gdm2 - en to fi translation catalogue (688 entries)

en: 
    ... File too long to display ...
fi: 
    ... Tiedosto on liian pitkä näytettäväksi ...

en: 
    Authentication failed.  Letters must be typed in the correct case.
fi: 
    Todennus epäonnistui. Kirjainkoon täytyy olla oikein.

en: 
    Cannot change your password, you will not be able to log in, please try again later or contact your system administrator.
fi: 
    Salasanaasi ei voi vaihtaa, joten et pysty kirjautumaan sisälle. Yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: 
    Cannot set your user group, you will not be able to log in, please contact your system administrator.
fi: 
    Ryhmäsi asettaminen ei onnistu. Et pysty kirjautumaan sisälle. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: 
    Incorrect username or password.  Letters must be typed in the correct case.
fi: 
    Väärä käyttäjätunnus tai salasana. Kirjainkoon täytyy olla oikein.

en: 
    The change of the authentication token failed. Please try again later or contact the system administrator.
fi: 
    Todennussymbolin muuttaminen epäonnistui. Yritä uudelleen tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: 
    The system administrator has disabled access to the system temporarily.
fi: 
    Järjestelmän ylläpitäjä on väliaikaisesti estänyt pääsyn järjestelmään.

en: 
    The system administrator has disabled your access to the system temporary.
fi: 
    Järjestelmän ylläpitäjä on väliaikaisesti estänyt pääsyn järjestelmään.

en: 
    The system administrator has disabled your account.
fi: 
    Järjestelmän ylläpitäjä on poistanut tunnuksen käytöstä.

en: 
    The system administrator is not allowed to login from this screen
fi: 
    Järjestelmän ylläpitäjä ei saa kirjautua tämän näytön kautta

en:   (You can change consoles by pressing Ctrl-Alt plus a function key, such as Ctrl-Alt-F7 to go to console 7.  X servers usually run on consoles 7 and higher.)
fi:   (Voit vaihtaa konsolia painamalla Ctrl-Alt ja funktionäppäintä, esimerkiksi Ctrl-Alt-F6 siirtyy konsoliin 6. X-palvelimet ovat yleensä konsolissa 7 ja siitä eteenpäin.)

en: %a %b %d, %H:%M
fi: %a %d. %Bta, %H:%M

en: %a %b %d, %l:%M %p
fi: %a %d. %Bta, %I:%M

en: %s could not be opened
fi: Kohteen %s avaaminen epäonnistui

en: %s language selected
fi: Kieleksi valittu %s

en: %s not a regular file!
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto!

en: %s session selected
fi: Istunto %s valittu

en: %s: %s does not exist but must exist.
fi: %s: Tiedoston %s on oltava olemassa, mutta ei ole.

en: %s: %s is bigger than sysadmin specified maximum file size.
fi: %s: %s on suurempi kuin järjestelmän ylläpitäjän määrittelemä enimmäiskoko.

en: %s: %s is not a regular file.
fi: %s: %s ei ole tavallinen tiedosto.

en: %s: %s is not owned by uid %d.
fi: %s: %s ei ole UID:n %d omistuksessa.

en: %s: %s is writable by group.
fi: %s: %s on ryhmän kirjoitettavissa.

en: %s: %s is writable by group/other.
fi: %s: %s on ryhmän/muiden kirjoitettavissa.

en: %s: %s is writable by other.
fi: %s: %s on muiden kirjoitettavissa.

en: %s: Aborting display %s
fi: %s: Näyttö %s keskeytetään

en: %s: Authdir %s does not exist. Aborting.
fi: %s: Valtuushakemistoa %s ei ole olemassa. Keskeytetään.

en: %s: Authdir %s has wrong permissions %o. Should be %o. Aborting.
fi: %s: Valtuushakemistolla %s on väärä oikeustaso %o. Pitäisi olla %o. Keskeytetään.

en: %s: Authdir %s is not a directory. Aborting.
fi: %s: Valtuushakemisto %s ei ole hakemisto. Keskeytetään.

en: %s: Authdir %s is not owned by user %s, group %s. Aborting.
fi: %s: Valtuushakemisto %s ei ole käyttäjän %s ja ryhmän %s omistuksessa. Keskeytetään.

en: %s: Bad address
fi: %s: Kelvoton osoite

en: %s: BaseXsession empty, using %s/gdm/Xsession
fi: %s: BaseXsession tyhjä, otetaan %s/gdm/Xsession käyttöön

en: %s: Can't find the gdm group (%s). Aborting!
fi: %s: GDM-ryhmää (%s) ei löydy. Keskeytetään!

en: %s: Can't find the gdm user (%s). Aborting!
fi: %s: GDM-käyttäjää (%s) ei löydy. Keskeytetään.

en: %s: Can't fork Xserver process!
fi: %s: Xserver-prosessia ei voitu haaroittaa!

en: %s: Can't fork gdmchooser process
fi: %s: gdmchooser-prosessia ei voitu haaroittaa

en: %s: Can't fork gdmgreeter process
fi: %s: Gdmgreeter-tervehdintä ei voitu haaroittaa

en: %s: Can't fork script process!
fi: %s: Komentotiedosto-prosessia ei voitu haaroittaa!

en: %s: Can't init pipe to gdmchooser
fi: %s: Putkea gdmgreeter-tervehdintä ei voitu avata

en: %s: Can't init pipe to gdmgreeter
fi: %s: Putkea gdmgreeter-tervehtimeen ei voitu avata

en: %s: Can't open fifo!
fi: %s: FIFO:n avaaminen epäonnistui!

en: %s: Cannot create pipe
fi: %s: Putken luominen epäonnistui

en: %s: Cannot find a free display number
fi: %s: Vapaata näytön numeroa ei löydy

en: %s: Cannot find or run the base Xsession script, will try GNOME failsafe
fi: %s: Xsession-komentotiedostoa ei löydy tai sitä ei voida suorittaa, yritetään vikasietoista Gnomea

en: %s: Cannot fork to display error/info box
fi: %s: Haaroitus virhe-/tietoikkunan näyttämiseksi epäonnistui

en: %s: Cannot get local addresses!
fi: %s: Paikallisten osoitteiden haku ei onnistunut!

en: %s: Cannot safely open %s
fi: %s: Tiedostoa %s ei voi avata turvallisesti

en: %s: Cannot start greeter trying default: %s
fi: %s: Tervehtimen käynnistys epäonnistui yritettäessä oletuksella: %s

en: %s: Cannot start greeter with gtk modules: %s. Trying without modules
fi: %s: Tervehtimen käynnistys epäonnistui gtk-moduulien kanssa: %s. Yritetään ilman moduuleja

en: %s: Chooser not found or it can't be executed by the gdm user
fi: %s: Valitsinta ei löytynyt tai GDM-käyttäjällä ei ole oikeutta suorittaa sitä.

en: %s: Could not become %s. Aborting.
fi: %s: Ei voitu ryhtyä käyttäjäksi %s. Keskeytetään.

en: %s: Could not bind socket
fi: %s: Pistokkeen sitominen epäonnistui

en: %s: Could not bind to XDMCP socket!
fi: %s: XDMCP-pistokkeen sitominen epäonnistui!

en: %s: Could not create XDMCP buffer!
fi: %s: XDMCP-puskurin luonti epäonnistui!

en: %s: Could not create socket!
fi: %s: Pistokkeen luonti epäonnistui!

en: %s: Could not exec %s %s %s
fi: %s: Komennon %s %s %s suoritus epäonnistui

en: %s: Could not extract authlist from packet
fi: %s: Paketista ei voitu purkaa valtuuslistaa

en: %s: Could not get server hostname: %s!
fi: %s: Palvelimen osoitetta ei saatu: %s

en: %s: Could not lock cookie file %s
fi: %s: Ei voitu lukita evästetiedostoa %s

en: %s: Could not make FIFO
fi: %s: FIFO:n luonti epäonnistui

en: %s: Could not make new cookie file in %s
fi: %s: Ei voitu luoda uutta evästetiedostoa kohteessa %s

en: %s: Could not make socket
fi: %s: Pistokkeen luonti epäonnistui

en: %s: Could not open FIFO
fi: %s: FIFO:n avaaminen epäonnistui

en: %s: Could not open cookie file %s
fi: %s: Evästetiedostoa %s ei voitu avata

en: %s: Could not open logfile for display %s!
fi: %s: Näytön %s lokitiedostoa ei voitu avata!

en: %s: Could not open ~/.xsession-errors
fi: %s: Tiedoston ~/.xsession-errors avaaminen epäonnistui

en: %s: Could not read Authentication Data
fi: %s: Valtuutustietoja ei voitu lukea

en: %s: Could not read Authentication Names
fi: %s: Valtuutusnimiä ei voitu lukea

en: %s: Could not read Authorization List
fi: %s: Valtuuslistaa ei voitu lukea

en: %s: Could not read Client Address
fi: %s: Asiakkaan osoitteen lukeminen epäonnistui

en: %s: Could not read Connection Type
fi: %s: Yhteystyyppiä ei voitu lukea

en: %s: Could not read Display Class
fi: %s: Näytön luokituksen lukeminen epäonnistui

en: %s: Could not read Display Number
fi: %s: Näytön numeroa ei voitu lukea

en: %s: Could not read Manufacturer ID
fi: %s: Valmistajan tunnisteen lukeminen epäonnistui

en: %s: Could not read Session ID
fi: %s: Istunnon tunnisteen lukeminen epäonnistui

en: %s: Could not read XDMCP header!
fi: %s: XDMCP-otsakkeen luku epäonnistui!

en: %s: Could not read address
fi: %s: Osoitteen lukeminen epäonnistui

en: %s: Could not read display address
fi: %s: Näyttöosoitteen lukeminen epäonnistui

en: %s: Could not read display port number
fi: %s: Näytön porttinumeron lukeminen epäonnistui

en: %s: Could not setup environment for %s. Aborting.
fi: %s: Ei voitu asettaa ympäristöä %s:lle. Keskeytetään.

en: %s: Could not write cookie
fi: %s: Evästeen kirjoitus epäonnistui

en: %s: Could not write new authorization entry.  Possibly out of diskspace
fi: %s: Ei voitu kirjoittaa uutta todennusta. Levytila voi olla lopussa

en: %s: Could not write new authorization entry: %s
fi: %s: Ei voitu luoda uutta todennusta kohteessa %s

en: %s: Couldn't set groupid to %d
fi: %s: Ryhmätunnusta ei voitu asettaa %d:ksi.

en: %s: Couldn't set groupid to 0
fi: %s: groupid:tä ei voitu asettaa arvoon 0.

en: %s: Couldn't set userid to %d
fi: %s: userid:tä ei voitu asettaa arvoon %d.

en: %s: Directory %s does not exist.
fi: %s: Hakemistoa %s ei ole olemassa.

en: %s: Display %s busy.  Trying another display number.
fi: %s: Näyttö %s varattu. Kokeillaan toisella näyttönumerolla.

en: %s: Display number %d in use!  I will use %d
fi: %s: Näyttö numero %d käytössä, käytetään numeroa %d

en: %s: Empty server command for display %s
fi: %s: Tyhjä palvelinkomento näytölle %s

en: %s: Empty server command, using standard one.
fi: %s: Tyhjä palvelinkomento, käytetään oletusta.

en: %s: Error forking user session
fi: %s: Virhe käynnistettäessä käyttäjän istuntoa.

en: %s: Error in checksum
fi: %s: Virhe tarkistussummassa

en: %s: Error opening a pipe: %s
fi: %s: Virhe putkitettaessa: %s

en: %s: Error setting %s to %s
fi: %s: Virhe asetettaessa %s arvoksi %s

en: %s: Error setting signal %d to %s
fi: %s: Virhe asetettaessa %d-signaalin käsittelijää %s

en: %s: Error setting up %s signal handler: %s
fi: %s: Virhe asetettaessa %s-signaalin käsittelijää: %s

en: %s: Error setting up CHLD signal handler
fi: %s: Virhe asetettaessa CHLD-signaalin käsittelijää

en: %s: Error starting chooser on display %s
fi: %s: Virhe käynnistettäessä valitsinta näytölle %s

en: %s: Error starting greeter on display %s
fi: %s: Virhe käynnistettäessä tervehdintä näytölle %s

en: %s: Execution of PostLogin script returned > 0. Aborting.
fi: %s: Jälki-istuntokomentojonon suoritus palautti > 0. Keskeytetään.

en: %s: Execution of PreSession script returned > 0. Aborting.
fi: %s: Esi-istuntokomentojonon suoritus palautti > 0. Keskeytetään.

en: %s: Failed checksum from %s
fi: %s: Virheellinen tarkistussumma %s:sta

en: %s: Failed creating pipe
fi: %s: Putken luominen epäonnistui

en: %s: Failed executing: %s
fi: %s: Suoritus epäonnistui: %s

en: %s: Failed forking gdm slave process for %s
fi: %s: GDM:n lapsiprosessin haaroittaminen %s:lle epäonnistui

en: %s: Failed starting: %s
fi: %s: Käynnistys epäonnistui: %s

en: %s: Fatal X error - Restarting %s
fi: %s: Vakava X-virhe - %s käynnistetään uudelleen

en: %s: Got KEEPALIVE from banned host %s
fi: %s: KEEPALIVE saatu estetystä osoitteesta %s

en: %s: Got Manage from banned host %s
fi: %s: Manage saatu estetystä osoitteesta %s

en: %s: Got REQUEST from banned host %s
fi: %s: REQUEST saatu estetystä osoitteesta %s

en: %s: Greeter not found or can't be executed by the gdm user
fi: %s: Tervehdintä ei löytynyt tai GDM-käyttäjällä ei ole oikeutta suorittaa sitä.

en: %s: Halt failed: %s
fi: %s: Sammutus epäonnistui: %s

en: %s: Home directory for %s: '%s' does not exist!
fi: %s: Käyttäjän %s kotihakemisto: "%s" ei ole olemassa.

en: %s: Ignoring suspiciously looking cookie file %s
fi: %s: Epäilyttävän näköinen evästetiedosto %s ohitetaan

en: %s: Incorrect XDMCP version!
fi: %s: Väärä XDMCP-versio!

en: %s: Invalid server line in config file. Ignoring!
fi: %s: Virheellinen palvelinrivi asetustiedostossa. Ei huomioida!

en: %s: Logdir %s does not exist or isn't a directory.  Using ServAuthDir %s.
fi: %s: Lokihakemistoa %s ei ole olemassa tai se ei ole hakemisto. ServAuthDir:nä käytetään %s.

en: %s: No Exec line in the session file: %s, starting failsafe GNOME
fi: %s: Istuntotiedostossa %s ei ole Exec-riviä, joten käynnistetään vikasietoinen Gnome.

en: %s: No XDMCP support
fi: %s: Ei XDMCP-tukea

en: %s: No configuration file: %s. Using defaults.
fi: %s: Ei asetustiedostoa: %s. Käytetään oletuksia.

en: %s: No daemon/ServAuthDir specified.
fi: %s: daemon/ServAuthDir ei ole määritelty.

en: %s: No greeter specified.
fi: %s: Tervehdintä ei ole määritelty.

en: %s: No remote greeter specified.
fi: %s: Tervehdintä ei ole määritelty.

en: %s: No sessions directory specified.
fi: %s: Istuntohakemistoa ei ole määritelty.

en: %s: Reboot failed: %s
fi: %s: Uudelleenkäynnistys epäonnistui: %s

en: %s: Remote greeter not found or can't be executed by the gdm user
fi: %s: Etätervehdintä ei löytynyt tai GDM-käyttäjällä ei ole oikeutta suorittaa sitä

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off automatic login
fi: %s: Pääkäyttäjä ei voi kirjautua sisään automaattisesti. Otetaan automaattinen kirjautuminen pois käytöstä.

en: %s: Root cannot be autologged in, turing off timed login
fi: %s: Pääkäyttäjä ei voi kirjautua sisään automaattisesti. Otetaan ajastettu automaattikirjautuminen pois käytöstä.

en: %s: Running the XKeepsCrashing script
fi: %s: Ajetaan XKeepsCrashing-komentotiedosto

en: %s: Server was to be spawned by uid %d but that user doesn't exist
fi: %s: Palvelin käynnistettiin uid:lla %d, mutta kyseistä käyttäjää ei ole olemassa

en: %s: Session directory %s not found!
fi: %s: Istuntohakemistoa %s ei löydy!

en: %s: Standard X server not found, trying alternatives
fi: %s: Standardia X-palvelinta ei löytynyt, kokeillaan vaihtoehtoja

en: %s: String too long!
fi: %s: Liian pitkä merkkijono!

en: %s: The gdm group should not be root. Aborting!
fi: %s: GDM-ryhmä ei voi olla "root". Keskeytetään!

en: %s: The gdm user should not be root. Aborting!
fi: %s: Pääkäyttäjä ei voi olla GDM-käyttäjä. Keskeytetään!

en: %s: TimedLoginDelay less than 5, so I will just use 5.
fi: %s: TimedLoginDelay on pienempi kuin 5, joten käytetään arvoa 5.

en: %s: Trying failsafe X server %s
fi: %s: Yritetään vikasietoista X-palvelinta %s

en: %s: Unknown opcode from host %s
fi: %s: Tuntematon operaatiokoodi osoitteesta %s

en: %s: User not allowed to log in
fi: %s: Käyttäjällä ei ole lupaa kirjautua sisään

en: %s: User passed auth but getpwnam(%s) failed!
fi: %s: Käyttäjä läpäisi todentamisen, mutta getpwnam(%s) epäonnistui.

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Aborting!
fi: %s: XDMCP on estetty eikä paikallisia palvelimia ole määritetty. Keskeytetään.

en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Adding %s on :%d to allow configuration!
fi: %s: XDMCP on poissa käytöstä eikä paikallisia palvelimia ole määritelty. Lisätään %s osoitteeseen :%d jotta asetusten määrittely olisi mahdollista.

en: %s: XDMCP was enabled while there is no XDMCP support, turning it off
fi: %s: XDMCP on käytössä vaikka XDMCP-tukea ei ole. Otetaan pois käytöstä

en: %s: Xserver not found: %s
fi: %s: X-palvelinta ei löytynyt: %s

en: %s: cannot fork
fi: %s: ei voi haaroittua

en: %s: cannot open display %s
fi: %s: näytön %s avaaminen ei onnistu

en: %s: fork() failed!
fi: %s: fork() epäonnistui!

en: %s: gnome-session not found for a failsafe GNOME session, trying xterm
fi: %s: gnome-session:ia ei löytynyt vikasietoiselle Gnome-istunnolle. Kokeillaan xterm:iä

en: %s: initgroups() failed for %s
fi: %s: initgroups() epäonnistui %s:lle

en: %s: setsid() failed: %s!
fi: %s: setsid() epäonnistui: %s!

en: %s: setusercontext() failed for %s. Aborting.
fi: %s: setusercontext() epäonnistui %s:lle. Keskeytetään.

en: %sWelcome to %s%s
fi: %s %s%s tervetuloa!

en: (c) 2002 Bond, James Bond
fi: © 2002 Bond, James Bond

en: (c) 2002 GNOME
fi: © 2002 GNOME

en: (current) UNIX password:
fi: (nykyinen) UNIX-salasana:

en: (memory buffer
fi: (muistipuskuri

en: (memory buffer)
fi: (muistipuskuri)

en: A graphical application for configuring the GNOME Display Manager (GDM)
fi: Gnomen kirjautumisohjelman (GDM) graafinen asetusohjelma

en: A-M|Albanian
fi: A-M|albania

en: A-M|Amharic
fi: A-M|amhara

en: A-M|Arabic (Egypt)
fi: A-M|arabia (egyptin-)

en: A-M|Arabic (Lebanon)
fi: A-M|arabia (libanonin-)

en: A-M|Azerbaijani
fi: A-M|azeri

en: A-M|Basque
fi: A-M|baski

en: A-M|Belarusian
fi: N-Z|valkovenäjä

en: A-M|Bengali
fi: A-M|bengali

en: A-M|Bengali (India)
fi: A-M|bengali (intian-)

en: A-M|Bosnian
fi: A-M|bosnia

en: A-M|Bulgarian
fi: A-M|bulgaria

en: A-M|Catalan
fi: A-M|katalaani

en: A-M|Chinese (simplified)
fi: A-M|kiina (yksinkertaistettu)

en: A-M|Chinese (traditional)
fi: A-M|kiina (perinteinen)

en: A-M|Croatian
fi: A-M|kroatia

en: A-M|Czech
fi: A-M|tšekki

en: A-M|Danish
fi: N-Z|tanska

en: A-M|Dutch
fi: A-M|hollanti

en: A-M|English
fi: A-M|englanti

en: A-M|English (American)
fi: A-M|englanti (amerikan-)

en: A-M|English (Australian)
fi: A-M|englanti (australian-)

en: A-M|English (British)
fi: A-M|englanti (britti-)

en: A-M|English (Canadian)
fi: A-M|englanti (kanadan-)

en: A-M|English (Ireland)
fi: A-M|englanti (irlannin-)

en: A-M|Estonian
fi: N-Z|viro

en: A-M|Finnish
fi: N-Z|suomi

en: A-M|French
fi: N-Z|ranska

en: A-M|Galician
fi: A-M|galicia

en: A-M|German
fi: N-Z|saksa

en: A-M|Greek
fi: A-M|kreikka

en: A-M|Gujarati
fi: A-M|gudžarati

en: A-M|Hebrew
fi: A-M|heprea

en: A-M|Hindi
fi: A-M|hindi

en: A-M|Hungarian
fi: N-Z|unkari

en: A-M|Icelandic
fi: A-M|islanti

en: A-M|Indonesian
fi: A-M|indonesia

en: A-M|Interlingua
fi: A-M|interlingue

en: A-M|Irish
fi: A-M|iiri

en: A-M|Italian
fi: A-M|italia

en: A-M|Japanese
fi: A-M|japani

en: A-M|Kannada
fi: A-M|kannada

en: A-M|Korean
fi: A-M|korea

en: A-M|Latvian
fi: A-M|latvia

en: A-M|Lithuanian
fi: A-M|liettua

en: A-M|Macedonian
fi: A-M|makedonia

en: A-M|Malay
fi: A-M|malaiji

en: A-M|Malayalam
fi: A-M|malajalam

en: A-M|Marathi
fi: A-M|marathi

en: A-M|Mongolian
fi: A-M|mongoli

en: ADDRESS
fi: OSOITE

en: A_dd host:
fi: _Lisää palvelin:

en: Abort login
fi: Keskeytä kirjautuminen

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Allo_w running XDMCP chooser from the login screen
fi: Salli XDMCP-_valitsimen ajaminen kirjautumisikkunasta

en: Allow _root to login with GDM
fi: Salli _pääkäyttäjän kirjautua GDM:llä

en: Allow c_onfiguration from the login screen
fi: Salli asetus_ohjelman ajaminen kirjautumisikkunasta

en: Allow remote _timed logins
fi: Salli a_jastetut etäkirjautumiset

en: Allow root to login r_emotely with GDM
fi: Salli pääkäyttäjän e_täkirjautua GDM:llä

en: Always disallow TCP connections to _X server (disables all remote connections)
fi: Älä koskaan salli TCP-yhteyksiä _X-palvelimeen (ei lainkaan etäyhteyksiä)

en: Always use 24 hour cloc_k format
fi: Käytä aina 24 tunnin esitysmuotoa _kellossa

en: An error occured while loading the user interface element %s%s from file %s.  CList type widget should have %d columns.  Possibly the glade interface description was corrupted.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
fi: Tapahtui virhe ladattaessa käyttöliittymäelementtiä %s%s tiedostosta %s. CList-tyyppisellä säätimellä tulee olla %d saraketta. Glade-liittymäkuvaus saattaa olla turmeltunut. %s ei voi jatkaa ja lopettaa nyt. Tarkista ohjelman %s asennus, tai asenna %s uudelleen.

en: An error occured while loading the user interface element %s%s from file %s.  Possibly the glade interface description was corrupted.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
fi: Virhe ladattaessa käyttöliittymäelementtiä %s%s tiedostosta %s. Glade-liittymäkuvaus saattaa olla turmeltunut. %s ei voi jatkaa ja lopettaa nyt. Tarkista ohjelman %s asennus tai asenna %s uudelleen.

en: An error occured while loading the user interface from file %s.  Possibly the glade interface description was not found.  %s cannot continue and will exit now.  You should check your installation of %s or reinstall %s.
fi: Tapahtui virhe ladattaessa käyttöliittymää tiedostosta %s. Glade-liittymäkuvausta ei ehkä löytynyt. %s ei voi jatkaa ja lopettaa nyt. Tarkista ohjelman %s asennus, tai asenna %s uudelleen.

en: An error occured while trying to contact the login screens.  Not all updates may have taken effect.
fi: Tapahtui virhe yritettäessä yhdistää kirjautumisruutuihin. Kaikki päivitykset eivät ehkä ole tulleet käyttöön.

en: An internal error occured, you will not be able to log in.
    Please try again later or contact your system administrator.
fi: Sisäisen virhetilanteen vuoksi et voi kirjautua sisään.
    Yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: Answer questions here and press Enter when done.  For a menu press F10.
fi: Vastaa kysymyksiin tässä ja paina Enter kun olet valmis. Valikon saat painamalla F10.

en: Archive does not include a GdmGreeterTheme.info file
fi: Arkistossa ei ole tiedostoa GdmGreeterTheme.info

en: Archive is not of a single subdirectory
fi: Arkisto ei koostu yhdestä alihakemistosta

en: Archive is not of a subdirectory
fi: Arkistossa ei ole alihakemistoa

en: Are you sure you want to reboot the machine?
fi: Haluatko varmasti käynnistää koneen uudelleen?

en: Are you sure you want to shut down the machine?
fi: Haluatko varmasti sammuttaa koneen?

en: Are you sure you want to suspend the machine?
fi: Haluatko varmasti siirtyä virransäästötilaan?

en: Authenticate before running --command
fi: Todenna ennen --command:in ajamista

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Authentication failure!
fi: Todennusvirhe!

en: Authentication token change failed for user %s
fi: Käyttäjän %s todennussymbolin vaihto epäonnistui

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Autologin or timed login to the superuser (root) account is not allowed.
fi: Automaattinen tai ajastettu sisäänkirjautuminen pääkäyttäjätunnukselle (root) on kielletty.

en: Automatic Login
fi: Automaattinen kirjautuminen

en: Automatic login
fi: Automaattinen kirjautuminen

en: Background
fi: Tausta

en: Browse
fi: Selaa

en: COMMAND
fi: KOMENTO

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Can not get username
fi: Ei saada käyttäjätunnusta

en: Can not start fallback console
fi: Varapäätettä ei voi käynnistää

en: Can't disable xscreensaver display hacks
fi: XScreensaver-näyttöominaisuuksia ei voi poistaa käytöstä

en: Can't find PAM configuration for gdm.
fi: PAM-asetustiedostoa GDM:lle ei löydy.

en: Can't lock screen
fi: Ruudun lukitseminen ei onnistu

en: Can't open %s for writing
fi: Tiedostoa %s ei voi avata kirjoittamiseen

en: Can't open DefaultImage: %s!
fi: Koneen oletuskuvaketta ei voitu avata: %s!

en: Can't open DefaultImage: %s. Suspending face browser!
fi: Oletuskuvaa ei voitu avata: %s. Kasvoselain ei ole käytössä!

en: Can't open default host icon: %s
fi: Koneen oletuskuvaketta ei voitu avata: %s

en: Can't set EGID to user GID
fi: Ei voi asettaa EGID-arvoksi käyttäjän ryhmää

en: Can't set EUID to user UID
fi: Ei voi asettaa EUID-arvoksi käyttäjä-ID:tä

en: Can't set PAM_RHOST=%s
fi: PAM_RHOST=%s -asetus ei onnistunut

en: Can't set PAM_TTY=%s
fi: PAM_TTY=%s -asetus ei onnistunut

en: Can't write to %s: %s
fi: Ei voi kirjoittaa %s: %s

en: Cannot change display
fi: Näyttöä ei voi vaihtaa

en: Cannot communicate with GDM (The GNOME Display Manager)
fi: Kommunikointi GDM:n (Gnomen kirjautumisohjelman) kanssa ei onnistu

en: Cannot communicate with gdm, perhaps you have an old version running.
fi: Kommunikointi GDM:n kanssa ei onnistu. Käytössä on ehkä vanha versio.

en: Cannot connect to remote server
fi: Etäpalvelimeen ei saada yhteyttä

en: Cannot find "xterm" to start a failsafe session.
fi: Vikasietoisen istunnon ajamiseksi tarvittavaa ohjelmaa "xterm" ei löydy.

en: Cannot find host
fi: Palvelinta ei löydy

en: Cannot find or run the base session script, will try the GNOME failsafe session for you.
fi: Perusistuntokomentotiedostoa ei löydy tai ei voi suorittaa, kokeillaan vikasietoista Gnome-istuntoa.

en: Cannot get passwd structure for %s
fi: Käyttäjälle %s ei pystytä hakemaan passwd-rakennetta

en: Cannot load user interface
fi: Käyttöliittymää ei voi ladata

en: Cannot open file
fi: Tiedostoa ei voi avata

en: Cannot run chooser
fi: Valitsinta ei voi suorittaa

en: Cannot set user group for %s
fi: Ryhmän asettaminen käyttäjälle %s epäonnistui

en: Cannot setup pam handle with null display
fi: Pam-kahvaa ei voida asettaa olemattomalle näytölle

en: Cannot start new display
fi: Uutta näyttöä ei voi käynnistää

en: Cannot start the chooser program, you will probably not be able to log in.  Please contact the system administrator.
fi: Valitsimen käynnistys epäonnistui, joten sisäänkirjautuminen ei ole mahdollista. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: Cannot start the greeter
fi: Tervehdintä ei voi käynnistää

en: Cannot start the greeter program, you will not be able to log in.  This display will be disabled.  Try logging in by other means and editing the configuration file
fi: Tervehtimen käynnistys epäonnistui. Näin ollen sisäänkirjautuminen on mahdotonta, ja näyttö poistetaan käytöstä. Koeta jotain muuta keinoa kirjautumiseen sekä asetustiedoston asetusten korjaamista

en: Cannot start the session due to some internal error.
fi: Istuntoa ei voi käynnistää jonkun sisäisen virheen takia.

en: Cannot write PID file %s, possibly out of diskspace.  Error: %s
fi: PID-tiedostoa %s ei voi kirjoittaa, kenties levy lopussa.  Virhe: %s

en: Cannot write PID file %s, possibly out of diskspace.  Error: %s
fi: PID-tiedostoa %s ei voi kirjoittaa, kenties levy lopussa.  Virhe: %s

en: Change the picture that will show in the GDM (login manager) face browser
fi: Aseta kuva joka näytetään GDM:n (kirjautumisohjelman) kasvoselaimessa

en: Change to _Existing Display
fi: Vaihda _olemassaolevaan näyttöön

en: Choose a Session
fi: Valitse istunto

en: Choose a ho_st to connect to:
fi: Valitse palvelin, johon yhdistetään:

en: Choose an Action
fi: Valitse toiminto

en: Choose server
fi: Valitse palvelin

en: Choose the X server to start
fi: Valitse käynnistettävä X-palvelin

en: Circles
fi: Renkaat

en: Client address to return in response to xdm
fi: xdm:lle vastauksena lähetettävä asiakasosoite

en: Co_lor
fi: _Väri

en: Configuration is not correct
fi: Asetukset ovat rikki

en: Configure GDM (this login manager). This will require the root password.
fi: GDM:n (tämän kirjautumisohjelman) asetukset. Tähän tarvitaan pääkäyttäjän salasanaa.

en: Connection type to return in response to xdm
fi: xdm:lle vastauksena lähetettävä yhteystyyppi

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeus:

en: Could not execute the configuration program.  Make sure it's path is set correctly in the configuration file.
fi: Asetusohjelman ajaminen ei onnistunut. Varmista, että sen polku on asetettu oikein asetustiedostossa.

en: Could not execute the configuration program.  Make sure it's path is set correctly in the configuration file.  I will attempt to start it from the default location.
fi: Asetusohjelman ajaminen ei onnistunut. Varmista, että sen polku on asetettu oikein asetustiedostossa. Se yritetään käynnistää oletussijainnistaan.

en: Could not find a free display number
fi: Yhtään vapaata näyttönumeroa ei löytynyt

en: Could not find the GNOME installation, will try running the "Failsafe xterm" session.
fi: Gnomen asennusta ei löytynyt. Koetetaan ajaa "Vikasietoinen xterm"-istunto.

en: Could not fork a new process!
fi: Uuden prosessin haaroittaminen epäonnistui!

en: Could not set signal mask!
fi: Signaalimaskia ei voitu asettaa.

en: Could not setgid %d. Aborting.
fi: Setgid %d epäonnistui. Keskeytetään.

en: Couldn't authenticate user
fi: Käyttäjän todennus epäonnistui

en: Couldn't authenticate user "%s"
fi: Käyttäjän "%s" todennus epäonnistui

en: Couldn't open session for %s
fi: Ei voitu avata istuntoa %s:lle

en: Couldn't set acct. mgmt for %s
fi: Ei voitu asettaa tunnustietojen hallintaa %s:lle

en: Couldn't set credentials for %s
fi: Ei voitu asettaa oikeuksia %s:lle

en: D_isconnect
fi: _Katkaise yhteys

en: Debugging output
fi: Vianetsintätuloste

en: Default System Session
fi: Järjestelmän oletusistunto

en: Denied XDMCP query from host %s
fi: XDMCP-tiedustelu osoitteesta %s estetty

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Details: %s
fi: Yksityiskohdat: %s

en: Did not receive any response from host "%s" in %d seconds.  Perhaps the host is not turned on, or is not willing to support a login session right now.  Please try again later.
fi: Palvelimelta "%s" ei saatu vastausta %d sekunnissa. Kenties palvelin on sammutettu tai ei ole valmiina istuntoihin juuri nyt. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Did not receive response from server
fi: Palvelimelta ei saatu vastausta

en: Display
fi: Näyttö

en: Display %s is busy. There is another X server running already.
fi: Näyttö %s on varattu. Toinen X-palvelin on jo käynnissä.

en: Display %s on virtual terminal %d
fi: Näyttö %s virtuaalipäätteellä %d

en: Display '%s' cannot be opened by Xnest
fi: Xnest ei onnistunut avaamaan näyttöä "%s".

en: Displays per _host:
fi: Näyttöjä _isäntää kohden:

en: Do direct query instead of indirect (chooser)
fi: Tee suora kysely epäsuoran sijaan (valitsin)

en: Do not fork into the background
fi: Ei haaroitusta taustalle

en: Do not lock current screen
fi: Älä lukitse nykyistä ruutua

en: Do you really wish to remove theme '%s' from the system?
fi: Haluatko varmasti poistaa järjestelmästä teeman "%s"?

en: Don't check for running gdm
fi: Älä tarkista onko GDM päällä

en: Doubleclick on the user
    to log in
fi: Kaksoisnapsauta käyttäjää
    kirjautuaksesi sisään

en: Doubleclick on the user to log in
fi: Kaksoisnapsauta käyttäjää kirjautuaksesi sisään

en: Enable _XDMCP
fi: Ota _XDMCP käyttöön

en: Enable _accessibility modules
fi: Ota _esteettömyysliitänniset käyttöön

en: Enter new UNIX password:
fi: Syötä uusi UNIX-salasana:

en: Enter the root password
    to run the configuration.
fi: Syötä pääkäyttäjän salasana
    asetusohjelman ajamiseksi.

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Virhe valitsimessa %s: %s.
    Suorittamalla "%s --help" näet täydellisen listan käytettävissä olevista
    komentorivivalitsimista.

en: Error while changing NIS password.
fi: Virhe vaihdettaessa NIS-salasanaa.

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to (%s)
fi: Virhe yritettäessä suorittaa (%s),
    joka on linkki (%s)

en: Error! Unable to set executable context.
fi: Virhe! Ei voi asettaa suorituskontekstia.

en: Exit the application
fi: Poistu sovelluksesta

en: Extra options for Xnest
fi: Lisävalitsimet palvelimelle Xnest

en: Failed to restart self
fi: Itsensä uudelleenkäynnistys epäonnistui

en: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display %s
fi: X:n käynnistäminen epäonnistui useita kertoja lyhyen ajan sisällä; poistetaan näyttö %s käytöstä.

en: Failsafe Gnome
fi: Vikasietoinen Gnome

en: Failsafe _Gnome
fi: Vikasietoinen _Gnome

en: Failsafe _Terminal
fi: Vikasietoinen _pääte

en: Failsafe xterm
fi: Vikasietoinen xterm

en: File %s cannot be open for reading
    Error: %s
fi: Tiedoston %s avaaminen lukua varten
    epäonnistui
    Virhe: %s

en: File %s cannot be open for writing
    Error: %s
fi: Tiedostoa %s ei voida avata
    kirjoitusta varten
    Virhe: %s

en: File does not exist
fi: Tiedostoa ei ole olemassa

en: File not a tar.gz or tar archive
fi: Tiedosto ei ole tar.gz- eikä tar-muotoinen arkisto

en: Flexible server request denied: Not authenticated
fi: Joustava palvelinpyyntö evätty: Todennus puuttuu

en: GDM (The GNOME Display Manager) is not running.
fi: GDM (Gnomen kirjautumisohjelman) ei ole käynnissä.

en: GDM Host Chooser
fi: GDM-isäntävalitsin

en: GDM Login
fi: GDM-kirjautuminen

en: GDM could not write a new authorization entry to disk.  Possibly out of diskspace.%s%s
fi: GDM ei voinut kirjoittaa uutta todennusta levylle. Levytila voi olla lopussa.%s%s

en: GDM could not write to your authorization file.  This could mean that you are out of disk space or that your home directory could not be opened for writing.  In any case, it is not possible to log in.  Please contact your system administrator
fi: GDM ei voinut kirjoittaa valtuustiedostoa. Tämä saattaa merkitä sitä, että levytila on lopussa tai kotihakemistoon ei voida kirjoittaa. Joka tapauksessa sisäänkirjautuminen ei ole mahdollista. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään

en: GDM detected a shutdown or reboot in progress.
fi: GDM havaitsi sammutuksen tai uudelleenkäynnistyksen olevan meneillään.

en: GDM is not running
fi: GDM ei ole käynnissä

en: GDM restarting ...
fi: GDM käynnistyy uudelleen...

en: GNOME
fi: Gnome

en: GNOME Art variation of Circles
fi: Gnome-taide, vaihtelevat ympyrät

en: GNOME Art variation of Circles with a Face Browser
fi: Gnome-taide, vaihtelevat ympyrät kasvoselaimen kera

en: GNOME Artists
fi: Gnome-taiteilijat

en: GNOME Desktop Manager
fi: Gnome-työpöydänhallinta

en: General
fi: Yleiset

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s
fi: Glade-tiedosto on päin mäntyä! Varmista, että oikea tiedosto on asennettu!
    tiedosto: %s säädin: %s

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s expected clist columns: %d
fi: Glade-tiedosto on päin mäntyä! Varmista, että oikea tiedosto on asennettu!
    tiedosto: %s säädin: %s odotetut clist-sarakkeet: %d

en: Graphical greeter
fi: Graafinen tervehdin

en: Greeter
fi: Tervehdin

en: Happy GNOME
fi: Iloinen Gnome

en: Happy GNOME with Browser
fi: Iloinen Gnome selaimella varustettuna

en: Honour _indirect requests
fi: Kunnioita epäs_uoria pyyntöjä

en: How to use this application
fi: Tämän sovelluksen käyttäminen

en: I cannot find the host "%s", perhaps you have mistyped it.
fi: Palvelinta "%s" ei löydy. Kenties teit kirjoitusvirheen.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
fi: X-palvelimen (graafinen käyttöliittymä) käynnistys ei onnistunut. Sen asetukset eivät luultavasti ole kunnossa. Haluatko katsoa X-palvelimen tulostetta ongelman selvittämiseksi?

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
fi: X-palvelimen käynnistys ei onnistu. Sitä ei ole luultavasti asetettu oikein. X:n asetusohjelma on ajettava uudelleen konsolilta, ja GDM käynnistettävä sen jälkeen uudelleen.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly. You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
fi: X-palvelimen (graafinen käyttöliittymä) käynnistys ei onnistunut. Luultavasti asetukset eivät ole kunnossa. Kirjaudu sisään konsolilta ja suorita X:n asetusohjelma uudelleen. Käynnistä sen jälkeen GDM uudelleen.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It seems that the pointer device (your mouse) is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
fi: X-palvelimen (graafinen käyttöliittymä) käynnistys ei onnistunut. Näyttää siltä, että osoitinlaite (hiiri) on väärin asetettu. Haluatko katsoa X-palvelimen tulostetta ongelman selvittämiseksi?

en: I could not start the X
    server (your graphical environment)
    due to some internal error.
    Please contact your system administrator
    or check your syslog to diagnose.
    In the meantime this display will be
    disabled.  Please restart gdm when
    the problem is corrected.
fi: X-palvelimen (graafisen
    ympäristön) käynnistys ei onnistunut
    sisäisen virheen takia.
    Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään
    tai tutki järjestelmälokia.
    Tämä näyttö poistetaan toistaiseksi 
    käytöstä. Käynnistä GDM uudelleen kun
    ongelma on korjattu.

en: I could not start the regular X server (your graphical environment) and so this is a failsafe X server.  You should log in and properly configure the X server.
fi: Normaalin X-palvelimen (graafisen ympäristön) käynnistys ei onnistunut, tämä on vikasietoinen X-palvelin. Kirjaudu sisään ja aseta X-palvelimen asetukset oikeiksi.

en: I could not start the standard greeter.  This display will abort and you may have to login another way and fix the installation of gdm
fi: Oletustervehtimen käynnistäminen epäonnistui. Näyttö suljetaan, ja voi olla tarpeellista kirjautua sisään muulla tavalla ja korjata GDM:n asennus.

en: I could not start your session and so I have started the failsafe xterm session.  Windows now have focus only if you have your cursor above them.  To get out of this mode type 'exit' in the window in the upper left corner
fi: Istuntoa ei voitu käynnistää, joten sen sijaan käynnistettiin vikasietoinen xterm-istunto. Ikkunaan voi kirjoittaa vain kun osoitin on sen päällä. Kirjoita ylhäällä vasemmalla olevaan ikkunaan "exit" niin pääset pois tästä tilasta

en: I will disable this X server for now.  Restart GDM when it is configured correctly.
fi: Tämä X-palvelin sammutetaan nyt. Käynnistä GDM uudelleen, kun asetukset ovat kunnossa.

en: I will now try to restart the X server again.
fi: Koetetaan käynnistää X-palvelin uudelleen.

en: Icon
fi: Kuvake

en: If you still wish to use this feature, either start GDM yourself or ask your system administrator to start GDM.
fi: Jos haluat edelleen käyttää tätä ominaisuutta, käynnistä itse tai pyydä järjestelmän ylläpitäjää käynnistämään GDM.

en: Indirect XDMCP is not enabled
fi: Epäsuora XDMCP ei ole käytössä

en: Internal error on passwdexpired
fi: Sisäinen virhe salasanan vanhentumistarkistuksessa

en: Invalid server command '%s'
fi: Epäkelpo palvelinkomento "%s"

en: Just For _This Session
fi: Vain _tämä istunto

en: Just _Log In
fi: Kirjaudu vain _sisään

en: Just run Xnest, no query (no chooser)
fi: Aja vain Xnest, ei kyselyä (ei valitsinta)

en: L_ocal:
fi: _Paikallinen:

en: Language %s does not exist, using %s
fi: Kieltä %s ei ole olemassa, käytetään kieltä %s

en: Last
fi: Edellinen

en: Last login:
    %s
fi: Edellinen kirjautuminen:
    %s

en: Listen on _UDP port:
fi: Kuuntele _UDP-porttia:

en: Log in anyway
fi: Kirjaudu sisään kaikesta huolimatta

en: Log in as another user inside a nested window
fi: Kirjaudu toisena käyttäjänä sisäkkäisestä ikkunasta

en: Log in as another user without logging out
fi: Kirjaudu sisään toisena käyttäjänä ilman uloskirjautumista

en: Log in using the default system language
fi: Kirjaudu sisään käyttäen järjestelmän oletuskieltä

en: Log in using the language that you have used last time you logged in
fi: Kirjaudu käyttäen samaa kieltä kuin viimeksi kirjauduttaessa

en: Log in using the session that you have used last time you logged in
fi: Kirjaudu sisään käyttäen samaa istuntoa kuin edelliselläkin kerralla

en: Login Photo
fi: Kirjautumiskuva

en: Login Screen Setup
fi: Kirjautumisruudun asetukset

en: Login a user automa_tically after a specified number of seconds
fi: Kirjaa käyttäjä automaattisesti kun tietty määrä _sekunteja on kulunut

en: Login sound requested on non-local display or the play software cannot be run or the sound does not exist
fi: Sisäänkirjautumisääntä pyydetty ei-paikallisella näytöllä tai soitto-ohjelmistoa ei voi suorittaa tai äänitiedostoa ei ole

en: Make _Default
fi: Aseta _oletus

en: Make a _sound when login window is ready
fi: Soita _ääni kun kirjautumisikkuna on valmis

en: Master halting...
fi: Sammutetaan...

en: Master rebooting...
fi: Isäntä käynnistetään uudelleen...

en: Master suspending...
fi: Siirrytään virransäästötilaan...

en: Max p_ending indirect requests:
fi: Voimassaolevien _epäsuorien pyyntöjen enimmäismäärä:

en: Maximum _pending requests:
fi: Voimassaolevien _pyyntöjen enimmäismäärä:

en: Maximum _remote sessions:
fi: _Etäistuntojen määrän yläraja:

en: Maximum _wait time:
fi: _Odottamisen enimmäisaika:

en: Maximum indirect w_ait time:
fi: Epäsuoran o_dottamisen enimmäisaika:

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: N-Z|Norwegian (bokmal)
fi: N-Z|norja (bokmål)

en: N-Z|Norwegian (nynorsk)
fi: N-Z|norja (nynorsk)

en: N-Z|Oriya
fi: N-Z|orija

en: N-Z|Panjabi
fi: N-Z|pandžabi

en: N-Z|Persian
fi: N-Z|persia

en: N-Z|Polish
fi: N-Z|puola

en: N-Z|Portuguese
fi: N-Z|portugali

en: N-Z|Portuguese (Brazilian)
fi: N-Z|portugali (brasilian-)

en: N-Z|Romanian
fi: N-Z|romania

en: N-Z|Russian
fi: N-Z|venäjä

en: N-Z|Serbian
fi: N-Z|serbia

en: N-Z|Serbian (Jekavian)
fi: N-Z|serbia (jekavian)

en: N-Z|Serbian (Latin)
fi: N-Z|serbia (latinalainen)

en: N-Z|Slovak
fi: N-Z|slovakki

en: N-Z|Slovenian
fi: N-Z|sloveeni

en: N-Z|Spanish
fi: A-M|espanja

en: N-Z|Spanish (Mexico)
fi: A-M|espanja (meksikon-)

en: N-Z|Swedish
fi: N-Z|ruotsi

en: N-Z|Swedish (Finland)
fi: N-Z|ruotsi (suomen-)

en: N-Z|Tamil
fi: N-Z|tamili

en: N-Z|Telugu
fi: N-Z|telugu

en: N-Z|Thai
fi: N-Z|thai

en: N-Z|Turkish
fi: N-Z|turkki

en: N-Z|Ukrainian
fi: N-Z|ukraina

en: N-Z|Vietnamese
fi: N-Z|vietnam

en: N-Z|Walloon
fi: N-Z|valloni

en: N-Z|Welsh
fi: N-Z|wales

en: N-Z|Yiddish
fi: A-M|jiddiš

en: Nested display %s on virtual terminal %d
fi: Sisäkkäinen näyttö %s virtuaalipäätteellä %d

en: New Login
fi: Uusi kirjautuminen

en: New Login in a Nested Window
fi: Uusi kirjautuminen sisäkkäisestä ikkunasta

en: No XDMCP support in the binary.  To enable XDMCP support you must recompile GDM with the XDMCP libraries.
fi: Binäärissä ei ole XDMCP-tukea. GDM on käännettävä uudelleen XDMCP-kirjastojen kanssa XDMCP-tuen käyttöönottamiseksi.

en: No configuration was found
fi: Asetuksia ei löytynyt

en: No console (local) servers to be run
fi: Ei päätettä, jossa (paikallisen) palvelimen voisi käynnistää

en: No daemon/ServAuthDir specified in the configuration file
fi: Ei määritelty daemon/ServAuthDir:iä asetustiedostossa

en: No default session link found. Using Failsafe GNOME.
fi: Oletusarvoisen istunnon linkkiä ei löytynyt. Käytetään vikasietoista Gnomea.

en: No file selected
fi: Ei tiedostoa valittuna

en: No interface could be loaded, BAD! (file: %s)
fi: Yhdenkään käyttöliittymän lataus ei onnistunut. Tämä tietää HUONOA! (tiedosto: %s)

en: No password supplied
fi: Salasanaa ei annettu

en: No picture selected.
fi: Ei kuvaa valittuna.

en: No screenshot available
fi: Ei kuvakaappausta saatavilla

en: No servers were defined in the configuration file and XDMCP was disabled.  This can only be a configuration error.  So I have started a single server for you.  You should log in and fix the configuration.  Note that automatic and timed logins are disabled now.
fi: Asetustiedostossa ei ole palvelimia määriteltynä, eikä XDMCP ole käytössä. Tämän täytyy olla asetusvirhe, joten käynnistettiin erillinen palvelin. Kirjaudu sisään ja korjaa asetukset. Ajastetut ja automaattiset kirjautumiset eivät ole nyt käytössä.

en: No serving hosts were found.
fi: Isännöiviä palvelimia ei löytynyt.

en: Nobody
fi: Ei kukaan

en: Not a theme archive
fi: Ei teema-arkisto

en: OPTIONS
fi: VALITSIMET

en: Only root wants to run gdm
fi: Vain pääkäyttäjä haluaa ajaa GDM:n

en: Open Displays
fi: Avoimet näytöt

en: Open a session to the selected host
fi: Avaa istunto valitulla palvelimella

en: Options
fi: Asetukset

en: Other|POSIX/C English
fi: Muu|POSIX/C: englanti

en: Password has been already used. Choose another.
fi: Salasana on jo ollut käytössä. Valitse jokin muu.

en: Password of %s has expired
fi: Käyttäjän %s salasana on vanhentunut

en: Password unchanged
fi: Salasanaa ei vaihdettu

en: Password:
fi: Salasana:

en: Perhaps you have an old version of GDM running.
fi: Kenties käynnissä on GDM:n vanha versio..

en: Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
fi: Tiedosto .Xauthority voi olla väärin asetettu.

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Picture is too large
fi: Kuva on liian suuri

en: Pin_g interval (seconds):
fi: Pin_gien aikaväli (sekuntia):

en: Ping interval (seconds):
fi: Pingien aikaväli (sekuntia):

en: Ping to %s failed, whacking display!
fi: Ping kohteeseen %s epäonnistui, poistetaan näyttö.

en: Please ask your system administrator to enable it in the GDM configurator program.
fi: Pyydä järjestelmän ylläpitäjää ottamaan se käyttöön GDM:n asetusohjelmalla.

en: Please ask your system administrator to install it.
fi: Pyydä järjestelmän ylläpitäjää asentamaan se.

en: Please ask your system administrator to start it.
fi: Pyydä järjestelmän ylläpitäjää käynnistämään se.

en: Please enter your username
fi: Syötä käyttäjätunnus

en: Please insert 25 cents to log in.
fi: Kirjautuminen toimii 20 sentin kolikoilla.

en: Please make sure the Caps Lock key is not enabled.
fi:  Varmista, ettei Caps Lock ole jäänyt päälle.

en: Please type in the root (privileged user) password.
fi: Syötä pääkäyttäjän salasana.

en: Please wait: scanning local network...
fi: Odota: etsitään paikallisesta verkkoympäristöstä...

en: Preserve LD_* variables
fi: Säilytä LD_*-muuttujat

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Print GDM version
fi: Tulosta GDM-versio

en: Probe the network
fi: Tutki verkkoympäristöä

en: Query and add this host to the above list
fi: Etsi ja lisää tämä palvelin listaan yllä

en: Query logout action request denied: Not authenticated
fi: Uloskirjautumistoiminnon kyselypyyntö evätty: Todennus puuttuu

en: Query vt request denied: Not authenticated
fi: Vt-kyselypyyntö evätty: Todennus puuttuu

en: Re_mote welcome string:
fi: _Etätervehdysviesti:

en: Reboot
fi: Käynnistä uudelleen

en: Reboot or Halt request when there is no system menu from display %s
fi: Uudelleenkäynnistys- tai sammutuspyyntö, vaikka näytöllä %s ei ole järjestelmävalikkoa.

en: Reboot your computer
fi: Käynnistä tietokone uudelleen

en: Requested server %s not allowed to be used for flexible servers, using standard server.
fi: Pyydetyllä palvelimella %s ei ole lupaa käyttää joustavien palvelinten kanssa. Käytetään vakiopalvelinta.

en: Restart
fi: Käynnistä GDM uudelleen

en: Restart, Reboot or Halt request from a non-local display %s
fi: Uudelleenkäynnistys-, sammutus- tai GDM:n uudelleenkäynnistyspyyntö etänäytöltä %s

en: Retry _delay (seconds) :
fi: Uudelleenyrityksen _viive (sekuntia):

en: Return to previous login
fi: Palaa edelliseen istuntoon

en: Retype new UNIX password:
fi: Syötä uudelleen uusi UNIX-salasana:

en: Root login disallowed on display '%s'
fi: Pääkäyttäjän istunto estetty näytöllä "%s"

en: Run _XDMCP chooser
fi: Suorita _XDMCP-valitsin

en: Run an XDMCP chooser which will allow you to log into available remote machines, if there are any.
fi: Suorita XDMCP-valitsin, joka mahdollistaa sisäänkirjautumisen saatavilla oleviin etäkoneisiin, jos sellaisia on.

en: Run broadcast instead of indirect (chooser)
fi: Käytä yleislähetyst epäsuoran sijaan (valitsin)

en: Run in background
fi: Aja taustalla

en: SOCKET
fi: PISTOKE

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Select _Language...
fi: Valitse _kieli...

en: Select _Session...
fi: Valitse _istunto...

en: Select a language
fi: Valitse kieli

en: Select a language for your session to use:
fi: Valitse istunnossa käytettävä kieli:

en: Select a photograph to show in the facebrowser:
fi: Valitse kasvoselaimessa näytettävä valokuva:

en: Select new theme archive to install
fi: Valitse uusi asennettava teema-arkisto

en: Send the specified protocol command to gdm
fi: Lähetä määritetty protokollakomento GDM:lle

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but has the wrong permissions, it should have permissions of %o. Please correct the permissions or the gdm configuration %s and restart gdm.
fi: Palvelimen valtuushakemistoksi (daemon/ServAuthDir) on asetettu %s, mutta sen oikeustaso on väärä, pitäisi olla %o. Korjaa oikeudet tai GDM:n asetus %s ja käynnistä GDM uudelleen.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but is not owned by user %s and group %s. Please correct the ownership or gdm configuration %s and restart gdm.
fi: Palvelimen valtuushakemistoksi (daemon/ServAuthDir) on asetettu %s, mutta sitä ei omista käyttäjä %s ja ryhmä %s. Korjaa omistajuus tai GDM:n asetus %s, ja käynnistä GDM uudelleen.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
fi: Palvelimen valtuushakemistoksi (daemon/ServAuthDir) on asetettu %s, mutta sitä ei ole olemassa. Korjaa GDM:n asetus %s ja käynnistä GDM uudelleen.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this is not a directory. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
fi: Palvelimen valtuushakemistoksi (daemon/ServAuthDir) on asetettu %s, mutta se ei ole hakemisto. Korjaa GDM:asetus %s ja käynnistä GDM uudelleen.

en: Server name '%s' not found, using standard server
fi: Palvelimen nimeä "%s" ei löytynyt, käytetään vakiopalvelinta

en: Session directory is missing
fi: Istuntohakemistoa ei ole.

en: Set logout action request denied: Not authenticated
fi: Uloskirjautumistoiminnon asetuspyyntö evätty: Todennus puuttuu

en: Show _actions menu
fi: Näytä _toimintovalikko

en: Show choosable user images (_face browser)
fi: Näytä valittavat käyttäjäkuvat (käytä _kasvoselainta)

en: Show the "Actions" menu (formerly known as the "System" menu).  If not set, none of the system commands will be available (this includes reboot, shutdown, configure, chooser)
fi: Näytä "Toiminnot"-valikko (aiemmin "Järjestelmä"-valikko). Jos epätosi, mitään järjestelmäkomentoa ei voi käyttää (tämä sisältää uudelleenkäynnistyksen, sammutuksen, asetukset ja valitsimen)

en: Shut _Down
fi: _Sammuta

en: Shut _down the computer
fi: _Sammuta tietokone

en: Shut down the system so that you may safely turn off the computer.
fi: Sammuta kone, jotta virran turvallisesti voi kytkeä pois.

en: Shut down your computer so that you may turn it off.
fi: Sammuta kone, jotta virran pois voi kytkeä pois.

en: Shut_down
fi: _Sammuta

en: Socket for xdm communication
fi: Pistoke xdm-kommunikaatiolle

en: Some error occured when installing the theme
fi: Virhe asennettaessa teemaa

en: Sorry, passwords do not match
fi: Valitettavasti salasanat eivät ole samoja

en: Sound _file:
fi: Ääni_tiedosto:

en: Standard greeter
fi: Vakiotervehdin

en: Standard server
fi: Vakiopalvelin

en: Start the first X server but then halt until we get a GO in the fifo
fi: Käynnistä ensimmäinen X-palvelin, mutta pysähdy sen jälkeen kunnes saadaan MENE-käsky fifo-putkesta

en: Starting a new login only works correctly on the console.
fi: Uuden kirjautumisen aloitus toimii oikein vain konsolista.

en: Status
fi: Tila

en: String to be shown in the greeter as welcome.  You can insert %n in here and it will be replaced by the name of your computer.
fi: Tervehdysteksti, joka näytetään tervehtimessä. Voit lisätä tähän %n ja se korvataan tietokoneesi nimellä.

en: String to be shown in the greeter for people logging in remotely with XDMCP.  You can insert %n in here and it will be replaced by the name of your computer.
fi: Tervehdysteksti, joka näytetään etäältä XDMCP:llä sisäänkirjautuville. Voit lisätä tähän %n ja se korvataan tietokoneesi nimellä.

en: Sus_pend
fi: _Virransäästötila

en: Sus_pend the computer
fi: Aseta tietokone _virransäästötilaan

en: Suspend your computer
fi: Aseta tietokone virransäästötilaan

en: System Default
fi: Järjestelmän oletus

en: System default
fi: Järjestelmän oletuskieli

en: System is rebooting, please wait ...
fi: Järjestelmä uudelleenkäynnistyy, ole hyvä ja odota ...

en: System is shutting down, please wait ...
fi: Järjestelmä sammuu, ole hyvä ja odota ...

en: TYPE
fi: TYYPPI

en: The X server failed.  Perhaps it is not configured well.
fi: X-palvelin kaatui. Sitä ei ole ehkä asetettu oikein.

en: The X server is not available, it is likely that gdm is badly configured.
fi: X-palvelinta ei ole saatavilla. GDM on luultavasti väärin asetettu.

en: The allowed limit of flexible X servers reached.
fi: Joustavien X-palvelinten yläraja saavutettiin.

en: The chooser version (%s) does not match the daemon version (%s).  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
fi: Valitsimen versio (%s) ei täsmää palvelimen versioon (%s). GDM on todennäköisesti juuri päivitetty. Käynnistä GDM-palvelin tai koko tietokone uudelleen.

en: The configuration file contains an invalid command line for the login dialog, and thus I ran the default command.  Please fix your configuration.
fi: Asetustiedostossa on virheellinen komentorivi kirjautumiskyselylle, jonka takia ajettiin oletuskomento. Ole hyvä ja korjaa asetukset.

en: The configuration was not found.  GDM is using defaults to run this session.  You should log in and create a configuration file with the GDM configuration program.
fi: Asetuksia ei löytynyt. GDM käyttää oletusasetuksia tämän istunnon ajamiseen. On suositeltavaa kirjautua sisälle ja luoda asetustiedosto GDM:n asetusohjelmalla.

en: The display server has been shut down about 6 times in the last 90 seconds, it is likely that something bad is going on.  I will wait for 2 minutes before trying again on display %s.
fi: Näyttöpalvelin on sammunut kuusi kertaa viimeisen 90 sekunnin aikana, joten luultavasti kaikki ei ole kunnossa. Nyt odotetaan kaksi minuuttia ennen kuin yritetään uudelleen näyttöä %s.

en: The face browser is not configured
fi: Kasvoselainta ei ole asetettu

en: The face browser is not configured in the GDM configuration.  Please ask your system administrator to enable it in the GDM configurator program.
fi: Kasvoselainta ei ole asetettu GDM-asetuksissa. Pyydä järjestelmän ylläpitäjää ottamaan se käyttöön GDM:n asetusohjelmalla.

en: The gdm group does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
fi: GDM-ryhmää ei ole olemassa. Korjaa GDM:n asetustiedot %s ja käynnistä GDM uudelleen.

en: The gdm group is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
fi: GDM-ryhmäksi on asetettu pääkäyttäjäryhmä, mutta tätä ei sallita turvallisuusriskien vuoksi. Korjaa GDM:n asetustiedot %s ja käynnistä GDM uudelleen.

en: The gdm user does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
fi: GDM-käyttäjää ei ole olemassa. Korjaa GDM:n asetustiedot %s ja käynnistä GDM uudelleen.

en: The gdm user is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
fi: GDM-käyttäjäksi on asetettu pääkäyttäjä, mutta tätä ei sallita turvallisuusriskien vuoksi. Korjaa GDM:n asetustiedot %s ja käynnistä GDM uudelleen.

en: The greeter program appears to be crashing.
    I will attempt to use a different one.
fi: Tervehdys-ohjelma näyttää kaatuilevan.
    Yritetään käyttää toista.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
fi: Tervehtimen versio (%s) ei täsmää palvelimen version (%s) kanssa.
    GDM on todennäköisesti juuri päivitetty.
    Käynnistä GDM-palvelin tai koko tietokone uudelleen.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
fi: Tervehtimen versio (%s) ei täsmää palvelimen version (%s) kanssa. GDM on todennäköisesti juuri päivitetty. Käynnistä GDM-palvelin tai koko tietokone uudelleen.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
fi: Tervehtimen versio (%s) ei täsmää palvelimen version kanssa.
    GDM on todennäköisesti juuri päivitetty.
    Käynnistä GDM-palvelin tai koko tietokone uudelleen.

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.  You have probably just upgraded gdm.  Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
fi: Tervehtimen versio (%s) ei täsmää palvelimen version kanssa. GDM on todennäköisesti juuri päivitetty. Käynnistä GDM-palvelin tai koko tietokone uudelleen.

en: The host "%s" is not willing to support a login session right now.  Please try again later.
fi: Palvelin "%s" ei ole valmiina istuntoon juuri nyt. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: The main area of this application shows the hosts on the local network that have "XDMCP" enabled. This allows users to login remotely to other machines as if they were logged on using the console.
    
    You can rescan the network for new hosts by clicking "Refresh".  When you have selected a host click "Connect" to open a session to that machine.
fi: Sovellus näyttää ne paikallisen verkon palvelimet, jotka käyttävät XDMCP:tä. Tämä mahdollistaa kirjautumisen etäpalvelimille aivan kuin käyttäjä kirjautuisi konsolin kautta.
    
    Verkosta voi etsiä uusia isäntiä painamalla "Päivitä tiedot". Valitulle palvelimelle voidaan avata istunto napsauttamalla "Yhdistä"-painiketta.

en: The nested X server (Xnest) cannot connect to your current X server.  You may be missing an X authorization file.
fi: Sisäkkäinen X-palvelin (Xnest) ei onnistunut ottamaan yhteyttä X-palvelimeen. Syynä voi olla puuttuva X-todennustiedosto.

en: The nested X server (Xnest) is not available, or gdm is badly configured.
    Please install the Xnest package in order to use the nested login.
fi: Sisäkkäinen X-palvelin (Xnest) ei ole käytettävissä, tai GDM:n asetukset ovat
    väärät. Asenna Xnest-paketti sisäkkäisen kirjautumisen käyttämiseksi.

en: The session you selected does not look valid.  I will run the GNOME failsafe session for you.
fi: Valitsemasi istunto ei näytä kelvolliselta. Käynnistetään vikasietoinen Gnome-istunto.

en: The specified display number was busy, so this server was started on display %s.
fi: Annettu näyttönumero oli varattu, joten tämä palvelin käynnistettiin näytölle %s.

en: The system administrator disallowed pictures larger than %d bytes to show in the face browser
fi: Järjestelmän ylläpitäjä on asettanut kasvoselaimessa näytettävän kuvan enimmäiskooksi %d tavua

en: The system administrator has disabled your account.
fi: Järjestelmän ylläpitäjä on poistanut tunnuksen käytöstä.

en: The system administrator is not allowed to login from this screen
fi: Järjestelmän ylläpitäjä ei saa kirjautua tämän näytön kautta

en: The theme does not contain definition for the username/password entry element.
fi: Teema ei sisällä määritelmää tunnuksen/salasanansyöttöelementille.

en: The theme for the graphical greeter is corrupt
fi: Graafisen tervehtimen teema on rikki

en: Theme directory '%s' seems to be already installed, install again anyway?
fi: Teemahakemisto "%s" näyttää olevan jo asennettu. Asennetaanko se silti uudelleen?

en: Theme with blue circles
fi: Sinisten renkaiden teema

en: There already appears to be an X server running on display %s.  Should I try another display number?  If you answer no, I will attempt to start the server on %s again.%s
fi: Näytössä %s vaikuttaa jo olevan käynnissä oleva X-palvelin. Yritetäänkö käyttää toista näyttönumeroa? Jos vastaus on ei, yritetään uudelleen käynnistää palvelin näytöllä %s.%s

en: There are some displays already open.  You can select one from the list below or open a new one.
fi: Joitain näyttöjä on avoinna.  Voit valita alla olevasta luettelosta yhden tai avata uuden näytön.

en: There was an error loading the theme %s
fi: Virhe ladattaessa teemaa %s

en: There was an error loading the theme, and the default theme also could not have been loaded, I will attempt to start the standard greeter
fi: Tapahtui virhe ladattaessa teemaa, eikä oletusteeman lataaminen onnistunut. Yritetään käynnistää oletustervehdin.

en: There were errors trying to start the X server.
fi: X-palvelinta käynnistäessä tuli virheitä.

en: This configuration window changes settings for the GDM daemon, which is the graphical login screen for GNOME.  Changes that you make will take effect immediately.
    
    Note that not all configuration options are listed here.  You may want to edit %s if you cannot find what you are looking for.
    
    For complete documentation see the GNOME help browser Under the category GNOME/System.
fi: Tämä asetusikkuna muuttaa GDM-palvelimen, joka on Gnomen graafinen kirjautumisruutu, asetuksia. Tehdyt muutokset tulevat voimaan välittömästi.
    
    Huomaa, että kaikkia asetusvaihtoehtoja ei ole lueteltu tässä. Haluat ehkä muokata tiedostoa %s, ellet löydä täältä etsimääsi.
    
    Täydellinen ohjeistus löytyy Gnome-ohjeselaimella luokituksesta Gnome/Järjestelmä.

en: This is a failsafe session that will log you into GNOME.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  GNOME will use the 'Default' session.
fi: Tämä on vikasietoinen istunto, joka kirjautuu Gnomeen. Käynnistyskomentojonoja ei lueta, ja istuntoa tuleekin käyttää ainoastaan jos muu kirjautuminen ei onnistu. Gnome käyttää kirjautuessaan "Oletus"-istuntoa.

en: This is a failsafe session that will log you into a terminal.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  To exit the terminal, type 'exit'.
fi: Tämä on vikasietoinen istunto, joka kirjautuu päätteelle. Käynnistyskomentotiedostoja ei lueta, ja istuntoa tuleekin käyttää ainoastaan, jos muu kirjautuminen ei onnistu. Kirjoita "exit" päätteestä poistumiseksi.

en: This is the Failsafe Gnome session.  You will be logged into the 'Default' session of Gnome with no startup scripts run.  This is only to fix problems in your installation.
fi: Tämä on Gnomen vikasietoinen istunto. Kirjaudutaan Gnomen "Oletus"-istuntoon suorittamatta käynnistyskomentotiedostoja. Tämä tehdään, jotta asennuksessa olevien vikojen korjaaminen olisi mahdollista.

en: This is the Failsafe xterm session.  You will be logged into a terminal console so that you may fix your system if you cannot log in any other way.  To exit the terminal emulator, type 'exit' and an enter into the window.
fi: Tämä on vikasietoinen xterm-istunto. Kirjaudutaan pääteikkunaan, jotta järjestelmän voi korjata muiden kirjautumistapojen toimimattomuudesta  huolimatta. Kirjoita ikkunaan "exit" ja paina rivinvaihtoa poistuaksesi.

en: This is the default system session
fi: Tämä on järjestelmän oletusistunto

en: This is the failsafe xterm session.  Windows now have focus only if you have your cursor above them.  To get out of this mode type 'exit' in the window in the upper left corner
fi: Tämä on vikasietoinen xterm-istunto. Ikkunaan voi kirjoittaa vain kun osoitin on sen päällä. Kirjoita ylhäällä vasemmalla olevaan ikkunaan "exit" niin pääset pois tästä tilasta

en: This session logs you into CDE
fi: Tämä istunto kirjaa sisään CDE:hen

en: This session logs you into GNOME
fi: Tämä istunto kirjaa sisään Gnomeen

en: Timed Login
fi: Ajastettu kirjautuminen

en: Timed login us_ername:
fi: Ajastetun kirjautumis_en käyttäjätunnus:

en: TimedLoginDelay was less than 5.  I'll just use 5.
fi: TimedLoginDelay oli pienempi kuin 5. Käytetään arvoa 5.

en: Too many X sessions running.
fi: Liian monta X-istuntoa käynnissä.

en: Too many alias levels for a locale, may indicate a loop
fi: Maa-asetustolla on liian monta aliastasoa, tämä voi olla silmukka

en: Too many messages were sent to gdm and it hung upon us.
fi: Liian monta viestiä lähetettiin gdm:lle ja se kaatui päällemme.

en: Too many users to list here...
fi: Liian monta käyttäjää lueteltavaksi tässä...

en: Trying to change to an invalid virtual terminal number.
fi: Yritetään vaihtaa virheellisen numeroiseen virtuaalipäätteeseen.

en: Trying to set an unknown logout action, or trying to set a logout action which is not available.
fi: Yritetään asettaa tuntematonta uloskirjautumistoimintoa, tai yritetään asettaa toimintoa, joka ei ole käytettävissä.

en: Trying to update an unsupported configuration key.
fi: Yritetään päivittää ei-tuettua asetusavainta.

en: Unable to establish service %s: %s
fi: Palvelua %s ei voi käynnistää: %s

en: Unknown error occured.
fi: Tuntematon virhe.

en: Unknown server type requested, using standard server.
fi: Pyydetty tuntematonta palvelintyyppiä, käytetään vakiopalvelinta.

en: User %s no longer permitted to access the system
fi: Käyttäjällä %s ei ole enää oikeutta kirjautua järjestelmään

en: User %s not allowed to log in
fi: Käyttäjällä %s ei ole lupaa kirjautua sisään

en: User %s not permitted to gain access at this time
fi: Käyttäjällä %s ei ole tällä hetkellä oikeutta kirjautua

en: User %s will login in %d seconds
fi: käyttäjä %s kirjautuu %d sekunnin kuluttua

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: View details (~/.xsession-errors file)
fi: Katso yksityiskohdat (tiedosto ~/.xsession-errors)

en: Virtual terminals not supported.
fi: Virtuaalipäätteitä ei tueta.

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome to %n
fi: %n - tervetuloa

en: Would you like me to try to run the X configuration program?  Note that you will need the root password for this.
fi: Haluatko ajaa X:n asetusohjelman? Huomaa, että että tähän tarvitaan pääkäyttäjän salasanaa.

en: Would you like me to try to run the mouse configuration program?  Note that you will need the root password for this.
fi: Koetetaanko ajaa hiiren asetusohjelma? Huomaa, että tähän tarvitaan pääkäyttäjän salasanaa.

en: Would you like to view the detailed X server output as well?
fi: Haluatko katsoa myös yksityiskohtaista X-palvelimen tulostetta?

en: XDMCP is disabled and gdm cannot find any local server to start.  Aborting!  Please correct the configuration %s and restart gdm.
fi: XDMCP on poissa käytöstä eikä GDM löydä yhtään paikallista palvelinta käynnistettäväksi. Keskeytetään! Korjaa asetustiedot %s ja käynnistä GDM uudelleen.

en: XDMCP is not enabled
fi: XDMCP ei ole käytössä

en: Xnest command line
fi: Xnest-komentorivi

en: Xnest doesn't exist.
fi: Xnest ei ole asennettuna.

en: Xnest mode
fi: Xnest-tila

en: Yaikes, nothing found in the session directory.
fi: Auts! Istuntohakemistosta ei löytynyt ainuttakaan istuntoa.

en: You are already logged in.  You can log in anyway or abort this login
fi: Olet jo kirjautunut sisään. Voit sisäänkirjautua siitä huolimatta tai keskeyttää tämän kirjautumisen

en: You are already logged in.  You can log in anyway, return to your previous login session, or abort this login
fi: Olet jo kirjautunut sisään. Voit sisäänkirjautua siitä huolimatta, palauttaa edellisen istunnon tai keskeyttää tämän kirjautumisen

en: You are required to change your password immediately (password aged)
fi: Salasana on vaihdettava välittömästi (salasana on vanhentunut)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
fi: Salasana on vaihdettava välittömästi (pääkäyttäjä pakottaa)

en: You are required to change your password.
    Please choose a new one.
fi: Salasana on pakko vaihtaa.
    Ole hyvä ja valitse uusi.

en: You do not seem to be logged in on the console
fi: Et näytä kirjautuneen sisään konsolissa

en: You do not seem to have authentication needed be for this operation.  Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
fi: Toimintoon tarvittavaa todennusta ei näy olevan. Tiedosto .Xauthority voi olla väärin asetettu.

en: You do not seem to have the authentication needed for this operation
fi: Toimintoon tarvittavaa todennusta ei näy olevan

en: You have chosen %s for this session, but your default setting is %s.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
fi: Valitsit istunnon %s, mutta oletus on %s.
    Haluatko, että %s muutetaan oletukseksi tuleviin istuntoihin?

en: You have chosen %s for this session.
    If you wish to make %s the default for future sessions,
    run the 'switchdesk' utility
    (System->Desktop Switching Tool from the panel menu).
fi: Tässä istunnossa on valittu käytettäväksi %s.
    Jos haluat %sn oletukseksi tuleviin istuntoihin,
    käytä "switchdesk"-apuohjelmaa
    (Järjestelmä->Työpöydänvaihtotyökalu paneelivalikosta).

en: You likely won't be able to log in either.
fi: Kirjautuminen ei todennäköisesti tule onnistumaan.

en: You might in fact be using a different display manager, such as KDM (KDE Display Manager) or xdm.
fi: Itse asiassa käytössä saattaa olla jokin toinen kirjautumisohjelma, kuten KDM (KDE:n kirjautumisohjelma) tai xdm.

en: You must be the superuser (root) to configure GDM.
fi: Vain pääkäyttäjä voi muuttaa GDM:n asetuksia.

en: You must choose a longer password
fi: Salasanan täytyy olla pidempi

en: You must wait longer to change your password
fi: Sinun täytyy odottaa pidempään vaihtaaksesi salasanaasi.

en: You've got capslock on!
fi: Caps Lock on päällä!

en: Your account has expired; please contact your system administrator
fi: Tunnus on vanhentunut. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään

en: Your home directory is listed as:
    '%s'
    but it does not appear to exist.  Do you want to log in with the / (root) directory as your home directory?
    
    It is unlikely anything will work unless you use a failsafe session.
fi: Kotihakemistoksi on asetettu:
    "%s"
    mutta se ei näytä olevan olemassa. Haluatko kirjautua sisälle siten, että kotihakemistona on juurihakemisto?
    
    Todennäköisesti mikään ei toimi ellet kirjaudu vikasietoiseen istuntoon.

en: Your password has been changed but you may have to change it again, please try again later or contact your system administrator.
fi: Salasanasi on vaihdettu, mutta mahdollisesti se pitää vaihtaa uudelleen.  Yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: Your password has expired.
    Only a system administrator can now change it
fi: Salasanasi on vanhentunut.
    Nyt vain järjestelmän ylläpitäjä voi vaihtaa sitä

en: Your preferred session type %s is not installed on this machine.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
fi: Ensisijaista istuntotyyppiä %s ei ole asennettu tälle koneelle.
    Haluatko, että oletusistunnoksi asetetaan %s?

en: Your session directory is missing or empty!  There are two available sessions you can use, but you should log in and correct the gdm configuration.
fi: Istuntohakemistoa ei ole olemassa tai se on tyhjä! Käytettävissä on kaksi istunto, mutta on suositeltavaa korjata GDM:n asetukset kirjautumisen jälkeen.

en: Your session only lasted less than 10 seconds.  If you have not logged out yourself, this could mean that there is some installation problem or that you may be out of diskspace.  Try logging in with one of the failsafe sessions to see if you can fix this problem.
fi: Istunnon kesto oli alle 10 sekuntia. Ellet itse kirjautunut ulos, tämä voi olla merkki asennusongelmasta tai levytilan loppumisesta. Yritä kirjautua jollakin vikasietoisella istunnolla ja tarkista pystytkö korjaamaan ongelman.

en: _Actions
fi: _Toiminnot

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Automatic login username:
fi: _Automaattikirjautumisen käyttäjätunnus:

en: _Background color:
fi: T_austaväri:

en: _Configure
fi: _Asetukset

en: _Configure Login Manager...
fi: Sisäänkirjautumisen _asetukset...

en: _Configure the login manager
fi: Sisäänkirjautumisen _asetukset

en: _Delete theme
fi: _Poista teema

en: _Image
fi: _Kuva

en: _Install
fi: _Asenna

en: _Install new theme
fi: _Asenna uusi teema

en: _Language
fi: _Kieli

en: _Last
fi: _Edellinen

en: _Login a user automatically on first bootup
fi: K_irjaa jokin käyttäjä sisään automaattisesti kun kone käynnistetään

en: _No background
fi: _Ei taustaa

en: _Only color on remote displays
fi: Näytä vain väritausta _etänäytöillä

en: _Open New Display
fi: _Avaa uusi näyttö

en: _Other
fi: _Muu

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Reboot
fi: _Käynnistä uudelleen

en: _Reboot the computer
fi: _Käynnistä tietokone uudelleen

en: _Remote:
fi: _Etä:

en: _Scale background image to fit
fi: So_vita taustakuva ruutuun

en: _Seconds before login:
fi: Sekunteja kir_jautumiseen:

en: _Session
fi: _Istunto

en: _Suspend
fi: _Virransäästötila

en: _System Default
fi: _Järjestelmän oletus

en: _Test sound
fi: _Kokeile ääniä

en: _Theme
fi: T_eema

en: _Username:
fi: Käyttäjä_tunnus:

en: _Welcome string:
fi: _Tervehdysviesti:

en: _XDMCP Chooser
fi: _XDMCP-valitsin

en: _XDMCP Chooser...
fi: _XDMCP-valitsin...

en: author
fi: tekijä

en: copyright
fi: tekijänoikeus

en: description
    widget
fi: kuvaus
    säädin

en: gdm already running. Aborting!
fi: GDM on jo käynnissä. Keskeytetään!

en: gdmaskpass only runs as root
fi: gdmaskpass:n voi ajaa vain pääkäyttäjänä

en: initgroups() failed for %s. Aborting.
fi: initgroups() epäonnistui %s:lle. Keskeytetään.

en: main daemon: Got SIGABRT, something went very wrong. Going down!
fi: pääpalvelu: Saatu SIGABRT, jokin meni pieleen. Ajetaan alas!

en: y = Yes or n = No? >
fi: y = Kyllä, n = Ei? >
