control-center - en to fi translation catalogue (613 entries)

en:     Remove
fi:     Poista

en:  (Not found)
fi:  (Ei löytynyt)

en:  Browse...
fi:  Selaa...

en:  Minutes.
fi:  minuuttia.

en:  Normal
fi:  Tavallinen

en:  minutes after screen saver has started.
fi:  minuuttia näytönsäästäjän käynnistymisestä.

en: "%s" does not exist or is not executable.
    Check your spelling and make sure you have
    the right permissions to execute this file.
fi: "%s" ei ole olemassa tai ei ole suoritettava.
    Tarkista, että kirjoitit oikein, ja että
    sinulla on tämän tiedoston suoritusoikeudet.

en: %s (Current)
fi: %s (Nykyinen)

en: %s Settings...
fi: Asetukset (%s)...

en: 2D projection of a hypercube
fi: 2-ulotteinen kuvaus hyperkuutiosta

en: 3D Clock
fi: 3D-kello

en: 3d pipes flow around the screen
fi: 3-ulotteisia putkia ruudun täydeltä

en: A 3d Rubiks cube floats and twists around
fi: 3-ulotteinen leijuva ja pyörivä Rubikin kuutio.

en: A 3d cube floats around
fi: 3-ulotteinen kuutio kääntyilee

en: A 3d flower morphs into a sphear
fi: 3-ulotteinen kukka muotoutuu palloksi

en: A 3d globe
fi: 3D-planeetta

en: A blob of bubbles spinning/moving around the screen.
fi: Soikioista muodostuva pallo pyörii ja liikkuu ruudulla.

en: A cellular automata that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals.
fi: Soluautomaatti, joka aloittaa satunnaisesta ruudusta, ja järjestää sen viivoiksi ja spiraaleiksi.

en: A waving ribbon
fi: Liehuva nauha

en: About
fi: Tietoja

en: About the GNOME control-center.
fi: Tietoja GNOMEn hallintakeskuksesta.

en: About:
fi: Tietoja:

en: Acceleration
fi: Kiihdytys

en: Add Application
fi: Lisää sovellus

en: Add Application...
fi: Lisää sovellus...

en: Add MIME Type
fi: Lisää MIME-tyyppi

en: Add New Extension
fi: Lisää uusi pääte

en: Add New MIME Type
fi: Lisää uusi MIME-tyyppi

en: Add New MIME Type...
fi: Lisää uusi MIME-tyyppi...

en: Add New Window Manager
fi: Lisää uusi ikkunointiohjelma

en: Add...
fi: Lisää...

en: Additive
fi: Lisäävä

en: Animate
fi: Liikuta

en: Another item
fi: Toinen kohta

en: Ant
fi: Muurahaiset

en: Application Command:
fi: Sovelluksen komento:

en: Application Name:
fi: Sovelluksen nimi:

en: Applications
fi: Sovellukset

en: At the mouse pointer
fi: Hiiren osoittimen kohdalla

en: Attraction
fi: Vetovoima

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Author: UNKNOWN
fi: Tekijä: TUNTEMATON

en: Auto
    Preview
fi: Automaattinen
    Esikatselu

en: Available Themes
fi: Asennetut teemat

en: Background
fi: Tausta

en: Bad Application Command
fi: Virheellinen sovelluksen komento

en: Bad Application Name
fi: Virheellinen sovelluksen nimi

en: Bars
fi: Palkit

en: Blob
fi: Läiskä

en: Blue Screen of Death
fi: Virheilmoitukset

en: Bottom
fi: Alareuna

en: Bounce colored lines around a window.
fi: Pomppivia värillisiä viivoja.

en: Braid
fi: Nauhat

en: Bridge
fi: Silta

en: Broken
fi: Rikki

en: Bsod
fi: Virheilmoitukset

en: Bubble3d
fi: 3D-kupla

en: Bubbles
fi: Kuplat

en: Bubbles exist in three dimensions.
fi: Kuplia on monessa tasossa.

en: Bumps
fi: Kuhmut

en: By Its
fi: Vaapula

en: COLOR
fi: VÄRI

en: Cage
fi: Kuutio

en: Can detach and move menus
fi: Valikot ovat irrotettavia ja siirrettäviä

en: Can detach and move toolbars
fi: Työkalupalkit ovat irroitettavia ja siirrettäviä

en: Can open from URI
fi: Voi avata URI:n

en: Can open multiple files
fi: Voi avata useita tiedostoja

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
fi: Hboxia ei löydy: käytetään tavallista tiedostovalintaa

en: Catcha
fi: Hissun

en: Causes the colors to mix when overlapped.
fi: Saa värit sekoittumaan, kun ne menevät päällekkäin.

en: Center of the screen
fi: Näytön keskipiste

en: Centered
fi: Keskellä

en: Change File Extensions
fi: Muuta tiedostojen päätteitä

en: Change Icon
fi: Vaihda kuvake

en: Change distance at which attractive force becomes repulsive.
fi: Aseta etäisyys, jolla vetovoima muuttuu poistovoimaksi.

en: Change from closed to open figures.
fi: Piirrä avoimia kuvioita sulkeisten sijaan.

en: Change maximum number of lines.
fi: Muuta suurinta viivojen määrää.

en: Change number of interpolation steps.
fi: Muuta välivaiheiden määrää.

en: Change number of segments.
fi: Muuta osien lukumäärää.

en: Change number of trails.
fi: Muuta jälkien lukumäärää.

en: Change size of points.
fi: Aseta pisteiden koko.

en: Change the animation step delay.
fi: Aseta piirtonopeus.

en: Change the delay between changing modes.
fi: Muuta tilojen vaihtamisviivettä.

en: Change the delay between each 90 degree rotation.
fi: Aseta 90:n asteen kierrosten välisen viiveen.

en: Change the delay between steps of rotation process.
fi: Aseta pyörityksen eri vaiheiden välinen viive.

en: Change the delay in cycles.
fi: Aseta viive kierroksina.

en: Change the delay in movement.
fi: Muuta liikeviivettä

en: Change the delay.
fi: Aseta viive.

en: Change the density.
fi: Muuta tiheyttä

en: Change the distance from center of cube
fi: Muuta etäisyyttä kuution keskeltä.

en: Change the number of bubbles to use.
fi: Aseta soikioiden määrä.

en: Change the number of circles to use.
fi: Aseta ympyröiden määrä.

en: Change the number of colors to use in star.
fi: Aseta tähden värien määrä

en: Change the number of colors to use.
fi: Aseta värien määrä.

en: Change the number of cycles.
fi: Muuttaa kierrosten määrää.

en: Change the number of iterations.
fi: Aseta kierrosten määrä.

en: Change the number of pixels before a color change.
fi: Muuta värinvaihtojen välisten kuvapisteiden määrää.

en: Change the number of planets to use.
fi: Vaihda planeettojen määrää.

en: Change the number of points to use.
fi: Aseta pisteiden lukumäärä.

en: Change the number of trees to use.
fi: Muuta puiden määrää.

en: Change the number to use.
fi: Aseta määrä.

en: Change the quickness of rotation at each step.
fi: Aseta joka askeleen kierron nopeus.

en: Change the size of object.
fi: Aseta osan koko.

en: Change the size of pixels in the flag.
fi: Muuta lipun pisteiden kokoa.

en: Change the spacing radius of the points.
fi: Muuttaa pisteiden sijoitteluetäisyyttä.

en: Change the thickness of color bands.
fi: Aseta värinauhojen paksuus.

en: Change the time each picture is shown.
fi: Muuta kuvan näkymisaikaa.

en: Change time to fade away.
fi: Muuta häivytysaikaa.

en: Change to alternating striped curves.
fi: Piirrä vaihtelevan värisiä kaaria.

en: Change to animated circles.
fi: Liikuta ympyröitä.

en: Change to cycle through colormap.
fi: Kierrätä värikarttaa.

en: Change to display in monochrome.
fi: Näytä yksivärisenä.

en: Change to draw square at weird starting points.
fi: Piirrä neliö kummallisiin aloituspaikkoihin.

en: Change to use XOR drawing function.
fi: Piirrä XOR-funktiolla.

en: Change whether fractals should grow.
fi: Määrittää, kasvavatko fraktaalit.

en: Change whether objects should leave a trail.
fi: Aseta, jättävätkö planeetat jälkiä.

en: Change whether orbit should decay.
fi: Aseta, suistuvatko kappaleet kiertoradoiltaan.

en: Change whether to use lissajous figures to get points.
fi: Määrittää, ketjuuntuvatko pisteet.

en: Changes frequency of missile launch.
fi: Muuta rakettien laukaisun taajuutta

en: Changes the count.
fi: Muuta lukumäärää.

en: Changes the magnification of original picture.
fi: Muuttaa alkuperäisen kuvan suurennosta.

en: Changes the number of ants marching across the screen.
fi: Muuta pitkin ruutua liikkuvien muurahaisten määrää.

en: Changes the size of the ants.
fi: Muuta muurahaisten kokoa.

en: Changes the speed at which the Qix moves.
fi: Muuttaa viivan liikkumanopeutta.

en: Changes the time between redrawing the screen.
fi: Aseta näytön päivitysten välinen aika.

en: Choose a window manager
fi: Valitse ikkunointiohjelma

en: Choose the editor that is invoked by gnome-edit
fi: Valitse editori, jonka gnome-edit käynnistää.

en: Click on keypress
fi: Naksaus näppäimenpainalluksella

en: Click volume
fi: Naksauksen äänenvoimakkuus

en: Close
fi: Sulje

en: Color
fi: Väri

en: Color for filling completely closed off areas.
fi: Täysin katettujen alueiden väri.

en: Colors
fi: Värit

en: Command
fi: Komento

en: Command '%s' failed
fi: Komento '%s' epäonnistui

en: Command cannot be empty
fi: Käynnistyskomento puuttuu

en: Command:
fi: Komento:

en: Compass
fi: Kompassi

en: Configuration Command:
fi: Asetuskomento:

en: Configuration of the desktop's background
fi: Työpöydän taustan asetukset

en: Configure GNOME's use of sound
fi: Gnomen ääniasetukset

en: Configure how document types are handled
fi: Määritä, miten erilaisia asiakirjoja käsitellään.

en: Configure the global settings of your GNOME applications
fi: Muuta GNOME-sovellusten oletuskäyttäytymistä

en: Configure the settings of the screensaver
fi: Muokkaa näytönsäästäjän asetuksia.

en: Configure the settings of your Multimedia devices
fi: Muuta multimedia-asetuksia

en: Configure which programs are used to display URLs
fi: Aseta, mitä ohjelmia käytetään URL:ien näyttämiseen

en: Configure your external devices
fi: Oheislaiteasetukset

en: Control Center
fi: Hallintakeskus

en: Control Center Menu
fi: Hallintakeskuksen valikko

en: Controls whether or not a 'bridge' will appear over the logo.
fi: Määrittää, viekö logon yli silta.

en: Coral
fi: Koralli

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
fi: Ohjelmaa '%s' ei voitu käynnistää.
    Palataan takaisin edelliseen ikkunointiohjelmaan '%s'

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
fi: Varaikkunointiohjelmaa ei voitu käynnistää.
    Ole hyvä, ja käynnistä ikkunointiohjelma käsin.
    Voit tehdä tämän valitsemalla "Aja ohjelma" päävalikosta.

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Critical
fi: Kriittinen

en: Cycle
fi: Kierros

en: Cycle through all the available modes.
fi: Käy kaikki tilat läpi.

en: Cycles
fi: Kierroksia

en: Dead Color
fi: Kuollut väri

en: Decay
fi: Suista

en: Decayscreen
fi: Valuma

en: Deco
fi: Koristus

en: Default Action
fi: Oletustoiminto

en: Default Action:
fi: Oletustoiminto:

en: Default Editor
fi: Oletuseditori

en: Default MDI Mode
fi: Oletusarvoinen UAK-tila

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Delay
fi: Viive

en: Delay2
fi: Viive2

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Application
fi: Poista sovellus

en: Delete This MIME Type
fi: Poista tämä MIME-tyyppi

en: Demon
fi: Demoni

en: Density
fi: Tiheys

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description (e.g. Thumper image):
fi: Kuvaus (esim. Taskukuva):

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Desktop Properties manager.
fi: Työpöydän asetusten hallinta.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Determines whether or not the ant leaves a truchet in the path it leaves behind.
fi: Määrää, jättääkö muurahainen viivan jälkeensä.

en: Determines whether the lines move erraticly, or bounce off the walls linearly.
fi: Määritä, liikkuvatko viivat satunnaisesti vai kimpoilevat reunoista.

en: Determines whether to draw the panels in color, or in black and white.
fi: Määrittää, piirretäänkö kuviot värillisinä vai mustavalkoisina.

en: Determines whether to fill in the gaps between the lines.
fi: Määritä, täyttyvätkö viivojen väliset alueet.

en: Dialog Behavior
fi: Valintaikkunoiden käyttäytyminen

en: Dialog Layout
fi: Valintaikkunoiden asettelu

en: Dialog buttons
fi: Valintaikkunan painikkeet

en: Dialog buttons have icons
fi: Valintaikkunan painikkeissa on kuvakkeet

en: Dialog hints
fi: Valintaikkunan vihjeet

en: Dialog position
fi: Valintaikkunan paikka

en: Dialogs
fi: Valintaikkunat

en: Dialogs are like other windows
fi: Valintaikkunat ovat kuten muut ikkunat

en: Dialogs are treated specially by window manager
fi: Valintaikkunoita käsitellään erityisesti

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Discard all changes
fi: Hylkää kaikki muutokset

en: Discrete
fi: Diskreetti

en: Discrete map systems
fi: Diskreettejä kenttäkuvauksia

en: Display a Sonar scope.
fi: Näyttää tutkan näytön

en: Display a spinning compass
fi: Piirtää pyörivän kompassin.

en: Display an arcade game
fi: Videopeli

en: Display color bars.
fi: Näytä väripalkit.

en: Display coloured polylines
fi: Piirtää värillisiä viivoja.

en: Display flames at the bottom of the screen
fi: Piirtää liekkejä näytön alaosaan

en: Display nice stuff
fi: Piirrä jotakin kivaa

en: Display oily drops.
fi: Piirtää väreitä öljyyn.

en: Display squared spirales
fi: Piirtää neliöspiraaleja

en: Display the desktop in a spotlight
fi: Näyttää työpöydän valokiilassa

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
fi: Taustakuva: vierekkäin, keskellä, suurennettu tai kuvasuhteet säilyttävä

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Distort
fi: Vääristä

en: Distort the screen
fi: Vääristää näytön

en: Distribution Version:
fi: Jakeluversio:

en: Document Handlers
fi: Asiakirjakäsittelimet

en: Don't hide bubbles when they pop.
fi: Älä piilota puhjenneita kuplia.

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
fi: Piirrä ympyröitä kuvioitujen kuplien sijaan.

en: Draw circular interference patterns
fi: Piirrä ympyränmuotoisia interferenssikuvioita

en: Draw circular patterns.
fi: Piirtää ympyrämäisiä kuvioita.

en: Draw tacky 70s basement wall panelling.
fi: Piirtää 70-luvun pohjakerrosten seinäkuvioita.

en: Draws a flow of colored points
fi: Piirtää virtaavia väripisteitä

en: Draws a fractal forest.
fi: Piirtää fraktaalimetsän.

en: Draws a point moving around a circle which moves around a circle.
fi: Piirtää ympyrärataa kulkevan pisteen, joka kiertää ympyrärataa kulkevaa pistettä.

en: Draws a simple orbital simulation.
fi: Piirtää yksinkertaisen kiertoratamallin.

en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor.
fi: Jäljittelee vanhaa päätettä, jossa on suuret kuvapisteet ja hidas fosfori.

en: Draws a waving flag.
fi: Piirtää liehuvan lipun.

en: Draws animated full-loop lisajous figures
fi: Piirtää liikkuvia silmukoita

en: Draws fractal lightning bolts.
fi: Piirtää fraktaalisalamoita.

en: Draws helical string-art patterns
fi: Piirtää kierukkamaisia viivapiirroksia

en: Draws random color rectangles.
fi: Piirtää satunnaisen värisiä suorakulmioita.

en: Draws real plane fractals
fi: Piirtää reaalitason fraktaaleja

en: Draws rippling interference patterns like splashing water.
fi: Piirtää väreileviä interferenssikuvioita, jotka muistuttavat veden liplatusta.

en: Draws rotating line segments.
fi: Piirtää pyöriviä viivanosia.

en: Draws smoothly-shaded oscillating oval patterns which resemble vapor trails.
fi: Piirtää pehmeästi varjostettuja soikiokuvioita, jotka muistuttavat savujälkiä.

en: Draws spinning, animating, julia-set fractals.
fi: Piirtää pyöriviä ja liikkuvia julia-joukon fraktaaleja.

en: Draws spinning, colliding, iterated-function-system images.
fi: Piirtää pyöriviä ja törmääviä iteroidun funktiojärjestelmän kuvia.

en: Draws vaguely laser-like moving lines.
fi: Piirtää etäisesti laseria muistuttavia liikkuvia viivoja.

en: Drift
fi: Virta

en: Drifting recursive fractal cosmic flames.
fi: Piirtää "virtaavia" rekursiivisia fraktaaleja.

en: Drip onto desktop.
fi: Väreilytä työpöytää.

en: Duration
fi: Kesto

en: Duration (ms)
fi: Kesto (ms)

en: Duration of the laser burst.  After the burst has finished, It will move to a new location on the screen.
fi: Laserpurskeen kesto. Kun tämä aika on kulunut, niin purske siirtyy toiseen paikkaan ruudulla.

en: Edit Application
fi: Muokkaa sovellusta

en: Edit Application...
fi: Muokkaa sovellusta...

en: Edit Applications List
fi: Muokkaa sovellusluetteloa

en: Edit Components List
fi: Muokkaa komponenttiluetteloa

en: Edit List
fi: Muokkaa luetteloa

en: Edit Window Manager
fi: Muokkaa ikkunointiohjelmaa

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Eenie
fi: Entten

en: Embossed Logo
fi: Pieni kohokuvio

en: Enable
fi: Aktivoi

en: Enable auto-repeat
fi: Toista näppäimet

en: Enable sound server startup
fi: Käytä äänipalvelinta

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
fi: Ohjelmaa 'url-properties' käynnistettäessä tapahtui virhe.

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
fi: Virhe asennettaessa teemaa:
    '%s'
    %s

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Extension
fi: Pääte

en: Extension:
fi: Pääte:

en: Fadedelay
fi: Häivytysviive

en: Fast
fi: Nopea

en: Figtype
fi: Kuvatyyppi

en: File Extensions
fi: Tiedostojen päätteet

en: File Types and Programs
fi: Tiedostotyypit ja ohjelmat

en: File to Play
fi: Soitettava tiedosto

en: Flag
fi: Lippu

en: Flow
fi: Virtaus

en: Forest
fi: Metsä

en: Franticly displays colored rectangles.
fi: Piirtää värillisiä neliöitä vauhdikkaasti.

en: Frequency
fi: Taajuus

en: GLPlanet
fi: GLPlaneetta

en: GNOME Control Center
fi: GNOMEn hallintakeskus

en: GNOME MDI Options
fi: Gnomen useiden asiakirjojen käyttöasetukset

en: Galaxy
fi: Galaksi

en: Gears
fi: Rattaat

en: General
fi: Yleinen

en: Glow
fi: Hohto

en: Gnome editor
fi: Gnomen editori

en: Goop
fi: Möykyt

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
fi: Väriliu'un suunta: pysty tai vaaka

en: Grav
fi: Painovoima

en: Grow
fi: Kasvata

en: Have initial forces on each point be tangential to original circle.
fi: Aseta aloitusvoimat ympyrän kehää sivuavien suorien suuntaisiksi.

en: Have points glow vary with acceleration.
fi: Aseta pisteiden kirkkaus kiihtyvyyden mukaan.

en: Helix
fi: Kierukka

en: Help browser
fi: Gnomen ohjeselain

en: Help browser (new window)
fi: Uusi Gnomen ohjeselainikkuna

en: Help on control-center
fi: Hallintakeskuksen ohje

en: Help with '%s' settings
fi: "%s"-asetusten ohje

en: Help with the GNOME control-center.
fi: Gnomen hallintakeskuksen ohje.

en: Help with the current configuration page.
fi: Ohjeita nykyisestä asetussivusta.

en: Holdtime
fi: Pitoaika

en: Home directory doesn't exist!
fi: Kotihakemistoa ei ole!

en: Horizontal Gradient
fi: Vaakasuora liukuväri

en: Host Name:
fi: Hostname:

en: How long to run before choosing a new shape.
fi: Kuinka kauan on käynnissä ennen uutta muodonvaihtoa.

en: How many particles should appear when a missile explodes.
fi: Kuinka monta hiukkasta ilmestyy kun raketti räjähtää.

en: How many particles should be allowed on the screen at once.
fi: Kuinka monta hiukkasta voi olla kerralla ruudulla.

en: Hypercube
fi: Hyperkuutio

en: IMAGE
fi: KUVA

en: IMAGE-FILE
fi: KUVATIEDOSTO

en: IOR of the control-center
fi: Hallintakeskuksen IOR

en: If the solver can
fi: Jos ratkaisin voi

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
fi: Jätä oletustoiminto huomiotta. Käytetään erikoisissa init-session:eissa.

en: Initialize session settings
fi: Alusta istunnon asetukset

en: Install new
    theme...
fi: Asenna uusi
    teema...

en: Interference
fi: Interferenssi

en: Item 1
fi: Kohta 1

en: Iterations
fi: Kierroksia

en: Jigsaw
fi: Palapeli

en: Kaleidescope
fi: Kaleidoskooppi

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Keyboard Properties
fi: Näppäimistöasetukset

en: Keyboard bell
fi: Näppäimistöääni

en: Keyboard click
fi: Näppäinääni

en: Keyboard repeat rate
fi: Toistonopeus

en: Large
fi: Suuri

en: Left
fi: Vasen

en: Left handed
fi: Vasenkätinen

en: Left-justify buttons
fi: Aseta painikkeet vasempaan laitaan

en: Let window manager decide
fi: Anna ikkunointiohjelman päättää

en: Lightning
fi: Salama

en: Lissajous
fi: Ketjuunnuta

en: Lissie
fi: Vieteri

en: Little Ants walk around, leaving colored trails.
fi: Pienet muurahaiset kävelevät ympäriinsä ja jättävät värillisiä vanoja jälkeensä.

en: Live Color
fi: Elävä väri

en: Look and Feel
fi: Käyttötuntuma

en: Look and Feel Properties
fi: Käyttötuntuman asetukset

en: Loop
fi: Silmukka

en: Lots of bubbles floating around, in 3d
fi: Piirtää useita 3d-kuplia.

en: Lots of random bubbles grow until they pop.
fi: Piirtää kasvavia ja sitten puhkeavia kuplia.

en: Low
fi: Alhainen

en: M.C. Escher inspired ants.. in 3d
fi: Escherin inspiroimia muurahaisia 3-ulotteisena

en: MDI
fi: Usean asiakirjan käyttö

en: MDI notebook tab position
fi: UAK-muistion selaimen sijainti

en: MIME Type
fi: MIME-tyyppi

en: MODE
fi: TILA

en: Make a star like formation using arcs.
fi: Luo tähdenkaltaisen muodostelman kaaria käyttäen.

en: Makes a screen melt down
fi: Saa kuvan valumaan näytöllä

en: Maxlines
fi: Viivoja

en: Maze
fi: Sokkelo

en: Meenie
fi: Tentten

en: Menu Options
fi: Valikkoasetukset

en: Menu items have icons
fi: Valikkokohdissa on kuvakkeet

en: Menus have relieved border
fi: Valikoilla on reuna

en: Modal
fi: Alisteiset

en: Mode
fi: Tila

en: Modifies the direction move.
fi: Muuttaa liikkumissuuntaa.

en: Modifies the wobbling.
fi: Muuttaa huojuntaa.

en: Moe
fi: Mentten

en: Moebius
fi: Möbius

en: Mono
fi: Yksivärinen

en: Monochrome
fi: Yksivärinen

en: Morph3d
fi: 3D-muodonmuutos

en: Morphing lines.
fi: Muotoaan muuttavia viivoja.

en: Mountain
fi: Vuori

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Mouse Properties
fi: Hiiriasetukset

en: Mouse buttons
fi: Hiiren painikkeet

en: Mouse motion
fi: Hiiren liike

en: Multi-capplet id.
fi: Multi-capplet-id.

en: Munch
fi: Rouskutin

en: Munching squares.
fi: Rouskuttaa neliöitä.

en: Mynie
fi: Teelika

en: Name cannot be empty
fi: Nimi puuttuu

en: Name:
fi: Nimi:

en: Netscape (new window)
fi: Uusi Netscape-ikkuna

en: New MIME type (e.g. image/x-thumper):
fi: Uusi MIME-tyyppi (esim. image/x-tasku):

en: No Screensaver
fi: Ei näytönsäästäjää

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
fi: Tälle asetukselle ei ole ohjetta. Ole hyvä ja varmista, että GNOME-käyttäjän
    opas on asennettu.

en: None
fi: Ei mikään

en: Noseguy
fi: Nenäkäs

en: Notebook
fi: Muistio

en: Number of segments per laser burst.
fi: Viivojen lukumäärä purskeessa.

en: ORIENT
fi: SUUNTA

en: Offset
fi: Etäisyys

en: Oily
fi: Öljymäinen

en: One
fi: Yksi

en: Open Behavior
fi: Avaamistoiminta

en: Open With Application
fi: Avaa sovelluksella

en: Operating System:
fi: Käyttöjärjestelmä:

en: Orbit
fi: Kiertorata

en: Penetrate
fi: Läpäisy

en: Peripherals
fi: Oheislaitteet

en: Permutes the screen image like a jigsaw puzzle.
fi: Jakaa kuvan palapelin paloiksi ja sekoittaa ne.

en: Phosphor
fi: Fosfori

en: Pipes
fi: Putket

en: Pitch (Hz)
fi: Korkeus (Hz)

en: Place dialogs over application window when possible
fi: Pidä valintaikkunat sovelluksen päällä, jos mahdollista

en: Play
fi: Soita

en: Points
fi: Pisteitä

en: Post-Solving Delay
fi: Ratkaisun jälkeinen viive

en: Pre-Solving Delay
fi: Ratkaisua edeltävä viive

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
fi: Painamalla tätä painiketta saat valintaikkunan, jonka avulla voit muuttaa näytönsäästäjän asetuksia.

en: Pretty geometric picture program.
fi: Kauniita geometrisia kuvioita.

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Previous window manager did not die
fi: Edellinen ikkunointiohjelma ei sulkeutunut.

en: Primary Color
fi: Pääväri

en: Priority:
fi: Prioriteetti:

en: Processor Type:
fi: Prosessorityyppi:

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Put buttons on edges
fi: Aseta painikkeet reunoille

en: Pyro
fi: Ilotulitus

en: RANDOM SCREENSAVER
fi: SATUNNAINEN NÄYTÖNSÄÄSTÄJÄ

en: Radio Button 1
fi: Valintapainike 1

en: Radio Button 2
fi: Valintapainike 2

en: Radius
fi: Säde

en: Random
fi: Satunnainen

en: Random Screensaver
fi: Satunnainen näytönsäästäjä

en: Random Settings
fi: Satunnaisasetukset

en: Random color-cycling braids in a circle.
fi: Satunnaisia pyörivävärisiä nauhoja kehässä.

en: Random mountain ranges
fi: Satunnaisia vuoristoja

en: Remove
fi: Poista

en: Repeat Delay
fi: Toistoviive

en: Repeat rate
fi: Toistonopeus

en: Repeatedly create and solve a maze
fi: Luo ja ratkaise labyrintti toistuvasti

en: Require Password
fi: Vaadi salasana

en: Revert
fi: Palauta

en: Revert to System Defaults
fi: Käytä järjestelmän oletuksia

en: Reverting to system settings will lose any changes
    you have ever made to File Types and Programs.
    Revert anyway?
fi: Kun järjestelmän oletukset otetaan käyttöön, niin
    kaikki tekemäsi muutokset häviävät.
    
    Haluatko silti käyttää järjestelmän oletuksia?

en: Right
fi: Oikea

en: Right handed
fi: Oikeakätinen

en: Right-justify buttons
fi: Aseta painikkeet oikeaan laitaan

en: Ripples
fi: Väreitä

en: Rocks
fi: Kivet

en: Roll
fi: Vieritä

en: Rotates a bitmap in an interesting way.
fi: Pyörittää kuvaa kiinnostavasti.

en: Rotation
fi: Kierto

en: Rotor
fi: Roottori

en: Rubiks Cube
fi: Rubikin kuutio

en: Run Configuration Tool for %s
fi: Käynnistä ikkunointiohjelman %s asetusohjelma

en: Run In Terminal
fi: Aja pääteikkunassa

en: Sample Button
fi: Esimerkkipainike

en: Sample Check Button
fi: Esimerkkivalitsin

en: Sample Text Entry Field
fi: Tekstikenttä

en: Save Session Later
fi: Tallenna istunto myöhemmin

en: Save Session Now
fi: Tallenna istunto nyt

en: Scaled
fi: Sovita

en: Scaled (keep aspect)
fi: Sovita (säilytä kuvan suhteet)

en: Scatter
fi: Hajonta

en: Screen Saver
fi: Näytönsäästäjä

en: Screen Saver Demo
fi: Esikatselu

en: Screen Saver Settings
fi: Näytönsäästäjän asetukset

en: Screens from the movie The Matrix
fi: Ruutu elokuvan Matrix tapaan.

en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

en: Secondary Color
fi: Toinen väri

en: Seeds
fi: Siemeniä

en: Segments
fi: Osia

en: Select a theme to install
fi: Valitse asennettava teema

en: Select an icon
fi: Valitse kuvake

en: Select applications to appear in menu for MIME type "%s"
fi: Valitse sovellukset, jotka näkyvät MIME-tyypin "%s" valikossa

en: Select sound file
fi: Valitse äänitiedosto

en: Select views to appear in menu for MIME type "%s"
fi: Valitse näkymät, jotka ovat MIME-tyypin "%s" valikossa

en: Select which desktop theme to use
fi: Valitse työpöytäteema

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
fi: Valittua teemaa voi esikatsella tässä.

en: Session
fi: Istunto

en: Session Management Settings
fi: Näytönsäästäjän asetukset

en: Set
fi: Aseta

en: Set background image.
fi: Valitse taustakuva.

en: Set parameters from saved state and exit
fi: Palauta edelliset asetukset ja poistu

en: Sets the default feel of GNOME applications
fi: Määritä GNOME-sovellusten oletustoiminnallisuutta.

en: Sets the distance between each line segment.
fi: Asettaa viivanpätkien välisen etäisyyden.

en: Sets the moving cycle time.
fi: Asettaa pyörimisajan.

en: Sets the number of Qix you have running at once.
fi: Aseta kerralla näkyvissä olevien viivojen määrä.

en: Sets the number of line segments to be drawn.
fi: Aseta piirtyvien viivanpätkien lukumäärä.

en: Sets the wallpaper to the value specified
fi: Aseta tausta annetuksi

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings...
fi: Asetukset...

en: Shift
fi: Vaihto

en: Shutdown monitor
fi: Sammuta näyttö

en: Sierpinski
fi: Sierpinskin kolmio

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Simulates coral growth
fi: Jäljittelee korallien kasvua

en: Simulates various television problems such as static, loss of vertical hold, and test patterns.
fi: Jäljittelee eräitä TV-ongelmia, kuten lumisadetta, kuvan vierimistä ja testikuvaa.

en: Size
fi: Koko

en: Skip Color
fi: Ohitettu väri

en: Slidescreen
fi: Palapeli

en: Slip
fi: Luisto

en: Slow
fi: Hidas

en: Small
fi: Pieni

en: Solid
fi: Yksivärinen

en: Sonar
fi: Tutka

en: Sorry, no help is available for these settings.
fi: Valitettavasti tälle asetukselle ei ole ohjetta.

en: Sound
fi: Ääni

en: Sound Events
fi: Äänitapahtumat

en: Sounds for events
fi: Äänitapahtumat

en: Specifies end background color for gradient
fi: Aseta väriliu'un viimeinen väri

en: Specifies the background color
fi: Määritä taustan väri

en: Specify which programs are used to open or view each file type
fi: Määritä, millä ohjelmilla tiedostoja käsitellään

en: Speed
fi: Nopeus

en: Speed Delay
fi: Nopeusviive

en: Sphere
fi: Pallot

en: Spiral
fi: Spiraali

en: Spotlight
fi: Valokiila

en: Spotlights a bump map of your desktop.
fi: Piirtää työpöytäsi kuhmuisena valokeilassa.

en: Spread
fi: Väli

en: Spread buttons out
fi: Levitä painikkeet

en: Sproingies
fi: Pomput

en: Squiral
fi: Spiraali

en: Stairs
fi: Portaat

en: Starfish
fi: Meritähti

en: Start After
fi: Käynnistä, kun on kulunut

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
fi: Käynnistetään %s
    (%d sekuntia jäljellä ennen operaation aikarajaa)

en: Static
fi: Lumisade

en: Static.
fi: Lumisade.

en: Statusbar Options
fi: Tilariviasetukset

en: Statusbar is interactive when possible
fi: Tilarivi on vuorovaikutteinen, jos mahdollista

en: Statusbar progress meter is on the right
fi: Edistymismittari tilarivin oikealla puolella

en: Steps
fi: Askelia

en: Stir
fi: Sekoitin

en: Stir it up.
fi: Sekoita.

en: Strange
fi: Outo

en: Submenu
fi: Alivalikko

en: Submenus can be torn off
fi: Alivalikot ovat irrotettavia

en: Surround Color
fi: Ympäröivä väri

en: Swirl
fi: Pyörre

en: Test
fi: Kokeile

en: Test settings
fi: Kokeile asetuksia

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo.
fi: Xroger näyttää korvaavan X-logon

en: The 3d mesa demo, of gears
fi: Mesan 3d-ratasnäytös

en: The GNOME configuration tool
fi: Gnomen hallintatyökalu

en: The MIME type entered contained upper case characters. Upper case characters were changed to lower case for you.
fi: Annetussa MIME-tyypissä oli isoja kirjaimia, jotka muutetaan pieniksi.

en: The color of a failed path (stippled with a 50% pattern)
fi: Umpikujien väri (pilkuttuu puoliksi taustavärillä)

en: The color of the path.
fi: Polun väri.

en: The command "%s" cannot be found.
    You must use a command that can work from any command line.
fi: Komentoa "%s" ei löydy.
    Sinun täytyy käyttää komentoa, joka toimii komentoriviltä.

en: The delay (in microseconds) after solving a maze and before generating a new one.
fi: Viive (mikrosekunteina) sokkelon ratkaisun jälkeen ja ennen uuden aloittamista

en: The delay (in microseconds) between each step of the solution path.
fi: Viive (mikrosekunteina) jokaisen ratkaisuaskeleen jälkeen.

en: The delay (in microseconds) between generating a maze and starting to solve it.
fi: Viive (mikrosekunteina) sokkelon luonnin jälkeen ja ennen sen ratkaisemista.

en: The famous, M.C. Escher, impossible cage
fi: M.C. Escherin kuuluisa mahdoton kuutio

en: The famous, M.C. Escher, impossible stairs
fi: Kuuluisat M.C. Escherin mahdottomat portaat

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
fi: Seuraavissa osissa on tehty muutoksia, joita ei ole tallennettu. Jos haluat muokata niitä, ole hyvä ja kaksoisnapsauta asianmukaista kohtaa.

en: The sierpinski program draws Sierpinski triangle fractals.
fi: Piirtää Sierpinskin kolmiofraktaaleja.

en: The sound file for this event does not exist.
fi: Tämän tapahtuman äänitiedostoa ei ole olemassa.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
fi: Tapahtuman äänitiedostoa ei ole olemassa.
    On suositeltavaa, että asennat gnome-audio-paketin,
    joka sisältää valikoiman oletusääniä.

en: The spiral program draws moving circular spiral patterns.
fi: Piirtää liikkuvia spiraalikuvioita

en: Theme Selector
fi: Teemavalitsin

en: Theme does not exist
fi: Teemaa ei ole

en: Thickness
fi: Paksuus

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
fi: Tähän Gnomen hallintakeskukseen ei ole käännetty äänitukea.

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles.
fi: Piirtää toimivan viisarikellon sykkivistä leijuvista kuplista.

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die.
fi: Tämä näytönsäästäjä tuottaa silmukan muotoisia kasvustoja, jotka lisääntyvät, vanhenevat ja lopulta kuolevat.

en: This will cause the panes to flash.
fi: Tämä saa kuviot välkkymään.

en: Threshold
fi: Kynnys

en: Tiger
fi: Kissun

en: Tiled
fi: Vierekkäin

en: Toe
fi: Vissun

en: Toolbar Options
fi: Työkalupalkin asetukset

en: Toolbar buttons have relieved border
fi: Työkalupalkkien painikkeilla on reuna

en: Toolbars have line separators
fi: Työkalupalkeissa on erottimet

en: Toolbars have relieved border
fi: Työkalupalkeilla on reuna

en: Toolbars have text labels
fi: Työkalupalkeissa on tekstiotsikot

en: Top
fi: Yläreuna

en: Toplevel
fi: Itsenäiset

en: Trail
fi: Jäljet

en: Trails
fi: Jäljet

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Triangle
fi: Kolmio

en: Truchet
fi: Ruudukko

en: Try
fi: Kokeile

en: Twist
fi: Kierto

en: Two
fi: Kaksi

en: Type in the extensions for this mime-type (without dot).
    You can enter several extensions seperated by a space,
    for example: html htm
fi: Kirjoita tämän MIME-tyypin tiedostojen päätteitä (ilman pistettä).
    Voit antaa useita päätteitä kerrallaan välilyönnillä eroteltuina.
    Esimerkiksi: html htm

en: URL Handlers
fi: URL-käsittelimet

en: Uhm.. *poing*
fi: Boinks.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown file format
fi: Tuntematon tiedostomuoto

en: Use GNOME to set background
fi: Aseta taustakuva

en: Use Viewer
fi: Käytä katselinta

en: Use a gradient fill for the background
fi: Liukuväritausta

en: Use a solid fill for the background
fi: Yksivärinen tausta

en: Use custom font.
fi: Käytä omaa kirjasinta.

en: Use power management.
fi: Käytä virransäästöä.

en: Use red/blue 3d seperation.
fi: Erottele sininen ja punainen 3d-tapaan.

en: Use statusbar instead of dialog when possible
fi: Käytä tilariviä valintaikkunan sijaan, jos mahdollista

en: User Font
fi: Käyttäjän kirjasin

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: User Name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Vertical Gradient
fi: Pystysuora liukuväri

en: Vertical roll.
fi: Pystysuora vieriminen

en: View as %s
fi: Näytä muotona %s

en: Vines
fi: Köynnökset

en: Volume
fi: Voimakkuus

en: Wallpaper
fi: Taustakuva

en: Wallpaper Selection
fi: Taustakuvan valinta

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Whales, dolphins and sharks swimming around, in 3D
fi: Valaat, delfiinit ja hait uivat ympäriinsä kolmiulotteisessa meressä.

en: When the figure is complete, epicycle pauses this number of seconds.
fi: Kun kuva on valmis, odota näin monta sekuntia.

en: Window Manager
fi: Ikkunointiohjelma

en: Window manager is session managed
fi: Ikkunointiohjelma on istunnonhallinnan alainen

en: Wobble
fi: Huojunta

en: Worm
fi: Mato

en: X ID of the socket it's plugged into
fi: Käytetyn pistokkeen X-ID

en: Xflame
fi: Xliekki

en: Xteevee
fi: Xtelevisio

en: You cannot delete the current Window Manager
fi: Et voi poistaa nykyistä ikkunointiohjelmaa

en: You must enter a command.
fi: Komento täytyy antaa.

en: You must enter a name.
fi: Nimi täytyy antaa.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
fi: Nykyinen ikkunointiohjelma on vaihdettu. Jotta tämä muutos
    tallennettaisiin, sinun täytyy tallentaa nykyinen istunto.
    Voit tehdä sen joko valitsemalla "Tallenna nykyinen istunto"
    päävalikon alivalikosta "Asetukset", tai valitsemalla
    "Tallenna nykyiset asetukset" päälle kun kirjautuessasi ulos.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
fi: Nykyinen ikkunointiohjelma on vaihdettu. Jotta tämä muutos
    tallennettaisiin, sinun täytyy tallentaa nykyinen istunto.
    Voit tehdä sen heti valitsemalla "Tallenna istunto nyt", tai
    voi tallentaa istunnon myöhemmin joko valitsemalla
    "Tallenna nykyinen istunto" päävalikon alivalikosta "Asetukset",
    tai laittamalla asetus "Tallenna nykyiset asetukset" päälle
    kirjautuessasi ulos.

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
fi: ohjelman 'background-properties-capplet' käynnistyksessä tapahtui virhe.
    Keskeytetään.

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
fi: Ohjelman 'keyboard-properties-capplet' käynnistyksessä tapahtui virhe.
    Keskeytetään

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
fi: ohjelman 'mouse-properties-capplet' käynnistyksessä tapahtui virhe.
    Keskeytetään.

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
fi: Ohjelmaa 'sound-properties-capplet' käynnistettäessä tapahtui virhe.

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
fi: Ohjelmaa 'wm-properties-capplet' käynnistettäessä tapahtui virhe.
    Keskeytetään.

en: capplet-command to be run.
fi: Ajettava capplet-komento.

en: color
fi: väri

en: color-cycle
fi: värikierto

en: delay
fi: Viive

en: draws pseudo-fractal geometric patterns
fi: Piirtää geometrisia pseudofraktaalikuvioita

en: handler:
fi: käsittelijä:

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
fi: hallintakeskuksen antama capplet-tunnus

en: none
fi: ei mitään

en: simulates fireworks
fi: Jäljittelee ilotulitusta

en: squishy transparent oil and bubbles
fi: Venyvää ja läpinäkyvää öljyä sekä kuplia

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
fi: wm-properties-capplet: Ikkunointiohjelmaa '%s' ei voitu käynnistää.

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
fi: wm-properties-capplet: Ikkunointiohjelmaa ei voitu käynnistää.
    	Toinen ikkunointiohjelma on jo käynnissä eikä sitä voitu sulkea.
