ggv 1.1.93 - en to fi translation catalogue (238 entries)

en: A Ghostscript frontend to visualize PostScript files
fi: Ghostscript-käyttöliittymä Postscript-tiedostojen katseluun.

en: A file with this name already exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: Tämän niminen tiedosto on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: A_ntialiasing
fi: Peh_mennys (antialiasointi)

en: A_ntialiasing:
fi: _Pehmennys (antialiasointi):

en: A_uto-fit mode:
fi: So_vitustapa:

en: About this application
fi: Tietoja tästä ohjelmasta

en: Amount of _visible area to scroll
fi: Vieritettävän _näkyvän alueen määrä

en: And many more...
fi: Ja monet muut...

en: Antialiased rendering
fi: Pehmennetty piirto

en: Antialiasing
fi: Pehmennys (antialiasointi)

en: Antialiasing arguments
fi: Pehmennysvalitsimet

en: Autojump
fi: Automaattinen siirtyminen

en: Automatically _flip pages
fi: _Käännä sivut automaattisesti

en: Broken pipe.
fi: Putkirikko.

en: Cancel
fi: Peru

en: Cannot open file %s.
fi: Tiedostoa %s ei voi avata.

en: Change zoom factor to default
fi: Palauta mittakaava oletusarvoiseksi

en: Clear marked state of all pages
fi: Poista sivujen valinta

en: Clear marked state of all pages: all pages will be unmarked.
fi: Poista sivujen valinta: tämän jälkeen mikään sivu ei ole valittuna.

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Command line arguments for antialiasing.
fi: Komentorivivalitsimet pehmennystä varten.

en: Command line used to execute the PostScript interpreter.
fi: PostScript-tulkin käynnistävä komentorivi.

en: Convert _PDF to DSC file:
fi: Muunna PD_F DSC-tiedostoksi:

en: Convert _PDF to PS:
fi: Muunna PD_F PS:ksi:

en: Coordinate units
fi: Koordinaattiyksiköt

en: Could not initialize Bonobo!
fi: Bonobon alustus epäonnistui!

en: Current page number
fi: Nykyisen sivun numero

en: Decrease zoom factor
fi: Pienennä mittakaavaa

en: Default document orientation
fi: Asiakirjan oletusasento

en: Default orientation
fi: Oletussuunta

en: Default page size
fi: Oletusarvoinen sivukoko

en: Default size
fi: Oletuskoko

en: Default zoom factor
fi: Oletusarvoinen mittakaava

en: Document
fi: Asiakirja

en: Document height
fi: Asiakirjan korkeus

en: Document loaded.
fi: Asiakirja latautui.

en: Document orientation
fi: Asiakirjan suunta

en: Document title
fi: Asiakirjan nimi

en: Document width
fi: Asiakirjan leveys

en: Error while converting pdf file %s:
fi: Virhe pdf-tiedoston %s muuntamisessa:

en: Error while decompressing file %s:
fi: Tiedoston "%s" purkaminen epäonnistui:

en: Error while scanning file %s
fi: Virhe lukiessa tiedostoa %s

en: Fallback _media orientation:
fi: Paperin oletus_suunta:

en: File is not a valid PostScript document.
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen PostScript-asiakirja.

en: File is not readable.
fi: Tiedostoa ei voi lukea.

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Fit
fi: Sovita

en: Fit Width
fi: Sovita leveyteen

en: Fit _Width
fi: Sovita _leveyteen

en: Fit to Page _Size
fi: Sovita sivun _kokoon

en: Fit to Page _Width
fi: Sovita sivun _leveyteen

en: Fit to page size
fi: Sovita sivun kokoon

en: Fit to page width
fi: Sovita sivun leveyteen

en: Folio
fi: Kalvo

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: GGV PostScript Document Control
fi: GGV:n PostScript-asiakirjasäädin

en: GGV PostScript View
fi: GGV:n PostScript-näkymä

en: GGV PostScript Viewer
fi: GGV, PostScript-katselin

en: GGV PostScript viewer factory
fi: GGV:n PostScript-näkymätehdas

en: GGV Preferences
fi: GGV:n asetukset

en: GGV control status
fi: GGV-säätimen tila

en: GGV: no document loaded
fi: GGV: Mitään asiakirjaa ei ole ladattu

en: GhostScript output
fi: Ghostscriptin tuloste

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Help for this application
fi: Tämän ohjelman ohje

en: If true, the orientation specified by the document will be overriden with the default orientation.
fi: Jos tosi, oletusasento sivuuttaa asiakirjassa määritellyn asennon.

en: In
fi: Sisään

en: Increase zoom factor
fi: Kasvata mittakaavaa

en: Interpreter failed.
fi: Tulkinta epäonnistui.

en: Invalid geometry string "%s"
fi: Virheellinen mittamerkkijono "%s"

en: Jaka Mocnik (current maintainer)
fi: Jaka Mocnik (nykyinen ylläpitäjä)

en: Landscape
fi: Vaaka

en: Last
fi: Viimeinen

en: Layout
fi: Asettelu

en: Navigation
fi: Siirtyminen

en: Next
fi: Seuraava

en: No document loaded.
fi: Mitään asiakirjaa ei ole ladattu.

en: No pages have been marked.
    Do you want to print the whole document?
fi: Sivuja ei ole valittu.
    Haluatko tulostaa koko asiakirjan?

en: No pages have been marked.
    Do you want to save the whole document?
fi: Sivuja ei ole valittu.
    Haluatko tallentaa koko asiakirjan?

en: None
fi: Ei mikään

en: Number of empty windows
fi: Tyhjien ikkunoiden määrä

en: Number of pages
fi: Sivumäärä

en: O_verride document orientation
fi: Jätä asiakirjan suunta _huomiotta

en: Open
fi: Avaa

en: Open a file.
fi: Avaa tiedosto.

en: Open a new PostScript document
fi: Avaa uusi PostScript-tiedosto

en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Open in this window
fi: Avaa tässä ikkunassa

en: Open the preferences dialog
fi: Avaa asetusikkuna

en: Other
fi: Muu

en: Out
fi: Ulos

en: Outline _last visible part when scrolling
fi: Kehystä _ennen vieritystä näkynyt osa

en: Override _document size
fi: Sivuuta _asiakirjan koko

en: Override document orientation
fi: Jätä asiakirjan suunta huomiotta

en: Override document size
fi: Sivuuta asiakirjan koko

en: Override document specified orientation
fi: Sivuuta asiakirjan määrittelemä asento

en: Override document specified page size
fi: Sivuuta asiakirjan määrittelemä sivukoko

en: PDF to DSC conversion command
fi: PDF:n DSC:ksi muuntava komento

en: PDF to PS conversion command
fi: PDF:n PS:ksi muuntava komento

en: Page flip
fi: Sivun vaihto

en: Page names
fi: Sivujen nimet

en: Panel on right-hand side
fi: Paneeli oikealla puolella

en: Percentage of the viewable area to move when scrolling.
fi: Vieritettävän alueen suuruus prosentteina näkyvästä alueesta.

en: Percentage of the viewable area to scroll
fi: Vieritettävän alueen prosenttiosuus näkyvästä alueesta

en: Portrait
fi: Pysty

en: PostScript interpreter command
fi: PostScript-tulkkikomento

en: Post_Script Viewer Preferences
fi: PostS_cript-katselimen asetukset

en: Prev
fi: Edellinen

en: Print marked pages
fi: Tulosta valitut sivut

en: Print the whole document
fi: Tulosta koko asiakirja

en: Printing
fi: Tulostaminen

en: Printing command
fi: Tulostuskomento

en: Reload
fi: Päivitä

en: Reload current document
fi: Lue tämä tiedosto uudestaan

en: Respect EOF comment
fi: Noudata tiedoston loppukommenttia

en: Save _geometry
fi: Tallenna _mitat

en: Save marked pages to a file
fi: Tallenna valitut sivut tiedostoon

en: Save window geometry
fi: Tallenna ikkunan mitat

en: Seascape
fi: Käänteinen vaaka

en: Select a PostScript document
fi: Valitse PostScript-tiedosto

en: Select a file to save pages as
fi: Valitse tiedosto, johon sivut tallennetaan

en: Show Side_bar
fi: Näytä _sivupaneeli

en: Show _Menus
fi: _Näytä valikot

en: Show _Statusbar
fi: Näytä t_ilarivi

en: Show _Toolbar
fi: Näytä _työkalupalkki

en: Show _both icons and text
fi: _Näytä sekä kuvakkeet että teksti

en: Show _menubar
fi: Näytä _valikkopalkki

en: Show _toolbar
fi: Näytä ty_ökalupalkki

en: Show menubar
fi: Näytä valikkopalkki

en: Show only _icons
fi: Näytä vain _kuvakkeet

en: Show only t_ext
fi: Näytä vain _teksti

en: Show previous visible area when scrolling
fi: Kehystä ennen vieritystä näkynyt osa

en: Show side panel
fi: Näytä sivupaneeli

en: Show statusba_r
fi: Näytä t_ilarivi

en: Show statusbar
fi: Näytä tilarivi

en: Show toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Show/hide the menus
fi: Näytä tai piilota valikot

en: Show/hide the sidebar
fi: Näytä tai piilota sivupaneeli

en: Show/hide the statusbar
fi: Näytä tai piilota tilarivi

en: Show/hide the toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki

en: Specify the number of empty windows to open.
fi: Määritä avattavien tyhjien ikkunoiden määrä.

en: The GNOME PostScript document previewer
fi: Gnomen PostScript-katselin

en: The command line used to convert PDF files to PostScript.
fi: Komentorivi, joka muuntaa PDF-tiedostoja PostScriptiksi.

en: The command line used to create PostScript DSC files from PDF files.
fi: Komentorivi, joka luo PostScript DSC -tiedostoja PDF-tiedostoista.

en: The command used to unpack files compressed with bzip2.
fi: Komento, joka purkaa bzip2-pakatun tiedoston.

en: The command used to unpack files compressed with gzip.
fi: Komento, joka purkaa gzip-pakatun tiedoston.

en: The default page size to use when no page size is specified by the document or when the user wishes to override the size specified in the document.
fi: Oletusarvoinen sivukoko, joka on käytössä kun asiakirjassa ei ole määritelty kokoa tai kun käyttäjä haluaa sivuuttaa sen.

en: The default zoom factor for the document. The value should belong to the interval [0.05, 30.0].
fi: Oletusarvoinen asiakirjan mittakaava. Arvon tulisi olla välillä [0,05; 30,0].

en: The file is not a PostScript document.
fi: Tiedosto ei ole PostScript-asiakirja.

en: The height of the viewer's window.
fi: Katselinikkunan korkeus.

en: The orientation to use when the document defines no orientation or when the user wishes to override the document specified orientation.
fi: Asento, joka on käytössä kun asiakirjassa ei ole määritelty asentoa tai kun käyttäjä haluaa sivuuttaa sen.

en: The shell command used to print files.
fi: Tiedostoja tulostava komento.

en: The width of the viewer's window.
fi: Katselinikkunan leveys.

en: Toggle fullscreen mode
fi: Näytä koko ruudulla tai ikkunassa

en: Toggle marked state of all pages
fi: Valitse tai poista kaikkien sivujen valinta

en: Toggle marked state of all pages: previously marked pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
fi: Valitse tai poista kaikkien sivujen valinta: valitut sivut muuttuvat valitsemattomiksi ja valitsemattomat valituiksi.

en: Toggle marked state of even pages
fi: Valitse tai poista parillisten sivujen valinta

en: Toggle marked state of even pages: previously marked even pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
fi: Valitse tai poista parillisten sivujen valinta: valitut parilliset sivut muuttuvat valitsemattomiksi ja valitsemattomat valituiksi.

en: Toggle marked state of odd pages
fi: Valitse tai poista parittomien sivujen valinta

en: Toggle marked state of odd pages: previously marked odd pages will be unmarked and unmarked ones will become marked.
fi: Valitse tai poista parittomien sivujen valinta: valitut parittomat sivut muuttuvat valitsemattomiksi ja valitsemattomat valituiksi.

en: Toolbar style
fi: Työkalupalkin tyyli

en: Unable to execute print command:
    %s
fi: Tulostuskomennon suoritus epäonnistui:
    %s

en: Unable to load file:
    %s
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui:
    %s

en: Unable to load ggv stock icon '%s'
fi: GGV:n peruskuvakkeen "%s" lataaminen epäonnistui

en: Unbzip2 command
fi: Bzip2-purkukomento:

en: Ungzip command
fi: Gzip-purkukomento:

en: Units for the coordinate display.
fi: Koordinaattinäytön yksiköt.

en: Upside Down
fi: Ylösalaisin

en: Viewer window height
fi: Katselinikkunan korkeus

en: Viewer window width
fi: Katselinikkunan leveys

en: Watch document for changes
fi: Tarkkaile asiakirjan muutoksia

en: Whether GGV should automatically flip pages when you scroll to the edge.
fi: Vaihtaako GGV itsestään sivua vieritettäessä sivun reunaan saakka.

en: Whether the PostScript display widget should poll the viewed file for changes and reload it if it changes.
fi: Tarkkaileeko PostScript-katselinsäädin jaksollisesti katseltavaa tiedostoa, ja lataako uudestaan jos se on muuttunut.

en: Whether the PostScript display widget should use its default page size instead of the one specified in the document.
fi: Tuleeko PostScript-katselinsäätimen käyttää oletusarvoista sivukokoaan asiakirjassa määritellyn sijaan.

en: Whether the PostScript display widget will respect the End Of File comment. If true, the widget will only parse the document until EOF comment.
fi: Noudattaako PostScript-katselinsäädin tiedoston loppukommenttia (EOF). Jos tosi, säädin tulkkaa asiakirjan vain kommenttiin asti.

en: Whether the control should jump to next page when using keyboard to scroll.
fi: Vaihtuuko sivu seuraavaksi, kun sitä vieritetään näppäimistöltä.

en: Whether the document should be rendered in an antialiased mode.
fi: Piirtyykö asiakirja pehmennettynä (antialiasointi).

en: Whether the menubar should be visible by default.
fi: Näkyykö valikkopalkki oletusarvoisesti.

en: Whether the side panel should appear on the right of the display area.
fi: Näkyykö sivupaneeli näyttöalueen oikealla puolella.

en: Whether the side panel should be visible by default.
fi: Näkyykö sivupaneeli oletusarvoisesti.

en: Whether the statusbar should be visible by default.
fi: Näkyykö tilarivi oletusarvoisesti.

en: Whether the toolbar buttons show icons, text, both or use the GNOME-wide default.
fi: Onko työkalupalkin painikkeissa kuvakkeet, teksti, molemmat vai käytetäänkö Gnomen oletusarvoa.

en: Whether the toolbar should be visible by default.
fi: Näkyykö työkalupalkki oletusarvoisesti.

en: Whether the user wants to see a rectangle outlining the previously visible area when scrolling.
fi: Haluaako käyttäjä nähdä viimeksi näkyvää aluetta kehystävän suorakaiteen vierittäessään sivua.

en: Whether the viewer should save and restore the window geometry.
fi: Tuleeko katselimen tallentaa ja palauttaa ikkunan mitat.

en: X geometry specification (see "X" man page).
fi: X-mittamäärittely (katso manuaalisivu "X", kohta GEOMETRY)

en: Zoom _In
fi: _Lähennä

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Zoom the page to be as wide as the window
fi: Säädä mittakaava siten, että leveys sopii ikkunaan

en: Zoom the page to fit in the window
fi: Säädä mittakaava siten, että sivu sopii ikkunaan

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Auto-fit
fi: _Sovita itsestään

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Coordinate units:
fi: Koordinaatti_yksiköt:

en: _Default Zoom
fi: _Oletusmittakaava

en: _Default Zoom:
fi: _Oletusmittakaava:

en: _Document Orientation
fi: _Asiakirjan suunta

en: _Document Size
fi: _Asiakirjan koko

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Fallback page size:
fi: Oletus_paperikoko:

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _First page
fi: _Ensimmäinen sivu

en: _Fit Window
fi: _Sovita ikkunaan

en: _Fullscreen mode
fi: K_okoruututila

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Interpreter:
fi: _Tulkki:

en: _Jump to beginning of page
fi: _Siirry sivun alkuun

en: _Landscape
fi: _Vaaka

en: _Last page
fi: _Viimeinen sivu

en: _Layout
fi: _Asettelu

en: _Next page
fi: _Seuraava sivu

en: _No Auto-fit
fi: _Älä sovita itsestään

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Orientation
fi: S_uunta

en: _Portrait
fi: _Pysty

en: _Previous page
fi: _Edellinen sivu

en: _Print command:
fi: _Tulostuskomento:

en: _Print document
fi: T_ulosta asiakirja

en: _Print marked pages
fi: T_ulosta valitut sivut

en: _Put side panel on the right-hand side
fi: Si_joita sivupaneeli oikealle

en: _Reload
fi: _Päivitä

en: _Respect EOF comments
fi: Nou_data tiedoston loppukommentteja

en: _Save marked pages
fi: Tallenna _valitut sivut...

en: _Seascape
fi: _Käänteinen vaaka

en: _Show side panel
fi: N_äytä sivupaneeli

en: _Size
fi: _Koko

en: _Upside down
fi: _Ylösalaisin

en: _Use GNOME defaults
fi: Käytä _Gnomen oletuksia

en: _View
fi: _Näytä

en: _Watch file
fi: Ta_rkkaile tiedostoa

en: _Zoom
fi: _Mittakaava

en: inch
fi: tuuma

en: point
fi: piste
