gnome-games - en to fi translation catalogue (986 entries)

en: "Four in a row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
fi: "Neljä rivissä" Gnomelle, tietokonepelaaja Giuliano Bertolettin kehittämällä Velena-koneella.

en: %d stone selected | %d stones selected
fi[0]: %d kivi valittu
fi[1]: %d kiveä valittu

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
fi[0]: %s voittaa pelin %d pisteellä
fi[1]: %s voittaa pelin %d pisteellä

en: %s wins!
fi: %s voitti!

en: %s! -- You're up.
fi: %s! -- Sinun vuorosi.

en: '%s' with safe moves
fi: "%s" turvallisen liikkumisen kanssa

en: '%s' with super-safe moves
fi: "%s" superturvallisen liikkumisen kanssa

en: ... Game paused ...
fi: ... Peli pysäytetty ...

en: 1s [total of 1s]
fi: Ykköset

en: 2s [total of 2s]
fi: Kakkoset

en: 3 of a Kind [total]
fi: Kolme samaa

en: 3s [total of 3s]
fi: Kolmoset

en: 4 of a Kind [total]
fi: Neljä samaa

en: 4s [total of 4s]
fi: Neloset

en: 5s [total of 5s]
fi: Viitoset

en: 6s [total of 6s]
fi: Kuutoset

en: <b>Time</b>
fi: <b>Aika</b>

en: <b>Wins</b>
fi: <b>Voittoja</b>

en: <none>
fi: Poissa

en: A Klotski clone
fi: Klotski-klooni

en: A Minesweeper clone.
fi: Miinaharava-klooni

en: A Tetravex clone.
fi: Tetravex-klooni

en: A counter drops
fi: Vastapudotukset

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
fi: Tekstiluettelo viiden ryhmissä: nimi, voitot, pelattujen pelien lukumäärä, paras aika (sekunteina) ja huonoin aika (sekunteina). Pelaamattomia pelejä ei tarvitse näyttää.

en: A number specifying the preferred theme.
fi: Halutun teeman määrittelevä numero.

en: A sort of poker with dice and less money.
fi: Tietynlainen pokeri nopilla ja vähemmällä rahalla.

en: A string containing a list of files to use to describe the cards. The format is obscure and defined by the gdk-card-image library
fi: Tiedostonimiä sisältävä rivi tekstiä korttien määrittelyyn. Sen muoto on vaikeatajuinen ja määritelty gdk-card-image-kirjastossa

en: A worm game for GNOME.
fi: Matopeli Gnomelle.

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
fi: Yritä sijoittaa maat siihen järjestykseen, joka sopii nykyiseen asetteluun kaikkein luonnollisimmin.

en: AisleRiot
fi: Aisleriot

en: AisleRiot Cards
fi: Aisleriot kortit

en: AisleRiot Solitaire
fi: Aisleriot-pasianssi

en: AisleRiot could not load its deck images.
    
    AisleRiot will now exit.
fi: Aisleriot ei voinut ladata pakan kuvia.
    
    Aisleriot lopettaa.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
fi: Aisleriot on sääntöpohjainen pasianssikone, joka mahdollistaa useiden eri pelien pelaamisen.

en: AisleRiot: %s (%d)
fi: Aisleriot: %s (%d)

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
fi: Aisleriot ei voi ladata tiedostoa: 
    %s
    
    Tarkista Aisleriotin asennus

en: Allow temporary spots use
fi: Salli väliaikaisten paikkojen käyttö

en: Already used! Where do you want to put that?
fi: Jo käytetty! Mihin haluat laittaa sen?

en: Always in the center
fi: Aina keskellä

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that GNOME Stones is correctly installed!
fi: Virhe ladattaessa kuvatiedostoa "%s".
    Tarkista, että Gnome-luolat on oikein asennettu!

en: Animate
fi: Animoi

en: Animation
fi: Animaatio

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Atari like scrolling
fi: Atarimainen vieritys

en: Avoid the robots and make them crash into each other
fi: Vältä robotteja ja pistä ne tuhoutumaan toisiinsa

en: Background Color
fi: Taustan väri

en: Background color
fi: Taustan väri

en: Background color. The hex specification of the background color.
fi: Taustan väri. Heksa-arvo taustan väristä.

en: Background color:
fi: Taustan väri:

en: Background image:
fi: Taustakuvio:

en: Bad Move
fi: Huono siirto

en: Bakers dozen
fi: Leipurien tusina

en: Bakers game
fi: Leipurien peli

en: Balance:
fi: Tuotto:

en: Ball image
fi: Pallopeli

en: Ball style
fi: Pallon tyyli

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
fi: Pallon tyyli. Pallojen kuvatiedostojen nimi.

en: Base Card:
fi: Peruskortti:

en: Base Card:
fi: Peruskortti:

en: Base Card: Ace
fi: Peruskortti: ässä

en: Base Card: Jack
fi: Peruskortti: sotamies

en: Base Card: King
fi: Peruskortti: kuningas

en: Base Card: Queen
fi: Peruskortti: rouva

en: Beleaguered castle
fi: Saarrettu linna

en: Best:
fi: Paras:

en: Blackjack Preferences
fi: Blackjackin asetukset

en: Blackjack can't load the requested file
fi: Blackjack ei voi ladata pyydettyä tiedostoa

en: Blackjack provides a casino-style blackjack card game.
fi: Blackjack on casino-tyylinen blackjack-korttipeli.

en: Blackjack will now exit.
fi: Blackjack lopettaa.

en: Block image:
fi: Palikan kuva:

en: Block ten
fi: Poista kymppi

en: Blocks
fi: Palikat

en: Blue
fi: Sininen

en: Board size
fi: Kentän koko

en: Bonus Appears
fi: Bonukset ilmestyvät

en: Bonus if >62
fi: Bonus jos >62

en: Bust
fi: Yli

en: Calculate random die throws (debug)
fi: Laske satunnaisia nopanheittoja (vianmääritystä varten)

en: Can't load the image: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
fi: Ei voinut ladata kuvatiedostoa:
    %s
    
    Tarkista gnome-gamesin asennuksesi

en: Can't move there!
fi: Ei voi siirtää sinne!

en: Card Style
fi: Korttien tyyli

en: Card _Deck
fi: Kortti_pakka

en: Card back:
fi: Kortin tausta:

en: Card games:
fi: Korttipelejä:

en: Cards left:
fi: Kortteja jäljellä:

en: Cave number to start
fi: Aloittavan luolan numero

en: Cave number to start.
fi: Aloittavan luolan numero.

en: Cave:
fi: Luola:

en: Caves
fi: Luolia

en: Chance [total]
fi: Sattuma [yhteensä]

en: Change the appearance of the cards
fi: Vaihda korttien ulkonäköä

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
fi: Huijari! Et pääse listoille.

en: Chessboard
fi: Shakkilauta

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer's dice rolls so the player can follow what it is doing.
fi: Valitse halutaanko lisätä viive tietokoneen noppien heiton väliin jotta pelaaja voi paremmin seurata mitä se tekee.

en: Classic
fi: Perinteinen

en: Cleaning up connection
fi: Puhdistetaan yhteyttä

en: Clear mines from a minefield
fi: Puhdista miinat miinakentältä

en: Click a square, any square
fi: Napsauta neliötä, mitä tahansa

en: Click to deal a new hand
fi: Napsauta saadaksesi uudet kortit

en: Click to deal another card
fi: Napsauta saadaksesi uuden kortin

en: Click to deal another card; drag card to split pair
fi: Napsauta saadaksesi uuden kortin; vedä korttia jakaaksesi parin

en: Click to double your wager
fi: Napsauta tuplataksesi panoksen

en: Click to finish adding cards to your hand
fi: Napsauta lopettaaksesi uusien korttien jaon

en: Clock
fi: Kello

en: Cloud
fi: Pilvi

en: Collect all diamonds and find exit
fi: Kerää kaikki timantit ja etsi poistumistie

en: Collect diamonds while avoiding falling boulders
fi: Kerää kaikki timantit samalla väistäen putoilevia kiviä

en: Color to use for worm
fi: Käytettävä madon väri

en: Color to use for worm.
fi: Madon väri.

en: Colors
fi: Värit

en: Compete to dominate the board in a Reversi-like game
fi: Kilpaile saadaksesi haltuun laudan Reversi-tyyppisessä pelissä

en: Compete to make lines of the same color
fi: Kilpaile tekemällä viivoja samoista väreistä

en: Complete
fi: Täysi

en: Computer Opponents
fi: Tietokonevastustajat

en: Computer playing for %s
fi: Tietokone pelaa %s:aa

en: Computing basic strategy...
fi: Miettii perusstrategiaa...

en: Confounding Cross
fi: Hämmentävän ristikkäinen

en: Congratulations!!! You have won!
fi: Onnittelut! Voitit!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
fi: Onnittelut, murskasit robotit!
    Mutta onnistutko siinä uudestaan?

en: Congratulations, you win!
fi: Onnittelut, voitit!

en: Congratulations.
fi: Onnittelut.

en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

en: Connection in progress...
fi: Yhteys päällä...

en: Connection succeeded, waiting for opponent
fi: Yhteys onnistui, odotetaan vastustajaa

en: Consider moving something into an empty slot
fi: Harkitse jonkin siirtämistä tyhjään paikkaan

en: Consistency is key
fi: Johdonmukaisuus on avain

en: Controls
fi: Ohjaimet

en: Could not find '%s' image file for GNOME Robots
fi: Gnome-robotit ei löytänyt kuvatiedostoa "%s"

en: Could not find '%s' pixmap file
fi: Kuvatiedostoa "%s" ei löytynyt

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
fi: Iagnon kuvatiedostoa "%s" ei löytynyt

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
fi: gataxx:n kuvatiedostoa "%s" ei löytynyt

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation.
fi: Ei löytänyt teemaa:
    %s
    
    Tarkista Same Gnomen asennus.

en: Could not find the theme: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
fi: Ei löytänyt teemaa:
    %s
    
    Tarkista gnome-gamesin asennus

en: Could not load the card deck images.
fi: Ei voinut ladata korttien kuvia.

en: Cover
fi: Peitä

en: Current game will complete with original number of players.
fi: Tämänhetkinen peli pelataan loppuun alkuperäisellä määrällä pelaajia.

en: Curses version (1992):
fi: Pääteversio (1992):

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom size
fi: Muu koko

en: Cyan
fi: Syaani

en: Dark
fi: Musta

en: Dark must pass, Light's move
fi: Mustan täytyy passata, valkoisen siirto

en: Dark player wins!
fi: Musta voitti!

en: Dark's move
fi: Mustan siirto

en: Dark:
fi: Musta:

en: Deal a card
fi: Jaa kortti

en: Deal a card from the deck
fi: Jaa kortti pakasta

en: Deal a new card from the deck
fi: Jaa uusi kortti pakasta

en: Deal a new game
fi: Aloita uusi peli

en: Deal another card
fi: Jaa vielä yksi kortti

en: Deal another hand
fi: Jaa uudet kortit

en: Deal another round
fi: Jaa yksi kierros lisää

en: Deal more cards
fi: Jaa lisää kortteja

en: Deal the cards
fi: Jaa kortit

en: Dealer Speed
fi: Jakajan nopeus

en: Dealer hand probabilities
fi: Jakajan korttien todennäköisyydet

en: Decks
fi: Pakat

en: Default
fi: Oletus

en: Default caves
fi: Oletusluolat

en: Delay between rolls
fi: Viive heittojen välillä

en: Delay computer moves
fi: Hidasta tietokoneen siirtoja

en: Density of blocks in a pre-filled row:
fi: Täytetyn rivin vahvuus:

en: Device
fi: Laite

en: Device to use for joystick control.
fi: Peliohjaimena käytettävä laite.

en: Diamond mine
fi: Timanttikaivos

en: Diamonds:
fi: Timantteja:

en: Difficult
fi: Vaikea

en: Digital joystick emulation
fi: Digitaalisen peliohjaimen emulaatio

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
fi: Pura pino laattoja poistamalla samanlaiset parit

en: Display computer thoughts
fi: Näytä koneen ajatukset

en: Display hand probabilities
fi: Näytä korttien todennäköisyydet

en: Display probabilities
fi: Näytä todennäköisyydet

en: Display the computer's thoughts
fi: Näytä koneen ajatukset

en: Display the probabilities of each dealer hand outcome and the expected value of your hand.
fi: Näyttää jokaisen jakajan korttien lopputuloksen todennäköisyydet ja korttiesi oletetun arvon.

en: Dondorf Red
fi: Dondorfin punainen

en: Double
fi: Tuplaa

en: Double 9
fi: Tupla 9

en: Double After Hit
fi: Tuplaa uuden kortin jälkeen

en: Double After Split
fi: Tuplaa jaon jälkeen

en: Double Any Total
fi: Tuplaa kaikki

en: Double Soft
fi: Tuplaa alle

en: Double click to decrease your wager by %.2f
fi: Kaksoisnapsauta laskeaksesi panosta %.2f:lla

en: Double click to increase your wager by %.2f
fi: Kaksoisnapsauta nostaaksesi panosta %.2f:lla

en: Doublets
fi: Tuplat

en: Down
fi: Alas

en: Drawn
fi: Tasoissa

en: Drawn game!
fi: Tasapeli!

en: Drop marble
fi: Pudota kuula

en: Eagle wing
fi: Kotkan siipi

en: Easy
fi: Helppo

en: Eat Bonus
fi: Syö bonus

en: Eight off
fi: Kahdeksan pois

en: Elevator
fi: Hissi

en: Enable _animation
fi: _Animaatio päälle

en: Enable _sound
fi: Äänet _päälle

en: Enable fake bonuses
fi: Huijausbonukset päälle

en: Enable fake bonuses.
fi: Huijausbonukset päälle.

en: Enable game sounds
fi: Peliäänet päälle

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
fi: Peliäänet päälle. Soittaa ääniä erilaisissa tapahtumissa pelin aikana.

en: Enable or disable sound
fi: Äänet päälle tai pois

en: Enable sound
fi: Äänet päälle

en: Enable sound support
fi: Äänituki päälle

en: Enable sound support.
fi: Äänituki päälle.

en: Enable sounds
fi: Äänet päälle

en: Enable sounds.
fi: Äänet päälle.

en: Enable splats
fi: Läiskäykset päälle

en: Enable splats. Play a sound and show a "Splat!" on the screen.
fi: Läiskäykset päälle. Soita ääni ja näytä "Läiskis!" ruudulla

en: Error occurred during connect attempt.
fi: Virhe yhteyden luonnin yhteydessä.

en: Error occurred during write.
fi: Virhe sattui kirjoitettaessa.

en: Escalator
fi: Nouseva

en: Extra Life
fi: Lisäelämä

en: Extra large  (920 x 660)
fi: Erittäin suuri (920 x 660)

en: FILENAME
fi: TIEDOSTONIMI

en: Faces:
fi: Naamat:

en: Field size
fi: Kentän koko

en: Fill Screen
fi: Täytä ruutu

en: Filling game widget...
fi: Täytän peli-ikkunaa...

en: Finger-twitching good
fi: Salamasormi

en: First law
fi: Ensimmäinen laki

en: Fishing wire makes bad dental floss
fi: Kalastussiima on huono hammaslankana

en: Fit falling blocks together
fi: Sovita putoavat palikat yhteen

en: Flags:
fi: Liput:

en: Flip final results
fi: Asettele lopputulos siististi

en: Fortress
fi: Linnoitus

en: Fortunes
fi: Sananlaskut

en: Four Bridges
fi: Neljä siltaa

en: Four-in-a-row
fi: Neljä rivissä

en: Four-in-a-row Preferences
fi: Neljä rivissä -pelin asetukset

en: Fourteen
fi: Neljätoista

en: FreeCell Solitaire
fi: Vapaakenttä-pasianssi

en: Freecell
fi: Vapaakenttä

en: Full House [25]
fi: Täyskäsi [25]

en: GNOME Mahjongg
fi: Gnome Mahjongg

en: GNOME Mines
fi: Gnome-miinat

en: GNOME Mines Preferences
fi: Gnome-miinojen asetukset

en: GNOME Robots
fi: Gnome-robotit

en: GNOME Robots Game
fi: Gnome-robotit -peli

en: GNOME Robots II
fi: Gnome-robotit II

en: GNOME Robots Preferences
fi: Gnome-robotin asetukset

en: GNOME Stones
fi: Gnome-luolat

en: GNOME Stones Preferences
fi: Gnome-luolien asetukset

en: GNOME Tali
fi: Gnome-tali

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
fi: Gnome-käännös kerran kuuluisasta Color Lines -pelistä

en: GNOME version (1998):
fi: Gnome-versio (1998):

en: GNOME version of the Eastern tile game, Mahjongg.
fi: Gnome-versio suositusta itämaisesta laattapelistä, Mahjonggista.

en: GNOME version of the popular Othello disk flipping game.
fi: Gnome-versio suositusta Othello-pelistä.

en: GTali Preferences
fi: Gtalin asetukset

en: Game
fi: Peli

en: Game Number:
fi: Pelin numero:

en: Game Over
fi: Peli loppu

en: Game Over!
fi: Peli loppu!

en: Game Type
fi: Pelin tyyppi

en: Game _options...
fi: Pelin _asetukset...

en: Game field
fi: Pelikenttä

en: Game field from last saved session.
fi: Pelikenttä edellisestä tallennetusta kerrasta.

en: Game level to start on
fi: Aloituskenttä

en: Game level to start on.
fi: Aloituskenttä.

en: Game name
fi: Pelin nimi

en: Game over
fi: Peli loppu

en: Game over!
fi: Peli loppu!

en: Game over.
fi: Peli loppu.

en: Game paused
fi: Peli keskeytetty

en: Game preview
fi: Pelin esikatselu

en: Game preview from last saved session.
fi: Pelin esikatselu edellisestä tallennetusta kerrasta.

en: Game score
fi: Pelipisteet

en: Game score from last saved session.
fi: Pelipisteen edellisestä tallennetusta kerrasta.

en: Game speed
fi: Pelin nopeus

en: Game speed (1=fast, 4=slow).
fi: Pelin nopeus (1=nopea, 4=hidas).

en: Game title
fi: Pelin nimi

en: Game to play
fi: Pelin nimi

en: Game type
fi: Pelin tyyppi

en: Game type. The name of the game variation to use.
fi: Pelin tyyppi. Pelimuunnelman nimi.

en: Gataxx Preferences
fi: Gataxxin asetukset

en: General
fi: Yleinen

en: Generating ...
fi: Rakennan...

en: Get a hint
fi: Anna vihje

en: Get a hint for your next move
fi: Anna vinkki seuraavasta siirrosta

en: Get statistics on the current game
fi: Näytä nykyisen pelin tilastotietoa

en: Glines Preferences
fi: Glinesin asetukset

en: Glines couldn't find image file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
fi: Glines ei löytänyt kuvatiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Glines-asennuksesi

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
fi: Gnibbles ei löytänyt kuvatiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Gnibbles-asennuksesi

en: Gnibbles Preferences
fi: Gnibblesin asetukset

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
fi: Gnibbles ei löytänyt kuvatiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Gnibbles-asennuksesi

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
fi: Gnibbles ei voinut ladata tasotiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Gnibbles-asennuksesi

en: Gnometris preferences
fi: Gnometrisin asetukset

en: Grand Total
fi: Summa

en: Graphics Theme
fi: Grafiikkateema

en: Gray
fi: Harmaa

en: Green
fi: Vihreä

en: Guide a worm around a maze
fi: Ohjaa matoa sokkelossa ympäriinsä

en: Gypsy
fi: Mustalainen

en: Have you read the help file?
fi: Oletko lukenut ohjetiedostot?

en: Height of grid
fi: Pelikentän korkeus

en: Help
fi: Ohje

en: High Contrast
fi: Suuri kontrasti

en: Hint
fi: Vinkki

en: Hint: Column %d
fi: Vinkki: sarake %d

en: Hit
fi: Uusi kortti

en: Hit Soft 17
fi: Uusi kortti jos alle 17

en: Honor pictures:
fi: Kuvakortit:

en: Horizontal:
fi: Vaaka:

en: How many times do you wish to roll?
fi: Montako kertaa haluat heittää?

en: Huge  (1840 x 1320)
fi: Valtava (1840 x 1320)

en: Human
fi: Ihminen

en: Human Players
fi: Ihmispelaajat

en: I could sure use a backrub right about now...
fi: Voisin käyttää selkäraspia juuri nyt...

en: I win!
fi: Minä voitan!

en: I'm not sure
fi: En ole varma

en: Iagno Preferences
fi: Iagnon asetukset

en: Iagno server to use
fi: Käytettävä Iagno-palvelin

en: If set to true, a dump of the AI's working will be done to standard output.
fi: Jos asetetaan kyllä-asentoon, tekoälyn toiminta tulostetaan vakiotulosteeseen.

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
fi: Jos ikinä eksyt metsään yksinäsi, halaa puuta

en: Image theme:
fi: Kuvateema:

en: Image to use as background
fi: Taustana käytettävä kuva

en: Image to use as background.
fi: Taustana käytettävä kuva.

en: Image to use for drawing blocks
fi: Palikoiden piirtämiseen käytetty kuva

en: Image to use for drawing blocks.
fi: Palikoiden piirtämiseen käytetty kuva.

en: Increasing Number of Robots per Level
fi: Robottien lisäys tasoa kohden

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
fi: Tyypin 1 robottien lisäys tasoa kohden

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
fi: Tyypin 2 robottien lisäys tasoa koden

en: Initial Number of Robots
fi: Robottien aloitusmäärä

en: Initial Number of Safe Teleports
fi: Turvallisten teleporttien aloitusmäärä

en: Initial Number of Type 1 Robots
fi: Tyypin 1 robottien aloitusmäärä

en: Initial Number of Type 2 Robots
fi: Tyypin 2 robottien aloitusmäärä

en: Invalid game data (move)
fi: Viallinen pelidata (siirto)

en: Invalid game data (set_peer)
fi: Viallinen pelidata (set_peer)

en: Invalid move attempted
fi: Virheellinen siirtoyritys

en: It's a draw!
fi: Tasapeli!

en: Joker icon:
fi: Jokeri:

en: Joystick device
fi: Peliohjainlaite

en: Joystick device:
fi: Peliohjainlaite:

en: Joystick switch level
fi: Peliohjaimen kytkentätaso

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
fi: Vaikka suojatie näyttää ruutuhyppelyruudukolta se ei merkitse sitä että se olisi sellainen

en: Key press to drop a marble.
fi: Näppäin kuulan tiputtamiseen.

en: Key press to move left.
fi: Näppäin vasemmalle siirtämiseen.

en: Key press to move right.
fi: Näppäin oikealle siirtymiseen.

en: Key to hold
fi: Painettava näppäin

en: Key to move E
fi: Näppäin oikealle siirtämiseen.

en: Key to move N
fi: Näppäin ylöspäin siirtämiseen.

en: Key to move NE
fi: Näppäin oikealle ylös siirtämiseen.

en: Key to move NW
fi: Näppäin vasemmalle ylös siirtämiseen.

en: Key to move S
fi: Näppäin alas siirtämiseen.

en: Key to move SE
fi: Näppäin oikealle alas siirtämiseen.

en: Key to move SW
fi: Näppäin vasemmalle alas siirtämiseen.

en: Key to move W
fi: Näppäin vasemmalle siirtämiseen.

en: Key to teleport
fi: Näppäin teleporttaukseen

en: Key to teleport randomly
fi: Näppäin satunnaiseen teleporttaukseen

en: Key to use for motion down
fi: Näppäin alas siirtämiseen

en: Key to use for motion down.
fi: Näppäin alas siirtämiseen.

en: Key to use for motion left
fi: Näppäin vasemmalle siirtämiseen.

en: Key to use for motion left.
fi: Näppäin vasemmalle siirtämiseen.

en: Key to use for motion right
fi: Näppäin oikealle siirtymiseen.

en: Key to use for motion right.
fi: Näppäin oikealle siirtymiseen.

en: Key to use for motion up
fi: Näppäin ylös siirtymiseen

en: Key to use for motion up.
fi: Näppäin ylös siirtymiseen.

en: Key to wait
fi: Näppäin odottamiseen

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Keyboard Controls
fi: Näppäimistöohjaus

en: Keyboard control
fi: Näppäimistöohjaus

en: Keyboard controls
fi: Näppäimistöohjaus

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
fi: Turvalliseen teleporttiin vaaditut tapot

en: King albert
fi: Kuningas Albert

en: LEVEL
fi: TASO

en: Labyrinth
fi: Labyrintti

en: Lady jane
fi: Lady Jane

en: Large
fi: Suuri

en: Large  (736 x 528)
fi: Suuri (736 x 528)

en: Large Straight [40]
fi: Suuri suora [40]

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Level Complete
fi: Taso läpäisty

en: Level completed. Well done.
fi: Taso ratkaistu. Hyvin tehty!

en: Level of Player One
fi: Ensimmäisen pelaajan kenttä

en: Level of Player Two
fi: Pelaajan kaksi kenttä

en: Level of black player
fi: Mustan pelaajan kenttä

en: Level of white player
fi: Valkoisen pelaajan kenttä

en: Level one
fi: Helppo

en: Level three
fi: Vaikea

en: Level to start with
fi: Aloituskenttä

en: Level to start with.
fi: Aloituskenttä.

en: Level two
fi: Keskitaso

en: Level:
fi: Taso:

en: Light
fi: Valkoinen

en: Light must pass, Dark's move
fi: Valkoisen täytyy passata, mustan siirto

en: Light player wins!
fi: Valkoinen voitti!

en: Light's move
fi: Valkoisen siirto

en: Light:
fi: Valkoinen:

en: Lines
fi: Rivejä

en: Lines:
fi: Rivejä:

en: Lives:
fi: Elämiä:

en: Look both ways before you cross the street
fi: Katso molempiin suuntiin, ennenkuin ylität tien

en: Lose
fi: Häviö

en: Lower Total
fi: Alisumma

en: Main game:
fi: Pääpeli:

en: Maps
fi: Kartat

en: Marbles
fi: Kuulat

en: Match five balls of the same color in a row to score!
fi: Siirrä viisi samanväristä palloa riviin saadaksesi pisteitä!

en: Maximum Number of Robots
fi: Robottien maksimimäärä

en: Maximum Number of Safe Teleports
fi: Turvallisten teleporttien maksimimäärä

en: Maximum Number of Type 1 Robots
fi: Tyypin 1 robottien maksimimäärä

en: Maximum Number of Type 2 Robots
fi: Tyypin 2 robottien maksimimäärä

en: Maybe they're all mines ...
fi: Ehkä ne ovat kaikki miinoja...

en: Maze
fi: Sokkelo

en: Me
fi: Minä

en: Medium
fi: Keskikokoinen

en: Medium  (460 x 330)
fi: Keskikokoinen (460 x 330)

en: Mine through dirt and collect gems.
fi: Kaiva lian lävitse ja kerää jalokivet.

en: Mines
fi: Miinoja

en: Modify the options for this game
fi: Muokkaa tämän pelin asetuksia

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
fi: Monitorit eivät anna sinulle D-vitamiinia - mutta aurinko antaa...

en: Monte carlo
fi: Monte Carlo

en: More Marbles
fi: Lisää kuulia

en: Move %s %s.
fi: Siirrä %s %s.

en: Move %s onto %s.
fi: Siirrä %s %s:n päälle.

en: Move _Left
fi: Siirtoja _jäljellä

en: Move _Right
fi: Siirry _oikealle

en: Move a King on to the empty Tableau slot
fi: Siirrä kuningas tyhjään paikkaan pöydällä

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
fi: Siirrä sarja kortteja tyhjään paikkaan pöydällä

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
fi: Siirrä kortti reservistä tyhjään paikkaan pöydällä

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
fi: Siirrä korttia tai sarja kortteja tyhjään paikkaan

en: Move a card to an empty temporary slot
fi: Siirrä kortti tyhjään väliaikaispaikkaan

en: Move a card to the Foundation
fi: Siirrä kortti perustukseen

en: Move card from Waste
fi: Siirrä kortti kasasta

en: Move left
fi: Siirry vasemmalle

en: Move right
fi: Siirry oikealle

en: Move something into the empty Tableau slot
fi: Siirrä jotain tyhdään paikkaan pöydällä

en: Move something on to an empty reserve
fi: Siirrä jotain tyhdään paikkaan reservissä

en: Move the pieces down
fi: Liikuta palasia alas

en: Move the pieces left
fi: Liikuta palasia vasemmalle

en: Move the pieces right
fi: Liikuta palasia oikealle

en: Move the pieces up
fi: Liikuta palasia ylös

en: Move waste back to stock
fi: Siirrä kasa takaisin pakkaan

en: Move waste on to a reserve slot
fi: Siirrä kasa reservipaikkaan

en: Move waste to stock
fi: Siirrä kasa pakkaan

en: Move ~a off the board
fi: Siirrä ~a pois laudalta

en: Move ~a to an empty field
fi: Siirrä ~a tyhjään kenttään

en: Move ~a to an empty foundation
fi: Siirrä ~a tyhjään perustukseen

en: Moveable Junkheaps
fi: Romukasat siirrettäviä

en: Moves Left:
fi: Siirtoja jäljellä:

en: Moves:
fi: Siirtoja:

en: My second day
fi: Vähän pelannut

en: N/A
fi: -

en: NAME
fi: NIMI

en: NUMBER
fi: LUKU

en: Name
fi: Nimi

en: Neighbor
fi: Naapuri

en: Neither your chosen game nor the default game could be loaded.
fi: Ei valittua peliä eikä oletuspeliä voitu ladata.

en: Network initialization complete.
fi: Verkkoyhteyden alustus valmis.

en: Network shutdown in progress.
fi: Verkkoyhteyden katkaisu käynnissä.

en: Never blow in a dog's ear
fi: Älä koskaan puhalla koiran korvaan

en: New
fi: Uusi

en: New Game
fi: Uusi peli

en: New game
fi: Uusi peli

en: New game started
fi: Uusi peli aloitettu

en: New game with _seed...
fi: Uusi peli _numerolla...

en: New net_work game
fi: Aloita uusi _verkkopeli

en: Next Balls:
fi: Seuraavat pallot:

en: Nibbles newbie
fi: Aloittelija

en: Nightfall
fi: Iltahämärä

en: No
fi: Ei

en: No game data could be found.
fi: Pelidataa ei löytynyt.

en: No game server defined
fi: Ei pelipalvelinta määritelty

en: No hint available
fi: Vinkkiä ei ole saatavilla

en: No hint available right now
fi: Ei vinkkiä saatavilla

en: No stones selected
fi: Ei kiviä valittu

en: None
fi: Poissa

en: Not too shabby
fi: Ei turhan huono

en: Num Rolls
fi: Heittojen määrä

en: Number of Free Safe Teleports per Level
fi: Tasoa kohti saatavat ilmaiset turvalliset teleportit

en: Number of computer opponents
fi: Konevastustajien määrä

en: Number of human opponents
fi: Ihmispelaajien määrä

en: Number of mines
fi: Miinojen lukumäärä

en: Number of mines:
fi: Miinojen määrä:

en: Number of opponents:
fi: Vastustajien lukumäärä:

en: Number of players
fi: Pelaajien määrä

en: Number of players.
fi: Pelaajien määrä.

en: Number of players:
fi: Pelaajien määrä:

en: Number of pre-filled rows:
fi: Täytettyjen rivien määrä:

en: Odessa is a better game.  Really.
fi: Odessa on parempi peli. Todella.

en: Operation
fi: Toiminta

en: Options
fi: Valinnat

en: Orange
fi: Oranssi

en: Original Atari caves
fi: Alkuperäiset Atari-luolat

en: Original idea from KDE's same game program.
fi: Alkuperäinen ajatus KDE:n samanlaisesta pelistä.

en: Osmosis
fi: Osmoosi

en: Partial
fi: Osittainen

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Pause game
fi: Keskeytä peli

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Peek
fi: Tirkistys

en: Peer introduction complete
fi: Yhteyden esittely valmis

en: Percentage:
fi: Prosentteina:

en: Piece flipping
fi: Nappulan kääntely

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
fi: Siirrä kortteja pöydälle muodostaaksesi pokeri-käsiä

en: Place something on empty slot
fi: Siirrä jotain tyhdään paikkaan

en: Place something on to the empty Tableau slot
fi: Siirrä jotain tyhdään paikkaan pöydällä

en: Place your wager or deal a hand
fi: Aseta panos tai jaa uudet kortit

en: Play a game of Reversi
fi: Pelaa peli Reversiä

en: Play a poker-style dice game
fi: Pelaa pokeri-tyyppistä noppapeliä

en: Play a puzzle game matching tiles together
fi: Pelaa ongelmanratkaisupeliä yhdistämällä tiiliä yhteen

en: Play a sound when two robots collide
fi: Soita ääni kun kaksi robottia törmäävät

en: Play levels in random order
fi: Sattumanvarainen tasojärjestys

en: Play levels in random order.
fi: Sattumanvarainen tasojärjestys.

en: Play many different solitaire games
fi: Pelaa monia erilaisia pasiansseja

en: Play on a 2×2 board
fi: Pelaa 2×2-laudalla

en: Play on a 3×3 board
fi: Pelaa 3×3-laudalla

en: Play on a 4×4 board
fi: Pelaa 4×4-laudalla

en: Play on a 5×5 board
fi: Pelaa 5×5-laudalla

en: Play on a 6×6 board
fi: Pelaa 6×6-laudalla

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
fi: Soita äänet tapahtumiin kuten tason läpäisy tai kuoleminen.

en: Play sounds for major events
fi: Soita äänet päätapahtumista

en: Play the casino card game Blackjack
fi: Pelaa casinoilla pelattavaa Blackjack peliä

en: Play the most common, and potentially the most annoying, sound.
fi: Soita yleisin ja todennäköisesti ärsyttävin ääni.

en: Play the popular FreeCell card game
fi: Pelaa suosittua Vapaakenttä-pasianssia

en: Player Dead
fi: Pelaaja kuollut

en: Player Names
fi: Pelaajien nimet

en: Player One:
    %s
fi: Pelaaja 1:
    %s

en: Player Teleport
fi: Pelaaja teleporttaa

en: Player Two:
    %s
fi: Pelaaja 2:
    %s

en: Player expected values
fi: Pelaajan odottamat arvot

en: Player wins!
fi: Pelaaja voitti!

en: Playing %d×%d board
fi: Pelataan %d×%d-laudalla

en: Playing level %s
fi: Aloitustaso %s

en: Please check your Blackjack installation
fi: Tarkista Blackjack asennuksesi

en: Please check your GConf configuration, specifically that the schemas have been installed correctly.
fi: Tarkista GConf-asetuksesi, erityisesti kaavainten oikea asennus.

en: Please fill in empty pile first.
fi: Täytä tyhjä pino ensin.

en: Please make sure that GNOME Stones is correctly installed.
fi: Tarkista, että Gnome-luolat on oikein asennettu.

en: Poker
fi: Pokeri

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
fi: Estä varomattomat siirrot mitkä aiheuttavat kuoleman.

en: Prevent all dangerous moves
fi: Estä kaikki vaaralliset siirrot

en: Prevent some dangerous moves
fi: Estä tietyt vaaralliset siirrot

en: Prevents all moves that result in getting killed.
fi: Estä kaikki siirrot mitkä aiheuttavat kuoleman.

en: Preview next block
fi: Seuraavan palikan esikatselu

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Purple
fi: Violetti

en: Push
fi: Palautus

en: Puzzle solved!
fi: Peli ratkaistu!

en: Puzzle solved! Well done!
fi: Peli ratkaistu! Hyvin tehty!

en: Pyramid's Walls
fi: Pyramidin seinät

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
fi: Pikasiirrot (puolita tietokoneen laskenta-aika)

en: Quick deals (no delay between each card)
fi: Pikajaot (ei viivettä korttien välissä)

en: Quick moves
fi: Nopeat siirrot

en: Random Teleport
fi: Sattumanvarainen teleporttaus

en: Rank font:
fi: Arvon kirjasin:

en: Red
fi: Punainen

en: Red Dragon
fi: Punainen lohikäärme

en: Redeals left:
fi: Jakoja jäljellä:

en: Redo
fi: Uudelleen

en: Redo the undone move
fi: Tee peruttu siirto uudelleen

en: Remaining:
fi: Jäljellä:

en: Remove colored balls from the board by forming lines
fi: Poista värilliset pallot laudalta muodostamalla jonoja

en: Remove groups of balls to try and clear the screen
fi: Poista palloja ryhmittäin puhdistaaksesi ruudun

en: Remove the aces
fi: Poista ässät

en: Remove the eights
fi: Poista kasit

en: Remove the fives
fi: Poista vitoset

en: Remove the fours
fi: Poista neloset

en: Remove the jacks
fi: Poista sotamiehet

en: Remove the kings
fi: Poista kuninkaat

en: Remove the nines
fi: Poista ysit

en: Remove the queens
fi: Poista rouvat

en: Remove the sevens
fi: Poista seiskat

en: Remove the sixes
fi: Poista kutoset

en: Remove the tens
fi: Poista kympit

en: Remove the threes
fi: Poista kolmoset

en: Remove the twos
fi: Poista kakkoset

en: Reserve left:
fi: Reserviä jäljellä:

en: Reshuffle cards
fi: Sekoita kortit uudestaan

en: Resplit
fi: Jaa uudestaan

en: Resplit Aces
fi: Jaa ässät uudestaan

en: Restart
fi: Alkuun

en: Restart game
fi: Aloita peli uudelleen

en: Restart the current level
fi: Aloita nykyinen taso uudestaan

en: Restart the game
fi: Aloita peli uudelleen

en: Restoring preferences...
fi: Palautan asetuksia...

en: Results
fi: Tulokset

en: Return cards to Stock
fi: Palauta kortit pakkaan

en: Right
fi: Oikealle

en: Robot Score
fi: Robotista saatava pistemäärä

en: Robot Score When Splatted
fi: Robotin pistemäärä jyrätessä

en: Robot Score When Waiting
fi: Robotin pistemäärä odottaessa

en: Robot has been Splatted!
fi: Robotti on murskattu!

en: Robot image theme
fi: Robotit-kuvateema

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
fi: Robotit-kuvateema. Roboteissa käytettävien kuvien teema.

en: Robots
fi: Robotit

en: Roll!
fi: Heitä!

en: Rotate blocks counterclockwise
fi: Pyöritä vastapäivään

en: Royal east
fi: Kuninkaallinen itä

en: Rules
fi: Säännöt

en: SIZE
fi: KOKO

en: S_tatistics...
fi: _Tilastotietoa...

en: Safe Teleports:
fi: Turvallisia teleporttauksia:

en: Same GNOME
fi: Same Gnome

en: Same GNOME Preferences
fi: Same Gnomen asetukset

en: Same GNOME can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation
fi: Same Gnome ei voinut ladata kuvatiedostoa:
    %s
    
    Tarkista Same Gnome asennuksesi

en: Scanning private game directory...
fi: Käyn läpi yksityistä pelihakemistoa...

en: Scanning private object directory...
fi: Käyn läpi yksityistä esinehakemistoa...

en: Scanning public game directory...
fi: Käyn läpi julkista pelihakemistoa...

en: Scanning public object directory...
fi: Käyn läpi julkista esinehakemistoa...

en: Score Required To Get A Safe Teleport
fi: Turvalliseen teleporttiin vaaditut pisteet

en: Score:
fi: Pisteet:

en: Scores
fi: Pisteet

en: Scorpion
fi: Skorpioni

en: Scroll method
fi: Vierittämistapa

en: Seconds left: %d
fi: Sekunteja jäljellä: %d

en: Seed
fi: Pelinumero

en: Select
fi: Valitse

en: Select "New game" from the "Game" menu to begin.
fi: Valitse "Uusi peli" "Peli"-valikosta aloittaaksesi.

en: Select Game
fi: Valitse peli

en: Select Map
fi: Valitse kartta

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
fi: Valitse kortti reservistä ensimmäiseen perustuspinoon

en: Select a different game
fi: Valitse toinen peli

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
fi: Valitse uudelleen heitettävät nopat, paina "Heitä!", tai valitse kategoria.

en: Set game configuration
fi: Aseta pelin asetukset

en: Set game scenario
fi: Aseta peliskenaario

en: Set starting level (1-10)
fi: Aloitustaso (1-10)

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
fi: Valitse kyllä asentoon voidaksesi merkitä ruutuja tuntemattomiksi.

en: Set your wager and click in the white outline to deal a new hand.
fi: Aseta panos ja napsauta ulkoviivaa saadaksesi uudet kortit.

en: Set your wager or click on the cards to deal a new hand.
fi: Aseta panos tai napsauta kortteja saadaksesi uudet kortit.

en: Setup
fi: Asetukset

en: Show grid
fi: Näytä ruudukko

en: Show high scores and exit
fi: Näytä tuloslista ja poistu

en: Show or hide the tool bar
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki

en: Show or hide the toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki

en: Show tool bar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Shu_ffle tiles
fi: _Sekoita laatat

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Shuffle tiles
fi: Sekoita laatat

en: Sir tommy
fi: Herra Tommi

en: Size of board (2-6)
fi: Laudan koko (2-6)

en: Size of game tiles
fi: Pelissä käytettävien esineiden koko

en: Size of game tiles.
fi: Pelissä käytettävien esineiden koko.

en: Size of the board (1=small, 3=large)
fi: Laudan koko (1=pieni, 3=suuri)

en: Small
fi: Pieni

en: Small  (368 x 264)
fi: Pieni (368 x 264)

en: Small Straight [30]
fi: Pieni suora [30]

en: Smooth scrolling
fi: Pehmeävieritys

en: Soft
fi: Pehmeä

en: Sokoban levels:
fi: Sokoban tasot:

en: Sol_ve
fi: _Ratkaise

en: Solve puzzles by sliding blocks
fi: Selvitä ongelmia siirtelemällä esineitä

en: Solve the game
fi: Ratkaise peli

en: Sorry, I was unable to find a playable configuration.
fi: Valitan, en löydä pelattavia asetuksia.

en: Sorry, full column
fi: Valitan, täysi sarake

en: Sound
fi: Ääni

en: Speed
fi: Nopeus

en: Spider
fi: Hämähäkki

en: Split
fi: Jaa kortit

en: Stagger flips
fi: Nykivät käännöt

en: Stand
fi: Pysy

en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

en: Start a new game giving a seed number...
fi: Aloita uusi peli pelinumerolla...

en: Start cave
fi: Aloitusluola

en: Start this game over
fi: Aloita peli alusta

en: Starting Level:
fi: Aloitustaso:

en: Starting level:
fi: Aloitustaso:

en: Statistics
fi: Tilastotietoa

en: Statistics of games played
fi: Pelattujen pelien tilastoja

en: Stock left:
fi: Pakkaa jäljellä:

en: Stock left: 0
fi: Pakkaa jäljellä: 0

en: Stones
fi: Luolat

en: Straight up
fi: Suora ylöspäin

en: Streets and alleys
fi: Kadut ja kujat

en: Suggest a move
fi: Ehdota siirtoa

en: Suit font (large):
fi: Maan kirjasin (suuret):

en: Suit font (medium):
fi: Maan kirjasin (keskikoko):

en: Suit font (small):
fi: Maan kirjasin (pienet):

en: Surrender
fi: Luovuta

en: Switch level:
fi: Kytkentätaso:

en: Teleport
fi: Teleporttaus

en: Template
fi: Lomake

en: Ten across
fi: Kymppi ristiin

en: The Same GNOME
fi: Same Gnome

en: The amount of money in your bank
fi: Rahojesi määrä pankissa

en: The amount of money in your bank.
fi: Rahojesi määrä pankissa.

en: The best option is to double down
fi: Paras vaihtoehto on tuplata

en: The best option is to hit
fi: Paras vaihtoehto on ottaa uusi kortti

en: The best option is to split
fi: Paras vaihtoehto on parin jakaminen

en: The best option is to stand
fi: Paras vaihtoehto on olla ottamatta lisää kortteja

en: The best option is to surrender
fi: Paras vaihtoehto on luovuttaa

en: The cave is corrupted: %s is missing.
fi: Luola on korruptoitunut: %s puuttuu.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
fi: Luola jota yritit ladata sisältää esineen, mitä ei ole määritelty.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
fi: Luola jota yrität ladata on liian suuri.

en: The default configuration values could not be retrieved correctly.
fi: Oletusasetusarvoja ei voitu hakea oikein.

en: The density of blocks in rows filled at the start of the game. The value is between 0 (for no blocks) and 10 (for a completely filled row).
fi: Täytettyjen rivien palikkatiheys pelin alussa. Arvo on välillä 0 (ei palikoita) ja 10 (täysin täytetty rivi).

en: The density of filled rows
fi: Täytetyn rivin tiheys

en: The full path and filename of game to load.
fi: Täydellinen hakemistopolku ja tiedostonimi ladattavalle pelille.

en: The game file to use
fi: Pelitiedoston nimi

en: The game is over.
    No hints are available
fi: Peli on lopussa.
    Vinkkejä ei enää ole.

en: The game was a draw.
fi: Tasapeli.

en: The height of the main window.
fi: Pääikkunan korkeus

en: The height of the playing window in pixels. At minimum it should be 240.
fi: Peli-ikkunan korkeus pikseleinä. Vähimmäisvaatimus on 240.

en: The height of the window
fi: Ikkunan korkeus

en: The level an analog joystick must reach to be considered "on" when emulating a digital joystick. This takes a value between 0.0 and 1.0.
fi: Analogisen peliohjaimen taso, mikä on saavutettava, jotta se voidaan käsittää "kytketyksi" kun emuloidaan digitaalista peliohjainta. Tähän hyväksytään arvot 0,0-1,0.

en: The name of the key used to hold still. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään paikallaan oloon. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to move east. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään oikealle siirtymiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to move north-east. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään oikealle ylös siirtymiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to move north-west. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään vasemmalle ylös siirtymiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to move north. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään ylös siirtymiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to move south-east. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään oikealle alas siirtymiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to move south-west. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään vasemmalle alas siirtymiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to move south. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään alas siirtymiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to move west. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään vasemmalle siirtymiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to teleport randomly. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään satunnaiseen teleporttaamiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to teleport safely (if possible). The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään turvalliseen teleporttaamiseen (jos mahdollista). Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the key used to wait. The name is a standard X key name.
fi: Näppäimen nimi jota käytetään odottamiseen. Nimi on standardi X-näppäimen nimi.

en: The name of the rules file containing the variation of the rules to play.
fi: Erilaiset pelisäännöt sisältävän sääntötiedoston nimi.

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
fi: Pelattavan pasianssipelin scheme-tiedoston nimi.

en: The number of rows that are filled with random blocks at the start of the game.
fi: Rivien lukumäärä mitä täytetään satunnaisilla palikoilla pelin alussa.

en: The number of rows to fill
fi: Täytettävien rivien lukumäärä

en: The program GNOME Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
fi: Gnome-robotit ei löytänyt toimivia pelin asetustiedostoja.Tarkista, että ohjelma on oikein asennettu.

en: The remote player disconnected
fi: Etäpelaajan yhteys katkaistu

en: The requested height of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 200 pixels high.
fi: Haluttu pääikkunan korkeus pikseleissä. Huomaa, että ikkunan sisältämät säätimet ovat vähintään 200 pikseliä korkeita.

en: The requested width of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 320 pixels wide.
fi: Haluttu pääikkunan leveys pikseleissä. Huomaa, että ikkunan sisältämät säätimet ovat vähintään 200 pikseliä leveitä.

en: The scroll method, valid values are "atari_scroll", "smooth_scroll" and "center_scroll".
fi: Vieritystapa, sallittuja arvoja ovat "atari_scroll", "smooth_scroll" ja "center_scroll".

en: The size of the playing grid
fi: Pelialueen koko

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid. The valid values are 2 to 8, anything else gets set to 3.
fi: Tämän avaimen arvoa käytetään pelialueen koon määrittelyyn. Sallittuja arvoja ovat 2-8, muut arvot asetetaan 3:ksi.

en: The variation of the rules file to use
fi: Sääntötiedoston eroavaisuudet

en: The width of the main window.
fi: Pääikkunan leveys

en: The width of the playing window in pixels. At minimum it should be 320.
fi: Peli-ikkunan leveys pikseleinä. Vähimmäisvaatimus on 240.

en: The width of the window
fi: Ikkunan leveys

en: Theme
fi: Teema

en: Theme ID
fi: Teeman tunnus

en: Themes
fi: Teema

en: There are no more moves.
fi: Kelvollisia siirtoja ei ole jäljellä.

en: There are no safe locations to teleport to!!
fi: Ei paikkaa, joihin teleportata turvallisesti!

en: There are no teleport locations left!!
fi: Ei paikkaa, joihin teleportata!

en: There was an error accessing GConf: %s
fi: Virhe GConf-käyttämisessä: %s

en: These tiles don't match.
fi: Nämä laatat eivät täsmää.

en: Thieves
fi: Varkaat

en: Thinking...
fi:  Miettii...

en: Thirteen
fi: Kolmetoista

en: This game does not have hint support yet.
fi: Tähän peliin ei vielä ole vinkkitukea.

en: This game is unable to provide a hint.
fi: Peli ei kykene antamaan vinkkiä.

en: This game uses a deprecated hint method (case 3).
    Please file a bug at http://bugzilla.gnome.org including this message and
    the name of the game you where playing (look in the title bar if you 
    aren't sure).
fi: Tämä peli käyttää vanhentunutta vihjetapaa (tapaus 3).
    Tee vikailmoitus http://bugzilla.gnome.org sisällyttäen tämän
    virheilmoituksen ja pelaamasi pelin nimen (tarkista otsikkopalkista
    jos olet epävarma).

en: This is GNOME Stones
fi: Tämä on Gnome-luolat

en: This new mapset will take effect when you start a new game, or when Mahjongg is restarted.
fi: Tämä kartta tulee voimaan kun aloitat uuden pelin, tai kun Mahjongg käynnistetään uudelleen.

en: Three card deals
fi: Kolmen kortin jako

en: Thumb and pouch
fi: Peukalo ja kukkaro

en: Tic-Tac-Toe
fi: Ristinolla

en: Tile Set
fi: Laattakuviot

en: Tile set:
fi: Laatat:

en: Tiles
fi: Laatat

en: Tiles Left:
fi: Laattoja jäljellä:

en: Tiles:
fi: Laattoja:

en: Tileset
fi: Laatat

en: Tileset to use.
fi: Käytettävät laatat.

en: Time between moves
fi: Viive siirtojen välillä

en: Time between moves in milliseconds.
fi: Viive siirtojen välissä millisekunneissa.

en: Time:
fi: Aika:

en: Tiny  (184 x 132)
fi: Pikkuruinen (184 x 132)

en: Total
fi: Summa

en: Total:
fi: Summa:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
fi: Kiristyssiteen käyttöä ei suositella paitsi äärimmäisessä hädässä

en: Try a new game
fi: Kokeile uutta peliä

en: Try moving card piles around
fi: Yritä siirtää korttipinoja ympäriinsä

en: Try moving cards down from the foundation
fi: Yritä siirtää kortteja alas perustuksesta

en: Try rearranging the cards
fi: Yritä järjestää kortit toisin

en: Tutorial caves
fi: Opetusluolat

en: Type 1 Robot Score
fi: Tyypin 1 robotista saatava pistemäärä

en: Type 1 Robot Score When Splatted
fi: Tyypin 1 robotin pistemäärä jyrätessä

en: Type 1 Robot Score When Waiting
fi: Tyypin 1 robotin pistemäärä odottaessa

en: Type 2 Robot Score
fi: Tyypin 2 robotista saatava pistemäärä

en: Type 2 Robot Score When Splatted
fi: Tyypin 2 robotin pistemäärä jyrätessä

en: Type 2 Robot Score When Waiting
fi: Tyypin 2 robotin pistemäärä odottaessa

en: Unable to load image:
    %s
fi: Kuvan lataus epäonnistui:
    %s

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo previous move
fi: Peru edellinen siirto

en: Undo the last move
fi: Kumoa edellinen siirto

en: Unknown color
fi: Tuntematon väri

en: Unknown suit
fi: Tuntematon maa

en: Unknown value
fi: Tuntematon arvo

en: Up
fi: Ylös

en: Upper total
fi: Alisumma

en: Use "I'm not sure" flags.
fi: Käytä "En ole varma"-lippuja.

en: Use Left Hand Keys
fi: Käytä vasemman käden näppäimiä

en: Use Original Robots Keys
fi: Käytä alkuperäisiä Robotit-näppäimiä

en: Use a quick deal
fi: Käytä pikajakoja

en: Use a quick deal with no delay between each card.
fi: Käytä pikajakoja ilman viiveitä korttien jaon välissä.

en: Use fast moves
fi: Käytä nopeita siirtoja

en: Use quick moves
fi: Käytä nopeita siirtoja

en: Use random block colors
fi: Sattumanvarainen palikan väri

en: Use relative movement
fi: Käytä suhteellista liikettä

en: Use relative movement (ie. left or right only).
fi: Käytä suhteellista liikettä (esim. vasen tai oikea ainoastaan).

en: Use safe moves
fi: Käytä turvallisia liikkeitä

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
fi: Käytä turvallisia liikkeitä. Turvalliset liikkeet auttavat sinua tulemasta tapetuksi vahingossa. Jos olet tekemässä liikkeen mikä johtaisi kuolemaan vielä kun on olemassa turvallinen siirto sinun ei anneta tehdä sitä.

en: Use super safe moves
fi: Käytä superturvallisia liikkeitä

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
fi: Käytä superturvallisia liikkeitä. Pelaajaa varoitetaan kun ei ole mahdollista tehdä turvallista liikettä jolloin ainoa vaihtoehto on teleportata.

en: Use the Keypad
fi: Käytä numeronäppäimiä

en: Use the unknown flag
fi: Käytä tuntematon-lippua

en: Value
fi: Arvo

en: Variation on game rules
fi: Muunnelma pelin säännöistä

en: Vertical:
fi: Pysty:

en: Victory!!
fi: Voitto!

en: Wager:
fi: Panos:

en: Wait
fi: Odotus

en: Warn when tiles don't match
fi: Varoita kun laatat eivät täsmää

en: Warnings
fi: Varoituksia

en: Welcome to GNOME Klotski
fi: Tervetuloa Gnome Klotskiin

en: Welcome to GNOME Mahjongg!
fi: Tervetuloa Gnome Mahjonggiin!

en: Welcome to Glines!
fi: Tervetuloa Glinesiin!

en: Welcome to Gnect!
fi: Tervetuloa Gnectiin!

en: Welcome to Iagno!
fi: Tervetuloa Iagnoon!

en: Welcome to Same GNOME!
fi: Tervetuloa Same Gnomeen!

en: Welcome to gataxx!
fi: Tervetuloa Gataxxiin!

en: What card style to use
fi: Mitä korttityyliä käytetään

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
fi: Kun nitojaa ei ole saatavilla, niitti ja viivotin saa kelvata

en: Whether or not to flip final results.
fi: Asettele lopputulos siististi.

en: Whether or not to play event sounds.
fi: Tulisiko tapahtumaäänet soittaa?

en: Whether or not to show the tool bar.
fi: Tulisiko näyttää työkalupalkki?

en: Whether or not to show the toolbar
fi: Tulisiko näyttää työkalupalkki

en: Whether or not to show the toolbar.
fi: Tulisiko näyttää työkalupalkki.

en: Whether or not to use animation.
fi: Tulisiko animaatio näyttää?

en: Whether or not to use quick moves.
fi: Käytetäänkö pikasiirtoja?

en: Whether to give blocks random colors
fi: Tulisiko palikoille antaa satunnaiset värit

en: Whether to give blocks random colors.
fi: Tulisiko palikoille antaa satunnaiset värit.

en: Whether to preview the next block
fi: Tulisiko näyttää seuraavan palikan esikatselu

en: Whether to preview the next block.
fi: Tulisiko näyttää seuraavan palikan esikatselu.

en: Whether to rotate counter clock wise
fi: Pyöritetäänkö vastapäivään

en: Whether to rotate counter clock wise.
fi: Pyöritetäänkö vastapäivään.

en: Width of grid
fi: Ruudukon leveys

en: Win
fi: Voitto

en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

en: Window width
fi: Ikkunan leveys

en: Wins:
fi: Voittoja:

en: Worm
fi: Mato

en: Worm %d:
fi: Mato %d:

en: Worm Death
fi: Madon kuolema

en: Worm Reverse
fi: Madon kääntö

en: Worm Teleport
fi: Madon teleporttaus

en: Worm color:
fi: Madon väri:

en: Worst:
fi: Huonoin:

en: Would you like insurance?
fi: Haluaisitko vakuutuksen?

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
fi: Omistettu vaimolleni, Matyldalle
    Lähetä kommentit ja virheraportit (englanniksi): janusz.gorycki@intel.com

en: X location of window
fi: X ikkunan sijainti

en: Y location of window
fi: Y ikkunan sijainti

en: Yahtzee [50]
fi: Jatsi [50]

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Yes
fi: Kyllä

en: You
fi: Sinä

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
fi: Et voi muuttaa pelin tyyppiä pelatessasi

en: You are searching for a %s.
fi: Olet etsimässä korttia %s.

en: You gained an extra life!
fi: Sait uuden elämän!

en: You may be able to select a different game from the preferences dialog.
fi: Voi olla, että voit valita toisen pelin asetukset-kohdasta.

en: You win!
fi: Sinä voitit!

en: You won!!!
fi: Sinä voitit!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
fi: Saat ainoastaan kolme heittoa! Valitse pistelaatikko.

en: Your move...
fi: Siirtosi...

en: Zebra
fi: Seepra

en: Zero corresponds to no animations, one is partial animations, two is complete animations.
fi: Nolla vastaa ei animaatiota, yksi osittainen animointi, kaksi täydelliset animaatiot.

en: Zero is human; one through three correspond to the level of the computer player.
fi: Nolla on ihminen; yhdestä kolmeen vastaa tietokonepelaajan vaikeutta.

en: [Human,Wilber,Bill,Monica,Kenneth,Janet]
fi: [Ihminen,Sami,Satu,Säde,Pekka,Päivi]

en: _Advanced
fi: _Vaikea

en: _Appearance
fi: _Ulkonäkö

en: _Cards...
fi: _Kortit...

en: _Down
fi: _Alas

en: _Drop
fi: _Tiputa

en: _Game
fi: _Peli

en: _Joystick
fi: _Peliohjain

en: _Left
fi: _Vasemmalle

en: _Medium
fi: _Keskitaso

en: _Misc.
fi: _Satunnainen

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _Novice
fi: _Aloittelija

en: _Players
fi: _Pelaajat

en: _Reset
fi: _Alusta

en: _Restart level
fi: _Aloita peli uudelleen

en: _Right
fi: _Oikealle

en: _Rules
fi: _Säännöt

en: _Select...
fi: Vali_tse peli...

en: _Sound
fi: _Ääni

en: _Theme:
fi: _Teema

en: _Toolbar
fi: _Työkalupalkki

en: _Up
fi: _Ylös

en: ace
fi: ässä

en: an empty Foundation
fi: tyhjä perustus

en: an empty Foundation pile
fi: tyhjä perustuspino

en: an empty Tableau
fi: tyhjä pöytä

en: an empty Tableau pile
fi: tyhjä pino pöydällä

en: an empty Tableau slot
fi: tyhjä paikka pöydällä

en: an empty bottom slot
fi: tyhjä alapaikka

en: an empty corner slot
fi: tyhjä kulmapaikka

en: an empty foundation
fi: tyhjä perustus

en: an empty foundation pile
fi: tyhjä perustuspino

en: an empty left slot
fi: tyhjä vasen paikka

en: an empty right slot
fi: tyhjä oikea paikka

en: an empty slot
fi: tyhjä paikka

en: an empty slot on tableau
fi: tyhjä paikka pöydällä

en: an empty tableau slot
fi: tyhjä paikka pöydällä

en: an empty top slot
fi: tyhjä yläpaikka

en: and all cards below it
fi: ja kaikki kortit sen alla

en: appropriate Foundation pile
fi: soveltuva perustuspino

en: black joker
fi: musta jokeri

en: classic robots
fi: Klassiset Robotit

en: clubs
fi: risti

en: cows
fi: lehmät

en: diamonds
fi: ruutu

en: disabled
fi: Pois käytöstä

en: eggs
fi: munat

en: eight
fi: kasi

en: empty foundation
fi: tyhjä perustus

en: empty slot on foundation
fi: tyhjä paikka perustuksessa

en: empty slot(s)
fi: tyhjä paikka/paikat

en: empty space on tableau
fi: tyhjä tila pöydällä

en: five
fi: vitonen

en: four
fi: nelonen

en: gataxx is a GNOME port of the old game ataxx. It is derived from Ian Peters' iagno code.
fi: Gataxx on Gnome-käännös vanhasta Ataxx-pelistä. Se on jatkokehitetty Ian
    Petersin Iagno-koodista.

en: gnome-stones:empty
fi: Gnome-luolat:tyhjä

en: gnomekoban:empty,0
fi: gnomekoban:tyhjä,0

en: gnomes
fi: tontut

en: hearts
fi: hertta

en: itself
fi: itse

en: jack
fi: sotamies

en: king
fi: kuningas

en: mice
fi: hiiret

en: nightmare
fi: painajainen

en: nine
fi: yhdeksän

en: on to the empty tableau slot
fi: tyhjälle paikalle pöydällä

en: queen
fi: rouva

en: red joker
fi: punainen jokeri

en: robots
fi: robotit

en: robots with safe teleport
fi: Robotit turvallisella teleportilla

en: robots2
fi: Robotit II

en: robots2 easy
fi: Robotit II - helppo

en: seven
fi: seiska

en: six
fi: kuutonen

en: something
fi: jotain

en: spades
fi: pata

en: ten
fi: kymppi

en: the ace of clubs
fi: ristiässä

en: the ace of diamonds
fi: ruutuässä

en: the ace of hearts
fi: herttaässä

en: the ace of spades
fi: pataässä

en: the appropriate Foundation pile
fi: soveltuva perustuspino

en: the eight of clubs
fi: patakasi

en: the eight of diamonds
fi: ruutukasi

en: the eight of hearts
fi: herttakasi

en: the eight of spades
fi: patakasi

en: the five of clubs
fi: ristiviisi

en: the five of diamonds
fi: ruutuviisi

en: the five of hearts
fi: herttaviisi

en: the five of spades
fi: pataviisi

en: the foundation pile
fi: perustuspino

en: the four of clubs
fi: ristinelonen

en: the four of diamonds
fi: ruutunelonen

en: the four of hearts
fi: herttanelonen

en: the four of spades
fi: patanelonen

en: the jack of clubs
fi: ristisotamies

en: the jack of diamonds
fi: ruutusotamies

en: the jack of hearts
fi: herttasotamies

en: the jack of spades
fi: patasotamies

en: the king of clubs
fi: ristisotamies

en: the king of diamonds
fi: ruutukuningas

en: the king of hearts
fi: herttakuningas

en: the king of spades
fi: patakuningas

en: the nine of clubs
fi: ristiysi

en: the nine of diamonds
fi: ruutuysi

en: the nine of hearts
fi: herttaysi

en: the nine of spades
fi: pataysi

en: the queen of clubs
fi: ristirouva

en: the queen of diamonds
fi: ruuturouva

en: the queen of hearts
fi: herttarouva

en: the queen of spades
fi: patarouva

en: the seven of clubs
fi: ristiseiska

en: the seven of diamonds
fi: ruutuseiska

en: the seven of hearts
fi: herttaseiska

en: the seven of spades
fi: pataseiska

en: the six of clubs
fi: ristikutonen

en: the six of diamonds
fi: ruutukutonen

en: the six of hearts
fi: herttakutonen

en: the six of spades
fi: patakutonen

en: the ten of clubs
fi: ristikymppi

en: the ten of diamonds
fi: ruutukymppi

en: the ten of hearts
fi: herttakymppi

en: the ten of spades
fi: patakymppi

en: the three of clubs
fi: ristikolmonen

en: the three of diamonds
fi: ruutukolmonen

en: the three of hearts
fi: herttakolmonen

en: the three of spades
fi: patakolmonen

en: the two of clubs
fi: ristikakkonen

en: the two of diamonds
fi: ruutukakkonen

en: the two of hearts
fi: herttakakkonen

en: the two of spades
fi: patakakkonen

en: the unknown card
fi: Tuntematon kortti

en: three
fi: kolmonen

en: two
fi: kakkonen

en: windows
fi: ikkunat
