gnome-control-center 1.99.0 - en to fi translation catalogue (678 entries)

en: %d minute until the next break | %d minutes until the next break
fi[0]: %d minuutti seuraavaan taukoon
fi[1]: %d minuuttia seuraavaan taukoon

en: %i of %i
fi: %i / %i

en: %s is the path where the theme files will be installed. This can not be selected as the source location
fi: %s on polku, jonne teematiedostot asentuvat. Tätä ei voi valita lähdesijainniksi

en: /_About
fi: /_Tietoja

en: /_Preferences
fi: /_Asetukset

en: /_Take a Break
fi: /_Pidä tauko

en: <Unknown Action>
fi: <Tuntematon toiminto>

en: <b>Applications</b>
fi: <b>Sovellukset</b>

en: <b>Behavior and Appearance</b>
fi: <b>Toiminta ja ulkonäkö</b>

en: <b>Cannot start the preferences application for your window manager</b>
    
    %s
fi: <b>Ikkunointiohjelmasi asetusohjelmaa ei voi käynnistää</b>
    
    %s

en: <b>Cursor Blinking</b>
fi: <b>Kohdistimen vilkunta</b>

en: <b>Desktop _Wallpaper</b>
fi: <b>Työpöydän t_austa</b>

en: <b>Double-Click Timeout </b>
fi: <b>Kaksoisnapsautuksen aikaraja</b>

en: <b>Drag and Drop</b>
fi: <b>Veto ja pudotus</b>

en: <b>Enable Bo_unce Keys</b>
fi: <b>Käytä _kimmonäppäimiä</b>

en: <b>Enable Slo_w Keys</b>
fi: <b>Käytä h_itaita näppäimiä</b>

en: <b>Enable _Mouse Keys</b>
fi: <b>Käytä _hiirinäppäimiä</b>

en: <b>Enable _Repeat Keys</b>
fi: <b>Käytä _toistonäppäimiä</b>

en: <b>Enable _Sticky Keys</b>
fi: <b>Kä_ytä pohjaan jääviä näppäimiä</b>

en: <b>Features</b>
fi: <b>Ominaisuudet</b>

en: <b>Font Rendering</b>
fi: <b>Kirjasimien piirtyminen</b>

en: <b>Hinting</b>:
fi: <b>Ohjeistus</b>:

en: <b>Locate Pointer</b>
fi: <b>Paikanna osoitin</b>

en: <b>Mouse Orientation</b>
fi: <b>Hiiren asento</b>

en: <b>Preview</b>
fi: <b>Esikatselu</b>

en: <b>Repeat Keys</b>
fi: <b>Toistonäppäimet</b>

en: <b>Smoothing</b>:
fi: <b>Pehmennys</b>:

en: <b>Speed</b>
fi: <b>Nopeus</b>

en: <b>Subpixel order</b>:
fi: <b>Osapikselien järjestys</b>:

en: <b>Support</b>
fi: <b>Tuki</b>

en: <b>Toggle Keys</b>
fi: <b>Piippaavat näppäimet</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
fi: <b>_Automaattinen välipalvelimen määritys</b>

en: <b>_Desktop Colors</b>
fi: <b>_Työpöydän värit</b>

en: <b>_Direct internet connection</b>
fi: <b>_Suora internet-yhteys</b>

en: <b>_Lock screen to enforce typing break</b>
fi: <b>_Lukitse näyttö, jotta tauko on pakko pitää</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
fi: <b>_Välipalvelinten asetus käsin</b>

en: <b>_Use authentication</b>
fi: <b>_Todentaminen käytössä</b>

en: <i><small><b>Note:</b> Changes to this setting will not take effect until you next log in.</small></i>
fi: <i><small><b>Huomaa:</b> Tämän asetuksen muutokset tulevat voimaan vasta seuraavan kerran sisään kirjauduttaessa.</small></i>

en: <i>Fast</i>
fi: <i>Nopea</i>

en: <i>High</i>
fi: <i>Korkea</i>

en: <i>Large</i>
fi: <i>Suuri</i>

en: <i>Low</i>
fi: <i>Matala</i>

en: <i>Slow</i>
fi: <i>Hidas</i>

en: <i>Small</i>
fi: <i>Pieni</i>

en: <small><i><b>Note:</b> Changes to this setting will not take effect until you next log in.</i></small>
fi: <small><i><b>Huomaa:</b> Tämän asetuksen muutokset tulevat voimaan vasta seuraavan kerran sisään kirjauduttaessa.</i></small>

en: <small><i>Fast</i></small>
fi: <small><i>Nopea</i></small>

en: <small><i>Long</i></small>
fi: <small><i>Pitkä</i></small>

en: <small><i>Short</i></small>
fi: <small><i>Lyhyt</i></small>

en: <small><i>Slow</i></small>
fi: <small><i>Hidas</i></small>

en: <span size="larger" weight="bold">Install a Theme</span>
fi: <span size="larger" weight="bold">Asenna teema</span>

en: <span size="larger" weight="bold">Save Theme to Disk</span>
fi: <span size="larger" weight="bold">Tallenna teema levylle</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Apply new font?</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Otetaanko uusi kirjasin käyttöön?</span>

en: A MIME type with that name already exists, overwrite?
fi: Tämän niminen MIME-tyyppi on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: A computer break reminder.
fi: Tietokoneen käyttötauoista muistuttava ohjelma.

en: ABCDEFG
fi: ABCDEFGÅÄÖ

en: A_vailable layouts:
fi: _Mahdolliset asettelut:

en: A_vailable options:
fi: _Mahdolliset valinnat:

en: About GNOME Typing Monitor
fi: Gnomen kirjoituksen tarkkailin

en: About this application
fi: Tietoja tästä sovelluksesta

en: Accel Mode
fi: Pikanäppäintila

en: Accelerator key
fi: Pikanäppäin

en: Accelerator keycode
fi: Pikanäppäinkoodi

en: Accelerator modifiers
fi: Pikanäppäimen muunnosnäppäimet

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Accessibility Settings
fi: Esteettömyysasetukset

en: Action
fi: Toiminto

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Add File Type
fi: Lisää tiedostotyyppi

en: Add Service
fi: Lisää palvelu

en: Add Wallpapers
fi: Lisää taustoja

en: Add _File Type...
fi: Lisää _tiedostotyyppi...

en: Add _Service...
fi: Lisää _palvelu...

en: Add...
fi: Lisää...

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: All_ow postponing of breaks
fi: S_alli taukojen lykkäys

en: Antialiasing
fi: Pehmennys

en: Apply _Background
fi: Käytä _taustaa

en: Apply _Font
fi: Käytä _kirjasinta

en: Are you sure you want to permanently delete this entry?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kohdan pysyvästi?

en: Assign shortcut keys to commands
fi: Liitä pikanäppäimiä komentoihin

en: Assistive Technology Preferences
fi: Esteettömyysohjelma-asetukset

en: Assistive Technology Support
fi: Esteettömyysohjelmatuki

en: Audio
fi: Ääni

en: Autoconfiguration _URL:
fi: Automaattiasetuksen _URL:

en: Basic
fi: Perusteet

en: Beep if key is re_jected
fi: Piippaa kun painallus _jää huomiotta

en: Beep when _features turned on or off from keyboard
fi: Piippaa, kun _ominaisuuksia otetaan käyttöön tai poistetaan
    käytöstä näppäimistön avulla

en: Beep when _modifier is pressed
fi: P_iippaa, kun muunnosnäppäintä painetaan

en: Beep when an LED is turned on and two beeps when one is turned off.
fi: Piippaa kerran, kun jokin näppäimistön valoista syttyy ja kahdesti kun sammuu.

en: Beep when key is:
fi: Piippaa kun näppäin on:

en: Best _shapes
fi: Parhaat _muodot

en: Best co_ntrast
fi: Paras _kontrasti

en: Break reminder
fi: Taukomuistutin

en: Brightness down
fi: Vähennä kirkkautta

en: Brightness down's shortcut.
fi: Kirkkautta vähentävä pikanäppäin.

en: Brightness up
fi: Lisää kirkkautta

en: Brightness up's shortcut.
fi: Kirkkautta lisäävä pikanäppäin.

en: Browse icons
fi: Selaa kuvakkeita

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: C_hoose...
fi: _Valitse...

en: C_ustom Editor
fi: M_uu editori:

en: C_ustom Mail Reader:
fi: M_uu postiohjelma:

en: C_ustom Terminal:
fi: M_uu pääte:

en: C_ustom Web Browser:
fi: M_uu WWW-selain:

en: C_ut
fi: _Leikkaa

en: Callback
fi: Paluukutsu

en: Callback to be issued when data are to be converted from GConf to the widget
fi: Funktio, jota kutsutaan, kun data muuntuu GConfista säätimeen

en: Callback to be issued when data are to be converted to GConf from the widget
fi: Funktio, jota kutsutaan, kun data muuntuu säätimestä GConfiin

en: Callback to be issued when property editor object data is to be freed
fi: Funktio, joka saa kutsun kun ominaisuusmuokkainolion dataa ollaan vapauttamassa

en: Cannot create the directory "%s".
    This is needed to allow changing cursors.
fi: Hakemiston "%s" luonti epäonnistui.
    Tätä tarvittaisiin osoittimien vaihtamiseksi.

en: Cannot determine user's home directory
fi: Virhe käyttäjän kotihakemiston määrittämisessä

en: Capplet directory object
fi: Hallintasovelmien hakemisto-olio

en: Capplet directory that this view is viewing
fi: Tämän näkymän näyttämä hallintasovelmien hakemisto

en: Cate_gory:
fi: _Luokka:

en: Category
fi: Luokka

en: Centered
fi: Keskellä

en: Change screen resolution
fi: Muuta näytön tarkkuutta

en: Change set
fi: Muutosjoukko

en: Change your Desktop Background settings
fi: Muuta työpöydän taustan asetuksia

en: Check if breaks are allowed to be postponed
fi: Tarkista, voiko taukoja lykätä

en: Choose a file category
fi: Valitse tiedostoluokka

en: Click for a list of keyboard navigation schemes.
fi: Napsauta saadaksesi luettelon näppäimistönavigointityyleistä.

en: Close and _Log Out
fi: Sulje ja _kirjaudu ulos

en: Co_mmand:
fi: Ko_mento:

en: Connecting...
fi: Yhdistyy...

en: Control theme
fi: Säädinteema

en: Controls
fi: Säätimet

en: Conversion from widget callback
fi: Säätimestämuunnoksen kutsu

en: Conversion to widget callback
fi: Säätimeenmuunnoksen kutsu

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeus:

en: Could not initialize Bonobo
fi: Bonobon alustus epäonnistui

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this command exists.
fi: Komennon suoritus ei onnistunut: %s
    Tarkista, että tämä komento on olemassa.

en: Couldn't find the file '%s'.
    
    Please make sure it exists and try again, or choose a different background picture.
fi: Tiedostoa "%s" ei löydy.
    
    Varmista, että se on olemassa ja yritä uudelleen tai valitse toinen taustakuva.

en: Couldn't load sound file %s as sample %s
fi: Äänitiedoston %s latautuminen ääneksi %s epäonnistui

en: Couldn't load the Glade file.
    Make sure that this daemon is properly installed.
fi: Glade-tiedoston lataaminen ei onnistunut.
    Varmista, että tämä daemon on asennettu oikein.

en: Couldn't put the machine to sleep.
    Verify that the machine is correctly configured.
fi: Koneen virransäästötilan aktivointi ei onnistunut.
    Tarkista, että tietokoneesi asetukset ovat oikein.

en: Current URI index
fi: Nykyinen URI-numero

en: Current URI index - starts from 1
fi: Nykyinen URI-numero - alkaa yhdestä

en: Cursor Size
fi: Osoittimen koko

en: Cursor Theme
fi: Osoittimen teema

en: Cursor _blinks in text boxes and fields
fi: _Kohdistin vilkkuu tekstilaatikoissa

en: Cursors
fi: Osoittimet

en: Custom
fi: Muu

en: Custom Editor Properties
fi: Muun editorin ominaisuudet

en: Custom data required by the specific property editor
fi: Tietyn ominaisuusmuokkaimen vaatima muu data

en: Custom theme
fi: Muu teema

en: Customize the appearance of toolbars and menubars in applications
fi: Muokkaa sovelmien työkalupalkkien ja valikkojen ulkoasua

en: D_efault action:
fi: _Oletustoiminto:

en: De_tails...
fi: _Lisätiedot...

en: Default Cursor
fi: Oletusosoitin

en: Default Cursor - Current
fi: Oletusosoitin - nykyinen

en: Default Mail Reader
fi: Oletusarvoinen postiohjelma

en: Default Settings
fi: Oletusasetukset

en: Default Terminal
fi: Oletusarvoinen pääte

en: Default Text Editor
fi: Oletusarvoinen tekstieditori

en: Default Web Browser
fi: Oletusarvoinen WWW-selain

en: Default Window Manager
fi: Oletusarvoinen ikkunointiohjelma

en: Default _action:
fi: Oletus_toiminto:

en: Del_ay:
fi: _Viive:

en: Delay between keypress and pointer mo_vement:
fi: Aloita _liike, kun painalluksesta on kulunut:

en: Delete
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Desktop Background
fi: Työpöydän tausta

en: Desktop Background Preferences
fi: Työpöydän taustan asetukset

en: Desktop properties manager.
fi: Työpöydän asetusten hallinta.

en: Detailed documentation
fi: Yksityiskohtainen ohje

en: Disa_ble if two keys pressed together
fi: Poi_sta käytöstä jos kahta näppäintä painetaan samalla

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Display a dialog when there are errors running XScreenSaver
fi: Näytä ikkuna, kun XScreenSaverin suorittamisessa on ongelmia.

en: Do _not apply font
fi: _Älä käytä kirjasinta

en: Do you want to activate Slow Keys?
fi: Haluatko ottaa hitaat näppäimet käyttöön?

en: Do you want to activate Sticky Keys?
fi: Haluatko ottaa pohjaan jäävät näppäimet käyttöön?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
fi: Haluatko poistaa hitaat näppäimet käytöstä?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
fi: Haluatko poistaa pohjaan jäävät näppäimet käytöstä?

en: Do you want to keep this resolution?
fi: Haluatko käyttää tätä tarkkuutta?

en: Downloading...
fi: Tallentuu...

en: Duration of the break when typing is disallowed
fi: Kirjoitustauon kesto

en: Duration of work before forcing a break
fi: Työskentelyaika taukojen välillä

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: E-mail's shortcut.
fi: Sähköpostin pikanäppäin.

en: E_nable Toggle Keys
fi: Käytä piippaavia _näppäimiä

en: E_nable sound server startup
fi: _Ota äänipalvelin käyttöön käynnistyessä

en: E_xec Flag:
fi: _Valitsin:

en: Edit file category
fi: Muokkaa tiedostoluokkaa

en: Edit file type
fi: Muokkaa tiedostotyyppiä

en: Edit service information
fi: Muokkaa palvelutietoja

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Eject
fi: Poista asemasta

en: Eject's shortcut.
fi: Asemasta poistava pikanäppäin.

en: Electronic mail transmission
fi: Sähköpostin välitys

en: Enable sound and associate sounds with events
fi: Ota äänet käyttöön ja liitä niitä tapahtumiin

en: Enable support for GNOME assistive technologies at login
fi: Ota käyttöön tuki Gnomen esteettömyysohjelmille sisään kirjauduttaessa

en: Error activating XKB configuration.
    Probably internal X server problem.
    
    X server version data:
    %s
    %d
    %s
    If you report this situation as a bug, please include:
    - The result of <b>xprop -root | grep XKB</b>
    - The result of <b>gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/xkb</b>
fi: XKB-asetusten käyttöönotto epäonnistui.
    Syynä on todennäköisesti X-palvelimen
    sisäinen ongelma.
    
    X-palvelimen versiotiedot:
    %s
    %d
    %s
    Jos lähetät tästä vikailmoituksen, sisällytä mukaan:
    - Komennon <b>xprop -root | grep XKB</b> tuloste
    - Komennon <b>gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/xkb</b> tuloste

en: Error creating signal pipe.
fi: Virhe signaaliputken luonnissa.

en: Error setting new accelerator in configuration database: %s
fi: Virhe uuden pikanäppäimen asetustietokantaan asettamisessa: %s

en: Error unsetting accelerator in configuration database: %s
fi: Virhe pikanäppäimen asetustietokannasta poistamisessa: %s

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
fi: Näppäimeen (%2$s) kytketyn toiminnon
    (%1$s) suorittaminen epäonnistui.

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Evolution Mail Reader
fi: Evolution-postiohjelma

en: Extension
fi: Pääte

en: Extensions
fi: Tiedostopäätteet

en: Eye candy added by Anders Carlsson
fi: Anders Carlsson lisäsi silmänruokaa

en: Factory for the fontilus context menu
fi: Tehdas Fontilus-kontekstivalikoille

en: File Types and Programs
fi: Tiedostotyypit ja ohjelmat

en: File transfer protocol
fi: FTP-tiedostonsiirto

en: File types and programs
fi: Tiedostotyypit ja ohjelmat

en: Filename extensions:
fi: Tiedostopäätteet:

en: Fill Screen
fi: Täytä ruutu

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Firebird/FireFox
fi: Firebird/Firefox

en: Flash _entire screen
fi: Välkäytä _koko näyttöä

en: Flash _window titlebar
fi: Välkäytä _ikkunan otsikkopalkkia

en: Font
fi: Kirjasin

en: Font Preferences
fi: Kirjasinasetukset

en: Font Rendering Details
fi: Kirjasimien piirtymisasetukset

en: Font context menu items
fi: Kirjasinten kontekstivalikkokohdat

en: Font may be too large
fi: Kirjasin saattaa olla liian suuri

en: Fontilus context menu
fi: Fontiluksen kontekstivalikko

en: Fontilus context menu factory
fi: Fontilus-kontekstivalikkotehdas

en: Fraction completed
fi: Valmis osuus

en: Fraction of transfer currently completed
fi: Siirrosta tällä hetkellä valmis osuus

en: From URI
fi: Lähde-URI

en: From: %s
fi: Lähde: %s

en: GConf change set containing data to be forwarded to the gconf client on apply
fi: GConf-muutosjoukko, joka sisältää datan, joka lähtee asetukset toteutettaessa gconf-asiakkaalle

en: GConf key %s set to type %s but its expected type was %s
fi: GConf-avaimen %s tyyppi on %s, mutta sen piti olla %s

en: GConf key to which this property editor is attached
fi: GConf-avain, johon tämä ominaisuuseditori on liitetty

en: GNOME Control Center
fi: Gnomen hallintakeskus

en: GNOME Control Center: %s
fi: Gnomen hallintakeskus: %s

en: GNOME Default
fi: Gnomen oletus

en: G_rayscale
fi: _Harmaasävy

en: General
fi: Yleistä

en: Gnome Control Center : %s
fi: Gnomen hallintakeskus : %s

en: Gnome Terminal
fi: Gnomen pääte

en: Gnome documentation
fi: Gnomen ohjeet

en: Go _to font folder
fi: Siirry kir_jasinhakemistoon

en: GtkTreeModel that contains the category data
fi: GtkTreeModel, joka sisältää luokan tiedot

en: HTTP Proxy Details
fi: HTTP-välipalvelimen lisäasetukset

en: H_TTP proxy:
fi: _HTTP-välipalvelin:

en: Height if applier is a preview: Defaults to 48.
fi: Korkeus jos käyttöönotin on esikatselin: oletus 48

en: Highlight the _pointer when you press Ctrl
fi: Korosta _osoitin, kun Controlia painetaan

en: Hinting
fi: Ohjeistus

en: Home Folder
fi: Kotihakemisto

en: Horizontal Gradient
fi: Vaakaväriliuku

en: I don't know how to open the file '%s'.
    Perhaps it's a kind of picture that is not yet supported.
    
    Please select a different picture instead.
fi: Kuvan "%s" avaustapa on tuntematon.
    Tämän tyyppiset kuvat eivät välttämättä ole vielä tuettuja.
    
    Valitse toinen kuva.

en: I_gnore duplicate keypresses within:
fi: _Sivuuta monikertaiset näppäilyt aikana:

en: Icon theme
fi: Kuvaketeema

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Icons only
fi: Vain kuvakkeet

en: If set to true, then OpenType fonts will be thumbnailed.
fi: Jos tosi, OpenType-kirjasimista luodaan pienoiskuvia.

en: If set to true, then PCF fonts will be thumbnailed.
fi: Jos tosi, PCF-kirjasimista luodaan pienoiskuvia.

en: If set to true, then TrueType fonts will be thumbnailed.
fi: Jos tosi, TrueType-kirjasimista luodaan pienoiskuvia.

en: If set to true, then Type1 fonts will be thumbnailed.
fi: Jos tosi, Type1-kirjasimista luodaan pienoiskuvia.

en: If set to true, then installed themes will be thumbnailed.
fi: Jos tosi, joka asennetulle teemalle luodaan pienoiskuva.

en: If set to true, then themes will be thumbnailed.
fi: Jos tosi, joka teemalle luodaan pienoiskuva.

en: If true, the mime handlers for text/plain and text/* will be kept in sync
fi: Jos tosi, pysyvät mime-tyyppien text/plain ja text/* käsittelimet samoina

en: Ignore all subsequent presses of the SAME key if they happen within a user selectable period of time.
fi: Sivuuta kaikki peräkkäiset saman näppäimen painallukset, jotka tapahtuvat säädettävän ajan kuluessa.

en: Images
fi: Kuvat

en: Import Feature Settings File
fi: Tuo ominaisuuksien asetustiedosto

en: Internet Services
fi: Internet-palvelut

en: Invalid protocol name. Please enter a protocol name without any spaces or punctuation.
fi: Virheellinen protokollan nimi. Anna protokollan nimi ilman välilyöntejä tai välimerkkejä.

en: Is add
fi: On lisäys

en: Is add dialog
fi: On lisäysikkuna

en: Issue this callback when the value associated with key gets changed
fi: Kutsu tätä, kun avaimeen liittyvä arvo muuttuu

en: It seems that another application already has access to key '%d'.
fi: Ilmeisesti jokin toinen sovellus käyttää jo avainta "%d"

en: Just apply settings and quit
fi: Ota asetukset käyttöön ja lopeta

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
fi: Pelkästään ota muutokset käyttöön ja lopeta (vain yhteensopivuuden vuoksi; nyt tämän tekee demoni)

en: Key
fi: Avain

en: Key Binding (%s) has its action defined multiple times
fi: Näppäinsidonnan (%s) toiminto on määritelty useaan kertaan

en: Key Binding (%s) has its binding defined multiple times
fi: Näppäinsidonnan (%s) sidonta on määritelty useaan kertaan

en: Key Binding (%s) is already in use
fi: Näppäinsidonta (%s) on jo käytössä

en: Key Binding (%s) is incomplete
fi: Näppäinsidonta (%s) on epätäydellinen

en: Key Binding (%s) is invalid
fi: Näppäinsidonta (%s) on virheellinen

en: Key presses _repeat when key is held down
fi: Painallus _toistuu, kun näppäintä pidetään painettuna

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Keyboard Accessibility Preferences (AccessX)
fi: Näppäimistön esteettömyysasetukset (AccessX)

en: Keyboard Preferences
fi: Näppäimistöasetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard _model:
fi: Näppäimistö_malli

en: Large Cursor
fi: Suuri osoitin

en: Large Cursor - Current
fi: Suuri osoitin - nykyinen

en: Large White Cursor
fi: Suuri valkoinen osoitin

en: Large White Cursor - Current
fi: Suuri valkoinen osoitin - nykyinen

en: Large version of normal cursor
fi: Suuri versio tavallisesta osoittimesta

en: Large version of white cursor
fi: Suuri versio valkoisesta osoittimesta

en: Launch Help Browser
fi: Käynnistä ohjeselain

en: Launch Help Browser's shortcut.
fi: Ohjeselaimen käynnistävä pikanäppäin.

en: Launch Web Browser
fi: Käynnistä WWW-selain

en: Launch Web Browser's shortcut.
fi: WWW-selaimen käynnistävä pikanäppäin.

en: Layout
fi: Asettelu

en: Layout Options
fi: Asettelun valinnat

en: Layout to use for this view of the capplets
fi: Tämän hallintasovelmien näkymän asettelu

en: Layouts
fi: Asettelut

en: Less than one minute until the next break
fi: Alle yksi minuutti seuraavaan taukoon

en: Links Text Browser
fi: Links, WWW-tekstiselain

en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

en: Lock Screen's shortcut.
fi: Näytön lukitseva pikanäppäin.

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
fi: Lukitse näyttö tietyin väliajoin näppäimistön toistuvasta käytöstä johtuvien vammojen estämiseksi

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log Out's shortcut.
fi: Ulos kirjaava pikanäppäin.

en: Look at content
fi: Katsele sisältöä

en: Lynx Text Browser
fi: Lynx, WWW-tekstiselain

en: MIME category info
fi: MIME-luokan tiedot

en: MIME type information
fi: MIME-tyypin tiedot

en: Ma_ximum pointer speed:
fi: S_uurin osoittimen nopeus:

en: Mail Reader
fi: Sähköpostiohjelma

en: Manual pages
fi: Manuaalisivut

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Menu and Toolbar Preferences
fi: Valikko- ja työkalupalkkien asetukset

en: Menus & Toolbars
fi: Valikko- ja työkalupalkit

en: Meta
fi: Asetusohjelma

en: Misc
fi: Sekalaista

en: Model
fi: Malli

en: Model for categories only
fi: Pelkkien luokkien malli

en: Motion
fi: Liike

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Mouse Keys
fi: Hiirinäppäimet

en: Mouse Preferences
fi: Hiiriasetukset

en: Mouse _Preferences...
fi: Hiiren asetukset...

en: Mozilla/Netscape 6
fi: Mozilla tai Netscape 6

en: My Home Folder's shortcut.
fi: Kotihakemiston pikanäppäin.

en: N_one
fi: E_i mikään

en: Name:
fi: Nimi:

en: Nautilus context menu entries for fonts
fi: Kirjasinten kontekstivalikon kohdat Nautiluksessa

en: Network Proxy
fi: Välipalvelin

en: Network Proxy Configuration
fi: Välipalvelinasetukset

en: Network proxy preferences
fi: Välipalvelinasetukset

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: New themes can also be installed by dragging them into the window.
fi: Uusia teemoja voi asentaa myös pudottamalla ne tähän ikkunaan.

en: Next track key's shortcut.
fi: Seuraavan kappaleen pikanäppäin.

en: No Assistive Technology is available on your system.  The 'gok' package must be installed in order to get on-screen keyboard support, and the 'gnopernicus' package must be installed for screenreading and magnifying capabilities.
fi: Järjestelmässäsi ei ole esteettömyysohjelmia. "gok"-paketti täytyy olla asennettuna näppäimistön näyttämiseksi ruudulla, ja "gnopernicus"-paketti näytön lukua ja suurentamista varten.

en: No Wallpaper
fi: Ei taustaa

en: No theme file location specified to install
fi: Asennettavan teematiedoston sijaintia ei annettu

en: No themes could be found on your system.  This probably means that your "Theme Preferences" dialog was improperly installed, or you haven't installed the "gnome-themes" package.
fi: Järjestelmästäsi ei löytynyt teemoja. Tämä tarkoittanee, että teemojen asetusikkuna on asennettu väärin, tai että "gnome-themes"-pakettia ei ole asennettu.

en: None
fi: Ei mikään

en: Not all available assistive technologies are installed on your system.  The 'gnopernicus' package must be installed for screenreading and magnifying capabilities.
fi: Kaikkia mahdollisia esteettömyysohjelmia ei ole asennettu järjestelmään.  "gnopernicus"-paketti täytyy olla asennettuna näytön lukua ja suurentamista varten.

en: Not all available assistive technologies are installed on your system.  The 'gok' package must be installed in order to get on-screen keyboard support.
fi: Kaikkia mahdollisia esteettömyysohjelmia ei ole asennettu järjestelmään.  "gok"-paketti täytyy olla asennettuna  näppäimistön näyttämiseksi ruudulla.

en: Object that controls the property (normally a widget)
fi: Olio (yleensä säädin), joka säätää ominaisuutta

en: Only accept keys after they have been pressed and held for a user adjustable amount of time.
fi: Hyväksy vain määritellyn ajan pohjassa olleet näppäinten painallukset

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Options
fi: Asetukset

en: Overview of the control center
fi: Hallintakeskuksen yleiskatsaus

en: P_rogram:
fi: Oh_jelma:

en: Pause
fi: Tauko

en: Pause key's shortcut.
fi: Tauon pikanäppäin.

en: Perform multiple simultaneous key press operations by pressing modifier keys in sequence.
fi: Korvaa monen muunnosnäppäimen (Control yms.) painaminen samaan aikaan niiden näppäilemisellä peräkkäin.

en: Permissions on the file %s are broken
fi: Tiedoston %s oikeudet ovat rikki

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Play (or Play/Pause)
fi: Soita (tai tauko)

en: Play (or Play/Pause) key's shortcut.
fi: Soiton (tai tauon) aloittava pikanäppäin.

en: Please enter a protocol name.
fi: Kirjoita protokollan nimi.

en: Please enter a valid MIME type.  It should be of the form class/type and may not contain any spaces.
fi: Anna kelvollinen MIME-tyyppi. Sen pitäisi olla muotoa luokka/tyyppi, ja se ei saa sisältää välejä.

en: Please select an image.
fi: Valitse kuva

en: Please specify a name and a command for this editor.
fi: Anna tämän editorin nimi ja komento.

en: Port:
fi: Portti:

en: Preferred Applications
fi: Halutut sovellukset

en: Preview Height
fi: Esikatselukorkeus

en: Preview Width
fi: Esikatseluleveys

en: Previous track key's shortcut.
fi: Edellisen kappaleen pikanäppäin.

en: Program to Run
fi: Käynnistettävä ohjelma

en: Property editor data freeing callback
fi: Ominaisuusmuokkaimen datan vapauttamisen paluukutsu

en: Property editor object data
fi: Ominaisuusmuokkaimen oliotietoja

en: RGBA Order
fi: RGBA-järjestys

en: R_esolution:
fi: _Tarkkuus:

en: Re_fresh rate:
fi: _Virkistystaajuus:

en: Reset to de_faults
fi: Palauta _oletusarvot

en: Resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch
fi: Resoluutio (pisteinä tuumaa kohden), jolla kirjasinlajien koot muuntuvat pikseliko'oiksi.

en: Retrieve and store legacy settings
fi: Hae ja tallenna aikaisempien versioiden asetukset

en: Roll up
fi: Rullaa

en: Run XScreenSaver at login
fi: Käynnistä XSCreenSaver sisään kirjauduttaessa

en: Run a program
fi: Suorita ohjelma

en: Run in _Terminal
fi: Käynnistä _päätteessä

en: S_ocks host:
fi: S_ocks-isäntäkone:

en: S_peed:
fi: _Nopeus:

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Save Theme
fi: Tallenna teema

en: Scaled
fi: Sovitettu

en: Screen
fi: Näyttö

en: Screen %d Settings
fi: Näytön %d asetukset

en: Screen Resolution
fi: Näytön tarkkuus

en: Screen Resolution Preferences
fi: Näytön tarkkuuden asetukset

en: Screen on which BGApplier is to draw
fi: Näyttö, jolle BGApplier piirtää

en: Search
fi: Etsi

en: Search's shortcut.
fi: Etsinnän pikanäppäin.

en: Select Sound File
fi: Valitse äänitiedosto

en: Select fonts for the desktop
fi: Valitse työpöydän kirjasin

en: Select the window manager you want.  You will need to hit apply, wave the magic wand, and do a magic dance for it to work.
fi: Valitse haluamasi ikkunointiohjelma. Sinun täytyy lisäksi napsauttaa toteuta-painiketta, heiluttaa taikasauvaa ja tanssia sadetanssi saadaksesi sen toimimaan.

en: Select theme for the desktop
fi: Valitse työpöydän teema

en: Select themes for various parts of the desktop
fi: Valitse työpöydän eri osien teemat

en: Select your default applications
fi: Valitse oletusohjelmasi

en: Service info
fi: Palvelutiedot

en: Set as Application Font
fi: Vaihda sovellusten kirjasimeksi

en: Set the font for applications
fi: Aseta ohjelmien kirjasin

en: Set the font for the icons on the desktop
fi: Aseta työpöydän kuvakkeiden kirjasin

en: Set the monospace font for terminals and similar applications
fi: Aseta päätteiden ja niiden kaltaisten ohjelmien käyttämä tasavälinen kirjasin

en: Set this key to the command used to create thumbnails for OpenType fonts.
fi: Aseta tähän avaimeen komento, joka luo pienoiskuvia OpenType-kirjasimista.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for PCF fonts.
fi: Aseta tähän avaimeen komento, joka luo pienoiskuvia PCF-kirjasimista.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for TrueType fonts.
fi: Aseta tähän avaimeen komento, joka luo pienoiskuvia TrueType-kirjasimista.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for Type1 fonts.
fi: Aseta tähän avaimeen komento, joka luo pienoiskuvia Type1-kirjasimista.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for installed themes.
fi: Aseta tähän avaimeen komento, joka luo pienoiskuvia asennetuille teemoille.

en: Set this key to the command used to create thumbnails for themes.
fi: Aseta tähän avaimeen komento, joka luo pienoiskuvia teemoille.

en: Set your keyboard accessibility preferences
fi: Muuta näppäimistön esteettömyysasetuksia

en: Set your keyboard preferences
fi: Muuta näppäimistöasetuksia

en: Set your mouse preferences
fi: Muuta hiiriasetuksia

en: Short _description:
fi: Lyhyt _kuvaus:

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Show Startup Errors
fi: Näytä käynnistysvirheet

en: Show _icons in menus
fi: _Näytä kuvakkeet valikoissa

en: Size:
fi: Koko:

en: Skip to Next track
fi: Seuraava kappale

en: Skip to Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Sleep
fi: Virransäästö

en: Sleep's shortcut.
fi: Virransäästötilan pikanäppäin.

en: Slow Keys Alert
fi: Hitaat näppäimet -ilmoitus

en: Solid Color
fi: Yhtenäinen väri

en: Sound
fi: Ääni

en: Sound Events
fi: Äänitapahtumat

en: Sound File
fi: Äänitiedosto

en: Sound Preferences
fi: Ääniasetukset

en: Sound _file:
fi: Ääni_tiedosto:

en: Sound preferences
fi: Ääniasetukset

en: Specify which programs are used to open or view each file type
fi: Määrittele, millä ohjelmilla tiedostot avautuvat tai näkyvät

en: Specify which programs are used to open or view each type of file
fi: Määrittele, millä ohjelmilla tiedostot avautuvat tai näkyvät

en: Standard XTerminal
fi: Tavallinen X-pääte

en: Start XScreenSaver
fi: Käynnistä XScreenSaver

en: Start in T_erminal
fi: Käynnistä _päätteessä

en: Start the page with the typing break settings showing
fi: Käynnisty kirjoitustaukoasetusten säätövälilehti näkyvänä.

en: Start these assistive technologies every time you log in:
fi: Käynnistä seuraavat esteettömyysohjelmat joka kerta sisään kirjauduttaessa:

en: Sticky Keys Alert
fi: Pohjaan jäävät näppäimet -ilmoitus

en: Stop playback key
fi: Pysäytä soitto

en: Stop playback key's shortcut.
fi: Soiton pysäyttävä pikanäppäin.

en: Structure containing information on the MIME category
fi: Tietorakenne, joka sisältää MIME-luokan tiedot

en: Structure containing service information
fi: Tietorakenne, joka sisältää palvelun tiedot

en: Structure with data on the MIME type
fi: Tietorakenne, joka sisältää MIME-tyypin tiedot

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Sub_pixel (LCDs)
fi: Osa_pikseli (LCD:t)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
fi: Osapikselien pe_hmennys (LCD:t)

en: Super (or "Windows logo")
fi: Super (tai "Windows-logo")

en: Sync text/plain and text/* handlers
fi: Pidä tyyppien text/plain ja text/* käsittelimet samoina

en: System Bell
fi: Järjestelmän äänimerkki

en: TRUE if this is an add service dialog
fi: TOSI, jos tämä on palvelujen lisäysikkuna

en: Take a break!
fi: Pidäpä tauko!

en: Terminal
fi: Pääte

en: Testing the new settings. If you don't respond in %d second the previous settings will be restored. | Testing the new settings. If you don't respond in %d seconds the previous settings will be restored.
fi[0]: Uusien asetusten kokeilu. Jos et vastaa yhden sekunnin kuluessa, edelliset asetukset palautuvat.
fi[1]: Uusien asetusten kokeilu. Jos et vastaa %d sekunnin kuluessa, edelliset asetukset palautuvat.

en: Text Editor
fi: Tekstieditori

en: Text below icons
fi: Teksti kuvakkeiden alla

en: Text beside icons
fi: Teksti kuvakkeiden vierellä

en: Text only
fi: Pelkkä teksti

en: The GNOME configuration tool
fi: Gnomen hallintatyökalu

en: The XServer does not support the XRandR extension.  Runtime resolution changes to the display size are not available.
fi: X-palvelin ei tue XRandR-laajennosta, joten tarkkuutta ei voi vaihtaa sen ollessa käynnissä.

en: The default cursor inverted
fi: Oletusosoitin käänteisin värein

en: The default cursor that ships with X
fi: X:n mukana tuleva oletusosoitin

en: The default theme schemas could not be found on your system.  This means that you probably don't have metacity installed, or that your gconf is configured incorrectly.
fi: Oletusteeman kaavaimia ei löytynyt. Tämä merkitsee, että Metacity ei ole asennettu tai Gconfin asetuksissa on vikaa.

en: The file %s is not a valid wav file
fi: Tiedosto %s ei ole kelvollinen WAV-tiedosto

en: The font selected is %d point large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a size smaller than %d. | The font selected is %d points large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a size smaller than %d.
fi[0]: Valittu kirjasinlaji on yhden pisteen kokoinen, mikä voi haitata koneen käyttöä. On suositeltavaa, että valitset %d pistettä pienemmän koon.
fi[1]: Valittu kirjasinlaji on %d pisteen kokoinen, mikä voi haitata koneen käyttöä. On suositeltavaa, että valitset %d pistettä pienemmän koon.

en: The font selected is %d point large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a smaller sized font. | The font selected is %d points large, and may make it difficult to effectively use the computer.  It is recommended that you select a smaller sized font.
fi[0]: Valittu kirjasinlaji on yhden pisteen kokoinen, mikä voi haitata koneen käyttöä. On suositeltavaa, että valitset pienemmän kirjasinlajin.
fi[1]: Valittu kirjasinlaji on %d pisteen kokoinen, mikä voi haitata koneen käyttöä. On suositeltavaa, että valitset pienemmän kirjasinlajin.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" - red on left, most common. "bgr" - blue on left. "vrgb" - red on top. "vbgr" - red on bottom.
fi: Järjestys, jossa kuvapisteiden osat ovat LCD-näytöllä. Tämä vaikuttaa vain kuin pehmennys on asetettu "rgba":ksi. Mahdollisia arvoja ovat: "rgb", punainen vasemmalla, mikä on yleisintä; "bgr", sininen vasemmalla; "vrgb", punainen ylhäällä; "vbgr", punainen alhaalla.

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog. 0123456789
fi: Abcdefghijklmnopqrsštuvwxyzåäö. 0123456789

en: The shortcut "%s" is already used for:
     "%s"
fi: Pikanäppäimeen "%s" on jo kytketty toiminto
    "%s"

en: The sound file for this event does not exist.
fi: Tämän tapahtuman äänitiedostoa ei ole.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
fi: Tapahtuman äänitiedostoa ei ole olemassa.
    Saatat haluta asentaa gnome-audio-paketin,
    joka sisältää valikoiman oletusääniä.

en: The theme file location specified to install is invalid
fi: Annettu asennettavan teematiedoston sijainti on virheellinen

en: The theme you have selected suggests a new font. A preview of the font is shown below.
fi: Valittu teema ehdottaa uutta kirjasinta, josta esimerkki näkyy alla.

en: The type of accelerator.
fi: Pikanäppäimen tyyppi.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" - no antialiasing. "grayscale" - standard grayscale antialiasing. "rgba" - subpixel antialiasing. (LCD screens only).
fi: Kirjasinten piirtämisjäljen pehmennystapa. Mahdollisia arvoja ovat: "none", ei mikään; "grayscale", tavallinen harmaasävypehmennys; "rgba", osapikselipehmennys, joka toimii vain LCD-näytöillä.

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" - no hinting, "slight", "medium", and "full" - as much hinting as possible; may cause distortion of letter forms.
fi: Kirjasinten piirtämisessä käytettävä ohjeistustyyppi. Mahdollisia arvoja ovat "none", ei ohjeistusta; "slight"; "medium" ja "full", mahdollisimman paljon, mikä voi aiheuttaa kirjainten muotojen vääristymistä.

en: The typing monitor is already running.
fi: Kirjoituksen tarkkailin on jo käynnissä.

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choose 'Add to panel -> Utilities -> Notification area'.
fi: Kirjoituksen tarkkailimen viestit näkyvät ilmoitusalueessa, jota tällä hetkellä ei ole paneelissa. Nähdäksesi viestit napsauta paneelia hiiren oikealla painikkeella ja valitse "Lisää paneeliin -> Ohjelma -> Ilmoitusalue".

en: The version of the XRandR extension is incompatible with this program. Runtime changes to the display size are not available.
fi: XRandR-laajennoksen versio ei ole yhteensopiva tämän ohjelman kanssa, joten tarkkuutta ei voi muuttaa käytön aikana.

en: Theme
fi: Teema

en: Theme Details
fi: Teeman lisätiedot

en: Theme Installation
fi: Teeman asennus

en: Theme Preferences
fi: Teema-asetukset

en: Theme Properties content view component
fi: Teeman ominaisuusnäkymäkomponentti

en: Theme _Details
fi: Teeman _lisätiedot

en: Theme name must be present
fi: Teeman nimi täytyy olla olemassa

en: Themes
fi: Teemat

en: Themus Theme Properties view
fi: Themus - Teeman ominaisuusnäkymä

en: There is already a protocol by that name.
fi: Samanniminen protokolla on jo olemassa.

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe ohjeen näyttämisessä: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
fi: Näppäimistön hallintasovelman käynnistys epäonnistui: %s

en: There was an error launching the mouse preferences dialog: %s
fi: Hiiren asetusikkunan käynnistys epäonnistui: %s

en: There was an error starting up the screensaver:
    
    %s
    
    Screensaver functionality will not work in this session.
fi: Näytönsäästäjän käynnistäminen epäonnistui:
    
    %s
    
    Näytönsäästäjät eivät toimi tämän istunnon aikana.

en: This application can open _URIs
fi: Tämä sovellus voi avata _URI:eja

en: This application can open _multiple files
fi: Tämä sovellus voi _avata useita tiedostoja

en: This application needs to be run in a _shell
fi: Käynnistä tämä sovellus _päätteessä

en: This system does not seem to have the XKB extension.  The keyboard accessibility features will not operate without it.
fi: Tässä järjestelmässä ei vaikuta olevan XKB-laajennosta. Näppäimistön esteettömyysominaisuudet eivät toimi ilman sitä.

en: This theme does not suggest any particular font or background.
fi: Tämä teema ei ehdota kirjasinta tai taustaa

en: This theme suggests a background:
fi: Tämä teema ehdottaa taustaa:

en: This theme suggests a font and a background:
fi: Tämä teema ehdottaa kirjasinta ja taustaa:

en: This theme suggests a font:
fi: Tämä teema ehdottaa kirjasinta:

en: Thumbnail command for OpenType fonts
fi: Pienoiskuvakomento OpenType-kirjasimille

en: Thumbnail command for PCF fonts
fi: Pienoiskuvakomento PCF-kirjasimille

en: Thumbnail command for TrueType fonts
fi: Pienoiskuvakomento TrueType-kirjasimille

en: Thumbnail command for Type1 fonts
fi: Pienoiskuvakomento Type1-kirjasimille

en: Thumbnail command for installed themes
fi: Asennettujen teemojen pienoiskuvien luontikomento

en: Thumbnail command for themes
fi: Teemojen pienoiskuvien luontikomento

en: Tiled
fi: Vierekkäin

en: Time to acce_lerate to maximum speed:
fi: Suurimpaan n_opeuteen kiihtymisaika:

en: To URI
fi: Kohde-URI

en: To _move a window, press-and-hold this key then grab the window:
fi: Siirrä ikkunoita _hiirellä tarttumalla, kun painettuna on:

en: To: %s
fi: Kohde: %s

en: Toolbar _button labels:
fi: Työkalupalkkien _painikkeiden nimiöt:

en: Total URIs
fi: URI:eja yhteensä

en: Total number of URIs
fi: URI:ien määrä yhteensä

en: Transferring: %s
fi: %s siirtyy

en: True if this dialog is for adding a MIME type
fi: Tosi, jos tämä ikkuna on MIME-tyypin lisäämistä varten

en: Turn the numeric keypad into a mouse control pad.
fi: Tee numeronäppäimistöstä hiiren ohjauspainikkeet.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type of bg_applier: BG_APPLIER_ROOT for root window or BG_APPLIER_PREVIEW for preview
fi: bg_applierin tyyppi: BG_APPLIER_ROOT juuri-ikkunalle ja BG_APPLIER_PREVIEW esikatselulle

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Typing Break
fi: Kirjoitustauko

en: UI Control
fi: Käyttöliittymäsäädin

en: URI currently displayed
fi: Nyt näkyvä URI

en: URI currently transferring from
fi: URI, josta siirtyy nyt

en: URI currently transferring to
fi: URI, johon siirtyy nyt

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
fi: Kirjoitustaukojen ominaisuusikkunan avaaminen ei onnistunut, sillä seuraava virhe tapahtui: %s

en: Unable to find any keyboard themes.  This means your GTK+ installation has been incompletely installed.
fi: Näppäimistöteemoja ei löytynyt. Tämä merkitsee, että GTK+ on asennettu puutteellisesti.

en: Unable to import AccessX settings from file '%s'
fi: AccessX-asetusten tuonti tiedostosta "%s" epäonnistui

en: Unable to load capplet stock icon '%s'
fi: Hallintasovelman (capplet) peruskuvakkeen "%s" lataaminen ei onnistu

en: Unable to start the settings manager 'gnome-settings-daemon'.
    Without the GNOME settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with Bonobo, or a non-GNOME (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the GNOME settings manager.
fi: Asetushallinta "gnome2-settings-daemon" ei käynnistynyt.
    Kun se ei ole käynnissä, kaikki asetukset eivät välttämättä tule voimaan. Tämä voi johtua ongelmasta Bonobossa tai siitä, että jokin muu kuin Gnomen asetushallinta on käynnissä ja häiritsee Gnomen asetushallintaa.

en: Underlying model to notify when Ok is clicked
fi: Alla oleva malli, joka saa tiedon OK:n napsauttamisesta

en: Understands _Netscape Remote Control
fi: Ymmärtää _Netscapen ohjauskomentoja

en: Unknown Cursor
fi: Tuntematon osoitin

en: Unknown service types
fi: Tuntematon palvelutyyppi

en: Use _previous resolution
fi: Käytä _edellistä tarkkuutta

en: Use parent category _defaults
fi: Käytä yläluokan _oletuksia

en: Use shell even if nautilus is running.
fi: Käytä omaa ikkunaa vaikka Nautilus olisi käynnissä

en: Use this _editor to open text files in the file manager
fi: Avaa tekstitiedostot tällä _editorilla tiedostonhallinnassa

en: Version:
fi: Versio:

en: Vertical Gradient
fi: Pystyväriliuku

en: Very soon, XKB settings in gconf will be overridden (from the system configuration)
fi: Hyvin pian XKB-asetukset GConfissa jäävät tarpeettomiksi (ne siirtyvät järjestelmäasetuksiin)

en: View as %s
fi: Näyttötapa: %s

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Volume down
fi: Vähennä äänenvoimakkutta

en: Volume down's shortcut.
fi: Äänenvoimakkuutta vähentävä pikanäppäin.

en: Volume mute
fi: Hiljennä ääni

en: Volume mute's shortcut
fi: Äänen hiljentävä pikanäppäin.

en: Volume step
fi: Askella äänenvoimakkuutta

en: Volume step as percentage of volume.
fi: Muuta äänenvoimakkuutta tietyn osuuden verran.

en: Volume up
fi: Kasvata äänenvoimakkuutta

en: Volume up's shortcut.
fi: Äänenvoimakkuutta kasvattava pikanäppäin.

en: W3M Text Browser
fi: W3M, WWW-tekstiselain

en: Web Browser
fi: WWW-selain

en: Whether to thumbnail OpenType fonts
fi: Luodaanko OpenType-kirjasimista pienoiskuvat

en: Whether to thumbnail PCF fonts
fi: Luodaanko PCF-kirjasimista pienoiskuvat

en: Whether to thumbnail TrueType fonts
fi: Luodaanko TrueType-kirjasimista pienoiskuvat

en: Whether to thumbnail Type1 fonts
fi: Luodaanko Type1-kirjasimista pienoiskuvat

en: Whether to thumbnail installed themes
fi: Luodaanko asennetuille teemoille pienoiskuvat

en: Whether to thumbnail themes
fi: Luodaanko teemoille pienoiskuvat

en: White Cursor
fi: Valkoinen osoitin

en: White Cursor - Current
fi: Valkoinen osoitin - nykyinen

en: Width if applier is a preview: Defaults to 64.
fi: Leveys, jos käyttöönotin on esikatselin: oletus 64.

en: Window Border
fi: Ikkunoiden reunat

en: Window Management
fi: Ikkunointi

en: Window Manager
fi: Ikkunointiohjelma

en: Window Preferences
fi: Ikkuna-asetukset

en: Window Properties
fi: Ikkunan ominaisuudet

en: Window border theme
fi: Ikkunoiden reunojen teema

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
fi: Ikkunointiohjelma "%s" ei ole ilmoittanut hallintatyökalua

en: Windows
fi: Ikkunat

en: World wide web
fi: WWW

en: Written by Richard Hult &lt;richard@imendio.com&gt;
fi: Tehnyt Richard Hult &lt;richard@imendio.com&gt;

en: XKB keyboard layout
fi: XKB-näppäimistöasettelu

en: XKB keyboard model
fi: XKB-näppäimistömalli

en: XKB options
fi: XKB-valinnat

en: XKB settings in gconf will be overridden from the system ASAP
fi: XKB-asetukset GConfissa tehdään tarpeettomiksi mahdollisimman nopeasti

en: You are using XFree 4.3.0.
    There are known problems with complex XKB configurations.
    Try using simpler configuration or taking more fresh version of XFree software.
fi: Käytät XFreen versiota 4.3.0.
    Tunnetusti ongelmia voi ilmetä monimutkaisten XKB-asetusten kanssa.
    Yritä yksinkertaisempien asetusten käyttämistä tai uudemman XFree-ohjelmiston
    version hankkimista.

en: You can save this theme by pressing the Save Theme button.
fi: Voit tallentaa tämän teeman napsauttamalla "Tallenna teema"-painiketta.

en: You have a keyboard remapping file (%s) in your home directory whose contents will now be ignored. You can use the keyboard preferences to restore them.
fi: Kotihakemistossasi on näppäinkartta (%s), jonka sisältö jää huomiotta. Voit käyttää näppäimistöasetuksia vastaavien asetusten luomiseen.

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fi: Pidit juuri vaihtonäppäintä painettuna 8 sekuntia. Tämä on hitaat näppäimet -ominaisuuden pikanäppäily, ja muuttaa tapaa, jolla näppäimistö toimii.

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fi: Painoit juuri vaihtonäppäintä 5 kertaa peräkkäin. Tämä on pohjaan jäävät näppäimet -ominaisuuden pikanäppäily, ja muuttaa tapaa, jolla näppäimistö toimii.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fi: Painoit juuri kahta näppäintä samalla tai vaihtonäppäintä 5 kertaa peräkkäin. Tämä on pohjaan jäävät näppäimet -ominaisuuden pikanäppäily, ja muuttaa tapaa, jolla näppäimistö toimii.

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Acceleration:
fi: _Kiihdytys:

en: _Accessibility
fi: _Esteettömyys

en: _Accessibility...
fi: _Esteettömyys...

en: _Add Wallpaper
fi: _Lisää tausta

en: _Add:
fi: _Lisää:

en: _Application font:
fi: So_velluksien kirjasin:

en: _Apply font
fi: Käytä _kirjasinta

en: _Break interval lasts:
fi: _Taukoaika kestää:

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Delay:
fi: _Viive:

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: _Desktop font:
fi: _Työpöydän kirjasin:

en: _Desktop shortcuts:
fi: _Työpöydän pikanäppäimet:

en: _Detachable toolbars
fi: _Irrotettavat työkalupalkit

en: _Details
fi: _Lisäasetukset

en: _Disable if unused for:
fi: _Poista käytöstä jos käyttämättömänä:

en: _Do not show this message again
fi: _Älä näytä tätä viestiä uudestaan

en: _Double-click titlebar to perform this action:
fi: Ikkunan _otsikkoa kaksoisnapsauttamalla käynnistyy tämä komento:

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: _Enable assistive technologies
fi: _Käytä esteettömyysohjelmia

en: _Enable keyboard accessibility features
fi: _Käytä näppäimistön esteettömyysominaisuuksia

en: _FTP proxy:
fi: _FTP-välipalvelin:

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Full
fi: _Täysi

en: _Go To Theme Folder
fi: _Siirry teemahakemistoon

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Import
fi: _Tuo

en: _Import Feature Settings...
fi: _Tuo ominaisuuksien asetukset...

en: _Install
fi: _Asenna

en: _Install Theme...
fi: _Asenna teema...

en: _Interval before raising:
fi: _Viive ennen nostoa:

en: _Keep resolution
fi: _Pidä tarkkuus

en: _Large
fi: _Suuri

en: _Left-handed mouse
fi: V_asenkätinen hiiri

en: _Location:
fi: Si_jainti:

en: _MIME type:
fi: M_IME-tyyppi:

en: _Magnifier
fi: _Suurennos

en: _Make default for this computer (%s) only
fi: Aseta vain tämän _koneen (%s) oletusarvoksi

en: _Medium
fi: _Kohtalainen

en: _Monochrome
fi: _Yksivärinen

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _New
fi: _Uusi

en: _None
fi: _Ei mikään

en: _On-screen keyboard
fi: _Ruudulla näkyvä näppäimistö

en: _Only accept keys held for:
fi: Hy_väksy vain näppäilyt, jotka kestävät pidempään kuin:

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Paste
fi: L_iitä

en: _Play
fi: _Soita

en: _Postpone break
fi: _Lykkää taukoa

en: _Print
fi: Tul_osta

en: _Program to run:
fi: _Käynnistyvä ohjelma:

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: _Protocol:
fi: P_rotokolla:

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Raise selected windows after an interval
fi: _Nosta valitut ikkunat tietyn ajan kuluttua

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Resolution:
fi: _Tarkkuus:

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Save Theme...
fi: _Tallenna teema...

en: _Screenreader
fi: _Näytön luku

en: _Secure HTTP proxy:
fi: Tu_rva-HTTP-välipalvelin:

en: _Select
fi: _Valittu

en: _Select a Mail Reader:
fi: _Valitse postiohjelma:

en: _Select a Terminal:
fi: _Valitse pääte:

en: _Select a Web Browser:
fi: _Valitse WWW-selain:

en: _Select an Editor:
fi: _Valitse editori:

en: _Select windows when the mouse moves over them
fi: V_alitse ikkunat, kun hiiri liikkuu niiden päälle

en: _Selected layouts:
fi: _Valitut asettelut:

en: _Selected options:
fi: _Valitut valinnat:

en: _Sensitivity:
fi: _Herkkyys:

en: _Slight
fi: Hie_man

en: _Small
fi: P_ieni

en: _Sound an audible bell
fi: _Kuuluva äänimerkki

en: _Sounds for events
fi: _Tapahtumien äänet

en: _Sounds:
fi: _Äänet:

en: _Speed:
fi: _Nopeus:

en: _Style:
fi: _Tyyli:

en: _Terminal font:
fi: _Päätteen kirjasin:

en: _Text editing shortcuts:
fi: Pikanäppäimet _tekstin muokkaamiseksi

en: _Theme name:
fi: Teeman _nimi:

en: _Threshold:
fi: _Kynnys:

en: _Timeout:
fi: _Aikaraja:

en: _Type to test settings:
fi: Kokeile _asetuksia kirjoittamalla:

en: _Use Font
fi: _Käytä kirjasinta

en: _Username:
fi: _Tunnus:

en: _Viewer component:
fi: _Katselinkomponentti:

en: _Visual feedback:
fi: _Näkyvä merkki:

en: _Window title font:
fi: _Ikkunoiden otsikon kirjasin:

en: _Work interval lasts:
fi: T_yöskentelyaika kestää:

en: _accepted
fi: _hyväksytty

en: _pressed
fi: _painettu

en: _rejected
fi: h_ylätty

en: characters/second
fi: merkkiä/s

en: dots per inch
fi: pisteitä tuumaa kohden (DPI)

en: milliseconds
fi: millisekuntia

en: minutes
fi: minuuttia

en: pixels/second
fi: kuvapistettä/s

en: seconds
fi: sekuntia

en: theme selection tree
fi: teeman valintapuu
