gnome-applets - en to fi translation catalogue (1211 entries)

en:  mounted
fi:  liitetty

en:  not mounted
fi:  irti

en: " reported:
fi: " ilmoitti:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
fi: %#.1f Mt vastaanotettu / %#.1f Mt lähetetty / aika: %.1d:%.2d

en: %a, %b %d / %H:%M
fi: %a %d. %Bta %H:%M

en: %d message | %d messages
fi[0]: %d viesti
fi[1]: %d viestiä

en: %d unread | %d unread
fi[0]: %d lukematon
fi[1]: %d lukematonta

en: %s
    %d note | %s
    %d notes
fi[0]: %s
    %d lappu
fi[1]: %s
    %d lappua

en: %s does not seem to be a CD player
fi: %s ei näyttäisi olevan CD-soitin

en: %s:
    %d%% in use
fi: %s:
    %d %% käytössä

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
fi: © 1997 The Free Software Foundation
    © 2001 Chris Phelps (GNOME 2 -siirros)

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
fi: © 1998-2000 Free Software Foundation

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
fi: © 1999-2001 GNOME-hakkerit

en: (C) 2000 The Gnulix Society, (C) 2002 Free Software Foundation
fi: © 2000 The Gnulix Society, © 2002 Free Software Foundation

en: (C) 2001 Richard Hult
fi: © 2001 Richard Hult

en: (C) 2001, 2002 Free Software Foundation
fi: © 2001, 2002 Free Software Foundation

en: (No
fi: (Ei

en: (c) 2002-2003 Loban A Rahman
fi: © 2002-2003 Loban A Rahman

en: 100%
fi: 100 %

en: <b>Appearance</b>
fi: <b>Ulkonäkö</b>

en: <b>Auto Completion</b>
fi: <b>Automaattitäydennys</b>

en: <b>Battery Color Levels (%)</b>
fi: <b>Akun väritystasot (%)</b>

en: <b>Behavior</b>
fi: <b>Toiminta</b>

en: <b>Colors</b>
fi: <b>Värit</b>

en: <b>Default Note Properties</b>
fi: <b>Lappujen oletusominaisuudet</b>

en: <b>Delete ALL sticky notes?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
fi: <b>Haluatko poistaa kaikki muistilaput?</b>
    
    Muutokset tallennetaan heti.

en: <b>Delete this sticky note?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
fi: <b>Haluatko poista tämän muistilapun?</b>
    
    Muutokset tallennetaan heti.

en: <b>Layout</b>
fi: <b>Asettelu</b>

en: <b>Progress Bar Direction</b>
fi: <b>Edistymispalkin suunta</b>

en: <b>Properties</b>
fi: <b>Ominaisuudet</b>

en: <b>Size</b>
fi: <b>Koko</b>

en: <b>Suspend</b>
fi: <b>Virransäästötila</b>

en: <b>Warnings</b>
fi: <b>Varoitukset</b>

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
fi: Hauska, pieni xeyes-klooni Gnomen paneeliin.

en: A set of eyeballs for your panel
fi: Aseta silmäpari paneeliisi

en: A system load indicator
fi: Järjestelmäkuorman osoitin

en: A_ddress:
fi: _Osoite:

en: AccessX Status
fi: AccessX-tila

en: AccessX Status Applet Factory
fi: AccessX-tilasovelman tehdas

en: Accessories
fi: Apuohjelmat

en: Activate more plugins
fi: Ota käyttöön lisää liitännäisiä

en: Active _plugins:
fi: Käytössä olevat _liitännäiset:

en: Add New Macro
fi: Lisää makro

en: Add Palette
fi: Lisää paletti

en: Add Plugin
fi: Lisää liitännäinen

en: Add button
fi: Lisäyspainike

en: Address Entry
fi: Osoite

en: Adjust the sound volume
fi: Säädä äänenvoimakkuutta

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Alert you when new mail arrives
fi: Ilmoita kun uutta sähköpostia saapuu

en: Alexandre Muniz <munizao@xprt.net>
fi: Alexandre Muñiz <munizao@xprt.net>

en: Amusements
fi: Huvitukset

en: An error occured while launching the Suspend command: %s
    Please try to correct this error
fi: Virhe suoritettaessa virransäästökomentoa: %s
    Ole hyvä ja yritä korjata tämä virhe

en: An error occured.
    
    Keymap `%s' is not supported on this system. Please choose another keymap.
    
    The command was: %s
fi: Virhe suoritettaessa komentoa.
    
    Näppäinkarttaa "%s" ei ole tuettu järjestelmässäsi. Valitse jokin toinen näppäinkartta.
    
    Suoritettu komento oli: %s

en: An error occured.
    
    Unable to load keymap `%s', probably because command `xmodmap' could not be located in your PATH.
    
    The command was: %s
fi: Virhe suoritettaessa komentoa.
    
    Näppäinkarttaa "%s" ei voitu ladata, luultavasti koska xmodmapia ei löytynyt polulta.
    Suoritettu komento oli: %s

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Appearance mode of the applet
fi: Sovelman käyttämä tyyli

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
fi: Sovelma asemien liittämiseksi ja irrottamiseksi.

en: Applet refresh rate in milliseconds
fi: Sovelman päivitystiheys millisekunneissa

en: Applet scrolls right to left when this key is set to true.
fi: Sovelma vierittää tekstiä oikealta vasemmalle jos tämä asetetaan päälle.

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Arabic keymap
fi: Arabialainen näppäinkartta

en: Arabic xkb keymap
fi: Arabialainen xkb-näppäinkartta

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Armenian Sun keymap
fi: Armenialainen Sun-näppäinkartta

en: Armenian xkb keymap
fi: Armenialainen xkb-näppäinkartta

en: Ask for confirmation when connecting/disconnecting
fi: Kysy varmistus yhdistettäessä/katkaistaessa

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
fi: Komento pyritään täydentämään komentohistorian perusteella.

en: Audio Channels
fi: Äänikanavat

en: Audio device is busy, or being used by another application
fi: Äänilaite on kiireinen taikka varattu jonkunmuun sovelluksen toimesta

en: Austria
fi: Itävalta

en: Autosave timeout in minutes
fi: Automaattitallennuksen aikaväli minuuteissa

en: Available palettes
fi: Saatavilla olevat paletit

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzan

en: Azerbaijani Turkish
fi: Azerbaidzanin turkkilainen

en: Azerbaijani Turkish Sun keymap
fi: Azerbaidzanin turkkilainen Sun-näppäinkartta

en: Azerbaijani Turkish xkb keymap
fi: Azerbaidzanin turkkilainen xkb-näppäinkartta

en: B_link connection status when connecting
fi: Vi_lkuta yhteyden tilaa yhdistettäessä

en: Bac_kground:
fi: Taust_a:

en: Backg_round:
fi: Tau_sta:

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background color, blue component
fi: Taustaväri, sininen komponentti

en: Background color, green component
fi: Taustaväri, vihreä komponentti

en: Background color, red component
fi: Taustaväri, punainen komponentti

en: Basque
fi: Baski

en: Bass
fi: Basso

en: Battery Charge Monitor
fi: Latausmittari

en: Battery Charge Monitor Preferences
fi: Latausmittarin asetukset

en: Battery Status Utility
fi: Akun latausohjelma

en: Battery fully re-charged
fi: Akku on nyt täynnä

en: Battery is now fully re-charged!
fi: Akku on nyt täynnä!

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
fi: Akkuvirta vähissä (%d %%) eikä verkkovirtaa ole saatavilla

en: Battery power low
fi: Virta vähissä

en: Battery: %d%% (%s)
fi: Akun lataus: %d %% (%s)

en: Battery: Not present
fi: Akkua ei ole

en: Battstat Factory
fi: Battstat-tehdas

en: Beep for warnings
fi: Anna äänimerkki huomautettaessa

en: Beep on group switch
fi: Anna äänimerkki vaihdettaessa ryhmää

en: Beep when displaying a warning
fi: Anna äänimerkki kun akun tilasta huomautettaessa

en: Before each _update:
fi: Ennen j_okaista päivitystä:

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Belarus
fi: Valkovenäjä

en: Belarussian
fi: Valkovenäläinen

en: Belarussian Sun keymap
fi: Valkovenäläinen Sun-näppäinkartta

en: Belarussian xkb keymap
fi: Valkovenäläinen xkb-näppäinkartta

en: Belgian
fi: Belgialainen

en: Belgium
fi: Belgia

en: Blink when connecting
fi: Vilkuta yhdistettäessä

en: Blowing dust
fi: Tuulista ja pölyistä

en: Blowing sand
fi: Tuulista ja hiekkaista

en: Blowing snowfall
fi: Tuulista lumisadetta

en: Blowing sprays
fi: Tuulista ja pärskeistä

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
fi: Brasilian portugalilainen Sun USB -näppäinkartta

en: Brazil Portuguese Sun keymap
fi: Brasilian portugalilainen Sun-näppäinkartta

en: Brazil Portuguese keymap
fi: Brasilian portugalilainen näppäinkartta

en: Brazil Portuguese xkb keymap
fi: Brasilian portugalilainen xkb-näppäinkartta

en: Broken clouds
fi: Melkein pilvistä

en: Browse
fi: Selaa

en: Browser
fi: Selain

en: Bulgarian
fi: Bulgarialainen

en: Bulgarian Cyrillic
fi: Bulgarian kyrillinen

en: Bulgarian Sun keymap
fi: Bulgarialainen Sun-näppäinkartta

en: Bulgarian keymap
fi: Bulgarialainen näppäinkartta

en: Bulgarian xkb keymap
fi: Bulgarialainen xkb-näppäinkartta

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
fi: Oletuksena uudet muistilaput saavat otsikokseen nykyisen päiväyksen. Tähän käytetään tässä määriteltyä kaavaa. Mikä tahansa arvo jonka strftime() osaa jäsentää on kelvollinen.

en: CD Player
fi: CD-soitin

en: CD Player Applet Factory
fi: CD-soitinsovelman tehdas

en: CD Player Preferences
fi: CD-soittimen asetukset

en: CPU Load
fi: Kuorma

en: CPU graph background color
fi: CPU-käyrän taustaväri

en: C_olor:
fi: _Väri:

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: C_onnecting:
fi: Yhdist_etään:

en: Cach_ed
fi: _Välimuistissa

en: Calm
fi: Tyyntä

en: Can not launch the eyes applet.
fi: Silmäsovelman käynnistäminen epäonnistui.

en: Can't access ACPI events in /var/run/acpid.socket! Make sure the ACPI subsystem is working and the acpid daemon is running.
fi: Ei saantia ACPI-tapahtumiin tiedostossa /var/run/acpid.socket! Varmista että ACPI-alijärjestelmä on toiminnassa ja että acpid-demoni on käynnissä.

en: Can't open the APM device!
    
    Make sure you have read permission to the
    APM device.
fi: APM-laitteen avaaminen ei onnistu!
    
    Varmista että sinulla on lukuoikeudet
    APM-laitteeseen.

en: Canada
fi: Kanada

en: Canadian Sun keymap
fi: Kanadalainen Sun-näppäinkartta

en: Canadian xkb keymap
fi: Kanadalainen xkb-näppäinkartta

en: Cannot browse device
fi: Laitetta ei voi selata

en: Cannot get schema for %s: %s
fi: %s:n kaavainta ei löytynyt : %s

en: Cannot mount device
fi: Laitteen liittäminen epäonnistui

en: Cannot set schema for %s: %s
fi: %s:n kaavainta ei löytynyt: %s

en: Cd Recorder
fi: Polttava Cd-asema

en: Cdrom
fi: Cd-asema

en: Change
fi: Muuta

en: Change the keyboard layout
fi: Muuta näppäinasettelua

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
fi: Sovelman hallinnoima kanava. Vain OSS:ää käyttäville järjestelmille

en: Character Palette
fi: Merkkipaletti

en: Character Palette Preferences
fi: Merkkipaletin asetukset

en: Characters shown on applet startup
fi: Sovelman käynnistyessä näytettävät merkit

en: Charging
fi: Latautuu

en: Charpicker Applet Factory
fi: Merkkivalitsimen tehdas

en: Check for mail _every:
fi: Postin _tarkistusväli:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
fi: Valitse perusväri, jota käytetään kaikissa muistilapuissa

en: Choose a color for the note
fi: Valitse muistilapun väri

en: Choose a font for the note
fi: Valitse muistilapun kirjasin

en: Choose a font to use for all sticky notes
fi: Valitse kirjasin, jota käytetään kaikissa muistilapuissa

en: Choose if notes are visible on ALL workspaces
fi: Valitse näkyvätkö muistilaput kaikilla työpöydillä

en: Choose if the default style is forced on all notes
fi: Pakotetaanko oletusulkonäkö kaikkiin muistilappuihin

en: Choose the default group (for newly created windows).
fi: Käytä oletusryhmää (uusille ikkunoille).

en: Choose time interval in minutes to check mail
fi: Valitse kuinka monen minuutin välein posti tarkistetaan

en: Choose time interval in seconds to check mail
fi: Valitse kuinka monen sekunnin välein posti tarkistetaan

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Clear Sky
fi: Selkeää

en: Clic_k:
fi: _Napsautus:

en: Click this button for the list of previous commands
fi: Napsauta saadaksesi listan viimeisimmistä komennoista

en: Click this button to Play or Pause the CD
fi: Napsauta tätä keskeyttääksesi soiton tai jatkaaksesi sitä

en: Click this button to Play the next track in the CD
fi: Napsauta tätä siirtyäksesi seuraavaan raitaan CD:llä

en: Click this button to Play the previous track in the CD
fi: Napsauta tätä siirtyäksesi edelliseen raitaan CD:llä

en: Click this button to Stop playing the CD
fi: Napsauta tätä lopettaaksesi CD:n soiton

en: Click this button to eject the CD
fi: Napsauta tätä poistaaksesi CD:n asemasta

en: Click this button to start the browser
fi: Napsauta tätä käynnistääksesi selaimen

en: Click to Enter Weather.com
fi: Vieraile Weather.com:ssa

en: Click to add a new palette
fi: Napsauta lisätäksesi uuden paletin

en: Click to delete the selected palette
fi: Napsauta poistaaksesi valitun paletin

en: Click to edit the selected palette
fi: Napsauta muokataksesi valittua palettia

en: Close note
fi: Sulje muistilappu

en: Close the dialog
fi: Sulje ikkuna

en: Co_mmand:
fi: _Komento:

en: Co_nnected:
fi: Y_hdistetty:

en: Co_nnection command:
fi: _Yhteydenottokomento:

en: Colors
fi: Värit

en: Command
fi: Komento

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: Command Line Preferences
fi: Komentorivin asetukset

en: Command executed when connecting
fi: Komento joka suoritetaan yhdistettäessä

en: Command executed when disconnecting
fi: Komento joka suoritetaan katkaistaessa

en: Command line
fi: Komentorivi

en: Command line _background:
fi: Komentorivin _taustaväri:

en: Command line _foreground:
fi: Komentorivin _edustaväri:

en: Command line has been disabled by your system administrator
fi: Komentorivi on poistettu käytöstä järjestelmänvalvojasi toimesta

en: Command to execute before each update
fi: Komento joka suoritetaan ennen jokaista päivitystä

en: Command to execute when checking mail
fi: Komento joka suoritetaan postia tarkistettaessa

en: Command to execute when clicked
fi: Komento joka suoritetaan napsautettaessa

en: Command to execute when new mail arrives
fi: Komento joka suoritetaan kun uutta postia saapuu

en: Command to execute when you click on the Inbox Monitor
fi: Komento joka suoritetaan Postintarkistusta napsautettaessa

en: Command to run before checking mail
fi: Komento joka suoritetaan ennen jokaista tarkistusta

en: Command to send to suspend the computer
fi: Komento jolla kone asetetaan virransäästötilaan

en: Commands
fi: Komennot

en: Comoros
fi: Komoros

en: Con_firm connection
fi: Va_hvista yhteys

en: Conditions:
fi: Sääolot:

en: Configure the selected plugin
fi: Muokkaa valitun liitännäisen asetuksia

en: Connection Status
fi: Yhteyden tila

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Copyright (C) 1998
fi: Copyright © 1998

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
fi: Copyright © 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 2003 Sun Microsystems
fi: Copyright © 2003 Sun Microsystems

en: Copyright (c) Sergey V. Oudaltsov 1999-2004
fi: Copyright·©·Sergey·V.·Oudaltsov·1999-2004

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
fi: Copyright © 1999 S. Papadimitriou

en: Could not connect to the Internet.
fi: Ei yhteyttä Internetiin.

en: Could not retrieve the stock data.
fi: Osaketietojen hakeminen epäonnistui.

en: Couldn't open mixer device %s
fi: Miksauslaitteen %s avaaminen epäonnistui

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
fi: Luo, näytä ja hallitse muistilappuja työpöydällä

en: Critical
fi: Kriittinen

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Croatian
fi: Kroatialainen

en: Croatian keymap
fi: Kroatialainen näppäinkartta

en: Current Conditions
fi: Tämänhetkiset sääolot

en: Current _stocks:
fi: Tämänhetkiset _osakekurssit:

en: Custom
fi: Oma

en: Czech
fi: Tsekki

en: Czech Republic
fi: Tsekin tasavalta

en: Czech Sun keymap
fi: Tsekkiläinen Sun-näppäinkartta

en: Czech and Slovak xkb keymap
fi: Tsekkiläinen ja slovakilainen xkb-näppäinkartta

en: Czech keymap
fi: Tsekkiläinen näppäinkartta

en: Czech qwertz xkb keymap
fi: Tsekkiläinen qwertz xkb-näppäinkartta

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
fi: VANHENTUNUT - Sovelman käynnistyessä näytettävät merkit

en: Danish
fi: Tanskalainen

en: Danish Sun Type-4 keymap
fi: Tanskalainen Sun Type-4 -näppäinkartta

en: Danish Sun USB keymap
fi: Tanskalainen Sun USB -näppäinkartta

en: Danish Sun keymap
fi: Tanskalainen Sun-näppäinkartta

en: Danish keymap
fi: Tanskalainen näppäinkartta

en: Danish xkb keymap
fi: Tanskalainen xkb-näppäinkartta

en: Date format of note's title
fi: Lapun otsikon päiväysmuoto

en: Deactivate selected plugin
fi: Poistas valittu liitännäinen käytöstä

en: Debug level
fi: Debug-raja

en: Decrease the plugin priority
fi: Alenna liitännäisen prioriteettia

en: Default click behavior of the applet
fi: Muistilappujen oletustoiminto napsautettaessa

en: Default color for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletusväri

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
fi: Uusien muistilappujen oletusväri. Tämä tulisi esittää HTML:n heksamuodossa. Esimerkiksi "#30FF50".

en: Default font for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletuskirjasin

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10"
fi: Uusien muistilappujen oletuskirjasin. Tämän tulisi olla Pangon kirjasinnimi. Esimerkiksi "Sans Italic 10"

en: Default group, assigned on window creation
fi: Oletusryhmä, asetetaan luotaessa uutta ikkunaa

en: Default height for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletuskorkeus

en: Default height for new sticky notes in pixels.
fi: Uusien muistilappujen oletuskorkeus pikseleinä.

en: Default width for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletusleveys

en: Default width for new sticky notes in pixels.
fi: Uusien muistilappujen oletusleveys pikseleinä.

en: Delete button
fi: Poistopainike

en: Denmark
fi: Tanska

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
fi: Alueelle ei ole saatavana yksityiskohtaisia säätietoja.
    Kokeile valtionlaajuista ennustetta. Huomaa, että IWIN-ennuste on saatavana vain Yhdysvaltojen kaupungeille.

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
fi: Määrittää päivittääkö sovelma automaattisesti säätiedot vai ei.

en: Device Path
fi: Polku laitteeseen

en: Device _path:
fi: _Polku laitteeseen:

en: Dew point:
fi: Kastepiste:

en: Digital1
fi: Digitaalinen1

en: Digital2
fi: Digitaalinen2

en: Digital3
fi: Digitaalinen3

en: Directory in which the theme is located
fi: Hakemisto josta teema löytyy

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disconnec_ted:
fi: Katkais_tu:

en: Disk Mounter
fi: Levynliitin

en: Disk Mounter Preferences
fi: Levynliittimen asetukset

en: Displa_y only symbols and price
fi: Näytä vain sym_bolit ja hinta

en: Display
fi: Näyttö

en: Display a confirmation dialog when connecting or disconnecting.
fi: Näytä varmistusikkuna yhdistettäessä ja katkaistaessa.

en: Display only stock symbols along with their value. Do not diplay changes in value.
fi: Näytä vain osakesymbolit arvojensa kanssa. Älä näytä muutoksia arvoissa.

en: Display only symbols and price
fi: Näytä vain symbolit ja hinta

en: Display radar map
fi: Näytä tutkakartta

en: Displays current state of keyboard accessibility features
fi: Näyttää nykyiset näppäimistön esteettömyystoiminnot

en: Do we run the exec-command
fi: Suoritetaanko exec-komento

en: Do we run the newmail-command
fi: Suoritetaanko newmail-komento

en: Do we want to save the password to disk
fi: Tallennetaanko salasana levylle

en: Do you want to connect?
fi: Haluatko ottaa yhteyden?

en: Drain from top
fi: Tyhjennä yläpäästä

en: Drifting dust
fi: Ajelehtivaa pölyä

en: Drifting sand
fi: Ajelehtivaa hiekkaa

en: Drifting snow
fi: Ajelehtivaa lumisadetta

en: Drive Mount Applet Factory
fi: Levynliitossovelman tehdas

en: Drivemount command failed.
    "
fi: Liitoskomento epäonnistui.
    "

en: Drizzle
fi: Tihkusadetta

en: Dust
fi: Pölyistä

en: Dust whirls
fi: Pölypyörteitä

en: Dust whirls in the vicinity
fi: Alueella pölypyörteitä

en: Duststorm
fi: Pölymyrsky

en: Duststorm in the vicinity
fi: Alueella pölymyrsky

en: Dutch
fi: Hollantilainen

en: Dutch Sun keymap
fi: Hollantilainen Sun -näppäinkartta

en: Dutch keymap
fi: Hollantilainen näppäinkartta

en: Dutch xkb keymap
fi: Hollantilainen xkb-näppäinkartta

en: Dvorak xkb keymap
fi: Dvorak xkb -näppäinkartta

en: E_nable history-based auto completion
fi: Käytä historiaa_n perustuvaa täydennystä

en: East
fi: Itäinen

en: East - NorthEast
fi: Itäinen - Koillinen

en: East - Southeast
fi: Itäinen - Kaakkoinen

en: Edit Keyboard
fi: Muokkaa näppäimistöä

en: Edit Palette
fi: Muokkaa palettia

en: Edit button
fi: Muokkauspainike

en: Egypt
fi: Egypti

en: Eject
fi: Levy ulos

en: Elapsed time
fi: Aikaa kulunut

en: Empty notes are always deleted without confirmation
fi: Tyhjät laput poistetaan aina ilman varmistusta

en: Enable CPU load graph
fi: Näytä CPU:n kuormituskäyrä

en: Enable _radar map
fi: Kä_ytä tutkakarttoja

en: Enable load average graph
fi: Näytä keskimääräisen kuorman käyrä

en: Enable memory load graph
fi: Näytä muistinkulutuskäyrä

en: Enable network load graph
fi: Näytä verkkoliikennekäyrä

en: Enable swap load graph
fi: Näytä sivutuskäyrä

en: Encrypted password
fi: Salattu salasana

en: English
fi: Englantilainen

en: English Sun Type-4 keymap
fi: Englantilainen Sun Type-4 -näppäinkartta

en: English Sun USB keymap
fi: Englantilainen Sun USB -näppäinkartta

en: English Sun keymap
fi: Englantilainen Sun-näppäinkartta

en: English keymap
fi: Englantilainen näppäinkartta

en: Enter the URL
fi: Anna URL

en: Error
fi: Virhe

en: Error checking mail
fi: Virhe tarkistettaessa posteja

en: Error connecting to mail server.
fi: Virhe yhdistettäessä sähköpostipalvelimelle.

en: Error displaying help
fi: Virhe näytettäessä ohjetta

en: Error loading XKB configuration registry
fi: Virhe ladattaessa XKB:n asetusrekisteriä

en: Error syncing config data: %s
fi: Asetustietojen synkronisointi epäonnistui: %s

en: Estonia
fi: Viro

en: Estonian
fi: Virolainen

en: Estonian Sun keymap
fi: Virolainen Sun-näppäinkartta

en: Estonian keymap
fi: Virolainen näppäinkartta

en: Estonian xkb keymap
fi: Virolainen xkb-näppäinkartta

en: Every time the specified number of minutes pass, the sticky notes are automatically saved.
fi: Aina kun annettu määrä minuutteja kuluu, muistilaput tallennetaan automaattisesti.

en: F_ree
fi: _Vapaana

en: Factory for CD player applet
fi: Tehdas CD-soitinsovelmalle

en: Factory for creating inbox monitors.
fi: Tehdas saapuvien kansion luomiseksi.

en: Factory for creating the weather applet.
fi: Tehdas säätietosovelman luomiseksi

en: Factory for drive mount applet
fi: Tehdas levynliitossovelmalle

en: Failed to access configuration source(s): %s
fi: Asetusten lähteen saanti ei onnistunut: %s

en: Failed to get METAR data.
fi: METAR-tietoja ei onnistuttu saamaan.

en: Failed to init GConf: %s
fi: GConfin alustus epäonnistui: %s

en: Fast
fi: Nopea

en: Fetch a radar map on each update.
fi: Hae tutkakartta jokaisen päivityksen yhteydessä.

en: Few clouds
fi: Joitakin pilviä

en: Few ice pellets
fi: Vähän jääjyväsiä

en: Finland
fi: Suomi

en: Finnish
fi: Suomalainen

en: Finnish Sun keymap
fi: Suomalainen Sun-näppäinkartta

en: Finnish keymap
fi: Suomalainen näppäinkartta

en: Finnish xkb keymap
fi: Suomalainen xkb-näppäinkartta

en: Flag
fi: Lippu

en: Flag and Label
fi: Lippu ja nimike

en: Flag image for the keyboard layout
fi: Lipun kuva asettelulle

en: Floppy
fi: Levyke

en: Fog
fi: Sumuista

en: Fog in the vicinity
fi: Alueella sumuista

en: Folder Entry box
fi: Kansio

en: Font
fi: Kirjasin

en: Font and Colors
fi: Kirjasin ja värit

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
fi: Vaakasuorille paneeleille käyrien leveys pikseleinä. Pystysuorille paneeleille käyrien korkeus.

en: For_eground:
fi: _Edusta:

en: Force _default color and font on notes
fi: Pakotetaanko _oletusväri ja -kirjasin kaikkiin muistilappuihin

en: Forecast
fi: Ennuste

en: Forecast Report
fi: Ennustetiedot

en: Foregroun_d:
fi: E_dusta:

en: Foreground color, blue component
fi: Edustaväri, sininen komponentti

en: Foreground color, green component
fi: Edustaväri, vihreä komponentti

en: Foreground color, red component
fi: Edustaväri, punainen komponentti

en: Former Czechoslovakia
fi: Entinen Tsekkoslovakia

en: France
fi: Ranska

en: Freezing drizzle
fi: Jäätävää tihkusadetta

en: Freezing fog
fi: Jäätävää sumua

en: Freezing rain
fi: Jäätävää sadetta

en: French
fi: Ranskalainen

en: French PC/AT 101 keyboard
fi: Ranskalainen PC/AT 101 -näppäimistö

en: French Sun USB keymap
fi: Ranskalainen Sun USB -näppäinkartta

en: French Sun keymap
fi: Ranskalainen Sun-näppäinkartta

en: French Swiss
fi: Ranskan sveitsiläinen

en: French Swiss keymap
fi: Ranskan sveitsiläinen näppäinkartta

en: French keymap
fi: Ranskalainen näppäinkartta

en: French xkb keymap
fi: Ranskalainen xkb-näppäinkartta

en: French-Canadian 105-key
fi: Ranskalais-kanadalainen 105-näppäiminen

en: Full Battery Notification
fi: Huomautus täydestä akusta

en: Funnel cloud
fi: Suppilopilvistä

en: GB 102-key
fi: Iso-Britannian 102-näppäiminen

en: GB 105-key
fi: Iso-Britannian 105-näppäiminen

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
fi: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL on asetettu eli kaavaimia ei asenneta

en: GKB Factory
fi: GKB-tehdas

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
fi: GKB:n kotisivu (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME Weather
fi: Gnomen säätiedot

en: GNOME keyboard applet factory
fi: Gnomen näppäimistösovelman tehdas

en: GNOME keyboard layout indicator
fi: Gnomen näppäimistöasettelun ilmaisin

en: General
fi: Yleiset

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: Georgian Russian layout
fi: Georgian venäläinen asettelu

en: Georgian keymap
fi: Georgialainen näppäinkartta

en: German
fi: Saksalainen

en: German Sun Type-4 keymap
fi: Saksalainen Sun Type-4 -näppäinkartta

en: German Sun USB keymap
fi: Saksalainen Sun USB -näppäinkartta

en: German Sun keymap
fi: Saksalainen Sun-näppäinkartta

en: German Swiss with Euro
fi: Saksan sveitsiläinen Eurolla

en: German keymap
fi: Saksalainen näppäinkartta

en: German xkb keymap
fi: Saksalainen xkb-näppäinkartta

en: Germany
fi: Saksa

en: Get continuously updated stock quotes
fi: Seuraa osakekursseja

en: Geyes Applet Factory
fi: Geyes-sovelman tehdas

en: Geyes Preferences
fi: Geyesin asetukset

en: Gnome Keyboard default
fi: Gnomen näppäimistöoletus

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
fi: Gnome-paneelisovelma epätavallisten, näppäimistöltä puuttuvien merkkien valitsemiseen. Julkaistu GNU:n GPL-lisenssillä

en: Graph color for Ethernet network activity
fi: Ethernet-verkkoliikenteen käyrän väri

en: Graph color for PLIP network activity
fi: PLIP-verkkoliikenteen käyrän väri

en: Graph color for SLIP network activity
fi: SLIP-verkkoliikenteen käyrän väri

en: Graph color for buffer memory
fi: Puskurimuistin käyrän väri

en: Graph color for cached memory
fi: Välimuistin käyrän väri

en: Graph color for load average
fi: Keskikuorman käyrän väri

en: Graph color for nice-related CPU activity
fi: Nice-toimintoihin liittyvän prosessoritoiminnan käyrän väri

en: Graph color for other network usage
fi: Muun verkkoliikenteen käyrän väri

en: Graph color for shared memory
fi: Jaetun muistin käyrän väri

en: Graph color for system-related CPU activity
fi: Järjestelmätoimintoihin liittyvän prosessoritoiminnan käyrän väri

en: Graph color for user-related CPU activity
fi: Käyttäjätoimintoihin liittyvän prosessoritoiminnan käyrän väri

en: Graph color for user-related memory usage
fi: Käyttäjätoimintoihin liittyvän muistinkäytön käyrän väri

en: Graph color for user-related swap usage
fi: Käyttäjätoimintoihin liittyvän sivutuskäytön käyrän väri

en: Graph size
fi: Käyrän koko

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Greek keymap
fi: Kreikkalainen näppäinkartta

en: Greek xkb keymap
fi: Kreikkalainen xkb-näppäinkartta

en: Gtik Applet Factory
fi: Gtik-sovelman tehdas

en: Gweather Applet Factory
fi: Gweather-sovelman tehdas

en: H_eight:
fi: Ko_rkeus:

en: Hail
fi: Rakeita

en: Hail showers
fi: Raekuuroja

en: Hailstorm
fi: Jäämyrsky

en: Hard Disk
fi: Kiintolevy

en: Haze
fi: Autereista

en: Heavy drizzle
fi: Voimakasta tihkusadetta

en: Heavy duststorm
fi: Raskas pölymyrsky

en: Heavy ice pellets
fi: Paljon jääjyväsiä

en: Heavy rain
fi: Voimakasta sadetta

en: Heavy sandstorm
fi: Voimakas hiekkamyrsky

en: Heavy snow
fi: Voimakasta lumisadetta

en: Heavy snow grains
fi: Voimakasta jyvässadetta

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Hebrew Sun keymap
fi: Heprealainen Sun-näppäinkartta

en: Hebrew keymap
fi: Heprealainen näppäinkartta

en: Hebrew xkb keymap
fi: Heprealainen xkb-näppäinkartta

en: High
fi: Korkea

en: History
fi: Historia

en: History list
fi: Historia

en: How often (in milliseconds) we check the mail
fi: Valitse kuinka monen millisekunnin välein posti tarkistetaan

en: Humidity:
fi: Kosteus:

en: Hungarian
fi: Unkarilainen

en: Hungarian 101-key latin 1
fi: Unkarilainen 101-näppäiminen latin 1

en: Hungarian 101-key latin 2
fi: Unkarilainen 101-näppäiminen latin 2

en: Hungarian 105-key latin 1
fi: Unkarilainen 105-näppäiminen latin 1

en: Hungarian 105-key latin 2
fi: Unkarilainen 105-näppäiminen latin 2

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
fi: Unkarilainen PC/AT 101 -näppäimistö

en: Hungarian latin1
fi: Unkarilainen latin1

en: Hungarian latin2 Sun keymap
fi: Unkarilainen latin2 Sun -näppäinkartta

en: Hungarian latin2 xkb keymap
fi: Unkarilainen latin2 xkb-näppäinkartta

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
fi: Unkarilainen type5 latin 1 -näppäinkartta

en: Hungary
fi: Unkari

en: I_dle
fi: Va_paa

en: Ice crystals
fi: Jääkiteitä

en: Ice pellet storm
fi: Jääjyväsmyrsky

en: Ice pellets
fi: Jääjyvässadetta

en: Iceland
fi: Islanti

en: Icelandic
fi: Islantilainen

en: Icelandic Sun keymap
fi: Islantilainen Sun-näppäinkartta

en: Icelandic keymap
fi: Islantilainen näppäinkartta

en: Icelandic xkb keymap
fi: Islantilainen xkb-näppäinkartta

en: If mail should be checked automatically
fi: Tarkistetaanko posti automaattisesti

en: If this is enabled, we save the password in gconf
fi: Tallennetaanko salasana gconf:iin

en: If this is set mail will be checked every update-freq milliseconds
fi: Tarkistetaanko posti aina päivitystiheydeksi asetetun millisekuntiarvon välein

en: If this is set, we should run the exec-command
fi: Jos tämä asetetaan päälle, exec-komento ajetaan

en: If this is set, we should run the newmail-command
fi: Jos tämä asetetaan päälle, newmail-komento ajetaan

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
fi: Jos tämä asetus on pois päältä, muistilappujen oletusvärinä voidaan käyttää mukautettua väriä.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
fi: Jos tämä asetus on pois päältä, muistilappujen oletuskirjaimena voidaan käyttää mukautettua kirjasinta.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
fi: Jos tämä asetus on päällä, eri muistilapuille asetetut mukautetut värit ja kirjasimet jätetään huomiotta ja käytetään oletusarvoja.

en: If true, then retreive a radar map from a location specified by the "radar" key.
fi: Mikäli tämä on päällä, haetaan tutkakartta määrittelemästäsi sijainnista.

en: Inbox Monitor
fi: Postilaatikon tarkkailija

en: Inbox Monitor Factory
fi: Postilaatikon tarkkailijan tehdas

en: Inbox Monitor Preferences
fi: Postilaatikon tarkkailijan asetukset

en: Inbox Monitor notifies you when new mail arrives in your mailbox
fi: Postilaatikon tarkkailija ilmoittaa kun uutta sähköpostia saapuu postilaatikkoosi

en: Inbox Settings
fi: Saapuneet-kansion asetukset

en: Increase the plugin priority
fi: Nosta liitännäisen prioriteettia

en: Input Gain
fi: Sisääntulo

en: Insert characters
fi: Lisää merkkejä

en: Insert special characters
fi: Lisää erikoismerkkejä

en: International
fi: Kansainvälinen

en: Interval for checking mail
fi: Postintarkastuksen aikaväli

en: Interval timeout to check mount point status
fi: Aikaväli liitoksen tilan tarkistamiseen

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Iraq
fi: Irak

en: It can be "Flag and Label", "Label" or "Flag"
fi: Voi olla "Lippu ja Nimike", "Nimike" tai "Lippu"

en: Italian
fi: Italialainen

en: Italian Sun Type-4 keymap
fi: Italialainen Sun Type-4 -näppäinkartta

en: Italian Sun USB keymap
fi: Italialainen Sun USB -näppäinkartta

en: Italian Sun keymap
fi: Italialainen Sun-näppäinkartta

en: Italian keymap
fi: Italialainen näppäinkartta

en: Italian xkb keymap
fi: Italialainen xkb-näppäinkartta

en: Italy
fi: Italia

en: Japan
fi: Japani

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Japanese Sun Type-4 keymap
fi: Japanilainen Sun Type-4 -näppäinkartta

en: Japanese Sun keymap
fi: Japanilainen Sun-näppäinkartta

en: Japanese keymap
fi: Japanilainen näppäinkartta

en: Japanese xkb keymap
fi: Japanilainen xkb-näppäinkartta

en: Jaz Drive
fi: Jaz-asema

en: Jordan
fi: Jordania

en: Jorgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>
fi: Jörgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>

en: Keep and manage separate group per window
fi: Pidä jokaiselle ikkunalle erillinen ryhmä

en: Keep separate group for each application window.
fi: Pidä erillinen ryhmä jokaiselle sovellusikkunalle.

en: Keep the state of indicators separately for each application window.
fi: Pidä ilmaisimien tila erillisenä jokaiselle sovellusikkunalle.

en: Keybinding for switching layout
fi: Asettelun pikanäppäin

en: Keyboard Accessibility Status
fi: Näppäimistön esteettömyystila

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
fi: Näppäimistön esteettömyystila -sovelman tehdas

en: Keyboard Indicator
fi: Näppäimistöasettelun ilmaisin

en: Keyboard Indicator (%s)
fi: Näppäimistöilmaisin (%s)

en: Keyboard Indicator Plugins
fi: Näppäimistöilmaisimen liitännäiset

en: Keyboard Indicator Preferences
fi: Näppäimistöilmaisimen asetukset

en: Keyboard Layout Selector
fi: Näppäimistöasettelun valitsin

en: Keyboard Layout Switcher
fi: Näppäimistönvaihtaja

en: Keyboard Layout Switcher Preferences
fi: Näppäimistönvaihtajan asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Näppäinoikotiet:

en: Keyboard applet factory
fi: Näppäimistösovelman tehdas

en: Keyboard layout indicator applet for GNOME
fi: Näppäimistöasettelun ilmaisinsovelma Gnomelle

en: Keyboards
fi: Näppäimistöt

en: Keyboards (select and press add)
fi: Näppäimistöt (valitse ja napsauta lisää)

en: Keymap `%s' for the country %s already exists
fi: Näppäinkartta "%s" maalle %s on jo olemassa

en: Label
fi: Nimike

en: Lao keymap
fi: Laolainen näppäinkartta

en: Last update:
fi: Päivitetty:

en: Latvian
fi: Latvialainen

en: Latvian Sun keymap
fi: Latvialainen Sun-näppäinkartta

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
fi: Libyan arabialainen Jamahiriya

en: Light drizzle
fi: Kevyttä tihkusadetta

en: Light rain
fi: Kevyttä vesisadetta

en: Light snow
fi: Kevyttä lumisadetta

en: Light snow grains
fi: Kevyttä jyvässadetta

en: Line
fi: Linja

en: Line1
fi: Linja1

en: Line2
fi: Linja2

en: Line3
fi: Linja3

en: List containing the stocks to be displayed. Consists of the stock id separated by "+"
fi: Luettelo osakkeista jotka näytetään. Koostuu osakkeen tunnisteista jotka on eroteltu toisistaan "+"-merkein

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
fi: Historiamerkkijonot sisältävien GConfValue-arvojen luettelo.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
fi: Makrokomennot sisältävien GConfValue-arvojen luettelo.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
fi: Makrokuviot sisältävien GConfValue-arvojen luettelo.

en: List of available palettes
fi: Luettelo saatavilla olevista paleteista

en: List of strings containing the available palettes
fi: Luettelo merkkijonoista jotka sisältävät saatavilla olevat paletit

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Lithuanian
fi: Liettualainen

en: Lithuanian Sun keymap
fi: Liettualainen Sun-näppäinkartta

en: Lithuanian keymap
fi: Liettualainen näppäinkartta

en: Lithuanian programmers xkb keymap
fi: Liettualainen ohjelmoijien xkb-näppäinkartta

en: Lithuanian qwerty xkb keymap
fi: Liettualainen qwerty xkb-näppäinkartta

en: Lithuanian standard xkb keymap
fi: Liettualainen standardi xkb-näppäinkartta

en: Load
fi: Verkkokuorma

en: Load Average
fi: Keskimääräinen kuorma

en: Load graph background color
fi: Kuormakäyrän taustaväri

en: Local maildir
fi: Paikallinen postihakemisto

en: Local mailspool
fi: Paikallinen postijono

en: Location
fi: Sijainti

en: Location view
fi: Sijaintinäkymä

en: Lock/Unlock note
fi: Lukitse/Avaa muistilappu

en: Locked note
fi: Lukittu muistilappu

en: Low
fi: Matala

en: Low Battery Notification
fi: Huomautus latauksen ollessa matala

en: Lowered color
fi: Laskeneiden väri

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Macedonian
fi: Makedonialainen

en: Macedonian Sun keymap
fi: Makedonialainen Sun-näppäinkartta

en: Macedonian xkb keymap
fi: Makedonialainen xkb-näppäinkartta

en: Macro command list
fi: Makrokomentojen luettelo

en: Macro pattern list
fi: Makrokuvioiden luettelo

en: Macros
fi: Makrot

en: Mail Server Entry box
fi: Sähköpostipalvelin

en: Mail _spool file:
fi: _Jonotiedosto:

en: Mail check
fi: Postintarkistaja

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
fi: Postintarkistaja ilmoittaa kun uutta sähköpostia saapuu postilaatikkoosi

en: Mail s_erver:
fi: Sähköpostip_alvelin:

en: Mailbox _resides on:
fi: Sähköpostilaatikon _sijainti:

en: Mailcheck
fi: Postintarkastaja

en: Main Volume
fi: Pää-äänenvoimakkuus

en: Make the applet blink when the modem is connecting.
fi: Vilkuta sovelmaa kun modeemi ottaa yhteyttä.

en: Make the layout accessible from the applet popup menu ONLY.
    No way to switch to this layout using the keyboard.
fi: Salli tähän asetteluun vaihtaminen AINOASTAAN sovelman valikkoa käyttäen.
    Tähän asetteluun ei voida siirtyä näppäimistöä käyttäen.

en: Marocco
fi: Marokko

en: Medium
fi: Keskinopea

en: Memory
fi: Muisti

en: Memory Load
fi: Muistinkulutus

en: Memory graph background color
fi: Muistikäyrän taustaväri

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Mini-Commander
fi: Minikomentotulkki

en: Mini-Commander applet
fi: Pienoiskomentotulkki

en: MiniCommander Applet Factory
fi: Pienoiskomentotulkkisovelman tehdas

en: Mist
fi: Utuista

en: Mix
fi: Mikseri

en: Modem Lights
fi: Modeemivalot

en: Modem Lights Preferences
fi: Modeemivalojen asetukset

en: Modem Options
fi: Modeemin asetukset

en: Modem device name
fi: Modeemilaitteen nimi

en: Modem lock file
fi: Modeemin lukkotiedosto

en: Moderate drizzle
fi: Kohtalaista tihkusadetta

en: Moderate ice pellets
fi: Kohtalaisesti jääjyväsiä

en: Moderate rain
fi: Kohtalaista sadetta

en: Moderate snow
fi: Kohtalaista lumisadetta

en: Moderate snow grains
fi: Kohtalaista jyvässadetta

en: Modify a palette by adding or removing characters
fi: Muokkaa palettia lisäämällä tai poistamalla merkkejä

en: Mongolian
fi: Mongolialainen

en: Mongolian alt keymap
fi: Mongolialainen alt-näppäinkartta

en: Mongolian keymap
fi: Mongolialainen näppäinkartta

en: Mongolian phonetic keymap
fi: Mongolialainen foneettinen näppäinkartta

en: Monitor
fi: Monitori

en: Monitor a laptop's remaining power
fi: Seuraa kannettavan koneen käytettävissä olevaa virtaa

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
fi: Seuraa sääoloja ja ennusteita

en: Monitor the quality of a wireless network link
fi: Seuraa langattoman verkon yhteyden laatua

en: Monitored Resources
fi: Valvotut resurssit

en: Morocco
fi: Marokko

en: Moun_ted icon:
fi: _Liitetyn kuvake:

en: Mount local disks and devices
fi: Liitä paikallisia levyjä ja asemia

en: Moves towards _bottom
fi: Liikkuu _alaspäin

en: Moves towards _top
fi: Liikkuu _ylöspäin

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
fi: Sinun täytyy asettaa GCONF_CONFIG_SOURCE-ympäristömuuttuja

en: Net Load
fi: Verkkokuorma

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Network
fi: Verkko

en: Network graph background color
fi: Verkkokäyrän taustaväri

en: New Mail
fi: Uutta postia

en: Next Track
fi: Seuraava raita

en: No Wireless Devices
fi: Ei langattomia laitteita

en: No audio device
fi: Ei äänilaitetta

en: No description.
fi: Ei kuvausta.

en: No items in history
fi: Ei historiakohtia

en: No longer used
fi: Ei enää käytössä

en: No mail.
fi: Ei postia.

en: North
fi: Pohjoinen

en: North - NorthEast
fi: Pohjoinen - Koillinen

en: North - Northwest
fi: Pohjoinen - Luoteinen

en: Northeast
fi: Koillinen

en: Northwest
fi: Luoteinen

en: Norway
fi: Norja

en: Norwegian
fi: Norjalainen

en: Norwegian Sun keymap
fi: Norjalainen Sun-näppäinkartta

en: Norwegian xkb keymap
fi: Norjalainen xkb-näppäinkartta

en: Not used
fi: Ei käytössä

en: Not used anymore
fi: Ei enää käytössä

en: Notify user when the battery is full
fi: Huomauta akun ollessa täysi

en: Notify user when the battery is low
fi: Huomauta akun latauksen ollessa matala

en: Number of configured keymaps
fi: Asetettujen näppäinkarttojen lukumäärä

en: O_utline
fi: _Kehykset

en: Occurs when the applet is either left-clicked or "enter" is pressed. The options are "0" for "New Note", "1" for "Show/Hide All Notes", and "2" for "Lock/Unlock All Notes".
fi: Käytetään kun sovelmaa napsautetaan hiiren vasemmalla painikkeella tai painetaan rivinvaihtoa. Toimivia arvoja ovat "0" (uusi muistilappu), "1" (näytä/piilota muistilaput) ja "2" (lukitse/vapauta muistilaput).

en: Options
fi: Asetukset

en: Orange value level
fi: Oranssin arvon raja

en: Othe_r
fi: M_uu

en: Output Gain
fi: Ulostulo

en: Overcast
fi: Pilvistä

en: Pal_ettes:
fi: Pal_etit:

en: Palestinian Territory
fi: Palestiinalaisalue

en: Palette entry
fi: Paletti

en: Palettes list
fi: Palettiluettelo

en: Panel applet for playing audio CDs
fi: Paneelisovelma CD-äänilevyjen soittamiseen

en: Partial fog
fi: Osittaista sumua

en: Password Entry box
fi: Salasanalaatikko

en: Patches of fog
fi: Ajoittain sumuista

en: Path to the animation file
fi: Polku animaatiotiedostoon

en: Path to the device
fi: Polku laitteeseen

en: Pattern
fi: Hakuehto

en: Perform history autocompletion
fi: Käytä historiaan perustuvaa täydennystä

en: Phone Input
fi: Puhelin sisään

en: Phone Output
fi: Puhelin ulos

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Pick a color for the sticky note
fi: Valitse muistilapun väri

en: Pick a default sticky note color
fi: Valitse muistilappujen oletusväri

en: Pick a default sticky note font
fi: Valitse muistilappujen oletuskirjasin

en: Pick a font for the sticky note
fi: Valitse muistilapun kirjasin

en: Pl_ugins...
fi: _Liitännäiset...

en: Plain Russian keymap
fi: Puhdas venäläinen näppäinkartta

en: Play / Pause
fi: Soita / Tauko

en: Play a _sound when new mail arrives
fi: Soita _ääni uuden postin saapuessa

en: Play a sound when mail is recieved
fi: Soita ääni uuden postin saapuessa

en: Please enter your mailserver's _password:
fi: Anna postipalvelimesi _salasana:

en: Poland
fi: Puola

en: Polish
fi: Puolalainen

en: Polish Sun keymap
fi: Puolalainen Sun-näppäinkartta

en: Polish deadkeys
fi: Puolalainen (kuolleet näppäimet)

en: Polish xkb keymap
fi: Puolalainen xkb-näppäinkartta

en: Portugal
fi: Portugali

en: Portugal Deadkeys
fi: Portugalilainen (kuolleet näppäimet)

en: Portuguese
fi: Portugalilainen

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
fi: Portugalilainen Sun Type-4 -näppäinkartta

en: Portuguese Sun keymap
fi: Portugalilainen Sun-näppäinkartta

en: Portuguese keymap
fi: Portugalilainen näppäinkartta

en: Portuguese xkb keymap
fi: Portugalilainen xkb-näppäinkartta

en: Press a key or press Esc to cancel
fi: Paina mitä tahansa näppäintä, tai paina Esc:iä peruuttaaksesi

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
fi: Käytä pikanäppäintä näppäinkarttojen välillä liikkumiseen. Pikanäppäinen voi vaihtaa Asetukset-ikkunasta

en: Pressure:
fi: Paine:

en: Previous Track
fi: Edellinen raita

en: Processor
fi: Suoritin

en: Produces keyboard layout switcher applets.
fi: Tuottaa näppäimistönvaihtajasovelmia

en: Radar Map
fi: Tutkakartta

en: Rain
fi: Vesisadetta

en: Rain showers
fi: Sadekuuroja

en: Raised color
fi: Nousseiden väri

en: Receive Data
fi: Vastaanota dataa

en: Receive background color
fi: Vastaanottamisen taustaväri

en: Receive foreground color
fi: Vastaanottamisen edustaväri

en: Recording Level
fi: Äänitystaso

en: Red value level
fi: Punaisen arvon raja

en: Released under the GNU General Public License.
    
    A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
fi: Julkaistu GNU:n GPL-lisenssillä.
    
    Järjestelmänvalvonta, joka näyttää käyrät järjestelmäsi CPU:n, keskusmuistin ja sivutustilan käytöstä sekä verkkoliikenteen.

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
fi: Julkaistu GNU:n GPL-lisenssillä.
    Paikallisia sääoloja seuraava sovelma.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
fi: Julkaistu GNU:n GPL-lisenssillä. Näyttää modeemin valot ja haluttaessa soittaa. Valot ylhäältä tai vasemmalta lukien ovat "Lähetä dataa" ja "Vastaanota dataa".

en: Remote IMAP-server
fi: IMAP-etäpalvelin

en: Remote POP3-server
fi: POP3-etäpalvelin

en: Remote folder for mail retrieval
fi: Etäkansio josta posti haetaan

en: Remote server to connect to for our mail
fi: Etäpalvelin jolta posti haetaan

en: Resize note
fi: Venytä muistilappua

en: Resource
fi: Resurssi

en: Retrieval failed
fi: Haku epäonnistui

en: Right to left scrolling
fi: Vieritys oikealta vasemmalle

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Romanian Sun keymap
fi: Romanialainen Sun-näppäinkartta

en: Romanian xkb keymap
fi: Romanialainen xkb-näppäinkartta

en: Run this command before we check the mail
fi: Aja tämä komento ennen postin tarkistusta

en: Russia
fi: Venäjä

en: Russian
fi: Venäläinen

en: Russian Cyrillic
fi: Venäjän kyrillinen

en: Russian Sun keymap
fi: Venäläinen Sun-näppäinkartta

en: Russian keymap
fi: Venäläinen näppäinkartta

en: Russian xkb keymap
fi: Venäläinen xkb-näppäinkartta

en: S_wap Space
fi: Si_vutustila

en: S_witch layout:
fi: _Vaihda asettelua:

en: S_ystem
fi: _Järjestelmä

en: Sand
fi: Hiekkaista

en: Sandstorm
fi: Hiekkamyrsky

en: Sandstorm in the vicinity
fi: Alueella hiekkamyrsky

en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

en: Save/restore _indicators with group
fi: Tallenna/palauta _ilmaisimet ryhmien kanssa

en: Save/restore indicators together with layout groups
fi: Tallenna/palauta ilmaisimet yhtessä asetteluryhmien kanssa

en: Saved mute state
fi: Vaimennus tallennettu

en: Saved volume to restore on startup
fi: Käynnistettäessä palautettava äänenvoimakkuus tallennettu

en: Scattered clouds
fi: Ajoittain pilvistä

en: Scroll _left to right
fi: Vieritä v_asemmalta oikealle

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Secondary groups
fi: Toissijaiset ryhmät

en: See the ForeCast Details
fi: Katso ennusteen yksityiskohtia

en: Select Keyboard
fi: Valitse näppäimistö

en: Select Location from the list
fi: Valitse sijainti luettelosta

en: Select Mount Directory
fi: Valitse liitoshakemisto

en: Select a_nimation:
fi: Valitse a_nimaatio:

en: Select icon for mounted
fi: Valitse kuvake liitetylle

en: Select icon for unmounted
fi: Valitse kuvake liittämättömälle

en: Send Data
fi: Lähetä dataa

en: Send background color
fi: Lähettämisen taustaväri

en: Send foreground color
fi: Lähettämisen edustaväri

en: Separate _group for each window
fi: Erillinen _ryhmä jokaiselle ikkunalle

en: Serb
fi: Serbialainen

en: Serb standard xkb keymap
fi: Serbialainen standardi xkb-näppäinkartta

en: Serbia and Montenegro
fi: Serbia ja Montenegro

en: Serbian
fi: Serbialainen

en: Serbian Sun standard keymap
fi: Serbialainen standardi Sun-näppäinkartta

en: Serbian keymap
fi: Serbialainen näppäinkartta

en: Serbo-Croatian
fi: Serbo-Kroatialainen

en: Set default list value for %s
fi: Aseta oletusarvo kohteelle %s

en: Set the device path here
fi: Aseta laitepolku tähän

en: Sh_ared
fi: _Jaettu

en: Shallow fog
fi: Matalaa sumua

en: Sho_w battery charge percentages
fi: Näytä lataus _prosenteissa

en: Sho_w connect time and throughput
fi: _Näytä yhteysaika ja kulkevan tiedon määrä

en: Shorter time means the stocks scroll by faster.
fi: Lyhyempi aika tarkoittaa nopeampaa vieritystä.

en: Show _power connection status
fi: Näytä virta_lähteen tila

en: Show a frame surrounding the applet.
fi: Näytä kehys sovelman ympärillä.

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
fi: Näytä kahva jolla sovelma voidaan irrottaa paneelista.

en: Show arrow buttons
fi: Näytä nuolipainikkeet

en: Show arrow buttons on the side of the display so that the user can scroll forward or backward.
fi: Näytä nuolipainikkeet näytön sivuilla jotta tekstiä voin vierittää eteen- tai taaksepäin.

en: Show battery status
fi: Näytä akun tila

en: Show connect time and throughput
fi: Näytä yhteysaika ja kulkevan tiedon määrä

en: Show extra information about the connect time and amount of data transmitted and received.
fi: Näytetään ylimääräisiä tietoja yhteysajasta ja siirretyn datan määrästä.

en: Show flags in the applet
fi: Näytä liput sovelmassa

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
fi: Näytä lippu sovelmassa ilmaisemaan nykyistä asettelua

en: Show fram_e
fi: Näytä k_ehys

en: Show frame
fi: Näytä kehys

en: Show han_dle
fi: Näytä ka_hva

en: Show handle
fi: Näytä kahva

en: Show layout names instead of group names
fi: Näytä asettelujen nimet ryhmänimien sijaan

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
fi: Näytä asettelujen nimet ryhmänimien sijaan (toimii ainoastaan sellaisissa XFreen versioissa joissa on tuki useille asetteluille)

en: Show national flags as indicators of corresponding layouts
fi: Näytä kansalliset liput vastaavien näppäimistöasettelujen ilmaisimena

en: Show percent full label
fi: Näytä prosenttitiedot otsikonlevyisesti

en: Show signal strength in _percentage
fi: Näytä signaalin voimakkuus _prosentteina

en: Show the battery
fi: Näytä akku

en: Show the battery meter draining from the top of the battery
fi: Näytä yläpäästä tyhjentyvä akun latausmittari

en: Showers of ice pellets
fi: Jääjyvässadekuuroja

en: Showers of small hail
fi: Pikkuraekuuroja

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
fi: Näyttää näppäimistön tilan esteettömysominaisuuksia käytettäessä

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
fi: Näyttää AccessX-ominaisuuksien (kuten salvattujen muuttujien) tilat

en: Shows the status of keyboard accessibility features
fi: Näyttää näppäimistön esteettömyysominaisuuksien tilan

en: Skip backward
fi: Taaksepäin

en: Skip forward
fi: Eteenpäin

en: Sky:
fi: Taivas:

en: Slovak
fi: Slovakilainen

en: Slovak Republic
fi: Slovakian tasavalta

en: Slovak Sun keymap
fi: Slovakilainen Sun-näppäinkartta

en: Slovak keymap
fi: Slovakilainen näppäinkartta

en: Slovenian
fi: Slovenialainen

en: Slovenian Sun keymap
fi: Slovenialainen Sun-näppäinkartta

en: Slovenian keymap
fi: Slovenialainen näppäinkartta

en: Slovenian xkb keymap
fi: Slovenialainen xkb-näppäinkartta

en: Slow
fi: Hidas

en: Small hail
fi: Pikkuraesadetta

en: Small hailstorm
fi: Pikkuraemyrsky

en: Smoke
fi: Savuista

en: Snow
fi: Lumisadetta

en: Snow grains
fi: Jyvässadetta

en: Snow showers
fi: Lumikuuroja

en: Snowstorm
fi: Lumipyry

en: South
fi: Eteläinen

en: South - Southeast
fi: Eteläinen - Kaakkoinen

en: South - Southwest
fi: Eteläinen - Lounainen

en: Southeast
fi: Kaakkoinen

en: Southwest
fi: Lounainen

en: Spain
fi: Espanja

en: Spanish
fi: Espanjalainen

en: Spanish PC/AT 101 keyboard
fi: Espanjalainen PC/AT 101-näppäimistö

en: Spanish Sun Type-4 keymap
fi: Espanjalainen Sun Type-4 -näppäinkartta

en: Spanish Sun USB keymap
fi: Espanjalainen Sun USB -näppäinkartta

en: Spanish Sun keymap
fi: Espanjalainen Sun-näppäinkartta

en: Spanish keymap
fi: Espanjalainen näppäinkartta

en: Spanish xkb keymap
fi: Espanjalainen xkb-näppäinkartta

en: Speaker
fi: Kaiutin

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
fi: Määrittää ovatko muistilaput lukittuja (eivät muokattavissa) vai eivät.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
fi: Määrittää näytetäänkö muistilaput kaikissa työpöydän työtiloissa vai ei

en: Specifies whether the sticky notes are visible or not.
fi: Määrittää ovatko muistilaput näkyviä vai näkymättömiä.

en: Specify a title for the note
fi: Määrittele muistilapun otsikko

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
fi: Määrittele uusien muistilappujen korkeus (pikseleinä)

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
fi: Määrittele uusien muistilappujen leveys (pikseleinä)

en: Spinbutton for updating
fi: Painike säätietojen päivitykseen

en: Squall
fi: Ukkospuuskia

en: Start program
fi: Käynnistettävä ohjelma

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
fi: Valtionlaajuista ennustetta ei ole saatavana tälle sijainnille.
    Kokeile yksityiskohtaista ennustetta. Huomaa, että IWIN-ennuste on saatavana vain Yhdysvaltojen kaupungeille.

en: Status connected color
fi: Yhdistetyn tilan väri

en: Status not connected color
fi: Katkaistun tilan väri

en: Status not updated
fi: Tilaa ei ole päivitetty

en: Status waiting connection color
fi: Yhteyttä odottavan tilan väri

en: Sticky Note
fi: Muistilappu

en: Sticky Note Properties
fi: Muistilapun ominaisuudet

en: Sticky Notes
fi: Muistilaput

en: Sticky Notes Applet Factory
fi: Muistilappusovelman tehdas

en: Sticky Notes Preferences
fi: Muistilappujen asetukset

en: Sticky Notes for the Gnome Desktop Environment
fi: Gnome-työpöydän muistilaput

en: Sticky notes' locked state
fi: Muistilappujen lukitustila

en: Sticky notes' visibility
fi: Muistilappujen näkyvyys

en: Sticky notes' workspace stickyness
fi: Muistilappujen naulaus työtilojen välillä

en: Sto_p animation when double clicked
fi: _Pysäytä animaatio kun kuvaketta kaksoisnapsautetaan

en: Stock Ticker
fi: Osakekurssisovelma

en: Stock Ticker
    Get continuously updated stock quotes
fi: Osakekurssisovelma
    Hae jatkuvasti päivittyviä osakekursseja

en: Stock Ticker Preferences
fi: Osakekurssisovelman asetukset

en: Stock _lowered:
fi: Kurssi _laskenut:

en: Stock _raised:
fi: Kurssi _noussut:

en: Stock _unchanged:
fi: Kurssi _muuttumaton:

en: Stock update fre_quency:
fi: Kurssien päivitys_tiheys:

en: Stocks to monitor - must be seperated by a +
fi: Tarkkailtavat osakkeet - erotetaan toisistaan "+"-merkillä

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Sun (!not PC!) type5 Hungarian latin 2
fi: Sun (!ei PC!) type5 unkarilainen latin 2

en: Suspend Command
fi: Virransäästökomento

en: Suspend command wasn't setup correctly in the preferences.
    Please change the preferences and try again.
fi: Virransäästökomentoa ei ole asetettu kunnolla asetuksista.
    Korjaa asetukset ja yritä uudelleen.

en: Swap Load
fi: Sivutuskuorma

en: Swap Space
fi: Sivutustila

en: Swap graph background color
fi: Sivutuskäyrän taustaväri

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Swedish
fi: Ruotsalainen

en: Swedish Sun Type-4 keymap
fi: Ruotsalainen Sun Type-4 -näppäinkartta

en: Swedish Sun USB keymap
fi: Ruotsalainen Sun USB -näppäinkartta

en: Swedish Sun keymap
fi: Ruotsalainen Sun-näppäinkartta

en: Swedish keymap
fi: Ruotsalainen näppäinkartta

en: Swedish xkb keymap
fi: Ruotsalainen xkb-näppäinkartta

en: Swiss German Sun keymap
fi: Sveitsin saksalainen Sun-näppäinkartta

en: Swiss keymap
fi: Sveitsiläinen näppäinkartta

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Syria
fi: Syyria

en: Syriac
fi: Syyrialainen

en: Syriac Phonetic
fi: Syyrialainen foneettinen

en: Sys_tem monitor update interval:
fi: Järjestelmänvalvonnan _nopeus:

en: System Monitor
fi: Järjestelmänvalvonta

en: System Monitor Preferences
fi: Järjestelmänvalvonnan asetukset

en: System is running on AC power
fi: Järjestelmä käyttää verkkovirtaa

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
fi: Järjestelmä käyttää verkkovirtaa
    Akun lataus: %d %% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
fi: Järjestelmä käyttää verkkovirtaa. Akun lataus: %d %% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
fi: Järjestelmä käyttää verkkovirtaa. Akkua ei ole

en: System is running on battery power
fi: Järjestelmä käyttää akkuvirtaa

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
fi: Järjestelmä käyttää akkuvirtaa
    Akun lataus: %d %% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
fi: Järjestelmä käyttää akkuvirtaa. Akun lataus: %d %% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
fi: Järjestelmä käyttää akkuvirtaa. Akkua ei ole

en: System m_onitor height:
fi: Järjestelmänvalvonnan _korkeus:

en: System m_onitor width:
fi: Järjestelmänvalvonnan _leveys:

en: Temperature:
fi: Lämpötila:

en: Text
fi: Teksti

en: Text background color
fi: Tekstin taustaväri

en: Text foreground color
fi: Tekstin edustaväri

en: Text only
fi: Vain teksti

en: Text outline color
fi: Tekstin ääriviivaväri

en: Thai Sun keymap
fi: Thai Sun-näppäinkartta

en: Thai keymap
fi: Thai näppäinkartta

en: Thai xkb keymap
fi: Thai xkb-näppäinkartta

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
fi: APM-järjestelmä ei näyttäisi olevan käytössä.
    Kokeile suorittaa "apm -e 1" (FreeBSD) ja kokeile
    jos se auttaisi.

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
fi: CD-soitinsovelma on yksinkertainen CD-äänilevyjen soitin paneeliin

en: The Suspend command '%s' was unsuccessful.
fi: Virransäästökomento "%s" epäonnistui.

en: The Suspend command was unsuccessful.
fi: Virransäästökomento epäonnistui.

en: The applet will not work properly (if at all).
fi: Sovelma tulee toimimaan väärin (jos ollenkaan).

en: The background color of the button used to indicate data received.
fi: Taustaväri saapuvasta datasta ilmoittavalle painikkeelle.

en: The background color of the button used to indicate data sent.
fi: Taustaväri lähtevästä datasta ilmoittavalle painikkeelle.

en: The battery level below which the battery is displayed as orange.
fi: Lataustaso jonka jälkeen akku näytetään oranssina

en: The battery level below which the battery is displayed as red.
fi: Lataustaso jonka jälkeen akku näytetään punaisena

en: The battery level below which the battery is displayed as yellow.
fi: Lataustaso jonka jälkeen akku näytetään keltaisena.

en: The blue component of the background color.
fi: Taustavärin sininen komponentti.

en: The blue component of the foreground color.
fi: Edustavärin sininen komponentti.

en: The color of the background of the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
fi: Näytön taustaväri. Tämä tulee voimaan mikäli ei käytetä oletusteeman kirjaimia ja värejä.

en: The color used to display the status button when the modem is connected.
fi: Väri jolla ilmaistaan tilapainikkeessa yhteyden olevan päällä.

en: The color used to display the status button when the modem is connecting.
fi: Väri jolla ilmaistaan tilapainikkeessa että modeemi ottaa parhaillaan yhteyttä.

en: The color used to display the status button when the modem is not connected.
fi: Väri jolla ilmaistaan tilapainikkeessa että yhteys ei ole päällä.

en: The color used to indicate that data has been received.
fi: Väri jolla ilmaistaan vastaanotettua dataa.

en: The color used to indicate that data has been sent.
fi: Väri jolla ilmaistaan lähetettävää dataa.

en: The color used when the stock's values has lowered. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
fi: Laskeneiden kurssien väri. Tämä tulee voimaan mikäli ei käytetä oletusteeman kirjaimia ja värejä.

en: The color used when the stock's values has not changed. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
fi: Muuttumattomien kurssien väri. Tämä tulee voimaan mikäli ei käytetä oletusteeman kirjaimia ja värejä.

en: The color used when the stock's values has raised. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
fi: Nousseiden kurssien väri. Tämä tulee voimaan mikäli ei käytetä oletusteeman kirjaimia ja värejä.

en: The command that switches your keymap to this layout
fi: Komento jolla otat tämän näppäinasettelun käyttöön

en: The country of the keyboard layout
fi: Näppäinasettelun maa

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
fi: Mukautettu URL josta tutkakartat haetaan.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
fi: Silmät katsovat aina hiiren osoittimen suuntaan

en: The font used for the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
fi: Näytössä käytettävä kirjasin. Tämä tulee voimaan mikäli ei käytetä oletusteeman kirjaimia ja värejä.

en: The fraction of a second until the applet updates.
fi: Sekunnin murto-osa jonka välein sovelmaa päivitetään.

en: The green component of the background color.
fi: Taustavärin vihreä komponentti.

en: The green component of the foreground color.
fi: Edustavärin vihreä komponentti.

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
fi: Automaattisten päivitysten päivitystiheys sekunneissa.

en: The label of the keyboard layout
fi: Näppäinasettelun nimike

en: The language of the keyboard layout
fi: Näppäinasettelun kieli

en: The list of active plugins
fi: Luettelo käytössä olevista liitännäisistä

en: The mail server
fi: Sähköpostipalvelin

en: The name of the keyboard layout
fi: Näppäinasettelun nimi

en: The name of the modem device.
fi: Modeemilaitteen nimi.

en: The name of the modem lock file.
fi: Modeemin lukkotiedoston nimi.

en: The red component of the background color.
fi: Taustavärin punainen komponentti.

en: The red component of the foreground color.
fi: Edustavärin punainen komponentti.

en: The server name is incorrect.
fi: Palvelimen nimi on väärä.

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
fi: Merkkijono jonka käyttäjä valitsi kun sovelmaa viimeksi käytettiin. Tämä merkkijono näytetään kun sovelma käynnistetään.

en: The time interval until when the applet updates the stock data.
fi: Aikaväli jonka jälkeen sovelma päivittää kurssitietoja

en: The user's encrypted password for the remote server
fi: Käyttäjän salattu salasana etäpalvelimelle

en: The user's password
fi: Käyttäjän salasana

en: The user's password for the remote server
fi: Käyttäjän salasana etäpalvelimelle

en: The username or password is incorrect.
fi: Käyttäjätunnus tai salasana on väärä.

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop
fi: Äänenhallinta antaa sinun asettaa työpöytäsi äänenvoimakkuuden tason.

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop.
fi: Äänenhallinta antaa sinun asettaa työpöytäsi äänenvoimakkuuden tason.

en: The width in pixels of the applet.
fi: Sovelman leveys pikseleinä.

en: Themes
fi: Teemat

en: There doesn't seem to be any wireless devices configured on your system.
    Please verify your configuration if you think this is incorrect.
fi: Järjestelmässäsi ei näy olevan asennettuna langattomia laitteita.
    Tarkista asetuksesi jos tämä ei mielestäsi ole oikein.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
fi: Vakava virhe yritettäessä ladata teemaa.

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta: %s

en: There was an error executing %s: %s
fi: Virhe suoritettaessa toimintoa "%s": %s

en: There was an error executing '%s': %s
fi: Virhe suoritettaessa toimintoa "%s": %s

en: There was an error launching the help viewer : %s
fi: Virhe suoritettaessa ohjekatselinta : %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
fi: Virhe suoritettaessa näppäimistösovelmaa : %s

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
    
    \ This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä Gnome-sovelma lisää komentorivin paneeliin. Sen ominaisuuksiin kuuluu komennon täydennys, komentohistoria ja muokattavat makrot.
    
    \ Tämä ohjelma on vapaa; voit levittää sitä edelleen ja/tai muokata sitä GNU:n GPL-lisenssin sallimilla tavoilla siten kuin Free Software Foundation on sen määritellyt; voit halutessasi käyttää lisenssin versiota 2 taikka mitä tahansa tämän jälkeen ilmestynyttä versiota.

en: This applet adds a command line to the panel
fi: Tämä sovelma lisää komentorivin paneeliin

en: This applet switches between keyboard maps using setxkbmap or xmodmap.
    Mail me your flag and keyboard layout if you want support for your locale (my email address is shooby@gnome.hu).
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for her solidarity, help from guys like KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>
fi: Tämä sovelma vaihtaa näppäinkarttoja käyttäen setxkbmap- tai xmodmap-
    ohjelmia. Postita minulle lippusi ja näppäinasettelusi, jos haluat tuen maa-asetuksillesi (sähköpostiosoitteeni: shooby@gnome.hu)
    Näkemiin ja kiitos kaloista.
    Kiitos Balazs Nagylle (Kevin) <julian7@iksz.hu> avusta ja Emese Kovacs'lle <emese@gnome.hu> solidaarisuudesta.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>

en: This flag will appear in flag field of the applet
fi: Tämä lippu näytetään sovelman lippuosassa

en: This information helps you to identify your keyboard layout
fi: Tämä tieto auttaa tunnistamaan näppäinasettelun

en: This is how we check the mail, check the mail, check the mail...
fi: Näin tarkistamme postin, tarkistamme postin, tarkistamme postin...

en: This is how we process the mail, process the mail, process the mail...
fi: Näin käsittelemme postin, käsittelemme postin, käsittelemme postin...

en: This is the animation that will be displayed during normal Inbox Monitor usage
fi: Tämä animaatio näytetään postinlaatikon tarkkailijan normaalin käytön aikana

en: This is the binding for keypress-based layout change
fi: Tämä on näppäimillä tehtävän asettelunvaihdoksen näppäinyhdistelmä

en: This is the full path of the device that will be used to play cd's from this applet
fi: Ilmaisee täydellisen polun laitteeseen jota sovelma käyttää cd:iden soittamiseen

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
fi: Tämä ohjelma hakee suositulta sivustolta osakekurssit.  Gnomen osakekurssisovelma on vapaa internet-pohjainen sovellus. Sen mukana EI TULE MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA. Älä käytä Gnomen osakekurssisovelmaa päätöksenteossa; se on tarkoitettu ainoastaan tiedonhakuun.

en: This should be like "gkb_xmmap us", "setxkbmap us" or "xmodmap something.xmm"
fi: Tämän tulisi olla "gkb_xmmap fi", "setxkbmap fi" tai "xmodmap jotain.xmm"

en: This utility shows the status of a wireless link
fi: Tämä ohjelma näyttää langattoman laitteen tilan.

en: This utility shows the status of a wireless link.
fi: Tämä ohjelma näyttää langattoman laitteen tilan.

en: This utility shows the status of your laptop battery.
fi: Tämä ohjelma näyttää kannettavan koneesi akun latauksen.

en: This will appear in the label box of the applet
fi: Tämä näytetään sovelman nimikeosassa

en: This will identify the layout in the list
fi: Tällä tunnistat asettelun luettelosta

en: Thunderstorm
fi: Ukkosmyrsky

en: Time in milliseconds for display update
fi: Näytön päivityksen aikaväli millisekunneissa

en: Time in seconds between status updates
fi: Aikaväli sekunteina jonka välein sovelma tarkistaa liitoksen tilan

en: Tornado
fi: Pyörremyrsky

en: Track number
fi: Raidan numero

en: Treble
fi: Diskantti

en: Turkey
fi: Turkki

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Turkish "F" keyboard
fi: Turkkilainen "F"-näppäimistö

en: Turkish "Q" keyboard
fi: Turkkilainen "Q"-näppäimistö

en: Turkish Sun keymap
fi: Turkkilainen Sun-näppäinkartta

en: Turkish keymap
fi: Turkkilainen näppäinkartta

en: Turkish xkb keymap
fi: Turkkilainen xkb-näppäinkartta

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
fi: Kirjoita komento tähän ja Gnome suorittaa sen sinulle

en: UK 105-key
fi: Iso-Britannian 105-näppäiminen

en: UK PC/AT keyboard
fi: Iso-Britannialainen PC/AT-näppäimistö

en: URL link Button
fi: URL-linkkipainike

en: US 101-key keyboard
fi: Yhdysvaltalainen 101-näppäiminen näppäimistö

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
fi: Yhdysvaltalainen 105-näppäiminen (windows-näppäimillä)

en: US 84-key
fi: Yhdysvaltalainen 84-näppäiminen

en: US DEC 450
fi: Yhdysvaltalainen DEC 450

en: US IBM RS/6000
fi: Yhdysvaltalainen IBM RS/6000

en: US International
fi: Yhdysvaltalainen kansainvälinen

en: US International xkb keymap
fi: Yhdysvaltalainen kansainvälinen xkb-näppäinkartta

en: US Macintosh
fi: Yhdysvaltalainen Macintosh

en: US PC/AT 101 keyboard
fi: Yhdysvaltalainen PC/AT 101-näppäimistö

en: US Silicon Graphics 101-key
fi: Yhdysvaltalainen Silicon Graphics 101-näppäimistö

en: US Sun Type-4 keyboard
fi: Yhdysvaltalainen Sun Type-4 -näppäinkartta

en: US Sun USB keyboard
fi: Yhdysvaltalainen Sun USB -näppäinkartta

en: US Sun type5
fi: Yhdysvaltalainen Sun type5

en: US Sun type5 keyboard
fi: Yhdysvaltalainen Sun type5 -näppäinkartta

en: US xkb keymap
fi: Yhdysvaltalainen xkb-näppäinkartta

en: USB Stick
fi: USB-muisti

en: U_pdate every:
fi: _Päivityksen aikaväli:

en: U_se ISDN
fi: Käytä _ISDN:ää

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: Ukrainian
fi: Ukrainalainen

en: Ukrainian Sun keymap
fi: Ukrainalainen Sun-näppäinkartta

en: Ukrainian xkb keymap
fi: Ukrainalainen xkb-näppäinkartta

en: Unchanged color
fi: Muuttumattomien väri

en: Undefined
fi: Määrittämätön

en: United Arab Emirates
fi: Arabiemiirikuntien liitto

en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

en: United Kingdom xkb keymap
fi: Iso-Britannialainen xkb-näppäinkartta

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Keyboard
fi: Tuntematon näppäimistö

en: Unknown observation time
fi: Tuntematon havaintoaika

en: Unknown precipitation
fi: Sademäärä tuntematon

en: Unlocked note
fi: Lukitsematon muistilappu

en: Unmou_nted icon:
fi: L_iittämättömän kuvake:

en: Update
fi: Päivitä

en: Update interval
fi: Päivitystiheys

en: Update spin button
fi: Päivityspainike

en: Update the data automatically
fi: Päivitä tiedot automaattisesti

en: Updating...
fi: Päivittyy...

en: Url for the radar map
fi: Tutkakartan URL

en: Use Up/Down arrow keys to change volume
fi: Käytä nuolinäppäimiä muuttaaksesi äänenvoimakkuutta

en: Use _Default
fi: Käytä _oletusarvoja

en: Use _automount friendly status test
fi: Käytä _automount-yhteensopivaa tilatarkistusta

en: Use _default theme font and colors
fi: _Käytä oletusteeman kirjasinta ja värejä

en: Use _flags as indicators
fi: Käytä _lippua ilmaisimena

en: Use _metric system units
fi: Käytä SI-järjestel_mää

en: Use co_lor from the system theme
fi: Käytä järjestelmän teeman v_äriä

en: Use cus_tom address for radar map
fi: Käytä mukau_tettua osoitetta sääkartalle

en: Use custom url for the radar map
fi: Käytä mukautettua osoitetta sääkartalle

en: Use default co_lor
fi: Käytä oletusv_äriä

en: Use default fo_nt
fi: Käytä oletusk_irjasinta

en: Use default theme fonts and colors
fi: Käytä oletuskirjasimia ja -värejä

en: Use default theme fonts and colors instead of custom ones
fi: Käytä oletuskirjasimia ja -värejä mukautettujen sijaan

en: Use fo_nt from the system theme
fi: Käytä järjestelmän teeman k_irjasinta

en: Use isdn
fi: Käytä isdn:ää

en: Use isdn instead of ppp to connect the modem.
fi: Käytä modeemia yhdistettäessä isdn:ää ppp:n sijaan.

en: Use metric units
fi: Käytä SI-järjestelmää

en: Use metric units instead of english units.
fi: Käytä SI-järjestelmää englantilaisten yksiköiden sijaan.

en: Use the default theme colors
fi: Käytä teeman värejä

en: Use theme colors instead of custom ones.
fi: Käyttää teeman värejä mukautettujen sijaan.

en: Use this command to connect the modem.
fi: Käytä tätä komentoa modeemia yhdistettäessä.

en: Use this command to disconnect the modem.
fi: Käytä tätä komentoa katkaistaksesi yhteyden.

en: Username Entry box
fi: Käyttäjätunnus

en: Username on the remote server
fi: Käyttäjätunnus etäpalvelimella

en: Utility
fi: Ohjelma

en: Variable
fi: Vaihteleva

en: Verify owner of lock file
fi: Varmista lukkotiedoston omistaja

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: Vietnamese Sun keymap
fi: Vietnamilainen Sun-näppäinkartta

en: Vietnamese xkb keymap
fi: Vietnamilainen xkb-näppäinkartta

en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

en: Volcanic ash
fi: Tulivuoripölyä

en: Volume Control
fi: Äänenvoimakkuuden hallinta

en: Volume Control (muted)
fi: Äänenvoimakkuuden hallinta (vaimennettu)

en: Volume Control Preferences
fi: Äänenvoimakkuuden säätimen asetukset

en: Volume Controller
fi: Äänenvoimakkuuden säädin

en: War_n when battery is fully re-charged
fi: _Huomauta kun akku on ladattu täyteen

en: We run this command when the user clicks on Inbox Monitor
fi: Tämä komento ajetaan kun käyttäjä napsauttaa postilaatikon tarkkailijaa

en: Weather Preferences
fi: Säätietosovelman asetukset

en: Weather Report
fi: Säätiedote

en: WeatherInfo missing location
fi: WeatherInfolta puuttuu sijainti

en: West
fi: Läntinen

en: West - Northwest
fi: Läntinen - Luoteinen

en: West - Southwest
fi: Läntinen - Lounainen

en: When double clicke_d:
fi: Kakso_isnapsautettaessa:

en: When new mail _arrives:
fi: Kun uutta postia s_aapuu:

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
fi: Määrittää kysytäänkö muistilappua poistettaessa varmistusta

en: Whether to force the default color and font on all notes
fi: Määrittää pakotetaanko oletusväri ja -kirjasin kaikkiin muistilappuihin

en: Whether to reset mail status when you click on Inbox Monitor
fi: Määrittää alustetaanko sähköpostin tila kun napsautat postilaatikon tarkkailijaa

en: Whether to use the default system color
fi: Määrittää käytetäänkö järjestelmän oletusväriä

en: Whether to use the default system font
fi: Määrittää käytetäänkö järjestelmän oletuskirjasinta

en: Width
fi: Leveys

en: Width of the applet
fi: Sovelman leveys

en: Wind:
fi: Tuuli:

en: Wireless Link Monitor
fi: Langattomien laitteiden valvonta

en: Wireless Link Monitor Preferences
fi: Langattomien laitteiden valvonnan asetukset

en: XKB initialization error
fi: XKB-alustusvirhe

en: Yellow value level
fi: Keltaisen arvon raja

en: Yemen
fi: Jemen

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
fi: Yhteys on päällä.
    Haluatko katkaista yhteyden?

en: You didn't set a password in the preferences for the Inbox Monitor,
    so you have to enter it each time it starts up.
fi: Et asettanut salasanaa Postilaatikon tarkkailijan asetuksiin,
    joten joudut antamaan sen joka kerta sovelman käynnistyessä.

en: You do not have permission to use the CD player.
fi: Oikeutesi eivät riitä CD-soittimen käyttämiseen.

en: You have mail.
fi: Sinulla on postia.

en: You have new mail.
fi: Olet saanut uutta postia.

en: You may not specify duplicate patterns
fi: Et voi antaa samaa hakuehtoa useita kertoja

en: You must specify a command
fi: Sinun täytyy määrittää komento

en: You must specify a pattern
fi: Sinun täytyy määrittää hakuehto

en: You must specify a pattern and a command
fi: Sinun täytyy määrittää hakuehto ja komento

en: You've got mail!
fi: Olet saanut postia!

en: Your platform is not supported!
fi: Alustasi ei ole tuettu!

en: Yugoslavia
fi: Jugoslavia

en: Zip Drive
fi: Zip-asema

en: _About...
fi: _Tietoja...

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add Macro...
fi: _Lisää makro...

en: _Appearance:
fi: _Ulkonäkö:

en: _Automatically update every:
fi: _Päivitä automaattisesti:

en: _Available plugins:
fi: S_aatavilla olevat liitännäiset:

en: _Average
fi: _Keskimääräinen

en: _Background
fi: _Tausta

en: _Background:
fi: _Tausta:

en: _Beep when displaying a warning
fi: Anna äänimerkki h_uomautettaessa

en: _Browse...
fi: _Selaa...

en: _Buffers
fi: Pu_skurit

en: _Color:
fi: _Väri:

en: _Default group:
fi: _Oletusryhmä:

en: _Delete ALL
fi: _Poista kaikki

en: _Delete Macro
fi: _Poista makro

en: _Delete Note...
fi: _Poista muistilappu...

en: _Delete Notes...
fi: _Poista muistilappuja...

en: _Device:
fi: _Laite:

en: _Disconnect
fi: _Katkaise

en: _Disconnection command:
fi: _Katkaisukomento:

en: _Eject
fi: Levy _ulos

en: _Eject disk when unmounting
fi: _Levy ulos irrotettaessa

en: _Enable scroll buttons
fi: Käytä vi_erityspainikkeita

en: _Exclude from keyboard switching
fi: _Jätä huomiotta näppäimistöllä vaihdettaessa

en: _Flag:
fi: _Lippu:

en: _Folder:
fi: _Kansio:

en: _Font:
fi: _Kirjasin:

en: _Forecast
fi: _Ennuste

en: _Foreground:
fi: _Edusta:

en: _Free
fi: _Vapaana

en: _Grab keys
fi: _Kaappaa näppäimet

en: _Groups
fi: _Ryhmät

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Icon:
fi: _Kuvake:

en: _Keyboard Accessibility Preferences
fi: _Näppäimistön esteettömyysasetukset

en: _Keyboards (select and press add):
fi: _Näppäimistöt (valitse ja napsauta lisää)_

en: _Keyboards:
fi: _Näppäimistöt:

en: _Label:
fi: _Otsikko:

en: _Load
fi: _Kuorma

en: _Lock Note
fi: _Lukitse muistilappu

en: _Lock Notes
fi: _Lukitse muistilaput

en: _Lock file:
fi: _Lukkotiedosto:

en: _Macros:
fi: _Makrot:

en: _Memory
fi: _Muisti

en: _Monitored device:
fi: _Seurattava laite:

en: _Mount directory:
fi: _Liitoshakemisto:

en: _Mute
fi: _Vaimenna

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Network
fi: _Verkko

en: _New Note
fi: _Uusi muistilappu

en: _New symbol:
fi: _Uusi symboli:

en: _Open CD Player
fi: _Avaa CD-soitin

en: _Open Keyboard Preferences
fi: _Avaa näppäimistöasetukset

en: _Open System Monitor
fi: _Avaa Järjestelmänvalvonta

en: _Open Volume Control
fi: _Avaa äänenvoimakkuuden hallinta

en: _Orange:
fi: _Oranssi:

en: _Palette:
fi: _Paletti:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Pattern:
fi: _Hakuehto:

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _Preview:
fi: _Esikatselu:

en: _Processor
fi: _Suoritin

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: _Put notes on all workspaces
fi: Näytä laput kaikilla ty_öpöydillä

en: _Red:
fi: _Punainen:

en: _Remove
fi: _Poista

en: _SLIP
fi: S_LIP

en: _Save password to disk
fi: _Tallenna salasana levylle

en: _Scale size to panel
fi: _Sovita koko paneelin mukaan

en: _Scroll speed:
fi: Vierity_snopeus:

en: _Select a location:
fi: _Valitse sijainti:

en: _Select a theme:
fi: _Valitse teema:

en: _Select channel to control:
fi: _Valitse hallittava kanava:

en: _Show Notes
fi: _Näytä muistilaput

en: _Show battery status
fi: _Näytä akun tila

en: _Suspend Computer...
fi: _Virransäästötila...

en: _Suspend command:
fi: _Virransäästökomento:

en: _Title:
fi: _Otsikko:

en: _Update
fi: _Päivitä

en: _Update interval:
fi: _Päivitystiheys:

en: _Use default theme colors
fi: _Käytä teeman oletusvärejä

en: _Used
fi: _Käytetty

en: _User
fi: Käy_ttäjä

en: _Username:
fi: Käyttäjät_unnus:

en: _Verify owner of lock file
fi: Varmista lukkotiedoston _omistaja

en: _Visit Weather.com
fi: _Vieraile Weather.com:ssa

en: _Warn when battery charge is low
fi: Huomauta akun latauksen ollessa _matala

en: _Width:
fi: _Leveys:

en: _Yellow:
fi: _Keltainen:

en: _lock/unlock all notes
fi: _lukitse/avaa kaikki muistilaput

en: _show/hide all notes
fi: _näytä/piilota kaikki muistilaput

en: create a _new note
fi: kirjoita _uusi muistilappu

en: font 2 - No Longer used
fi: kirjasin 2 - Ei enää käytössä

en: kilometers
fi: kilometriä

en: knots
fi: solmua

en: kph
fi: km/h

en: miles
fi: mailia

en: milliseconds
fi: millisekuntia

en: minutes
fi: minuuttia

en: not connected
fi: ei yhteyttä

en: pixels
fi: pikseliä

en: seconds
fi: sekuntia

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
fi: Varoitus: tämä gmixin versio on käännetty tiedoston soundcard.h toisen
    version kanssa.

en: weather location information.
fi: sään sijaintitiedot.
