedosto, jossa on asennuksessa käytetyt valinnat, löytyy tiedostosta %s käynnistyksen jälkeen.

en: A complete log of the upgrade can be found in the file '%s' after rebooting your system.
fi: Täydellinen loki päivityksestä löytyy käynnistyksen jälkeen tiedostosta %s.

en: A complete log of your installation will be in %s after rebooting your system. You may want to keep this file for later reference.
fi: Asennuksesta kirjoitetaan täydellinen loki tiedostoon %s. Haluat ehkä säilyttää sen myöhempiä tarpeita varten.

en: A complete log of your upgrade will be in %s after rebooting your system. You may want to keep this file for later reference.
fi: Päivityksestä kirjoitetaan täydellinen loki tiedostoon %s. Haluat ehkä säilyttää sen myöhempää tarkistusta varten.

en: A few systems will need to pass special options to the kernel at boot time for the system to function properly. If you need to pass boot options to the kernel, enter them now. If you don't need any or aren't sure, leave this blank.
fi: Joissakin koneissa ytimelle pitää välittää käynnistyksen aikana erityisparametreja, jotta järjestelmä toimisi oikein. Jos tarvitset näitä käynnistysparametrejä, syötä ne nyt. Jos et tarvitse niitä tai et ole varma, jätä tämä tyhjäksi.

en: A firewall can help prevent unauthorized access to your computer from the outside world.  Would you like to enable a firewall?
fi: Palomuuri auttaa estämään muiden pääsyä koneeseen. Otetaanko palomuuri käyttöön?

en: A package group can have both Base and Optional package members.  Base packages are always selected as long as the package group is selected.
    
    Select the optional packages to be installed:
fi: Pakettiryhmässä voi olla perus- ja lisäpaketteja. Peruspaketit ovat aina pakettiryhmässä mukana.
    
    Valitse lisäpaketteja:

en: A screenshot named '%s' has been saved.
fi: Näyttökaappaus tallennettiin nimellä %s.

en: A software RAID device cannot be created because all of the available RAID minor device numbers have been used.
fi: Ohjelmallista RAID-laitetta ei voida luoda, koska kaikki RAID:lle varatut laitetiedostot ovat käytössä.

en: A value is required for the field "%s".
fi: Kenttään "%s" pitää syöttää arvo.

en: About to Install
fi: Asennus alkamassa

en: About to Upgrade
fi: Päivitys alkamassa

en: Absolute Symlinks
fi: Absoluuttiset symbooliset linkit

en: Account name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Activate on boot
fi: Ota käyttöön käynnistyksessä

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active on Boot
fi: Aktivoi käynnistyksessä

en: Add
fi: Lisää

en: Add Device
fi: Lisää laite

en: Add Partition
fi: Lisää osio

en: Add Swap
fi: Lisää sivutustilaa

en: Add User
fi: Lisää käyttäjä

en: Add anyway
fi: Lisää silti

en: Adding this partition would not leave enough disk space for already allocated logical volumes in %s.
fi: Jos tämä osio lisättäisiin, olemassa oleville varatuille loogisille taltioille %s:ssä ei jäisi riittävästi tilaa.

en: Additional Language Support
fi: Muiden kielten tuki

en: Additional Size Options
fi: Muut kokovalinnat

en: Admin Server:
fi: Hallintapalvelin:

en: Advanced Boot Loader Configuration
fi: Käynnistyslataimen lisäasetukset

en: Alaska Time
fi: Alaskan aika

en: Alaska Time - Alaska panhandle
fi: Alaskan aika - Alaskan kannas

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
fi: Alaskan aika - Alaskan kannaksen kaula

en: Alaska Time - west Alaska
fi: Alaskan aika - Länsi-Alaska

en: Aleutian Islands
fi: Aleutiansaaret

en: All Packages
fi: Kaikki paketit

en: Allow incoming:
fi: Salli sisääntuleva:

en: Allowable Drives:
fi: Sallitut levyt:

en: Allowable _Drives:
fi: _Sallitut levyt:

en: Amapa, E Para
fi: Amapa, Itä-Para

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
fi: Amundsen-Scott-asema, Etelänapa

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new file systems. Please check your hardware for the cause of this problem.
fi: Virhe. Ei löytynyt laitteita, joille voitaisiin luoda uusia tiedostojärjestelmiä. Tarkista laitteistosi.

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem or use dasdfmt.
    
    Back to the fdasd screen?
fi: Tapahtui virhe - ei löytynyt laitteita, joille voitaisiin luoda uusia tiedostojärjestelmiä. Tarkista laitteisto ongelman syyn löytämiseksi, tai käytä dasdfmt-työkalua.

en: An error has occurred selecting the video card %s. Please report this error to bugzilla.redhat.com.
fi: Tapahtui virhe valittaessa näytönohjainta %s. Ilmoita tästä virheestä bugzilla.redhat.com-sivuston kautta.

en: An error occured reading the install from the ISO images. Please check your ISO images and try again.
fi: Virhe luettaessa asennusohjelmaa ISO-levykuvasta. Tarkista levykuvat ja yritä uudelleen.

en: An error occurred converting the value entered for "%s":
    %s
fi: Kentän "%s" arvoa muunnettaessa tapahtui virhe:
    %s

en: An error occurred copying the screenshots over.
fi: Näyttökaappausta kopioitaessa tapahtui virhe.

en: An error occurred migrating %s to ext3.  It is possible to continue without migrating this file system if desired.
    
    Would you like to continue without migrating %s?
fi: Muutettaessa osiota %s ext3:ksi tapahtui virhe. Jos haluat, on mahdollista jatkaa muuttamatta tätä tiedostojärjestelmää.
    
    Haluatko jatkaa muuttamatta osiota %s ext3:ksi?

en: An error occurred searching for bad blocks on %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
fi: Kun osiolta %s etsittiin virheellisiä lohkoja, tapahtui virhe. Ongelma on vakava, eikä asennusta voida jatkaa.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla Enteriä.

en: An error occurred transferring the install image to your hard drive. You are probably out of disk space.
fi: Siirrettäessä asennusohjelmaa kiintolevylle tapahtui virhe. Järjestelmässä on todennäköisesti liian vähän levytilaa.

en: An error occurred trying to format %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
fi: Kun osiota %s alustettiin, tapahtui virhe. Ongelma on vakava, eikä asennusta voida jatkaa.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla Enteriä.

en: An error occurred trying to initialize swap on device %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
fi: Laitteen %s sivutustilaa alustettaessa tapahtui virhe. Ongelma on vakava, eikä asennusta voida jatkaa.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla Enteriä.

en: An error occurred trying to migrate %s.  This problem is serious, and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
fi: Kun osiota %s muutettiin, tapahtui virhe. Ongelma on vakava, eikä asennusta voida jatkaa.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla Enteriä.

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi: Tapahtui virhe liitettäessä koko järjestelmää tai sen osaa hakemistopuuhun. Osa siitä saattaa olla liitettynä %s-hakemistoon.
    
    Paina Enter päästäksesi komentotulkin. Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun poistut komentotulkista.

en: An error occurred unmounting the CD.  Please make sure you're not accessing %s from the shell on tty2 and then click OK to retry.
fi: CD-levyä ei voitu irrottaa. Varmista, ettet ole varannut %s komentotulkissa virtuaalikonsolilla 2 ja valitse OK, jolloin irrotusta yritetään uudelleen.

en: An error occurred when attempting to load an installer interface component.
    
    className = %s
fi: Virhe ladattaessa asennuksen rajapintakomponenttia.
    
    className = %s

en: An error occurred when finding the packages to upgrade.
fi: Tapahtui virhe etsittäessä päivitettäviä paketteja.

en: An error occurred when trying to create %s.  Some element of this path is not a directory. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
fi: Kohdetta %s luotaessa tapahtui virhe. Tämän polun jokin osa ei ole hakemisto. Ongelma on vakava, eikä asennusta voida jatkaa.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla Enteriä.

en: An error occurred when trying to create %s: %s.  This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to reboot your system.
fi: Virhe tapahtui, kun yritettiin luoda %s: %s. Virhe on vakava, eikä asennusta voida jatkaa.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla Enteriä.

en: An error occurred while attempting to verify the boot disk.  Please make sure that you have a good floppy in the first floppy drive.
fi: Käynnistyslevykettä tarkistettaessa tapahtui virhe. Varmista, että ensimmäisessä levykeasemassa on alustettu levyke.

en: An error occurred while making the boot disk. Please make sure that there is a floppy in the first floppy drive.
fi: Käynnistyslevykettä luotaessa tapahtui virhe. Varmista, että ensimmäisessä levykeasemassa on alustettu levyke.

en: An error occurred while running %s on drive %s.
fi: Tapahtui virhe ohjelman %s ajossa levyllä %s.

en: An error occurred while saving the screenshot.  If this occurred during package installation, you may need to try several times for it to succeed.
fi: Näyttökaapausta tallennettaessa tapahtui virhe. Jos tämä tapahtui pakettien asennusksen aikana, voit joutua yrittämään useasti ennen kuin tallennus onnistuu.

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please copy the full text of this exception and file a detailed bug report against anaconda at http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/
fi: On ilmennyt epänormaali tilanne. Se on luultavasti ohjelmavirhe. Voit kopioida kaikki virhetekstit tai tallentaa kaatumisdatan levykkeelle ja tehdä anacondasta yksityiskohtaisen virheraportin osoitteessa http://bugzilla.redhat.com/

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please copy the full text of this exception or save the crash dump to a floppy then file a detailed bug report against anaconda at http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/
fi: On ilmennyt epänormaali tilanne. Se on luultavasti ohjelmavirhe. Voit kopioida kaikki virhetekstit tai tallentaa kaatumisdatan levykkeelle ja tehdä anacondasta yksityiskohtaisen virheraportin osoitteessa http://bugzilla.redhat.com/

en: Apple Bootstrap
fi: Apple-alkulataus

en: Are you sure you want to Delete the logical volume "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa loogisen taltion "%s"?

en: Are you sure you want to reset the partition table to its original state?
fi: Haluatko varmasti palauttaa osiotaulun alkuperäiseen tilaansa?

en: Arrange the drives to be in the same order as used by the BIOS. Changing the drive order may be useful if you have multiple SCSI adapters or both SCSI and IDE adapters and want to boot from the SCSI device.
    
    Changing the drive order will change where the installation program locates the Master Boot Record (MBR).
fi: Muuta levyjen järjestykseksi sama kuin BIOS:n käyttämä. Levyjen järjestyksen muuttamisesta voi olla hyötyä, kun koneessa on useita SCSI-sovittimia tai sekä SCSI- että IDE-sovittimia ja haluat käynnistää SCSI-levyltä.
    
    Levyjen järjestyksen muuttaminen vaihtaa levyä, jolle asennusohjelma asentaa pääkäynnistyslohkon (MBR).

en: As you don't have much memory in this machine, we need to turn on swap space immediately. To do this we'll have to write your new partition table to the disk immediately. Is that OK?
fi: Koska tässä koneessa ei ole paljon muistia, sivutustila pitää ottaa heti käyttöön. Sen vuoksi uusi osiotaulusi pitää kirjoittaa levylle välittömästi. Haluatko jatkaa?

en: At least one unused physical volume partition is needed to create an LVM Volume Group.
    
    Create a partition or RAID array of type "physical volume (LVM)" and then select the "LVM" option again.
fi: Vähintään yksi käyttämätön osio tarvitaan taltioryhmän luontiin.
    
    Luo osio tai RAID-laite ja aseta sen tyypiksi "fyysinen taltio (LVM)" ja valitse "LVM" uudelleen.

en: At least two software RAID partitions are needed.
fi: Ainakin kaksi ohjelmisto-RAID-osiota tarvitaan.

en: At least two unused software RAID partitions are needed to create a RAID device.
    
    First create at least two partitions of type "software RAID", and then select the "RAID" option again.
fi: RAID-laitteen luomiseksi tarvitaan vähintään kaksi käyttämätöntä
    ohjelmisto-RAID-osiota.
    
    Luo ensin vähintään kaksi osiota, joiden tyypiksi on valittava "ohjelmisto-RAID", ja valitse sitten "RAID" uudelleen.

en: Atlantic Time - E Labrador
fi: Atlantin aika - Itä-Labrador

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), NB, W Labrador, E Quebec & PEI
fi: Atlantin aika - Nova Scotia (useimmat paikat), NB, Länsi-Labrador, Itä-Québec ja PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
fi: Atlantin aika - Nova Scotia - paikat, jotka eivät huomioineet kesäaikaa 1966-1971

en: Atlantic islands
fi: Atlantin saaret

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
fi: Otetaan yhteyttä VNC-asiakkaaseen koneella %s...

en: Attempting to start %s
fi: Yritetään käynnistää: %s

en: Authentication Configuration
fi: Todennusasetukset

en: Automatic Partitioning
fi: Automaattinen osiointi

en: Automatic Partitioning Errors
fi: Automaattisen osioinnin virheet

en: Automatic Partitioning sets partitions based on the selected installation type. You also can customize the partitions once they have been created.
    
    The manual disk partitioning tool, Disk Druid, allows you to create partitions in an interactive environment. You can set the file system types, mount points, partition sizes, and more.
fi: Automaattinen osiointi suorittaa osioinnin valitsemasi asennustyypin perusteella. Voit myös muokata tuloksena olevia osioita tarpeidesi mukaan.
    
    Manuaalisella Disk Druid -levyosiointityökalulla voit määritellä osiot vuorovaikutteisesti. Tällä helppokäyttöisellä ja tehokkaalla käyttöliittymällä voit valita muun muassa tiedostojärjestelmien tyypit, liitospisteet ja koot.

en: Autopartition
fi: Automaattinen osiointi

en: Azores
fi: Azorit

en: Back
fi: Takaisin

en: Bad User Name
fi: Epäkelpo käyttäjätunnus

en: Bad argument to HD kickstart method command %s: %s
fi: Virheellinen parametri kiintolevy-kickstartin komennolle %s: %s

en: Bad argument to NFS kickstart method command %s: %s
fi: Virheellinen parametri NFS-kickstartin komennolle %s: %s

en: Bad argument to Url kickstart method command %s: %s
fi: Virheellinen parametri URL-kickstartin komennolle %s: %s

en: Bad argument to device kickstart method command %s: %s
fi: Virheellinen parametri laite-kickstartin komennolle %s: %s

en: Bad argument to kickstart network command %s: %s
fi: Virheellinen parametri kickstartin network-komennolle %s: %s

en: Bad blocks have been detected on device /dev/%s. We do not recommend you use this device.
    
    Press <Enter> to reboot your system
fi: Laitteelta /dev/%s löytyi viallisia sektoreita. Sen käyttö ei ole suositeltavaa.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla Enteriä.

en: Bad bootproto %s specified in network command
fi: Epäkelpo käynnistysprotokolla %s network-käskyssä

en: Base Packages
fi: Peruspaketit

en: Before automatic partitioning can be set up by the installation program, you must choose how to use the space on your hard drives.
fi: Ennen kuin asennusohjelma voi tehdä automaattisen osioinnin, on valittava, miten kiintolevyjen tila käytetään.

en: Bengali
fi: bengali

en: Boot Diskette
fi: Käynnistyslevyke

en: Boot Diskette Creation
fi: Käynnistyslevykkeen luonti

en: Boot Loader Configuration
fi: Käynnistyslataimen asetukset

en: Boot Loader Password:
fi: Käynnistyslataimen salasana:

en: Boot label
fi: Käynnistysnimiö

en: Boot label contains illegal characters
fi: Käynnistysnimiössä on kiellettyjä merkkejä.

en: Boot label contains illegal characters.
fi: Käynnistysnimiössä on kiellettyjä merkkejä.

en: Boot label may not be empty.
fi: Käynnistysnimiö ei voi olla tyhjä.

en: Boot loader password is too short
fi: Käynnistyslataimen salasana on liian lyhyt

en: Boot partition %s doesn't belong to a BSD disk label. SRM won't be able to boot from this paritition. Use a partition belonging to a BSD disk label or change this device disk label to BSD.
fi: Käynnistysosio %s ei kuulu BSD-levynimiöön. SRM ei voi käynnistää tältä osiolta. Käytä BSD-levynimiöön kuuluvaa osiointia tai vaihda tämän levyn nimiö BSD:ksi.

en: Boot partition %s doesn't belong to a disk with enough free space at its beginning for the bootloader to live on. Make sure that there's at least 5MB of free space at the beginning of the disk that contains /boot
fi: Käynnistysosio %s ei ole levyllä, jolla olisi riittävästi vapaata tilaa levyn alussa käynnistyslataimelle. Varmista, että /boot-osiolle on vähintään 5 Mt vapaata tilaa levyn alussa.

en: Boot partition %s isn't a VFAT partition.  EFI won't be able to boot from this partition.
fi: Käynnistysosio %s ei ole VFAT-osio. EFI ei voi käynnistyä tältä osiolta.

en: Boot partition %s may not meet booting constraints for your architecture.  Creation of a boot disk is highly encouraged.
fi: Käynnistysosio %s ei ehkä täytä arkkitehtuurisi käynnistysrajoituksia. Käynnistyslevykkeen luonti on hyvin suositeltavaa.

en: Boot partition isn't located early enough on the disk.  OpenFirmware won't be able to boot this installation.
fi: Käynnistysosio ei sijaitse tarpeeksi lähellä levyn alkua. OpenFirmware ei voi käynnistää tätä asennusta.

en: Bootable partitions can only be on RAID1 devices.
fi: Käynnistysosiot (/boot) sallitaan vain RAID-1:ssä.

en: Bootable partitions cannot be on a logical volume.
fi: Käynnistysosio ei voi olla taltioryhmässä.

en: Bootloader
fi: Käynnistyslatain

en: CD Found
fi: CD löytyi

en: CD Not Found
fi: CD:tä ei löytynyt

en: C_ontinue
fi: _Jatka

en: C_ontinue with no boot loader
fi: Älä _asenna käynnistyslatainta

en: Can't have a question in command line mode!
fi: Ei kysymyksiä komentorivitilassa!

en: Canary Islands
fi: Kanarian saaret

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Cannot Delete
fi: Ei voida poistaa

en: Cannot find kickstart file on CDROM.
fi: CD:ltä ei löydy kickstart-tiedostoa.

en: Cannot find kickstart file on hard drive.
fi: Kickstart-tiedostoa ei löydy kiintolevyltä.

en: Cannot find ks.cfg on boot floppy.
fi: Käynnistyslevykkeeltä ei löydy tiedostoa ks.cfg.

en: Casey Station, Bailey Peninsula
fi: Casey-asema, Baileyn niemimaa

en: Catalan
fi: katalaani

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
fi: Keskinen aika - Saskatchewan - keskilänsi

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
fi: Keskinen aika - Saskatchewan - useimmat paikat

en: Central Time
fi: Keskinen aika

en: Central Time - Campeche, Yucatan
fi: Keskinen aika - Campeche, Jukatan

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
fi: Keskinen aika - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
fi: Keskinen aika - Manitoba ja Länsi-Ontario

en: Central Time - Michigan - Wisconsin border
fi: Keskinen aika - Michigan - Wisconsinin raja

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
fi: Keskinen aika - Pohjois-Dakota - Oliverin piirikunta

en: Central Time - Quintana Roo
fi: Keskinen aika - Quintana Roo

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
fi: Keskinen aika - Rainy River & Fort Frances, Ontario

en: Central Time - most locations
fi: Keskinen aika - useimmat paikat

en: Central Time - west Nunavut
fi: Keskinen aika - Länsi-Nunavut

en: Ceuta & Melilla
fi: Ceuta ja Melilla

en: Chandev Parameters
fi: Chandev-parametrit

en: Chandev line
fi: Chandev-rivi

en: Change
fi: Muuta

en: Change Boot Loader
fi: Vaihda käynnistyslatainta

en: Change CDROM
fi: Vaihda CD-levy

en: Change _password
fi: _Muuta salasana

en: Change the information for this user.
fi: Muuta tämän käyttäjän tietoja.

en: Chatham Islands
fi: Chathamsaaret

en: Check for _bad blocks?
fi: _Tarkistetaanko, onko levyllä virheitä?

en: Check for bad blocks
fi: Tarkista, onko levyllä virheitä

en: Checking "%s"...
fi: Tarkastetaan "%s"...

en: Checking dependencies in packages selected for installation...
fi: Tarkistetaan asennettaviksi valittujen pakettien riippuvuuksia...

en: Checking for Bad Blocks
fi: Tarkistetaan, onko levyllä virheitä

en: Checking for bad blocks on /dev/%s...
fi: Tarkistetaan, onko levyllä /dev/%s virheitä...

en: Checking media now...
fi: Tarkastetaan tallennetta...

en: Checksum Test
fi: Tarkistussumman laskenta

en: Chinese(Simplified)
fi: kiina (yksinkertaistettu)

en: Chinese(Traditional)
fi: kiina (perinteinen)

en: Choose "%s" to test the CD currently in the drive, or "%s" to eject the CD and insert another for testing.
fi: Valitse "%s" tarkastaaksesi asemassa olevan CD-levyn, tai "%s" poistaaksesi sen ja syöttääksesi toisen levyn testausta varten.

en: Choose a Language
fi: Valitse kieli

en: Choose a disk to run fdasd or dasdfmt on
fi: Valitse levy, jolle fdasd tai dasdfmt käynnistetään

en: Choose a disk to run fdisk on
fi: Valitse levy, jolle fdisk käynnistetään

en: Choose additional languages that you would like to use on this system:
fi: Valitse muut kielet, joita tässä järjestelmässä halutaan käyttää:

en: Choose monitor type
fi: Valitse näytön tyyppi

en: Choose the default language for this system:
fi: Valitse järjestelmän oletuskieli:

en: Choose this group to get the minimal possible set of packages.  Useful for creating small router/firewall boxes, for example.
fi: Tämä pakettiryhmä sisältää vain välttämättömät paketit. Sopiva esim., kun haluat tehdä koneesta reitittimen tai palomuurikoneen.

en: Choose this option if you would like to upgrade your existing %s system.  This option will preserve the existing data on your drives.
fi: Valitse tämä, jos haluat päivittää vanhan %s -asennuksen. Tämä valinta säilyttää vanhat tiedot.

en: Choose this option to freshly install your system. Existing software and data may be overwritten depending on your configuration choices.
fi: Valitse tämä tehdäksesi puhtaan asennuksen. Olemassa olevat ohjelmat ja tiedot saatetaan ylikirjoittaa riippuen asetusvalinnoista.

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Click next to begin installation of %s.
fi: Aloita %sn asennus painamalla Seuraava-painiketta.

en: Click next to begin upgrade of %s.
fi: Paina "seuraava" aloittaaksesi %sn päivitysasennuksen.

en: Clone Drive Tool
    
    This tool allows you to significantly reduce the amount of effort required to setup RAID arrays.  The idea is to take a source drive which has been prepared with the desired partitioning layout, and clone this layout onto other similar sized drives.  Then a RAID device can be created.
    
    NOTE: The source drive must have partitions which are restricted to be on that drive only, and can only contain unused software RAID partitions.  Other partition types are not allowed.
    
    EVERYTHING on the target drive(s) will be destroyed by this process.
fi: Levyn määrittelyjen kopiontityökalu
    
    Voit vähentää merkittävästi RAID-laitteiden määrittelyn vaivaa kopioimalla määrittelyt. Tavoite on määritellä ensin lähdelevy halutusti ja kopioida sitten määrittelyt toisille saman kokoisille levyille, jonka jälkeen voidaan luoda RAID-laite.
    
    HUOM: lähdelevyn osioita luotaessa ne on rajoitettava vain kyseiselle levylle ja levyllä saa olla vain käyttämättömiä ohjelmisto-RAID-osioita. Muita osiotyyppejä ei sallita.
    
    KAIKKI kohdelevyillä oleva tieto tuhoutuu prosessissa.

en: Clone Drives
fi: Kopioi levyt

en: Clone a _drive to create a RAID device [default=/dev/md%s].
fi: Kopioi levyn määrittelyt RAI_D-laitteen luomiseksi [oletus=/dev/md%s].

en: Color Depth
fi: Värisyvyys

en: Color Depth:
fi: Värisyvyys:

en: Complete
fi: Valmis

en: Completed
fi: Valmiina

en: Completed:
fi: Valmiina:

en: Con_firm:
fi: _Vahvista:

en: Configure %s
fi: Konfiguroi %s

en: Configure TCP/IP
fi: Konfiguroi TCP/IP

en: Configure advanced boot loader _options
fi: Käynnistyslataimen l_isäasetukset

en: Configure using DHCP
fi: Hae asetukset DHCP:llä

en: Configure using _DHCP
fi: Hae asetukset _DHCP:llä

en: Confirm Delete
fi: Vahvista poisto

en: Confirm Physical Extent Change
fi: Vahvista fyysisen varausyksikön muutos

en: Confirm Reset
fi: Vahvista palautus

en: Confirm:
fi: Vahvista:

en: Congratulations
fi: Onnittelut

en: Congratulations, the installation is complete.
    
    %s%s
fi: Onnittelut, asennus on valmis.
    
    %s%s

en: Congratulations, your %s installation is complete.
    
    %s%s
fi: Onnittelut, %s -asennus on valmis.
    
    %s%s

en: Connected!
fi: Yhdistetty!

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Continue
fi: Jatka

en: Copying File
fi: Kopioidaan tiedostoa

en: Could not allocate cylinder-based partitions
fi: Sylinteripohjaisten osioiden varaus epäonnistui

en: Could not allocate cylinder-based partitions as primary partitions
fi: Sylinteripohjaisia osioita ei voitu varata ensisijaisina osioina

en: Could not allocate partitions
fi: Osioiden varaus epäonnistui

en: Could not allocate partitions as primary partitions
fi: Osioita ei voitu varata ensisijaisina osioina

en: Could not allocate requested partitions: 
    
    %s.%s
fi: Ei voitu varata pyydettyjä osioita: 
    
    %s.%s

en: Could not allocate requested partitions: %s.
fi: Ei onnistuttu varaamaan pyydettyjä osioita: %s.

en: Couldn't Create Drive Clone Editor
fi: Asemanmonistuseditoria ei voitu luoda.

en: Create PROM alias
fi: Luo PROM-alias

en: Create PROM alias `linux'
fi: Luo PROM-alias "linux"

en: Create a RAID _device [default=/dev/md%s].
fi: L_uo ohjelmisto-RAID-laite [oletus=/dev/md%s].

en: Create a software RAID _partition.
fi: _Luo ohjelmisto-RAID-osio.

en: Create boot disk
fi: Luo käynnistyslevyke

en: Create new boot loader configuration
fi: Luo uudet käynnistyslataimen asetukset

en: Creating
fi: Luon

en: Creating boot disk...
fi: Luodaan käynnistyslevykettä...

en: Croatian
fi: kroatia

en: Customize
fi: Mukauta

en: Customize Graphical Configuration
fi: Mukauta X:n asetuksia

en: Customize Packages to Upgrade
fi: Mukauta päivitettävien pakettien luetteloa

en: Customize software selection
fi: Muokkaa asennettavien ohjelmistojen valikoimaa

en: Czech
fi: tšekki

en: DDC Probed Monitor
fi: DDC-tunnistettu näyttö

en: Danish
fi: tanska

en: Davis Station, Vestfold Hills
fi: Davis-asema, Vestfold Hills

en: Debug
fi: Vianjäljitys

en: Default
fi: Oletus

en: Default Boot _Target
fi: Oletuskäynnis_tysvaihtoehto

en: Default Desktop:
fi: Oletustyöpöytä:

en: Default Language
fi: Oletuskieli

en: Default Login:
fi: Oletuskirjautuminen:

en: Default boot image
fi: Oletuskäynnistysvaihtoehto

en: Default gateway (IP):
fi: Oletusyhdyskäytävä (IP):

en: Delete
fi: Poista

en: Dependency Check
fi: Riippuvuuksien tarkistus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description: %s
fi: Kuvaus: %s

en: Details
fi: Tarkemmat tiedot

en: Details for '%s'
fi: %sn tarkemmat tiedot

en: Detected mouse type: %s
fi: Tunnistettu hiirityyppi: %s

en: Determining host name and domain...
fi: Selvitetään koneen ja verkkoalueen nimeä...

en: Device
fi: Laite

en: Device %s does not appear to contain %s CDROM images.
fi: Laite %s ei näytä sisältävän %s -levykuvatiedostoja.

en: Devices
fi: Laitteet

en: Directory holding images:
fi: Levykuvat sisältävä hakemisto:

en: Dirty File Systems
fi: Likaiset tiedostojärjestelmät

en: Disable SELinux
fi: Poista SELinux käytöstä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disk Partitioning Setup
fi: Levyn osioinnin määrittely

en: Disk Setup
fi: Levyasetukset

en: Disk Space
fi: Levytila

en: Do _Not Format
fi: Älä alusta

en: Do not install SILO
fi: Älä asenna SILOa

en: Do not install packages that have dependencies
fi: Älä asenna paketteja, joilla on riippuvuuksia

en: Do you have a driver disk?
fi: Onko Teillä ajurilevyke?

en: Do you want to start the network interfaces on this system?
fi: Haluatko käynnistää lähiverkon järjestelmälle?

en: Do you wish to load any more driver disks?
fi: Haluatko ladata lisää ajurilevykkeitä?

en: Done
fi: Valmis

en: Done [%d/%d]
fi: Tehty [%d/%d]

en: Downloading %s
fi: Ladataan %s

en: Downloading - %s
fi: Ladataan - %s

en: Drive
fi: Levy

en: Drive:
fi: Levy:

en: Driver Disk Source
fi: Ajurilevykkeen lähde

en: Driver disk
fi: Ajurilevyke

en: Drives
fi: Levyt

en: Dump Written
fi: Data dumpattu

en: Duplicate Device
fi: Toistuva laite

en: Duplicate Label
fi: Toistuva nimiö

en: Duplicate Labels
fi: Kahdenna nimiöt

en: Dutch
fi: hollanti

en: Dynamic IP
fi: Dynaaminen IP

en: E Amazonas
fi: Itä-Amazonas

en: E Argentina (BA, DF, SC, TF)
fi: Itä-Argentiina (BA, DF, SC, TF)

en: Easter Island & Sala y Gomez
fi: Pääsiäissaari ja Sala y Gomez

en: Eastern Standard Time - Indiana - Crawford County
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - Crawfordin piirikunta

en: Eastern Standard Time - Indiana - Starke County
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - Starken piirikunta

en: Eastern Standard Time - Indiana - Switzerland County
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - Switzerlandin piirikunta

en: Eastern Standard Time - Indiana - most locations
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - useimmat paikat

en: Eastern Standard Time - Pangnirtung, Nunavut
fi: Itäinen aikavyöhyke - Pangnurtung, Nunavut

en: Eastern Standard Time - central Nunavut
fi: Itäinen aikavyöhyke - Keski-Nunavut

en: Eastern Standard Time - east Nunavut
fi: Itäinen aikavyöhyke - Itä-Nunavut

en: Eastern Time
fi: Itäinen aikavyöhyke

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
fi: Itäinen aikavyöhyke - Kentucky - Louisvillen alue

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
fi: Itäinen aikavyöhyke - Kentucky - Waynen piirikunta

en: Eastern Time - Michigan - most locations
fi: Itäinen aikavyöhyke - Michigan - useimmat paikat

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
fi: Itäinen aikavyöhyke - Ontario ja Québec - paikat, jotka eivät huomioineet kesäaikaa 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
fi: Itäinen aikavyöhyke - Ontario - useimmat paikat

en: Eastern Time - Quebec - most locations
fi: Itäinen aikavyöhyke - Québec - useimmat paikat

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
fi: Itäinen aikavyöhyke - Thunder Bay, Ontario

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Boot Label
fi: Muokkaa käynnistysnimiötä

en: Edit Drive Order
fi: Muuta levyjen järjestystä

en: Edit Interface %s
fi: Muokkaa liitäntää %s

en: Edit LVM Volume Group
fi: Muokkaa taltioryhmää

en: Edit LVM Volume Group: %s
fi: Muokkaa taltioryhmää %s

en: Edit Logical Volume
fi: Muokkaa loogista taltiota

en: Edit Logical Volume: %s
fi: Muokkaa loogista taltiota: %s

en: Edit Partition
fi: Muokkaa osiota

en: Edit Partition: /dev/%s
fi: Muokkaa osiota: /dev/%s

en: Edit Partitions
fi: Muokkaa osioita

en: Edit RAID Device
fi: Muokkaa RAID-laitetta

en: Edit RAID Device: /dev/md%s
fi: Muokkaa RAID-laitetta: /dev/md%s

en: Edit User
fi: Muokkaa käyttäjää

en: Eject CD
fi: Poista CD

en: Emulate 3 Buttons?
fi: Emuloi 3-näppäimistä hiirtä?

en: Enable Kerberos
fi: Ota Kerberos käyttöön

en: Enable LDAP
fi: LDAP käytössä

en: Enable MD5 Passwords
fi: Käytä MD5-salasanoja

en: Enable NIS
fi: Ota NIS käyttöön

en: Enable N_IS
fi: N_IS käytössä

en: Enable SMB _Authentication
fi: SMB-_todennus käytössä

en: Enable _Kerberos
fi: Käytä _Kerberosia

en: Enable _LDAP
fi: _LDAP käytössä

en: Enable _MD5 passwords
fi: Käytä _MD5-salasanoja

en: Enable firewall
fi: Ota palomuuri käyttöön

en: Enable shado_w passwords
fi: Käytä shado_w-salasanoja

en: End
fi: Loppu

en: End Cylinder:
fi: Loppusylinteri:

en: English
fi: englanti

en: Enter Boot Loader Password
fi: Syötä käynnistyslataimen salasana

en: Enter Module Parameters
fi: Syötä moduulin parametrit

en: Enter a boot loader password and then confirm it.  (Note that your BIOS keymap may be different than the actual keymap you are used to.)
fi: Syötä käynnistyslataimen salasana ja vahvista se. (Huomaa, että BIOSin näppäimistöasettelu voi erota nyt käytetystä näppäimistöasettelusta)

en: Enter a label to be displayed in the boot loader menu. The device (or hard drive and partition number) is the device from which it boots.
fi: Syötä nimiö, joka näkyy käynnistyslataimen valikossa. Laite (tai kiintolevy ja osion numero) on se laite, jolta nimiön määrittelemä käyttöjärjestelmä käynnistyy.

en: Enter the information for the user.
fi: Syötä käyttäjän tiedot.

en: Enter the root (administrator) password for the system.
fi: Syötä tämän järjestelmän root-käyttäjän (pääkäyttäjän) salasana.

en: Error
fi: Virhe

en: Error - the logical volume name %s is not valid.
fi: Virhe - taltioryhmän nimi %s ei kelpaa.

en: Error - the logical volume name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
fi: Virhe - taltioryhmän nimessä on epäkelpoja merkkejä tai välilyöntejä.  Sallittuja merkkejä ovat kirjaimet, numerot, "." ja "_".

en: Error - the volume group name %s is not valid.
fi: Virhe - taltioryhmän %s nimi ei kelpaa.

en: Error - the volume group name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
fi: Virhe - taltioryhmän nimessä on epäkelpoja merkkejä tai välilyöntejä. Sallittuja merkkejä ovat kirjaimet, numerot, "." ja "_".

en: Error Installing Package
fi: Virhe asennettaessa pakettia

en: Error Partitioning
fi: Virhe suoritettaessa osiointia

en: Error Saving Screenshot
fi: Virhe tallennettaessa näyttökaappausta

en: Error With Data
fi: Virheellinen data

en: Error With Request
fi: Pyyntö tuotti virheen

en: Error enabling swap device %s: %s
    
    This most likely means this swap partition has not been initialized.
    
    Press OK to reboot your system.
fi: Virhe otettaessa käyttöön sivutuslaitetta %s: %s
    
    Tämä johtuu luultavasti siitä, ettei sivutusosiota ole alustettu.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla OK.

en: Error in %s on line %d of kickstart file %s.
fi: Virhe kohdassa %s rivillä %d kickstart-tiedostossa %s.

en: Error mounting device %s as %s: %s
    
    This most likely means this partition has not been formatted.
    
    Press OK to reboot your system.
fi: Virhe liitettäessä laitetta %s kohtaan %s: %s
    
    Tämä johtuu luultavasti siitä, ettei osiota ole alustettu.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla OK.

en: Error mounting file system on %s: %s
fi: Virhe liitettäessä tiedostojärjestelmää %s:ltä: %s

en: Error opening kickstart file %s: %s
fi: Virhe avattaessa kickstart-tiedostoa %s: %s

en: Error pulling second part of kickstart config: %s!
fi: Virhe luettaessa kickstart-tiedoston toista osaa: %s!

en: Error reading contents of kickstart file %s: %s
fi: Virhe luettaessa kickstart-tiedoston %s sisältöä: %s

en: Error with Partitioning
fi: Virhe osioinnissa

en: Error with Password
fi: Virhe salasanan määrityksessä

en: Error!
fi: Virhe!

en: Estonian
fi: viro

en: Everything
fi: Kaikki

en: Exception Occurred
fi: Syntyi poikkeus

en: Exit
fi: Poistu

en: Extended
fi: Laajennettu

en: FAIL.
    
    The image which was just tested has errors. This could be due to a corrupt download or a bad disc.  If applicable, please clean the disc and try again.  If this test continues to fail you should not continue the install.
fi: VIRHE.
    
    Tarkastetulla levyllä on virheitä. Syynä voi olla virhe tiedonsiirrossa tai rikkinäinen levy. Voit puhdista levyn ja kokeilla uudelleen. Jos virhe ei poistu, älä jatka asennusta.

en: FTP Setup
fi: FTP-asetukset

en: FTP site name:
fi: FTP-palvelimen nimi:

en: Failed to log into %s: %s
fi: Kirjautuminen %s:lle epäonnistui: %s

en: Failed to mount driver disk.
fi: Ajurilevykkeen liittäminen epäonnistui.

en: Failed to mount updates disk
fi: Päivityslevykkeen liittäminen epäonnistui.

en: Failed to read directory %s: %s
fi: Virhe luettaessa hakemistoa %s: %s

en: Failed to retrieve %s: %s
fi: %s:n haku epäonnistui: %s

en: File System Label:
fi: Tiedostojärjestelmän nimiö:

en: File System Option:
fi: Tiedostojärjestelmävalinta:

en: File System Options
fi: Tiedostojärjestelmän valinnat

en: File System Type:
fi: Tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: File System _Type:
fi: _Tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: File System type:
fi: Tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: Fill all available space:
fi: Täytä kaikki saatavilla oleva tila:

en: Fill all space _up to (MB):
fi: Ka_svata korkeintaan kokoon (Mt):

en: Fill maximum size of (MB):
fi: Kasvata korkeintaan kokoon (Mt):

en: Fill to maximum _allowable size
fi: K_asvata suurimpaan mahdolliseen kokoon

en: Final Warning
fi: Viimeinen varoitus

en: Finding
fi: Etsitään

en: Finding packages to upgrade...
fi: Etsitään päivitettäviä paketteja...

en: Finnish
fi: suomi

en: Firewall
fi: Palomuuri

en: Firewall Configuration - Customize
fi: Palomuuriasetukset - mukauta

en: First sector of boot partition
fi: Käynnistysosion ensimmäiseen sektoriin

en: Fix
fi: Korjaa

en: Fixed Size:
fi: Kiinteä koko:

en: Following warnings occurred during automatic partitioning:
    
    %s
fi: Automaattisen osioinnin aikana saatiin seuraavat varoitukset:
    
    %s

en: For information on Errata (updates and bug fixes), visit:
    	http://www.redhat.com/errata/
    
    For information on automatic updates through Red Hat Network, visit:
    	http://rhn.redhat.com/
    
    For information on using and configuring the system, visit:
    	http://www.redhat.com/docs/
    	http://www.redhat.com/apps/support/
    
    To register the product for support, visit:
    	http://www.redhat.com/apps/activate/
fi: Tietoa päivityksistä ja vikakorjauksista:
    	http://www.redhat.com/errata/
    
    Tietoa automaattisista päivityksistä Red Hat Networkin avulla:
    	http://rhn.redhat.com/
    
    Tietoa järjestelmän käytöstä ja asetuksien muokkaamisesta:
    	http://www.redhat.com/docs/
    	http://www.redhat.com/apps/support/
    
    Tietoa tukipalveluiden rekisteröimisestä tuotteelle:
    	http://www.redhat.com/apps/activate/

en: For information on errata (updates and bug fixes), visit http://www.redhat.com/errata/.
    
    Information on using your system is available in the %s manuals at http://www.redhat.com/docs/.
fi: Saat tietoa saatavilla olevista päivityksistä ja korjauksista osoitteesta http://www.redhat.com/errata/.
    
    Järjestelmän käytöstä on lisää tietoa %s -käyttöoppaassa osoitteessa http://www.redhat.com/docs/.

en: Force LBA32
fi: Pakota LBA32

en: Force to be a _primary partition
fi: _Pakota ensisijaiseksi osioksi

en: Force to be a primary partition
fi: Pakota ensiöosioksi

en: Force use of LBA32 (not normally required)
fi: Pakota LBA32 käyttöön (ei yleensä tarpeen)

en: Forcing the use of LBA32 for your bootloader when not supported by the BIOS can cause your machine to be unable to boot.  We highly recommend you create a boot disk when asked later in the install process.
    
    Would you like to continue and force LBA32 mode?
fi: Jos käynnistyslatain pakotetaan käyttämään LBA32:ta, mutta BIOS ei tue sitä, koneesi ei välttämättä pysty lataamaan käyttöjärjestelmää. On erittäin suositeltavaa luoda käynnistyslevyke, kun siihen tarjotaan mahdollisuus asennuksen myöhemmässä vaiheessa.
    
    Haluatko jatkaa ja pakottaa LBA32-tilan käyttöön?

en: Foreign
fi: Vieras

en: Format
fi: Alusta

en: Format DASD
fi: Alusta DASD

en: Format Warning
fi: Alustusvaroitus

en: Format Warnings
fi: Alustusvaroituksia

en: Format as %s
fi: Alusta muotoon %s

en: Format as Swap?
fi: Alustetaanko sivutusosioksi?

en: Format as:
fi: Alusta muotoon:

en: Format partition?
fi: Alustetaanko osio?

en: Format?
fi: Alustetaanko?

en: Formatting
fi: Alustetaan

en: Formatting %s file system...
fi: Luodaan %s-tiedostojärjestelmää...

en: Formatting the selected DASD device will destroy all contents of the device. Do you really want to format the selected DASD device?
fi: Valitun DASD-laitteen alustaminen poistaa laitteen kaiken sisällön. Haluatko varmasti alustaa valitun DASD-laitteen?

en: Free
fi: Vapaana

en: Free Space
fi: Vapaa tila

en: Free Space (MB)
fi: Vapaa tila (Mt)

en: Free Space:
fi: Vapaa tila:

en: Free space
fi: Vapaa tila

en: French
fi: ranska

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: GNOME
fi: Gnome

en: GNO_ME
fi: Gno_me

en: Galapagos Islands
fi: Galapagossaaret

en: Gambier Islands
fi: Gambiersaaret

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: Gateway:
fi: Yhdyskäytävä:

en: German
fi: saksa

en: Gilbert Islands
fi: Gilbertsaaret

en: Giving up attempting to connect after 50 tries!
fi: Lopetetaan yrittäminen 50 yrityskerran jälkeen.

en: Graphical
fi: Graafisesti

en: Graphical Interface (X) Configuration
fi: Graafisen liittymän (X) asetukset

en: Graphical installation not available...  Starting text mode.
fi: Graafinen asennus ei ole käytettävissä... Käynnistetään tekstiasennus.

en: Great Britain
fi: Iso-Britannia

en: HSync Rate:
fi: Vaakasynkronointitaajuus:

en: HSync Rate:
fi: Vaakasynkronointitaajuus:

en: HTTP Setup
fi: HTTP-asetukset

en: Hard Drives
fi: Kiintolevyt

en: Hard drive
fi: Kiintolevy

en: Hawaii
fi: Havaiji

en: Help not available
fi: Ohjeita ei ole

en: Hide RAID device/LVM Volume _Group members
fi: _Piilota RAID-laitteet/loogiset taltioryhmät

en: Hide _Help
fi: Piilota o_hje

en: High Color (16 Bit)
fi: Korkeaväri (16 bittiä)

en: Hori_zontal Sync:
fi: Vaakasynkronointitaajuus:

en: Hostname
fi: Konenimi

en: Hostname Configuration
fi: Koneen nimen asetus

en: Hostname must be 64 or less characters in length.
fi: Konenimen tulee olla alle 65 merkkiä pitkä.

en: Hostname must start with a valid character in the range 'a-z' or 'A-Z'
fi: Konenimen ensimmäinen merkki on oltava kirjain väliltä "a-z" tai "A-Z"

en: Hostnames can only contain the characters 'a-z', 'A-Z', '-', or '.'
fi: Konenimessä saa käyttää vain merkkejä "a-z", "A-Z" tai "."

en: How would you like to prepare the file system on this partition?
fi: Miten haluat valmistella tämän osion tiedostojärjestelmän?

en: Hungarian
fi: unkari

en: I _don't want to create a swap file
fi: _En halua luoda sivutustiedostoa

en: I _want to create a swap file
fi: _Haluan luoda sivutustiedoston

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
fi: Ei voida siirtyä tästä aikaisempaan vaiheeseen. Yritä uudelleen.

en: I want to have automatic partitioning:
fi: Haluan automaattisen osioinnin:

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: IP Address is missing
fi: IP-osoite puuttuu

en: IP Addresses must contain numbers between 0 and 255
fi: IP-osoitteessa on käytettävä lukuja väliltä 0 ja 255

en: IP Addresses must contain numbers between 1 and 255
fi: IP-osoitteessa on käytettävä lukuja väliltä 1 ja 255

en: IP address:
fi: IP-osoite:

en: IP/Netmask
fi: IP/aliverkon peite

en: I_gnore package dependencies
fi: Älä _huomioi pakettien riippuvuuksia

en: Icelandic
fi: islanti

en: If this system is attached directly to the Internet or is on a large public network, it is recommended that a firewall be configured to help prevent unauthorized access.  However, you have selected not to configure a firewall.  Choose "Proceed" to continue without a firewall.
fi: Palomuurin käyttö on suositeltavaa luvattoman käytön estämiseksi jos järjestelmä on kytketty suoraan Internettiin tai laajaan julkiseen verkkoon. Palomuuria ei ole kuitenkaan asetettu. Valitse "Hyväksy" jatkaaksesi ilman palomuuria.

en: If you are using a HTTP proxy server enter the name of the HTTP proxy server to use.
fi: Jos käytät HTTP-välipalvelinta, syötä käytettävän välipalvelimen nimi.

en: If you are using non anonymous ftp, enter the account name and password you wish to use below.
fi: Jos käytät tunnuksellista FTP:tä, kirjoita alle käyttäjätunnus ja salasana, joita haluat käyttää.

en: If you wish to add default options to the boot command, enter them into the 'General kernel parameters' field.
fi: Jos haluat lisätä käynnistyskomentoja, syötä ne kenttään "Yleiset ytimen parametrit".

en: If you would like to allow all traffic from a device, select it below.
fi: Jos haluat sallia kaiken liikenteen tietystä laitteesta, valitse laite alta.

en: If you would like to change the default package set to be installed you can choose to customize this below.
fi: Jos haluat muuttaa asennettavien pakettien listaa, voit tehdä valinnan nyt.

en: If you would like to test additional media, insert the next CD and press "%s". You do not have to test all CDs, although it is recommended you do so at least once.
    
    To begin the installation process insert CD #1 into the drive and press "%s".
fi: Jos haluat jatkaa levyjen tarkastamista, syötä seuraava CD ja paina "%s".Kaikkia levyjä ei välttämättä tarvitse tarkastaa, vaikkakin niin on
    suositeltavaa tehdä ainakin kerran.
    
    Voit aloittaa asennuksen syöttämällä ensimmäisen asennuslevyn ja valitsemalla "%s".

en: If your system is part of a larger network where hostnames are assigned by DHCP, select automatically via DHCP. Otherwise, select manually and enter in a hostname for your system. If you do not, your system will be known as 'localhost.'
fi: Jos koneesi on osa suurempaa verkkoa, jossa konenimet jaetaan DHCP:llä, valitse automaattisesti DHCP:llä. Muussa tapauksessa valitse manuaalinen ja syötä konenimi. Jos et syötä mitään, järjestelmän nimeksi tulee "localhost".

en: Ignore
fi: Jätä huomiotta

en: Ignore package dependencies
fi: Älä huomioi pakettien riippuvuuksia

en: Illegal Logical Volume Name
fi: Virheellinen loogisen taltion nimi

en: Illegal logical volume name
fi: Virheellinen loogisen taltion nimi

en: Illegal size
fi: Virheellinen koko

en: Image
fi: Levykuva

en: In most cases, the monitor can be automatically detected. If the detected settings are not correct for the monitor, select the right settings.
fi: Useimmissa tapauksissa näyttö tunnistetaan automaattisesti. Jos tunnistetut asetukset ovat vääriä, valitse oikeat asetukset.

en: In most cases, the video hardware can be automatically detected. If the detected settings are not correct for the hardware, select the right settings.
fi: Useimmissa tapauksissa näyttökortti ja näyttö voidaan tunnistaa. Jos tunnistetut asetukset eivät ole oikein, muuta asetukset oikeiksi.

en: In progress...
fi: edistyminen...

en: Individual Package Selection
fi: Yksittäisten pakettien valinta

en: Initializing
fi: Alustetaan

en: Insert Driver Disk
fi: Syötä ajurilevyke

en: Insert a floppy disk
fi: Syötä levyke

en: Insert your driver disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
fi: Syötä ajurilevyke /dev/%s:iin ja jatka painamalla "OK".

en: Insert your updates disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
fi: Syötä päivityslevyke laitteeseen /dev/%s ja jatka painamalla "OK".

en: Install Boot Loader record on:
fi: Käynnistyslataimen tietueen asennuspaikka:

en: Install SILO boot record on:
fi: Asenna SILOn käynnistystietue:

en: Install Starting
fi: Asennus alkaa

en: Install Window
fi: Asennuksen ikkuna

en: Install class forcing text mode installation
fi: Asennusluokka pakottaa tekstitila-asennuksen

en: Install on System
fi: Asenna järjestelmä

en: Install packages to satisfy dependencies
fi: Asenna riippuvuuksien vaatimat paketit

en: Installation Method
fi: Asennusmenetelmä

en: Installation Type
fi: Asennuksen tyyppi

en: Installation cannot continue.
fi: Asennusta ei voida jatkaa.

en: Installation to begin
fi: Aloitettava asennus

en: Installing %s packages
fi: Asennetaan %s-paketteja

en: Installing %s-%s-%s.%s
fi: Asennetaan %s-%s-%s.%s

en: Installing %s-%s-%s.%s (%s)
fi: Asennetaan %s-%s-%s.%s (%s)

en: Installing %s-%s-%s.%s.
fi: Asennetaan %s-%s-%s.%s.

en: Installing %s-%s-%s...
fi: Asennetaan %s-%s-%s...

en: Installing Packages
fi: Asennetaan paketteja

en: Installing bootloader...
fi: Asennetaan käynnistyslatainta...

en: Installing...
fi: Asennetaan...

en: Invalid Boot Label
fi: Epäkelpo käynnistysnimiö

en: Invalid Choice
fi: Virheellinen valinta

en: Invalid Directories
fi: Virheelliset hakemistot

en: Invalid Entry for End Cylinder
fi: Loppusylinteri on syötetty virheellisesti

en: Invalid Entry for Maximum Size
fi: Maksimikoko on syötetty virheellisesti

en: Invalid Entry for Partition Size
fi: Osion koko on syötetty virheellisesti

en: Invalid Entry for RAID Spares
fi: Virheellinen arvo RAID-varalevyille

en: Invalid Entry for Starting Cylinder
fi: Alkusylinteri on syötetty virheellisesti

en: Invalid Hostname
fi: Epäkelpo konenimi

en: Invalid IP Information
fi: Virheelliset IP-tiedot

en: Invalid IP string
fi: Virheelliset IP-tiedot

en: Invalid Sync Rates
fi: Virheelliset synkronointitaajuudet

en: Invalid Volume Group Name
fi: Virheellinen taltioryhmän nimi

en: Invalid information
fi: Virheellinen tieto

en: Invalid mount point
fi: Virheellinen liitospiste

en: Invalid port given: %s.  The proper format is 'port:protocol', where port is between 1 and 65535, and protocol is either 'tcp' or 'udp'.
    
    For example, '1234:udp'
fi: Portti %s ei kelpaa. Oikea muoto on "portti:protokolla", jossa portti on luku väliltä 1 ja 65535 ja protokolla on joko "tcp" tai "udp".
    
    Esimerkiksi: "1234:udp"

en: Irian Jaya & the Moluccas
fi: Irian Jaya ja Maustesaaret

en: It is recommended that your swap file be at least %d MB.  Please enter a size for the swap file:
fi: Sivutustiedoston suositeltu vähimmäiskoko on %d Mt. Syötä sivutustiedoston koko:

en: It is stongly recommended that you create a swap file.  Failure to do so could cause the installer to abort abnormally.  Are you sure that you wish to continue?
fi: Sivutustiedoston luominen on erittäin suositeltavaa. Muussa tapauksessa asennusohjelma saattaa keskeytyä virheeseen. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Java & Sumatra
fi: Jaava ja Sumatra

en: Johnston Atoll
fi: Johnston-atolli

en: Keep all partitions and use existing free space
fi: Säilytä kaikki osiot ja käytä olemassaoleva vapaa tila

en: Kernel Parameters
fi: Ytimen parametrit

en: Kernel parameters
fi: Ytimen parametrit

en: Keyboard Selection
fi: Näppäimistön valinta

en: Keyboard Type
fi: Näppäimistön tyyppi

en: Kickstart Error
fi: Kickstart-virhe

en: Korean
fi: korea

en: LDAP Server:
fi: LDAP-palvelin:

en: LDAP _Base DN:
fi: LDAP _Perus-DN:

en: LDAP _Server:
fi: LDAP-palvelin:

en: LVM Volume Groups
fi: LVM-taltioryhmät

en: LVM Volume Groups can only be edited in the graphical installer.
fi: LVM-taltioryhmiä voidaan muokata vain graafisessa asentimessa.

en: LVM is NOT supported on this platform.
fi: LVM ei ole tuettu tällä alustalla.

en: Label
fi: Nimiö

en: Language Selection
fi: Kielen valinta

en: Language Support
fi: Kielten tuki

en: Leave _unchanged (preserve data)
fi: _Jätä sellaisekseen (säilytä data)

en: Leave unchanged
fi: Jätä nykyiseen tilaansa

en: Leave unchanged (preserve data)
fi: Jätä sellaisekseen (säilytä tiedot)

en: Line Islands
fi: Linesaaret

en: Load another disk
fi: Lataa toinen levyke

en: Load driver disk
fi: Lataa ajurilevyke

en: Loading
fi: Ladataan

en: Loading %s driver...
fi: Ladataan %s-ajuria...

en: Loading SCSI driver
fi: Ladataan SCSI-ajuria

en: Local CDROM
fi: Paikallinen CD-ROM

en: Local installation media detected...
fi: Paikallinen asennustallenne havaittu...

en: Logical Volume Name
fi: Loogisen taltion nimi

en: Logical Volume Name:
fi: Loogisen taltion nimi:

en: Logical Volume Names must be less than 128 characters
fi: Taltioryhmän nimen enimmäispituus on 127 merkkiä

en: Logical Volumes
fi: Loogiset taltiot

en: Lord Howe Island
fi: Lord Howe -saari

en: Low Memory
fi: Muisti vähissä

en: Madeira Islands
fi: Madeirasaaret

en: Mail (SMTP)
fi: Sähköposti (SMTP)

en: Make LVM Volume Group
fi: Luo taltioryhmä (LVM)

en: Make Logical Volume
fi: Luo looginen taltio

en: Make RAID Device
fi: Luo RAID-laite

en: Make sure your password is at least 6 characters in length.
fi: Salasanan pitää olla vähintään kuusi merkkiä pitkä.

en: Malay
fi: malaiji

en: Manually choose
fi: Manuaalinen valinta

en: Manually partition with _Disk Druid
fi: Tee osiointi _Disk Druidilla

en: Marquesas Islands
fi: Marquesasaaret

en: Master Boot Record (MBR)
fi: Pääkäynnistyslohkoon (MBR)

en: Mawson Station, Holme Bay
fi: Mawson-asema, Holme-lahti

en: Media Check
fi: Asennusmedian tarkastus

en: Media Check Result
fi: Levyn tarkastuksen tulos

en: Media Detected
fi: Tallenne havaittu

en: Mi_grate partition to:
fi: _Päivitä osio muotoon:

en: Midway Islands
fi: Midwaysaaret

en: Migrate File Systems
fi: Muunna tiedostojärjestelmät

en: Migrate to %s
fi: Muunna muotoon %s

en: Migrate to:
fi: Muunna muotoon:

en: Minimal
fi: Minimaalinen

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Miscellaneous Network Settings
fi: Sekalaiset verkon asetukset

en: Miscellaneous Settings
fi: Sekalaiset asetukset

en: Missing Group
fi: Puuttuva ryhmä

en: Missing Information
fi: Puuttuvat tiedot

en: Missing Package
fi: Puuttuva paketti

en: Missing User Name
fi: Käyttäjätunnus puuttuu

en: Model
fi: Malli

en: Modify Partition
fi: Muokkaa osiota

en: Monitor
fi: Näyttö

en: Monitor Configuration
fi: Näytön asetukset

en: Monitor Sync Rates
fi: Näytön synkronointitaajuudet

en: Monitor Unspecified
fi: Määrittelemätön näyttö

en: Monitor:
fi: Näyttö:

en: More Driver Disks?
fi: Lisää ajurilevykkeitä?

en: Moscow+00 - west Russia
fi: Moskova+00 - Länsi-Venäjä

en: Moscow+01 - Caspian Sea
fi: Moskova+01 - Kaspianmeri

en: Moscow+02 - Urals
fi: Moskova+02 - Uralvuoret

en: Moscow+03 - Novosibirsk
fi: Moskova+03 - Novosibirsk

en: Moscow+03 - west Siberia
fi: Moskova+03 - Länsi-Siperia

en: Moscow+04 - Yenisei River
fi: Moskova+04 - Jeniseijoki

en: Moscow+05 - Lake Baikal
fi: Moskova+05 - Baikaljärvi

en: Moscow+06 - Lena River
fi: Moskova+06 - Lenajoki

en: Moscow+07 - Amur River
fi: Moskova+07 - Amurjoki

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
fi: Moskova+07 - Sakhalinsaari

en: Moscow+08 - Magadan
fi: Moskova+08 - Magadan

en: Moscow+09 - Kamchatka
fi: Moskova+09 - Kamtshatka

en: Moscow+10 - Bering Sea
fi: Moskova+10 - Beringinmeri

en: Moscow-01 - Kaliningrad
fi: Moskova-01 - Kaliningrad

en: Mount Point
fi: Liitospiste

en: Mount Point/
    RAID/Volume
fi: Liitospiste/
    RAID/taltio

en: Mount Point:
fi: Liitospiste:

en: Mount failed
fi: Liittäminen epäonnistui

en: Mount point in use
fi: Liitospiste on käytössä

en: Mountain Standard Time - Arizona
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Arizona

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Dawson Creek ja Fort Saint John, British Columbia

en: Mountain Standard Time - Sonora
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Sonora

en: Mountain Time
fi: Vuoriston aikavyöhyke

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Alberta, Itäinen Brittiläinen Kolumbia ja Saskatchewan

en: Mountain Time - Chihuahua
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Chihuahua

en: Mountain Time - Navajo
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Navajo

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Etelä-Baja, Nayarit, Sinaloa

en: Mountain Time - central Northwest Territories
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Keskiset Luoteisterritoriot

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Etelä-Idaho ja Itä-Oregon

en: Mountain Time - west Northwest Territories
fi: Vuoriston aikavyöhyke - Läntiset Luoteisterritoriot

en: Mouse Configuration
fi: Hiiren asetukset

en: Mouse Selection
fi: Hiiren valinta

en: Multiple devices on your system are labelled %s.  Labels across devices must be unique for your system to function properly.
    
    Please fix this problem and restart the installation process.
fi: Useampi kuin yksi järjestelmän laitteista esiintyy nimiöllä %s. Kaikkien laitteiden nimiöiden on oltava ainutkertaisia, jotta järjestelmä toimisi oikein.
    
    Korjaa tämä ongelma ja käynnistä asennus uudelleen.

en: Must have a / partition to install on.
fi: Asennusta varten tarvitaan "/"-osio.

en: Must specify a value
fi: Arvo on annettava

en: Must supply a --url argument to Url kickstart method.
fi: URL-kickstart vaatii --url-argumentin.

en: NA.
    
    No checksum information available, unable to verify media.
fi: VIRHE.
    
    Tarkistussummaa ei löydy ja levyä ei voida tarkastaa.

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
fi: Koillis-Brasilia (MA, PI, CE, RN, PB)

en: NFS Setup
fi: NFS:n määrittely

en: NFS image
fi: NFS-hakemisto

en: NFS server name:
fi: NFS-palvelimen nimi:

en: NIS Domain:
fi: NIS-verkkoalue:

en: NIS Server:
fi: NIS-palvelin:

en: NIS _Domain:
fi: NIS-verkkoalue:

en: NIS _Server:
fi: NIS-palvelin:

en: N_o firewall
fi: _Ei palomuuria

en: Name in use
fi: Käytössä oleva nimi

en: Nameserver
fi: Nimipalvelin

en: Nameserver IP
fi: Nimipalvelimen IP

en: Ne_w
fi: _Uusi

en: Net_mask
fi: _Aliverkon peite

en: Netmask
fi: Verkkopeite

en: Netmask:
fi: Aliverkon peite:

en: Network Configuration
fi: Verkkoasetukset

en: Network Configuration for %s
fi: Verkkoasetukset laitteelle %s

en: Network Device: %s
fi: Verkkolaite: %s

en: Network Devices
fi: Verkkolaitteet

en: Networking Device
fi: Verkkolaite

en: New
fi: Uusi

en: New South Wales - most locations
fi: New South Wales - useimmat paikat

en: Newfoundland Island
fi: Newfoundlandin saari

en: Next
fi: Seuraava

en: No
fi: Ei

en: No %s CD was found which matches your boot media.  Please insert the %s CD and press %s to retry.
fi: %s -CD-levyä ei löytynyt mistään CD-asemasta. Aseta %s -CD asemaan ja paina %s, niin yritetään uudelleen.

en: No Boot Loader
fi: Ei käynnistyslatainta

en: No Drives Found
fi: Levyjä ei löytynyt

en: No RAID minor device numbers available
fi: RAID-laitetta ei ole saatavilla

en: No RAID partitions
fi: Ei RAID-osioita

en: No Root Partition
fi: Ei juuriosiota

en: No boot loader will be installed.
fi: Käynnistyslatainta ei asenneta.

en: No device drivers have been loaded for your system.  Would you like to load any now?
fi: Järjestelmää varten ei ole ladattu laiteajureita. Haluatko ladata sellaisia nyt?

en: No devices of the appropriate type were found on this driver disk.  Would you like to manually select the driver, continue anyway, or load another driver disk?
fi: Tältä ajurilevykkeeltä ei löytynyt oikean tyyppisiä laitteita. Valitaanko ajuri manuaalisesti, jatketaanko silti, vai ladataanko toinen levyke?

en: No driver found
fi: Ajuria ei löytynyt

en: No drivers found
fi: Ajureita ei löytynyt

en: No drivers were found to manually insert.  Would you like to use a driver disk?
fi: Manuaalisesti ladattavia ajureita ei löytynyt. Haluatko käyttää ajurilevykettä?

en: No firewall
fi: Ei palomuuria

en: No free slots
fi: Ei vapaita paikkoja

en: No free space
fi: Ei vapaata tilaa

en: No hard drives have been found.  You probably need to manually choose device drivers for the installation to succeed.  Would you like to select drivers now?
fi: Kiintolevyjä ei löytynyt. Joudut todennäköisesti valitsemaan itse laiteajurit, jotta asennus onnistuisi. Haluaisitko valita niitä nyt?

en: No help is available for this step of the install.
fi: Tälle asennusvaiheelle ei ole saatavissa ohjeita.

en: No kernel packages were installed on your system.  Your boot loader configuration will not be changed.
fi: Järjestelmään ei ole asennettu kernel-paketteja. Käynnistyslataimen asetuksiin ei tehdä muutoksia.

en: No members in RAID request, or not RAID level specified.
fi: RAID-pyynnössä ei ole jäseniä tai RAID-tasoa ei ole valittu.

en: No mouse was detected.  A mouse is required for graphical installation.  Starting text mode.
fi: Hiirtä ei tunnistettu. Graafinen asennus vaatii hiiren. Käynnistetään tekstiasennus.

en: No video hardware found, assuming headless
fi: Näytönohjainta ei löytynyt, oletetaan kortiton

en: No, I _do not want to create a boot diskette
fi: _En halua luoda käynnistyslevykettä

en: Nodes Needed
fi: Tarvittavat solmut

en: None
fi: Ei yhtään

en: Northern Ireland
fi: Pohjois-Irlanti

en: Northern Territory
fi: Pohjoisterritorio

en: Norwegian
fi: norja

en: Not Supported
fi: Ei tuettu

en: Not enough physical volumes
fi: Ei riittävästi fyysisiä taltioita

en: Not enough space
fi: Ei riittävästi tilaa

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Notice
fi: Huomaa

en: Number of _spares:
fi: Varalev_yjen lukumäärä:

en: Number of spares?
fi: Varalevyjen lukumäärä?

en: One or more existing Linux installations have been found on your system.
    
    Please choose one to upgrade, or select 'Reinstall System' to freshly install your system.
fi: Järjestelmästä löytyi yksi tai useampi Linux-asennus.
    
    Valitse jokin päivitettäväksi, tai valitse "Asenna järjestelmä uudelleen",jolloin asennetaan puhdas järjestelmä.

en: One or more of the file systems listed in the /etc/fstab of your Linux system are inconsistent and cannot be mounted.  Please fix this problem and try to upgrade again.
fi: Yksi tai useampi /etc/fstab-tiedostossa lueteltu tiedostojärjestelmä on yhteensopimaton ja sitä ei voida liittää. Korjaa tämä ongelma ja yritä päivitystä uudelleen.

en: One or more of the file systems listed in the /etc/fstab on your Linux system cannot be mounted. Please fix this problem and try to upgrade again.
fi: Yhtä tai useampaa /etc/fstab-tiedostossa lueteltua tiedostojärjestelmää ei voida liittää. Korjaa tämä ongelma ja yritä päivitystä uudelleen.

en: Optional Packages
fi: Lisäpaketit

en: Original File System Label:
fi: Tiedostojärjestelmän alkuperäinen nimiö:

en: Original File System Type:
fi: Tiedostojärjestelmän alkuperäinen tyyppi:

en: Other _ports:
fi: Muut _portit:

en: Other ports
fi: Muut portit

en: PASS.
    
    It is OK to install from this media.
fi: TÄSMÄÄ.
    
    Tätä levyä voidaan käyttää asennukseen.

en: PPC PReP Boot
fi: PPC PReP-käynnistys

en: Pacific Time
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke

en: Pacific Time - north Yukon
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke -  Pohjois-Yukon

en: Pacific Time - south Yukon
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke - Etelä-Yukon

en: Pacific Time - west British Columbia
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke - Läntinen Brittiläinen Kolumbia

en: Package
fi: Paketti

en: Package :
fi: Paketti :

en: Package Defaults
fi: Oletuspaketit

en: Package Dependencies
fi: Pakettien riippuvuudet

en: Package Group Details
fi: Pakettiryhmän yksityiskohdat

en: Package Group Selection
fi: Pakettiryhmien valinta

en: Package Installation
fi: Pakettien asennus

en: Package Progress:
fi: Paketin edistyminen:

en: Package: %s
    Version: %s
fi: Paketti: %s
    Versio: %s

en: Packages
fi: Paketit

en: Palmer Station, Anvers Island
fi: Palmer-asema, Anverssaari

en: Parted exceptions can't be handled in command line mode!
fi: Parted-poikkeuksia ei voida käsitellä komentorivitilassa!

en: Partition
fi: Osio

en: Partition type
fi: Osion tyyppi

en: Partitioning
fi: Osiointi

en: Partitioning Errors
fi: Osiointivirheitä

en: Partitioning Warning
fi: Osiointivaroitus

en: Partitioning Warnings
fi: Osiointivaroituksia

en: Partitioning with fdisk
fi: Osiointi fdisk-ohjelmalla

en: Partitions can't end on a negative cylinder.
fi: Osiot eivät voi päättyä negatiiviseen sylinteriin.

en: Partitions can't start below the first cylinder.
fi: Osiot eivät voi alkaa ensimmäisen sylinterin alapuolelta.

en: Partitions of type '%s' must be constrained to a single drive.  This is done by selecting the drive in the 'Allowable Drives' checklist.
fi: %s-tyypin osiot luodaan tietylle levylle. Valitse ensin levy "Sallitut levyt" -listasta.

en: Password
fi: Salasana

en: Password (confirm)
fi: Salasana (vahvistus)

en: Password (confirm):
fi: Salasana (vahvistus):

en: Password Length
fi: Salasanan pituus

en: Password Mismatch
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Password Too Short
fi: Salasana on liian lyhyt

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords Do Not Match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Passwords don't match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Perfect for personal computers or laptops, select this installation type to install a graphical desktop environment and create a system ideal for home or desktop use.
fi: Soveltuu henkilökohtaisille tietokoneille ja kannettaville. Valitse tämä, jos haluat graafisen käyttöympäristön, joka soveltuu koti- ja työpöytäkäyttöön.

en: Performing post install configuration...
fi: Tehdään asennusta täydentäviä asetuksia...

en: Persian
fi: persia

en: Phoenix Islands
fi: Phoenixsaaret

en: Physical Extent:
fi: Fyysinen varausyksikkö:

en: Physical Volumes to _Use:
fi: _Käytettävät fyysiset taltiot:

en: Pick a root password. You must type it twice to ensure you know what it is and didn't make a mistake in typing. Remember that the root password is a critical part of system security!
fi: Valitse pääkäyttäjän salasana. Se pitää syöttää kahdesti, jotta se on varmasti oikein etkä tehnyt kirjoitusvirhettä. Muista, että pääkäyttäjän salasana on ratkaisevan tärkeä osa järjestelmän tietoturvaa!

en: Please choose how you would like to prepare the file system on this partition.
fi: Valitse, miten tämän osion tiedostojärjestelmä valmistellaan.

en: Please choose your default desktop environment:
fi: Valitse oletustyöpöytäympäristö:

en: Please choose your login type:
fi: Valitse sisäänkirjautumistapa:

en: Please connect to %s to begin the install...
fi: Ota yhteys %s-palvelimeen aloittaaksesi asennuksen...

en: Please connect to begin the install...
fi: Muodosta yhteys, jotta asennus voi alkaa...

en: Please enter a logical volume name.
fi: Syötä taltioryhmän nimi.

en: Please enter a volume group name.
fi: Syötä taltioryhmän nimi

en: Please enter any parameters which you wish to pass to the %s module separated by spaces.  If you don't know what parameters to supply, skip this screen by pressing the "OK" button.  A list of available options can be obtained by pressing the F1 key.
fi: Tälle moduulille (%s) voidaan antaa sen toimintaan vaikuttavia parametreja välilyönneillä erotettuna. Jos et tiedä syötettäviä parametreja, voit ohittaa tämän ruudun painamalla "OK"-painiketta. Saat mahdolliset vaihtoehdot näkyviin painamalla F1-näppäintä.

en: Please enter the IP configuration for this machine. Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal notation (for example, 1.2.3.4).
fi: Syötä koneen IP-asetukset. Kukin kohta pitää syöttää IP-osoitteena, pisteillä eroteltuna nelinumeroisena lukuna (esim. 1.2.3.4).

en: Please enter the following information:
    
        o the name or IP number of your %s server
        o the directory on that server containing
          %s for your architecture
fi: Syötä seuraavat tiedot:
    
        o %s-palvelimen nimi tai IP-osoite
        o se palvelimen hakemisto, jossa on
          laitteistolle sopiva %s

en: Please enter the sync rates for your monitor. 
    
    NOTE - it is not usually necessary to edit sync rates manually, and care should be taken to make sure the values entered are accurate.
fi: Syötä näytön synkronointitaajuudet.
    
    HUOMAA: Synkronointitaajuuksia ei yleensä tarvitse muokata käsin. Tarkista huolellisesti, että syöttämäsi arvot ovat oikein.

en: Please insert a floppy now. All contents of the disk will be erased, so please choose your diskette carefully.
fi: Syötä levyke asemaan. Valitse levyke tarkasti, sillä koko sen sisältö poistetaan.

en: Please insert disc %d to continue.
fi: Syötä levy %d.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
fi: Ota manuaalisesti yhteys VNC-palvelimeen %s aloittaaksesi asennuksen.

en: Please manually connect your vnc client to begin the install.
fi: Ota manuaalisesti yhteys VNC-palvelimeen aloittaaksesi asennuksen.

en: Please remove any diskettes from the floppy drive, and insert the floppy diskette that is to contain the boot disk.
    
    All data will be ERASED during creation of the boot disk.
fi: Poista levykeasemassa mahdollisesti oleva levyke ja laita siihen tyhjä levyke.
    
    Tämän levykkeen kaikki tiedot HÄVIÄVÄT käynnistyslevykettä luotaessa.

en: Please select a source drive.
fi: Valitse lähdelevy.

en: Please select the amount of video RAM present on your video card. Choose '%s' to reset the selection to the amount the installer detected on your card.
fi: Valitse näytönohjaimen näyttömuistin määrä. Painamalla "%s" voit palauttaa muistimäärän, jonka asennusohjelma tunnisti näytönohjaimesta.

en: Please select the boot loader that the computer will use.  GRUB is the default boot loader. However, if you do not wish to overwrite your current boot loader, select "Do not install a boot loader."
fi: Valitse käynnistyslatain, jota tietokone tulee käyttämään. Oletusvaihtoehto on GRUB. Jos et kuitenkaan halua ylikirjoittaa nykyistä käynnistyslatainta, valitse "Älä asenna käynnistyslatainta".

en: Please select the color depth you would like to use:
fi: Valitse värisyvyys, jota haluat käyttää:

en: Please select the driver below which you wish to load.  If it does not appear and you have a driver disk, press F2.
fi: Valitse ladattava ajuri. Jos sitä ei esiinny tässä luettelossa, ja on olemassa erillinen ajurilevyke, paina F2.

en: Please select the monitor attached to your system.
fi: Valitse järjestelmään kytketty näyttö.

en: Please select the nearest city in your timezone:
fi: Valitse lähin aikavyöhykkeelläsi sijaitseva kaupunki:

en: Please select the resolution you would like to use:
fi: Valitse resoluutio, jota haluat käyttää:

en: Please select the target drives for the clone operation.
fi: Valitse kopioinnin kohdelevyt.

en: Please select the video card present in your system.  Choose '%s' to reset the selection to the card the installer detected in your system.
fi: Valitse järjestelmän näytönohjain. Painamalla "%s" voit palauttaa näytönohjaimen, jonka asennusohjelma löysi koneestasi.

en: Please specify a mount point for this partition.
fi: Valitse tämän osion liitospiste.

en: Please wait while formatting drive %s...
fi: Alustetaan osio %s...

en: Point to Point (IP)
fi: Kaksipisteyhteys (IP)

en: Portuguese
fi: portugali

en: Portuguese(Brazilian)
fi: portugali (brasilian-)

en: Post Install
fi: Asennus

en: Preparing RPM transaction...
fi: Valmistellaan RPM-toimia...

en: Preparing to install...
fi: Valmistellaan asennusta...

en: Press <Enter> to end the installation process.
fi: Paina <Enter> asennuksen päättämiseksi.

en: Primary DNS
fi: 1. nimipalvelin

en: Primary DNS:
fi: 1. nimipalvelin:

en: Primary nameserver:
fi: 1. nimipalvelin:

en: Proceed
fi: Jatka

en: Proceed with upgrade?
fi: Jatketaanko päivitystä?

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Queensland - most locations
fi: Queensland - useimmat paikat

en: RAID Device
fi: RAID-laite

en: RAID Device %s
fi: RAID-laite %s

en: RAID Devices
fi: RAID-laitteet

en: RAID Level:
fi: RAID-taso:

en: RAID Members:
fi: RAID-jäsenet:

en: RAID Options
fi: RAID-valinnat

en: RAID _Device:
fi: RAI_D-laite:

en: RAID _Level:
fi: RAID-_taso:

en: RAM detected (MB):
fi: Havaittu keskusmuisti (Mt):

en: R_ealm:
fi: Alu_e:

en: Re_set
fi: _Palauta

en: Re_view (and modify if needed) the partitions created
fi: _Tarkista (ja tarvittaessa muuta) luodut osiot

en: Read-Only
fi: Vain luku

en: Reading
fi: Luetaan

en: Reading anaconda updates...
fi: Luen asennusohjelma päivityksiä

en: Reading driver disk...
fi: Ladataan ajurilevykettä...

en: Reading package information...
fi: Luetaan pakettitietoja...

en: Realm:
fi: Alue:

en: Reboo_t
fi: _Käynnistä uudelleen

en: Reboot
fi: Käynnistä uudelleen

en: Reboot?
fi: Käynnistä uudelleen?

en: Rebooting System
fi: Käynnistetään järjestelmä

en: Reinstall System
fi: Asenna järjestelmä uudelleen

en: Release Notes
fi: Julkaisutiedot

en: Release notes are missing.
fi: Versiotiedote puuttuu.

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: Remaining time: %s minutes
fi: Aikaa jäljellä: %s minuuttia

en: Remaining:
fi: Jäljellä:

en: Remove all Linux partitions on this system
fi: Poista tämän järjestelmän kaikki Linux-osiot

en: Remove all partitions on this system
fi: Poista tämän järjestelmän kaikki osiot

en: Remove any installation media (diskettes or CD-ROMs) used during the installation process and press <Enter> to reboot your system.
fi: Poista asennuslevyt (levyke tai CD-ROM) ja paina <Enter>, jolloin kone käynnistyy uudelleen.

en: Remove any installation media (diskettes or CD-ROMs) used during the installation process and press the "Reboot" button to reboot your system.
fi: Poista asennuslevyt (levyke tai CD-ROM), ja käynnistä kone uudelleen painikkeella "Käynnistä uudelleen".

en: Request server via broadcast
fi: Pyydä palvelinta yleislähetyksellä

en: Requested Logical Volume Does Not Exist
fi: Pyydettyä taltioryhmää ei ole olemassa

en: Requested Partition Does Not Exist
fi: Pyydettyä osiota ei ole olemassa

en: Requested Raid Device Does Not Exist
fi: Pyydettyä RAID-laitetta ei ole olemassa

en: Requested Volume Group Does Not Exist
fi: Pyydettyä taltioryhmää ei ole olemassa

en: Requested password contains non-ascii characters which are not allowed for use in password.
fi: Syötetyssä salasanassa oli kiellettyjä merkkejä.

en: Requested value is not an integer
fi: Pyydetty arvo ei ole kokonaisluku

en: Requested value is too large
fi: Pyydetty arvo on liian suuri

en: Required Install Media
fi: Tarvittava asennusmedia

en: Requirement
fi: Vaatimus

en: Rescue
fi: Pelasta

en: Rescue Method
fi: Pelastusmenetelmä

en: Rescue Mode
fi: Pelastustila

en: Rese_t
fi: Palau_ta

en: Reset
fi: Palauta

en: Resolution
fi: Resoluutio

en: Resolution:
fi: Resoluutio:

en: Restore _original values
fi: Palauta alkuperäiset arv_ot

en: Retrieving
fi: Haen

en: Retry
fi: Uudelleen

en: Root Password
fi: Pääkäyttäjän salasana

en: Root _Password:
fi: _Pääkäyttäjän salasana:

en: Rothera Station, Adelaide Island
fi: Rothera-asema, Adelaidesaari

en: Running anaconda via telnet...
fi: Suoritetaan Anacondaa telnetin kautta...

en: Running anaconda, the %s rescue mode - please wait...
fi: Käynnistetään anaconda, %sn pelastustila - odota hetki...

en: Running anaconda, the %s system installer - please wait...
fi: Käynnistän anacondaa, %sn asennusohjelmaa - odota hetki...

en: Running dasdfmt means the loss of 
    ALL DATA on drive %s.
    
    Do you really want this?
fi: Ohjelman dasdfmt ajaminen merkitsee
    KAIKEN TIEDON menetystä levyllä %s.
    
    Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Russian
fi: venäjä

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
fi: Etelä- ja Koillis-Brasilia (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SILO Configuration
fi: SILOn asetukset

en: SMB Work_group:
fi: SMB-työryhmä:

en: SMB _Server:
fi: SMB-palvelin:

en: Sabah & Sarawak
fi: Sabah ja Sarawak

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Crash Dump
fi: Tallenna kaatumisvedos

en: Saving Screenshot
fi: Tallennetaan näyttökaappausta

en: Screenshots Copied
fi: Kopioidut näyttökaappaukset

en: Searching
fi: Etsitään

en: Searching for %s installations...
fi: Etsitään %s -asennuksia...

en: Secondary DNS
fi: 2. nimipalvelin

en: Secondary DNS:
fi: 2. nimipalvelin:

en: Security Enhanced Linux
fi: Turvaparannettu Linux

en: Security Enhanced Linux (SELinux) provides stricter access controls to improve the security of your system.  How would you like this support enabled?
fi: Turvaparannettu Linux (SELinux) tarjoaa tarkemmat käytönvalvonnan, mikä parantaa järjestelmän turvallisuutta. Otetaanko tämä tuki käyttöön?

en: Select 'Yes' to continue and format these partitions, or 'No' to go back and change these settings.
fi: Valitse "kyllä", jos haluat jatkaa ja alustaa nämä osiot. Valitse "ei", jos haluat palata muuttamaan näitä asetuksia.

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select Default _Only
fi: Valitse _oletukseksi

en: Select Device Driver to Load
fi: Valitse ladattava ajuri

en: Select Partition
fi: Valitse osio

en: Select _additional languages to install on the system:
fi: V_alitse muut kielet, joita haluat tässä järjestelmässä käyttää:

en: Select _all in group
fi: V_alitse ryhmän kaikki paketit

en: Select a drive to partition with fdisk:
fi: Valitse asema, jota varten fdisk käynnistetään

en: Select drive to run fdasd on
fi: Valitse asema, jota varten fdasd käynnistetään

en: Select driver
fi: Valitse ajuri

en: Select individual packages
fi: Valikoi yksittäisiä paketteja

en: Select the _default language for the system:
fi: Valitse _järjestelmän oletuskieli:

en: Select the _partition to put the swap file on:
fi: Valitse _osio, jolle sivutustiedosto luodaan:

en: Select the appropriate mouse for the system.
fi: Valitse hiiren tyyppi.

en: Select the color depth and video mode you want to use for your system.
fi: Valitse värisyvyys ja näyttötila, joita haluat järjestelmässä käyttää.

en: Select the drive(s) to use for this installation:
fi: Mitä levyä tai levyjä haluat käyttää asennukseen?

en: Select the monitor for your system.  Use the '%s' button to reset to the probed values.
fi: Valitse järjestelmän näyttö. Voit palauttaa tunnistetut arvot painikkeella "%s".

en: Select the video card and video RAM for your system.
fi: Valitse koneesi näytönohjain ja näyttömuistin määrä.

en: Select this installation type if you would like to set up file sharing, print sharing, and Web services. Additional services can also be enabled, and you can choose whether or not to install a graphical environment.
fi: Valitse tämä asennustyyppi, jos haluat jakaa tiedostoja, tulostimia ja WWW-sivuja. Myös muita palveluja voidaan valita ja voit päättää asennetaanko graafinen käyttöliittymä.

en: Select this installation type to gain complete control over the installation process, including software package selection and partitioning.
fi: Valitse tämä asennustyyppi, jos haluat mukauttaa kaikkia asetuksia, kuten ohjelmapakettien valintaa ja osiointia.

en: Sending request for IP information for %s...
fi: Pyydän IP-tietoja laitteelle %s...

en: Set Root Password
fi: Aseta pääkäyttäjän salasana

en: Set default PROM boot device
fi: Aseta oletus-PROM-käynnistyslaite

en: Set default PROM boot device to linux
fi: Aseta oletus-PROM-käynnistyslaitteeksi linux

en: Set the hostname:
fi: Aseta konenimi:

en: Setup Networking
fi: Määrittele verkko

en: Show _Help
fi: Näytä o_hje

en: Silo Configuration
fi: Silo-asetukset

en: Size
fi: Koko

en: Size
    (MB)
fi: Koko
    (Mt)

en: Size    :
fi: Koko    :

en: Size (MB)
fi: Koko (Mt)

en: Size (MB):
fi: Koko (Mt):

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip Boot Loader
fi: Ohita käynnistyslatain

en: Skip X Configuration
fi: Ohita X-asetukset

en: Skip boot loader updating
fi: Ohita käynnistyslataimen päivitys

en: Slovenian
fi: slovenia

en: Society Islands
fi: Seurasaaret

en: Software RAID allows you to combine several disks into a larger RAID device.  A RAID device can be configured to provide additional speed and reliability compared to using an individual drive.  For more information on using RAID devices please consult the %s documentation.
    
    You currently have %s software RAID partition(s) free to use.
fi: Ohjelmistopohjaisen RAID:n avulla voidaan yhdistää useita kiintolevyjä RAID-laitteeksi. RAID-laite voidaan määritellä siten, että sen suorituskyky ja tai vikasietoisuus on suurempi kuin yksittäisen levyn. RAID-laitteiden käytöstä löydät lisätietoa %sn dokumentaatiosta.
    
    Koneessa on %s RAID-osiota käytettävissä

en: Software RAID is NOT supported on this platform.
fi: Ohjelmisto-RAID ei ole tuettu tällä alustalla.

en: Some of the packages you have selected to install require packages you have not selected. If you just select OK all of those required packages will be installed.
fi: Jotkut asennettaviksi valitut paketit vaativat toisia paketteja, joita ei ole valittu. Jos valitset OK, kaikki vaadittavat paketit asennetaan.

en: Source Drive Error
fi: Lähdelevyn virhe

en: Source Drive:
fi: Lähdelevy:

en: South Australia
fi: Etelä-Australia

en: Space Needed
fi: Tarvittava tila

en: Spanish
fi: espanja

en: Specify optional module arguments
fi: Valitse moduulin parametrit

en: Start
fi: Alku

en: Start Cylinder:
fi: Alkusylinteri:

en: Starting Interface
fi: Käynnistetään liitäntä

en: Starting VNC...
fi: Käynnistetään VNC:tä...

en: Starting install process, this may take several minutes...
fi: Asennus alkaa, aikaa voi kulua useita minuutteja...

en: Status
fi: Tila

en: Status:
fi: Tila:

en: Suggested size (MB):
fi: Ehdotettu koko (Mt):

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Swap file _size (MB):
fi: _Sivutustiedoston koko (Mt):

en: Swap file size (MB):
fi: Sivutustiedoston koko (Mt):

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Syowa Station, E Ongul I
fi: Syowa-asema, E Ongul I

en: System clock uses _UTC
fi: Järjestelmän kello on _UTC-ajassa

en: System to Rescue
fi: Pelastettava järjestelmä

en: System to Upgrade
fi: Päivitettävä järjestelmä

en: Target Drive Error
fi: Kohdelevyn virhe

en: Target Drive(s):
fi: Kohdelevy(t):

en: Tertiary DNS
fi: 3. nimipalvelin

en: Tertiary DNS:
fi: 3. nimipalvelin:

en: Test
fi: Tarkasta

en: Text
fi: Tekstitilassa

en: Thank you for downloading this pre-release of %s.
    
    This is not a final release and is not intended for use on production systems.  The purpose of this release is to collect feedback from testers, and it is not suitable for day to day usage.
    
    To report feedback, please visit:
    
       http://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    
    and file a report against '%s'.
fi: Kiitos kun latasit ennakkojulkaisun %s-ohjelmistosta.
    
    Tämä ei ole lopullinen julkaisu eikä tätä ole tarkoitettu käytettäväksi tuotantojärjestelmissä.Julkaisun tarkoitus on kerätä palautetta testaajilta, eikä se ole sopiva joka päiväiseen käyttöön.
    
    Lähettääksesi palautetta, vieraile osoitteessa
    
       http://bugzilla.redhat.com/bugzilla
    
    ja lähetä raportti koskien "%s".

en: That directory could not be mounted from the server.
fi: Kyseisen hakemiston liittäminen palvelimelta ei onnistunut

en: That directory does not seem to contain a %s installation tree.
fi: Hakemistosta ei löydy %s -asennushakemistopuuta.

en: That's not the correct %s CDROM.
fi: CD-ROM-asemassa ei ole oikea %s CD-levy.

en: The %s CD was not found in any of your CDROM drives. Please insert the %s CD and press %s to retry.
fi: %sn CD-ROM-levyä ei löydy mistään CD-ROM-asemasta. Laita %sn CD asemaan ja paina %s yrittääksesi uudelleen.

en: The %s boot loader will be installed on /dev/%s.
fi: Käynnistyslatainta %s asennetaan laitteelle /dev/%s.

en: The %s installation tree in that directory does not seem to match your boot media.
fi: %sn asennuspuu tässä hakemistossa ei täsmää käynnistysmedian kanssa.

en: The %s sync rate is invalid:
    
          %s
    
    A valid sync rate can be of the form:
    
          31.5                   a single number
        50.1-90.2                a range of numbers
    31.5,35.0,39.3-40.0          a list of numbers/ranges
fi: Synkronointitaajuus %s on virheellinen:
    
          %s
    
    Synkronointitaajuuden sallitut muodot ovat<
    
          31.5                   yksi luku
        50.1-90.2                lukualue
    31.5,35.0,39.3-40.0          joukko lukuja/alueita

en: The 2.4 kernel needs significantly more swap than older kernels, as much as twice as much swap space as RAM on the system.  You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
fi: 2.4-ydin tarvitsee huomattavasti enemmän sivutustilaa kuin vanhemmat ytimet - usein kaksi kertaa niin paljon kuin järjestelmässä on keskusmuistia. Sivutustilaa on tällä hetkellä määritelty %d Mt, mutta voit nyt halutessasi luoda johonkin tiedostojärjestelmään lisäsivutusalueen.

en: The 2.4 kernel needs significantly more swap than older kernels, as much as twice as much swap space as RAM on the system. You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
fi: 2.4-ydin tarvitsee huomattavasti enemmän sivutustilaa kuin vanhemmat ytimet - usein kaksi kertaa niin paljon sivutustilaa kuin järjestelmässä on keskusmuistia. Sivutustilaa on tällä hetkellä määritelty %d Mt, mutta voit nyt halutessasi luoda johonkin tiedostojärjestelmään lisäsivutusalueen.

en: The CDROM could not be mounted.
fi: CD-ROM-asemaa ei voitu liittää.

en: The IP information you have entered is invalid.
fi: Syötetty IP-osoite ei kelpaa.

en: The VNC server is now running.
fi: VNC-palvelin on nyt käynnissä.

en: The arch of the release of %s you are upgrading to appears to be %s which does not match your previously installed arch of %s.  This is likely to not succeed.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
fi: %sn arkkitehtuuri johon olet päivittämässä, on %s. Tämä ei vastaa viimeksi asennettua arkkitehtuuria %s. Päivitys ei todennäköisesti tule onnistumaan. Haluatko varmasti jatkaa päivittämistä?

en: The boot diskette allows you to boot your %s system from a floppy diskette.  A boot diskette allows you to boot your system in the event your bootloader configuration stops working, if you chose not to install a boot loader, or if your third-party boot loader does not support Linux.
    
    It is highly recommended you create a boot diskette.
fi: Käynnistyslevykkeellä %s voidaan käynnistää levykkeeltä. Järjestlmä voidaan käynnistä käynnistyslevykkeellä, jos käynnistyslatain lakkaa toimimasta, sitä ei asenneta ollenkaan, tai erillinen käynnistyslatain ei tue Linuxia.
    
    Käynnistyslevykkeen luominen on erittäin suositeltavaa.

en: The boot diskette allows you to boot your %s system from a floppy diskette.  A boot diskette allows you to boot your system in the event your bootloader configuration stops working.
    
    It is highly recommended you create a boot diskette.
    
    Would you like to create a boot diskette?
fi: Käynnistyslevykkeen avulla %s voidaan käynnistää levykkeeltä. Käynnistyslevykkeen avulla järjestelmä voidaan käynnistää siinä tapauksessa, että käynnistyslatain lakkaa toimimasta.
    
    Käynnistyslevykkeen luominen on erittäin suositeltavaa.
    
    Haluatko luoda käynnistyslevykkeen?

en: The boot manager %s uses can boot other operating systems as well. You need to tell me what partitions you would like to be able to boot and what label you want to use for each of them.
fi: Käynnistyslataimella, jota %s käyttää, voi käynnistää myös muita käyttöjärjestelmiä. Kerro, miltä osioilta haluat käynnistää, ja mitä nimiöitä niille käytetään.

en: The boot manager Red Hat uses can boot other operating systems as well. You need to tell me what partitions you would like to be able to boot and what label you want to use for each of them.
fi: Red Hat Linuxin käyttämä käynnistyslatain voi käynnistää myös muita käyttöjärjestelmiä. Kerro, miltä osioilta haluat käynnistää, ja mitä nimiöitä haluat käyttää niille.

en: The current requested size (%10.2f MB) is larger than maximum logical volume size (%10.2f MB). To increase this limit you can increase the Physical Extent size for this Volume Group.
fi: Pyydetty koko (%10.2f Mt) on suurempi kuin loogisen taltion enimmäiskoko (%10.2f Mt). Voit muuttaa rajaa nostamalla tämän taltioryhmän fyysisen varausyksikön kokoa.

en: The default installation environment includes our recommended package selection, including:
fi: Oletusasennus sisältää suositelluimmat paketit, kuten:

en: The default installation environment includes our recommended package selection.  After installation, additional software can be added or removed using the 'system-config-packages' tool.
    
    However %s ships with many more applications, and you may customize the selection of software installed if you want.
fi: Oletusasennus sisältää suositellut paketit. Asennuksen jälkeen paketteja voi asentaa ja poistaa "system-config-packages"-työkalulla.
    
    %s sisältää kuitenkin paljon enemmän sovelluksia, joten haluat ehkä muokata asennettavien pakettien valikoimaa.

en: The device %s is LDL formatted instead of CDL formatted.  LDL formatted DASDs are not supported for usage during an install of %s.  If you wish to use this disk for installation, it must be re-initialized causing the loss of ALL DATA on this drive.
    
    Would you like to reformat this DASD using CDL format?
fi: Laite %s on LDL-alustettu CDL-alustuksen sijaan. LDL-alustetut DASD:t eivät ole tuettuja %s asennuksen aikana. Jos haluat asentaa tälle levylle, se pitää alustaa uudelleen, jolloin tämän levyn KAIKKI TIEDOT häviävät.
    
    Haluatko alustaa tämän levyn?

en: The drive /dev/%s will now be cloned to the following drives:
fi: Levyn /dev/%s määrittelyt kopioidaan seuraaville levyille:

en: The drive clone editor could not be created for some reason.
fi: Asemanmonistuseditoria ei voitu luoda jostain syystä.

en: The end cylinder must be greater than the start cylinder.
fi: Viimeisen sylinterin numero on oltava suurempi kuin alkusylinterin.

en: The entered IP '%s' is not a valid IP.
fi: Annettu IP "%s" ei ole kelvollinen IP.

en: The file systems of the Linux installation you have chosen to upgrade have already been mounted. You cannot go back past this point.
fi: Päivitettäväksi valitsemasi Linux-asennuksen tiedostojärjestelmät on jo liitetty. Tämän vaiheen jälkeen ei voi palata takaisin.

en: The following ISO images are missing which are required for the install:
    
    %s
    The system will now reboot.
fi: Seuraavat asennuksen vaatimat ISO-levykuvat puuttuvat:
    
    %s
    Järjestelmä käynnistetään uudelleen.

en: The following are directories which should instead be symbolic links, which will cause problems with the upgrade.  Please return them to their original state as symbolic links and restart the upgrade.
fi: Seuraavat ovat hakemistoja, vaikka niiden pitäisi olla symbolisia linkkejä. Tämä aiheuttaa ongelmia päivityksessä. Muuta ne symbolisiksi linkeiksi ja käynnistä päivitys uudelleen.

en: The following critical errors exist with your requested partitioning scheme.
fi: Pyytämäsi osiointijärjestely tuotti seuraavia vakavia virheitä.

en: The following critical errors exist with your requested partitioning scheme. These errors must be corrected prior to continuing with your install of %s.
    
    %s
fi: Pyytämäsi osiointijärjestely tuotti seuraavia vakavia virheitä. Nämä virheet pitää korjata ennen kuin %sn asennusta voidaan jatkaa.
    
    %s

en: The following devices have been found on your system.
fi: Järjestelmästä löydettiin seuraavat laitteet.

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %s
    
    Press 'OK' to reboot your system.
fi: Osiointisi tuotti seuraavat virheet:
    
    %s
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla OK.

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %s
    
    This can happen if there is not enough space on your hard drive(s) for the installation.%s
fi: Osioinnissa tapahtui seuraavia virheitä:
    
    %s
    
    Tämä voi johtua siitä, että kiintolevyillä ei ole riittävästi tilaa asennukseen. %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Please boot your Linux installation, let the file systems be checked and shut down cleanly to upgrade.
    %s
fi: Yksi tai useampi Linuxin tiedostojärjestelmä on irrotettu likaisena. Käynnistä vanha Linux-järjestelmäsi, anna sen tarkistaa tiedostojärjestelmät ja aja se alas puhtaasti, jotta voit jatkaa päivitystä.
    %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Would you like to mount them anyway?
    %s
fi: Yksi tai useampi Linuxin tiedostojärjestelmä on irrotettu likaisena. Haluaisitko silti liittää ne?
    %s

en: The following files are absolute symbolic links, which we do not support during an upgrade. Please change them to relative symbolic links and restart the upgrade.
fi: Seuraavat tiedostot ovat absoluuttisia symbolisia linkkejä, joita päivityksessä ei tueta. Muuta ne suhteellisiksi symbolisiksi linkeiksi ja käynnistä päivitys uudelleen.

en: The following installed system will be upgraded:
fi: Seuraava asennettu järjestelmä päivitetään:

en: The following invalid argument was specified for the kickstart driver disk command: %s:%s
fi: Kickstart-ajurilevykkeen komennolle annettiin seuraava virheellinen argumentti: %s:%s

en: The following partitions were not deleted because they are in use:
    
    %s
fi: Seuraavia osioita ei poistettu, koska ne ovat käytössä:
    
    %s

en: The following pre-existing partitions have been selected to be formatted, destroying all data.
fi: Seuraavat jo olemassaolevat osiot on valittu alustettavaksi. Tällöin niiden kaikki tiedot häviävät.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
fi: Pyytämäsi osiointijärjestely tuotti seuraavat varoitukset.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
    
    %s
    
    Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
fi: Pyytämäsi osiointijärjestely tuotti seuraavat varoitukset:
    
    %s
    
    Haluatko jatkaa valitsemallasi järjestelyllä?

en: The hostname "%s" is not valid for the following reason:
    
    %s
fi: Konenimi "%s" ei kelpaa seuraavasta syystä:
    
    %s

en: The installation program is unable to upgrade systems with a pre-rpm 4.x database. Please install the errata rpm packages for your release as described in the release notes and then run the upgrade procedure.
fi: Asennusohjelma ei voi päivittää pre-rpm 4.x -tietokantaa sisältäviä järjestelmiä. Asenna errata-rpm-paketit julkaisutiedotteen ohjeiden mukaan ja suorita päivitys uudelleen.

en: The installer has detected the %s boot loader currently installed on %s.
fi: Asennusohjelma havaitsi käynnistyslataimen %s asennettuna osiolla %s.

en: The installer is unable to detect the boot loader currently in use on your system.
fi: Asennusohjelma ei tunnista koneen nykyistä käynnistyslatainta.

en: The logical volume name "%s" is already in use. Please pick another.
fi: Looginen taltio "%s" on jo käytössä. Valitse toinen laite.

en: The logical volumes you have configured require %g MB, but the volume group only has %g MB.  Please either make the volume group larger or make the logical volume(s) smaller.
fi: Määritellyt loogiset taltiot vaativat %g Mt tilaa, mutta taltioryhmän koko on vain %g Mt. Tee joko taltioryhmästä suurempi tai pienennä loogisia taltioita.

en: The maximum number of spares with a RAID0 array is 0.
fi: RAID 0 -ryhmässä varalevyjen maksimimäärä on 0.

en: The media check %sis complete, and the result is: %s
fi: Levyn %s tarkastus on valmis, ja tulos on: %s

en: The mount point "%s" is already in use, please choose a different mount point.
fi: Liitospiste "%s" on jo käytössä. Valitse jokin muu liitospiste.

en: The mount point "%s" is in use, please pick another.
fi: Liitospiste "%s" on jo käytössä. Valitse jokin muu liitospiste.

en: The mount point %s cannot be used.  It must be a symbolic link for proper system operation.  Please select a different mount point.
fi: Liitospistettä "%s" ei voida käyttää. Sen pitää olla symbolinen linkki. Valitse jokin muu liitospiste.

en: The mount point is invalid.  Mount points must start with '/' and cannot end with '/', and must contain printable characters and no spaces.
fi: Liitospiste ei kelpaa. Liitospisteiden pitää alkaa merkillä "/" ja sisältää tulostuvia merkkejä. Ne eivät saa loppua "/"-merkkiin.

en: The package %s-%s-%s cannot be opened. This is due to a missing file or perhaps a corrupt package.  If you are installing from CD media this usually means the CD media is corrupt, or the CD drive is unable to read the media.
    
    Press <return> to try again.
fi: Pakettia %s-%s-%s ei voi avata. Tämä johtuu joko puuttuvasta tiedostosta tai viallisesta paketista. Jos asennat CD-levyltä, tämä johtuu yleensä viallisesta levystä tai että asema ei pysty lukemaan levyä.
    
    Paina Enteriä yrittääksesi uudelleen.

en: The packages you have installed, and any other packages which are needed to satisfy their dependencies, have been selected for installation. Would you like to customize the set of packages that will be upgraded?
fi: Kaikki aikaisemmin asennetut paketit ja kaikki muut paketit, jotka pitää asentaa riippuvuuksien takia, on valittu asennettaviksi. Haluatko muokata päivitettävien pakettien luetteloa?

en: The partition table on device %s was unreadable. To create new partitions it must be initialized, causing the loss of ALL DATA on this drive.
    
    This operation will override any previous installation choices about which drives to ignore.
    
    Would you like to initialize this drive, erasing ALL DATA?
fi: Laitteen %s osiotaulu on lukukelvoton. Jotta uusia osioita voitaisiin luoda, osiotaulu pitää alustaa, jolloin tältä levyltä häviävät KAIKKI TIEDOT.
    
    Tämä valinta ohittaa kaikki aiemmat levyjä koskevat valinnat.
    
    Haluatko alustaa tämän levyn ja poistaa kaiken tiedon?

en: The partition table on device /dev/%s is of an unexpected type %s for your architecture.  To use this disk for installation of %s, it must be re-initialized causing the loss of ALL DATA on this drive.
    
    Would you like to initialize this drive?
fi: Laitteen /dev/%s osiotaulun tyyppi %s poikkeaa arkkitehtuurisi normaalista osiotaulusta. Jos haluat asentaa %sn tälle levylle, se pitää alustaa uudelleen, jolloin tämän levyn KAIKKI TIEDOT häviävät.
    
    Haluatko alustaa tämän levyn?

en: The partition you selected will be deleted.
fi: Valitsemasi osio poistetaan.

en: The partitioning options you have chosen have already been activated. You can no longer return to the disk editing screen. Would you like to continue with the installation process?
fi: Valitsemasi osiointimäärittelyt on jo toteutettu. Et voi enää palata levynmuokkausruutuun. Haluatko jatkaa asennusprosessia?

en: The password must be at least 6 characters long.
fi: Salasanan on oltava vähintään kuusi merkkiä pitkä.

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
fi: Syötetyt salasanat olivat erilaisia. Yritä uudelleen.

en: The passwords you entered were different. Please try again.
fi: Syötetyt salasanat olivat erilaisia. Yritä uudelleen.

en: The physical extent size cannot be changed because otherwise the space required by the currently defined logical volumes will be increased to more than the available space.
fi: Fyysisen varausyksikön kokoa ei voida muuttaa, koska muuten määriteltyjen loogisten taltioiden koko kasvaa suuremmaksi kuin käytettävissä oleva tila.

en: The physical extent size cannot be changed because the resulting maximum logical volume size (%10.2f MB) is smaller than one or more of the currently defined logical volumes.
fi: Fyysisen varausyksikön kokoa ei voi muuttaa, koska tuloksena syntyvä suurin mahdollinen loogisen taltion koko (%10.2f MB) on pienempi kuin yksi tai useampi määritelty looginen taltio.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%10.2f MB) is larger than the smallest physical volume (%10.2f MB) in the volume group.
fi: Fyysisen varausyksikön kokoa ei voi muuttaa, koska valittu arvo (%10.2f Mt) on suurempi kuin pienin fyysinen taltio (%10.2f Mt) taltioryhmässä.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%10.2f MB) is too large compared to the size of the smallest physical volume (%10.2f MB) in the volume group.
fi: Fyysisen varausyksikön kokoa ei voi muuttaa, koska valittu arvo (%10.2f Mt) on liian suuri suhteessa pienimpään fyysiseen taltioon (%10.2f Mt) taltioryhmässä.

en: The release notes are missing.
fi: Versiotiedote puuttuu.

en: The requested size as entered is not a valid number greater than 0.
fi: Pyydetty koko ei kelpaa.

en: The rescue environment will now attempt to find your Linux installation and mount it under the directory %s.  You can then make any changes required to your system.  If you want to proceed with this step choose 'Continue'.  You can also choose to mount your file systems read-only instead of read-write by choosing 'Read-Only'.
    
    If for some reason this process fails you can choose 'Skip' and this step will be skipped and you will go directly to a command shell.
fi: Pelastusympäristö yrittää nyt löytää Linux-asennuksen ja liittää sen hakemistoon %s. Sen jälkeen voit tehdä järjestelmään tarvittavat muutokset. Jos haluat käynnistää tämän vaiheen, valitse "Jatka". Voit valita osioidesi liittämisen kirjoitussuojattuna valitsemalla "Vain luku"
    
    Jos tämä prosessi jostain syystä epäonnistuu, voit valita "Ohita", jolloin tämä vaihe ohitetaan ja pääset suoraan komentoriville.

en: The root password must be at least 6 characters long.
fi: Pääkäyttäjän salasanan on oltava vähintään kuusi merkkiä pitkä.

en: The root password must be at least six characters long.
fi: Pääkäyttäjän salasanan pitää olla vähintään kuusi merkkiä pitkä.

en: The root user is already configured. You don't need to add this user here.
fi: Pääkäyttäjä on jo määritelty. Pääkäyttäjää ei tarvitse lisätä tästä.

en: The screenshots have been saved into the directory:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    You can access these when you reboot and login as root.
fi: Näyttökaappaukset tallennettiin hakemistoon:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    Voit katsoa niitä käynnistämisen jälkeen pääkäyttäjänä.

en: The size of the %s partition (%10.2f MB) exceeds the maximum size of %10.2f MB.
fi: Osion %s koko (%10.2f Mt) ylittää maksimikoon, %10.2f Mt.

en: The size of the kernel modules needed for your machine make it impossible to create a boot disk that will fit on a floppy diskette.
fi: Koneesi vaatimat kernelin moduulit vievät niin paljon tilaa, että käynnistyslevykkeen teko ei ole mahdollista.

en: The size of the requested partition (size = %s MB) exceeds the maximum size of %s MB.
fi: Pyydetyn osion koko (%s Mt) ylittää maksimikoon, %s Mt.

en: The size of the requested partition is negative! (size = %s MB)
fi: Pyydetyn osion koko on negatiivinen! (koko = %s Mt)

en: The software you have selected to install will require the following CDs:
    
    %s
    Please have these ready before proceeding with the installation.  If you need to abort the installation and reboot please select "Reboot".
fi: Asennettavaksi merkityt ohjelmat tarvitsevat seuraavat CD-levyt.
    
    %s
    Jatka asennusta vasta kun nämä CD-levyt ovat saatavilla. Jos haluat keskeyttää asennukset ja käynnistää järjestelmän uudelleen, valitse "Käynnistä uudelleen".

en: The source drive /dev/%s cannot be selected as a target drive as well.
fi: Lähdelevyä /dev/%s ei voi valita myös kohteeksi.

en: The source drive has no partitions to be cloned.  You must first define partitions of type 'software RAID' on this drive before it can be cloned.
fi: Lähdelevyllä ei ole osioita, joiden määrittelyjä voitaisiin kopioida. Luo ensin osioita, joiden tyyppi on "ohjelmisto-RAID".

en: The source drive selected has partitions on it which are not of type 'software RAID'.
    
    These partitions will have to be removed before this drive can be cloned.
fi: Lähdelevyllä on osioita, joiden tyyppi ei ole "ohjelmisto-RAID".
    
    Nämä osiot on poistettava, jotta määrittelyt voidaan kopioida.

en: The source drive selected has partitions which are not constrained to the drive /dev/%s.
    
    These partitions will have to be removed or restricted to this drive before this drive can be cloned.
fi: Lähdelevyllä on osioita, jotka eivät rajoitu laitteelle /dev/%s.
    
    Nämä osiot on joko poistettava tai rajoitettava tälle levylle ennen kuin levyn määrittelyt voidaan kopioida.

en: The source drive selected has software RAID partition(s) which are members of an active software RAID device.
    
    These partitions will have to be removed before this drive can be cloned.
fi: Lähdelevyllä on ohjelmisto-RAID-osioita, jotka kuuluvat määriteltyyn ohjelmisto-RAID-laitteeseen.
    
    Nämä osiot on poistettava ennen kuin levyn määrittelyt voidaan kopioida.

en: The swap file must be between 1 and 2000 MB in size.
fi: Sivutustiedoston sallittu koko on 1 - 2000 Mt.

en: The system will be rebooted now.
fi: Järjestelmä käynnistetään uudelleen.

en: The target drive /dev/%s has a partition which cannot be removed for the following reason:
    
    "%s"
    
    This partition must be removed before this drive can be a target.
fi: Kohdelevyllä /dev/%s on osio, jota ei voida poistaa seuraavasta syystä:
    
    "%s"
    
    Tämä osio on poistettava ennen kuin tämä levy voi olla kohde.

en: The value you entered is not a valid number.
fi: Syötetyn koon pitää olla luku.

en: The volume group name "%s" is already in use. Please pick another.
fi: Taltioryhmän nimi "%s" on jo käytössä. Valitse jokin muu.

en: The z/IPL Boot Loader will be installed on your system after installation is complete. You can now enter any additional kernel and chandev parameters which your machine or your setup may require.
fi: z/IPL-käynnistyslatain asennetaan järjestelmään asennuksen valmistuttua. Voit syöttää nyt ytimen ja chandev:n lisäparametrejä, joita koneesi tai asennuksesi saattaa tarvita.

en: The z/IPL Boot Loader will now be installed on your system.
    
    The root partition will be the one you selected previously in the partition setup.
    
    The kernel used to start the machine will be the one to be installed by default.
    
    If you wish to make changes later after the installation feel free to change the /etc/zipl.conf configuration file.
    
    You can now enter any additional kernel parameters which your machine or your setup may require.
fi: z/IPL-käynnistyslatain asennetaan nyt järjestelmään.
    
    Juuriosio on se, jonka valitsit osiointiasetuksissa aiemmin.
    
    Järjestelmän käynnistykseen käytetään oletusydintä.
    
    Jos haluat tehdä muutoksia asennuksen jälkeen, voit muokata /etc/zipl.conf-asetustiedostoa.
    
    Nyt voit syöttää ytimen lisäparametrejä, joita kone tai asennus saattaa tarvita.

en: The z/IPL boot loader will be installed on your system.
fi: z/IPL-käynnistyslatain asennetaan järjestelmään.

en: There is no room left in the volume group to create new logical volumes. To add a logical volume you will need to reduce the size of one or more of the currently existing logical volumes
fi: Taltioryhmässä ei ole tilaa uusille loogisille taltioille. Jotta voisit lisätä loogisia taltioita, pienennä yhtä tai useampaa määriteltyä loogista taltiota.

en: There is not enough space on the device you selected for the swap partition.
fi: Sivutusosioksi valitulla laitteella ei ole tarpeeksi tilaa.

en: There was an error clearing the target drives.  Cloning failed.
fi: Kohdelevyjen tyhjennys epäonnistui. Kopiointi epäonnistui.

en: There was an error installing %s.  This can indicate media failure, lack of disk space, and/or hardware problems.  This is a fatal error and your install will be aborted.  Please verify your media and try your install again.
    
    Press the OK button to reboot your system.
fi: %s:n asennuksessa syntyi virhe. Tämä voi johtua asennusmedian virheestä,levytilan vähyydestä ja tai laiteongelmasta. Tämä on vakava virhe ja asennus keskeytyy. Tarkista asennusmedia ja yritä asennusta uudelleen.
    
    Valitse OK käynnistääksesi järjestelmän uudelleen.

en: These errors must be corrected prior to continuing with your install of %s.
fi: Nämä virheet pitää korjata ennen %sn asennuksen jatkamista.

en: This RAID device can have a maximum of %s spares. To have more spares you will need to add members to the RAID device.
fi: Tässä RAID-laitteessa voi olla korkeintaan %s varalevyä. Jos haluat lisää varalevyjä, RAID-laitteen jäseniä pitää lisätä.

en: This boot target cannot be deleted because it is for the %s system you are about to install.
fi: Tätä käynnistysvaihtoehtoa ei voida poistaa, koska sitä käyttää nyt asennettava %s.

en: This change in the value of the physical extent will require the sizes of the current logical volume requests to be rounded up in size to an integer multiple of the physical extent.
    
    This change will take affect immediately.
fi: Tämä muutos fyysisen varausyksikön kokoon vaatii nykyisten loogisten taltioiden kokovarausten pyöristämistä ylöspäin fyysisten varausyksikköjen koon monikertaan.
    
    Tämä muutos tulee voimaan välittömästi.

en: This change in the value of the physical extent will waste substantial space on one or more of the physical volumes in the volume group.
fi: Tämä muutos fyysisen varausyksikön kokoon tuhlaa merkittävästi tilaa yhdellä tai useammalla fyysisellä taltiolla taltioryhmässä.

en: This device is already being used for another boot entry.
fi: Tämä laite on jo käytössä toisella nimiöllä.

en: This group includes all the packages available.  Note that there are substantially more packages than just the ones in all the other package groups on this page.
fi: Tämä valitsee kaikki tarjolla olevat paketit. Huomaa, että se on paljon enemmän kuin kaikki tällä sivulla näkyvien muiden pakettiryhmien sisältö yhteensä.

en: This is the recommended option.
fi: Tämä on suositeltava vaihtoehto.

en: This label is already in use for another boot entry.
fi: Tämä nimiö on jo olemassa. Valitse toinen.

en: This mount point is invalid.  The %s directory must be on the / file system.
fi: Liitospiste on virheellinen. Hakemiston %s pitää sijaita /-tiedostojärjestelmässä.

en: This mount point must be on a linux file system.
fi: Tämän liitospisteen pitää sijaita Linux-tiedostojärjestelmässä.

en: This option installs a graphical desktop environment with tools for software development and system administration.
fi: Tämä valinta asentaa graafisen käyttöliittymän ja ohjelmistoja sovelluskehitykseen ja järjestelmän ylläpitoon.

en: This partition is holding the data for the hard drive install.
fi: Tätä osiota ei voi poistaa, koska se sisältää kiintolevyasennuksessa tarvittavan datan.

en: This partition is part of a LVM volume group.
fi: Tämä osio on osa taltioryhmää.

en: This partition is part of a RAID device.
fi: Tämä osio on osa RAID-laitetta.

en: This partition is part of the LVM volume group '%s'.
fi: Tämä osio on osa taltioryhmää "%s".

en: This partition is part of the RAID device /dev/md%s.
fi: Tämä osio on osa RAID-laitetta /dev/md%s.

en: This release of %s supports the ext3 journalling file system.  It has several benefits over the ext2 file system traditionally shipped in %s.  It is possible to migrate the ext2 formatted partitions to ext3 without data loss.
    
    Which of these partitions would you like to migrate?
fi: Tämä %s -versio tukee kirjanpidon sisältävää ext3-tiedostojärjestelmää.Sillä on useita etuja verrattuna ext2-tiedostojärjestelmään, jota %s perinteisesti käyttää. Ext2-tyyppiset osiot on mahdollista muuntaa ext3:ksi ilman tietojen häviämistä.
    
    Mitkä näistä osioista haluat muuntaa?

en: This system appears to have third party packages installed that overlap with packages included in %s. Because these packages overlap, continuing the upgrade process may cause them to stop functioning properly or may cause other system instability.  Please see the release notes for more information.
    
    Do you wish to continue the upgrade process?
fi: Järjestelmään on asennettu muiden osapuolten paketteja, jotka menevät päällekkäin %sn mukana tulevien pakettien kanssa. Tästä syystä päivityksen jatkaminen voi saada näiden pakettien ohjelmat toimimaan virheellisesti tai aiheuttaa järjestelmään muuta epävakautta. Katso lisätietoja julkaisutiedoista.
    
    Haluatko jatkaa päivitystä?

en: This system does not have an /etc/redhat-release file.  It is possible that this is not a %s system. Continuing with the upgrade process may leave the system in an unusable state.  Do you wish to continue the upgrade process?
fi: Järjestelmässä ei ole tiedostoa /etc/redhat-release. On mahdollista, ettei tämä ole %s -järjestelmä. Päivityksen jatkaminen voi saattaa järjestelmän käyttökelvottomaan tilaan. Haluatko jatkaa päivitystä?

en: This system user is already configured. You don't need to add this user here.
fi: Tämä järjestelmän käyttäjä on jo määritelty. Tätä käyttäjää ei tarvitse lisätä tästä.

en: This user id already exists.  Choose another.
fi: Tämä käyttäjätunnus on jo olemassa. Valitse toinen.

en: This will let you create a new boot loader configuration.  If you wish to switch boot loaders, you should choose this.
fi: Voit luoda uudet käynnistyslataimen asetukset. Jos haluat vaihtaa käynnistyslatainta, valitse tämä.

en: This will make no changes to boot loader configuration.  If you are using a third party boot loader, you should choose this.
fi: Tämä valinta ei muuta käynnistyslataimen asetuksia. Jos käytät erillistä käynnistyslatainta, valitse tämä.

en: This will update your current boot loader.
fi: Tämä päivittää nykyisen käynnistyslataimen.

en: Tibet & most of Xinjiang Uyghur
fi: Tiibet ja suurin osa Xinjiang Uyghurista

en: Time
fi: Aika

en: Time Zone Selection
fi: Aikavyöhykkeen valinta

en: To begin testing the CD media before installation press %s.
    
    Choose %s to skip the media test and start the installation.
fi: CD-levyjen tarkastus ennen asennusta: %s.
    
    Tarkastuksen ohitus ja asennuksen aloitus: %s.

en: To use RAID you must first create at least two partitions of type 'software RAID'.  Then you can create a RAID device which can be formatted and mounted.
fi: Ennen kuin voit määritellä RAID-laitteita, pitää ensin määritellä vähintään kaksi osiota, joiden tyypiksi tulee "Ohjelmistopohjainen RAID". Sen jälkeen voit luoda RAID-laitteen, joka voidaan alustaa ja liittää.

en: Too many spares
fi: Liian monta varalevyä

en: Too small
fi: Liian pieni

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total    :
fi: Yhteensä :

en: Total Progress:
fi: Koko asennuksen edistyminen:

en: Total Space:
fi: Yhteensä:

en: Total install size: %s
fi: Asennuksen vaatima levytila: %s

en: Total size
fi: Yhteensä

en: Total size:
fi: Yhteensä:

en: Transferring install image to hard drive...
fi: Siirretään asennusohjelmaa kiintolevylle...

en: True Color (24 Bit)
fi: Täysväri (24 bittiä)

en: Trusted Devices:
fi: Luotetut laitteet:

en: Turkish
fi: turkki

en: Type
fi: Tyyppi

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Unable To Delete
fi: Poistaminen ei onnistunut

en: Unable To Edit
fi: Muokkaus ei onnistunut

en: Unable to Change Drive Order for LILO
fi: LILOn levyjen järjestystä ei voitu vaihtaa

en: Unable to find any devices of the type needed for this installation type.  Would you like to manually select your driver or use a driver disk?
fi: Tälle asennustyypille tarvittavia laitteita ei löytynyt. Haluatko manuualisesti valita ajurin tai käyttää ajurilevykettä?

en: Unable to find install image %s
fi: Asennuksen levykuvaa %s ei löydy

en: Unable to instantiate a X hardware state object.
fi: X-laitteistotilaolion ilmentymää ei voida luoda.

en: Unable to load file!
fi: Tiedoston lataus epäonnistui!

en: Unable to load title bar
fi: Otsikkopalkin lataus epäonnistui

en: Unable to locate logical volume %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
fi: Taltioryhmän %s paikallistaminen kohdetta %s varten epäonnistui.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla OK.

en: Unable to locate partition %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
fi: Osion %s paikallistaminen kohdetta %s varten epäonnistui.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla OK.

en: Unable to locate raid device %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
fi: RAID-laitteen %s paikallistaminen kohdetta %s varten epäonnistui.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla OK.

en: Unable to locate volume group %s to use for %s.
    
    Press 'OK' to reboot your system.
fi: Taltioryhmän %s paikallistaminen kohdetta %s varten epäonnistui.
    
    Käynnistä järjestelmä uudelleen painamalla OK.

en: Unable to make boot floppy
fi: Levykkeen luonti epäonnistui.

en: Unable to merge header list.  This may be due to a missing file or bad media.  Press <return> to try again.
fi: Otsikkotietojen yhdistäminen epäonnistui. Syynä voi olla puuttuva tiedosto, tai viallinen asennuslevy. Paina Enteriä yrittääksesi uudelleen.

en: Unable to read comps file.  This may be due to a missing file or bad media.  Press <return> to try again.
fi: Tiedoston comps avaus epäonnistui. Syynä voi olla puuttuva tiedosto, tai viallinen asennuslevy. Paina Enteriä yrittääksesi uudelleen.

en: Unable to read header list.  This may be due to a missing file or bad media.  Press <return> to try again.
fi: Otsikkotietojen avaus epäonnistui. Syynä voi olla puuttuva tiedosto, virheellinen paketti tai viallinen asennuslevy. Paina Enteriä yrittääksesi uudelleen.

en: Unable to read the disc checksum from the primary volume descriptor.  This probably means the disc was created without adding the checksum.
fi: Levyn tarkistussummaa ei löydy. Tämä todennäköisesti merkitsee, että levy luotiin lisäämättä tarkistussummaa.

en: Unable to retrieve %s://%s/%s/%s.
fi: Haku epäonnistui: %s://%s/%s/%s.

en: Unable to retrieve the install image.
fi: Asennusohjelman ensimmäisen osan noutaminen ei onnistu

en: Unable to set vnc password - using no password!
fi: VNC:n salasanan asetus ei onnistunut - salasanaa ei käytetä!

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown Host
fi: Tuntematon kone

en: Unknown Linux system
fi: Tuntematon Linux-järjestelmä

en: Unknown Url method %s
fi: Tuntematon URL-tyyppi %s

en: Unknown card
fi: Tuntematon ohjain

en: Unknown driver disk kickstart source: %s
fi: Tuntematon ajurilevykkeen kickstart-lähde: %s

en: Unknown video card
fi: Tuntematon näytönohjain

en: Unprobed Monitor
fi: Näyttö (ei tunnistusta)

en: Unrecoverable Error
fi: Palautumaton häiriö

en: Unresolved Dependencies
fi: Selvittämättömät riippuvuudet

en: Unspecified video card
fi: Määrittelemätön näytönohjain

en: Update Disk Source
fi: Päivityslevykkeen lähde

en: Update boot loader configuration
fi: Käynnistyslataimen asetusten päivitys

en: Updates
fi: Päivitykset

en: Updates Disk
fi: Päivityslevyke

en: Upgrade
fi: Päivitys

en: Upgrade Boot Loader Configuration
fi: Käynnistyslataimen asetusten päivitys

en: Upgrade Examine
fi: Päivityksen tarkastelu

en: Upgrade Existing System
fi: Päivitä olemassa oleva järjestelmä

en: Upgrade Swap Partition
fi: Päivitä sivutusosio

en: Upgrade to begin
fi: Päivitys alkaa

en: Upgrades for this version of %s are only supported from Red Hat Linux 6.2 or higher.  This appears to be an older system.  Do you wish to continue the upgrade process?
fi: Päivitykset tälle %sn versiolle ovat tuettuja vain Red Hat 6.2:sta tai uudemmasta. Tämä järjestelmä on vanhempi. Haluatko jatkaa päivitystä?

en: Upgrading %s packages
fi: Päivitetään %s-paketteja

en: Upgrading %s-%s-%s.%s.
fi: Päivitetään %s-%s-%s.%s

en: Use GRUB Boot Loader
fi: Käytä GRUB-käynnistyslatainta

en: Use LILO Boot Loader
fi: Käytä LILO-käynnistyslatainta

en: Use Shadow Passwords
fi: Käytä varjosalasanoja

en: Use TLS connections
fi: Käytä TLS-yhteyksiä

en: Use _GRUB as the boot loader
fi: Käytä käynnistyslataimena _GRUBia

en: Use _LILO as the boot loader
fi: Käytä käynnistyslataimena _LILOa

en: Use _TLS lookups
fi: Käytä _TLS-tarkistusta

en: Use _broadcast to find NIS server
fi: Etsi NIS-palvelin _broadcastin avulla

en: Use a GRUB Password
fi: Käytä GRUB-salasanaa

en: Use a driver disk
fi: Käytä ajurilevykettä

en: Use dynamic IP configuration (BOOTP/DHCP)
fi: Säädä IP-asetukset dynaamisesti (BOOTP/DHCP)

en: Use non-anonymous ftp
fi: Käytä FTP:tä käyttäjätunnuksella

en: Used Space:
fi: Käytetty tila:

en: User Account Setup
fi: Käyttäjätunnuksen asetus

en: User Exists
fi: Käyttäjä on olemassa

en: User Name
fi: Käyttäjätunnus

en: User name
fi: Käyttäjätunnus

en: User names must contain only characters A-Z, a-z, and 0-9.
fi: Käyttäjätunnuksen tulee koostua merkeistä A-Z, a-z ja 0-9.

en: Using mouse type: %s
fi: Käytetään hiirityyppiä: %s

en: VSync Rate:
fi: Pystysynkronointitaajuus:

en: VSync Rate:
fi: Pystysynkronointitaajuus:

en: Video Card
fi: Näytönohjain

en: Video Card Configuration
fi: Näytönohjaimen määrittely

en: Video Card:
fi: Näytönohjain:

en: Video RAM
fi: Näyttömuisti

en: Video RAM:
fi: Näyttömuisti:

en: Volume Group Name:
fi: Taltioryhmän nimi:

en: Volume Group Names must be less than 128 characters
fi: Taltioryhmän nimen enimmäispituus on 127 merkkiä

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
fi: Vostok-asema, magneettinen etelänapa

en: W Amazonas
fi: Länsi-Amazonas

en: W Para, Rondonia
fi: Läntinen Para, Rondonia

en: Waiting for telnet connection...
fi: Odotetaan telnet-yhteyttä...

en: Wake Island
fi: Heräämissaari

en: Warn
fi: Varoita

en: Warn on violations
fi: Varoita loukkauksista

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning - No Firewall
fi: Varoitus - Ei palomuuria

en: Warning! This is pre-release software!
fi: Varoitus! Tämä on ennakkojulkaistu ohjelmisto!

en: Warning: %s
fi: Varoitus: %s

en: Warning: %s is not a valid port.
fi: Varoitus: %s ei kelpaa portiksi.

en: Warning: %s.
fi: Varoitus: %s.

en: Warning: Bad Token
fi: Varoitus: väärä syöte

en: Warnings During Automatic Partitioning
fi: Automaattisen osioinnin aikana saatuja varoituksia

en: We do not support changing the drive order for use with LILO.
fi: Levyjen järjestyksen vaihto ei ole tuettu LILOn kanssa.

en: Web site name:
fi: WWW-palvelimen nimi:

en: Welcome to %s
fi: %s - tervetuloa

en: Welcome to %s!
fi: %s - tervetuloa!

en: Welsh
fi: kymri

en: West Kazakhstan
fi: Länsi-Kazakstan

en: Western Australia
fi: Länsi-Australia

en: What device is your mouse located on?
fi: Mihin laitteeseen hiiri on kytketty?

en: What do you want to do now?
fi: Mitä haluat tehdä?

en: What language would you like to use during the installation process?
fi: Mitä kieltä asennuksen aikana käytetään?

en: What other user accounts would you like to have on the system? You should have at least one non-root account for normal work, but multi-user systems can have any number of accounts set up.
fi: Minkä käyttäjätunnuksen haluat järjestelmään itseäsi varten? Järjestelmässä on syytä olla ainakin yksi tavallinen (ei-pääkäyttäjän) tunnus tavallista työtä varten, mutta monen käyttäjän järjestelmiin voidaan luoda kuinka monta tunnusta tahansa.

en: What partition and directory on that partition hold the CD (iso9660) images for %s? If you don't see the disk drive you're using listed here, press F2 to configure additional devices.
fi: Mikä osio ja sillä oleva hakemisto sisältää %s-CD-levykuvat (iso9660)? Jos käyttämäsi levyasema ei näy tässä luettelossa, määrittele lisää laitteita painamalla F2.

en: What partition holds the root partition of your installation?
fi: Mikä osio on järjestelmän juuriosio?

en: What services should be allowed to pass through the firewall?
fi: Mitkä palvelut päästetään palomuurin läpi?

en: What time zone are you located in?
fi: Millä aikavyöhykkeellää olet?

en: What type of keyboard do you have?
fi: Millainen näppäimistö koneessa on?

en: What type of media contains the packages to be installed?
fi: Minkälainen tallenne sisältää asennettavat paketit?

en: What type of media contains the rescue image?
fi: Minkälainen tallenne sisältää pelastusdatan?

en: What type of system would you like to install?
fi: Minkälaisen järjestelmän haluat asentaa?

en: What would you like to do?
fi: Mitä haluat tehdä?

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
fi: Kun olet valmis, sulje komentotulkki ja järjestelmä käynnistetään uudelleen.

en: Where do you want to install the boot loader?
fi: Mihin haluat asentaa käynnistyslataimen?

en: Where do you want to install the bootloader?
fi: Mihin haluat asentaa käynnistyslataimen?

en: Which boot loader would you like to use?
fi: Mitä käynnistyslatainta haluat käyttää?

en: Which drive(s) do you want to use for this installation?
fi: Mitä levyä tai levyjä haluat käyttää asennuksen tekemiseen?

en: Which model keyboard is attached to this computer?
fi: Minkä mallinen näppäimistö tähän tietokoneeseen on liitetty?

en: Which model mouse is attached to this computer?
fi: Minkä mallinen hiiri tähän tietokoneeseen on liitetty?

en: Will try to connect again in 15 seconds...
fi: Yritetään uudelleen 15 sekunnin kuluttua...

en: Would you like to continue with the upgrade?
fi: Haluatko jatkaa päivitystä?

en: Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
fi: Haluatko jatkaa asennusta valitsemasi osiointijärjestelyn kanssa?

en: Would you like to perform a checksum test of the ISO image:
    
       %s?
fi: Haluatko tarkastaa ISO-levykuvan tarkistussumman:
    
       %s?

en: Wrong CDROM
fi: Väärä CD-levy

en: X Customization
fi: Mukauta X-asetuksia

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are about to delete a RAID device.
fi: Olet poistamassa RAID-laitteen.

en: You are about to delete all partitions on the device '/dev/%s'.
fi: Olet poistamassa kaikki osiot laitteelta /dev/%s.

en: You are about to delete the /dev/%s partition.
fi: Olet poistamassa osion /dev/%s.

en: You are about to delete the logical volume "%s".
fi: Olet poistamassa taltioryhmän "%s".

en: You are about to delete the volume group "%s".
    
    ALL logical volumes in this volume group will be lost!
fi: Olet poistamassa taltioryhmää "%s".
    
    KAIKKI taltioryhmän taltiot poistetaan!

en: You are trying to install on a machine which isn't supported by this release of %s.
fi: Yrität asentaa koneeseen, jota tämä %s:n versio ei tue.

en: You can configure the boot loader to boot other operating systems. It will allow you to select an operating system to boot from the list. To add additional operating systems, which are not automatically detected, click 'Add.' To change the operating system booted by default, select 'Default' by the desired operating system.
fi: Voit konfiguroida käynnistyslataimen käynnistämään muita käyttöjärjestelmiä. Voit valita sen avulla käynnistettäviä käyttöjärjestelmiä listasta. Jos haluat lisätä käyttöjärjestelmiä, joita ei automaattisesti tunnistettu, valitse "Lisää". Voit valita oletuksena käynnistyvän käyttöjärjestelmän valitsemalla "Oletus".

en: You can customize your firewall in two ways. First, you can select to allow all traffic from certain network interfaces. Second, you can allow certain protocols explicitly through the firewall. In a comma separated list, specify additional ports in the form 'service:protocol' such as 'imap:tcp'.
fi: Voit mukauttaa palomuuriasi kahdella tavalla. Ensinnäkin voit sallia kaiken liikenteen tietyistä verkkoliitännöistä. Toiseksi voi sallia tiettyjä protokollia palomuurin läpi. Kirjoita lisäportit pilkuilla erotettuna muodossa "palvelu:protokolla". Esimerkki: "imap:tcp".

en: You cannot create more than %s logical volumes per volume group.
fi: Taltioryhmään ei voida luoda enempää kuin %s loogista taltiota.

en: You cannot customize a disabled firewall.
fi: Et voi mukauttaa pois kytkettyä palomuuria.

en: You cannot delete a partition of a LDL formatted DASD.
fi: Et voi poistaa LDL-alusetettua DASD-osiota.

en: You cannot delete free space.
fi: Vapaata tilaa ei voi poistaa.

en: You cannot delete this partition, as it is an extended partition which contains %s
fi: Tätä osiota ei voi muokata, koska se on laajennettu osio, jossa on %s

en: You cannot delete this partition:
fi: Tätä osiota ei voida poistaa:

en: You cannot edit this partition, as it is an extended partition which contains %s
fi: Tätä osiota ei voi muokata, koska se on laajennettu osio, joka sisältää %s

en: You cannot edit this partition:
fi: Osiota ei voi muokata:

en: You cannot remove this physical volume because otherwise the volume group will be too small to hold the currently defined logical volumes.
fi: Et voi poistaa tätä fyysistä taltiota, koska muuten taltioryhmästä tulisi liian pieni määritellyille loogisille taltioille.

en: You do not have enough RAM to install %s on this machine.
fi: Tässä koneessa ei ole tarpeeksi keskusmuistia, jotta %s voitaisiin asentaa.

en: You do not have enough RAM to use the graphical installer.  Starting text mode.
fi: Koneessa ei ole tarpeeksi keskusmuistia graafista asennusta varten. Käynnistetään tekstiasennus.

en: You don't appear to have enough disk space to install the packages you've selected. You need more space on the following file systems:
fi: Levytilaa ei näytä olevan riittävästi valittujen pakettien asennukseen. Lisätilaa tarvitaan seuraavilla tiedostojärjestelmillä:

en: You don't appear to have enough file nodes to install the packages you've selected. You need more file nodes on the following file systems:
fi: I-solmuja ei ole riittävästi valittujen pakettien asennukseen. Tarvitset lisää i-solmuja seuraavissa tiedostojärjestelmissä:

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi: Järjestelmässä ei ole lainkaan Linux-osioita. Paina Enter päästäksesi komentotulkkiin. Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun suljet komentotulkin.

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
fi: Järjestelmässä ei näytä olevan ainuttakaan kiintolevyä! Haluatko määritellä ylimääräisiä laitteita?

en: You entered an invalid IP address.
fi: Syötit virheellisen IP-osoitteen.

en: You have allocated less swap space (%dM) than available RAM (%dM) on your system.  This could negatively impact performance.
fi: Sivutustilaa on varattu vähemmän (%d Mt) kuin järjestelmässä on keskusmuistia (%d Mt). Tämä saattaa heikentää suorituskykyä.

en: You have chosen to remove all Linux partitions (and ALL DATA on them) on the following drives:%s
    Are you sure you want to do this?
fi: Olet valinnut kaikki Linux-osiot (ja niiden KAIKKI TIEDOT) poistettavaksi näiltä levyiltä:%s
    Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: You have chosen to remove all partitions (ALL DATA) on the following drives:%s
    Are you sure you want to do this?
fi: Olet valinnut kaikki osiot (KAIKKI TIEDOT) poistettavaksi näiltä levyiltä:%s
    Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: You have chosen to use a pre-existing partition for this installation without formatting it. We recommend that you format this partition to make sure files from a previous operating system installation do not cause problems with this installation of Linux. However, if this partition contains files that you need to keep, such as home directories, then  continue without formatting this partition.
fi: Olet valinnut olemassa olevan osion asennuksen kohteeksi ilman alustusta. On suositeltavaa alustaa osio, jotta edellisen asennuksen tiedostot eivät häiritse uutta asennusta. Jos osiolla kuitenkin on tiedostoja, jotka halutaan säilyttää (esimerkiksi kotihakemistot), jatka alustamatta osiota.

en: You have elected to not install any boot loader. It is strongly recommended that you install a boot loader unless you have an advanced need.  A boot loader is almost always required in order to reboot your system into Linux directly from the hard drive.
    
    Are you sure you want to skip boot loader installation?
fi: Et ole valinnut mitään käynnistyslatainta asennettavaksi. Käynnistyslataimen asentaminen on hyvin suositeltavaa lukuunottamatta erikoistapauksia. Käynnistyslatain on lähes aina välttämätön edellytys sille, että kone voidaan käynnistää Linuxiin suoraan kiintolevyltä.
    
    Haluatko varmasti ohittaa käynnistyslataimen asennuksen?

en: You have multiple devices which could serve as sources for a driver disk.  Which would you like to use?
fi: Koneessa on useita laitteita, jotka soveltuvat lähteiksi ajurilevykkeelle. Mitä niistä käytetään?

en: You have multiple devices which could serve as sources for an update disk.  Which would you like to use?
fi: Koneessa on useita laitteita, jotka voivat toimia lähteinä päivityslevykkeelle. Mitä niistä käytetään?

en: You have multiple network devices on this system. Which would you like to install through?
fi: Koneessa on useita verkkolaitteita. Minkä kautta haluat asentaa?

en: You have no active network devices.  Your system will not be able to communicate over a network by default without at least one device active.
    
    NOTE: If you have a PCMCIA-based network adapter you should leave it inactive at this point. When you reboot your system the adapter will be activated automatically.
fi: Aktiivisia verkkolaitteita ei ole. Järjestelmä ei pysty käyttämään verkkoa hyväkseen ilman aktiivisia verkkolaitteita.
    
    HUOM: Jos koneessa on PCMCIA-liitäntäinen verkkokortti, se on syytä jättää aktivoimatta tässä vaiheessa. Kun kone käynnistyy asennuksen jälkeen, kortti aktivoidaan automaattisesti.

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
fi: Et ole valinnut juuriosiota (/), joka tarvitaan, jotta %sn asennusta voidaan jatkaa.

en: You have not selected a monitor type.  It is recommended you choose the closest matching model in order to have the highest possible display quality.
fi: Näytön tyyppiä ei ole valittu. On suositeltavaa valita lähin vastaava näyttömalli, jotta saavutetaan paras mahdollinen kuvanlaatu.

en: You have not specified a hostname.
fi: Et ole määritellyt konenimeä.

en: You have not specified a hostname.  Depending on your network environment this may cause problems later.
fi: Konenimeä ei ole määritelty. Riippuen verkon asetuksista, tämä voi tuottaa ongelmia myöhemmin.

en: You have not specified a swap partition.  Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
fi: Et ole valinnut sivutusosiota. Vaikka se ei kaikissa tapauksissa ole ehdottoman välttämätön, se parantaa useimmissa asennuksissa suorituskykyä huomattavasti.

en: You have not specified the field "%s".  Depending on your network environment this may cause problems later.
fi: Kenttää "%s" ei ole täytetty. Riippuen verkon asetuksista, tämä voi tuottaa ongelmia myöhemmin.

en: You have selected not to install a boot loader on your system.  You will have to create a boot disk to boot your system with this option.
    
    Would you like to continue and not install a boot loader?
fi: Et ole valinnut käynnistyslataimen asennusta. Joudut luomaan sen takia käynnistyslevykkeen, jotta järjestelmä voidaan käynnistää.
    
    Haluatko jatkaa ilman käynnistyslataimen asennusta?

en: You have specified more than 32 swap devices.  The kernel for %s only supports 32 swap devices.
fi: Olet valinnut yli 32 sivutuslaitetta. %sn ydin tukee vain 32 sivutuslaitetta.

en: You have specified that the group '%s' should be installed.  This group does not exist. Would you like to continue or abort your installation?
fi: Valitsit ryhmän "%s" asennettavaksi. Sitä ei kuitenkaan löydy. Haluatko jatkaa vai keskeyttää asennuksen?

en: You have specified that the package '%s' should be installed.  This package does not exist. Would you like to continue or abort your installation?
fi: Olet valinnut paketin "%s" asennettavaksi. Sitä ei kuitenkaan löydy. Halautko jatkaa vai keskeyttää asennuksen?

en: You must create a /boot/efi partition of type FAT and a size of 50 megabytes.
fi: On luotava /boot/efi-osio, jonka tyyppi on FAT ja koko 50 megatavua.

en: You must create a PPC PReP Boot partition.
fi: On luotava PPC PReP -käynnistysosio.

en: You must enter a directory.
fi: Hakemiston nimi on annettava.

en: You must enter a server name.
fi: Palvelimen nimi on annettava.

en: You must enter both a valid IP address and a netmask.
fi: On syötettävä sekä kelvollinen IP-osoite että verkkopeite.

en: You must enter valid IP information to continue
fi: On syötettävä kelvolliset IP-tiedot, jotta voidaan jatkaa

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
fi: Pääkäyttäjän salana pitää syöttää ja vahvistaa, jotta voidaan jatkaa.

en: You must first select a partition to delete.
fi: Valitse ensin poistettava osio.

en: You must provide a user name
fi: Käyttäjätunnus on annettava

en: You must select a partition to edit
fi: Valitse muokattava osio

en: You must select at least one language to install.
fi: Asennettavaksi pitää valita ainakin yksi kieli.

en: You must specify a label for the entry
fi: Nimiö on määriteltävä

en: You need to pick a video card before X configuration can continue.  If you want to skip X configuration entirely choose the 'Skip X Configuration' button.
fi: Näytönohjain on valittava ennen X:n asetusten teon jatkamista. Jos haluat ohittaa X:n asetukset kokonaan, valitse "Ohita X-asetukset"-painike.

en: You need to select at least one hard drive to have %s installed onto.
fi: On valittava ainakin yksi levy, jolle %s asennetaan.

en: You should use a normal user account for most activities on your system. By not using the root account casually, you'll reduce the chance of disrupting your system's configuration.
fi: Järjestelmää kannattaa käyttää lähinnä tavallisella käyttäjätunnuksella. Riski järjestelmäasetusten vioittumisesta pienenee, kun et käytä pääkäyttäjän tunnusta huolettomasti.

en: Your %s partition is less than %s megabytes which is lower than recommended for a normal %s install.
fi: %s-osiosi koko on alle %s megatavua, joka on vähemmän kuin normaalille %s -asennukselle suositellaan.

en: Your boot floppy appears to be invalid.  This is likely due to a bad floppy.  Please make sure that you have a good floppy in the first floppy drive.
fi: Käynnistyslevykettä luotaessa tapahtui virhe. Varmista, että ensimmäisessä levykeasemassa on alustettu levyke.

en: Your boot loader password is less than six characters.  We recommend a longer boot loader password.
    
    Would you like to continue with this password?
fi: Käynnistyslataimen salasana on alle kuuden merkin pituinen. Suosittelemme pitempää salasanaa.
    
    Haluatko jatkaa tällä salasanalla?

en: Your desktop environment is:
fi: Työpöytäympäristö on:

en: Your dynamic IP request returned IP configuration information, but it did not include a DNS nameserver. If you know what your nameserver is, please enter it now. If you don't have this information, you can leave this field blank and the install will continue.
fi: Dynaamisen IP:n kysely palautti IP-konfiguraation tiedot, mutta ei nimipalvelimen tietoja. Jos tiedät nimipalvelimen IP-osoitteen, syötä se nyt. Jos et tiedä sitä, voit jättää tämän kentän tyhjäksi ja asennus jatkuu siitä huolimatta.

en: Your root partition is less than 250 megabytes which is usually too small to install %s.
fi: Juuriosiosi koko on alle 250 megatavua, mikä on yleensä liian vähän %sn asennusta varten.

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions.  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi: Koneessa on likaisesti suljettuja tiedostojärjestelmiä, joita et valinnut liitettäväksi. Paina enteriä, niin komentotulkki käynnistyy ja voit tarkistaa sekä liittää tiedostojärjestelmät. Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun suljet komentotulkin.

en: Your system has been mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. If you would like to make your system the root environment, run the command:
    
    	chroot %s
    
    The system will reboot automatically when you exit from the shell.
fi: Järjestelmä on liitetty %s-hakemistoon.
    
    Paina Enter päästäksesi komentotulkkiin. Jos haluat valita juuriympäristöksi oman järjestelmäsi, aja tämä komento:
    
    	chroot %s
    
    Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti, kun poistut komentotulkista.

en: Your system is mounted under the %s directory.
fi: Järjestelmäsi on liitetty %s-hakemistoon.

en: Your system will be setup to use the frame buffer driver for the X Window System.  If you do not want to setup the X Window System, choose 'Skip X Configuration' below.
fi: Järjestelmäsi asetetaan käyttämään frame buffer -ajuria X:ssä. Jos et halua muuttaa X:n asetuksia, valitse "Ohita X-asetukset".

en: Your system will now be rebooted.
fi: Järjestelmä käynnistetään uudelleen.

en: Your system will now be rebooted...
fi: Järjestelmä käynnistetään uudelleen...

en: Your system's state has been successfully written to the floppy. Your system will now be reset.
fi: Järjestelmän tila on kirjoitettu levykkeelle. Järjestelmä käynnistetään uudelleen.

en: Your video ram size can not be autodetected.  Choose your video ram size from the choices below:
fi: Näyttömuistin määrää ei voitu selvittää automaattisesti. Valitse se alla olevasta listasta:

en: Zaporozh'ye, E Lugansk
fi: Zaporozh'ye, Itä-Lugansk

en: Zulu
fi: zulu

en: _Abort
fi: _Keskeytä

en: _Activate on boot
fi: _Aktivoi käynnistyksessä

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Admin Server:
fi: H_allintapalvelin:

en: _Allow incoming:
fi: S_alli sisääntuleva:

en: _Automatically partition
fi: _Automaattinen osiointi

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Cancel
fi: _Peruuta

en: _Change Drive Order
fi: _Muuta levyjen järjestystä

en: _Change boot loader
fi: _Vaihda käynnistyslatainta

en: _Choose monitor type
fi: _Valitse näytön tyyppi

en: _Color Depth:
fi: _Värisyvyys:

en: _Configure Firewall
fi: _Aseta palomuuri

en: _Confirm:
fi: _Vahvista:

en: _Continue
fi: _Jatka

en: _Create new boot loader configuration
fi: _Luo uudet käynnistyslataimen asetukset

en: _Custom
fi: _Mukauta

en: _Custom firewall
fi: Mukauta pal_omuuria

en: _Customize software packages to be installed
fi: _Muokkaa asettavien pakettien listaa

en: _Debug
fi: _Vianjäljitys

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Device
fi: _Laite

en: _Do not install a boot loader
fi: Älä asenna _käynnistyslatainta

en: _Do not install packages that have dependencies
fi: Älä _asenna paketteja, joilla on riippuvuuksia

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Emulate 3 buttons
fi: Matki 3-näppäimistä _hiirtä

en: _Enable firewall
fi: Ota _palomuuri käyttöön

en: _End Cylinder:
fi: Loppusylint_eri:

en: _Exit
fi: _Poistu

en: _File System Type:
fi: _Tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: _Fixed size
fi: _Kiinteä koko

en: _Flat View
fi: _Näytä kaikki

en: _Force LBA32 (not normally required)
fi: _Pakota LBA32 käyttöön (ei yleensä tarpeen)

en: _Format
fi: _Alusta

en: _Format partition as:
fi: _Alusta juuriosio muotoon:

en: _Format partition?
fi: _Alustetaanko osio?

en: _Gateway
fi: _Yhdyskäytävä

en: _General kernel parameters
fi: Yleiset ytimen parametrit

en: _Graphical
fi: _Graafinen

en: _IP Address
fi: _IP-osoite

en: _Install %s
fi: _Asenna %s

en: _Install anyway
fi: _Asenna silti

en: _Install default software packages
fi: _Asenna oletusohjelmat

en: _Install packages to satisfy dependencies
fi: Asenna r_iippuvuuksien vaatimat paketit

en: _Label
fi: _Nimiö

en: _Location
fi: _Sijainti

en: _Logical Volume Name:
fi: _Loogisen taltion nimi:

en: _Make boot disk
fi: _Luo käynnistyslevyke

en: _Model
fi: _Malli

en: _Modify Partition
fi: _Muokkaa osiota

en: _Mount Point:
fi: _Liitospiste:

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Package
fi: _Paketti

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Personal Desktop
fi: _Henkilökohtainen työpöytä

en: _Physical Extent:
fi: _Fyysinen varausyksikkö:

en: _Point to Point (IP)
fi: _Kaksipisteyhteys (IP)

en: _Primary DNS
fi: 1. _nimipalvelin

en: _Proceed
fi: _Jatka

en: _RAID Members:
fi: _RAID-jäsenet:

en: _Reboot
fi: _Käynnistä uudelleen

en: _Release Notes
fi: Ve_rsiotiedote

en: _Retry
fi: _Uudelleen

en: _Screen Resolution:
fi: Ruudun re_soluutio:

en: _Secondary DNS
fi: 2. n_imipalvelin

en: _Security Enhanced Linux (SELinux) Extensions:
fi: _Turvaparannettu Linux (SELinux) -laajennokset:

en: _Select All
fi: Valit_se kaikki

en: _Select individual packages
fi: Valikoi yksittäi_siä paketteja

en: _Server
fi: _Palvelin

en: _Size (MB)
fi: _Koko (Mt)

en: _Size (MB):
fi: _Koko (Mt):

en: _Skip X configuration
fi: Ohita X-a_setukset

en: _Skip boot loader updating
fi: Ohita käynnisty_slataimen päivitys

en: _Start Cylinder:
fi: Alku_sylinteri:

en: _Tertiary DNS
fi: 3. ni_mipalvelin

en: _Text
fi: _Tekstitila

en: _Tree View
fi: _Puunäkymä

en: _Trusted devices:
fi: Luo_tetut laitteet:

en: _Unselect all in group
fi: _Poista ryhmän kaikki paketit

en: _Update boot loader configuration
fi: _Käynnistyslataimen asetusten päivitys

en: _Upgrade an existing installation
fi: _Päivitä olemassa oleva asennus

en: _Use a boot loader password
fi: _Käynnistyslataimen salasana:

en: _Vertical Sync:
fi: Pystysynkronointitaajuus:

en: _Video card RAM:
fi: _Näytönohjaimen muisti:

en: _Volume Group Name:
fi: _Taltioryhmän nimi:

en: _Workstation
fi: _Työasema

en: _Yes, I would like to create a boot diskette
fi: _Haluan luoda käynnistyslevykeen

en: _automatically via DHCP
fi: _automaattisesti DHCP:llä

en: _manually
fi: _käsin

en: a partition which is a member of a LVM Volume Group.
fi: osio, joka kuuluu taltioryhmään.

en: a partition which is a member of a RAID array.
fi: osio, joka on RAID-ryhmän jäsen.

en: automatically via DHCP
fi: automaattisesti DHCP:llä

en: central China - Gansu, Guizhou, Sichuan, Yunnan, etc.
fi: Keski-Kiina - Gansu, Guizhou, Sichuan, Yünnan, jne.

en: central Crimea
fi: Keski-Krim

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
fi: Itä- ja Etelä-Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, Länsi-Timor

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
fi: Itä-Kiina - Beijing, Guangdong, Shanghai, jne.

en: east Dem. Rep. of Congo
fi: Itäinen Kongon demokraattinen tasavalta

en: east Uzbekistan
fi: Itä-Uzbekistan

en: east coast, north of Scoresbysund
fi: Itärannikko, Scoresbysundin pohjoispuoli

en: horizontal
fi: vaakasuunnassa

en: loader has already been run.  Starting shell.
fi: latain on jo ajettu. Käynnistetään kuori.

en: mainland
fi: manner

en: manually
fi: käsin

en: most locations
fi: useimmat paikat

en: most locations (CB,CC,CH,CN,ER,FM,LP,LR,MN,NQ,RN,SA,SE,SF,SJ,SL,TM)
fi: useimmat paikat (CB,CC,CH,CN,ER,FM,LP,LR,MN,NQ,RN,SA,SE,SF,SJ,SL,TM)

en: no suggestion
fi: ei ehdotusta

en: northeast Mali
fi: Koillis-Mali

en: of the image:
    
    %s
fi: levykuvasta:
    
    %s

en: or use:
fi: tai käytä:

en: peninsular Malaysia
fi: Malesian niemimaa

en: software RAID
fi: ohjelmisto-RAID

en: southwest Mali
fi: Lounas-Mali

en: southwest Xinjiang Uyghur
fi: Lounainen Xinjiang Uyghur

en: the partition in use by the installer.
fi: osio on asennusohjelman käytössä.

en: vertical
fi: pystysuunnassa

en: west & central Borneo
fi: Länsi- ja Keski-Borneo

en: west Dem. Rep. of Congo
fi: Läntinen Kongon demokraattinen tasavalta

en: west Uzbekistan
fi: Länsi-Uzbekistan

en: z/IPL Boot Loader Configuration
fi: z/IPL-käynnistyslataimen asetukset

en: z/IPL Configuration
fi: z/IPL-asetukset
